TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Богојавление-Водици

Утрински - 18.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и ...

Иванов честита Богојавление – Водици

Локално - 18.01.2015

„Водици е празник кој го потенцира значењето на светата тајна на крштевањето како еден од столбовите на христијанството. Одбележувајќи го денот кога свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во водите на реката Јордан, ние го славиме нашето ...

Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Богојавление-Водици

Алфа - 18.01.2015

Прославувањето на оваа света тајна на христијанството, додава, е длабоко врежано во вековната православна традиција, во нашето живеење во верата и богоугодниот пат Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод големиот ...

ГРУЕВСКИ: Водици е врежан во нашето живеење

Телеграф - 18.01.2015

Да се помолиме за топлина, надеж и чистина на душата во секој од нас. Нека Бог ги чуе нашите молитви и нека ја благослови нашата земја, водите кои течат низ неа и сите наши граѓани, порача во честитката премиерот Груевски.

Честитка од Вељановски по повод Богојавление-Водици

Телеграф - 18.01.2015

Вам како и на сите православни верници од Македонија и светот, Ви посакувам празникот да го поминете во духовен мир, исполнети со многу здравје, среќа и бериќет во секој дом, се вели во честитката на Вељановски Претседателот на Собранието на ...

ЧЕСТИТКА ОД ИВАНОВ ЗА ВОДИЦИ: Сплотени можеме да се справиме со искушенијата

Телеграф - 18.01.2015

Одбележувајќи го денот кога свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во водите на реката Јордан, ние го славиме нашето духовно раѓање, што ја зацврстува нашата верба, ни дава надеж за подобро утре и не поттикнува меѓусебно да се почитуваме и да ...

Честитка од Иванов за Водици

Орбис - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление -Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г.

Честитка од Вељаноски по повод Богојавление-Водици

Орбис - 18.01.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и ...

Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Богојавление-Водици

Канал5 - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление -Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г.

Честитка од Вељановски по повод Богојавление-Водици

Канал5 - 18.01.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и ...

Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Богојавление-Водици

А1 On - 18.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и ...

Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Богојавление-Водици

Канал5 - 18.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и ...

Иванов го честита Богојавление - Водици

+инфо - 18.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление - Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски, г.г.

Груевски го честита Водици

+инфо - 18.01.2015

Премиерот Никола Груевски по повод големиот христијански празник Богојавление - Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски, г.г.

Премиерот Груевски за Водици во Велес

Канал5 - 18.01.2015

На утрешниот голем христијански празник Богојавлени-Водици премиерот Никола Груевски ќе присуствува во Велес каде ќе се фрла светиот крст. Денеска премиерот Груевски упати честитка по повод големиот христијански празник Богојавление до поглаварот на ...

Честитка од македонското друштво „Илинден“ за Богојавление

Канал5 - 18.01.2015

Македонското друштво „Илинден” од Тирана по повод големиот христијански празник Богојавление Христово - Водици денеска упати честитка до поглаварот на МПЦ - ОА архиепискотот Охридски и Македонски г.г Стефан.

Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Богојавление-Водици

Сител - 18.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и ...

Груевски за Водици ќе биде во Велес

Република - 18.01.2015

З а утрешниот голем христијански празник Богојавлени-Водици премиерот Никола Груевски ќе биде во Велес каде ќе присуствува на фрлањето на светиот крст. Инаку премиерот, по повод утрешниот празник, испрати честитка до поглаварот на Македонската ...

Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Богојавление-Водици

Сител - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление -Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г.

Честитка од Груевски по повод празникот Богојавление-Водици

Нетпрес - 18.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и ...

Премиерот Груевски за Водици во Велес

Нетпрес - 18.01.2015

Премиерот, Никола Груевски за големиот христијански празник празникот Богојавление – Водици и фрлањето на светиот крст, ќе биде меѓу верниците во Велес. Тој денеска упати и честитката за Водици до сите верници и до поглаварот на Македонската ...

Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Богојавление-Водици

Република - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление -Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г.

Честитка од премиерот Груевски по повод Богојавление-Водици

Sky - 18.01.2015

Премиерот Никола Груевски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија(МПЦ-ОА), Архиепископот г.г.

Иванов со честитка за празикот Водици

Press24 - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление -Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г.

Честитка од Иванов за Водици

Нетпрес - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление -Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г.

Иванов со честитка до Г.г. Стефан по повод Водици

Sky - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление - Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г.

Каде ќе биде премиерот Груевски за Водици?

Press24 - 18.01.2015

Премиерот Никола Груевски утрешниот голем христијански празник ќе го прослави меѓу верниците во Велес. Тој денеска ја упати и честитката за Водици до сите верници и до поглаварот на Македонската православна црква.

Вељановски го честита празникот Богојавление-Водици

Република - 18.01.2015

До: Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија неговото блаженство Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан Ваше Блаженство, Со особена чест и задоволство, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на Република ...

Честитка од македонското друштво „Илинден“ за Богојавление

Сител - 18.01.2015

Македонското друштво „Илинден” од Тирана по повод големиот христијански празник Богојавление Христово - Водици денеска упати честитка до поглаварот на МПЦ - ОА архиепискотот Охридски и Македонски г.г Стефан.

Вељановски со честитка по повод Водици

Press24 - 18.01.2015

Со особена чест и задоволство, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на Република Македонија, Вам, на членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија, како и на сите верници од ...

Иванов со честитка по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици

Fox.mk - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г.

Груевски: Бог се јави, навистина се јави!

Вечер Прес - 18.01.2015

За утрешниот голем христијански празник Богојавлени-Водици премиерот Никола Груевски ќе биде во Велес каде ќе присуствува на фрлањето на светиот крст. Инаку премиерот, по повод утрешниот празник, испрати честитка до поглаварот на Македонската ...

Груевски: Нека Бог ја благослови нашата земја, водите кои течат низ неа и сите наши граѓани

Денешен - 18.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и ...

Груевски за Водици во Велес

Курир - 18.01.2015

За утрешниот голем христијански празник Богојавлени-Водици премиерот Никола Груевски ќе присуствува во Велес каде ќе се фрла светиот крст, дознава Курир. Воедно премиерот денес испрати честитка до поглаварот на Македонската православна ...

Иванов со честитка за празикот Водици

Курир - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление -Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г.

Честитка од Вељаноски по повод Богојавление-Водици

Курир - 18.01.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и ...

Честитка од македонското друштво „Илинден" за Богојавление

Вечер Прес - 18.01.2015

Македонското друштво „Илинден" од Тирана по повод големиот христијански празник Богојавление Христово - Водици денеска упати честитка до поглаварот на МПЦ - ОА архиепискотот Охридски и Македонски г.г Стефан.

Славејќи го крштевањето на Исус Хрисос, ние го славиме нашето духовно раѓање

Вечер Прес - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление - Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г.

Честитка од премиерот Груевски по повод празникот Богојавление-Водици

Lider - 18.01.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и ...

Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Богојавление-Водици

Lider - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление -Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г.

Претседателот Иванов со честитка по повод празикот Водици

Maxim - 18.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Богојавление -Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски, г.г.

Честитка од Вељановски по повод Богојавление-Водици

Lider - 18.01.2015

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и ...

Груевски упати честитка по повод празникот Богојавление-Водици

Maxim - 18.01.2015

Денес, кога во целиот православен свет, во сите наши градови и во сите места каде што живеат Македонците, се слави еден од основните столбови на христијанските празници, во мое лично име и во име на Владата на Република Македонија, Вам лично, на ...

Претседателот Вељановски упати честитка по повод Водици

Maxim - 18.01.2015

Со особена чест и задоволство, од свое лично име и од името на пратениците во Собранието на Република Македонија, Вам, на членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија, како и на сите верници од ...

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Водици

Утрински - 17.01.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод претстојниот голем христијански празник Богојавление-Водици денеска упати честитки до Македонската православна црква - ОА и архиепископот г.г Стефан.

Честитка до МПЦ за Богојавление-Водици

Точка - 17.01.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод претстојниот голем христијански празник Богојавление-Водици денеска упати честитки до Македонската православна црква – ОА и архиепископот г.г Стефан.

Честитка за Богојавление-Водици до МПЦ

+инфо - 17.01.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод претстојниот голем христијански празник Богојавление-Водици денеска упати честитки до Македонската православна црква – ОА и архиепископот г.г Стефан.

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Водици

Канал5 - 17.01.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод претстојниот голем христијански празник Богојавление-Водици денеска упати честитки до Македонската православна црква - ОА и архиепископот г.г Стефан.

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Водици

А1 On - 17.01.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод претстојниот голем христијански празник Богојавление-Водици денеска упати честитки до Македонската православна црква – ОА и архиепископот г.г Стефан.

Честитка до МПЦ за Богојавление-Водици

Нетпрес - 17.01.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод претстојниот голем христијански празник Богојавление-Водици денеска упати честитки до Македонската православна црква – ОА и архиепископот г.г Стефан.

Комисијата за верски заедници со честитка по повод Водици

Сител - 17.01.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод претстојниот голем христијански празник Богојавление-Водици денеска упати честитки до Македонската православна црква - ОА и архиепископот г.г Стефан.

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Водици

Press24 - 17.01.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод претстојниот голем христијански празник Богојавление-Водици денеска упати честитки до Македонската православна црква - ОА и архиепископот г.г Стефан.

Честитка за Богојавление-Водици до МПЦ-ОА

Република - 17.01.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод претстојниот голем христијански празник Богојавление-Водици денеска упати честитки до Македонската православна црква – ОА и архиепископот г.г Стефан.

Комисијата за верски заедници со честитка за Водици

Курир - 17.01.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод претстојниот голем христијански празник Богојавление-Водици денеска упати честитки до Македонската православна црква - ОА и архиепископот г.г Стефан, пишува МИА.

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Водици

Maxim - 17.01.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод претстојниот голем христијански празник Богојавление-Водици денеска упати честитки до Македонската православна црква - ОА и архиепископот г.г Стефан.

Честитка од Комисијата за верски заедници по повод Водици

Lider - 17.01.2015

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод претстојниот голем христијански празник Богојавление-Водици денеска упати честитки до Македонската православна црква – ОА и архиепископот г.г Стефан.

Водици во Русија

Н.Македонија - 14.01.2015

Водици е еден од најголемите христијански празници во Русија Според старата традиција што се шири во Русија, со усвојувањето на христијанството во 988 година, во ноќта на 19 јануари, без оглед на студот, верници се капат во дупки во мраз во форма на ...

Од денеска купони за пријавување на „Водици 2015“

Н.Македонија - 12.01.2015

Водици или Богојавление е денот на кој, според христијанското предание, свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан Во „Нова Македонија“ Овој голем христијански празник се прославува на 19 јануари, со традиционално скокање по крстот ...