TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сочи ги собори рекордите за гледаност

Вест - 16.02.2014

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах, истакна дека Зимските олимписки игри во Сочи го собориле рекордот по бројот на телевизиски гледачи на состанокот со рускиот претседател ...

ФОТО: И Путин не одолеа на „селфи“

Курир - 16.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

Децата од Русија мора да гледаат Олимписки игри

Оff.net - 16.02.2014

Руската влада препорача децата од оваа земја да си одат од училиште и да не добиваат домашни задачи за да можат повеќе да гледаат Олимписки игри на телевизија.

Олимписките медалисти ќе почекаат за метеорит

Курир - 16.02.2014

Меѓународниот олимписки комитет ја отфрли идејата освојувачите на златни медали на Зимските олимписки игри во Сочи, да бидат наградени со парчиња од метеоритот кој „слета“ во областа Челјабинск.

Волонтерски записи: Алтернативна реалност

Руска реч - 16.02.2014

Сè си оди по својот редослед. Сите наоколу навикнаа на овој чуден ритам на животот, и се чини, дека отсекогаш било така: рано станување, бесконечни патувања со воз и со автобус, безброј прегледи од страна на службите за безбедност, натпреварувања, ...

ФОТО: Во Сочи лудо и брзо

А1 On - 16.02.2014

Натпреварувањето во брзо лизгање и на кратки патеки во текот на сите Зимски олимписки игри се едни од најинтересните случувања. Таков е случајот и во Сочи, каде што вчера се одржаа трки на 1.500 ...

(ФОТО) Сочи: Убаво, неверојатно, забавно

А1 On - 16.02.2014

И овие Зимски олимписки игри во Сочи се исполнети со магија, на земјата и во воздухот. Додека едни натпреварувачи се неверојатно радосни, други се длабоко разочарани.

ФОТО: Неверојатните кациги во Сочи

А1 On - 16.02.2014

Натпреварувачите во скелетон и на овие Зимски олимписки игри во Сочи, се во центар на внимание поради несекојдневните кациги. Репрезентациите им дадоа можност на спортистите сами да ги изберат ...

Владимир Путин со „селфи“ во Сочи

ЗаЗабава - 16.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

Олимписки карлинг звуци

Дерби - 16.02.2014

Карлингот е еден од најспецифичните спортови на програмата на зимските олимписки игри, а фановите со голем интерес ги следат и случувањата на олимпискиот турнир во Сочи.

Русија го надмина резултатот од Ванкувер, освојувајќи 15 медали за 8 дена на Олимпијадата

Руска реч - 16.02.2014

Репрезентацијата на Русија го освои 15-от медал во осмиот натпреварувачки ден на 22 Зимска Олимпијада во Сочи, пренесува РИА „Новости“. Руската репрезентација го надмина резултатот поставен на ...

Во Сочи се доделуваат медали со фрагменти од челјабинскиот метеорит

Руска реч - 16.02.2014

На Олимпијадата во Сочи на 15 февруари се доделија медали со фрагменти од небесното тело кое падна во Челјабинск пред една година. Медалите со вградени фрагменти од метеоритот ќе бидат предадени на ...

Сочи 2014: Невидливото обезбедување е најдоброто обезбедување, вели шефот на кабинетот на Путин (ВИДЕО)

МКД - 16.02.2014

Тоа што успеавме да ги направиме Олимписките игри во Сочи безбедни за посетителите, но не и наметливи, беше голем успех за руските безбедносни сили, вели за Раша тудеј Сергеј Иванов, шеф на кабинетот ...

И Путин не одолеа на "селфи"

Вечер Прес - 16.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

Јанг Жоу го одбрани златото на 1.500 метри брзо лизгање

24 Вести - 15.02.2014

Јанг Жоу од Кина го одбрани олимпиското злато во трката на 1.500 метри брзо лизгање на кратки патеки. Жоу, која беше најдобра и пред четири години во Ванкувер, до своето прво злато на Олимпијадата во ...

Јанг Жоу го одбрани златото на 1.500 метри брзо лизгање

Утрински - 15.02.2014

Јанг Жоу од Кина го одбрани олимпиското злато во трката на 1.500 метри брзо лизгање на кратки патеки. Жоу, која беше најдобра и пред четири години во Ванкувер, до своето прво злато на Олимпијадата во ...

Зои: еден два победа за русите во лизгање на кракти патеки, Жоу го одбрани златото кај дамите

Телма - 15.02.2014

На задоволство на домашната публика руските лизгачи ги освоија златото и среброто во трката на 1.000 метри брзо лизгање на кратки патеки. Виктор Ан беше најдобар на оваа делница и го освои златниот ...

Злато и сребро за руските лизгачи во трката на 1.000 метри

А1 On - 15.02.2014

На задоволство на домашната публика руските лизгачи ги освоија златото и среброто во трката на 1.000 метри брзо лизгање на кратки патеки. Виктор Ан беше најдобар на оваа делница и го освои златниот ...

Путин нема проблем со позирањето за селфи фотки

Кајгана - 15.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин, ги посети спортистите на Канада кои настапуваат на Олимпијадата во Сочи. Неговата посета беше дочекана со воодушевување, а спортистите и навивачите ја искористија ...

ФОТО: И Путин си направи „Селфи“ фотографии

Press24 - 15.02.2014

Владимир Путин, ги посети спортистите на Канада кои настапуваат на Олимпијадата во Сочи, а тие ги искористија своите Twitter профили за да објават фотографии со него.

Брзо лизгање: Жу најдобра на 1.500 метри

Макфакс - 15.02.2014

Кинеската Јанг Жу стана олимписка шампионка на 1.500 метри во брзо лизгање на кратки патеки на Зимските олимписки игри во Сочи. Жу успеа да го одбрани златниот медал во оваа дисциплина кој го освои ...

Изопачувањето на Русија

Оff.net - 15.02.2014

Начинот на кој американските медиуми пренесуваат за Путин, Сочи и Украина, претставува медиумска злоупотреба која се рашири и сега е нов стандард во работата, пишува најстариот американски магазин ...

Брзо лизгање: Ан ‘златен’ на 1.000 метри

Макфакс - 15.02.2014

Рускиот лизгач Виктор Ан, го освои златниот медал на 1.000 метри, во брзо лизгање на кратката патека. Ан, во Сочи го освои четвртиот златен медал на олимпијадите во својата кариера, но прв златен под ...

Злати и сребро за руските лизгачи во трката на 1.000 метри

+инфо - 15.02.2014

На задоволство на домашната публика руските лизгачи ги освоија златото и среброто во трката на 1.000 метри брзо лизгање на кратки патеки. Виктор Ан беше најдобар на оваа делница и го освои златниот ...

Јанг Жоу го одбрани златото на 1.500 метри брзо лизгање

+инфо - 15.02.2014

Јанг Жоу од Кина го одбрани олимпиското злато во трката на 1.500 метри брзо лизгање на кратки патеки. Жоу, која беше најдобра и пред четири години во Ванкувер, до своето прво злато на Олимпијадата во ...

ЗОИ 2014 низ фотографии

Оn.net - 15.02.2014

Кога се зимските спортови во прашање нема поголем настан од Зимските олимписки игри чиј домаќин во моментов е рускиот град Сочи. Кога веќе немаме наши спортисти на чии успеси би се радувале на овие ...

Видео-блог 4

Руска реч - 15.02.2014

На тренинг... За македонски превод притиснете „СС“ Еве го и четвртиот видео-блог од нашата дописничка Тамара. Овој пат, се разбуди во 6 часот наутро за да присуствува на тренинзите во Сочи! Ако сте ...

МОК ја пофали работата на Антидопинг лабораторијата во Сочи

Руска реч - 15.02.2014

Медицинскиот директор на Меѓународниот олимписки комитет, Ричард Баџет, високо ја оцени Антидопинг лабораторијата во Сочи. Оваа висока оцена посебно е важна за Русите, бидејќи во ноември 2013 година ...

Карелин смета дека не е умесно споредувањето на Игрите во Сочи со Олимпијадата во 1936 година

Руска реч - 15.02.2014

Трократниот олимписки шампион, пратеникот во Државната Дума, Александар Карелин, изјави дека не е правилно да се гледа на Олимпијадата во Сочи преку призмата на политиката.

Јанг Жоу го одбрани златото на 1.500 метри брзо лизгање

Сител - 15.02.2014

Јанг Жоу од Кина го одбрани олимпиското злато во трката на 1.500 метри брзо лизгање на кратки патеки. Кинеската Жоу која беше најдобра и пред четири години во Ванкувер, до своето прво злато на ...

Злато и сребро за руските лизгачи во трката на 1.000 метри

Сител - 15.02.2014

На Задоволство на домашната публика руските лизгачи ги освоија златото и среброто во трката на 1.000 метри брзо лизгање на кратки патеки. Виктор Ан беше најдобар на оваа делница и го освои златниот ...

Владимир Путин „селфи“

А1 On - 15.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

И Путин не одолеа на „селфи“ (ФОТО)

Телеграф - 15.02.2014

Путин досега направи неколку ненајавени посети на Олимписките игри во Сочи, меѓу кои и посетата на американските спортисти Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател ...

Владимир Путин „селфи“

Алфа - 15.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

Како Путин позира за „селфи“

Хитпортал - 15.02.2014

П родорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

ФОТО: Владимир Путин со „селфи“ во Сочи

Сител - 15.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

Младиот Јапонец Ханју победник во уметничко лизагање

+инфо - 15.02.2014

Јапонскиот лизгач Јузуру Ханју, кој има само 17 години, победи на натпреварувањето во уметничко лизгање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри во Сочи.

Кулинарско Сочи – Како да се изедат 7.000 тони храна?

А1 On - 15.02.2014

За време на Олимписките игри, Сочи ќе го посетат над 400.000 туристи. За да не останат гостите на Олимпијадата гладни, во градот работат илјадници места каде може да се јаде.

Брзо лизгање: Жу најдобра на 1.500 метри

Кајгана - 15.02.2014

Кинеската Јанг Жу стана олимписка шампионка на 1.500 метри во брзо лизгање на кратки патеки на Зимските олимписки игри во Сочи. Жу успеа да го одбрани златниот медал во оваа дисциплина кој го освои ...

Јанг Жоу го одбрани златото на 1.500 метри брзо лизгање

А1 On - 15.02.2014

Јанг Жоу од Кина го одбрани олимпиското злато во трката на 1.500 метри брзо лизгање на кратки патеки. Жоу, која беше најдобра и пред четири години во Ванкувер, до своето прво злато на Олимпијадата во ...

Крај на кариерата на Евгениј Плушенко

Бриф - 15.02.2014

Четирикратниот олимписки носител на медали во уметничко лизгање, Евгениј Плушенко, го најави крајот на својата кариера по повредата на Зимските олимписки игри во Сочи.

Седумнаесет годишниот Јапонец Ханју, победник во уметничко лизагање

еМагазин - 15.02.2014

Јапонскиот лизгач Јузуру Ханју, кој има само 17 години, победи на натпреварувањето во уметничко лизгање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри во Сочи.

Како Путин позира за „селфи“

Бриф - 15.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

„Селфи“ на Владимир Путин

еМагазин - 15.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените.

Зимски или Летни Олимписки игри? 11 нереални фотографии од Сочи

Точка - 15.02.2014

Официјалниот слоган за Зимските Олимписки игри во Сочи е "Hot. Cool. Yours." (Жешко. Кул. Твое.)... Пред да започнат Олимписките игри, не очекувавме дека се толку видовити.

ФОТО: Кога Путин позира за селфи...

Н.Македонија - 15.02.2014

Продорен поглед и блага насмевка, тоа е начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин заведе голем број камери од смартфони во Сочи на Денот на вљубените, пренесува МИА Претседателот на Русија со ...

Путин вети специјални награди

Н.Македонија - 15.02.2014

Претседателот на Русија, Владимир Путин, кој ги следеше првите натпревари во екипна конкуренција во уметничко лизгање, беше воодушевен од настапот на репрезентативците од неговата земја ЗА „ЗЛАТНИТЕ“ ...

Кинеската Жу не дозволи изненадување во брзо лизгање! Го одбрани златото!

Lider - 15.02.2014

Јанг Жу од Кина го одбрани олимпиското злато во трката на 1.500 метри брзо лизгање на кратки патеки. Жу, која беше најдобра и пред четири години во Ванкувер, до своето прво злато на Олимпијадата во ...

Како Путин позира за “селфи“?/Фото

Lider - 15.02.2014

Продорен поглед и мала насмевка… Вака Владимир Путин, рускиот претседател ги “заведе“ бројните фотокамери на паметните телефони во Сочи на Денот на вљубените.

Сочи: Милијарда долари од сувенири

Бизнис Инфо - 14.02.2014

Кадифени играчки, украси, магнети и останати сувенири веќе и донесоа на Организацијата на Зимските олимписки игри во Сочи преку милијарда долари. Тоа е апсолутен рекорд меѓу организаторите на ...

Кулинарско Сочи, или како да се изедат 7000 тони храна?

Утрински - 14.02.2014

На Олимпијците им е понудено мени од 500 јадења, а тие можат да јадат бесплатно 24 часа дневно За време на Олимписките игри, Сочи ќе го посетат над 400.000 туристи.

Младиот Јапонец Ханју победник во уметничко лизагање

Утрински - 14.02.2014

Јапонскиот лизгач Јузуру Ханју, кој има само 17 години, победи на натпреварувањето во уметничко лизгање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри во Сочи.

Кулинарско Сочи - Како да се изедат 7000 тони храна?

Вест - 14.02.2014

РУСИЈА (Гласот на Русија) - За време на Олимписките игри, Сочи ќе го посетат над 400.000 туристи. За да не останат гостите на Олимпијадата гладни, во градот работат илјадници места каде може да се ...

Златото најмногу се плаќа кај Казахстанците

Оn.net - 14.02.2014

Репрезентативците на Казахстан ќе заработат најмногу пари односно по 250.000 долари доколку освојат златен медал на Зимските олимписки игри во Сочи. Според истражувањето на здружението на спортски ...

Легендарниот Пљушенко објави крај на кариерата

Хитпортал - 14.02.2014

Е ден од најдобрите натпреварувачи во уметничко лизгање на сите времиња Јевгениј Пљушенко објави дека заминува во пензија како последица на најновата повреда која ја заработи на Олимписките игри во ...

Легендарниот Пљушенко објави крај на кариерата

Спортклуб - 14.02.2014

Еден од најдобрите натпреварувачи во уметничко лизгање на сите времиња Јевгениј Пљушенко објави дека заминува во пензија како последица на најновата повреда доживеана на Олимписките игри во Сочи.

Русите шокирани од Евгениј Плушенко

Нетпрес - 14.02.2014

Рускиот натпреварувач во уметничко лизгање Евгениј Плушенко, кој го освои златниот медал во екипна конкуренција, поради повреда на грбот ги заврши своите настапи на Зимските олимписки игри во Сочи.

Секси Олимписки игри: Алкохолот е бесплатен, поделени 100 илјади кондоми

Курир - 14.02.2014

Зимските олимписки игри во Сочи е можност за пишување на историјата, освојување медали и да се добие слава. Како и да е, дружењето на спортисти од сите меридијани доведува и до нешто повеќе од ...

„Жешки. Зимски. Твои.“

Оn.net - 14.02.2014

Getty, AP и Reuters низ објектив во Сочи регистрирале ситуации што баш и не личат на ЗИМСКИ олимписки игри. А, фоткано било деновиве. Со температури и над 15 степени, имало поплаки за терените во ...

Путин ги посетил американските олимпијци во Сочи

Дерби - 14.02.2014

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска ги посети американските спортисти кои ја претставуваат својата земја на Олимпијадата во Сочи. Путин покажа дека e добар домаќин, а посетата се случи и ...

Младиот Јапонец Ханју победник во уметничко лизагање

А1 On - 14.02.2014

Јапонскиот лизгач Јузуру Ханју, кој има само 17 години, победи на натпреварувањето во уметничко лизгање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри во Сочи.

Вечер со нуклеарна уметничка бомба

МРТ - 14.02.2014

И гледаше пред три години на смртта во очи, сега со широко отворени очи го гледа својот олимписки сон, 17 годишното момче од Јапонија Јазуру Ханју. Тој е освојувач на златниот медал број три поделен ...

Плушенко заради повреда во пензија

Оn.net - 14.02.2014

Олимпискиот вицешампион Евгениј Плушенко заради повреда се откажа од понатамошно учество на Зимските олимписки игри и објави дека ќе се пензионира. „Тука ја завршувам кариерата.

Star Wars Сочи 2014

Оff.net - 14.02.2014

Како би изгледале Зимските Олимписки игри во Сочи ако во режирањето замеша прсти Џорџ ...

Фото: Првата Зимска Олимпијада

Кајгана - 14.02.2014

Зимските олимписки игри се одржале пред точно 90 години, кога домаќин на Олимпијадата бил Шамони, Франција. Во 1924-тата година на „Интернационалната недела на зимски спортови“ се натпреварувале ...

Кулинарско Сочи, или како да се изедат 7000 тони храна?

Бриф - 14.02.2014

МИА Гласот на Русија – Москва За време на Олимписките игри, Сочи ќе го посетат над 400.000 туристи. За да не останат гостите на Олимпијадата гладни, во градот работат илјадници места каде може да се ...

Терористите во Сочи немаат шанси: Дознајте какво „чудо" имаат Русите

Точка - 14.02.2014

Пред почетокот на Зимските олимписки игри во Сочи сите стравуваа од можни терористички напади, меѓутоа засега се' поминува во најдобар ред. После терористичките напади во Волгоград во пресрет на ...

Плушенко се повлече од Олимпијадата

Република - 14.02.2014

Рускиот натпреварувач во уметничко лизгање и гордоста на Русија во овој спорт Евгениј Плушенко се повлече од Олимпијадата поради повреда. Тој веќе освои златен медал во екипно натпреварување, но ќе ...

Светскиот првак Шведска почна со сигурна победа

Н.Македонија - 14.02.2014

Хокеарите на актуелниот светски шампион Шведска со победа со 4-2 над поранешниот олимписки првак Чешка го почнаа олимписки турнир во Сочи Светскиот вицепрвак Швајцарија во истата група се извлече со ...

Секси село: Алкохолот е бесплатен, а 100 000 кондоми им се поделени на олимпијците во Сочи

Вистина.мк - 14.02.2014

Зимските олимписки игри се можност за пишување на историјата, освојување на медалите и стекнување на славата, дружењето помеѓу спортистите, но и за нешто повеќе.

Хва Ли со олимписки рекорд

Дневник - 13.02.2014

Со нов олимписки рекорд, Санг Хва Ли од Kореја стигна до златниот медал на ЗОИ во Сочи во трката на 500 метри брзо лизгање. Хва Ли (24 г.) по двете трки во финалната серија оствари вкупно време од 74 ...

Ова се најзгодните и најубави натпреварувачки на Олимписките игри

Хитпортал - 13.02.2014

В о рускиот град Сочи, на Црното море моментално се одржуваат досега најскапите Зимски олимписки игри. Натпреварувачките пак, кои моментално се наоѓаат таму со својот предизвикувачки изглед ...

Видео-блог 3

Руска реч - 13.02.2014

Во Куќата на навивачите. За македонски превод притиснете „СС“ Еве го и третото издание на Видо-блогот од нашата дописничка Тамара Виноградова. Откако во првиот блог ни посочи како да стигнеме до ...

Плушенко се повлече од ЗОИ во Сочи

Екипа - 13.02.2014

Русинот Евгениј Плушенко, една од ѕвездите на Зимските Олимписки Игри во Сочи, мораше да се повлече поради повреда. Тој освои злато во екипна конкуренција во уметничко лизгање, меѓутоа нема да може ...

Американски репрезентативец во боб скијање ги поддржа организаторите на Олимпијадата

Руска реч - 13.02.2014

Репрезентативецот од САД во боб скијање, Далас Робинсон, изјави дека организаторите на Олимписките игри во Сочи направиле прекрасна работа во поглед на припремата и одржувањето на игрите.

Секси во Сочи: Ја прогласија за најзгодна олимпијка

Спортски - 13.02.2014

Норвежанката Силје Норендал е вистинска атракција меѓу спортистките кои се дел од зимската Олимпијада во Сочи. Таа е девојката по која лудуваат американските и британските медиуми, прогласувајќи ја ...

ВИДЕО Бесплатно пиво за Канаѓаните во Сочи

+инфо - 13.02.2014

Канадските спортисти во актуелниот олимписки град Сочи , Русија, со себе донеле фрижидер со бесплатно пиво, кое само тие може да го користат. Канадскиот прозиводител на пиво „Молсон Канадиан“ ...

100.000 кондоми поделени во Сочи

Оn.net - 13.02.2014

Организаторите на Зимските олимписки игри во Сочи не препуштаат ништо на случајот, па во трите олимписки села поделиле околу 100.000 кондоми за околу 2.900 натпреварувачи.

Добриот дизајн е секогаш во мода: Најубавите постери на Зимската олимпијада

МакМода - 13.02.2014

Незаборавни постери за Зимските олимпијада од Ванкувер 2010 до Шамони 1924. Овие денови голем дел од човештвото ги следи преку ТВ-екраните (а некои и во живо) натпреварите на зимските Олимписки игри.

Како изгледа Олимпијадата од вселената?

Кајгана - 13.02.2014

Астронаутите сместени на Меѓународната вселенска станица не можат да ги следат Олимписките игри што се одржуваат во Сочи, но без проблем можат да „фрлат поглед“ на нив од вселената.

Колароска 74-та на 10 километри класично нордиско трчање

Нетпрес - 13.02.2014

Со време од 44:46:00 минути што беше доволно за 74-тото место во дисциплината класично нордиско трчање на 10 километри, 16-годишната Марија Коларовска го заврши својот настап на Зимските Олимписки ...

Раскошен поглед: Олимписките игри од досега невидена перспектива

Таратур - 13.02.2014

Зимските Олимписки игри во Сочи досега ги видовме прикажани од безброј агли и перспективи – од кранови, хеликоптери, преку профилите на спортистите и слично. Но, ова е нешто досега невидено и ново.

Колароска: Времето ја отежна патеката

Дерби - 13.02.2014

Марија Колароска на 10 километарската трка во категорија на нордиско скијање го имаше својот дебитанскиот настап на Олимписките игри и успеа да финишира на 74 место во конкуренција на 75 ...

СЕКСИ СОЧИ: 100 илјади кондоми поделени меѓу олимпијците, алкохолот бесплатен

Телеграф - 13.02.2014

Како една причина за таквата одлука се наведува и достапноста на бесплатниот алкохол во центрите каде што се сместени спортистите, па се верува дека во моментите кога ќе се опуштат може сѐ да се ...

Олимпискиот оган во Сочи е видлив и од вселената

ЗаЗабава - 13.02.2014

Олимпискиот пламен кој се издигнува над стадионот Фишт во Сочи е толку голем што може да се види и од вселената. Астронаутите од Меѓународната вселенска станица направија фотографија на која се гледа ...

Во Сочи температурата се искачи до 18 степени

Нетпрес - 13.02.2014

Топлото време на Зимските олимписки игри во Сочи не ги изненади само организаторите, туку и натпреварувачите. Температурата во градот кој се наоѓа на брегот на Црното Море, достигна до 18 степени.

Путин: После Игрите, Сочи ќе биде одморалиште и спортски центар

Руска реч - 13.02.2014

Сочи после Олимпијадата треба да се развива како одморалиште и спортски центар на Русија, изјави претседателот на Русија, Владимир Путин, на состанокот со членовите на владата во Москва.

Поглед на Олимписките игри од вселената

Денешен - 13.02.2014

Зимските олимписки игри во Сочи се одвиваат со полна пареа, но ваков поглед на игрите се уште не сте имале. Во текот на спортските случувања од милион агли, често гледаме кадрови од хеликоптер и ...

Не е лесно да си олимпиец во Сочи (фотогалерија)

Република - 13.02.2014

Не е лесно да се учествува на Зимски олимписки Игри, а и во Сочи има многу работа за новинарите и фоторепортерите. Погледнете дел од богатиот репертоар на интересни фотографии направени во ...

Како изгледа Олимпијадата од вселената?

Вечер Прес - 13.02.2014

Зимските олимписки игри во моментот се во полн ек, а спортистите секојдневно се обидуваат да соборат рекорди и да постигнат колку што е можно подобри резултати.

Во Сочи како да се одржуваат Летни олимписки игри

Sky - 13.02.2014

Температурата во градот организатор на Зимските олимписки игри, Сочи достигна 18 степени. Ваквото топло време беше изненадување како за организаторите така и за натпреварувачите.

ЗОИ: Поради повреда Плушенко ја заврши Олимпијадата

Бриф - 13.02.2014

Евгениј Плушенко, рускиот натпреварувач во уметничко лизгање и освојувач на златен медал во екипна конкуренција поради повреда на грбот ги заврши своите настапи на Игрите во неговата земја.

Сонцето прави проблеми во Сочи

еМагазин - 13.02.2014

Сончевото време во руското одморалиште Сочи го стопи снегот на ски патеките, откривајќи големи површини на трева, па така, сега голем е бројот на посетителите кои што наместо во зимските спортови, ...

Жртви на Олимпијадата во Сочи: "Не' преселија на сила, не отсекоа од светот и не' оставија без вода"

Точка - 13.02.2014

Селото Акштир денес е отсечено од главните автопати, мостот е срушен, а пумпата за вода која им ја направиле свечено била отворена па следниот ден се расипала.

Бесплатен алкохол и кондоми за олимпијците во Сочи?

Бриф - 13.02.2014

Зимските олимписки игри се шанса за освојување на медали и стекнување слава, дружење меѓу спортистите, но и нешто друго. Дел од светските медиуми пишуваат дека организаторите на Олимпијадата во Сочи ...

Алкохолот бесплатен, кондомите потрошени

Вечер Прес - 13.02.2014

ЗАБАВА ДО БЕСВЕСТ ВО ОЛИМПИСКОТО СЕЛО Организаторите на Зимските олимписки игри во Сочи ништо не препуштаат на случајот и затоа во трите олимписки села поделија 100.000 кондоми за околу 2.900 ...

Во три Олимписки села поделени 100 илјади кондоми

еМагазин - 13.02.2014

Зимските олимписки игри се можност за испишување на историјата, освојување на медали и стекнување слава, дружење меѓу спортистите но и нешто повеќе. Организаторите на Игрите во Сочи ништо не ...

Руската Олимпијада „најтрезна“ досега

еМагазин - 13.02.2014

“Wall Street Journal” пишува дека во Русија, позната по извозот на нафта и вотка, се одржуваат Олимписки игри со најмалку алкохол досега. Американското списание го објаснува ригорозниот однос кон ...

ФОТО: Како изгледаат Олимписките игри од вселената?

Н.Македонија - 13.02.2014

Ваков поглед на Зимските олимписки игри се уште не сте виделе Во текот на пренесувањето на ЗОИ, до сега можевме да видиме милион фотографии и видеа- од хеликоптер и кранови.

Во Сочи фрижидер со пиво се отвара само со канадски пасош

Lider - 13.02.2014

Канадскиот произведувач на пиво „Молсон Корс“, кој долго време соработува со олимпискиот одбор, во канадската куќа постави фрижидер со пиво што може да се отвори исклучиво со канадски пасош.

Најдобрите кациги на зимските олимпијци

Идивиди - 13.02.2014

/ Најпопуларниот светски настан во овој период несомнено се Зимските олимписки игри, кои годинава се одржуваат во Сочи. Малку да ги заобиколиме завидните перформанси на спортистите кои ги заслужуваат ...

Најубавите спортистки на ЗОИ во Сочи / Видео

Lider - 13.02.2014

Додека во Сочи траат борбите за медали, се прави и избор на најубави спортистки кои се натпреваруваат на Зимските олимписки игри. Еден од тие избори можете да го видите во прилогот, во кој се најдоа ...

Вселенски поглед на Зимските олимписки игри

365 - 13.02.2014

Зимските олимписки игри во Сочи се одвиваат со полна пареа – сите случувања можете да ги следите на телевизија, но ваков поглед се уште не сте имале. Во текот на преносот на спорските случувања од ...

Си ја заложил куќата за настап во Сочи

Вест - 12.02.2014

Мајкл Кристијан Мартинес е единствениот претставник на Филипини на ЗОИ во Сочи и прв од 1992 година, а и тоа си го овозможил од сопствен џеб. Седумнаесетгодишниот лизгач обезбедил средства за настап ...

Да не ја потценуваме спортската дипломатија

Дневник - 12.02.2014

Ивана Kостовска Според дефиниција, олимпијадата е настан број еден за спортска дипломатија бидејќи таму не се мери само моќта на спортистите. Спортските зданија во Сочи вредни над 50 милијарда долари ...

Канаѓаните имаат најкул фрижидер во Сочи

Кајгана - 12.02.2014

Канаѓаните кои се сместени во Сочи имаат најкул фрижидер за пиво. Фрижидерот кој е создаден од канадскиот пивски бренд Molson, се отвора само доколку поседувате канадски пасош.

Олимпијада во Сочи урива телевизиски рејтинзи во САД

А1 On - 12.02.2014

ЗОИ во Сочи ги рушат телевизиските рејтинзи во САД, покажа истражувањето на компанијата „Нилсен”. Според податоците од истражувањето, од 3 до 9 февруари спортските натпревари на Олимпијадата кои ги ...

Зимскиот фестивал не се пропушта: Филипинец ја ставил куќата под хипотека за да учествува на ЗОИ!

МКД - 12.02.2014

Мајкл Кристијан Мартинез, претставникот на Филипини на 22. Зимски Олимписки игри во Сочи, по никоја цена не сакал да го пропушти најголемиот спортски фестивал на белисте спортови, иако не можел да ...

Олимпиецот Дамјановски на Фејсбук го продава телефонот - подарок од ЗОИ во Сочи! (ФОТО)

МКД - 12.02.2014

Секој олимпиец кој учествува на ЗОИ во Сочи, од организаторот доби најнов модел на телефон Самсунг Ноут 3 и тоа со знамето од државата од која доаѓа. А нашите олимпијци не би биле тоа што се да не се ...

Знаменосецот Дамјановски го продава „олимпискиот“ телефон

Телеграф - 12.02.2014

Првиот олимпиец од Македонија кој дебитираше на оваа Олимпијада го продава подарокот што го доби од организаторите на Зимските олимписки игри На сите спортисти што учествуваат на Зимските олимписки ...

Фото од вселената над Сочи: Се гледаат олимпискиот стадион, паркот и огнот

Хитпортал - 12.02.2014

С о оглед на тоа дека рускиот град Сочи деновиве е центар на светот, многу очи се вперени кон него. Дека ова е навистина така докажува и фотографијата која ја објави НАСА.

Медиуми: Руската Олимпијада „најтрезна“ досега

Руска реч - 12.02.2014

Американските медиуми укажуваат на „трезноста“ на Зимските олимписки игри во Сочи. Списанието "Wall Street Journal" наведува дека во Русија, позната по извозот на нафта и вотка, се одржуваат ...

Толку од ЗИМСКИТЕ олимписки игри во Сочи (видео)

ЗаЗабава - 12.02.2014

Проблемите со кои што се соочуваат учесниците во Зимските олимписки игри во Сочи едноставно не престануваат, па неодамна се појави и најголемиот непријател на зимата, сонцето! Сончевото време во ...

Колароска ќе стартува претпоследна на 10 км

Дерби - 12.02.2014

Марија Колароска со стартен број 75 ќе ја почне утрешната трка на 10 километри класично на 22. Зимски олимписки игри во Сочи, за која се пријавени 76 натпреварувачки.

Сребро за Фактулина во брзо лизгање на 500 м

Руска реч - 12.02.2014

Руската лизгачка Олга Фаткулина освои сребрен медал во трката на 500 метри на Олимписките игри во Сочи. После вториот обид, претставничката на рускиот олимписки тип постигна резултат од 75,06 секунди.

ЗОИ: Наталие Гејсенбергер очекувано до златото во санкање

+инфо - 12.02.2014

Наталие Гејсенбергер од Германија го освои златниот медал во санкање поединечно на Олимпијадата во Сочи. 24-годишната Германка која беше апсолутна фаворитка за најсјајното одличје на најдобар можен ...

Најубавите олимпијки во Сочи

Оn.net - 12.02.2014

Додека траат борбите за медалите на Зимските олимписки игри во Сочи се прават и избори за најубави спортистки. Во еден од таквите се најдоа преубавите Ана Сидорова, Александра Сајтова, Јекатерина ...

Русокоса убавица ја понесе титулата за најзгодна натпреварувачка на ЗОИ

Црнобело - 12.02.2014

Видовме огромен број на прекрасни атлетски градени девојки на Зимските олимписки игри во Сочи, од елегантни лизгачки по мраз, па сè до мускулести скијачки.

Секси во Сочи: Ја прогласија за најзгодна олимпијка

Таратур - 12.02.2014

Норвежанката Силје Норендал е вистинска атракција меѓу спортистките кои се дел од зимската Олимпијада во Сочи. Таа е девојката по која лудуваат американските и британските медиуми, прогласувајќи ја ...

Кои се најатрактивните спортистки во Сочи?

Дерби - 12.02.2014

Како што е познато во Сочи моментално се одржуваат 22. Зимски Олимписки игри во која примарна цел е секако да се дојде до медал. На оваа олимпијада учествуваат голем број на атрактивни спортистки, па ...

Олимпискиот парк во Сочи гледан од вселената (ФОТО)

МКД - 12.02.2014

Џонсон спејс центарот на НАСА на својот твитер-профил објави како изгледа олимпиското гратче Сочи гледано од вселената. Фотографијата ја направиле астронаутите во Меѓународната вселенска станица, а ...

Кои се најсекси олимпијки на ЗОИ во Сочи?

Екипа - 12.02.2014

Зимските Олимписки Игри во Сочи го земаат својот замав, секој нареден ден е се повозбудливо, но и пожешко…Веќе се знаат дел од најубавите олимпијки, кои дефинитивно го привлекуваат вниманието на ...

Хит во Сочи: Американка пред секое санкање се подготвува со секси-танц (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.02.2014

Американката Кејт Хансен стана хит на Зимските Олимписки игри во Сочи. Се натпреварува во санкање, но нејзиниот ритуал пред секој настап ги збудале гледачите - таа изведува секс-танц на песни на ...

ФОТО НА ДЕН: Лудите кациги на ЗОИ во Сочи

Екипа - 12.02.2014

Натпреварувачите во скелетон на ЗОИ во Сочи се во центарот на вниманието и тоа само поради своите несекојдневни кациги. Преку мозоци кои блескаат, до разно разни скелети, овие олимпијци немаат ...

ЗОИ во Сочи рушат телевизиски рејтинзи во САД

Сител - 12.02.2014

Зимските олимписки игри во Сочи ги рушат телевизиските рејтинзи во САД, покажа истражувањето на компанијата "Нилсен". Според податоците од истражувањето, од 3 до 9 февруари спортските натпревари на ...

Видео: Најатрактивните спортистки во Сочи

Денешен - 12.02.2014

Во Сочи моментално се одржуваат 22-те Зимски Олимписки игри каде примарна цел е секако да се дојде до медал. На оваа олимпијада учествуваат голем број на атрактивни спортистки, па многу често ...

Скандал: Знаменосецот Дамјановски на Фејсбук го продава телефонот - подарок од ЗОИ!

Точка - 12.02.2014

Организаторот на Зимските олимписки игри во Сочи на сите спортисти кои учевствуваат на Олимпијадата им подарува мобилен телефон Samsung Note 3 со знамето од државата од која што доаѓааат.

Кој губи има право да се лути! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Вечер Прес - 12.02.2014

Зимските олимписки игри во Сочи, досега понудија многу врвни натпревари. Многу спортисти се радуваа на златните медали, на други за влакно им избегна најсаканото одличје, а имаше и такви кој својата ...

Олимпиецот Дамјановски на Фејсбук го продава телефонот подарок од ЗОИ!

Либертас - 12.02.2014

Секој олимпиец кој учествува на ЗОИ во Сочи, од организаторот доби најнов модел на телефон Самсунг Ноут 3 и тоа со знамето од државата од која доаѓа. И додека сите олимпијци ги чуваат тие подароци ...

Канаѓаните со одлична идеја за пиење бесплатно пиво

Република - 12.02.2014

Канадските спортисти кои учествуваат на Зимските олимписки игри во Сочи може да се каже дека ја имаат најголемата привилегија таму. Тие имаат нешто што ниедна друга репрезентација го нема – фрижидер ...

Како изгледа Сочи од вселената

еМагазин - 12.02.2014

НАСА објави фотографија која покажува како изгледа Сочи, виден од вселената. Фотографијата ја направи екипажот на Меѓународната вселенска станица. На фотографијата можат да се забележат олимпискиот ...

Кои се најубавите олимпијки во Сочи?

Точка - 12.02.2014

Додека на Олимпијадата трае борбата за медали, паралелно со тоа се прават споредби кои се најубавите олимпијки во Сочи. На следното видео е направен одличен избор каде што се сместени едни од ...

Скандал-Олимпиецот Дамјановски на Фејсбук го продава телефонот,подарок од ЗОИ во Сочи! (ФОТО)

Локално - 12.02.2014

Секој олимпиец кој учествува на ЗОИ во Сочи, од организаторот доби најнов модел на телефон Самсунг Ноут 3 и тоа со знамето од државата од која доаѓа. А нашите олимпијци не би биле тоа што се да не се ...

Олимпиецот Дамјановски на Фејсбук го продава телефонот

Тера - 12.02.2014

Секој олимпиец кој учествува на ЗОИ во Сочи, од организаторот доби најнов модел на телефон Самсунг Ноут 3 и тоа со знамето од државата од која доаѓа. И додека сите олимпијци ги чуваат тие подароци ...

Путин во Сочи: Пиво со Германците и прегратка со геј-шампионка...

Точка - 12.02.2014

Првиот човек на Русија, Владимир Путин пред почетокот на Зимските олимписки игри покажа колку му значи се' да биде во најдобар ред во Сочи. Овие денови Путин ги посети спортистите кои што се ...

Се дружиме и си помагаме

Н.Македонија - 12.02.2014

Владо Димитриевски девет години во континуитет е во Сочи и негова голема желба е Македонците да добијат свои простории за нивниот клуб ЗОИ им донесе радост на Русите, но нѐ израдува и нас ...

Фрижидер за пиво во Сочи се отвора само со канадски пасош

Н.Македонија - 12.02.2014

Многу репрезентации на Зимските олимписки игри во Сочи имаат места на кои нивните претставници можат бесплатно да јадат и да пијат, но најмногу внимание годинава привлече тоа што го имаат Канаѓаните ...

Вести - Индија се врати во олимпиското семејство

Н.Македонија - 12.02.2014

Индискиот олимписки комитет се враќа со олимпиското семејство откако ИОК вчера ја укина суспензијата, која следуваше по корупцискиот скандал при изборот на генерален секретар во декември 2012 година ...

Сочи 2014- Најдобрите фотографии до сега

365 - 12.02.2014

Ова е кратка селекција од првите Зимски Олимписки игри во Сочи, Русија. Решителноста на атретичарите и прекрасните пејсажи се експлозивна мешавина која ги прави Олимписките игри се повеќе и повеќе ...

Со канадски пасош до бесплатно пиво во Сочи

Вест - 11.02.2014

Да се има канадски пасош е голема предност во Олимпиското село во Сочи овие денови. Сите учесници на Зимските олимписки игри добија посебен приврзок за клучеви, кој им овозможува бесплатно да земаат ...

ЗОИ: Во Сочи ќе се вее и знамето на Индија

Утрински - 11.02.2014

Покрај знамињата на земјите учеснички на ЗОИ во Сочи, од денеска ќе се вее и знамето на Индија, откако Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ја укина суспензијата на Олимпискиот комитет на Индија.

ЗОИ: Хва Ли со Олимписки рекорд до злато на 500 метри брзо лизгање

Телма - 11.02.2014

Со нов Олимписки рекорд Санг Хва Ли од Кореја стигна до златниот медал на ЗОИ во Сочи во трката на 500 метри брзо лизгање. 24 годишната Хва Ли по двете трки во финалната серија оствари вкупно време ...

ЗОИ: Ли Санг-хва со Олимписки рекорд до злато на 500 м. брзо лизгање

Утрински - 11.02.2014

Со нов Олимписки рекорд Ли Санг-хва (24) од Јужна Кореја стигна до златниот медал на ЗОИ во Сочи во трката на 500 метри брзо лизгање. Корејката по двете трки во финалната серија оствари вкупно време ...

Зои: германките доминираа во ски скови и санкање, Јури Подладчиков победник во сноуборд

Телма - 11.02.2014

Наталие Гејсенбергер од Германија го освои златниот медал во санкање поединечно на Олимпијадата во Сочи. 24-годишната Германка која беше апсолутна фаворитка за најсјајното одличје на најдобар можен ...

ЗОИ: индиското знаме на јарболите во Сочи

Телма - 11.02.2014

Покрај знамињата на земјите учеснички на ЗОИ во Сочи, од денеска ќе се вее и знамето на Индија, откако Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ја укина суспензијата на Олимпискиот комитет на Индија.

Милијардерите позади најскапата Олимпијада

Бизнис Инфо - 11.02.2014

Зимските олимписки игри во Сочи се едни од најскапите. Русија за оваа Олимпијада потроши скоро 50 милијарди долари, иако на почетокот било планирано да се потрошат само 12 милијарди.

Со голи гради ги наградува медалистите на Норвешка

Вест - 11.02.2014

Порно-глумицата Вики Вет на многу специфичен начин навива за Норвешка на Зимските олимписки игри во Сочи. На социјалната мрежа Твитер ја следат повеќе од 600.000 луѓе, што е најмногу од сите јавни ...

Зошто претседателот Иванов не отпатува за Сочи

Окно - 11.02.2014

Отказот на македонскиот претседател Ѓорге Иванов да оди на церемонијата на отворањето на 22-те Зимски олимписки игри во Сочи е важно и правилно геополитичко решение.

[Инфографик] Најскапата Олимпијада досега

Радио МОФ - 11.02.2014

Трошоците за Олимписките игри во Сочи, кои според извештаите надминуваат 51 милијарда долари, ја прават најскапата Олимпијада на сите времиња. Дури и во споредба со мисијата на НАСА на Марс, која ...

ПОГЛЕДНЕТЕ: Најсекси спортистка во Сочи (ФОТО)

Телеграф - 11.02.2014

Норвежанката има 20 години и се натпреварува во сноубординг Работите почнуваат да стануваат жешки на снегот во Сочи, пишува британски Мирор. Спортскиот оддел на весникот набројува некои од ...

ФОТО: Канадските олимпијци на оригинален начин добиваат пиво во Сочи

Курир - 11.02.2014

Олимпијците на Канада во Сочи имаат пиво само за себе и тоа произведено во нивната земја. Канада за своите спортисти обезбеди фрижидер во кој се наоѓа пиво и кое е достапно за сите, или поточно ...

ЗОИ: Незадоволството од Олимпијадата стивна со стартот на натпреварувањата!

Сител - 11.02.2014

Откако со години ги трпеа правот, бучавата и метежот , додека досадното руско одморалиште стануваше модерно спортско борилиште , луѓето во Сочи најпосле можат сами да проценат дали тоа било исправно.

Трибините зјаат празни во Сочи

Оff.net - 11.02.2014

И покрај тоа што организаторите велат дека 92% од влезниците се распродадени, сликите од празните седиште на спортските борилишта во Сочи го тврдат спротивното.

Неа ја нарекуваат најсекси спортистката на ЗОИ во Сочи

ЗаЗабава - 11.02.2014

Меѓу најсекси натпреварувачите на Олимписките игри во Сочи се наоѓа и норвешката сноубордерка Силја Норендал. А, токму оваа е девојка за која полудеа американските и британските медиуми, нарекувајќи ...

Фото: Оваа девојка е вистинска ѕвезда на Олимпијадата

Спортски - 11.02.2014

Порно актерката Вики Вете е во центарот на спортската јавност откако на себе својствен начин ја поддржа селекцијата на Норвешка на Олимписките игри во Сочи.

Натали Гејсенбергер очекувано до златото во санкање

А1 On - 11.02.2014

Натали Гејсенбергер од Германија го освои златниот медал во санкање поединечно на Олимпијадата во Сочи. 24-годишната Германка која беше апсолутна фаворитка за најсјајното одличје на најдобар можен ...

ФОТО Најнеобичните сувенири на Олимпијадата во Сочи

+инфо - 11.02.2014

Уште една од низата необичности од рускиот град Сочи се сувенирите кои може да ги купите на официјалната страница на овогодишните Зимски Олимписки игри.

Преку МРТ до возбудувањата во Сочи

МРТ - 11.02.2014

Олимпијата во Сочи на вашата дланка. Преку новиот веб-сервис на Македонската радио-телевизија, www.mrt.com.mk , можете во реално време да ги следите возбудувањата што ги носат Зимските олимписки игри.

ФОТО + ВИДЕО: Ова е најсекси спортистката во Сочи

Економски - 11.02.2014

По оваа девојка полудеа американските и британските медиуми нарекувајќи ја најсекси спортистка на ЗОИ во Сочи. Норвежанката Сиље Норендал има 20 години и се натпреварува во сноубординг, а позната е ...

ЗОИ: Ли Санг го одбрани златото од Ванкувер

Сител - 11.02.2014

Ли Санг Хва од Кореја ја одбрани титулата освоена во Ванкувер со време на олимписки рекорд. Таа патеката од 500 метри ја мина за 37.28 секунди во првата или вкупно време 74.70.

Санг Хва Ли со Олимписки рекорд до злато на 500 метри брзо лизгање

А1 On - 11.02.2014

Со нов Олимписки рекорд Санг Хва Ли од Кореја стигна до златниот медал на ЗОИ во Сочи во трката на 500 метри брзо лизгање. 24 годишната Хва Ли по двете трки во финалната серија оствари вкупно време ...

Непобедливата Санг Хва Ли!

МРТ - 11.02.2014

Спринтот во брзо лизгање има своја апсолутна владетелка. Мундијалската првенка Санг Хва Ли од Јужна Кореја го одбрани олимпиското злато, но од денеска покрај светскиот е и сопственичка на рекордот на ...

Кацигите на Сочи 2014

Оn.net - 11.02.2014

Поточно, кацигите на натпреварувачите во дисциплината скелетон на Зимските олимписки игри во Сочи, натпреварување кое спаѓа во едно од најопасните кога се зимските спортови во прашање и кое и на овие ...

Индијците под сопственото знаме!

МРТ - 11.02.2014

По четири олимписки дена, спортистите на Индија сепак ќе можат да настапуваат под националното знаме. Поради корупција, Олимпискот комитет на Индија беше супендиран уште во 2012-та година, па ...

ЗОИ: Еден - два победа за Германија во санкање

Сител - 11.02.2014

Европската и светска шампионка во санкање Натали Гејсенбергер од Германија стана и олимписка шампионка откако имаше најдобар резултат на дводневото натпреварување во санкање.

Силје Норендал - најубавата натпреварувачка на ЗОИ

Кајгана - 11.02.2014

Пред започнувањето на ЗОИ во Сочи, беше направена листа на најубавите спортисти кои ќе настапат, а помеѓу нив беше вброена и Норвежанката Силје Норендал, која се натпреварува во сноуборд.

Гајзенбергер ја продолжи германската доминација

МРТ - 11.02.2014

Сувереното владеење на Германките во женското санкање продолжува и по Сочи, нова е само златната олимпијка. Натали Гајзенбергер ги декласираше конкурентките и бронзата од Ванкувер 2010 ја претвори во ...

Видео-блог 2 од Олиписките игри во Сочи

Руска реч - 11.02.2014

Видео - репортажа од Олимписките игри. За македонски превод притиснете „СС“ Еве уште еден видео-блог од нашата дописничка од Сочи, Тамара Виноградова.

Фото: Оваа девојка е вистинска ѕвезда на Олимпијадата

Таратур - 11.02.2014

Порно актерката Вики Вете е во центарот на спортската јавност откако на себе својствен начин ја поддржа селекцијата на Норвешка на Олимписките игри во Сочи.

ФОТО: Ова е најзгодната спортистка на ЗОИ

Курир - 11.02.2014

Една од најзгодните девојки кои ќе се натпреваруваат во Сочи е младата Норвежанка Силје Норендал. Токму таа е девојката по која лудуваат американските и британските медиуми, прогласувајќи ја за ...

Сочи: Домаќините подаруваат билети

Курир - 11.02.2014

Организаторите на Зимските олимписки игри во Сочи, потврдија дека подаруваат билети. Тие велат дека покануваат гледачи со цел да ги пополнат местата на оние натпреварувања кои не се многу популарни.

МОК ја повлече забраната за учество на Олимпијадата на Индија

Inpress - 11.02.2014

Москва, 11. февруари 2014 (ИНПРЕС) МОК во декември 2012 година привремено ја дисквалификуваше Индија од настапот на Олимпијадата во Сочи, кога раководството од индиската организација беа осомничени ...

Индиското знаме развиорено во Сочи

Макфакс - 11.02.2014

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) му ја укина суспензијата на Олимпискиот комитет на Индија, што значи дека спортистите од оваа земја, на Игрите во Сочи, ќе можат да се натпреваруваат под знамето ...

Обама со возбуда ја следи Олимпијадата во Сочи

Нетпрес - 11.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама со „радост и возбуда“ го следи текот на зимските Олимписки игри во Сочи. Тоа го изјави прес секретарот на Белата куќа, Џеј Карни, цитиран од „ИТАР-ТАСС“.

ЗОИ: Во Сочи ќе се вее и знамето на Индија

А1 On - 11.02.2014

Покрај знамињата на земјите учеснички на ЗОИ во Сочи, од денеска ќе се вее и знамето на Индија, откако Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ја укина суспензијата на Олимпискиот комитет на Индија.

ФОТО: Путин се гушкаше со кој стигне

Press24 - 11.02.2014

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа го посети холандскиот камп на Олимписките игри во Сочи и заедно со холандскиот крал и неговата сопруга, се гушкаше со сите натпреварувачи, пиеше пиво и се ...

ЗОИ: Во Сочи ќе се вее и знамето на Индија

+инфо - 11.02.2014

Покрај знамињата на земјите учеснички на ЗОИ во Сочи, од денеска ќе се вее и знамето на Индија, откако Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ја укина суспензијата на Олимпискиот комитет на Индија.

Најжешката реклама за Зимските олимписки игри во Сочи (видео)

Црнобело - 11.02.2014

Оваа реклама од Норвешка за зимските олимписки игри во Сочи е прогласена за најсекси реклама, со најнеочекуван крај. Рекламата е креативна и динамична, а главната порака „За кој тим и да играте...

Награди во Сочи: пари на Истокот, слава на Западот

Република - 11.02.2014

Во Сочи, Русија се во тек Зимските олимписки игри (ЗОИ), каде што спортистите се борат за медали и место под спортското сонце. Некои држави даваат големи пари како награда за медал на Игрите, некои ...

Најзгодната спортистка на ЗОИ во Сочи

Точка - 11.02.2014

Пред почетокот на игрите, ви ги претставуваме најзгодните девојки кои ќе се натпреваруваат во Сочи, а помеѓу нив се најде и Норвежанката Силје Норендал.

Рецензија: Зошто Иванов оди во Сочи?

СПФМ - 11.02.2014

Станува збор за текст кој има за цел да ни ја долови надворешната политика што ја води претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, но, кој, за жал, не е доволно содржаен за да нѐ воведе во таа политика, ...

Рекорд за Хва Ли, злато и за Хатестаг, Дамјановски на 78. место

Република - 11.02.2014

Со нов Олимписки рекорд Санг Хва Ли од Кореја стигна до златниот медал на ЗОИ во Сочи во трката на 500 метри брзо лизгање. 24-годишната Хва Ли по двете трки во финалната серија оствари вкупно време ...

Видео: Настап од кој застанува здивот!

Денешен - 11.02.2014

За Јулија Липинскаја пишуваат сите светски медиуми, и тоа само пофалби. Јулија има 15 години, а веќе освои медал во Сочи. Јулија во Сочи лизгаше на темата од филмот Шиндлерова листа и буквално го ...

ЗОИ: Во Сочи ќе се вее и знамето на Индија

Бриф - 11.02.2014

Покрај знамињата на земјите учеснички на ЗОИ во Сочи, од денеска ќе се вее и знамето на Индија, откако Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ја укина суспензијата на Олимпискиот комитет на Индија.

Најкреативните кациги за скелетон во Сочи

Точка - 11.02.2014

Можеби скелетонот не спаѓа меѓу најпопуларните спортови на Олимписките игри, но „скелетонците“ дефинитивно се најкреативните спортисти во Сочи. Секоја репрезентација во скелетон, на челот со Канада и ...

Таа е најсекси спортистка на ЗОИ во Сочи (фото)

Република - 11.02.2014

Норвежанката Силје Норендал се најде меѓу најсекси спортистките на Зимските олимписки игри во Сочи. Медиумите веќе почнаа да составуваат листи на најатрактивни спортистки на зимската олимпијада, а ...

Очкувано – злато за Наталие Гејсенбергер

Република - 11.02.2014

Наталие Гејсенбергер од Германија го освои златниот медал во санкање поединечно на Олимпијадата во Сочи. 24-годишната Германка, која беше апсолутна фаворитка за највисокот место на престолот, на ...

Видео: Најзгодната спортистка на ЗОИ

Денешен - 11.02.2014

Пред почетокот на игрите, ви ги претставуваме најзгодните девојки кои ќе се натпреваруваат во Сочи, а помеѓу нив се најде и Норвежанката Силје Норендал.

Златото во Азербејџан чини 345.000 евра

Вечер Прес - 11.02.2014

Британците не добиваат пари, Американците ги даночат, Италијанците земаат најмногу, Русите цицаат од две мајки, а само во Казахстан се добиваат пари и за шесто место Спортистите со години бараат да ...

Со голи гради ги наградува Норвежаните

Вечер Прес - 11.02.2014

Порно актерката Вики Вете на необичен начин навива за Норвешка на Зимските олимписки игри во Сочи. Таа на секој начин се обидува да ја зголеми групата навивачи на норвешкиот олимписки тим, така што ...

Путин се гушкаше и пиеше пиво во Сочи

Вечер Прес - 11.02.2014

НА ЗАБАВАТА ВО ПАВИЛЈОНОТ НА ХОЛАНДИЈА Во опуштена атмосфера рускиот претседател и холандскиот крал, Вилијам Александер, наздравува и обострано честеа Претседателот на Русија, Владимир Путин, во ...

Русија на тапет поради неисплатени плати на работниците

Вечер Прес - 11.02.2014

Меѓународниот олимписки комитет започна целосна истрага против домаќинот на Олимпијадата во Сочи, соопшти официјалната интернет-страница на ИОК. Таа ќе биде спроведена поради жалбите на стотици ...

Ребека сака секс со јамајскиот боб-тим

Вечер Прес - 11.02.2014

Уште пред стартот на Олимписките игри во Сочи, беше познато дека спортистите освен што ќе се натпреваруваат и добро ќе се забавуваат. За време на двенеделниот престој во Олимпиското село спортистите ...

Со канадски пасош до пиво

Вечер Прес - 11.02.2014

Спортистите во Сочи имаат свои предности. Сите располагаат со посебен приврзок за клучеви што им овозможува од фрижидерите да земаат бесплатни сокови. Сепак, Канаѓаните отидоа чекор подалеку.

Што имаат канадските спортисти во Сочи а го нема никој друг? Ова е навистина кул

Sky - 11.02.2014

Канадските спортисти кои се натпреваруваат во Сочи, изгледа го имаат она што го нема нити еден друг натпреварувач- фрижидер со пиво кој испорачува лименки, само откако ќе се скенира пасошот и ќе се ...

Натали Гејсенбергер очекувано до златото во санкање

Локално - 11.02.2014

Натали Гејсенбергер од Германија го освои златниот медал во санкање поединечно на Олимпијадата во Сочи. 24-годишната Германка која беше апсолутна фаворитка за најсјајното одличје на најдобар можен ...

ЗОИ: Хва Ли со Олимписки рекорд до злато на 500 м. брзо лизгање

Локално - 11.02.2014

Со нов Олимписки рекорд Санг Хва Ли од Кореја стигна до златниот медал на ЗОИ во Сочи во трката на 500 метри брзо лизгање. 24 годишната Хва Ли по двете трки во финалната серија оствари вкупно време ...

Обама со возбуда ја следи Олимпијадата во Сочи

Точка - 11.02.2014

Американскиот претседател Барак Обама со "радост и возбуда" го следи текот на зимските Олимписки игри во Сочи. Тоа го изјави прес секретарот на Белата куќа, Џеј Карни, цитиран од "ИТАР-ТАСС".

ЗОИ 2014 ВИДЕО: Настап од кој застанува здивот!

Вистина.мк - 11.02.2014

За Јулија Липинскаја пишуваат сите светски медиуми, и тоа само пофалби. Јулија има 15 години, а веќе освои медал во Сочи. Јулија во Сочи лизгаше на темата од филмот Шиндлерова листа и буквално го ...

Настап кој го одзема здивот (Видео)

365 - 11.02.2014

На само 15 години таа веќе е златна девојка. З а неа сега пишуваат сите светски медиуми и сите натписи се само со пофални зборови. Јулија Липинскаја има 15 години и го освои златниот медал во Сочи.

Американски олимпиец се “пресметал“ со вратата од тоалетот во Сочи/Фото

Lider - 11.02.2014

Џони Квин, американскиот олимпиец, член на боб репрезентацијата, го решил проблемот со вратата во Олимпиското село во Сочи. На некогашниот фудбалер во американската NFL лига, по се изгледа искуството ...

Олимписка хроника

Lider - 11.02.2014

Со нов Олимписки рекорд Санг Хва Ли од Кореја стигна до златниот медал на ЗОИ во Сочи во трката на 500 метри брзо лизгање. 24 годишната Хва Ли по двете трки во финалната серија оствари вкупно време ...

Канада има супер-кул фрижидери во Сочи

Идивиди - 11.02.2014

/ Олимпискиот тим на Канада доби специјален третман во Сочи. Спортистите кои ја претставуваат Канада на ЗОИ в Сочи добија специјални фрижидери за пијалаци.

Супер загревање пред трка

Идивиди - 11.02.2014

/ Како најдобро да се подготвиш за трка? Играјќи, се разбира. Американската Олимпијка во санкање, Кејт Хансен (21) преку видео на Youtube, го сподели методот на загревање пред трката во Сочи.

ЗОИ: Русија стигна до првиот медал

Утрински - 10.02.2014

Холанѓанката Ирене Вуст го освои златниот медал на Олимпијадата во Сочи на трката брзо лизгање 3.000 метри, додека домаќините стигнаа до првото одличје – бронзениот медал.

ИОК им забрани на спортистите да носат црни ленти

Вест - 10.02.2014

Меѓународниот олимписки комитет ги опомена спортистите, кои досега носеа црни ленти во чест на починати. Портпаролот на ИОК Марк Адамс кажа дека неговата организација му испратила писмо на Норвешкиот ...

ЗОИ: Чарлс Хемелин златен на 1.500 метри брзо лизгање

Утрински - 10.02.2014

Чарлс Хемелин од Канада е освојувач на златниот метал на Олимписките игри во Сочи во трката на 1.500 метри во брзо лизгање на кратки патеки. Дваесет и деветгодишниот Канаѓанец до златниот олимписки ...

Сакате ли брзо возење?! Патеката во Сочи за која Боди Милер тврди дека е смртоносна

Канал5 - 10.02.2014

Патеката на која за време на зимските Олимписки игри во Сочи ќе се одржуваат натпреварите во спуст е толку опасна што славниот скијач Боди Милер истакнал дека е смртоносна.

КАНАЃАНЕЦОТ ХЕМЕЛИН ТРИУМФИРАШЕ ВО БРЗО ЛИЗГАЊЕ НА 1500м.

Телма - 10.02.2014

Чарлс Хемелин од Канада е освојувач на златниот метал на Олимписките игри во Сочи во трката на 1.500 метри во брзо лизгање на кратки патеки. Дваесет и деветгодишниот Канаѓанец до златниот олимписки ...

ФОТО: Отворени 22. Зимски олимписки игри во Сочи

Утрински - 10.02.2014

Игрите за отворени ги прогласи претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин Во рускиот град Сочи, кој се наоѓа на Црното море, вечерва се отворени 22. Зимски олимписки игри.

ЗОИ: Олимписки рекорд на Крамер на 5.000 метри брзо лизгање

Утрински - 10.02.2014

Трите медали на денешната трка во брзо лизгање на Олимписките игри во Сочи ги освоија натпреварувачи од Холандија. Носителот на златниот медал Свен Крамер постигна време 6:10.76 што претставува нов ...

Сè за спортот

МРТ - 10.02.2014

Досетливите Руси изнајдоа модус како да се привлечат гледачи онаму каде продажбата на билети е оскудна, односно заинтересираноста е мала. Потпаролот на организацискиот комитет на 22 Олимписки Зимски ...

Еве што сакаат Полјаците да воведат како олимписки спорт

Таратур - 10.02.2014

На овогодинешните зимски Олимписки игри во Сочи, кои се во полн ек, на полските натпреварувачи добро им оди, посебно во ски скоковите. Можеби и поради тоа смислија нова дисциплина во која би можеле ...

ЗОИ: Чарлс Хемелин златен на 1.500 метри брзо лизгање

Сител - 10.02.2014

Чарлс Хемелин од Канада е освојувач на златниот метал на ОИ во Сочи во трката на 1.500 метри во брзо лизгање на кратки патеки. 29-годишниот Канаѓанец до златниот олимписки медал стигна 65.илјадити ...

Необични сувенири од Сочи 2014

А1 On - 10.02.2014

Уште една од низата необичности од Сочи се сувенирите кои можете да ги купите на официјалната страница на овогодишните Зимски Олимписки игри. За да бидат сигурни дека ќе ги купите нивните производи, ...

Лажни фотографии од Сочи кои станаа популарни

Кајгана - 10.02.2014

Уште пред да започне Олимпијадата во Сочи, американските медиуми особено, започнаа медиумска кампања против Русија. Во најголем дел од случаите Русија беше обвинувана за дискриминација на ...

ЗОИ: Чарлс Хемелин златен на 1.500 метри брзо лизгање

А1 On - 10.02.2014

Чарлс Хемелин од Канада е освојувач на златниот метал на Олимписките игри во Сочи во трката на 1.500 метри во брзо лизгање на кратки патеки. Дваесет и деветгодишниот Канаѓанец до златниот олимписки ...

Билодо го одбрани златото од Ванкувер

МРТ - 10.02.2014

Алекс Билодо влезе во историјата на слободното скијање – могулс откако вечерва во Сочи ја одбрани титулата освоена на олимписките игри во Ванкувер 2010-та.

Норвежанката Норендал веќе има армија обожаватели

Дерби - 10.02.2014

Норвежанката Силје Норендал можеби не успеа да освои медал на натпреварите во сноуборд, но со својот изглед ги освои олимписките фанови и претставниците на медиумите во Сочи.

Сочи 2014: бронза за Виктор Ан во брзо лизгање

Руска реч - 10.02.2014

Рускиот лизгач на кратки патеки, Виктор Ан, освои бронзен медал на Олимпијадата во трката на 1.500 метри. Тоа е петти медал за руските спортисти во Сочи.

Проблеми во Сочи: Пуштете ме надвор од тоалетов!

ЗаЗабава - 10.02.2014

Една од главните теми во последните неколку денови во сите светски медиуми се Зимските олимписки игри кои што се одржуваат во Сочи, поточно сите проблеми со кои што се соочуваат спортистите и ...

Злато за Хамелин на 1.500 метри

Кајгана - 10.02.2014

Канаѓанецот Чарлс Хамелин, на 22-те Зимски олимписки игри го освои златниот медал во лизгање на кратки патеки на 1.500 метри. Осумкратниот светски шампион во оваа дисциплина и победник на шест трки ...

Американците полудеа по маичките со рускиот кикс со „олимписките кругови“, една му пратија и на Путин (ФОТО)

МКД - 10.02.2014

Проблемот со петте олимписки кругови на отварањето во Сочи на 22. Зимски Олимписки игри предизвика доста реакции во светот. Едни сметаа дека е кикс на организаторот, други скриена руска порака за ...

Колку пари ќе добијат Олимпијците во Сочи

Оff.net - 10.02.2014

На Македонците им ветија по 500 евра, но може да не ги добијат и тие ако имаат слаби резултати, а некои спортисти добро ќе се офајдат од Олимписките игри во Сочи.

Направете виртуелна прошетка низ Сочи

Кајгана - 10.02.2014

Зимските олимписки игри во Сочи се голем предизвик за најдобрите спортисти во светот да го дадат максимумот од себе и да го освојат златото. Годинешните игри се најскапи во историјата и чинат 50 ...

Необични сувенири од Сочи 2014

Сител - 10.02.2014

Уште една од низата необичности од Сочи се сувенирите кои можете да ги купите на официјалната страница на овогодишните Зимски Олимписки игри. За да бидат сигурни дека ќе ги купите нивните производи, ...

Злато за Хамелин на 1.500 метри

Макфакс - 10.02.2014

Канаѓанецот Чарлс Хамелин, на 22-те Зимски олимписки игри, го освои златниот медал во лизгање на кратки патеки, на 1.500 метри. Осумкратниот светски шампион, во оваа дисциплина и победник на шест ...

ЗОИ: Чарлс Хемелин златен на 1.500 метри брзо лизгање

Локално - 10.02.2014

Чарлс Хемелин од Канада е освојувач на златниот метал на Олимписките игри во Сочи во трката на 1.500 метри во брзо лизгање на кратки патеки. Дваесет и деветгодишниот Канаѓанец до златниот олимписки ...

ЗОИ: Чарлс Хемелин златен на 1.500 метри брзо лизгање

Бриф - 10.02.2014

Чарлс Хемелин од Канада е освојувач на златниот метал на Олимписките игри во Сочи во трката на 1.500 метри во брзо лизгање на кратки патеки. Дваесет и деветгодишниот Канаѓанец до златниот олимписки ...

Необични сувенири од Сочи 2014

Република - 10.02.2014

Уште една од низата необичности од Сочи се сувенирите кои можете да ги купите на официјалната страница на овогодишните Зимски Олимписки игри. За да бидат сигурни дека ќе ги купите нивните производи, ...

Фото: Отворени 22. Зимски олимписки игри во Сочи

Денешен - 10.02.2014

Во рускиот град Сочи, кој се наоѓа на Црното море, вечерва се отворени 22. Зимски олимписки игри. Игрите за отворени ги прогласи претседателот на Руската Федерација Владимир Путин.

Необични сувенири од Сочи 2014

Бриф - 10.02.2014

Уште една од низата необичности од Сочи се сувенирите кои можете да ги купите на официјалната страница на овогодишните Зимски Олимписки игри. За да бидат сигурни дека ќе ги купите нивните производи, ...

Доброволци како декор

Вечер Прес - 10.02.2014

Организаторите на Олимписките игри во Сочи објавија дека ќе користат доброволци за да ги пополнат празните места на трибините во дисциплините кои не се особено популарни.

Слаба посетеност на ЗОИ, се бараат волонтери да следат натпревари!

Н.Македонија - 10.02.2014

Организаторите на Зимските олимписки игри во Сочи се соочуваат со слаба посетеност на натпреварите и ги повикуваат гледачите да ги пополнуваат празните места на помалку атрактивните спортови Билетите ...

„Лалињата“ жнеат брзи медали

Н.Македонија - 10.02.2014

... -Американецот Сејџ Коценберг победи во сноуборд во слоуп-стил и тој го понесе првиот златен медал на ЗОИ во Сочи. Тој победи пред Стале Сандбех од Норвешка и Мек Меморис од Канада.

Чудниот олимписки автобус

365 - 10.02.2014

Една од главните атракции во Сочи за време на ЗОИ 2014 е футуристичкиот автобус на руската Сбербанк, кој се движи низ олимпиското село. Тој брзо успеа да го сврти вниманието и да го добие името ...