TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По групната фаза на ЕП во Данска стана појасно и во поглед на квалификациите за СП во Катар

РК Металург - 19.01.2014

По завршувањето на групната фаза на ЕП во Данска, без малку е познат составот на шеширите за квалификациските бараж-натпревари за учество на СП 2015 во Катар.

Македонија носител во баражот за СП 2015

Оn.net - 18.01.2014

Со пласманот во втората фаза од натпреварите на Европското првенство во Данска, нашата репрезентација се избори за носител во баражот за Светското првенство во Катар.

Време е да експлодираме во нападот, доста правевме херои од противничките голмани!

МКД - 18.01.2014

Три средби одигра ракометната репрезентација на Македонија досега на Европското првенство (ЕП) во Данска, против домаќинот, Чешка и Австрија и на секоја од нив, без разлика на крајниот исход (пораз, ...

Македонија против Грција во баражот за СП 2015 во Катар?

МКД - 18.01.2014

Пласманот во втората фаза од Европското првенство (ЕП) во Данска, на македонската ракометна репрезентација и донесе место меѓу носителите во баражот преку кој ќе бидат одредени патниците за следното ...

Факти по првиот круг на ЕП

Алфа - 18.01.2014

1 - Црна Гора е единствената репрезентација, која на првенството не освои ниту еден бод. 2 - Две селекции Црна Гора и Чешка кои играа во иста група во квалификациите не се пласираа во следната фаза.

ЕП низ бројки: Лазаров, Данска и Хрватска на врвот на листите, Атман меѓу играчите со најсилен шут!

Спортклуб - 18.01.2014

Првата групна фаза од Европското првенство во Данска е веќе коплетирана, а од денес стартува втората рунда во која што нашата селекција ќе ги одмери силите со Унгарија.

Македонија ќе добие "полесен" противник за пласман на СП во катар, можен е двомеч и со Грција!

Спортклуб - 18.01.2014

Македонската ракометна репрезентација успеа да обезбеди плсаман во следната фаза од ЕП во Данска, а победата над Австрија освен тоа што ни донесе пласман меѓу најдобрите 12 селекции во Европа, ...

Македонија во групата носители во баражите за СП 2015

А1 On - 18.01.2014

Со пласманот во втората фаза од натпреварите на Европското првенство во Данска, македонската репрезентација покрај тоа што ги продолжи натпреварите, се избори за статус носител на жрепката за ...

Македонија во групата носители во баражите за СП 2015

+инфо - 18.01.2014

Со пласманот во втората фаза од натпреварите на Европското првенство во Данска, македонската репрезентација покрај тоа што ги продолжи натпреварите, се избори за статус носител на жрепката за ...

Македонија меѓу носителите во баражите за СП во Катар 2015

Сител - 18.01.2014

Со пласманот во втората фаза од натпреварите на Европското првенство во Данска, нашата репрезентација покрај што ги продолжи натпреварите се избори за ждрепката за баражите за Светското првенство во ...

Сител 3: Данска-Шпанија (20.30ч)

Сител - 18.01.2014

Најголемото дерби на ЕП во Данска сигурно е пресметката помеѓу актуелниот светски и актуелниот европски првак Шпанија и Данска. Директниот пренос од овој дуел од 1-та група е на Сител 3 со почеток во ...

Македонија во групата носители во баражите за СП 2015

Бриф - 18.01.2014

Со пласманот во втората фаза од натпреварите на Европското првенство во Данска, македонската репрезентација покрај тоа што ги продолжи натпреварите, се избори за статус носител на жрепката за ...

Ракометарите пред голем предизвик: Десет години немаме победа против Унгарија!

МКД - 17.01.2014

Македонската ракометна репрезентација утре го продолжува настапот на Европското првенство (ЕП) во Данска, каде што на стартот од вториот круг ќе ги одмериме силите со силната Унгарија (16 часот), ...

Славје во соблекувалната на Македонија

Идивиди - 17.01.2014

Ракометарот на македонската ракометна репрезентација, Филип Миркуловски споредли фотографија на својот Facebook профил од атмосферата во соблекувалната веднаш по вчерашниот натпревар против Австрија.

Данска ја совлада Чешка, и Австрија во вториот круг

Вардар - 17.01.2014

Селекцијата на Данска ја совлада Чешка со 33:29 (21:17), и со тоа, како првопласирана репрезентација обезбеди место во престојната фаза на ЕП. Со оваа победа, Данска во втората фаза влегува како ...

Србија, Русија и Полска во борба за две места во следната фаза

Вардар - 17.01.2014

Денеска се играат два натпревари од последното коло на ЕП во Данска, во групата “ Ц ”. На првиот меч, силите ќе ги одмерат Полска и Русија, додека на вториот се среќаваат Франција и ...

Сител 3: Пренос од дуелот Србија- Франција (20ч)

Сител - 17.01.2014

Репрезентацијата на Србија е пред елиминација од ЕП во Данска доколку го загуби вечерашниот дуел со Франција. Европскиот вицешампион ја има судбината во свои раце иако може да се пласира во следната ...

Нема калкулации, одиме на победа против Австрија

Оn.net - 16.01.2014

Македонската ракометна репрезентација денеска од 18.15 часот против Австрија го игра клучниот натпревар за пласман во следната фаза за ЕП во Данска. Еден од нашите ракометари кој добро ја познава ...

Клучен меч за опстанок на ЕП - Против Австрија без калкулации

Вест - 16.01.2014

На овој или оној начин, излезе дека македонските ракометари, сепак, ќе мора да го бркаат пласманот во следната фаза од Европското првенство во Данска на денешниот натпревар со Австрија (18.15 ч.).

Мариновиќ: Наша среќа е што го немате Мојсовски во тимот

Екипа - 16.01.2014

Многу работи вечерва за составот на Австрија ќе зависат од формата на голманот Никола Мариновиќ, кој со фантастични интервенции беше најзаслужен за убедливата победа над Чешка на отворањето од ...

Еп ДАНСКА: победа против АВСТРИЈА најсигурна опција за пласман во вториот круг

Телма - 16.01.2014

Победа против Австрија вечерва е најсигурната и најдобрата опција за Македонија за пласман во втората фаза на Европското првенство. Ракометарите се свесни за предизвикот , не сакаат да калкулираат со ...

Лазаров е најдобар стрелец, Ристовски најдобро ги брани седмерците досега на ЕП!

МКД - 16.01.2014

Македонската ракометна репрезентација вечерва (18.15 часот) ќе го почне исклучително важниот натпревар против Австрија во 3. коло од прелиминарната фаза на Европското првенство (ЕП) во Данска, каде ...

Целта остварена: Македонија обезбеди пласман во главната фаза! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 16.01.2014

Македонската ракометна репрезентација го продолжува претстојот на Европското првенство во Данска, откако денеска успеа да обезбеди пласман во главната фаза по победата со 22-21 во клучниот меч со ...

ФОТО: Македонија ја совлада Австрија, одиме во втората фаза

Утрински - 16.01.2014

Со победата над Австријците од 22:21, македонските ракометари обезбедија пласман во вториот круг, а ќе пренесат и еден или два бода Македонската ракометна репрезентација ја победи Австрија со 22:21 и ...

Против Унгарија го почнуваме вториот круг, ќе играме уште против Исланд и Шпанија

МКД - 16.01.2014

Селекцијата на Унгарија е првиот противник на македонската ракометна репрезентација во вториот круг од Европското првенство (ЕП) во Данска, и тоа задутре во Хернинг, каде што жолто-црвените ...

Мариновиќ: Македонија не е Барселона, како што и Чешка не е Kил

Дневник - 16.01.2014

Аутсајдерот Австрија е пред пласман во главната рунда на Европскиот ракометен шампионат, по импресивниот старт и победата над Чешка од десет гола разлика (30-20).

Бод голем како планина за „црвено-жолтите“

Дневник - 16.01.2014

Македонската ракометна репрезентација одигра нерешено 24-24 против Чешка во 2. коло од А-групата на ракометното Европско првенство во Данска. Бодот освоен од овој дуел може да биде голем како ...

Најдобра математика е да се победи Австрија

Дневник - 16.01.2014

Македонија оди на победа и воопшто не калкулира за исходот на вечерашниот меч против Австрија, во 3. коло од групата на 11. ракометно ЕП во Данска. Тоа е заклучокот од изјавите на членовите на ...

Македонија против Австрија за првата победа на ЕП

Кајгана - 16.01.2014

Ракометната репрезентација на Македонија, денеска против Австрија ќе го одигра натпреварот од третото коло, во Б групата на Европското првенство. Во пресрет на мечот, Австрија има два бода, ...

Манасков: Да се повтори Ниш

А1 On - 16.01.2014

Репрезентацијата на Македонија вечерва против Австрија ќе го одигра последниот натпревар во А групата на ракометното Европско првенство, а крилниот играч Дејан Манасков посакува со победа и со два ...

Исто е како на ЕП 2012 - потребна ни е трета среќа

Н.Македонија - 16.01.2014

И пред две години во првите две кола Македонија имаше пораз и реми, па со победа во 3. коло се пласира понатаму. Разликата сега е што денешната победа над Австрија ќе може да значи пренесување два ...

Георгиевски: Со борбена и дисциплинирана игра до победа

Н.Македонија - 16.01.2014

Македонските ракометари, денеска (16.15 ч.), го играат решавачкиот дуел за пласман во втората фаза на Европското првенство (ЕП) во Данска против соодветната селекција на Австрија, во рамките на 3.

Македонија ја брка првата победа и пласман во следната фаза – Реприза од ЕП во Србија

Спортклуб - 16.01.2014

Многу калкулации и математики се во игра, но една варијанта е сигурна – Македонија со победа над Австрија ќе мине групната фаза, ќе пренесе два бода во следната рунда и ќе се најде меѓу најдобрите 12 ...

Филип Лазаров: Нема лесен натпревар, но верувам дека на крајот ние ќе се радуваме

СуперСпорт - 16.01.2014

Капитенот на РК Вардар, Филип Лазаров, кој поради повреда на раката не настапува за македонската репрезентација на ЕП во Данска, очекува неизвесен натпревар против Австрија.

Одредена групата на одбојкарите во Европската лига

Алфа - 16.01.2014

Македонската репрезентација е во групата Б со селекциите на Турција, Словенија, Австрија и Данска, а своето деби во натпреварувањето ќе го има во јуни на натпревар со составот на Австрија.

Македонија ја победи Австрија и обезбеди пласман во вториот круг на ЕП

Идивиди - 16.01.2014

Македонската ракометна репрезентација ја победи Австрија со 22:21 и се пласира во следната фаза на Европското првенство во Данска. Освен тоа што Македонците го продолжуваат престојот во Данска, тие ...

Репрезентативците славеа во соблекувалната

Дерби - 16.01.2014

Македонските ракометни репрезентативци вечерва извојуваа тешка, но и многу значајна победа против Австрија (22:21) со што изборија пласман во вториот круг на Европското првенство во Данска.

Филип Лазаров: Нема лесен натпревар, но верувам дека на крајот ние ќе се радуваме

Вардар - 16.01.2014

Капитенот на РК Вардар, Филип Лазаров, кој поради повреда на раката не настапува за македонската репрезентација на ЕП во Данска, очекува неизвесен натпревар против Австрија.

Манасков: Да се повтори Ниш

+инфо - 16.01.2014

Репрезентацијата на Македонија вечерва против Австрија ќе го одигра последниот натпревар во А групата на ракометното Европско првенство, а крилниот играч Дејан Манасков посакува со победа и со два ...

Македонија извојува драматична победа против Австрија

+инфо - 16.01.2014

На вечерашниот натревар на Европското ракометно првенство во Данска, македонската репрезентација ја забележа првата победа над репрезентацијата на Австрија со 22:21.

Манасков: Да се повтори Ниш

Канал5 - 16.01.2014

Репрезентацијата на Македонија вечерва против Австрија ќе го одигра последниот натпревар во А групата на ракометното Европско првенство, а крилниот играч Дејан Манасков посакува со победа и со два ...

Македонија-Австрија -ќе се повтори ли Ниш?

Локално - 16.01.2014

Репрезентацијата на Македонија вечерва против Австрија ќе го одигра последниот натпревар во А групата на ракометното Европско првенство, а крилниот играч Дејан Манасков посакува со победа и со два ...

ТВ Сител: Директен пренос Македонија -Австрија (18ч)

Сител - 16.01.2014

Репрезентацијата на Македонија вечерва го игра дуелот со Австрија на ЕП во Данска. Почетокот на натпреварот е во 18.15ч а ТВ Сител ќе врши директен пренос на својот прв канал.

Манасков: Да се повтори Ниш

Бриф - 16.01.2014

Репрезентацијата на Македонија вечерва против Австрија ќе го одигра последниот натпревар во А групата на ракометното Европско првенство, а крилниот играч Дејан Манасков посакува со победа и со два ...

(ФОТО) Ечеше во соблекувалната по победата над Австрија

Бриф - 16.01.2014

Македонските ракометари лудо ја прославија големата победа против Австрија. По вечерашната победа, Македонија носи два бода во втората фаза доколку Чешка не направи чудо и ја совлада Данска ...

Филип Миркуловски: Македонското срце е големо!

Вистина.мк - 16.01.2014

Победата на Македонија над Австрија не предизвика овации и еуфорија само во Македонија, туку таа владее и во Данска кај нашите ракометари. Нашиот ракометар Филип Миркуловски на неговата фан страница ...

ФОТО: Ракометарите на тренинг пред мечот со Австрија

Курир - 16.01.2014

Македонската ракометна репрезентација денеска во 18:15 часот игра против Австрија во последното коло од првата фаза на ЕП во Данска. Со победа против Австрија денеска сигурно ќе обезбедиме пласман во ...

Манасков: Да победиме и да пренесеме два бода

Курир - 16.01.2014

Репрезентацијата на Македонија вечерва против Австрија ќе го одигра последниот натпревар во А групата на ракометното Европско првенство, а крилниот играч Дејан Манасков посакува со победа и со два ...

Манасков посакува вечерва да се повтори Ниш

Sky - 16.01.2014

Македонската ракометна репрезентација вечерва ќе го одигра последниот натпревар во А групата на ракометното Европско првенство против селекцијата на Австрија.

Сите можни сценарија за македонските ракометари

Курир - 16.01.2014

Постојат многу комбинации за расплетот во нашата А група на европското првенство, но најважно од се е што само зависиме за нашата судбина. Еве ги сите можни сценарија по вчерашните два меча ...

Ова се сите можни комбинации за македонските ракометари

Press24 - 16.01.2014

Пет позитивни и четири негативни комбинации се во игра пред вечерашниот меч на македонската ракометна репрезентација против Австрија, анализира Курир .

Во инфаркт завршница Македонија патува понатаму - Борко и Лазаров ја ставија Австрија на колена

Press24 - 16.01.2014

Во инфракт завршница нашата ракометна репрезентација успеа да оствари триумф над Австрија со 22:21 и да обезбеди понатамошен пласман во наредната фаза на ЕП во Данска.

Нашите слават во соблекувалната

Република - 16.01.2014

Македонија вечерва со 22-21 ја победи Австрија и го продолжи претстојот на првенството во Данска. Нашите ракометари ја прославија победата во соблекувалната.

ФОТО: Ракометарите славеа во соблекувалната

Курир - 16.01.2014

Македонија вечерва со 22-21 ја победи Австрија и го продолжи претстојот на првенството во Данска. Нашите ракометари ја прославија победата во соблекувалната.

Борко Ристовски: На крајот ние бевме подобрите, посреќните, поквалитетните!

Република - 16.01.2014

-Одигравме квалитетен натпревар против селекција која бараше исто така можност за пласман понатаму и победа. Но, на крајот ние бевме подобрите, посреќните, поквалитетните, вели најзаслужниот, заедно ...

Македонија против Австрија за првата победа на ЕП

Макфакс - 16.01.2014

Ракометната репрезентација на Македонија, во четврток, против Австрија ќе го одигра натпреварот од третото коло, во Б групата на Европското првенство.

На тренинг со ракометната репрезентација пред мечот со Австрија/Фото

Lider - 16.01.2014

Попладнево во 18.15 часот македонската ракометна репрезентација го игра мечот против Австрија во последното коло од првата фаза на ЕП во Данска. Сигурен пласман во следната рунда, нашата ...

Манасков посакува “реприза на Ниш“

Lider - 16.01.2014

Репрезентацијата на Македонија вечерва против Австрија ќе го одигра последниот натпревар во А групата на ракометното Европско првенство, а крилниот играч Дејан Манасков посакува со победа и со два ...

Сите можни сценарија за Македонија да се најде во вториот круг на ЕП во Данска

Lider - 16.01.2014

Многу комбинации за расплетот во нашата А група на ЕП во ракомет кое се одржува во Данска, но најважно од се е што само зависиме за нашата судбина. Погледнете ги сите можни сценарија по вчерашните ...

Македонија обезбеди пласман во вториот круг на ЕП

Lider - 16.01.2014

Македонската ракометна репрезентација ја победи Австрија со 22:21 и се пласира во следната фаза на Европското првенство во Данска. Освен тоа што Македонците го продолжуваат престојот во Данска, тие ...

Во соблекувалната на Македонија се прослави победата над Австрија / Фото

Lider - 16.01.2014

Македонија вечерва со 22-21 ја победи Австрија и го продолжи претстојот на првенството во Данска. Нашите ракометари ја прославија победата во соблекувалната.

Миркуловски: Австрија не смее да се потцени

Deutsche Welle - 15.01.2014

По ремито против Чешка, на македонската ракометна репрезентација и е потребна победа над Австрија за да се пласира во втората фаза на тековното ЕП во ракомет.

Одбраната ќе биде на ниво против Австрија

Екипа - 15.01.2014

Македонските ракометари попладнево одржаа тренинг во арената во Хернинг, видно расположени во пресрет на мечот од третото коло од групата А против селекцијата на Австрија.

Ако Кире од нас бара 15 одбрани, тогаш тој ќе мора да даде 12 гола против Австрија!

МКД - 15.01.2014

Нерешениот исход во дуелот со Чешка и широко подотворената врата од вториот круг на Европското првенство (ЕП) во Данска придонесе атмосферата во македонската ракометна репрезентација да биде на ...

ФОТО: Против Австрија и без Стојчевски

Утрински - 15.01.2014

Последните подготовки и атмосферата во нашата трепрезентација пред натпреварот со Австријците Одигравме два многу тешки и напорни натпревари Нема да биде лесен ниту натпреварот со Австрија.

И Франција и Шведска се пласираа во втората фаза

МКД - 15.01.2014

Селекциите на Франција и Шведска им се придружија на Хрватска и на Данска во втората фаза на Европското ракометно првенство, откако веќе во второто коло обезбедија пласман во главната ...

Бод кој можеби нè носи во следното коло: Кои се шансите да одиме понатаму?

Црнобело - 15.01.2014

На синоќешниот натпревар нашата репрезентација одигра нерешено со Чешка. Иако имавме шанси и сите се надевавме дека можеме да извлечеме победа, на крај сепак среќно ремизиравме.

Лазаров: Против Австрија ќе ни треба помош од голманите

Кајгана - 15.01.2014

Македонската ракометна репрезентација со освоениот бод против Чешка (24:24), направи голем чекор кон пласман во втората фаза на Европското првенство, нешто што пред заминувањето беше поставено како ...

Нашите сложни: Бод кој многу ни значи

Спортклуб - 15.01.2014

Македонската ракометна селекција синоќа ремизираше против Чешка во рамките на второто коло од ЕП во Данска, така го освои првиот бод во групата и ги задржа шансите за пласман во идната фаза.

Весела математика: Победа ја носи Македонија во следната фаза, за се друго, ќе чекаме од другите

Спортклуб - 15.01.2014

Ракометната репрезентација на Македонија има огромни шанси да обезбеди пласман во втората фаза од Европското првенство иако овдешната спортска јавност не е воодушевена од она што се случува во Данска.

Погрешна проценка на Јиха – Чешка не ги совлада ниту Македонија, ниту Австрија

РК Металург - 15.01.2014

Непосредно пред почетокот на првенството Јиха изјави дека е подготвен да ја стави раката во оган убеден во подготвеноста на неговата репрезентација и во победата над Македонија и над Австрија.

И Австрија ги прави истите калкулации, но и се надева на двата бода

РК Металург - 15.01.2014

Од текстот, со наслов “На Австрија и е доволен и нерешен резултат против Македонија“, кој е поставен на официјалниот сајт на австријската Федерација, се гледа дека и Австријците ги прават истите ...

И Австрија ги прави своите калкулации, но и се надева на два бода

СуперСпорт - 15.01.2014

Од текстот, со наслов “На Австрија и е доволен и нерешен резултат против Македонија“, кој е поставен на официјалниот сајт на австријската Федерација, се гледа дека и Австријците ги прават истите ...

Погрешна проценка на Јиха – Чешка не ги совлада ниту Македонија, ниту Австрија

СуперСпорт - 15.01.2014

Непосредно пред почетокот на првенството Јиха изјави дека е подготвен да ја стави раката во оган убеден во подготвеноста на неговата репрезентација и во победата над Македонија и над Австрија.

Митков: Австриските крила се многу опасни

СуперСпорт - 15.01.2014

Еден од нашите ракометари кој добро ја познава репрезентацијата на Австрија е Влатко Митков. Не само заради тоа што настапува во нивната лига, туку и заради тоа што е клубски другар со тројца ...

ВИДЕО: Сите 12 вчерашни голови на Кирил Лазаров

СуперСпорт - 15.01.2014

Македонската ракометна репрезентација вчера одигра реми со репрезентацијата на Чешка (24:24). После вчерашниот натпревар нашите ракометари во моментов се наоѓаат на третото место на табелата со еден ...

Само бод за Македонија против Чешка

Кирилица - 15.01.2014

Македонската ракометна репрезентација синоќа одигра нерешено 24:24 против селекцијата на Чешка во 2.коло од А групата на Европското првенство во Данска.

Се освен победа над Австрија е рулет

Вечер Прес - 15.01.2014

РАКОМЕТАРИТЕ ДЕНЕСКА ГО ИМААТ НАЈТЕШКИОТ ИСПИТ НА ЕП "Црвено-жолтите" со победа во последното коло во А-групата над Австријците, денеска (18.15 ч), сигурно ќе се пласираат во вториот круг на ...

Утре е „Денот Д" за три репрезентации во групата А: Кои се нашите шанси?

Точка - 15.01.2014

Откако вчера нашите репрезентативци пропуштија победа против репрезентацијата на Чешка, некои работи во нашата група дополнително се искомплицираа. Дали имаме шанси за пласман во следната фаза? ...

МАРИНОВИЌ: Ги знаеме играчите на Македонија

Телеграф - 15.01.2014

Голманот на Австрија покажа дека одлично го познава составот на Македонија и најави дека неговата селекција планира победа Македонија утре го игра решавачкиот натпревар на ЕП во Данска против ...

Македонија и со пораз од Австрија може да продолжи понатаму

Вистина.мк - 15.01.2014

Македонија ќе има тешка задача да се пласира во вториот круг на Европското првенство, откако ремизираше во вториот натпревар во А – групата против селекцијата на Чешка.

Македонија и со пораз од Австрија може да ја мине групната фаза

Нетпрес - 15.01.2014

Македонија ќе има тешка задача да се пласира во вториот круг на Европското првенство, откако ремизираше во вториот натпревар во А – групата против селекцијата на Чешка.

Победа против Австрија, за сигурен пласман во втората фаза

Република - 15.01.2014

Многу калкулации и пресметки има за евентуален пласман на Македонија во вториот круг на Европското првенство во Данска. Засега сме блиску до настап во втортата фаза, но теоретски има неколку ...

Кои се предусловите Македонија да оди во наредната фаза?

Кумановски м. - 15.01.2014

Знаеме дека нерешениот резултат во мечот против репрезентацијата на Чешка ја комплицира калкулацијата, според која Македонија би одела во вториот круг на Европското Првенство во Ракомет.

Митков:Треба да внимаваме на австриските крила (Видео)

Курир - 15.01.2014

Еден од нашите ракометари кој добро ја познава репрезентацијата на Австрија е Влатко Митков. Не само заради тоа што настапува во нивната лига, туку и заради тоа што е клубски другар со тројца ...

(Видео) Постави ли Кирил Лазаров недостижна цел за конкурентите?

Република - 15.01.2014

Кирил Лазаров постигна 12 погодоци против Чешка, што засега во неполни две рунди на ракометниот шамнпионат во Данска е недостижна мета за конкурентите.

Лазаров: Против Австрија ќе ни треба помош од голманите

Макфакс - 15.01.2014

Македонската ракометна репрезентација со освоениот бод против Чешка (24:24), направи голем чекор кон пласман во втората фаза на Европското првенство, нешто што пред заминувањето беше поставено како ...

ЕП ракомет : Данска ја совлада Австрија

Lider - 15.01.2014

Данска без проблеми ја забележа и втората победа на ЕП во ракомет откако славеше над Австрија со 33:29. Најефикасен во победничката екипа со девет гола беше Микел Хансен, Јеспер Недезбо постигна пет ...

Меч за опстанок

Lider - 15.01.2014

Или Македонија или Австрија утре ќе си замине од ЕП во Данска бидејќи утре е решавачкиот дуел Една од најлошите работи во спортот, всушност како и во многу други аспекти на животот, е тоа што мора да ...

ЕП во ракомет: денеска Македонија- Чешка

Р.С.Европа - 14.01.2014

На Европското првенство во ракомет, што се игра во Данска, репрезентацијата на Македонија денеска игра со Чешка, во натпревар кој се смета за клучен за обезбедување место кое води во натамошните ...

Преку Чешка до пласман во следната фаза

Оn.net - 14.01.2014

Македонската ракометна репрезентација денеска од 18.15 часот го игра вториот натпревар на ЕП во Данска против селекцијата на Чешка и со евентуален триумф може да се пласира во следната фаза.

Ракомет: Македонија ремизираше со Чешка

Нова ТВ - 14.01.2014

Иако во поголемиот дел од натпреварот Македонија беше подобриот противник ремизиравме со Чешка, 24-24. Неколкупати имавме водство од три гола, но Чешка успеваше да се врати во игра, а на крајот и ...

Денешниот меч со Чешка неочекувано стана клучен

Вест - 14.01.2014

Пред почетокот на Европското првенство во Данска, се укажуваше на тоа дека дуелот со Австрија ќе биде решавачки за пласман во втората фаза. Тоа се смени прекуноќ, откако Австријците ја растурија ...

Јоноски: Јиха не може сам да не победи

Екипа - 14.01.2014

Одбраната на македонскиот национален тим одново ќе се соочи со голем предизвик, со оглед на фактот дека Чешка одново ќе биде предводена од страна на Филип Јиха.

Георгиевски: Штета што не триумфиравме, но ремито не е лош резултат

Екипа - 14.01.2014

Десното крило на ракометната репрезентација на Македонија, Гоце Георгиевски, е умерено задоволен од исходот на вториот натпревар на ЕП, против селекцијата на Чешка (24-24).

Весела математика: Како до втората фаза од ЕП – ако загубиме?!

Екипа - 14.01.2014

Данска со денешната победа над Австрија и дефинитивно си го осигура првото место во групата, но се уште останува отворена битката за останатите места кои водат во втората фаза од европскиот шампионат.

ЕП ДАНСКА: МАКЕДОНИЈА против ЧЕШКА ќе игра на победа за пласман во втората фаза

Телма - 14.01.2014

Ракоемтната репрезентација на Македонија, вечерва од 18:15 се среќава со Чешка, втор натпревар на ЕП во Данска, со победа нашиот национален тим ќе направи глем чекор напред кон пласман во втоата фаза ...

Навивачите во Хернинг оптимисти: Ќе ги победиме Чешка и Австрија и со два бода ќе се пласираме понатаму!

МКД - 14.01.2014

Ракометната репрезентација на Македонија, вечерва (18.15 часот), ќе ги одмери силите против селекцијата на Чешка во исклучително важен натпревар за двете селекции во однос на пласман во втората фаза ...

„Излези момче“ и „Едно име имаме“ ечеа во фан-зоната пред мечот со Чешка! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 14.01.2014

Поразот од Данска е заборавен, сега сите сили се насочени кон вечерашната пресметка со Чешка. Простор за импровизација нема, треба да се консолидираме и да победиме, па потоа заедно да ...

ФОТО: Драматично реми против Чешка

Утрински - 14.01.2014

Македонските ракометарии стигнаа до првиот бод, кој во зависнот од резултатите на другите натпревари може да биде и доволен за пласман во следниот круг на ЕП Македонската ракометна репрезентација ...

Каша-попара: ако загубиме од Австрија, тогаш патникот во вториот круг ќе го одлучи – калкулаторот!

МКД - 14.01.2014

Ремито на македонската ракометна репрезентација во дуелот со Чешка максимално ги заплетка работите во групата А од Европското првенство (ЕП) во Данска, иако нè стави во далеку подобра позиција од ...

Данска ја преслуша Австрија и се пласира во вториот круг на ЕП!

МКД - 14.01.2014

Домаќинот на Европското првенство (ЕП) во ракомет, селекцијата на Данска, веќе по второто коло се пласираа во следната фаза откако вечерва извојуваа сигурна победа во дуелот со Австрија со резултат ...

Чешка не е толку слаба

Дневник - 14.01.2014

За „Дневник“ од стручен агол првото коло во А-групата на ЕП, каде што настапува Македонија и она што следува веќе денеска, го следеше Гино Стрезовски, поранешен македонски ракометен селектор и ...

Македонија подготвена за реприза од Ниш

Дневник - 14.01.2014

Kако и пред две години во Ниш, Македонија вечерва (18.15 часот) ќе игра значаен натпревар за пласман во главната рунда против Чешка, во 2. коло на 11. Европско првенство во Данска.

Македонија на победа против Чешка

Алфа - 14.01.2014

За нашиот состав ова е клучен меч за пласман во следната рунда од натпреварувањето со што ќе ја исполниме примарната цел зацртана пред заминувањето за Хернинг.

Австрија тргнува по ново изненадување

Алфа - 14.01.2014

По убедливиот триумф над Чешка со 30:20 репрезентативците на Австрија вечерва од 20 часот и 30 минути се среќаваат со домаќинот на првенството, Данска.

Македонија против Чешка ќе игра за прва победа на ЕП 2014

Кајгана - 14.01.2014

Македонската ракометна репрезентација, денеска ќе го одигра вториот натпревар на 11-то Европско првенство. Противник на избраниците на селекторот Ивица Обрван во Б групата во Хернинг, ќе биде ...

Мечот со Чешка е на „живот или смрт“

Идивиди - 14.01.2014

Уморот и поразот од Данска се архивирани. Сите мисли сега се насочени кон денешниот меч со Чешка. Со победа обезбедуваме пласман во главната рунда Како и пред две години во Ниш, Македонија вечерва ...

Едноставно е - победа над Чешка за пласман понатаму

Н.Македонија - 14.01.2014

Поразот од Данска (21-29) во неделата е минато, а триумфот денеска ќе значи пласман меѓу 12-те најдобри на ЕП и почеток на нов мотив, а тоа е влез во втората фаза со два бода (со победа задутре и над ...

Митков: Со македонските навивачи до победа над Чешка

Н.Македонија - 14.01.2014

Македонската ракометна репрезентаија, предводена од селекторот Ивица Обрван, денеска во во градот Хернинг во рамките на 2. коло од Европското првенство (ЕП) во Данска, ќе го игра првиот од двата ...

Нека се повтори Србија 2012-та, со победа над Чешка одиме во следната фаза!

Спортклуб - 14.01.2014

Нашата ракометна репрезентација денеска ги продолжува своите настапи на Европскиот шампионат во Данска, а за втор противник во групната фаза ќе ја има селекцијата на Чешка.

Јоноски: Да се сопрат чешките бекови

А1 On - 14.01.2014

Ацо Јоноски еден од столбовите на кој се темели одбраната на македонската репрезентација во пресрет на вечерашниот дуел со Чешка смета дека добрата играта во дефанзива ќе го трасира патот до победата.

Јоноски: Теретот ќе падне на централниот дел од одбраната

СуперСпорт - 14.01.2014

На редовниот брифинг со новинарите на денот на одигрување на второт меч во А групата на европското првенство, столбот на одбраната Ацо Јоноски ги пренесе своите лични сензации од првите неколку дена ...

Пепи Манасков: Специфичен и важен натпревар

СуперСпорт - 14.01.2014

Вo пресрет на денешниот натпревар меѓу Македонија и Чешка, во второто коло од Европското ракометно првенство во Данска, легендата на македонскиот ракомет Пепи Манасков, има свое видување за тоа, што ...

Од дебаклот во Мерано, до нишката радост

СуперСпорт - 14.01.2014

Традицијата на мечевите со Чешка буди различни емоции кај македонските љубители на ракометот. Од дебаклот во Мерано, до трансот во Ниш, нашите дуели со овој противник секогаш биле исполнети со ...

Највисоката наша победа во историјата беше против Чешка, но и Чесите не декласираа пред 16 години!

Спортклуб - 14.01.2014

Нашата ракометна селекција денеска ги продолжува своите настапи на Европското првенство во Данска, а во рамките на второто коло избраниците на Обрван ќе ги одмерат силите со селекцијата на Чешка.

Јоновски: треба да се сопрат чешките бекови

РК Металург - 14.01.2014

Аце Јоновски е еден од столбовите на кои се темели одбраната на македонската репрезентација. Од скоро, тој има и нова улога во нападот на нашата репрезентација.

Прв бод за Македонија на ракометниот евро-шампионат

А1 On - 14.01.2014

Македонската ракометна репрезентација вечерва одигра нерешено 24:24 против селекцијата на Чешка во 2.коло од А групата на Европското првенство во Данска.

Прв бод за Македонија на ракометниот евро-шампионат

Идивиди - 14.01.2014

Македонската ракометна репрезентација вечерва одигра нерешено 24:24 против селекцијата на Чешка во 2.коло од А групата на Европското првенство во Данска.

Данците без проблем против Австрија

Алфа - 14.01.2014

Освен почетното водство на Австрија од 1:0, Данците водеа во текот на целиот натпревар и селекторот, Улрик Вилбек имаше можност да има даде шанса на сите ракометари кои во моментов му се на ...

Четири добитни комбинации за вториот круг

Дерби - 14.01.2014

Последниот ривал на Македонија во групата А, Австрија, очекувано загуби од домаќинот Данска со 33:29 во второто коло, што отвори повеќе опции во однос на пласманот на Македонија во вториот круг на ...

Македонија денеска против Чешка

Вардар - 14.01.2014

На третиот ден од Европското првенство во Данска, ќе бидат одиграни натпреварите од второто коло од Групите ” А ” и “ Б ” . На последниот, кој беше одигран на минатото ЕП во Србија, “ црвено-жолтите ...

Пепи Манасков: Специфичен и важен натпревар

Вардар - 14.01.2014

В o пресрет на денешниот натпревар меѓу Македонија и Чешка, во второто коло од Европското ракометно првенство во Данска, легендата на македонскиот ракомет Пепи Манасков, има свое видување за тоа, што ...

Македонија одигра нерешено против Чешка

+инфо - 14.01.2014

Македонската ракометна репрезентација вечерва одигра нерешено 24:24 против селекцијата на Чешка во 2.коло од А групата на Европското првенство во Данска.

ЕП Данска: Македонија вечерва против Чешка

Сител - 14.01.2014

Нашите најдобри ракометари вечерва во 18.15ч (Пренос на ТВ Сител) го играат дуелот против Чешка. Победата на двете поразени селекции на стартот е голем императив особено за чесите кои доколку загубат ...

EП Данска: Денеска дуели од А и Б-групата

Сител - 14.01.2014

Денеска на ЕП во Данска се играат натпреварите од А и Б групата. Во А-групата покрај дуелот Македонија - Чешка кој стартува во 18.15ч играа уште и Данска -Австрија во 20.30ч (пренос на Сител 3) Во ...

Јоноски: Да се сопрат чешките бекови

Канал5 - 14.01.2014

Ацо Јоноски еден од столбовите на кој се темели одбраната на македонската репрезентација во пресрет на вечерашниот дуел со Чешка смета дека добрата играта во дефанзива ќе го трасира патот до победата.

ЕП: Чешка следен противник на црвено жолтите, победа не носи во следната фаза

Канал5 - 14.01.2014

Солидната селекција на Чешка е вториот противник на нашата најдобра ракометна репрезентација на Еврошампионатот во Данска. За црвено жолтите ова е првата меч топка за пласман во посакуваниот втор ...

Јоноски: Да се сопрат чешките бекови

Бриф - 14.01.2014

Ацо Јоноски еден од столбовите на кој се темели одбраната на македонската репрезентација во пресрет на вечерашниот дуел со Чешка смета дека добрата играта во дефанзива ќе го трасира патот до победата.

(ВИДЕО) Македонија- Чешка 24:24, нашите ракометари блиску до втората фаза

Бриф - 14.01.2014

Македонските ракометари одиграа нерешено 24:24 против Чешка и со тоа ги задржаа шансите за пласман во втората фаза. Најефикасен во нашиот тим беше Кире Лазаров со 12 гола.

Данска ја совлада Австрија

Бриф - 14.01.2014

Ракометарите на Данска пред малку ја совладаа Австрија со 33:29 и со тоа ја остварија втората победа на Европското првенство кое се одржува токму во Данска.

Македонците фаворити за победа против Чешка

Вистина.мк - 14.01.2014

Македонските ракометари се фаворити во мечот против Чешка од второто коло на Европското првенство во Данска, сметаат обложувалниците. Според букмејкерите, коефициентот за победа на нашите ракометари ...

Мојсовски: Би дал сè да можам да играм вечерва!

Вистина.мк - 14.01.2014

Наумче Мојсовски во изјава за Република вели дека би дал се да може да игра во Хернинг, вечерва од 18,15 часот против Јиха и соиграчите и два дена подоцна против Австрија.

Македонија – Чешка заврши нерешено

Вистина.мк - 14.01.2014

24:24 е конечниот резултат во натпреварот Македонија Чешка. Неизвесно до последна секунда, се играше гол за гол до последен момент. Иако Македонија на почетокот започна одлично и успеа да постигне ...

Македонските ракометари вечерва играат против Чешка

Sky - 14.01.2014

Вечерва ракометна репрезентација ќе го одигра вториот натпревар од Европско првенство кое се оддржува во Данска. Македонските ракометари вечерва против селекцијата на Чешка ќе се обидат да ивлечат ...

Македонија е фаворит според обложувалниците

Курир - 14.01.2014

Македонските ракометари се фаворити во мечот против Чешка од второто коло на Европското првенство во Данска, сметаат обложувалниците. Според букмејкерите, коефициентот за победа на нашите ракометари ...

Мојсо: Сѐ би дал да можам да помогнам против Чешка и Австрија

Република - 14.01.2014

Наумче Мојсовски не игра на Европското првенство во Данска, што е голем хендикеп за Македонија, а пред еден од двата клучни дуели со Чешка, вели дека би дал се да може да игра во Хернинг, вечерва од ...

Македонија фаворит против Чешка во обложувалниците, ќе мора да го потврдиме тоа и во Хернинг вечерва

Република - 14.01.2014

Македонија е фаворит во мечот против Чешка, вториот натпревар на македонските ракометари на Европското првенство во Данска. Според обложувалниците коефициентот за победа на нашите ракометари се движи ...

Мојсоски: Би дал сè да можам да играм вечерва!

Курир - 14.01.2014

Наумче Мојсовски во изјава за Република вели дека би дал се да може да игра во Хернинг, вечерва од 18,15 часот против Јиха и соиграчите и два дена подоцна против Австрија.

ВИДЕО: Ова се сите дуели помеѓу Македонија и Чешка

Курир - 14.01.2014

Македонската ракометна репрезентација вечерва во 18:15 часот ќе игра против Чешка, а досега овие две селекции одиграле шест меѓусебни натпревари. Македонија во пресметките со селекцијата на Чешка има ...

Јоновски: Одбраната е подготена за Чешка (ВИДЕО)

Курир - 14.01.2014

На редовниот брифинг со новинарите на денот на одигрување на второт меч во А групата на европското првенство, столбот на одбраната Ацо Јоноски ги пренесе своите лични впечатоци од првите неколку дена ...

Јоноски: Теретот ќе падне на централниот дел од одбраната

Нетпрес - 14.01.2014

Ацо Јоновски, столбот на одбраната во македонската ракометна репрезентација ги пренесе своите лични импресии од првите неколку дена на шампионатот: „Полека се навикнувам на игра во два правци, иако ...

Ракометарите на Македонија вечерва на дуел со Чешка

Кумановски м. - 14.01.2014

Натпреварите на Европското првенство во ракомет кое се одржува во Данска продолжуваат вечерва, со настап на тимовите од А и Б групата. Во А-групата покрај дуелот Македонија – Чешка кој стартува во ...

Пепи Манасков: Стравувам од капацитетот на нашите играчи

Република - 14.01.2014

„Чешка не воопшто наивен противник. Да бидам искрен, стравувам од капацитетот на нашите играчи. На натпреварот со Данска се виде дека имаме проблем во концентрацијата.

Јоновски: Треба да се сопрат чешките бекови

Република - 14.01.2014

Ракометарот на Мералург Аце Јоновски кој важи за еден од столбовите на кои се темели одбраната на македонската репрезентација, на Европското првенство во Данска има нова улога, во нападот.

Македонија ремизираше со Чешка, бод кој може да не однесе во следната рунда

Курир - 14.01.2014

Македонија вечерва ремизираше против Чешка 24:24, резултат кој повеќе нам ни одговара отколку на противникот. Македонија одигра далеку поквалитетно за разлика од мечот со Данска, иако впечатокот е ...

Само бод за Македонија во дуелот со Чешка

Нетпрес - 14.01.2014

Ракометната репрезентација на Македонија освои само бод во дуелот со Чешка во вториот натпревар од А – групата на Европското првенство во Данска. Избраниците на тренерот Ивица Обрван,одиграа само – ...

Филип Јиха: Многу сум разочаран

Курир - 14.01.2014

Најдобриот чешки ракометар и најдобар ракометар на светот за 2012 година, Филип Јиха е разочаран од епилогот на натпреварот против нашата селекција. -Многу сум разочаран, првиот натпревар со Австрија ...

Македонија против Чешка ја бара првата победа на ЕП 2014

Макфакс - 14.01.2014

Македонската ракометна репрезентација, во вторник, ќе го одигра вториот натпревар на 11-то Европско првенство. Противник на избраниците на селекторот Ивица Обрван, во Б групата во Хернинг, ќе биде ...

Чешките медиуми без интерес за мечот со Македонија

Макфакс - 14.01.2014

Чешките медиуми, не одвојуваат премногу простор за натпреварот кој нивната репрезентација ќе го одигра против Македонија на 11-то Европско првенство. Чешка и Македонија ќе се сретнат во рамките на ...

Македонија е фаворит на денешниот меч – прогноза на обложувалниците!

Lider - 14.01.2014

Коефициентот за победа на македонските ракометари во вечерниот меч против Чешка во обложувалниците се движи од 1,65 до 1,85, додека за триумф на Чешка од 2,40 до 2,80.

Ацо Јоноски : Предуслов за вечерашна победа е да одиграме добра одбрана / Видео

Lider - 14.01.2014

Ацо Јоноски еден од столбовите на кој се темели одбраната на македонската репрезентација во пресрет на вечерашниот дуел со Чешка смета дека добрата играта во дефанзива ќе го трасира патот до победата.

Наумче Мојсовки : Многу е потешко мечевите од ЕП да се гледаат на телевизија

Lider - 14.01.2014

Репрезентавецот на Македонија , Наумче Мојсовски, кој поради повреда на лигаментите на коленото го пропушти ова ЕП во Данска изјави за порталот ,,Република “, дека сè би дал само за да истрча вечерва ...

Пепи Манасков : Чешка не е воопшто наивен противник

Lider - 14.01.2014

Вo пресрет на денешниот натпревар меѓу Македонија и Чешка, во второто коло од Европското ракометно првенство во Данска, легендата на македонскиот ракомет Пепи Манасков,за порталот на РК Вардар даде ...

Прв бод за Македонија на ракометниот евро-шампионат

Lider - 14.01.2014

Македонската ракометна репрезентација вечерва одигра нерешено 24:24 против селекцијата на Чешка во 2.коло од А групата на Европското првенство во Данска.

Македонија се избори за првиот бoд на првенството изигра нерешено против Чешка 24:24

Економски - 14.01.2014

Македонската ракометна репрезентација вечерва одигра нерешено 24:24 против селекцијата на Чешка во 2.коло од А групата на Европското првенство во Данска.

Филип Јиха : Многу сум разочаран

Lider - 14.01.2014

Најдобриот ракометар на репрезентацијата на Чешка и најдобар ракометар на светот за 2012 година, Филип Јиха е разочаран од епилогот на натпреварот против нашата селекција.

Пораз за македонските ракометари на стартот на Европското првенство

Р.С.Европа - 13.01.2014

На својот премиерен настап на 11-то Европско првенство во ракомет, македонската репрезентација вечерва загуби од домаќинот и актуелен европски шампион Данска со 29:21.Средбите од 2.коло од оваа група ...

Обрван: Поразот на Чесите не треба да залажува

Екипа - 13.01.2014

Една преспиена ноќ по поразот од Данска беше доволна за анализа на случувањата на премиерниот натпревар од европскиот шампионат. Јасно е дека поразот од актуелниот европски првак не е ништо трагично, ...

Јиха шокиран по фијаското против Австрија

Екипа - 13.01.2014

Во таборот на Чешка владее шокираност по очајниот старт на оваа репрезентација на ЕП 2014, откако Чесите во својот премиерен меч беа декласирани од Австрија со десет гола разлика.

Македонија може многу подобро

Екипа - 13.01.2014

Македонските ракометари веќе го оставија зад себе мечот со Данска и целосно се фокусираа на дуелот против Чешка, на кој евентуален триумф би значен и наш пласман во следната фаза од шампионатот.

ФОТО: Лазаров очекува повеќе на натпреварот со Чешка

Утрински - 13.01.2014

За поразот од домаќинот на Европското првенство, капитенот на македонската репрезентација смета дека е превисок Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров очекува на утрешниот ...

Ивица Обрван: Нема да ни биде лесно против Чешка!

МКД - 13.01.2014

Поразот од Данска не е сфатен претрагично во таборот на македонската ракометна репрезентација, а мислите се веќе насочени кон утрешниот исклучително важен дуел против Чешка, на кој со победа ќе биде ...

Австријците не признаваат фаворити

Дневник - 13.01.2014

Според сите стручни анализи направени во пресрет на Европското ракометно првенство во Данска, кое почна синоќа и ќе трае до 26 јануари, Австрија, Русија и Белорусија беа обележени како аутсајдери.

Да се повтори Ниш 2012-та

Н.Македонија - 13.01.2014

Македонија на ЕП во Србија пред две години, во третиот решавачки дуел за продолжување на натпреварите во втората фаза, во Ниш убедливо ја совлада токму селекцијата на Чешка со 27-21 и потоа го ...

Лазаров очекува повеќе на натпреварот со Чешка

А1 On - 13.01.2014

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров очекува на утрешниот дуел против Чешка, Македонија да се прикаже во подобро издание од синоќешното со Данска.

Лазаров: Главите горе, ништо не е загубено

Спортклуб - 13.01.2014

Поразот од Данска воопшто не треба да не демотивира и да има влијание врз нашиот морал кога станува збор за претстојните два натпревари, изјави Лазаров по убедливиот пораз на стартот од европскиот ...

Лазаров очекува повеќе на натпреварот со Чешка

Идивиди - 13.01.2014

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров очекува на утрешниот дуел против Чешка, Македонија да се прикаже во подобро издание од синоќешното со Данска.

Ристовски: Мечот со Чешка ќе биде најтешкиот за нас

Кајгана - 13.01.2014

Борко Ристовски беше најдобриот играч на ракометната репрезентација на Македонија, која вчера загуби од Данска со 21:29, во првото коло во Б групата на Европското првенство.

Страхиња Милиќ и Алем Тоскиќ на списокот на Матиќ

Вардар - 13.01.2014

Репрезентацијата на Србија, денеска од 18.00 часот против Полска го игра првиот натпревар на ЕП во Данска , во рамките на групата “ Ц ” ...

ВИДЕО Лазаров: Данска можеше да нè победи и да бевме вистински

+инфо - 13.01.2014

Еден ден по натпреварот со Данска и поразот од големиот фаворит, капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров јасно знае дека не бевме прави во првиот меч, но нашиот турнир ...

Лазаров очекува повеќе на натпреварот со Чешка

+инфо - 13.01.2014

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров очекува на утрешниот дуел против Чешка, Македонија да се прикаже во подобро издание од синоќешното со Данска.

Лазаров очекува повеќе на натпреварот со Чешка

Локално - 13.01.2014

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров очекува на утрешниот дуел против Чешка, Македонија да се прикаже во подобро издание од синоќешното со Данска.

Димовски: Да го продолжиме престојот со победа над Чешка

Сител - 13.01.2014

Еден од најискусните во нашата репрезентација Ванчо Димовски за дуелот со Чешка во вторник (18:15 пренос СИТЕЛ) изјави: - Изненаден од резултатот Чешка – Австрија, во 2.коло со Чешка решаваме за втор ...

Мариновиќ: До нашиот дуел со Македонија може се да биде решено

Сител - 13.01.2014

Во убедливата победа на Австрија над Чешка (30:20) најголема заслуга имаше голманот на Австрија Никола Мариновиќ кој имаше 14 одбрани. - Мислам дека одигравме добар натпревар и мислам дека за разлика ...

Сител 3: Пренос од дуелот Србија-Полска

Сител - 13.01.2014

Денеска на програмата е еден директен пренос од ЕП во Данска дуелот Србија-Полска кој ќе стартува во 18ч. Директниот пренос е на Сител 3. На првенството денеска се играат уште три средби.

Против Чешка на живот или смрт

Вечер Прес - 13.01.2014

РАКОМЕТАРИТЕ ДЕНЕСКА ГО ИГРААТ ВТОРИОТ НАТПРЕВАР ВО ГРУПАТА А НА ЕП И ние и Чесите одигравме под своите можности во првото коло, но веруваме во победа, вели Филип Миркуловски пред денешниот натпревар ...

Лазаров очекува повеќе на натпреварот со Чешка

Бриф - 13.01.2014

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров очекува на утрешниот дуел против Чешка, Македонија да се прикаже во подобро издание од синоќешното со Данска.

Лазаров: Очекувам повеќе од дуелот со Чешка

еМагазин - 13.01.2014

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров очекува на утрешниот дуел против Чешка, Македонија да се прикаже во подобро издание од синоќешното со Данска.

ЛАЗАРОВ: Да ја заборавиме Данска, имаме убави шанси за втор круг

Телеграф - 13.01.2014

Капитенот на машката ракометна репрезентација охрабри со изјавата дека ништо не е загубено и дека Македонија ќе оди на победа во мечевите со Чешка и со Австрија Македонија почна со пораз од Данска ...

Селекторот Обрван: Нема да ни биде лесно против Чешка

Точка - 13.01.2014

Првото коло е веќе зад нас, па после воведниот пораз од Данска, македонските репрезентативци својата шанса за пласман во вториот круг ќе ја бараат на натпреварите против Чешка и Австрија.

Австрија и одржа ракометна лекција на Чешка

Нетпрес - 13.01.2014

Ракометната репрезентација на Австрија и одржа лекција на фаворизираната Чешка на отварањето на Европското првенство во Данска. Австријците во првиот натпревар од А – група ја совладаа Чешка со 30:20.

Јиха: Јас сум капитен на Чешка и ќе играм и како пикер само да го минеме првиот круг

Република - 13.01.2014

Чешка се посрамоти против Австрија на отворањето на Европското првенство во Данска, а поразот од 10 гола разлика оддекна како вистинска ракометна сензација.

Австрија ја декласира Чешка, Шпанија подобра од Унгарија

Канал 77 - 13.01.2014

Ракометарите на Австрија ја декласираа Чешка со 30:20 (14:9), во првиот натпревар одигран во Б групата на Европското првенство во Данска. Покрај овие два селекции во Б групата, во Хернинг, играат и ...

Лазаров: Доколку ги поправиме грешките може да очекуваме победа против Чешка (ВИДЕО)

Курир - 13.01.2014

Кире Лазаров вели дека по мечот со Данска времето ќе се искористи за поправање на сите грешки и дека на дуелот со Чешка може да очекуваме победа. Македонија утре поротив Чешка го игра вториот меч на ...

ВИДЕО: Лазаров – Нашиот турнир вистински започнува во вторник со мечот со Чешка

Нетпрес - 13.01.2014

Еден ден по натпреварот со Данска и поразот од големиот фаворит, капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров јасно знае дека не бевме прави во првиот меч, но нашиот турнир ...

Лазаров: Ако ги поправиме грешките, може да ја победиме Чешка

Република - 13.01.2014

По завршувањето на вчерашниот натпревар од првото коло на ЕП во Данска против домаќинот каде нашата репрезентација загуби со 21-29 нашиот капитен Кирил Лазаров даде изјава во која тој се осврнува на ...

Обрван: Поразот на Чешка не треба да не опушти

Нетпрес - 13.01.2014

По поразот од Данска на стартот на Европското првенство, логично е погледите целосно да се насочат кон дуелот со Чешка, но македонскиот селектор предупредува дека следниот ривал сигурно ќе се покаже ...

Јиха шокиран од високиот пораз од Австрија

Нетпрес - 13.01.2014

Најдобриот ракометар на Чешка Филип Јиха, истакна дека е шокиран по поразот од Австрија и дека не памети кога последен пат биле поразени со десет голови разлика.

Лазаров: Иако не поразија, добри ни се шансите за втор круг!

Попара - 13.01.2014

Капитенот на машката ракометна репрезентација охрбри со изјавата дека ништо не е загубено и дека Македонија ќе оди на победа во мечевите со Чешка и со Австрија.

Јиха: Ако треба ќе играм и како пикер за да ја победиме Македонија

Курир - 13.01.2014

Најдобриот чешки ракометар Филип Јиха првпат е капитен на репрезентацијата на Чешка, а дебито во нова улога беше лошо за неговата селекција. Играчот на германски Кил постигна 6 гола, но двајцата ...

ЕП : Македонија - Чешка 1-1 на континеталните натпреварувања

OhridNews - 13.01.2014

Фудбалски 1-1 е билансот меѓу Македонија и Чешка на големите ракометни натпреварувања. Чешка и го нанесе на Македонија најтешкиот пораз на мечевите одиграни на ЕП.

Ристовски: Мечот со Чешка ќе биде најтешкиот за нас на ЕП

Макфакс - 13.01.2014

Борко Ристовски, беше најдобриот играч на ракометната репрезентација на Македонија, која во неделата, загуби од Данска со 21:29, во првото коло во Б групата, на ЕП.

Пораз на Македонија на стартот од ЕП во ракомет

Inpress - 13.01.2014

Хернинг, 13. јануари 2014 (ИНПРЕС) Македонската ракометна репрезентација претрпе пораз 29-21 на стартот на Европското првенство од домаќинот Данска. Данците се најквалитетна репрезентација во ...

Кире Лазаров : Чешка ни лежи повеќе заради стилот на игра / Видео

Lider - 13.01.2014

Најдобриот македонски ракометар,Кире Лазаров очекува на утрешниот дуел против Чешка, Македонија да се прикаже во подобро издание од синоќешното со Данска. - Чешка ни лежи повеќе заради стилот на игра.