TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ние сме дел од европското семејство и мора да продолжиме да се однесуваме така!

+инфо - 20.10.2019

Деновиве сите го поставија прашањето доколку добиевме датум за отпочнување на преговорите, што ќе правевме денес? Доколку во петокот минатата недела Советот на ЕУ донесеше позитивна одлука за долгоочекуваниот датум за отпочнување на пристапните ...

СКМ го повикува бизнисот да не се обесхрабрува и да продолжи активно да работи

Нетпрес - 20.10.2019

„Деновиве сите го поставија прашањето доколку добиевме датум за отпочнување на преговорите, што ќе правевме денес? Доколку во петокот минатата недела Советот на ЕУ донесеше позитивна одлука за долгоочекуваниот датум за отпочнување на пристапните ...

Ние сме дел од европското семејство и мора да продолжиме да се однесуваме така

Либертас - 20.10.2019

Деновиве сите го поставија прашањето доколку добиевме датум за отпочнување на преговорите, што ќе правевме денес? Доколку во петокот минатата недела Советот на ЕУ донесеше позитивна одлука за долгоочекуваниот датум за отпочнување на пристапните ...

АЗЕСКИ: Ние сме дел од европското семејство и мора да продолжиме да се однесуваме така!

Фактор - 20.10.2019

Деновиве сите го поставија прашањето доколку добиевме датум за отпочнување на преговорите, што ќе правевме денес? Доколку во петокот минатата недела Советот на ЕУ донесеше позитивна одлука за долгоочекуваниот датум за отпочнување на пристапните ...

Азески: Ние сме дел од европското семејство и мора да продолжиме да се однесуваме така!

24Инфо - 20.10.2019

Интегрален текст од соопштението на Бранко Азески, претседател на Стопанската комора на Македонија во врска со недобивањето на датум за преговори со ЕУ. „ Деновиве сите го поставија прашањето доколку добиевме датум за отпочнување на преговорите, што ...

Како Макрон му зададе ФАТАЛЕН УДАР на Западен Балкан за влез во ЕУ

Слободен Печат - 19.10.2019

Иако заговара нов начин на преговори, Франција не прецизираше што тие треба да опфатат и како тоа треба да изгледа. Она што засега се знае е дека таа методологија би можела да биде претставена следната пролет.

ОТКАКО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА НЕ ДОБИЈА ДАТУМ: Разочарување во две земји од регионот

Фактор - 19.10.2019

По одлуката на францускиот претседател, Емануел Макрон да стави вето на одлуката за почеток на преговори со Европската Унија за Македонија и Албанија, разочарување има во Сараево и во Белград.

Лидерите на ЕУ се уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

24 Вести - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

Франција не попушта – одлуката за датум за преговори се одлага за в година

Телма - 18.10.2019

Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева дека лидерите ќе се навратат на прашањето во текот на денешниот ден, но без гаранции. Разни национални делегации различно брифираат, додека едните се надеваат дека ќе се ...

Самит на ЕУ: Франција и дава шест месеци на Македонија да спроведе реформи

Deutsche Welle - 18.10.2019

Се надзира ли каков-таков компромис на самитот во Брисел, откако француски дипломат вечерва ветил дека Париз ќе размисли за почеток на преговори доколку Скопје во следните шест месеци спроведе дополнителни реформи.

(видео)Без заклучоци заврши синоќешната работна вечера на европските лидери – Словенија и Бугарија го блокирале ...

Телма - 18.10.2019

Европските лидери не успеаја да се договорат околу ова прашање на вечерата која траеше до доцна во ноќта. Телма дознава дека Словенија и Бугарија го блокирале предлогот носењето на одлуката за датум да биде одложена за април идната година.

Северна Македонија во очекување на конечната одлука за датум за преговори, шансите се минимални

ТВ21 - 18.10.2019

Денеска е последната шанса Северна Македонија да добие датум за почеток на преговори со Европската Унија во октомври. Шансите за такво нешто се минимални. Ова го потврди и германската канцеларка Ангела Меркел, притоа истакнувајќи дека Северна ...

Денеска лидерите на Европската унија ќе донесат одлука за Македонија

Канал5 - 18.10.2019

Денеска лидерите на Европската унија ќе донесат одлука за Македонија . Синоќа на кратко била отворена темата за одредување на датум за преговори со Европската унија за Македонија и за Албанија пишуваат европските медиуми.

Европската Унија ја извиси Македонија за датумот, следна шанса во мај

Сакам да кажам - 18.10.2019

Македонија повторно не доби датум за почеток на пристапни преговори со Европската Унија и за нова шанса ќе мора да почека до следниот самит на европските лидери, што ќе се одржи во мај во Загреб.

Лидерите на ЕУ се уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

Алсат-М - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

Одлуката за С. Македонија и Албанија ќе се одложи за на пролет?

Алсат-М - 18.10.2019

Одлуката за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија најверојатно ќе се одложи за на пролет, најавува извор од Европскиот совет за порталот „ 360 Степени “. Во меѓувреме, како што се додава во информацијата, ќе треба да се ...

Одлуката за преговори ќе се одложи за напролет?

Фокус - 18.10.2019

Одлуката за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија најверојатно ќе се одложи за напролет, најавува извор од Европскиот совет за 360 Степени. Во меѓувреме, ќе треба да се усвои нова методологија за преговорите, на што ...

Скопје и Тирана ги држеа будни лидерите на ЕУ до два часот

+инфо - 18.10.2019

Повеќето земји членки ја обвинуваат „тврдоглавоста и кусогледоста“ на Франција кон Западниот Балкан. Претседателот Емануел Макрон одбива секаков напредок во проширувањето додека не се измени методологијата на преговарачкиот процес, реформа која може ...

Самит на ЕУ: Одлуката за С. Македонија и Албанија ќе се одложи за на пролет?

360 степени - 18.10.2019

Одлуката за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија најверојатно ќе се одложи за на пролет, најавува извор од Европскиот совет. Во меѓувреме, ќе треба да се усвои нова методологија за преговорите, на што инсистира Франција.

Франција: Прво реформи па после датум за преговори

Курир - 18.10.2019

Се надзира ли каков-таков компромис на самитот во Брисел, откако француски дипломат вечерва ветил дека Париз ќе размисли за почеток на преговори доколку Скопје во следните шест месеци спроведе дополнителни реформи.

Предлог компромис- одлука за датум во април догодина ?

Р.С.Европа - 18.10.2019

Европските лидери на кратко ја затворија за вечерва темата за проширување односно за одредување на датум за преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија без конечен заклучок, пишуваат дел од европските медиуми.

Лидерите на ЕУ сè уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

Слободен Печат - 18.10.2019

ЕУ требаше вчера, по две одлагања, да донесе „јасна и суштинска" одлука за отпочнувањето на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, согласно препораката на Европската Комисија и општиот консензус во ЕУ дека двете земји се ...

Македонија ќе биде членка на ЕУ и НАТО

Независен - 18.10.2019

ЕРОЛ РИЗАОВ Доцниме многу, ептен многу, главно по наша вина, ама ќе стасаме до целта. Македонија ќе биде членка и на ЕУ и НАТО. Иднината повеќе не ни е судбина, таа е цврсто одредена, без оглед дали некоја од членките на европското семејство од која ...

Лидерите на ЕУ се уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

Независен - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

Франција и дава шест месеци на Македонија да спроведе реформи

Слободен Печат - 18.10.2019

Доколку се прифати барањето на официјален Париз, тоа би било ново, трето по ред, одложување на преговорите со Македонија. Француски дипломат вчера вечер ветил дека Париз ќе размисли за почеток на преговори доколку Скопје во следните шест месеци ...

Брисел: Предлог-компромис – одлука за датум по шест месеци?

ММС - 18.10.2019

Европските лидери на кратко ја затворија за синоќа темата за проширување односно за одредување на датум за преговори со ЕУ за Македонија и Албанија без конечен заклучок, пишуваат дел од европските медиуми, а пренесува „Радио слободна Европа“.

Најдоброто од Twitter: Датум за преговори со ЕУ

Кајгана - 18.10.2019

И во добро и во лошо, македонскиот народ е најдобар во мајтапење и пукање сеир. Твитерџиите имаа што да кажат и за неизвесниот датум за почеток на преговори меѓу ЕУ и Северна ...

Заклучокот од Самитот на ЕУ е само една реченица

360 степени - 18.10.2019

Заклучокот од Европскиот совет на темата „проширување“ е само една реченица: „Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за проширувањето пред Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб во мај 2020 година.

Лидерите на ЕУ се уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

Нетпрес - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

„Зошто си ги врзуваме рацете?“ Реакции на одлуката на ЕУ

МКД - 18.10.2019

Денеска Европскиот совет не даде датум за почеток на преговорите со Македонија и Албанија за членство во ЕУ. Според информациите од Брисел консензусот не бил постигнат поради противењето на францускиот претседател Емануел Макрон.

Земјите ја обвинуваат Франција за „тврдоглавоста" - Лидерите на ЕУ без договор за датум за Скопје

Press24 - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

Лидерите на ЕУ се уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

А1 On - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

Лидерите на ЕУ се уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

Сител - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

Самит на ЕУ: Франција и дава шест месеци на Македонија да спроведе реформи

Бриф - 18.10.2019

Франција бара од Македонија во следните шест месеци да спроведе дополнителни реформи, за да одобри почеток на преговори со ЕУ. Иако не се наведува за кои реформи точно станува збор, агенцијата Асосиејтед прес пренесува таков став на висока француска ...

Лидерите на ЕУ се уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

24Инфо - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

Одлуката за преговори одложена за напролет?

PressingTV - 18.10.2019

Одлуката за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија најверојатно ќе се одложи за напролет, најавува извор од Европскиот совет за 360 Степени. Во меѓувреме, ќе треба да се усвои нова методологија за преговорите, на што ...

Самит на ЕУ: Франција ќе и даде шест месеци на Македонија да спроведе дополнителни реформи?!

Либертас - 18.10.2019

Се надзира ли каков-таков компромис на самитот во Брисел, откако француски дипломат вечерва ветил дека Париз ќе размисли за почеток на преговори доколку Скопје во следните шест месеци спроведе дополнителни реформи, пишува Дојче веле .

До доцна во ноќта лидерите на ЕУ расправаа за проширувањето, но се уште без договор за Скопје и Тирана

iPortal - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

По 14 години кандидати: Велика Британија излегува од ЕУ, ние уште го чекаме датумот

PressingTV - 18.10.2019

Во декември се навршуваат 14 години откако Македонија доби кандидатски статус. Тоа се случи на 17 декември 2005 година кога Европскиот совет реши да станеме земја-кандидат за членство. Добрите вести ги соопшти тогашниот британски премиер Тони Блер ...

Македонија ќе ја чека пролетта 2020

PressingTV - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

По 14 години кандидати: Велика Британија излегува од ЕУ, ние уште го чекаме датумот

Република - 18.10.2019

Во декември се навршуваат 14 години откако Македонија доби кандидатски статус. Тоа се случи на 17 декември 2005 година кога Европскиот совет реши да станеме земја-кандидат за членство. Добрите вести ги соопшти тогашниот британски премиер во својство ...

САМИТ НА ЕУ: Лидерите утрово во 2 часот се разотидоа без договор за Скопје и за Тирана, а денеска главна тема се ...

Денешен - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

Датумот за старт на преговорите на Македонија со ЕУ се подалеку

еМагазин - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

Најмногу што може Македонија да добие се шест месеци за да спроведе дополнителни реформи

Република - 18.10.2019

Се надзира ли каков-таков компромис на самитот во Брисел откако француски дипломат вечерва ветил дека Париз ќе размисли за почеток на преговори доколку Скопје во следните шест месеци спроведе дополнителни реформи, пишува Дојче веле .

Ниту до два часот по полноќ лидерите на ЕУ не се договорија за Скопје и Тирана

Пулс24 - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

Борисов тврди дека ништо не е готово, Мицотакис со отворена поддршка

Точка - 18.10.2019

Додека во Брисел се преговара дали Македонија ќе добие датум за преговори за влез во Европската унија, нашите соседи изразуваат поддршка. На средбата на лидерите на земјите членки на Европската унија се дебатира за доделувањето на датум за преговори ...

Датумот, здравје на пролет!

PressingTV - 18.10.2019

Нема име, нема Нобелова награда за премиерот, нема добри соседи, нема датум за почеток на преговорите со ЕУ. Целиот тој напор на власта со продажбата на националните интереси не ги даваат очекуваните резултати како што ветуваа, така што ова ...

Жешка политичка есен за слатка политичка пролет

CivilMedia - 18.10.2019

пишува: По десетте позитивни препораки на Европската комисија сите ние со голем оптимизам го чекавме состанокот на Европскиот Совет, на кој лидерите на земјите членки на ЕУ треба да одлучат дали нашата држава ќе добие датум за почеток на преговорите ...

Одлуката за С. Македонија и Албанија ќе се одложи за на пролет?

24Инфо - 18.10.2019

Одлуката за С. Македонија и Албанија ќе се одложи за на пролет? Одлуката за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија најверојатно ќе се одложи за на пролет, најавува извор од Европскиот совет пишува 360 степени .

Лидерите на ЕУ се уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

CivilMedia - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

Француското „не“ ги стопи надежите на македонските граѓани

Мета - 18.10.2019

Француското категорично „НЕ“за проширувањето на ЕУ и недавањето датум за почеток на преговорите за Македонија и Албанија на Самитот на Европската Унија, ја одбележа оваа долга недела на неизвесност.

Лидерите на ЕУ се уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

Вечер Прес - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

Лидерите на ЕУ се уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

Точка - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

По одлуката на Макрон разочарување и во Сараево и во Белград

24Инфо - 18.10.2019

Со разочарување е примена одлуката од Самитот на европските лидери во Брисел да не се отпочнат преговрите за проширување со Северна Македонија и Албанија, во Босна и Херцеговина која тропа на истата порта и Србија која е веќе во преговарачки процес.

ЕУ-Самитот продолжува, мала надеж за Македонија и Албанија, неизвесно дали воопшто ќе се зборува на темата или ќе се ...

Либертас - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

Северна Македонија во очекување на конечната одлука за датум за преговори, шансите се минимални

4NEWS - 18.10.2019

Денеска е последната шанса Северна Македонија да добие датум за почеток на преговори со Европската Унија во октомври. Шансите за такво нешто се минимални. Ова го потврди и германската канцеларка Ангела Меркел, притоа истакнувајќи дека Северна ...

Лидерите на ЕУ се уште без договор за датум за преговори со Скопје и Тирана

Локално - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

Одлуката за датум за преговори се одлага за до година

Магазин - 18.10.2019

По долгата вечер преговори за проширувањето на Европскаата Унија, лидерите си заминаа без договор. Франција до крај остана на својот став и Македонија не успеа да добие датум за преговори.

Условено одложување на почетокот на преговорите до следниот самит на ЕУ?

AKO - 18.10.2019

Франција бара од Македонија во следните шест месеци да спроведе дополнителни реформи, за да одобри почеток на преговори со ЕУ. Иако не се наведува за кои реформи точно станува збор, агенцијата Асосиејтед прес пренесува таков став на висока француска ...

Европските лидери без одлука и без заклучок во однос на датумот за преговори со Македонија

MakPress - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни за Тирана. Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева ...

На „кратко“ затворена темата за проширување со ЕУ, има ли Франција ново барање за Македонија?

Скопје1 - 18.10.2019

Европските лидери на кратко ја затворија темата за проширување односно за одредување на датум за преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија без конечен заклучок, пишуваат дел од европските медиуми.

Франција ќе и даде шест месеци на Македонија да спроведе дополнителни реформи?!

1tv - 18.10.2019

Се надзира ли каков-таков компромис на самитот во Брисел, откако француски дипломат вечерва ветил дека Париз ќе размисли за почеток на преговори доколку Скопје во следните шест месеци спроведе дополнителни реформи, пишува Дојче веле .

Дали отсуството на реформи во Македонија ќе пресуди за датумот за преговори?

MakPress - 18.10.2019

Лидерите на ЕУ до доцна во ноќта дискутираа во однос на проширувањето на Европската Унија кон Западен Балкан но исходот од разговорите не донесе конкретни резултати. Имено, на дневен ред била ставена одлуката за доделување на датум за преговори со ...

Омекнува ли Париз? – Во игра и датум за условен датум

Expres - 18.10.2019

Висок француски дипломат вечерва во Брисел ветил дека Париз ќе размисли за почеток на преговори доколку Скопје во следните шест месеци спроведе дополнителни реформи, пренесува Дојче Веле на македонски јазик.

Опозицијата повеќе се грижи за иднината на Владата отколку за иднината на државата, кажа Шекеринска

Сакам да кажам - 17.10.2019

„Единствените кои повеќе се грижат за иднината на Владата отколку за иднината на државата, се оние коишто не донесоа во ситуација после 14 години од кандидатскиот статус ние да сме држава која што ги нема почнато преговорите за влез во ЕУ.

Шекеринска: Сегашната политичка опција ја донесе земјава до членство во НАТО и преговори со ЕУ

Канал5 - 17.10.2019

Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

Македонија ќе ја плаќа цената за неодговорноста на ЕУ

Deutsche Welle - 17.10.2019

Макрон зборува за ‘реверзибилност’ во преговорите, а кога се анализираат француските формулации за проширувањето, тие веќе го вратија процесот 20 години назад, вели Малинка Ристевска од Институтот за европска политика Колапс на европската политика ...

Владата се уште верува во датум за преговори: Сите аргументи се на наша страна, опозицијата работи на штета на ...

Фокус - 17.10.2019

Се уште постои можност да добиеме одлука за почеток на преговори, вели за Фокус висок владин функционер, кој воедно е член на македонската делегација во Брисел, каде до утре треба да се донесе дефинитивна одлука дали земјава ќе добие датум за ...

Шекеринска: Сегашната политичка опција ја донесе земјава до членство во НАТО и преговори со ЕУ

Фокус - 17.10.2019

Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

Шекеринска: Сегашната политичка опција ја донесе земјава до членство во НАТО и преговори со ЕУ

Независен - 17.10.2019

Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

Шекеринска: Работиме на тоа државата да ги почне преговорите

Слободен Печат - 17.10.2019

Шекеринска истакна дека сегашната политичка опција ја донела земјава до членство во НАТО и до тоа да ги почне преговорите со ЕУ. Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство ...

Шекеринска: Сегашната политичка опција ја донесе земјава до членство во НАТО и преговори со ЕУ

Сител - 17.10.2019

Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

Шеќеринска: Сегашната политичка опција ја донесе земјава до членство во НАТО и преговори со ЕУ

+инфо - 17.10.2019

Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

Шекеринска: Ние ги завршивме обврските за старт на преговорите со ЕУ

Нетпрес - 17.10.2019

Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Р, одговарајќи на ...

Шекеринска: Грешка беше што ги пропуштавме подобрите години за влез во ЕУ

Press24 - 17.10.2019

К оалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

Шекеринска: Сегашната политичка опција ја донесе земјава до членство во НАТО и преговори со ЕУ

А1 On - 17.10.2019

Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

ЕУ самит - надежта последна умира

Р.С.Европа - 17.10.2019

За прашањето на почнувањето на преговорите со Скопје и Тирана, лидерите на земјите-членки на ЕУ ќе зборуваат вечерва во Брисел. По пораките од официјален Берлин и Париз, домашните политичари и аналитичари се уште имаат надеж за можна позитивна ...

Шекеринска: Сегашната политичка опција ја донесе земјава до членство во НАТО и преговори со ЕУ

Вечер Прес - 17.10.2019

Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

Македонија ќе ја плаќа цената за неодговорноста на ЕУ

Либертас - 17.10.2019

Макрон зборува за ‘реверзибилност’ во преговорите, а кога се анализираат француските формулации за проширувањето, тие веќе го вратија процесот 20 години назад, вели Малинка Ристевска од Институтот за европска политика за Дојче веле .

Шекеринска: Сегашната политичка опција ја донесе земјава до членство во НАТО и преговори со ЕУ

Либертас - 17.10.2019

– Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

Шекеринска: Работиме на тоа државата да ги почне преговорите

iPortal - 17.10.2019

Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

Денеска се одлучува дали Северна Македонија ќе почне преговори со ЕУ

iPortal - 17.10.2019

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Гајиќ: Европската унија брутално го понижува Скопје и испраќа порака до балканските земји!

Фактор - 17.10.2019

Одлуката на министрите на ЕУ да не се даде датум за почеток на преговорите за Северна Македонија, и покрај тоа што го смени своето име, колку го руши кредибилитетот на Брисел, кој не успеа да ги исполни своите ветувања дадени на Скопје, дополнително ...

Шекеринска: Сегашната политичка опција ја донесе земјава до членство во НАТО и преговори со ЕУ

4NEWS - 17.10.2019

Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

Шекеринска: Сегашната политичка опција ја донесе земјава до членство во НАТО и преговори со ЕУ

CivilMedia - 17.10.2019

Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

Европско меѓународно движење: Без поддршка за С. Македонија ЕУ остава вакуум простор

Фактор - 17.10.2019

Европското меѓународно движење целосно го поддржува процесот на проширување на Европската Унија. Со нивните ставови се согласува и Европското движење на Северна Македонија. Во исчекување на финалната одлука на Самитот на ЕУ, од Европското ...

Шекеринска: Сегашната политичка опција ја донесе земјава до членство во НАТО и преговори со ЕУ

24Инфо - 17.10.2019

Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

Шекеринска: Сегашната политичка опција ја донесе земјава до членство во НАТО и преговори со ЕУ

Скопје инфо - 17.10.2019

Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

ШЕКЕРИНСКА ВО КУМАНОВО: Ние ја донесовме С. Македонија пред портите на НАТО и на ЕУ

Денешен - 17.10.2019

Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

Од ЕУ се очекува да го одржи ветувањето

Н.Македонија - 17.10.2019

Лидерите на ЕУ денеска во Брисел го започнуваат дводневниот состанок, на кој, меѓу другото, би требало да стане збор и за одредувањето датум за почеток на пристапните преговори на Македонија и на Албанија.

Очекувајќи го датумот

Н.Македонија - 17.10.2019

Учествувајќи во телевизиска дебатна емисија со Владо Бучковски, поранешен премиер на Македонија, се обидував да се потсетам која година се одлучуваше за нашиот кандидатски статус во ЕУ, дали тоа беше 2004 или 2005 година, и не може да нѐ удри силно ...

Шекеринска: За само две години успеавме да станеме држава која што е пред членството во НАТО

MakPress - 17.10.2019

Коалициските партнери, кои стојат зад Владата имаат консензус по двете стратешки прашања – членство во НАТО и членство во ЕУ. Покажавме дека и на двата плана имаме резултати, изјави денеска во Куманово министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ...

Денеска е последната шанса: Ќе добие ли Македонија датум за преговори?

Магазин - 17.10.2019

Попладнево во Брисел ќе се одржи дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, каде една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија.

Еурактив: Само Франција ја блокираше Северна Македонија

Фокус - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство ...

Еурактив: Франција го блокира проширувањето на ЕУ

Канал5 - 16.10.2019

Само Франција ја блокираше Македонија, додека Холандија и Данска го поддржаа Скопје, но се спротивставија на амбициите на Тирана. Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон ...

Франција бара одлагање до ноември, но Туск ќе го стави досието на маса утре

Телма - 16.10.2019

Иако ги отфрла обвинувањата, Франција вчера остана изолирана во ЕУ во својата одлука да блокира зелено светло за старт на преговори со било која од двете земји и во било која форма, сѐ додека нема реформа на методологијата на преговарачкиот процес.

Македонија и Албанија во исчекување на зелено светло за старт на преговорите

Фокус - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре.

Експертите оптимисти за датумот за преговори

Канал5 - 16.10.2019

Одлуката на Европската Унија за старт на преговори со земјава е тест за капацитетите на Унијата да ги одржи своите ветувања – вели од Брисел вицепремиерот Бујар Османи. Очекува од Франција да ја разбере големината на самитот, и предупредува дека ...

Скопје и Тирана во исчекување на зелено светло за старт на преговорите

Слободен Печат - 16.10.2019

Франција вчера остана изолирана во ЕУ во својата одлука да блокира зелено светло за старт на преговори со било која од двете земји и во било која форма, сѐ додека нема реформа на методологијата на преговарачкиот процес.

Еурактив: Франција го блокира проширувањето на ЕУ

+инфо - 16.10.2019

Овие земји ќе бидат дел од Европската унија еден ден…, но сега е се уште рано за отпочнување на правниот процес за проширување, ја пренесува порталот изјавата на претставник на Владата на францускиот претседател Емануел Макрон, кој најавил дека ...

ЕУ И ДАТУМОТ ЗА ПРЕГОВОРИ: Неизвесно до крај, се крстиме во Меркел

Слободен Печат - 16.10.2019

Недобивањето на датум за почеток на преговори ќе има многу негативни последици, ќе се напуштат реформите, а партијата на власт ќе прибегне кон популистички мерки за брзо регрутирање на гласачи, коментираат аналитичарите.

За повеќето земји француската позиција нејасна - Париз тврди дека не е сам во одлуката

Press24 - 16.10.2019

Високи француски дипломатски извори тврдат дека најмалку уште една друга држава на ЕУ ги поддржува против одлуката да се отворат преговори со Северна Македонија на утрешниот самит. На прашање на МИА кои се тие држави, француските дипломати не сакаат ...

Холандија со појаснување: Има простор за отворање преговори со Северна Македонија

360 степени - 16.10.2019

Холандија го појасни својот став во однос на прашањето за отворање пристапни преговори со Северна Македонија. По двете вчерашни изјави на шефот на холандската дипломатија, Стеф Блок, и различните тврдења на повеќемина негови колеги за ставот што ...

За повеќето земји француската позиција нејасна, Париз тврди дека не е изолиран во одлуката

Нова ТВ - 16.10.2019

Високи француски дипломатски извори тврдат дека најмалку уште една друга држава на ЕУ ги поддржува против одлуката да се отворат преговори со Северна Македонија на утрешниот самит. На прашање на МИА кои се тие држави, француските дипломати не сакаат ...

Заев до ЕУ: Бидете наши херои а не пречка

Press24 - 16.10.2019

Почитувани Европски лидери, не ги гасете ѕвездите кон кои посегаме, не станувајте наша пречка, бидете наши херои. Европскиот пат е наш единствен пат. Ова денеска го рече премиерот Заев на прес-конференција.

За повеќето земји француската позиција нејасна, Париз тврди дека не е изолиран во одлуката

Сител - 16.10.2019

Високи француски дипломатски извори тврдат дека најмалку уште една друга држава на ЕУ ги поддржува против одлуката да се отворат преговори со Северна Македонија на утрешниот самит. На прашање на МИА кои се тие држави, француските дипломати не сакаат ...

Скопје и Тирана во исчекување на зелено светло за старт на преговорите

Сител - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре.

Земјите членките на ЕУ вчера по трет пат ја одложија одлуката- Македонија и Албанија во исчекување на зелено светло

Press24 - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре.

По француското вето, Скопје во исчекување на зелено светло за старт на преговори

ММС - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре.

ВИДЕО: Димитров во името на 90 проценти македонски граѓани побара датум за преговори

Press24 - 16.10.2019

Во името на 90% од македонските граѓани кои веруваат во европската интеграција министерот за надворшни работи, Никола Димитров, побара од земјите членки на ЕУ отворање на претпристапните преговори со ЕУ.

Еурактив: Франција го блокира проширувањето на ЕУ

Сител - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство ...

Скопје и Тирана во исчекување на зелено светло за старт на преговорите

А1 On - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре.

Еурактив: Франција го блокира проширувањето на ЕУ

А1 On - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство ...

Еурактив: Франција го блокира проширувањето на ЕУ

Press24 - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство во ...

Скопје и Тирана во очекување на зелено светло од европските лидери-Заев патува за Брисел

Нова ТВ - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво , очите на двете земји се сега вперени во претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре.

Еурактив: Макрон размислува за изборите во 2022 и не сака да ја провоцира Русија

Нова ТВ - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство ...

Еурактив: Франција ја блокираше Северна Македонија, Холандија и Данска го поддржаа Скопје, но не и Тирана

МКД - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство ...

Според Еурактив, само Франција гo блокира проширувањето на ЕУ

Нетпрес - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Македонија и покрај даденото ветување од страна на Европската унија до Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди билет за преговори за ...

Франција: Најмалку уште една држава на ЕУ е против одлуката за отворање на преговори со Македонија

Слободен Печат - 16.10.2019

Французите својата позиција дополнително ја бранат со аргументот дека земјите членки кои инсистираат на пакет со Албанија го поткопуваат принципот на „секој по своја заслуга" и ја префрлаат вината кај тие држави.

Еурактив: Франција го блокира проширувањето на ЕУ

Опсервер - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство ...

Остаревме со лажна надеж за ЕУ: Самите сме виновни ама и европјаните се за жалење

еМагазин - 16.10.2019

Голема разочараност може да се забележи меѓу македонските граѓани откако вчера Советот на министри за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не успеа да ги усогласи ставовите околу доделување датум за почеток на преговори за ...

Заев денеска заминува за Брисел, Германија ќе ја убедува Франција

Фактор - 16.10.2019

Според најавите, премиерот Зоран Заев денеска напладне тргнува за Брисел, каде ќе го пречекаат министерот за надворешни работи Никола Димитров и вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи.

За повеќето земји француската позиција нејасна, Париз тврди дека не е изолиран во одлуката

Опсервер - 16.10.2019

Високи француски дипломатски извори тврдат дека најмалку уште една друга држава на ЕУ ги поддржува против одлуката да се отворат преговори со Северна Македонија на утрешниот самит. На прашање на МИА кои се тие држави, француските дипломати не сакаат ...

За повеќето земји француската позиција нејасна, Париз тврди дека не е изолиран во одлуката

4NEWS - 16.10.2019

Високи француски дипломатски извори тврдат дека најмалку уште една друга држава на ЕУ ги поддржува против одлуката да се отворат преговори со Северна Македонија на утрешниот самит. На прашање на МИА кои се тие држави, француските дипломати не сакаат ...

По француското вето. Скопје во исчекување на зелено светло за старт на преговори

Локално - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре.

ЕУРАКТИВ: Париз стави рампа за Скопје во ЕУ

Денешен - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со С. Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство во ...

Еурактив: Франција го блокира проширувањето на ЕУ

CivilMedia - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство ...

По вчерашното француско вето, Скопје и Тирана во исчекување на лидерскиот состанок на ЕУ

Либертас - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре.

Еурактив: Само Франција ја блокира Северна Македонија

Република - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство ...

Заев со порака до европските лидери: Не бидете наша пречка, бидете наши херои

Локално - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев во Брисел упати силна порака до европските лидери како, можеби, последен обид за добивање на датум за почеток на преговови за членство во Европската унија. „Бидете наши херои.

Еурактив: Франција не си го исполни ветувањето кон Скопје

iPortal - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство ...

ПРЕГОВОРИ СО ЕУ: И по ветото од Франција и извинувањето од Хан, Заев е оптимист дека С. Македонија утре или задутре ќе ...

Денешен - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре.

Еурактив: Франција го блокира проширувањето на ЕУ

Либертас - 16.10.2019

– Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за ...

Северна Македонија чека зелено светло за старт на преговорите

iPortal - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре.

Скопје и Тирана во исчекување на зелено светло за старт на преговорите

CivilMedia - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре.

Скопје и Тирана во исчекување

Вечер Прес - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре.

Холандија со појаснување: Има простор за отворање преговори со Северна Македонија

Либертас - 16.10.2019

Холандија го појасни својот став во однос на прашањето за отворање пристапни преговори со Северна Македонија, пренесе 360 . По двете вчерашни изјави на шефот на холандската дипломатија, Стеф Блок, и различните тврдења на повеќемина негови колеги за ...

За повеќето земји француската позиција нејасна, Париз тврди дека не е изолиран во одлуката

Вечер Прес - 16.10.2019

Високи француски дипломатски извори тврдат дека најмалку уште една друга држава на ЕУ ги поддржува против одлуката да се отворат преговори со Северна Македонија на утрешниот самит. На прашање на МИА кои се тие држави, француските дипломати не сакаат ...

Најмалку уште една држава на ЕУ е против датум за преговори за Македонија?

Република - 16.10.2019

Високи француски дипломатски извори тврдат дека најмалку уште една друга држава на ЕУ ги поддржува против одлуката да се отворат преговори со Северна Македонија на утрешниот самит. На прашање на МИА кои се тие држави, француските дипломати не сакаат ...

Еурактив: Холандија и Данска попуштија, само Франција го блокираше патот на Скопје кон ЕУ

Локално - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство ...

За повеќето земји француската позиција нејасна, Париз тврди дека не е изолиран во одлуката

24Инфо - 16.10.2019

Високи француски дипломатски извори тврдат дека најмалку уште една друга држава на ЕУ ги поддржува против одлуката да се отворат преговори со Северна Македонија на утрешниот самит. На прашање на МИА кои се тие држави, француските дипломати не сакаат ...

Еурактив: Франција го блокира проширувањето на ЕУ

24Инфо - 16.10.2019

– Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за ...

Одлука за датум во последна минута

Н.Македонија - 16.10.2019

Четврток и петок се клучните денови кога и дефинитивно ќе биде познато дали Македонија по 14 години чекање ќе добие датум за почеток на пристапните преговори за членство во Европската Унија.

Еурактив: Макрон игра претпазливо во случајот со Македонија и Албанија

MakPress - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство во ...

Заев од Брисел до европските лидери: Бидете наши херои! Не станувајте нашата пречка!

Скопје1 - 16.10.2019

Втор пат оваа година, нашата земја и нашиот народ се во големо исчекување и очекување. На крајот на јуни и почетокот на јули од Брисел стигна пораката дека Северна Македонија ги исполнила очекуваните резултати, но дека само заради календарски ...

Дипломатски извори: Франција не е сама во противењето за давање на датум за преговори

MakPress - 16.10.2019

Високи француски дипломатски извори тврдат дека најмалку уште една друга држава на ЕУ ги поддржува против одлуката да се отворат преговори со Македонија на утрешниот самит. На прашање на МИА кои се тие држави, француските дипломати не сакаат да ...

Заев: Нема земја во последниве 20 години што заслужила повеќе од нас одлука за почеток на преговорите

1tv - 16.10.2019

Според најавите, премиерот Зоран Заев денеска напладне тргнува за Брисел, каде ќе го пречекаат министерот за надворешни работи Никола Димитров и вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи.

Министерот Димитров во името на 90 проценти македонски граѓани побара датум за преговори(видео)

AKO - 16.10.2019

Во името на 90% од македонските граѓани кои веруваат во европската интеграција министерот за надворшни работи, Никола Димитров, побара од земјите членки на ЕУ отворање на претпристапните преговори со ЕУ.

По ветото за почеток на преговорите со Македонија и Албанија се чека на лидерскиот состанок

MakPress - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре.

Блок: Северна Македонија е поподготвена од Албанија

24 Вести - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Северна Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на ...

Блок: Македонија е поподготвена од Албанија

Канал5 - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на кој ќе се ...

Во Луксембург почнува состанокот на Советот на министри на ЕУ

Канал5 - 15.10.2019

Денеска во Луксембург почнува состанокот на Советот на министри на Европската унија, на кој се очекува земјава да го добие долгоочекуваниот датум за почеток на преговори за членство. За сега се уште е неизвесен ставот на Франција по прашањето за ...

Северна Македонија заврши добра работа, а ЕУ?

Deutsche Welle - 15.10.2019

Македонските министри во последна офанзива во Луксембург и Брисел. Засега нема сигнали за промена на позицијата на Франција Расте неизвесноста околу очекувањето на одлука Северена Македонија да започне преговори со ЕУ.

Франција не попушта, нема многу оптимизам пред денешниот министерски состанок

Фокус - 15.10.2019

Франција не го сменила ставот за проширувањето на Европската унија на вчерашната средба на амбасадорите на ЕУ во Брисел. Според извори на „Фокус“ расправата меѓу амбасадорите завршила без конкретна одлука, што се потврди и со одбивањето на предлогот ...

Почна министерскиот совет, неизвесно до самиот крај за почеток на преговори

Канал5 - 15.10.2019

Денот „Д“ за македонските евроинтеграциски аспирации. На состанок на Советот на министри на Европската унија треба да се одлучи ќе добие ли Македонија датум за почеток на преговори со Унија. Екипа на Канал 5 е во Брисел .

Министерскиот совет на ЕУ во тек, исходот за Македонија неизвесен?!

Канал5 - 15.10.2019

Македонија во очекување на одлуката на министрите за надворешни работи на европската унија за тоа дали ќе и биде доделен датум за старт на преговорите за членство. Во меѓувреме ставот на Франција останува сеуште непознат а расте блокот на земји ...

Министерски состанок во Луксембург, Париз не ја открива својата позиција – Ќе има ли зелено светло?

ТВ21 - 15.10.2019

Официјален Париз не ја открива својата позиција во однос на почетокот на преговорите за членството на Северна Македонија во ЕУ. Нема коментар ниту за наводната декларација која ја објави „Блумберг“.

Министрите за надворешни на ЕУ не донесоа одлука за датум за преговори

Канал5 - 15.10.2019

Ни министрите за надворешни работи на Европската Унија не донесоа одлука за датум за старт на преговорите со Македонија и со Албанија како ни тоа овие две да го продолжат процесот раздвоено.

Блок: На Македонија и остана уште законот за обвинителство за пристапни преговори

Фокус - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија, Стеф Блок, денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Северна Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ.

Блок: Северна Македонија е поподготвена од Албанија

Телма - 15.10.2019

Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на кој ќе се расправа за старт на пристапните преговори со Скопје и Тирана, Блок изјави дека позицијата на Холандија е дека секоја земја треба да биде оценувана според исполнувањето на ...

ДС: Не треба да има дилеми за почнување на преговорите, земјата ги исполни сите критериуми

Канал5 - 15.10.2019

Демократскиот сојуз е убеден дека Македонија ќе ги започне преговорите за интеграција во Европската Унија. Во Македонија постои и граѓански и политички консензус за прифаќање на европските вредности и стандарди и побрзо полноправно членство во ...

Неизвесно до самиот крај за почеток на преговори, државниот врв останува оптимист

Алсат-М - 15.10.2019

Неизвесна до самиот крај е одлуката за почеток на преговори за членство на Северна Македонија во Европската Унија, откако Франција минатата недела поднесе предлог за нова методологија во пристапните преговори за членство во ЕУ што ќе се разгледува ...

Холандија и Данска бараат одвојување на Македонија од Албанија, Франција не попушта

Телма - 15.10.2019

Како што објави синоќа Телма , не поминаа заклучоците на финското претседателство на вечерашниот состанок во Луксембург на амбасадорите на земјите-членки на Европската унија, дознава Телма од извори од македонската влада упатени во текот на ...

Блок: Северна Македонија е поподготвена од Албанија

Независен - 15.10.2019

Луксембург – Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Северна Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ.

Донев: Заев дојде на власт за да го смени името на државата, а не да за да не однесе во ЕУ

Курир - 15.10.2019

Во дневникот на Алфа ТВ гостуваше Јован Донев, поранешен амбасадор и универзитетски професор кој говореше дали Македонија ќе добие датум за преговори со ЕУ. Датум за почеток на преговори Македонија нема да добие затоа што Република Бугарија, ...

Демократски сојуз: Македонија не може да ги разреши проблемите на ЕУ

Макфакс - 15.10.2019

Демократскиот сојуз е убеден дека Македонија ќе ги започне преговорите за интеграција во Европската Унија.Во Македонија постои и граѓански и политички консензус за прифаќање на европските вредности и стандарди и побрзо полноправно членство во ...

Блок: Северна Македонија е поподготвена од Албанија за ЕУ

Press24 - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Северна Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на ...

Последни разговори и поддршка пред Советот на ЕУ да одлучува за датум

Р.С.Европа - 15.10.2019

„Независно дали одлуката ќе биде денес или утре, дали ќе биде ДА или НЕ, за нас сонцето и натаму ќе изгрева на Запад“, напиша вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи на Фејсбук, кој отпатува во вонредна посетана Луксембург и Брисел.

Извисуваме ли за ЕУ? Франција не попушта, на потег се европските лидери

Алфа - 15.10.2019

Има ли реално надеж Македонија да стартува со преговори за членство со ЕУ, или повторно ќе извисиме? Неизвесниот старт на преговорите станува уште понеизвесен откако синоќа на состанокот на комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент не ...

Сите очи вперени кон Луксембург: Македонија во неизвесност, каков картон ќе ни даде ЕУ?

Слободен Печат - 15.10.2019

Во ЕУ постои расположение на Македонија да и се додели датум за преговори со Унијата, но засега Франција е единствениот кочничар. Се поголема е неизвесноста околу тоа дали на Македонија ќе и биде доделен датум за отпочнување преговори со Европската ...

ДС: Не треба да има дилеми за почнување на преговорите, земјата ги исполни сите критериуми

А1 On - 15.10.2019

Демократскиот сојуз е убеден дека Македонија ќе ги започне преговорите за интеграција во Европската Унија. „Во Македонија постои и граѓански и политички консензус за прифаќање на европските вредности и стандарди и побрзо полноправно членство во ...

Демократски сојуз: Македонија не може да ги разреши проблемите на ЕУ

ММС - 15.10.2019

Демократскиот сојуз е убеден дека Македонија ќе ги започне преговорите за интеграција во Европската Унија. Во Македонија постои и граѓански и политички консензус за прифаќање на европските вредности и стандарди и побрзо полноправно членство во ...

Трошановски за НОВА: Во игра се три сценарија за датумот за Македонија

Нова ТВ - 15.10.2019

Одлуката дали Македонија ќе добие датум за преговори ќе биде донесена на состанокот на премиери и на шефови на држави на членките на ЕУ – вели Марко Трошановски, директор на Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ во интервју за НОВА.

ДС: Македонија не може да ги разреши проблемите на ЕУ, но ги исполни сите критериуми за преговори

МКД - 15.10.2019

Демократскиот сојуз е убеден дека Македонија ќе ги започне преговорите за интеграција во Европската Унија и потсетува дека во Македонија постои и граѓански и политички консензус за прифаќање на европските вредности и стандарди и побрзо полноправно ...

ДС: Не треба да има дилеми за почнување на преговорите, земјата ги исполни сите критериуми

Сител - 15.10.2019

Демократскиот сојуз е убеден дека Македонија ќе ги започне преговорите за интеграција во Европската Унија. Во Македонија постои и граѓански и политички консензус за прифаќање на европските вредности и стандарди и побрзо полноправно членство во ...

Холандија го услови стартот на преговори со Законот за Јавно обвинителство, Франција не се откажува од реформите ...

+инфо - 15.10.2019

Што се однесува за Северна Македонија ние мислиме дека еден важен чекор кој треба да биде преземен е законот за независен јавен обвинител и ако биде исполнет тој услов мислиме дека преговорите за приклучување може да започнат, изјави Стефан Блок, ...

Блок: Ако се донесе законот за ЈО, пристапните преговори треба да почнат

+инфо - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Северна Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на ...

Министрите без договор, одлуката за почеток на преговорите со Македонија ќе се носи задутре во Брисел

+инфо - 15.10.2019

Министрите за европски прашања на земјите-членки на ЕУ денеска во Луксембург дефинитивно не успеаја да се усогласат околу прашањето за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија.

Нема договор во Луксембург, одлуката ќе ја носат Европските лидери во Брисел

Сител - 15.10.2019

Нема изненадување во Луксембург. Откако вчера не успеаја амбасадорите, денеска ниту министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ не постигнаа согласност околу определувањето датум за отворање пристапни преговори со Македонија и со ...

Холандскиот министер Блок уверен дека Скопје ќе ги исполни условите

360 степени - 15.10.2019

Официјалната страница на социјалната мрежа Твитер на постојаното претставништво на Холандија во ЕУ објави изјава на холандскиот министер за надворешни работи Стеф Блок. Во „твитот“ се цитира ставот на шефот на холандската дипломатија дека: „Уверени ...

Неизвесно до самиот крај за почеток на преговори, државниот врв останува оптимист

А1 On - 15.10.2019

Неизвесна до самиот крај е одлуката за почеток на преговори за членство на Северна Македонија во Европската Унија, откако Франција минатата недела поднесе предлог за нова методологија во пристапните преговори за членство во ЕУ што ќе се разгледува ...

Блок: Северна Македонија е поподготвена од Албанија

Нова ТВ - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Северна Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на ...

Блок: Ако се донесе законот за ЈО, пристапните преговори треба да почнат

Нетпрес - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Северна Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на ...

Блок: Северна Македонија е поподготвена од Албанија

МКД - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Северна Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на ...

Неизвесно до самиот крај за почеток на преговори за ЕУ - Заев оптимист

Press24 - 15.10.2019

Неизвесна до самиот крај е одлуката за почеток на преговори за членство на Северна Македонија во Европската Унија, откако Франција минатата недела поднесе предлог за нова методологија во пристапните преговори за членство во ЕУ што ќе се разгледува ...

Во Луксембург почнува состанокот на Советот на министри на ЕУ

Нетпрес - 15.10.2019

Денеска во Луксембург почнува состанокот на Советот на министри на Европската унија, на кој се очекува земјава да го добие долгоочекуваниот датум за почеток на преговори за членство. За сега се уште е неизвесен ставот на Франција по прашањето за ...

Неизвесно до самиот крај за почеток на преговори, државниот врв останува оптимист

Сител - 15.10.2019

Неизвесна до самиот крај е одлуката за почеток на преговори за членство на Северна Македонија во Европската Унија, откако Франција минатата недела поднесе предлог за нова методологија во пристапните преговори за членство во ЕУ што ќе се разгледува ...

Шефот на холандската дипломатија: Северна Македонија е поподготвена од Албанија

Слободен Печат - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија, Стеф Блок, денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на кој ќе ...

Блок: Северна Македонија е поподготвена од Албанија

А1 On - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Северна Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на ...

Блок: Македонија е поподготвена од Албанија

Сител - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на кој ќе се ...

Почна министерскиот совет, неизвесно до самиот крај за почеток на преговори

Курир - 15.10.2019

На состанок на Советот на министри на Европската унија треба да се одлучи ќе добие ли Македонија датум за почеток на преговори со Унија. Екипа на Канал 5 е во Брисел . Александар Видиновски ги пренесува последните информации.

Евроамбасадорите одлуката за преговорите со Македонија им ја оставија на лидерите на ЕУ

МКД - 15.10.2019

Синоќа амбасадорите на земјите членки на ЕУ (Корпер - комитет на постојани претставници) не го усвоија предлогот на Финска, земја претседавач со Европскиот совет, паралелно да одат процесите на промена на методологијата за прием на нови членки и ...

Почетокот на преговорите неизвесен до самиот крај и покрај оптимизмот на државниот врв

Слободен Печат - 15.10.2019

По синоќешниот амбасадорски состанок во Луксембург, нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Македонија и Албанија. Неизвесна до самиот крај е одлуката за почеток на преговори за членство на Македонија во ...

Француски клуч во бравата за влез во Унијата

Слободен Печат - 15.10.2019

Париз и натаму не отстапува од ставот најпрво да се спроведат реформите, односно да се извршат промени во методологијата во која главната новина би била процесот на преговори да биде сопрен доколку нема ефективно, опипливо и одржливо спроведување на ...

Нема промена во ставот на Франција, одлуката најверојатно ќе ја носи Европскиот совет

Нова ТВ - 15.10.2019

Франција не го сменила ставот за проширувањето на Европската унија на вчерашната средба на амбасадорите на ЕУ во Брисел. Според извори на НОВА Министерскиот совет денеска најверојатно нема да може да донесе одлука и за тоа дали ЕУ ќе одреди датум за ...

Демократски сојуз: Македонија не може да ги разреши проблемите на ЕУ

iPortal - 15.10.2019

Демократскиот сојуз е убеден дека Македонија ќе ги започне преговорите за интеграција во Европската Унија. Во Македонија постои и граѓански и политички консензус за прифаќање на европските вредности и стандарди и побрзо полноправно членство во ...

„Само Крсто може да ја отвори вратата од ЕУ“: Твитер „експлодира“ чекајќи датум за преговори

еМагазин - 15.10.2019

Советот на министри за надворшени работи на земјите членки на ЕУ попладнево не успеа да ги усогласи ствовите околу почнување на преговори со Македонија и Албанија, по што се очекува конечната одлука по ова прашање да се донесе кон крајот на неделава ...

Блок: Северна Македонија е поподготвена од Албанија

24Инфо - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Северна Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на ...

ДС: Не треба да има дилеми за почнување на преговорите, земјата ги исполни сите критериуми

4NEWS - 15.10.2019

Демократскиот сојуз е убеден дека Македонија ќе ги започне преговорите за интеграција во Европската Унија. Во Македонија постои и граѓански и политички консензус за прифаќање на европските вредности и стандарди и побрзо полноправно членство во ...

НЕМА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ОД ЛУКСЕМБУРГ: Појасна слика ќе има в четврток во Брисел

Фактор - 15.10.2019

Откако денеска немаше одлука за преговори од Луксембург, ќе се чека одлуката во Брисел за преговори со ЕУ. Во четврток и петок во Брисел лидерите на земјите членки на Европската унија ќе одлучуваат за преговорите за зачленување на Северна Македонија ...

Министерски состанок во Луксембург, Париз не ја открива својата позиција – Ќе има ли зелено светло?

4NEWS - 15.10.2019

Официјален Париз не ја открива својата позиција во однос на почетокот на преговорите за членството на Северна Македонија во ЕУ. Нема коментар ниту за наводната декларација која ја објави „Блумберг“.

Што мислат врвните новинарски имиња за нашите шанси за Европа

Фактор - 15.10.2019

Голема неизвесност и драматичност и натаму владее околу датумот за преговори кој земјава со нетрпение го очекуваше, но работите целосно се искомплицираа, откако еден од клучните европски партнери, Франција, реши и натаму да ја држи затворена вратата ...

Не чека ли ново понижување од ЕУ преку јалов обид за одложени преговори

еМагазин - 15.10.2019

Станува ли извесно дека Македонија повторно ќе биде понижена и оставена да чека датум за преговори со Европската Унија е прашање на кое се поверојатен е позитивен одговор ако се земе предвид дека амбасадорите на земјите-членки на ЕУ на вчерашниот ...

Нема договор во Луксембург, одлуката ќе ја носат Европските лидери во Брисел

4NEWS - 15.10.2019

Нема изненадување во Луксембург. Откако вчера не успеаја амбасадорите, денеска ниту министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ не постигнаа согласност околу определувањето датум за отворање пристапни преговори со Македонија и со ...

Холандскиот министер Блок уверен дека Скопје ќе ги исполни условите

Либертас - 15.10.2019

Официјалната страница на социјалната мрежа Твитер на постојаното претставништво на Холандија во ЕУ објави изјава на холандскиот министер за надворешни работи Стеф Блок. Во „твитот“ се цитира ставот на шефот на холандската дипломатија дека: „Уверени ...

Холандскиот МНР Блок: Северна Македонија е поподготвена од Албанија

Либертас - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Северна Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на ...

Блок: Македонија е поподготвена од Албанија

4NEWS - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на кој ќе се ...

Северна Македонија заврши добра работа, а ЕУ?

Либертас - 15.10.2019

Македонските министри во последна офанзива во Луксембург и Брисел. Засега нема сигнали за промена на позицијата на Франција, пишува Дојче веле . Расте неизвесноста околу очекувањето на одлука Северена Македонија да започне преговори со ЕУ.

Франција не попушта

Тера - 15.10.2019

Франција не го сменила ставот за проширувањето на Европската унија на вчерашната средба на амбасадорите на ЕУ во Брисел. Според извори на „Фокус“ расправата меѓу амбасадорите завршила без конкретна одлука, што се потврди и со одбивањето на предлогот ...

Неизвесно до самиот крај за почеток на преговори, државниот врв останува оптимист

Скопје инфо - 15.10.2019

Неизвесна до самиот крај е одлуката за почеток на преговори за членство на Северна Македонија во Европската Унија, откако Франција минатата недела поднесе предлог за нова методологија во пристапните преговори за членство во ЕУ што ќе се разгледува ...

Блок: Северна Македонија е поподготвена од Албанија

CivilMedia - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Северна Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на ...

Блок: Северна Македонија е поподготвена од Албанија

Република - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на кој ќе се ...

Блок: Северна Македонија е поподготвена од Албанија

Вечер Прес - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Северна Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на ...

Блок: Северна Македонија е поподготвена од Албанија

Опсервер - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Северна Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на ...

Демократски сојуз: Македонија не може да ги разреши проблемите на ЕУ

24Инфо - 15.10.2019

Демократскиот сојуз е убеден дека Македонија ќе ги започне преговорите за интеграција во Европската Унија. Во Македонија постои и граѓански и политички консензус за прифаќање на европските вредности и стандарди и побрзо полноправно членство во ...

ДС: Не треба да има дилеми за почнување на преговорите, земјата ги исполни сите критериуми

Опсервер - 15.10.2019

Демократскиот сојуз е убеден дека Македонија ќе ги започне преговорите за интеграција во Европската Унија. Во Македонија постои и граѓански и политички консензус за прифаќање на европските вредности и стандарди и побрзо полноправно членство во ...

Демократски сојуз: Македонија не може да ги разреши проблемите на ЕУ

Локално - 15.10.2019

Демократскиот сојуз е убеден дека Македонија ќе ги започне преговорите за интеграција во Европската Унија. Во Македонија постои и граѓански и политички консензус за прифаќање на европските вредности и стандарди и побрзо полноправно членство во ...

ДРАМА ДО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ – Заев: Верувам до небото дека ќе добиеме датум

Вечер Прес - 15.10.2019

Париз не ја открива конечната одлука во однос на одредувањето датум за Македонија и Албанија, но францускиот државен секретар за европски прашања пред состанокот на Советот за општи работи на ЕУ во Луксембург, вчера, сепак со малку поблаг тон – ...

Неизвесно до самиот крај за почеток на преговори, државниот врв останува оптимист

Локално - 15.10.2019

Неизвесна до самиот крај е одлуката за почеток на преговори за членство на Северна Македонија во Европската Унија, откако Франција минатата недела поднесе предлог за нова методологија во пристапните преговори за членство во ЕУ што ќе се разгледува ...

ДС: Не треба да има дилеми за почнување на преговорите, земјата ги исполни сите критериуми

CivilMedia - 15.10.2019

Демократскиот сојуз е убеден дека Македонија ќе ги започне преговорите за интеграција во Европската Унија, стои во денешното соопштение на партијата. „Во Македонија постои и граѓански и политички консензус за прифаќање на европските вредности и ...

ПРЕГОВОРИ СО ЕУ: И со мали шанси за датум Заев и државниот врв се преполни со оптимизам

Денешен - 15.10.2019

Неизвесна до самиот крај е одлуката за почеток на преговори за членство на Македонија во Европската Унија, откако Франција минатата недела поднесе предлог за нова методологија во пристапните преговори за членство во ЕУ што ќе се разгледува на ...

Македонија чека добри вести од ЕУ

Н.Македонија - 15.10.2019

Во очекување на 15 октомври, денот што беше долгонајавуван, во кој земјава конечно требаше да го добие заслужениот датум за почетокот на преговорите со Унијата, Франција сѐ уште останува на ставот дека пристапните преговори за Македонија и за ...

Димитров: Потребен ни е процес за да се европеизираме

MakPress - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската Унија да го исполни ветувањето за отворање на преговорите за членство дадено во јуни 2018-та година.

Зелено светло од Холандија кога Северна Македонија ќе го исполни и последниот услов

365 - 15.10.2019

До неодамна и Холандија беше во група со Франција и се противеше на преговори за членство во ЕУ дури и со Македонија, но во меѓувреме нејзината позиција „омекна“, истакнува „Радио Слободна Европа“ во текстот насловен „Има ли реалност во надежите за ...

Блок: Позицијата на Холандија е дека секоја земја треба да биде оценувана засебно

MakPress - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи на Холандија Стеф Блок денеска ја повтори позицијата на неговата земја дека Македонија е поподготвена од Албанија за почеток на преговорите со ЕУ. Пред почетокот на Советот на министри на ЕУ во Луксембург на кој ќе се ...

Нема одлука за датум за преговори, неизвесноста ќе трае до самиот крај

MakPress - 15.10.2019

Неизвесна до самиот крај е одлуката за почеток на преговори за членство на Македонија во Европската Унија, откако Франција минатата недела поднесе предлог за нова методологија во пристапните преговори за членство во ЕУ што ќе се разгледува на ...

Нема многу оптимизам пред денешниот министерски состанок – Франција не попушта

Скопје1 - 15.10.2019

Франција не го сменила ставот за проширувањето на Европската унија на вчерашната средба на амбасадорите на ЕУ во Брисел. Според извори на „Фокус“ расправата меѓу амбасадорите завршила без конкретна одлука, што се потврди и со одбивањето на предлогот ...

Демократски сојуз: Македонија не може да ги разреши проблемите на ЕУ

MakPress - 15.10.2019

Демократскиот сојуз е убеден дека Македонија ќе ги започне преговорите за интеграција во Европската Унија. Во Македонија постои и граѓански и политички консензус за прифаќање на европските вредности и стандарди и побрзо полноправно членство во ...

ЕУ-датум за Македонија и Албанија – Франција молчи, Финска предлага компримиси

Алсат-М - 14.10.2019

Финското претседавање со ЕУ во координација со Европската Комисија ќе предложи почеток на преговорите со Северна Македонија, а во меѓувреме да се подготвува новата методологија за процесот на членство која ја бара Франција.

Евроамбасадорите не го усвоија предлогот на Финска, за преговори со Македонија ќе одлучуваат лидерите на ЕУ

Сакам да кажам - 14.10.2019

Aмбасадорите на земјите-членки на ЕУ на вечерашниот состанок во Луксембург не го усвоија предлогот на финското претседателство да се отворат пристапните преговори со Северна Македонија, во меѓувреме да се усвои нова методологија за преговори која ја ...

ЕУ преговори: Амбасадорите им ја префрлија топката на министрите за надворешни

Deutsche Welle - 14.10.2019

Политичкиот пинг-понг со одлуката за почеток на преговори со С. Македонија ќе продолжи утре на состанокот на шефовите на дипломатии на ЕУ, а проценките се дека ќе заврши на самитот на лидерите в четврток во Брисел.

ЕУ преговори: И Заев оди да лобира во Брисел

Deutsche Welle - 14.10.2019

По шефот на дипломатијата Никола Димитров кој уште од неделата е во Брисел, утре во Луксембург ќе отпатува вицепремиерот Бујар Османи, а в среда ќе им се приклучи и премиерот Зоран Заев. Париз засега не го менува ставот.

Димитров побара преговори пред европратениците, доби поддршка од сите, освен од еден бугарски пратеник

Фокус - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската Унија да го исполни ветувањето за отворање на преговорите за членство дадено во јуни 2018-та година.

Предлогот на Финска за почеток на преговори на Македонија со ЕУ не помина кај евроамбасадорите

Канал5 - 14.10.2019

За преговорите со Македонија ќе решаваат лидерите на ЕУ , откако на вечерашниот состанок во Луксембург евроамбасадорите не го усвоија предлогот на Финска за почеток на преговорите. Според владини извори ,ова значи дека предлогот на Финска која го ...

Димитров во Брисел во пресрет на одлуката за преговори

24 Вести - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

И покрај јасниот став на Париз, Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

Телма - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

Канал5 - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

Алсат-М - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Димитров во Брисел во последен обид за датум за преговори

ТВ21 - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Финска нуди компрмис за отварање на преговорите со Македонија

Алсат-М - 14.10.2019

Финското претседателство со ЕУ ќе предложи отворање на пристапните преговори додека унијата во меѓувреме ќе работи на усвојување на, бараната од Франција, нова методологија за водењето на пристапните преговори, се дознава од владини извори.

Финското претседателство со ЕУ предлага компромис за преговорите со Северна Македонија

24 Вести - 14.10.2019

Советот на ЕУ да донесе одлука за почнување преговори со тоа што во меѓувреме ќе се воведе нова методологија во преговорите, која ќе ги има предвид постепеноста на процесот и тој ќе биде реверзибилен, нешто на што инстистира Франција и сето тоа да ...

Почеток на крајот или крај на почетокот за македонското пристапување кон ЕУ?

Deutsche Welle - 14.10.2019

Процесот на преговори веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми имајќи ги предвид искуствата на земјите кои веќе преговараат. Тие механизми се навестени во одлуката на Бундестагот, пишува Симонида Кацарска Во изминатата година ипол, ...

Димитров: Потребен ни е процес за да се европеизираме

Канал5 - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската Унија да го исполни ветувањето за отворање на преговорите за членство дадено во јуни 2018-та.

Меморандум на Франција: Никаков датум за преговори

Канал5 - 14.10.2019

Синоќа во последен обид да го убеди Макрон да дозволи почеток на преговори, беше германската канцеларка Ангела Меркел. Франција засега јавно не го открива ставот, но според документите до кои имал пристап Блумберг, Париз е против било каков датум за ...

Франција без став за добивање датум, Германија инсистира

ТВ21 - 14.10.2019

Се очекува вечерва Финска да донесе одлука за почеток на преговорите на Северна Македонија со ЕУ. Во меѓувреме Франција и натаму е без стави дали на земјава треба да и се даде датум за почеток на преговорите за членство во Европската Унија.

Владини извори: Датумот неизвесен, ставот на Франција се очекува вечерва

Канал5 - 14.10.2019

Вечерва во Брисел ќе се одржи клучниот состанок на комитетот на постојани претставници (корепер), на кој ќе се види подготвеноста на Франција да дозволи почеток на преговори. Владини извори велат дека на овој состанок амабсадорите на земјите членки ...

Финското претседателство предлага ем отворање преговори со Македонија, ем реформа на ЕУ како што бара Франција

Сакам да кажам - 14.10.2019

Финска како претседавач со Европската Унија предлага да се отворат пристапните преговори со Северна Македонија, во меѓувреме да се усвои нова методологија за преговори која ја бара Франција, при што Меѓувладината конференција меѓу земјава и владите ...

Финска нуди компрoмис за отворање на преговорите со Македонија

Телма - 14.10.2019

Финското претседателство со ЕУ ќе предложи отворање на пристапните преговори додека унијата во меѓувреме ќе работи на усвојување на, бараната од Франција, нова методологија за водењето на пристапните преговори, се дознава од владини извори.

Финска нуди решение: Македонија да добие датум, а ЕУ да ја смени методологијата на преговарање

Фокус - 14.10.2019

Македонија да добие датум за почеток на преговори, а во исто време Европската Унија да ја смени методологијата на водење на пристапните преговори како што бара Франција. Ова е новиот предлог кој ќе го понуди финското претседателство со ЕУ, кое ќе ...

Финска со нов предлог за отворање преговори со Македонија

Телма - 14.10.2019

Нов обид за европски компромис со кој ќе се овозможи Македонија да ги започне преговорите за членство во ЕУ. Според владини извори, финското претседателство ја подготвило драфт верзијата со која е предвидено на октомврискиот самит Македонија да ја ...

Датумот за ЕУ виси, одлуката во рацете на францускиот претседател Емануел Макрон

24 Вести - 14.10.2019

Додека Берлин притиска, Париз бара ново пристапување во преговорите. Ќе има ли компромис ? Ќе донесе ли Европски Совет одлука за парелелно имплементирање на процесот - во исто време отворање преговори со Македонија и реформирање на ЕУ.

Лафонд за тв 24: Паралелни преговори за Македонија и реформа на Унија во исто време

24 Вести - 14.10.2019

Хелсински во обид за спас на надежите во Скопје. Меѓу германското да и француското не – Финска, како претседавач со Унијата бара компромис. Советот на ЕУ да донесе одлука за почнување преговори , но во меѓувреме да се воведе нова методологија во ...

Димитров во Брисел во последен обид за датум за преговори

Канал5 - 14.10.2019

Во пресрет на одлуката од официјален Брисел,шефот на македонската дипломатија Никола Димитров со апел до челниците на Унијата да донесат позитивна одлука за старт на преговори. Министерот Димитров пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот ...

Димитров има разбирање за барањето на Франција

Телма - 14.10.2019

Министерот за надворешни, Никола Димитров има разбирање за барањето на Франција да се воведе нова методологија на преговори со Европската унија за идните членки, а која би важела за Македонија.

Димитров: Потребен ни е процес за да се европеизираме

Нова ТВ - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската Унија да го исполни ветувањето за отворање на преговорите за членство дадено во јуни 2018-та година.

Димитров: Потребен ни е процес за да се европеизираме

Слободен Печат - 14.10.2019

Тој изрази поддршка и за барањата на Франција за промена на методологијата за преговарчкит процес. Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската ...

Продолжува судењето за „Таргет-Тврдина“

Сител - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Димитров: Потребен ни е процес за да се европеизираме

Press24 - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската Унија да го исполни ветувањето за отворање на преговорите за членство дадено во јуни 2018-та година.

Димитров бара од ЕУ да го исполни ветувањето: Ако нема позитивна одлука, тоа ќе значи голема разочараност за граѓаните

+инфо - 14.10.2019

Нашата куќа не е средена, имаме тензии, не смееме да ги премолчиме и да глумиме дека проширувањето е лесно, за да успее проширувањето треба да си ги дадеме себеси средствата, да ги избегнеме лесните и демагошки дискурси дека е важно сега да се ...

Димитров: Ако нема позитивна одлука, тоа ќе значи голема разочараност за граѓаните

Нетпрес - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската Унија да го исполни ветувањето за отворање на преговорите за членство дадено во јуни 2018-та година.

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

ММС - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, ден пред клучниот министерски состанок во Луксембург на кој ќе се разговара за давање зелено светло за почетокот на ...

Димитров во Брисел прв ќе слушне – има датум или не

+инфо - 14.10.2019

Министерот Димитров за време на посетата ќе оствари и поединечни средби со пратениците од Европскиот Парламент. Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува ...

Димитров во Брисел во пресрет на одлуката за преговори

Независен - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

А1 On - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Меморандум на Франција: Никаков датум за преговори

Курир - 14.10.2019

Синоќа во последен обид да го убеди Макрон да дозволи почеток на преговори, беше германската канцеларка Ангела Меркел. Франција засега јавно не го открива ставот, но според документите до кои имал пристап Блумберг, Париз е против било каков датум за ...

„Блумберг“: Париз е против било каков датум за формални преговори

Слободен Печат - 14.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера беше во последен обид да го убеди францускиот претседател Емануел Макрон да дозволи старт на преговори за влез во Еврипската Унија. Но, остана нејасно дали Меркел и Макрон на работната вечера разговарале и ...

Министерот Никола Димитров во Брисел

Р.С.Европа - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ и Европскиот Совет да донесат одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

Нова ТВ - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

BLOOMBERG: Да нема датум за Македонија и Албанија додека ЕУ не заврши со ремонт на својата „методологија“

ММС - 14.10.2019

Документи разменети меѓу дипломатските мисии во Брисел, до кои дошол „ Bloomberg “, откриваат дека Франција инсистира да не се даде датум за преговори на Македонија и Албанија. Иако повеќето земји-членки го поддржуваат барањето на Македонија и ...

Франција бара реформа на процесот на проширување на ЕУ па потоа датум за преговори за Македонија

Press24 - 14.10.2019

Синоќа во последен обид да го убеди Макрон да дозволи почеток на преговори, беше германската канцеларка Ангела Меркел, а Франција засега јавно не го открива ставот, но според документите до кои имал пристап Блумберг, Париз е против било каков датум ...

Почеток на крајот или крај на почетокот за македонското пристапување?

МКД - 14.10.2019

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. Тие механизми се навестени во одлуката на Бундестагот и веројатно ќе ги видиме ...

Македонија чека датум за преговори со ЕУ, а никаде ја нема на дневен ред

Алфа - 14.10.2019

Чекаме датум за преговори со ЕУ, ама за ова не нема на дневен ред на расправа. Во официјалната агенда на комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, која денеска попладне заседава во Брисел, не само што ја нема Македонија, па ниту ...

Финското претседателство со нов обид за отворање преговори со Северна Македонија

Р.С.Европа - 14.10.2019

Финското претседателство со ЕУ ќе предложи отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, а во меѓувреме да се усвои нова методологија за преговори, на која инсистира Франција, се дознава од владини извори.

[Став] Претстојниот eсенски самит на ЕУ: Почеток на крајот или крај на почетокот за македонското пристапување?

Радио МОФ - 14.10.2019

д-р Симонида Кацарска Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат.

Димитров во Брисел пред одлуката за датум за преговори

МКД - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Датумот за Македонија виси на „француски“ конец

Слободен Печат - 14.10.2019

Како што објаснуваат нашите извори, Германија инсистира да бидат започнати преговорите во декември годинава, додека, пак, Франција не била задоволна од преговорачкиот процес и бара најпрво да се воведат реформи во самата Унија.

Финското претседателство со ЕУ предлага компромис за преговорите со Северна Македонија

Сител - 14.10.2019

Советот на ЕУ да донесе одлука за почнување преговори со тоа што во меѓувреме ќе се воведе нова методологија во преговорите, која ќе ги има предвид постепеноста на процесот и тој ќе биде реверзибилен, нешто на што инстистира Франција и сето тоа да ...

Финското претседателство со ЕУ предлага компромис за преговорите со Северна Макеоднија

А1 On - 14.10.2019

Советот на ЕУ да донесе одлука за почнување преговори со тоа што во меѓувреме ќе се воведе нова методологија во преговорите, која ќе ги има предвид постепеноста на процесот и тој ќе биде реверзибилен, нешто на што инстистира Франција и сето тоа да ...

Македонија чека датум, ќе го добие со нов компромис?

+инфо - 14.10.2019

Целта, како што брифираат извори од Владата, е да се постигне согласност на ниво на амбасадори пред утрешниот состанок на Советот за општи работи, а неизвесноста останува дали Франција ќе го прифати овој компромис.

Финското претседателство со ЕУ предлага компромис за преговорите со Македoнија

Нова ТВ - 14.10.2019

Советот на ЕУ да донесе одлука за почнување преговори со тоа што во меѓувреме ќе се воведе нова методологија во преговорите, која ќе ги има предвид постепеноста на процесот и тој ќе биде реверзибилен, нешто на што инстистира Франција и сето тоа да ...

Финскиот предлог за преговори на ЕУ со Северна Македонија и Албанија засега без успех

Р.С.Европа - 14.10.2019

Обидот на финското претседателство за отворање преговори со Северна Македонија пред самитот на лидерите на ЕУ не успеа. Премиерот Зоран Заев е оптимист дека ќе биде донесена позитивна одлука.

Финска бара позитивна одлука за Северна Македонија, а преговорите ефективно да почнат во 2020

Глас на Америка - 14.10.2019

Премиерот Заев вели дека е оптимист оти Северна Македонија ќе добие датум за почнување преговори со ЕУ СКОПЈЕ — Неизвесно е дали европските дипломати ќе успеат да постигнат консензус и на состанокот во Луксембург да договорат рамка за почеток на ...

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

Алфа - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Премиерот Зоран Заев оптимист за датум за почеток на преговори в петок

Сител - 14.10.2019

Во Брисел се прават последни обиди да се постигне догвор за отворање преговори со Македонија и Албанија. Иницијативата овојпат ја има Финска, како земја претседавач со Унијата, брифираат извори од Владата.

Финското претседателство со ЕУ предлага компромис за преговорите со Северна Макеоднија

Независен - 14.10.2019

Советот на ЕУ да донесе одлука за почнување преговори со тоа што во меѓувреме ќе се воведе нова методологија во преговорите, која ќе ги има предвид постепеноста на процесот и тој ќе биде реверзибилен, нешто на што инстистира Франција и сето тоа да ...

Претстојниот eсенски самит на ЕУ: Почеток на крајот или крај на почетокот за македонското пристапување?

ММС - 14.10.2019

д-р Симонида Кацарска Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат.

Димитров во Брисел во пресрет на одлуката за преговори

Сител - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Димитров: Ова не е обичен совет на ЕУ, ова е нашиот состанок со историјата

Р.С.Европа - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската Унија да го исполни ветувањето за отворање на преговорите за членство дадено во јуни 2018-та година.

Димитров во Брисел: Европа да ја согледа важноста и да донесе визионерска одлука

Макфакс - 14.10.2019

Во рамки на првиот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи Никола Димитров за прв пат се обрати пред новиот состав на Комитетот за надворешни работи (АФЕТ) на Европскиот парламент, формиран по европските избори одржани во ...

Финското претседателство со ЕУ нуди компромис за преговорите со Македонија

МКД - 14.10.2019

Советот на ЕУ да донесе одлука за почнување преговори со Македонија, а во меѓувреме да се воведе нова методологија во преговорите, која ќе ги има предвид постепеноста на процесот и тој ќе биде реверзибилен, нешто на што инстистира Франција и сето ...

Финското претседателство со ЕУ предлага компромис за преговорите со Северна Макеоднија

Нетпрес - 14.10.2019

Советот на ЕУ да донесе одлука за почнување преговори со тоа што во меѓувреме ќе се воведе нова методологија во преговорите, која ќе ги има предвид постепеноста на процесот и тој ќе биде реверзибилен, нешто на што инстистира Франција и сето тоа да ...

Димитров: Потребен ни е процес за да се европеизираме

А1 On - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската Унија да го исполни ветувањето за отворање на преговорите за членство дадено во јуни 2018-та година.

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

Опсервер - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Димитров: Потребен ни е процес за да се европеизираме

CivilMedia - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската Унија да го исполни ветувањето за отворање на преговорите за членство дадено во јуни 2018 година.

ФИНСКА ПРЕДЛАГА КОМПРОМИС: Датум од ЕУ за С. Македонија и нова методологија во преговорите

Денешен - 14.10.2019

Советот на ЕУ да донесе одлука за почнување преговори со тоа што во меѓувреме ќе се воведе нова методологија во преговорите, која ќе ги има предвид постепеноста на процесот и тој ќе биде реверзибилен, нешто на што инстистира Франција и сето тоа да ...

ЕУ преговори: И Заев оди да лобира во Брисел

Либертас - 14.10.2019

По шефот на дипломатијата Никола Димитров кој уште од неделата е во Брисел, утре во Луксембург ќе отпатува вицепремиерот Бујар Османи, а в среда ќе им се приклучи и премиерот Зоран Заев. Париз засега не го менува ставот.

Владини претставници лобираат за добивање датум за преговори

Фактор - 14.10.2019

Повеќе владини претставници лобираат за добивање датум за почеток на преговори, за што одлука ќе има деновиве. По министерот за надворешни работи, Никола Димитров кој уште од неделата е во Брисел, утре во Луксембург ќе отпатува вицепремиерот Бујар ...

Димитров побара од ЕУ да го исполни ветувањето за отворање на преговорите

iPortal - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската Унија да го исполни ветувањето за отворање на преговорите за членство дадено во јуни 2018-та година.

360 Степени во Луксембург: Дали Франција ќе попушти по компромисниот нацрт-заклучок составен од Финска и ЕК

Либертас - 14.10.2019

За неколку часа овде во Луксембург министрите за европски прашања на земјите-членки ќе седнат на маса за, меѓу другото, да дебатираат и за прашањето за почеток на пристапни преговори со земјава.

Димитров: Потребен ни е процес за да се европеизираме

24Инфо - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската Унија да го исполни ветувањето за отворање на преговорите за членство дадено во јуни 2018-та година.