TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Истражниот затвор заменет со куќен притвор за Трпевски

Утрински - 25.11.2006

Кривичниот совет на Апелациониот суд во Скопје вчера одлучи на ексгувернерот Љубе Трпевски да му го замени издржувањето на притворот во истражниот затвор „Скопје“ во траење од 30 дена со домашен притвор, дознава „Утрински весник“ од судски извори.Второстепениот суд одлучи вака постапувајќи по ...

Љубе Трпески во притвор дома

Вест - 25.11.2006

АПЕЛАЦИЈА ОДЛУЧИ Вчера околу 16 часот ексдиректорот на НБМ Љубе Трпески од истражниот затвор "Скопје" во Шутка беше префрлен дома каде што ќе ја издржува мерката притвор. Ваква одлука донеле судиите од Апелациониот суд кои одлучувале по жалбите од неговите адвокати за мерката притвор.

Љубе Трпески во домашен притвор

Дневник - 25.11.2006

Семејството најавува тужба против државата поради начинот на апсење на екс-гувернерот Љубе Трпески ќе биде во домашен притвор, а не во Истражниот затвор „Скопје“, одлучил вчера скопскиот Апелациски суд, кој го прифатил приговорот на поранешниот гувернер.

Трпевски од ќелија пуштен дома!?

Вечер Прес - 25.11.2006

Апелацискиот суд во Скопје вчера доцна попладне одлучил по жалбата на тимот адвокати на Љубе Трпевски, во која се барало укинување на мерката притвор. Судот ја одбил жалбата да го укине притворот, поради сериозната на здравствена состојба во која се наоѓал Трпевски.

Куќен притвор за Љубе Трпески

А1 - 24.11.2006

Со образложение „некомромитирана личност со празно кривично досие“, на гувернерот Љубе Трпески затворскиот му е сменет со куќен притвор, тврдат адвокатите на Трпески, обвинет за проневера на 60 милиони долари во случајот Експорт импорт банка. Одлуката ја донел Апелациониот суд во Скопје.

Трпески во Шутка

Вест - 24.11.2006

ОД ВОЕНА БОЛНИЦА, ЕКСГУВЕРНЕРОТ ВО ИСТРАЖЕН ЗАТВОР По нецела ноќ помината во генералскиот апартман на одделението за кардиологија, вчера околу 13 часот Љубе Трпески бил однесен оттаму и спроведен во затворот Шутка на издржување на мерката притвор Вчера околу 13 часот во истражниот затвор во Шутка ...

Љубе Трпески во истражен затвор

Дневник - 24.11.2006

Љубе Трпески сам се пријавил во Воената болница во Скопје поради проблеми со срцето , но МВР тврди дека прво бил приведен па хоспитализиран Поранешниот гувернер Љубе Трпески од вчера е во истражниот затвор „Скопје“ во населбата Шуто Оризари.

Трпевски го враќа ударот

Канал5 - 24.11.2006

Пријава против полицијата за прекршување на процедурата при апсењето на екс гувернерот Љубе Трпевски. Пријава против полицијата за прекршување на процедурата при апсењето на екс гувернерот Љубе Трпевски. Вака одговори неговиот син и адвокат Орце Трпевски на притворската мерка.

Љубе Трпески спроведен во Шутка, се чека Смиленски

Утрински - 24.11.2006

Ексгувернерот во затворот „Скопје“ беше донесен од Воената болница ЉУБИША СТАНКОВИЌ Eксгувернерот Љубе Трпески вчера од Воената болница во Скопје беше префрлен во Истражниот затвор во Шуто Оризари. Со тоа започна издржувањето на мерката притвор што пред една недела му ја изрече Кривичниот совет на ...

Трпевски во ќелија

Вечер Прес - 24.11.2006

Екс-гувернерот Љубе Трпески, според информациите на "Вечер" од вчера попладне од 13 часот од болница е транспортиран во ќелија на истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари. Трпески, од завчера под полициска присмотра, беше префрлен, и хоспитализиран во Воената болница, во арестантското одделение ...

Трпески префрлен во истражниот затвор во Шутка

А1 - 23.11.2006

Обвинетиот гувернер Трпески е префрлен во Шутка во истражниот затвор. Таму ќе продолжи да ја издржува одредената мерка притвор. Од Воената болница, каде вчера попладне е хоспитализиран поради проблеми со срцето и под полициска присмотра, Трпески околу пладне е префрлен на преглед во арестантското ...

Трпески не се апси без Смиленски

Вест - 23.11.2006

МВР И НАТАМУ ТАКТИЗИРА Министерството за правда на Србија ни вчера не испратило одговор до нашето Министерство за правда во врска со екстрадицијата на обвинетиот австриски бизнисмен Методија Смиленски. Највисокиот суд на Србија во петокот, како што е познато, ја потврдил одлуката на Окружниот ...

Обвинението за Смиленски испратено до српскaтa Правда

Утрински - 23.11.2006

Македонските правосудни органи очекуваат нивните српски колеги во скоро време да ја реализираат екстрадицијата на сопственикот на пропадната Експорт - импорт банка Методиј Смиленски. Од нашето Министерство потврдуваат дека вчера до српското Министерство за правда било испратено обвинението на ...

Обвинението во Белград, Смиленски доаѓа во Скопје

Време - 23.11.2006

МИНИСТЕРОТ МАНЕВСКИ ПОТВРДИ Министерството за правда вчера до властите во Белград го испратило обвинителниот акт против Методија Смиленски и очекува тој наскоро да биде екстрадиран во Македонија, каде што се соочува со обвинение за проневера на државни пари преку неговата Експорт импорт банка, ...

Судски пинг-понг со Смиленски

Дневник - 23.11.2006

Врховниот суд на Србија ја потврдил одлуката на Окружниот суд во Белград, со која е одобрена екстрадиција на бизнисменот Методија Смиленски, но предметот повторно е вратен во истиот суд зашто имало уште една жалба што не била разгледана.

Трпевски со холтер во притвор

Канал5 - 23.11.2006

Ексгувернерот Љубе Трпевски е во притвор. По извршените прегледи во Воената болница од попладнево е пренесен во истражниот затвор Шутка. Ексгувернерот Љубе Трпевски е во притвор. По извршените прегледи во Воената болница од попладнево е пренесен во истражниот затвор Шутка.

Љубе Трпески во болница поради проблеми со срцето

А1 - 22.11.2006

Гувернерот Љубе Трпески е обезбеден и под полициска присмотра, ова е последната информација која ја потврди и МВР. Тој се наоѓа во една скопска болница, хоспитализиран е поради проблеми со срцето и е со полициска придружба. На Трпески му беше одреден притвор минатата среда, но решението од судот до ...

Мора да ги вратат украдените пари

Време - 22.11.2006

МИХАЈЛО МАНЕВСКИ, МИНИСТЕР ЗА ПРАВДА Мери Јордановска Министерот за правда Михајло Маневски имаше преполни раце работа откако дојде на функцијата. Конституирањето на судскиот совет, работата на нотарите, сите случаи што се отворија во јавноста за незаштитувањето на државниот имот од страна на ...

Врховниот суд на Србија ја одби жалбата на Смиленски

Вест - 22.11.2006

На 17 ноември Врховниот суд на Србија ја одбил жалбата на бизнисменот Методија Смиленски, кој по вторпат побара српските власти да не го екстрадираат во Македонија. Со одбивањето на жалбата, веќе нема никакви пречки за екстрадиција на Смиленски во Македонија, сметаат во Министерството за правда.

Се одолговлекуваат постапките за екстрадиција на Смиленски и за приведување на Трпески

Канал5 - 22.11.2006

Се одолговлекуваат постапките за екстрадиција на Смиленски и за приведување на Трпески. Екс-гувернерот останува на слобода. Апелација се уште не решила за неговата жалба за притворот што му го определи скопска единица - бара мислење од вишото јавно обвинителство.

Смиленски се враќа во Македонија

Време - 22.11.2006

СРПСКИОТ ВРХОВЕН СУД ЈА ОДБИ ЖАЛБАТА Врховниот суд на Србија ја одбил како неоснована жалбата на бизнисменот Методија Смиленски, кој пред две недели се обиде да ја спречи својата екстрадиција во Македонија. Од највисокиот судски орган на Србија вчера потврдија дека жалбата е одбиена и со тоа се ...

Српскиот Врховен суд ја одби жалбата на Смиленски

А1 - 21.11.2006

Синхронизирано, во еден ден, Врховниот суд во Србија потврди дека во петокот ја одбил жалбата на Смиленски и речиси ја потврди неговата екстрадиција во Македонија, Основниот суд Скопје 1 дури денеска ја препрати жалбата на првообвинетиот во случајот Експорт импорт банка, екс гувернерот Љубе ...

Љубе Трпески и натаму на слобода, Обвинителството незадоволно

Утрински - 21.11.2006

Министерството за внатрешни работи, се стекнува впечаток, и натаму како да се обидува да ја опструира одлуката на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 со тоа што не постапува по наредбата на судот за приведување на ексгувернерот Љубе Трпески.

Обвинителството вели има жалба, Апелација вели нема

Вест - 21.11.2006

КОЈ КОГО ЛАЖЕ ВО СЛУЧАЈОТ ТРПЕСКИ? Апелациониот суд Скопје тврди дека до вчера претпладне, таму не стигнала жалба од одбраната на ексгувернерот Љубе Трпески за изречената мерка притвор од специјализираниот Оддел за гонење организиран криминал и корупција.

Белград ќе го екстрадира Смиленски во Македонија - Врховниот суд му ја одбил жалбата

Канал5 - 21.11.2006

Методиј Смиленски дефинитивно ќе биде екстрадиран во Македонија. Вака одлучи српскиот Врховен суд кој го потврди решението на Окружниот дека се исполнети условите Смиленски да се испорача во Скопје за да одговара за криминалот со фиктивните стечаи во голем број фирми.

Полицијата не може да го најде Љубе Трпески

А1 - 20.11.2006

Љубе Трпески се уште не е во притвор во Шутка поради обвинение за злоупотреба на положбата гувернер на НБМ и проневера на 60 милиони долари. Во истиот затвор се уште веќе трети ден лежи Зоран Божиновски, осуден на три месеци за клевета и навреда во новинарски текст.

Статус - кво во случајот со екс - гувернерот Трпевски

Канал5 - 20.11.2006

Сите тактизираат со притворот на екс гувернерот Љубе Трпевски. Налогот за притвор се изгуби- полицијата петти ден тврди дека не го добила,а во основниот суд дека го испратиле точно пред толку време и ја известиле апелација за одлуката за притворот на екс гувернерот Сите тактизираат со притворот на ...

Ќе се брани ли Трпевски од слобода или ќе замине во затвор?

Утрински - 20.11.2006

Одлуката треба да ја донесе Апелациониот суд во Скопје по жалбата на одбраната на ексгувернерот ГОРДАНА ДУВЊАК ЉУБИША СТАНКОВИЌ Апелациониот суд во Скопје денеска треба да се изјасни дали поранешниот гувернер на Народна банка на Македонија Љубе Трпески ќе се брани од слобода или ќе замине во ...