TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пожарникарите повторно интервенираа на Бигорски

А1 - 04.10.2009

Пожар во саботата вечер повторно избувна во визбите на претходно изгорените Конаци на манастирот „Свети Јован Бигорски“, јави дописникот на Макфакс.

Пожарникарите повторно интервенираа на Бигорски

Алсат-М - 04.10.2009

Пожар во саботата вечер повторно избувна во подрумите на претходно изгорените Конаци на манастирот „Свети Јован Бигорски“, јави дописникот на Макфакс.

НД ја поздравува владата за Бигорски, бара иста акција за прилепската џамија

Алсат-М - 04.10.2009

Нова Демократија го поздрави брзиот ангажман на владата и другите државни институции, за подготвеноста за повторната изградба на конаците на Манастирот Св ...

И по пет дена од големиот пожар дел од многуте жариштата, кои се уште тлеат повторно се распламтуваат

Канал5 - 04.10.2009

И по пет дена од големиот пожар кој ги пеплоса старите конаци на познатиот Бигорски манастир, дел од многуте жариштата, кои се уште тлеат повторно се ...

Нова Демократија бара пари за џамијата во Прилеп

Канал5 - 04.10.2009

Нова Демократија ја поздравува одлуката на Владата да додели помош за обнова на манастирот Свети Јован Бигорски но бара ист третман и за муслиманските верски и ...

Повторно пожар во манастирот Бигорски

Inpress - 04.10.2009

Дебар, 4. октомври (ИНПРЕС) Доцна синоќа избувна нов пожар во подрумските простории на изгорените Конаци на манастирот „Свети Јован Бигорски“.

Нова Демократија: Кога ќе се гради Бигорски, да се гради и прилепската џамија

Нетпрес - 04.10.2009

Владата продолжува со политика на дискриминација, велат од Нова Демократија. Тие ја поздравија помошта на Владата за манастирот “Свети Јован Бигорски“, но ја ...

НД бара реставрација на прилепската џамија

Макфакс - 04.10.2009

Скопје / 04.10.09 / 15:03 Истиот ден кога ќе почне обновувањето на опожарениот дел од манастирот Св.

Втор пожар во манастирот „Свети Јован Бигорски“

Алфа - 04.10.2009

Пожар во саботата вечер повторно избувна во подрумите на претходно изгорените Конаци на манастирот „Свети Јован Бигорски“.

Нова Демократија бара реставрацијата на Прилепската џамија

Кирилица - 04.10.2009

Потсетуваме дека истата судбина ја снајде и Прилепската џамија, но засега е оставена во истата состојба како што беше после нејзиното палење Нова Демократија ...

НД бара реставрација на прилепската џамија

Форум - 04.10.2009

Истиот ден кога ќе почне обновувањето на опожарениот дел од манастирот Св. Јован Бигорски да почне и реставрацијата на Прилепската Џамија, која настрада во ...

Благодарници за спасувањето на „Бигорски"

Макфакс - 04.10.2009

Скопје / 03.10.09 / 11:21 Премиерот Никола Груевски денеска ќе оствари средба со граѓаните и пожарникарите кои при несреќата во манастирот „Св.

Повторно пожар во манастирот Свети Јован Бигорски

Вечер Прес - 04.10.2009

Пожар во саботата вечер повторно избувна во подрумите на претходно изгорените Конаци на манастирот "Свети Јован Бигорски".

Благодарници за спасувањето на „Бигорски“

А1 - 03.10.2009

Премиерот Никола Груевски денеска ќе оствари средба со граѓаните и пожарникарите кои при несреќата во манастирот „Св.

Благодарници за луѓето што го спасуваа "св.јован Бигорски"

Телма - 03.10.2009

Граѓани и пожарникари кои учествуваа во гасењето на пожарот во манастирот „Св. Јован Бигорски“ денеска од премиерот Никола Груевски добија благодарници за ...

Премиерот Груевски додели благодарници за учесниците во гасењето на пожарот во Бигорскиот манастир

Алсат-М - 03.10.2009

Премиерот Никола Груевски врачи признанија на противпожарната единица од градот Дебар, како и на двајца граѓани од овој крај за нивните напори за гаснење на ...

Багери не смеат да работат во Бигорски

Утрински - 03.10.2009

„Националниот конзерваторски центар не добил на стручна контрола никаков проект за направените интервенции во електричната инсталација во Бигорскиот манастир“, ...

Владиците во расчекор

Утрински - 03.10.2009

По средата ноќта, кога половина од комплексот на Бигорскиот манастир исчезна во пламен, малото монашко братство животот го почнува од нула.

Помош за обнова на „Бигорски“

Утрински - 03.10.2009

БИТОЛА - Потресени од големата трагедија што го снајде манастирот „Свети Јован Бигорски“, Здружението на македонските копаничари почна акција за собирање пари ...

Груевски ќе се сретне со пожарникарите и граѓаните кои го гасеа пожарот во Бигорски

Нетпрес - 03.10.2009

Премиерот Никола Груевски денеска ќе се сретне со граѓаните и пожарникарите кои за време на несреќата во манастирот Свети Јован Бигорски први дојдоа на местото ...

Се расчистуваат остатоците од пожарот во Бигорски

Алфа - 03.10.2009

Портата на Бигорски секогаш беше отворена за сите граѓани без разлика на нивната вера и етничка припадност. Народот сега му ја возвраќа љубовта на манастирот.

Пофалници за пожарникарите и селаните што го гасеа пожарот во Бигорски

Алфа - 03.10.2009

Премиерот Груевски им додели пофалници на жителите на Ростуше и пожарникарите од дебарската единица кои први пристигнаа на помош за гаснење на пожарот во ...

Бигор

Форум - 03.10.2009

Со Бигорски не смее да изгори и Македонија! Без оглед на тоа што, или недајбоже кој, го предизвикало пожарот во ризницата на македонскиот идентитет, манастирот ...

Груевски: Повторно ќе има монашки живот во „Св. Јован Бигорски“

Кирилица - 03.10.2009

Правиме се што е во наша моќ да помогнеме да се обнови монашкиот живот во манастирот и да се врати загубеното богатство кое што всушност е богатство на РМ ...

Благодарници од Премиерот Груевски за учесниците во гасењето на пожарот во бигорскиот манастир

Сител - 03.10.2009

Премиерот Никола Груевски денеска во Владата ќе се сретне со граѓаните и пожарникарите кои учествуваа во гасењето на пожарот во манастирот „Св. Јован Бигорски“.

Денеска првите резултати за пожарот во Бигорски

Н.Македонија - 03.10.2009

Истражниот судија и полициските вештаци трет ден прекопуваат низ јагленосаните греди на манастирот „Св Јован Бигорски“ во потрага по докази што ќе го состават ...

Реставрација на Бигорски по завршување на истрагата

А1 - 02.10.2009

Покрај еднократната помош од 10 илјади евра, Владата ги задолжи надлежните институции веднаш по наодите на стручниот тим што ќе изврши увид во штетата да ...

Обединетата македонска дијаспора и Т- Мобајл ќе собираат донации за Бигорскиот манастир

Канал5 - 02.10.2009

Обединетата македонска дијаспора основа Фонд за реконструкција на манастирот Свети Јован Бигорски, кој значително беше оштетен во вчерашниот пожар.

Груевски: Во Бигорски повторно ќе има монашки живот

Канал5 - 02.10.2009

Владата ќе ги интензивира активностите за брза и ефикасна помош за древното црковно светилиште, манастирот „Св.

Подготовки за реставрација на Св. Јован Бигорски

Алсат-М - 02.10.2009

Шестчлен експертски тим од Националниот конзерваторски центар и Институтот за културно наследство од Скопје деновиве постојано работи на расчистување на ...

Противпожарните апарати пет години непроверени

Дневник - 02.10.2009

Тоа не е причина за стихијното ширење на пожарот во манастирот „Св. Јован Бигорски“, но многу кажува за превентивата на надлежните Пет години не биле проверени ...

На духовното богатство му треба и грижа

Утрински - 02.10.2009

Негрижа и невнимание го пеплосаа македонското духовно богатство. Пламените јазици кои за миг ги проголтаа конаците на манастирот „Свети Јован Бигорски“, ...

Пристигаат првите донации за Бигорски

Утрински - 02.10.2009

Владата ќе додели еднократна парична помош во висина од 10 илјади евра за монашкото братство од манастирот „Свети Јован Бигорски“.

Горни палат, гордоста на мијачката архитектура

Утрински - 02.10.2009

„Св. Јован Бигорски“ - Стојам простум пред местото од каде се извишуваа манастирските конаци и чардаци, во зеленилото на пазувите на планината Бистра, кои ...

Сликите од пожарот го шокираа ктиторот

Утрински - 02.10.2009

„Шокантно. Тоа што го видов навистина многу ме растревожи. Сигурен сум дека сликите од остатоците од изгорениот манастир ги погодуваат сите.

Со молитва го чуваат манастирот

Утрински - 02.10.2009

„Св. Јован Бигорски“ - „Вчерашниот ден ни беше најтежок, но време за тажалки нема. Молитвите не' кренаа, бидејќи тие во Бигорски манастир ниту престанале ниту ...

Ќе го обновиме Бигорски

Дневник - 02.10.2009

Потребна е секаква помош, а потребни се и нашите раце и работа. Ако можат странци од целиот свет да градат куќи преку „Хабитат“ во Велес, можеме и ние со ...

"Макавеј" ќе подари 1.000 книги на "Св. Јован Бигорски"

Вест - 02.10.2009

По веста за опожарувањето на дел од комплексот на манастирот "Св. Јован Бигорски", при што е изгорен и фондот на манастирската библиотека, издавачката куќа ...

Рас­па­ша­на ко­ман­да во црк­ви­те и џа­ми­и­те

Вест - 02.10.2009

Скандалозната негрижа за културното наследство е последица на лошата координација меѓу државните институции кои се задолжени за грижата и надзорот, од една ...

Апел за помош за Бигорскиот манастир

Сител - 02.10.2009

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква на вчерашната вонредна седница што се одржа во манастирот „Свети Јован Бигорски“, на која ...

Конаците во Бигорски не се осигурани

Алфа - 02.10.2009

Првиот човек на националниот конзерваторски центар, Бехиџудин Шехапи вели дека пожарот и огромната штета во Бигорски се последица на несоработката меѓу ...

Обединетата македонска дијаспора со Фонд за Бигорски

Кирилица - 02.10.2009

Македонците од целиот свет се тажни поради трагичниот пожар во манастирот Свети Јован Бигорски и поради тоа ОМД основа Фонд за реконструкција Обединетата ...

Т-Мобиле донира 15.000 за обнова на „Св. Јован Крстител“

Кирилица - 02.10.2009

Мобилниот оператор Т-Мобиле денеска соопшти дека ќе донира 15. 000 евра за обновување на опожарениот Бигорски манастир „Св.

Т-мобиле ќе донира 15 илјади евра за Бигорскиот манастир

Нетпрес - 02.10.2009

Петнаесет илјади евра ќе донира мобилниот оператор Т-мобиле за обновување на опожарениот манастир “Свети Јован Бигорски“.

Апел за помош за Бигорскиот манастир

МРТ - 02.10.2009

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква на вчерашната вонредна седница што се одржа во манастирот „Свети Јован Бигорски“, на која ...

Т-Мобиле со досега најголема објавена донација за Бигорски

Inpress - 02.10.2009

Скопје, 2. октомври (ИНПРЕС) Мобилниот оператор Т-Мобиле денеска соопшти дека ќе донира 15.000 евра за обновување на опожарениот Бигорски манастир „Св.

Завршен увидот во Бигорскиот манастир

Нетпрес - 02.10.2009

Увидот во изгорениот дел од манастирот „Свети Јован Бигорски“ заврши доцна синоќа. Увидната екипа го собрала доказниот материјал и го испратила на вештачење во ...

Т-Mobile донира 15 000 евра

Вечер Прес - 02.10.2009

Т-Mobile ќе донира 15 000 евра за обновување на опожарениот манастир Св. Јован Бигорски. Во пожарот изгоре стариот конак "Долни Палат" - дел од трпезариските ...

Инсталацијата во манастирската кујна прва под истрага

Н.Македонија - 02.10.2009

Како што дознаваме, новите фурни, рерни и шпорети, кои биле донација за манастирот, не ги приклучувала фирма, специјализирана за ваква дејност, туку поединци - ...

Заштедија на мајсторот, изгубија на манастирот

Н.Македонија - 02.10.2009

Негрижа, незнаење и желбата да се заштеди денес, а за утре ќе видиме, ја чинеше Македонија ненадоместлива огромна штета, во бројки искажана со околу 5,5 ...

Опожарениот ѕид нова опасност за „Бигорски“

А1 - 01.10.2009

Доказниот материјал во целост е собран од под опожарените урнатини во манастирскиот комплекс Јован Бигорски. Но, истрагата комплетно не е завршена.

Помош за монашкото братсво од "св.јован Бигорски"

Телма - 01.10.2009

Владата ќе додели еднократна финансиска помош од 610.000 денари на монашкото братство од манастирот „Св. Јован Бигорски“, кој вчера беше зафатен со пожар.

Синодот на МПЦ одржа седница во Свети Јован Бигорски

Канал5 - 01.10.2009

Со екот на манастирските камбани и молитва за обновување на изгорените конаци „Горни палат“ почна средбата на Светиот синод на македонската православна црква.

Десет илјади евра еднократна помош од Владата за Свети Јован Бигорски

Канал5 - 01.10.2009

Владата ќе додели еднократна финансиска помош од 610.000 денари на монашкото братство од манастирот „Св. Јован Бигорски“, кој вчера беше зафатен со пожар.

ХАСАП го изгоре Бигорски?

Вест - 01.10.2009

Огнената стихија ги голтна старите конаци, библиотеката и кујната и, според првите процени, направена е материјална штета од 5,5 милиони евра Во пожар кој ...

Донација од 10.000 евра за обнова на Св. Јован Бигорски

Алсат-М - 01.10.2009

Синодот на МПЦ денеска во манастирот Свети Јован Бигорски заседаваше за почетокот на градежните работи за обнова на конаците кои вчера настрадаа во големиот ...

Монасите апелираат за донации за Бигорски

Канал5 - 01.10.2009

Монашкото братство од манастирот Св. Јован Бигорски апелира со донации и финансиска помош да му се помогне да се обноват изгорените манастриски делови.

Илјада книги за „Св. Јован Бигорски“

Утрински - 01.10.2009

Издавачката куќа „Макавеј“ од Скопје одлучи да донира 1.000 примероци од својата продукција за обновување на витрините на изгорената библиотека на манастирот ...

Непроценлива штета по пожарот во Св. Јован Бигорски

Deutsche Welle - 01.10.2009

Македонските граѓани од различна етничка и верска припадност со тага и неверување реагираа на пожарот, кој уништи голем дел од еден од најубавите македонски ...

Увидот на манастирот “Св. Јован Бигорски“ се уште некомплетиран

Нетпрес - 01.10.2009

Проблемите цел ден го попречуваат увидот во изгорениот дел од манастирот “Св. Јован Бигорски“. Увидната екипа утрото имаше проблеми со камењата и гредите кои ...

Вонреден собир на Синодот на МПЦ

Inpress - 01.10.2009

Дебар, 1. октомври (ИНПРЕС) Синодот на Македонската православна црква попладнево одржува вонредна седница во манастирот „Св.

Синодот на МПЦ расправа за пожарот во „Св. Јован Бигорски“

Кирилица - 01.10.2009

Според првичните сознанија причина за пожарот е неисправна инсталација Синодот на Македонската православна црква попладнево одржува седница во манастирот „Св.

Државата и народот ќе го возобноват Бигорски

Inpress - 01.10.2009

Скопје, 1. октомври (ИНПРЕС) Манастирскиот комплекс Св. Јован Бигорски, е под заштита на државата е таа ќе помогне во неговата обнова, соопшти вчера од местото ...

Апел за финансиска помош за Бигорскиот манастир “св.јован Крстител”

Сител - 01.10.2009

Монашкото братство од Бигорскиот Манастир “Св.Јован Крстител” упати апел до граѓаните да донираат средства за обнова на опожарениот манастирски комплекс.

Апел за помош на Бигорскиот манастир

Нетпрес - 01.10.2009

Монашкото братство од Бигорскиот манастир испрати апел до сите хумани луѓе да им помогнат во обновување на манастирот што вчера беше сериозно оштетен од голем ...

„Космофон“ ќе донира 10 илајди евра за санација на „Св. Јован Бигорски”

Форум - 01.10.2009

Мобилниот оператор „Космофон“ ќе донира 10 илјади евра, како и телекомуникациска опрема и бела техника, како помош за опожарениот манастир „Св.

Фершпед ќе донира 500 000 денари за манастирот "Св. Јован Бигорски"

Нетпрес - 01.10.2009

Управниот одбор на АД Фершпед, на денешната седница донесе одлука да донира 500 000 денари за обнова на делот на манастирот „Свети Јован Бигорски“ кој што ...

Синодот на мпц расправа за пожарот во „Св. Јован Бигорски“

Сител - 01.10.2009

Синодот на Македонската православна црква попладнево одржува седница во манастирот „Св. Јован Бигорски“.

Еднократна владина помош за монашкото братство на “Св. Јован Бигорски“

Нетпрес - 01.10.2009

Владата ќе додели еднократна финансиска помош од 610.000 денари на монашкото братство од манастирот “Св. Јован Бигорски“, кој вчера беше зафатен од пожар.

Космофон ќе донира 10 илјади евра на “Свети Јован Бигорски“

Нетпрес - 01.10.2009

Kосмофон ќе донира 10 илјади евра, телекомуникациска опрема и бела техника на манастирот „Свети Јован Бигорски“, што вчера речиси беше уништен во големиот ...

Дневен печат – Пожар во Св Јован Бигорски

Р.С.Европа - 01.10.2009

Поентата во информирањето за настанот беше ставена врз општата немарност на државата и Црквата во заштитата на нашето културно-историско наследство.

Чад и денеска се крева над Бигорски

Алфа - 01.10.2009

Чадот од страшниот пожар и денеска се крева над манастирот Свети Јован Бигорски. Водата од гаснењето не ја изми пепелта од изгорените конаци и книги.

Се спроведува истрагата за причините за пожарот

Сител - 01.10.2009

Повторно пламен и чад над бигорскиот манастир, слика иста како од вчера, но и денеска повторно нема одговор за причините поради кои изгоре стариот конак.

Бигорски - светилиште за Сите во Реканскиот крај

Сител - 01.10.2009

Низ солзи и болка Ахмеди Зендија од село Ростуше, кажува за тоа колку на целиот крај им значи бигорскиот манастир, кој како на дланка го гледаат мештаните од ...

Еднократна парична помош од 10 илјади евра од Владата за монашкото братство од „св.јован Бигорски“

Сител - 01.10.2009

Владата ќе додели еднократна финансиска помош од 610.000 денари на монашкото братство од манастирот „Св. Јован Бигорски“, кој вчера беше зафатен со пожар.

Пет милиони евра штета од пожарот во Бигорски

Р.С.Европа - 01.10.2009

Штетата од пожарот во манастирот Св. Јован Бигорски според првичните проценки изнесува повеќе од пет милиони евра.

„Космофон“ донира 10 илјади евра за Бигорскиот манастир

Кирилица - 01.10.2009

Со ова Космофон сака да даде свој придонес во санирањето на огромната штета на едно од најдревните и најубавите црковни светилишта „Космофон“ ќе донира 10 ...

10 илјади евра од Владата за монашкото братство

Кирилица - 01.10.2009

На вчерашната владина седница заклучено е надлежните институции да почнат со изработка на проекти за реставрација на уништените делови Владата ќе додели ...

Експертите ќе кажат зошто се запали Бигорски

Вечер Прес - 01.10.2009

Полициската екипа заедно со Истражниот судија направија план-програма по која ќе се постапува при вршењето на увидот.

„Св. Јован Бигорски“ - еден од столбовите на македонското православие

Н.Македонија - 01.10.2009

Манастирскиот комплекс „Св. Јован Бигорски“, посветен на св. Јован Крстител, е основан во 1020 година од монахот Јован, а името бигорски го има добиено бидејќи ...

Македонци, Албанци и Турци го спасуваа „Св. Јован Бигорски“ од пеплосување

Н.Македонија - 01.10.2009

Првичните резултати од истрагата покажуваат дека огнената стихија избувнала поради неисправна електрична инсталација во кујната Светлината на грандиозната ...

Изгоре уникатен сликарски ансамбл значаен и за Балканот

Н.Македонија - 01.10.2009

Штетата е непроценлива, бидејќи се работи за уникатен сликарски ансамбл во манастирски трпезарии на Балканот, кој ги прикажува и докажува врските меѓу ...

Пожарот во „Бигорски“ - несреќен случај?

BBC - 30.09.2009

Во Македонија утринава во пожар настрадаа повеќе објекти од манастирскиот комплекс Свети Јован Бигорски, кој потекнува од 11 век.

Гори манастирот Св. Јован Бигорски

А1 - 30.09.2009

Манастирскиот комплекс Св. Јован Бигорски посветен на Св. Јован Крстител, се наоѓа на патот помеѓу Гостивар и Дебар во непосредна близина на селата Ростуше, ...

Пожар во манастирот Св. Јован Бигорски

А1 - 30.09.2009

Во 4 часот утрото избувна пожарот во манастирот Св. Јован Бигорски. Според првичните информации на А1, зафатен бил нафтениот резервоар во близина на ...

Во Бигорски изгореа ремек-дела

Дневник - 30.09.2009

Нема повредени, старата црква и иконостасот не се оштетени, но изгореа до темел библиотеката, гостинската соба, кујната и двете трпезарии Неповратно изгубивме ...

Стефан: Размислуваме за обновувањето на манастирот

Алсат-М - 30.09.2009

Штетата од пожарот е проценета на 5,5 милиони евра . Поглаварот на Македонската православна црква г.г.

До темел изгоре стариот палат на "св.јован Бигорски"

Телма - 30.09.2009

Во пожар што избувнал рано изутрината во 4 часот и 30 минути до темел изгоре стариот палат на манастирот „Св. Јован Бигорски“.

Историјат на манастирот „Св. Јован Бигорски“

Канал5 - 30.09.2009

Манастирскиот комплекс Св. Јован Бигорски посветен на Св. Јован Крстител, се наоѓа на патот помеѓу Гостивар и Дебар во непосредна близина на селата Ростуше, ...

Штетата од пожарот во Бигорски над 5,5 милиони евра-денеска вонредна седница на Владата

Канал5 - 30.09.2009

Штетата од пожарот во манастирот Св. Јован Бигорски, според првичните проценки на надлежните институции, изнесува над 5,5 милиони евра.

Историјат на манастирот „Св. Јован Бигорски“

Утрински - 30.09.2009

Манастирскиот комплекс Св. Јован Бигорски посветен на Св. Јован Крстител, се наоѓа на патот помеѓу Гостивар и Дебар во непосредна близина на селата Ростуше, ...

До темел изгоре стариот палат на „Св. Јован Бигорски“

Канал5 - 30.09.2009

Проблеми во инсталацијата на електричните и плинските уреди во кујната, според првичните сознанија, се причина за пожарот што избувна изутрината во манастирот ...

Штетата од пожарот во Св. Јован Бигорски над 5,5 милиони евра

Утрински - 30.09.2009

Дебар, 29 септември (МИА) - Штетата од пожарот во манастирот Св. Јован Бигорски, според првичните проценки на надлежните институции, изнесува над 5,5 милиони ...

Макавеј ќе донира 1.000 книги за "св.јован Бигорски"

Телма - 30.09.2009

Издавачот „Макавеј“ ќе донира илјада книги за библиотеката на манастирот „Св. Јован Бигорски“ Скопје, 30 септември (МИА) - По веста за опожарувањето на дел од ...

Историјат на Бигорски

Канал5 - 30.09.2009

Манастирскиот комплекс Свети Јован Бигорски е сместен во живописниот и по својата убавина единствен предел на реката Радика, на еден километар од патот Дебар – ...

Манастирот Јован Бигорски го посети претседателот Иванов

Канал5 - 30.09.2009

-Ова е споменик заштитен од државата и ние ќе направиме се тој да го врати изгледот каков што го имаше и онаков каков што го паметиме, изјави претседателот ...

Г.г. Стефан: Изгоре се што можеше да изгори

Канал5 - 30.09.2009

-Веројатно нашата недоволна грижа го направи своето. Еве доаѓаат случувања кои не опоменуваат да внимаваме како и колку се чуваат нашите древни вредности, ...

Манастирот Свети Јован Бигорски не бил осигурен

Канал5 - 30.09.2009

Пет и пол милиони евра е првично проценета штета, а Свети Јован Бигорски не бил осигурен. - Не е осигурен.

Изгореа старите конаци на манастирот Јован Бигорски

Канал5 - 30.09.2009

Пепел во воздухот, чад и мирис на изгорено и хеликоптер кој истура вода врз огнот. Глетка од која смрзнува крвта во дамарите по страотен пожар, во кој изгоре ...

Бесценет бисер на црквата

Утрински - 01.10.2009

Импозантниот комплекс на Бигорскиот манастир по којзнае кој пат е уништен. Што е изгорено, а што останало во вчерашниот стравотен пожар во кој, за среќа, ...

Бигорскиот манастир во пепел

Утрински - 01.10.2009

Св. Јован Бигорски - Огнени јазици за миг ги пеплосаа конаците на едно од највредните древни црковни светилишта, манастирот „Св.

До темел изгоре стариот палат на „Св. Јован Бигорски“

Утрински - 30.09.2009

Охрид, 30 септември (МИА) - Во пожар што избувнал рано изутрината во 4 часот и 30 минути до темел изгоре стариот палат на манастирот „Св. Јован Бигорски“.

Голем пожар во манастирот Св. Јован Бигорски

Алсат-М - 30.09.2009

Електрични или плински уреди во кујната најверојатно го предизвикале пожарот во кој изгореа конаците, трпезаријата и библиотеката.

Електричната и плинската инсталација најверојатна причина за пожарот во Св. Јован Бигорски

Кајгана - 30.09.2009

Проблеми во инсталацијата на електричните и плинските уреди во кујната, според првичните сознанија, се причина за пожарот што избувна изутрината во манастирот ...

Пожар уништи голем дел од манастирот св. јован Бигорски

Сител - 30.09.2009

ШТЕТАТА СЕ ПРОЦЕНУВА НА НАД 5,5 МИЛИОНИ ЕВРА Пепел и прав остана од вековното богатство. Стариот конак Горни Палат исчезна за само неколку минути.

До темел изгоре стариот палат на Св. Јован Бигорски

Кајгана - 30.09.2009

Во пожар што избувнал рано изутрината во 4 часот и 30 минути до темел изгоре стариот палат на манастирот „Св. Јован Бигорски“.

Голем пожар во манастирот Св. Јован Бигорски

Алфа - 30.09.2009

Во пожар што избувнал рано изутрината во 4 часот и 30 минути до темел изгоре стариот палат на манастирот „Св. Јован Бигорски“.

До темел изгоре стариот палат на „Св. Јован Бигорски“

МРТ - 30.09.2009

Во пожар што избувнал рано изутрината во 4 часот и 30 минути до темел изгоре стариот палат на манастирот „Св. Јован Бигорски“.

Изгоре стариот палат на „Св. Јован Бигорски“

Р.С.Европа - 30.09.2009

Во пожар што избувнал рано изутрината во 4 часот и 30 минути до темел изгоре стариот палат на манастирот „Св. Јован Бигорски“.

Штетата од пожарот во Св. Јован Бигорски над 5,5 милиони евра, причината неисправна инсталација

МРТ - 30.09.2009

Проблеми во инсталацијата на електричните и плинските уреди во кујната, според првичните сознанија, се причина за пожарот што избувна изутрината во манастирот ...

Пожар во манастирот „Св. Јован Бигорски“

Inpress - 30.09.2009

Охрид, 30. септември (ИНПРЕС) Рано утринава околу 4 часот и 30 минути во пожар до темел изгоре стариот палат на манастирот „Св. Јован Бигорски“.

Штетата од пожарот на Бигорскиот манастир над 5,5 милиони евра

Кирилица - 30.09.2009

Трајно се уништени и објекти и предмети чија историска и културна вредност е ненадоместлива Штетата од пожарот во манастирот Св.

ФОТО: Пожар во манастирот “Свети Јован Бигорски“

Нетпрес - 30.09.2009

Трпезарија и дел од конаците се опожарени во оган што избувнал рано утрово во манастирскиот комплекс “Свети Јован Бигорски“ во близина на Дебар.

Штетата од пожарот во Св. Јован Бигорски над 5,5 милиони евра

Алфа - 30.09.2009

Штетата од пожарот во манастирот Св. Јован Бигорски, според првичните проценки на надлежните институции, изнесува над 5,5 милиони евра.

Изгоре манастирот Свети Јован Бигорски

Форум - 30.09.2009

Манастирот Свети Јован Бигорски утрово во пет часот избил оган. Во пожарот целосно е изгорен стариот конак, но монасите и службите за спасување успеале да ...

Спречена национална катастрофа во „Св. Јован Бигорски“

Inpress - 30.09.2009

Охрид, 30. септември (ИНПРЕС) Пожарот што утринава изби во манастирскиот комплекс „Св. Јован Бигорски“, можеше да ја проголта и манастирската црква, со што ќе ...

Во пожарот во Св. Јован Бигорски изгореа и стари црковни книги

Форум - 30.09.2009

Во пожарот кој утрово го зафати манастирот Јован Бигорски изгорела и библиотеката со стари црковни ракописи, откриваат извори од МВР.

Издавачот „Макавеј“ ќе донира илјада книги за библиотеката на манастирот „Св. Јован Бигорски“

Алфа - 30.09.2009

По веста за опожарувањето на дел од комплексот на православниот македонски манастир „Св. Јован Бигорски“, при што е изгорен и фондот на манастриската ...

Поглаварот на МПЦ г.г. Стефан дојде во Св. Јован Бигорски

Кирилица - 30.09.2009

Во манастирот е и директорот на Управа за заштита на културното наследство Паско Кузман Висока црковна делегација предводена од поглаварот на МПЦ г.г.

Најверојатна причина за пожарот-електричната инсталација

Inpress - 30.09.2009

Дебар, 30 септември (ИНПРЕС) Поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан, на веста за опожарувањето на манастирскиот комплекс Св.

Електрична и плинска инсталација причина за пожарот во црквата

Кирилица - 30.09.2009

Ангажирани биле и хеликоптери на АРМ кои помогнале за локализирање на пожарот Проблеми во инсталацијата на електричните и плинските уреди во кујната, според ...

Штетата од пожарот во Св. Јован Бигорски над 5,5 милиони евра

Сител - 30.09.2009

Штетата од пожарот во манастирот Св. Јован Бигорски, според првичните проценки на надлежните институции, изнесува над 5,5 милиони евра.

Поглаварот на МПЦ Стефан - Изгоре срцето на Македонија

Inpress - 30.09.2009

Дебар, 30. септември (ИНПРЕС) Изгоре срцето на Македонија, јадрото на македонската историја и култура“, изјави поглаварот на Македонската православна црква г.г.

Штетата во Св. Јован Бигорски 5,5 милиони евра

Р.С.Европа - 30.09.2009

Штетата од пожарот во манастирот Св. Јован Бигорски, според првичните проценки на надлежните институции, е повеќе 5,5 милиони евра.

Штетата од пожарот во Св. Јован Бигорски над 5,5 милиони евра

Кајгана - 30.09.2009

Штетата од пожарот во манастирот Св. Јован Бигорски, според првичните проценки на надлежните институции, изнесува над 5,5 милиони евра.

Г.г. Стефан - да размислуваме како да го обновиме опожарениот Бигорски, а не за тоа како се случи

Сител - 30.09.2009

Поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан, претседателот Ѓорге Иванов и членови на Владата, кои денеска дојдоа во опожарениот манастир Св.

Над пет милиони евра штета од пожарот во „Свети Јован Бигорски“

Нетпрес - 30.09.2009

Првичните проценки на штетата предизвикана од пожарот што рано утрото го зафати преубавиот манастирскиот комплекс “Свети Јован Бигорски“ изнесува 5,5 милиони ...

Г.г. Стефан: Да размислуваме за обнова на Бигорски, а не за пожарот

Кирилица - 30.09.2009

Изгорени се книгите од архивата на манастирот, тоа е неповратна загуба, но благодарение на монасите сочувани се сите икони Поглаварот на Македонската ...

Уништеното од манастирот ќе биде брзо обновено

Inpress - 30.09.2009

Дебар, 30. септември (ИНПРЕС) Утринскиот пожар во манастирскиот комплекс Св. Јован Бигорски, според проценките на Националниот конзерваторски центар, ...

Г.г. Стефан: Да размислуваме како да го обновиме опожарениот Бигорски, а не за тоа како се случи

МРТ - 30.09.2009

Поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан, претседателот Ѓорге Иванов и членови на Владата, кои денеска дојдоа во опожарениот манастир Св.

ФОТО - Изгоре дел од македонската историја

Inpress - 30.09.2009

Дебар, 30. септември ИНПРЕС) Рано утринава околу 4 часот и 30 минути во пожар до темел изгоре стариот палат на манастирот „Св. Јован Бигорски“.

„Макавеј“ со донација од 1000 книги за манастирот „Св. Јован Бигорски“

Кирилица - 30.09.2009

Сметаме дека обновувањето на опожарената библиотека на манастирот „Св. Јован Бигорски“ е национален домаќински долг во вакви околности По веста за ...

Опожарениот Бигорски не правеше разлика помеѓу луѓето

Inpress - 30.09.2009

Дебар, 30. септември (ИНПРЕС) Во пепел и тага утринава осамна дел од манастирскиот комплекс „Свети Јован Бигорски“ во близината на Дебар.

Историјат на манастирот Св. Јован Бигорски

Сител - 30.09.2009

Македонскиот комплекс Св. Јован Бигорски посветен на Св. Јован Крстител се наоѓа на патот меѓу Гостивар и Дебар.

Поглаварот на МПЦ г.г. Стефан дојде во Св. Јован Бигорски

Алфа - 30.09.2009

Висока црковна делегација предводена од поглаварот на МПЦ г.г. Стефан претпладнево пристигна во манастирот Св.

Пожар во манастирот Св.Јован Бигорски

Алфа - 30.09.2009

Страшна е сликата од пожарот кој изутрината по 3 часот избувна во манастирот свети Јован Бигорски кај Дебар.Од конаците, во кои речиси два века свое духовно ...

Електричната и плинската инсталација најверојатна причина за пожарот во Св. Јован Бигорски

Сител - 30.09.2009

Проблеми во инсталацијата на електричните и плинските уреди во кујната, според првичните сознанија, се причина за пожарот што избувна изутрината во манастирот ...

Електричната и плинската инсталација најверојатна причина за пожарот во Св. Јован Бигорски

Алфа - 30.09.2009

Проблеми во инсталацијата на електричните и плинските уреди во кујната, според првичните сознанија, се причина за пожарот што избувна изутрината во манастирот ...

Поглаварот на МПЦ Стефан призна недоволна грижа за Бигорскиот манастир!

Inpress - 30.09.2009

Дебар, 30. септември (ИНПРЕС) Поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот Охридски и Македонски г.г.Стефан, прифати, како што рече, наша ...

До темел изгоре стариот палат на „Св. Јован Бигорски“

Сител - 30.09.2009

Во пожар што избувнал рано изутрината во 4 часот и 30 минути до темел изгоре стариот палат на манастирот „Св. Јован Бигорски“.

Електричната и плинската инсталација најверојатна причина за пожарот во Св. Јован Бигорски

Вечер Прес - 30.09.2009

Проблеми во инсталацијата на електричните и плинските уреди во кујната, според првичните сознанија, се причина за пожарот што избувна изутрината во манастирот ...

Над 5,5 милиони евра штета од огнената стихија, причина дотраена инсталација

Вечер Прес - 30.09.2009

Владата веднаш на следната седница ќе ги обезбеди потребните средства за обнова на манастирот. Комисијата ќе ги повика сите јавни претпријатија и бизнисмени да ...

Штетата во Св. Јован Бигорски над 5,5 милиони евра

Идивиди - 30.09.2009

Дебар, 30 септември (МИА) - Проблеми во инсталацијата на електричните и плинските уреди во кујната, според првичните сознанија, се Св. Јован Бигорски.

Електричната и плинската инсталација најверојатна причина за пожарот

Идивиди - 30.09.2009

Охрид, 30 септември (МИА) - Проблеми во инсталацијата на електричните и плинските уреди во кујната, според првичните сознанија, се причина за , изјави Екрем ...

До темел изгоре стариот палат на „Св. Јован Бигорски“

Идивиди - 30.09.2009

Охрид, 30 септември (МИА) - Во пожар што избувнал рано изутрината во 4 часот и 30 минути до темел изгоре стариот палат на манастирот „Св. Јован Бигорски“.