TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Раздорот во ВМРО ДПМНЕ се продлабочува

А1 - 15.05.2004

Вчерашната седница на Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ, беше прекината, откако толпа од неколку стотици партиски симпатизери, противници на лидерот Груевски насилно упаднаа во салата во која заседаваше ова партиско тело. Уште пред стартот на седницата, која доцнеше речиси еден час атмосферата пред ...

Груевски: Партиската седница беше насилно прекината

А1 - 15.05.2004

Груевски оценува дека вчера во текот на седницата на централниот комитет се одвивала вистинска драма, кога 300 според него добро вооружени криминалци и рекетари се обиделе насилно да влезат во салата каде што заседавал највисокиот орган на партијата. Залудни биле повиците полицијата да интервенира.

Љубчо на Водно, партијата низводно

Дневник - 15.05.2004

Уводник - Катерина Блажевска Основниот изворен принцип на ВМРО-ДПМНЕ, според Љубчо Георгиевски, е да се има палата на Водно, па макар и цел Катастар да заглави во затвор заради "идеалот" на неговата ВМРО-Водњанска Триста илјади гласачи на ВМРО-ДПМНЕ денес се прашуваат што сака Љубчо Георгиевски? Да ...

Груевски се бори за европско ВМРО-ДПМНЕ

Вест - 15.05.2004

ИТЕН СОСТАНОК НА ЦЕНТРАЛНИОТ КОМИТЕТ Лидерот Никола Груевски го користи партискиот статут и итно свикува седница на Централниот комитет во обид да ја искористи предноста што ја има таму и да го порази Љубчо Георгиевски Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера закажа седница на Централниот ...

Груевски го скокна ИК и свика седница на Централниот комитет

Утрински - 15.05.2004

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по судирот со Георгиевски го свика највисокиот орган во партијата Раководството на партијата по телефон повикувало одбрани членови на ЦК Сашко Димевски По неколку дена внатрепартиски молк, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за синоќа свика седница на Централниот комитет ...

Во Германија кога политичарот лаже, го снемува, во Македонија станува претседател

Време - 15.05.2004

ИНТЕРВЈУ: НИКОЛА ГРУЕВСКИ, ЛИДЕР НА ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски веќе една година е на чело на најголемата опозициска партија каде што се најде по препорака на неговиот претходник Љубчо Георгиевски и тоа токму во периодот кога, според многумина, на ВМРО-ДПМНЕ и беше најтешко.

Решавачки судир на Груевски и Георгиевски

Дневник - 15.05.2004

КРИЗАта ВО ВМРО-ДПМНЕ Ќе се решава во цк Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ синоќа требаше да "пресече" во судирот на актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со приврзаниците на почесниот претседател Љубчо Георгиевски. Епилогот на седницата на највисокиот партиски орган меѓу два конгреса беше ...

Продолжуваат судирите во ВМРО ДПМНЕ

А1 - 14.05.2004

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски за вечерва закажа седница на централниот комитет на која се очекува жестока расправа за состојбата во партијата по јавната преписка Груевски-Георгиевски. Извори во ВМРО ДПМНЕ велат дека оваа седница е клучна за тоа како ќе заврши судирот во врвот на партијата, ...

Раскол во ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 14.05.2004

Силна диференцијација во врвот на најголемата опозициска партија и поделба меѓу членството ВМРО-ДПМНЕ е во нова сериозна криза и пред нов раскол. Актуелниот и почесниот претседател јавно се конфронтираа. Извршниот комитет и пратеничката група му откажаа послушност на Груевски, а партиското членство ...

Вмровците водат војна за партиските печати

Време - 14.05.2004

ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ Никола Груевски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, одбегнува да закаже седница на извршниот комитет на партијата на која би требало да се расчистат дилемите што кај членството и во јавноста беа предизвикани од последните јавни преписки и обвинувања меѓу него и неговиот ...

Љубчо ќе го прави лидер Марјан Ѓорчев

Вест - 14.05.2004

ВОЈНА ВО ВМРО-ДПМНЕ Почесниот претседател Љубчо Георгиевски пред десетина дена се сретнал со Марјан Ѓорчев во неговиот кабинетот во Собранието и му се извиинил што на конгресот на партијата место да застане зад него, му дал поддр Во ВМРО-ДПМНЕ се случува војна.

Штипските вмровци собираат потписи за поддршка на Георгиевски

Утрински - 14.05.2004

Почнуваат изјаснувањата на општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ ШТИП - Група членови на ВМРО-ДПМНЕ од Штип од прексиноќа почнале со собирање потписи за поддршка на експретседателот на партијата Љупчо Георгиевски. Во книгата за поддршка први се запишале првите луѓе на партијата.

Љубчо се враќа со катиљ-ферман

Дневник - 14.05.2004

КОНФУЗИЈА ВО ВМРО-ДПМНЕ Актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски е под силен притисок на партиската база да замине од лидерската позиција, дознава "Дневник". Партиски извори тврдат дека најголемиот дел од општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ уште прексиноќа "се оградил" од обвинувањата ...

ИК на ДПМНЕ му замерува на Груевски за дадената оценка без нивна согласност

А1 - 13.05.2004

Мнозинството членови на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ му замеруваат на лидерот Груевски што го прекршил договорот да не се излегува јавно со оцени на изборите, се додека ова тело на усвои такви заклучоци. Тие не бараат оставка од Груевски, туку сакаат да заседава ова тело, кое според нив е ...

Потезите како да беа порачани од Бранко

Вест - 13.05.2004

ГРУЕВСКИ ВРАЌА ВМРО-ДПМНЕ внатре во себе тренира џудо, вештина што ја преферира Љубчо Георгиевски, вели лидерот Никола Груевски Навистина Георгиевски, откако јас станав лидер, не се мешаше многу во партијата, се до овие избори, вели Никола Груевски, одговарајќ му на Љубчо.

Љубчо Георгиевски: Груевски му беше изборен спотер на Црвенковски

Дневник - 13.05.2004

РАСЦЕП ВО ВМРО-ДПМНЕ Ако бевме единствени ќе победевме со нокаут во последната рунда, но за жал денес ВМРО-ДПМНЕ тренира џудо внатре во себе, одговара Груевски Никола Груевски свесно ја постави ВМРО-ДПМНЕ како спотер за успешниот избор на Бранко Црвенковски за претседател на Република Македонија, ...

Љубчо го урива Груевски

Вест - 13.05.2004

ВМРО-ДПМНЕ ПРЕД РАСКОЛ Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Герогиевски ја впрегнал целата партиска инфраструктура во општинските комитети да агитираат за одржување на вонреден конгрес и за соборување на лидерот Никола Гру Најголемата опозициона партија ВМРО-ДПМНЕ е пред раскол.

Георгиевски: Не се мешав во ниту еден потег на Груевски

Утрински - 13.05.2004

Писмо на почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ до лидерот на партијата Георгиевски го обвини Груевски дека свесно ја поставил партијата како спотер за успешниот избор на Црвенковски Не се мешав и не влијаев на ниту еден потег на Никола Груевски, иако со многу работи интимно не се согласував, дури ни ...

За Никола Груевски испратен свилен гајтан од Стамбол

Утрински - 13.05.2004

Екслидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Георгиевски, возврати на нападот од актуелното партиско раководство Контра ставовите на Груевски застанаа Извршниот комитет и пратеничката група Сашко Димевски Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Георгиевски, вчера од Истанбул ги повика дел од раководството и ...

Георгиевски доаѓа во Македонија за лично да се пресмета со Груевски

Време - 13.05.2004

СЕ РАЗГОРУВА РАСКОЛОТ ВО ВМРО-ДПМНЕ Емил Зафировски Љубчо Георгиевски, поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, вчера предвреме го завршил својот престој во Турција и денеска најверојатно ќе допатува во земјава за да се пресмета со претседателот на партијата Никола Груевски, дознава „Време“ од партиски ...

Груевски: Да бевме единствени ќе победевме на изборите

Утрински - 13.05.2004

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ експресно одговори на писмото на Георгиевски Јас бев свесен дека може да се случи и да загубиме на овие избори. Но јас не напуштам битка на средина, му порачува Груевски на Георгиевски Јас сум рационален човек и секогаш кога повлекувам потези ги предвидувам и сметам на сите ...

Груевски тврди дека Георгиевски не го исполнил дадениот збор

Дневник - 13.05.2004

расцеп во вмро-дпмне Кога во најтешките моменти се нафатив да ја вршам функцијата лидер на ВМРО-ДПМНЕ, сметав на помошта од Љубчо Георгиевски, а не на нож во грб во клучен момент, одговори вчера Никола Груевски на соопштението на почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски.

Георгиевски: „Не се мешав во ниту еден потег на Груевски“

А1 - 12.05.2004

Никола Груевски го запознав како чиновник во банка. Благодарение само на моите заложби опстана во владата од почеток до крај. И покрај жестокото противење на моите соработници му го отстапив и претседателското место во ВМРО ДПМНЕ, е одговорот на Георгиевски на обвинувањето на Груевски дека му зарил ...

Груевски отвори фронт против Георгиевски

Утрински - 12.05.2004

Поради мешање во раководењето со партијата, нов судир во врвот на ВМРО-ДПМНЕ Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера го обвини почесниот претседател на партијата, Љупчо Георгиевски, дека директно се мешал во работата на раководството на партијата и дека со тоа му помогнал на Бранко ...

Груевски: Георгиевски ми заби нож в грб

Време - 12.05.2004

ВО ВМРО-ДПМНЕ ПУКНА Диана Младеновска На овие избори морав истовремено да се борам и против Бранко Црвенковски и против Љубчо Георгиевски, изјави вчера на прес-конференцијата Никола Груевски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Со тоа Груевски, по подолгата тивка војна во партијата, објави дека постои голем ...

Пријателот Љубчо ми зари нож в грб

Вест - 12.05.2004

НА ГРУЕВСКИ МУ ПУКНА ФИЛМОТ "Кога се нафатив на оваа функција, се нафатив под услов и добив ветување од Георгиевски дека нема да се меша во работата на новото раководство, но тој го прекрши договорот. Во последните денови пред вториот круг Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, покрај изборниот ...

Одговор на Георгиевски: „Не се мешав во ниту еден потег на Груевски“

Канал5 - 12.05.2004

Во текот на последните 12 месеци откако Никола Груевски е лидер на ВМРО-ДПМНЕ, не се мешав и не влијаев на ниту еден негов потег, дури ни кога беше сигурно дека ги напушта изворните принципи и програмски основи на партијата, нагласува во денешното сооп Во текот на последните 12 месеци откако Никола ...

Груевски: Љубчо Георгиевски ми заби нож во грб

Дневник - 12.05.2004

лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ГО ПОСОЧИ ВИНОВНИКОТ Во последните денови пред вториот круг од изборите се чувствував како човек што се движи со нож во грб, забиен од човек што го сметав за пријател и од кој најмалку очекував такво нешто.

Пратеничка група на ДПМНЕ ја отфрли изјавата на Груевски

А1 - 11.05.2004

По 5 часа жестока расправа пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ застана зад Георгиевски и ја отфрли изјавата на Груевски. Состанокот во собранието претходно демонстративно го напуштија Груевски, па Кедев и на крајот Самоилова Цветановска.

Груевски: На изборите се борев со Црвенковски и со Георгиевски

А1 - 11.05.2004

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски отвори фронт против почесниот претседател Љубчо Георгиевски обвинувајќи го дека му зарил нож во грб кога за време на претседателските избори го минирал новото раководство опструирајќи ја неговата работа со повиците за апстиненција, иако Георгиевски ветил ...

ОБВИНУВАЊАТА НА ГРУЕВСКИ СЕ НЕГОВ ЛИЧЕН СТАВ, СМЕТА ПРАТЕНИЧКАТА ГРУПА НА ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 11.05.2004

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот состанок заклучи дека изјавата на лидерот на партијата Никола Груевски, во која тој го обвини почесниот партиски претседател Љубчо Геориевски за опструкција на претседателските избори, е само негов личен Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот ...

ГРУЕВСКИ: ГЕОРГИЕВСКИ ГО ПРЕКРШИ ДОГОВОРОТ ДА НЕ СЕ МЕША ВО РАКОВОДЕЊЕТО НА ПАРТИЈАТА

Канал5 - 11.05.2004

“На овие избори за жал бев доведен во ситуација истовремено да се борам и против Бранко Црвенковски и против дејствувањето на Љубчо Георгиевски”, изјави на денешната прес конференција лидерот на ВМРО -ДПМНЕ Никола Груевски. “Иако се нафатив на о “На овие избори за жал бев доведен во ситуација ...

Љубчо заминал

Дневник - 11.05.2004

наЈавено ОТСУСТВО Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски е надвор од Република Македонија. Тој е на службен пат што го планирал отпорано, дознава "Дневник". Георгиевски заминал кон крајот на минатата недела, а требало да се задржи десетина дена.