TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Балканската турнеја на Урсула фон дер Лајен - само убави ветувања?

Deutsche Welle - 01.10.2021

Шест земји кандидати во три дена: Посетата на Западен Балкан на Урсула фон дер Лајен беше подготовка за претстојниот самит во Словенија, каде ќе се разговара и за визите. Пораката на Урсула фон дер Лајен насекаде беше иста: однесувајте се добро едни ...

Ни Урсула ќе нè брани, ни Вархељи ќе нè храни

Слободен Печат - 01.10.2021

Срдечни, неоптоварени, па дури и невообичаено пријатни се средбите на македонските политичари со претставниците на ЕК, без разлика по кој повод се одржуваат или во каков контекст се организираат Европската Унија (ЕУ) ја сака Македонија во своето ...

Кога Скопје и Тирана ќе започнат преговори со ЕУ? – Ќучук: Да се побара можност за решение до крајот на годината

ТВ21 - 01.10.2021

Американскиот заменик државен секретар Габриел Ескобар вели дека Македонија и Албанија како пакет заслужуваат да ги започнат преговорите со Европската унија. Со оптимизам на проширувањето на ЕУ гледа и известувачот за Северна Македонија Илхан Ќучук ...

Лајен: Договорот меѓу Косово и Србија е добра вест за целиот регион

МКД - 01.10.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен, го поздрави вчерашниот договор што Белград и Приштина го постигнаа во Брисел. „Ова е мошне позитивен развој на ситуацијата по моите средби со претседателот Александар Вучиќ и премиерот Аљбин Курти.

Балканската турнеја на Урсула фон дер Лајен – само убави ветувања?

Либертас - 01.10.2021

Шест земји кандидати во три дена: Посетата на Западен Балкан на Урсула фон дер Лајен беше подготовка за претстојниот самит во Словенија, каде ќе се разговара и за визите. Пораката на Урсула фон дер Лајен насекаде беше иста: однесувајте се добро едни ...

Четирите камења околу вратот на Унијата

Н.Македонија - 01.10.2021

Најважните теми за кои треба да се грижи Унијата во периодот што доаѓа се справувањето со пандемијата, заштитата на климата, подобрувањето на чувството за унитарност на членките во еврозоната, како и решавањето на економските проблеми предизвикани ...

Фон дер Лајен: БиХ не може кон ЕУ без реформи на изборниот закон

MakPress - 01.10.2021

Реформата на изборниот закон е неопходна за напредокот на Босна и Херцеговина на патот кон Европската унија, изјавија денеска претседателката на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лејен на церемонијата на отворање на мостот кај Свилај, што го ...

Томан: Преговорите со Македонија да почнат што е можно побрзо

Канал5 - 30.09.2021

реговорите со Македонија да почнат што е можно побрзо, ги поддржуваме сите вклучени во разговорите за изнаоѓање решение. Амбасадорот на Чешка во земјава Мирослав Томан, изјави денеска дека преговорите со Македонија и со Албанија треба да почнат што ...

Томан: Преговорите со Македонија да почнат што е можно побрзо

Сител - 30.09.2021

Амбасадорот на Чешка во земјава Мирослав Томан, изјави денеска дека преговорите со Македонија и со Албанија треба да почнат што е можно побрзо. Тој, одговарајќи на прашањето на МИА дали можеме да очекуваме решение со Бугарија до крајот на годинава, ...

Белград и Приштина постигнаа договор

Телма - 30.09.2021

„Имаме договор!“ По два дена интензивни преговори, постигнат е договор за деескалација и напредок – напиша на твитер налогот Мирослав Лајчак – специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина.

Фон дер Лајен го поздрави договорот меѓу Косово и Србија

Р.С.Европа - 30.09.2021

Топло го поздравувам договорот меѓу Србија и Косово во Брисел, напиша денеска на Твитер претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен која ја заврши дводневната посета на Србија.

Грција контра Бугарија за Македонија

24 Вести - 30.09.2021

Главната порака која ја добив после посетите на претседателката на Европската комисија Урсула Фон Дер Лајен и Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји е дека Западниот Балкан и Северна Македонија не се оставени на страна за проширувањето на ...

Фон дер Лајен: Верувам во решение на кризата во северно Косово

Р.С.Европа - 30.09.2021

Загрижени сме за актуелната криза на северот на Косово, но длабоко сум убедена дека е можно да дојде до деескалација и да се најде одржливо решение, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, за време на денешната посета на ...

Фон дер Лајен: БиХ мора да го реформира изборниот законик за влез во ЕУ

Канал5 - 30.09.2021

Реформа на изборниот законик е неопходна за напредок на Босна и Херцеговина на патот кон Европската унија, изјавија претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен и хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на свеченото отворање на мостот кај Свилај.

Фон Дер Лајен: Нашата порака е јасна, ве сакаме во ЕУ

Канал5 - 30.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула Фон Дер Лајен синоќа од Подгорица уште еднаш ја повтори пораката дека сака да го види западен Балкан во ЕУ. Фон Дер Лајен воедно нагласи дека нејзината посета е „експлицитна“ порака за европската ...

Фон дер Лајен со Вучиќ: Верувам во решавање на кризата на северот на Косово

ТВ21 - 30.09.2021

Загрижени сме за актуелната криза во северно Косово, но длабоко сум убеденa дека е можно да се дојде до деескалaција и да се најде одржливо решение, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во Долно Меѓурово, во близина на ...

Фон дер Лајен ги пофали српските власти за реформите и порача дека ЕУ го поддржува европскиот пат на Србија

Слободен Печат - 30.09.2021

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во Долно Меѓурово крај Ниш го означија почетокот на работите за модернизација и рехабилитација на пругата Ниш-Брестовац, на меѓународниот ...

БиХ не може кон ЕУ без реформи на изборниот закон

Р.С.Европа - 30.09.2021

Реформата на изборниот закон е неопходна за напредокот на Босна и Херцеговина на патот кон Европската унија, изјавија денеска претседателката на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лејен на церемонијата на отворање на мостот кај Свилај, што го ...

Очекувам пораките на Фон дер Лајен и Вархеји да бидат потврдени и на Самитот во Словенија, рече Заев

Глас на Америка - 30.09.2021

Премиерот најави дека ќе се интензивираат разговорите со Бугарија за напредок во пронаоѓање решение СКОПЈЕ — Европската комисија се обидува да го задржи проширување повисоко на агендата на Унијата, но прашање е дали тоа ќе „помине“ кај поскептичните ...

Фон дер Лајен со Вучиќ: Загрижени сме за актуелната криза, но убеденa сум дека можна е деескалaција

Слободен Печат - 30.09.2021

Загрижени сме за актуелната криза во северно Косово, но длабоко сум убеденa дека е можно да се дојде до деескалaција и да се најде одржливо решение, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во Долно Меѓурово, во близина на ...

Фон дер Лајен: Постигнатиот договор меѓу Србија и Косово е добра вест за целиот регион

Слободен Печат - 30.09.2021

„Топло го поздравувам постигнатиот договор меѓу Србија и Косово во Брисел”, напиша на Твитер претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која ја заврши дводневната посета на Србија и отпатува за Сараево, јави дописникот на МИА од ...

Лајен: Денешниот договор меѓу Србија и Косово е добра вест за целиот регион

ТВ21 - 30.09.2021

„Топло го поздравувам постигнатиот договор меѓу Србија и Косово во Брисел”, напиша на Твитер претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која ја заврши дводневната посета на Србија и отпатува за Сараево.

Колку ЕУ е подалеку толку војната на Балканот е поблиску

Вечер Прес - 30.09.2021

Европските челници дојдоа и си заминаа. Претседателката на ЕК Урсула Фон дер Лајен ни порача да сме трпеливи и дека ни остана само еден чекор до ЕУ, како и дека не сакаат , а за тоа до каде сме и што можеме да очекуваме еврокомесарот Оливер Вархеји ...

Лајен: Договорот меѓу Србија и Косово е добра вест за целиот регион

Нова ТВ - 30.09.2021

Топло го поздравувам постигнатиот договор меѓу Србија и Косово во Брисел, напиша претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен на Твитер по завршување на дводневната посета на Србија и отпатува за Сараево, јави дописникот на МИА од ...

Фон дер Лајен со Вучиќ: Верувам во решавање на кризата на северот на Косово

Вечер Прес - 30.09.2021

Загрижени сме за актуелната криза во северно Косово, но длабоко сум убеденa дека е можно да се дојде до деескалaција и да се најде одржливо решение, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во Долно Меѓурово, во близина на ...

Лајен: Денешниот договор меѓу Србија и Косово е добра вест за целиот регион

Вечер Прес - 30.09.2021

„Топло го поздравувам постигнатиот договор меѓу Србија и Косово во Брисел“, напиша на Твитер претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која ја заврши дводневната посета на Србија и отпатува за Сараево, јави дописникот на МИА од ...

Фон дер Лајен: Верувам во решавање на кризата на северот на Косово

24Инфо - 30.09.2021

Загрижени сме за актуелната криза во северно Косово, но длабоко сум убеденa дека е можно да се дојде до деескалaција и да се најде одржливо решение, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во Долно Меѓурово, во близина на ...

Лајен: Денешниот договор меѓу Србија и Косово е добра вест за целиот регион

Lider - 30.09.2021

Топло го поздравувам постигнатиот договор меѓу Србија и Косово во Брисел, напиша на Твитер претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која ја заврши дводневната посета на Србија и отпатува за Сараево, јави дописникот на МИА од ...

Томан: Преговорите со Македонија и Албанија да почнат што е можно побрзо

Lider - 30.09.2021

Амбасадорот на Чешка во земјава Мирослав Томан, изјави денеска дека преговорите со Македонија и со Албанија треба да почнат што е можно побрзо – Одлуката за почеток на преговори веќе е донесена од страна на Советот на ЕУ, и сега треба да дојдеме до ...

Томан: Преговорите со Северна Македонија да почнат што е можно побрзо, ги поддржуваме сите вклучени во разговорите за ...

Press24 - 30.09.2021

Амбасадорот на Чешка во земјава Мирослав Томан, изјави денеска дека преговорите со Северна Македонија и со Албанија треба да почнат што е можно побрзо. Тој, одговарајќи на прашањето дали можеме да очекуваме решение со Бугарија до крајот на годинава, ...

Лајен: Денешниот договор меѓу Србија и Косово е добра вест за целиот регион

24Инфо - 30.09.2021

„Топло го поздравувам постигнатиот договор меѓу Србија и Косово во Брисел”, напиша на Твитер претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која ја заврши дводневната посета на Србија и отпатува за Сараево.

Фон дер Лајен со Вучиќ: Верувам во решавање на кризата на северот на Косово

Курир - 30.09.2021

Загрижени сме за актуелната криза во северно Косово, но длабоко сум убеденa дека е можно да се дојде до деескалaција и да се најде одржливо решение, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во Долно Меѓурово, во близина на ...

Бомбата за Фон дер Лејен

Н.Македонија - 30.09.2021

По последнава прошетка на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, по балканските земји и посетата на еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, едно е сигурно – Брисел и Западот воопшто, повторно, ќе мора сериозно да му се ...

Косор: Никаква перспектива за Македонија која смени и име надевајќи се

Нетпрес - 30.09.2021

Поранешната хрватска премиерка Јадранка Косор ја искоментира посетата на претседателката на ЕК Урсула Фон Дер Лајен. Таа вели дека првиот човек на ЕК имала само убави зборови кои ништо не значат. -Никаква перспектива.

Заев: Верувам дека „договор куќа гради“ и може да донесе добро, секој договор е навистина нешто што е европско

365 - 30.09.2021

„Јас верувам многу дека ‘Договор куќа гради’ и дека секој договор може да донесе добро, дека секој договор е навистина нешто што е европско, нешто што Европа нѐ учеше низ годините. Ние градиме пријателство, а преку тоа и економска и секаков вид на ...

Лајен: Договорот помеѓу Србија и Косово е добра вест за регионот

Точка - 30.09.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен, го поздрави денешниот договор што Белград и Приштина го постигнаа во Брисел. „Ова е многу позитивен развој на ситуацијата по моите средби со претседателот Александар Вучиќ и премиерот Албин Курти.

Мехмети: ЕУ да ја вложи енергијата во убедување на Бугарија да го повлече притисокот врз Македонија

Локално - 30.09.2021

Не стивнува интересот во јавноста, за тоа какви думи во Македонија донесоа високите европски гости, комесарот за порширување на ЕУ Оливер Вархеји и претседателката на Европската комисја Улрсула фон дер Лајен.

Фон дер Лајен со Вучиќ го означија почетокот на изградбата на пругата Ниш-Брестовац-Лесковац со европски пари

Република - 30.09.2021

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во Долно Меѓурово крај Ниш го означија почетокот на работите за модернизација и рехабилитација на пругата Ниш-Брестовац, на меѓународниот ...

Фон дер Лајен со Вучиќ: Верувам во решавање на кризата на северот на Косово

Опсервер - 30.09.2021

– Загрижени сме за актуелната криза во северно Косово, но длабоко сум убеденa дека е можно да се дојде до деескалaција и да се најде одржливо решение, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во Долно Меѓурово, во близина ...

Фон дер Лајен со Вучиќ со поддршка за ЕУ интеграциите и почеток на изградба на пругата Ниш-Брестовац-Лесковац на ...

MakPress - 30.09.2021

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во Долно Меѓурово крај Ниш го означија почетокот на работите за модернизација и рехабилитација на пругата Ниш-Брестовац, на меѓународниот ...

Томан: Преговорите со Северна Македонија да почнат што е можно побрзо, ги поддржуваме сите вклучени во разговорите за ...

Frontline - 30.09.2021

Амбасадорот на Чешка во земјава Мирослав Томан, изјави денеска дека преговорите со Северна Македонија и со Албанија треба да почнат што е можно побрзо. Тој, одговарајќи на прашањето на МИА дали можеме да очекуваме решение со Бугарија до крајот на ...

Фон дер Лајен со Вучиќ: Верувам во решавање на кризата на северот на Косово

MakPress - 30.09.2021

Загрижени сме за актуелната криза во северно Косово, но длабоко сум убеденa дека е можно да се дојде до деескалaција и да се најде одржливо решение, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во Долно Меѓурово, во близина на ...

Фон дер Лајен во Србија рече дека е силен поборник за членство на Западен Балкан во ЕУ

Локално - 30.09.2021

Сите сме многу загрижени за големата криза во Косово, но длабоко сум убедена дека е можно да се деескалира и да се најде одржливо решение, вели претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која денеска е во посета на Србија, ...

Вучиќ се заблагодари за „разумните зборови“ на Фон дер Лајен

Локално - 30.09.2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска и се заблагодари на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за, како што рече, разумните зборови и нејзината позиција за кризата на северот на Косово и Метохија, велејќи дека ...

Лајен: Денешниот договор меѓу Србија и Косово е добра вест за целиот регион

Опсервер - 30.09.2021

– „Топло го поздравувам постигнатиот договор меѓу Србија и Косово во Брисел“, напиша на Твитер претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која ја заврши дводневната посета на Србија и отпатува за Сараево, јави дописникот на МИА од ...

Томан: Преговорите со С. Македонија да почнат што е можно побрзо, ги поддржуваме сите вклучени во разговорите за ...

Опсервер - 30.09.2021

– Амбасадорот на Чешка во земјава Мирослав Томан, изјави денеска дека преговорите со Македонија и со Албанија треба да почнат што е можно побрзо. Тој, одговарајќи на прашањето на МИА дали можеме да очекуваме решение со Бугарија до крајот на ...

Фон дер Лајен со Вучиќ со поддршка за ЕУ интеграциите и почеток на изградба на пругата Ниш-Брестовац-Лесковац на ...

Опсервер - 30.09.2021

– Претседателот на Србија Александар Вучиќ и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во Долно Меѓурово крај Ниш го означија почетокот на работите за модернизација и рехабилитација на пругата Ниш-Брестовац, на меѓународниот ...

Томан: Преговорите со Македонија да почнат што е можно побрзо, ги поддржуваме сите вклучени во разговорите за изнаоѓање ...

MakPress - 30.09.2021

Амбасадорот на Чешка во земјава Мирослав Томан, изјави денеска дека преговорите со Македонија и со Албанија треба да почнат што е можно побрзо. Тој, одговарајќи на прашањето на МИА дали можеме да очекуваме решение со Бугарија до крајот на годинава, ...

Белград и Приштина постигнаа договор

Република - 30.09.2021

„Имаме договор!“ По два дена интензивни преговори, постигнат е договор за деескалација и напредок – напиша на твитер налогот Мирослав Лајчак – специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина.

Лајен: Денешниот договор меѓу Србија и Косово е добра вест за целиот регион

Frontline - 30.09.2021

Топло го поздравувам постигнатиот договор меѓу Србија и Косово во Брисел“, напиша на Твитер претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која ја заврши дводневната посета на Србија и отпатува за Сараево, јави дописникот на МИА од ...

Фон дер Лајен: БиХ не може кон ЕУ без реформи на изборниот закон

Опсервер - 30.09.2021

Реформата на изборниот закон е неопходна за напредокот на Босна и Херцеговина на патот кон Европската унија, изјавија денеска претседателката на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лејен на церемонијата на отворање на мостот кај Свилај, што го ...

Лајен: Денешниот договор меѓу Србија и Косово е добра вест за целиот регион

MakPress - 30.09.2021

„Топло го поздравувам постигнатиот договор меѓу Србија и Косово во Брисел“, напиша на Твитер претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која ја заврши дводневната посета на Србија и отпатува за Сараево, јави дописникот на МИА од ...

Фон дер Лајен: Денешниот договор меѓу Србија и Косово е добра вест за целиот регион

CivilMedia - 30.09.2021

„Топло го поздравувам постигнатиот договор меѓу Србија и Косово во Брисел“, напиша на Твитер претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која ја заврши дводневната посета на Србија и отпатува за Сараево, јави дописникот на МИА од ...

Јадранка Косор во два-три збора за Фон дер Лајен: Никаква перспектива, Македонија смени и име надевајќи се

Република - 30.09.2021

Поранешната хрватска премиерка Јадранка Косор ја искоментира посетата на претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен. Таа вели дека првиот човек на ЕК имала само убави зборови кои ништо не значат. Никаква перспектива.

Фон Дер Лајен во Босна: Мора да ни помогнете за да ви помогнеме

Република - 30.09.2021

Реформата на изборниот закон е неопходна за напредокот на Босна и Херцеговина на патот кон Европската унија, изјавија денеска претседателката на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лејен на церемонијата на отворање на мостот кај Свилај, што го ...

Фон дер Лајен од Подгорица со порака за Западен Балкан: Ве сакаме во ЕУ

MakPress - 30.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска во Подгорица рече дека на Црна Гора „и треба дијалог за да напредува во владеењето на правото“, и оти е неопходно да се надминат поделбите во општеството.

Брнабиќ: Посетата на Фон дер Лајен на Западен Балкан е важна во овој момент

MakPress - 30.09.2021

Премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека посетата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, на земјите од Западен Балкан е многу важна во овој момент, особено затоа што во нејзино присуство ќе биде потпишан ...

Вархеји денеска во Скопје

360 степени - 29.09.2021

Еврокомесарот за проширување минатата недела беше во Бугарија каде што разговараше за надминување на бугарската блокада за почеток на преговорите со Северна Македонија во ЕУ Неговата посета следи по вчерашната на претседателката на ЕК Урсула фон дер ...

Фон дер Лајен во Подгорица: Негира дека Брисел се откажува од проширување на ЕУ кон Западен Балкан

360 степени - 29.09.2021

Претседателката на ЕК вели дека нејзината посета е експлицитна порака за европската перспектива на регионот Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска во Подгорица рече дека на Црна Гора „и треба дијалог за да напредува во ...

Урсула фон дер Лајен загрижена за кризата во Косово

Алсат-М - 29.09.2021

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен, за време на нејзината посета во Косово, рече дека е многу загрижена за кризата во северот од Косово и дека според неа, изнаоѓањето трајно решение меѓу Косово и Србија треба да се случи ...

Заев-Вархеји: европскиот пат е важен

Р.С.Европа - 29.09.2021

Денеска во Скопје престојува еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. Тој се сретна со македонскиот премиер Зоран Заев, а по средбата нема многу детали за содржината на разговорите. Со три твита на социјалната мрежа Твитер премиерот Зоран Заев ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

Р.С.Европа - 27.04.2022

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во рамките на неговата турнеја низ регионот која ги опфаќа и Хрватска, Бугарија и Албанија, денеска ќе престојува во Скопје. Вархеји претходниот ден беше во Софија каде што имаше средби со претседателот ...

Еврокомесарот за проширување Вархеји денеска во Скопје

Фокус - 29.09.2021

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји денеска ќе престојува во Скопје. Тој, како што е најавено, меѓу другото, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев. Вархеји во минатата недела беше во Бугарија каде што разговараше за надминување на бугарската ...

Фон дер Лајен денеска и утре ќе престојува во Србија

Слободен Печат - 29.09.2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ќе ја пречека претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која денеска и утре ќе престојува во Србија, објави прес-службата на претседателот на Србија.

ФОТО: Фон дер Лајен пристигна во Србија

Слободен Печат - 29.09.2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска ја пречека претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, пренесува Блиц.рс. Вучиќ и фон дер Лајен ќе присуствуваат на свеченоста по повод почетокот на работите за модернизација и ...

Фон дер Лајен во Црна Гора: Вие најмногу напредувавте во процесот за пристап кон ЕУ

Канал5 - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска во Подгорица рече дека дошла во Црна Гора за да ги охрабри и пофали нејзините достигнувања, повикувајќи ги политичарите за Црна Гора да биде на чело на интеграцијата на регионот.

Фон дер Лајен: Само преку дијалог со помош на ЕУ до трајно решение за Косово и Србија

Слободен Печат - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави денеска во Приштина дека е загрижена поради ситуацијата во северниот дел на Косово и дека единствено решение е дијалогот во Брисел.

Фон дер Лајен од Подгорица со порака за Западен Балкан: Ве сакаме во ЕУ

ТВ21 - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска во Подгорица рече дека на Црна Гора „и треба дијалог за да напредува во владеењето на правото”, и оти е неопходно да се надминат поделбите во општеството.

Фон дер Лајен : Сакаме иднина во која Косово и Западен Балкан ќе бидат дел од ЕУ

Канал5 - 29.09.2021

Шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен ги повика Косово и Србија во Приштина да го надминат заострениот спор околу границата и повторно да се вклучат во преговорите со посредство на Брисел.

Арсовски: Фон дер Лајен беше прецизна дека иднината на Македонија е во ЕУ

Сител - 29.09.2021

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен вчера беше прецизна дека иднината на Македонија е во Европската Унија. Таа од Скопје ја испрати пораката за силна поддршка, оддаде призание за постигнатиот напредок во реформите и рече дека ...

Арсовски: Фон дер Лајен беше прецизна дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ

Слободен Печат - 29.09.2021

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен вчера беше прецизна дека иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Таа од Скопје ја испрати пораката за силна поддршка, оддаде призание за постигнатиот напредок во реформите и ...

Фон дер Лајен: Дијалогот е единствено решение за кризата во северно Косово

Алсат-М - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, денеска во Приштина изјави дека Косово и Србија мора да работат на конструктивен дијалог, со цел да се намалат тензиите во општините со мнозинство Срби во северно Косово.

Фон дер Лајен: Дијалогот е единствено решение за кризата во северно Косово

Р.С.Европа - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, денеска во Приштина изјави дека Косово и Србија мора да работат на конструктивен дијалог, со цел да се намалат тензиите во општините со мнозинство Срби во северно Косово.

Брисел ги расчистува дилемите – Македонија и Албанија кон ЕУ „нераздвојни“!

Слободен Печат - 29.09.2021

Европската Комисија повтори дека двете земји нема да бидат раздвоени на патот кон ЕУ, откако вчера претпладне фон дер Лајен во Тирана рече дека Албанија ги исполнила условите за одржувањето на првата меѓувладина конференција, што беше протолкувано ...

Брисел и Скопје очекуваат решение со Бугарија и почеток на преговорите до крајот на годината

Сител - 29.09.2021

Можно е решение за отстранување на блокадата од Софија и старт на преговорите со Македонија до крајот на годината, изразија уверување вчера во Скопје претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и премиерот Зоран Заев.

Брисел и Скопје очекуваат решение со Бугарија и почеток на преговорите до крајот на годината

Канал5 - 29.09.2021

Можно е решение за отстранување на блокадата од Софија и старт на преговорите со Македонија до крајот на годината, изразија уверување вчера во Скопје претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и премиерот Зоран Заев.

Фон дер Лајен беше прецизна дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ

Нова ТВ - 29.09.2021

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен вчера беше прецизна дека иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Таа од Скопје ја испрати пораката за силна поддршка, оддаде призание за постигнатиот напредок во реформите и ...

НАШАТА ПОРАКА Е ЈАСНА, ВЕ САКАМЕ ВО ЕУ Фон дер Лајен демантира дека Брисел се откажал од Западен Балкан

+инфо - 29.09.2021

Мојата посета е исклучиво за европска перспектива, за да ве охрабрам. Доказот дека го сфаќаме ова сериозно е ревидирана методологија и голем инвестициски план, изјави претседателката на ЕК.

Фон дер Лајен од Подгорица со порака за Западен Балкан: Ве сакаме во ЕУ

Нова ТВ - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска во Подгорица рече дека на Црна Гора „и треба дијалог за да напредува во владеењето на правото“, и оти е неопходно да се надминат поделбите во општеството.

Фон дер Лајен од Подгорица со порака за Западен Балкан: Ве сакаме во ЕУ

Либертас - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска во Подгорица рече дека на Црна Гора „и треба дијалог за да напредува во владеењето на правото“, и оти е неопходно да се надминат поделбите во општеството.

ПО ФОН ДЕР ЛАЈЕН, ДЕНЕС ВО СКОПЈЕ ЕВРОКОМЕСАРОТ ВАРХЕЈИ: Каква порака ќе донесе тој?

Фактор - 29.09.2021

По вчерашната посета на претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен, денес во Скопје гостин ќе биде еврокомесарот Оливер Вархеј. Какви пораки ќе донесе тој, ќе видиме по средбите со државниот врв.

Фон дер Лајен: Дијалогот е единствено решение за ситуацијата во северно Косово

Нова ТВ - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави денеска во Приштина дека е загрижена поради ситуацијата во северниот дел на Косово и дека единствено решение е дијалогот во Брисел.

Фон дер Лајен: Дијалогот е единствено решение за ситуацијата во северно Косово

Вечер Прес - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави денеска во Приштина дека е загрижена поради ситуацијата во северниот дел на Косово и дека единствено решение е дијалогот во Брисел.

Еврокомесарот за проширување Вархеји во Скопје

Нова ТВ - 29.09.2021

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји денеска ќе престојува во Скопје. Тој, како што е најавено, меѓу другото, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев. Вархеји во минатата недела беше во Бугарија каде што разговараше за надминување на бугарската ...

Вархеји денеска во Скопје

Вечер Прес - 29.09.2021

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји денеска ќе престојува во Скопје. Тој, како што е најавено, меѓу другото, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев. Вархеји во минатата недела беше во Бугарија каде што разговараше за надминување на бугарската ...

Брисел и Скопје очекуваат решение со Бугарија и почеток на преговорите до крајот на годината

Либертас - 29.09.2021

Можно е решение за отстранување на блокадата од Софија и старт на преговорите со Северна Македонија до крајот на годината, изразија уверување вчера во Скопје претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и премиерот Зоран Заев.

Фон дер Лајен попладнево пристигнува во Белград

Вечер Прес - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен попладнево пристигнува во Белград, каде ќе оствари средба со претседателот Александар Вучиќ, јави дописникот на МИА од Белград. Како што соопштија од прес-службата на српската Влада, таа ...

Арсовски: Фон дер Лајен беше прецизна дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ

Вечер Прес - 29.09.2021

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен вчера беше прецизна дека иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Таа од Скопје ја испрати пораката за силна поддршка, оддаде призание за постигнатиот напредок во реформите и ...

Фон дер Лајен за Владата во Скопје: Колку убава куќа имате!

Мак. Весник - 29.09.2021

Барокната владина зграда и се допаѓа на претседателката на Европската Комисија Урсула Фон дер Лајен која само што излезе од автомобилот, првото нешто што го направи беше да ја пофали зградата.

Фон дер Лајен беше прецизна дека иднината на Македонија е во ЕУ, вели Арсовски

Lider - 29.09.2021

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен вчера беше прецизна дека иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Таа од Скопје ја испрати пораката за силна поддршка, оддаде призание за постигнатиот напредок во реформите и ...

Брнабиќ: Посетата на Фон дер Лајен на Западен Балкан е важна во овој момент

24Инфо - 29.09.2021

Премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека посетата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, на земјите од Западен Балкан е многу важна во овој момент, особено затоа што во нејзино присуство ќе биде потпишан ...

Фон дер Лајен од Подгорица со порака за Западен Балкан: Ве сакаме во ЕУ

24Инфо - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска во Подгорица рече дека на Црна Гора „и треба дијалог за да напредува во владеењето на правото”, и оти е неопходно да се надминат поделбите во општеството.

Фон дер Лајен: Дијалогот е единствено решение за ситуацијата во северно Косово

24Инфо - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави денеска во Приштина дека е загрижена поради ситуацијата во северниот дел на Косово и дека единствено решение е дијалогот во Брисел.

Фон дер Лајен попладнево пристигнува во Белград

24Инфо - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен попладнево пристигнува во Белград, каде ќе оствари средба со претседателот Александар Вучиќ. Како што соопштија од прес-службата на српската Влада, таа утре сабајле ќе има средба и со ...

Фон дер Лајен: Само преку дијалог со помош на ЕУ до трајно решение за Косово и Србија

Нетпрес - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави денеска во Приштина дека е загрижена поради ситуацијата во северниот дел на Косово и дека единствено решение е дијалогот во Брисел.

Брисел и Скопје очекуваат решение со Бугарија и почеток на преговорите до крајот на годината

24Инфо - 29.09.2021

Можно е решение за отстранување на блокадата од Софија и старт на преговорите со Северна Македонија до крајот на годината, изразија уверување вчера во Скопје претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и премиерот Зоран Заев.

Арсовски: Фон дер Лајен беше прецизна дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ

Press24 - 29.09.2021

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен вчера беше прецизна дека иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Таа од Скопје ја испрати пораката за силна поддршка, оддаде призание за постигнатиот напредок во реформите и ...

Брисел и Скопје очекуваат решение со Бугарија и почеток на преговорите до крајот на годината

Скопје инфо - 29.09.2021

Можно е решение за отстранување на блокадата од Софија и старт на преговорите со Северна Македонија до крајот на годината, изразија уверување вчера во Скопје претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и премиерот Зоран Заев.

Арсовски: Фон дер Лајен беше прецизна дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ

24Инфо - 29.09.2021

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен вчера беше прецизна дека иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Таа од Скопје ја испрати пораката за силна поддршка, оддаде призание за постигнатиот напредок во реформите и ...

ЕУ: Фон дер Лајен на Заев му упати пофалби за убавата зграда на Владата што ја направи Груевски, а денеска тој ќе го ...

Денешен - 29.09.2021

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска треба да допатува во Скопје. Предвидено е Вархеји да има средба со премиерот Зоран Заев на која ќе стане збор за напредокот во процесот на евроинтеграција на земјите од Западен Балкан.

Фон дер Лајен попладнево пристигнува во Белград

Независен - 29.09.2021

Србија – Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен попладнево пристигнува во Белград, каде ќе оствари средба со претседателот Александар Вучиќ, јави дописникот на МИА од Белград.

Фон дер Лајен попладнево пристигнува во Белград

Курир - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен попладнево пристигнува во Белград, каде ќе оствари средба со претседателот Александар Вучиќ, јави дописникот на МИА од Белград. Како што соопштија од прес-службата на српската Влада, таа ...

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска во Скопје

Н.Македонија - 29.09.2021

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји денеска ќе престојува во Скопје. Тој, како што е најавено, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев. Вархеји минатата недела беше во Бугарија каде што разговараше за надминување на бугарската блокада за ...

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска во Скопје

MTM - 29.09.2021

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји денеска ќе престојува во Скопје. Тој, како што е најавено, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев. Вархеји минатата недела беше во Бугарија каде што разговараше за надминување на бугарската блокада за ...

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, денеска во Скопје

Centar - 29.09.2021

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, денеска ќе престојува во Скопје. Тој, како што е најавено, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев. Вархељи минатата недела беше во Бугарија, каде што разговараше за надминување на бугарската блокада за ...

Арсовски: Фон дер Лајен беше прецизна дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ

365 - 29.09.2021

Скопје, 29 септември 2021 (МИА) – Претседателката на Европската Комисија – Урсула фон дер Лајен, вчера беше прецизна дека иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Таа од Скопје ја испрати пораката за силна поддршка, оддаде призание за ...

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска во Скопје

Точка - 29.09.2021

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји денеска ќе престојува во Скопје. Тој, како што е најавено, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев. Вархеји минатата недела беше во Бугарија каде што разговараше за надминување на бугарската блокада за ...

Брнабиќ: Посетата на Фон дер Лајен на Западен Балкан е важна во овој момент

Република - 29.09.2021

Премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека посетата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, на земјите од Западен Балкан е многу важна во овој момент, особено затоа што во нејзино присуство ќе биде потпишан ...

Од ЕУ доаѓаат сигнали дека нема да има проширување, Фон дер Лајен во Скопје ни порача дека многу нè сака

Република - 29.09.2021

Можно е решение за отстранување на блокадата од Софија и старт на преговорите со Македонија до крајот на годината, изразија уверување вчера во Скопје претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и премиерот Зоран Заев.

Брисел и Скопје очекуваат решение со Бугарија и почеток на преговорите до крајот на годината

Опсервер - 29.09.2021

Можно е решение за отстранување на блокадата од Софија и старт на преговорите со Северна Македонија до крајот на годината, изразија уверување вчера во Скопје претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и премиерот Зоран Заев.

ЕУ веќе нема да се проширува, но Урсула фон дер Лајен ни порача да не губиме верба

PressingTV - 29.09.2021

Можно е решение за отстранување на блокадата од Софија и старт на преговорите со Македонија до крајот на годината, изразија уверување вчера во Скопје претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и премиерот Зоран Заев.

Брисел и Скопје очекуваат решение со Бугарија и почеток на преговорите до крајот на годината

Frontline - 29.09.2021

Можно е решение за отстранување на блокадата од Софија и старт на преговорите со Северна Македонија до крајот на годината, изразија уверување вчера во Скопје претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и премиерот Зоран Заев.

Фон дер Лајен од Подгорица со порака за Западен Балкан: Ве сакаме во ЕУ

Frontline - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска во Подгорица рече дека на Црна Гора „и треба дијалог за да напредува во владеењето на правото“, и оти е неопходно да се надминат поделбите во општеството.

Фон дер Лејен: Дојдов да им кажам на земјите од Западен Балкан дека ги сакаме во ЕУ

Локално - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, во средата во Подгорица рече дека дошла во Црна Гора за да ги охрабри и пофали нејзините достигнувања, повикувајќи ги политичарите во земјата да воспостават дијалог за Црна Гора да биде ...

Фон дер Лајен во Црна Гора донираше уред за масовно ПЦР тестирање

Скопје1 - 29.09.2021

Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ и Урсула фон дер Лајен, денеска го посетија Институтот за јавно здравје, каде што претседателот на Европската комисија предаде вредна донација, целосно автоматизиран уред за масовно ПЦР тестирање.

Фон дер Лајен: Дијалогот е единствено решение за ситуацијата во северно Косово

Опсервер - 29.09.2021

– Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави денеска во Приштина дека е загрижена поради ситуацијата во северниот дел на Косово и дека единствено решение е дијалогот во Брисел.

Лајен порача дека ЕУ ја гледа Македонија покрај себе, Заев очекува решение на спорот со Софија до крајот на годината

MakPress - 29.09.2021

Можно е решение за отстранување на блокадата од Софија и старт на преговорите со Македонија до крајот на годината, изразија уверување вчера во Скопје претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и премиерот Зоран Заев.

Фон дер Лајен попладнево пристигнува во Белград

Опсервер - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен попладнево пристигнува во Белград, каде ќе оствари средба со претседателот Александар Вучиќ, јави дописникот на МИА од Белград. Како што соопштија од прес-службата на српската Влада, таа ...

Фон дер Лајен попладнево пристигнува во Белград

Zoom - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен попладнево пристигнува во Белград, каде ќе оствари средба со претседателот Александар Вучиќ, јави дописникот на МИА од Белград. Како што соопштија од прес-службата на српската Влада, таа ...

Фон дер Лајен од Подгорица со порака за Западен Балкан: Ве сакаме во ЕУ

Опсервер - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска во Подгорица рече дека на Црна Гора „и треба дијалог за да напредува во владеењето на правото“, и оти е неопходно да се надминат поделбите во општеството.

Фон дер Лајен попладнево пристигнува во Белград

MakPress - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен попладнево пристигнува во Белград, каде ќе оствари средба со претседателот Александар Вучиќ, јави дописникот на МИА од Белград. Како што соопштија од прес-службата на српската Влада, таа ...

Арсовски: Фон дер Лајен беше прецизна дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ

Frontline - 29.09.2021

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен вчера беше прецизна дека иднината на Северна Македонија е во Европската Унија. Таа од Скопје ја испрати пораката за силна поддршка, оддаде призание за постигнатиот напредок во реформите и ...

Што и порача Фон дер Лајен на Црна Гора?

Локално - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, при посетата на Подгорица рече дека дошла во Црна Гора да ја охрабри и да ја пофали за нејзините достигнувања, барајќи од политичарите во земјата да воспостават дијалог за Црна Гора да ...

Арсовски: Фон дер Лајен беше прецизна дека иднината на Македонија е во ЕУ

MakPress - 29.09.2021

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен вчера беше прецизна дека иднината на Македонија е во Европската Унија. Таа од Скопје ја испрати пораката за силна поддршка, оддаде призание за постигнатиот напредок во реформите и рече дека ...

Посетата на Фон дер Лајен и Вархеји не значи напредок во евро-интеграциите

Мета - 29.09.2021

По претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска во Скопје пристигнува и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, како дел од нивната балканска турнеја. Иако престојот на двајцата политичари од врвот на ЕУ во земјава може ...

Фон дер Лејен на посета во Косово, следуваат Србија, Црна Гора, БиХ

Локално - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, се состана со косовскиот претседател Вјос Османи, за да ја започне посетата на Косово, како дел од турнејата низ Западен Балкан, јави агенцијата Анадолија.

ЕУ и денеска ќе ни каже дека многу не сака, ама…

Скопско Ехо - 29.09.2021

ЕУ се присети на регионов и на Македонија. Почнаа во серија да ни доаѓаат дипломати од Брисел. Денеска на ред е еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји кој треба да допатува во Скопје.

По Фон дер Лајен, во посета доаѓа и Вархеји

Локално - 29.09.2021

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји денеска ќе престојува во Скопје. Тој, како што е најавено, меѓу другото, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев. Вархеји во минатата недела беше во Бугарија каде што разговараше за надминување на бугарската ...

Османи: Членството во Унијата не следува по дифолт, но ние го заслужуваме

Локално - 29.09.2021

Одлично поминавме со Фон дер Лајен. Доаѓање на претседателка на ЕК е голема работа, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи во гостувањето на емисијата „Утрински брифинг“. Според него, нејзината агенда е продолжување на поддшката на ...

Османи: Ние заслужуваме да сме дел од ЕУ, а членство не следува по дифолт

Frontline - 29.09.2021

Недвосмислена е подрршката од претседателката на ЕК, Урсула Фон дер Лајен. Доаѓање на претседателка на ЕК е голема работа и одлично поминавме, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи во гостувањето на емисијата „ Утрински брифинг “.

Заев со шефицата на Европската комисија: Нема преговори за идентитетот

Локално - 29.09.2021

За време на вчерашната посета на Скопје, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, изрази целосна поддршка за формално отворање на пристапните преговори со Северна Македонија што е можно поскоро.

Вархеји денеска во Скопје

Скопје1 - 29.09.2021

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји денеска ќе престојува во Скопје. Тој, како што е најавено, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев. Вархеји минатата недела беше во Бугарија каде што разговараше за надминување на бугарската блокада за ...

Брнабиќ: Посетата на Фон дер Лајен на Западен Балкан е важна во овој момент

Опсервер - 29.09.2021

– Премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека посетата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, на земјите од Западен Балкан е многу важна во овој момент, особено затоа што во нејзино присуство ќе биде потпишан ...

Фон дер Лајен: Дијалогот е единствено решение за ситуацијата во северно Косово

MakPress - 29.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави денеска во Приштина дека е загрижена поради ситуацијата во северниот дел на Косово и дека единствено решение е дијалогот во Брисел.

Брисел и Скопје очекуваат решение со Бугарија и почеток на преговорите до крајот на годината

Бизнис Вести - 29.09.2021

Можно е решение за отстранување на блокадата од Софија и старт на преговорите со Северна Македонија до крајот на годината, изразија уверување вчера во Скопје претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и премиерот Зоран Заев.

Фон дер Лејен по посетата на Скопје: Не губете верба, го поддржувам отворањето на пристапните преговори со Македонија

Бизнис Вести - 29.09.2021

Вистина е дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ и ве сакаме покрај нас. Европската комисија, и јас самата, стоиме на тоа дека вие постигнавте извонреден напредок и сакам да бидам јасна дека сега ЕУ треба да испорача, изјави денеска ...

Пендаровски и Фон дер Лајен разговараа за евроинтеграцијата на Македонија

MakPress - 29.09.2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен која престојува во посета на Република Македонија. Пендаровски изрази благодарност за оваа посета и за личниот ангажман на ...

„Колку убава куќа имате“, му рече Фон дер Лајен на Заев за барокната влада (Видео)

MakPress - 29.09.2021

„Колку убава куќа имате“, рече денеска петседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен која на еднодневната работна посета на Скопје пред Владата беше пречекана од премиерот Зоран Заев.

Средба Пендаровски – Фон дер Лајен: Отпочнување на преговори со ЕУ ќе го забрза реформскиот процес

360 степени - 28.09.2021

На сосотанокот се разговарало и за актуелните случувања во регионот како и за економско-инвестицискиот план на Европската Унија за земјите од Западен Балкан Шефот на државата, Стево Пендаровски, вечерва оствари средба со претседателката на ...

Рама: Сите земји од регионот порано или подоцна ќе се приклучат на иницијативата „Отворен Балкан“

360 степени - 28.09.2021

Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека земјите од Западен Балкан, кои не ја поддржуваат иницијативата „Отворен Балкан“, ќе се приклучат порано или подоцна, пренесува ТВ Клан Косово. „’Отворен Балкан’ е воспоставен и ќе се спроведе, времето ќе ...

(ФОТОВЕСТ) Дали на Фон дер Лајен ѝ се допадна барокната Влада?

360 степени - 28.09.2021

Во еден момент, како што се гледа на снимките, Фон дер Лајен покажува кон барокната зграда на Владата и прави движење со раката карактеристично за ситуации во кои се искажува задоволство од тоа што се гледа Претседателката на Европската комисија, ...

(ФОТО) Фон дер Лајен пристигна во Скопје, за Димитров посетата е силен сигнал дека треба да почнеме преговори

360 степени - 28.09.2021

Лајен во Северна Македонија пристигна од Албанија, каде рече дека нејзината порака е јасна оти иднината на Албанија е во ЕУ Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, попладнево пристигна во Скопје.

Фон дер Лајен во Скопје: Не губете верба за старт на преговорите, треба да направиме само уште еден чекор

360 степени - 28.09.2021

На заедничката прес-конференција со Заев, претседателката на ЕК, слично како и во Тирана, изјави дека е целосно фокусирана на формално отворање на преговорите до крајот на годината, додека за дијалогот со Бугарија рече дека се работи со двете страни ...

Лајен од Албанија ја започна турнејата на Западен Балкан: Мојата порака е јасна, иднината на Албанија е во ЕУ

360 степени - 28.09.2021

Попладне, пак, претседателката на ЕК ќе допатува во посета на Скопје, при што, меѓу другото, со лидерите на земјава ќе разговара и за спорот со Бугарија. Во кино „Фросина“ ќе одржи заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев.

Не губете верба, ние ве сакаме, рече претседателката на Европската комисија фон дер Лајен

Сакам да кажам - 28.09.2021

Иднината на Северна Македонија е во Европската Унија и ве сакаме покрај нас, кажа претседателката на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лајен која денес е во посета на Скопје. На заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев во ...

Заев: Идентитетските прашања не може да бидат предмет на преговори, од Бугарија има сигнали на разбирање

360 степени - 28.09.2021

„Сметаме дека е потребен нов импетус за забрзување на процесот за донесување одлуки затоа што секое продолжување на блокадата ги храбри ретроградните сили кои се противници на европското единствено и европските вредности.

Урсула фон дер Лајен: Не губете верба, направете уште еден чекор кон ЕУ

Deutsche Welle - 28.09.2021

Последниот чекор којшто се очекува да го направи Северна Македонија, според Фон дер Лајен, е постигнувањето напредок во разговорите со Бугарија со цел да се одблокира патот кон ЕУ. „Целосно го поддржувам отварањето на пристапните преговори со ...

„Свадбата“ сега зависи од сватовите, ѝ рече Рама на Фон дер Лајен, која го реафирмира ставот на ЕК за брз старт на ...

360 степени - 28.09.2021

Многу се надевам меѓувладината седница да биде до крајот на годинава, рече претседателката на ЕК, додека албанскиот премиер рече дека одржувањето на меѓувладините конференции сега е прашање на ЕУ, „не на ЕК, туку на член на европското семејство кој ...

Претседателката на Европската комисија во посета на Скопје

360 степени - 28.09.2021

Утре во земјава пристигнува и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје, при што, меѓу другото, со лидерите на земјава ќе разговара и за ...

Претседателката на ЕК во Скопје - има ли можност за деблокада на интеграциите?

Сител - 28.09.2021

Ве молам не ја губете надежта и вербата пред последната пречка. Шефицата на Европската Комисија од Скопје порача – ве сакаме покрај нас и силно работиме да го изодиме заедно последниот километар од целта - почеток на преговорите со Европската Унија ...

„Северна Македонија донесе храбри одлуки, ЕУ треба да испорача“ – Лајен: Се разговара со Скопје и Софија за решавање на ...

ТВ21 - 28.09.2021

Изодевте долг пат кон ЕУ, не остана уште многу, дојдете да направиме уште еден чекор напред, повика претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен при нејзината посета на Скопје.

Бошњаковски за СП: Моќта за проширувањето не е во Брисел, туку во големите членки

Слободен Печат - 28.09.2021

Аналитичарите не очекуваат голем ефект од посетата на претседателката на Европската Комисија Фон дер Лајен во однос на конкретни чекори за евроимтеграцијата на регионот. Според политикологот Владимир Бошњаковски, поминато е времето кога став или ...

Дер Лајен: Со цело срце го поддржувам отворањето на преговорите за Северна Македонија

МКД - 28.09.2021

Целосно, со цело срце го поддржувам формалното отворање на пристапните преговори и тоа што е можбно побрзо. Ве повикувам да не губите верба, зашто добро ги изодевте патот до тука, остваривте голем напредо0к, ајде да направиме уште еден чекор, да ...

Претседателката на ЕК, Фон дер Лајен денеска во Скопје, утре доаѓа и еврокомесарот Вархеји

24 Вести - 28.09.2021

Европската Комисија се фокусира Македонија да ги започне преговорите со ЕУ овој декември. Ваква порака испрати шефицата на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лајен, денеска во Скопје. Лајен вели дека интензивно се разговара и со Скопје и со Софија ...

Фон дер Лајен: Разговараме и со Бугарија за надминување на последната пречка

Телма - 28.09.2021

Европската комисија се фокусира Македонија до крајот на годинава да ги почне преговорите за членство со Европската унија, за што се работи и со Македонија и со Бугарија на надминување на последната пречка тоа да се случи.

Фон дер Лајен – Сега треба ЕУ да испорача, потребен е уште еден чекор

Р.С.Европа - 28.09.2021

Разговараме и со Бугарија со цел да ја надминеме оваа последна пречка. Има многу добри идеи за коишто вреди да се размисли, рече претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Дали на Фон дер Лајен ѝ се допадна барокната Влада?

Сител - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денес беше во посета на Скопје. За време на посетата на главниот град, на фон дер Лајен за момент и беше одвлечено вниманието од зградата на Владата на РМ која е изградена во барокски ...

Урсула Фон Дер Лајен во Скопје: „Постигнавте многу, не ја губете вербата, направете дополнителен напор“

Глас на Америка - 28.09.2021

Според шефицата на Комисијата иднината на земјата е во Европската унија. „Постигнавте многу, не ја губете вербата, направете дополнителен напор“ – со таква порака која се однесува на спорот со Бугарија, Урсула Фон Дер Лајен настапи денеска во Скопје.

Претседателката на Европската комисија Фон Дер Лајен во посета на Македонија

Канал5 - 28.09.2021

Шефицата на Европската комисија, Урсула Фон Дер Лајен пристигна во Скопје. Таа беше пречекана пред владата од премиерот Заев, а попладнево и двајцата ќе одржат заедничка прес-конференција. Јован Ѓорговски ја следи посетата.

Фон Дер Лајен порача целта е да почнат преговори со ЕУ до крајот на годината, Заев гледа позитивни сигнали за прашањата ...

Телма - 28.09.2021

Претседателката на ЕК Урсула Фон дер Лајен по средбата со претседателот на владата Зоран Заев истакна дека очекува до крајот на оваа година прва меѓувладина конференција со ЕУ. -Работиме со двете страни да се надмине последната пречка за почеток на ...

Фон Дер Лајен: Албанија ја исполни својата цел, сега останува на ЕУ да го направи својот дел

Слободен Печат - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во Тирана рече дека Албанија постигна напредок во судските реформи и дека сега Брисел треба да го стори својот дел. Со посетата на Тирана, Фон дер Лајен ја започна турнејата на Западен ...

ВО ЖИВО | Прес-конференција на премиерот Заев и претседателката на ЕК, фон дер Лејен

Слободен Печат - 28.09.2021

Проследете ја во живо заедничката прес-конференција на премиерот Зоран Заев и претседателката на ЕК, Урсула фон дер ...

Заедничка прес-конференција на Заев и Фон дер Лејен (во живо)

Канал5 - 28.09.2021

Заедничка прес-конференција на премиерот Заев и Претседателката на ЕК фон дер ...

Претседателката на ЕК фон дер Лајен во посета на Северна Македонија

Р.С.Европа - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска ќе допатува во посета на Република Северна Македонија. Фон дер Лајен ќе биде пречекана од премиерот Зоран Заев на платото пред Владата.

Претседателката на ЕК, фон дер Лајен, денеска во Скопје

Алсат-М - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска ќе допатува во посета на Република Северна Македонија. Фон дер Лајен ќе биде пречекана од премиерот Зоран Заев на платото пред Владата.

Урсула Фон дер Лајен денеска во Скопје, утре Оливер Вархељи

Слободен Печат - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска ќе допатува во посета на Скопје, каде што свечено ќе биде пречекана од премиерот Зоран Заев на платото пред Владата. Портпаролот на Европската комисија Ерик Мамер претходно изјави ...

Денеска во Скопје Урсула Фон дер Лајен, а утре и Оливер Вархеји

МКД - 28.09.2021

Претседателката на Европската Комисија Урсула Фон дер Лајен денеска ќе допатува во посета на Скопје, каде што свечено ќе биде пречекана од премиерот Зоран Заев на платото пред Владата. Фон дер Лајен во Скопје ќе разговара и за спорот со Бугарија, а ...

Фон дер Лајен: Давам целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Македонија и Албанија

Канал5 - 28.09.2021

Давам целосна поддршка за преговорите со Албанија и Македонија што е можно поскоро. Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен денеска во Тирана, на заедничката прес-конференција со нејзиниот домаќин, албанскот премиер Еди Рама рече дека дава ...

Фон дер Лајен: Давам поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонја

Фокус - 28.09.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен денеска во Тирана, на заедничката прес-конференција со нејзиниот домаќин, албанскот премиер Еди Рама рече дека дава целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонија со ЕУ.

Фон дер Лајен: Давам целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонја со ЕУ

24 Вести - 28.09.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен денеска во Тирана, на заедничката прес-конференција со нејзиниот домаќин, албанскот премиер Еди Рама рече дека дава целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонија со ЕУ.

Фон дер Лајен со целосна поддршка за отпочнување на преговорите со Албанија и Северна Македонија

Алсат-М - 28.09.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен денеска во Тирана, на заедничката прес-конференција со нејзиниот домаќин, албанскот премиер Еди Рама рече дека дава целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонија со ЕУ.

Фон дер Лајен: Давам целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонја со ЕУ

ТВ21 - 28.09.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен денеска во Тирана, на заедничката прес-конференција со нејзиниот домаќин, албанскиот премиер Еди Рама рече дека дава целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонија со ЕУ.

Лајен: Иднината на Албанија е во ЕУ

Фокус - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, преку објава на Твитер го изрази своето задоволство што ја започнала балканската турнеја токму од Албанија. Преку објавата по средбата со премиерот Еди Рама, таа истакна дека нејзината ...

(ФОТО) Фон дер Лајен пристигна во Скопје, ја пречека Димитров

Фокус - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, попладнево пристигна во Скопје. На скопскиот аеродром ја пречека вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров. Тој на социјалните мрежи напиша дека оваа нејзина посета е многу ...

Лајен: Иднината на Албанија е во ЕУ, време е Унијата да дејствува

ТВ21 - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, преку објава на Твитер го изрази своето задоволство што ја започнала балканската турнеја токму од Албанија. Преку објавата по средбата со премиерот Еди Рама, таа истакна дека нејзината ...

Фон дер Лајен: Вие постигнавте напредок, сега ЕУ треба да испорача

Р.С.Европа - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија (EK) Урсула фон дер Лајен денеска по средбата со премиерот на Северна Македонија Зоран Заев изјави дека иднината на Северна Македонија е во Европската унија (ЕУ). „Ве сакаме покрај нас.

Лајен: Постигнавте извонреден напредок, сега ЕУ треба да испорача

Канал5 - 28.09.2021

Шефицата на европската комисија, Урсула Фон дер Лајен попладнево во Скопје порача - Македонија постигна извонреден напредок, Европската Унија треба да испорача.. Заедничката прес-конференција со премиерот Заев ја следеше Јован Ѓорговски..

(ФОТО) Заев и посака добредојде на Фон дер Лајен

Фокус - 28.09.2021

Првиот човек на Владата на Македонија, Зоран Заев денеска ја пречека претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен. Како што напиша тој на социјалните мрежи, оваа посета е уште едно охрабрување и признание за нашите исполнети задачи ...

Заев: ЕУ мора да најде формула за да си го одржи зборот

Канал5 - 28.09.2021

Заедничка прес-конференција на премиерот Зоран Заев и Претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен. Фон дер Лајен беше пречекана пред владата од премиерот Заев. „Ѝ посакав добредојде на претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен во ...

ЕК: Нашата позиција не е сменета, почеток на преговори со Скопје и Тирана во декември

Алсат-М - 28.09.2021

По конфузијата што се појави со изјавата на претседателката Урсула фон дер Лајен за одвојувањето на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговори со ЕУ, од Европската Комисија попладнево потврдија дека нивната позиција не е сменета, јави ...

Урсула фон дер Лејен денеска во посета на Македонија и Албанија

Фокус - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, денеска пристигнува во Албанија и Македонија, како дел од посетата на Западен Балкан. Во рамките на турнејата се планирани посети на Црна Гора, Србија и Косово.

Фон дер Лајен: Постигнавте извонреден напредок, сега ЕУ треба да испорача

Канал5 - 28.09.2021

Вистина е дека иднината на Македонија е во ЕУ и ве сакаме покрај нас. Европската комисија, и јас самата, стоиме на тоа дека вие постигнавте извонреден напредок и сакам да бидам јасна дека сега ЕУ треба да испорача, изјави денеска претседателката на ...

ФОТО | Заев: Ѝ посакав добредојде на Урсула фон дер Лајен

Слободен Печат - 28.09.2021

Ѝ посакав добредојде на претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен во Влада на Република Северна Македонија и ѝ се заблагодарив за нејзиниот личен ангажман и посветеност за Северна Македонија во процесот за нашите аспирации за ...

Фон дер Лејен: Направивте многу, на ред е ЕУ да го испорача своето

Алсат-М - 28.09.2021

Иднината на Северна Македонија е Европската Унија и ние ве сакаме на нашата страна. Европската Комисија, но и јас лично цврсто го држиме тој став, рече претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен на денешната прес конференција во ...

Решение со Бугарија и старт на преговорите до крајот на годинава, очекуваат Фон дер Лејен и Заев

Алсат-М - 28.09.2021

Нашата цел е Северна Македонија и Албанија да започнат со пристапниот процес пред крајот на годината. ЕК разговара со Скопје и Софија за надминување на блокадата, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на ...

Утешни зборови од Фон дер Лајен: Не губете верба, изодевте толкав пат, имате поддршка од многу пријатели во ЕУ

Слободен Печат - 28.09.2021

Вистина е дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ и ве сакаме покрај нас. Европската комисија, и јас самата, стоиме на тоа дека вие постигнавте извонреден напредок и сакам да бидам јасна дека сега ЕУ треба да испорача, изјави денеска ...

Фон дер Лајен: Постигнавте извонреден напредок, сега ЕУ треба да испорача

24 Вести - 28.09.2021

Вистина е дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ и ве сакаме покрај нас. Европската комисија, и јас самата, стоиме на тоа дека вие постигнавте извонреден напредок и сакам да бидам јасна дека сега ЕУ треба да испорача, изјави денеска ...

Заев и фон дер Лајен: Иднината на Македонија ќе биде европска

Канал5 - 28.09.2021

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен којашто е во еднодневна работна посета на нашата земја. Премиерот Заев ја пречека претседателката на Европската комисија Урсула ...

Решение со Бугарија и старт на преговорите до крајот на годинава, очекуваат Фон дер Лајен и Заев

Слободен Печат - 28.09.2021

Нашата цел е Северна Македонија и Албанија да започнат со пристапниот процес пред крајот на годината. ЕК разговара со Скопје и Софија за надминување на блокадата, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на ...

Пендаровски се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лајен

Канал5 - 28.09.2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лејен која престојува во посета на Македонија, се наведува во соопштението од кабинетот на претседателот..

Пендаровски и Фон дер Лајен разговараа за евроинтеграцијата на Македонија

Сител - 28.09.2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен која престојува во посета на Република Македонија. Пендаровски изрази благодарност за оваа посета и за личниот ангажман на ...

Пендаровски за средбата со дер Лајен: Отворањето на пристапните преговори ќе ги интензивира реформите

МКД - 28.09.2021

Претседателот Стево Пендаровски вечерва ја прими претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лајен, а во разговорот со неа шефот на државата изрази благодарност за нејзиниот личен ангажман и посветеноста кон земјите од Западен Балкан, ...

ФОТО+ВИДЕО | Пендаровски и Фон дер Лајен разговараа за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Слободен Печат - 28.09.2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен која престојува во посета на Република Северна Македонија. Пендаровски изрази благодарност за оваа посета и за личниот ангажман на ...

Фон дер Лајен: Иднината на Македонија е во ЕУ и ве сакаме покрај нас

Сител - 28.09.2021

Вистина е дека иднината на Македонија е во ЕУ и ве сакаме покрај нас. Европската комисија, и јас самата, стоиме на тоа дека вие постигнавте извонреден напредок и сакам да бидам јасна дека сега ЕУ треба да испорача, изјави денеска претседателката на ...

Заев: Одложувањето на преговорите ги храни противниците на европското единство

Алсат-М - 28.09.2021

Секое продолжување на блокадата за почеток на преговорите ги храни силите коишто се противници на европското единство, рече премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција со претседателката на Европската Комсија, Урсула фон дер Лајен.

И Пендаровски и Фон дер Лајен заклучија дека Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ

Фокус - 28.09.2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен која престојува во посета на Република Северна Македонија. Пендаровски изрази благодарност за оваа посета и за личниот ангажман на ...

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лејен

24 Вести - 28.09.2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лејен која престојува во посета на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски изрази благодарност за оваа посета и за личниот ...

Фон дер Лејен денеска ги посети Скопје и Тирана

Алсат-М - 28.09.2021

Европската комисија има за цел да започне преговори меѓу ЕУ и Северна Македонија и Албанија пред крајот на годината. Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лејен престојуваше во Скопје, на првиот ден од нејзината турнеја низ Западен Балкан.

Блокирана фејсбук-страната на албанскиот премиер Рама при преносот од пречекот на Фон дер Лајен

Слободен Печат - 28.09.2021

Фејсбук-страната на албанскиот премиер Еди Рама денеска е блокирана, откако во Тирана пристигна претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Таа е пречекана од премиерот Еди Рама во Палатата на бригадите, по што следуваше средба со ...

Фон дер Лајен кон Заев: Ви честитам за напредокот, ве сакаме покрај нас!

Фокус - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен на денешната прес-конференција со премиерот Зоран Заев зборуваше со многу ентузијазам за напредокот на Македонија во изминатите неколку години. „Ве сакаме покрај нас.

Димитров: Посетата на фон дер Лајен силен сигнал за потребата од почеток на преговорите со ЕУ

Сител - 28.09.2021

Добредојде во Македонија за претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен!, напиша вицепремиерот Никола Димитров на неговиот Фејсбук профил. – Посетата е силен сигнал за потребата од дејствување и исполнување на европското верување: почеток на ...

Фон дер Лајен пристигна во Скопје, за Димитров посетата е силен сигнал дека треба да почнеме преговори

Алсат-М - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, попладнево пристигна во Скопје. На скопскиот аеродром ја пречека вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров. „Посетата е силен сигнал за потребата од дејствување и за ...

Рама: Преговорите со ЕУ зависат од членка која со инает се однесува кон една земја, а друга држи како заложник

МКД - 28.09.2021

По средбата со албанскиот премиер Еди Рама во тирана, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен повтори дека дава целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Македонија со ЕУ, што е можно поскоро.

ФОТО: Фон дер Лајен пристигна во Скопје, Димитров вели потребен е исчекор за враќање на довербата

Слободен Печат - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, попладнево пристигна во Скопје. На скопскиот аеродром ја пречека вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров. Лајен во Северна Македонија пристигна од Албанија, каде рече дека ...

Лајен: Иднината на Албанија е во ЕУ

Р.С.Европа - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, преку објава на Твитер го изрази своето задоволство што ја започнала балканската турнеја токму од Албанија. Преку објавата по средбата со премиерот Еди Рама, таа истакна дека нејзината ...

Лајен: Иднината на Албанија е во ЕУ

Алсат-М - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, преку објава на Твитер го изрази своето задоволство што ја започнала балканската турнеја токму од Албанија. Преку објавата по средбата со премиерот Еди Рама, таа истакна дека нејзината ...

Заедничка прес-конференција на Заев и Фон дер Лајен (во живо)

Канал5 - 28.09.2021

Заедничка прес-конференција на премиерот Зоран Заев и Претседателката на ЕК Урсула фон дер ...

Фон дер Лајен во обид за отплеткување на македонско-бугарскиот јазол

Р.С.Европа - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска доаѓа во посета на Скопје, а утре пристигнува и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. Бугарската блокада на македонските евроинтеграции ќе биде тема на разговорите.

Фон Дер Лајен во Тирана, на домаќинот Рама му го блокираа ФБ профилот додека ја чекаше гостинката од Брисел

Телма - 28.09.2021

Фејсбук-страната на албанскиот премиер Еди Рама денеска е блокирана, откако во Тирана пристигна претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. – Страната е блокирана во момент кога во живо се пренесуваше свеченот пречек на Лајен.

Блокирана фејсбук-страната на албанскиот премиер Рама при преносот од пречекот на Фон дер Лајен

24 Вести - 28.09.2021

Фејсбук-страната на албанскиот премиер Еди Рама денеска е блокирана, откако во Тирана пристигна претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. - Страната е блокирана во момент кога во живо се пренесуваше свеченот пречек на Лајен.

Фон дер Лајен денеска во Скопје

24 Вести - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје, при што меѓудругото со лидерите на земјава ќе разговара и за спорот со Бугарија.

Урсула фон дер Лајен денеска во Скопје, а утре во посета доаѓа и еврокомесарот Вархеји

Сител - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје, при што меѓудругото со лидерите на земјава ќе разговара и за спорот со Бугарија.

Фон дер Лајен денеска во Скопје, а утре во посета доаѓа и еврокомесарот Вархеји

Слободен Печат - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје, при што меѓудругото со лидерите на земјава ќе разговара и за спорот со Бугарија.

Фон дер Лајен денеска во Скопје, а утре во посета доаѓа и еврокомесарот Вархеји

Канал5 - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје, при што меѓудругото со лидерите на земјава ќе разговара и за спорот со Бугарија.

Фон дер Лајен денеска во Скопје – утре во посета доаѓа и еврокомесарот Вархеји

ТВ21 - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје, при што меѓудругото со лидерите на земјава ќе разговара и за спорот со Бугарија.

Посебен режим на сообраќај денес и утре во Скопје

ТВ21 - 25.10.2022

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 26 и 27.10.2022 година (денес и утре), во официјална посета на Република Северна Македонија ќе пристигне претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен.

Приспивната песна на Фон дер Лајен

+инфо - 28.09.2021

Награда овој пат нема да има, туку е мамка за пацери. Луѓето нема да го метаболизираат, ќе продолжиме да цупкаме во место, па ќе има некои промени на домашен план за едно 2-3 ...

Заев од пресот со фон дер Лајен: ЕУ да го забрза процесот на проширување затоа што блокадата ги храбри противниците на ...

Бриф - 28.09.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен којашто е во еднодневна работна посета на нашата земја.

Решение со Бугарија и старт на преговорите до крајот на годинава, очекуваат Фон дер Лејен и Заев

Вечер Прес - 28.09.2021

Нашата цел е Северна Македонија и Албанија да започнат со пристапниот процес пред крајот на годината. ЕК разговара со Скопје и Софија за надминување на блокадата, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на ...

Фон Дер Лајен: Ве сакаме кај нас, ЕК и самата јас стоиме на тоа

Фактор - 28.09.2021

Премиерот Зоран Заев денеска на прес конференција со шефицата на ЕК, Урсула Фон Дер Лајен изјави дека ќе ги интензивираат разговорите со Бугарија, но идентитетските прашања не можат да бидат тема на разговори.

Фон Дер Лајен е загрижена и бара деескалација на односите меѓу Србија и Косово

Фактор - 28.09.2021

Претседателеката на Европската Комисија, Урсула Фон Дер Лајен е загрижена и бара деескалација на односите меѓу Србија и Косово. Таа му се заблагодари на македонскиот премиер Зоран Заев кој упати мирољубива порака, дека само преку дијалог ќе бидат ...

Фон дер Лајен ни подари грант од 2,6 милини евра

Бриф - 28.09.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен, на денешната заедничка прес конференција со премиерот Зоран Заев соопшти дека ЕУ ќе ни додели грант од 2,6 милиони евра за поддршка на млади. -Сакаме да го слушнеме гласот на младите, тие треба да ја ...

Пендаровски и Фон дер Лајен разговараа за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Нова ТВ - 28.09.2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен која престојува во посета на Република Северна Македонија. Пендаровски изрази благодарност за оваа посета и за личниот ангажман на ...

(ГАЛЕРИЈА) Заев ја пречека Фон Дер Лајен, подоцна ќе имаат заеднички прес

Фактор - 28.09.2021

Шефицата на Европската комисија, Урсула Фон Дер Лајен пристигна во Скопје. Таа беше пречекана пред владата од премиерот Заев, а попладнево и двајцата ќе одржат заедничка прес-конференција.

(видео) Ве повикувам да не губите верба, дојдовте до тука, изодевте толкав пат, ајде сега да направиме уште еден чекор ...

ММС - 28.09.2021

Не губете верба, ние ве сакаме порача денеска претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон Дер Лајен на заедничката прес конференција со премиерот Заев. „Вистината е дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ, ве сакаме покрај нас, Европската ...

Топ чанел: Лајен со јасна порака дека го поддржува „Отворен Балкан“

Вечер Прес - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, за време на престојот во Тирана, меѓу дугото дала јасна порака дека ја поддржува иницијатвата „Отворен Балкан“, пренесе Топ чанел.

Фон дер Лајен: Вистина е дека иднината на Македонија е во ЕУ. Ве сакаме во ЕУ

Вечер Прес - 28.09.2021

Срдечна и непосредна, полна со оптимистички пораки. Ваков впечаток остави претседателката на ЕК на прес-конференцијата што ја одржа вчера доцна попладне заедно со премиерот Зоран Заев. – Доаѓам како пријател и како партнер.

Фон дер Лајен: Постигнавте извонреден напредок, сега ЕУ треба да испорача

OhridNews - 28.09.2021

Вистина е дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ и ве сакаме покрај нас. Европската комисија, и јас самата, стоиме на тоа дека вие постигнавте извонреден напредок и сакам да бидам јасна дека сега ЕУ треба да испорача, изјави денеска ...

Фон дер Лајен:Ве сакаме во ЕУ, сега таа е следна да испорача

Вечер Прес - 28.09.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лејен која е во посета на нашата земја, попладнево се обрати на заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев. На почетокот таа прво се заблагодари што беше приемна во МКЦ, да се види што е постигнато со ...

Лајен: Иднината на Албанија е во ЕУ, време е Унијата да дејствува

Вечер Прес - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, преку објава на Твитер го изрази своето задоволство што ја започнала балканската турнеја токму од Албанија. Преку објавата по средбата со премиерот Еди Рама, таа истакна дека нејзината ...

Пендаровски и Фон дер Лајен разговараа за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Бриф - 28.09.2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен која престојува во посета на Република Северна Македонија. Пендаровски изрази благодарност за оваа посета и за личниот ангажман на ...

Разговараме и со Бугарија со цел да ја надминеме оваа последна пречка, рече Фон Дер Лајен

ММС - 28.09.2021

Идентитетските прашања не може да бидат предмет на преговори, истака премиерот Заев, додека претседателката на Европската Комисија Фон Дер Лајен испраќа позитивни сигнали за започнување на првата меѓувладина конференција.

Пендаровски и Фон дер Лајен разговараа за евроинтеграцијата на Македонија

Вечер Прес - 28.09.2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен која престојува во посета на Македонија. Пендаровски изрази благодарност за оваа посета и за личниот ангажман на претседателката на ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Фон Дер Лајен сака да ја види Македонија во ЕУ, но дел од европските дипломати имаат поинаков став

Фактор - 28.09.2021

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ЈА ОХРАБРУВА МАКЕДОНИЈА ДА НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ЕУ Премиерот Зоран Заев денеска на прес конференција со шефицата на ЕК, Урсула Фон Дер Лајен изјави дека ќе ги интензивираат разговорите со Бугарија, но идентитетските прашања не можат да ...

(ВО ЖИВО) Заедничка прес-конференција на премиерот Заев и Претседателката на ЕК, Фон дер Лејен

Бриф - 28.09.2021

Погледнете ја во живо заедничката прес-конференција на премиерот Заев и Претседателката на ЕК фон дер ...

Урсула фон дер Лејен ја започна својата посета на Западен Балкан: Денес во Македонија и Албанија-какви пораки носи ?

Фактор - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, денеска пристигнува во Албанија и Македонија, како дел од посетата на Западен Балкан. Во рамките на турнејата се планирани посети на Црна Гора, Србија и Косово.

Фон дер Лајен пречекана пред Владата/ФОТО ГАЛЕРИЈА

Вечер Прес - 28.09.2021

Попладнево пред Владата пристигна претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, која ја пречека премиерот Зоран Заев. Фото. П. ...

Фон дер Лајен пристигна во Скопје, за Димитров посетата е силен сигнал дека треба да почнеме преговори

Бриф - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, попладнево пристигна во Скопје. На скопскиот аеродром ја пречека вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров. -Добредојде во Северна Македонија за претседателката на ЕК Урсула ...

Урсула фон дер Лејен денеска во посета на Македонија и Албанија

Либертас - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, денеска пристигнува во Албанија и Македонија, како дел од посетата на Западен Балкан. Во рамките на турнејата се планирани посети на Црна Гора, Србија и Косово.

Димитров: Посетата на Фон дер Лајен силен сигнал за потребата од почеток на преговорите со ЕУ

Вечер Прес - 28.09.2021

Добредојде во Северна Македонија за претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен!, напиша вицепремиерот Никола Димитров на неговиот Фејсбук профил. – Посетата е силен сигнал за потребата од дејствување и исполнување на европското верување: почеток на ...

ФОН ДЕР ЛАЈЕН СО ПОРАКА ОД ТИРАНА Давам целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Македонија со ЕУ

+инфо - 28.09.2021

Многупати до сега бевме подготвени за свадба, но сватовите не дојдоа, сега не се подготвуваме за свадби, туку за изјави на љубов, бидејќи свадбите се во рацете на сватовите. Ние сега ја правиме нашата работа не дека бараат Брисел, Париз или ...

Студен туш од Брисел: Европската унија нема веќе да гарантира членство за Македонија?

Алфа - 28.09.2021

Европската унија повеќе нема да им гарантира членство на државите од Западен Балкан, меѓу кои е и Македонија. Оваа информација ја носи светски познатата информативна агенција Ројтерс, повикувајќи се на високи дипломатски извори од Брисел.

Фон дер Лајен: Давам целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонја со ЕУ

Либертас - 28.09.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен денеска во Тирана, на заедничката прес-конференција со нејзиниот домаќин, албанскот премиер Еди Рама рече дека дава целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонија со ЕУ.

Димитров ја пречека Фон дер Лајен , верува дека посетата е силен сигнал да почнеме преговори

Либертас - 28.09.2021

Лајен во Северна Македонија пристигна од Албанија, каде рече дека нејзината порака е јасна оти иднината на Албанија е во ЕУ Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, попладнево пристигна во Скопје.

Фон дер Лајен: Давам целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонја со ЕУ

Вечер Прес - 28.09.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен денеска во Тирана, на заедничката прес-конференција со нејзиниот домаќин, албанскот премиер Еди Рама рече дека дава целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонија со ЕУ.

Фон дер Лајен: Давам целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонја со ЕУ

Бриф - 28.09.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен денеска во Тирана, на заедничката прес-конференција со нејзиниот домаќин, албанскот премиер Еди Рама рече дека дава целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонија со ЕУ.

Лајен: Време е Унијата да дејствува, иднината на Албанија е во ЕУ

Нова ТВ - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, преку објава на Твитер го изрази своето задоволство од почетокот на балканската турнеја од Албанија. Преку објавата по средбата со премиерот Еди Рама, таа истакна дека нејзината ...

Фон дер Лајен денеска во Скопје, а утре во посета доаѓа и еврокомесарот Вархеји

Нова ТВ - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје, при што меѓудругото со лидерите на земјава ќе разговара и за спорот со Бугарија.

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен денеска во посета на Скопје

Вечер Прес - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска ќе допатува во посета на Македонија. Фон дер Лајен ќе биде пречекана од премиерот Зоран Заев на платото пред Владата. Според агендата, предвидено е двете делегации да заминат во ...

Решение со Бугарија и старт на преговорите до крајот на годинава, очекуваат Фон дер Лејен и Заев

Либертас - 28.09.2021

Нашата цел е Северна Македонија и Албанија да започнат со пристапниот процес пред крајот на годината. ЕК разговара со Скопје и Софија за надминување на блокадата, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на ...

(ВИДЕО) Прес-конференција на премиерот Заев и претседателката на ЕК, Фон дер Лајен

Нова ТВ - 28.09.2021

Во живо од заедничката прес-конференција на премиерот Зоран Заев и претседателката на ЕК, Урсула Фон дер ...

Решение со Бугарија и старт на преговорите до крајот на годинава, очекуваат Фон дер Лејен и Заев

Нова ТВ - 28.09.2021

Нашата цел е Северна Македонија и Албанија да започнат со пристапниот процес пред крајот на годината. ЕК разговара со Скопје и Софија за надминување на блокадата, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на ...

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВО СКОПЈЕ Претседателката на ЕК на средби со државниот врв

+инфо - 28.09.2021

Скопје е втора станица на Фон дер Лајен на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан, чија цел е да ја потврди посветеноста на ЕУ кон регионот. Од 28 до 30 септември таа ќе ги посети сите шест земји од Западниот Балкан, почнувајќи од Албанија.

Решение со Бугарија и старт на преговорите до крајот на годинава, очекуваат Фон дер Лејен и Заев

Бриф - 28.09.2021

Нашата цел е Северна Македонија и Албанија да започнат со пристапниот процес пред крајот на годината. ЕК разговара со Скопје и Софија за надминување на блокадата, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на ...

Блокирана фејсбук-страната на албанскиот премиер Рама при преносот од пречекот на Фон дер Лајен

Вечер Прес - 28.09.2021

Фејсбук-страната на албанскиот премиер Еди Рама денеска е блокирана, откако во Тирана пристигна претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. – Страната е блокирана во момент кога во живо се пренесуваше свеченот пречек на Лајен.

При пренос од дочекот на Фон дер Лајен во Тирана: Блокиран фејсбук профилот на премиерот Рама

Нова ТВ - 28.09.2021

Фејсбук-страната на албанскиот премиер Еди Рама денеска е блокирана, откако во Тирана пристигна претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен. Таа беше дочекана од премиерот Еди Рама во Палатата на бригадите, по што следуваше ...

Фон дер Лајен- Сега ЕУ требе да испорача. Ве сакаме покрај нас

Либертас - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска од Скопје порача дека сега е време Европската унија да испорача. -Вистината е дека иднината на Северна Македонија е во Европската унија. Ве сакаме покрај нас.

Фон дер Лајен: Давам целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонја со ЕУ

Нова ТВ - 28.09.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен денеска во Тирана, на заедничката прес-конференција со нејзиниот домаќин, албанскот премиер Еди Рама рече дека дава целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонија со ЕУ.

Фон дер Лајен: Постигнавте извонреден напредок, сега ЕУ треба да испорача

Нова ТВ - 28.09.2021

Вистина е дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ и ве сакаме покрај нас. Европската комисија, и јас самата, стоиме на тоа дека вие постигнавте извонреден напредок и сакам да бидам јасна дека сега ЕУ треба да испорача, изјави денеска ...

Еди Рама и рече на Фон Дер Лајен дека „свадбата“ сега зависи од сватовите

Фактор - 28.09.2021

„Свадбата“ сега зависи од сватовите, изјави албанскиот премиер Еди Рама на средбата со претседателката на ЕК, Урсула Фон Дер Лајен, мислејќи на почеток на преговорите. Тој вели дека Албанија продолжува да го користи знаењето и искуството на ЕУ за да ...

Фон дер Лајен: Постигнавте извонреден напредок, сега ЕУ треба да испорача

Бриф - 28.09.2021

Вистина е дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ и ве сакаме покрај нас. Европската комисија, и јас самата, стоиме на тоа дека вие постигнавте извонреден напредок и сакам да бидам јасна дека сега ЕУ треба да испорача, изјави денеска ...

Фон дер Лајен денеска во Скопје, а утре во посета доаѓа и еврокомесарот Вархеји

Вечер Прес - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје, при што меѓудругото со лидерите на земјава ќе разговара и за спорот со Бугарија.

Фон дер Лајен денеска во Скопје, а утре во посета доаѓа и еврокомесарот Вархеји

Бриф - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје, при што меѓудругото со лидерите на земјава ќе разговара и за спорот со Бугарија.Како што јави дописничката на МИА од Брисел, од Европската ...

Фон дер Лајен изрази целосна поддршка за формалното отворање пристапни преговори со земјава

Вечер Прес - 28.09.2021

Вистина е дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ и ве сакаме покрај нас. Европската комисија, и јас самата, стоиме на тоа дека вие постигнавте извонреден напредок и сакам да бидам јасна дека сега ЕУ треба да испорача, изјави денеска ...

Лајен во Скопје: Денес и утре посебен режим на сообраќај во градот

Вечер Прес - 28.09.2021

Денес и во утре ќе има посебен режим на сообраќај во Скопје, информираат од Министерството за внатрешни работи. Секторот за внатрешни работи Скопје, ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје ...

ФОН ДЕР ЛАЈЕН СО УТЕШНИ ЗБОРОВИ Не губете верба, изодевте толкав пат, достигнавте голем напредок

+инфо - 28.09.2021

Претседателката на ЕК ги поздрави реформите што државава ги спроведува, особено, како што рече, во областа на владеење на правото и борбата против корупцијата и организираниот криминал, посочувајќи оти е важно да се продолжи со тој напредок, ...

Лајен: Иднината на Албанија е во ЕУ, време е Унијата да дејствува

24Инфо - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, преку објава на Твитер го изрази своето задоволство што ја започнала балканската турнеја токму од Албанија. Преку објавата по средбата со премиерот Еди Рама, таа истакна дека нејзината ...

Лајен од Тирана: Иднината на Албанија е во ЕУ

Независен - 28.09.2021

Албанија – Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, преку објава на Твитер го изрази своето задоволство што ја започнала балканската турнеја токму од Албанија. Преку објавата по средбата со премиерот Еди Рама, таа истакна дека ...

Фон дер Лајен: Постигнавте извонреден напредок, сега ЕУ треба да испорача

Скопје инфо - 28.09.2021

Вистина е дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ и ве сакаме покрај нас. Европската комисија, и јас самата, стоиме на тоа дека вие постигнавте извонреден напредок и сакам да бидам јасна дека сега ЕУ треба да испорача, изјави денеска ...

Дер Лајен: Имајте верба, целта ми е до крајот на годината да ги почнете преговорите

Независен - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска по средбата со премиерот на Северна Македонија Зоран Заев изјави дека целта на која е фокусирана е Северна Македонија до крајот на годината да ги почне преговорите со Унијата.

Фон дер Лајен: Постигнавте извонреден напредок, сега ЕУ треба да испорача

24Инфо - 28.09.2021

Вистина е дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ и ве сакаме покрај нас. Европската комисија, и јас самата, стоиме на тоа дека вие постигнавте извонреден напредок и сакам да бидам јасна дека сега ЕУ треба да испорача, изјави денеска ...

Заев: Од Бугарија пристигнуваат сигнали за разбирање за идентитетските прашања

Lider - 28.09.2021

Денес ќе биде потпишан меморандумот за поддршка, односно првата транша од 2,6 милиони евра наменети за Северна Македонија од вкупно 15 милиони евра како буџетска поддршка за образование и вработување на младите, информира премиерот Зоран Заев на ...

Фон дер Лаен во Тирана: Иднината на Албанија е во ЕУ

MTM - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во Тирана рече дека Албанија постигна напредок во судските реформи и дека сега Брисел треба да го стори својот дел. „Мојата порака е јасна. Иднината на Албанија е во ЕУ.

Димитров на скопскиот аеродром ја пречека Фон дер Лајен

Lider - 28.09.2021

Попладнево на скопскиот аеродром пристигна претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен која ја пречека вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров. „Посетата е силен сигнал за потребата од дејствување и исполнување на ...

Димитров ја пречека Фон дер Лејен на аеродромот во Скопје

Независен - 28.09.2021

– Добредојде во Северна Македонија за претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен!, напиша вицепремиерот Никола Димитров на неговиот Фејсбук профил. – Посетата е силен сигнал за потребата од дејствување и исполнување на европското верување: почеток ...

Димитров: Посетата на Фон дер Лејен силен сигнал за потребата од почеток на преговорите со ЕУ

Press24 - 28.09.2021

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров попладнево ја пречека претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. - Посетата е силен сигнал за потребата од дејствување и исполнување на европското верување: почеток на преговорите.

Фон дер Лајен: Постигнавте извонреден напредок, сега ЕУ треба да испорача

Press24 - 28.09.2021

Вистина е дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ и ве сакаме покрај нас. Европската комисија, и јас самата, стоиме на тоа дека вие постигнавте извонреден напредок и сакам да бидам јасна дека сега ЕУ треба да испорача, изјави денеска ...

Димитров на скопскиот аеродром ја пречека Фон дер Лајен

Нетпрес - 28.09.2021

Попладнево на скопскиот аеродром пристигна претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен која ја пречека вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров. Посетата е силен сигнал за потребата од дејствување и исполнување на ...

Димитров: Посетата на Фон дер Лејен силен сигнал за потребата од почеток на преговорите со ЕУ

24Инфо - 28.09.2021

Добредојде во Северна Македонија за претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен!, напиша вицепремиерот Никола Димитров на неговиот Фејсбук профил. – Посетата е силен сигнал за потребата од дејствување и исполнување на европското верување: почеток на ...

Фон дер Лаен во Тирана: Иднината на Албанија е во ЕУ

Н.Македонија - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во Тирана рече дека Албанија постигна напредок во судските реформи и дека сега Брисел треба да го стори својот дел. „Мојата порака е јасна. Иднината на Албанија е во ЕУ.

Фон дер Лајен: Постигнавте извонреден напредок, сега ЕУ треба да испорача

Денешен - 28.09.2021

Вистина е дека иднината на … Македонија е во ЕУ и ве сакаме покрај нас. Европската комисија, и јас самата, стоиме на тоа дека вие постигнавте извонреден напредок и сакам да бидам јасна дека сега ЕУ треба да испорача, изјави денеска претседателката ...

Фон дер Лејен пристигна во Скопје, за Димитров посетата е силен сигнал за исполнување на европското верување за почеток ...

еМагазин - 28.09.2021

Добредојде во Северна Македонија за претседателката на ЕК, !, напиша вицепремиерот на неговиот Фејсбук профил. – Посетата е силен сигнал за потребата од дејствување и исполнување на европското верување: почеток на преговорите.

Заев – Фон дер Лејен: Oчекувaме придвижување во однос на проширувањето на ЕУ

Н.Македонија - 28.09.2021

Премиерот Зоран Заев попладнево ја пречека претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен. Како што напиша тој на социјалните мрежи, оваа посета е уште едно охрабрување и признание за исполнетите задачи.

Фон дер Лајен од Тирана даде подршка за отпочнување на преговорите со Албанија и Македонија, Рама порача дека “свадбите ...

еМагазин - 28.09.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен денеска во Тирана, на заедничката прес-конференција со нејзиниот домаќин, албанскот премиер Еди Рама рече дека дава целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонија со ЕУ.

Фон дер Лајен: Давам целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Македонја со ЕУ

24Инфо - 28.09.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен денеска во Тирана, на заедничката прес-конференција со нејзиниот домаќин, албанскот премиер Еди Рама рече дека дава целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонија со ЕУ.

Заев- Фон дер Лаен: Oчекувaме придвижување во однос на проширувањето на ЕУ

24Инфо - 28.09.2021

Премиерот Зоран Заев попладнево ја пречека претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лаен. Како што напиша тој на социјалните мрежи, оваа посета е уште едно охрабрување и признание за исполнетите задачи.

Блокирана фејсбук-страната на Рама при преносот од пречекот на Фон дер Лајен

Независен - 28.09.2021

Албанија – Фејсбук-страната на албанскиот премиер Еди Рама денеска е блокирана, откако во Тирана пристигна претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. – Страната е блокирана во момент кога во живо се пренесуваше свеченот пречек на ...

Фон дер Лајен: Давам целосна поддршка за преговорите со Албанија и Северна Македонија што е можно поскоро

Press24 - 28.09.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен денеска во Тирана, на заедничката прес-конференција со нејзиниот домаќин, албанскот премиер Еди Рама рече дека дава целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонија со ЕУ.

(Видео) Фон дер Лаен: Иднината на Северна Македонија ќе биде европска, цврсто стоиме на тоа

MTM - 28.09.2021

Премиерот, Зоран Заев денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лаен која дојде во еднодневна работна посета на нашата земја. На прес-конференцијата одржана во завршницата на агендата, Заев истакна дека Северна ...

Фон дер Лејен: Иднината на Македонија ќе биде европска, цврсто стоиме на тоа

Н.Македонија - 28.09.2021

Премиерот, Зоран Заев денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен која дојде во еднодневна работна посета на нашата земја. На прес-конференцијата одржана во завршницата на агендата, Заев истакна дека Македонија ...

Заев - Фон дер Лаен: Oчекувaме придвижување во однос на проширувањето на ЕУ

MTM - 28.09.2021

Премиерот Зоран Заев попладнево ја пречека претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лаен. Како што напиша тој на социјалните мрежи, оваа посета е уште едно охрабрување и признание за исполнетите задачи.

Урсула Фон дер Лајен денеска во Скопје, утре еврокомесарот Вархеи

Независен - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје, при што меѓудругото со лидерите на земјава ќе разговара и за спорот со Бугарија.

Решение со Бугарија и старт на преговорите до крајот на годинава, очекуваат Фон дер Лејен и Заев

Press24 - 28.09.2021

Нашата цел е Северна Македонија и Албанија да започнат со пристапниот процес пред крајот на годината. ЕК разговара со Скопје и Софија за надминување на блокадата, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на ...

(ВИДЕО) Фон Дер Лајен му рече на Заев дека многу е убава барокната зграда на Владата

Lider - 28.09.2021

Првото нешто кое Фон Дер Лајен го забележа кога излезе од своето возило пред Владата беше барокната зграда на Владата за која на Заев му кажа дека е многу убава. Интересно е што изјавата на Претседателката на Европската Комисија доаѓа во време кога ...

Фон дер Лајен: Давам целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонја со ЕУ

Lider - 28.09.2021

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен денеска во Тирана, на заедничката прес-конференција со нејзиниот домаќин, албанскот премиер Еди Рама рече дека дава целосна поддршка за отпочнување на преговорите на Албанија и Северна Македонија со ЕУ.

Фон дер Лајен во Скопје: Не губете верба за старт на преговорите – треба да направиме само уште еден чекор

Нетпрес - 28.09.2021

На заедничката прес-конференција со Заев, претседателката на ЕК, слично како и во Тирана, изјави дека е целосно фокусирана на формално отворање на преговорите до крајот на годината, додека за дијалогот со Бугарија рече дека се работи со двете страни ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на Заев и претседателката на ЕК, Фон дер Лејен

Lider - 28.09.2021

Погледнете ја во живо заедничката прес-конференција на премиерот Зоран Заев и претседателката на ЕК, Урсула фон дер ...

Средба Пендаровски-Фон дер Лајен: Отпочнување на пристапни преговори на Северна Македонија со ЕУ дополнително ќе го ...

Press24 - 28.09.2021

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лејен која престојува во посета на нашата земја, известија од неговиот Кабинет. „Претседателот Пендаровски изрази благодарност за оваа посета и ...

Фон дер Лајен денеска во Скопје, а утре во посета доаѓа и еврокомесарот Вархеји

Press24 - 28.09.2021

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје, при што меѓудругото со лидерите на земјава ќе разговара и за спорот со Бугарија.

Фон дер Лајен во Скопје: Не губете верба за старт на преговорите, треба да направиме само уште еден чекор

Курир - 28.09.2021

На заедничката прес-конференција со Заев, претседателката на ЕК, слично како и во Тирана, изјави дека е целосно фокусирана на формално отворање на преговорите до крајот на годината, додека за дијалогот со Бугарија рече дека се работи со двете страни ...