TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пандов: Катица Јанева работи по наредби и нарачки на СДСМ

Press24 - 02.10.2016

Катица Јанева треба да го открие главното прашање за тоа кој и за чии интереси прислушувал во Македонија, истакна членот на ГДОМ Александар Пандов на денешната трибина во Kичево. -Изјавата на господинот Заев околу двојазичноста во Република ...

Пандов: Катица Јанева работи по наредби и нарачки на СДСМ

Нетпрес - 02.10.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева треба да го открие главното прашање за тоа кој и за чии интереси прислушувал во Македонија, истакна членот на ГДОМ Александар Пандов на денешната трибина во Kичево.

Пандов: Катица Јанева работи по наредби и нарачки на СДСМ

Курир - 02.10.2016

Катица Јанева треба да го открие главното прашање за тоа кој и за чии интереси прислушувал во Македонија, истакна членот на ГДОМ Александар Пандов на денешната трибина во Kичево. -Изјавата на господинот Заев околу двојазичноста во Република ...

Пандов: Јанева работи по наредби на СДСМ

Пулс24 - 02.10.2016

Катица Јанева треба да го открие главното прашање за тоа кој и за чии интереси прислушувал во Македонија, истакна членот на ГДОМ Александар Пандов на денешната трибина во Kичево. -Изјавата на господинот Заев околу двојазичноста во Република ...

Пандов: Катица Јанева работи по наредби и нарачки на СДСМ

Lider - 02.10.2016

Катица Јанева треба да го открие главното прашање за тоа кој и за чии интереси прислушувал во Македонија, истакна членот на ГДОМ Александар Пандов на денешната трибина во Kичево. -Изјавата на господинот Заев околу двојазичноста во Република ...

(ВИДЕО) Гордан Калајџиев, Солза Грчева и Александар Тортевски во „Клик плус“ за СЈО

Репортер - 01.10.2016

Ви ја пренесуваме дебатата на ТВ21 – Клик плус, на една година од формирањето на СЈО. Шест истражни постапки, Титаник, Т.Н.Т, Тврдина, Транспортер, Тортура и Трезор. Само 12 проценти преслушани материјали од скандалот со прислушување, две поднесени ...

Шилегов: итна седница за измена на законите кои ги побара јанева

ТВ21 - 30.09.2016

Пратеничката група на СДСМ и здружената опозиција, до Собранието на Република Македонија доставија барање за свикување итна седница, со две точки на дневен ред: 1. Предлог закон за измена и дополнување на Законот за заштита на сведоци и 2.

СДСМ достави измени на законите кои ги бараше Катица Јанева

24 Вести - 30.09.2016

Опозицијата до Собранието достави барање за свикување итна седница со две точки на дневен ред. Предлог закон за измена и дополнување на заштита на сведоци кој го бараше специјалната обвинителка Катица Јанева, како и и измена на законот на СЈО кој се ...

Опозицијата побара итна седница на Собранието за измените на законите што ги бараше Катица Јанева

Сакам да кажам - 30.09.2016

Пратеничката група на СДСМ и на здружената опозиција доставија барање за свикување итна седница до Собранието на која на дневен ред ќе бидат измените на законите што ги побара специјалната обвинителка Катица Јанева.

СДСМ ги достави пред пратениците барањата на Јанева

Фокус - 30.09.2016

Социјалдемократскиот сојуз до Собранието достави барање за свикување итна седница со две точки на дневен ред, односно предлог закон за измена и дополнување на законот заштита на сведоци, како и измена на законот на СЈО кој се однесува на ...

„Клик Плус“ дебата – една година СЈО

ТВ21 - 30.09.2016

Шест истражни постапки, Титаник, Т.Н.Т, Тврдина, Транспортер, Тортура и Трезор. Само 12 проценти преслушани материјали од скандалот со прислушување, две поднесени обвиненија, повеќе од 40 предистражни постапки и два поднесени финансиски извештаји, ...

СДСМ бара итна седница за измена на законите за заштита на сведоци и СЈО

Канал5 - 30.09.2016

Пратеничката група на СДСМ и здружената опозиција, до Собранието достави барање за свикување итна седница со две точки на дневен ред - Предлог закон за измена и дополнување на Законот за заштита на сведоци и Предлог закон за измена на Законот за ...

(ВИДЕО) Шилегов: Сите да се заложиме за правда и да ги изгласаме предлог измените на Законот за заштита на сведоци

А1 On - 30.09.2016

„Пратеничката група на СДСМ и здружената опозиција, до Собранието на Република Македонија достави барање за свикување итна седница со две точки на дневен ред: -Предлог закон за измена и дополнување на Законот за заштита на сведоци и -Предлог закон ...

(ВИДЕО) СДСМ ги поднесе предлог-законите што ги бараше Јанева

Репортер - 30.09.2016

Пратеничката група на СДСМ и здружената опозиција, до Собранието на Република Македонија достави барање за свикување итна седница со две точки на дневен ред – предлог закон за измена и дополнување на Законот за заштита на сведоци и предлог закон за ...

БОЖИНОВСКИ: Јанева е ударниот механизам на СДСМ за изборната кампања

Телеграф - 30.09.2016

За да ја почитуваат и таа треба да покаже почитување кон институцијата што ѝ дава легитимитет. Недозволиво е таа кон Собранието да се однесува во стилот „може, но и не мора да се појавам“ Јанева мора да покаже почитување кон институцијата што ја ...

СЈО сака да биде ОЈО

Курир - 30.09.2016

СЈО како класичен парадржавен орган во земјата ја продолжува битката на јавна сцена за освојување нови „законски територии“. На СЈО му стана претесна и онака спорната законска надлежност што ја има во т.н.

Расправата повторно одложена, Јанева не се појави

МРТ - 30.09.2016

Обвинителката Јанева недоаѓањето, пред три дена го образложи со вршење мобинг од пратениците во Комисијата. Специјалната обвинителка Катица Јанева трет ден не се појавува на седницата на Комисијата за политички систем, по што претседателот на ...

СДСМ ги поднесе предлог-законите што ги бараше Јанева

+инфо - 30.09.2016

Опозицијата бара за овие предлози да се свика итна собраниска седница. Пратеничката група на СДСМ и здружената опозиција, до Собранието на Република Македонија достави барање за свикување итна седница со две точки на дневен ред предлог закон за ...

СДСМ бара итна собраниска седница за измените во Законот за СЈО предложени од Јанева

МРТ - 30.09.2016

Пратеничката група на СДСМ достави барање за итна собраниска седница на која би се разгледувале Предлог измени на законот за заштитени сведоци и на законот за Специјалното јавно обвинителство.

Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Нема да разгледуваме никакво барање од СЈО надвор од законот за СЈО договорен меѓу ...

Курир - 30.09.2016

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата За подобра Македонија воопшто нема да прифати разгледување на било какво барање и предлог кој потекнува од страна на Специјалното јавно обвинителство, а е надвор од законот за СЈО договорен од четирите ...

СДСМ: Да ги изгласаме измените за Законот за заштита на сведоци

МКД - 30.09.2016

Опозициската СДСМ повикува сите пратеници да се заложат за правда и да ги изгласаат предложените измени на Законот за заштита на сведоци. Социјал демократите до Собранието на Република Македонија доставија барање за свикување итна седница со две ...

ВМРО-ДПМНЕ неќе ни да чуе за предлозите на Катица Јанева

Стандард - 30.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ воопшто нема да прифати разгледување на било какво барање и предлог кој потекнува од страна на Специјалното јавно обвинителство, а е надвор од законот за СЈО договорен од четирите партии согласно договорот од Пржино, соопштија денеска од ...

СДСМ: Итна собраниска седница за измени на законите за заштитени сведоци и за СЈО

МРТ - 30.09.2016

Пратеничката група на СДСМ достави барање за свикување итна собраниска седница, на која би се разгледувале предлог- измени на Законот за заштитени сведоци и на Законот за Специјалното јавно обвинителство.

СДСМ: Итна седница за барањата на СЈО

Нова ТВ - 30.09.2016

СДСМ бара итна седница за предлог закон за измена и дополнување на заштита на сведоци кој го бараше специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во своето обраќање на собраниската комисиска расправа, како и и измена на законот на СЈО кој се однесува ...

Шилегов бара седница за измени на Законот за заштита на сведоци (ВИДЕО)

Стандард - 30.09.2016

Пратеничката група на СДСМ и здружената опозиција, до Собранието на Република Македонија достави барање за свикување итна седница со две точки на дневен ред: – Предлог закон за измена и дополнување на Законот за заштита на сведоци и – Предлог закон ...

Барањата на СЈО да се разгледаат на итна седница во Собранието побара опозицијата

Р.С.Европа - 30.09.2016

СДСМ побара итна седница за предлог закон за измена и дополнување на заштита на сведоци кој го бараше специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во своето обраќање на собраниската комисиска расправа, како и и измена на законот на СЈО кој се ...

СДСМ достави предлог за измена на Законот за заштита на сведоци и за СЈО

Макфакс - 30.09.2016

Пратеничката група на СДСМ и здружената опозиција, до Собранието достави барање за свикување итна седница со две точки на дневен ред и тоа предлог закон за измена и дополнување на Законот за заштита на сведоци и предлог закон за измена на Законот за ...

Божиновски: Јанева треба да покаже почитување кон институцијата што ѝ дава легитимитет

Курир - 30.09.2016

Јанева мора да покаже почитување кон институцијата што ја избрала и да се оттргне од блискоста до СДСМ. Само на тој начин може да стекне доверба кај граѓаните, нагласува политичкиот аналитичар Владимир Божиновски во интервју за ТЕЛЕГРАФ.

Како судот го отвараше усб-то на Катица Јанева

Panika.be - 30.09.2016

Откриена причината зошто судот не можеше да го отвори усб стикот на Катица ...

Текст без новинарска диоптрија

СПФМ - 30.09.2016

[Рецензија: Двојните аршини на Заев ја демаскираа кампањата на СДСМ и СЈО за изборите] Едно од најголемите прекршувања во известувањето за изборните процеси е непочитуање на основните стандарди за објективно, непристрасно и точно информирање.

(ВИДЕО) СДСМ бара итна седница за измена на законите за заштита на сведоци и СЈО

еМагазин - 30.09.2016

Пратеничката група на СДСМ и здружената опозиција, до Собранието достави барање за свикување итна седница со две точки на дневен ред - Предлог закон за измена и дополнување на Законот за заштита на сведоци и Предлог закон за измена на Законот за ...

Кога навредите се најсилниот аргумент

СПФМ - 30.09.2016

[Рецензија: ЌЕ ИМА ЖЕШКА ЕСЕН: „Чадорот“ ги активираше корисните идиоти – започнува второ полувреме!] Текстот што е предмет на оваа рецензија, всушност, е едно четиво полно со навреди и недолични зборови кое има за цел да ги омаловажи специјалната ...

СЈО сака да биде ОЈО

Пулс24 - 30.09.2016

СЈО како класичен парадржавен орган во земјата ја продолжува битката на јавна сцена за освојување нови „законски територии“. На СЈО му стана претесна и онака спорната законска надлежност што ја има во т.н.

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева да се извини, ние нема да разгледуваме барања на СЈО надвор од закон и договор

Пулс24 - 30.09.2016

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата За подобра Македонија воопшто нема да прифати разгледување на било какво барање и предлог кој потекнува од страна на Специјалното јавно обвинителство, а е надвор од законот за СЈО договорен од четирите ...

ВИДЕО: Гордан Калајџиев, Солза Грчева и Александар Тортевски во „Клик плус“ за СЈО

Либертас - 30.09.2016

Ви ја пренесуваме дебатата на ТВ21 – Клик плус, на една година од формирањето на СЈО. Шест истражни постапки, Титаник, Т.Н.Т, Тврдина, Транспортер, Тортура и Трезор. Само 12 проценти преслушани материјали од скандалот со прислушување, две поднесени ...

(ВИДЕО) СДСМ ги поднесе предлог-законите што ги бараше Јанева

Либертас - 30.09.2016

Пратеничката група на СДСМ и здружената опозиција, до Собранието на Република Македонија достави барање за свикување итна седница со две точки на дневен ред – предлог закон за измена и дополнување на Законот за заштита на сведоци и предлог закон за ...

Шилегов: Партиите да ги изгласаат измените на Законот за заштита на сведоци

Мета - 30.09.2016

Пратеничката група на СДСМ и на здружената опозиција, до Собранието на Република Македонија достави барање за свикување итна седница, на која на дневен ред ќе бидат предлог-закон за измена и за дополнување на Законот за заштита на сведоци и ...

Спин затеран уште од насловот

СПФМ - 30.09.2016

[Рецензија: Совет на обвинители: Катица Јанева е непрофесионална и неука] Еден текст мора да биде целосен и точен! Тоа е основно правило на новинарството, кое во овој текст е прекршено. Еве во што: Кога се зборува за еден човек, или кога тој ...

СДСМ одговори на барањата на СЈО, поднесе предлог измени за Законот за заштита на сведоци

Локално - 30.09.2016

Пратеничката група на СДСМ и здружената опозиција, до Собранието на Република Македонија достави барање за свикување итна седница со две точки на дневен ред: -Предлог закон за измена и дополнување на Законот за заштита на сведоци и -Предлог закон за ...

Шилегов ја брани неспособноста на Катица со хаику поезија

Пулс24 - 30.09.2016

Златните ајфони од 2500 евра му овозможуваат на Петре Шилегов постојано да биде приклучен на интернет и брзо и навремено да ја објави секоја досетка, а особено ако таа ѝ оди во прилог на партиската пуленка Катица Јанева, пишува Република .

Јанева треба да покаже почитување кон институцијата што ѝ дава легитимитет

Вечер Прес - 30.09.2016

Според него, Јанева сега тешко ќе може да се дистанцира од поврзаноста со луѓе од опозицијата, конкретно од СДСМ Јанева мора да покаже почитување кон институцијата што ја избрала и да се оттргне од блискоста до СДСМ.

Ново алиби за бегство од избори: СДСМ бара итна седница за законите на СЈО

Република - 30.09.2016

СДСМ бара итна седница на собранието заради измена на законите кои ги бара специјалната обвинителка Катица Јанева. Пратеничката група денеска до претседателот на собранието Трајко Вељаноски го испратила барањето за седница заедно со предлог измените ...

Божиновски: Јанева сега тешко ќе може да се дистанцира од поврзаноста со луѓе од опозицијата

Пулс24 - 30.09.2016

Јанева мора да покаже почитување кон институцијата што ја избрала и да се оттргне од блискоста до СДСМ. Само на тој начин може да стекне доверба кај граѓаните, нагласува политичкиот аналитичар Владимир Божиновски.

Катица Јанева го стега обрачот: И политичките партии кривично ќе одговараат!?

Фактор - 30.09.2016

Специјалната јавна обвинителка бара кривична одговорност и за политичките партии. Катица Јанева смета дека индивидуалната казнена одговорност е недоволна, зошто некогаш криминалот се извршува во име на колективот и неговите интереси.

СДСМ достави предлог за измена на Законот за заштита на сведоци и за СЈО

Точка - 30.09.2016

Пратеничката група на СДСМ и здружената опозиција, до Собранието достави барање за свикување итна седница со две точки на дневен ред и тоа предлог закон за измена и дополнување на Законот за заштита на сведоци и предлог закон за измена на Законот за ...

СДСМ бара итна седница за измена на законите кои ги побара Јанева

Фактор - 30.09.2016

Пратеничката група на СДСМ и здружената опозиција, до Собранието на Република Македонија достави барање за свикување итна седница со две точки на дневен ред: 1. Предлог закон за измена и дополнување на Законот за заштита на сведоци и 2.

СДСМ бара итна седница за измена на законите за заштита на сведоци и СЈО...

Н.Македонија - 30.09.2016

СДСМ бара итна седница за измена на законите за заштита на сведоци и СЈО Пратеничката група на СДСМ и здружената опозиција, до Собранието достави барање за свикување итна седница со две точки на дневен ред - Предлог закон за измена и дополнување на ...

СДСМ бара итна седница за измена на законите за заштита на сведоци и СЈО

Lider - 30.09.2016

Пратеничката група на СДСМ и здружената опозиција, до Собранието достави барање за свикување итна седница со две точки на дневен ред – Предлог закон за измена и дополнување на Законот за заштита на сведоци и Предлог закон за измена на Законот за ...

Илија Димовски: Министрите да не одговараат на прашања по примерот на Катица Јанева

24 Вести - 29.09.2016

Денешните редовни пратенички прашања во собранието поминаа во знакот на Катица Јанева. Координаторот на пратеничката група на ВМРО–ДПМНЕ, Илија Димовски на почетокот на седницата побара од министрите да не одговараат на прашања бидејќи тоа го ...

Јанева бара кривична одговорност и за партиите

Телма - 29.09.2016

Специјалниот јавен обвинител Катица Јанева, бара кривична одговорност и за партиите. Зборувајќи на меѓународна конференција во Скопје посветена на борбата против корупцијата, Јанева рече дека ова дело теоретски е овозможено со дефинирањето на ...

Експертите за СЈО: специјален суд би ги елиминирал опструкциите

ТВ21 - 29.09.2016

Блокадата и непочитувањето на Специјалното јавно обвинителство покажуваат каков систем на правда има во Македонија, велат некои од експертите за правни прашања. Поранешниот обвинител Александар Наков вели дека Катица Јанева и покрај опструкциите ...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ и СЈО се едно исто

Канал5 - 29.09.2016

СДСМ и СЈО се едно исто. Тоа што аболицираниот криминалец Зоран Заев ќе го замисли Катица Јанева трча да го реализира, согласно сопствените капацитети, соопштуваат од ВМРО ДПМНЕ. Танцот кој го играат аболицираниот Зоран Заев и некомпетентната Катица ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и СЈО се едно исто

ТВ21 - 29.09.2016

СДСМ и СЈО се едно исто. Тоа што аболицираниот криминалец Зоран Заев ќе го замисли Катица Јанева трча да го реализира, согласно сопствените капацит. Танцот кој го играат аболицираниот Зоран Заев и некомпетентната Катица Јанева пред целокупната ...

Јанева предлага кривична одговорност и за партиите

Канал5 - 29.09.2016

Специјалниот јавен обвинител Катица Јанева, во денешното обраќање на меѓународната конференција на тема „Спречување на корупцијата и заробената држава во Југоисточна Европа“, рече дека исклучително важно прашање е кривичната одговорност на ...

Јанева побара да можат да одговараат и политички партии

Фокус - 29.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска говореше на Регионалниот форум за политики за добро владеење и антикорупција, на тема „Справување со корупцијата и заробената држава во ЈИЕ“, каде побара актуализирање на кривичната одговорност на ...

Јанева бара лидерите да не се кријат зад партиите за сторениот криминал

Сакам да кажам - 29.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вели дека иако според Кривичниот з аконик, политичката партија може да биде одговорна како правно лице, досега ниту една политичка партија не одговарала за сторено кривично дело.

ВИДЕО: Димовски им одржа лекција по демократија на Јанева и СДСМ

Курир - 29.09.2016

На денешната редовна седница за пратенички прашања која се одржува секој последен четврток во месецот, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски го искористи своето право на процедурално обраќање и им одржа мала лекција по ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тоа што аболицираниот Зоран Заев ќе го замисли Катица Јанева трча да го реализира

Алфа - 29.09.2016

СДСМ и СЈО се едно исто. Тоа што аболицираниот криминалец Зоран Заев ќе го замисли Катица Јанева трча да го реализира, согласно сопствените капацитети, реагираше ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ и СЈО се едно исто.

Јанева бара кривична одговорност и за политичките партии

+инфо - 29.09.2016

Специјалната јавна обвинителка бара надлежност и на делата што се санкционираат како „попречување на правдата“. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева побара јасно дефинирање на кривичната одговорност и изрекување на казни за политичките ...

Катица Јанева побара и политичките партии да одговараат кривично

МКД - 29.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска побара актуелизирање на кривичната одговорност на политичките партии како неопходна алатка во борбата против корупцијата. Јанева денеска говореше на меѓународна конференција „Справување со ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и СЈО се едно исто

МКД - 29.09.2016

Тоа што аболицираниот криминалец Зоран Заев ќе го замисли Катица Јанева трча да го реализира, согласно сопствените капацитети, реагира ВМРО-ДПМНЕ на последните информации во врска со работата на Специјалното јавно обвинителство.

Јанева предлага кривична одговорност и за партиите

Сител - 29.09.2016

Специјалниот јавен обвинител Катица Јанева, во денешното обраќање на меѓународната конференција на тема „Спречување на корупцијата и заробената држава во Југоисточна Европа“, рече дека исклучително важно прашање е кривичната одговорност на ...

Јанева: Треба кривична одговорност за партиите

Нова ТВ - 29.09.2016

Некои казнени дела се извршуваат од името на колективот и зазадоволување на неговите интереси. Поради тоа, се смета за праведно да се казни целиот колектив како таков, а не само неговите поединци, порача специјалната обвинителка Катица Јанева, која ...

Јанева отвара фронт и против политичките партии

Стандард - 29.09.2016

Специјалната обвинителка, Катица Јанева денеска говореше на Регионалниот форум за политики за добро владеење и антикорупција, на тема „Справување со корупцијата и заробената држава во ЈИЕ“ во организација на Програмата на УСАИД.

Спасовски за барањата на СЈО: Потребна е сериозна заштита на сведоците

Нова ТВ - 29.09.2016

Реагирајќи на пишувањата на некои од медиумите кои во јавноста важат за блиски до власта, дека сведокот на СЈО во случајот „Трезор“ веќе се знаел во Министерството за внатрешни работи, на денешната прес-конференција министерот Оливер Спасовски ...

ВМРО-ДПМНЕ: Танцот кој го играат аболицираниот Заев и некомпетентната Јанева е понижување за граѓаните и правната фела

Курир - 29.09.2016

СДСМ и СЈО се едно исто. Тоа што аболицираниот криминалец Зоран Заев ќе го замисли Катица Јанева трча да го реализира, согласно сопствените капацитети, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува соопштението на владејачката партија Танцот кој ...

Грчева: Се потврди дека сум имала право што не ја гласав Јанева

Нетпрес - 29.09.2016

Очекувањата беа да почне да се занимава сериозно со сериозни предмети и стратегија во тој опфат на предмети. Се процесираат од помал ранг предмети кои што само се предмет на еден сценски настап.

Катица Јанева – ѕвезда на неделата во дневниот печат

Р.С.Европа - 29.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е на речиси сите насловни страници изминатата недела откако четири дена присуствуваше, а потоа и ја напушти седницата на собраниската комисија за политички систем, каде што се разгледуваше шестмесечниот ...

Медиумски свинштини: Акција „Да се уништи Катица“

Окно - 29.09.2016

Веќе сè e јасно. Груевски не сака избори во декември. Што од стравот поради неповолниот рејтинг и неможноста да се исполни сонот за 62 пратеника или поради опасноста од менување на односите во Собранието и власта, но тој прави сè тие избори да не се ...

Јанева побара да може и политичките партии кривично да одговараат

Правдико - 29.09.2016

Актуализирање на кривичната одговорност на политичките партии како неопходна алатка во борбата против корупцијата побара денеска првиот човек на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева.

Јанева побара да може и политичките партии кривично да одговараат

Репортер - 29.09.2016

Актуeлизирање на кривичната одговорност на политичките партии како неопходна алатка во борбата против корупцијата побара денеска првиот човек на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева.

Закажано продолжение на комисиската расправа за Извештајот на СЈО

Нова ТВ - 29.09.2016

Претседателот на Комисијата за политички систем Влатко Ѓорчев за денеска закажа ново продолжение на комисиската расправа за вториот шестмесечен извештај на СЈО. Вчерашното продолжение беше одложено, бидеји како што рече Ѓорчев ќе ја чека ...

Наместо по криминалот, пратениците и обвинителите удрија по Јанева

+инфо - 29.09.2016

Во реакциите на пратениците и обвинителите не гледам само голема доза на некултура, туку повеќе панична реакција, смета Тито Петковски. „Вие сте необјективна, вашите констатации се неточни, ние веќе знаеме со кого имаме работа, некои работи ќе се ...

Ќе биде ли Катица Јанева носителка на листа на СДСМ?

Република - 29.09.2016

Спе­ци­јал­на­та јав­на об­ви­ни­тел­ка Ка­ти­ца Ја­не­ва ќе би­де но­си­тел­ка на из­бор­на ли­ста на СДСМ на пар­ла­мен­тар­ни­те из­бо­ри до­кол­ку ус­пее да ги од­ло­жи до мај в го­ди­на, а во ме­ѓу­вре­ме обез­бе­ди при­твор за трој­ца ...

Јанева побара да може и политичките партии кривично да одговараат

Либертас - 29.09.2016

Актуeлизирање на кривичната одговорност на политичките партии како неопходна алатка во борбата против корупцијата побара денеска првиот човек на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева.

Јанева побара да може и политичките партии кривично да одговараат

Локално - 29.09.2016

Актуализирање на кривичната одговорност на политичките партии како неопходна алатка во борбата против корупцијата побара денеска првиот човек на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева.

Јанева побара да може и политичките партии кривично да одговараат

Мета - 29.09.2016

Актуализирање на кривичната одговорност на политичките партии како неопходна алатка во борбата против корупцијата побара денеска првиот човек на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева.

Тоа што аболицираниот криминалец Зоран Заев ќе го замисли Катица Јанева трча да го реализира

Пулс24 - 29.09.2016

СДСМ и СЈО се едно исто. Тоа што аболицираниот криминалец Зоран Заев ќе го замисли Катица Јанева трча да го реализира, согласно сопствените капацитети. Танцот кој го играат аболицираниот Зоран Заев и некомпетентната Катица Јанева пред целокупната ...

ВМРО возврати: СЈО и СДСМ се исти, правен срам за државата

Фактор - 29.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ возврати со жестоки навреди против Специјалното јавно обвинителство откако произлезе информација дека кривично треба да одговораат и политичките партии и ги поистоветија со СДСМ како еден ист субјект подредени на расипаните желби на ...

Јанева бара и политичките партии да се гонат кривично

Фактор - 29.09.2016

Специјалната обвинителка, Катица Јанева денеска говореше на Регионалниот форум за политики за добро владеење и антикорупција, на тема „Справување со корупцијата и заробената држава во ЈИЕ“ во организација на Програмата на УСАИД.

Опозицискиот палјачо Шилегов ја брани неспособната Катица со хаику поезија (ФОТО)

Република - 29.09.2016

Златните ајфони од 2500 евра му овозможуваат на Петре Шилегов постојано да биде приклучен на интернет и брзо и навремено да ја објави секоја досетка, а особено ако таа ѝ оди во прилог на партиската пуленка Катица Јанева.

Јанева предлага кривична одговорност и за партиите

еМагазин - 29.09.2016

​Специјалниот јавен обвинител Катица Јанева, во денешното обраќање на меѓународната конференција на тема „Спречување на корупцијата и заробената држава во Југоисточна Европа“, рече дека исклучително важно прашање е кривичната одговорност на ...

На седница на Комисијата за политички систем и денеска ќе ја чекаат Јанева

Фактор - 29.09.2016

На седницата на Комисијата за политички систем и денеска ќе ја чекаат јавната обвинителка, Катица Јанева. Претседателот на Комисијата, Влатко Ѓорчев за денеска закажа ново продолжение на надзорната расправа за вториот шестмесечен извештај за ...

Јанева предлага кривична одговорност и за партиите...

Н.Македонија - 29.09.2016

Јанева предлага кривична одговорност и за партиите Специјалниот јавен обвинител Катица Јанева, во денешното обраќање на меѓународната конференција на тема „Спречување на корупцијата и заробената држава во Југоисточна Европа“, рече дека исклучително ...

Денеска ново продолжение на надзорната расправа за Извештајот на СЈО...

Н.Македонија - 29.09.2016

Денеска ново продолжение на надзорната расправа за Извештајот на СЈО Претседателот на Комисијата за политички систем Влатко Ѓорчев за денеска закажа ново продолжение на надзорната расправа за вториот шестмесечен извештај на СЈО.

Ѓорчев пак ја одложи седницата, уште ќе ја чека Јанева

Фокус - 28.09.2016

Претседателот на Комисијата за политички систем, Влатко Ѓорчев, денеска повторно го одложи продолжението на седницата на Комисијата, а како причина го наведе тоа што обвинителката Катица Јанева не ги известила дека нема да присуствува.

Повторно одложена Комисијата за извештајот на СЈО

Телма - 28.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева и денеска не се појави на Комисијата за политички систем по што расправата беше одложена. Претседателот на Комисијата, Влатко Ѓорчев најави дека ќе закажува седници секој ден се додека Јанева не се врати.

Одложена расправата за извештајот на СЈО

24 Вести - 28.09.2016

Претседателот на комисијата за политички систем, Влатко Ѓорчев, го откажа денешното продолжение на надзорната расправа за извештајот на СЈО. Како причина го наведе одсуството на обвинителката Катица Јанева.

Повторно одложена комисиската расправа за Извештајот на СЈО

24 Вести - 28.09.2016

Во Собранието на Македонија и денеска беше откажано продолжението на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците поради неприсуството на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Наместо во Собрание, Јанева отиде во Советот на јавни обвинители

Дневник - 28.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во Советот на јавни обвинители ќе го презентира вториот шестмесечен извештај за работата на СЈО. За денеска беше закажана и Комисија за политички систем на чиј дневен ред е, исто така, извештајот, но ...

Повторно одложена комисиската расправа за Извештајот на СЈО

Канал5 - 28.09.2016

Во Собранието на Република Македонија и денеска беше откажано продолжението на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците поради неприсуството на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Алиби на СДСМ за повторно бегство од избори

Дневник - 28.09.2016

Извештајот за едногодишната работа на СЈО веќе една недела е специјална тема во Собранието, но и во медиумите. Со полно право. Она што е законска обврска за секој буџетски корисник на народни пари, да поднесе и да образложи годишен извештај за ...

СЈО не прифаќа ултиматуми

Фокус - 28.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева нема да се појави на седницата на Комисијата за политички систем и покрај ултиматумот од ВМРО-ДПМНЕ дека доколку сака некое од барањата да и биде исполнето, да се извини и повторно да се појави на ...

Повторно одложена комисиската расправа за Извештајот на СЈО

ТВ21 - 28.09.2016

Во Собранието на Република Македонија и денеска беше откажано продолжението на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците поради неприсуството на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Грчева: Очекувавме СЈО да се занимава со сериозни предмети

Курир - 28.09.2016

Да не заборавиме дека СЈО беше производ на еден политички договор и низ таа призма мораме да ги гледаме работите. Ако објективно правниците ја ценат работата на СЈО, мислам дека ќе имаат многу што да кажат на негативната страна бидејќи се уште ...

Грчева: Бев во право што не ја гласав госпоѓата Јанева

Курир - 28.09.2016

Очекувањата беа да почне да се занимава сериозно со сериозни предмети и стратегија во тој опфат на предмети. Се процесираат од помал ранг предмети кои што само се предмет на еден сценски настап.

Грчева: Очекувавме СЈО да се занимава со сериозни предмети

Press24 - 28.09.2016

Да не заборавиме дека СЈО беше производ на еден политички договор и низ таа призма мораме да ги гледаме работите. Ако објективно правниците ја ценат работата на СЈО, мислам дека ќе имаат многу што да кажат на негативната страна бидејќи се уште ...

Алиби на СДСМ за повторно бегство од избори

Курир - 28.09.2016

Извештајот за едногодишната работа на СЈО веќе една недела е специјална тема во Собранието, но и во медиумите. Со полно право. Она што е законска обврска за секој буџетски корисник на народни пари, да поднесе и да образложи годишен извештај за ...

Повторно одложена комисиската расправа за Извештајот на СЈО

А1 On - 28.09.2016

Во Собранието на Република Македонија и денеска беше откажано продолжението на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците поради неприсуството на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Повторно одложена расправата за работата на СЈО

Press24 - 28.09.2016

Во Собранието на Република Македонија и денеска беше откажано продолжението на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците поради неприсуството на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Повторно одложена комисиската расправа за Извештајот на СЈО

Сител - 28.09.2016

Во Собранието на Република Македонија и денеска беше откажано продолжението на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците поради неприсуството на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

ЈАНЕВА ТЕРА СВОЈА АГЕНДА: Закажа прес во СЈО, наместо да одговара во Собрание

Телеграф - 28.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева вчера не присуствуваше на собраниската комисија на која се разгледува нејзиниот шестмесечен извештај Денеска треба да продолжи со работа Комисијата за политички систем, каде што на дневен ред е вториот ...

Собранието ја чека Катица Јанева - таа најави нова истрага

Press24 - 28.09.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, завчера ја напушти расправата за Извештајот на СЈО, поради како што самата кажа, мобинг кој бил вршен врз неа. Таа за неколку часа треба да го презентира Извештајот за работата на Специјалното јавно ...

Јанева отсутна, расправата одложена

МРТ - 28.09.2016

Изостана расправа на комисијата за политички систем. Катица Јанева остана на кажаното од вчера и не се појави во Собранието. За ВМРО-ДПМНЕ, ова претставува кршење на Уставот и на законите, за СДС – извештајот на Специјалното обвинителство можел да ...

Комисијата за политички систем ќе продолжи да го разгледува извештајот на СЈО

МРТ - 28.09.2016

Вчера изостана расправата на комисијата. Специјалната обвинителка Катица Јанева остана на ставот од завчера и не се појави во Собранието.Партиите со различнои ставови за ова... Комисијата за политички систем денеска ќе продолжи да го разгледува ...

Роза Т. Каревска: СЈО не ја оправда довербата

Press24 - 28.09.2016

Да бидам искрена мислев дека со самото доаѓање во Собранието, обвинителката го променила својот став за нелегитимноста на пратениците и институциите на Државата. За жал како што самата кажа нејзиниот став останал непроменет, а дека е така потврди и ...

Ѓорчев ја одложи седницата за Извештајот на СЈО

Стандард - 28.09.2016

Претседателот на Комисијата за политички систем Влатко Ѓорчев го одложи денешното продолжение на надзорната расправа за Извештајот на СЈО притоа како причина наведувајќи дека обвинителката Катица Јанева не ги известила дека нема да присуствува.

Ѓорчев ја одложи расправата за Извештајот на СЈО, ја чека Јанева

Кајгана - 28.09.2016

Претседателот на Комисијата за политички систем, Влатко Ѓорчев, го одложи продолжението на надзорната расправа за Извештајот на СЈО, затоа што според него, обвинителката Катица Јанева не ги известила дека нема да присуствува.

Одложена расправата за Извештајот на СЈО, Ѓорчев ја чека Јанева

Нова ТВ - 28.09.2016

Претседателот на Комисијата за политички систем Влатко Ѓорчев го откажа денешното продолжение на надзорната расправа за Извештајо на СЈО притоа како причина наведувајќи дека обвинителката Катица Јанева не ги известила дека нема да присуствува.

НА КОМИСИЈА НЕ ОДИ: Наместо во Собрание, Јанева отиде во Советот на јавни обвинители

Телеграф - 28.09.2016

Комисиската расправа вчера беше одложена поради неприсуството на специјалната обвинителка, која завчера ја напушти седницата жалејќи се дека пратениците ѝ вршеле мобинг Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска во Советот на јавни ...

Ѓорчев ја одложи расправата за Извештајот на СЈО, ја чека Јанева

Макфакс - 28.09.2016

Претседателот на Комисијата за политички систем, Влатко Ѓорчев, го одложи продолжение на надзорната расправа за Извештајот на СЈО, затоа што според него, обвинителката Катица Јанева не ги известила дека нема да присуствува.

Повторно одложена комисиската расправа за Извештајот на СЈО

Репортер - 28.09.2016

Во Собранието на Република Македонија и денеска беше откажано продолжението на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците поради неприсуството на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Влатко Ѓорчев пак ја одложи седницата на Комисијата, ќе ја чека Катица Јанева да дојде

МКД - 28.09.2016

Претседателот на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците Влатко Ѓорчев го откажа и денешното продолжение поради неприсуството на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

ЛЕСНО СЕ НАВРЕДУВА: Катица замина лута и од отчетот пред Советот на јавни обвинители (ВИДЕО)

Телеграф - 28.09.2016

Специјалната обвинителка рече дека на седницата ѝ биле упатени лични навреди и ѝ биле поставувани прашања што не биле поврзани со извештајот. Од истите причини таа во петокот ја напушти и седницата на собраниската Комисија за политички систем По ...

Втор ден Јанева го игнорира Собрание

Нетпрес - 28.09.2016

Втор ден специјалната јавна обвинителка Катица Јанева не се појави на седница на собраниската комисија за политички систем каде на дневен ред е разгледување на шестмесечниот извештај на институцијата којашто ја раководи Јанева.

Повторно одложена комисиската расправа за Извештајот на СЈО

МРТ - 28.09.2016

Претседателот на Комисијата Влатко Ѓорчев рече дека не се создадени деловнички услови за одржување на седницата и ја одложи за утре... Во Собранието на Република Македонија и денеска беше откажано продолжението на Комисијата за политички систем и ...

Грчева: Очекувавме СЈО да работи сериозно - добивме сценски настап!

Вечер Прес - 28.09.2016

Да не заборавиме дека СЈО беше производ на еден политички договор и низ таа призма мораме да ги гледаме работите. Ако објективно правниците ја ценат работата на СЈО, мислам дека ќе имаат многу што да кажат на негативната страна бидејќи се уште ...

Одложена комисиската расправа за извештајот на СЈО

Мета - 28.09.2016

Претседателот на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, Влатко Ѓорчев го откажа продолжението на седницата поради неприсуството на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Тенденциозна и навредлива објава

СПФМ - 28.09.2016

[Рецензија: Платенички дебакл: Ни за пари нема кој да ја поддржи Катица (ФОТО)] Текст без прецизни извори на информации, полн со коментари, без никаква атрибуција на неиздржаните тврдења и во кој фотографиите се употребуваат за манипулација со ...

Ѓорчев ја одложи седницата за Извештајот на СЈО

Канал 77 - 28.09.2016

Претседателот на Комисијата за политички систем, Влатко Ѓорчев го одложи денешното продолжение на надзорната расправа за Извештајот на СЈО. Тој наведе дека причина за тоа е отсуството на обвинителката Катица Јанева, додавајќи дека не бил известен ...

Ѓорчев ја одложи расправата за Извештајот на СЈО, ја чека Јанева

Точка - 28.09.2016

Претседателот на Комисијата за политички систем, Влатко Ѓорчев, го одложи продолжение на надзорната расправа за Извештајот на СЈО, затоа што според него, обвинителката Катица Јанева не ги известила дека нема да присуствува.

Одложена комисиската расправа за извештајот на СЈО

Либертас - 28.09.2016

Претседателот на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, Влатко Ѓорчев го откажа продолжението на седницата поради неприсуството на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Нова „Т“ истрага ќе обелодени СЈО

Фактор - 28.09.2016

Телевизијата 24 Вести во живо ќе врши пренос на денешната прес конференција на тимот на СЈО. На пресот кој е закажан за во 10 часот Катица Јанева ќе ја информира јавноста за новата истрага под кодно име „Трезор“ .

Во Собрание уште ја чекаат Јанева, иако таа најави дека не се враќа

еМагазин - 28.09.2016

Во Собранието на Република Македонија и денеска беше откажано продолжението на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците поради неприсуството на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Констатирани првите здравствени проблеми на Катица

Република - 28.09.2016

И веќе тука се констатирани првите здравствени проблеми на Катица. Имено, стручен конзилиум утврдил дека Заев ѝ е во срцето и и ја блокира главна срцева комора, па кога Црпнатиот е во криза, скока и урла наоколу, се заглавува протокот и Катица ...

Алиби на СДСМ за повторно бегство од избори

Пулс24 - 28.09.2016

Извештајот за едногодишната работа на СЈО веќе една недела е специјална тема во Собранието, но и во медиумите. Со полно право. Она што е законска обврска за секој буџетски корисник на народни пари, да поднесе и да образложи годишен извештај за ...

Повторно одложена комисиската расправа за Извештајот на СЈО

Локално - 28.09.2016

Во Собранието на Република Македонија и денеска беше откажано продолжението на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците поради неприсуството на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Грчева: СЈО да се занимава со сериозни предмети

Пулс24 - 28.09.2016

Да не заборавиме дека СЈО беше производ на еден политички договор и низ таа призма мораме да ги гледаме работите. Ако објективно правниците ја ценат работата на СЈО, мислам дека ќе имаат многу што да кажат на негативната страна бидејќи се уште ...

Јанева вети и не дојде на комисија - Ѓорчев ја презакажа седницата

Фактор - 28.09.2016

Претседателот на Комисијата за политички систем, Влатко Ѓорчев денеска ја откажа надзорната расправа за извештајот на СЈО затоа што обвинителката Катица Јанева не дојде. Ѓорчев рече дека не се создадени деловнички услови за одржување на седницата.

Пак одложена комисиската расправа за Извештајот на СЈО...

Н.Македонија - 28.09.2016

Пак одложена комисиската расправа за Извештајот на СЈО Во Собранието на Република Македонија и денеска беше откажано продолжението на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците поради неприсуството на специјалната јавна обвинителка ...

Солза Грчева: Бев во право што не ја гласав госпоѓата Јанева

Lider - 28.09.2016

Очекувањата беа да почне да се занимава сериозно со сериозни предмети и стратегија во тој опфат на предмети. Се процесираат од помал ранг предмети кои што само се предмет на еден сценски настап.

Грчева: Очекувавме СЈО да се занимава со сериозни предмети

Lider - 28.09.2016

Да не заборавиме дека СЈО беше производ на еден политички договор и низ таа призма мораме да ги гледаме работите. Ако објективно правниците ја ценат работата на СЈО, мислам дека ќе имаат многу што да кажат на негативната страна бидејќи се уште ...

Повторно одложена комисиската расправа за Извештајот на СЈО

Lider - 28.09.2016

Во Собранието на Република Македонија и денеска беше откажано продолжението на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците поради неприсуството на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

И без Јанева, извештајот на Зврлевски не дојде на ред

Сакам да кажам - 27.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева, како што најави вчера, денеска не се појави пред собраниската Комисија за политички систем, пред која од средата одговараше на прашањата на пратениците за шестмесечниот извештај за нејзината работа.

Јанева не се појави во собранието, комисиската расправа одложена

Канал5 - 27.09.2016

Јавната обвинителка Катица Јанева, како што најави вчера не дојде на денешната расправа за Извештајот. Претседателот на Комисијата за политички систем Влатко Ѓорчев ја одложи за утре. Јанева вчера ја напушти расправата, откако пратеничката на ...

ВМРО ДПМНЕ бара извинување од Јанева,СДСМ тврди дека власта го штити Зврлески

24 Вести - 27.09.2016

Пратениците од власта бараат Катица Јанева да се врати во Собранието и да одговори на сите прашања оти тоа било пропишано со Устав, закон и Деловникот. Илија Димовски се пожали дека специјалната обвинителка одговорила на само 23 прашања, од вкупно ...

Димовски: Не прифаќаме никакви барања се дури Јанева не се извини

Фокус - 27.09.2016

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски денеска и постави ултиматум на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, откако таа по неколкудневен притисок од владејачкото мнозинство одлучи повеќе да не се појавува на ...

Џафери за НОВА: ДУИ ќе ја поддржи иницијативата на Јанева

Фокус - 27.09.2016

-ДУИ нема никаков проблем да поддржи иницијатива не на Катица Јанева, туку на било кој, која значи подобрување на ситуациите и расветлување на дилемите во случаите на СЈО, изјави координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери во интервју ...

Одложена седницата на Комисијата за политички систем за извештајот на СЈО

24 Вести - 27.09.2016

Седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да продолжи расправата по Извештајот на СЈО денеска е одложена. Како што истакна претседателот на Комисијата Влатко Ѓорчев, седницата е одложена поради ...

Одложена седницата на Комисијата за политички систем за Извештајот на СЈО

ТВ21 - 27.09.2016

Седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да продолжи расправата по Извештајот на СЈО денеска е одложена. Како што истакна претседателот на Комисијата Влатко Ѓорчев, седницата е одложена поради ...

Димовски: Катица Јанева е апсолутно должна да присуствува на седниците на Комисијата

Вест - 27.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е должна да поднесува извештаи, да присуствува и да ги образложува своите извештаи пред Собранието на Република Македонија и пред неговите работни тела онака како што предвидува Деловникот за работа на ...

Димовски: Катица Јанева е апсолутно должна да присуствува на седниците на Комисијата

ТВ21 - 27.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е должна да поднесува извештаи, да присуствува и да ги образложува своите извештаи пред Собранието на Република Македонија и пред неговите работни тела онака како што предвидува Деловникот за работа на ...

Катица рече има работа, веќе не доаѓа на Комисија  кај ѓорчев

Сакам да кажам - 27.09.2016

Денес треба да продолжи расправата во собраниската Комисија за политички ситем за Извештајот на работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).но најверојатно седницата нема да се одржи затоа што обвинителката Катица Јанева соопшти дека во ...

Одложена седницата на Комисијата за политички систем за извештајот на СЈО

Канал5 - 27.09.2016

Седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да продолжи расправата по Извештајот на СЈО денеска е одложена. Како што истакна претседателот на Комисијата Влатко Ѓорчев, седницата е одложена поради ...

Јанева: Не сум Супермен

Дневник - 27.09.2016

„Јас сум само човек, не сум Супермен“, беше одговорот на специјалната обвинителка Kатица Јанева на прашањето на пратеничката од Социјалистичката партија, Владанка Авировиќ, зошто, иако има доволен број соработници, специјалното обвинителство ...

Одложена комисиската расправа, Ѓорчев ќе ја чека Јанева

Фокус - 27.09.2016

Седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓе заедниците на која се разгледува извештајот на СЈО денеска е одложена и презакажана за утре. Претседателот на Комисијата, Влатко Ѓорчев рече дека седницата е одложена поради отсуство на ...

Одложена седницата на Комисијата за политички систем на која требаше да се разгледува извештајот на СЈО

Телма - 27.09.2016

Повторно е одложена седницата на Комисијата за политички систем на која требаше да се разгледува извештајот на СЈО. Претседателот на Комисијата Владимир Ѓорчев изјави дека нема деловнички услови.

Јанева не се појави во Собрание, седницата одложена за утре

Нетпрес - 27.09.2016

Како што најави вчера специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска не се појави на закажаната седница на Комисијата за политички систем каде што се разгледува шестмесечниот извештај за работата на СЈО.

Власта со ултиматум до Јанева: Ако не се извини,не разгледуваме барања

Нова ТВ - 27.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева да се извини и да ја повлече изјавата дека Собрание е нелегитимно, да се врати на комисиска расправа и да достави целосен финансиски извештај за своето работење.

Одложена седницата на Комисијата за политички систем за извештајот на СЈО

МРТ - 27.09.2016

Седницата е одложена поради неприсуство на подносителот на Извештајот специјалната јавна обвинителка Катица Јанева поради што, рече, не се исполнети деловничките основи за нејзино продолжение...

Зеколи: Со шиканирањето и шовинизмот кон Катица Јанева власта сака да го прикрие стравот од СЈО

МКД - 27.09.2016

Расправата за која било јавна институција, без оглед дали е СЈО или ЈО, е легитимно право на секоја политичка партија во парламентот, а институциите имаат обврска да даваат одговори, но ова што се случува на собраниската комисија не е против СЈО, ...

Комисијата одложена, нема да има пленарна се додека Јанева не одговори на прашањата од пратениците – ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ...

Сител - 27.09.2016

Катица Јанева попладнево не се појави во Собранието. Поради немање деловнички услови за работа, претседателот на собраниската комисија за политички систем Влатко Ѓорчев ја одложи седницата за утре.

Комисија за слободен пристап до информации за СЈО: Трошењето јавни пари не може да биде тајна

Сител - 27.09.2016

Јанева не смее да крие како ги троши парите на граѓаните. Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информации од јавен карактер одлучи. Јанева мора да му одговори на Сител како го распределува буџетот и кои се луѓето кои се плаќаат од ...

Барањата на Јанева за власта се неуставни

Р.С.Европа - 27.09.2016

Дел од предлозите на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се неуставни, смета ВМРО-ДПМНЕ, кое ја повика Јанева да се врати на комисиската расправа за одговора на пратеничките прашања.

Одложена комисиската расправа за СЈО, Јанева не дојде

Кајгана - 27.09.2016

Претседателот на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците Влатко Ѓорчев ја одложи седницата закажана за 12 часот, на која требаше да се разгледува шестмесечниот извештај за работата на СЈО.

Димовски: Ако Јанева не дојде во Собрание, нема да и се прифати ни едно барање

Макфакс - 27.09.2016

Катица Јанева е должна, според закон, да присуствува на Комисијата за политички систем во Собранието, за да го образложи својот извештај за шестмесечното работење, појасни, во вторник Илија Димовски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ...

Двојните аршини на Заев ја демаскираа кампањата на СДСМ и СЈО за изборите

Курир - 27.09.2016

Разоткривањето на непрофесионалното, пристрасноста и политизираноста на СЈО, кое се случува пред очите на целокупната јавност, очекувано резултира со засилен притисок од страна на СДСМ врз Катица Јанева таа да почне да испорачува резултати какви што ...

Видео:ДУИ ќе поддржи предлог за измени на законот за заштитени сведоци

Нова ТВ - 27.09.2016

ДУИ нема никаков проблем да поддржи иницијатива не на Катица Јанева, туку на било кој, која значи подобрување на ситуациите и расветлување на дилемите во случаите на СЈО, изјави координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери во интервју за ...

Димовски: Јанева е должна да поднесува извештаи и да ги образложува пред Собранието, јавноста заслужува одговори

Press24 - 27.09.2016

Госпоѓата Катица Јанева е должна да поднесува извештаи, да присуствува и да ги образложува своите извештаи пред Собранието на Република Македонија и пред неговите работни тела онака како што предвидува Деловникот за работа на Собранието на Република ...

Џафери: ДУИ ќе ја поддржи иницијативата на Јанева

+инфо - 27.09.2016

Јанева бара измена на Законот за Специјалното јавно обвинителство односно пролонгирање рокот од 18 месеци и измена на Законот за сведоци. ДУИ нема никаков проблем да поддржи иницијатива не на Катица Јанева, туку на било кој, која значи подобрување ...

ДИМОВСКИ: Јанева е должна да поднесува извештаи во Собранието

Телеграф - 27.09.2016

Според пратеникот, на СДСМ и на другите совршено им е јасно дека СЈО не е ниту непристрасно, ниту објективно, ниту ги почитува и заштитува слободите и правата на човекот и граѓанинот Катица Јанева е должна да поднесува извештаи, да присуствува и да ...

Одложена седницата на Комисијата за политички систем за извештајот на СЈО

Курир - 27.09.2016

Седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да продолжи расправата по Извештајот на СЈО денеска е одложена. Како што истакна претседателот на Комисијата Влатко Ѓорчев, седницата е одложена поради ...

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева да се извини и да се врати во Собрание

МКД - 27.09.2016

Ако СЈО и госпоѓата Катица Јанева не постапат во согласност со Уставот и законите, тогаш пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија воопшто нема да прифати разгледување на какво било барање и предлог од страна на СЈО, ...

Димовски: СЈО не ги почитува и заштитува слободите и правата на човекот и граѓанинот

Стандард - 27.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е должна да поднесува извештаи, да присуствува и да ги образложува своите извештаи пред Собранието на Република Македонија и пред неговите работни тела онака како што предвидува Деловникот за работа на ...

Димовски: Инсистираме Јанева да се врати на комисијата

Репортер - 27.09.2016

Според Уставот и Законот за Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева е должна да присуствува на седниците и да ги образложува своите извештаи, изјави денеска Илија Димовски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Димовски: Јанева или ќе дојде во Собрание или нема ништо да прифатиме

Репортер - 27.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата бараат Катица Јанева да се појави во Собранието, бидејќи, како што велат, со непојавување ги крши Уставот и законите на Македонија. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски нагласи дека доколку таа ...

Ванковска: Јанева не е вработена кај парламентот, туку е именувана од него и одговара пред него

Нетпрес - 27.09.2016

Откако специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, вчера избега од прашањата на пратениците тврдејќи дека и е вршен мобинг, со коментар се јави универзитетската професорка Билјана Ванковска.

СИТЕЛ: Комисија за слободен пристап до информации за СЈО: Трошењето јавни пари не може да биде тајна

Press24 - 27.09.2016

Јанева не смее да крие како ги троши парите на граѓаните. Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информации од јавен карактер одлучи. Јанева мора да му одговори на Сител како го распределува буџетот и кои се луѓето кои се плаќаат од ...

Двојните аршини на Заев ја демаскираа кампањата на СДСМ и СЈО за изборите

Нетпрес - 27.09.2016

Разоткривањето на непрофесионалното, пристрасноста и политизираноста на СЈО, кое се случува пред очите на целокупната јавност, очекувано резултира со засилен притисок од страна на СДСМ врз Катица Јанева таа да почне да испорачува резултати какви што ...

Одложена седницата на Комисијата за политички систем за извештајот на СЈО

Нетпрес - 27.09.2016

Седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да продолжи расправата по Извештајот на СЈО денеска е одложена. Како што истакна претседателот на Комисијата Влатко Ѓорчев, седницата е одложена поради ...

Продолжува комисиската расправа за Извештајот на СЈО

Нова ТВ - 27.09.2016

Во Комисијата за политички систем денеска треба да продложи надзорната расправа за Извештајот на Специјалното јавно обвинителство, втор од неговото основање. Ова ќе биде петто продолжение, откако вчера расправата беше прекината , бидејќи ...

Ванковска: Јанева не е вработена во Парламентот, туку е именувана од него и одговара пред него

Курир - 27.09.2016

Откако специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, вчера избега од прашањата на пратениците тврдејќи дека и е вршен мобинг, со коментар се јави универзитетската професорка Билјана Ванковска.

Последните напади врз СЈО

Р.С.Европа - 27.09.2016

Опструкциите кои го следат СЈО уште од неговото формирање само ја зацврстуваат вербата на ова обвинителство дека треба да си ја завршат работата за која се формирани, односно да се изборат со криминалот.

Ѓорчев ја одложи комисиската расправа поради отсуство на Јанева

Нова ТВ - 27.09.2016

Седицата на Комисијата за политички систем денеска повторно се одложи откко комисискиот претседател Владимир Ѓорчев констатираше дека не е присутен подносителот на Изветајот на СЈО, односно обвинителкaта Катица Јанева.

ВИДЕО: Одложена седницата на Комисијата за политички систем за извештајот на СЈО

А1 On - 27.09.2016

Седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да продолжи расправата по Извештајот на СЈО денеска е одложена. Како што истакна претседателот на Комисијата Влатко Ѓорчев, седницата е одложена поради ...

Јанева не дојде, се одложи седницата на Комисијата за извештајот на СЈО

+инфо - 27.09.2016

Ѓорчев закажа ново продолжение на седницата за утре. Седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да продолжи расправата по Извештајот на СЈО, денеска е одложена.

Одложена седницата на Комисијата за политички систем за извештајот на СЈО

Правдико - 27.09.2016

Седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да продолжи расправата по Извештајот на СЈО денеска е одложена. Како што истакна претседателот на Комисијата Влатко Ѓорчев, седницата е одложена поради ...

Јанева, како што најави, не се појави, Ѓорчев ја одложи комисиската расправа

МКД - 27.09.2016

Претседателот на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците Влатко Ѓорчев ја одложи седницата која што беше закажана за денеска во 12 часот и на која требаше да се разгледува шестмесечниот извештај за работата на СЈО.

СЕ НАЛУТИ И СЕ ЗАИНАЕТИ: Јанева ги извиси пратениците, не дојде да одговара на прашањата

Телеграф - 27.09.2016

Вчерашното присуство на Јанева во Собранието помина и во знакот на нејзината изјава, која потоа ја пренесоа сите домашни медиуми, а во која таа се пожали дека нема супермоќи да ги преслуша и обработи прислушуваните разговори Откако вчера ...

Одложена комисиската расправа за СЈО, Јанева не дојде

Макфакс - 27.09.2016

Претседателот на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците Влатко Ѓорчев ја одложи седницата која што беше закажана за вторник во 12 часот и на која требаше да се разгледува шестмесечниот извештај за работата на СЈО.

Катица Прва Јанева

Press24 - 27.09.2016

Ете, го доживеавме и тоа чудо, Македонија си доби своја кралица. Што мислевте дека само Британците заслужуваат да имаат Нејзино Височество. Не, не. Од пред некое време, и Македонија се вброи во групата на држави монархии.

Димовски: Јанева е должна да поднесува извештаи и да ги образложува пред Собранието, јавноста заслужува одговори

Курир - 27.09.2016

Госпоѓата Катица Јанева е должна да поднесува извештаи, да присуствува и да ги образложува своите извештаи пред Собранието на Република Македонија и пред неговите работни тела онака како што предвидува Деловникот за работа на Собранието на Република ...

Изживувањето на власта со Јанева останува на дневен ред

+инфо - 27.09.2016

Додека на собраниска комисија не минат извештаите на СЈО и на ОЈО, не може да се најдат на собраниска седница, рече Димовски. Бараме Јанева да дојде во Собранието и да достави целосен извештај.

(ВИДЕО) Димовски: Јанева или ќе дојде во Собрание или нема ништо да прифатиме

А1 On - 27.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата бараат Катица Јанева да се појави во Собранието, бидејќи, како што велат, со непојавување ги крши Уставот и законите на Македонија. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски нагласи дека доколку таа ...

Катица Јанева како Ума Турман!

Окно - 27.09.2016

Како Ума Турман во „Кил Бил“, влегува Катица Јанева во Политичкиот нотаријат на вмровскиот апашанат и го растура како „бугарска скупштина“. Без ножеви и сабји, без топузи и летечки ѕвезди, само со себе и од себе, со својата мисија и со својот збор, ...

Димовски: Јанева е должна да присуствува на седниците на Комисијата

Р.С.Европа - 27.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е должна да поднесува извештаи, да присуствува и да ги образложува своите извештаи пред Собранието на Република Македонија и пред неговите работни тела онака како што предвидува Деловникот за работа на ...

Димовски: Јанева е должна да поднесува извештаи и да ги образложува пред Собранието

Тера - 27.09.2016

Госпоѓата Катица Јанева е должна да поднесува извештаи, да присуствува и да ги образложува своите извештаи пред Собранието на Република Македонија и пред неговите работни тела онака како што предвидува Деловникот за работа на Собранието на Република ...

Трошењето јавни пари од страна на СЈО не може да биде тајна

Пулс24 - 27.09.2016

Јанева не смее да крие како ги троши парите на граѓаните. Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информации од јавен карактер одлучи. Јанева мора да одговори како го распределува буџетот и кои се луѓето кои се плаќаат од сметката на ...

Јанева да пука со тешка артилерија

Фактор - 27.09.2016

Сопки?! Премногу блага оценка за опструкциите на институциите кон Специјалната обвинителка.”Ние говориме за попречување на правдата, за прикривање докази и недоставување податоци, а сето тоа е свесна опструкција од вршители на функции членови на ...

Заев ја демаскираше кампањата на СДСМ и СЈО за изборите

Пулс24 - 27.09.2016

Разоткривањето на непрофесионалното, пристрасноста и политизираноста на СЈО, кое се случува пред очите на целокупната јавност, очекувано резултира со засилен притисок од страна на СДСМ врз Катица Јанева таа да почне да испорачува резултати какви што ...

Димовски: Јанева е должна да поднесува извештаи, јавноста заслужува одговори

Пулс24 - 27.09.2016

Госпоѓата Катица Јанева е должна да поднесува извештаи, да присуствува и да ги образложува своите извештаи пред Собранието на Република Македонија и пред неговите работни тела онака како што предвидува Деловникот за работа на Собранието на Република ...

Петти ден расправа за извештајот на Јанева

Мета - 27.09.2016

Денеска, во 12 часот, ќе продолжи седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Петти ден пратениците ќе расправаат за извештајот за работата на Специјалното јавно обвинителство.

Џафери за НОВА: ДУИ ќе ја поддржи иницијативата на Јанева

Либертас - 27.09.2016

-ДУИ нема никаков проблем да поддржи иницијатива не на Катица Јанева, туку на било кој, која значи подобрување на ситуациите и расветлување на дилемите во случаите на СЈО, изјави координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери во интервју ...

Јанева не е вработена во Парламентот, туку е именувана од него и одговара пред него

Вечер Прес - 27.09.2016

Откако специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, вчера избега од прашањата на пратениците тврдејќи дека и е вршен мобинг, со коментар се јави универзитетската професорка Билјана Ванковска -Дали ќе биде мобинг ако против носител на јавна ...

Продолжува комисиската расправа за Извештајот на СЈО

Тера - 27.09.2016

Во Комисијата за политички систем денеска треба да продложи надзорната расправа за Извештајот на Специјалното јавно обвинителство, втор од неговото основање. Ова ќе биде петто продолжение, откако вчера расправата беше прекината , бидејќи ...

Одложена седницата на Комисијата за политички систем за извештајот на СЈО

Точка - 27.09.2016

Седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да продолжи расправата по Извештајот на СЈО денеска е одложена. Како што истакна претседателот на Комисијата Влатко Ѓорчев, седницата е одложена поради ...

Анализа на случајот „Јанева на Јутјуб“: НЕКА НИ Е НА АРНО!

СПФМ - 27.09.2016

Нешто е за срамота, ама што! Фото: скриншот Во своето познато дело „Медиуми за отворено општество“ Томас Бауер запиша дека доколку сакаме отворено, слободно, демократско општество, кое самото себе си ќе се одредува, тогаш повеќе од одговорни сме за ...

Димовски: Јанева е должна да поднесува извештаи и да ги образложува пред Собранието, јавноста заслужува одговори

Вечер Прес - 27.09.2016

Госпоѓата Катица Јанева е должна да поднесува извештаи, да присуствува и да ги образложува своите извештаи пред Собранието на Република Македонија и пред неговите работни тела онака како што предвидува Деловникот за работа на Собранието на Република ...

Медиумски свинштини: Акција „Да се уништи Катица“

СПФМ - 27.09.2016

Јанева и Груевски – удри со опструкции и не престанувај! Фото: ЈуТјуб/Фликр На Катица Јанева ѝ забележуваат дека не била елоквентна, а притоа мислат дека ќе се заборави дека и нивниот шеф, особено, има проблем да изговори некој посложен збор, дека ...

Јанева ја нема - одложена комисиската расправа

Фактор - 27.09.2016

Седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на која се разгледува извештајот на СЈО денеска е одложена и е презакажана за утре. Претседателот на Комисијата, Влатко Ѓорчев објасни дека седницата е одложена поради отсуство на ...

Стигна поддршката од ДУИ за СЈО: Џафери потврди дека ќе ги поддржат барањата на Јанева

Фактор - 27.09.2016

„ДУИ нема никаков проблем да поддржи иницијатива не само на Катица Јанева, туку на било кој, што би значело подобрување на ситуациите и расветлување на дилемите во случаите на СЈО“, изјави денеска во интервју за НОВА координаторот на пратеничката ...

Одложена седницата за извештајот на СЈО

Пулс24 - 27.09.2016

Седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да продолжи расправата по Извештајот на СЈО денеска е одложена. Како што истакна претседателот на Комисијата Влатко Ѓорчев, седницата е одложена поради ...

Димовски: Инсистираме Јанева да се врати на комисијата

Либертас - 27.09.2016

Според Уставот и Законот за Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева е должна да присуствува на седниците и да ги образложува своите извештаи, изјави денеска Илија Димовски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Одложена седницата во Собрание за извештајот на СЈО, поради неприсуството на Јанева

еМагазин - 27.09.2016

Седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да продолжи расправата по Извештајот на СЈО денеска е одложена. Како што истакна претседателот на Комисијата Влатко Ѓорчев, седницата е одложена поради ...

Димовски: Ако Јанева не дојде во Собрание, нема да и се прифати ни едно барање

Точка - 27.09.2016

Катица Јанева е должна, според закон, да присуствува на Комисијата за политички систем во Собранието, за да го образложи својот извештај за шестмесечното работење, појасни, во вторник Илија Димовски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ...

Димовски: СДСМ, СЈО и „Шарените“ се искоординирани (видео)

Република - 27.09.2016

„СДСМ, СЈО, шарените платени демонстранти на СОРОС и Катица Јанева се усогласени и координирани“, оцени денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. Според него, вчерашните долги и многубројни процедурални забелешки од ...

КОНТРАСПИН: Системската опструкција врз СЈО за Димовски била неспособност на Јанева!?

Локално - 27.09.2016

По јасно укажување на Јанева, дека постојат голем број опструкции од страна на институции и органи во државата во однос на нејзината работа, притоа и конкретно наведувајќи четири примери, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и шеф на пратеничката група на ...

Димовски: Инсистираме Јанева да се врати на комисијата, без неа не продолжуваме

Мета - 27.09.2016

Според Уставот и Законот за Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева е должна да присуствува на седниците и да ги образложува своите извештаи, изјави денеска Илија Димовски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Ванковска: Јанева е именувана од Парламентот и одговара пред него

Пулс24 - 27.09.2016

Откако специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, вчера избега од прашањата на пратениците тврдејќи дека и е вршен мобинг, со коментар се јави универзитетската професорка Билјана Ванковска.

Петти ден расправа за извештајот на Јанева

Либертас - 27.09.2016

Денеска, во 12 часот, ќе продолжи седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Петти ден пратениците ќе расправаат за извештајот за работата на Специјалното јавно обвинителство.

Одложена седницата на Комисијата за политички систем за извештајот на СЈО

Република - 27.09.2016

Седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да продолжи расправата по Извештајот на СЈО денеска е одложена. Како што истакна претседателот на Комисијата Влатко Ѓорчев, седницата е одложена поради ...

(ВИДЕО) Димовски: Јанева или ќе дојде во Собрание или нема ништо да и прифатиме

еМагазин - 27.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е должна да поднесува извештаи, да присуствува и да ги образложува своите извештаи пред Собранието на Република Македонија и пред неговите работни тела онака како што предвидува Деловникот за работа на ...

Власта инсистира Јанева да се појави во Собранието

Фактор - 27.09.2016

Од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата инсистираат специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева да се појави во Собранието. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски кажа дека доколку таа не се појави на комисијата, тие нема да ...

Одложена седницата на Комисијата за политички систем за извештајот на СЈО...

Н.Македонија - 27.09.2016

Одложена седницата на Комисијата за политички систем за извештајот на СЈО Седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да продолжи расправата по Извештајот на СЈО денеска е одложена.

Димовски: Ќе ги разгледаме барањата на Јанева ако таа ги исполни нашите...

Н.Македонија - 27.09.2016

Димовски: Ќе ги разгледаме барањата на Јанева ако таа ги исполни нашите Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е должна да поднесува извештаи, да присуствува и да ги образложува своите извештаи пред Собранието на Република Македонија и пред ...

Продолжија жестоките расправии за извештајот на СЈО...

Н.Македонија - 27.09.2016

Пратениците прво се судрија меѓу себе за процедурата како да се одвива седницата, а потоа влегоа во остри дебати и со обвинителката Катица Јанева Собраниската комисија за политички систем и односи меѓу заедниците вчера ја продолжи расправата за ...

Димовски: Катица Јанева е апсолутно должна да присуствува на седниците на Комисијата

Lider - 27.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е должна да поднесува извештаи, да присуствува и да ги образложува своите извештаи пред Собранието на Република Македонија и пред неговите работни тела онака како што предвидува Деловникот за работа на ...

Одложена седницата на Комисијата за политички систем за извештајот на СЈО

Lider - 27.09.2016

Седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да продолжи расправата по Извештајот на СЈО денеска е одложена. Како што истакна претседателот на Комисијата Влатко Ѓорчев, седницата е одложена поради ...

Со денови прашања за Јанева, нема време за извештајот на Зврлевски

Сакам да кажам - 26.09.2016

Надежите дека првпат во историјата на плурална Македонија ќе застане државен обвинител пред собраниска комисија и ќе образложи Годишен извештај за работата на Обвинителството бледнеат, бидејќи се уште, според бројот на пријавените дискутанти за ...

Јанева: Ова е класичен мобинг, си одам и ќе се појавам кога ќе има пленарна седница

Фокус - 26.09.2016

Специјалната обвинителка по четири дена одговарање на пратенички прашања, главно од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, денеска ја напушти седницата на Комисијата за политички систем и рече дека ќе дојде кога Собранието ќе закаже пленарна седница за извештајот ...

Јанева повеќе нема да доаѓа на комисиска расправа

Алсат-М - 26.09.2016

Со кавга започна денешната седница на Комисјата за полтички систем, каде гостин веќе четврти ден беше специјалната обвинителка, Катица Јанева. Претседателот на комисијата Влатко Ѓорчев беше обвинет од СДСМ, ДУИ и ДПА дека позицијата ја злоупотребува ...

Ако имате докази дека Јанкулоска потпишала уништување на опремата, доставете ни ги, и одговори Јанева на Авировиќ

Сакам да кажам - 26.09.2016

„Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски не бил министер во 2014 година, кога се уништувала опремата за прислушување во МВР, туку Гордана Јанкулоска. Благодарам на податокот што ми го дадовте, бидејќи против Јанкулоска не се води истрага за ...

Јанева ја прозва Лидија Неделкова и за случајот со изборните измами

Сакам да кажам - 26.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева уште еднаш ги прозва Врховниот суд и Судскиот совет затоа што се одолговлекуваат процесите кои можат да помогнат да се дојде до вистината за прислушуваните разговори. „Јас не сум супермен.

Јанева ја напушти Комисијата за политички систем

Канал5 - 26.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево ја напушти седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците изјавувајќи дека ќе дојде само на Пленарната седница на која ќе биде разгледуван Извештајот за ...

Јанева ја напушти седницата – ова е класичен мобинг

ТВ21 - 26.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева демонстративно ја напушти денешната седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, на која веќе четири дена се расправа за шестмесечниот извештај на СЈО.

ЕУ: СЈО е договорено од страна на сите политички партии

24 Вести - 26.09.2016

Специјалното јавно обвинителство е договорено од страна на сите политички партии, како дел од договор од Пржино, велат од делегацијата на Европската унија. Сите политички партии, додаваат од таму, во повеќе наврати се заложија да ја поддржат ...

На Катица Јанева и дојде преку глава од пратениците

24 Вести - 26.09.2016

Ова е класичен мобинг, немам намера да седам на Комисијата за да ме навредуваат, си одам и ќе се појавам кога ќе има пленарна седница, рече специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако и денеска по 4 дена расправа на Комисијата за политички ...

Со оваа власт во суд верува само луд, протестот пред собрание станува помасовен

Сакам да кажам - 26.09.2016

Антивладините демонстранти пред Собранието ги повикаа пратениците го дадат својот глас за сите закони што ги бара специјалната обвинителка Катица Јанева. Од говорница побраа сите институции да ги достават сите докази потребни за работата на ...

Јанева ја напушти комисиската расправа по извештајот за СЈО

Канал5 - 26.09.2016

Јас не сум супермен јас сум само човек, изјави денеска во Собранието Специјалната обвинителка Катица Јанева, која само неколку часа потоа ја напушти комисиската расправа по извештајот за СЈО, образложувајќи дека била под мобинг кој не може да го ...

Седницата за извештајот на СЈО ќе продолжи утре

24 Вести - 26.09.2016

Претседателот на собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците Влатко Ѓорчев поради немање деловнички услови за работа ја закажа за утре седницата на која се расправа по Извештајот на Специјалното јавно обвинителство.

Седницата за извештајот на СЈО продолжува утре, Јанева нема да присуствува

Фокус - 26.09.2016

Откако специјалната јавна обвинителка ја напушти седницата Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, претседателот Влатко Ѓорчев ја презакажа за утре во 12 часот. Јанева по четири дена одговарање на пратенички прашања, ја напушти ...

„Ова е класичен мобинг“ – Јанева демонстративно ја напушти комисиската расправа

ТВ21 - 26.09.2016

Откако го ислуша 90 минутниот говор на пратеничката Владанка Авировиќ, Специјалната јавна обвинителка демонстративно ја напушти седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците.

ЕУ: Партиите да го почитуваат договорот и да ја поддржат работата на СЈО

Фокус - 26.09.2016

– Специјалното јавно обвинителство е договорено од страна на сите политички партии, како дел од Договорот од Пржино и сите политички партии повеќепати се заложија да ја поддржат работата на СЈО.

Продолжува собраниската расправа за изјвештајот на сјо

ТВ21 - 26.09.2016

Денеска, во 11 часот, ќе продолжи седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Петти ден пратениците ќе расправаат за извештајот за работата на Специјалното јавно обвинителство.

Јанева и денеска одговара на прашањата на пратениците

Канал5 - 26.09.2016

Обвинителката Катица Јанева и на денешното продолжение на седницата одговара на прашањата и репликите на пратениците. Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ја продолжи расправата за Извештајот за активностите на ...

Катица Јанева повеќе нема да присуствува на комисијата за политички систем

Телма - 26.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева ја напушти комисиската расправа за извештајот на работата на СЈО и рече дека не се враќа повеќе на расправата, оти, како што рече, тоа што и го прават пратениците е мобинг.

Јанева ја напушти Комисијата за политички систем

24 Вести - 26.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево ја напушти седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците изјавувајќи дека ќе дојде само на Пленарната седница на која ќе биде разгледуван Извештајот за ...

Шарената револуција повторно бои пред Собранието за поддршка на СЈО

Сакам да кажам - 26.09.2016

Шарените револуционери кои попладнево се собраа пред Собранието на Македонија за поддршка на СЈО почнаа со боење на улицата. Тие се уште се собираат на протестот откако со објаснување дека и се врши мобинг, попладнево обвинителката Јанева ја напушти ...

Седницата за извештајот на СЈО ќе продолжи утре

Канал5 - 26.09.2016

Претседателот на собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците Влатко Ѓорчев поради немање деловнички услови за работа ја закажа за утре седницата на која се расправа по Извештајот на Специјалното јавно обвинителство.

„Шарената револуција“ на собир за поддршка на СЈО

ТВ21 - 26.09.2016

Демонстрантите на „Шарена револуција“ денеска, во 17 часот, пред Собранието ќе се одржат собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителтво. „Власта со која сè уште управува обвинетиот Груевски, ја користи секоја можност за да ја блокира работата ...

Шарените повторно на протест, Груевски не дава поддршка за барањата на Јанева

Сакам да кажам - 26.09.2016

Шарената револуција денес во 17 часот најави собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) пред Собранието на Македонија, а лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кој и самиот е обвинет од СЈО рече дека пратеничката група на неговата ...

Јанева и денеска во Собрание

Фокус - 26.09.2016

Расправата за извештајот на Специјалното јавно обвинителство во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците ќе продолжи и денеска напладне. Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, минатата недела три дена доаѓаше во Собранието за ...

(ВИДЕО) Навредите од Авировиќ до Јанева со кои се премина црвената линија

Репортер - 26.09.2016

Иако не е член на комисијата за политички систем, пратеничката од редовите на Социјалистичката партија на Македонија, Владанка Авировиќ два часа во континуитет ја навредуваше Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, по што таа одлучи дека нема ...

ЈАНЕВА ЈА НАПУШТИ КОМИСИСКАТА РАСПРАВА: Ова е мобинг, повеќе нема да се вратам (ВИДЕО)

Телеграф - 26.09.2016

Ова е класичен мобинг. Ве известувам дека ова е последен пат што доаѓам. Повеќе не доаѓам и сега ќе си одам, рече Јанева и ја напушти собраниската сала Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ја напушти денешната расправа на Комисијата за ...

Јанева повеќе нема да присуствува на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците

Правдико - 26.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева повеќе нема да присуствува на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. „Нема повеќе да присуствувам на расправата на седниците на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците ...

Kaтица Јанева реши да не присуствува на комисиската расправа, ќе ја чека пленарната

МКД - 26.09.2016

Нема повеќе да присуствувам на расправата на седниците на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците поради работни обврски. Штом ќе биде закажана пленарна седница, се разбира дека ќе присуствувам на истата, изјави специјалната јавна ...

(ВИДЕО) Навредите од Авировиќ со кои се премина црвената линија

А1 On - 26.09.2016

Иако не е член на комисијата за политички систем, пратеничката од редовите на Социјалистичката партија на Македонија, Владанка Авировиќ два часа во континуитет ја навредуваше Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, по што таа одлучи дека нема ...

Скандал на Катица Јанева- ја напушти собраниската седница и им порача на пратениците дека нема намера да го брани ...

Press24 - 26.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева попладнево скандалозно ја напушти собраниската седница и им порача на пратениците дека нема намера да го брани Извештајот. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево ја напушти седницата на ...

Скандал на Катица Јанева- ја напушти собраниската седница и им порача на пратениците дека нема намера да го брани ...

Курир - 26.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева попладнево скандалозно ја напушти собраниската седница и им порача на пратениците дека нема намера да го брани Извештајот. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево ја напушти седницата на ...

(ФОТО) Народот го ОПКОЛИ влзот на Собранието – Масовна поддршка за Јанева

Репортер - 26.09.2016

Пред Собранието на Република Македонија започнаа да се собираат граѓани кои доаѓаат да и дадат поддршка на обвинителката Катица Јанева, во борба против криминалот но и опструкциите коишто ги права власта.

Ванковска: Јанева не е божица, за фактите да замолчат пред неа

Нетпрес - 26.09.2016

Јанева не е божица, за фактите да замолчат пред неа. Уште во старт видовме неука обвинителка од Гевгелија (чија кариера започнала во судот кај тате, претседател на истиот). Цветаше од насмевки како да добила на лотарија и се фалеше дека добила шофер ...

Пред Собранието започнаа да се собираат граѓани, за поддршка на Катица Јанева

А1 On - 26.09.2016

Пред Собранието на Република Македонија започнаа да се собираат граѓани кои доаѓаат да и дадат поддршка на обвинителката Катица Јанева, во борба против криминалот но и опструкциите коишто ги права власта.

„Шарената револуција“ повторно на улица, овојпат за поддршка на СЈО

Глас на Америка - 26.09.2016

Обвинителката Катица Јанева ја напушти комисиската расправа за извештајот на работата на СЈО и се пожали на мобинг. СКОПЈЕ — Припадниците на „Шарената револуција“ ги повикаа граѓаните денеска во 17 часот да излезат на улица и да присуствуваат на ...

(ФОТО) Шарено пред собрание – боја за Собранието за поддршка на Јанева

Нова ТВ - 26.09.2016

По пауза од околу три месеца, Шарената револуција повторно се активира со денешниот попладневен собир на за поддршка на работата на Специјалното јавно обвинителство. Оваа активност на „шарените“ доаѓа по неколкудневниот, како што го нарекуваат, ...

Се бои улицата пред Собранието (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

+инфо - 26.09.2016

Демонстрантите кои се вечерва пред Собранието во знак на поддршка за Катица Јанева и СЈО ја бојат улицата пред Собранието. Демонстрантите кои се вечерва пред Собранието во знак на поддршка за Катица Јанева и СЈО ја појат улицата пред Собранието, ...

Јанева не доаѓа повеќе на Комисијата за политички систем

Алфа - 26.09.2016

Специјалната обвинителка Јанева пред да замине од комисијата за политички сиsтем, одговараше на прашањата од пратеничката Авировиќ, која праша зошто на СЈО им се потребни експерти -Ве известувам дека ова е последно што ќе дојдам.

Обоена улицата пред Собранието

А1 On - 26.09.2016

Демонстрантите кои се вечерва пред Собранието во знак на поддршка за Катица Јанева и СЈО ја обоија улицата пред Собранието. Шарената Револуција пред Собрание испиша СЈО Кривичен, Уставен, ОЈО и „Вашето време истече“, „Патот до правдата е еден – ...

[Фото] Собир за поддршка на СЈО пред Собрание: Вашето време истече – патот до правдата е еден

Радио МОФ - 26.09.2016

„Цел свет се смее каква правда овде владее“, „Ова судство е катаклизма“, „Браво за Катица, многу ќе се возат во марица“, „Специјален суд за специјална мафија“, „Јанева мојот херој“… Ова се само дел од пораките и транспарентите кои можат да се видат ...

(ВИДЕО) Шарена револуција: Оган од факели за СЈО

Нова ТВ - 26.09.2016

Собирот на Шарена револуција заврши со перформанс од факели откако „шарените“ денеска се собраа пред Собранието за да ја дадат својата поддршка за работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Седницата за извештајот на СЈО ќе продолжи утре

+инфо - 26.09.2016

Јанева рече дека не се враќа повеќе на седницата бидејќи пратениците и прават класичен мобинг. Претседателот на собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците Влатко Ѓорчев поради немање деловнички услови за работа ја закажа за ...

Седницата за извештајот на СЈО ќе продолжи утре

Телеграф - 26.09.2016

Поради немање деловнички услови за работа, седницата на која се расправа по Извештајот на Специјалното јавно обвинителство ќе продолжи утре Претседателот на собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, Влатко Ѓорчев, поради ...

(ФОТО) ЧАДИ пред Собранието – Граѓаните ги запалија факелите

Репортер - 26.09.2016

Факели запалени пред Собранието за крај на протестот во знак на поддршка на Катица Јанева. ...

Давидовиќ и Младеновски: Да го одбраниме СЈО

+инфо - 26.09.2016

Да не дозволиме да го укинат СЈО кое е единствената некорумпирана институција, рече Младеновски. Да не дозволиме да го укинат Специјалното јавно обвинителство (СЈО), ова се поракиоте на долгогодишниот адвокат по кривично право, Ѕвонко Давидовиќ, и ...

Седницата за извештајот на СЈО ќе продолжи утре без Катица Јанева

Репортер - 26.09.2016

Претседателот на собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците Влатко Ѓорчев поради немање деловнички услови за работа ја закажа за утре седницата на која се расправа по Извештајот на Специјалното јавно обвинителство.

Факели пред Собранието (ФОТО)

+инфо - 26.09.2016

Факели запалени пред Собранието за крај на протестот во знак на поддршка на Катица Јанева. Факели се запалени пред Собранието за крај на протестот во знак на поддршка на Катица Јанева,објави А1.он ...

ВИДЕО: Факели пред Собранието, поддршка за Катица Јанева

А1 On - 26.09.2016

Факели запалени пред Собранието за крај на протестот во знак на поддршка на Катица Јанева. Граѓаните порачаа дека Катица Јанева треба да продолжи со нејзината работа а тие се тука да ја поддржат и да ја одбранат доколку е ...

Граѓани со кофи со боја на собирот за поддршка на СЈО

Стандард - 26.09.2016

Околу 1.000 граѓани со кофи со боја излегоа на собирот на „шарените револуционери“ за да и дадат поддршка на специјалната обвинителка Катица Јанева. Собирот на „шарените“ доаѓа по неколкудневниот, како што го нарекуваат, мобинг од страна на ...

(ВИДЕО) Граѓани: Како хиени се навртеа на Јанева за да го одбранат криминалот

А1 On - 26.09.2016

Наместо да се дискутира за извештајот, пратениците дискутираат за се и сешто, уште малку ќе ја прашаат и каде ја прави фризурата, рекоа за А1он граѓаните на почетокот на протестот. Граѓаните, кои денеска се собраа во голем број за поддршка на ...

Јанева до пратениците: Веќе не доаѓам, ова е последно! (ВИДЕО)

Нетпрес - 26.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева попладнево скандалозно ја напушти собраниската седница и им порача на пратениците дека нема намера да го брани Извештајот. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево ја напушти седницата на ...

Kатица Jанева на отчет: Пратениците прашуваат, Јанева не дава конкретни одговори

Сител - 26.09.2016

Катица Јанева не ги издржа прашањата на пратениците и ја напушти денешната седница на собраниската комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Најави дека повеќе нема намера да присуствува на комисиската расправа, но ќе се појави на ...

(ВИДЕО) Граѓани: Како хиени се навртеа на Јанева за да го одбранат криминалот

Репортер - 26.09.2016

Наместо да се дискутира за извештајот, пратениците дискутираат за се и сешто, уште малку ќе ја прашаат и каде ја прави фризурата, рекоа за А1он граѓаните на почетокот на протестот. Граѓаните, кои денеска се собраа во голем број за поддршка на ...

„Вашето време истече, време е за СЈО“ – голем собир за поддршка на СЈО

Нова ТВ - 26.09.2016

„Вашето време истече, време е за СЈО“ е пораката која Шарената револуција при денешниот собир за поддршка на специјалната обвинителка Катица Јанева ја испрати до пратениците пред Законодавниот дом.

Седницата за извештајот на СЈО ќе продолжи утре

Нетпрес - 26.09.2016

Претседателот на собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците Влатко Ѓорчев поради немање деловнички услови за работа ја закажа за утре седницата на која се расправа по Извештајот на Специјалното јавно обвинителство.

Обоена улицата пред Собранието

Репортер - 26.09.2016

Демонстрантите кои се вечерва пред Собранието во знак на поддршка за Катица Јанева и СЈО ја обоија улицата пред Собранието. Шарената Револуција пред Собрание испиша СЈО Кривичен, Уставен, ОЈО и „Вашето време истече“, „Патот до правдата е еден – СЈО“ ...

Седницата за извештајот на СЈО ќе продолжи утре

Press24 - 26.09.2016

Претседателот на собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците Влатко Ѓорчев поради немање деловнички услови за работа ја закажа за утре седницата на која се расправа по Извештајот на Специјалното јавно обвинителство.

Делегацијата на ЕУ ги повика партиите да го поддржат СЈО

Репортер - 26.09.2016

Делегацијата на Европската Унија во Скопје повторно ги повика потписниците на договорот од Пржино да ја поддржат работата на Специјалното јавно обвинителство и да одговорно да дејствуваат.

КОНТРАСПИН: Системската опструкција врз СЈО за Димовски била неспособност на Јанева!?

Репортер - 26.09.2016

По јасно укажување на Јанева, дека постојат голем број опструкции од страна на институции и органи во државата во однос на нејзината работа, притоа и конкретно наведувајќи четири примери, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и шеф на пратеничката група на ...

Петти ден расправа за извештајот на Јанева

Репортер - 26.09.2016

Денеска, во 11 часот, ќе продолжи седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Петти ден пратениците ќе расправаат за извештајот за работата на Специјалното јавно обвинителство.

Собранието не е судска сала

Репортер - 26.09.2016

Илија Димовски и поставил 40 прашања на Катица Јанева и се пожали дека добил одговор само на околу 14. Тој можел да постави и 400 прашања истотака и неговите колеги можеле да постават ако не по 40, по десет секако можеле, тоа значи дека Јанева може ...

Во 17 часот собир за поддршка на СЈО

А1 On - 26.09.2016

Aктивистите од Шарената револуција организираат собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителство денеска во 17 часот пред Собранието. „Периодов во Собранието и по медиумите под контрола на обвинетиот Груевски можеме да забележиме вистински линч ...

Продолжи комисиската расправа за извештајот на СЈО (ДПЛ)

Сител - 26.09.2016

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ја продолжи расправата за Извештајот за активностите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за периодот од 15 март до 15 септември годинава.

Јанева: Ќе се избориме со опструкциите, ќе почне да владее правото

Репортер - 26.09.2016

Специјалната јавна обвинителк Катица Јанева одговарајќи на прашања поставувани цел час од пратеничката Владанка Авировиќ порача дека шестмесечниот Извештај на 16 страници е слика за работата на СЈО и дека во однос на финансиите таа понатаму нема да ...

Јанева си замина од Собранието по навредите од пратеничката Авировиќ (ВИДЕО)

+инфо - 26.09.2016

Јанева кажа дека нема намера повеќе да се враќа и да седи во комисијата за да ја навредуваат и дека ќе се појави само на пленарната седница. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ја напушти седницата на Комисијата за политички систем откако ...

Собир пред Собрание за поддршка на СЈО

Стандард - 26.09.2016

Денеска, во 17 часот, пред Собранието ќе се одржи собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителтво. Во повикот на социјалните мрежи пишува дека по летните одмори, СЈО повторно е под напад на режимските гласноговорници и има вистински линч и ...

Шарената револуција повторно на улица: Собир за поддршка за СЈО

Нова ТВ - 26.09.2016

Денеска во 17 часот пред Собранието, Шарената револуција ќе излезе на собир за поддршка на СЈО. – Власта со која сè уште управува обвинетиот Груевски, ја користи секоја можност за да ја блокира работата на оваа институција.

СЈО шоу

Курир - 26.09.2016

СЈО е главна опасност за телевизиите. Како почнаа, ќе пропаднат парите дадени за секое реалити шоу што е купено и најавено. Гледаноста на телевизиите ќе биде бунар бидејќи СЈО и Катица ја загрозуваат популарноста на Големиот брат, Фарма, Парови… ги ...

Ванковска: Јанева е неука обвинителка, не е божица за фактите да замолчат пред неа

Курир - 26.09.2016

Јанева не е божица, за фактите да замолчат пред неа. Уште во старт видовме неука обвинителка од Гевгелија (чија кариера започнала во судот кај тате, претседател на истиот). Цветаше од насмевки како да добила на лотарија и се фалеше дека добила шофер ...

Јанева: Ниеден експерт не сака да ги вештачи снимките од прислушуваните разговори

Кајгана - 26.09.2016

Никој од домашните експерти не сака да ги вештачи снимките за коишто кривични пријави до Специјалното јавно обвинителство поднесоа новинарот Драган Павловиќ - Латас и пратеничката од ДУИ, Ермира Мехмети, изјави денеска Специјалната јавна ...

Сопки ќе има, ама укинување на СЈО е малку веројатно

Р.С.Европа - 26.09.2016

Власта ќе продолжи да и прави сопки на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нема да ги исполни нејзините барања за поефикасна работа, но мала е веројатноста да го укине СЈО, велат аналитичарите.

Тензично во Собрание, Јанева и Зврлевски чекаат да се смират пратениците

+инфо - 26.09.2016

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Извештајот за активностите на СЈО. Во текот на денот пратеничките групи треба да се договорат колкав број на дискусии ќе имаат пратениците, ...

Дискретниот шарм на Јанева

Окно - 26.09.2016

Арчибалд Кокс е името на американскиот специјален јавен обвинител што му ја зема „мерката“ на Ричард Никсон во повеста на скандалот Вотергејт: неговите истраги за мрежата од корупција распрострена околу соработниците на американскиот претседател ...

Шарената револуција одново на улица за поддршка на СЈО, кое „повторно е под канонада на режимот“

Капитал - 26.09.2016

Шарената револуција повика на нов собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителство, што ќе се одржи денеска, во 17.00 часот, пред Парламентот. На Фејсбук, Шарената револуција оцени дека „Кривичниот суд Скопје 1 е изворот на најголемите ...

Денеска во 17 часот, собир за поддршка на СЈО пред Собранието

Репортер - 26.09.2016

Денеска, во 17 часот, пред Собранието ќе се одржи собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителтво. Во повикот на социјалните мрежи пишува дека по летните одмори, СЈО повторно е под напад на режимските гласноговорници и има вистински линч и ...

Зошто СЈО крие како ги троши парите - кој се е на платниот список на Катица Јанева?

Press24 - 26.09.2016

Катица Јанева молчи, сомнежите растат. Каде и како се трошат 4 милиони евра пари на граѓаните и зошто Специјалното јавно обвинителство за тоа не поднесува извештај. Press24 веќе неколку месеци се обидува да добие одговори за прашањата за кои СЈО ...

Продолжи комисиската расправа за извештајот на СЈО

Телеграф - 26.09.2016

Обвинителката Катица Јанева и на денешното продолжение на седницата одговара на прашањата и на репликите на пратениците Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ја продолжи расправата за извештајот за активностите ...

Џафери побара извинување од Ѓорчев – покажал „голема омраза кон Албанците“

Стандард - 26.09.2016

Денешната седница на Комисијата за политички систем, во која одговор на прашања дава Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, започна со забелешки на координаторот на ДУИ, Талат Џафери и други пратеници од оваа пратеничка група за петочниот ...

ОБНОВЕНО Јанева: Јас не сум Супермен, јас сум човек!

+инфо - 26.09.2016

Јанева рече дека постапуваат по претставките на Драган Павловиќ Латас и на Ермира Мехмети. Имам специјално обраќање за извештајот за пленарна седница, ако бидеме живи да ја дочекаме. Јас не сум Супермен, јас сум човек, вака специјалната јавна ...

Јанева: Ќе се избориме со опструкциите, ќе почне да владее правото

Нова ТВ - 26.09.2016

Специјалната јавна обвинителк Катица Јанева одговарајќи на прашања поставувани цел час од пратеничката Владанка Авировиќ порача дека шестмесечниот Извештај на 16 страници е слика за работата на СЈО и дека во однос на финансиите таа понатаму нема да ...

Власта се плаши од заштитени сведоци

Нова ТВ - 26.09.2016

Кочењето на измените на Законот за заштита на сведоци кои ги бара обвинителката Катица Јанева покажува дека партиите на власт се плашат од обезбедувањето заштитени сведоци во случаите на СЈО, велат нашите соговорници.

(ВИДЕО) Напад и одбрана на Јанева пред пратениците

Нова ТВ - 26.09.2016

По речиси 5 часа расправа со долги монолози и неколку паузи во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, специјалната обвинителка Катица Јанева демонстративно ја напушти седницата и порача дека тоа што се случува со пратеничките ...