TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Различни ставови за енергетскиот договор Русија-Србија

А1 - 26.01.2008

Европските официјални претставници и поголем број српски аналитичари го одобруваат потпишувањето на енергетскиот договор меѓу Србија и Русија, додека САД стравуваат оти „снабдувањето на Европа со енергија Москва го претвора во полуга за политички притисок“.

Ефектите и последиците од изборите во Србија

Утрински - 26.01.2008

Анализа ВЛАДИМИР ГЛИГОРОВ Кандидатот на радикалите, Николиќ, има реална шанса - што ако победи Претседателските избори во Србија, поради повеќе работи, можат да се оценат како многу значајни. Прв пат годинава кандидатот на радикалите има реална шанса да победи.

Русија и Србија потпишаа енергетски договор

Дневник - 26.01.2008

Аналитичари тврдат дека договорот е голема победа за Русија во „нафтоводната војна“ со Европската Унија за поврзување на енергетските извори од исток со потрошувачите на запад Српските лидери вчера во Москва го потпишаа стратегискиот договор што на Русија и' дава контрола на српскиот нафтен монопол ...

ЕУ ќе потпише привремен договор со Србија

Вест - 26.01.2008

БРИСЕЛ, 26 јануари (Ројтерс) - Европската унија планира да потпише привремен договор за трговија и соработка со Србија пред претседателските избори на 3 февруари за да му даде поддршка на проевропскиот кандидат, соопштија вчера дипломати.

„Гаспром“ ја презедe српската нафтена индустрија

Утрински - 26.01.2008

На преговорите во Кремљ вчера во фокусот беа две прашања Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Во присуство на претседателот на Русија Владимир Путин и неговите најблиски соработници, како и претседателот и премиерот на Србија, Борис Тадиќ и Воислав Коштуница, вчера во Кремљ беше потпишан ...

Србија европска чешма за енергенси!

Вечер Прес - 26.01.2008

"Србија се претвори во клучна врска за перспективни и ефективни доставки на енергенси за Европа", изјави рускиот претседател Путин по потпишувањето на спогодбата Вчера во Кремљ, Русија и Србија ја потпишаа историската спогодба за енергетска соработка, со која Србија станува клучна врска за руските ...

Руско-српска спогодба за енергетска соработка

А1 - 25.01.2008

Русија и Србија го бетонираа своето политичко-економско стратешко партнерство. Рускиот претседател Владимир Путин во Кремљ го пречека комплетниот српски државен врв на чело со претседателот Борис Тадиќ, кој присуствуваше на потпишувањето на енергетската спогодба меѓу двете земји.

Русија и Србија потпишаа спогодба за енергетска соработка

Канал5 - 25.01.2008

Русија и Србија потпишаа денеска во Кремљ спогодба за енергетска соработка, со која Србија станува клучна врска за руските енергетски активности, јави ИТАР-ТАСС. Москва, 25 јануари (МИА) - Русија и Србија потпишаа денеска во Кремљ спогодба за енергетска соработка, со која Србија станува клучна ...

ЕУ ќе го потпише договорот за стабилизација и асоцијација со Србија до 3 февруари, тврдат дипломати

Канал5 - 25.01.2008

Брисел, 25 јануари (МИА) - Европската унија размислува да го потпише договорот за стабилизација и асоцијација со Србија пред одржувањето на вториот круг од српските претседателски избори закажани за 3 февруари, со цел да го поддржи актуелниот проевропски ориентирен претседател Борис Тадиќ, јавија ...

Меч со две сечила за Тадиќ

Дневник - 25.01.2008

Вие, господо, размислете за сопствената одговорност во овој момент и не поставувајте ми никакви услови - порача претседателот Борис Тадиќ, кандидатот на Демократската партија за претседател на Србија, изјави дека нема да прифати никакви услови како противуслуга за поддршка на вториот круг од ...

Тадиќ_ Никој да не ми поставува услови пред вториот круг

Утрински - 25.01.2008

Претседателскиот кандидат на Демократската партија, Борис Тадиќ изјави дека нема да прифати било кој да му поставува услови за поддршка во вториот круг од изборите. - Некој нека не ми поставува услови за поддршка во вториот круг.

Коштуница ќе го поддржи Тадиќ!

Вечер Прес - 24.01.2008

Прв показател за тоа е договорот на Коштуница и Тадиќ, утре заедно да одат за Москва каде министерот за Велимир Илиќ треба да ја потпише историската спогодба за енергетска соработка со Русија Демократската странка и Демократската странка на Србија се договрија за поддршка на Борис Тадиќ во вториот ...

Коштуница ќе го поддржи Тадиќ

А1 - 23.01.2008

Партиите на српскиот претседател Борис Тадиќ и на премиерот Воислав Коштуница постигнаа договор за поддршка на Тадиќ во вториот изборен круг на претседателските избори. Ова денеска го пишува белградскиот весник „Блиц“, повикувајќи се на извор близок до владејачката коалиција во Србија, кој наведува ...

Српската влада го отвори патот кон енергетскиот договор со Русија

Дневник - 23.01.2008

Србија ги одобри проектот за гасоводот и енергетскиот договор, кој ќе ја зголеми контролата на Москва врз доставите за Западот, јави МИА. Владата на Србија го овласти министерот за капитални инвестиции Велимир Илиќ на 25 јануари во Москва да го потпише Договорот за соработка во областа на ...

Трка по гласови за вториот круг претседателски избори во Србија

Утрински - 23.01.2008

Прва цел на Тадиќ и на Николиќ се 300.000 илјада гласа на третопласираниот Велимир Илиќ Дури и најхрабрите аналитичари не прогнозираат какво ќе биде учеството на избирачите во вториот круг на изборите: Томислав Николиќ и Борис Тадиќ Белград - Исходот од жестокиот дуел меѓу радикалот Томислав ...

Србија го одобри енергетскиот договор со Русија

Утрински - 23.01.2008

БЕЛГРАД - Србија го одобри проектот за гасоводот и енергетскиот договор, што ќе ја зголеми контролата на Москва врз доставките за Запад. Владата на Србија вчера го овласти министерот за капитални инвестиции, Велимир Илиќ, на 25 јануари во Москва да го потпише договорот за соработка во областа на ...

Висока математика помеѓу двата круга

Дневник - 23.01.2008

Владини извори укажуваат дека Коштуница би го поддржал Тадиќ ако претседателот се согласи со спогодбата со Русија за купување на српската нафтена индустрија Поддршката од премиерот Воислав Коштуница се смета за клучниот фактор што би го решил исходот на вториот круг од претседателските избори во ...

Гаспром го купува НИС

Вечер Прес - 23.01.2008

Од договорот, далекусежно гледано, и Србија ќе има големи финансиски и стратешки добивки, позиционирајќи се како главен енергетски дистрибутер на Балканот На вчерашната седница српската Влада го усвои текстот на Договорот меѓу Владите на Србија и Руската федерација за соработка во областа на ...

Тадиќ и Николиќ во вториот круг

Вест - 22.01.2008

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ ВО СРБИЈА БЕЛГРАД, 22 јануари (Ројтерс) - Србите ќе избираат меѓу националист кој е наклонет кон Русија и либерал кој е свртен кон западот во вториот круг од претседателската трка што ќе се одржи следниот месец.

Нов изборен дуел Николиќ - Тадиќ во вториот круг

Дневник - 22.01.2008

Се верува дека најголем фактор во вториот круг ќе биде отворената поддршка од премиерот Воислав Коштуница, кој во првиот круг застана зад коалицискиот партнер Велимир Илиќ Националистот Томислав Николиќ и прозападниот актуелен претседател Борис Тадиќ освоија најмногу гласови во првата рунда од ...

Радикалот Николиќ го доби првиот круг, Тадиќ го чека второто гласање

Утрински - 22.01.2008

Николиќ освои 39,4 отсто од гласовите од деветте кандидати што учествуваа, а Тадиќ обезбеди 35,4 отсто БЕЛГРАД - Србија се движи кон одлучната пресметка следниот месец меѓу националистот кој се потпира на Русија и либералот кој е прозападно ориентиран по првиот круг од претседателските избори.

Повторно одлучува - Коштуница!

Утрински - 22.01.2008

Европа-Балкан ИВАН ТОРОВ Најголема непознатост - кон кое царство ќе се приклони главниот играч на српската политичка сцена, Воислав Коштуница БЕЛГРАД - Исходот од неделниот прв круг на претседателските избори го одложи за 3 февруари разрешувањето на дилемата каде оди Србија.

Коштуница го избира победникот!

Вечер Прес - 22.01.2008

Пласирањето на Томислав Николиќ и Борис Тадиќ во вториот круг е очекувано за целата српска јавност, бидејќи ваквиот редослед беше и на минатите избори. Меѓутоа, вториот круг ќе биде енигма во која само една работа е сигурна - дека победникот ќе го одлучи Воислав Коштуница Томислав Николиќ и Борис ...

Николиќ во благо водство по првиот круг

А1 - 21.01.2008

Томислав Николиќ, кандидатот на српските радикали, победи во вчерашниот прв круг на претседателските избори во Србија. Српската државна изборна комисија попладнево соопшти дека за Николиќ гласале 39,9%, а за актуелниот претседател Борис Тадиќ 35,4% од гласачите.

Србите избираа претседател

Дневник - 21.01.2008

Повеќе од 6,7 милиони граѓани на Србија вчера избираа нов претседател од девет кандидати на гласачкото ливче . Според сите анкети и испитувања, се очекува актуелниот претседател Борис Тадиќ и лидерот на радикалите Томислав Николиќ да освојат најмногу гласови и да се соочат во вториот изборен круг ...

Изедначени претседателски избори во Србија кои ќе ги одредат идните односи со Запад

Утрински - 21.01.2008

Аналитичарите ги гледаат изборите како трка меѓу сегашниот претседател Тадиќ и националистот Николиќ БЕЛГРАД - Србите вчера излегоа на изедначените претседателски избори кои би можеле да ги одредат идните односи со Запад, по очекуваната загуба на проблематичната покраина Косово.

Србија гласаше за претседател

Вест - 21.01.2008

БЕЛГРАД, 21 јануари (РОЈТЕРС) - Вчера Србите гласаа во претседателските избори кои би можеле да ги одредат идните врски со Западот по очекуваната загуба на Косово. Проверката најавното мислење му даде на предизвикувачот Томислав Николиќ од Радикалната партија мала предност над про-западниот ...

Николиќ или Тадиќ?

Вечер Прес - 21.01.2008

Во Србија вчера се одржаа осмите претседателски избори од 1990 година, по воведувањето на повеќепартискиот систем. Право на глас имаат 6.708.697 избирачи од кои 112.861 во Косово и Метохија кои своите гласови ги дадоа за еден од вкупно пријавените девет кандидати.