TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не може реформи да се спроведуваат со игнорантски однос кон просветните работници и кон родителите

Антропол - 16.05.2021

Говор на Виолета Аврамоска пред општина Охрид на протестот против укинувањето на учебниците. Овој протест не е како сите други, овој протест е единствен, бидејќи денес, овде, сите сме дојдени како родители.

Наставничката Штерјова за КУРИР: Целосната дигитализација како реформа во образованието е штетно, наместо да го подобри ...

Курир - 16.05.2021

Просветниот работник Даниела Штерјова во изјава за КУРИР вели дека целосно ја поддржува иницијативата „учебници и настава мора да има“. -Имено од страна на ресорното министерство се иницира реформи нели во образованието кои што лично како наставник ...

Штерјова: Целосната дигитализација како реформа во образованието е штетно, наместо да го подобри образованието ќе го ...

Нетпрес - 16.05.2021

Просветниот работник Даниела Штерјова во изјава за КУРИР вели дека целосно ја поддржува иницијативата „учебници и настава мора да има“. „Имено од страна на ресорното министерство се иницира реформи нели во образованието кои што лично како наставник ...

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

MakPress - 16.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но, сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

Македонија протестираше против реформите во образованието кои се туркаат на сила и без консензус

MakPress - 16.05.2021

Во организација на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска се одржаа протести во повеќе градови во земјава. Од Иницијативата се против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно образование со кој, ...

(ФОТО) Протести во повеќе градови низ земјава, се бара референдум за дигиталните учебници

360 степени - 15.05.2021

Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ бара референдум за образовните реформи Поголем број граѓани денеска излегоа на протест против донесувањето на новиот Законот за учебници, со кој меѓудругото се предвидува дигитализација на учебниците.

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

360 степени - 15.05.2021

Апсурдно е да се протестира против дигитализација на образованието, ако се има предвид дека тоа е глобален процес кој се случува во голем број земји во светот, а ние мораме да фатиме чекор со современите трендови и да се приближува кон стандардите ...

Родителите го креваат гласот против реформите на Царовска, за МОН протестите се апсурдни

Сител - 15.05.2021

Неколку стотици граѓани излегоа на протест во главниот град. Незадолволни од новиот Закон за учебници собираат потписи за референдум за образовните реформи. Нивните главни барања се сите ученици што поскоро да се вратат на настава со физичко ...

Протест на родителите од инцијативата “Учебници и настава мора има“

24 Вести - 15.05.2021

Родителите од иницијативата „Учебници и настава мора има“ денеска масовно излегоа да протестираат против најавените образовни реформи и дигитализацијата на наставата. Тие бараат преку референдум граѓаните да имаат можност да се изјаснат за ...

Родители од иницијативата „Учебници и настава мора има“ бараат референдумско изјаснување

24 Вести - 15.05.2021

Протести во повеќе градови во земјава. Родители од иницијативата „Учебници и настава мора има“ бараат референдумско изјаснување за дигитални учебници. Иако протетсите беа против најавената реформа поврзана со дигитализација беа забележани и ...

Нашите деца не се експеримент, порачаа учесниците на протестите против Законот за учебници

Телма - 15.05.2021

Нашите деца не се за експеримент, потребни се промени во образовниот процес, но по мерка на ученикот, порачаа од иницијативата на родители „Учебници и настава мора да има“. Организирани против Предлог- Законот за учебници, кој предвидува примена и ...

Протести против дигитализација на учебниците, МОН возвраќа: Протестите се апсурдни

Алсат-М - 15.05.2021

Родители на ученици во основните и средните училишта протестираа против дигитализацијата на учебниците. На протестен марш пред Министерството за образование беше побаран референдум за реформите во образованието.

И во Тетово протести против случувањата во образованието

Алсат-М - 15.05.2021

И во Тетово, родители и нивните деца протестираа пред општината. Тие рекоа дека не се против реформите во образованието, но сметаат дека укинувањето на учебниците и нивната дигитализација ќе им наштети на децата.

Родителите излегоа на протести против Законот за учебници

Канал5 - 15.05.2021

Родителите од иницијативата „Учебници и настава мора има“ излегоа на протести пред Министерството за образование и наука. Револтирани од најавените образовни промени, со мотото „Нашите деца не се експеримент“ родителите од иницијативата „Учебници и ...

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Радио МОФ - 15.05.2021

Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието, соопштија од Министерството за образование и наука по денешните протести на иницијативата „Учебници и настава мора да има“ на кои излегоа родителите кои се револтирани од најавите за ...

„Турското ропство“ се исфрла од наставата, додека се крева фејсбук-востание против дигиталните учебници

Фокус - 15.05.2021

Вниманието од новата концепција за основно образование, сега се префрли на Предлог-законот за учебници со кој се предвидува воведување на дигитални учебници. Дел од родителите се организираат преку Фејсбук група против оваа реформа и најавуваат ...

Протести против реформите во образованието

Алсат-М - 15.05.2021

Во организација на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска се одржаа протести во повеќе градови во земјава. Од Иницијативата се против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно образование со кој, ...

Протести против реформите во образованието

ТВ21 - 15.05.2021

Во организација на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска се одржаа протести во повеќе градови во земјава. Од Иницијативата се против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно образование со кој, ...

Протести против образовните реформи, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со меѓусебни обвинувања

Р.С.Европа - 15.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска излезе на протести кои започна од Министерството за образование, продолжија до Владата, а завршија пред Собранието против најавените реформи во образованието.

СДСМ: Денешните протести зад кои стои ВМРО-ДПМНЕ се за да се заштитат нечии бизнис интереси

Канал5 - 15.05.2021

ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски продолжува со деструктивното дејствување против реформите во образованието, на штета на граѓаните, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес-конференција на Марија Митева од ВМРО-ДПМНЕ. .

СДСМ: Денешните протести зад кои стои ВМРО-ДПМНЕ се протести за да се заштитат нечии бизнис интереси и милионски ...

Сител - 15.05.2021

ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски продолжува со деструктивното дејствување против реформите во образованието, на штета на граѓаните. На ВМРО-ДПМНЕ не и е грижа ниту за учениците, ниту за образованиот систем, битни и се само партиските и ...

Царовска: Најголем ризик е ништо да не преземеме, мораме подобро да ги подготвиме новите генерации

Нова ТВ - 15.05.2021

Дигитализацијата на образованието ќе се случи, независно дали во мојот мандат или пак во времето на некој следен министер. Затоа што тоа е глобален процес во кој учествуваат сите земји кои имаат намера да напредуваат преку развој на образовниот ...

Започна протестот против образовните реформи

Сител - 15.05.2021

Неколку стотици родители протестираат против најавените образовни реформи и дигитализацијата на наставата. Покренаа иницијатива со која бараат преку референдум граѓаните да имаат можност да се изјаснат за образовните реформи.

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Фокус - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

МОН: Апсурдно е да се протестира против промени, против напредок во образованието

МКД - 15.05.2021

Промените мора да се случат. Новините се предизвик за сите, но од нив не треба да се откажуваме, туку напротив заедно и транспарентно да продолжиме да работиме на нивно интегрирање во системот, соопшти Министерството за образование.

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Канал5 - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но, сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Слободен Печат - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но, сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

МОН: Апсурдно е да се протестира против дигитализација во образованието

Р.С.Европа - 15.05.2021

Министерството за образование и наука денеска соопшти дека е апсурдно да се протестира против дигитализација на образованието, ако се има предвид дека тоа е глобален процес кој се случува во голем број земји во светот, а Северна Македонија, како што ...

Родители со своите деца излегоа на улица – Протест против дигитални учебници, МОН вели ова е апсурдно

ТВ21 - 15.05.2021

„Дигитализацијата на учебниците носи нови проблеми во образованието, а нашите деца не се експериментални глувчиња“, беше мотото на протестот против дигиталните учебници. Деца и родители со книги в раце пред МОН побараа повлекување на одлуката за ...

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Сител - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но, сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

Родителите на учениците денеска излегуваат на протести против Законот за учебници

Сител - 15.05.2021

Родителите од Иницијативата „Учебници и настава мора има“ денеска излегуваат на протести. Главниот протестен марш е закажан во Скопје и ќе почне точно на пладне пред Министерството за образование и наука.

Родителите излегоа на протести против законот за учебници

24 Вести - 15.05.2021

Родителите од иницијативата „Учебници и настава мора има“ денеска излега на протести. Главниот протестен марш е во скопје и започна точно на пладне пред министерството за образование и наука.

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Либертас - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

Протести против реформите во образованието и обвинувања за политичка инволвираност

OhridNews - 15.05.2021

Во организација на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска се одржаа протести во повеќе градови во земјава, меѓу кои и Охрид. Учесниците бараат преку референдум граѓаните да имаат можност да се изјаснат за образовните ...

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

+инфо - 15.05.2021

Промените мора да се случат. Новините се предизвик за сите, но од нив не треба да се откажуваме, туку напротив заедно и транспарентно да продолжиме да работиме на нивно интегрирање во системот, соопшти Министерството за образование.

Бараат на референдум луѓето да се изјаснат за образовните реформи, од МОН велат дека е апсурдно да протестираат

Фактор - 15.05.2021

Во повеќе градови денеска во организација на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ се одржаа протести против новите реформи во образованието. Тие се против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно ...

Протести во повеќе градови низ земјава, се бара референдум за дигиталните учебници

Либертас - 15.05.2021

Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ бара референдум за образовните реформи Поголем број граѓани денеска излегоа на протест против донесувањето на новиот Законот за учебници, со кој меѓудругото се предвидува дигитализација на учебниците.

Започна протестот, родителите и учениците ги наполнија улиците: Не сакаме дигитални учебници!

+инфо - 15.05.2021

Протестот започна точно напладне од пред Министерството за образование, од каде демонстрантите мирно се упатија кон Владата, а крајна цел на маршот ќе биде Собранието. Неколку стотици родители и ученици протестираат против најавените образовни ...

Протести ширум земјава: Се бараат хартиени учебници и настава со физичко присуство

ММС - 15.05.2021

Во организација на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има” денеска се одржаа протести во повеќе градови во земјава. Од Иницијативата се против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно образование со кој, ...

Апсурдно е да се протестира против дигитализација на образованието, се огласија од МОН по денешните протести на ...

ММС - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана, реагираа од МОН по денешниот протест против ...

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Вечер Прес - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но, сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Независен - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но, сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

Протести против реформите во образованието

Вечер Прес - 15.05.2021

Во организација на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска се одржаа протести во повеќе градови во земјава. Од Иницијативата се против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно образование со кој, ...

Протест во Кавадарци против Законот за учебници

ММС - 15.05.2021

Стотина родители денеска излегоа на мирен протест против новиот Закон за учебници на градскиот плоштад во Кавадарци. Протестот беше организиран од граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“.

(Фотогалерија) Реформи во образованието се потребни, но по мерка на учениците

Независен - 15.05.2021

Почна протесттот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“, против Законот за учебници и наставни материјали во основното и средното образование, според новиот концепт на министерката за образование и наука, Мила Царовска.

Протести против дигитализација на учебниците (ФОТО)

Press24 - 15.05.2021

Родителите дел од Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ излегоа на протести во Скопје и други градови ширум Македонија. Инцијативата е против донесување на Законот за учебници со кој се предвидува дигитализација на учебниците.

Родителите и учениците ги наполнија улиците: Не сакаме дигитални учебници!

Република - 15.05.2021

Неколку стотици родители и ученици протестираат против најавените образовни реформи и дигитализацијата на наставата. Тие покренаа иницијатива со која бараат преку референдум граѓаните да имаат можност да се изјаснат за образовните реформи.

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

24Инфо - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но, сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

СДСМ: Денешните протести зад кои стои ВМРО-ДПМНЕ се протести за да се заштитат нечии бизнис интереси и милионски ...

iPortal - 15.05.2021

„ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски продолжува со деструктивното дејствување против реформите во образованието, на штета на граѓаните. На ВМРО-ДПМНЕ не и е грижа ниту за учениците, ниту за образованиот систем, битни и се само партиските и ...

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Lider - 15.05.2021

Промените мора да се случат. Новините се предизвик за сите, но од нив не треба да се откажуваме, туку напротив заедно и транспарентно да продолжиме да работиме на нивно интегрирање во системот, соопшти Министерството за образование.

Празните протести покажаа дека реформите во образованието се успешни

Centar - 15.05.2021

Празните протести кои се одржаа денес низ повеќе градови на земјава, покажаа дека најголемиот дел од граѓаните не се против новите реформи за дигитализација на образовниот процес. Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ која што се ...

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

iPortal - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но, сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

Децата нема да бидат предмет на тестирање, порачаа родителите на протестот во Гостивар

Република - 15.05.2021

Во организација на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска се одржаа протести во повеќе градови во земјава. Од Иницијативата се против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно образование со кој, ...

Родителите од Гостивар порачаа дека нема да дозволат децата да бидат предмет на тестирање

Lider - 15.05.2021

Во организација на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска се одржаа протести во повеќе градови во земјава. Од Иницијативата се против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно образование со кој, ...

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Н.Македонија - 15.05.2021

Министерството за образование и наука (МОН) целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

Во Битола протест против најавените реформи во образованието

Н.Македонија - 15.05.2021

Незадоволните граѓани во Битола денеска излегоа на протест против најавените реформи во образованието. Протестот беше организиран од Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“.

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Скопје24 - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

МОН смета дека промените мора да се случат и се во согласност со времето во кое младите живеат

24Инфо - 15.05.2021

Министерството за образование и наука (МОН) целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, како што велат од оваа институција, причината поради која се користи ова право, не е оправдана, ...

Илјадници луѓе во Битола протестираа против реформите во образованието

Република - 15.05.2021

И Битола денеска протестираше против најавените реформи во образованието. Илјадници луѓе излегоа на улиците спротивставувајќи се на промените кои се најавени, меѓу кои и дигитализација на учебниците.

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Почна протестот на родителите пред МОН

Press24 - 15.05.2021

Почна протестот на родителите од Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ во Скопје. Родителите точно напладне се собраа пред Министерството за образование и наука. Протестите доаѓаат откако МОН не одговори на нивните барања околу ...

Почна протестот на родителите пред МОН

Скопје инфо - 15.05.2021

Почна протестот на родителите од Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ во Скопје. Родителите точно напладне се собраа пред Министерството за образование и наука. Протестите доаѓаат откако МОН не одговори на нивните барања околу ...

ДЕНЕСКА ПРОТЕСТ: Родителите од Царовска бараат учебници и настава за своите деца

Денешен - 15.05.2021

Денеска со почеток во 12 часот, во организација на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“, се организира мирен протест против Законот за учебници и наставни материјали во основното и средното образование, според новиот концепт на ...

Родителите излегуваат на протести против Законот за учебници

Press24 - 15.05.2021

Родителите од Иницијативата „Учебници и настава мора има“ денеска излегуваат на протести. Главниот протестен марш е закажан во Скопје и ќе почне точно на пладне пред Министерството за образование и наука.

Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Н.Македонија - 15.05.2021

Одборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на законските иницијативи кои предвидуваат дигитализација на учебниците.

На пладне родителите излегуваат на улица, ќе се протестира против Законот за учебници

Република - 15.05.2021

Родителите од Иницијативата „Учебници и настава мора има“ денеска излегуваат на протести. Главниот протестен марш е закажан во Скопје и ќе почне точно на пладне пред Министерството за образование и наука.

Протест на родителите против Законот за учебници

Lider - 15.05.2021

Родителите од Иницијативата „Учебници и настава мора има“ денеска излегуваат на протести. Главниот протестен марш е закажан во Скопје и ќе почне точно на пладне пред Министерството за образование и наука.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Учениците и родителите масовно против дигитализацијата на Царовска

Lider - 15.05.2021

Револтирани ученици и родители денеска точно напладне излегоа на протести низ целата земја поради најавата за дигитализација во образованието и укинување на учебниците. Револтирани ученици и родители денеска точно напладне излегоа на протести низ ...

Спасевска: Бараме задолжително учество на граѓанската група во креирање на законот за учебниците

Курир - 15.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржува протест кој започна од МОН, продолжи до Владата, а ќе заврши пред Собранието. Иницијативата се залага против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно ...

Спасевска: Бараме задолжително учество на граѓанската група во креирање на законот за учебниците

Нетпрес - 15.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржува протест кој започна од МОН, продолжи до Владата, а ќе заврши пред Собранието. Иницијативата се залага против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно ...

Спасевска: Бараме задолжително учество на граѓанската група во креирање на законот за учебниците

Република - 15.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржува протест кој започна од МОН, продолжи до Владата, а ќе заврши пред Собранието. Иницијативата се залага против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно ...

Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ бара да учествува во креирање на законот за учебниците

Lider - 15.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржува протест кој започна од МОН, продолжи до Владата, а ќе заврши пред Собранието. Иницијативата се залага против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно ...

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието - промените мора да се случат

Press24 - 15.05.2021

Министерството за образование и наука вели дека причината за денешните протести против реформите во образованието се неоправдани. Во соопштението испратено од МОН се вели дека е апсурдно да се протестира против дигитализацијата на образованието.

Денеска протест за учебниците, ќе се вратат ли децата во училница?

Скопје инфо - 15.05.2021

По вакцинирањето на наставниот кадар и спроведувањето на матурата во јуни ќе се утврдува на кој начин ќе се одвива учебната година од септември. Министерката за образование и наука Царовска најави дека нивна заложба е што поскоро враќање на децата ...

МОН за дигиталните учебници: Промените мора да се случат и се во согласност со времето во кое младите живеат

Точка - 15.05.2021

Министерството за образование и наука (МОН) целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, како што велат од оваа институција, причината поради која се користи ова право, не е оправдана, ...

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Точка - 15.05.2021

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на законските иницијативи кои предвидуваат дигитализација на учебниците.

Родители на протест против законот за учебници

Факултети - 15.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска излезе на протести кои започна од Министерството за образование, продолжија до Владата, а завршија пред Собранието против најавените реформи во образованието.

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Опсервер - 15.05.2021

– Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но, сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Gostivarpress.mk - 15.05.2021

Родители, наставици и деца се собраа во Гостивар на протест против воведување на дигитални учебници и други најавени образовани реформи. Протестот беше организиран во рамки на иницијативата „Учебници и настава мора да има“, која денес одржа вакви ...

Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието, реагира МОН на денешните протести што повикаа на ...

CivilMedia - 15.05.2021

„Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

СДСМ: Партијата на Мицкоски организира протести и се обидува да ги манипулира родителите

Локално - 15.05.2021

Во соопштение до јавноста, СДСМ ја обвини опозициската партија дека стои зад протестите против учебниците. „Партијата предводена од Мицкоски организира протести и се обидува да ги манипулира родителите и учениците за да ги заштити милионските ...

Протести против новиот закон за учебници, се бара референдум

Скопско Ехо - 15.05.2021

„Уличница без книга како тело без душа“, „Референдум против донесувањето на законот за учебници“, „Како родители заедно можеме многу“, „Стоп за родова и полова сензитивност“, „Стоп за воведување сексуално образование“, „Стоп за укинувањето на ...

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Локално - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Тера - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

Неуспешните протести покажаа дека мнозинството родители поддржуваат дигитално образование

Frontline - 15.05.2021

Неуспешните протести против законските иницијативи за дигитализација на образованието на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ покажуваат дека поголемиот дел од родителите не се против реформите во образовниот сектор.

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Кумановски м. - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Мета - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано, но сепак, причината поради која се користи ова право не е оправдана, велат од МОН по повод протестите на дел од ...

Спасевска: Тргнете ја вашата лоша политика настрана од нашите деца

Локално - 15.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржува протест кој започна од МОН, продолжи до Владата, а ќе заврши пред Собранието. Иницијативата се залага против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно ...

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Бизнис Вести - 15.05.2021

Министерството за образование и наука целосно го легитимира правото на протест на граѓаните, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана.

Онлајн анкета: Младите сакаат самите да изберат дали ќе учат од дигитален или отпечатен учебник

Мета - 15.05.2021

Дигитализацијата на образованието што ја најави Министерството за образование и наука и која треба да се случи од следната учебна година покрена низа реакции и негодувања во јавноста од страна на родителите на учениците, кои покренаа и иницијатива ...

Протести против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно, средно образование и дигитализација на ...

Опсервер - 15.05.2021

– Во организација на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска се одржаа протести во повеќе градови во земјава. Од Иницијативата се против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно образование со кој, ...

МОН: Апсурдно е да се протестира против дигитализација, треба да фатиме чекор со современите трендови

Gostivarpress.mk - 15.05.2021

Министерството за образование и наука се огласи со соопштение околу протестите против дигитализација на учебниците. Од таму наведуваат дека правото на протест на граѓаните е легитимно и уставно загарантирано, но сепак, причината поради која се ...

Родителите од иницијативата „Учебници и настава мора да има“ од денеска на протест

Локално - 15.05.2021

Денеска со почеток во 12 часот, во организација на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“, се организира мирен протест против Законот за учебници и наставни материјали во основното и средното образование, според новиот концепт на ...

Протест против најавените реформи во образованието

Тера - 15.05.2021

И во Битола денеска се случи протест против најавените реформи во образованието. Протестот беше организиран од Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“, а се одржуваше пред зградата на општина Битола.

Денеска протест против реформите на Мила

PressingTV - 15.05.2021

Од граѓанскта иницијатива „УЧЕБНИЦИ И НАСТАВА МОРА ДА ИМА” најавија дека протестите ќе се одржат координирано во поголемите градови низ Македонија денеска со почеток во 12:00 часот, пред седиштата на Општините.

Протест против најавените реформи во образованието пред Општина Битола (фото)

Битола Њуз - 15.05.2021

Истовремено како и во другите градови во државата, така и во Битола денеска, точно на пладне се одржа најавениот протест против најавените реформи во образованието. Протестот беше организиран од Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да ...

Здруженија и мрежи на граѓани: Поддршка на учебници без дискриминација и знаења за еднаквост и инклузивност

Радио МОФ - 14.05.2021

Повеќе здруженија на граѓани и мрежи од граѓански организации преку јавно соопштение ги поздравуваат реформите предвидени во Предлог законот за учебници и други наставни и дидактички материјали и сметаат дека законот ќе донесе позитивни промени и ...

Утре протест за учебниците, ќе се вратат ли децата во училница?

Сител - 14.05.2021

По вакцинирањето на наставниот кадар и спроведувањето на матурата во јуни ќе се утврдува на кој начин ќе се одвива учебната година од септември. Министерката за образование и наука Царовска најави дека нивна заложба е што поскоро враќање на децата ...

Родителите ги подготвуваат транспарентите – протест против дигитални учебници низ целата земја

ТВ21 - 14.05.2021

Ги подготвуваат транспарентите за утрешниот протест. Родителите кои не сакаат нивните деца да учат од таблет, утре ќе излезат на протест во сите градови низ земјава. Бараат Министерството за образование да се откажа од законот кој предвидува ...

Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ закажа протести низ цела држава

МКД - 14.05.2021

Иницијативата смета дека не вродиле со плод обидите за компромис со Министерството за образование и наука во однос на законскиот проект за учебници и наставни материјали во основното и средно образование и за утре на пладне закажа мирни протести ...

МОН со одговори на најчесто поставувани прашања доставени од иницијативата за бојкот на наставата

Слободен Печат - 14.05.2021

Реформата на образовниот систем е потребна и според мнозинството наставници и родители, дури и задоцнета. Со новите наставни програми, учениците се ставаат во центарот на образовниот систем.

Додека едни се против, други го поздравуваат дигитализирањето на учебниците

Канал5 - 14.05.2021

Додека едни се против, други го поздравуваат дигитализирањето на учебниците. Додека едни се против, други го поздравуваат дигитализирањето на учебниците. Од коалицијата „Маргини“ велат дека со овој закон дискриминацијата, шовинизмот и родовата ...

44 здруженија и граѓански организации со поддршка за реформите во образовцанието

24 Вести - 14.05.2021

Пат-позиција помеѓу родителите и министерката за образование Мила Царовска. Двете страни не можат да најдат заеднички јазик околу дигитализација на учебниците. Родителите утре излегуваат на протести низ целата земја незадоволни од предлог законот ...

Поддршка за Предлог-законот за учебници од повеќе здруженија на граѓани и мрежи од граѓански организации

Слободен Печат - 14.05.2021

Повеќе здруженија на граѓани и мрежи од граѓански организации ги поздравуваат реформите предвидени во Предлог законот за учебници и други наставни и дидактички материјали и сметаат дека законот ќе донесе позитивни промени и напредок во образовните ...

Хелсиншки Комитет: Поддршка за учебници без дискриминација и знаења кои промовираат еднаквост и инклузивност

Нова ТВ - 14.05.2021

Од Хелсиншкиот комитет за човекови права го известуваат следното: Долупотпишаните здруженија на граѓани и мрежи од граѓански организации, ги поздравуваат реформите предвидени во Предлог законот за учебници и други наставни и дидактички материјали и ...

МОН се залага за што поскоро враќање на децата во училиште

+инфо - 14.05.2021

Целосна манипулација е дека дигиталните учебници се воведуваат за намерно да се продолжи со онлајн наставата. Учениците ќе се вратат во клупите каде им е местото, велат од МОН. Министерството за образование (МОН) се залага за што поскоро враќање на ...

44 здруженија и граѓански организации со поддршка за учебници без дискриминација и знаења кои промовираат еднаквост и ...

Либертас - 14.05.2021

Долупотпишаните здруженија на граѓани и мрежи од граѓански организации, ги поздравуваат реформите предвидени во Предлог законот за учебници и други наставни и дидактички материјали и сметаат дека законот ќе донесе позитивни промени и напредок во ...

Родителите не отстапуваат од протести, за МОН промените мора да почнат

Вечер Прес - 14.05.2021

Родителите од групата „Учебници и настава мора да има“ утре ќе ги одржат протестите против дигитализацијата на учебниците. Тие на почетокот на оваа недела го прекинаа бојкотот на наставата за учениците да можат да ги поправат оценките на крајот на ...

МОН: Најдобар начин за учење е во училишните клупи, што поскоро враќање на децата во училиште

Lider - 14.05.2021

Целосна манипулација е дека дигиталните учебници се воведуваат за намерно да се продолжи со онлајн наставата. Учениците ќе се вратат во клупите каде им е местото, велат од МОН. Министерството за образование (МОН) се залага за што поскоро враќање на ...

Колумна на доц. д-р Атанас Кирјаковски: Замките на дигиталната технологија во учењето

Курир - 14.05.2021

21 век е век на борба за внимание. Насекаде и отсекаде сме бомбардирани со информации преку разните дигитални медиуми – YouTube, Facebook, Twitter, Instagram, Netflix, Spotify, Apple TV, Интернет, реклами, видеоигри, компјутери и е-документи, ...

МОН e за што поскоро враќање на децата во училиште

Нетпрес - 14.05.2021

Министерството за образование (МОН) се залага за што поскоро враќање на децата во училиште, штом епидемиолошката состојба тоа ќе го дозволи, соопшти денеска од овој ресор од каде објавија одговори на најчесто поставувани прашања доставени од ...

УТРЕ ПРОТЕСТЕН МАРШ: Родителите со порака до Мила Царовска – учебници и настава мора да има!

Денешен - 14.05.2021

Утре со почеток во 12 часот, во организација на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“, се организира мирен протест против Законот за учебници и наставни материјали во основното и средното образование, според новиот концепт на ...

УТРЕ ПРОТЕСТЕН МАРШ: Родителите со порака до Мила Царовска – учебници и настава мора да има!

Курир - 14.05.2021

Утре со почеток во 12 часот, во организација на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“, се организира мирен протест против Законот за учебници и наставни материјали во основното и средното образование, според новиот концепт на ...

Утре протестен марш: Родителите со порака – учебници и настава мора да има!

Скопје инфо - 14.05.2021

Утре со почеток во 12 часот, во организација на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“, се организира мирен протест против Законот за учебници и наставни материјали во основното и средното образование, според новиот концепт на ...

Утре голем протест против образовните „реформи“ на Царовска

Република - 14.05.2021

Од граѓанскта иницијатива „УЧЕБНИЦИ И НАСТАВА МОРА ДА ИМА” најавија дека протестите ќе се одржат координирано во поголемите градови низ Македонија утре со почеток во 12:00 часот, пред седиштата на Општините.

Утре од 12 часот протести против Законот за учебници во цела Македонија

Антропол - 14.05.2021

Мирни протести против законот за учебници за основно и средно образование во секој град во Македонија , во Сабота 15-ти Мај со почеток во 12:00 часот,пред седиштата на општините. Во Скопје мирен марш во Сабота 15-ти Мај со почеток во 12:00 часот ...

МОН со одговори на најчесто поставувани прашања доставени од иницијативата за бојкот на наставата

Република - 14.05.2021

Реформата на образовниот систем е потребна и според мнозинството наставници и родители, дури и задоцнета. Со новите наставни програми, учениците се ставаат во центарот на образовниот систем.

Целосна виртуелизација на образованието никогаш не била опција

Н.Македонија - 14.05.2021

Сѐ уште многу дилеми, прашања и недоумици имаат родителите за најавената дигитализација во образованието. Со тој чекор е предвидено од септември годинава да има учебници и материјали за учење во дигитална форма во четврто одделение.

Јаневска: Со законот за дигитализација Царовска врши дискриминација помеѓу учениците

Курир - 14.05.2021

„Огромен број на родители не знаат што е ова концепција и што предвидува, но и дел од наставниците не успеале точно да разберат што се случува бидејќи не им е достапна истата концепција, не им е доставена.

Утре протестен марш во Скопје и протести во градовите против Законот за учебници

24Инфо - 14.05.2021

Известување и информации за следните активности на ГРАЃАНСКАТА ИНИЦИЈАТИВА „УЧЕБНИЦИ И НАСТАВА МОРА ДА ИМА” „Почитувани граѓани на Македонија… без разлика на пол, раса, религија или партиска припадност и политичко убедување… Почитувани родители и ...

Родителите на учениците утре излегуваат на протести против дигитализација на учебниците

Press24 - 14.05.2021

Родителите од Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ утре излегуваат на протест протест Законот за учебници со чие донесување дигиталните учебници би станале примарни материјали за учење на учебниците.

Колумна на Благоја Маркоски: ДИГИТАЛНИ УЧЕБНИЦИ -некои дополнителни аргументи ЗА односно ПРОТИВ

Курир - 14.05.2021

Повеќе од половина година се зборува за реформи во образованието во Македонија. По основ на промените на наставните планови и програми со осмислени пи-ар шеми, се спроведе (некаква наводна) широка јавна расправа, на која иако над 80% од ...

Психологот Киријаковски за дигиталните учебници: Академскиот успех на учениците драстично ќе се намали

Република - 14.05.2021

Мултитаскинг доведува до тешкотии во фокусирањето и посветувањето на една активност. Младите што пријавиле во испитувањата висок степен на мултитаскинг, подоцна покажале пониска емоционална благосостојба и проблеми со спиењето.

Колумна на доц. д-р Атанас Кирјаковски: Замките на дигиталната технологија во учењето

Факултети - 14.05.2021

Пишува: Доц. д-р Атанас Кирјаковски, кој предава психологија и когнитивни науки на Меѓународниот балкански универзитет во Скопје, а магистерските и докторските студии ги завршил на Универзитетот „Кобе“ во Јапонија Зуењето околу најавените дигитални ...

Низа здруженија со поддршка за учебници без дискриминација и знаења кои промовираат еднаквост и инклузивност

365 - 14.05.2021

Долупотпишаните здруженија на граѓани и мрежи од граѓански организации, ги поздравуваат реформите предвидени во Предлог законот за учебници и други наставни и дидактички материјали и сметаат дека законот ќе донесе позитивни промени и напредок во ...

МОН одговара на најчесто поставувани прашања за дигиталните учебници и реформите во образованието

Факултети - 14.05.2021

Реформата на образовниот систем е потребна и според мнозинството наставници и родители, дури и задоцнета. Со новите наставни програми, учениците се ставаат во центарот на образовниот систем.

Граѓански организации поддржуваат учебници без дискриминација

Академик - 14.05.2021

„Клучен проблем за кој Предлог-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали предлага соодветни решенија се застарените содржини во учебниците кои промовираат нееднаквост и исклучување на различни категории граѓани.

Коалиција „Маргини“ поддржува учебници без дискриминација и знаења кои промовираат еднаквост и инклузивност

Мета - 14.05.2021

Здруженија на граѓани и мрежи од граѓански организации, кои се дел од коалицијата „Маргини“ ги поздравуваат реформите предвидени во Предлог законот за учебници и други наставни и дидактички материјали и сметаат дека законот ќе донесе позитивни ...

Утре протестен марш во Скопје и протести во градовите против Законот за учебници

PressingTV - 14.05.2021

Известување и информации за следните активности на ГРАЃАНСКАТА ИНИЦИЈАТИВА „УЧЕБНИЦИ И НАСТАВА МОРА ДА ИМА” „Почитувани граѓани на Македонија… без разлика на пол, раса, религија или партиска припадност и политичко убедување… Почитувани родители и ...

МОН: Најчесто поставувани прашања и прашања доставени од иницијативата за бојкот на наставата

Frontline - 14.05.2021

Реформата на образовниот систем е потребна и според мнозинството наставници и родители, дури и задоцнета. Со новите наставни програми, учениците се ставаат во центарот на образовниот систем.

Поддршка на учебници без дискриминација и знаења за еднаквост и инклузивност

Окно - 14.05.2021

Повеќе здруженија на граѓани и мрежи од граѓански организации преку јавно соопштение ги поздравуваат реформите предвидени во Предлог законот за учебници и други наставни и дидактички материјали и сметаат дека законот ќе донесе позитивни промени и ...

Пред науката и Царовска (треба да) молчи – Анализа

Expres - 14.05.2021

Нова, втора по ред колумна на тема дигитализација на образовниот процес од доц. д-р Атанас Кирјаковски, кој предава психологија и когнитивни науки на Меѓународниот балкански универзитет во Скопје, а магистерските и докторските студии ги завршил на ...

Утре во Гостивар протест против дигитализација на учебниците

Gostivarpress.mk - 14.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ утре (15 мај) организира протести низ градовите во земјава, како и марш во Скопје, во знак на незадоволство од воведувањето на дигитални учебници и други најавени реформи во образованието.

Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ утре на протест во Куманово

Кумановски м. - 14.05.2021

Група граѓани членови на иницијативата „Учебници и настава мора да има“ утре со почеток во 12 часот ќе протестира пред Општина Куманово . Целта на протестот е да се крене гласот на незадоволстов од новите измени во Законот за учебници и наставни ...

Резултати од анкетата на Gostivarpress.mk за дигитализација на учебниците

Gostivarpress.mk - 14.05.2021

Најголемиот дел од читателите на Gostivarpress.mk кои учествувале во анкетата на тема дигитализација на учебници, сметаат дека дигитални учебници не треба да се воведуваат. На прашањето Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата? ...

Дигитализацијата не значи дека учениците ќе седат во училница со телефони, таблети и компјутери

Телма - 13.05.2021

Тврдењата дека со дигитализацијата ќе дојде до класно раслојување се целосно неиздржани, бидејќи токму со оваа реформа секое дете ќе има пристап до ИТ уред, рече Душан Томшиќ претставник од МОН во гостување во Топ тема на телевизија Телма.

Дигитализацијата не значи дека учениците ќе седат во училница со телефони, таблети и компјутери

Скопје24 - 13.05.2021

Тврдењата дека со дигитализацијата ќе дојде до класно раслојување се целосно неиздржани, бидејќи токму со оваа реформа секое дете ќе има пристап до ИТ уред, рече Душан Томшиќ претставник од МОН во гостување во Топ тема на телевизија Телма.

За 15 мај закажани протести низ целата земја против Законот за учебници

Република - 13.05.2021

Граѓанската иницијатива Учебници и настава мора да има” за 15 мај закажаа мирни протести кои ќе се одрржат вво секој град низ Македонија. ,,Мирни протести против законот за учебници за основно и средно образование во СЕКОЈ ГРАД ВО МАКЕДОНИЈА во ...

За 15 мај закажани протести низ целата земја против Законот за учебници

Курир - 13.05.2021

Граѓанската иницијатива Учебници и настава мора да има” за 15 мај закажаа мирни протести кои ќе се одрржат вво секој град низ Македонија. ,,Мирни протести против законот за учебници за основно и средно образование во СЕКОЈ ГРАД ВО МАКЕДОНИЈА во ...

Зa 15 мај закажани протести низ целата земја против Законот за учебници

Lider - 13.05.2021

Граѓанската иницијатива Учебници и настава мора да има” за 15 мај закажаа мирни протести кои ќе се одрржат вво секој град низ Македонија. -Мирни протести против законот за учебници за основно и средно образование во СЕКОЈ ГРАД ВО МАКЕДОНИЈА во ...

На 15 мај протести низ целата земја против Законот за учебници

Нетпрес - 13.05.2021

Граѓанската иницијатива Учебници и настава мора да има” за 15 мај закажаа мирни протести кои ќе се одрржат вво секој град низ Македонија. ,,Мирни протести против законот за учебници за основно и средно образование во СЕКОЈ ГРАД ВО МАКЕДОНИЈА во ...

Протести низ цела држава против експериментите на Царовска во сабота во 12 часот

Денешен - 13.05.2021

Граѓанската иницијатива Учебници и настава мора да има” за 15 мај закажаа мирни протести кои ќе се одржат во секој град низ Македонија. ,,Мирни протести против законот за учебници за основно и средно образование во СЕКОЈ ГРАД ВО МАКЕДОНИЈА во сабота ...

Дигитализацијата не значи дека учениците ќе седат во училница со телефони, таблети и компјутери

Frontline - 13.05.2021

Тврдењата дека со дигитализацијата ќе дојде до класно раслојување се целосно неиздржани, бидејќи токму со оваа реформа секое дете ќе има пристап до ИТ уред, рече Душан Томшиќ претставник од МОН во гостување во Топ тема на телевизија Телма.

Томшиќ: Дигитализацијата не значи дека учениците ќе седат во училница со телефони, таблети и компјутери

Локално - 13.05.2021

Тврдењата дека со дигитализацијата ќе дојде до класно раслојување се целосно неиздржани, бидејќи токму со оваа реформа секое дете ќе има пристап до ИТ уред, рече Душан Томшиќ претставник од МОН во гостување во Топ тема на телевизија Телма.

За 15 мај закажани протести низ целата земја против Законот за учебници

Локално - 13.05.2021

Граѓанската иницијатива Учебници и настава мора да има” за 15 мај закажаа мирни протести кои ќе се одрржат вво секој град низ Македонија. ,,Мирни протести против законот за учебници за основно и средно образование во СЕКОЈ ГРАД ВО МАКЕДОНИЈА во ...

Томшиќ, МОН: Дигитализацијата не подразбира седење во училница пред компјутери или со телефони во рака

CivilMedia - 13.05.2021

Тврдењата дека со дигитализацијата ќе дојде до класно раслојување се целосно неиздржани, бидејќи токму со оваа реформа секое дете ќе има пристап до ИТ уред, рече Душан Томшиќ претставник од МОН во гостување во Топ тема на телевизија Телма.

Царовска без конкретен одговор дали ќе се сретне со родителите кои најавуваат протест против воведувањето на ...

Сител - 12.05.2021

Министерката Царовска без конкретен одговор дали ќе се сретне со родителите кои најавуваат протест против воведувањето на дигиталните учебници. Ги знае барањата на родителите бидејќи се доставени до Министерството, а веќе била остварена и средба на ...

Нема поместување на ставовите околу законот за дигитализација на учебниците

24 Вести - 12.05.2021

Дигитализација на учебниците ќе има, министерката за образование Мила Царовска не отстапува од рефрмата. И по најавените протести на родителите кои се против замената на хартиени учебници со дигитални, Царовска е децидна- родителите можат да ...

Порталб: Законот за дигитални книги со европско знаме сè уште не е стигнат до Комисијата (документ)

Мета - 12.05.2021

Законот за учебници и други дидактички материјали, со кој се предвидува дигитализација на учебниците, откако беше вратен од Собранието, ќе биде повторно пратен деновиве, но не во Комисијата за образование и наука, туку во Комисијата за европски ...

Марш против дигиталните учебници: Родители бараат настава во училница и книги за секое дете

Локално - 12.05.2021

Јавноста поделена, откако Министерството за образование и наука ги најави реформите кои треба да започнат со следната учебна година. Несогласувањата со идејата да се воведат дигитални учебници, коишто треба да ги заменат печатените, ескалираа со ...

Бојкот на наставата нема, родителите кои се против дигитални учебници ќе протестираат в сабота

360 степени - 11.05.2021

Родителите кои се противат на воведувањето дигитални учебници, здружени во иницијативата „Учебници и настава мора да има“ најавија протести, затоа што МОН не им го прифати барањето за повлекување на законот.

Голем протестен марш против дигиталните учебници

Фокус - 11.05.2021

Родителите кои се противат на воведувањето дигитални учебници, здружени во иницијативата „Учебници и настава мора да има“ најавија протести, затоа што МОН не им го прифати барањето за повлекување на законот.

4.000 ученици немаат услови за онлајн-настава во земјава, 774 деца добија компјутери преку „Донирај компјутер“

МКД - 11.05.2021

Изминува веќе втора година што ја живееме во пандемијата од ковид -19. Животот, начинот на функционирање, на работа, на учење ни се смени на сите. Последиците од кризата со вирусот, освен возрасните, ги почувствуваа и децата, кои наместо во игра и ...

Од граѓанската иницијатива„учебници мора да има“најавија протести

Канал5 - 11.05.2021

Од граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“најавија протести. Не добиле одговори од министерството за образование на нивните барања и затоа најавија дека ќе организираат протести низ градовите од внатрешноста и протестен марш во Скопје.

Родителите со најава за протести во сабота против дигитализацијата на учебниците

ТВ21 - 11.05.2021

Од граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска на прес конференција најавија организирање на мирен Марш во Скопје против дигитализацијата на учебниците, и против новиот Закон.

Марш во Скопје против дигитализацијата на учебниците во сабота, мирни протести низ другите градови

Радио МОФ - 11.05.2021

Марш во Скопје во сабота (15 мај) напладне и мирни протести истовремено низ повеќе градови најавија од иницијативата „Учебници и настава мора да има“, во знак на револт поради новиот Закон за дигитализација на учебниците.

Родителите најавија протести и иницијатива за референдум против дигитализацијата во образованието

Слободен Печат - 11.05.2021

Родителите од иницијативата „Учебници и настава мора да има“ на денешната прес-конференција пред Министерство за образование и наука го изразија своето незадоволство од одговорот на МОН по повод нивните барања за укинување на електронските учебници, ...

Родители излегуваат на протести - бараат настава во училница и книги за секое дете

Сител - 11.05.2021

Родителите на протести против најавените реформи во образованието. Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ за в сабота закажа протестен марш во Скопје и мирни протести во другите градови.

МОН: Дигитализацијата на материјалите за учење се воведува етапно

24 Вести - 11.05.2021

Наместо бојкот, родителите кои се против дигитализацијата на учебници излегуваат на протести. Во сабота низ сите градови во земјава и со протестен марш во Скопје ќе го искажат своето незадоволство и ќе бараат референдум за новата реформа во ...

Протест против дигитализацијата на учебниците – „МОН глуво на нашите барања“

ТВ21 - 11.05.2021

Родителите од Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ в сабота ќе организираат протест во неколку градови. Најавуваат дури и референдум за предлог-законот за дигитализација на учебниците.

Министерството за образование не ги прифати барањата на групата родители за целосно повлекување на новиот Закон за ...

Алсат-М - 11.05.2021

Министерството за образование не го прифати барањето на дел од родителите, за повлекување на новиот предлог закон за учебници, кој, меѓу другото, предвидува дигитализација на книгите. Според родителите, релевантните институции останале глуви и не ...

Од граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“ најавија протести низ градовите

Канал5 - 11.05.2021

Од граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“најавија протести. Не добиле одговори од Министерството за образование на нивните барања и затоа најавија дека ќе организираат протести низ градовите од внатрешноста и најавија протестен марш во ...

Борба против дигитализацијата или судир на идеологии?

Р.С.Европа - 11.05.2021

Судир околу дигитализацијата на образованието или судир на идеолошки концепти е дилемата што се отвори откако групата родители кои се против дигитализацијата побараа и исклучување на сеопфатното родово сензитивното образование.

Референдум за законските измени во образованието, ќе бара граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“

Алсат-М - 11.05.2021

Надлежните останаа глуви на нашите барања и сакаат да ни наметнат реформи кои не се во интерес на нашите деца, реагираа денеска од граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“.

„Учебници и настава мора да има" во сабота на марш во Скопје и протести низ другите градови

Канал5 - 11.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има" во сабота ќе одржи марш во Скопје и мирни протести низ другите градови, најавија денеска на прес-конференција која се одржа пред Министерството за образование и наука.

„Учебници и настава мора да има“ во сабота на марш во Скопје и мирни протести низ другите градови

Телма - 11.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ во сабота ќе одржи марш во Скопје и мирни протести низ другите градови, најавија денеска на прес-конференција која се одржа пред Министерството за образование и наука.

Протести и референдум најавија од иницијативата „Учебници и настава мора да има“

+инфо - 11.05.2021

Протестите низ градовите и маршот во Скопје ќе бидат организирани согласно протоколите за активности на отворен простор во услови на пандемија, додаваат од граѓанската иницијатива. На денешната прес-конференција пред МОН од граѓанската иницијатива ...

Бојкотот на наставата прекинува, протест во сабота против дигитализација на учебниците

Вечер Прес - 11.05.2021

Драгана Спасевска, претставник на групата „Учебници и настава мора да има“, за весникот ВЕЧЕР истакна дека не се задоволни од одговорите кои во понеделникот Министерството за образование и наука ги достави до медиумите, а како реакција на барањата ...

Марш, протести и иницијатива за референдум против законот за учебници

Алфа - 11.05.2021

Родителите не се откажуваат од борбата против министерката Царовска, за нејзиниот план за дигитализирање на учебниците. Министерството за образование не им одговори на барањето за повлекување на законот за учебници, па во сабота излегуваат на улица.

Бојкот на наставата нема, родителите кои се против дигитални учебници ќе протестираат в сабота

Либертас - 11.05.2021

Родителите кои се противат на воведувањето дигитални учебници, здружени во иницијативата „Учебници и настава мора да има“ најавија протести, затоа што МОН не им го прифати барањето за повлекување на законот.

Во сабота протести против дигитализацијата на учебниците

Фактор - 11.05.2021

Граѓанската иницијатива „Книги и лекции мора да има“ започнува со протести во сабота. Од оваа граѓанска иницијатива тие се противат на дигитализацијата на учебниците и исто така најавуваат референдум за нацрт-законот за дигитализација на учебниците.

„Учебници и настава мора да има“ во сабота на марш во Скопје и мирни протести низ другите градови

Независен - 11.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ во сабота ќе одржи марш во Скопје и мирни протести низ другите градови, најавија денеска на прес-конференција која се одржа пред Министерството за образование и наука.

„Учебници и настава мора да има“ во сабота на марш во Скопје и мирни протести низ другите градови

Вечер Прес - 11.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ во сабота ќе одржи марш во Скопје и мирни протести низ другите градови, најавија денеска на прес-конференција која се одржа пред Министерството за образование и наука.

Граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“ најави протести

Н.Македонија - 11.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“ најави дека ќе организира протести низ градовите во внатрешноста, како и протестен марш во Скопје, бидејќи не добила одговори на нивните барања од страна на Министерството за образование.

Од граѓанската иницијатива„учебници мора да има“најавија протести

Курир - 11.05.2021

Од граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“најавија протести. Не добиле одговори од министерството за образование на нивните барања и затоа најавија дека ќе организираат протести низ градовите од внатрешноста и протестен марш во Скопје.

Од граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“ најавија протести

Скопје инфо - 11.05.2021

Од граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“најавија протести. Не добиле одговори од министерството за образование на нивните барања и затоа најавија дека ќе организираат протести низ градовите од внатрешноста и протестен марш во Скопје.

Од граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“ најавија протести

Нетпрес - 11.05.2021

Откако не добиле одговори од Министерството за образование на нивните барања и затоа најавија дека ќе организираат протести низ градовите од внатрешноста и протестен марш во Скопје, известија од граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“најавија ...

Родителите и учениците мора да бидат слушнати дали се подготвени за дигитални учебници

Н.Македонија - 11.05.2021

Народниот правобранител, имајќи го предвид јасно изразеното незадоволство од страна на граѓани/родители и ученици во однос на најавената реформа во образованието – воведувањето на дигиталните учебници, согласно pредлог-законот за учебници и други ...

„МЕНУВАМЕ“ НА СРЕДБА СО ЗИБЕРИ: Избрзаната дигитализација носи повеќе штета

Денешен - 11.05.2021

Коалицијата „Менуваме” денеска оствари средба со народниот правобранител Насер Зибер. Целта на оваа средба беше Предлог законот за дигитални учебници. Претставникот на Коалицијата „Менуваме”, Суарет Алишан, по средбата со омбудсманот Зибери, изјави ...

Народниот правобранител: Родителите и учениците мора да бидат слушнати дали се подготвени за дигитални учебници

Centar - 11.05.2021

Народниот правобранител, имајќи го предвид јасно изразеното незадоволство од страна на граѓани/родители и ученици во однос на најавената реформа во образованието – воведувањето на дигиталните учебници, во согласност со предлог-законот за учебници и ...

Народниот правобранител: Родителите и учениците мора да бидат слушнати дали се подготвени за дигитални учебници

MTM - 11.05.2021

Народниот правобранител, имајќи го предвид јасно изразеното незадоволство од страна на граѓани/родители и ученици во однос на најавената реформа во образованието - воведувањето на дигиталните учебници, согласно Предлог-законот за учебници и други ...

„Учебници и настава мора да има“ во сабота на марш во Скопје и мирни протести низ другите градовит

Скопје инфо - 11.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ во сабота ќе одржи марш во Скопје и мирни протести низ другите градови, најавија денеска на прес-конференција која се одржа пред Министерството за образование и наука.

Министерството за образование не ги прифати барањата на групата родители за целосно повлекување на новиот Закон за ...

Курир - 11.05.2021

Министерството за образование не го прифати барањето на дел од родителите, за повлекување на новиот предлог закон за учебници, кој, меѓу другото, предвидува дигитализација на книгите. Според родителите, релевантните институции останале глуви и не ...

„Учебници и настава мора да има“ в сабота ќе излезат на марш во Скопје и мирни протести низ градовите

Република - 11.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ во сабота ќе одржи марш во Скопје и мирни протести низ другите градови, најавија денеска на прес-конференција која се одржа пред Министерството за образование и наука.

Царовска не ги прифати барањата на родителите да останат класичните учебници

Нетпрес - 11.05.2021

Министерството за образование не го прифати барањето на дел од родителите, за повлекување на новиот предлог закон за учебници, кој, меѓу другото, предвидува дигитализација на книгите. Според родителите, релевантните институции останале глуви и не ...

Родители излегуваат на протести – бараат настава во училница и книги за секое дете

Скопје24 - 11.05.2021

Родителите излегуваат на протест поради најавените реформи во образованието. Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ за в сабота закажа протестен марш во Скопје и мирни протести во другите градови.

Од граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“ најавија протести

Lider - 11.05.2021

Од граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“најавија протести. Не добиле одговори од министерството за образование на нивните барања и затоа најавија дека ќе организираат протести низ градовите од внатрешноста и протестен марш во Скопје.

Откако не добиле одговори од МОН, од граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“ најавија протести

Република - 11.05.2021

Откако не добиле одговори од Министерството за образование на нивните барања и затоа најавија дека ќе организираат протести низ градовите од внатрешноста и протестен марш во Скопје, известија од граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“ ...

Царовска не им одговори, родителите излегуваат на протести низ Македонија

Lider - 11.05.2021

Групата „Учебници и настава мора да има“ денес објави дека откако изминал рокот за одговор од Министерствотото за образование и наука, тие ќе почнат организирани протести низ Македонија. Драган Спасевска, координатор на Групата, на фејсбук ...

Протести низ градовите и протестен марш во Скопје најави граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“

24Инфо - 11.05.2021

Од граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“најавија протести. Не добиле одговори од министерството за образование на нивните барања и затоа најавија дека ќе организираат протести низ градовите од внатрешноста и протестен марш во Скопје.

Маршот против дигитализацијата на учебниците закажан за во сабота

Кајгана - 11.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ во сабота ќе одржи марш во Скопје и мирни протести низ другите градови, најавија денеска на прес-конференција која се одржа пред Министерството за образование и наука.

Народниот правобранител: Родителите и учениците мора да бидат слушнати дали се подготвени за дигитални учебници

Точка - 11.05.2021

Народниот правобранител, имајќи го предвид јасно изразеното незадоволство од страна на граѓани/родители и ученици во однос на најавената реформа во образованието – воведувањето на дигиталните учебници, во согласност со предлог-законот за учебници и ...

Најавени референдум и протести против новиот Закон за учебници

Академик - 11.05.2021

Родителите од иницијативата „Учебници и настава мора да има“ на денешната прес-конференција пред МОН истакнаа дека ќе организираат протести и ќе иницираат референдум во врска со новиот Закон за учебници.

Коалицијата „Менуваме“ на средба со народниот правобранител за дигитализацијата на учебниците

Опсервер - 11.05.2021

Коалицијата „Менуваме” денеска оствари средба со народниот правобранител Насер Зибер. Целта на оваа средба беше Предлог законот за дигитални учебници. Претставникот на Коалицијата „Менуваме”, Суарет Алишан, по средбата со омбудсманот Зибери, изјави ...

Сега не е време

CivilMedia - 11.05.2021

пишува: Кога формата станува претесна за содржината таа мора да се менува. Менувањето на познатата форма е болен општествен процес, кој најчесто наидува на отпор и недоразбирање. Западниот свет изградил сопствена процедура низ демократски постапки ...

„Учебници и настава мора да има“ со протест в сабота и импровизирана училница во паркот „Жена борец“

Expres - 11.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ до полициската станица „Центар“ достави известување дека на 15 март, сабота, ќе организира протестен марш и импровизирана училница во паркот „Жена борец“ во Скопје.

Противниците на дигиталните учебници во сабота на протест, бојкотот на наставата во мирување

Мета - 11.05.2021

Од граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска од пред Министерството за образование и наука го најавија протестниот марш што ќе се одржи на 15 мај (сабота) во Скопје, паралелно со најавените протести во неколку градови низ ...

Нема бојкот, в сабота протест на родители

Тера - 11.05.2021

Родителите кои се противат на воведувањето дигитални учебници, здружени во иницијативата „Учебници и настава мора да има“ најавија протести, затоа што Министерството за образование и наука не им го прифати барањето за повлекување на законот.

„Учебници и настава мора да има“ излегуваат на протест со барање за стопирање на донесувањето на Законот за учебници

MakPress - 11.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ во сабота ќе одржи марш во Скопје и мирни протести низ другите градови, најавија денеска на прес-конференција која се одржа пред Министерството за образование и наука.

Дигитализација на учебниците – бенефит или загуба за учениците?

Локално - 11.05.2021

Во изминатиот период се повеќе е актуелна темата за дигитализација на учебниците во основно и средно образование. Јавноста поделена, откако Министерството за образование и наука ги најави реформите кои треба да започнат со следната учебна година.

МОН: Целта на реформите е да се обезбеди образование по светски стандарди

Мета - 11.05.2021

По најавите за протести низ земјава кои дојдоа од граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ , од Министерството за образование и наука (МОН) одговорија дека јавно и транспарентно одговориле на барањата кои оваа група ги доставила ...

Родителите најавија протести и иницијатива за референдум против дигитализацијата во образованието

CivilMedia - 11.05.2021

Родителите од иницијативата „Учебници и настава мора да има“ на денешната прес-конференција пред Министерство за образование и наука го изразија своето незадоволство од одговорот на МОН по повод нивните барања за укинување на електронските учебници, ...

Царовска не им одговори, родителите излегуваат на протести низ Македонија

Скопско Ехо - 11.05.2021

Групата „Учебници и настава мора да има“ денес објави дека откако изминал рокот за одговор од Министерствотото за образование и наука, тие ќе почнат организирани протести низ Македонија. Драган Спасевска, координатор на Групата, на фејсбук ...

„Учебници и настава мора да има“ во сабота на марш во Скопје и мирни протести низ другите градови

Опсервер - 11.05.2021

– Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ во сабота ќе одржи марш во Скопје и мирни протести низ другите градови, најавија денеска на прес-конференција која се одржа пред Министерството за образование и наука.

Родителите од иницијативата „Учебници и настава мора да има“ најавија протест за в сабота

Локално - 11.05.2021

Родителите од иницијативата „Учебници и настава мора да има“ излегуваат на протест поради најавените реформи во образованието. За в сабота закажаа протестен марш во Скопје и мирни протести во другите градови.

Народниот правобранител бара МОН да ги слушне родителите и децата кои се противат на дигитализацијата

Скопско Ехо - 11.05.2021

Родителите и учениците мора да бидат слушнати дали се подготвени да поддржат еден ваков концепт, смета Народниот правобранител во однос на најавената реформа во образованието со воведување дигитални учебници.

Граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“ најави протести

Expres - 11.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“ најави протести, откако не добиле задоволучки одговори од МОН на нивните барања и затоа најавија дека ќе организираат протести низ градовите од внатрешноста и протестен марш во Скопје.

„Учебници и настава мора да има“ во сабота на марш во Скопје и мирни протести низ другите градови

Frontline - 11.05.2021

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ во сабота ќе одржи марш во Скопје и мирни протести низ другите градови, најавија денеска на прес-конференција која се одржа пред Министерството за образование и наука.

Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ најави протести

Gostivarpress.mk - 11.05.2021

Од граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денес најавија протести низ градовите во Македонија и марш во Скопје, кои ќе се одржат во сабота. Протестите се знак на незадоволство од воведувањето дигитални учебници и новиот ...

Иницијативата „Учебници мора да има“ бара референдум за законски измени во образованието

Локално - 11.05.2021

Од граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“ најавија организирање на мирен Марш во Скопје против дигитализацијата на учебниците, и против новиот Закон. Оттаму велат дека не добиле одговори од Министерството за образование на нивните барања и ...

Средношколски глас: Современо образование не се гради преку ноќ и на сила

MakPress - 11.05.2021

Министерката Мила Царовска, сосила ги укинува учебниците и им ги одзема учебниците од раце и на наставниците и на учениците. И гордо изјавува: ,,Ако не сакате детето да ви учи електронски, сами инспринтајте си го учебникот".

Дали ВМРО-ДПМНЕ стои зад бојкотот на наставата?

Deutsche Welle - 10.05.2021

Родителите коишто се против дигиталните учебници, најавуваат протести во повеќе градови. Власта ја обвинува опозицијата дека стои зад бојкотот кој е на штета на учениците. Неколку недели по најавите за дигитализација на образованието, што предизвика ...

МОН до ВМРО-ДПМНЕ: Со лажни вести нема да придонесете за поквалитетно образование

Канал5 - 10.05.2021

„Со лажни вести ниту ќе придонесете за поквалитетно образование, ниту ќе го преземете раководењето на институциите.“ ВМРО-ДПМНЕ продолжува да биде главен центар на креирање и пласирање лажни вести во јавноста, со единствена цел преку измама на ...

Родителите кои се против дигиталните учебници очекуваат нова средба со МОН

24 Вести - 10.05.2021

Родителите кои се против дигиталните учебници, организирани преку иницијативата „учебници и настава мора да има“, денеска очекуваат нова средба со МОН на која бараат одговори на нивните барања, откако првата средба во четвртокот заврши без заклучок.

Родителите кои се против дигиталните учебници најавуваат протести

24 Вести - 10.05.2021

Наместо бојкот на наставата-протести. Родителите кои се против дигиталните учебници, ќе протестираат низ повеќе градови во земјава. Претставниката на групата Учебници и настава мора да има Драгана Спасевска вели дека во следните денови на улица ќе ...

Најава за марш и протести против дигитализацијата на учебниците, од МОН велат дека промените не се избрзани

Радио МОФ - 10.05.2021

Мирни протести низ повеќе градови и мирен марш во Скопје најавија родтелите од иницијативата „Учебници и настава мора да има“, откако денеска до крај на работното време, не добиле официјален одговор од Министерството за образование во однос на ...

Не добиле одговор од МОН, родителите излегуваат на протести против дигитализација на учебниците

ТВ21 - 10.05.2021

Од граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ најавија организирање на протести низ земјава против дигитализацијата на учебниците. Ваквата одлука следува откако до крајот на денешниов ден, тие не добиле официјален одговор од ...

МОН одговара на барањата на групата „Учебници и настава мора да има“ која се залага за поттикнување на учениците да ја ...

ТВ21 - 10.05.2021

Почитувајќи ги принципите на транспарентност во работењето и отвореност кон јавноста за сите дилеми поврзани со реформите на основното образование кои ќе стартуваат со новата учебна година, Министерството за образование и наука јавно и транспарентно ...

МОН со одговори на барањата на групата „Учебници и настава мора да има“, мотивот е компромис за дигитализацијата на ...

Слободен Печат - 10.05.2021

Мотив за реформите на образованиот систем се долгогодишните слаби постигувања на учениците на меѓународните тестирања како што се ПИСА и ТИМСС, велат од Министерството за образование од каде испрати одговори на дилемите кои родителите ги имаат за ...

Иницијативата најави протести, па МОН им одговори на барањата

Фокус - 10.05.2021

Иницијативата „Учебници мора да има“ попладнево околку 18 часот објави дека до завршувањето на работното време не добиле одговори од Министерството за образование на нивните барања и затоа најавија дека ќе организираат протести низ градовите од ...

Родителите против дигитализација на учебниците до крајот на работниот ден ќе чекаат одговор од МОН

Слободен Печат - 10.05.2021

Родителите од иницијативата „Учебници и настава“ денеска очекуваат МОН да одговори на нивните барања во врска со законот за електронските учебници, откако на првата средба не беше постигнат договор. – Денеска сум во Скопје.

Иницијативата „Учебници мора да има“ од утре пак најавува протести, МОН не попушта

МКД - 10.05.2021

Иако беше договорено до денеска да добиеме некаков одговор од Министерството за образование за нашите барања, но не добивме никаква информација од МОН, па затоа од утре ги продолжуваме нашите протести, велат од граѓанската иницијатива Учебници и ...

МОН: На средбата со родителите малку се посвети внимание на дигитализацијата, тоа што се зборуваше е спротивно на ...

Слободен Печат - 10.05.2021

Родителите кои се против дигиталните учебници, организирани преку иницијативата „Учебници и настава мора да има“, денеска очекуваат нова средба со МОН на која бараат одговори на нивните барања, но од Министерството велат дека она што тие го побарале ...

Средношколски глас: Бојкотот на наставата да продолжи додека не се промени одлуката за дигитални учебници

+инфо - 10.05.2021

Министерке, Ве потсетуваме дека повеќе од 25.000 деца нѐ посетуваат настава, немаат струја во домовите, а компјутери уште помалку. А вие ја најавувате дигитализацијата. Министерката Мила Царовска, сосила ги укинува учебниците и им ги одзема ...

МОН одговара на барањата на групата „Учебници и настава мора да има“ која се залага за поттикнување на учениците да ја ...

Вечер Прес - 10.05.2021

Почитувајќи ги принципите на транспарентност во работењето и отвореност кон јавноста за сите дилеми поврзани со реформите на основното образование кои ќе стартуваат со новата учебна година, Министерството за образование и наука јавно и транспарентно ...

Родителите излегуваат на протести против дигитализација на учебниците

+инфо - 10.05.2021

До крај на работното време, не добивме официјален одговор од МОН по однос на нашите барања доставени и разговарани на работната средба одржана на 6 мај, ниту пак го добивме Записникот од средбата согласно договореното со претставниците од МОН, ...

Иницијативата најави протести, па МОН им одговори на барањата

Либертас - 10.05.2021

Иницијативата „Учебници мора да има“ попладнево околку 18 часот објави дека до завршувањето на работното време не добиле одговори од Министерството за образование на нивните барања и затоа најавија дека ќе организираат протести низ градовите од ...

„Средношколски глас“: Учениците и родителите да го продолжат бојкотот на наставата

24Инфо - 10.05.2021

Претставници на „Средношколски глас“ ги повика ученицте, како и нивните родители да го продолжат бојкотот на наставата се до конечна промена на одлуката за примена само на дигитални учебници.

Родителите излегуваат на протести против дигитализација на учебниците

Нетпрес - 10.05.2021

До крај на работното време, не добивме официјален одговор од МОН по однос на нашите барања доставени и разговарани на работната средба одржана на 6 мај, ниту пак го добивме Записникот од средбата согласно договореното со претставниците од МОН, ...

Средношколците со порака до Царовскa: Оставете ги печатените учебници, тие се темелот на образованието

Република - 10.05.2021

Министерката Мила Царовска, сосила ги укинува учебниците и им ги одзема учебниците од раце и на наставниците и на учениците. И гордо изјавува: ,,Ако не сакате детето да ви учи електронски, сами инспринтајте си го учебникот”.

МОН одговори на барањата на родителите: Можен ли е компромис за дигитализацијата на учебниците?

Press24 - 10.05.2021

Мотив за реформите на образованиот систем се долгогодишните слаби постигувања на учениците на меѓународните тестирања како што се ПИСА и ТИМСС, велат од Министерството за образование од каде испрати одговори на дилемите кои родителите ги имаат за ...

Средношколците со порака до Царовскa: Оставете ги печатените учебници

Lider - 10.05.2021

Министерката Мила Царовска, сосила ги укинува учебниците и им ги одзема учебниците од раце и на наставниците и на учениците. И гордо изјавува: ,,Ако не сакате детето да ви учи електронски, сами инспринтајте си го учебникот”, велат од „Средношколски ...

„УЧЕБНИЦИ И НАСТАВА МОРА ДА ИМА” ќе продолжи со протести откако од МOН не добиле одговор на нивните барања

24Инфо - 10.05.2021

Граѓанската иницијатива „ УЧЕБНИЦИ И НАСТАВА МОРА ДА ИМА ” ќе продолжи со протести откако од Министерството за образование не добиле одговор на нивните барања во врска со расправата за Законот за учебници и наставни материјали во основното и ...

МОН одговори на барањата на родителите: Можен ли е компромис за дигитализацијата на учебниците?

Курир - 10.05.2021

Мотив за реформите на образованиот систем се долгогодишните слаби постигувања на учениците на меѓународните тестирања како што се ПИСА и ТИМСС, велат од Министерството за образование од каде испрати одговори на дилемите кои родителите ги имаат за ...

Средношколците со порака до Царовскa: Оставете ги печатените учебници, тие се темелот на образованието

Нетпрес - 10.05.2021

Министерката Мила Царовска, сосила ги укинува учебниците и им ги одзема учебниците од раце и на наставниците и на учениците. И гордо изјавува: ,,Ако не сакате детето да ви учи електронски, сами инспринтајте си го учебникот”.

Утре нов протест на иницијативата „Учебници мора да има“

Lider - 10.05.2021

Иако беше договорено до денеска да добиеме некаков одговор од Министерството за образование за нашите барања, но не добивме никаква информација од МОН, па затоа од утре ги продолжуваме нашите протести, велат од граѓанската иницијатива Учебници и ...

Средношколски глас: Престанете со овие реформи во образованието, оставете ги печатените учебници, кои се темелот на ...

Курир - 10.05.2021

Министерката Мила Царовска, сосила ги укинува учебниците и им ги одзема учебниците од раце и на наставниците и на учениците. И гордо изјавува: ,,Ако не сакате детето да ви учи електронски, сами инспринтајте си го учебникот”, рече на прес-конференциј ...

По бојкотот на наставата, сега се најавуваат протести низ земјава против дигиталните учебници

Мета - 10.05.2021

Од граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска најавија организирање на протести низ земјава, како и „Мирен марш“ во Скопје откако до крајот на денешниов ден, тие не добиле официјален одговор од Министерството за образование и ...

Родителите против дигитализација до крајот на работниот ден ќе чекаат одговор од МОН

Expres - 10.05.2021

Иницијаторите за стопирање на носење на новиот закон за учебници за основно и средно образование, здружени во фејсбук-групата „Учебници и настава мора да има“, од МОН чекаат покана за нова средба до крајот на денешниот работен ден, откако првата во ...

МОН: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да пласира лажни вести

Локално - 10.05.2021

ВМРО-ДПМНЕ продолжува да биде главен центар на креирање и пласирање лажни вести во јавноста, со единствена цел преку измама на граѓаните да собере што повеќе политички поени на дневна основа за да го преземе раководењето на институциите, вклучително ...

Иницијаторите за стопирање на законот за учебници чекаат покана за нова средба од МОН

MakPress - 10.05.2021

Иницијаторите за стопирање на носење на новиот закон за учебници за основно и средно образование, здружени во фејсбук-групата „Учебници и настава мора да има“, од МОН чекаат покана за нова средба откако првата во четвртокот заврши без заклучок ...

Царовска ќе се соочи со народ: Следуваат протести против “дигиталното” образование

Expres - 10.05.2021

Граѓанската иницијатива “Учебници и настава мора да има” најавува масовни протести против обидот на министерката Царовска и владата да протуркаат образовни реформи кои не им одговараат на учениците, наставниците и родителите.

За дигиталните учебници во Србија

Тера - 10.05.2021

Дигитализацијата на учебниците во Македонија со новите реформи во образованието ја разбранува јавноста и отвори дебата. Каква е сликата во регионот по однос на ова прашање. Конкретно во Србија, замената на печатени учебници со дигитални започна во ...

МОН до ВМРО-ДПМНЕ: Со лажни вести ниту ќе придонесете за поквалитетно образование, ниту ќе го преземете раководењето на ...

Frontline - 10.05.2021

ВМРО-ДПМНЕ продолжува да биде главен центар на креирање и пласирање лажни вести во јавноста, со единствена цел преку измама на граѓаните да собере што повеќе политички поени на дневна основа за да го преземе раководењето на институциите, вклучително ...