TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Порта Македонија денес

МКД - 17.04.2016

Вчера демонстрантите што петти ден протестираа против постапките на владата и претседателот во знак на револт ја обоија Порта Македонија шарено и испишаа пораки. Еве го споменикот денес. ...

Заврши протестот против одлуката на Иванов за аболиција (ФОТО+ВИДЕО)

Популарно - 17.04.2016

Заврши протестот организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција, со барање за негова оставка, како и повлекување на одлуката за избори на 5 јуни.

Вчерашните протести завршија мирно, продолжуваат во понеделник!

Турлитава - 17.04.2016

Кирил Вчерашните протести завршија мирно, продолжуваат во понеделник! Објавено од Кирил - Категорија: Црна хоника Петти ден по ред граѓаните протестираа на улиците на Скопје, против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичари ...

Вчерашните протести завршија мирно, продолжуваат во понеделник

Кајгана - 17.04.2016

Петти ден по ред граѓаните протестираа на улиците на Скопје, против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичари осомничени за изборен криминал. Вечерашниот протест, кој беше мирен, почна пред просториите на Специјалното јавно ...

И Гоце Делчев им се придружи на Протестите!

Сакам да кажам - 17.04.2016

Споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје денеска е украсен со знаме на кое пишува „Смрт на фашизмот, слобода на народот“. Поради убавото време паркот е полн со луѓе. Не се знае дали станува збор за нова герила акција на некоја невладина ...

Заврши протестот против одлуката на Иванов за аболиција

МРТ - 17.04.2016

И вечерва дел од демонстрантите ја оштетија фасадата на Порта Македонија, која се наоѓа во близина на Собранието, со јајца и боја, и испишувајќи графити на неа. Заврши протестот организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ против одлуката на ...

„Вечер“: Кој ги брифира меѓународните преставници во Македонија?

Република - 17.04.2016

Во Македонија постои повеќедецениска пракса – локалниот персонал од амбасадите да учествува во нереди, демонстрации, протести кои се политички мотивирани, и секако да заземаат политичка страна, пишува весникот Вечер.

„Вечер“: Кој ги брифира меѓународните преставници во Македонија?

Нетпрес - 17.04.2016

Во Македонија постои повеќедецениска пракса – локалниот персонал од амбасадите да учествува во нереди, демонстрации, протести кои се политички мотивирани, и секако да заземаат политичка страна, пишува весникот ВЕЧЕР.

(ВИДЕО) Провокатор нападна девојка на протестот во Скопје

еМагазин - 17.04.2016

На синоќешниот протест во Скопје, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција, со барање за негова оставка, како и повлекување на одлуката за избори на 5 јуни, од провокатор беше ...

„Порта Македонија„ чини 6.2 милиони евра

еМагазин - 17.04.2016

„Порта Македонија“, која последниве два дена е „мета“ на дел од учесниците на протестот за оставка на претседателот Ѓорге Иванов, поништување на одлуката за амнестија и одложување на изборите на 5 јуни, организирани од граѓанската инцијатива ...

ПОРТА МАКЕДОНИЈА: Капија на триумфот или прослава на македонскиот пораз?

Фактор - 17.04.2016

Грабеж! Ваков натпис осамна на објектот Порта Македонија во центарот на Скопје на четвртиот ден од протестите против одлуката за помилувањата од Претседателот Ѓорѓе Иванов . Граѓаните кои протестираа фрлила боја врз објектот и скандираа: „Еве ти го ...

Кој ги брифира меѓународните преставници во Македонија?

Вечер - 17.04.2016

Во Македонија постои повеќедецениска пракса - локалниот персонал од амбасадите да учествува во нереди, демонстрации, протести кои се политички мотивирани, и секако да заземаат политичка страна.

Повеќедецениска пракса во Македонија: Локалниот персонал од амбасадите учествува во нереди и демонстрации

Пулс24 - 17.04.2016

Во Македонија постои повеќедецениска пракса – локалниот персонал од амбасадите да учествува во нереди, демонстрации, протести кои се политички мотивирани, и секако да заземаат политичка страна, пишува „ Вечер “.

Се чисти триумфалната порта

24 Вести - 19.11.2016

Почна чистењето на спомениците и објектите. На скелиња со кофи вработени во фирмата „Перфект чисто“ денеска ги чистеа трагите од шарената револуција на триумфалната порта. Топовите на шарената револуција кои се активираа пролетва ги обоија ...

Петти ден протести: Демонстрантите пред Влада

Нова ТВ - 16.04.2016

Демонстрантите во моментов пред Владата, каде скандираат „Нема правда, нема мир“, со транспаренти „Никогаш повеќе ваква власт“, „Бараме обвиниение за криминалот на власта“ и водечки транспарент на која на македонски и на албански пишува ...

(Фото) Девојка нападната пред триумфалната порта , протестот се пресели пред македонската влада

Телма - 16.04.2016

Помал инцидент се случи вечерва во текот на протестот на граѓанскaтa инцијатива "Протестирам", јавува нашиот дописник Петар Клинчарски.Граѓаните се упатиле кон триумфалната капија, со цел протестот да го продолжат пред зградата на македонската влада.

(Видео) "Протестирам" пред Собранието, меѓу граѓаните и Зоран Заев

Телма - 16.04.2016

Повеќе илјади граѓани повторно излегоа денеска на протест во центарот на Скопје,да го изразат своето несогласување со одлуката на Претседателот Иванов за аболиција на политичарите. Демонстрантите започнаа да се собираат пред објектот каде е сместено ...

Граѓани: Притисокот продолжува, за криминалот мора да се одговара

Нова ТВ - 16.04.2016

Петти ден по ред граѓаните масовно излегуваат на протест по одлуката на претседателот за колективна аболиција на 56 лица, меѓу кои високи функционери од власта. Тие бараат оставка од претседателот и целокупната власт, како и одговорност за ...

Протестот заврши мирно

Нова ТВ - 16.04.2016

Петти ден по ред граѓаните масовно излегуваат на протест по одлуката на претседателот за колективна аболиција на 56 лица, меѓу кои високи функционери од власта. Тие бараат оставка од претседателот и целокупната власт, како и одговорност за ...

Заврши протестот против одлуката на Иванов за аболиција

24 Вести - 16.04.2016

Заврши протестот организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција, со барање за негова оставка, како и повлекување на одлуката за избори на 5 јуни.

Масовен протест во Скопје, инцидент пред триумфалната порта

Телма - 16.04.2016

Инцидент пред Триумфална порта во Центар се случи на вечерашните протести. Во моментот кога се фрлаше со боја и јајца по Триумфална, човек за кој демонстрантите го оценија како провокатор, удри девојка која сакаше да направи графит.

Заврши протестот против одлуката на Иванов за аболиција

Алсат-М - 16.04.2016

Заврши протестот организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција, со барање за негова оставка, како и повлекување на одлуката за избори на 5 јуни.

Триумфалната порта повторно гаѓана со боја

Алсат-М - 16.04.2016

Со извици „Еве ви го триумфот“, демонстрантите вечерва повторно фрлаа боја и јајца кон Триумфалната порта во центарот на Скопје. Тие испишаа графит „Смрт на фашизмот, слобода за народот“. Денеска работниците ја чистеа портата, откако демонстрантите ...

Протести без насилство

Deutsche Welle - 16.04.2016

Илјадници граѓани и вчеравечер на улиците на Скопје демонстрираа против спорната одлука на претседателот Иванов за помилување на политичарите. Протестот помина мирно. Маршот на граѓаните тргна од зградата на Специјалното јавно обвинителство и ...

Чистење на Триумфалната порта по протестите

Р.С.Европа - 16.04.2016

Работници денеска ја чистат Триумфалната порта во центарот на Скопје, откако анти-владините демонстранти синоќа ја гаѓаа со боја, а испишаа и графит „Грабеж“. Откако на демонстрантите, не им беше дозволено да протестираат пред Собранието, тие фрлаа ...

Неколку илјади демонстранти пред Собрание

Р.С.Европа - 16.04.2016

Извикувајќи „Оставка“ и „Нема правда, нема мир“, неколку илјади демонстранти, кои се противат на политичките помилувања, пристигнаа пред Собранието. Законодавниот дом е обезбедуван од големи полициски сили, но за разлика од вчера, полицијата не ги ...

Триумфалната порта повторно гаѓана со боја

Р.С.Европа - 16.04.2016

Со извици „Еве ви го триумфот“, демонстрантите вечерва повторно фрлаа боја и јајца кон Триумфалната порта во центарот на Скопје. Тие испишаа графот „Смрт на фашизмот, слобода за народот“. Денеска работниците ја чистеа портата, откако демонстрантите ...

Завршија протестите против одлуката на Иванов, фасадата на „Порта Македонија“ пак оштетена

Вест - 16.04.2016

Со протест пред зградата на Владата, заври петтиот протестен ден на граѓанската иницијатива „Протестирам“ против одлуката за аболиција од претседателот Ѓорге Иванов со барање за негова оставка, како и за итно повлекување на одлуката за избори на 5 ...

Порта Македонија пак гаѓана со боја и јајца (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.04.2016

Триумфалната капија во центарот на Скопје и денеска е оштетена. Демонстрантите веќе пристигнаа во близина на Собранието, каде што уште еднаш беше обоена портата. На неа пак беше фрлано со јајца и со боја.

Демонстрантите пред Владата бараат оставки и од министрите и од претседателот (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.04.2016

„Нема правда нема мир", „Оставка, оставка", „Ружна ви е владата"... со овие извици продолжуваат денешните протести пред Владата. Граѓаните носат и плакати на кои пишува „Никогаш повеќе ваква власт", „Бараме обвиниение за криминалот на власта", ...

Илјадници граѓани протестираа пред Владата (ФОТО)

Популарно - 16.04.2016

Заврши протестот пред Владата на Република Македонија, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и на просторот пред Владата веќе нема ни демонстранти, ниту, пак, полицајци, а сообраќајот се одвива нормално.

ВИДЕО: Повторно боја врз Триумфална

А1 On - 16.04.2016

Демонстрантите и вечерва фрлаа со боја кон Порта Македонија, која е дел од контроверзниот проект Скопје 2014. Демонстрантите сметаат дека портата, преку нејзината изведба е симбол на украдени пари.

Чистење на Триумфалната порта по протестите

МК News - 16.04.2016

Работници денеска ја чистат Триумфалната порта во центарот на Скопје, откако анти-владините демонстранти синоќа ја гаѓаа со боја, а испишаа и графит „Грабеж“. makdenes.org Протестот е во организација на движењето Протестирам.

Чистење на Триумфалната порта

А1 On - 14.05.2016

Музеј на македонската борба соопшти дека утрово ќе се чисти фасадата на објектот Порта Македонија. – По неколкунеделното вандализирање на објектот констатирани се сериозни оштетувања на фасадата кои ќе се обидат да ги санираат стручни служби, ...

Чистење на Триумфалната порта

+инфо - 16.04.2016

Работници денеска ја чистат Триумфалната порта во центарот на Скопје, откако анти-владините демонстранти синоќа ја гаѓаа со боја, а испишаа и графит „Грабеж“. Откако на демонстрантите, не им беше дозволено да протестираат пред Собранието, тие фрлаа ...

Се чисти порта „Македонија“, закажани нови протести за денеска

Кајгана - 16.04.2016

За сабота, во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство повторно е закажан граѓански протест против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари осомничени за изборен криминал.

Заврши протестот против одлуката на Иванов за аболиција

Идивиди - 16.04.2016

Скопје, 16 април 2016 (МИА) - Заврши протестот организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција, со барање за негова оставка, како и повлекување на одлуката за избори на 5 јуни.

Протести против аболицијата: Илјадници граѓани демонстрираа во Скопје

Кајгана - 16.04.2016

Илјадници граѓани и вчеравечер на улиците на Скопје демонстрираа против спорната одлука на претседателот Иванов за помилување на политичарите, инволвирани во аферата произлезена од нелегално прислушуваните телефонски разговори.

ФОТО: Утринска акција за чистење на Триумфална, се брише бојата и зборот „ГРАБЕЖ“

Либертас - 16.04.2016

Утрово работници ја чистат Триумфалната порта, ја бришат бојата која вчера беше истурена на неа од демонстранти, а избришан е и зборот „ГРАБЕЖ“ кој беше напишан од демонстранти. Инаку Триумфалната порта чини 6.248.520 евра, а опозицијата, невладини ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Протестот тргна кон Собрание

Либертас - 16.04.2016

Од пред СЈО, протестот започна да се движи кон Собранието. Вчера демонстрантите, иако беа во голем број не можеа да се доближат до законодавниот дом и беа запрени од полициски кордони кај Триумфалната порта.

ВИДЕО: Инцидент кај портата, девојка беше нападната во обид да напише графит на Триумфална

Либертас - 16.04.2016

Во обид да испише графит на Порта Македонија една девојка беше нападната, по што дојде до инцидент на петти ден од #протестирам, јави БИРН ...

Провокатор нападна девојка кај Триумфална, редарите спречија поголем инцидент ВИДЕО

+инфо - 16.04.2016

Девојка беше нападната кога се обиде да напише графит на Триумфалната порта, по што дојде до инцидент на петтиот ден од протестите против аболицијата на Ѓорге Иванов, јави ...

ВИДЕО: Инцидент кај Триумфална порта – провокатор нападна девојка

А1 On - 16.04.2016

Додека дел од демонстрантите се упатија кон Триумфалната порта да маваат со боја од другата страна излезе провокатор кој ги нападна демонстрантите и почна да мава една од девојките која присустува на протестот.

Протестот заврши, демонстрантите мирно се разотидоа

А1 On - 16.04.2016

По три часа марширање низ улицте демонстрантите мирно си заминаа од пред Владата на Република Македонија. Демонстрациите започнаа пред СЈО од каде демонстрантите се упатија кон Собранието. Од таму, тие преку плоштад се упатија кон Владата на РМ.

Се чисти порта „Македонија“, закажани нови протести

Точка - 16.04.2016

За сабота, во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство повторно е закажан граѓански протест против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари осомничени за изборен криминал.

„Триумфална“ – триумф на осиромашувањето

Локално - 16.04.2016

Работници денеска ја чистат Триумфалната порта во центарот на Скопје, откако анти-владините демонстранти синоќа ја гаѓаа со боја, а испишаа и графит „Грабеж“. Откако на демонстрантите, не им беше дозволено да протестираат пред Собранието, тие фрлаа ...

Вчерашните протести во Скопје мирни и без инциденти

Алфа - 16.04.2016

Илјадници граѓани и вчеравечер на улиците на Скопје демонстрираа против спорната одлука на претседателот Иванов за помилување на политичарите. Протестот помина мирно. Илјадници граѓани и вчеравечер на улиците на Скопје демонстрираа против спорната ...

ФОТО: Протестантите на Заев и СОРОС и денеска ја сквернават Порта Македонија

Курир - 16.04.2016

На неа пак беше фрлано со јајца и со боја. Триумфалната капија во центарот на Скопје и денеска е оштетена. Демонстрантите веќе пристигнаа во близина на Собранието, каде уште еднаш беше оштетена ...

(ВИДЕО+ФОТО) Провокација: Девојка нападната пред триумфалната порта

Локално - 16.04.2016

Помал инцидент се случи вечерва во текот на протестот на граѓанскaтa инцијатива “Протестирам”, информира Телма .Граѓаните, се упатија кон Триумфалната капија, со цел протестот да го продолжат пред зградата на македонската влада.

Мирно завршија протестите кај Владата и кај СДСМ, без кршење и тепање…

Локално - 16.04.2016

Мирно заврши протестот пред Владата каде што протестираа демонстранти организирани од граѓанските организации. Заедно со граѓаните се повлекоа и припадниците на Единицата за брзо распоредување (ЕБР). Протестот помина без поголеми инциденти.

ПО ВЧЕРАШНИТЕ ПРОТЕСТИ: Се чисти „Порта Македонија“ (ФОТО)

Телеграф - 16.04.2016

Откако на демонстрантите беа спречени од полициски кордон да протестираат пред Собранието на Република Македонија, тие преку Триумфалната капија и преку плоштадот „Македонија“ се упатија во правец кон Владата на РМ Триумфалната капија „Порта ...

Се случил инцидент пред триумфалната порта кога протестот се префрлувал пред Влада

Точка - 16.04.2016

Вечерва за време на протестот организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Скопје, се случил помал инцидент. Имено, откако граѓаните некое време протестираа пред Собранието на Република Македонија, потоа се упатија кон триумфалната капија ...

Инцидент кај Порта Македонија, повторно обоена со разни бои

Сакам да кажам - 16.04.2016

Инцидент се случи кај Порта Македонија која вечерва пак е обоена со боја што ја фрлаат демонстрантите, јавуваат репортерите на СДК.МК. Тие бараат оставка на Иванов и експертска влада што ќе организира веродостојни избори.

ТЕНЗИИЧНО НА ДЕМОНСТРАЦИИТЕ: Порта Македонија повторно вандализирана (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 16.04.2016

Голем дел од фасадата на портата е уништен, а секој удар кон неа беше поздравен со силен аплауз Повторно се случија инциденти на протестот на подржувачите на опозицијата.Неколку хулигани се нафрлија на Порта Македонија и ја гаѓаа во боја и јајца.

Петти по ред протести на опозицијата

Алфа - 16.04.2016

Без поголеми инциденти завршија петите по ред протести на опозицијата. Демонстрантите се собраа точно во 18 часот од пред Специјалното јавно обвинителство, а подоцна се упатија и кон другите институции.

ТЕЖОК ИНЦИДЕНТ НА ДЕМОНСТРАЦИИТЕ: Тепачка кај „Порта Македонија“, нападнат човек (ВИДЕО)

Телеграф - 16.04.2016

Девојка почна со спреј да пишува врз фасадата од споменикот. На неа ѝ се пушти еден човек, кој насила ја оттргна од фасадата, барајќи од неа да престане со вандализирањето. Но, тогаш му се пуштија дваесетина демонстранти и почнаа физичка пресметка ...

(ВИДЕО) „Ова е народот“: Масовни протести против одлуката на Иванов и најавените избори

еМагазин - 16.04.2016

Илјадници граѓани протестираа синоќа во Скопје, барајќи оставка од претседателот Ѓорге Иванов, порачувајќи му дека „ова е народот“. Протестот, организиран од граѓанската инцијатива Протестирам, во кој немаше инциденти и помина мирно, почна од пред ...

Полицајците дозволија демонстрантите да протестираат пред Влада

Дневник - 16.04.2016

Протестот во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ што денеска почна од пред просториите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) се пресели на платото пред Владата на Република Македонија откако полицијата тоа го дозволи.

Повторно боја врз Триумфална

Репортер - 16.04.2016

Демонстрантите и вечерва фрлаа со боја кон Порта Македонија, која е дел од контроверзниот проект Скопје 2014. Протестот е во организација на движењето Протестирам. Тие се противат на политичките помилувања од претседателот Ѓорге Иванов и бараат ...

Се чисти порта Македонија, и вечерва ќе има протести

Exclusive.mk - 16.04.2016

Работници денеска ја чистат Триумфалната порта во центарот на Скопје, откако антивладините демонстранти синоќа ја гаѓаа со боја, а испишаа и графит „Грабеж“. Откако на демонстрантите, не им беше дозволено да протестираат пред Собранието, тие фрлаа ...

ФОТО: Протестантите на Заев и СОРОС повторно ја сквернават Порта Македонија

Press24 - 16.04.2016

Триумфалната капија во центарот на Скопје и денеска е оштетена. Демонстрантите веќе пристигнаа во близина на Собранието, каде уште еднаш беше оштетена портата. ФОТО: ...

(ВИДЕО) Инцидент кај портата, девојка беше нападната во обид да напише графит на Триумфална

Бриф - 16.04.2016

Во обид да испише графит на Порта Македонија една девојка беше нападната, по што дојде до инцидент на петти ден од #протестирам, јави ...

(ВИДЕО) Девојка нападната кај Тримфална – Толпата се пушти кон провокаторот

Репортер - 16.04.2016

Додека дел од демонстрантите се упатија кон Триумфалната порта да маваат со боја од другата страна излезе провокатор кој ги нападна демонстрантите и почна да мава една од девојките која присустува на протестот.

Насилствата на демонстрантите на Заев и СОРОС продолжуваат и денес ( ФОТО + ВОДЕО)

Република - 16.04.2016

Триумфалната капија во центарот на Скопје и денеска е оштетена. Демонстрантите веќе пристигнаа во близина на Собранието, каде уште еднаш беше оштетена портата. На неа пак беше фрлано со јајца и со боја.

(ФОТО) Утринска акција на Триумфална: Се брише бојадисаната фасада и зборот “ГРАБЕЖ“

Репортер - 16.04.2016

Утрово работници ја чистат Триумфалната порта, ја бришат бојата која вчера беше истурена на неа од демонстранти, а избришан е и зборот “ГРАБЕЖ“ кој беше напишан од демонстранти. Триумфалната порта чини 6.248.520 евра, а опозицијата, невладини ...

Фото: Се чисти “Порта Македонија“ по протестите

Скопје инфо - 16.04.2016

Работници денеска ја чистат Триумфалната порта во центарот на Скопје, откако демонстрантите синоќа ја исфарбаа со боја. Фото: ...

(ВИДЕО) Инцидент кај Триумфална

Репортер - 16.04.2016

Во обид да испише графит на Порта Македонија една девојка беше нападната, по што дојде до инцидент на петтиот ден од протестите против аболицијата на Ѓорге Иванов. ВИДЕО: ...

Инцидент на протестите кај Триумфална порта (ВИДЕО)

Exclusive.mk - 16.04.2016

Додека дел од демонстрантите се упатија кон триумфалната порта да маваат со боја од другата страна излезе човек кој ги нападна демонстрантите и почна да мава една од девојките која присустува на протестот.

(ВИДЕО) Тепачка кај „Порта Македонија“, нападнат човек

Вечер - 16.04.2016

Девојка почна со спреј да пишува врз фасадата од споменикот. На неа ѝ се пушти еден човек, кој насила ја оттргна од фасадата, барајќи од неа да престане со вандализирањето. Но, тогаш му се пуштија дваесетина демонстранти и почнаа физичка пресметка ...

Протестот заврши, демонстрантите мирно се разотидоа

Репортер - 16.04.2016

По три часа марширање низ улицте демонстрантите мирно си заминаа од пред Владата на Република Македонија. Демонстрациите започнаа пред СЈО од каде демонстрантите се упатија кон Собранието. Од таму, тие преку плоштад се упатија кон Владата на РМ.

Синоќешните протести завршија мирно-Денес се очекуваат нови!

Фактор - 16.04.2016

Четврта вечер по ред во главниот град беше одржан протест на граѓанските организации. Неколку илјади луѓе мирно протестираа, а на улиците во Скопје не дојде до инциденти. Пред Владата на РМ, според проценките на известувачите, мирно протестирале ...

Се чисти порта „Македонија“, закажани нови протести

Макфакс - 16.04.2016

За сабота, во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство повторно е закажан граѓански протест против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари осомничени за изборен криминал.

Протести и на Партизанска (фото)

Exclusive.mk - 16.04.2016

Тимот на exclusive.mk забележа група демонстранти со знамиња и свирчиња кои протестираа и долж улицата „Партизанска“ во Скопје притоа извикувајќи „Готово е Никола“ . Групата од 20ина демонстранти се упати кон центарот на градот каде веројатно ќе се ...

Инцидент пред „Порта Македонија“

ТВ21 - 16.04.2016

За време на протестите пред „Порта Македонија“ се случи инциндент. Девојка сакаше повторно да нацрта графит на Триумфалната капија, но беше ...

(ВИДЕО) „Провокатор“ нападна девојка-исфрлен е од протестот!

Фактор - 16.04.2016

Инцидент предизвикан од „уфрлени провокатори“ веа очекувани Кај триумфалната капија човек од другата страна на протестантите нападна девојка која се обидуваше да напише графит на Порта Македонија, кога го забележаа тоа група од неколку момчиња ...

Демонстрантите пред Собрание и „Порта Македонија“

ТВ21 - 16.04.2016

Протестите предводени од граѓанското здружение „Протестирам“ почнаа пред СЈО, а оттаму, демонтрантите протестот мирно го продолжија пред Собранието на Р.М. и Порта Македонија. „Нема правда нема мир“, „ Вратете ни ја државата“, извикуваат насобраните ...

(ФОТО) СОСТОЈБАТА ПОД КОНТРОЛА: „Нема правда нема мир“ масовно ечи пред Влада

Фактор - 16.04.2016

Демонстрантие од пред Собранието, тргнаа кон Владата каде во моментов скандираат „Нема правда нема мир“. Меѓу транспарентите кои ги носат со себе протестантите се „Протестирам“, „Никогаш повеќе ваква власт“, „Бараме обвиниение за криминалот на ...

ФОТО: И Заев на протест, Триумфална повторно „шаренолика“, се оди кон Влада

Фактор - 16.04.2016

И вечерва опозицискиот лидер Зоран Заев им се придружи на граѓаните. Демонстрантите и вечерва бараат оставка од претседателот, но и владата како и формирање техничка влада, со единствена задача -создавање услови за фер и демократски избори.

Видео: Протести во Скопје - инцидент кај Порта Македонија

Скопје инфо - 16.04.2016

Инцидент пред Триумфална порта во Центар се случи на вечерашните протести. Во моментот кога се фрлаше со боја и јајца по Триумфална, демонтстрантите нападнаа случаен минувач. Врз него се нафрлија група луѓе дел од нив го нападнаа физички, останатите ...

Протестантите за Заев и СОРОС и денес ја сквернават Портата

Пулс24 - 16.04.2016

На неа пак беше фрлано со јајца и со боја. Триумфалната капија во центарот на Скопје и денеска е оштетена. Демонстрантите веќе пристигнаа во близина на Собранието, каде уште еднаш беше оштетена ...

Фото: Се чисти “Порта Македонија“ по протестите

Lider - 16.04.2016

Работници денеска ја чистат Триумфалната порта во центарот на Скопје, откако демонстрантите синоќа ја гаѓаа со боја Фото: ...

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата во повеќе француски градови

24 Вести - 15.04.2016

Во текот на изминатата ноќ имаше нови судири во Париз и во повеќе француски градови меѓу полицијата и демонстранти против реформата на трудовото право во Франција. Уапсени се над 20 лица. Стотици млади демонстранти кршеа излози на продавници, ...

Заврши протестот пред Владата, мирно и без инциденти

Телма - 15.04.2016

Заврши протестот пред Владата на Република Македонија, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и на просторот пред Владата веќе нема ни демонстранти, ниту, пак, полицајци, а сообраќајот се одвива нормално.

Еден демонстрант приведен, петмина полицајци повредени во синоќешните протести во Скопје

24 Вести - 15.04.2016

Најмалку петмина полицaјци се повредени, а еден демонстрант е приведен, по синоќешните протести, што се одржаа во Скопје, против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари и нивни соработници.

Протестот запрен пред Порта Македонија

24 Вести - 15.04.2016

Демонстрантите од пред Специјалното јавно обвинителство се упатија кон Собранието на Република Македонија. Меѓутоа со барикади беа сопрени кај Порта ...

Двајца демонстранти од средата завршија со мерка куќен притвор

24 Вести - 15.04.2016

Двајца демонстранти кои учествуваа во протестите во средата завршија во куќен притвор и против нив се поднесени кривични пријави за учество во толпа што ќе изврши кривично дело, а против останатите 11 поведена е прекршочна постапка.

Полицијата им го отвори патот на демонстрантите пред Владата

Нова ТВ - 15.04.2016

Полицијата ги пушти демонстрантите пред Владата на Република Македонија. Илјадници демонстранти кои во близина на Поштата близу Илинденска, беа спречени да протестираат пред Влада, сега се пуштени од страна на полицијата.

Демонстрантите “ја обоија“ Триумфалната капија

Нова ТВ - 15.04.2016

Демонстрантите кои беа спречени да протестираат пред Собранието, спонтано решија да ја променат локацијата и во моментов се упатуваат кон плоштад Македонија. Дел од демонстрантите со боја и јајца фрлаа кон Триумфалната капија по што се упатија кон ...

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата во повеќе француски градови

Вест - 15.04.2016

Во текот на изминатата ноќ имаше нови судири во Париз и во повеќе француски градови меѓу полицијата и демонстранти против реформата на трудовото право во Франција. Уапсени се над 20 лица. Стотици млади демонстранти кршеа излози на продавници, ...

(ФОТО) Протестот за оставка на Иванов заврши пред Владата

Утрински - 15.04.2016

ФОТО: Киро Попов, Андреј Гиновски Заврши протестот пред Владата, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и на просторот пред Владата веќе нема ни демонстранти, ниту, пак, полицајци, а сообраќајот се одвива нормално.

Куќен притвор за двајца учесници на протестите

Утрински - 15.04.2016

Во Основниот суд Скопје 1, во четвртокот, пред судија на претходна постапка се спроведени две лица кои беа приведени по протестите кои во средата вечер се случија во Скопје.Предлогот на Основното јавно обвинителство-Скопје, за определување мерки за ...

Обновено - Полицијата ги пушти демонстрантите на „Протестираме“, протестот заврши пред Владата

Вест - 15.04.2016

Денешниот четврт протест во организација на граѓанската иницијатива „Протестираме“ тргна од пред СЈО и заврши пред Владата, откако полицијата го дозволи тоа. Првично, групата граѓани се упати кон собранието, но запре кај Порта Македонија, бидејќи ...

Два протеста на улица и еден во ДИК

Deutsche Welle - 15.04.2016

Во сенка на двата улични протеста, помина веста дека ДИК заклучи оти се создадени услови за избори на 5-ти јуни, но без гласовите на претседателот и на членовите од СДСМ, кои ја напуштија седницата Без инциденти и во присуство на силно полициско ...

По протестите приведен еден демонстрант, повредени 6 полицајци

МКД - 15.04.2016

Епилогот на вчерашните протести во близина на штабот на ВМРО-ДПМНЕ е шестмина повредени полицајци, а еден од протестантите бил приведен. И вчера низ центарот на Скопје протестираа незадоволни граѓани против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за ...

Полицијата ги пушти демонстрантите, протестите продолжуваат пред Влада (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 15.04.2016

Полициските сили им го отворија патот на демонстрантите. Од централниот скопски плоштад најпрво беа запрени кај Поштата близу „Илинденска", но сега масовните протести продолжуваат на просторот пред Владата.

Демонстрантите се преселија на плоштадот, Портата беше гаѓана со јајца и боја (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 15.04.2016

Полицијата повеќе од половина час немаше намера да ги тргне барикадите и возилата пред Собранието, па демонстрантите се упатија накај централниот плоштад „Македонија“. Дел и до Камениот мост.

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата во повеќе француски градови

А1 On - 15.04.2016

Во текот на изминатата ноќ имаше нови судири во Париз и во повеќе француски градови меѓу полицијата и демонстранти против реформата на трудовото право во Франција. Уапсени се над 20 лица. Стотици млади демонстранти кршеа излози на продавници, ...

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата во повеќе француски градови

+инфо - 15.04.2016

Во текот на изминатата ноќ имаше нови судири во Париз и во повеќе француски градови меѓу полицијата и демонстранти против реформата на трудовото право во Франција. Уапсени се над 20 лица. Стотици млади демонстранти кршеа излози на продавници, ...

Еден приведен, а пет полицајци повредени во Скопје

Тера - 15.04.2016

Најмалку петмина полицaјци се повредени, а еден демонстрант е приведен, по протестите во четврток, што се одржаа во Скопје, против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари и нивни соработници.

Еден приведен, а пет полицајци повредени

Кајгана - 15.04.2016

Најмалку петмина полицајци се повредени, а еден демонстрант е приведен, по протестите во четврток, што се одржаа во Скопје, против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари и нивни соработници.

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата во повеќе француски градови

Идивиди - 15.04.2016

Париз, 15 април 2016 (МИА) - Во текот на изминатата ноќ имаше нови судири во Париз и во повеќе француски градови меѓу полицијата и демонстранти против реформата на трудовото право во Франција. Уапсени се над 20 лица.

По протестите приведен еден демонстрант, повредени 6 полицајци

МК News - 15.04.2016

Епилогот на вчерашните протести во близина на штабот на ВМРО-ДПМНЕ е шестмина повредени полицајци, а еден од протестантите бил приведен. И вчера низ центарот на Скопје протестираа незадоволни граѓани против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за ...

Заврши протестот пред Влада

А1 On - 15.04.2016

Заврши протестот пред Владата на Република Македонија, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и на просторот пред Владата веќе нема ни демонстранти, ниту, пак, полицајци, а сообраќајот се одвива нормално.

Куќен притвор за двајца демонстранти кои учествуваа на протестите во средата

Кајгана - 15.04.2016

На двајца демонстранти, кои учествуваа на протестите во средата против одлуката за помилување на претседателот, Ѓорге Иванов им е одреден куќен притвор во траење од осум дена и против нив се поднесени кривични пријави за учество во толпа што ќе ...

ВИДЕО: Снимка од судирот помеѓу демонстрантите и полицијата пред ВМРО – ДПМНЕ

Либертас - 15.04.2016

Дел од демонстрантите пред седиштето на ВМРО – ДПМНЕ на вечерашниот протест фрлаа со јајца, димни бомби и боја. Демонстрантите тргнаа кон зградата, но беа спречени од полицискиот кордон. Настанаа турканици, полицијата не дозволува приближување кон ...

(ВИДЕО) Триумфалната порта испрскана со боја

А1 On - 15.04.2016

„Грда ви е портата“, извикуваат демонстрантите на протестите во близина на Собранието, фрлајќи боја врз портата „Македонија“. Демонстрантите се упатији кон плоштадот Македонија и Камениот ...

Приведен еден демонстрант, петмина полицајци повредени

+инфо - 15.04.2016

Најмалку петмина полицaјци се повредени, а еден демонстрант е приведен, по синоќешните протести, што се одржаа во Скопје, против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари и нивни соработници, јави Макфакс .

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Масовниот протест стигна пред Собрание, таму полициски барикади!

Либертас - 15.04.2016

Вечерашниот четврти по ред протест против одлуката на Иванов за помилување на политчарите од СЈО, преку скопските улици стигна во близина до Собранието, односно на семафорите кај Триумфалната порта, каде има поставено полициска барикада, и забранет ...

(ВИДЕО) Полицијата не ги пушта демонстрантите пред Собрание

А1 On - 15.04.2016

Полицијата постави барикада на семафорите кај порта Македонија и не ги пушта демонстрантите да се доближат до Собранието. Тие протестот го почнаа пред Специјалното јавно обвинителство, каде даваа поддршка на тимот на Катица Јанева.

(ВИДЕО) Демонстрантите ја поминаа полициската барикада

А1 On - 15.04.2016

Полицијата се повлече кој оградата од Владата откако илјадниците демонстранти извикуваа да бидат тргнати барикадите. Демонстрантите извикуваа „Слобода, Слобода“ и ја повикуваа полицијата да ги спушти штитовите и да им се приклучи на протестот.

Двајца демонстранти завршија во домашен притвор

Фокус - 15.04.2016

На двајца од демонстрантите кои беа уапсени при завчерашните протести им е одредена мерка домашен притвор во траење од осум дена, соопшти МВР. На двајца од демонстрантите кои беа уапсени при завчерашните протести им е одредена мерка домашен притвор ...

МВР: Домашен притвор за двајца демонстранти, еден приведен синоќа

Радио МОФ - 15.04.2016

Двајца од демонстрантите уапсени во протестот пред два дена се ставени во домашен притвор, во траење од по осум дена, соопшти МВР. Оттаму информираат дека е поднесена кривична пријава до надлежното Јавно обвинителство во Скопје против Н.А.

Полициски кордони, блокирани улици – четврти ден протести во Скопје

Радио МОФ - 15.04.2016

Пред канцеларијата на Специјалното јавно обвинителство денеска започна протестот за оставка на претседателот Ѓорѓе Иванов, укинување на аболицијата за политичарите, како и за одложување на парламентарните изборите најавени за 5 јуни.

Демонстрантите скандираат „Дојдени за слобода“, полицијата ги пушти пред Влада

Радио МОФ - 15.04.2016

Полицијата им дозволи на демонстрантите, кои речиси цел час ги држаше на просторот околу поштата и плоштадот, конечно да се доближат до Владата. Прво беа пропуштени новинарите, а потоа цела река народ се придвижи напред.

Протести и контрапротести во Скопје

Тера - 15.04.2016

Илјадници граѓани и вечерва на улиците на главниот град демонстрираат против спорната одлука на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на политичарите, но едни за а други против предвремените избори на 5-јуни.

Полицијата ги блокираше сите локации за протестирање, на крајот ги пушти демонстрантите пред Владата

Капитал - 15.04.2016

Откако претходно ги блокираше сите локации кон кои што се упатија демонстрантите вечерва, на крајот им дозволи да дојдат пред Владата на РМ и да го искажат своето незадоволство од одлуката на претседателот Иванов за аболиција.

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата во повеќе француски градови

Алфа - 15.04.2016

Во текот на изминатата ноќ имаше нови судири во Париз и во повеќе француски градови меѓу полицијата и демонстранти против реформата на трудовото право во Франција. Во текот на изминатата ноќ имаше нови судири во Париз и во повеќе француски градови ...

Нови судири меѓу демонстрантите и полицијата во повеќе француски градови

Канал5 - 15.04.2016

Во текот на изминатата ноќ имаше нови судири во Париз и во повеќе француски градови меѓу полицијата и демонстранти против реформата на трудовото право во Франција. Уапсени се над 20 лица. Стотици млади демонстранти кршеа излози на продавници, ...

Заврши протестот пред Владата

Сител - 15.04.2016

Заврши протестот пред Владата на Република Македонија, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и на просторот пред Владата веќе нема ни демонстранти, ниту, пак, полицајци, а сообраќајот се одвива нормално.

Биланс од вчерашните протести: Еден приведен, а пет полицајци повредени

Точка - 15.04.2016

Најмалку петмина полицaјци се повредени, а еден демонстрант е приведен, по протестите во четврток, што се одржаа во Скопје, против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари и нивни соработници.

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата во повеќе француски градови

Сител - 15.04.2016

Во текот на изминатата ноќ имаше нови судири во Париз и во повеќе француски градови меѓу полицијата и демонстранти против реформата на трудовото право во Франција. Уапсени се над 20 лица. Стотици млади демонстранти кршеа излози на продавници, ...

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата во повеќе француски градови

Курир - 15.04.2016

Во текот на изминатата ноќ имаше нови судири во Париз и во повеќе француски градови меѓу полицијата и демонстранти против реформата на трудовото право во Франција. Уапсени се над 20 лица. Стотици млади демонстранти кршеа излози на продавници, ...

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата во повеќе француски градови

Локално - 15.04.2016

Во текот на изминатата ноќ имаше нови судири во Париз и во повеќе француски градови меѓу полицијата и демонстранти против реформата на трудовото право во Франција.Уапсени се над 20 лица. Стотици млади демонстранти кршеа излози на продавници, ...

И денес има протести: Демонстрантите запрени пред Порта Македонија, полицијата не ги пушта пред Собрание

Точка - 15.04.2016

И денес во 18 часот голема група на граѓани повторно се собраа на протест. Најпрво граѓаните се собраа пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство со цел да изразат поддршка на работата на оваа институција.

Ја обоиле Порта Македонија: Демонстрантите повторно се блокирани, овој пат пред Камени мост кога се упатија кон Влада

Точка - 15.04.2016

Демонстрантите кои денес повторно, четврти ден по ред протестираат против одлуката на Иванов за аболиција на политичарите и поради распишаните парламентарни избори на 5 јуни, повторно се блокирани, овој пат во обидот да стигнат пред Влада.

Опозиционите протестанти во обрач-полицијата ги блокира на секој чекор

Локално - 15.04.2016

Откако протестите започнаа пред Специјалното јавно обвинителство, Собранието беше блокирано за демонстрантите од страна на полицијата со метални барикади и хермелини со водени топови пред Триумфалната капија.

Протести на опозицијата против аболицијата и изборите на 5.јуни

Сител - 15.04.2016

За разлика од случувањата изминатите два дена, кога демонстрантите ја демолираа Народната канцеларија на претседателот Ѓорѓе Иванов, ги кршеа стаклата од министерството за правда и се судрија со полицијата при обидот да стигнат до седиштето на ВМРО ...

Полицајците дозволија демонстрантите да протестираат пред Влада

Сител - 15.04.2016

Протестот во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ што денеска почна од пред просториите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) се пресели на платото пред Владата на Република Македонија откако полицијата тоа го дозволи.

Заврши протестот пред Владата

Press24 - 15.04.2016

Заврши протестот пред Владата на Република Македонија, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и на просторот пред Владата веќе нема ни демонстранти, ниту, пак, полицајци, а сообраќајот се одвива нормално.

(ВИДЕО) Трет ден протести: Најмалку петмина полицaјци повредени, еден демонстрант приведен

еМагазин - 15.04.2016

Најмалку петмина полицaјци се повредени, а еден демонстрант е приведен, по масовните протести во четврток, што се одржаа во Скопје, против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари и нивни соработници, пренесе Макфакс.

Демонстрантите со боја и јајца фрлаа кон Триумфалната капија

Exclusive.mk - 15.04.2016

Демонстрантите кои беа спречени да протестираат пред Собранието, спонтано решија да ја променат локацијата и во моментов се упатуваат кон плоштад Македонија. Дел од демонстрантите со боја и јајца фрлаа кон Триумфалната капија по што се упатија кон ...

Петмина полицајци се повредени во синоќешните протести

Нетпрес - 15.04.2016

Петмина полицајци беа повредени од страна на демонстрантите на протестите на иницијативата „Протестирам“. Хулиганите дивееја пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и пред зградата на Владата. Насобраните носеа транспаренти со пораки насочени против Владата, ...

Над пет полицајци повредени и еден демонстрант приведен

Фактор - 15.04.2016

Повеќе од пет полицaјци се повредени, а еден демонстрант е приведен, на протестите што синоќа се одржаа во Скопје, против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција. Демонстрантите се судрија со полицијата кај полициската станица „Беко“.

Нова вечер на протести и контрапротести во Скопје

Репортер - 15.04.2016

Илјадници граѓани и вечерва на улиците на главниот град демонстрираат против спорната одлука на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на политичарите, но едни за а други против предвремените избори на 5-јуни.

Триумфалната порта испрскана со боја

Бриф - 15.04.2016

„Грда ви е портата“ извикуваа граѓаните на протестите во близина на Собранието, фрлајќи боја врз портата ...

(ВИДЕО) Полицијата не ги пушта демонстрантите пред Собрание

Репортер - 15.04.2016

Полицијата постави барикада на семафорите кај порта Македонија и не ги пушта демонстрантите да се доближат до Собранието. Тие протестот го почнаа пред Специјалното јавно обвинителство, каде даваа поддршка на тимот на Катица Јанева.

По протестите приведен еден демонстрант, повредени 6 полицајци

Exclusive.mk - 15.04.2016

Епилогот на вчерашните протести во близина на штабот на ВМРО-ДПМНЕ е шестмина повредени полицајци, а еден од протестантите бил приведен. И вчера низ центарот на Скопје протестираа незадоволни граѓани против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за ...

Протестот запрен пред Порта Македонија

Бриф - 15.04.2016

Демонстрантите од пред Специјалното јавно обвинителство се упатија кон Собранието на Република Македонија. Меѓутоа со барикади беа сопрени кај Порта ...

(ФОТО) Демонстрантите со јајца ја „офарбаа“ Триумфалната Капија

Репортер - 15.04.2016

Демонстрантите кои беа спречени да протестираат пред Собранието, спонтано решија да ја променат локацијата и во моментов се упатуваат кон плоштад Македонија. Дел од демонстрантите со боја и јајца фрлаа кон Триумфалната капија по што се упатија кон ...

Полицијата не ги пушта демонстрантите пред Собрание

Exclusive.mk - 15.04.2016

Протестот кој започна пред СЈО во знак на подршка на Катица Јанева, продолжува пред Собранието. Пред канцеларијата на Иванов, демонстрантите побараа оставка. но полицијата постави барикада на семафорите кај порта Македонија и не ги пушта да се ...

Еден приведен и шест повредени полицајци е билансот на вчерашните протести

Кумановски м. - 15.04.2016

На големиот протест кој вчеравечер се одржа во центарот на Скопје, пред партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ, полициската станица Беко и пред Собранието приведен е еден демонстрант, а повредени се шест полициски службеници.

Провокаторите повредиле шест полицајци на вчерашните протести

Позитив.мк - 15.04.2016

Според извештаите на МВР во вчерашните протести при обезбедување на важни локации повредени се 6 полицајќи кои поминале со полесни повреди и се пуштени на домашно лекување, додека пак еден демонстрант е приведен.

Галерија: Нема правда нема мир - втор ден протести по одлуката на Иванов

Скопје инфо - 15.04.2016

По неколку мали провокации меѓу полицијата и демонстрантите и искршено стакло на редакцијата на неделникот „Република“, заврши протестот на граѓаните пред зградата на Владата. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека во вчерашните ...

Приведен еден демонстрант, 5 полицајци повредени во вчерашните протестите

ТВ21 - 15.04.2016

Најмалку 5 полицјаци се повредени, а еден демонстрант е приведен во вечерашните протести кои се одржаа против одлуката на Претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари и нивни соработници, потврдија од МВР за ТВ21.

(ВИДЕО) Демонстрантите ја пробија полициската барикада

Репортер - 15.04.2016

Илјадниците демонстранти кои беа спречени од полицијата да протестираат пред Владата ја пробија барикадата. Тие извикуваа „Слобода“ и ја повикуваа полицијата да им се приклучи на протестот.

Демонстрантите стигнаа до Порта Македонија, Собранието заштитено со барикади

Фактор - 15.04.2016

Полицијата постави барикада кај Порта Македонија и не ги пушта демонстрантите да дојдат до Собранието. Тие се спречени од полициски кордон, метални барикади и водени топови во близина на Порта Македонија.

Домашен притвор добија двајца од демонстрантите уапсени во средата

Фактор - 15.04.2016

Двајца демонстранти кои учествуваа во протестите завчера добија домашен притвор и против нив се поднесени кривични пријави за учество во толпа што ќе изврши кривично дело. Против останатите 11 демонстранти кои беа приведени поведена е прекршочна ...

Втор ден протести: Петмина полицајци во болница - хулиганите на СДСМ повторно дивееја

Press24 - 15.04.2016

Вчерашните протести против одлуката на претседателот Иванов за општ прекин на сите постапки против политичари и нивни соработници поврзани со прислушувањето и политичката криза почнаа мирно, па ескалираа.

Масовниот протест заглавен на Рекорд- блокиран е пристапот до Собранието

Позитив.мк - 15.04.2016

Протестот кој започна во шест часот пред објектот на Специјалното јавно обвинителство сега се одвива на Рекорд. Демонстрантите се заглавени на улицата пред Собранието од страна на полициските сили и не им е дозволен пристап.

Граѓани на улица против одлуката на Иванов

МРТ - 15.04.2016

Побараа негова оставка и замрзнување на процесот за одржување на изборите на 5-ти јуни... Незадоволни граѓани од одлуката на претседателот Ѓорге Иванов вчера повторно на улица. Побараа негова оставка и замрзнување на процесот за одржување на ...

Еден приведен, а пет полицајци повредени

Макфакс - 15.04.2016

Најмалку петмина полицaјци се повредени, а еден демонстрант е приведен, по протестите во четврток, што се одржаа во Скопје, против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари и нивни соработници.

Демонстрантите прегрнати со полицијата дојдоа до Владата на РМ

Позитив.мк - 15.04.2016

Откако сите патишта беа блокирани од страна на полицијата, по обраќањето на Стојанче Стоилов на мирен протест без обиди за насилство, ггрупата на граѓани заедно со припадниците на полицијата успеаа да стигнат до Владата на Република Македонија.

Мирно и без инциденти заврши протестот пред Влада

ТВ21 - 15.04.2016

Заврши протестот пред Владата, организиран четврти ден по ред, од граѓанската иницијатива „Протестирам“, а сообраќајот се одвива нормално. И вечерва се бараше оставка од претседалот Иванов, поради неговата одлука за аболиција на политичари и нивни ...

Протестот заврши мирно

Репортер - 15.04.2016

Без поголеми инциденти, но со револт кон засиленото полициско обезбедување и забранет пристап кон институциите заврши и денешниот протест – четврти по ред по одлуката на Иванов за колективна аболиција на 56 лица.

Трет ден по ред протести против одлуката на Иванов, демонстрантите запрени кај Порта Македонија

Макфакс - 15.04.2016

Силен полициски кордон кај Порта Македонија во правец на Собранието ја сопре поворката на демонстрантите кои трет дена по ред протестираат против одлуката на шефот на државата Ѓорге Иванов да ги стопира процесите против 56 лица инволвирани во ...

Куќен притвор за двајца демонстранти кои учествуваа на протестите во средата

Макфакс - 15.04.2016

На двајца демонстранти кои учествуваа на протестите во средата против одлуката за помилување на претседателот, Ѓорге Иванов им е одреден куќен притвор во траење од осум дена и против нив се поднесени кривични пријави за учество во толпа што ќе ...

Полицајците дозволија демонстрантите да протестираат пред Влада

Lider - 15.04.2016

Протестот во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ што денеска почна од пред просториите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) се пресели на платото пред Владата на Република Македонија откако полицијата тоа го дозволи.

Протестот продолжува кон Владата

24 Вести - 14.04.2016

Откако демонстрантите беа спречени од полицијата да протестираат пред полициската станица Беко, при што дојде до судири со полицијата, тие протестниот марш го упатија кон Владата. Засега нема полициско обезбедување пред владата.

Демонстрантите кон полицијата: Криминалци ли браните?

Нова ТВ - 14.04.2016

Групата демонстранти која специјалците ја растераа од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во моментов е пред Влада. Ситуацијата е мирна, а демонстрантите и дофрлуваат на полицијата „Криминалци ли браните“? Демонстрантите се со транспаренти со кои повикуваат ...

Протестот заврши: Повредени четворица полицајци, приведен демонстрант

Нова ТВ - 14.04.2016

Четворица повредени полицајци и еден приведен демонстрант е билансот од денешниот протест кој се одвиваше на повеќе локации во центарот на Скопје. Како што велат од МВР на НОВА, демонстрантот е приведен бидејќи кршел повеќе излози во центарот на ...

Данаилов: Демонстрантите грубо и непотребно совладани на земја

Нова ТВ - 14.04.2016

Вкупно 13 демонстранти се приведени на синоќешните протести во центарот на Скопје по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги аболицира сите политичари од власта и опозицијата за кои се водат постапки.

Има ли прекумерна употреба на сила од полицијата

24 Вести - 14.04.2016

Нема пропусти во раководењето при вчерашната операција, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по жестоките судири меѓу полицијата и демонстрантите на вчерашните протести. Но сепак внатрешна контрола и СВР Скопје истражува дали ...

Стојанче Ангелов кон специјалците: Внимавајте, има провокатори

Нова ТВ - 14.04.2016

Ситуацијата во моментов пред Владата е мирна. Меѓу присутните демонстрантите е и генералот Стојанче Ангелов кој ја прашува полциијата дали е точно дека меѓу нив има инфилтрирани лица од Агенцијата за обезбедување СГС .

Демонстрантите се судрија со полицијата пред полициската станица БЕКО

24 Вести - 14.04.2016

Специјалните единици употребија шок бомби против демонстрантите, како одговор на нивните чадни бомби, во моментот кога тие се упатија кон полициската станица Беко со барање за ослободување на приведените 12 демонстранти од синоќешните протести.

Дванаесетмина приведени по синоќешните немири

Глас на Америка - 14.04.2016

Неколку илјади демонстранти го изразија своето незадоволство од одлуката за помилување на претседателот Ова е резултатот од синоќешните протести во центарот на Скопје кои кулминираа со судир меѓу полицијата и неколкуте илјади демонстранти кои своето ...

Повредени двајца полицајци, протестот тензичен но мирен

Утрински - 14.04.2016

Демонстрантите организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ се упатија пред Владата на Република Македонија. По обидот протестот од пред Собранието да го префрлат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ што беше спречен од кордон од полиција дојде до ...

Камења за полицијата пред Беко

Алсат-М - 14.04.2016

Со камења, пиротехника и тврди предмети дел од демонстрантите фрлаат кон полицијата распоредена пред полициската станица Беко во центарот на Скопје. Дел од демонстрантите кои претходно протестираа пред Собрание против одлуката на претседателот Ѓорге ...

Заврши протестот пред Владата

Алсат-М - 14.04.2016

Заврши протестот пред Владата на Република Македонија, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и на просторот пред Владата веќе нема ни демонстранти, ниту, пак, полицајци. Денешните протести почнаа околу 19 часот пред Собранието од каде ...

Апели за ненасилни протести

Р.С.Европа - 14.04.2016

Приведени и повредени демонстранти, уништени владини објекти на протестите против помилувањата политичари. Опозицијата бара протестите да бидат мирни, власта обвинува дека насилствата ги организира опозицијата.

Трет ден протести низ фотографии - тензични, но мирни - повредени двајца полицајци

Утрински - 14.04.2016

ФОТО: Киро Попов, Андреј Гиновски Заврши протестот пред Владата, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и на просторот пред Владата веќе нема ни демонстранти, ниту, пак, полицајци.

Протестот се пресели пред Влада

Алсат-М - 14.04.2016

Пред Влада се пресели протестот против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на припадници на власта и опозицијата. Местото го обезбедуваат многу полицајци, има распоредено водени топови и оклопни возила.

Протестот се пресели пред Влада

Р.С.Европа - 14.04.2016

Пред Влада се пресели протестот против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на припадници на власта и опозицијата. Местото го обезбедуваат многу полицајци, има распоредено водени топови и оклопни возила.

Камења за полицијата пред Беко

Р.С.Европа - 14.04.2016

Со камења, пиротехника и тврди предмети дел од демонстрантите фрлаат кон полицијата распоредена пред полициската станица Беко во центарот на Скопје. Дел од демонстрантите кои претходно протестираа пред Собрание против одлуката на претседателот Ѓорге ...

Протест на демонстрантите пред полициска станица Беко

Р.С.Европа - 14.04.2016

Дел од демонстрантите кои протестираа пред Собрание против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на политичари од власта и опозицијата се упатија кон полициската станица Беко во центарот на Скопје.

„Нема правда, нема мир!“ Од денешните протести

МКД - 14.04.2016

Денеска протестите се одвиваа на релацијата Собрание-ТЦ „Плаза“-Влада и беа досега најмасовни. Полицијата во голема мера го ограничуваше движењето на демонстрантите, не дозволи ни оддалеку да се пријде до штабот на ВМРО-ДПМНЕ, па во некои моменти ...

Протестот заврши, утре повторно ќе се бара оставка од Иванов (ВИДЕО)

МКД - 14.04.2016

Демонстрантите пополека си разотидоа од пред Влада. Дел од толпата народ што се собра кај Собранието, а потоа се обиде да протестира пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, сега се уште се по улиците во срцето на Скопје, но ситуацијата е смирена.

Двајца полицајци во болница – повредени на протестите на поддржувачи на опозицијата

МК News - 14.04.2016

Двајца полицајци се повредени на протестите кои ги организираат невладините организации, потврдуваат од градска болница за ТВ Нова Демонстрантите кои вечерва протестираа пред Собранието на Република Македонија се обидоа протестот да го продолжат ...

Заврши протестот пред Владата: Повредени четворица полицајци, приведен демонстрант

Популарно - 14.04.2016

Заврши протестот пред Владата на Република Македонија, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и на просторот пред Владата веќе нема ни демонстранти, ниту, пак, полицајци. Денешните протести почнаа околу 19 часот пред Собранието од каде ...

Протестите се преселија пред Владата

Популарно - 14.04.2016

Демонстрантите организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ се упатија пред Владата на Република Македонија. По обидот протестот од пред Собранието на Република Македонија да го префрлат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ што беше спречен од ...

Протестите се преселија пред Владата

МК News - 14.04.2016

Демонстрантите организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ се упатија пред Владата на Република Македонија. По обидот протестот од пред Собранието на Република Македонија да го префрлат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ што беше спречен од ...

Протестите се преселија пред Владата

А1 On - 14.04.2016

Демонстрантите организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ се упатија пред Владата на Република Македонија. По обидот протестот од пред Собранието на Република Македонија да го префрлат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ што беше спречен од ...

(ВИДЕО) Нема основа за прекршочни или кривични пријави за приведените демонстранти

Либертас - 14.04.2016

Приведените демнонстранти од вќерашните протести се се уште во полициските станици, а се очекува до крајот на денот да бидат пуштени. Хелсиншкиот комитет за човекови права им обезбедил бесплатан правна помош.

Ослободени се сите приведени од синоќа

Либертас - 14.04.2016

Неформалното граѓанско здружение #Протестирам преку Твитер соопшти дека ослободени се демонстрантите кои беа приведените ...

Протестот се пресели пред Владата (ГАЛЕРИЈА + ВИДЕО)

+инфо - 14.04.2016

Полицијата успеа да ги потисне демонстрантите од пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и сега тие се наоѓаат пред владата. И тука има силно полициско обезбедување, народот се собира, скандираат, свиркаат и ја прашуваат полицијата кого ...

Шестмина полицајци повредени по судирот со демонстрантите

А1 On - 14.04.2016

Во вечерашните судири помеѓу полицијата и демонстрантите пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ повредени се шестмина полицајци, дознава А1он. Денешниот протест почна пред Собранието, а ескалираше кога демонстрантите почнаа да фрлаат со димни бомби, јајца и ...

Дел од демонстрантите пред „Беко“ бараат слобода за приведените

+инфо - 14.04.2016

Дел од демонстрантите пред Собранието на Македонија тргнаа кон полициската станица „Беко“ каде ќе бараат ослободување на притворените во синоќешната акција на полицијата. Оваа група ја предводат претставници на Студентскиот пленум.

Заврши протестот пред Владата

А1 On - 14.04.2016

Протестот на незадоволните граѓани од аболицијата на Ѓорге Иванов заврши вечерва без инциденти пред владата. Претходно пред полициската станица Беко и партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ дојде до судир на демонстрантите и полицијата.

Судир меѓу полицијата и демонстрантите

Фокус - 14.04.2016

При обидот на демонстрантите да се приближат до партиското седиште полицијата одговори со туркање, при што дојде до судир. Откако протестот почна мирно, а демонстрантите им подаруваа цвеќиња на полицајците, дојде до судир и буткање.

Пет повредени полицајци и еден приведен демонстрант

Фокус - 14.04.2016

Полицајците со повреди се здобија при судирот со демонстрантите кога не им дозволуваа да се приближат до Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ. Епилогот од денешниот протест против одлуката на претседателот Иванов за општа аболиција е пет повредени ...

(ВИДЕО) Демонстрaнтите не заминуваат од пред Влада

А1 On - 14.04.2016

Откако заврши протестот што пред Собрание го организираа повеќе од 80 граѓански организации, голем дел од демонстрантите, кои полицијата ги растера од пред зградата на ВМРО-ДПМНЕ во моментов се пред Влада. Протестот е мирен.

Приведените демонстранти утринава се испрашуваат во полиција

Фокус - 14.04.2016

Дали приведените ќе бидат пуштени со кривични пријави или ќе бидат изнесени пред судија на претходна постапка за одредување мерки на претпазливост. Меѓу десетината приведени има новинар, фоторепортер, активисти, професор… Сите утринава се во станица ...

(ВИДЕО) Пировска: Нема основа за прекршочни или кривични пријави за приведените демонстранти

А1 On - 14.04.2016

Приведените демнонстранти од вќерашните протести се се уште во полициските станици, а се очекува до крајот на денот да бидат пуштени. Хелсиншкиот комитет за човекови права им обезбедил бесплатан правна помош – Нема основ ниту за прекршочна, а уште ...

Камења за специјалците – тензично пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ (ФОТО+ВИДЕО)

Популарно - 14.04.2016

Со камења, пиротехника и тврди предмети дел од демонстрантите ја нападнаа полицијата распоредена пред полициската станица Беко во центарот на Скопје. Дел од демонстрантите кои претходно протестираа пред Собрание против одлуката на претседателот ...

Приведени се 13 лица, очевидци тврдат дека не се вмешани во демолирањето

+инфо - 14.04.2016

Тринаесет учесници се приведени во вчерашните граѓански протести во центарот на Скопје по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги аболицира сите политичари од власта и опозицијата за кои се водат постапки.

Тензично и со повредени: Втор ден протести против одлуката на Иванов за аболиција

Капитал - 14.04.2016

Откако се собраа пред зградата на македонскиот парламент, неколку илјади граѓани предводени од движењето„Протестирам“ се обидоа повторно својот протест да го изразат и пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, каде беа спречени од припадниците на специјалната ...

СДСМ со истите хулигани од 5-ти мај обучувани од Канвас и сега создава немири и насилство- исто како во Украина

Сител - 14.04.2016

Истите лица кои ги создаваа немирите на протестот на 5-ти мај пред Владата можат да се забележат и на сегашните протести организирани од СДСМ и СОРОС. Во Македонија оддамна веќе е јасно дека Зоран Заев го посакува украинското сценарио во Македонија.

Двајца полицајци пренесени во болница по нападот од хулиганите на Заев и СОРОС

Сител - 14.04.2016

Двајца полицајци се повредени на протестите кои ги организираат невладините организации, потврдуваат од градска болница. Демонстрантите кои вечерва протестираа пред Собранието на Република Македонија се обидоа протестот да го продолжат пред новото ...

Се остварува ли украинското сценарио во Македонија што го најави Зоран Заев?!

Алфа - 14.04.2016

Се остварува ли украинското сценарио во Македонија што го најави лидерот на СДСМ? Иако синоќешните протести беа насилни, за среќа далеку од оние кои земаа човечки жртви во Украина. Ако продолжи насилието, ќе трпи економијата и стабилноста на држават ...

Демонстрантите се обидоа да стигнат до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 14.04.2016

Демонстрантите кои вечерва протестираа пред Собранието на Република Македонија се обидоа протестот да го продолжат пред новото седиште на ВМРО-ДПМНЕ и пред полициската станица „Центар“. Тие се упатија по улицата „Димитрие Чупоски“, но кордон ...

ШТО НОСИ УКРАИНСКОТО СЦЕНАРИО: Поделена држава, загинати, уништена економија, сиромаштија (ФОТО)

Курир - 14.04.2016

Најмногу од тие протести искористија непријателите на Украина, кои зграбија делови од нејзината територија, а земјата и натаму е далеку од интеграција во Европската Унија, иако токму европските земји беа тие што ги поддржаа антивладините протести, ...

Заврши протестот пред Владата

Канал5 - 14.04.2016

Заврши протестот пред Владата на Република Македонија, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и на просторот пред Владата веќе нема ни демонстранти, ниту, пак, полицајци. Денешните протести почнаа околу 19 часот пред Собранието од каде ...

Хулиганите на СДСМ и СОРОС удрија по полицијата- неколку повредени полицајци

Сител - 14.04.2016

Со камења, пиротехника и тврди предмети дел од демонстрантите фрлаат кон полицијата распоредена пред полициската станица Беко во центарот на Скопје. Дел од демонстрантите кои претходно протестираа пред Собрание против одлуката на претседателот Ѓорге ...

Протестите се преселија пред Владата

Канал5 - 14.04.2016

Демонстрантите организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ се упатија пред Владата на Република Македонија. По обидот протестот од пред Собранието на Република Македонија да го префрлат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ што беше спречен од ...

НА ПРОТЕСТОТ ПРЕД СОБРАНИЕТО: Демонстрантите се обидоа да стигнат до седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Телеграф - 14.04.2016

На протестот пред Собранието, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“, присуствуваше и лидерот на СДСМ Зоран Заев Демонстрантите кои вечерва протестираа пред Собранието на Република Македонија се обидоа протестот да го продолжат пред ...

ШТО НОСИ УКРАИНСКОТО СЦЕНАРИО: Поделена држава, загинати, уништена економија, сиромаштија (ФОТО)

Телеграф - 14.04.2016

Најмногу од тие протести искористија непријателите на Украина, кои зграбија делови од нејзината територија, а земјата и натаму е далеку од интеграција во Европската унија, иако токму европските земји беа тие кои ги поддржаа антивладините протести Со ...

Двајца полицајци пренесени во болница по нападот од хулиганите на Заев и СОРОС

Курир - 14.04.2016

Двајца полицајци се повредени на протестите кои ги организираат невладините организации, потврдуваат од градска болница за ТВ Нова. Демонстрантите кои вечерва протестираа пред Собранието на Република Македонија се обидоа протестот да го продолжат ...

Хулиганите на СДСМ и СОРОС удрија по полицијата- неколку повредени полицајци

Курир - 14.04.2016

Со камења, пиротехника и тврди предмети дел од демонстрантите фрлаат кон полицијата распоредена пред полициската станица Беко во центарот на Скопје. Дел од демонстрантите кои претходно протестираа пред Собрание против одлуката на претседателот Ѓорге ...

(ФОТО) Притисок на полицијата, протестот се пресели пред Влада

Локално - 14.04.2016

Полицијата успеа да ги потисне демонстрантите кај штабот на ВМРО-ДПМНЕ и да ги раздели на помали групи. Сепак дел од групите се упатила накај Владата . Илјадници граѓани скандираат пред владината ...

Демонстрантите тргнаа кон ПС „Беко“ каде се приведените од синоќешните протести

Локално - 14.04.2016

Граѓанските активисти на денешниот протест потсетија на прекумерна уптреба на сила од страна на полциијата во која беа повредени новинари и фоторепортери, а беа приведени и 13 активисти на кои според нив не им се знае судбината.

Ситуацијата во центарот на скопје се смирува

Сакам да кажам - 14.04.2016

Ситуацијата се смирува пред зградата на Владата каде што вечерва се собраа демонстрантите што протестираат против аболицијата што ја потпиша претседателот Ѓорге Иванов, јавуваат репортерите на СДК.МК.

Демонстранти со секира против полицијата

Алфа - 14.04.2016

Вистински хаос зад себе оставија демонстрантите на вчерашните протести во центарот на Скопје. Покрај искршените стакла, запалените простории на Народната канцеларија на Претседателот и на министерството за правда, дел од нив удрија по македонската ...

Заврши протестот пред Владата

Алфа - 14.04.2016

Заврши протестот пред Владата на Република Македонија, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и на просторот пред Владата веќе нема ни демонстранти, ниту, пак, полицајци. Заврши протестот пред Владата на Република Македонија, ...

ПОДДРЖУВААТ ЛИ НАСИЛСТВО: Никаков апел од опозицијата за протестите да бидат мирни (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 14.04.2016

Тоа што се случува во земјава веќе наликува на настаните во Украина, кога мирните протести, кои беа предводени од опозицијата, се претворија во невидено насилство во кое имаше и загинати, како во редовите на демонстрантите, така и кај полицајците На ...

СДСМ со истите хулигани од 5-ти мај обучувани од Канвас и сега создава немири и насилство- исто како во Украина

Вечер - 14.04.2016

Истите лица кои ги создаваа немирите на протестот на 5-ти мај пред Владата можат да се забележат и на сегашните протести организирани од СДСМ и СОРОС. Во Македонија оддамна веќе е јасно дека Зоран Заев го посакува украинското сценарио во Македонија.

ШТО НОСИ УКРАИНСКОТО СЦЕНАРИО: Поделена држава, загинати, уништена економија, сиромаштија

Нетпрес - 14.04.2016

Најмногу од тие протести искористија непријателите на Украина, кои зграбија делови од нејзината територија, а земјата и натаму е далеку од интеграција во Европската Унија, иако токму европските земји беа тие што ги поддржаа антивладините протести, ...

Двајца полицајци во болница по нападот од хулиганите на Заев и СОРОС

Република - 14.04.2016

Двајца полицајци се повредени на протестите кои ги организираат невладините организации, потврдуваат од градска болница. Демонстрантите кои вечерва протестираа пред Собранието на Република Македонија се обидоа протестот да го продолжат пред новото ...

Протестите се преселија пред Владата

Репортер - 14.04.2016

Демонстрантите организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ се упатија пред Владата на Република Македонија. По обидот протестот од пред Собранието на Република Македонија да го префрлат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ што беше спречен од ...

Двајца полицајци пренесени во болница по нападот од хулиганите на Заев и СОРОС

Press24 - 14.04.2016

Двајца полицајци се повредени на протестите кои ги организираат невладините организации, потврдуваат од градска болница за ТВ Нова. Демонстрантите кои вечерва протестираа пред Собранието на Република Македонија се обидоа протестот да го продолжат ...

Што остана од Украина по немирите: Поделена држава, загинати, сиромаштија

Република - 14.04.2016

Од протестите во Украина најмногу искористија непријателите на земјата, кои зграбија делови од нејзината територија, а земјата и натаму е далеку од интеграција во Европската Унија, иако токму европските земји беа тие што ги поддржаа антивладините ...

Демонстрантите се преселија пред Влада, повредени двајца полицајци

Позитив.мк - 14.04.2016

Демонстрантите кои вечерва протестираа пред Собранието на Република Македонија, протестот го продолжија пред Владата на Република македонија. По обидот протестот од пред Собранието на Република Македонија да го префрлат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ ...

Двајца полицајци пренесени во болница по нападот од хулиганите на Заев и СОРОС

Нетпрес - 14.04.2016

Двајца полицајци се повредени на протестите кои ги организираат невладините организации, потврдуваат од градска болница за ТВ Нова. Демонстрантите кои вечерва протестираа пред Собранието на Република Македонија се обидоа протестот да го продолжат ...

Крв, загинати лица, сиромаштија: Што носи украинското сценарио за Македонија?

Press24 - 14.04.2016

Со кампувања во шатори на плоштадот „Мајдан“ во Киев, со протести, поддржани од опозицијата и со, навидум, наивни инциденти во кои полетуваа камења кон полицијата колку за нејзина провокација, во 2014 година започна крвавото сценарио што Украина ја ...

Повредени полицајци – хулиганите на СДСМ и СОРОС удрија по полицијата

Нетпрес - 14.04.2016

Демонстрантите со камења, пиротехника и тврди предмети фрлаат кон припадниците на полицијата кои се распоредени пред полициската станица Беко во центарот на Скопје. Дел од демонстрантите кои претходно протестираа пред Собрание против одлуката на ...

Хулиганите на СДСМ и СОРОС удрија по полицијата- неколку повредени полицајци

Press24 - 14.04.2016

Со камења, пиротехника и тврди предмети дел од демонстрантите фрлаат кон полицијата распоредена пред полициската станица Беко во центарот на Скопје. Дел од демонстрантите кои претходно протестираа пред Собрание против одлуката на претседателот Ѓорге ...

Ослободени се сите приведени од синоќа

Репортер - 14.04.2016

Неформалното граѓанско здружение #Протестирам преку Твитер соопшти дека ослободени се демонстрантите кои беа приведените ...

(ВИДЕО) Шестмина полицајци повредени по судирот со демонстрантите

Репортер - 14.04.2016

Во вечерашните судири помеѓу полицијата и демонстрантите пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ повредени се шестмина полицајци, дознава А1он. Денешниот протест почна пред Собранието, а ескалираше кога демонстрантите почнаа да фрлаат со димни бомби, јајца и ...

(ВИДЕО) Демонстрнтите не заминуваат од пред Влада

Репортер - 14.04.2016

Откако заврши протестот што пред Собрание го организираа повеќе од 80 граѓански организации, голем дел од демонстрантите, кои полицијата ги растера од пред зградата на ВМРО-ДПМНЕ во моментов се пред Влада. Протестот е мирен.

Заврши протестот пред Владата

Репортер - 14.04.2016

Заврши протестот пред Владата на Република Македонија, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и на просторот пред Владата веќе нема ни демонстранти, ниту, пак, полицајци. Денешните протести почнаа околу 19 часот пред Собранието од каде ...

(ВИДЕО) Пировска: Нема основа за прекршочни или кривичн пријави за приведените демонстранти

Репортер - 14.04.2016

Приведените демнонстранти од вќерашните протести се се уште во полициските станици, а се очекува до крајот на денот да бидат пуштени. Хелсиншкиот комитет за човекови права им обезбедил бесплатан правна помош – Нема основ ниту за прекршочна, а уште ...

Демонстрантите се судрија со полицијата пред полициската станица БЕКО

Скопје инфо - 14.04.2016

Специјалните единици употребија шок бомби против демонстрантите, како одговор на нивните чадни бомби, во моментот кога тие се упатија кон полициската станица Беко со барање за ослободување на приведените 12 демонстранти од синоќешните протести.

Протест на демонстрантите почна пред Беко, преку Собрание, продолжи до седиштето на ДПМНЕ

ТВ21 - 14.04.2016

Масовен протест против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за помилување на сите политичари, почна пред полициската станица Беко, продолжи пред Собранието преку Рекорд продолжи пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

Демонстрантите се упатија кон Владата

Вечер - 14.04.2016

Демонстрантите организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам" се упатија пред Владата на Република Македонија. По обидот протестот од пред Собранието на Република Македонија да го префрлат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ што беше спречен од ...

Ситуацијата пред Влада мирна, повредени двајца полицајци

Фактор - 14.04.2016

Атмосферата пред Владата е мирна, а дел од присутните веќе почнаа да си заминуваат. Меѓу присутните демонстранти е и генералот Стојанче Ангелов, претседател на Достоинство кој ја прашува полциијата дали е точно дека меѓу нив има инфилтрирани лица.

Американската полиција уапси 400 луѓе - немале дозвола да протестираат

Дневник - 14.04.2016

Искра Kоровешовска „Повеќе од 400 лица се уапсени поради противзаконско протестирање, по различни основи“. Вака започнува извештајот на Си-ен-ен во врска со едно од најспектакуларните апсења во Вашинготн, во понеделникот, за време на демонстрациите ...

Демонстрантите пред Влада

ТВ21 - 19.04.2016

Илијадници демонстранти од пред Собрание тргнаа кон ЕУ Инфо Центар со намера да стигнат до резиденцијата „Вила Водно“ на Претседателот Ѓорге Иванов. Но, отакако им беше забранет пристап,протсетот продолжи пред Владата.

Двајца полицајци пренесени во болница по нападот од хулиганите на Заев и СОРОС

Вечер - 14.04.2016

Двајца полицајци се повредени на протестите кои ги организираат невладините организации, потврдуваат од градска болница за ТВ Нова Демонстрантите кои вечерва протестираа пред Собранието на Република Македонија се обидоа протестот да го продолжат ...

Протестирам: Слобода за приведените, полицајците да се придружат на народот

Позитив.мк - 14.04.2016

Група на демонстранти се упати пред просториите на Полициската станица „Беко“ во центар каде се бара ослободување на притворените во вчерашните протести. Според граѓанските организации станува збор за десетина нивни членови кои не го нарушувале ...

Двајца полицајци се хоспитализирани по хулиганските напади!

Пулс24 - 14.04.2016

Двајца полицајци се повредени на протестите кои ги организираат невладините организации, потврдуваат од градска болница за ТВ Нова. Демонстрантите кои вечерва протестираа пред Собранието на Република Македонија се обидоа протестот да го продолжат ...

Поделена држава, загинати, уништена економија, сиромаштија тоа го носи украинското сценарио

Пулс24 - 14.04.2016

Најмногу од тие протести искористија непријателите на Украина, кои зграбија делови од нејзината територија, а земјата и натаму е далеку од интеграција во Европската Унија, иако токму европските земји беа тие што ги поддржаа антивладините протести, ...

Заврши протестот пред Владата на Република Македонија

Пулс24 - 14.04.2016

Заврши протестот пред Владата на Република Македонија, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и на просторот пред Владата веќе нема ни демонстранти, ниту, пак, полицајци. Денешните протести почнаа околу 19 часот пред Собранието од каде ...

Заврши протестот пред Владата

Lider - 14.04.2016

Заврши протестот пред Владата на Република Македонија, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и на просторот пред Владата веќе нема ни демонстранти, ниту, пак, полицајци. Денешните протести почнаа околу 19 часот пред Собранието од каде ...

Протестите се преселија пред Владата

Lider - 14.04.2016

Демонстрантите организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ се упатија пред Владата на Република Македонија. По обидот протестот од пред Собранието на Република Македонија да го префрлат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ што беше спречен од ...

Двајца полицајци повредени на протестите пред собрание, пренесени се во болница

Lider - 14.04.2016

Двајца полицајци се повредени на протестите кои ги организираат невладините организации, потврдуваат од градска болница за ТВ Нова. Демонстрантите кои вечерва протестираа пред Собранието на Република Македонија се обидоа протестот да го продолжат ...

Приведени 12 демонстранти, има и повредени

Нова ТВ - 13.04.2016

Во протестот кој нешто повеќе од три часа се одвиваше на повеќе локации во центарот на Скопје приведени се 12 демонстранти, а има и повредени лица, потврдија за НОВА од МВР. Од страна на полицајците засега нема повредени, но од МВР велат дека ова не ...

Судир на полицијата и демонстрантите пред Собранието

Р.С.Европа - 13.04.2016

Неколку илјади граѓани кои што протестираа пред Собранието против одлуката на претседателот Иванов да стави крај на сите истраги поврзани со скандалот со прислушувањето беа спречени од полицијата да се упатат кон седиштето на ВМРО ДПМНЕ.

Протестот заврши со кршење и палење, повреден новинар и неколку приведени, полицијата ги разби демонстрантите

Вест - 13.04.2016

Протестот против одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за аболиција, органзирани од Протестираме“ ескалираше со целосно демолирање на Народната канцеларија на Иванов, со палење на мебелот од неа, кршење на прозорците од зградата на Министерството ...

(ВИДЕО) Демонстрантите ја пробија полициската блокада на Рекорд

А1 On - 13.04.2016

Демонстрантите ја пробија полициската блокадата која полицијата ја направи на Рекорд и се движат кон Собрание. Контрадемонстрантите веќе беа повлечени од пред Собранието. Тие најверојатно се упатиле кон седиштето на ...

ГАЛЕРИЈА: Протестот од СЈО тргна кон Собрание, полициска барикада на Рекорд

Либертас - 13.04.2016

Демонстрантите започнаа да се движат кон Собранието, но на Рекорд ги очекува полициска ...

Приведени десетина демонстранти во центарот на Скопје

Либертас - 13.04.2016

На улиците на Скопје полицијата приведува демонстранти, јавува репортерот на БИРН . Десетина се веќе приведени. фото – ...

(ВИДЕО) Судир на полицијата и демонстрантите пред Собрание

А1 On - 13.04.2016

Полицијата ги спречи демонстрантите кои тргнаа кон седиштето на СДСМ каде моментално се наоѓаат контрадемонстрантите кои бараат Ѓорге Иванов да не ги помилува Заев и Верушевски. Пред собранието каде што е блокадата се судрија демонстрантите и ...

Полицијата направи блокада кај Рекорд за да не се судрат демонстрантите со контрадемонстрантите

А1 On - 13.04.2016

Полицијата направи блокада кај Рекорд за да не дојде до судир меѓу демонстранти и контрадемонстрантите, кои од 18:30 часот се пред Собрание, протестирајќи против одлуката на претседателот Иванов да ги помилува Зоран Заев, Зоран Верушевски и Бранко ...

Полицијата приведе 12 демонстранти

Фокус - 13.04.2016

Нема повредени полицајци, но од МВР велат дека ова не се конечни бројки. Епилогот од денешниот протест против одлуката на Иванов за општа аболиција е 12 приведени демонстранти, а и повеќе повредени.

Протестите завршија со повредени и приведени ГАЛЕРИЈА

+инфо - 13.04.2016

Протестите кои почнаа во 18 часот завршија со најмалку 12 приведени и со еден повреден, новинарот на Плусинфо, Горан Наумовски, кој со возило на Брза помош веднаш беше однесен во Градската болница.

Полицијата направи блокада кај Рекорд за да не се судрат демонстрантите со контрапротестантите ГАЛЕРИЈА

+инфо - 13.04.2016

Повеќе од две илјади граѓани од пред зградата на СЈО, во моментот се пред канцеларија на претседателот, во центарот на Скопје, протестирајќи втор ден против одлуката на Иванов за аболиција.

Состојбата во Центар мирна – полицијата приведе 12 демонстранти (ФОТО)

Популарно - 13.04.2016

Состојбата во центарот на Скопје е мирна, откако вечерва се случија масовни протести против одлуката на претседател Иванов за општа аболиција . Епилогот од денешниот протест е 12 приведени демонстранти, а и повеќе повредени.

Полицијата направи блокада кај Рекорд за да не се судрат демонстрантите со контра протестантите ГАЛЕРИЈА

+инфо - 13.04.2016

Повеќе од две илјади граѓани кои во 18 часот се собраа на протестен марш пред зградата на СЈО, во моментот се пред канцеларија на претседателот, во центарот на Скопје, протестирајќи втор ден против одлуката на Иванов за аболиција.

Протести: Јајца и камења, демолирани објекти, приведени демонстранти

Радио МОФ - 13.04.2016

Искршени прозорци на Народната канцеларија на претседателот Ѓорѓе Иванов и на Министерството за правда, приведени демонстранти, повреден новинар. Ова е епилогот од вечерашните протести против одлуката на Иванов да потпише аболиција за сите ...

Приведени десетина демонстранти во центарот на Скопје

Локално - 13.04.2016

На улиците на Скопје полицијата приведува демонстранти, јавува репортерот на БИРН . Десетина се веќе приведени. фото – ...

ФОТО: СДСМ со истите хулигани од 5-ти мај обучувани од Канвас и сега создава немири и насилство- исто како во Украина

Курир - 13.04.2016

Истите лица кои ги создаваа немирите на протестот на 5-ти мај пред Владата можат да се забележат и на сегашните протести организирани од СДСМ и СОРОС. Во Македонија оддамна веќе е јасно дека Зоран Заев го посакува украинското сценарио во Македонија.

Приведени десетина демонстранти во центарот на Скопје

Репортер - 13.04.2016

На улиците на Скопје полицијата приведува демонстранти, јавува репортерот на БИРН . Десетина се веќе приведени. фото – ...

(ВИДЕО) Демонстрантите ја пробија полициската блокада на Рекорд

Репортер - 13.04.2016

Демонстрантите ја пробија блокадата која полицијата ја направи на Рекорд и се движат кон Собрание. Контрадемонстрантите веќе беа повлечени од пред Собранието и најверојатно се упатиле кон седиштето на ...

ФОТО: СДСМ со истите хулигани од 5-ти мај обучувани од Канвас и сега создава немири и насилство- исто како во Украина

Нетпрес - 13.04.2016

Истите лица кои ги создаваа немирите на протестот на 5-ти мај пред Владата можат да се забележат и на сегашните протести организирани од СДСМ и СОРОС. Во Македонија оддамна веќе е јасно дека Зоран Заев го посакува украинското сценарио во Македонија.

Приведени десетина демонстранти во центарот на Скопје

Бриф - 13.04.2016

На улиците на Скопје полицијата приведува демонстранти, јавува репортерот на БИРН . Десетина се веќе ...

Судир на полицијата и демонстрантите пред Собрание

Репортер - 13.04.2016

Полицијата ги спречи демонстрантите кои тргнаа кон седиштето на СДСМ каде моментално се наоѓаат контрадемонстрантите кои бараат Ѓорге Иванов да не ги помилува Заев и Верушевски. Пред собранието каде што е блокадата се судрија демонстрантите и ...

(ФОТО) Судир на демонстрантите со контрадемонстрантите – Полицијата направи ѕид

Репортер - 13.04.2016

Полицијата направи блокада кај Рекорд за да не дојде до судир меѓу демонстранти и контрадемонстрантите, кои од 18:30 часот се пред Собрание, протестирајќи против одлуката на претседателот Иванов да ги помилува Зоран Заев, Зоран Верушевски и Бранко ...

Демонтрантите ја пробија полициската блокада и тргнаа кон Собранието, ГДОМ си замина

Бриф - 13.04.2016

Демонстрантите ја пробија полициската блокадата која полицијата ја направи на Рекорд и се движат кон Собрание. Контрадемонстрантите веќе беа повлечени од пред Собранието. Тие најверојатно се упатиле кон седиштето на ...

Демонстранти уапсени пред Капитол во Вашингтон

Press24 - 13.04.2016

Пред зградата на америкаснскиот Капитол во Вашингтон, вчера биле собрани околу 400 луѓе во знак на протест поради улогата на парите во политиката, полицијата масовно ги апсела учесниците на овој собир.

СДСМ со истите хулигани од 5-ти мај обучувани од Канвас создава немири и насилство

Пулс24 - 13.04.2016

Истите лица кои ги создаваа немирите на протестот на 5-ти мај пред Владата можат да се забележат и на сегашните протести организирани од СДСМ и СОРОС. Во Македонија оддамна веќе е јасно дека Зоран Заев го посакува украинското сценарио во Македонија.

Протест во Вашингтон, приведени 400 лица

24 Вести - 12.04.2016

Полицијата во Вашингтон привела над 400 луѓе кои демонстрираа против влијанието на парите врз политиката. Демонстрантите од организацијата Демократска пролет во која се и холивудскиот актер Марк Руфало и политичкиот активист Ноам Чомски се собраа ...

Повеќе од 400 демонстранти уапсени во Вашингтон

Алсат-М - 12.04.2016

Полицијата во Вашингтон привела над 400 луѓе кои демонстрираа против влијанието на парите врз политиката. Демонстрантите од организацијата Демократска пролет во која се и холивудскиот актер Марк Руфало и политичкиот активист Ноам Чомски се собраа ...

Протест во Вашингтон против парите во политиката

Р.С.Европа - 12.04.2016

Полицијата во Вашингтон привела над 400 луѓе кои демонстрираа против влијанието на парите врз политиката. Демонстрантите од организацијата Демократска пролет во која се и холивудскиот актер Марк Руфало и политичкиот активист Ноам Чомски се собраа ...

Протест во Вашингтон против парите во политиката

Тера - 12.04.2016

Полицијата во Вашингтон привела над 400 луѓе кои демонстрираа против влијанието на парите врз политиката. Демонстрантите од организацијата Демократска пролет во која се и холивудскиот актер Марк Руфало и политичкиот активист Ноам Чомски се собраа ...

Демонстрантите спречени да се приближат до штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Тера - 12.04.2016

Демонстрантите се упатија кон централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, каде има силно полициско обезбедување. Граѓаните беа спречени во намерата да се доближат до зградата на главниот штаб на владејачката партија.

Уапсени 400 лица на мирен протест во Вашингтон

Либертас - 12.04.2016

Американската полицијата во Вашингтон уапсила повеќе од 400 лица кои протестирале пред Капитол хил поради „сè поголемото влијание на парите во американската политика“. Протестот го организирала групата Демократска пролет, чија цел е да се оддалечат ...

Протест пред седиштето на СДСМ

Фокус - 12.04.2016

Пристигнуваат и голем број специјални единици од МВР. Демонстрантите ги дочекуваат со извикување и упатуваат навреди и вулгарни зборови кон нив. Пред седиштето на СДСМ постојано пристигнуваат поголеми групи на граѓани.

Во Вашингтон уапсени над 400 припадници на „Демократската пролет“ (видео)

Канал5 - 12.04.2016

Околу 400 луѓе се уапсени за време на собирот пред американскиот конгрес во Вашингтон, каде што стотици луѓе протестираа поради улогата на парите во политиката. Еден човек – еден глас, парите да излезат од политиката, скандираа демонстрантите пред ...

Демократска пролет пред Капитол хил, уапсени се 400 демонтранти

Сител - 12.04.2016

Демократска пролет пред Капитол хил, уапсени се 400 демонтранти кои протестираа против корупцијата во политиката. Се урна руски хеликопетр во Сирија, загинаа двајца пилоти. Атина со протестна нота до Анкара поради честите повреди на грчкиот воздушен ...

Парите надвор од политиката!

Вечер - 12.04.2016

Група граѓани наречени "Демократска пролет" протестираа поради улогата на парите во американската политика Повеќе од 400 луѓе се уапсени поради учество во недозволен протест пред зградата на американскиот Конгрес во Вашингтон, соопшти полицијата.

Демонстрантите спречени да се приближат до штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 12.04.2016

Демонстрантите се упатија кон централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, каде има силно полициско обезбедување. Граѓаните беа спречени во намерата да се доближат до зградата на главниот штаб на владејачката партија.

Масовен протест пред Владата – Опозицијата најави враќање на институциите

Позитив.мк - 12.04.2016

Демонстрантите својот главен протест ќе го одржат пред Владата на РМ откако револтирано реагираа пред канцелариите на Иванов на Рекорд и пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Се скандира: Оставка! Доле влада! Затвор за лопови! Револтираните граѓани маваа и ...

Масовни апсења на демонстранти пред Капитол

Канал5 - 11.04.2016

Пред зградата на американскиот Капитол во Вашингтон, каде денеска се собраа стотици луѓе во знак на протест поради улогата на парите во политиката, полицијата масовно ги апси учесниците на протестот - јави АП.

Масовни апсења во Вашингтон на протестите „Демократска пролет“ (фото)

Република - 11.04.2016

За време на протестите пред американскиот Капитол во Вашингтон, САД, каде стотици луѓе протестираа поради улогата на парите во политиката, полицијата масовно ги апси учесниците на протестот. Полицијата привела неколку десетици луѓе.