TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иран соборил американско беспилотно летало

Deutsche Welle - 04.12.2011

Беспилотното летало на САД , т.н дрон навлегло во иранскиот воздушен простор и било соборено. Иран најавува реакција надвор од своите граници.

Висок ирански свештеник со критики за упадот во британската амбасада

Р.С.Европа - 04.12.2011

Висок ирански свештеник остро го критикува упадот на провладините демонстранти во британската амбасада во Техеран, нарекувајќи го нелегален.

Иран соборил американско беспилотно летало

Р.С.Европа - 20.06.2019

Иран и САД ги оспоруваат околностите околу соборувањето на американско беспилотно летало во услови на зголемени стравови за воена конфронтација и тензии меѓу двете земји. Иранската Револуционерна гарда соопшти дека го соборила американското ...

Иран собори американско беспилотно летало

Телма - 04.12.2011

Иранската армија денеска соопшти дека соборила американско беспилотно летало над источниот дел од Иран. - Иранската армија собори американски авион RQ-170, кој навлезе во Источен Иран, се наведува во ...

Иран: Жестоко ќе одговориме на упадот на американското летало

Н.Македонија - 04.12.2011

Одговорот на Техеран на нарушувањето на воздушниот простор на Иран од страна на американско беспилотно летало нема да биде ограничен само на границите на земјата, изјави ирански воен претставник.

Во Иран соборено американско беспилотно летало

+инфо - 04.12.2011

Иранската армија денеска соопшти дека соборила американско беспилотно летало над источниот дел од Иран. - Иранската армија собори американски авион „РKју-170“, кој навлезе во источен Иран, се ...

Во Иран соборено американско беспилотно летало

Сител - 04.12.2011

Иранската армија денеска соопшти дека соборила американско беспилотно летало над источниот дел од Иран. - Иранската армија собори американски авион RQ-170, кој навлезе во Источен Иран, се наведува во ...

Иран собори американско беспилотно летало

Курир - 04.12.2011

Иранската армија денеска соопшти дека соборила американско беспилотно летало над источниот дел од Иран. - Иранската армија собори американски авион RQ-170, кој навлезе во Источен Иран, се наведува во ...

Иранската армија собори американско беспилотно летало

Sky - 04.12.2011

На источниот дел од Иран, иранската армија собори американско летало. - Иранската армија собори американски авион „РKју-170“, кој навлезе во источен Иран, соопштува иранската армија.

Иран и се закани со војна на Америка

Press24 - 04.12.2011

Иранската армија претходно соопшти дека соборила американско беспилотно летало над источниот дел од Иран. Одговорот на Техеран на нарушувањето на воздушниот простор на Иран од страна на американско ...

Протераните ирански дипломати пристигнаа во Техеран

Р.С.Европа - 03.12.2011

Иранските дипломати протерани од Лондон пристигнаа во Техеран. Околу 15 луѓе се собрале да им посакаат добредојде на аердромот на дипломатите иако официјален Техеран се противел на дочек од високо ...

Иран оцени дека тензиите со Лондон нема да влијаат и во другите европски земји

Р.С.Европа - 03.12.2011

Иран оцени дека кризата со Лондон поради каменувањето на Британската амбасада во Техеран, нема да биде тема на разговори со другите европски земји.

Русија повика да престанат воените закани кон Иран и Сирија

Телма - 03.12.2011

Русија смета дека повеќе не е возможно ОН да усвојува нови санкции против Иран и оти проблемот со спорната нуклеарна програма на Техеран може да се реши по пат на преговори, изјави постојаниот ...

Протератните ирански дипломати пречекани со аплаузи

Телма - 03.12.2011

Во Техеран изутрината пристигнаа 25-те ирански дипломати кои беа протерани од Велика Британија, по нападот врз британската амбасада во Техеран.

Иранските дипломати ја напуштија Велика Британија

Дневник - 03.12.2011

Протераните иранските дипломати ја напуштија Велика Британија и о чартер лет се упатија кон Техеран. Тие беа протерани како одговор на нападот врз британската амбасада во Техеран.

Чуркин: Санкциите на ОН против Иран се исцрпени

Н.Македонија - 03.12.2011

Русија смета дека повеќе не е возможно ОН да усвојува нови санкции против Иран Проблемот со спорната нуклеарна програма на Техеран може да се реши по пат на преговори, изјави постојаниот претставник ...

Патот на санкции на ОН против Иран е исцрпен

Идивиди - 03.12.2011

Њујорк, 3 декември 2011 (МИА) - Русија смета дека повеќе не е возможно ОН да усвојува нови санкции против Иран и оти проблемот со спорната нуклеарна програма на Техеран може да се реши по пат на ...

Патот на санкции на ОН против Иран е исцрпен

Алфа - 03.12.2011

Русија смета дека повеќе не е возможно ОН да усвојува нови санкции против Иран и оти проблемот со спорната нуклеарна програма на Техеран може да се реши по пат на преговори, изјави постојаниот ...

Протераните ирански дипломати од Велика Британија пристигнаа во Техеран

Алфа - 03.12.2011

Група од 25 ирански дипломати, протерани од Велика Британија, утрото пристигнаа во Иран. Велика Британија во средата им даде на иранските дипломати рок од 48 часа да ја затворат амбасадата во Лондон ...

Дипломатите протерани од Велика Британија пристигнаа во Техеран

+инфо - 03.12.2011

Иранските дипломати протерани од Велика Британија по нападите врз британската амбасада во Техеран, утрово пристигнаа во иранската престолнина.

Иранскиот верски лидер се дистанцира од нападите врз британската амбасада

+инфо - 03.12.2011

Високиот ирански верски лидер Насер Макрем Ширази се дистанцираше денеска од нападот на британската амбасада, оценувајќи дека „младите револуционери треба да го почитуваат законот“.

Патот на санкции на ОН против Иран е исцрпен, смета Русија

Сител - 03.12.2011

Русија смета дека повеќе не е возможно ОН да усвојува нови санкции против Иран и оти проблемот со спорната нуклеарна програма на Техеран може да се реши по пат на преговори, изјави постојаниот ...

Патот на санкции на ОН против Иран е исцрпен, смета Русија

МРТ - 03.12.2011

Русија смета дека повеќе не е возможно ОН да усвојува нови санкции против Иран и оти проблемот со спорната нуклеарна програма на Техеран може да се реши по пат на преговори, изјави постојаниот ...

Париз времено го намалува бројот на персоналот во амбасадата во Техеран

МРТ - 03.12.2011

Франција одлучи времено да го намали бројот на персоналот во амбасадата во Техеран, по упадот на група демонстранти во британската амбасада во иранската престолнина во вторникот.

Иранскиот верски лидер се дистанцира од нападите врз американската амбасада

МРТ - 03.12.2011

Високиот ирански верски лидер Насер Макрем Ширази се дистанцираше денеска од нападот на британската амбасада, оценувајќи дека „младите револуционери треба да го почитуваат законот“.

Русија: ОН да не усвојува нови санкции против Иран

Курир - 03.12.2011

Русија смета дека повеќе не е возможно ОН да усвојува нови санкции против Иран и оти проблемот со спорната нуклеарна програма на Техеран може да се реши по пат на преговори, изјави постојаниот ...

Иранскиот верски лидер се одгради од нападите врз британската амбасада

Курир - 03.12.2011

Иранскиот верски лидер Насер Макрем Ширази се одгради од нападот на британската амбасада, при тоа посочувајќи дека сепак „младите револуционери треба да го почитуваат законот“.

Иранските дипломати ја напуштаат Британија

Р.С.Европа - 02.12.2011

Иранските дипломати денеска ги напуштија нивните канцеларии во Лондон откако Британија нареди затворање на амбасадата по упадот на ирански демонстранти во британската амбасада во Техеран пред неколку ...

Целосно замрзнување на британско-иранските односи

Дневник - 02.12.2011

Односите меѓу Британија и Иран се целосно замрзнати откако Лондон вчера побара од своите европските партнери согласност за повеќе санкции против режимот во Техеран поради оспорената нуклеарна ...

Иран им забрани на странските медиуми да известуваат

Алфа - 02.12.2011

Иран им забрани на претставниците на странските медиуми да известуваат од собирите кои се одржуваат пред британската амбасада во Техеран, соопштија од иранската канцеларија за односи со јавноста.

Иранските дипломати мораa да заминат од Лондон до 14 часот

+инфо - 02.12.2011

Сите ирански дипломати во Велика Британија мораа да заминат од Лондон до денеска во 14 часот по британско време, јавуваат лондонските медиуми, додека телевизиските станици пренесуваат што се случува ...

Велика Британија бара од ЕУ дополнителни санкции против Иран

МРТ - 02.12.2011

Велика Британија денеска побара од европските партнери согласност за уште санкции против „режимот во Техеран“. Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг во изјава за лондонските ...

Иранските власти ги ослободија 11-те уапсени

МРТ - 02.12.2011

Иранските власти денеска ги ослободија 11-те напаѓачи на британската резиденција во иранската престолнина Техеран, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на иранската агенција Фарс.

Иран не планира напад на антиракетниот штит на НАТО во Турција

МРТ - 02.12.2011

Техеран ја убедил Анкара дека дека заканите од иранскиот генерал за напад на радарите за рано предупредување на НАТО, што се лоцирани во Турција, не е официјална иранска политика.

Израелски напад на Иран ќе предизвика регионална војна

МРТ - 02.12.2011

Поранешниот шеф на израелската разузнавачка служба Мосад Меир Даган синоќа се заложи против евентуален напад на Израел врз Иран, истакнувајќи дека таков чекор би можел да предизвика регионална војна ...

Иранските дипломати мора да заминат од Лондон до денеска во 14 часот

МРТ - 02.12.2011

Сите ирански дипломати во Велика Британија мораат да заминат од Лондон до денеска во 14 часот по британско време, јавуваат лондонските медиуми, додека телевизиските станици пренесуваат што се случува ...

Иран им забрани на странските медиуми да известуваат за судирите

Точка - 02.12.2011

Иран им забрани на претставниците на странските медиуми да известуваат за собирите кои се одржуваат пред британската амбасада во Техеран.

Иран им забрани на странските медиуми да известуваат за судирите

Нетпрес - 02.12.2011

Иран им забрани на претставниците на странските медиуми да известуваат за собирите кои се одржуваат пред британската амбасада во Техеран.

Иранските дипломати ја напуштија амбасадата во Лондон

Sky - 02.12.2011

По наредбата на Британија за затворање на иранската амбасада на Лондон, иранските дипломати денеска ги напуштија нивните канцеларии во Лондон.

Проширување на санкциите против Иран

Deutsche Welle - 01.12.2011

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска (01.12) ќе дебатираат за односите со Иран по нападот врз британската амбасада во Техеран.

EУ министрите ќе дискутираат за односите со Иран

Р.С.Европа - 01.12.2011

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на денешниот состанок во Брисел ќе разговараат за односите со Иран. До состанокот доаѓа откако Британија протера ирански дипломати како одговор на ...

Ослободени Иранци што ја нападнаа британската амбасада во Техеран

Р.С.Европа - 01.12.2011

Ослободени се единаесет демонстранти што беа уапсени за време на упадот во британската амбасада во Техеран, објави иранската агенција Фарс.

Нови санкции од ЕУ за Иран

Р.С.Европа - 01.12.2011

Министрите за надворешни работи на ЕУ на денешниот состанок во Брисел се договориле да воведат санкции за дополнителни 180 луѓе и фирми од Иран, поради одбивањето на Техеран да се усогласи со ...

Лондон ги повлече дипломатите од Иран

Утрински - 01.12.2011

Британија е навредена од нападите врз амбасадата во Техереан и предупреди на „сериозни последици“ ТЕХЕРАН - Британија го евакуираше својот дипломатски персонал од Иран, изјавија за Ројтерс западни ...

Иран ги протерува британските дипломати

Дневник - 01.12.2011

Замира дипломатскиот јазик меѓу Велика Британија и Иран. Властите во Техеран им наредија на сите британски дипломати да ја напуштат земјата во следните неколку часа.

Лондон ги избрка иранските дипломати

Н.Македонија - 01.12.2011

Британија ја затвори својата амбасада во Техеран и му нареди на Иран да му стави клуч на дипломатското претставништво во Лондон, а неговите дипломати да го напуштат Островот Мерката следува по упадот ...

Израел нема сега да го нападне Иран

МРТ - 01.12.2011

Израел не се стреми кон војна со Иран, изјави денеска израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак, нагласувајќи дека тој би бил задоволен доколку со дипломатски чекори и санкции би го одвратиле ...

Израелскиот министер за одбрана не ја исклучи можноста да бидат преземени воени мерки против Иран

Сител - 01.12.2011

Израел не сака да презема воени мерки против Иран поради неговата нуклеарна програма, но на определена етапа е можно тоа да се случи доколку нема друга алтернатива, предупреди денеска израелскиот ...

Русиja го предупреди Западот да не ја засилува напнатоста околу Иран

Сител - 01.12.2011

Засилувањето на напнатоста и притисокот на Западот ги поткопуваат шансите Иран да почне за соработува за да докаже дека не прави нуклеарно оружје, изјави денеска портпаролот на руското Министерство ...

И Германија ги повлече своите дипломати од Иран

Точка - 01.12.2011

Германија ги повлече своите дипломати од Иран по нападот на иранските демонстранти на британската амбасада во Техеран во вторникот, јавија германските медиуми.

Иран ги ослободи напаѓачите на британската резиденција

Курир - 01.12.2011

Иранските власти денеска ги ослободија 11-те напаѓачи на британската резиденција во иранската престолнина Техеран, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на иранската агенција Фарс.

И Германија ги повлече своите дипломати од Иран

Нетпрес - 01.12.2011

Германија ги повлече своите дипломати од Иран по нападот на иранските демонстранти на британската амбасада во Техеран во вторникот, јавија германските медиуми.

Русија предупреди, Западот да не ја засилува напнатоста околу Иран

Курир - 01.12.2011

Засилувањето на напнатоста и притисокот на Западот ги поткопуваат шансите Иран да почне за соработува за да докаже дека не прави нуклеарно оружје, изјави денеска портпаролот на руското Министерство ...

Русија предупредува, да не се засилува напнатоста за Иран

Sky - 01.12.2011

Портпаролот на руското Министерство за надворешни работи денеска изјави дека засилувањето на напнатоста и притисокот на Западот ги поткопуваат шансите Иран да почне за соработува за да докаже дека не ...

Норвешка повторно го отвори дипломатското претставништво во Техеран

Sky - 01.12.2011

Властите во Норвешка донесоа одлука за повторно отварање на амбасадата во Иран, која беше затворена откако демонстранти упаднаа во амбасадата на Велика Британија.

Иран: Ослободени студентите кои беа уапсени за упад во Британската амбасада

Sky - 01.12.2011

Иранската агенција за безбедност денес ослободи 11 студенти, кои беа уапсени за нападот на британската амбасада во Техеран, јавуваат иранските медиуми.

ЕУ ги заостри санкциите за Иран и Сирија

Макфакс - 01.12.2011

Министрите за надворешни работи на Европската унија во четвртокот ги заостриле стопанските санкции за Иран и Сирија, јавуваат светските агенции повикувајќи с ена дипломатски извори.

Норвешка повторно ја отвори амбасадата во Техеран

Макфакс - 01.12.2011

Норвешките власти донесоа одлука повторно да ја отворат амбасадата во Иран, која беше затворена откако иранските демонстранти упаднаа во британската амбасада во знак на протест против новите санкции, ...

Франција со санкции кон Иран

Inpress - 01.12.2011

Париз, 1. декември 2011 (ИНПРЕС) Франција врши притисок за интернационални санкции кои што ќе бидат доволно силни за да го „парализираат“ Иран.

И Германија ги повлече своите дипломати од Иран

Inpress - 01.12.2011

Берлин, 1. декември 2011 (ИНПРЕС) Германија ги повлече своите дипломати од Иран по нападот на иранските демонстранти на британската амбасада во Техеран во вторникот, јавија германските медиуми.

Остра осуда за Иран во Советот за безбедност

Deutsche Welle - 30.11.2011

Иран смета дека резолуцијата на Советот за безбедност на ОН по нападот врз британската амбасада во Техеран е избрзана. Според портпаролот на парламентот тоа може да ја загрози глобалната безбедност.

Иран уште поизолиран

Deutsche Welle - 30.11.2011

По инцидентот во нејзината амбасада во Техеран, Велика Британија повлекува дел од персоналот. Остри критики дојдоа и од Германија, која се солидаризира со Велика Баританија.

Германија и Велика Британија ги повлекоа амбасадорите од Иран

Deutsche Welle - 30.11.2011

Германија го повлекува својот амбасадор во Иран на дополнителни консултации. Министерот Гидо Вестервеле го повика на разговори и иранскиот амбасадор во Берлин, поради вчерашните инциденти во Техеран.

Камерон: сериозни последици по нападот врз амбасадата во Техеран

Р.С.Европа - 30.11.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон предупреди на сериозни последици по нападите врз британската амбасада и уште еден дипломатски објект во Техеран од страна на екстремни демонстранти.

Британија ги повлекува дипломатите од Иран

Р.С.Европа - 30.11.2011

Велика Британија го повлекла целиот дипломатски персонал од Иран, јавија западните медиуми. До ова доаѓа откако вчера ирански демонстранти упаднаа во британската амбасада во Техеран и кршеа прозорци, ...

Велика Британија ги замрзна дипломатските односи со Иран

Р.С.Европа - 30.11.2011

Британија ги протерува сите ирански претставници од земјата и ја затвора амбасадата во Техеран, соопшти британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг.

Хејг: “Иранските дипломати имаат 48 часа да ја напуштат Велика Британија“

VOX - 30.11.2011

Британија нареди затворање на амбасадата на Иран во Лондон, а целиот персонал да ја напушти државата во рок од 48 часа, изјавил Вилијам Хејг, британскиот министер за надворешни работи, пренесува АФП.

Франција и Германија ги повикаа „на консултации“ амбасадорите од Иран

Р.С.Европа - 30.11.2011

Германија и Франција ги повикаа „на консултации“ нивните амбасадори во Техеран, откако британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг соопшти дека Лондон нареди затворање на иранската ...

Британија го повлекува целиот дипломатски персонал од Иран

Телма - 30.11.2011

Велика Британија ќе го евакуира целиот дипломатски персонал од Иран, објавија дипломатски извори. Ирански демонстранти вчера ја нападнаа британската амбасада во Техеран, во знак на протест против ...

Иранци ја нападнаа британската амбасада во Техеран

Дневник - 30.11.2011

Со камења, стапови, молотови коктели илјадници млади Иранци денеска ја нападнаа амбасадата на Британија во Техеран. Како што јавува „Ал Џазеира“, напаѓачите упаднале во двата објекта на амбасадата, ...

Британија го повлекува целиот дипломатски персонал од Иран

Алфа - 30.11.2011

Велика Британија ќе го евакуира целиот дипломатски персонал од Иран, објавија дипломатски извори. Ирански демонстранти вчера ја нападнаа британската амбасада во Техеран, во знак на протест против ...

Нападната британската амбасада во Техеран

Н.Македонија - 30.11.2011

Ирански студенти вчера упаднаа во британската амбасада во Техеран за време на протестите против новите санкции што Лондон ги воведе против Исламската Република, јави Ројтерс Полицијата со солзавец и ...

Франција бара санкции кои ќе го „парализираат“ Иран

Алфа - 30.11.2011

Францускиот министер за надворешни работи, Ален Жипе изјави дека Париз се залага за санкции, кои ќе го „парализираат“ Иран, но дека евентуалната воена интервенција би предизвикала „непоправлива ...

Британија ја затвори иранската амбасада во Лондон

Кајгана - 30.11.2011

Велика Британија во средата нареди итно затворање на амбасадата на Иран во Лондон, како одговор и откако по нападот на радикалните ирански студенти беше затворена и британската амбасада во Техеран.

Иран им нареди на британските дипломати да си одат

Н.Македонија - 30.11.2011

Иранските власти им наредија на сите британски дипломати да ја напуштат земјата во наредните часови, јави иранската агенција Фарс Одлуката е донесена како одговор на соодветната мерка, откако ...

Иран се заканува со одмазда на Велика Британија

Н.Македонија - 30.11.2011

Иран соопшти дека одлуката на Велика Британија денеска да ја затвори амбасадата во Лондон е избрзана и ќе доведе до натамошна одмазда, јави иранската телевизија, цитирајќи владин портпарол - ...

Велика Британија го повлекува целиот дипломатски персонал од Иран

Сител - 30.11.2011

Велика Британија ќе го евакуира целиот дипломатски персонал од Иран, објавија дипломатски извори. Ирански демонстранти вчера ја нападнаа британската амбасада во Техеран, во знак на протест против ...

Велика Британија го повлекува целиот дипломатски персонал од Иран

МРТ - 30.11.2011

Велика Британија ќе го евакуира целиот дипломатски персонал од Иран, објавија дипломатски извори. Ирански демонстранти вчера ја нападнаа британската амбасада во Техеран, во знак на протест против ...

Иран се извини за инцидентите, Британија најави сериозни последици

Канал5 - 30.11.2011

Британија најавува сериозни последици за Иран откако вчера ирански демонстранти ја демолираа британската амбасада во Техеран, а беше запалено и британското знаме.

Франција бара санкции кои ќе го „парализираат“ Иран

МРТ - 30.11.2011

Францускиот министер за надворешни работи, Ален Жипе изјави дека Париз се залага за санкции, кои ќе го „парализираат“ Иран, но дека евентуалната воена интервенција би предизвикала „непоправлива ...

Велика Британија ја затвори амбасадата во Техеран

МРТ - 30.11.2011

Велика Британија ја затвори амбасадата во Техеран, по вчерашниот напад на амбасадата од страна на демонстрантите. Освен тоа, Лондон му наложи на Иран да ја затвори својата амбасада во Лондон и им ...

Лондон и Осло ги евакуираат дипломатите од Иран

Вечер Прес - 30.11.2011

Велика Британија почна со евакуирање на целиот дипломатски персонал од Иран, откако ирански демонстранти завчера ја нападнаа нејзината амбасада во Техеран.

Велика Британија го евакуираше дипломатскиот персонал од Иран

Точка - 30.11.2011

Велика Британија го евакуираше целиот свој дипломатски персонал од Иран, јавува “Ројтерс“, повикувајќи се на дипломатски извори, пренесува Нетпрес.

По нападот на британската, Норвешка ја затвори својата амбасада во Иран

Точка - 30.11.2011

Откако ирански демонстранти ја нападнаа британската амбасада, Норвешка заради безбедносна загриженост одлучи да ја затвори канцеларијата на својата дипломатска мисија во Техеран, јавува агенцијата ...

Велика Британија го евакуира целиот дипломатски персонал од Иран

Press24 - 30.11.2011

Ирански демонстранти вчера ја нападнаа британската амбасада во Техеран, во знак на протест против санкциите наметнати до страна на Велика Британија врз Иран поради неговата нуклеарна програма.

Велика Британија го евакуираше дипломатскиот персонал од Иран

Нетпрес - 30.11.2011

Велика Британија го евакуираше целиот свој дипломатски персонал од Иран, јавува “Ројтерс“, повикувајќи се на дипломатски извори, пренесува Нетпрес.

Франција сака да го „парализира“ Иран

Курир - 30.11.2011

Францускиот министер за надворешни работи, Ален Жипе изјави дека Париз се залага за санкции, кои ќе го „парализираат“ Иран, но дека евентуалната воена интервенција би предизвикала „непоправлива ...

По нападот на британската, Норвешка ја затвори својата амбасада во Иран

Нетпрес - 30.11.2011

Откако ирански демонстранти ја нападнаа британската амбасада, Норвешка заради безбедносна загриженост одлучи да ја затвори канцеларијата на својата дипломатска мисија во Техеран, јавува агенцијата ...

Иранските дипломати имаат 48 часа за да ја напуштат Велика Британија

Sky - 30.11.2011

Според соопштението на британскиот министер Вилијам Хејг, Велика Британија нареди затворање на амбасадата на Иран во Лондон.

По Велика Британија и Германија и Италија размислува за затворање на амбасадата во Иран

Sky - 30.11.2011

Нападот врз амбасадата на Велика Британија во Иран, и повлекувањето на Британските амбасадори беа причината за италијанската влада да го преиспита случајот со својата амбасада во Техеран.

Иран ги протера сите британски дипломати

Курир - 30.11.2011

Иранските власти им наредија на сите британски дипломати да ја напуштат земјата во наредните часови, јави иранската агенција Фарс.

Британија ќе го евакуира персоналот од амбасадата во Техеран

Макфакс - 30.11.2011

Велика Британија денеска ќе го евакуира во Обединетите емирати сиот персонал од амбасадата во Техеран, која вчера ја нападнаа и ја разорија ирански демонстранти блиски до тврдата линија на иранскиот ...

И Италија размислува за затворање на амбасадата во Техеран

Макфакс - 30.11.2011

По нападот врз амбасадата на Велика Британија во Иран, и решението на Лондон да го повлече целосно дипломатскиот персонал од Техеран, и италијанската влада го разгледува можното затворање на ...

Лондон потврди дека ги повлекува дипломатите од Иран

Inpress - 30.11.2011

Лондон, 30. ноември 2011 (ИНПРЕС) Велика Британија потврди дека ги евакуира дипломатите од Иран, откако демонстрантите вчера ја ограбија и оштетија зградата на мисијата во Техеран, што предизвика ...

Ирански демонстранти упаднаа во британската амбасада

Deutsche Welle - 29.11.2011

Ирански демонстранти денеска во Техеран упаднаа во зградата на британската амбасада, при што извршиле грабеж, го отстраниле и запалиле британското знаме. Британската влада реагира со огорчување.

Демонстранти упаднаа во британската амбасада во Техеран

Р.С.Европа - 29.11.2011

Десетици ирански демонстранти упаднаа во британската амбасада во Техеран. За време на протестот против новите санкции што Лондон му ги наметна на Иран, демонстрантите ги искршиле прозорците на ...

Упад во британската амбасада во Техеран (видео)

VOX - 29.11.2011

Повеќе стотици милитантни студенти упаднаа денес во британската амбасада во Техеран, при што беше запалено британското знаме, додека голем број документи беа фрлени низ прозорците.

Иран ја заплашува Турција

Утрински - 29.11.2011

Иранскиот генерал Амир Али Хаџизадех се закани дека државата ќе ја бомбардира Турција ако САД и Израел се обидат да ги уништат нивните нуклеарни постројки.

Демонстранти навлегоа во британската амбасада во Техеран

Телма - 29.11.2011

Демонстрантите во главниот град на Иран, Техеран, се пробија денеска во комплексот на амбасадата на Обединетото кралство во текот на анти-британските протести.

Во Иран забранета видеоиграта „Бојно поле 3“

Дневник - 29.11.2011

Иран ја забрани популарната американска видеоигра „Бојно поле 3“ (Battlefield 3) промовирана во октомври, во која е исцениран напад на САД врз Техеран.

Иранските демонстранти упаднаа во британската амбасада во Техеран

Кајгана - 29.11.2011

Стотина демонстранти во Иран упаднаа денеска во зградата на британската амбасада, при што извршиле грабеж, го отстраниле и запалиле британското знаме.

Студенти упаднаа во британската Амбасада во Иран

+инфо - 29.11.2011

Ирански студенти ја искршија влезната врата на британската Амбасада во Техеран, по што почнаа да фрлаат книги и го заменија британското знаме со иранско.

Демонстранти упаднаа во британската амбасада во Техеран

Канал5 - 29.11.2011

Околу 300 демонстранти попладнево упаднаа во зградата на британската амбасада во Техеран, го симнале британското знаме, го запалиле, и го поставиле иранското, а се шпекулира дека зеле и заложници од ...

Иран насочил 150.000 ракети кон Израел

Точка - 29.11.2011

Иран ќе им упату на Израелците 150.000 ракети доколку Исламската Република биде нападната. "Нашиот непријател мора да одговори на неколку прашања: На колку долга војна се подготвени и колку воени ...

ВИДЕО: Иранците упаднале во британската амбасада во Техеран

Точка - 29.11.2011

Знамето на Велика Британија го запалиле и го замениле со знамето на Иран. Повеќе од десет Иранци влегле денес без полициска интервенција во Амбасадата на Велика Британија во Техеран, го запалиле ...

Иран со 150.000 ракети насочени кон Израел

Sky - 29.11.2011

Иран кон Израел има насочено 150 илјади ракети доколку овој се обиде да го нападне. "Нашиот непријател мора да одговори на неколку прашања: На колку долга војна се подготвени и колку воени бродови се ...

Демонстрантите во Иран влегоа во зградата на Британската амбасада

Sky - 29.11.2011

Во текот на денешниот ден во Иран, односно во главниот град Техеран се одржаа анти-британски протести. Според надлежните демонстрантите се пробиле во комплексот на амбасадата на Обединетото кралство.

Иранските демонстранти упаднаа во британската амбасада во Техеран

Макфакс - 29.11.2011

Стотина демонстранти во Иран упаднаа денеска во зградата на британската амбасада, при што извршиле грабеж, го отстраниле и запалиле британското знаме.

Студентите ја напуштија британската амбасада во Техеран

Макфакс - 29.11.2011

Иранските студенти кои протестирајќи предизвикаа безредија и упаднаа во амбасадата на Велика Британија во Техеран, се повлекле до територијата на дипломатското претставништво, односно како што ...

Барак Обама, изјави дека САД и ЕУ ќе го зголемат притисокот врз Иран

Inpress - 29.11.2011

Вашингтон, 29. ноември 2011 (ИНПРЕС) САД и ЕУ ќе го зголемат притисокот врз Иран, со помош на воведувањето на нови санкции, пренесува РИА Новости, цитирајќи го американскиот претседател Барак Обама.

Иран - одобрено намалувањето на односите со Британија

Р.С.Европа - 28.11.2011

Иранската државна радио телевизија јави дека Иранскиот Совет го одобри намалувањето на нивото на дипломатските односи со Британија во кои е вклучено протерување на британскиот амбасадор од земјата до ...

Техеран ги заладува односите со Лондон

Утрински - 28.11.2011

ТЕХЕРАН – Иранскиот парламент гласаше со големо мнозинство гласови за „спуштање“ на нивото на дипломатските односи со Велика Британија.

Battlefield 3 забранета во Иран

ЗаЗабава - 28.11.2011

Иран ја забрани американската видео игра "Battlefield 3" која беше лансирана од компанијата "Electronic Arts (ЕА)" на 25-ти октомври и во која има сцена од американскиот воздушен напад врз Техеран, ...

Лондон жали поради натапомошното влошување на британско-иранските односи

МРТ - 28.11.2011

Британскиот Форин Офис изрази денеска жалење поради решението на Парламентот во Техеран за намалување на нивото на дипломатските односи меѓу Иран и Велика Британија, јави дописникот на МИА од Лондон.

Иран усвои закон кој бара протерување на британскиот амбасадор

МРТ - 28.11.2011

Иранскиот Совет на чуварите на Уставот денеска го одобри Законот за намалување на нивото на дипломатските односи меѓу Иран и Велика Британија, кој вчера беше прифатен од Парламентот и со кој Владата ...

Иран ќе го протера британскиот амбасадор

Курир - 28.11.2011

Законот за намалување на нивото на дипломатските односи меѓу Иран и Велика Британија, кој вчера беше прифатен од Парламентот и со кој Владата се обврзува да го протера британскиот амбасадор во ...

Иран ја забрани видео-играта Батлфилд 3

БезПардон - 28.11.2011

Видео играта Бателфилд 3, продукција на компанијата Електроник артс, по појавувањето во октомври, доби забрана во Иран. Играта е забранета поради сцена со американски напад на Техеран, објавува ...

Иран ја забрани „Бојно поле 3“

Курир - 28.11.2011

Популарната американска видеоигра „Бојно поле 3“ (Battlefield 3) промовирана во октомври, е забранета во Иран бидејќи во неа е исцениран напад на САД врз Техеран.

Нова закана од Иран

Inpress - 28.11.2011

Техеран, 28. Ноември 2011 (ИНПРЕС) Висок командант на Корпусот, на гардата на Исламската револуција, изјави дека Иран ќе го нападне противракетниот штит на НАТО во Турција, ако САД или Израел ја ...

Иран со закон ќе го протерува британскиот амбасадор

Inpress - 28.11.2011

Техеран, 28. ноември 2011 (ИНПРЕС) Иранскиот Совет на чуварите на Уставот денеска го одобри Законот за намалување на нивото на дипломатските односи меѓу Иран и Велика Британија, кој вчера беше ...

Британскиот амбасадор ќе биде протеран од Иран

Македонија24 - 28.11.2011

Свет - Македониjа 24, , Британскиот амбасадор ќе биде протеран од Иран, "Иранскиот парламент гласаше „за“ за намалување на дипломатските врски со Велика Британија.