TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

Канал5 - 25.11.2018

Се разгледува можноста да се побараат објаснувања од Унгарија за причината поради која му даде политички азил на господинот Груевски? Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува ...

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

Независен - 25.11.2018

Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува прашања, кои чекори ќе се преземат за земја членка на унијата да не го попречува функционирањето на правдата во земја кандидат, се ...

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

+инфо - 25.11.2018

Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува прашања, кои чекори ќе се преземат за земја членка на унијата да не го попречува функционирањето на правдата во земја кандидат, се ...

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

А1 On - 25.11.2018

Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува прашања, кои чекори ќе се преземат за земја членка на унијата да не го попречува функционирањето на правдата во земја кандидат, се ...

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

Нова ТВ - 25.11.2018

Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува прашања, кои чекори ќе се преземат за земја членка на унијата да не го попречува функционирањето на правдата во земја кандидат, се ...

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

Сител - 25.11.2018

Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува прашања, кои чекори ќе се преземат за земја членка на унијата да не го попречува функционирањето на правдата во земја кандидат, се ...

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

Слободен Печат - 25.11.2018

Дали позицијата на Унгарија покренува прашања, а доколку е така, кои се следните чекори што планирате да ги преземете со цел да не може држава- членка да ја попречува работата на правдата во земја кандидат за членство?, се прашањата кои Кулоглу ги ...

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

Р.С.Европа - 25.11.2018

"Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува прашања, кои чекори ќе се преземат за земја членка на унијата да не го попречува функционирањето на правдата во земја кандидат", се ...

Кулоглу бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

Press24 - 25.11.2018

Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува прашања, кои чекори ќе се преземат за земја членка на унијата да не го попречува функционирањето на правдата во земја кандидат, се ...

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

24Инфо - 25.11.2018

Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува прашања, кои чекори ќе се преземат за земја членка на унијата да не го попречува функционирањето на правдата во земја кандидат, се ...

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

Локално - 25.11.2018

Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува прашања, кои чекори ќе се преземат за земја членка на унијата да не го попречува функционирањето на правдата во земја кандидат, се ...

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

Вечер Прес - 25.11.2018

Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува прашања, кои чекори ќе се преземат за земја членка на унијата да не го попречува функционирањето на правдата во земја кандидат, се ...

Груевски ептен со к’смет: Унгарија последниве пет месеци дала азил на само 4 лица

еМагазин - 25.11.2018

Унгарскиот портал „Индекс“ објави дека унгарската Канцеларија за имиграции и азил по стапување во сила на т.н. Стоп Сорос закон против мигранти, од 1 јули до 21 ноември примила вкупно 165 барања за азил, од кои 88 биле одбиени, процедурата за 65 се ...

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

еМагазин - 25.11.2018

Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува прашања, кои чекори ќе се преземат за земја членка на унијата да не го попречува функционирањето на правдата во земја кандидат, се ...

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

Н.Македонија - 25.11.2018

Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува прашања, кои чекори ќе се преземат за земја членка на унијата да не го попречува функционирањето на правдата во земја кандидат, се ...

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

1tv - 25.11.2018

Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува прашања, кои чекори ќе се преземат за земја членка на унијата да не го попречува функционирањето на правдата во земја кандидат, се ...

Груевски „привилегиран“ во Унгарија, од 165 барања само тој и уште три лица добиле азил

ТВ21 - 24.11.2018

Од вкупно 165 барања за азил во Унгарија, само 4 од нив биле прифатени, меѓу кои и барањето на екс-премиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на казна затвор од две години во случајот „Тенк“, информираат од Канцеларијата за имиграции и ...

Унгарската опозиција ќе бара истрага за случајот со Груевски

Алсат-М - 24.11.2018

Унгарската социјалистичка партија и другите опозициски партии подготвуваат заеднички план против бегалецот Никола Груевски кој доби азил во Унгарија. Тие не прифаќаат Груевски да биде заштитен во нивната земја, бидејќи според нив не ги исполнува ...

Унгарската опозиција се групира и бара истрага во парламентот за азилот на Груевски

Канал5 - 24.11.2018

Oпозициските партии во Унгарија го засилуваат политичкиот притисок врз Унгарската власт за одлуката за доделување азил на Никола Груевски. Унгарската опозиција децидна, Груевски не ги исполнил потребните услови за добивање на азил, а власта ги ...

Бегството на Груевски ќе се најде и во извештајот на ЕК за Македонија?

+инфо - 24.11.2018

Социјалдемократите наведуваат дека Груевски треба да одговара пред македонскиот судски систем и ја повикуваат Унгарија како земја членка на ЕУ да го почитува владеењето на правото и да го екстрадира Груевски во Скопје.

Бегството на Груевски можно да биде дел од извештајот на ЕК за Македонија

Сител - 24.11.2018

Бегството на поранешниот премиер Никола Груевски и добивањето политички азил од Унгарија станаа дел од агендата на дејствување на европските социјалдемократи и на зелените кои најавија дека ќе поднесат амандмани на резолуцијата на известувачот Иво ...

Од 165 барања, само Груевски и три други лица добиле азил во Унгарија

А1 On - 24.11.2018

Канцеларијата за имиграции и азил открила дека по стапување во сила на т.н. Стоп Сорос закон против мигранти, од 1 јули па се до 21 ноември тие примиле вкупно 165 барања за азил, од кои 88 биле одбиени, процедурата за 65 се уште трае, а 8 биле ...

Освен Груевски, само три лица имаат статус на бегалци во Унгарија од летото

Слободен Печат - 24.11.2018

Канцеларијата за имиграции и азил открила дека по стапување во сила на т.н. Стоп Сорос закон против мигранти, од 1 јули па се до 21 ноември тие примиле вкупно 165 барања за азил, од кои 88 биле одбиени, процедурата за 65 се уште трае, а 8 биле ...

Од 2013 година поднесени 1,8 милиони барања за азил во Германија

Студенти - 24.11.2018

Во текот на изминатите пет години, повеќе од 1,8 милиони луѓе аплицирале за азил во Германија. Податоците, првично објавени од германскиот весник „Билд“, покажуваат сериозен пораст на барањата за азил од 123.581 во 2013 година на 723.938 во 2015 ...

Бегството на Груевски можно да биде дел од извештајот на ЕК за Македонија

Press24 - 24.11.2018

Бегството на поранешниот премиер Никола Груевски и добивањето политички азил од Унгарија станаа дел од агендата на дејствување на европските социјалдемократи и на зелените кои најавија дека ќе поднесат амандмани на резолуцијата на известувачот Иво ...

Бегството на Груевски можно да биде дел од извештајот на ЕК за Македонија

Слободен Печат - 24.11.2018

Бегството на поранешниот премиер Никола Груевски и добивањето политички азил од Унгарија станаа дел од агендата на дејствување на европските социјалдемократи и на зелените кои најавија дека ќе поднесат амандмани на резолуцијата на известувачот Иво ...

Унгарската опозиција подготвува план против Груевски

Макфакс - 24.11.2018

Унгарската социјалистичка партија и другите опозициски партии подготвуваат заеднички план против бегалецот Никола Груевски кој доби азил во Унгарија. Тие не прифаќаат Груевски да биде заштитен во нивната земја, бидејќи според нив не ги исполнува ...

Унгарска опозиција: Груевски не ги исполнува условите за азил!

+инфо - 24.11.2018

Опозицијата во Унгарија смета дека власта ги прекршила законите со давањето азил на Груевски. Тие тврдат дека Груевски не ги исполнил потребните услови за добивање на азилот. Заедничка акција против однесувањето на унгарската власт во врска со ...

Од 165 барања, само Груевски и три други лица добиле азил во Унгарија

Макфакс - 24.11.2018

Канцеларијата за имиграции и азил открила дека по стапување во сила на т.н. Стоп Сорос закон против мигранти, од 1 јули па се до 21 ноември тие примиле вкупно 165 барања за азил, од кои 88 биле одбиени, процедурата за 65 се уште трае, а 8 биле ...

Унгарската опозиција подготвува акција против азилот на Груевски

А1 On - 24.11.2018

Унгарската социјалистичка партија и другите опозициски партии подготвуваат заедничка акција против случајот со бегалецот Никола Груевски кој доби азил во Унгарија. Тие не прифаќаат Груевски да биде заштитен во нивната земја, бидејќи според нив не ги ...

Опозицијата во Унгарија бара истрага за азилот на Груевски

Нова ТВ - 24.11.2018

Опозицијата во Унгарија ќе бара да се формира парламентарна истражна комисија за политичкиот азил што го доби Никола Груевски. Опозицијата веќе имала заеднички консултативен состанок, пишува „24.hu“ повикувајќи се на свои извори.

Унгарската опозиција: Груевски не ги исполнува условите за азил

Слободен Печат - 24.11.2018

Опозицијата во Унгарија смета дека власта ги прекршила законите со давањето азил на Груевски. Тие тврдат дека Груевски не ги исполнил потребните услови за добивање на азилот. Заедничка акција против однесувањето на унгарската власт во врска со ...

Унгарската опозиција подготвува план против Груевски

Press24 - 24.11.2018

Унгарската социјалистичка партија и другите опозициски партии подготвуваат заеднички план против поранешниот премиер Никола Груевски кој доби азил во Унгарија. Тие не прифаќаат Груевски да биде заштитен во нивната земја, бидејќи според нив не ги ...

Унгарија: Oпозицијата ќе бара парламентарна истрага за случајот со Груевски

Р.С.Европа - 24.11.2018

Унгарската социјалистичка партија и другите опозициски партии подготвуваат заеднички план против бегалецот Никола Груевски кој доби азил во Унгарија. Тие не прифаќаат Груевски да биде заштитен во нивната земја, бидејќи според нив не ги исполнува ...

Унгарската опозиција подготвува план против Груевски

24Инфо - 24.11.2018

Унгарската социјалистичка партија и другите опозициски партии подготвуваат заеднички план против бегалецот Никола Груевски кој доби азил во Унгарија. Тие не прифаќаат Груевски да биде заштитен во нивната земја, бидејќи според нив не ги исполнува ...

Груевски влегува во извештајот на ЕП

Фактор - 24.11.2018

Случајот со бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија ќе се најде во извештајот на Европскиот парламент за Македонија, кој за шест дена ќе биде пред европратениците. Групата на европските социјалдемократи и на зелените поднесоа ...

По бегството на Груевски и добивањето азил: Ќе стане ли Унгарија нова пречка за влезот на Македонија во ЕУ и НАТО?

еМагазин - 24.11.2018

Освен шокираност и неверување дека една земја членка на Европската Унија му дала политички азил на осудениот поранешен македонски премиер Никола Груевски и протесната нота од страна на македонското Министерство за надворешни работи која му беше ...

Бегството на Груевски можно да биде дел од извештајот на ЕК за Македонија

Локално - 24.11.2018

Бегството на поранешниот премиер Никола Груевски и добивањето политички азил од Унгарија станаа дел од агендата на дејствување на европските социјалдемократи и на зелените кои најавија дека ќе поднесат амандмани на резолуцијата на известувачот Иво ...

Поднесени амандмани за азилот на Груевски во извештајот на ЕП за Македонија

Либертас - 24.11.2018

Групата на европските социјалдемократи и на зелените поднесоа амандмани за бегството на Никола Груевски во извештајот за Македонија, за кој ќе се гласа идната недела. Извештајот за Македонија беше усвоен во Комисијата за надворешни работи пред ...

Унгарска опозиција: Власта ги прекрши законите со давањето азил на Груевски

Либертас - 24.11.2018

Унгарските опозициски партии подготвуваат заедничка акција против однесувањето на унгарската власт во врска со давањето на азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, бидејќи смета власта ги прекршила законите со давањето азил на ...

(ВИДЕО) 360˚ Дали Тиранската платформа му помогна на Никола Груевски да добие азил во Унгарија? Бегството преку ...

Либертас - 24.11.2018

Зоран Дранговски, претседател на Македонското здружение на млади правници, во интервју за „ 360 Степени “ зборуваше за бегството на Никла Груевски и добиениот азил во Унгарија. – Груевски сега има статус на признаен бегалец.

Од 165 барања, само Груевски и три други лица добиле азил во Унгарија

Локално - 24.11.2018

Канцеларијата за имиграции и азил открила дека по стапување во сила на т.н. Стоп Сорос закон против мигранти, од 1 јули па се до 21 ноември тие примиле вкупно 165 барања за азил, од кои 88 биле одбиени, процедурата за 65 се уште трае, а 8 биле ...

Груевски ќе влезе во извештајот на ЕК за Македонија

MTM - 24.11.2018

Бегството на поранешниот премиер Никола Груевски и добивањето политички азил од Унгарија станаа дел од агендата на дејствување на европските социјалдемократи и на зелените кои најавија дека ќе поднесат амандмани на резолуцијата на известувачот Иво ...

Од 165 барања, само Груевски и три други лица добиле азил во Унгарија

24Инфо - 24.11.2018

Канцеларијата за имиграции и азил открила дека по стапување во сила на т.н. Стоп Сорос закон против мигранти, од 1 јули па се до 21 ноември тие примиле вкупно 165 барања за азил, од кои 88 биле одбиени, процедурата за 65 се уште трае, а 8 биле ...

Груевски „привилегиран“ во Унгарија, од 165 барања само тој и уште три лица добиле азил

4NEWS - 24.11.2018

Од вкупно 165 барања за азил во Унгарија, само 4 од нив биле прифатени, меѓу кои и барањето на екс-премиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на казна затвор од две години во случајот „Тенк“, информираат од Канцеларијата за имиграции и ...

Бегството на Груевски можно да биде дел од извештајот на ЕК за Македонија

Вечер Прес - 24.11.2018

Бегството на поранешниот премиер Никола Груевски и добивањето политички азил од Унгарија станаа дел од агендата на дејствување на европските социјалдемократи и на зелените кои најавија дека ќе поднесат амандмани на резолуцијата на известувачот Иво ...

Се “готви” план против Груевски

Centar - 24.11.2018

Унгарската социјалистичка партија и другите опозициски партии подготвуваат заеднички план против бегалецот Никола Груевски кој доби азил во Унгарија. Тие не прифаќаат Груевски да биде заштитен во нивната земја, бидејќи според нив не ги исполнува ...

Унгарска опозиција: Власта ги прекрши законите со давањето азил на Груевски

1tv - 24.11.2018

Унгарските опозициски партии подготвуваат заедничка акција против однесувањето на унгарската власт во врска со давањето на азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, бидејќи смета власта ги прекршила законите со давањето азил на ...

Бегството на Груевски можно да биде дел од извештајот на ЕК за Македонија

1tv - 24.11.2018

Бегството на поранешниот премиер Никола Груевски и добивањето политички азил од Унгарија станаа дел од агендата на дејствување на европските социјалдемократи и на зелените кои најавија дека ќе поднесат амандмани на резолуцијата на известувачот Иво ...

Поднесени амандмани за азилот на Груевски во извештајот на ЕП за Македонија

Канал5 - 23.11.2018

Групата на европските социјалдемократи и на зелените поднесоа амандмани за бегството на Никола Груевски во извештајот за Македонија, за кој ќе се гласа идната недела. Извештајот за Македонија беше усвоен во Комисијата за надворешни работи пред ...

Мерц го доведува во прашање германскиот устав

Deutsche Welle - 23.11.2018

Речиси попатно, кандидатот за прв човек на ЦДУ, Фридрих Мерц ја фрли секирата за правото на азил во Уставот. Ова е пресвртна точка во германската повоена историја, коментира Јенс Турау. Многу често се случува, развојот во една земја, кој може ...

Социјадемократите во ЕП поднесоа амандмани за екстрадиција на Груевски

Телма - 23.11.2018

Бегството на Никола Груевски и азилот кој му го даде Унгарија можно е да влезат во Извештајот на Европскиот парламент за Македонија. Со амндмани од Унгарија ќе се бара да го преиспита азилот кој му го даде на Греувски и да го екстрадира, а за ...

Социјадемократите во ЕП бараат екстрадиција на Груевски

Канал5 - 23.11.2018

Бегството на Никола Груевски и азилот кој му го даде Унгарија можно е да влезат во извештајот на Европскиот Парламент за Македонија.. . Со амандмани од Унгарија ќе се бара да го екстрадира експремиерот.

Дранговски: Груевски нема да го приведуваат ниту надвор од Унгарија

Алсат-М - 23.11.2018

Без разлика што против екс-премиерот Груевски има издадено меѓународна потерница, Интерпол нема да го приведе дури и ако го запре во Германија, вели претседателот на македонското здружение на млади правници, Зоран Дранговски, при своето гостување во ...

Дранговски: Веројатно Груевски никогаш нема да се врати во Македонија

Алсат-М - 23.11.2018

Азилот е категорија на меѓународна заштита која што поетоела уште одамна и се уште се користи, вели претседателот на македонското здружение на млади правници, Зоран Дранговски, при своето гостување во емисијата „360 степени“ на Алсат.

Aмандмани за бегството на Груевски во извештајот на ЕП за Македонија

Фокус - 23.11.2018

Групата на европските социјалдемократи и на зелените поднесоа амандмани за бегството на Никола Груевски во извештајот за Македонија, за кој ќе се гласа идната недела. Извештајот за Македонија беше усвоен во Комисијата за надворешни работи пред ...

Европската унија е немоќна пред Орбан за азилот на Груевски?

Фокус - 23.11.2018

Портпаролот на унгарската влада, Золтан Ковач, потврди дека Унгарија не може да дава официјални информации за азилот на Груевски. Во текст објавен на страницата на ПР службата на унгарската влада, се објаснува дека е „забрането“ да се споделуваат ...

Германија: Од 2013 година поднесени 1,8 милиони барања за азил

Фокус - 23.11.2018

Во текот на изминатите пет години, повеќе од 1,8 милиони луѓе аплицирале за азил во Германија. Податоците, првично објавени од германскиот весник „Билд“, покажуваат сериозен пораст на барањата за азил од 123.581 во 2013 година на 723.938 во 2015 ...

Ковач: Унгарија не може да даде детали за статусот на Груевски

Press24 - 23.11.2018

Портпаролот на унгарската влада, Золтан Ковач, потврди дека Унгарија не може да дава официјални информации за азилот на Груевски. Во текст објавен на страницата на ПР службата на унгарската влада, се објаснува дека е „забрането“ да се споделуваат ...

Германија- повеќе од 1 800 000 баратели на азил во последниве пет години

Р.С.Европа - 23.11.2018

Повеќе од 1 800 000 луѓе побарале азил во Германија во последниве пет години, покажуваат официјалните податоци на германските власти кои денеска ги објави германскиот весник Билд. Според податоците, барањата за азил драстично пораснале од периодот ...

Поднесени амандмани за азилот на Груевски во извештајот на ЕП за Македонија

Press24 - 23.11.2018

Групата на европските социјалдемократи и на зелените поднесоа амандмани за бегството на Никола Груевски во извештајот за Македонија, за кој ќе се гласа идната недела. Извештајот за Македонија беше усвоен во Комисијата за надворешни работи пред ...

Социјадемократите во ЕП бараат екстрадиција на Груевски

Нетпрес - 23.11.2018

Во извештајот на Европскиот парламент за Македонија, кој за шест дена ќе се најде пред европратениците е можно да влезе и бегството на екс премиерот Груевски и азилот кој Унгарија му го одобри.

Социјалдемократите во ЕП бараат екстрадиција на Груевски

+инфо - 23.11.2018

Во извештајот на Европскиот парламент за Македонија, кој за шест дена ќе се најде пред европратениците е можно да влезе и бегството на екс премиерот Груевски и азилот кој Унгарија му го одобри, јавува Канал 5.

Поднесени амандмани за азилот на Груевски во извештајот на ЕП за Македонија

Независен - 23.11.2018

Групата на европските социјалдемократи и на зелените поднесоа амандмани за бегството на Никола Груевски во извештајот за Македонија, за кој ќе се гласа идната недела. Извештајот за Македонија беше усвоен во Комисијата за надворешни работи пред ...

Поднесени амандмани за азилот на Груевски во извештајот за Македонија

Нова ТВ - 23.11.2018

Групата на европските социјалдемократи и на зелените поднесоа амандмани за бегството на Никола Груевски во извештајот за Македонија, за кој ќе се гласа идната недела. Извештајот за Македонија беше усвоен во Комисијата за надворешни работи пред ...

Речиси 80% Унгарци разочарани од азилот на Груевски

А1 On - 23.11.2018

Седумдесет и девет отсто од граѓаните во Унгарија би го отфрлиле барањето за азил на Никола Груевски, покажува брзото истражување на „24.ху“ , кое е правено од објавувањето на веста дека експремиерот бара азил во Унгарија.Според „24.ху“, ...

Амандмани за азилот на Груевски и на извештајот на ЕП за Македонија

Р.С.Европа - 23.11.2018

Групата на европските социјалдемократи и на зелените поднесоа амандмани во извештајот на Европскиот парламент за земјава поврзани со бегството на поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски. За извештајот треба да се гласа идната недела.

Ковач: Унгарија не може да даде детали за статусот на Груевски

Нова ТВ - 23.11.2018

Портпаролот на унгарската Влада, Золтан Ковач, потврди дека Унгарија не може да дава официјални информации за азилот на Груевски. Во текст објавен на страницата на ПР службата на унгарската влада, се објаснува дека е „забрането“ да се споделуваат ...

Ковач: Унгарија не може да даде детали за статусот на Груевски

Независен - 23.11.2018

Портпаролот на унгарската влада, Золтан Ковач, потврди дека Унгарија не може да дава официјални информации за азилот на Груевски. Во текст објавен на страницата на ПР службата на унгарската влада, се објаснува дека е „забрането“ да се споделуваат ...

Речиси 80 отсто од Унгарците згрозени од азилот на Груевски

Макфакс - 23.11.2018

Седумдесет и девет отсто од граѓаните во Унгарија би го отфрлиле барањето за азил на Никола Груевски, покажува брзото истражување на „24.ху“ , кое е правено од објавувањето на веста дека експремиерот бара азил во Унгарија.

Поднесени амандмани за азилот на Груевски во извештајот на ЕП за Македонија

Сител - 23.11.2018

Групата на европските социјалдемократи и на зелените поднесоа амандмани за бегството на Никола Груевски во извештајот за Македонија, за кој ќе се гласа идната недела. Извештајот за Македонија беше усвоен во Комисијата за надворешни работи пред ...

Золтан Ковач: Забрането е да даваме детали за статусот на Груевски

+инфо - 23.11.2018

Портпаролот на унгарската влада, Золтан Ковач, потврди дека Унгарија не може да дава официјални информации за азилот на Груевски. Во текст објавен на страницата на ПР службата на унгарската влада, се објаснува дека е „забрането“ да се споделуваат ...

Германија: Од 2013 година поднесени 1,8 милиони барања за азил

А1 On - 23.11.2018

Во текот на изминатите пет години, повеќе од 1,8 милиони луѓе аплицирале за азил во Германија. Податоците, првично објавени од германскиот весник „Билд“, покажуваат сериозен пораст на барањата за азил од 123.581 во 2013 година на 723.938 во 2015 ...

Ковач: Унгарија не може да даде детали за статусот на Груевски

А1 On - 23.11.2018

Портпаролот на унгарската влада, Золтан Ковач, потврди дека Унгарија не може да дава официјални информации за азилот на Груевски. Во текст објавен на страницата на ПР службата на унгарската влада, се објаснува дека е „забрането“ да се споделуваат ...

Ковач: Унгарија не може да даде детали за статусот на Груевски

24Инфо - 23.11.2018

Портпаролот на унгарската влада, Золтан Ковач, потврди дека Унгарија не може да дава официјални информации за азилот на Груевски. Во текст објавен на страницата на ПР службата на унгарската влада, се објаснува дека е „забрането” да се споделуваат ...

Ковач: Унгарија не може да даде детали за статусот на Груевски

Вечер Прес - 23.11.2018

Портпаролот на унгарската влада, Золтан Ковач, потврди дека Унгарија не може да дава официјални информации за азилот на Груевски. Во текст објавен на страницата на ПР службата на унгарската влада, се објаснува дека е „забрането” да се споделуваат ...

Азилантот Груевски ќе ги ужива истите права како унгарските државјани

еМагазин - 23.11.2018

А1он објави дека поранешниот македонски премиер, сега пратеник, Никола Груевски, по добивањето на политички азил од Унгарија, може слободно да шета на улиците во Будимпешта. Според тамошниот Закон за азилот, бегалецот Груевски може да добие документ ...

Европска комисија: Случајот со Груевски треба да се гледа исклучиво од правен, а не од политички аспект

Локално - 23.11.2018

Од Европската комисија, на чие чело е Жан Клод Јункер, на прашање од унгарските медиуми во врска со случајот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски одговориле дека истиот не треба да се политизира и оти очекуваат сите страни да ...

Врие во Унгарија по бегството на Груевски – народот во шок

Centar - 23.11.2018

Седумдесет и девет отсто од граѓаните во Унгарија би го отфрлиле барањето за азил на Никола Груевски, покажува брзото истражување на „24.ху“, кое е правено од објавувањето на веста дека експремиерот бара азил во Унгарија.

Ковач: Унгарија не може да даде детали за статусот на Груевски

Локално - 23.11.2018

Портпаролот на унгарската влада, Золтан Ковач, потврди дека Унгарија не може да дава официјални информации за азилот на Груевски. Во текст објавен на страницата на ПР службата на унгарската влада, се објаснува дека е „забрането“ да се споделуваат ...

Поднесени амандмани за азилот на Груевски во извештајот на ЕП за Македонија

MTM - 23.11.2018

Групата на европските социјалдемократи и на зелените поднесоа амандмани за бегството на Никола Груевски во извештајот за Македонија, за кој ќе се гласа идната недела. Извештајот за Македонија беше усвоен во Комисијата за надворешни работи пред ...

Забрането е: Унгарија не може да даде детали за статусот на Груевски

еМагазин - 23.11.2018

Портпаролот на унгарската влада, Золтан Ковач, потврди дека Унгарија не може да дава официјални информации за азилот на Груевски. Во текст објавен на страницата на ПР службата на унгарската влада, се објаснува дека е „забрането“ да се споделуваат ...

ПРИВИЛЕГИРАНИОТ ВИП БЕГАЛЕЦ ГРУЕВСКИ: Си помина граница а сите знаеја дека не смее

Фактор - 23.11.2018

На кој начин пребеганиот, сега ВИП бегалец на Унгарија, ја поминал границата на својата татковина без пасош. На ова прашање Министерството за внатрешни работи неколку дена бара одговор. Кој му ги отвори границите кога сите гранични премини во ...

Поднесени амандмани за азилот на Груевски во извештајот на Европскиот парламент за Македонија

еМагазин - 23.11.2018

Групата на европските социјалдемократи и на зелените поднесоа амандмани за бегството на Никола Груевски во извештајот за Македонија, за кој ќе се гласа идната недела. Извештајот за Македонија беше усвоен во Комисијата за надворешни работи пред ...

Германија: Од 2013 година поднесени 1,8 милиони барања за азил

Локално - 23.11.2018

Во текот на изминатите пет години, повеќе од 1,8 милиони луѓе аплицирале за азил во Германија. Податоците, првично објавени од германскиот весник „Билд“, покажуваат сериозен пораст на барањата за азил од 123.581 во 2013 година на 723.938 во 2015 ...

Германија: Од 2013 година поднесени 1,8 милиони барања за азил

Вечер Прес - 23.11.2018

Во текот на изминатите пет години, повеќе од 1,8 милиони луѓе аплицирале за азил во Германија. Податоците, првично објавени од германскиот весник „Билд”, покажуваат сериозен пораст на барањата за азил од 123.581 во 2013 година на 723.938 во 2015 ...

Привилегираниот ВИП бегалец Груевски: Си помина граница а сите знаеја дека не смее

iPortal - 23.11.2018

На кој начин пребеганиот, сега ВИП бегалец на Унгарија, ја поминал границата на својата татковина без пасош. На ова прашање Министерството за внатрешни работи неколку дена бара одговор. Кој му ги отвори границите кога сите гранични премини во ...

И социјадемократите во Европскиот парламент гласни за екстрадиција на Груевски

Фактор - 23.11.2018

Социјадемократите во Европскиот парламент поднесоа амандмани за екстрадиција на поранешниот македонски премиер, Никола Груевски. Два амандмани се поднесени од Групата на социјал-демократите.

Германија: Од 2013 година поднесени 1,8 милиони барања за азил

Либертас - 23.11.2018

Во текот на изминатите пет години, повеќе од 1,8 милиони луѓе аплицирале за азил во Германија. Податоците, првично објавени од германскиот весник „Билд“, покажуваат сериозен пораст на барањата за азил од 123.581 во 2013 година на 723.938 во 2015 ...

Речиси 80 отсто од Унгарците згрозени од азилот на Груевски

24Инфо - 23.11.2018

Седумдесет и девет отсто од граѓаните во Унгарија би го отфрлиле барањето за азил на Никола Груевски, покажува брзото истражување на „24.ху“ , кое е правено од објавувањето на веста дека експремиерот бара азил во Унгарија.

Германија: Од 2013 година поднесени 1,8 милиони барања за азил

1tv - 23.11.2018

Во текот на изминатите пет години, повеќе од 1,8 милиони луѓе аплицирале за азил во Германија. Податоците, првично објавени од германскиот весник „Билд“, покажуваат сериозен пораст на барањата за азил од 123.581 во 2013 година на 723.938 во 2015 ...

Поднесени амандмани за азилот на Груевски во извештајот на ЕП за Македонија

1tv - 23.11.2018

Групата на европските социјалдемократи и на зелените поднесоа амандмани за бегството на Никола Груевски во извештајот за Македонија, за кој ќе се гласа идната недела. Извештајот за Македонија беше усвоен во Комисијата за надворешни работи пред ...

EK: Потребни се објаснувања од Унгарија за одлуката за азил

Телма - 22.11.2018

Европската комисија го дели ставот на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан дека одлуката да му се додели азил на Никола Груевски заслужува дополнителни објаснувања од страна на унгарските власти.

Стејт департмент: „Груевски да ја отслужи казната таму каде што е осуден“

ТВ21 - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Непсзава“. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

Канал5 - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava". Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија, смета Стејт Департмент

Фокус - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava“. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

Европската комисија немоќна пред одлуката на Унгарија да му додели азил на Груевски

Фокус - 22.11.2018

Европската комисија го дели ставот на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан дека одлуката да му се додели азил на Никола Груевски заслужува дополнителни објаснувања од страна на унгарските власти.

Ако Груевски замине од Унгарија во друга земја на ЕУ може да биде уапсен

Сакам да кажам - 22.11.2018

Избеганиот осуден експремиер Никола Груевски, кој од властите во Унгарија доби политички азил, не може да патува во државите на Европската унија од Шенген зоната, а уште помалку во оние членки на ЕУ (Велика Британија, Ирска, Швајцарија и ...

Стејт Департментот го повтори ставот дека на Груевски треба да му се суди во Македонија

Алсат-М - 22.11.2018

Унгарскиот весник „Непсава“, до американскиот Стејт департмент, упати барање за став по издавањето азил на поранешниот премиер Груевски од страна на унгарските власти. Од министерството за надворешни работи на САД ги повторија својот став дека на ...

Со новиот Стоп Сорос закон против мигранти Груевски е единствениот што доби азил во Унгарија

Сакам да кажам - 22.11.2018

Осудениот експремиер Никола Груевски е единственото лице кое добило азил во Унгарија од 1 јули, објави унгарскиот весник ХВГ. Барањето на Груевски за азил беше одобрено за само неколку дена, што според тамошната канцеларија на Хелсиншкиот комитет за ...

EK: Потребни се објаснувања од Унгарија за одлуката за азил

Канал5 - 22.11.2018

Европската комисија го дели ставот на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан дека одлуката да му се додели азил на Никола Груевски заслужува дополнителни објаснувања од страна на унгарските власти.

ЕК: Потребни се објаснувања од Унгарија за одлуката за азил

Канал5 - 22.11.2018

Се засилува политичкиот притисок врз Унгарија по одлуката да се даде азил на екс премиерот Никола Груевски. По еврокомесарот Јохан Хан кој единствен до сега бараше објаснување од унгарската влада, денеска и портпаролот на Европската комисија ...

Европската Унија ограничена во можноста да реагира за азилот на Груевски

Канал5 - 22.11.2018

Унгарија сѐ уште не и дала официјални одговори на Европската Комисија за статусот на поранешниот премиер Никола Груевски. Штурите одговори на Европската Комисија за азилот на Груевски во Унгарија во голем дел се должат на недостатокот на информации ...

По Хан и ЕК бара објаснување од Унгарија за азилот на Груевски

Телма - 22.11.2018

Не можете да избегате од владеењето на правото, ова е ставот на Европската комисија за бегството и азилот на Никола Груевски во Унгарија, но таа не сака да ја коментира одлуката на унгарскиот суд за одобрениот заил на поранешниот премиер на ...

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

Press24 - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava“. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

Независен - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava“. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

Стејт департмент: Груевски беше осуден во темелен и транспарентен судски процес, треба да продолжи да му се суди во ...

МКД - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava". Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

ОЈО и МВР се уште истражуваат како побегнал, САД бара на Груевски да му се суди во Македонија

Сител - 22.11.2018

Внатрешната контрола на МВР и Јавното обвинителството се уште утврдуваат како екс премиерот Груевски побегна во Унгарија. По цели 10 дена, министерот за внатрешни вели дека истрагата треба да покаже каде потфрли безбедносниот системот, бидејќи сите ...

(ВИДЕО) Какви бенефити ужива Груевски во Будимпешта

Макфакс - 22.11.2018

Осудениот Никола Груевски, по добивањето азил од Унгарија, може слободно да шета на улиците во Будимпешта. Законот за азилот, кој ги утврдува правата и обврските на бегалците, предвидува Груевски да добие документ за лична идентификација, но и ...

Европска Комисија: Случајот со Груевски треба да се гледа исклучиво од правен, а не од политички аспект

Макфакс - 22.11.2018

Од Европската Комисија на чие чело е Жан Клод Јункер, на прашање на унгарските медиуми во врска со случајот на поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, одговориле дека истиот не треба да се политизира и оти очекуваат сите страни да ...

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

+инфо - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava“. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

Вашингтон: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

Нова ТВ - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava“. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

Слободен Печат - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava”. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

ЕК: Потребни се објаснувања од Унгарија за одлуката за азил

+инфо - 22.11.2018

Европската комисија го дели ставот на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан дека одлуката да му се додели азил на Никола Груевски заслужува дополнителни објаснувања од страна на унгарските власти.

EK: Потребни се објаснувања од Унгарија за одлуката за азил

А1 On - 22.11.2018

Европската комисија го дели ставот на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан дека одлуката да му се додели азил на Никола Груевски заслужува дополнителни објаснувања од страна на унгарските власти.

EK: Потребни се објаснувања од Унгарија за одлуката за азил

МКД - 22.11.2018

Европската комисија го дели ставот на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан дека одлуката да му се додели азил на Никола Груевски заслужува дополнителни објаснувања од страна на унгарските власти.

ЕК: Нема бегање од владеење на правото, Унгарија да ја објасни одлуката за Груевски

Press24 - 22.11.2018

Европската комисија го дели ставот на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан дека одлуката да му се додели азил на Никола Груевски заслужува дополнителни објаснувања од страна на унгарските власти.

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

Сител - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava“. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

EК - Потребни се објаснувања од Унгарија за азилот за Груевски

Р.С.Европа - 22.11.2018

Европската комисија го дели ставот на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан дека одлуката да му се додели азил на Никола Груевски заслужува дополнителни објаснувања од страна на унгарските власти.

EK: Потребни се објаснувања од Унгарија за одлуката за азил

Сител - 22.11.2018

Европската комисија го дели ставот на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан дека одлуката да му се додели азил на Никола Груевски заслужува дополнителни објаснувања од страна на унгарските власти.

Унгарскиот Хелсиншки: Груевски доби ВИП-третман, a силувана жена остана без азил во Унгарија

А1 On - 22.11.2018

Влезот на азилантот Никола Груевски во Унгарија сè уште е спорен за тамошниот Хелсиншки комитет. Од таму велат дека според законите, унгарските власти може да дозволат пристап до територијата на Унгарија со посебна дозвола, но додаваат дека тие ...

Унгарскиот Хелсиншки комитет: Груевски доби ВИП-третман, a силувана жена остана без азил во Унгарија

Слободен Печат - 22.11.2018

Влезот на азилантот Никола Груевски во Унгарија сè уште е спорен за тамошниот Хелсиншки комитет. Од таму велат дека според законите, унгарските власти може да дозволат пристап до територијата на Унгарија со посебна дозвола, но додаваат дека тие ...

Европската Унија ограничена во можноста да реагира за азилот на Груевски

А1 On - 22.11.2018

Унгарија сѐ уште не и дала официјални одговори на Европската Комисија за статусот на поранешниот премиер Никола Груевски. Штурите одговори на Европската Комисија за азилот на Груевски во Унгарија во голем дел се должат на недостатокот на информации ...

ЕУ е ограничена во можноста да реагира за азилот на Груевски

Нова ТВ - 22.11.2018

Унгарија сѐ уште не и дала официјални одговори на Европската Комисија за статусот на поранешниот премиер Никола Груевски. Штурите одговори на Европската Комисија за азилот на Груевски во Унгарија во голем дел се должат на недостатокот на информации ...

Европратеникот Јавор: Бегството на Груевски можеби е договор на други земји од ЕУ и САД

+инфо - 22.11.2018

Унгарија сѐ уште не и дала официјални одговори на Европската Комисија за статусот на поранешниот премиер Никола Груевски. Штурите одговори на Европската Комисија за азилот на Груевски во Унгарија во голем дел се должат на недостатокот на информации ...

Европската Унија ограничена во можноста да реагира за азилот на Груевски

Слободен Печат - 22.11.2018

Поради тоа и Европската Комисија очекува дополнителни објаснувања од страна на владата на Виктор Орбан за причините и основите за доделување азил, како што порача денеска портпаролот на Европската Комисија, Маргаритис Шинас, но и еврокомесарот ...

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

А1 On - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava“. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

И после 10 дена Оливер Спасовски не знае како му побегна Груевски

Press24 - 22.11.2018

Внатрешната контрола на МВР и Јавното обвинителството се уште утврдуваат како екс премиерот Груевски побегна во Унгарија. По цели 10 дена, министерот за внатрешни вели дека истрагата треба да покаже каде потфрли безбедносниот системот, бидејќи сите ...

Mинистерот Димитров реагира за азилот на Груевски, но не и за Грујевски и Бошковски

МКД - 22.11.2018

Во случајот со добиениот азил на Никола Груевски во Унгарија, министерот за надворешни работи Никола Димитров го повика унгарскиот амбасадор, побара од Унгарија да го почитува принципот на владеење на парвото, најавува остра реакција на средбата со ...

„Унгарија денес“: Стејт Департментот смета дека Груевски треба да биде екстрадиран

Макфакс - 22.11.2018

Унгарскиот весник „Непсзава“ повторно побарал мислење од „Стејт Департментот“ за случајот со експремиерот, Никола Груевски по добивањето на политички азил од страна на унгарските власти, пренесе „Унгарија денес“.

Европската Унија ограничена во можноста да реагира за азилот на Груевски

МКД - 22.11.2018

Унгарија сѐ уште не и дала официјални одговори на Европската Комисија за статусот на поранешниот премиер Никола Груевски. Штурите одговори на Европската Комисија за азилот на Груевски во Унгарија во голем дел се должат на недостатокот на информации ...

ВИДЕО: Какви бенефити ужива Груевски во Будимпешта?

А1 On - 22.11.2018

Осудениот Никола Груевски, по добивањето азил од Унгарија, може слободно да шета на улиците во Будимпешта. Законот за азилот, кој ги утврдува правата и обврските на бегалците, предвидува Груевски да добие документ за лична идентификација, но и ...

Здравствена заштита, вработување, гласање на избори - какви бенефити ужива Груевски во Унгарија

Press24 - 22.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски, по добивањето азил од Унгарија, може слободно да шета на улиците во Будимпешта. Законот за азилот, кој ги утврдува правата и обврските на бегалците, предвидува Груевски да добие документ за лична идентификација, ...

Унгарскиот Хелсиншки: Груевски доби ВИП-третман, a силувана жена остана без азил во Унгарија

Макфакс - 22.11.2018

Влезот на азилантот Никола Груевски во Унгарија сè уште е спорен за тамошниот Хелсиншки комитет. Од таму велат дека според законите, унгарските власти може да дозволат пристап до територијата на Унгарија со посебна дозвола, но додаваат дека тие ...

EK: Потребни се објаснувања од Унгарија за одлуката да му се додели азил на Груевски

Мета - 22.11.2018

Европската комисија го дели ставот на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан дека одлуката да му се додели азил на Никола Груевски заслужува дополнителни објаснувања од страна на унгарските власти.

Унгарски европратеник: Не би ме изненадило бегството на Груевски да е во договор со разузнавачките служби на другите ...

еМагазин - 22.11.2018

Унгарија сѐ уште не и дала официјални одговори на Европската Комисија за статусот на поранешниот премиер Никола Груевски. Штурите одговори на Европската Комисија за азилот на Груевски во Унгарија во голем дел се должат на недостатокот на информации ...

Унгарски европратеник: Не би ме изненадило бегството на Груевски да е во договор со разузнавачките служби на другите ...

Вечер Прес - 22.11.2018

Унгарија сѐ уште не и дала официјални одговори на Европската Комисија за статусот на поранешниот премиер Никола Груевски. Штурите одговори на Европската Комисија за азилот на Груевски во Унгарија во голем дел се должат на недостатокот на информации ...

Европска комисија: Случајот со Груевски треба да се гледа исклучиво од правен, а не од политички аспект

24Инфо - 22.11.2018

Европска комисија: Случајот со Груевски треба да се гледа исклучиво од правен, а не од политички аспект Од Европската комисија, на чие чело е Жан Клод Јункер, на прашање од унгарските медиуми во врска со случајот на поранешниот македонски премиер ...

Унгарскиот Хелсиншки: Груевски доби ВИП-третман, a силувана жена остана без азил во Унгарија

Centar - 22.11.2018

Влезот на азилантот Никола Груевски во Унгарија сè уште е спорен за тамошниот Хелсиншки комитет. Од таму велат дека според законите, унгарските власти може да дозволат пристап до територијата на Унгарија со посебна дозвола, но додаваат дека тие ...

Стејт Департментот повтори дека на Груевски треба да му се суди во Македонија

Пулс24 - 22.11.2018

Стејт Департментот одговори дека обрнува посебно внимание на случајот со Груевски, особено по добивањето на азилот. Оттаму ја повторуваат претходната позиција, посочувајќи дека поранешниот премиер е осуден на две години казна затвор во транспарентен ...

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

Бриф - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava“. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

Унгарскиот Хелсиншки: Груевски доби ВИП-третман, a силувана жена остана без азил во Унгарија

24Инфо - 22.11.2018

Влезот на азилантот Никола Груевски во Унгарија сè уште е спорен за тамошниот Хелсиншки комитет. Од таму велат дека според законите, унгарските власти може да дозволат пристап до територијата на Унгарија со посебна дозвола, но додаваат дека тие ...

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

Вечер Прес - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava“. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

Мета - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava”. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

24Инфо - 22.11.2018

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava”.

Груевски лаже дека братот на премиерот му сугерирал дека ќе му биде одложена казната, ако убеди пратеници да гласат за ...

еМагазин - 22.11.2018

Од Владата за еМагазин велат дека во целост ги отфрлаат како невистинити тврдењата на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, наведени во неговото барање за азил во Унгарија. еМагазин ја праша Владата дали е точно дека на Груевски му било ...

И СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ МУ „СРЖА“ НА ОРБАН: Груевски треба да одговара во Македонија

Фактор - 22.11.2018

Унгарските медиуми се поврзале со Стејт департментот на САД, за да добијат мислење по однос на добиениот политички азил на бегалецот Никола Груевски во Унгарија, откако локални унгарски медиуми ја пренесоа веста, а и самиот Груевски ја потврди.

Европската Унија ограничена во можноста да реагира за азилот на Груевски

Локално - 22.11.2018

Унгарија сѐ уште не и дала официјални одговори на Европската Комисија за статусот на поранешниот премиер Никола Груевски. Штурите одговори на Европската Комисија за азилот на Груевски во Унгарија во голем дел се должат на недостатокот на информации ...

Европската Унија ограничена во можноста да реагира за азилот на Груевски

MTM - 22.11.2018

Унгарија сѐ уште не и дала официјални одговори на Европската Комисија за статусот на поранешниот премиер Никола Груевски. Штурите одговори на Европската Комисија за азилот на Груевски во Унгарија во голем дел се должат на недостатокот на информации ...

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

Локално - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava“. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

Бундестагот тврди дека случајот Груевски „смрди до небо“

Centar - 22.11.2018

Германски пратеници од Бундестагот велат „Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти“, јави Дојче веле на македонски.

„Унгарија денес“: Стејт департментот смета дека Груевски треба да биде екстрадиран

Centar - 22.11.2018

Унгарскиот весник „Непсава“ повторно побарал мислење од Стејт департментот за случајот со експремиерот, Никола Груевски, по добивањето политички азил од страна на унгарските власти, пренесе „Унгарија денес“.

Стејт департмент: „Груевски да ја отслужи казната таму каде што е осуден“

4NEWS - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Непсзава“. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

Европратеникот Јавор: Бегството на Груевски можеби е договор на други земји од ЕУ и САД

Либертас - 22.11.2018

Унгарија сѐ уште не и дала официјални одговори на Европската Комисија за статусот на поранешниот премиер Никола Груевски. Штурите одговори на Европската Комисија за азилот на Груевски во Унгарија во голем дел се должат на недостатокот на информации ...

Стејт департмент уште еднаш порача дека на Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

еМагазин - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava“. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

Eвропската комисија „не може многу да направи тука“, но очекува дополнителни објаснувања од Унгарија за одлуката за ...

еМагазин - 22.11.2018

Европската комисија го дели ставот на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан дека одлуката да му се додели азил на Никола Груевски заслужува дополнителни објаснувања од страна на унгарските власти.

Груевски го привлече вниманието на цела Европа

CivilMedia - 22.11.2018

Маргаритис Шинас, портпаролот на ЕК , изјави дека од владеењето на правото не може да се избега и дека Унгарија како земја членка на ЕУ и Македонија земја кандидат за членство, треба да го штитат владеењето на правото.

Македонско МВР се уште истражува кој му помогнал на Груевски да побегне од Македонија

Вечер Прес - 22.11.2018

По речиси две недели од бегството на екс премиерот Никола Груевски, вчера се огласи министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој информира дека внатрешната контрола на МВР и Обвинителството работат на утврдување на начинот на кој Груевски ...

„Унгарија денес“: Стејт Департментот смета дека Груевски треба да биде екстрадиран

24Инфо - 22.11.2018

Унгарскиот весник „Непсзава“ повторно побарал мислење од „Стејт Департментот“ за случајот со експремиерот, Никола Груевски по добивањето на политички азил од страна на унгарските власти, пренесе „Унгарија денес“.

Случајот „Груевски“ како игри без граници

Н.Македонија - 22.11.2018

Одлуката на Унгарија да му додели политички азил на поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, ја вжешти политичката клима. Најразлични реакции и коментари пристигнуваат од сите страни, и во земјава и надвор од неа.

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

Н.Македонија - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava“. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

1tv - 22.11.2018

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava“. Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата ...

Доколку на Груевски му е одобрен статус на бегалец, за 5 години ќе може слободно да живее и работи во било која земја ...

1tv - 22.11.2018

Унгарија сѐ уште не и дала официјални одговори на Европската Комисија за статусот на поранешниот премиер Никола Груевски. Штурите одговори на Европската Комисија за азилот на Груевски во Унгарија во голем дел се должат на недостатокот на информации ...

EK: Потребни се објаснувања од Унгарија за одлуката за азил

1tv - 22.11.2018

Според Јавор, оваа одлука е спротивна на директива на ЕУ од 2011 година. ЕК сепак не сака да прејудицира кој ќе биде одговорот на Аврамопулос, изјави ...

Експерт од МВР објаснува: Смее ли Груевски да замине од Унгарија?

365 - 22.11.2018

Осудениот експремиер Никола Груевски доби политички азил од Унгарија, но тоа не значи дека може слободно да ја напушти земјата – не може да патува во државите на Европската унија од Шенген зоната, а уште помалку во оние членки на ЕУ (Велика ...

Рот: Азилот е човеково право, но не и за пријателите на премиерот за да избегаат од правдата

Канал5 - 21.11.2018

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот упати критики до унгарските власти за доделувањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, со што му помагаат да избегне соочување со правдата.

Европарламентарецот Јавор бара од ЕК да се изјасни за азилот на Груевски

Телма - 21.11.2018

Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот за миграција и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое бара од Европската Комисија да го каже ставот за доделениот азил на поранешниот македонски ...

„Груевски е осуден за корупција во Македонија, не може да добие азил“, вели европратеникот Јавор

Фокус - 21.11.2018

Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот за миграција и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое бара од Европската Комисија да го каже ставот за доделениот азил на поранешниот македонски ...

Рот: Азилот е човеково право, но не и за пријателите на премиерот за да избегаат од правдата

Телма - 21.11.2018

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот упати критики до унгарските власти за доделувањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, со што му помагаат да избегне соочување со правдата.

Германскиот Бундестаг прашува дали бегството на Груевски е со дозвола на македонските власти

Фокус - 21.11.2018

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, истакнуваат пратеници во германскиот Бундестаг на барање на Дојче веле да ја коментираат ...

Бундестаг: Случајот Груевски „смрди"

Канал5 - 21.11.2018

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, истакнуваат пратеници во германскиот Бундестаг на барање на Дојче Веле. .

Бундестаг: Случајот Груевски „смрди“

Телма - 21.11.2018

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, истакнуваат пратеници во германскиот Бундестаг на барање на Дојче веле да ја коментираат ...

Рац: Нема докази дека има закани по животот на Груевски во Македонија

Фокус - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од “Политикал Капитал“ во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

Груевски објави дека добил азил во Унгарија, Мијалков во затвор за да се спречи ново бегство

Сакам да кажам - 21.11.2018

Осудениот експремиер и пратеник Никола Груевски објави на Фејсбук дека му е одобрен азил во Унгарија, една недела откако избега во оваа земја преку неколку држави, со цел да не оди на отслужување на двегодишна затворска казна.

Реакции во Будимпешта за експресното добивање азил

Канал5 - 21.11.2018

По добивањето азил на поранешниот премиер Никола Груевски вчера и денеска во Унгарија има бројни реакции за експресното добивање на овој документ. Повеќе за ова во извештајот на нашиот репортер во Будимпешта Александар Видиновски.

Веќе не може да го вратиме Груевски во Македонија, кажа Унгарскиот министер за правда

Сакам да кажам - 21.11.2018

Унгарскиот министер за правда Лазло Трошани кажа дека македонските власти попусто бараат екстрадиција на експремиерот Никола Груевски, бидејќи тој веќе не може да биде вратен во Македонија откако доби азил во Унгарија.

„Груевски може слободно да патува“, вели унгарскиот министер за правда

Алсат-М - 21.11.2018

Унгарскиот министер за правда Ласло Трошани, во изјава за унгарската телевизија ехо, рекол дека Груевски не може да биде екстрадиран во Македонија откако доби азил во Унгарија. Трошани додал дека Груевски е жртва на прогон и оти на еден поранешен ...

Рац: Нема докази дека имало закани по животот на Груевски

Телма - 21.11.2018

Унгарија нема да го екстрадира Груевски во Македонија, бидејќи сега откако доби азил, се смета за меѓунардно заштитена личност, анализираат унгарските експерти по меѓународно право. Тие велат дека ако Македонија докаже дека унгарските власти ...

Хан: Унгарија да објасни зошто Груевски доби азил

Канал5 - 21.11.2018

Брисел го покачи тонот. По неколкдневна резервираност и умерени реакции, еврокомесарот Јоханес Хан се огласи за случајот Груевски. Очекувам солидно објаснување од Виктор Орбан за основите за доделување азил на поранешниот македонски премиер, напиша ...

Бундестаг: случајот Груевски „смрди до небо“

Deutsche Welle - 21.11.2018

Случајот Груевски станува лакмус тест за веродостојноста на правната држава во Унгарија, се реагира од Бундестагот на бегството на експремиерот. Се вели и дека Орбан го поставил личното пријателство над правосилна одлука Унгарија да не се претвора ...

Македонија нема да ги влошува односите со Унгарија и соседите поради Груевски

Телма - 21.11.2018

Македонија ниту со Унгарија, ниту со соседните земји нема да ги влошува односите поради бегството на Груевски. Ова е ставот на шефот на дипломатијата Никола Димитров кој за тоа дали дипломатската реакција на Македонија кон Унгарија ќе се задржи само ...

Рац: Нема докази дека има закани по животот на Груевски во Македонија

Телма - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од “Политикал Капитал“ во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

Рац: Нема докази дека има закани по животот на Груевски во Македонија

Канал5 - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од "Политикал Капитал" во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

За азил одлучуваат земјите членки, велат од Европската Комисија

Фокус - 21.11.2018

Европската Комисија вели дека засега не добиле потврда од Унгарија дека му е одобрен на азил на експремиерот Груевски. – Се разбира запознаени сме со ситуацијата во врска со господинот Груевски, осуден за корупција во својата земја, стои во ...

Европарламентарецот Јавор бара од ЕК да се изјасни за азилот на Груевски

Канал5 - 21.11.2018

Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот за миграција и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос. Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот ...

Меѓународната потерница за азилантот Груевски може и да не се вклучи

Нова ТВ - 21.11.2018

Со азилот што екс премиерот Груевски го доби од унгарските власти тој ги добива истите права како што ги имаат унгарските граѓани. Тој може да работи, да побара социјална помош ако му е потребна, а бегалците кои добиле азил имаат право и на семејно ...

Рот: Азилот е човеково право, но не и за пријателите на премиерот за да избегаат од правдата

А1 On - 21.11.2018

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот упати критики до унгарските власти за доделувањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, со што му помагаат да избегне соочување со правдата.

Рот: Правото на азил е гест на хуманост за прогонетите, но не и за пријател на премиерот

Макфакс - 21.11.2018

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, упати критики до унгарските власти кои му доделија азил на поранешниот премиер Никола Груевски. „Правото на азил е човеково право.

Бундестаг: Случајот Груевски „смрди“

+инфо - 21.11.2018

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, истакнуваат пратеници во германскиот Бундестаг на барање на Дојче веле да ја коментираат ...

Бундестаг: Случајот Груевски „смрди“

А1 On - 21.11.2018

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, истакнуваат пратеници во германскиот Бундестаг на барање на Дојче веле да ја коментираат ...

Трошани: Груевски веќе не може да биде вратен во Македонија

Press24 - 21.11.2018

Унгарскиот министер за правда Лазло Трошани во синоќешното интервју за унгарската „Ехо ТВ“ кажа дека македонските власти попусто бараат екстрадиција на експремиерот Никола Груевски, бидејќи тој веќе не може да биде вратен во Македонија откако доби ...

Унгарскиот министер за правда: Груевски може да добие патнички документи и да ја напушти Унгарија

А1 On - 21.11.2018

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како бегалец и потоа да ја напушти Унгарија. Министерот тврди дека Унгарија не може да го екстрадира Груевски во ...

Бундестаг: Случајот Груевски „смрди“

Слободен Печат - 21.11.2018

Левицата во Бундестагот смета дека постапките во врска со бегството на Груевски се „исклучително чудни и загрижувачки“. Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по ...

Бундестаг: Случајот Груевски „смрди“

Независен - 21.11.2018

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, истакнуваат пратеници во германскиот Бундестаг на барање на Дојче веле да ја коментираат ...

Се огласи Бундестагот: Случајот Груевски „смрди“

Press24 - 21.11.2018

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, истакнуваат пратеници во германскиот Бундестаг на барање на Дојче веле да ја коментираат ...

За случајот Груевски германски пратеници од Орбан бараат да примени еднакви права за азил

МКД - 21.11.2018

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, истакнуваат пратеници во германскиот Бундестаг на барање на Дојче веле да ја коментираат ...

Груевски веќе не може да биде вратен во Македонија

Нетпрес - 21.11.2018

Унгарскиот министер за правда Лазло Трошани кажа дека македонските власти попусто бараат екстрадиција на експремиерот Никола Груевски, бидејќи тој веќе не може да биде вратен во Македонија откако доби азил во Унгарија.

ЕК: Очекуваме Унгарија да се однесува согласно правилата за азил без политизирање

+инфо - 21.11.2018

ЕК Европската Комисија вели дека засега не добиле потврда од Унгарија дека му е одобрен на азил на експремиерот Груевски. – Се разбира запознаени сме со ситуацијата во врска со господинот Груевски, осуден за корупција во својата земја, стои во ...

ЕК: Унгарија да се однесува согласно правилата за азил без политизирање

Слободен Печат - 21.11.2018

Европската Комисија вели дека засега не добиле потврда од Унгарија дека му е одобрен на азил на експремиерот Груевски. – Се разбира запознаени сме со ситуацијата во врска со господинот Груевски, осуден за корупција во својата земја, стои во ...

ЕК:Груевски е осуден за корупција, а за азил одлучуваат земјите членки

Нова ТВ - 21.11.2018

Eвропската Комисија вели дека засега не добиле потврда од Унгарија дека му е одобрен на азил на експремиерот Груевски. – Се разбира запознаени сме со ситуацијата во врска со господинот Груевски, осуден за корупција во својата земја, стои во ...

Рац: Нема докази дека има закани по животот на Груевски во Македонија

Слободен Печат - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од “Политикал Капитал” во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

ЕК: За азил одлучуваат земјите членки

А1 On - 21.11.2018

Европската Комисија вели дека засега не добиле потврда од Унгарија дека му е одобрен на азил на експремиерот Груевски. – Се разбира запознаени сме со ситуацијата во врска со господинот Груевски, осуден за корупција во својата земја, стои во ...

ЕК: Унгарија сѐ уште не потврдила дека одобрила азил за Груевски

Независен - 21.11.2018

Европската Комисија истакнува дека унгарските власти за сега не потврдиле дека одобриле азил за поранешниот премиер Никола Груевски. Поради тоа, ЕК сѐ уште не дава различни коментари од оние кои ги дава последните денови, а тоа е дека процесот не ...

Унгарија сѐ уште не потврдила дека одобрила азил за Груевски

МКД - 21.11.2018

Европската Комисија истакнува дека унгарските власти за сега не потврдиле дека одобриле азил за поранешниот премиер Никола Груевски. Поради тоа, ЕК сѐ уште не дава различни коментари од оние кои ги дава последните денови, а тоа е дека процесот не ...

Унгарија сѐ уште не ѝ потврдила на ЕУ дека одобрила азил за Груевски

Р.С.Европа - 21.11.2018

Европската комисија истакнува дека унгарските власти засега не потврдиле дека одобриле азил за поранешниот премиер Никола Груевски. Поради тоа, ЕК сѐ уште не дава различни коментари од оние кои ги дава последните денови, а тоа е дека процесот не ...

Унгарски европратеник до ЕК: Груевски не може да добие азил бидејќи е осуден за корупција

+инфо - 21.11.2018

Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот за миграција и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое бара од Европската Комисија да го каже ставот за доделениот азил на поранешниот македонски ...

ЕК: Унгарија сѐ уште не потврдила дека одобрила азил за Груевски

А1 On - 21.11.2018

Европската Комисија истакнува дека унгарските власти за сега не потврдиле дека одобриле азил за поранешниот премиер Никола Груевски. Поради тоа, ЕК сѐ уште не дава различни коментари од оние кои ги дава последните денови, а тоа е дека процесот не ...

Европарламентарецот Јавор бара од ЕК да се изјасни за азилот на Груевски

Независен - 21.11.2018

Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот за миграција и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое бара од Европската Комисија да го каже ставот за доделениот азил на поранешниот македонски ...

Европарламентарецот Јавор бара од ЕК да се изјасни за азилот на Груевски

МКД - 21.11.2018

Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот за миграција и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое бара од Европската Комисија да го каже ставот за доделениот азил на поранешниот македонски ...

Европарламентарецот Јавор бара од ЕК да се изјасни за азилот на Груевски

Press24 - 21.11.2018

Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот за миграција и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое бара од Европската Комисија да го каже ставот за доделениот азил на поранешниот македонски ...

Рац: Нема докази дека има закани по животот на Груевски во Македонија

А1 On - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од “Политикал Капитал“ во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

Рот: Азилот е човеково право, но не и за пријателите на премиерот за да избегаат од правдата

+инфо - 21.11.2018

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот упати критики до унгарските власти за доделувањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, со што му помагаат да избегне соочување со правдата.

Рац: Нема докази за закани по животот на Груевски во Македонија

Нова ТВ - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од “Политикал Капитал“ во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

Рот: Азилот е човеково право, но не и за пријателите на премиерот за да избегаат од правдата

Press24 - 21.11.2018

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот упати критики до унгарските власти за доделувањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, со што му помагаат да избегне соочување со правдата.

Рац: Груевски беше шверцуван низ цел Балкан од унгарските дипломатски служби

+инфо - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од „Политикал Капитал“ во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

Барањето азил во Унгарија откри дека власта нудела слобода во замена за гласање за промена на Уставот

Курир - 21.11.2018

Екс премиерот Никола Груевски откри дека власта нудела слобода во замена за гласање за промена на Уставот. Ова доаѓа откако причините наведени во барањето за азил ги објави унгарскиот весник „Маѓар Идок“ .

Рот: Азилот е човеково право, но не и за пријателите на премиерот за да избегаат од правдата

Независен - 21.11.2018

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот упати критики до унгарските власти за доделувањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, со што му помагаат да избегне соочување со правдата.

Рац: Нема докази дека има закани по животот на Груевски во Македонија

Независен - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од „Политикал Капитал“ во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Макфакс - 21.11.2018

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како бегалец и потоа да ја напушти Унгарија. Министерот тврди дека Унгарија не може да го екстрадира Груевски во ...

Бундестаг: Случајот Груевски „смрди до небо“

Нова ТВ - 21.11.2018

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, бараат пратениците во Бундестагот. На барање на ДВ да ја коментираат ситуацијата околу Груевски и ...

Европарламентарецот Јавор бара од ЕК да се изјасни за азилот на Груевски

А1 On - 21.11.2018

Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот за миграција и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое бара од Европската Комисија да го каже ставот за доделениот азил на поранешниот македонски ...

ЕК: Унгарија сѐ уште не потврдила дека одобрила азил за Груевски

Press24 - 21.11.2018

Европската Комисија истакнува дека унгарските власти за сега не потврдиле дека одобриле азил за поранешниот премиер Никола Груевски. Поради тоа, ЕК сѐ уште не дава различни коментари од оние кои ги дава последните денови, а тоа е дека процесот не ...

Кредибилитетот на Македонија и ЕУ загрозен, Русија трие раце

Р.С.Европа - 21.11.2018

Со давањето политички азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во Унгарија, која е членка на ЕУ и на НАТО, се доведува во прашање кредибилитетот на Европа, евротлантската иднина на Македонија, а корист од тоа може да има Москва.

Рац: Нема докази дека има закани по животот на Груевски во Македонија

Press24 - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од “Политикал Капитал“ во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

Рот со критики до Унгарија за азилот на Груевски

Нова ТВ - 21.11.2018

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот упати критики до унгарските власти за доделувањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, со што му помагаат да избегне соочување со правдата.

Власта му нудела слобода на Груевски во замена за уставни промени

Нетпрес - 21.11.2018

Екс премиерот Никола Груевски откри дека власта нудела слобода во замена за гласање за промена на Уставот. Ова доаѓа откако причините наведени во барањето за азил ги објави унгарскиот весник „Маѓар Идок“ .

Рот: Азил е хуман гест за политички прогонетите, а не гест за избегнување на правдата

Р.С.Европа - 21.11.2018

Михаел Рот, министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, на својот профил на Титер ги критикуваше унгарските власти поради доделувањето азил на поранешниот премиер Никола Груевски. „Правото на азил е човеково право.

Германски пратеници велат дека случајот Груевски „смрди до небо“

Р.С.Европа - 21.11.2018

Пратеници на германскиот Бундестаг велат „Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти“, објави Дојче веле.

Бундестаг: Случајот Груевски „смрди до небо“

Press24 - 21.11.2018

Случајот Груевски станува лакмус тест за веродостојноста на правната држава во Унгарија, се реагира од Бундестагот на бегството на експремиерот. Се вели и дека Орбан го поставил личното пријателство над правосилна одлука, објави Дојче Веле .

За Димитров „случајот Груевски“ ги обединува термините иронија и парадокс

Глас на Америка - 21.11.2018

Македонската дипломатија повторува дека очекува почитување на клучниот принцип на владеење на правото од секоја земја-членка на Унијата, вклучувајќи ја и Унгарија Македонија, барем засега, се воздржува од јасни одговори за тоа дали и какви ...

ЕК: Очекуваме Унгарија vво случајот со Груевски да се однесува согласно правилата за азил без политизирање

Либертас - 21.11.2018

Европската Комисија вели дека засега не добиле потврда од Унгарија дека му е одобрен на азил на експремиерот Груевски. – Се разбира запознаени сме со ситуацијата во врска со господинот Груевски, осуден за корупција во својата земја, стои во ...

„Војводо“, „маченику“, „Само напрет прецедатале“ – „Фејсбук“ гори по објавата на Груевски

Centar - 21.11.2018

Лавина реакции под најновата објава на статусот на „Фејсбук“ на избеганиот експремиер Никола Груевски во Унгарија. Откако на социјалната мрежа Груевски го објави неговиот најнов статус, за 1 час веќе има над 600 коментари и над 400 споделувања.

Рац: Нема докази дека има закани по животот на Груевски во Македонија

24Инфо - 21.11.2018

Рац: Нема докази дека има закани по животот на Груевски во Македонија Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од “Политикал Капитал” во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во ...

Германско МНР: Азилот е човеково право, но не и за пријателите на премиерот за да избегаат од правдата

еМагазин - 21.11.2018

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот упати критики до унгарските власти за доделувањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, со што му помагаат да избегне соочување со правдата.

Одговорноста за бегството на Груевски е кај полицијата, азилот не е неотповиклив – анализа во „Правда и неправда“

Либертас - 21.11.2018

Во однос на поранешниот премиер Никола Груевски и случајот „Тенк“ поради којшто побегна, судот ја заврши целата работа како што треба, смета консултантот Андреј Божиновски. -Според мене, одговорноста лежи во пропустот на органите на прогонот.

Груевски повторно хит во регионалните медиуми: Доби азил во Унгарија, Македонија го бара назад

еМагазин - 21.11.2018

Поранешниот македонски премиер, сега пратеник, Никола Груевски, кој избега во Унгарија каде што доби политички азил повторно е хит во регионалните медиуми. Медиумите во Србија, Хрватска, Словенија, Албанија… детално и ударно известуваат дека ...

Голем пораз или заговор: Владата, ЕУ и САД им должат одговори на граѓаните за азилот на Груевски

еМагазин - 21.11.2018

Лавината реакции кај македонските граѓани предизвика објавата на Фејсбук на екс-премиерот Никола Груевски дека добил политички азил од Унгарија, што значи дека за сега тој станува недостапен за македонските правосудни органи без разлика на тоа што ...

За азил одлучуваат земјите членки, велат од Европската Комисија

iPortal - 21.11.2018

Европската Комисија вели дека засега не добиле потврда од Унгарија дека му е одобрен на азил на експремиерот Груевски. – Се разбира запознаени сме со ситуацијата во врска со господинот Груевски, осуден за корупција во својата земја, стои во ...

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Centar - 21.11.2018

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како бегалец и потоа да ја напушти Унгарија. Министерот тврди дека Унгарија не може да го екстрадира Груевски во ...

Рац: Нема докази дека има закани по животот на Груевски во Македонија

iPortal - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од “Политикал Капитал“ во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

Европарламентарецот Јавор бара од ЕК да се изјасни за азилот на Груевски

24Инфо - 21.11.2018

Европарламентарецот Јавор бара од ЕК да се изјасни за азилот на Груевски Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот за миграција и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое бара од ...

По Унгарија на ред е и ЕУ: Европарламентарецот Јавор бара став за азилот на Груевски

Бриф - 21.11.2018

Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот за миграција и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое бара од Европската Комисија да го каже ставот за доделениот азил на поранешниот македонски ...

Бундестаг: Случајот Груевски „смрди“

24Инфо - 21.11.2018

Бундестаг: Случајот Груевски „смрди“ Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, истакнуваат пратеници во германскиот Бундестаг на ...

Рац: Груевски беше шверцуван низ цел Балкан

Либертас - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од „Политикал Капитал“ во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

ЕК: За азил одлучуваат земјите членки

24Инфо - 21.11.2018

ЕК: За азил одлучуваат земјите членки Европската Комисија вели дека засега не добиле потврда од Унгарија дека му е одобрен на азил на експремиерот Груевски. – Се разбира запознаени сме со ситуацијата во врска со господинот Груевски, осуден за ...

Рот упати критики до унгарските власти: Азилот е човеково право, но не и за пријателите на премиерот за да избегаат од ...

24Инфо - 21.11.2018

Рот упати критики до унгарските власти: Азилот е човеково право, но не и за пријателите на премиерот за да избегаат од правдата Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот упати критики до унгарските ...

Европска комисија: Унгарија сѐ уште не потврдила дека одобрила азил за Груевски

еМагазин - 21.11.2018

Европската Комисија истакнува дека унгарските власти за сега не потврдиле дека одобриле азил за поранешниот премиер Никола Груевски, пренесува МИА. Поради тоа, ЕК сѐ уште не дава различни коментари од оние кои ги дава последните денови, а тоа е дека ...

Европарламентарецот Јавор бара од ЕК да се изјасни за азилот на Груевски

Локално - 21.11.2018

Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот за миграција и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое бара од Европската Комисија да го каже ставот за доделениот азил на поранешниот македонски ...

ЕК: Унгарија сѐ уште не потврдила дека одобрила азил за Груевски

Бриф - 21.11.2018

Европската Комисија истакнува дека унгарските власти за сега не потврдиле дека одобриле азил за поранешниот премиер Никола Груевски. Поради тоа, ЕК сѐ уште не дава различни коментари од оние кои ги дава последните денови, а тоа е дека процесот не ...

Унгарија сѐ уште не потврдила дека одобрила азил за Груевски

24Инфо - 21.11.2018

Унгарија сѐ уште не потврдила дека одобрила азил за Груевски Европската Комисија истакнува дека унгарските власти за сега не потврдиле дека одобриле азил за поранешниот премиер Никола ...

Германскиот Бундестаг прашува дали бегството на Груевски е со дозвола на македонските власти

iPortal - 21.11.2018

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, истакнуваат пратеници во германскиот Бундестаг на барање на Дојче веле да ја коментираат ...

„Груевски е осуден за корупција во Македонија, не може да добие азил“, вели европратеникот Јавор

iPortal - 21.11.2018

Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот за миграција и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое бара од Европската Комисија да го каже ставот за доделениот азил на поранешниот македонски ...

Бундестаг: Случајот Груевски „смрди до небо“

Либертас - 21.11.2018

Случајот Груевски станува лакмус тест за веродостојноста на правната држава во Унгарија, се реагира од Бундестагот на бегството на експремиерот. Се вели и дека Орбан го поставил личното пријателство над правосилна ...

Со тоа што му е одобрен азил, Унгарија признава дека Груевски е жртва на прогон

Пулс24 - 21.11.2018

Тоа што од денес Никола Груевски и официјално е политички азилант подразбира дека може слободно да се движи низ Унгарија, па дури и да се вработи. И не само во Унгарија тој со документи може слободно да ја напушти Унгарија, ако сака, и да замине во ...

Бундестаг: Случајот Груевски „смрди“

Локално - 21.11.2018

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, истакнуваат пратеници во германскиот Бундестаг на барање на Дојче веле да ја коментираат ...

Рот: Правото на азил е гест на хуманост за прогонетите, но не и за пријател на премиерот

Centar - 21.11.2018

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, упати критики до унгарските власти кои му доделија азил на поранешниот премиер Никола Груевски. „Правото на азил е човеково право.

Трочањи: Нема екстрадиција на Груевски во Македонија, ако сака може и патни исправи да добие

Локално - 21.11.2018

Унгарскиот министер за правда Ласло Трочањи, изјави дека неговата држава не може да го екстрадира Никола Груевски бидејќи тој добил азил откако укажал дека против него се води фабрикуван судски процес.

Унгарија сѐ уште не потврдила дека одобрила азил за Груевски

MTM - 21.11.2018

Европската Комисија истакнува дека унгарските власти за сега не потврдиле дека одобриле азил за поранешниот премиер Никола Груевски. Поради тоа, ЕК сѐ уште не дава различни коментари од оние кои ги дава последните денови, а тоа е дека процесот не ...

ГЕРМАНСКИ ПРАТЕНИЦИ: Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Груевски

Фактор - 21.11.2018

Германски пратеници се со став дека случајот со поранешниот македонски премиер, Никола Груевски „смрди до небо“. Тие велат „Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило ...

Бундестаг: Случајот Груевски „смрди”

Вечер Прес - 21.11.2018

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, истакнуваат пратеници во германскиот Бундестаг на барање на Дојче веле да ја коментираат ...

Унгарија сѐ уште не потврдила дека одобрила азил за Груевски

Локално - 21.11.2018

Европската Комисија истакнува дека унгарските власти за сега не потврдиле дека одобриле азил за поранешниот премиер Никола Груевски. Поради тоа, ЕК сѐ уште не дава различни коментари од оние кои ги дава последните денови, а тоа е дека процесот не ...

Унгарски аналитичар: Груевски беше шверцуван низ цел Балкан од унгарските дипломатски служби

еМагазин - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од “Политикал Капитал“ во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

Рац: Нема докази дека има закани по животот на Груевски во Македонија

Вечер Прес - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од “Политикал Капитал“ во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

Европарламентарецот Јавор бара од ЕК да се изјасни за азилот на Груевски

MTM - 21.11.2018

Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот за миграција и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое бара од Европската Комисија да го каже ставот за доделениот азил на поранешниот македонски ...

Рот и удри шлаканица на Унгарија поради Груевски

Фактор - 21.11.2018

Стигнаа и критики за Унгарија која му даде азил на екс премиерот, Никола Груевски. Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот упати критики до унгарските власти за доделувањето азил на Груевски, со што ...

Рац: Нема докази дека има закани по животот на Груевски во Македонија

Локално - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од “Политикал Капитал“ во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

Рац: Нема докази дека има закани по животот на Груевски во Македонија

Бриф - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од “Политикал Капитал“ во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

ЕК: За азил одлучуваат земјите членки

Н.Македонија - 21.11.2018

Eвропската Комисија вели дека засега не добиле потврда од Унгарија дека му е одобрен на азил на експремиерот Груевски. – Се разбира запознаени сме со ситуацијата во врска со господинот Груевски, осуден за корупција во својата земја – стои во ...

Рац: Нема докази дека има закани по животот на Груевски во Македонија

Н.Македонија - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од „Политикал Капитал“ во интервју за „Евроњуз“ изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

Бундестаг: Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Груевски

Н.Македонија - 21.11.2018

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, истакнуваат пратеници во германскиот Бундестаг на барање на Дојче веле да ја коментираат ...

Европарламентарецот Јавор бара од ЕК да се изјасни за азилот на Груевски

1tv - 21.11.2018

Унгарскиот европратеник од Зелените, Бенедек Јавор, му испрати официјално писмо на еврокомесарот за миграција и внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое бара од Европската Комисија да го каже ставот за доделениот азил на поранешниот македонски ...

Одговорноста за бегството на Груевски е кај полицијата, азилот не е неотповиклив – анализа во „Правда и неправда“

1tv - 21.11.2018

Во однос на поранешниот премиер Никола Груевски и случајот „Тенк“ поради којшто побегна, судот ја заврши целата работа како што треба, смета консултантот Андреј Божиновски. -Според мене, одговорноста лежи во пропустот на органите на прогонот.

(Видео) Рац: Груевски беше шверцуван низ цел Балкан

1tv - 21.11.2018

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од „Политикал Капитал“ во интервју за Евроњуз изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ако биде вратен во Македонија.

Рот: Азилот е човеково право, но не и за пријателите на премиерот за да избегаат од правдата

1tv - 21.11.2018

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот упати критики до унгарските власти за доделувањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, со што му помагаат да избегне соочување со правдата.

Право на гласање, парична помош, работа… Што сé добива Груевски со азилот во Унгарија?

365 - 21.11.2018

Опозициските медиуми обвинуваат дека унгарската влада прекршила низа домашни и меѓународни закони и дека унгарскиот премиер Виктор Орбан ја претворил земјата во дом на „политичко ѓубре“, а претседателот на парламентарниот Одбор за национална ...

Унгарија преку министерот за правда практично ја одби екстрадицијата на Груевски

AKO - 21.11.2018

,,Не можеме да го вратиме поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, откако доби азил“ изјави унгарскиот министер за правда Лазло Трошани. Според него, македонските власти попусто бараат екстрадиција на експремиерот Никола Груевски, бидејќи со ...

Бундестаг: Случајот Груевски „смрди“

1tv - 21.11.2018

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, истакнуваат пратеници во германскиот Бундестаг на барање на Дојче веле да ја коментираат ...

Порака од Унгарија: Залудно е барањето на Македонија за екстрадиција на Груевски

365 - 21.11.2018

Со одобрувањето на политички азил за Никола Груевски, Унгарија признава дека македонскиот експремиер е жртва на прогон и затоа не може да биде екстрадиран. Попусто е барањето за екстрадиција на Македонија, порачал унгарскиот министер за правда – ...

На Груевски му е одобрен азил поради опасност дека ќе биде предмет на прогон во Македонија

Фокус - 20.11.2018

Унгарската канцеларија за имиграција утврдила дека осудениот екс премиер, Никола Груевски, е во опасност да биде предмет на прогон поради неговото политичко минато. Од тие причини на Груевски му е одобрено барањето за азил, пренесува унгарскиот ...

Груевски на фејсбук: Добив азил од Унгарија

Алсат-М - 20.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски на својот фејсбук профил објави информација дека унгарските власти му го одобриле барањето за азил. Во текстот меѓудругото се ...

Одобрено барањето за политички азил на Груевски?!

Канал5 - 20.11.2018

Унгарија пред истекот на рокот одговори на апликацијата на екс премиерот Груевски за политички азил во земјата. Унгарските медиуми пишуваат дека одлуката не е формално потврдена, но оти веројатно, барањето на поранешниот премиер му е веќе одобрено.

Груевски: Унгарија ми дозволи азил

ТВ21 - 20.11.2018

Никола Груевски доби азил од унгарските власти. Оваа информација тој ја соопшти самиот повторно преку својот „Фејсбук“ профил на кој пред неколку дена напиша дека се наоѓа во Будимпешта и дека ќе бара азил.

Унгарските власти го прифатиле барањето за азил на Груевски

Deutsche Welle - 20.11.2018

Поранешниот македонски премиер пред надлежните во Унгарија тврдел дека животот му е загрозен и дека е цел на политички прогон. Иванов му нудел амнестија на Груевски, но тој се плашел дека судот ќе успее да ја анулира.

Груевски на Фејсбук потврди дека добил политички азил во Унгарија

Канал5 - 20.11.2018

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски попладнево на својот Фејсбук потврди дека добил политички азил од Унгарија."> – Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање ...

Унгарија ми одобри азил, се пофали Избеганиот Груевски на Фејсбук

Сакам да кажам - 20.11.2018

Избеганиот осуден премиер Никола Груевски пред малку преку Фејсбук соопшти дека Унгарија одговорила позитивно на неговото барање за добивање политички азил. „Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно ...

Груевски напишал дека братот на Заев и главен обвинител му понудиле непристоен предлог?

ТВ21 - 20.11.2018

Според пишувањата на унгарскиот весник „Маѓар идок“, во барањето за азил кое Груевски го поднел, напишал дека добил понуда од блиски луѓе на премиерот Заев, но тој ја одбил. „Кога се обидел да ја одложи казната, братот на премиерот Заев и главниот ...

Груевски доби политички азил!

Канал5 - 20.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски и официјално доби политички азил. Информацијата, доцна попладнево ја потврди и самиот Груевски на Фејсбук, образложувајќи ги воедно и причините за бегството од Македонија.

Груевски: Унгарија ми го одобри барањето за политички азил

Телма - 20.11.2018

Будимпешта ги отвори своите врати за првиот македонски политички азилант, а Никола Груевски преку фејсбук го потврди неговиот нов дом покрај Дунав, во Унгарија – земја членка на НАТО и на ЕУ.

Унгарски медиуми: Донесена е одлука за барањето за азил на Груевски

Фокус - 20.11.2018

Канцеларијата за имиграции и азил донела одлука за барањето на поранешниот македонски премиер Никола Груевски за политички азил во Унгарија, објавуваат претпладнево унгарските медиуми. Повеќето медиуми ја пренесуваат веста на „Хунгариан Тајмс“, кој ...

Унгарија донела одлука за барањето на Груевски?

Канал5 - 20.11.2018

Според дел од унгарските медиуми, канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија веќе има донесено одлука за барањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски. Сепак, дали неговото барање е прифатено или не, се уште не се открива во ...

Мagyar idok": Груевски доби азил во Унгарија

Канал5 - 20.11.2018

Канцеларијата за имиграција и бегалци на Унгарија му одобри азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, објави попладнево провладиниот унгарски весник „Мagyar idok", повикувајќи се на извори во Канцеларијата и во Владата.

Унгарија донела одлука за барањето на Груевски

Алсат-М - 20.11.2018

Според дел од унгарските медиуми, Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија веќе има донесено одлука за барањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски. Сепак, дали неговото барање е прифатено или не, се уште не се открива во ...

Груевски доби азил во Унгарија

Фокус - 20.11.2018

Унгарската Канцеларија за миграција го одобрила барањето на осудениот екс премиер, Никола Груевски, за политички азил во Унгарија, соопштуваат неофицијално унгарските медиуми. Во експресна постапка Груевски го добил азилот по основ на барањето кое ...

Условите во македонските затвори треба да бидат земени предвид, велат од кабинетот на Орбан за барањето за азил на ...

Сакам да кажам - 20.11.2018

Гергели Гулаш, шеф на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан Гергели, вели дека треба да се земат предвид и условите во македонските затвори, како и ситуацијата со македонското правосудство, кои добиваат лоши оценки во извештаите на Европската ...

Груевски доби политички азил во Унгарија?

Алсат-М - 20.11.2018

Неофицијално, унгарската Канцеларија за миграција го одобрила барањето на осудениот екс премиер, Никола Груевски, за политички азил во земјата. Информациите ги пренесоа дел од унгарските медиуми, кои уште изутринава објавија дека одлуката е донесена ...

Во барањето за азил на Груевски биле земени предвид условите во македонските затвори

Фокус - 20.11.2018

Унгарските медиуми соопштија дека на осудениот екс премиер, Никола Груевски, експресно му е одобрено барањето за политички азил во Унгарија. Иако нема официјална потврда на информацијата, од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, велат дека ...

Ројтерс: Груевски доби азил во Унгарија!

Алсат-М - 20.11.2018

Груевски доби азил во Унгарија, пренесе агенцијата Ројтерс повикувајќи се на унгарски медиуми блиски до власта. Медиумот, без да ги именува своите извори, открива дека унгарската канцеларија за имиграција и азил утврдила дека се исполнети законските ...

Одобрен азилот на Груевски, според унгарските медиуми

Телма - 20.11.2018

Азил му е одобрен на Груевски, под наслов ексклузивно, унгарскиот весник Маѓар Идок тврди дека поранешниот македонски премиер добил азил во Унгарија. Информацијата ја објави весникот Идок кој во Унгарија важи за близок до власта и до партијата Фидеш ...

Груевски се повикал на аболицијата на Иванов во барањето за азил во Унгарија

Сакам да кажам - 20.11.2018

Избеганиот осуден експремиер Никола Груевски се повикал на аболицијата на претседателот Ѓорге Иванов во барањето за азил пред унгарските власти, објави тамошниот весник „Маџар Идок“, според кој на Груевски веќе му е одобрен азил.

Кабинет на Орбан: Македонија има лошо судство и затвори, не сме сигурни дека Груевски имал фер судење

Сител - 20.11.2018

Македонија има лошо правосудство и очајни услови во затворите. Шефот на кабинетот на Орбан, Гергели Гулаш одговарајќи на пратеничко прашање изјави дека за ситуацијата во македонското правосудство говорат и извештаите на Европската комисија и Советот ...

Балканските медиуми: Унгарија му го одобри азилот на Груевски

Таратур - 20.11.2018

Додека македнските служби го спремаат барањето за екстрадиција на осуденот Никола Груевски за да ја издржува казната затвор во Македонија, унгарските и албанските медиуми пренесуваат дека Унгарија веќе му одобрила азил на Груевски и тоа експресно.

ФОТО: Груевски топ тема во регионот

Press24 - 20.11.2018

Унгарија позитивно одговорила на барањето на екс премиерот Никола Груевски за азил, јавува албанската агенција ИНА повикувајќи се на свои извори во кацеларијата за миграции на Унгарија. Според информациите кои ги објави ИНА, Груевски добил азил врз ...

Што пишуваат медиумите во Унгарија за азилот на Груевски

Press24 - 20.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски и денеска е на насловните страници на унгарските медиуми. Повеќето од нив објавија дека Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија веќе има донесено одлука за барањето азил на поранешниот македонски премиер, ...

Маневски за Фактор: Одлуката за азил му гарантира заштита на Груевски до крајот на животот

Курир - 20.11.2018

Михајло Маневски, поранешниот министер за правда од претходната власт, за „Фактор“ вели дека унгарските органи веќе позитивно одлучиле да го прифатат барањето за азил на поранешниот премиер Никола Груевски.

Кабинет на Орбан: Македонија има лошо судство и затвори - не сме сигурни дека Груевски имал фер судење

Press24 - 20.11.2018

Македонија има лошо правосудство и очајни услови во затворите. Шефот на кабинетот на Орбан, Гергели Гулаш одговарајќи на пратеничко прашање изјави дека за ситуацијата во македонското правосудство говорат и извештаите на Европската комисија и Советот ...

За азилот на Груевски помогнаа оценките на ЕУ за македонското судство и за условите во затворите

МКД - 20.11.2018

На вчерашната расправа во Парламентот на Унгарија за Никола Груевски, кој бараше азил во оваа држава, претставници на унгарската Влада рекоа дека постапката за азил се води и врз основа на оценките на ЕУ за судството во Македонија и за условите по ...

Груевски добива азил - ако се врати во Македонија животот му е во опасност

Press24 - 20.11.2018

Била спроведена детална проверка на податоците кои Груевски ги навел во апликацијата по што унгарските власти, пишува овој медиум, ги разгледувала стравувањата дека неговиот живот ќе биде во опасност ако се врати во Македонија затоа што македонските ...

Лошите услови во македонските затвори во прилог на азилот на Груевски

+инфо - 20.11.2018

Медиумите во регионот веќе на големо шпекулираат дека Груевски добил азил од Унгарија, иако оваа информација сѐ уште нема официјална потврда. Единствено што е потврдено денеска е дека одлуката за азил на Груевски е донесена од унгарските власти.

Кабинет на Орбан: Македонија има лошо правосудство и очајни услови во затворите, Груевски не добил фер судење

Слободен Печат - 20.11.2018

Македонија има лошо правосудство и очајни услови во затворите. Шефот на кабинетот на Орбан, Гергели Гулаш одговарајќи на пратеничко прашање изјави дека за ситуацијата во македонското правосудство говорат и извештаите на Европската комисија и Советот ...

Груевски добива азил, ако се врати во Македонија животот ќе му бил во опасност

+инфо - 20.11.2018

Поранешниот премиер, а сега осуденик Никола Груевски, ги исполнил условите да добие азил во Унгарија, објави ексклузивно Унгарски тајмс повикувајќи се на свои извори. Била спроведена детална проверка на податоците кои Груевски ги навел во ...

Унгарски тајмс: Груевски добива азил, животот ќе му бил во опасност ако се врати во Македонија

Слободен Печат - 20.11.2018

Поранешниот премиер, а сега осуденик Никола Груевски, ги исполнил условите да добие азил во Унгарија, објави ексклузивно Унгарски тајмс повикувајќи се на свои извори. Била спроведена детална проверка на податоците кои Груевски ги навел во ...

Ројтерс: Груевски доби азил во Унгарија

Курир - 20.11.2018

Никола Груевски доби азил во Унгарија, пренесе агенцијата Ројтерс повикувајќи се на унгарски медиуми блиски до власта. Медиумот, без да ги именува своите извори, открива дека унгарската канцеларија за имиграција и азил утврдила дека се исполнети ...

Исполнети се условите за Груевски да стане азилант во Унгарија, пишуваат унгарските медиуми

Макфакс - 20.11.2018

Експремиерот Никола Груевски и официјално е азилант во Унгарија, објавуваат унгарските медиуми повикувајќи се на се уште непотврдени информации кои во секој момент се очекува да бидат обелоденети од унгарската Влада.

Груевски доби азил во Унгарија

Нетпрес - 20.11.2018

Никола Груевски доби азил во Унгарија, објави новинската агенција „Ројтерс“ повикувајќи се на унгарски медиуми блиски до власта. Агенцијата, без да ги именува своите извори, открива дека унгарската канцеларија за имиграција и азил утврдила дека се ...

„Мagyar idok“: Груевски доби азил во Унгарија

Независен - 20.11.2018

Канцеларијата за имиграција и бегалци на Унгарија му одобри азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, објави попладнево провладиниот унгарски весник „Мagyar idok“, повикувајќи се на извори во Канцеларијата и во Владата.

Груевски – Добив азил во Унгарија, во затвор ми се спремаше ликвидација

Р.С.Европа - 20.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски на Фејсбук објави дека добил политички азил во Унгарија, поради тоа што е жртва на политички прогон во Македонија. Тој вели дека добил информација дека во затвор му се подготвува ликвидација.

Унгарски медиуми: Донесена е одлука за барањето за азил на Груевски

Слободен Печат - 20.11.2018

Канцеларијата за имиграции и азил донела одлука за барањето на поранешниот македонски премиер Никола Груевски за политички азил во Унгарија, објавуваат претпладнево унгарските медиуми. Повеќето медиуми ја пренесуваат веста на „Хунгариан Тајмс”, кој ...

Одлуката за азил му гарантира заштита на Груевски до крајот на животот

Нетпрес - 20.11.2018

Михајло Маневски, поранешниот министер за правда од претходната власт, за „Фактор“ вели дека унгарските органи веќе позитивно одлучиле да го прифатат барањето за азил на поранешниот премиер Никола Груевски.

Груевски: Добив азил од Унгарија

+инфо - 20.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски на својот Фејсбук профил објави информација дека унгарските власти му го одобриле барањето за азил. „Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за ...

Одобрен азилот на Груевски, испратено барањето за негова екстрадиција

OhridNews - 20.11.2018

Азил му е одобрен на Груевски, под наслов ексклузивно, унгарскиот весник Маѓар Идок тврди дека поранешниот македонски премиер добил азил во Унгарија. Информацијата ја објави весникот Идок кој во Унгарија важи за близок до власта и до партијата Фидеш ...

Груевски: Република Унгарија одговори позитивно на моето барање за политички азил

Алфа - 20.11.2018

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на својот Фејсбук профил соопшти дека Република Унгарија му одобрила политички ...

Груевски повторно се јави на Фејсбук: Унгарија му го одобри барањето за политички азил

Сител - 20.11.2018

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски попладнево на својот Фејсбук потврди дека добил политички азил во Унгарија. – Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање ...

Груевски: Добив азил во Унгарија

Репортер - 20.11.2018

Никола Груевски се јави повторно на Фејсбук да каже дека добил азил во Унгарија. Тој во пораката објасни дека продолжува да ја бара правдата. Изминатите неколку дена откако поранешниот премиер избега во Унгарија, целото внимание на јавноста е ...

Нова ТВ: Со азилот Груевски е слободен човек само во Унгарија

Слободен Печат - 20.11.2018

Доколку ја напушти Унгарија, ќе биде активирана меѓународната потерница и тој ќе биде уапсен како што беше екс премиерот на Хрватска Санадер, кога замина во Австрија. Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се ...

Грчките медиуми ја пренесуваат веста за азилот на Груевски во Унгарија

Press24 - 20.11.2018

„Груевски се спаси во Унгарија, потврди дека доби политички азил“; „Груевски потврди дека доби азил во Унгарија“; „Унгарија му даде политички азил на Груевски“; „Унгарија: Груевски доби политички азил“, се дел од насловите на текстовите, во ...

Грчките медиуми за азилот на Груевски во Унгарија

Независен - 20.11.2018

„Груевски се спаси во Унгарија, потврди дека доби политички азил“; „Груевски потврди дека доби азил во Унгарија“; „Унгарија му даде политички азил на Груевски“; „Унгарија: Груевски доби политички азил“, се дел од насловите на текстовите, во ...

Унгарија тврди дека Македонија има лошо правосудство и очајни услови во затворите

Сител - 20.11.2018

Владата на Унгарија не е сигурна дека екс премиерот Груевски добил фер судење во Македонија. Шефот на кабинетот на Орбан во помалку од една недела втор пат потенцираше дека Македонија има проблем со судството и условите во затворите.

Груевски на Фејсбук: Унгарија одговори позитивно на барањето за политички азил

Слободен Печат - 20.11.2018

- Во барањето за политички азил наведов дека истиот го барам заради политички прогон од новата влада предводен од партијата СДСМ - напишал Груевски. Поранешниот премиер кој веќе извесно време е во бегство, денеска на Фејсбук објави дека Унгарија го ...

Груевски доби азил: Кој добива, а кој губи?

Нетпрес - 20.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски доби азил во Унгарија. Ова значи дека тоа што Министерството за правда денеска го испрати барањето за екстрадиција „паѓа во вода“ и дека ќелијата која што се подготвуваше за Груевски во истражниот затвор Шуто ...

Груевски доби азил во Унгарија – на ФБ порача дека му подготвувале ликвидација во затвор

Алфа - 20.11.2018

Никола Груевски добил азил во Унгарија. Поранешниот премиер на својот фејсбук профил објави дека оваа членка на ЕУ одговорило позитивно на неговото барање, бидејќи во родната земја бил жртва на политички прогон.

„Војводо“, „маченику“, „Само напрет прецедатале“ – Лавина коментари на „Фејсбук“ по објавата на Груевски

Макфакс - 20.11.2018

Лавина реакции под најновата објава на статусот на „Фејсбук“ на избеганиот експремиер, Никола Груевски, во Унгарија. Откако на социјалната мрежа Греувски го објави неговиот најнов статус, за 1 час веќе има над 600 коментари и над 400 споделувања.

Со азил Груевски е слободен човек, но само на унгарска територија

Нова ТВ - 20.11.2018

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува професорката за човекови права Мирјана Најчевска.

„Баба Ванѓа и Нострадамус кажале дека еден човек ќе ја спаси Македонија, вие сте тој“ – коментари на објавата на ...

А1 On - 20.11.2018

Лавина реакции под најновата објава на статусот на „Фејсбук“ на избеганиот експремиер, Никола Груевски, во Унгарија. Откако на социјалната мрежа Греувски го објави неговиот најнов статус,тој собра над 700 коментари.

Грчки медиуми: Унгарија му даде политички азил на Груевски

Слободен Печат - 20.11.2018

Грчката новинска агенција потсетува дека Груевски побегна пред една седмица, а во периодот од 2006 до 2016 беше премиер. „Груевски се спаси во Унгарија, потврди дека доби политички азил“; „Груевски потврди дека доби азил во Унгарија“; „Унгарија му ...

Унгарија: Македонија има лоши оценки за правосудството и за затворите

+инфо - 20.11.2018

Владата на Унгарија не е сигурна дека екс премиерот Груевски добил фер судење во Македонија. Шефот на кабинетот на Орбан, Гергели Гулаш одговарајќи на пратеничко прашање изјави дека за ситуацијата во македонското правосудство говорат и извештаите на ...

„Зелена лупа“: Ќе бараме азил во Унгарија за сите жртви од времето на Груевски

Макфакс - 20.11.2018

Здружението на граѓани „Зелена лупа“ ги повика сите кои биле обесправени за време на владеењето на претходната Влада да ги посетат канцелариите на здружението за да им помогне околу докумантацијата и информациите како да побараат азил од Унгарија.

Здружението Зелена лупа нуди помош при аплицирање за азил во Унгарија

Нова ТВ - 20.11.2018

Здружението „Зелена лупа“ ги повикува сите жртви на правосудниот систем од времето на Никола Груевски да ги исконтактираат за барање азил во Унгарија. – Здружение Зелена лупа ве повикува сите вас што бевте апсени со специјалци на брутален начин, што ...

„Зелена лупа“: Сите жртви од времето на Груевски да не контактираат, ќе ви помогнеме за барање азил во Унгарија

А1 On - 20.11.2018

Граѓанското здружение „Зелена лупа“, во чија дејност е заложбата за владеењето на правото, ги повика сите кои биле обесправени за време на владеењето на претходната влада да ги посетат канцелариите на здружението за да им помогне околу ...

,Зелена лупа“: Нудиме помош за барања за азил во Унгарија

МКД - 20.11.2018

Граѓанското здружение „Зелена лупа“, во чија дејност е заложбата за владеењето на правото, ги повика сите кои биле обесправени за време на владеењето на претходната влада да ги посетат канцелариите на здружението за да им помогне околу ...

„Зелена лупа“: Ќе бараме азил во Унгарија за сите жртви од времето на Груевски

Независен - 20.11.2018

Граѓанското здружение „Зелена лупа“ преку соопштение ги повика сите кои биле обесправени за време на владеењето на претходната влада да ги посетат канцелариите на здружението за да им помогне околу документацијата и информациите како да побараат ...

„Зелена лупа“ нуди помош за сите жртви на режимот на Груевски

+инфо - 20.11.2018

Граѓанското здружение „Зелена лупа“ преку соопштение ги повика сите кои биле обесправени за време на владеењето на претходната влада да ги посетат канцелариите на здружението за да им помогне околу документацијата и информациите како да побараат ...

Унгарија донесе одлука за барањето за азил на Груевски

Курир - 20.11.2018

Дел од унгарските медиуми, денес објавија информација дека Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија веќе има донесено одлука за барањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски.

Унгарски медиуми: Донесена е одлука за барањето за азил на Груевски

Сител - 20.11.2018

– Канцеларијата за имиграции и азил донела одлука за барањето на поранешниот македонски премиер Никола Груевски за политички азил во Унгарија, објавуваат претпладнево унгарските медиуми. Повеќето медиуми ја пренесуваат веста на „Хунгариан Тајмс“, ...

Унгарски медиуми: Донесена е одлука за барањето за азил на Груевски

Независен - 20.11.2018

Канцеларијата за имиграции и азил донела одлука за барањето на поранешниот македонски премиер Никола Груевски за политички азил во Унгарија, објавуваат претпладнево унгарските медиуми. Повеќето медиуми ја пренесуваат веста на „Хунгариан Тајмс“, кој ...

Унгарски медиуми: Донесена е одлука за барањето за азил на Груевски

Нова ТВ - 20.11.2018

Канцеларијата за имиграции и азил донела одлука за барањето на поранешниот македонски премиер Никола Груевски за политички азил во Унгарија, објавуваат претпладнево унгарските медиуми, пренесе МИА.

Унгарија донесе одлука за барањето за азил на Груевски

Press24 - 20.11.2018

Според дел од унгарските медиуми, Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија веќе има донесено одлука за барањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски. Сепак, дали неговото барање е прифатено или не, се уште не се открива во ...

Унгарски медиуми тврдат: Груевски доби азил

Курир - 20.11.2018

Унгарски медиуми јавуваат дека нивните власти веќе донеле одлука за барањето за азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, но не кажуваат дали одговорот е позитивен или негативен.

ИНА: Одобрено барањето за азил на Груевски во Унгарија

Сител - 20.11.2018

Унгарија позитивно одговорила на барањето на екс премиерот Никола Груевски за азил, јавува албанската агенција ИНА повикувајќи се на свои извори во кацеларијата за миграции на Унгарија. Според информациите кои ги објави ИНА, Груевски добил азил врз ...

Унгарски медиуми тврдат дека на Груевски му е одобрен азил

Нетпрес - 20.11.2018

Унгарски медиуми јавуваат дека тамошните власти веќе донеле одлука за барањето за азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, но не кажуваат дали одговорот е позитивен или негативен.

Кабинет на Орбан: Македонија има лошо судство и затвори, не сме сигурни дека Груевски имал фер судење

Курир - 20.11.2018

Македонија има лошо правосудство и очајни услови во затворите. Шефот на кабинетот на Орбан, Гергели Гулаш одговарајќи на пратеничко прашање изјави дека за ситуацијата во македонското правосудство говорат и извештаите на Европската комисија и Советот ...

Унгарија донела одлука за барањето на Груевски, не се соопштува дали е одобрен азил

+инфо - 20.11.2018

Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија веќе донела одлука за барањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, пишува унгарски Тајмс. Сепак, дали е одобрен политички азил за екс македонскиот премиер се уште не се открива во ...

Адвокатот на Груевски убеден дека македонските власти го имаат неговиот број

Нетпрес - 20.11.2018

Поранешниот премиер Никола Грувески дента кога објави на неговиот фејсубк профил дека побарал политички азил во Унгарија му се јавил и му кажал дека е во Будимпешта и дека ќе го застапува во сите судски предмети што се водат против него, изјави во ...

Десковска: Не знам дали Груевски добил азил - обично тоа не оди толку брзо (ВИДЕО)

Press24 - 20.11.2018

Министерката за правда не знае дали Груевски добил азил во Унгарија. „Знам дека постапките за азил траат долго. Не знам, можеби тие спровеле некоја брза постапка“ – вели Десковска образоложувајќи дека Македонија ќе си го достави барањето за ...

ИНА: Одобрено барањето за азил на Груевски во Унгарија

Press24 - 20.11.2018

Унгарија позитивно одговорила на барањето на екс премиерот Никола Груевски за азил, јавува албанската агенција ИНА повикувајќи се на свои извори во кацеларијата за миграции на Унгарија. Според информациите кои ги објави ИНА, Груевски добил азил врз ...

Груевски доби азил, тврдат унгарски медиуми

МКД - 20.11.2018

Унгарски медиуми јавуваат дека нивните власти веќе донеле одлука за барањето за азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, но не кажуваат дали одговорот е позитивен или негативен.

Македонија има лошо судство и затвори, не сме сигурни дека Груевски имал фер судење

Нетпрес - 20.11.2018

Македонија има лошо правосудство и очајни услови во затворите. Шефот на кабинетот на Орбан, Гергели Гулаш одговарајќи на пратеничко прашање изјави дека за ситуацијата во македонското правосудство говорат и извештаите на Европската комисија и Советот ...

„Мagyar idok“: Груевски доби азил во Унгарија

MTM - 20.11.2018

Канцеларијата за имиграција и бегалци на Унгарија му одобри азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, објави попладнево провладиниот унгарски весник „Мagyar idok“, повикувајќи се на извори во Канцеларијата и во Владата.

Унгарски медиуми: Исполнети се условите за Груевски да стане азилант во Унгарија

24Инфо - 20.11.2018

Експремиерот Никола Груевски и официјално е азилант во Унгарија, објавуваат унгарските медиуми повикувајќи се на се уште непотврдени информации кои во секој момент се очекува да бидат обелоденети од унгарската Влада.

Исполнети се условите за Груевски да стане азилант во Унгарија, пишуваат унгарските медиуми

Centar - 20.11.2018

Експремиерот Никола Груевски и официјално е азилант во Унгарија, објавуваат унгарските медиуми повикувајќи се на се уште непотврдени информации кои во секој момент се очекува да бидат обелоденети од унгарската Влада.

Според унграските медиуми, одобрен е азилот на Груевски

CivilMedia - 20.11.2018

Според извори на Унгарски тајмс Никола Груевски, ги исполнил условите да добие азил во Унгарија. Според изворите на медиумот била спроведена детална проверка на податоците кои Груевски ги навел во апликацијата по што унгарските власти, пишува овој ...

Најчевска: Со азил Груевски е слободен човек, но само на унгарска територија

iPortal - 20.11.2018

Aзилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова професорката за човекови права Мирјана Најчевска.

Груевски доби азил во Унгарија

Локално - 20.11.2018

Унгарската Канцеларија за миграција го одобрила барањето на осудениот екс премиер, Никола Груевски, за политички азил во Унгарија, соопштуваат неофицијално унгарските медиуми. Во експресна постапка Груевски го добил азилот по основ на барањето кое ...

На Груевски му е одобрен азил поради опасност дека ќе биде предмет на прогон во Македонија

iPortal - 20.11.2018

Унгарската канцеларија за имиграција утврдила дека осудениот екс премиер, Никола Груевски, е во опасност да биде предмет на прогон поради неговото политичко минато. Од тие причини на Груевски му е одобрено барањето за азил, пренесува унгарскиот ...

Груевски се повикал на аболицијата на Иванов во барањето азил во Унгарија

Локално - 20.11.2018

Избеганиот осуден експремиер Никола Груевски се повикал на аболицијата на претседателот Ѓорге Иванов во барањето за азил пред унгарските власти, објави тамошниот весник „Маџар Идок“, според кој на Груевски веќе му е одобрен азил.

Донесена е одлука за барањето за азил на Груевски

MTM - 20.11.2018

Канцеларијата за имиграции и азил донела одлука за барањето на поранешниот македонски премиер Никола Груевски за политички азил во Унгарија, објавуваат претпладнево унгарските медиуми. Повеќето медиуми ја пренесуваат веста на „Хунгариан Тајмс“, кој ...

Не му ги бендисиле затворите што сам ги реновираше: Груевски доби азил?!

Бриф - 20.11.2018

Унгарските медиуми соопштија дека на осудениот екс премиер, Никола Груевски, експресно му е одобрено барањето за политички азил во Унгарија. Иако нема официјална потврда на информацијата, од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, велат дека ...

Во барањето за азил на Груевски биле земени предвид условите во македонските затвори

iPortal - 20.11.2018

Унгарските медиуми соопштија дека на осудениот екс премиер, Никола Груевски, експресно му е одобрено барањето за политички азил во Унгарија. Иако нема официјална потврда на информацијата, од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, велат дека ...

Врачена протестна нота за земјата која го прими Груевски

Фактор - 20.11.2018

Македонија бара Унгарија да го врати осудениот поранешен премиер, Никола Груевски. Вчера Министерството за надворешни работи упати протестна нота до Унгарија откако осудениот Груевски избега во Будимпешта и побара тој да биде вратен во Македонија.

Ројтерс: Груевски доби азил во Унгарија

Либертас - 20.11.2018

Унгарската Канцеларија за миграција го одобрила барањето на осудениот екс премиер, Никола Груевски, за политички азил во Унгарија, соопштуваат неофицијално унгарските медиуми. Ова го пренесе и светската новинска агенција Ројтерс.

Груевски: Добив азил оти Влaдата на Заев сакаше да ме ликвидира

24Инфо - 20.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски потврди дека добил азил во Унгарија преку Фејсбук, исто како што тоа го направи кога објави дека побарал азил во Унгарија и дека е во Будимпешта. Тој на профилот напиша подолго писмо во кое објаснува зошто избегал.

Груевски потврди дека Унгарија му одобрила азил

CivilMedia - 20.11.2018

„Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање политички азил заради политички прогон во Република Македонија. Во барањето за политички азил наведов дека истиот го барам ...

Кабинетот на Орбан за барањето за азил на Груевски: Треба да се земат предвид условите во македонските затвори и ...

Либертас - 20.11.2018

Шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Гергели Гулаш, вели дека треба да се земат предвид и условите во македонските затвори, како и ситуацијата со македонското правосудство, кои добиваат лоши оценки во извештаите на Европската ...

Твитер-реакции за азилот на Груевски: Уживај си ги парите и е.и си мајката

еМагазин - 20.11.2018

Откако денеска медиумите во Македонија цел ден пренесуваа информации од унгарските медиуми дека Никола Груевски добил азил во Унгарија, и во отсуство на официјални информации од двете страни, Груевски на Фејсбук си објави дека добил азил.

Маневски: Со азилот Унгарија на Груевски му гарантира заштита до крајот на животот

Либертас - 20.11.2018

Михајло Маневски, поранешниот министер за правда од претходната власт, за „Фактор“ вели дека унгарските органи веќе позитивно одлучиле да го прифатат барањето за азил на поранешниот премиер Никола Груевски.

Груевски: Унгарија ми дозволи азил

4NEWS - 20.11.2018

Никола Груевски доби азил од унгарските власти. Оваа информација тој ја соопшти самиот повторно преку својот „Фејсбук“ профил на кој пред неколку дена напиша дека се наоѓа во Будимпешта и дека ќе бара азил.

Груевски доби политички азил во Унгарија

CivilMedia - 20.11.2018

„Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање политички азил заради политички прогон во Република Македонија. Во барањето за политички азил наведов дека истиот го барам ...

Бомба од Унгарија: Груевски доби азил

Вечер Прес - 20.11.2018

Во Македонија се соочив со судии кои за секое мое или на мојата одбрана барање, чекаат инструкции како да одлучат од владата или од специјалниот јавен обвинител, од кого и самите судии се плашат, и кого го гледаат како претставник на актуелната ...

Унгарија се сомнева дека Груевски имал фер судење

Фактор - 20.11.2018

Унгарската Влада не е сигурна дека поранешниот македонски премиер, Никола Груевски добил фер судење во земјава. Шефот на кабинетот на премиерот, Виктор Орбан, Гергели Гулаш втор пат неделава истакна дека Македонија има проблем со судството и ...

Унгарски медиуми: Донесена е одлука за барањето за азил на Груевски

24Инфо - 20.11.2018

Унгарски медиуми: Донесена е одлука за барањето за азил на Груевски Канцеларијата за имиграции и азил донела одлука за барањето на поранешниот македонски премиер Никола Груевски за политички азил во Унгарија, објавуваат претпладнево унгарските ...

Кабинет на Орбан: Македонија има лоши затвори, Груевски не добил фер судење

Вечер Прес - 20.11.2018

Македонија има лошо правосудство и очајни услови во затворите. Шефот на кабинетот на Орбан, Гергели Гулаш одговарајќи на пратеничко прашање изјави дека за ситуацијата во македонското правосудство говорат и извештаите на Европската комисија и Советот ...

Унгарија донесе одлука за барањето за азил на Груевски?!

CivilMedia - 20.11.2018

Унгарските медиуми информираат дека Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија веќе има донесено одлука за барањето за азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски. Но, дали барањето е прифатено или не се уште не е познато.

Груевски со нов статус на Фејсбук, слави азил

Бриф - 20.11.2018

„Јас сум со Вас, вие гинете за мене“, напиша поранешниот премиер Никола Груевски на својот профил на Фејсбук. Тој ова го објави откако Република Унгарија, одговори позитивно на неговото, не знае кога, поднесено барање за добивање политички азил ...

Груевски добил азил во Унгарија?

24Инфо - 20.11.2018

Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија донела одлука за барањето на бегалецот Никола Груевски, но оттаму, нема детали дали е одобрено или одбиено, пишува „24.ху“. Унгарските медиуми веќе пишуваат дека барањето за азил на Груевски е одобрено.

Адвокатот Еленко Миланов гарантира дека МВР го има бројот на Груевски

Пулс24 - 20.11.2018

Во синоќешната емисија “Топ тема“ Еленко Миланов, еден од адвокатите на Никола Груевски изјави дека Груевски го исконтактирал и му кажал дека на тој телефон може да го контактира, а тој тоа го пријавил во судот.

Унгарските власти го прифатиле барањето за азил на Груевски

Тера - 20.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски на Фејсбук објави дека добил политички азил во Унгарија, поради тоа што е жртва на политички прогон во Македонија. Тој вели дека добил информација дека во затвор му се подготвува ликвидација.

Груевски доби азил во Унгарија

Centar - 20.11.2018

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски најверојатно експресно добил азил во Унгарија. Како што пишува провладиниот весник „Маѓар Идок“, а утрово пренесуваат повеќе онлајн портали, унгарските власти вчера донеле одлука за барањето на ...

Што прво нарачал Никола Груевски во Унгарија!?

Panika.be - 20.11.2018

Нашите извори блиски до чаршијата и угостителството дознаа што прво нарачал поранешниот премиер Никола Груевски кога стигнал во ...

Унгарските власти го прифатиле барањето за азил на Груевски

Либертас - 20.11.2018

Поранешниот македонски премиер пред надлежните во Унгарија тврдел дека животот му е загрозен и дека е цел на политички прогон. Иванов му нудел амнестија на Груевски, но тој се плашел дека судот ќе успее да ја анулира.

Груевски: Ми беше сугерирано од братот на премиерот и обвинителот, дека ќе ми биде одложена казната ако убедам ...

еМагазин - 20.11.2018

Поранешниот македонски премиер, сега пратеник, кој денеска на Фејсбук соопшти дека добил азил во Унгарија, каде избега пред неколку дена, во образложението за барање на азил меѓудругото тврди и дека му бил понуден пазар во замена за гласање за ...

МНР и врачи протестна нота на Унгарија поради бегството на Груевски

Мета - 20.11.2018

Министерството за надворешни работи упати протестна нота до Унгарија откако осудениот експремиер Никола Груевски избега во Будимпешта и побара азил. Денес во Министерството за надворешни работи бил повикан амбасадорот на Унгарија Ласло Дукс, на ...

Унгарски медиуми: По скратена постапка донесена одлука за барањето за азил на Груевски

еМагазин - 20.11.2018

Канцеларијата за имиграции и азил донела одлука за барањето на поранешниот македонски премиер Никола Груевски за политички азил во Унгарија, објавуваат денеска унгарските медиуми. Повеќето медиуми ја пренесуваат веста на „Хунгариан Тајмс“, кој ...

Грчки медиуми: „Груевски се спаси во Унгарија, потврди дека доби политички азил“

Вечер Прес - 20.11.2018

„Груевски се спаси во Унгарија, потврди дека доби политички азил”; „Груевски потврди дека доби азил во Унгарија”; „Унгарија му даде политички азил на Груевски”; „Унгарија: Груевски доби политички азил”, се дел од насловите на текстовите, во ...

Грчките медиуми за азилот на Груевски во Унгарија

Локално - 20.11.2018

„Груевски се спаси во Унгарија, потврди дека доби политички азил“; „Груевски потврди дека доби азил во Унгарија“; „Унгарија му даде политички азил на Груевски“; „Унгарија: Груевски доби политички азил“, се дел од насловите на текстовите, во ...

Унгарски медиуми: Донесена е одлука за барањето за азил на Груевски

Бриф - 20.11.2018

Канцеларијата за имиграции и азил донела одлука за барањето на поранешниот македонски премиер Никола Груевски за политички азил во Унгарија, објавуваат претпладнево унгарските медиуми. Повеќето медиуми ја пренесуваат веста на „Хунгариан Тајмс“, кој ...

Унгарски медиуми: Донесена е одлука за барањето за азил на Груевски

Локално - 20.11.2018

Канцеларијата за имиграции и азил донела одлука за барањето на поранешниот македонски премиер Никола Груевски за политички азил во Унгарија, објавуваат претпладнево унгарските медиуми. Повеќето медиуми ја пренесуваат веста на „Хунгариан Тајмс“, кој ...

Груевски напишал дека братот на Заев и главен обвинител му понудиле непристоен предлог?

4NEWS - 20.11.2018

Според пишувањата на унгарскиот весник „Маѓар идок“, во барањето за азил кое Груевски го поднел, напишал дека добил понуда од блиски луѓе на премиерот Заев, но тој ја одбил. „Кога се обидел да ја одложи казната, братот на премиерот Заев и главниот ...

Михајло Маневски: Македонија задоцни со екстрадицијата, Груевски ќе остане во Унгарија

Фактор - 20.11.2018

Михајло Маневски, поранешниот министер за правда од претходната власт, за „Фактор“ вели дека унгарските органи веќе позитивно одлучиле да го прифатат барањето за азил на поранешниот премиер Никола Груевски.

Унгарија донела одлука за барањето на Груевски

Вечер Прес - 20.11.2018

Дел од унгарските медиуми, денес објавија информација дека Канцеларијата за имиграција и азил во Унгарија веќе има донесено одлука за барањето азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски.

Зелена лупа: На жртвите на режимот на Груевски им нудиме помош да побараат азил во Унгарија

Либертас - 20.11.2018

Соопштение на Зелена лупа: Почитувани жртви на правосудниот систем од времето на “жртвата” Никола Груевски. Здружение Зелена Лупа Ве повикува сите Вас: – Што бевте апсени со специјалци на брутален начин; -Што Ви беше нарушена презумпцијата на ...

Груевски доби азил во Унгарија?

iPortal - 20.11.2018

Унгарската Канцеларија за миграција го одобрила барањето на осудениот екс премиер, Никола Груевски, за политички азил во Унгарија, соопштуваат неофицијално унгарските медиуми. Во експресна постапка Груевски го добил азилот по основ на барањето кое ...

Грчките медиуми за азилот на Груевски во Унгарија

MTM - 20.11.2018

„Груевски се спаси во Унгарија, потврди дека доби политички азил"; „Груевски потврди дека доби азил во Унгарија"; „Унгарија му даде политички азил на Груевски"; „Унгарија: Груевски доби политички азил", се дел од насловите на текстовите, во ...

Грчките медиуми за азилот: „Груевски се спаси во Унгарија„

еМагазин - 20.11.2018

„Груевски се спаси во Унгарија, потврди дека доби политички азил“; „Груевски потврди дека доби азил во Унгарија“; „Унгарија му даде политички азил на Груевски“; „Унгарија: Груевски доби политички азил“, се дел од насловите на текстовите, во ...

Најчевска: Со азил Груевски е слободен човек, но само на унгарска територија

Либертас - 20.11.2018

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова професорката за човекови права Мирјана Најчевска.

Кој кого лаже: Груевски не пријавил дека животот му е во опасност

Бриф - 20.11.2018

Во својот последен статус на Фејсбук, поранешниот премиер Никола Груевски вели дека избегал поради тоа што животот му бил во опасност, сепак таква можност или закана тој не пријавил ниту еднаш во македонските инстуции.

Зелена Лупа во името на сите обесправении во времето на Груевски бара азил во Унгарија

24Инфо - 20.11.2018

Граѓанското здружение „Зелена лупа“, во чија дејност е заложбата за владеењето на правото, ги повика сите кои биле обесправени за време на владеењето на претходната влада да ги посетат канцелариите на здружението за да им помогне околу ...

Груевски се спаси во Унгарија - еве ги грчките наслови

Фактор - 20.11.2018

„Груевски потврди дека доби азил во Унгарија“; „Груевски се спаси во Унгарија, потврди дека доби политички азил“; „Унгарија му даде политички азил на Груевски“; „Унгарија: Груевски доби политички азил“, се дел од насловите на текстовите, во ...

Грчки медиуми: Груевски се спаси во Унгарија

Либертас - 20.11.2018

„Груевски се спаси во Унгарија, потврди дека доби политички азил“; „Груевски потврди дека доби азил во Унгарија“; „Унгарија му даде политички азил на Груевски“; „Унгарија: Груевски доби политички азил“, се дел од насловите на текстовите, во ...

Унгарија уште молчи по пишувањата за одобрениот азил на Груевски

Фактор - 20.11.2018

Се повеќе унгарски, регионални но и светски медиуми ја пренесоа веста дека Никола Груевски добил политички азил од пријателот Виктор Орбан. Веста која ја пренес уваат медиуми блиски до унгарската власт дека му е одобрено барањето на бегалецот ...

Кабинетот на Орбан за барањето за азил на Груевски: Треба да се земат предвид условите во македонските затвори и ...

Локално - 20.11.2018

Шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Гергели Гулаш, вели дека треба да се земат предвид и условите во македонските затвори, како и ситуацијата со македонското правосудство, кои добиваат лоши оценки во извештаите на Европската ...

Унгарија: Македонија има лоши оценки за правосудството и за затворите

Либертас - 20.11.2018

Владата на Унгарија не е сигурна дека екс премиерот Груевски добил фер судење во Македонија. Шефот на кабинетот на Орбан, Гергели Гулаш одговарајќи на пратеничко прашање изјави дека за ситуацијата во македонското правосудство говорат и извештаите на ...

ИНА: Унгарија му одобри азил на Груевски

Н.Македонија - 20.11.2018

Унгарија позитивно одговорила на барањето за азил на поранешниот македонски премиерот Никола Груевски, јавува албанската агенција ИНА, повикувајќи се на свои извори во канцеларијата за миграции на Унгарија.

Груевски потврди дека добил азил: Продолжувам да ја барам правдата

Н.Македонија - 20.11.2018

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски попладнево потврди дека добил политички азил од Унгарија, преку објава на својот фејсбук-профил. – Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено ...

Унгарски медиуми: Груевски доби азил

1tv - 20.11.2018

Унгарската Канцеларија за миграција го одобрила барањето на осудениот екс премиер, Никола Груевски, за политички азил во Унгарија, соопштуваат неофицијално унгарските медиуми. Во експресна постапка Груевски го добил азилот по основ на барањето кое ...

Унгарски медиуми: Донесена е одлука за барањето за азил на Груевски

1tv - 20.11.2018

Канцеларијата за имиграции и азил донела одлука за барањето на поранешниот македонски премиер Никола Груевски за политички азил во Унгарија, објавуваат претпладнево унгарските медиуми. Повеќето медиуми ја пренесуваат веста на „Хунгариан Тајмс“, кој ...

Груевски на безбедно, Владата сепак оптимистична – разговор во Студио 1

1tv - 20.11.2018

Екипа на 1ТВ побара подетално објаснување од Владата во врска со експресното писмено соопштение во кое премногу оптимистички велат дека Никола Груевски ќе лежи во затвор во Македонија, но оттаму се уште нема никаков одговор зошто се толку сигурни.

Грчки медиуми: Груевски се спаси во Унгарија

1tv - 20.11.2018

„Груевски се спаси во Унгарија, потврди дека доби политички азил“; „Груевски потврди дека доби азил во Унгарија“; „Унгарија му даде политички азил на Груевски“; „Унгарија: Груевски доби политички азил“, се дел од насловите на текстовите, во ...

Маневски: Со азилот Унгарија на Груевски му гарантира заштита до крајот на животот

AKO - 20.11.2018

Михајло Маневски, поранешниот министер за правда од претходната власт, за „Фактор“ вели дека унгарските органи веќе позитивно одлучиле да го прифатат барањето за азил на поранешниот премиер Никола Груевски.

,,Зелена лупа“ нуди помош за барања за азил во Унгарија

AKO - 20.11.2018

Здружението ,,Зелена лупа“, кое набљудува судски процеси, упати апел до сите жртви на правосудниот систем и на Никола Груевски и неговата влада, да побараат помош доколку сакаат да поднесат барање за азилво Унгарија: ,, Почитувани жртви на ...

Груевски по кратка постапка доби политички азил во Унгарија

AKO - 20.11.2018

Иако сѐ уште нема официјална потврда, извесно е дека Никола Груевски стана ВИП азилант во Унгарија. За позитивното решение на барањето на Груевски известуваат сите медиуми во Унгарија. Ова беше очекувано со оглед на тоа што Унгарија директно се ...

Михајло Маневски: Со азилот Унгарија на Груевски му гарантира заштита до крајот на животот

1tv - 20.11.2018

Михајло Маневски, поранешниот министер за правда од претходната власт, за „Фактор“ вели дека унгарските органи веќе позитивно одлучиле да го прифатат барањето за азил на поранешниот премиер Никола Груевски.

Сите индикатори упатуваат на тоа дека на Груевски му е одобрен азил во Унгарија

365 - 20.11.2018

Иако сé уште нема официјална потврда, речиси повеќе од сигурно е дека на Груевски му е одобрен азилот во Унгарија, проценуваат речиси сите унгарски медиуми, темелејќи ги своите заклучоци врз основа на неофицијални извори од Канцеларијата за миграции ...

Зелена лупа им нуди помош на жртвите на режимот на Груевски да побараат азил во Унгарија

1tv - 20.11.2018

Почитувани жртви на правосудниот систем од времето на “жртвата” Никола Груевски. Здружение Зелена Лупа Ве повикува сите Вас: -Што бевте апсени со специјалци на брутален начин; -Што Ви беше нарушена презумпцијата на невиност; -Што ви носеа монтирани ...

Кабинетот на Орбан за барањето за азил на Груевски: Треба да се земат предвид условите во македонските затвори

1tv - 20.11.2018

Шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Гергели Гулаш, вели дека треба да се земат предвид и условите во македонските затвори, како и ситуацијата со македонското правосудство, кои добиваат лоши оценки во извештаите на Европската ...

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор во Македонија

Канал5 - 19.11.2018

Денес, во Министерството за надворешни работи беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска ...

МВР: Груевски и натаму е во Унгарија и чека азил

ТВ21 - 19.11.2018

После неколкуте информации кои се појавија во текот на изминатите денови дека екс премиерот Никола Груевски не е повеќе во Унгарија, и избегал во некоја друга земја, од МВР велат дека нивните сознанија кажуваат дека Груевски и натаму на унгарско тло.

Канал 5 во Будимпешта - детали за случајот со екс премиерот Груевски

Канал5 - 19.11.2018

Пратеници од Унгарија бараат кривична одговорност за непознат сторител во случајот со екс премиерот Никола Груевски. Според извори на Канал пет Груевски е во Будимпешта и чека азил. Опозицијата пак побара формирање на анкетна комисија за да се ...

МНР упати протестна нота до унгарскиот амбасадор во Македонија

Телма - 19.11.2018

Денес, во Министерството за надворешни работи беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска ...

Канал 5 од Будимпешта: Груевски е се уште во Унгарија и чека азил

Канал5 - 19.11.2018

Груевски е се уште во Будимпешта и чека азил.Унгарската опозиција е против посебен третман во неговиот случај. Имено, во унгарскиот Парламент денеска се случуваше вистинска драма на пратеничките прашања.

Македонија и врачи протестна нота на Унгарија за бегството на Груевски

Телма - 19.11.2018

Денеска во МНР беше повикан амбасадорот на Унгарија во земјава, Ласло Дукс, на кого државниот секретар Виктор Димовски му предаде протестна нота по последните информации поврзани со бегството на Груевски и неговото барање за азил во Унгарија.

Македонија побара од Унгарија да ѝ го врати осудениот Груевски

Сакам да кажам - 19.11.2018

Министерството за надворешни работи упати протестна нота до Унгарија откако осудениот експремиер Никола Груевски избега во Будимпешта и побара тој да биде вратен во Македонија. Денес во Министерството за надворешни работи бил повикан амбасадорот на ...

Адвокатот на Груевски: Тој ми се јави откако стигна во Унгарија

Фокус - 19.11.2018

Адвокатот на Никола Груевски за дел од предметите во кој тој е обвинет, Еленко Миланов во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој немал сознанија дека неговиот клиент планира да ја напушти Македонија и рече дека Груевски му се јавил ...

Груевски му телефонирал на својот адвокат од Унгарија

Телма - 19.11.2018

Еден од адвокатите на Никола Груевски, вечерва за Топ тема на ваша страна, Еленко Миланов, изјави дека Груевски го исконтактирал и му кажал на кој телефонски број може да го контактирам. Тој тоа го пријавил во судот, и вели дека нема ништо тајно и ...

Миланов: Верувам дека МВР го има новиот број на Груевски

Фокус - 19.11.2018

Адвокатот на Никола Груевски за дел од предметите во кој тој е обвинет, Еленко Миланов во вечерашното гостување на телевизија Телма откри дека Груевски му се јавил откако објави дека е во Унгарија и потоа уште еднаш комуницирале по СМС пораки.

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор во Македонија во врска со бегството на Груевски

Фокус - 19.11.2018

Денеска, во Министерството за надворешни работи беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска ...

Груевски, протестна нота од македонска до унгарска страна

ТВ21 - 19.11.2018

Во Министерството за надворешни работи, денеска беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска ...

Миланов: Груевски ми се јави од Унгарија

Канал5 - 19.11.2018

Адвокатот Еленко Миланов рече дека Никола Грувески дента кога објави на неговиот фејсубк профил дека побарал политички азил во Унгарија му се јавил и му кажал дека е во Будимпешта и дека ќе го застапува во сите судски предмети што се водат против ...

Груевски му се јавил на адвокатот Миланов откако избегал во Унгарија

+инфо - 19.11.2018

Еленко Миланов, адвокат на Никола Груевски во вечерашното гостување на телевизија Телма изјави дека не знаел дека неговиот клиент планира да ја напушти Македонија. -Ниту сум имал сознанија, ниту ништо.

Груевски му се јавил на својот адвокат од Унгарија

Press24 - 19.11.2018

Еден од адвокатите на Никола Груевски, вечерва за Топ тема на ваша страна, Еленко Миланов, изјави дека Груевски го исконтактирал и му кажал на кој телефонски број може да го контактира. Во доцните вечерни часови на 13 ноември, истиот ден кога ...

Груевски му телефонирал на својот адвокат од Унгарија

МКД - 19.11.2018

Еден од адвокатите на Никола Груевски, вечерва за Топ тема на ваша страна, Еленко Миланов, изјави дека Груевски го исконтактирал и му кажал на кој телефонски број може да го контактира. Тој тоа го пријавил во судот, и вели дека нема ништо тајно и ...

Груевски му телефонирал на својот адвокат од Унгарија

Нова ТВ - 19.11.2018

Еден од адвокатите на Никола Груевски, Еленко Миланов, вечерва за Топ тема изјави дека Груевски го исконтактирал и му кажал на кој телефонски број може да го контактира. Тој тоа го пријавил во судот, и вели дека нема ништо тајно и дека МВР знае за ...

МНР упати протестна нота до унгарскиот амбасадор во Македонија

Нова ТВ - 19.11.2018

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата била предавање на протестна нота од македонска до унгарска ...

Миланов: Груевски ми телефонираше од Унгарија

Слободен Печат - 19.11.2018

Миланов изјавил и дека не верува дека МВР не знае за повикот и секоја друга комуникација остварена преку неговиот телефон. Тој за повикот, како што вели, ги известил и Судот и МВР. Адвокатот на Груевски Еленко Миланов гостуваше во емисијата Топ тема ...

Миланов: Груевски ми се јави од Унгарија

Независен - 19.11.2018

Адвокатот Еленко Миланов вечерва на гостувањето на телевизија Телма рече дека поранешниот премиер Никола Грувески дента кога објави на неговиот фејсубк профил дека побарал политички азил во Унгарија му се јавил и му кажал дека е во Будимпешта и дека ...

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски

А1 On - 19.11.2018

Денес, во Министерството за надворешни работи беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска ...

Слика од Груевски виси на унгарскиот Парламент

Нова ТВ - 19.11.2018

Унгарската опозиција жестоко се спротивставува на азилот за Груевски во Унгарија. Денеска на унгарскиот Парламент осамна големо платно на кое има слика од Никола Груевски и пишува „ВИП мигрант на Орбан“.

МНР упати протестна нота до унгарскиот амбасадор во Македонија

МКД - 19.11.2018

Министерството за надворешни работи извести дека амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, бил повикан на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата, како што информираат од МНР беше предавање на протестна ...

МНР го повика амбасадорот на Унгарија на средба кај државниот секретар

Слободен Печат - 19.11.2018

Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска страна, а по повод последните информации поврзани со бегството на Никола Груевски и неговото барање за азил во Унгарија.

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски

Макфакс - 19.11.2018

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. „Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска ...

МВР: Груевски и натаму е во Унгарија и чека азил

Press24 - 19.11.2018

По информациите кои излегоа во јавноста, дека поранешниот премиер Никола Груевски не е повеќе во Унгарија и избегал во друга земја, од МВР велат дека тој и понатаму е во Будмипешта „Според сознанијата со кои располагаме и разговорите со МВР на ...

МНР: Протестна нота за унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски

Press24 - 19.11.2018

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата, соопштија од МНР, била предавање протестна нота од ...

МНР: Протестна нота за унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски

Независен - 19.11.2018

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата, соопштија од МНР, била предавање протестна нота од ...

МНР упати протестна нота до Унгарија

Р.С.Европа - 19.11.2018

Македонското министерство за надворешни работи упати протестна нота до Унгарија, а по повод последните информации поврзани со бегството на Никола Груевски и неговото барање за азил во Унгарија.

Македонија и врачи протестна нота на Унгарија за бегството на Груевски

+инфо - 19.11.2018

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата била предавање на протестна нота од македонска до унгарска ...

МНР: Протестна нота за унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски и неговото барање за азил во Унгарија

MTM - 19.11.2018

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата, соопштија од МНР, била предавање протестна нота од ...

МНР: Протестна нота за унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски и неговото барање за азил во Унгарија

Вечер Прес - 19.11.2018

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата, соопштија од МНР, била предавање протестна нота од ...

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор Ласло Дукс

Пулс24 - 19.11.2018

Амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс денес беше повикан во Министерството за надворешни работи на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. -Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска ...

Македонија упати протестна нота до Унгарија поради Груевски

24Инфо - 19.11.2018

Денес, во Министерството за надворешни работи беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска ...

Адвокатот на Груевски откри кога дознал за бегството на клиентот

iPortal - 19.11.2018

Адвокатот на Никола Груевски за дел од предметите во кој тој е обвинет, Еленко Миланов во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој немал сознанија дека неговиот клиент планира да ја напушти Македонија и рече дека Груевски му се јавил ...

Во МНР повикан унгарскиот амбасадор

Фактор - 19.11.2018

Денес, во Министерството за надворешни работи беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски, информираат од Министерството за надворешни работи.

Адвокатот на Груевски: Тој ми се јави откако стигна во Унгарија

Либертас - 19.11.2018

Адвокатот на Никола Груевски за дел од предметите во кој тој е обвинет, Еленко Миланов во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој немал сознанија дека неговиот клиент планира да ја напушти Македонија и рече дека Груевски му се јавил ...

Груевски е достапен-Тој комуницира со телефон со своите македонски адвокати

Локално - 19.11.2018

Адвокатот на бегалецот Никола Груевски, Еленко Миланов, вечерва на Топ Тема кажа дека има контакти со неговиот клинент осуденикот Груевски , дека се слушнал на двапати и дека претпоставува и дека и власта и Заев го имаат тој контакт и тој телефонски ...

Груевски од Унгарија се јавил на адвокатот

Фактор - 19.11.2018

Еден од адвокатите на Никола Груевски, вечерва за Топ тема на ваша страна на Телма , Еленко Миланов, изјави дека Груевски го исконтактирал и му кажал на кој телефонски број може да го контактирам.

Миланов: Верувам дека МВР го има странскиот број на Груевски

Либертас - 19.11.2018

Адвокатот на Никола Груевски за дел од предметите во кој тој е обвинет, Еленко Миланов во вечерашното гостување на телевизија Телма откри дека Груевски му се јавил откако објави дека е во Унгарија и потоа уште еднаш комуницирале по СМС пораки.

Адвокатот на Груевски: Ми се јави од Унгарија, „киднапирањето“ го примив со неверување

еМагазин - 19.11.2018

Еленко Миланов, адвокатот на поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, за неколку предмети во кои е обвинет, во емисијата Топ тема на телевизијата Телма рече дека немал сознанија дека неговиот клиент планира да ја напушти Македонија и дека ...

Груевски од Унгарија стапил во контакт со својот адвокат во Македонија

Вечер Прес - 19.11.2018

Еден од адвокатите на Никола Груевски, Еленко Миланов, вечерва за Топ тема на ваша страна на телевизија Телма изјави дека Груевски го исконтактирал и му кажал на кој телефонски број може да го контактира.

Миланов: Верувам дека МВР го има новиот број на Груевски

Вечер Прес - 19.11.2018

Адвокатот на Никола Груевски за дел од предметите во кој тој е обвинет, Еленко Миланов во вечерашното гостување на телевизија Телма откри дека Груевски му се јавил откако објави дека е во Унгарија и потоа уште еднаш комуницирале по СМС пораки.

МНР упати протестна нота до унгарскиот амбасадор во Македонија

Либертас - 19.11.2018

Денес, во Министерството за надворешни работи беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска ...

Груевски, протестна нота од македонска до унгарска страна

4NEWS - 19.11.2018

Во Министерството за надворешни работи, денеска беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска ...

Кој е новиот мобилен број на екс-премиерот Груевски?

Centar - 19.11.2018

Еден од адвокатите на Никола Груевски, вечерва за Топ тема на ваша страна, Еленко Миланов, изјави дека Груевски го исконтактирал и му кажал на кој телефонски број може да го контактира. Во доцните вечерни часови на 13 ноември, истиот ден кога ...

МВР: Груевски и натаму е во Унгарија и чека азил

4NEWS - 19.11.2018

После неколкуте информации кои се појавија во текот на изминатите денови дека екс премиерот Никола Груевски не е повеќе во Унгарија, и избегал во некоја друга земја, од МВР велат дека нивните сознанија кажуваат дека Груевски и натаму на унгарско тло.

Груевски од Унгарија се јавил на адвокатот Миланов

24Инфо - 19.11.2018

Груевски од Унгарија се јавил на адвокатот Миланов Адвокатот на Никола Груевски за дел од предметите во кој тој е обвинет, Еленко Миланов во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој немал сознанија дека неговиот клиент планира да ја ...

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор во Македонија

Локално - 19.11.2018

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, кому му беше предадена протестна нота по повод информациите поврзани со бегството на Никола Груевски и неговото барање азил во ...

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски

Centar - 19.11.2018

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. „Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска ...

МВР откри: Еве каде е Никола Груевски официјално во моментов

Centar - 19.11.2018

По информациите кои излегоа во јавноста, дека поранешниот премиер Никола Груевски не е повеќе во Унгарија и избегал во друга земја, од МВР велат дека тој и понатаму е во Будмипешта „Според сознанијата со кои располагаме и разговорите со МВР на ...

МВР: Груевски се уште е во Унгарија и чека азил

Либертас - 19.11.2018

Министерството за внатрешни работи ги отфрли шпекулациите дека бегалецот Никола Груевски заминал од Будимпешта. Во соопштението испратено до медиумите, според МВР, Груевски се уште е во Унгарија каде чека одлука од властите на неговото барање за ...

Унгарската опозиција против посебен третман на Груевски: Правилата во случајот може да се применат само доколку е ...

Бриф - 19.11.2018

Опозицијата во Националниот парламент Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој се бара со меѓународна потерница заради издржување на двегодишната ...

МНР упати протестна нота до унгарскиот амбасадор во Македонија

iPortal - 19.11.2018

Денес, во Министерството за надворешни работи беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска ...

МВР тврди: Груевски е се уште во Унгарија и чека азил

Вечер Прес - 19.11.2018

Груевски се наоѓа во Унгарија каде ја чека одлуката на властите за неговото барање за азил. Oва е според сознанијата со кои располага МВР и разговорот со МВР на Унгарија, велат за весникот ВЕЧЕР од нашето Министерство за внатрешни работи .

МНР упати протестна нота до Унгарија поради бегството и азилот на Груевски

еМагазин - 19.11.2018

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата, соопштија од МНР, била предавање протестна нота од ...

Миланов: Ви гарантирам дека МВР го има бројот од кој Груевски ми се јави

Н.Македонија - 19.11.2018

Адвокатот на Никола Груевски за дел од предметите во кој тој е обвинет, Еленко Миланов во вечерашното гостување на телевизија Телма откри дека Груевски му се јавил откако објави дека е во Унгарија и потоа уште еднаш комуницирале по СМС пораки.

МНР: Протестна нота за унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски

Н.Македонија - 19.11.2018

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата, соопштија од МНР, била предавање протестна нота од ...

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор во врска со бегството на Груевски

1tv - 19.11.2018

Денеска, во Министерството за надворешни работи беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска ...

Адвокатот Миланов: Груевски преку телефон и смс контактираше со мене од Унгарија – верувам дека МВР го има неговиот нов ...

1tv - 19.11.2018

Еден од адвокатите на Никола Груевски, Еленко Миланов, изјави дека Груевски го исконтактирал и му кажал на кој телефонски број може да го контактирам. Тој тоа го пријавил во судот, и вели дека нема ништо тајно и дека МВР знае за се што постои во ...

Протестна нота за унгарскиот амбасадор во Македонија

AKO - 19.11.2018

Денеска во Министерството за надворешни работи беше повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски, соопшти МНР. Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска ...

(ВИДЕО) МВР: Груевски се уште е во Унгарија и чека азил

1tv - 19.11.2018

Министерството за внатрешни работи ги отфрли шпекулациите дека бегалецот Никола Груевски заминал од Будимпешта. Во соопштението испратено до медиумите, според МВР, Груевски се уште е во Унгарија каде чека одлука од властите на неговото барање за ...