TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Западен Балкан чека поевтин роаминг со ЕУ

Либертас - 11.02.2018

Се уште нема конкретни рокови и активности од надлежните институции за ветеното намалување на меѓународните тарифи за роаминг во телекомуникациските услуги, по потпишаниот меморандум меѓу Македонија и Бугарија.

Западен Балкан чека поевтин роаминг со ЕУ

+инфо - 11.02.2018

Од 1 јули минатата година Македонците зборуваат поевтино кога патуваат во Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора. Сè уште нема конкретни рокови и активности од надлежните институции за ветеното намалување на меѓународните тарифи за роаминг во ...

Западен Балкан чека поевтин роаминг со ЕУ...

Н.Македонија - 11.02.2018

Не се почнати процедурите со кои регулаторните тела, како што беше најавено, ќе ги поттикнат операторите да склучат договори за пониски цени при разговор, пораки и интернет во роаминг Се` уште нема конкретни рокови и активности од надлежните ...

Брисел и Западен Балкан: Една тешка љубов…

Локално - 11.02.2018

Дали очекувате математичи се да биде доборо и да биде “добредојдено”? Но, постои и туш со ладна вода. Новата стратегија на Европската комисија за Западен Балкан ги открива изгледите дека две земји од регионот, Србија и Црна Гора, би можеле ...

Моја Европа: Местото на Западен Балкан е во ЕУ

Локално - 11.02.2018

Во јуни 2003. година, ЕУ во Солун вети – дека сите земји од Западен Балкан еден ден ќе станат членки на ЕУ. Консекветно и исправно е ова ветување да се одржи, смета Крсто Лазаревиќ. Вербата во обединета Европа во почетокот на 21.

Западен Балкан чека поевтин роаминг со ЕУ

CivilMedia - 11.02.2018

Сè уште нема конкретни рокови и активности од надлежните институции за ветеното намалување на меѓународните тарифи за роаминг во телекомуникациските услуги, по потпишаниот меморандум меѓу Македонија и Бугарија.

Западен Балкан чека поевтин роаминг со ЕУ

Локално - 11.02.2018

Се уште нема конкретни рокови и активности од надлежните институции за ветеното намалување на меѓународните тарифи за роаминг во телекомуникациските услуги, по потпишаниот меморандум меѓу Македонија и Бугарија.

Моја Европа: Местото на Западен Балкан е во ЕУ

Deutsche Welle - 10.02.2018

Во јуни 2003. година, ЕУ во Солун вети – дека сите земји од Западен Балкан еден ден ќе станат членки на ЕУ. Консекветно и исправно е ова ветување да се одржи, смета Крсто Лазаревиќ. Вербата во обединета Европа во почетокот на 21.

Европската перспектива на Балканот: мит или реалност?

Нова ТВ - 10.02.2018

Автор: Сотирис Валден, поранешен директор во Генералната дирекција за проширување во Европската комисија Пред 15 години во Солун европските лидери свечано изјавија дека иднината на Западниот Балкан е во ЕУ.

Заробени држави и збунета Европа: за новата стратегија на ЕУ за Западен Балкан

+инфо - 10.02.2018

Српскиот коментатор Зоран Чичак ја анализа новата стратегија на ЕУ за Западен Балкан. Долготрајното робување и лошото управување може толку да го збунат и унаказат разбирањето на еден народ што здравиот разум и вистинскиот суд во него се истенчуваат ...

„Фајненшл тајмс“: Ако ЕУ ги одбие земјите од Западен Балкан, две држави подготвени да го заземат нивното место

Press24 - 09.02.2018

По претставувањето на стратегијата за Западен Блкан, британскиот „ Фајненшл тајмс “ оценува дека иако се работи на тоа земјите од поранешна Југославија да ги исполнат сите услови за придружување кон Европската Унија, шансите тоа да се случи ...

Дофатливи или тешко достапни целите од Стратегијата за проширување на ЕУ...

Н.Македонија - 09.02.2018

Секоја од државите, во зависност од својот напредок и состојба, треба: да го подобри владеење на правото, да гарантира безбедност и миграции, да го зголеми социоекономскиот развој, да изврши енергетско поврзување, да го регулира дигиталниот простор ...

Зошто Русија нема лесно да се откаже од Балканот...

Н.Македонија - 09.02.2018

Голема заблуда е да се очекува дека со таа стратегија ќе се запре или избрка Русија од Балканот. Русија е тука и нема да замине од Балканот, бидејќи речиси е невозможно повторување на 1948 година и историското „не“, оценува Ал џезеира Балканс Во ...

Милијардата евра за Западен Балкан се средства на ИПА и нема нови пари

Локално - 09.02.2018

При презентацијата на Стратегијата за Западен Балкан на Европската комисија во ЕУ парламентот во Стразбур, беше најавено дека за оваа година се предвидени 1,07 милијарди евра како претпристапна помош, како надоврзување на речиси девет милијарди евра ...

ФТ: Ако ЕУ го потурне Балканот, тогаш Русија и Турција ќе ги фатат

Локално - 09.02.2018

Европа во никој случај не треба да се откажува од плановите за пристапување на земјите од Западен Балкан кон Европската унија, се вели во анализа на британското издание “Фајненшл тајмс” По долга пауза Европската унија е подготвена повторно да ...

Милијардата евра за Западен Балкан се средства на ИПА и нема нови пари

Мета - 09.02.2018

При презентацијата на Стратегијата за Западен Балкан на Европската комисија во ЕУ парламентот во Стразбур, беше најавено дека за оваа година се предвидени 1,07 милијарди евра како претпристапна помош, како надоврзување на речиси девет милијарди евра ...

Ако затаи на Западен Балкан, ЕУ ќе и даде подарок на Кина

Стандард - 09.02.2018

Ова е она што се нарекува вистинска дилема. Објективно, шесте кандидати во чекалната на ЕУ се толку далеку од спроведувањето на европските стандарди што ги наметна Брисел, колку и германскиот дизел мотор – од максимално дозволените граници за ...

СТУДИЈА НА ММФ: Капиталните проекти не смеат да станат жртви на политизација!

Фактор - 09.02.2018

Македонија, заедно со Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора и Србија заостануваат зад европскиот просек во однос на развиеноста на патната, електричната и телекомуникациската инфраструктура.

Русија и Стратегијата на ЕУ за Балканот – нема „со нас или против нас“!

Фактор - 09.02.2018

Неделава Европската Комисија ја промовираше Стратегијата за проширувњето на ЕУ со земјите од Балканот. Регион од шест држави за кој претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер рече дека е „геостратешка инвестиција за силна и единствена ...

Одлука во мај: ЕУ најавува драстично намалување на роамингот на Западен Балкан

еМагазин - 09.02.2018

Дали граѓаните на земјите од Балканот ќе плаќаат поевтин роаминг ке биде познато после Самитот ЕУ-Западен Балкан кој ќе се одржи во мај в Софија, на кој покрај останатото трба да биде претставен и планот за намалување на цените на роаминг на Западен ...

Новата германска влада силно ја поддржува ЕУ перспективата на Западен Балкан

Телма - 08.02.2018

Новата германска влада силно ја поддржува европската перспектива на државите од Западен Балкан сметајќи дека политиката на проширување на ЕУ е важна за да се поттикне мирот, стабилноста и соработката.

Новата германска влада силно ја поддржува ЕУ перспективата на Западен Балкан

24 Вести - 08.02.2018

Новата германска влада силно ја поддржува европската перспектива на државите од Западен Балкан сметајќи дека политиката на проширување на ЕУ е важна за да се поттикне мирот, стабилноста и соработката.

Хан: Обединувањето на Европа целосно по приемот на Западен Балкан

24 Вести - 08.02.2018

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан изрази уверување дека обединувањето на Европа што почна во 1989 година, може да биде целосно само по пристапувањето на Западен Балкан.

Новата германска влада силно ја поддржува ЕУ перспективата на Западен Балкан

Алсат-М - 08.02.2018

Новата германска влада силно ја поддржува европската перспектива на државите од Западен Балкан сметајќи дека политиката на проширување на ЕУ е важна за да се поттикне мирот, стабилноста и соработката.

Хан: Обединувањето на Европа целосно по приемот на Западен Балкан

Алсат-М - 08.02.2018

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан изрази денска уверување дека обединувањето на Европа што почна во 1989 година, може да биде целосно само по пристапувањето на Западен Балкан.

Поддршка од новата германска влада за Западниот Балкан

Deutsche Welle - 08.02.2018

Во коалицискиот договор на новата германската влада како еден од приоритетите е наведен и регионот на Западниот Балкан. Се најавува продолжена и засилена поддршка за земјите од регионот Новата германска влада ќе продолжи да ја поддржува ...

ММФ: На Западниот Балкан му е потребен инфраструктурен бум

Deutsche Welle - 08.02.2018

Патната инфраструктура на Западниот Балкан е автопат кон повисоки примања, оценува Меѓународниот монетарен фонд во анализата објавена денеска. На регионот итно му требаат инвестиции во инфраструктурата.

Балканската стратегија на ЕУ ја испушти шансата да ја реши неправдата од минатото

Призма - 08.02.2018

Марлис Стаперс, Томас Унгер Утрехт Европската комисија во вторникот ја претстави својата Стратегија за Западен Балкан, давајќи им на земјите од регионот јасна перспектива за пристапување во ЕУ.

Западен Балкан - геостратешка инвестиција на ЕУ

Deutsche Welle - 08.02.2018

Претпристапната политика на ЕУ не е „егзактна наука“, туку политички процес во голема мерка заснован на интереси. Во таа светлина може да се посматра и Стратегијата за проширување на ЕУ. По повеќемесечна работа, консултации, менување на текстот, ...

Новата влада на Германија ја поддржува ЕУ преспективата на државите од Западен Балкан

Канал5 - 08.02.2018

Новата германска влада силно ја поддржува европската перспектива на државите од Западен Балкан сметајќи дека политиката на проширување на ЕУ е важна за да се поттикне мирот, стабилноста и соработката.

Хан: Обединувањето на Европа целосно по приемот на Западен Балкан

Сител - 08.02.2018

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан изрази денска уверување дека обединувањето на Европа што почна во 1989 година, може да биде целосно само по пристапувањето на Западен Балкан.

Хан: Обединувањето на Европа целосно по приемот на Западен Балкан

А1 On - 08.02.2018

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан изрази денска уверување дека обединувањето на Европа што почна во 1989 година, може да биде целосно само по пристапувањето на Западен Балкан.

Новата германска влада силно ја поддржува ЕУ перспективата на Западен Балкан

А1 On - 08.02.2018

Новата германска влада силно ја поддржува европската перспектива на државите од Западен Балкан сметајќи дека политиката на проширување на ЕУ е важна за да се поттикне мирот, стабилноста и соработката.

Новата германска влада силно ја поддржува ЕУ перспективата на Западен Балкан

Сител - 08.02.2018

Новата германска влада силно ја поддржува европската перспектива на државите од Западен Балкан сметајќи дека политиката на проширување на ЕУ е важна за да се поттикне мирот, стабилноста и соработката.

Хан: Обединувањето на Европа целосно по приемот на Западен Балкан

Република - 08.02.2018

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан изрази денска уверување дека обединувањето на Европа што почна во 1989 година, може да биде целосно само по пристапувањето на Западен Балкан.

ММФ: Инфраструктурата е пречка за побрз економски развој на земјите од Западен Балкан

Либертас - 08.02.2018

Анализата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) покажува дека, недостатокот на основна јавна инфраструктура на земјите од Западен Балкан е значителна пречка за побрз економски развој. „Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Црна Гора и ...

Хан: Обединувањето на Европа целосно по приемот на Западен Балкан

Алфа - 08.02.2018

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан изрази денска уверување дека обединувањето на Европа што почна во 1989 година, може да биде целосно само по пристапувањето на Западен Балкан.

ММФ: На Западниот Балкан му е потребен инфраструктурен бум

Либертас - 08.02.2018

Патната инфраструктура на Западниот Балкан е автопат кон повисоки примања, оценува Меѓународниот монетарен фонд во анализата објавена денеска. На регионот итно му требаат инвестиции во ...

Дали Хрватска и Словенија ќе ја блокираат интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ!?

Сител - 08.02.2018

Словенечко –хрватскиот спор околу пиранскиот залив може да го блокира проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан. Ова го изјави претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер само два дена по објавувањето на надежната стратегија за ...

Хан: Обединувањето на Европа ќе биде целосно само со вклучување на Западен Балкан

Press24 - 08.02.2018

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан, на конференцијата Стратегија за Западен Балкан-Отворање на патот кон членство во ЕУ нагласи дека ЕУ е проект на мирот, стабилноста и просперитетот што може да биде целосен само ако ...

Новата германска влада силно ја поддржува ЕУ перспективата на Западен Балкан...

Н.Македонија - 08.02.2018

Новата германска влада силно ја поддржува ЕУ перспективата на Западен Балкан Новата германска влада силно ја поддржува европската перспектива на државите од Западен Балкан сметајќи дека политиката на проширување на ЕУ е важна за да се поттикне ...

„Коха“: Косово не е дел од планот за проширување на ЕУ

Press24 - 08.02.2018

Во Стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан, што беше усвоен во вторникот, Косово во ниту еден дел не се третира како дел од планот за проширување на ЕУ, оценува приштинскиот весник „Коха“.

„Коха“: Косово не е дел од планот за проширување на ЕУ...

Н.Македонија - 08.02.2018

„Коха“: Косово не е дел од планот за проширување на ЕУ Во Стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан, што беше усвоен во вторникот, Косово во ниту еден дел не се третира како дел од планот за проширување на ЕУ, оценува приштинскиот весник ...

Хан: Обединувањето на Европа целосно по приемот на Западен Балкан

Локално - 08.02.2018

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска изразил уверување дека обединувањето на Европа што почна во 1989 година, може да биде целосно само по пристапувањето на Западен Балкан.

ММФ: Инфраструктурата е пречка за побрз економски развој на земјите од Западен Балкан

Локално - 08.02.2018

Анализата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) покажува дека, недостатокот на основна јавна инфраструктура на земјите од Западен Балкан е значителна пречка за побрз економски развој. „Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Црна Гора и ...

Дали Хрватска и Словенија ќе ја блокираат интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ!?

Вечер - 08.02.2018

Словенечко –хрватскиот спор околу пиранскиот залив може да го блокира проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан. Ова го изјави претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер само два дена по објавувањето на надежната стратегија за ...

Поддршка од новата германска влада за Западниот Балкан

iPortal - 08.02.2018

Во коалицискиот договор на новата германската влада како еден од приоритетите е наведен и регионот на Западниот Балкан. Се најавува продолжена и засилена поддршка за земјите од регионот. Новата германска влада ќе продолжи да ја поддржува ...

Новата германска влада силно ја поддржува ЕУ перспективата на Западен Балкан

Локално - 08.02.2018

Новата германска влада силно ја поддржува европската перспектива на државите од Западен Балкан сметајќи дека политиката на проширување на ЕУ е важна за да се поттикне мирот, стабилноста и соработката.

ММФ: Инфраструктурата е пречка за побрз економски развој на земјите од Западен Балкан

Мета - 08.02.2018

Анализата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) покажува дека, недостатокот на основна јавна инфраструктура на земјите од Западен Балкан е значителна пречка за побрз економски развој. „Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Црна Гора и ...

Фајненшл Тајмс предупредува: Ако ЕУ го отфрли Западен Балкан, РУСИЈА И ТУРЦИЈА ќе загосподарат со регионот

Вечер - 08.02.2018

Регионот со брзина на светлината беше информиран дека Европската комисија претстави стратегија според која некои од балканските земји ќе можат да станат членки на ЕУ до 2025 година. Иако дел од поранешните југословенски републики ги исполнуваат сите ...

ЕУ: Една милијарда евра за Западен Балкан во 2018 година

Р.С.Европа - 07.02.2018

Државите од Западен Балкан во 2018 година ќе добијат над една милијарда евра од Европската унија за подготовки за членство, се наведува во Декларација на Европската комисија по повод прифаќањето на Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен ...

СДСМ: Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан е потврда за успешните политики

МКД - 07.02.2018

Стратегијата за Западен Балкан и за проширувањето на Европската Унија е уште една добра вест за Република Македонија. Македонија направи значаен напредок во својот европски пат, со што се потврдува успешноста на политиките на Владата предводена од ...

Европратениците ја поздравија Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан

Алсат-М - 07.02.2018

Членовите на Европскиот парламент го поздравија усвојувањето на Стратегијата за проширување на ЕУ за Западен Балкан, истакнувајќи дека за членство во Унијата на овие земји потребни се напори од двете страни.

Единствена Македонија: Го осудуваме дволичниот однос на ЕУ

МКД - 07.02.2018

ЕУ со Стратегијата бара усогласувањето на правните системи на Македонија и земјите од Западен Балкан заради владеење на правото, демократија, човекови права, но за каква демократија зборува ЕУ, кога токму Унијата преку Грција како нејзина ...

Европратениците ја поздравија стратегијата на ЕУ за Западен Балкан

24 Вести - 07.02.2018

Членовите на Европскиот парламент го поздравија усвојувањето на стратегијата за проширување на ЕУ за Западен Балкан, истакнувајќи дека за членство во Унијата на овие земји потребни се напори од двете страни.

ЕУ ќе додели една милијарда евра за Западен Балкан за 2018 година

Алсат-М - 07.02.2018

Државите од Западен Балкан во 2018 година ќе добијат над една милијарда евра од Евроската унија за подготовки за членство, се наведува во Декларација на Еврокомисијата по повод прифаќањето на Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан.

СДСМ: Стратегијата на ЕУ е потврда за напредокот на Македонија

Нова ТВ - 07.02.2018

Стратегијата за Западен Балкан и за проширувањето на Европската унија е уште една добра вест за Република Македонија, оценуваат од владејачкиот СДСМ. -Изразената подготвеност на Европската комисија да даде препорака за почеток на преговорите за ...

Европратениците ја поздравија Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан

Р.С.Европа - 07.02.2018

Членовите на Европскиот парламент го поздравија усвојувањето на Стратегијата за проширување на ЕУ за Западен Балкан, истакнувајќи дека за членство во Унијата на овие земји потребни се напори од двете страни.

СДСМ: Стратегијата за Западен Балкан е добра вест за Македонија

Фокус - 07.02.2018

Стратегијата за Западен Балкан и за проширувањето на Европската унија е уште една добра вест за Република Македонија, велат од владејачката партија СДСМ. „Македонија направи значаен напредок во својот европски пат, со што се потврдува успешноста на ...

Партијата на Бачев: Како е можно Грција која е 37 години членка на ЕУ, да не ги признава Македонците и да ги присилува ...

Фокус - 07.02.2018

Единствена Македонија го осудува дволичниот однос на Европската унија и преку најновата Стратегија за проширување наменета за Македонија и останатите земји од Западен Балкан. ЕУ со Стратегијата бара усогласувањето на правните системи на Македонија и ...

ЕУ ќе додели една милијарда евра за Западен Балкан за 2018 година

24 Вести - 07.02.2018

Државите од Западен Балкан во 2018 година ќе добијат над една милијарда евра од Евроската унија за подготовки за членство, се наведува во Декларација на Еврокомисијата по повод прифаќањето на Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан.

Европратениците ја поздравија Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан

МКД - 07.02.2018

Членовите на Европскиот парламент вчера го поздравија усвојувањето на Стратегијата за проширување на ЕУ за Западен Балкан, истакнувајќи дека за членство во Унијата на овие земји потребни се напори од двете страни.

Експерти со став за Стратегијата на ЕК за западен Балкан

Алсат-М - 07.02.2018

Новата стратегија на ЕК за земјите од Западен Балкан го корегира 15-годишиот статус кво односн на Унијата кон овој регион – вели поранешниот амбасадор Блерим Река, кој има одредени забелешки за документот и неговото имплементирање.

Препорака за преговори со ЕУ и долг реформски процес

Р.С.Европа - 07.02.2018

По објавувањето на Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан, од Владата очекуваат Македонија да добие чиста препорака за датум за отпочнување на преговори со Унијата. Според експертите, процесот на преговори е долг и мачен и најчесто трае од 6 до 7 ...

ЕУ тренира строгост

Deutsche Welle - 07.02.2018

Наместо чергиче за добредојде, новата Стратегија за проширување на Европската унија е повеќе ладен туш и израз на „строга љубов“, кон аспирантите за членство од Западен Балкан. Колумна на Петар Арсовски.

ЕУ ќе додели една милијарда евра за Западен Балкан за 2018 година

А1 On - 07.02.2018

Државите од Западен Балкан во 2018 година ќе добијат над една милијарда евра од Евроската унија за подготовки за членство, се наведува во Декларација на Еврокомисијата по повод прифаќањето на Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан.

СДСМ: Стратегијата за проширување на ЕУ е потврда за успешните политики, Македонија направи значителен напредок

Либертас - 07.02.2018

„Стратегијата за Западен Балкан и за проширувањето на Европската унија е уште една добра вест за Република Македонија“, стои во соопштението на СДСМ. „Македонија направи значаен напредок во својот европски пат, со што се потврдува успешноста на ...

Стратегија на ЕУ: Резултати, па членство

Канал5 - 07.02.2018

Стратегијата на ЕК за Западен Балкан презентирана вчера во Стразбур ги потврди европерспективите на сите шест земји од регионот. Можност во 2025-та некои од нив да станат членки на ЕУ, постои, но услов за тоа е лидерите во регионот да преземат итни ...

СДСМ: Стратегијата за проширување на ЕУ е потврда за успешните политики

Канал5 - 07.02.2018

Стратегијата за Западен Балкан и за проширувањето на Европската унија е уште една добра вест за Република Македонија. Македонија направи значаен напредок во својот европски пат, со што се потврдува успешноста на политиките на Владата предводена од ...

Резултати, па членство: Македонија во ЕУ до 2019 година

Република - 07.02.2018

Стратегијата на ЕК за Западен Балкан презентирана вчера во Стразбур ги потврди европерспективите на сите шест земји од регионот. Можност во 2025-та некои од нив да станат членки на ЕУ, постои, но услов за тоа е лидерите во регионот да преземат итни ...

ЕУ ќе додели една милијарда евра за Западен Балкан за 2018 година

Република - 07.02.2018

Државите од Западен Балкан во 2018 година ќе добијат над една милијарда евра од Евроската унија за подготовки за членство, се наведува во Декларација на Еврокомисијата по повод прифаќањето на Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан.

ЕУ ќе додели уште една милијарда евра за Западен Балкан за 2018 година

+инфо - 07.02.2018

Новата стратегија на ЕУ во однос на балканските држави беше претавена вчера во Стразбур. Државите од Западен Балкан <span>во 2018 година ќе добијат над една милијарда евра од Евроската унија за подготовки за членство, се наведува во Декларација на ...

СДСМ: Стратегијата за проширување на ЕУ е потврда за успешните политики

+инфо - 07.02.2018

Преку успешните политики на Владата, Македонија повторно се движи по вистинскиот пат, што е од интерес на сите граѓани“, порачува СДСМ. Стратегијата за Западен Балкан и за проширувањето на Европската унија е уште една добра вест за Република ...

Единствена Македонија: За каква демократија зборува ЕУ кога токму таа преку Грција не ги почитува демократските ...

Макфакс - 07.02.2018

Единствена Македонија го осудува дволичниот однос на Европската унија и преку најновата Стратегија за проширување наменета за Македонија и останатите земји од Западен Балкан. ЕУ со Стратегијата бара усогласувањето на правните системи на Македонија и ...

СДСМ: Стратегијата за проширување на ЕУ обезбедува конкретни придобивки за граѓаните и бизнисите

Макфакс - 07.02.2018

Стратегијата за Западен Балкан и за проширувањето на Европската унија е уште една добра вест за Република Македонија, наведуваат во соопштение од Социјал-демократскиот сојуз на Македонија (СДСМ).

Шведска: Клучот за влез во ЕУ е во рацете на земјите од Западен Балкан

А1 On - 07.02.2018

Зачленувањето на земјите од Западен Балкан во Европската Унија е во интерес на самата Унија, но достигнувањето на таа цел е во рацете на балканските држави, смета Министерството за надворешни работи на Шведска.

ЕУ подготвена да даде препорака за преговори ако во Македонија се случат драматични промени

Сакам да кажам - 07.02.2018

Европската комисија е подготвена да даде препорака за отпочнување на преговорите за влез во Европската унија на Албанија и Македонија по исполнување на поставените услови. Во Стратегијата за проширување на Европската унија со шест земји од Западен ...

ЕУ ќе додели една милијарда евра за Западен Балкан за 2018 година

Сител - 07.02.2018

Државите од Западен Балкан во 2018 година ќе добијат над една милијарда евра од Евроската унија за подготовки за членство, се наведува во Декларација на Еврокомисијата по повод прифаќањето на Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан.

СДСМ: Стратегијата за проширување на ЕУ е потврда за успешните политики, Македонија направи значителен напредок

А1 On - 07.02.2018

„Стратегијата за Западен Балкан и за проширувањето на Европската унија е уште една добра вест за Република Македонија. Македонија направи значаен напредок во својот европски пат, со што се потврдува успешноста на политиките на Владата предводена од ...

ЕУ тренира строгост

Либертас - 07.02.2018

Последната Стратегија за проширување на ЕУ во скоро сите земји од регионот беше очекувана како сериозен поттик за брзо зачленување, без малку како чергиче за добредојде. Наместо тоа, мислам дека поточна проценка е дека всушност добивме ладен туш.

„Единствена Македонија“: За кое владеење на правото зборува Европската Унија?

А1 On - 07.02.2018

„Единствена Македонија го осудува дволичниот однос на Европската унија и преку најновата Стратегија за проширување наменета за Македонија и останатите земји од Западен Балкан. Имено, ЕУ со Стратегијата бара усогласувањето на правните системи на ...

Што носи стратегијата на Европската Унија за Македонија?

Сител - 07.02.2018

Ладен туш од Европската унија за земјите од Западен Балкан. Вака аналитичарот Петар Арсовски ја оценува Стратегијата за проширување на ЕУ која вчера ја објави Европската комисија. Наместо пофалби, Арсовски вели дека унија овој пат објави документ за ...

Стокхолм: Клучот за влез во ЕУ е во рацете на балканските држави

Макфакс - 07.02.2018

Зачленувањето на земјите од Западен Балкан во Европската Унија е во интерес на самата Унија, но достигнувањето на таа цел е во рацете на балканските држави, смета Министерството за надворешни работи на Шведска.

ЕУ ќе додели една милијарда евра за Западен Балкан за 2018 година

Press24 - 07.02.2018

Државите од Западен Балкан во 2018 година ќе добијат над една милијарда евра од Евроската унија за подготовки за членство, се наведува во Декларација на Еврокомисијата по повод прифаќањето на Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан.

Хан најави чиста препорака за Македонија...

Н.Македонија - 07.02.2018

Eврокомесарот за проширување и добрососедство Јоханес Хан вчера изјави дека намерата на ЕК е да даде чиста препорака за почеток на преговорите за членство на Македонија и дека ЕУ прави сѐ да ги олесни билатералните разговори помеѓу Скопје и АтинаОд ...

ЕУ ќе додели една милијарда евра за Западен Балкан за 2018 година...

Н.Македонија - 07.02.2018

ЕУ ќе додели една милијарда евра за Западен Балкан за 2018 година Државите од Западен Балкан во 2018 година ќе добијат над една милијарда евра од Евроската унија за подготовки за членство, се наведува во Декларација на Еврокомисијата по повод ...

СДСМ: Со новата Стратегија на ЕУ ќе се зголемат фондовите

Фактор - 07.02.2018

Според владејачката партија СДСМ новата Стратегија на ЕУ за проширување на Западен Балкан е позитивен сигнал за Македонија. „Македонија направи значаен напредок во својот европски пат, со што се потврдува успешноста на политиките на Владата ...

Македонија во ЕУ до 2019 година?

Скопје инфо - 07.02.2018

Албанија, Македонија, Црна Гора и Србија се официјални кандидати за членство во ЕУ, додека Босна и Косово бараат ист статус. Стратегијата на ЕК за Западен Балкан презентирана вчера во Стразбур ги потврди европерспективите на сите шест земји од ...

Една милијарда евра од ЕУ за Западен Балкан во 2018

10без10 - 07.02.2018

Државите од Западен Балкан во 2018 година ќе добијат над една милијарда евра од Евроската унија за подготовки за членство, се наведува во Декларација на Еврокомисијата по повод прифаќањето на Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан.

Стратегија на ЕУ: Резултати, па членство

Локално - 07.02.2018

Стратегијата на ЕК за Западен Балкан презентирана вчера во Стразбур ги потврди европерспективите на сите шест земји од регионот. Можност во 2025-та некои од нив да станат членки на ЕУ, постои, но услов за тоа е лидерите во регионот да преземат итни ...

СДСМ: Стратегијата за Западен Балкан е добра вест за Македонија

Локално - 07.02.2018

Стратегијата за Западен Балкан и за проширувањето на Европската унија е уште една добра вест за Република Македонија, велат од владејачката партија СДСМ. „Македонија направи значаен напредок во својот европски пат, со што се потврдува успешноста на ...

ЕУ ќе додели една милијарда евра за Западен Балкан за 2018 година

Локално - 07.02.2018

Државите од Западен Балкан во 2018 година ќе добијат над една милијарда евра од Евроската унија за подготовки за членство, се наведува во Декларација на Еврокомисијата по повод прифаќањето на Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан.

СДСМ: Стратегијата за проширување на ЕУ обезбедува конкретни придобивки за граѓаните и бизнисите

Точка - 07.02.2018

Стратегијата за Западен Балкан и за проширувањето на Европската унија е уште една добра вест за Република Македонија, наведуваат во соопштение од Социјал-демократскиот сојуз на Македонија (СДСМ).

СДСМ: Стратегијата на ЕУ покажа дека Македонија направила значителен напредок

Мета - 07.02.2018

Стратегијата за Западен Балкан и за проширувањето на Европската унија е уште една добра вест за Република Македонија, порача денеска владејачката СДСМ. „Македонија направи значаен напредок во својот европски пат, со што се потврдува успешноста на ...

Партијата на Бачев: Како е можно Грција која е 37 години членка на ЕУ, да не ги признава Македонците и да ги присилува ...

Локално - 07.02.2018

Единствена Македонија го осудува дволичниот однос на Европската унија и преку најновата Стратегија за проширување наменета за Македонија и останатите земји од Западен Балкан. ЕУ со Стратегијата бара усогласувањето на правните системи на Македонија и ...

Европратениците ја поздравија Стратегијата на ЕУ

Локално - 07.02.2018

Членовите на Европскиот парламент го поздравија усвојувањето на Стратегијата за проширување на ЕУ за Западен Балкан, истакнувајќи дека за членство во Унијата на овие земји потребни се напори од двете страни.

Единствена Македонија: За каква демократија зборува ЕУ кога токму таа преку Грција не ги почитува демократските ...

Точка - 07.02.2018

Единствена Македонија го осудува дволичниот однос на Европската унија и преку најновата Стратегија за проширување наменета за Македонија и останатите земји од Западен Балкан. ЕУ со Стратегијата бара усогласувањето на правните системи на Македонија и ...

СДСМ: Стратегијата за проширување на ЕУ обезбедува конкретни придобивки за граѓаните и бизнисите

Вечер - 07.02.2018

Стратегијата за Западен Балкан и за проширувањето на Европската унија е уште една добра вест за Република Македонија, наведуваат во соопштение од Социјал-демократскиот сојуз на Македонија (СДСМ).

Стокхолм: Клучот за влез во ЕУ е во рацете на балканските држави

Вечер - 07.02.2018

Зачленувањето на земјите од Западен Балкан во Европската Унија е во интерес на самата Унија, но достигнувањето на таа цел е во рацете на балканските држави, смета Министерството за надворешни работи на Шведска.

Ново правило на Европска Унија: Ќе се укинува правото на ВЕТО

iPortal - 07.02.2018

Во стратегијата за проширување на Европската Унија наменета за земјите од Западен Балкан кои се уште не се интегрирани покрај генералните насоки за пристапните преговори и усогласување на правните и економски системи планирано е да се воведе и ново ...

Единствена Македонија: За каква демократија зборува ЕУ кога токму таа преку Грција не ги почитува демократските ...

Вечер - 07.02.2018

Единствена Македонија го осудува дволичниот однос на Европската унија и преку најновата Стратегија за проширување наменета за Македонија и останатите земји од Западен Балкан. ЕУ со Стратегијата бара усогласувањето на правните системи на Македонија и ...

Могерини за НОВА: Изградете максимално национално единство за ЕУ

Локално - 07.02.2018

Ви благодарам за оваа можност да и се обратам на јавноста и да ја објаснам стратегијата што ја усвоивме во Европската комисија. Знаеме дека луѓето во регионот, а особено во поранешната југословенска Република Македонија, го одбраа патот на ...

ЕУ тренира строгост

iPortal - 07.02.2018

Наместо чергиче за добредојде, новата Стратегија за проширување на Европската унија е повеќе ладен туш и израз на „строга љубов“, кон аспирантите за членство од Западен Балкан. Колумна на Петар Арсовски.

Шест земји од Западен Балкан можат да влезат во ЕУ до 2019 година.

Локално - 07.02.2018

Албанија, Македонија, Црна Гора и Србија се официјални кандидати за членство во ЕУ, додека Босна и Косово бараат ист статус. Шефот за надворешни работи и безбедност на Европската унија, Федерика Могерини, рече дека шест земји од Западен Балкан би ...

Врз македонски грб - Повеќе нема вето во Европската Унија за Балканските земји

Фактор - 07.02.2018

Во стратегијата за проширување на Европската Унија наменета за земјите од Западен Балкан кои се уште не се интегрирани покрај генералните насоки за пристапните преговори и усогласување на правните и економски системи планирано е да се воведе и ново ...

СДСМ: Стратегијата за проширување на ЕУ обезбедува конкретни придобивки за граѓаните и бизнисите

Sky - 07.02.2018

Стратегијата за Западен Балкан за проширувањето на Европската Унија е уште една добра вест за Република Македонија, наведуваат во соопштение од Социјал-демократскиот сојуз на Македонија (СДСМ).

Единствена Македонија: За каква демократија зборува ЕУ кога токму таа преку Грција не ги почитува демократските ...

Sky - 07.02.2018

Единствена Македонија го осудува дволичниот однос на Европската Унија и преку најновата стратегија за проширување наменета за Македонија и другите земји од Западен Балкан. ЕУ со стратегијата бара усогласување на правните системи на Македонија и ...

ЕУ ќе додели една милијарда евра за Западен Балкан за 2018 година

еМагазин - 07.02.2018

Државите од Западен Балкан во 2018 година ќе добијат над една милијарда евра од Евроската унија за подготовки за членство, се наведува во Декларација на Еврокомисијата по повод прифаќањето на Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан.

Црногорски премиер: Црна Гора може да стане членка на ЕУ пред 2025 година

Бизнис Вести - 07.02.2018

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ ja поздрави денеска стратегијата на ЕУ за Западен Балкан како “позитивен сигнал” и изјави дека неговата земја може да биде подготвена за пристапување кон ЕУ во 2025 година.

ЕК ќе ја презентира Стратегијата за Западен Балкан

Телма - 06.02.2018

Високиот комесар на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска ќе ја презентираат Стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан.

Стратегијата за Балканот со тригодишен патоказ за влез во ЕУ

Нова ТВ - 06.02.2018

Европската комисија денеска ќе ја објави стратегијата за проширување на Европската унија на Западен Балкан со патоказ за следните 3 години, до 2020 година, во 6 различни области во коишто Брисел предлага 57 конкретни проекти во економијата, правната ...

ЕК ќе ја презентира стратегијата за Западен Балкан, почетокот на преговори со Македонија предвиден за 2019.

24 Вести - 06.02.2018

Високиот комесар на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска ќе ја презентираат стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан.

ЕК ќе ја презентира Стратегијата за Западен Балкан, почетокот на преговори со Македонија предвиден за 2019.

Алсат-М - 06.02.2018

Високиот комесар на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска ќе ја презентираат Стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан.

Могeрини: Стратегијата дава конкретни перспективи за ЕУ-интеграцијата на шестте партнери

Алсат-М - 06.02.2018

Западен Балкан географски е дел од Европската унија и дели иста историја и ќе делиме заедничка иднина во рамки на Европската унија, рече високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини на заедничката ...

Европската унија ја потврди европската иднина на регионот, но нема да прима членки без нерешени билатерални прашања

24 Вести - 06.02.2018

Високиот претставник на Европската унија за надворешна безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, ја презентираа стратегијата на ЕК за Западен Балкан и ја потврди европската иднина на регионот.

Хан: Прво решени спорови со соседите, па членство во ЕУ

МКД - 06.02.2018

ЕУ нема да се согласи на прием на нови членки, доколку тие имаат каков и да било нерешен билатерален конфликт. Тоа јасно се кажува во Стратегијата, истакна еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на денешната презентација на Стратегијата на ...

Германија не е баш сигурна дека Србија и Црна Гора ќе влезат во ЕУ во 2025 година

МКД - 06.02.2018

Ден пред претставувањето на стратегијата на Европската комисија во однос на земјите од Западниот Балкан, германската влада ги намали очекувањата за брзо пристапување на овие земји во Европската Унија.

Денеска објавување на стратегијата на ЕУ за Западен Балкан

Р.С.Европа - 06.02.2018

Европската комисија денеска ќе ја објави стратегијата за проширување на Европската унија на Западен Балкан во која се наведува дека сите земји во регионот имаат можност да напредуваат на европскиот пат врз основа на сопствени заслуги и брзината со ...

Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан: „итност“ наместо рокови

МКД - 06.02.2018

Од Стратегијата на ЕУ за проширување на Западниот Балкан се изоставени роковите за исполнување на условите на патот до членство во ЕУ кои беа прецизирани во претходната верзија. Стратегијата денес ќе биде претставена во Стразбур.

Стратегијата на ЕУ со насоки за земјите од Западен Балкан

Р.С.Европа - 06.02.2018

Високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини и комесарот за проширување Јоханес Хан денеска во Стразбур ќе ја претстават Стратегијата за проширување на Европската унија на Западен Балкан.

Стратегија на ЕУ: Прво решете ги домашните проблеми, па членство

Нова ТВ - 06.02.2018

Стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан предвидува дека две земји од овој регион, Србија и Црна Гора ќе бидат потенцијално подготвени да влезат во ЕУ до 2025 година. Исто така ја зголемува поддршката за четири други, кои би можеле да ...

Хан: ЕУ нема да прифати нови членови кои не си ги решиле спорови со соседите

Фокус - 06.02.2018

Стратегијата јасно нагласува дека ЕУ нема да се согласи на прием на нови членки, доколку тие имаат каков и да било нерешен билатерален конфликт, истакна еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на денешната презентација на Стратегијата на ...

Стратегија на ЕУ за Западен Балкан

24 Вести - 06.02.2018

Сите земји во регионот имаат можност да напредуваат на европскиот пат врз основа на сопствени заслуги и брзината со која ќе ги остварат реформите. Европската комисија ја усвои стратегијата за проширување на Европската унија со земјите на Западен ...

ЕК: Македонија прави прогрес, Стратегијата дава конкретен патоказ

Нова ТВ - 06.02.2018

Иако Србија и Црна Гора во моментов се најблиску до Европската Унија, Македонија и Албанија прават значаен прогрес во нивниот европски пат и Комисијата е подготвена да даде препорака за отпочнување на преговорите на основа на исполнети критериуми, ...

Објавена Стратегијата на ЕК: историска шанса за Западниот Балкан

Deutsche Welle - 06.02.2018

Европската Комисија во документот уште еднаш ја потврдува европската иднина на регионот како геостратешка инвестиција во стабилна, силна и обединета Европа врз основа на заеднички вредности.

ЕУ балканска стратегија: Реформи и решавање на споровите

Р.С.Европа - 06.02.2018

Стратегијата за проширување на ЕУ за Западен Балкан е составена од 6 иницијативи кои се однесуваат на владеење на правото, безбедност и миграции, социјално-економскиот развој, транспорт и енергетска поврзаност, како и дигитална агенда и помирување и ...

ЕУ го сака Балкан, токму сега!

Deutsche Welle - 06.02.2018

Зборот е збор. Веќе 15 години на земјите од Западен Балкан им се ветува прием во семејството на ЕУ. Своевремно тоа беше прилично амбициозно, а сега е речиси лудо храбро, смета Фолкер Вагенер. Тоа се нарекува вистинска дилема.

Стратегија на ЕК за Западен Балкан: Прво резултати, па членство во ЕУ

МКД - 06.02.2018

Европската комисија денеска ја претстави својата Стратегија за „кредибилна перспектива на проширувањето и за поголем ангажман на ЕУ на Западниот Блакан", чија цел е потврдување на „европската иднина на регионот".

Стратегија на ЕК за Западен Балкан: Прво резултати, па членство во ЕУ

Алсат-М - 06.02.2018

Стратегијата за Западниот Балкан ги обврзува земјите од регионот да ги исполнат потребните реформи на полето на владеење на правото, социјалниот и економски развој, безбедноста и миграцијата како и да ги затворат отворените прашања со соседите.

Европратениците ја поздравија Стратегијата на ЕУ

Нова ТВ - 06.02.2018

Членовите на Европскиот парламент денеска го поздравија усвојувањето на Стратегијата за проширување на ЕУ за Западен Балкан, истакнувајќи дека за членство во Унијата на овие земји потребни се напори од двете страни.

Стратегијата на ЕУ за Западниот Балкан: (Не)оправдана еуфорија?

МКД - 06.02.2018

Македонија беше индиректно спомната во однос на усогласеноста со надворешната политика на Европската Унија. Могерини потенцираше дека во моментов, само Црна Гора и Албанија се целосно усогласени со Унијата во однос на нивната надворешна политика, ...

Могерини за НОВА: Изградете максимално национално единство за ЕУ

Нова ТВ - 06.02.2018

Г-ѓо Могерини ви благодарам за ова интервју. Што ново носи европската стратегија за Македонија? Ви благодарам за оваа можност да и се обратам на јавноста и да ја објаснам стратегијата што ја усвоивме во Европската комисија.

ЕК ќе ја презентира Стратегијата за Западен Балкан, преговори со Македонија во 2019

Сител - 06.02.2018

Високиот комесар на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска ќе ја презентираат Стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан.

ЕК ќе ја презентира стратегијата за Западен Балкан, Македонија вгодина ќе почне преговори

+инфо - 06.02.2018

Во најновата верзија на стратегијата за Западен Балкан, се наведува дека земјите од регионот ќе станат членки на ЕУ но не во денешната состојба. Високиот комесар на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и ...

ЕК ќе ја презентира стратегијата за Западен Балкан

Нетпрес - 06.02.2018

Високиот комесар на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска ќе ја презентираат стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан.

Што очекува ЕУ од Македонија за да започнат преговорите најрано во 2019 година

Република - 06.02.2018

Високиот комесар на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска ќе ја презентираат Стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан.

ЕК ќе ја презентира Стратегијата за Западен Балкан

МРТ - 06.02.2018

Подготвена Стратегијата за проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан. Македонија очекува почеток на преговорите со Унијата и прием во пакет со Србија и Црна Гора до 2025-та година. Според стратегијата, за Македонија и Албанија старт на ...

Могрини: Стратегијата дава конкретни перспективи за ЕУ-интеграцијата на шестте партнери

Алфа - 06.02.2018

Западен Балкан географски е дел од Европската унија и дели иста историја и ќе делиме заедничка иднина во рамки на Европската унија, рече високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини Западен Балкан ...

Хан и Могерини: Во ЕУ кога ќе си ги решите споровите со соседите и ќе ги исполните барањата

Правдико - 06.02.2018

Европската комисија им испорача низа барања на земјите од Западен Балкан кои треба да се исполнат на патот кон членството во ЕУ, но истовремено преку шест големи иницијативи презема обврска за далеку поголема поддршка и помош за регионот во ...

Могeрини: 2025 година не е краен рок, туку цел и реална перспектива за Западен Балкан

Либертас - 06.02.2018

Западен Балкан географски е дел од Европската унија и дели иста историја и ќе делиме заедничка иднина во рамки на Европската унија, рече високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини на заедничката ...

ВИДЕО: Могерини и Хан ја презентираа Стратегијата за Западен Балкан, испорачани низа барања за земјите кандидати

А1 On - 06.02.2018

Високиот претставник на Европската унија за надворешна безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, ја презентираа стратегијата за ЕК за Западен Балкан. Шест иницијативи каде се покриени сите делови кои се важни за ...

(Видео) Хан и Могерини: Во ЕУ кога ќе си ги решите споровите со соседите и ќе ги исполните барањата

Макфакс - 06.02.2018

Европската комисија им испорача низа барања на земјите од Западен Балкан кои треба да се исполнат на патот кон членството во ЕУ, но истовремено преку шест големи иницијативи презема обврска за далеку поголема поддршка и помош за регионот во ...

Прес-конференција на Могерини и Хан ВО ЖИВО

+инфо - 06.02.2018

Во живо од заедничка прес-конференција на која функционерите на ЕУ ја презентираат Стратегијата на ЕК за Западен Балкан. Во живо од заедничка прес-конференција на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, и ...

Могрини: Стратегијата дава конкретни перспективи за ЕУ-интеграцијата на шестте партнери

Сител - 06.02.2018

Западен Балкан географски е дел од Европската унија и дели иста историја и ќе делиме заедничка иднина во рамки на Европската унија, рече високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини на заедничката ...

По добрата вест од Брисел, Заев повика на масовна акција (ВИДЕО)

+инфо - 06.02.2018

Заев ги повика сите партии, претседателот и сите институции на системот максимално да се вложат и активно да учествуваат во процесот на реформите. Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан е добра вест за нас.

Хан: ЕУ нема да прифати нови членки со нерешени билатерални спорови

Нетпрес - 06.02.2018

Земјите членки на Европската унија нема да прифатат нови членки кои не си ги решиле билатералните спорови, порача во вторникот еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан во Европскиот парламент при презентацијата на Стратегијата на ЕУ за проширување.

Европската комисија ќе користи заедничка шифра за влез во ЕУ на земјите од Балканот

Факултети - 06.02.2018

Европската комисија сака да ја врати довербата во процесот на проширувањето на државите од Западниот Балкан и на најнапредните во овој процес им нуди најпозитивен можен временски период, според кој на крајот од 2025 година би можеле да станат членки ...

(Во живо) Прес-конференција на Могерини и Хан за Стратегијата за Западен Балкан

Макфакс - 06.02.2018

Заедничка прес-конференција на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување , Јоханес Хан, на која ќе ја презентираат Стратегијата на ЕК за Западен Балкан.

Не ја земајте здраво за готово 2025 за влез во ЕУ, кажа Могерини

Сакам да кажам - 06.02.2018

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини кажа дека датумот 2025 година е само потенцијален датум за влез во ЕУ на шесте земји од Западен Балкан, меѓу нив и Македонија.

Хан и Могерини ќе ја презентираат Стратегијата за Западен Балкан

МРТ - 06.02.2018

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и шефицата на дипломатијата, Федерика Могерини ќе ја презентираат Стратегијата за Западен Балкан. Македонија очекува да добие јасна европска перспектива и заедно со Србија и Црна Гора во 2025-та година да ...

Стратегија за проширување- перспектива за Западен Балкан

МРТ - 06.02.2018

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и шефицата на дипломатијата, Федерика Могерини ја презентираa Стратегијата за Западен Балкан. Документот предвидува дека две земји од регионот, Србија и Црна Гора ќе бидат потенцијално подготвени за влез на ...

Хан: ЕУ нема да прифати нови членки ако не ги решат билатералните спорови

+инфо - 06.02.2018

2025 не е краен рок за влез, туку реална перспектива кога некои треба да ги завршат преговорите, а други до тогаш да ги почнале. Земјите-членки нема да прифатат нови членови во Европската Унија кои не си ги решиле билатералните спорови, јасно порача ...

Могерини: 2025 не е рок, туку перспективата за членство на Србија

Алфа - 06.02.2018

Годината 2025 не е целен датум, туку реална перспектива за завршување на процесот на преговори за членство на Србија во ЕУ. Годината 2025 не е целен датум, туку реална перспектива за завршување на процесот на преговори за членство на Србија во ЕУ, ...

ЕУ ја објави стратегијата за проширување

Сител - 06.02.2018

Шест области како клуч за отворање на веопските проти. Стратегијхата за Западен Балкан нуди реална рамка, до 2025 за успех во процесот на целосна интеграција. 1 Владеење на правото 2 Безбедност и миграции 3 Социоекономски развој 4 Енергетско ...

Жбогар: Какво и да биде, решението за името ќе биде тешко за двете влади

Алфа - 06.02.2018

2025 година не е датум до кој Западнобалканските аспиранти ќе влезат во ЕУ, туку само своевидна перспектива, порачаа денеска високите функционери на Европската комисија Хан и Могерини. 2025 година не е датум до кој Западнобалканските аспиранти ќе ...

Стратегија за Западен Балкан: Конкретни перспективи и реформи за да се искористи можноста

МРТ - 06.02.2018

Брисел ја претстави Стратегијата за Западен Балкан. Шефицата на европската дипломатија и комесарот за проширување порачаа- делиме иста историја, ќе делиме и заедничка иднина. Документот дава конкретни перспективи за секоја од земјите- аспирантки, ...

ЕК подготвена да даде препорака за Македонија

ТВ21 - 06.02.2018

Србија и Црна Гора предничат во трката за влез во Европската унија, но Македонија и Албанија ги следат во чекор. Стратегијата на Европската унија за Западен Балкан, вели дека Македонија прави значаен прогрес и Комисијата е подготвена да даде ...

Стратегија на ЕК за Западен Балкан - Македонија да почне со преговори во 2019.

Press24 - 06.02.2018

Високиот комесар на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска ќе ја презентираат Стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан.

Почетокот на преговорите со Македонија предвиден за 2019 година...

Н.Македонија - 06.02.2018

Почетокот на преговорите со Македонија предвиден за 2019 година Високиот комесар на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска ќе ја презентираат Стратегијата ...

Во Стратегијата на ЕУ не пишува за статусот на Косово...

Н.Македонија - 06.02.2018

Во Стратегијата на ЕУ не пишува за статусот на Косово Документот во кој се опишува Стратегијата на ЕУ за проширувањето се занимава главно со Србија и со Црна Гора, а за Косово нема многу зборови, пишува приштинскиот печат.

Заев: Подготвени сме за име со географска одредница

Тера - 06.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, и амбасадорот на ЕУ во Република Македонија Самуел Жбогар, одржаа заедничка прес конференција по повод новата Стратегија за проширување на ЕУ на Западен Балкан која денеска беше ...

Заев: Стратегијата на ЕК e добра вест за Македонија...

Н.Македонија - 06.02.2018

Заев: Стратегијата на ЕК e добра вест за Македонија Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан е добра вест за нас. Констатира дека Република Македонија направи значителен напредок на европскиот пат, а ЕК изразува подготвеност да даде ...

Могрини: Стратегијата дава конкретни перспективи за ЕУ-интеграцијата на шестте партнери

Press24 - 06.02.2018

Западен Балкан географски е дел од Европската унија и дели иста историја и ќе делиме заедничка иднина во рамки на Европската унија, рече високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини на заедничката ...

Објавена Стратегијата на ЕК: историска шанса за Западниот Балкан

Press24 - 06.02.2018

Европската Комисија во документот уште еднаш ја потврдува европската иднина на регионот како геостратешка инвестиција во стабилна, силна и обединета Европа врз основа на заеднички вредности.

Могерини: 2025 не е рок, туку перспективата за членство на Србија...

Н.Македонија - 06.02.2018

Могерини: 2025 не е рок, туку перспективата за членство на Србија Годината 2025 не е целен датум, туку реална перспектива за завршување на процесот на преговори за членство на Србија во ЕУ, изјави високата претставничка на Унијата за надворешна ...

Стратегија на ЕК за Западен Балкан: Прво резултати, па членство во ЕУ...

Н.Македонија - 06.02.2018

Стратегија на ЕК за Западен Балкан: Прво резултати, па членство во ЕУ Европската комисија денеска ја претстави својата Стратегија за „кредибилна перспектива на проширувањето и за поголем ангажман на ЕУ на Западниот Блакан“, чија цел е потврдување на ...

Европратениците ја поздравија Стратегијата на ЕУ

Press24 - 06.02.2018

Членовите на Европскиот парламент денеска го поздравија усвојувањето на Стратегијата за проширување на ЕУ за Западен Балкан, истакнувајќи дека за членство во Унијата на овие земји потребни се напори од двете страни.

Стратегијата дава конкретни перспективи за ЕУ-интеграцијата на шесте партнери...

Н.Македонија - 06.02.2018

Стратегијата дава конкретни перспективи за ЕУ-интеграцијата на шестте партнери Западен Балкан географски е дел од Европската унија и дели иста историја и ќе делиме заедничка иднина во рамки на Европската унија (ЕУ), рече високата претставничка на ЕУ ...

Марковиќ: Црна Гора може да стане членка на ЕУ пред 2025 година...

Н.Македонија - 06.02.2018

Марковиќ: Црна Гора може да стане членка на ЕУ пред 2025 година Црногорскиот премиер Душко Марковиќ денеска ја поздрави Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан како „позитивен сигнал“ и изјави дека неговата земја може да биде подготвена за членство во ...

Заев: Стратегијата на ЕК добра вест за Македонија

Press24 - 06.02.2018

Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан е добра вест за нас. Констатира дека Република Македонија направи значителен напредок на европскиот пат, а ЕК изразува подготвеност да даде препорака за почеток на преговорите за членство врз ...

Повелете на ЕУ-масата, му порачуваат 12 земји-членки на Западниот Балкан

Локално - 06.02.2018

Во очекување на објавувањето на Стратегијата за Западниот Балкан на Европската Комисија, 12 земји-членки на ЕУ бараат од Брисел уште сега да им ги отвори портите на шесте држави од регионот.

ЕК ќе ја презентира Стратегијата за Западен Балкан, почетокот на преговори со Македонија предвиден за 2019.

Локално - 06.02.2018

Високиот комесар на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска ќе ја презентираат Стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан.

Дванаесет членки на ЕУ бараат укинување на роамингот за Балканот и учество на политички состаноци

Денар - 06.02.2018

Дванаесет земји членки на Европската Унија бараат земјите од Западен Балкан да учествуваат на политичките состаноци на ЕУ и да им биде укинат роамингот пред нивното пристапување во Унијата, се наведува во документ предложен до Европската комисија, ...

Преговори со Македонија во 2019

CivilMedia - 06.02.2018

Високиот комесар на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска ќе ја презентираат Стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан.

ЕК ќе ја презентира Стратегијата за Западен Балкан

Стандард - 06.02.2018

Високиот комесар на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска ќе ја презентираат Стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан.

Дванаесет членки на ЕУ бараат укинување на роамингот за Балканот и учество на политички состаноци

Точка - 06.02.2018

Дванаесет земји членки на Европската Унија бараат земјите од Западен Балкан да учествуваат на политичките состаноци на ЕУ и да им биде укинат роамингот пред нивното пристапување во Унијата, се наведува во документ предложен до Европската комисија, ...

Почетокот на преговорите со Македонија предвиден за 2019 година

iPortal - 06.02.2018

Високиот комесар на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска ќе ја презентираат Стратегијата на Европската комисија за Западен Балкан.

ЕУ објавува стратегија за Балканот за влез во Унијата

Слободен Печат - 06.02.2018

Европската комисија ќе објави стратегија за проширување на ЕУ за Забаден Балкан, со патоказ за следни три години, во 6 различни области, со дадени конкретни предлози во врска со економијата, правото, општеството, со цел да се забрза влезот во ...

Могeрини: Ќе делиме заедничка иднина со Западен Балкан во рамки на Европската унија

Стандард - 06.02.2018

Западен Балкан географски е дел од Европската унија и дели иста историја и ќе делиме заедничка иднина во рамки на Европската унија, рече високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини на заедничката ...

Хан и Могерини: Во ЕУ кога ќе си ги решите споровите со соседите и ќе ги исполните барањата

OhridNews - 06.02.2018

Европската комисија им испорача низа барања на земјите од Западен Балкан кои треба да се исполнат на патот кон членството во ЕУ, но истовремено преку шест големи иницијативи презема обврска за далеку поголема поддршка и помош за регионот во ...

Могерини и Хан ја презентираа Стратегијата за Западен Балкан

CivilMedia - 06.02.2018

Западен Балкан географски е дел од Европската унија и дели иста историја и ќе делиме заедничка иднина во рамки на Европската унија, рече високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини на заедничката ...

Заев: Македонија направи значителен напредок на својот европски пат, ова е заеднички успех на сите граѓани

iPortal - 06.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, и амбасадорот на ЕУ во Република Македонија Самуел Жбогар, одржаа заедничка прес конференција по повод новата Стратегија за проширување на ЕУ на Западен Балкан која денеска беше ...

ВО ЖИВО: Прес конференција на еврокомесарот Јоханес Хан

Слободен Печат - 06.02.2018

Заедничка прес-конференција на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, и еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на која ќе ја презентираат Стратегијата на ЕК за Западен ...

Могерини и Хан ја презентираа Стратегијата за Западен Балкан, испорачани низа барања за земјите кандидати

Точка - 06.02.2018

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ја презентираа стратегијата на ЕК за Западен Балкан. Европската комисија во документот уште еднаш ја потврдува европската ...

Хан и Могерини: Во ЕУ откако ќе си ги решите споровите со соседите и ќе ги исполните барањата

Точка - 06.02.2018

Европската комисија испорача низа барања на земјите од Западниот Балкан кои треба да се исполнат на патот кон членство во ЕУ, но истовремено, преку шест големи иницијативи презема обврска за далеку поголема поддршка и помош за регионот во наредниот ...

(Во живо) Прес-конференција на Могерини и Хан за Стратегијата за Западен Балкан

Точка - 06.02.2018

Заедничка прес-конференција на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, и еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на која ќе ја презентираат Стратегијата на ЕК за Западен Балкан.

Заев: Стратегијата на ЕК добра вест за Македонија

Слободен Печат - 06.02.2018

Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан е добра вест за нас. Констатира дека Република Македонија направи значителен напредок на европскиот пат, а ЕК изразува подготвеност да даде препорака за почеток на преговорите за членство врз ...

Софија: Од Западен Балкан до ЕУ ќе се трча индивидуално, нема да се чекаат другите

Локално - 06.02.2018

Напредокот на секоја од земја од Западен Балкан ќе се оценува според индивидуалните постигнувања и од ниту една држава, која е подготвена за членство во Европската Унија, нема да се бара да чека друга за влез во Унија, се наведува во соопштението на ...

Европската десница ја поздрави Стратегијата на ЕК за Западен Балкан

Локално - 06.02.2018

Претседателот на европската десница Жозеф Дол денеска ја поздрави „долгоочекуваната“ Стратегија за Западен Балкан и порача дека Европската народна партија (ЕПП) останува посветена на интеграцијата на земјите од Западен Балкан во Европската Унија, но ...

Во живо: Презентација на Стратегијата за проширување на ЕУ

Локално - 06.02.2018

Прес-конференција на високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, кои ќе ја презентираат Стратегијата на ЕК за Западен Балкан Прес-конференција на високиот ...

Денеска објавување на стратегијата на ЕУ за Западен Балкан

Локално - 06.02.2018

Европската комисија денеска ќе ја објави стратегијата за проширување на Европската унија на Западен Балкан во која се наведува дека сите земји во регионот имаат можност да напредуваат на европскиот пат врз основа на сопствени заслуги и брзината со ...

Црногорскиот премиер: Црна Гора може да влезе во ЕУ пред 2025 година

Стандард - 06.02.2018

Црногорскиот премиер, Душко Марковиќ ја поздрави денеска стратегијата на ЕУ за Западен Балкан како „позитивен сигнал“ и изјави дека неговата земја може да биде подготвена за пристапување дури пред дефинираниот во документот датум – 2025 година, ...

Објавена Стратегијата на ЕК: Ова е историска шанса за Западниот Балкан

Слободен Печат - 06.02.2018

Европската Комисија им испорача серија барања на земјите од Западниот Балкан кои треба да се исполнат на патот кон членство во ЕУ, но истовремено, преку шест големи иницијативи презема обврска за далеку поголема поддршка и помош за регионот во ...

Презентација на стратегијата на ЕК за Западен Балкан

CivilMedia - 06.02.2018

Стратегијата на Европската Комисија за Западен Балкан денеска ќе биде презентирана во ЕУ Инфо Центар со почеток во 14:30 часот. Прес-конференција ќе одржат Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската Унија, ...

Могерини: Патот за реформи е отворен за Западен Балкан

Слободен Печат - 06.02.2018

Патот за реформи е отворен за граѓаните од Западен Балкан да можат да ги уживаат истите права, можности и стандарди како европските граѓани, посочи Могерини на прес-конференцијата на која се презентира Стратегијата на ЕК за Западен Балкан.

ДЕН „Д“ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН: Брисел денес ја објавува стратегијата на ЕУ

Фактор - 06.02.2018

Европската комисија денес ќе ја објави својата стратегија за Западен Балкан, која има за цел да ја зајакне европската перспектива за Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Македонија и Србија и да ја забрза нивната евроинтеграција.

Софија: Од Западен Балкан до ЕУ ќе се трча индивидуално, нема да се чекаат другите

Мета - 06.02.2018

Напредокот на секоја од земја од Западен Балкан ќе се оценува според индивидуалните постигнувања и од ниту држава, која е подготвена за членство во Европската Унија, нема да се бара да чека друга за влез во Унија, се наведува во соопштението на ...

Европската десница ја поздрави Стратегијата на ЕК за Западен Балкан

Мета - 06.02.2018

Претседателот на европската десница Жозеф Дол денеска ја поздрави „долгоочекуваната“ Стратегија за Западен Балкан и порача дека Европската народна партија (ЕПП) останува посветена на интеграцијата на земјите од Западен Балкан во Европската Унија, но ...

Могерини и Хан: ЕУ ќе прима нови членки, ако си ја сработат домашната работа

Мета - 06.02.2018

Албанија и Македонија прават значителен напредок на европската патека и Европската комисија е подготвена да даде препораки за отворање на преговори за зачленување, врз основа на исполнети услови, беше кажано денеска во Стразбур.

ЕУ до Западен Балкан: Исполнете ги овие услови, нема членство без решени спорови

Вечер - 06.02.2018

Високиот претставник на Европската унија за надворешна безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, ја презентираа стратегијата на ЕК за Западен Балкан. Европската Комисија во документот уште еднаш ја потврдува европската ...

Усвоена Стратегијата за Западен Балкан

Локално - 06.02.2018

Европската комисија ја усвои „Веродостојната перспектива за проширување за Западен Балкан и поголем ангажман на Европската унија во тој регион“, во Стразбур. Со тоа ја потврди европската иднина на регионот како геостратешка инвестиција во стабилна, ...

Брисел и Западен Балкан: Една тешка љубов

Стандард - 06.02.2018

Новата стратегија на Европската комисија за Западен Балкан ги открива изгледите дека две земји од регионот, Србија и Црна Гора, би можеле „потенцијално“ да бидат подготвени да се приклучат на ЕУ до 2025 година.

Дванаесет членки на ЕУ бараат укинување на роамингот за Балканот и учество на политички состаноци

Канал 77 - 06.02.2018

Дванаесет земји членки на Европската Унија бараат земјите од Западен Балкан да учествуваат на политичките состаноци на ЕУ и да им биде укинат роамингот пред нивното пристапување во Унијата, се наведува во документ предложен до Европската комисија, ...

(Видео) Хан и Могерини: Во ЕУ кога ќе си ги решите споровите со соседите и ќе ги исполните барањата

Sky - 06.02.2018

Европската комисија им испорача низа барања на земјите од Западен Балкан кои треба да се исполнат на патот кон членството во ЕУ, но истовремено преку шест големи иницијативи презема обврска за далеку поголема поддршка и помош за регионот во ...

Могерини: Албанија и Македонија прават значителен напредок на европската патека

еМагазин - 06.02.2018

Европската комисија е подготвена да даде препораки за отворање на преговори за зачленување, врз основа на исполнети услови, кажа високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност и заменик претседателка на европската комисија, ...

Стратегија на ЕУ: Да се забрза приклучувањето на Западен Балкан

Deutsche Welle - 05.02.2018

Веројатно е ЕУ-земјите во јуни со Македонија и Албанија да почнат разговори за приклучување, пишува весникот „Велт“ кој објави делови од Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан, која ќе биде претставена утре.

Стратегијата за Западен Балкан предвидува почеток на преговори на Македонија со ЕУ во 2019

Телма - 05.02.2018

Во најновата верзија на Стратегијата за Западен Балкан, се наведува дека земјите од регионот ќе станат членки на ЕУ, „но не во состојбата во која се наоѓаат денес“. Европската комисија утре ќе ја објави Стратегијата за кредибилната перспектива за ...

Студен туш од Берлин: нема датум за членство на Србија и Црна Гора во ЕУ

Deutsche Welle - 05.02.2018

Германската влада е воздржана во однос на најавите од Европската комисија дека на Србија и Црна Гора ќе им ја одреди 2025 година како датум кога треба да станат членки на ЕУ. Прво да се завршат реформите Повеќето земји кандидати за членство во ЕУ ...

Во документот на ЕУ „воопшто нема стратегија за Косово“

МКД - 05.02.2018

Документот во кој се опишува стратегијата на ЕУ за проширувањето се занимава главно со Србија и Црна Гора, а за Косово нема многу зборови, пишува приштинскиот печат. Како што пренесуваат Зери и приштинска Газета, во документот кој ќе биде претставен ...

Западен Балкан „влегува“ во ЕУ и пред да влезе во ЕУ?

МКД - 05.02.2018

Група од 12 држави членки на ЕУ сакаат западнобалканската шесторка да учествува на годишните самити на ЕУ и пред да се приклучат на Унијата, пишува денес Ројтерс . По годините занемарување на Западен Балкан и поради растечкото влијание на Русија и ...

Повелете на ЕУ-масата, му порачуваат 12 земји-членки на Западниот Балкан

Deutsche Welle - 05.02.2018

Во очекување на објавувањето на Стратегијата за Западниот Балкан на Европската Комисија, 12 земји-членки на ЕУ бараат од Брисел уште сега да им ги отвори портите на шесте држави од регионот.

Предлог Западен Балкан да учествува на самитите на ЕУ

Р.С.Европа - 05.02.2018

Дванаесет земји членки на ЕУ сакаат шесте земји од Западен Балкан да учествуваат на годишните самити на ЕУ пред да се приклучат кон Унијата, објавуваат западните медиуми. Австрија, Чешка, Летонија, Ирска, Италија, Литванија, Летонија, Малта, Полска, ...

Германија: Нема автоматски влез во ЕУ, прво исполнување на условите

Фокус - 05.02.2018

Нема да има автоматски влез за земјите од Западен Балкан во ЕУ на преходно утврден датум, изјави денеска портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт. – Јасно е дека кандидатите за членство мора да спроведат уште многу реформи, изјави Зајберт во ...

Берлин: Нема членство во ЕУ по автоматизам

Алсат-М - 05.02.2018

Нема да има автоматски влез за земјите од Западен Балкан во ЕУ на преходно утврден датум, изјави денеска портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт. – Јасно е дека кандидатите за членство мора да спроведат уште многу реформи, изјави Зајберт во ...

Ди Велт: ЕК ќе го забрза процесот за влез во ЕУ на земјите од Западен Балкан

Канал5 - 05.02.2018

Еврокомисијата има намера да го забрза процесот за пристапување кон ЕУ на земјите од Западен Балкан, објави “Ди Велт”, повикувајќи се на документ на ЕК, кој ќе биде претставен утре во Стразбур.

Стратегијата за Западен Балкан предвидува почеток на преговори на Македонија со ЕУ во 2019.

Сител - 05.02.2018

Во најновата верзија на Стратегијата за Западен Балкан, се наведува дека земјите од регионот ќе станат членки на ЕУ, „но не во состојбата во која се наоѓаат денес“. Европската комисија утре ќе ја објави Стратегијата за кредибилната перспектива за ...

Стратегијата за Западен Балкан предвидува почеток на преговори на Македонија со ЕУ во 2019

Република - 05.02.2018

– Во најновата верзија на Стратегијата за Западен Балкан, се наведува дека земјите од регионот ќе станат членки на ЕУ, „но не во состојбата во која се наоѓаат денес“. Европската комисија утре ќе ја објави Стратегијата за кредибилната перспектива за ...

Весникот „Велт“: Веројатно е во јуни Македонија и Албанија да почнат преговори со ЕУ

Либертас - 05.02.2018

Веројатно е ЕУ-земјите во јуни со Македонија и Албанија да почнат разговори за приклучување, пишува весникот „Велт“ кој објави делови од Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан, која ќе биде претставена утре, пишува Дојче веле .

Земјите од Западен Балкан ќе учествуваат на самитите на ЕУ

Курир - 05.02.2018

Дел од западните медиуми денеска објавија дека група од 12 земји-членки на ЕУ сака шестте земји од Западен Балкан да учествуваат на годишните самити на ЕУ пред да се приклучат кон Унијата.

Земјите од Западен Балкан ќе учествуваат на самитите на ЕУ

А1 On - 05.02.2018

Дел од западните медиуми денеска објавија дека група од 12 земји-членки на ЕУ сака шестте земји од Западен Балкан да учествуваат на годишните самити на ЕУ пред да се приклучат кон Унијата.

Стратегија на ЕК за Западен Балкан - Македонија и Албанија да почнат преговори за членство во 2019.

Сител - 05.02.2018

Во стратегијата за проширување која утре ќе биде објавена во Брисел, 2019 та се наведува како година во која Македонија и Албанија би требале да ги започнат претпристапните преговори со Унијата.

Во документот на ЕУ не постои стратегија за Косово

Макфакс - 05.02.2018

Документот во којшто се опишува стратегијата на ЕУ за проширување се занимава најмногу со Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, а Косово се споменува само во контекст на дијалогот со Србија, пишуваат медиумите во Приштина.

Нема стратегија за Косово во документот на ЕУ

А1 On - 05.02.2018

Документот во којшто се опишува стратегијата на ЕУ за проширување се занимава најмногу со Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, а Косово се споменува само во контекст на дијалогот со Србија, пишуваат медиумите во Приштина.

Дванаесет членки на ЕУ бараат укинување на роамингот за Балканот и учество на политички состаноци

Макфакс - 05.02.2018

Дванаесет земји членки на Европската Унија бараат земјите од Западен Балкан да учествуваат на политичките состаноци на ЕУ и да им биде укинат роамингот, пред нивно пристапување во Унијата, се наведува во документ предложен до Европската Комисија, ...

„Газета експрес“: Признавањето на Косово нема да биде услов за членство на Србија во ЕУ

Макфакс - 05.02.2018

Во Европската стратегија за проширување на Западен Балкан, која треба да биде претставена утре, Европската комисија бара нормализирање на односите помеѓу Србија и Косово, како единствен пат кон интеграција во Европската Унија.

Германија: Нема автоматски влез во ЕУ, прво исполнување на условите

Република - 05.02.2018

Нема да има автоматски влез за земјите од Западен Балкан во ЕУ на преходно утврден датум, изјави денеска портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт. – Јасно е дека кандидатите за членство мора да спроведат уште многу реформи, изјави Зајберт во ...

Земји-членки на ЕУ бараат укинување на роамингот и покани за самити за кандидатите за членство

А1 On - 05.02.2018

Утре Европската комисија ќе ја разгледува новата стратегија за проширување на ЕУ, каде што ќе бидат воспоставени прецизни рокови за можен напредок на земјите кандидати. Имено, 12 членки на Унијата – Австрија, Чешка, Естонија, Унгарија, Ирска, ...

Берлин: Нема членство во ЕУ по автоматизам

Канал5 - 05.02.2018

Нема да има автоматски влез за земјите од Западен Балкан во ЕУ на преходно утврден датум, изјави портпаролот на Германската влада, Штефан Зајберт. Јасно е дека кандидатите за членство мора да спроведат уште многу реформи, изјави Зајберт во пресрет ...

„Газета експрес“: Унијата ќе бара обврзувачки документ според кои Србија нема да го блокира Косово на патот кон ЕУ

А1 On - 05.02.2018

Во европската стратегија за проширување на Западен Балкан, која треба да биде претставена утре, Европската комисија бара нормализирање на односите помеѓу Србија и Косово како единствен пат кон интеграција во Европската Унија.

„Газета експрес“: Признавањето на Косово нема да биде услов за членство на Србија во ЕУ

Република - 05.02.2018

Во европската стратегија за проширување на Западен Балкан, која треба да биде претставена утре, Европската комисија бара нормализирање на односите помеѓу Србија и Косово како единствен пат кон интеграција во Европската Унија.

ЕУ му го мапира патот на Западен Балкан ...

Н.Македонија - 05.02.2018

Иако, според информациите што досега протекоа од стратегијата на ЕУ наречена „Веродостојна перспектива за проширување на Западен Балкан“, новиот бран проширување ќе биде во 2025 година, од она што секоја од шесте земји од регионот ќе успее да го ...

Стратегијата за Западен Балкан предвидува почеток на преговори на Македонија со ЕУ во 2019

Press24 - 05.02.2018

Во најновата верзија на Стратегијата за Западен Балкан, се наведува дека земјите од регионот ќе станат членки на ЕУ, „но не во состојбата во која се наоѓаат денес“. Европската комисија утре ќе ја објави Стратегијата за кредибилната перспектива за ...

Почетокот на преговорите со ЕУ се предвидува во 2019 година...

Н.Македонија - 05.02.2018

Почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ предвиден во 2019 година Во најновата верзија на Стратегијата за Западен Балкан, се наведува дека земјите од регионот ќе станат членки на ЕУ, „но не во состојбата во која се наоѓаат денес“.

Берлин: Нема членство во ЕУ по автоматизам...

Н.Македонија - 05.02.2018

Берлин: Нема членство во ЕУ по автоматизам Нема да има автоматски влез за земјите од Западен Балкан во ЕУ на преходно утврден датум, изјави денеска портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт.

„Газета експрес“: Признавањето на Косово нема да биде услов за членство на Србија во ЕУ

Press24 - 05.02.2018

Електронското издание на „Газета експрес“ пишува дека Унијата ќе побара од Србија да потпише правно обврзувачки документ, според кој доколку стане членка на ЕУ, нема да го блокира потенцијалното членство на Косово во Унијата, но и нема да биде ...

Европската комисија ќе ја разгледува стратегијата за проширување на ЕУ

Press24 - 05.02.2018

Утре Европската комисија ќе ја разгледува новата стратегија за проширување на ЕУ, каде што ќе бидат воспоставени прецизни рокови за можен напредок на земјите кандидати. Имено, 12 членки на Унијата – Австрија, Чешка, Естонија, Унгарија, Ирска, ...

ЕК го забрза процесот на пристапување за Западен Балкан

Локално - 05.02.2018

Членството на земјите од Западен Балкан соодветствува на политичките и економските интереси на ЕУ. Еврокомисијата има намера да го забрза процесот за пристапување кон ЕУ на земјите од Западен Балкан, објави “Ди Велт”, повикувајќи се на документ на ...

Весникот „Велт“: Веројатно е во јуни Македонија и Албанија да почнат преговори со ЕУ

Локално - 05.02.2018

Веројатно е ЕУ-земјите во јуни со Македонија и Албанија да почнат разговори за приклучување, пишува весникот „Велт“ кој објави делови од Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан, која ќе биде претставена утре, пишува Дојче веле.

Стратегијата за Западен Балкан предвидува почеток на преговори на Македонија со ЕУ во 2019.

Вечер - 05.02.2018

Во најновата верзија на Стратегијата за Западен Балкан, се наведува дека земјите од регионот ќе станат членки на ЕУ, „но не во состојбата во која се наоѓаат денес". Европската комисија утре ќе ја објави Стратегијата за кредибилната перспектива за ...

Стратегијата за Западен Балкан предвидува почеток на преговори на Македонија со ЕУ во 2019.

CivilMedia - 05.02.2018

Во најновата верзија на Стратегијата за Западен Балкан, се наведува дека земјите од регионот ќе станат членки на ЕУ, „но не во состојбата во која се наоѓаат денес“. Европската комисија утре ќе ја објави Стратегијата за кредибилната перспектива за ...

Косово "избришано" во Стратешкиот документот на ЕУ: Бараат само потпис!?

Вечер - 05.02.2018

"Зери" и "Газета", во документот кој ќе биде претставен во вторник "нема стратегија за Косово", се спомнува само во контекст на дијалог со Србија. Документот во кој се опишува стратегијата на ЕУ за проширување најмногу се занимава со Србуја, Црна ...

Стратегија на ЕК за Западен Балкан - Македонија и Албанија да почнат преговори за членство во 2019.

Вечер - 05.02.2018

Во стратегијата за проширување која утре ќе биде објавена во Брисел, 2019 та се наведува како година во која Македонија и Албанија би требале да ги започнат претпристапните преговори со Унијата.

Во документот на ЕУ не постои стратегија за Косово

Вечер - 05.02.2018

Документот во којшто се опишува стратегијата на ЕУ за проширување се занимава најмногу со Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, а Косово се споменува само во контекст на дијалогот со Србија, пишуваат медиумите во Приштина.

ЕУ бара земјите од Западен Балкан да учествуваат на состаноците на Советот на министри

Стандард - 05.02.2018

Неколку членки на Европската унија побараа од Европската комисија во рамките на Стратегијата за Западен Балкан да утврди дека земјите од тој регион ќе бидат вклучени во состаноците на Советот на министри на ЕУ во иднина, особено во поглед на ...

Новата стратегија на ЕУ не дава „европска перспектива“ на Косово пред 2025 година

Стандард - 05.02.2018

Новата Европска стратегија за проширување кон Западен Балкан, која треба да биде одобрена утре, не нуди европска перспектива на Косово, пишува „Gazeta Express“. Европската комисија има намера да ги потврди изгледите за пристапување на Србија и Црна ...

Германија: Нема автоматски влез во ЕУ, прво исполнување на условите

Локално - 05.02.2018

Нема да има автоматски влез за земјите од Западен Балкан во ЕУ на преходно утврден датум, изјави денеска портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт. – Јасно е дека кандидатите за членство мора да спроведат уште многу реформи, изјави Зајберт во ...

Ќе чекаме и по преговорите, ако ги добиеме: Нема автомаски влез во ЕУ без датум

Вечер - 05.02.2018

Нема да има автоматски влез за земјите од Западен Балкан во ЕУ на преходно утврден датум, изјави денеска портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт. – Јасно е дека кандидатите за членство мора да спроведат уште многу реформи, изјави Зајберт во ...

Дванаесет членки на ЕУ бараат укинување на роамингот за Балканот и учество на политички состаноци

Вечер - 05.02.2018

Дванаесет земји членки на Европската Унија бараат земјите од Западен Балкан да учествуваат на политичките состаноци на ЕУ и да им биде укинат роамингот, пред нивно пристапување во Унијата, се наведува во документ предложен до Европската Комисија, ...

„Газета експрес“: Признавањето на Косово нема да биде услов за членство на Србија во ЕУ

Вечер - 05.02.2018

Фото: Шпанија Електронското издание на „Газета експрес" пишува дека Унијата ќе побара од Србија да потпише правно обврзувачки документ, според кој доколку стане членка на ЕУ, нема да го блокира потенцијалното членство на Косово во Унијата, но и нема ...

Утре ни ја печатираат судбината - Еве што бара ЕУ од нас

Вечер - 05.02.2018

Фото: Н.Батев Новата стратегија на ЕУ всушност е фокусирана на Србија и Црна Гора , кои добиваат конкретни датуми за влез во Унијата - 2025 година. За сите други земји, меѓу кои и Македонија, сите датуми се отворени како можни, но немаме фикс.

Стратегијата за Западен Балкан предвидува почеток на преговори на Македонија со ЕУ во 2019.

еМагазин - 05.02.2018

Во најновата верзија на Стратегијата за Западен Балкан, се наведува дека земјите од регионот ќе станат членки на ЕУ, „но не во состојбата во која се наоѓаат денес“. Европската комисија утре ќе ја објави Стратегијата за кредибилната перспектива за ...