TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се заострува битката за претседател на СДСМ

А1 - 21.11.2004

Испразнетото лидерско место во владеачката партија ги подели претендентите за претседател на СДСМ, на само 4 дена пред конгресот. Внатрепартиската процедура, која требаше да ги исфрли конечните кандидати за лидер на СДСМ, ја заостри битката меѓу нив, дознава А1.

Базата ќе меша, врвот ќе го извлече „бингото“

Време - 20.11.2004

СДСМ ЈА БАРА ЗАГУБЕНАТА ПРОЦЕДУРА ЗА ЛИДЕР Александра М. Митевска Битката за лидерската функција во СДСМ последниве денови се пресели во базата, откако најтесното партиско раководство реши прво да ги види предлозите на општинските организации, а потоа да одлучи кого ќе кандидира на конгресот в ...

Претендентите на СДСМ очекуваат базата да го каже фаворитот

Утрински - 20.11.2004

Денеска почнува процедурата за евидентирање на кандидатите за потенцијалниот лидер на социјалдемократите Доколку врвот на партијата не постигне договор, на конгрес ќе се излезе со повеќе кандидати Сашко Димевски Владејачките социјалдемократи денеска ја почнуваат пет-шест дневната, овој пат ...

Поповски нов премиер за една употреба?

Време - 20.11.2004

СЕ РАЗГОРУВААТ ИГРАТА НА НЕРВИ И ТРКАТА ПО ГЛАСОВИ ВО СДСМ Никола Поповски ќе бил идниот премиер и претседател на СДСМ за да ги одработи грбот, знамето и химната - најчувствителните точки од неофицијалната агенда што ја поставиле коалициските партнери и странските фактори, му шепнаа на „Време“ ...

Раководството се сети на членството

Дневник - 19.11.2004

СДСМ ИЗБИРА ЛИДЕР Новиот партиски шеф сам ќе реши дали сака да биде и премиер Општинските организации на СДСМ треба да предложат свои кандидати за нов лидер, по што Претседателството ќе одлучи кои кандидати ќе влезат во трка за претседател на владејачката партија.

Членството ќе предлага лидер, сите опциии во СДСМ се отворени

Утрински - 19.11.2004

Раководството на социјалдемократите не се договори меѓусебе и реши изборот на нов лидер да тргне од партиската база Висок партиски извор типува: на конгресот ќе се избира меѓу Бучковски и Поповски или меѓу Бучковски и Петковски Сашко Димевски Колективното раководство на СДСМ завчеравечер не успеа ...

Врвот на СДСМ се сети на базата

Време - 19.11.2004

ПРЕСВРТ ВО ЛИДЕРСКАТА БИТКА Членството на СДСМ викендов ќе ги предложи своите фаворити за нов лидер на партијата, а веднаш потоа најтесното раководство ќе ја донесе одлуката кој ќе му биде противкандидат на Тито Петковски на конгресот на 25 ноември.

СДСМ преокупиран со изборот на нов лидер на партијата

А1 - 18.11.2004

СДСМ преокупиран со изборот на нов лидер на партијата, кој не е исклучено да биде и новиот премиер. Денеска во тек се билатерални средби на претендентите за лидерското место. Бучковски, Шеќеринска, Митрева и Поповски, низ тет а тет средби, се обидуваат да дојдат до еден кандидат, кој ќе биде ...

Бучко брани, секретарките навиваат

Вест - 18.11.2004

ВЛАДА ВО ОСТАВКА Министерот за одбрана Владо Бучковски вчера во работно време собираше кондиција за синоќешната вечера во една од скопските кафеани каде што требаше да се договори новиот премиер и лидер со Радмила Шеќеринска, Никола Поповски, Илинка Митрева и Никола Ќуркчиев.

Сите чекаат шефот да намигне

Време - 18.11.2004

СДСМ ВО ПОТРАГА ПО ЛИДЕР Александра М. Митевска Петте члена на колективното раководство на СДСМ вчера не вечераа заедно, иако претходно бомбастично ја најавија седенката во луксузниот ресторан „Ден и ноќ“, каде што требаше да се договорат за заедничкиот кандидат за лидер на партијата.

Лидерот на СДСМ ќе биде и премиер

Утрински - 18.11.2004

По дводневните консултации во врвот на владејачките социјалдемократи, заедничка вечера на претендентите за лидер во елитниот скопски ресторан "Ден и ноќ" Четворицата претенденти на лидерската позиција во Социјалдемократскиот сојуз својот став од меѓусебните консултации за избор на нов претседател ...

Раководството на СДСМ синоќа не се договори за нов лидер и за нов премиер..

Канал5 - 18.11.2004

Разговорот воопшто не стигнал до таму, бидејќи мнозинскиот став на присустните на состанокот Бучковски, Шеќеринска, Митрева, Поповски и Ќуркчиев бил дека треба да се почекаат предлозите од општинските организации на партијата кои ќе заседаваат в сабота..

Оваа ноќ не беше нивен ден

Дневник - 18.11.2004

лидерската БИТКА ВО СДСМ СЕ ЗАОСТРУВА Лидерската средба најавена во ресторанот "Ден и ноќ" беше презакажана во седиштето на СДСМ Фамозната "тајна вечера" на лидерската четворка од СДСМ вчера доцна попладне беше одложена поради несогласувањата за таквиот "кафеански" избор на кандидат за лидер на ...

Вечера за петмина, лидерство за еден

Вечер Прес - 18.11.2004

Раководната петорка на СДСМ Радмила Шеќеринска, Владо Бучковски, Илинка Митрева, Никола Ќуркчиев и Никола Поповски вчера на зедничка вечера требаше да ја расчистат дилемата за тоа кој ќе биде лидер на партијата, а кој мандатар за составување на новата влада.

Пропадна обидот за договор во врвот на СДСМ

А1 - 17.11.2004

Пропадна првиот обид врвот на СДСМ да се договори кој од нив ќе биде кандидат за партиски лидер на конгресот и кому ќе му се довери мандатот за нова влада. Единствено за што вечерва се договориле е најнапред да се избере претседателот на партијата, а потоа тој да одлучи дали ќе биде и нов мандатар.

И се умилкувале на Рада, а гледале кон Бучко

Вест - 17.11.2004

ПО ОСТАВКАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОСТОВ ВО СДСМ ВЕСЕЛИ, АМА ВО ДИЛЕМА По завршувањето на седницата на Централниот одбор на СДСМ дел од присутните социјалдемократи побрзале да се поздрават со Шеќеринска и Бучковски како фаворити за лидер и за премиер, но биле во дилема и им било Социјалдемократите одлучија ...

Потпретседателите на тајна вечера избираат премиер и лидер

Време - 17.11.2004

ПРЕДКОНГРЕСНА ТРЕСКА ВО СДСМ Александра М. Митевска Членовите на колективното раководство на СДСМ Радмила Шеќеринска, Илинка Митрева, Владо Бучковски и Никола Поповски денеска ќе вечераат заедно за да се договорат кој од нив ќе биде кандидат за лидер на партијата, на конгресот следната недела, ...

Вечерва состанок на раководството на СДСМ

Канал5 - 17.11.2004

Раководството на СДСМ ја смени првичната намера.. Наместо на работна вечера во ресторанот “Ден и ноќ“, како што планираа, предконгресниот договор ќе се обидат да го направат на работен состанок вечерва во седиштето на партијата или во зградата на владата.

Тајна вечера за лидер, Ќуркчиев сведок

Дневник - 17.11.2004

доцна ВЕЧЕРВА ЌЕ СЕ ЗНАЕ КАНДИДАТОТ ЗА ШЕФ НА СДСМ Се уште постои дилема дали лидерската и премиерската функција ќе ги извршува еден Раководството на СДСМ, на вечера во некој од скопските ресторани, денеска официјално ќе донесе одлука кој ќе биде кандидатот за партиски лидер на конгресот закажан за ...

"Четворката" од СДСМ против Петковски

Утрински - 17.11.2004

Партискиот триумвират потпретседатели и министерот за финансии се договориле на конгрес да излезат со еден предлог за лидер на СДСМ Митрева, Шекеринска, Бучковски и Поповски ќе се договорат за лидер Сашко Димевски Претседателството и Централниот одбор на СДСМ, завчеравечер, одлучија вонредниот ...

Ќе биде ли лидерот и премиер?

Вечер Прес - 17.11.2004

Тројцата потпретседатели на СДСМ, Радмила Шеќеринска, Владо Бучковски и Илинка Митрева, со министерот за финансии Никола Поповски денеска на заедничка вечера ќе ги договараат деталите за изборот на новиот мандатар на владата и новиот партиски лидер.

Оставката на Костов го забрза конгресот на СДСМ

Утрински - 16.11.2004

Социјалдемократите идната недела ќе избираат нов лидер и веројатно нов премиер на Владата Сашко Димевски Вонредниот конгрес на владејачките социјалдемократи, на кој тие по седуммесечно функционирање со партиски триумвират ќе избираат нов лидер на партијата, ќе се случи на 24 ноември, во хотелот ...

СДСМ итно ќе избира лидер

Дневник - 16.11.2004

ТРКАта поЧна Конгресот за избор на претседател на СДСМ ќе се одржи во наредната среда во Скопје, дознава "Дневник". Високи партиски извори вчера потврдија дека оставката на Хари Костов го забрзала изборот на партиски лидер, поради што веднаш било одлучено конгресот да се одржи на 24 ноември.

Шеќеринска премиер, Бучковски лидер?!

Вечер Прес - 16.11.2004

Вонредниот конгрес на СДСМ на кој ќе се избере новиот партиски лидер ќе се одржи на 24 ноември (17 часот) во скопскиот хотел "Александар палас". Партиските тела на конгресот ќе предложат единствен кандидат, а неговото име, најверојатно, ќе биде еден од двајцата потпретседатели Владо Бучковски и ...

Во СДСМ се води битка за лидерската позиција

А1 - 15.11.2004

Централниот одбор на СДСМ вечерва треба да ја формализира одлуката партискиот конгрес за изборот на новиот лидер да се одржи следната недела на 25 ноември. Одлуката за итен конгрес во рок од само десет е веќе донесена, резервираната е веќе салата во Александар Палас.

СДСМ НА ИТЕН КОНГРЕС ИДНАТА СЕДМИЦА.. НАЈИЗГЛЕДНА ВАРИЈАНТА: БУЧКОВСКИ – ЛИДЕР, ШЕЌЕРИНСКА – ПРЕМИЕР

Канал5 - 15.11.2004

Предвремениот конгрес на владеачките социјалдемократи ќе се одржи идната седмица, најверојатно в среда или в четврток, а не како што беше првично планирано во декември.. Оставката на Хари Костов од премиерската функција ги забрза плановите на СДСМ за Предвремениот конгрес на владеачките ...

Меѓу Шеќеринска и Бучковски?

Вечер Прес - 15.11.2004

Претседателството на СДСМ и Централниот одбор оваа недела ќе го отворат прашањето за избор на нов лидер на Партијата. Се очекува на овие партиски органи да "падне" конечната одлука дали партискиот конгрес ќе се одржи во декември или тој ќе биде одложен за наредната година, за напролет.