TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грчка влада на компромиси

Дневник - 21.09.2007

Киријакос Мицотакис, син на поранешниот премиер, остана надвор од владината екипа, но неговата сестра Дора Бакојани ја зачува фотелјата Грчкиот премиер и лидер на владејачката партија Нова демократија состави нов кабинет на компромиси и внатрешнопартиски баланс на силите, пишува весникот ...

Караманлис состави влада на компромиси

А1 - 20.09.2007

Грчкиот премиер и лидер на владејачката партија Нова Демократија состави нов кабинет на компромиси и внатрешно-партиски баланс на силите, во кој тој се залага и за млади кадри, пишува денеска весникот „Елефтеротипија“. Новите лица во него се четворица министри и 13 заменици-министри, од кои ...

Караманлис со божја помош го почна новиот мандат

Дневник - 20.09.2007

Во новиот кабинет има вкупно 40 министри и заменик-министри, од кои 17 се од помладата генерација Новите министри во Кабинетот на премиерот Костас Караманлис вчера положија свечена заклетва пред претседателот на Грција, Каролос Папуљас, јави МИА.

Честитка од Груевски до Караманлис

Утрински - 20.09.2007

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски испрати писмо до грчкиот премиер Костас Караманлис во кое му упатува честитки по повод победата на парламентарните избори во неделата и желби за натамошен просперитет и благосостојба на Грција, соопшти владиниот Сектор за односи со јавноста „Ја ...

Во владата 17 млади министри

Вечер Прес - 20.09.2007

Во новиот Кабинет има вкупно 40 министри и заменици-министри, од кои 17 се нови лица од помладата генерација грчки политичари Новите министри во Кабинетот на премиерот Костас Караманлис вчера положија свечена заклетва пред претседателот на Грција, Каролос Папуљас.

Караманлис ги задржа министрите за финансии и за надворешни работи

Утрински - 19.09.2007

Дора Бакојани останува шеф на грчката дипломатија АТИНА - Конзервативниот грчки премиер Костас Караманлис го задржа министерот за финансии во новиот кабинет, формиран по неговата тесна изборна победа, сигнализирајќи дека неговите реформски напори ќе останат на колосек.

Бакојани и во новата грчка Влада

Вест - 19.09.2007

АТИНА, 19 септември (Ројтерс) - Конзервативниот грчки премиер Костас Караманлис вчера со задржа својот министер за финансии во новиот кабинет што го формираше по тесната победа на парламентарните избори со што даде до знаење дека ќе ги продолжи реформите.

Атина засилено ќе атакува за името пред НАТО-самитот во Букурешт

Време - 18.09.2007

ПОСТИЗБОРНА ГРЦИЈА Експертите се поделени за предвидувањата во која насока ќе се движи грчката надворешна политика кон Македонија и спорот со името по завршувањето на парламентарните избори на кои победи политиката на владејачката Нова демократија и на лидерот Костас Караманлис.

Конзервативците на Караманлис победија на изборите во Грција

Утрински - 18.09.2007

Нова демократија ќе освои доволно места во 300-члениот парламент за да формира владејачко мнозинство АТИНА - Конзервативниот грчки премиер во неделата успеа да обезбеди реизбор со мало мнозинство во парламентот, по финансискиот скандал и ужасните шумски пожари што беснееја минатиот месец во кои ...

Караманлис доби уште еден мандат

Време - 18.09.2007

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО ГРЦИЈА Грчката десничарска партија Нова демократија победи на предвремените парламентарни избори и ќе може да состави уште една влада со Костас Караманлис на чело. Нова демократија освои 42,2 проценти од гласовите, наспроти главниот ривал, социјалистичкиот ПАСОК ...

Грците му дадоа втора шанса на Караманлис

Дневник - 18.09.2007

Речиси сигурно е дека Дора Бакојани ќе остане на местото шеф на дипломатијата Нова демократија, предводена од премиерот Костас Караманлис, успеа да ја задржи довербата на граѓаните и да остане на власт и покрај финансиските скандали и критиките за бавната реакција при пожарите во Грција во кои ...

Објавен составот на новата влада на Грција

Канал5 - 18.09.2007

Грчкиот премиер Костас Караманлис денеска го објави новиот состав на неговата влада во која клучните министри ги задржаа своите ресори. Атина, 18 септември (МИА) - Грчкиот премиер Костас Караманлис денеска го објави новиот состав на неговата влада во која клучните министри ги задржаа своите ресори, ...

Тесна победа на Нова демократија на Караманлис

Вест - 18.09.2007

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО ГРЦИЈА АТИНА, 18 септември (Ројтерс) - Грчкиот конзервативен премиер Костас Караманлис вчера вети дека ќе продолжи со економските реформи откако му беше даден мандат да формира влада по тесната победа на изборите.

Наскоро средба за името во Њујорк

Дневник - 18.09.2007

Македонските политичари не очекуваат радикални пресврти во политиката на Грција во однос на прашањето за името, но дипломати најавуваат динамизирање на тој процес Спласнување на реториката за името, но и средба набргу во Њујорк, најавуваа дипломатите по парламентарните избори во Грција, на која ...

Повторно Караманлис

Вечер Прес - 18.09.2007

За Македонија најверојатно ништо не се менува. Го продолжува само второто полувреме од еден ист натпревар во кој мо жеме да очекуваме и поофанзивна игра на "сино-белите" Нова демократија и нејзиниот лидер Костас Караманлис и во наредните четри години ќе владеат со Грција, тое е официјалното изборно ...

Каков ќе биде ставот на новата грчка Влада за името?

А1 - 17.09.2007

Може ли Македонија да очекува поцврст став од страна на Грција во врска со името, сега кога Караманлис доби можност сам да формира Влада, без притисок од екстремната десница? И покрај тоа што во Грција се уште ретко кој од граѓаните е подготвен да признае дека Грција ја губи битката за името, меѓу ...

Грција вчера гласаше за нов парламент

Вест - 17.09.2007

АТИНА, 17 септември (Ројтерс) - Во Грција вчера се одржаа избори што најверојатно ќе го покажат незадоволството на народот од големите партии и ќе ги претвори помалите во влијателни партии. Конзервативниот премиер Костас Караманлис свика предвремени избори убеден дека состојбата во економијата ќе ...

Избори во сенка на пожарите и на спорот за Македонија

Време - 17.09.2007

ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО ГРЦИЈА Во Грција вчера се одржаа предвремени парламентарни избори, кои првпат по подолго време може да доведат до формирање коалициска влада. Премиерот Костас Караманлис, лидер на владејачката Нова демократија, изборите ги распиша предвреме, сметајќи дека ...

Грците излегоа на избори на кои не може да се предвиди победникот

Утрински - 17.09.2007

Незадоволството на јавноста од големите партии може да ги трансформира помалите во влијателни партии АТИНА - Грците вчера излегоа на избори кои би можеле да го рефлектираат незадоволството на јавноста од големите и да ги трансформира помалите во влијателни партии.

Тесна трка за премиерската фотелја

Дневник - 17.09.2007

Околу 9,8 милиони жители со право на глас вчера гласаа на предвремените парламентарни избори во Грција , јави Макфакс. Актуелниот премиер и лидер на Нова Демократија, Костас Караманлис, ги распиша парламентарните избори шест месеци пред нивниот редовен термин, уверен дека ќе извојува победа поради ...

Караманлис и Папандреу гласаа во Солун

Вечер Прес - 17.09.2007

Вчера во Грција се одржаа предвремените парламентарни избори на кои своето право на глас можеа да го искористат околу десет милиони избирачи. И покрај тоа што гласањето во оваа земја е задолжително, некои аналитичари очекуваат дека поради големиот број неопределени и незадовлолни, ќе има многу ...