TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зависните политичари, правото и ланскиот воздух

Н.Македонија - 14.09.2019

Педантниот дијагностичар на македонските болки и проблеми повторно погоди директно во целта. Човекот чии препораки пред неколку години станаа клучен предуслов за наше членство во ЕУ и водилка во кој правец треба да се движат реформите, овој пат го ...

Кога ќе паднеш во дупка, престани да копаш

Независен - 13.09.2019

ЕРОЛ РИЗАОВ Кога ќе паднеш во дупка, прво што треба да направиш е да престанеш да копаш оти сè подлабоко пропаѓаш во неа. Премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, кога седнаа да преговараат за компромисни решенија за законот ...

Прибе: Независни политичари услов за владеење на правото

Фокус - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Средба на претседателот Стево Пендаровски со поранешниот директор на ЕК, Рајнхард Прибе

Канал5 - 11.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Прибе му ја нагласи на Пендаровски важноста на владеењето на правото за евроинтеграциите

Фокус - 11.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Прибе: Владеењето на правото останува клучно на патот кон ЕУ

Канал5 - 11.09.2019

За владеење на правото се потребни независни политичари . – Во пресрет на октомвриската одлука дали ќе го добиеме датумот за почеток на преговори со ЕУ, правниот експерт Рајнхард Прибе на конференција во земјава порача дека е потребна политичка ...

Прибе без коментар за актуелниот политички момент во земјава

Алсат-М - 11.09.2019

За да има владеење на правото, потребно е добро управување и независни политичари кои се подготвени да спроведат реформи. Ова е пораката која правниот експерт од Европската Комисија, Рајнхард Прибе ја испрати на меѓународната научна конференција за ...

Прибе со директни пораки до Северна Македонија: „Судовите се заробени, политичарите да не влијаат врз одлуките“

ТВ21 - 11.09.2019

Експертот по право од Европската комисија, Рајнхард Прибе вели дека судовите во земјава се соочуваат со многу проблеми. Тој лично учествувал во Судот во Скопје и констатирал дека судовите работат со недостиг на материјали.

Прибе: ЕУ има сериoзни проблеми со своите членки поради владеење на правото, ќе биде построга кон кандидатите

Телма - 11.09.2019

Европската унија има сериозни проблеми со земјите членки и владеење на правото кај нив, токму поради ова ќе биде построга кон оние кои сакаат да влезат во унијата. Ова е само една од пораките која на меѓународна научна конференција ја истакна ...

Прибе: Независни политичари услов за владеење на правото

Телма - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Прибе: Независни политичари услов за владеење на правото

Канал5 - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Претседателот Пендаровски се сретна со Прибе

Сител - 11.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Претседателот Пендаровски се сретна со Прибе

МКД - 11.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Пендаровски-Прибе: Нагласена важноста на владеењето на правото во процесот на евроинтеграциите

Слободен Печат - 11.09.2019

На средбата, како што соопшти Кабинетот на претседателот, Прибе го запозна Пендаровски со тековните ангажмани и планови. Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник ...

Прибе: Независни политичари услов за владеење на правото

Независен - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Претседателот Пендаровски се сретна со Прибе

Нова ТВ - 11.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Прибе:Потребни се независни политичари за владеење на правото

Сител - 11.09.2019

Правниот експерт од Европската комисија Рајнхард Прибе смета дека услов за владеење на правото во земјава се независни политичари. -Тие треба да имаат политичка воља за да го имплементираат владеењето на правото.

Прибе: Без политичка волја, нема владеење на правото

Р.С.Европа - 11.09.2019

Говорејќи на меѓународната научна конференција „Доброто владеење и владеењето на правото од перспектива на ЕУ интеграциите“, правниот експерт од Европската комисија, Рајнхард Прибе, денеска во Скопје изјави дека политичарите треба да имаат политичка ...

Прибе: Независни политичари услов за владеење на правото

А1 On - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Прибе: Без политичка волја, нема владеење на правото

360 степени - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Прибе: Независни политичари услов за владеење на правото

+инфо - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Прибе: Независни политичари е услов за владеење на правото

Нова ТВ - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Прибе: Независни политичари услов за владеење на правото

МКД - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Прибе во Скопје: Независни политичари за владеење на правото

Сител - 11.09.2019

Авторот на препораките за подобрување на правосудниот систем во земјава, Рајнхард Прибе, порачува дека владеењето на правото е се уште важен критериум за членство во Европската унија. Вели дека и членките на ЕУ се соочуваат со истиот проблем па тоа ...

Прибе: Независни политичари услов за владеење на правото

Press24 - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Пендаровски- Прибе: Владеењето на правото е важно во процесот на евроинтеграциите

Press24 - 11.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Пендаровски се сретна со Прибе

+инфо - 11.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Прибе: Независни политичари за владеење на правото

Нетпрес - 11.09.2019

Авторот на препораките за подобрување на правосудниот систем во земјава, Рајнхард Прибе, порачува дека владеењето на правото е се уште важен критериум за членство во Европската унија. Вели дека и членките на ЕУ се соочуваат со истиот проблем па тоа ...

Прибе: Независни политичари услов за владеење на правото

Слободен Печат - 11.09.2019

Според Прибе, услов за владеење на правото во земјава се независни политичари, кои треба да имаат волја за да го имплементираат. Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото.

СРЕДБА ПРИБЕ - ПЕНДАРОВСКИ: Владеењето на правото е клучно во процесот на евроинтеграциите

Фактор - 11.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска оствари средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Прибе:Потребни се независни политичари за владеење на правото

4NEWS - 11.09.2019

Правниот експерт од Европската комисија Рајнхард Прибе смета дека услов за владеење на правото во земјава се независни политичари. -Тие треба да имаат политичка воља за да го имплементираат владеењето на правото.

Претседателот Пендаровски се сретна со Прибе

Опсервер - 11.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Прибе: Независни политичари услов за владеење на правото

Бриф - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Прибе му ја нагласи на Пендаровски важноста на владеењето на правото за евроинтеграциите

Локално - 11.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Според Прибе услов за владеење на правото се независни политичари

CivilMedia - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

За владеење на правото потребни се независни политичари

Република - 11.09.2019

Услов за владеење на правото во земјава се независни политичари, истакна денеска правниот експерт од Европската комисија, Рајнхард Прибе говорејќи на меѓународната научна конференција „Доброто владеење и владеењето на правото од перспектива на ЕУ ...

Прибе: Потребни се независни политичари за владеење на правото

Либертас - 11.09.2019

Правниот експерт од Европската комисија Рајнхард Прибе смета дека услов за владеење на правото во земјава се независни политичари. -Тие треба да имаат политичка воља за да го имплементираат владеењето на правото.

Средба Пендаровски-Прибе

24Инфо - 11.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска оствари средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Прибе: Независни политичари услов за владеење на правото

Опсервер - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Пендаровски се сретна со Прибе

Република - 11.09.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска оствари средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Пендаровски- Прибе: Владеењето на правото е важно во процесот на евроинтеграциите

iPortal - 11.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Прибе: Независни политичари услов за владеење на правото

Локално - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Претседателот Пендаровски се сретна со Прибе

4NEWS - 11.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Прибе во Скопје: Независни политичари за владеење на правото

4NEWS - 11.09.2019

Авторот на препораките за подобрување на правосудниот систем во земјава, Рајнхард Прибе, порачува дека владеењето на правото е се уште важен критериум за членство во Европската унија. Вели дека и членките на ЕУ се соочуваат со истиот проблем па тоа ...

И РАЈНХАРД ГО ВИДЕ СТЕВО: Прибе пак во Македонија, имал средба со Пендаровски!

Денешен - 11.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Прибе: Независни политичари услов за владеење на правото

24Инфо - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Прибе бара независни политичари за да има владеење на правото

PressingTV - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Прибе: Потребни се независни политичари за владеење на правото

Вечер Прес - 11.09.2019

Правниот експерт од Европската комисија Рајнхард Прибе смета дека услов за владеење на правото во земјава се независни политичари. -Тие треба да имаат политичка воља за да го имплементираат владеењето на правото.

Претседателот Пендаровски со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и експерт за владеење на правото

Скопје1 - 11.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска оствари средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Претседателот Пендаровски се сретна со Прибе

MakPress - 11.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со Рајнхард Прибе, поранешен директор во Европската Комисија и предводник на групата експерти за системски прашања од областа на владеењето на правото.

Прибе: Меѓу условите за владеење на правото се и независни политичари

MakPress - 11.09.2019

Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари кои ќе направат соодветни реформи, рече правниот експерт од Европската комисија ...

Прибе: Потребни се независни политичари за владеење на правото

1tv - 11.09.2019

Правниот експерт од Европската комисија Рајнхард Прибе смета дека услов за владеење на правото во земјава се независни политичари. -Тие треба да имаат политичка воља за да го имплементираат владеењето на правото.