TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Демонстрантите се враќаат на плоштадот Тахрир

А1 - 13.02.2011

Повеќе илјади демонстранти се вратија на плоштадот Тахрир откако војската се обиде да ги растера од центарот на градот, а во близина на зградата на министерството за внатрешни работи во Коиро, каде е ...

Дел од демонстрантите на Тахрир одбиваат да се разотидат

Алсат-М - 13.02.2011

На централниот плоштад Тахрир во Каиро утрово дојде до помал судир меѓу припадниците на египетската војска и демонстрантите, кои одбиваат да го напуштат централното место на собирање за време на ...

Нов почеток во Египет

Deutsche Welle - 13.02.2011

Сите очи се вперени кон Воениот совет на Египет. Војската вети демократски реформи, но не и временската рамка кога тоа ќе се случи.

Египет: Демонстрантите одбиваат да си одат од плоштадот Тахрир

Канал5 - 13.02.2011

Мубарак падна, но на демонстрантите во Каиро не им се оди дома. Дел од нив денеска се судрија со полицијата откако им беше урнат кампот на плоштадот Тахрир во кој престојуваа изминатите две недели.

Египет: војската го распушти парламентот и го суспендира уставот

Телма - 13.02.2011

Врховниот совет на египетската војска, кој ја презеде власта во земјата по оставката на претседателот Мубарак, го суспендира уставот и формира комисија за негова измена, јавија странските агенции.

Египет: армијата го распушта парламентот и го суспендира уставот

Deutsche Welle - 13.02.2011

Воениот совет на Египет денеска соопшти дека го распушта парламентот и го става вон сила уставот во земјата. Војската ќе ја води земјата шест месеци, до одржување претседателски и парламентарни ...

Животот во Египет по протестите се враќа во нормала

Р.С.Европа - 13.02.2011

Жителите на Египет денеска ќе се вратат на работните места за прв пат, откако во петокот беше соборен режимот на претседателот Хосни Мубарак.

Во Египет животот се нормализира, додека дел од демонстрантите и натаму протестираат

Сител - 13.02.2011

На централниот плоштад Тахрир во Каиро утрово дојде до помал судир меѓу припадниците на египетската војска и демонстрантите, кои одбиваат да го напуштат централното место на собирање за време на ...

Египет почнува нормален живот, обновен сообраќајот на плоштадот Тахрир

Нетпрес - 13.02.2011

По првиот ден од симнувањето од власт на египетскиот претседател Хосни Мубарак, утринава повторно е воспоставен сообраќајот околу плоштадот Тахрир во Каиро, кој беше центар на револуцијата.

Демонстранти ја окупираа палатата, Мубарак во бегство

Шпиц - 13.02.2011

Откако египетскиот претседател Хосни Мубарак повтори дека нема намера да се повлече до септември, антивладини демонстранти ја окупираа претседателската палата во Каиро.

Египетската војска ги брка демонстрантите од плоштадот Тахрир

Р.С.Европа - 13.02.2011

Египетските војници денеска го отворија патот за собраќај на плоштадот Тахрир во обид да ги растераат демонстрантите за да се врати животот во нормала во земјата по 18 дневните протести кои го ...

Судир меѓу полицијата и војската во Каиро

Нетпрес - 13.02.2011

Египетската армија пукала предупредувачки истрели во воздух по што избувнал судир за време на протестот на полицајците, кои се обидуваат да си ја вратат репутацијата, откако се покажа дека биле на ...

Демонстрантите се враќаат на плоштадот Тахрир

Алфа - 13.02.2011

Повеќе илјади демонстранти се вратија на плоштадот Тахрир откако војската се обиде да ги растера од центарот на градот, а во близина на зградата на министерството за внатрешни работи во Коиро, каде е ...

Дел од демонстрантите на Тахрир одбиваат да се разотидат

Алфа - 13.02.2011

На централниот плоштад Тахрир во Каиро утрово дојде до помал судир меѓу припадниците на египетската војска и демонстрантите, кои одбиваат да го напуштат централното место на собирање за време на ...

Војската го поддржа Мубарак, најави укинување на вонредната состојба

МРТ - 13.02.2011

Египетската војска ја поддржа, на утрово одржаниот состанок, одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до истекот на мандатот во септември, но да пренесе дел од овластувањата на ...

Приоритет на египетската влада безбедноста во земјата

Р.С.Европа - 13.02.2011

Египетскиот премиер Ахмед Шафик изјави денеска дека прироитет на привремената влада и е да се врати безбедноста и да се олесни секојдневниот живот на граѓаните.

Демонстрантите во Египет одбиваат да се разотидат

Курир - 13.02.2011

Судир меѓу египетската војска и демонстранти се случи утрово на централниот плоштад Тахрир во Каиро, откако демонстрантите одбија да го напуштат местото на собир на 18-дневните анти-владини протести.

Војската го распушти египетскиот парламент и го суспендираше Уставот

Форум - 13.02.2011

Врховниот совет на египетската војска, кој ја превзема власта во земјата по оставката на претседателот Мубарак, денеска го распушти парламентот, го суспендираше Уставот и формираше Комисија за негова ...

Нафтата поефтини поради оставката на Мубарак

МРТ - 13.02.2011

Суровата нафта вчера доцна попладне поефтини на светските берзи, као реакција на оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, по што попуштија тензиите околу можно пореметување во снабдувањето ...

Распуштен Парламентот и суспендиран Уставот во Египет

Р.С.Европа - 13.02.2011

Египетските воени власти соопштија денеска дека ќе го распуштат Парламентот и ќе го суспендираат уставот. Високиот воен совет на националната телевизија соопшти дека ќе остане на власт шест месеци ...

Воениот Совет на Египет ќе остане на власт шест месеци

Алфа - 13.02.2011

Новите воени власти во Египет го распуштија парламентот и го суспендираа уставот. Воениот Совет, преку државната телевизија, порача дека ќе остане на власт шест месеци – се до одржувањето на изборите.

Судир меѓу полицијата и војската во Каиро

Точка - 13.02.2011

Египетската армија пукала предупредувачки истрели во воздух по што избувнал судир за време на протестот на полицајците, кои се обидуваат да си ја вратат репутацијата, откако се покажа дека биле на ...

Фараонот побегна со купишта долари!

Вечер Прес - 13.02.2011

Поранешниот претседател на Египет, Хосни Мубарак, и неговото семејство живееле како кралеви, со богатство меѓу 40 и 70 милијарди долари, што значи дека тој бил побогат и од Бил Гејтс! Иако го нема на ...

Прв ден без Мубарак

А1 - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават. Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади демонстранти, ...

Мубарак замина по 30 години владеење

Утрински - 12.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка по 18-дневните демонстрации со барање за негово повлекување од функцијата, на која беше 30 години, изјави вечерва заменик-претседателот на Египет ...

Египет слави во транс

Deutsche Welle - 12.02.2011

Илјадници луѓе и денеска се на плоштадот Тахрир во Каиро, 18 дена арена на масовни протести против претседателот Хосни Мубарак, откако цела ноќ ја славеа неговата оставка.

Свет - Мубарак го напушти Каиро

Вест - 12.02.2011

КАИРО, 12 февруари (Ројтерс) - Претседателот Хосни Мубарак и неговото семејство ја напуштиле воената база во едно предградие во Каиро и заминале во туристичкото место Шарм-ел-Шеик на Црвеното Море, ...

Свет - Египет пред експлозија!

Време - 12.02.2011

Гневот на демонстрантите во Египет може да експлодира откако претседателот Хосни Мубарак во својот говор категорички одби да поднесе оставка.

Египет го слави денот после Мубарак

Утрински - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават. Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади демонстранти, ...

Нафтата поефтини поради оставката на Мубарак

Алсат-М - 12.02.2011

Суровата нафта вчера доцна попладне поефтини на светските берзи, као реакција на оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, по што попуштија тензиите околу можно пореметување во снабдувањето ...

Мубарак останува, војската е со него

Утрински - 12.02.2011

Каиро - Египетската војска ја поддржа одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до завршувањето на мандатот во септември, но да му пренесе дел од овластувањата на потпретседателот ...

Египет: Прв ден без Мубарак

Канал5 - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават. Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади демонстранти, ...

Народот конечно го собори Мубарак

Дневник - 12.02.2011

Оставката на Мубарак вчера дојде неочекувано, нецели 24 часа откако претседателот во телевизиско обраќање до јавноста објави дека не размислува да се повлече до редовните избори во ...

Египет: Прв ден без Мубарак

Алсат-М - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават. Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади демонстранти, ...

По оставката на Мубарак растат акциите и паѓа цената на нафтата

Форум - 12.02.2011

Глобалните пазари почнаа да се растат, а цената на нафтата падна откако Хосни Мубарак се повлече од функцијата претседател на Египет, пренесува BBC Постоеше загриженост дека тринеделите антивладини ...

Египет: Прв ден без Мубарак

Press24 - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават, јавува МИА Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади ...

Нафтата поефтини поради оставката на Мубарак

Алфа - 12.02.2011

Суровата нафта вчера доцна попладне поефтини на светските берзи, као реакција на оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, по што попуштија тензиите околу можно пореметување во снабдувањето ...

Египет слави прерано?

Оn.net - 12.02.2011

Иако Египет масовно го прославува заминувањето на долгогодишниот автократ, во бучната еуфорија се провлекуваат и трезвени гласови дека можеби е прерано за славење.

Египет: Прв ден без Мубарак, граѓаните слават

Сител - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават. Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади демонстранти, ...

Обама: Оставката на Мубарак е почеток на транзицијата во Египет

Сител - 12.02.2011

Оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак е почеток, а не крај на транзицијата во Египет, изјави вчера американскиот претседател Барак Обама.

Кина и Русија загрижени за Египет по оставката на Мубарак

Р.С.Европа - 12.02.2011

Западните лидери го поздравија падот на режимот на египетскиот претседател Хосни Мубарак. Кина и Русија изразија загриежност за стабилноста во најмногубројните арпаски нации.

Светските лидери ја поздравија оставката на Мубарак

Курир - 12.02.2011

Светските лидери ја поздравија одлуката за напуштање на власта на, сега веќе, поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак.

Заминувањето на Мубарак ја поевтини нафтата

Нетпрес - 12.02.2011

Заминувањето на египетскиот претседател Хосни Мубарак од власт позитивно влијаеше на цената на нафтата. Откако вчера попладне низ светот се пренесе веста за оставката на Мубарак суровата нафта ...

Иран-падот на Мубарак лекција за лидерите подржани од Западот

Р.С.Европа - 12.02.2011

Иранските власти соопштија дека падот на режимот на египетскиот претседател Хосни Мубарак по масовните протести треба да биде предупредување до другите лидери подржани од Западот во арапскиот свет.

Нов лист во историјата на Египет

Курир - 12.02.2011

По соопштувањето на веста дека Хосни Мубарак ја напушта владеачката позиција во Египет, улиците низ градовите во земјата беа исполнети со луѓе во состојба на среќа, еуфорија и олеснување што после 30 ...

Египетската влада останува привремено на должноста

Р.С.Европа - 12.02.2011

Египетската влада ќе остане привремено на должноста за да раководи со работите кои се во тек, соопшти денеска војската која управува со земјата по оставката на претседателот Хосни Мубарак.

Војската даде збор - Египет ќе го почитува мирот со Израел

Сител - 12.02.2011

Политичката моќ во Египет сега е во рацете на воениот естаблишмент, а народот желно очекува да види дали ќе бидат почитувани нивните права и ветувања за фер и слободни избори.

Јорданците бараат оставка на премиерот, но и на Хосни Мубарак

МРТ - 12.02.2011

Стотици Јорданци денеска протестираа на улиците на Аман во две различни демонстрации, едната со барање за оставка на новиот премиер на Јордан, а другата за поддршка за смена на египетскиот ...

Нафтата поефтини поради оставката на Мубарак

Press24 - 12.02.2011

Суровата нафта вчера доцна попладне поефтини на светските берзи, као реакција на оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, по што попуштија тензиите околу можно пореметување во снабдувањето ...

Египет: Прв ден без Мубарак

Алфа - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават. Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади демонстранти, ...

Египетските демонстранти ги обиколија претседателските палати во Каиро и Александрија

МРТ - 12.02.2011

Приврзаници на египетскиот претседател Хосни Мубарак и полицајци во цивилна облека денеска ги нападнаа демонстрантите кои беа собрани пред претседателската палата во Каиро, пренесе телевизијата „Ал ...

Египет: Прв ден без Мубарак

МРТ - 12.02.2011

Илјадници граѓани по улиците и плоштадите во Каиро, првото утро после повлекувањето на Хосни Мубарак, се уште слават. Главниот град уште од раните зори е преплавен воглавно со млади демонстранти, ...

Каиро се враќа во нормалниот живот

Р.С.Европа - 12.02.2011

Египетската армија започнала да ги отстранува барикадите околу плоштадот Тахрир во Каиро, кој беше центарот на протестите за соборување на претседателот Хосни Мубарак.

Мубарак замина, светот ја поздрави одлуката, армијата во Египет ги расчистува барикадите

Inpress - 12.02.2011

Каиро, 12. февруари 2011 (ИНПРЕС) Светот ја поздрави конечната одлука на претседателот на Египет Хосми Мубарак да ја напушти функцијата.

Обама: Оставката на Мубарак е почеток, а не крај

Курир - 12.02.2011

Оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак е почеток, а не крај на транзицијата во Египет, изјави вечерва американскиот претседател Хосни Мубарак.

Антивладините демонстранти ја блокираа зградата на египетската државна телевизија

МРТ - 12.02.2011

Околу 2.000 антивладини демонстранти го блокираа влезот на египетската државна радио и телевизија во Каиро и не дозволуваат никој да влегува и излегува од зградата.

Египќаните плачат од среќа

Курир - 12.02.2011

Демонстрантите повторно се собраа на плоштадот Тахрир, пред претседателската палата и државната телевизија во Каиро, но овој пат да ја прослават оставката на Мубарак.

Нафтата поефтини по заминувањето на Мубарак

Курир - 12.02.2011

Суровата нафта на светските берзи во текот на вчерашниот ден поефтини, реагирајќи на оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, по што попуштија тензиите околу можно пореметување во ...

Швајцарија ги замрзна сметките на Мубарак

Нетпрес - 12.02.2011

Швајцарската влада ги блокирала сметките на египетскиот претседател Хосни Мубарак во банките во оваа држава. Со заминувањето на Мубарак од власт швајцарската влада почнала стандардна процедура, која ...

Во еден месец паднаа двајца диктатори - Кој е следен?

Inpress - 12.02.2011

Каиро, 12. февруари 2011 (ИНПРЕС) Тоа е фантастично. Во помалку од еден месец, паднаа два диктатори, извика еден млад жител на Тунис понеден од возбудата по заминувањето на автократскиот претседател ...

Нафтата поефтини поради оставката на Мубарак

Сител - 12.02.2011

Суровата нафта вчера доцна попладне поефтини на светските берзи, као реакција на оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, по што попуштија тензиите околу можно пореметување во снабдувањето ...

Обама - Египет повеќе никогаш нема да биде иста држава

Inpress - 12.02.2011

Вашингтон, 12. февруари 2011 (ИНПРЕС) Египет повеќе „никогаш нема да биде истата држава“, изјави американскиот претседател Барак Обама, повикувајќи ја египетската војска да го осигура преодот кон ...

Швајцарија ги блокира милијардите на Мубарак

Inpress - 12.02.2011

Берн, 12. февруари 2011 (ИНПРЕС) Со заминувањето на египетскиот претседател Хосни Мубарак од власта, швајцарската влада ја започна стандардната процедура кога се работи за вакви „паднати лидери“ и ги ...

Египет ја има кинеската поддршка

Нетпрес - 12.02.2011

Кина се надева дека во Египет во скоро време ќе дојде до обновување на стабилноста, соопштило министерството за надворешни работи на Кина додавајќи и дека врските меѓу двете земји ќе продолжат да се ...

Швајцарија ги блокира милијардите на Мубарак

Точка - 12.02.2011

Швајцарските власти започнаа со замрзнување на банкарските сметки во нивната земја на соборениот египетски лидер, Хосни Мубарак, јавува Си Ен Ен.

По оставката на Мубарак растат акциите и паѓа цената на нафтата

Точка - 12.02.2011

Глобалните пазари почнаа да се растат, а цената на нафтата падна откако Хосни Мубарак се повлече од функцијата претседател на Египет, пренесува Би Би Си.

Египет: Војската ги укинува барикадите, дел од граѓаните се уште слават

Точка - 12.02.2011

Египетската војска рано утринава почна да ги отстранува барикадите околу плоштадот „Тахрир“ во Каиро, по повеќенеделните масовни демонстрации кои доведоа до заминување од власт на претседателот Хосни ...

Мубарак си замина, војската остана

Н.Македонија - 12.02.2011

Масовните протести во Египет го натераа Мубарак да се повлече од претседателската функција и да и ја предаде власта на армијата, која најави распуштање на кабинетот и на парламентот.

Нафтата поевтини поради оставката на Мубарак

Идивиди - 12.02.2011

Суровата нафта вчера доцна попладне поевтини на светските берзи, како реакција на оставката на египетскиот претседател Хосни Мубарак, по што попуштија тензиите околу можно пореметување во ...

Војската даде збор – Египет ќе го почитува мирот со Израел

eReporter - 12.02.2011

Египетската војска соопшти денеска дека актуелната влада ќе остане на должност додека не биде формиран нов кабинет, и оти Египет ќе ги почитува меѓународните договори, смирувајќи ја со тоа ...

Од британскиот печат, 11.02

BBC - 11.02.2011

Британските весници се замнимаваат со Египет... Египетската надеж се претвори во бес додека Мубарак се крапи на власт пишува ГАРДИЈАН.

Мубарак се повлече

BBC - 11.02.2011

Заменик претседателот на Египет, Омар Сулејман туку што објави дека претседателот Хосни Мубарак решил да се повлече од функцијата. Неговите надлежности ќе бидат преземени од армискиот совет.

Египет е слободен - Мубарак поднесе оставка

А1 - 11.02.2011

„Претседателот Хосни Мубарак одлучи да ја напушти својата позиција како претседател на Египет и побара од врховниот совет на вооружените сили да управува со земјата“, изјави Омар Сулејман, ...

Мубарак не се повлекува

BBC - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак обраќајќи и се на нацијата рече дека нема да се повлече од функцијата и покрај масовните демонстарции против неговото владеење.

Египет пред експлозија

А1 - 11.02.2011

Египет е пред експлозија. Што и да се случи, ќе се случи денеска, а одлуката ќе ја донесе војската - одлучува дали Мубарак ќе замине како што дошол - со пуч.

Зборот „оставка“ не излегува од Мубарак

Deutsche Welle - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак и` се обрати на нацијата вторпат по избувнувањето во земјата. Иако многумина очекуваа да најави дека се повлекува, тоа повторно не се случи.

Армијата го поддржа Мубарак

Телма - 11.02.2011

Египетската војска ја поддржа, на утрово одржаниот состанок, одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до истекот на мандатот во септември, но да пренесе дел од овластувањата на ...

Мубарак го разбесне народот во Египет

Канал5 - 11.02.2011

Синоќешниот говор на египетскиот претседател и одлуката да остане на функцијата го разбесни народот во Египет- протестите се повеќе се интензивираат, а улиците постојано се полнат со луѓе.

Гневни демонстранти во Египет најавуваат големи протести

Алсат-М - 11.02.2011

Еѓипќани, разгневени од одбивањето на претседателот Хосни Мубарак да поднесе оставка, за денеска најавија големи протести. Можно е да има демонстрации до претседателската палата.

Војската ја поддржа одлуката на Мубарак

Утрински - 11.02.2011

Египетската војска на состанокот одржан утрово ја поддржа одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до истекот на мандатот во септември, но да пренесе дел од овластувањата на ...

Демонстрантите „владеат“ во Каиро

Утрински - 11.02.2011

КАИРО – Возачите на авотбуси и вработените во јавниот транспорт вчера му се приклучија на штрајкот на илјадниците државни службеници и ги распространија безредијата што внесоа дополнителна сила и ...

Кралот Абдула бара да не го понижуваат Мубарак

Утрински - 11.02.2011

ЛОНДОН – Кралот на Саудиска Арабија, Абдула, го извести американскиот претседател, Барак Обама, дека неговата земја би можела да го помага египетскиот претседател Хосни Мубарак, доколку САД решат да ...

Египет - Војската го поддржа Мубарак

Алсат-М - 11.02.2011

Египетската војска ја поддржа, на утрово одржаниот состанок, одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до истекот на мандатот во септември, но да пренесе дел од овластувањата на ...

Мубарак се потсмева со сопствениот народ

Deutsche Welle - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак и натаму се противи да си замине од функцијата. На тој начин и самиот се’ повеќе се претвора во фактор на ризик во Египет и во регионот.

Мубарак го напушти Каиро ?

Алсат-М - 11.02.2011

Телевизијата „Ал Арабија“ објави дека египетскиот претседател Хосни Мубарак и неговото семејство го напуштиле Каиро. Тие заминале во непознат правец од воена база во предградијата на египетскиот ...

Мубарак привремено го напуштил Каиро

Утрински - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак привремено го напушти Каиро еден ден откако му додели зголемени ингеренции на потпретседателот Омар Сулејман, јави CBS News.

Свет - Цел Египет на нозе

Време - 11.02.2011

Илјадниците демонстранти, кои 17 дена по ред од плоштад „Тахрир“ во Каиро бараат оставка од претседателот Хосни Мубарак, ги проширија своите протести и во другите градови, јави „Би-Би-Си“.

Милион египјани на петочна молитва - бараат оставка од Мубарак

Телма - 11.02.2011

На плоштадот „Тахрир“ денеска околу два милиони луѓе присуствуваа на петочната молитва. Масовна верска служба беше одржана и во Александрија на која присуствуваа околу еден милон луѓе.

Мубарак поднесе оставка - власта и ја предаде на војската

Телма - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка по 18-дневните демонстрации со барање за негово повлекување од функцијата, на која беше 30 години, изјави вечерва заменик-претседателот на Египет ...

Мубарак го напушти Каиро

Deutsche Welle - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак, како што јавуваат агенциите, повикувајќи се на безбедносни кругови во Египет, веќе не е во Каиро, туку во одморалиштето Шарм ел Шеик.

Хосни Мубарак си даде оставка!

Канал5 - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак одлучи да даде оставка од функцијата, пренесуваат светските медиуми. Заменик претседателот Омар Сулјеман ја објави одлука на Мубарак во кратка изјава на ...

Реакции на повлекувањето на Мубарак

Deutsche Welle - 11.02.2011

Светот на веста за повлекување на египетскиот претседател Хосни Мубарак од функцијата, реагира со констатации од типот „историски пресврт“ и бара мирен премин кон демократија во земјата.

Мубарак замина по 30 години владеење

Алсат-М - 11.02.2011

Осумдесет и две годишниот Хосни Мубарак, кој денеска по 30-годишно владеење поднесе оставка од функцијата претседател на Египет, мина политички пат кој почна со големо уважување од страна на неговите ...

Сулејман: Мубарак се повлекува!

Deutsche Welle - 11.02.2011

Египетскиот заменик-претседател Омар Сулејман денеска (11.02) во Каиро соопшти дека египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесол оставка. Власта Мубарак и‘ ја предал на војската.

Ел Барадеј ја повика армијата да се вмеша

Телма - 11.02.2011

Египет ќе експлодира. Сега армијата треба да ја спаси државата, наведе преку Твитер египетскиот опозиционер Мохамед ел Барадеј по обраќањето на Мубарак до нацијата во кој наведе дека предава дел од ...

Мубарак не се повлекува, ќе предаде дел од власта

Утрински - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе предаде дел од обврските на потпретседателот Омар Сулејман, но ќе остане на претседателската функција до изборите во септември.

Египетската војска мачела демонстранти

Дневник - 11.02.2011

Неколку лица изјавиле за британски весници дека египетската војска одвела стотици луѓе на сослушување нанепознато место и притоа неколкумина биле измачувани Египетската војска апсела и измачувала ...

Египет пред експлозија, војската го поддржа Мубарак

Алфа - 11.02.2011

Египетската армија го поддржа претседателот Хосни Мубарак во намерата да остане на власт до истекот на мандатот во септември.

Мубарак поднесе оставка

Р.С.Европа - 11.02.2011

Претседателот Хосни Мубарак денеска поднесе оставка, беше соопштено предмалку преку државната телевизија. Веста ја соопшти Потпретседателот Омар Сулејман.

Хосни Мубарак поднесе оставка како Претседател на Египет

Р.С.Европа - 11.02.2011

Претседателот Хосни Мубарак денеска поднесе оставка, беше соопштено предмалку преку државната телевизија. Илјадници демонстранти слават на плоштадот Тахрир во Kairo.

Хосни Мубарак поднесе оставка

Inpress - 11.02.2011

Каиро, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Претседателот на Египет Хосни Мубарак поднесе оставка по 30-годишно владеење, објави телевизија „Еуроњус".

Египет е слободен

Р.С.Европа - 11.02.2011

„Египет е слободен – Египет е слободен“ извикуваат илјадниците демонстранти на Тахрир плошадот во главниот град Каиро славејки ја веста дека Претседателот Хосни Мубарак денеска поднесе оставка.

Хосни Мубарак поднесе оставка

Сител - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка по 30 годишно владеење, јави телевизијата Евроњуз. Мубарак се повлече од функцијата по 18 дневните протести против неговото владеење.

Египет ќе експлодира, армијата нека ја спаси државата

МРТ - 11.02.2011

Египет ќе експлодира. Сега армијата треба да ја спаси државата, наведе преку Твитер египетскиот опозиционер Мохамед ел Барадеј по обраќањето на Мубарак до нацијата во кој наведе дека предава дел од ...

Хосни Мубарак поднесе оставка

Алфа - 11.02.2011

Хосни Мубарак поднесе оставка. Ова за државната телевизија го соопшти Омар Сулејман, кој исто така рече дека надлежностите сега ги презема Висок Воен Совет.

Хосни Мубарак поднесе оставка, потврди Омар Сулејман

Сител - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка по 18-дневните демонстрации со барање за негово повлекување од функцијата, на која беше 30 години, изјави вечерва заменик-претседателот на Египет ...

Мубарак поднесе оставка

Форум - 11.02.2011

По речиси 30 години поминати на власт, египетскиот претседател Хосни Мубарак, денеска поднесе оставка. Заминувањето од претседателската функција е резултат на притисокот на граѓаните, кои низ улиците ...

Египетскиот потпретседател изјави дека прави се што е можно за мирно предавање на власта

МРТ - 11.02.2011

Египетскиот потпретседател Омар Сулејман изјави дека ќе направи се што е можно за мирно предавање на власта. Сулејман ја даде изјавата, откако претседателот Хосни Мубарак објави дека му предава дел ...

Гневни демонстранти во Египет најавуваат големи протести

МРТ - 11.02.2011

Еѓипќани, разгневени од одбивањето на претседателот Хосни Мубарак да поднесе оставка, за денеска најавија големи протести. Можно е да има демонстрации до претседателската палата.

Меѓународната заедница ја поздрави оставката на Мубарак

Р.С.Европа - 11.02.2011

Американскиот Потпретседател Џо Бајден изјави дека овој ден е историски ден за Египет. „Заминувањето на Мубарак мора да води кон демократија“ изјави Бајден.

Мубарак замина по три децении владеење

Курир - 11.02.2011

Мубарак е роден во 1928 во провинцијата Менугија во семејство на инспектори во Министерството за правда, кое припаѓало на средната класа.

Ел Барадеј: Го чекавме овој ден со децении

Курир - 11.02.2011

Ова е најголемиот ден во мојот живот, изјави египетскиот опозициски лидер Мохамед ел Барадеј, откако вицепретседателот Омар Сулејман соопшти дека Хосни Мубарак ја предал властта во рацете на армијата.

Тензијата во Каиро се зголеми по обраќањето на Мубарак, опозицијата организира протести

МРТ - 11.02.2011

Политичката тензија во Каиро драстично се зголеми по телевизиското обраќање на египетскиот претседател Хосни Мубарак пред нацијата.

Се повеќе офицери од египетската армија се солидаризираат со демонстрантите

МРТ - 11.02.2011

Офицер од армијата на Египет кој се приклучи на протестите на плоштадот Тахрир во Каиро, изјави денеска дека 15 офицери преминале на страната на демонстрантите.

Официјално: По три децении владеење, Мубарак си даде оставка

Press24 - 11.02.2011

Неможејќи повеќе да ги издржи притосоците на демонстрантите и целата јавност, Муберак по 30 години владеење си поднесе оставка.

Замрзнати сметките на Мубарак во Швајцарија

Курир - 11.02.2011

- Можам да потврдам дека Швајцарија по итна постапка замрзна можни сметки на поранешниот египетски претседател, рече портпаролот Ларс Кнухел, но одби да соопшти за колкава сума се работи.

Хосни Мубарак поднел оставка

Нетпрес - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка по 30 годишно владеење, јави телевизијата Евроњуз, откако вчера преку говор на државната телевизија објави дека останувана власт до септември за ...

Крај на ерата на Хосни Мубарак

Алфа - 11.02.2011

Плоштадот Тахрир еруптираше од воодушевување на милионите демонстранти – Мубарак повеќе не е претседател. Кратката порака ја соопшти заменикот претседател Омар Сулејман, кој кажа дека власта во ...

Министерот за одбрана на Египет на чело на воениот совет

Сител - 11.02.2011

Министерот за одбрана и за воена индустрија на Египет генерал-фелдмаршал Хусеин Тантави застана на чело на советот на вооружените сили, кому претседателот Хосни Мубарак му ги предаде своите ...

Египет слави

Оn.net - 11.02.2011

видео вест По 18 дена крвави протести, Египет го слави почетокот на новото поглавје од историјата, без Хосни Мубарак кој на власт беше три децении.

Мубарак поднесе оставка

Курир - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка по 30 годишно владеење, јави телевизијата Евроњуз. Мубарак се повлече од функцијата по 18 дневните протести против неговото владеење.

Мубарак одбива да се повлече веднаш, ќе заминел во септември

Inpress - 11.02.2011

Каиро, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Египетскиот претседател Хосни Мубарак изјави дека ќе остане на позицијата, а власта ќе ја предаде по претседателските избори во септември.

Мубарак поднесе оставка

Кајгана - 11.02.2011

По речиси 30 години поминати на власт, египетскиот претседател Хосни Мубарак, денеска поднесе оставка. Заминувањето од претседателската функција е резултат на притисокот на граѓаните, кои низ улиците ...

Зголемена тензијата во Каиро по обраќањето на Мубарак

Кирилица - 11.02.2011

Политичката тензија во Каиро драстично се зголеми по телевизиското обраќање на египетскиот претседател Хосни Мубарак пред нацијата Опозицијата, гневна од фактот дека и покрај очекувањата Мубарак не ...

Сулејман побара од демонстрантите да се разотидат

Форум - 11.02.2011

Потпретседателот на Египет Омар Сулејман ги повика вечерва демонстрантите во Каиро мирно да се разотидат и да помогнат во обновата на земјата Потпретседателот Омар Сулејман апелираше на народно ...

Египет-Сулејман ги замоли демонстрантите да си одат

Р.С.Европа - 11.02.2011

Потпретседателот на Египет Омар Сулејман ги повика демонстрантите во Каиро, мирно да се разотидат по обраќањето на претседателот Хосни Мубарак.

Рекации по говорот на Хосни Мубарак

Р.С.Европа - 11.02.2011

Од целиот цвет доаѓат рекации по објавата на Хосни Мубарак дека не се повлекува од власт и дека некои од неговите овластувања ќе му ги препише на заменик претседателт Омар Сулејман.

Каиро-Демонстрантите повторно на улица

Р.С.Европа - 11.02.2011

Се очекува и денеска демонстрантите во Египет да излезат на протести. Тие ќе протрстираат против одлуката на претседателот Хосни Мубарак да не се повлече од власта.

Мубарак замина по 30 години владеење

Сител - 11.02.2011

Осумдесет и две годишниот Хосни Мубарак, кој денеска по 30-годишно владеење поднесе оставка од функцијата претседател на Египет, мина политички пат кој почна со големо уважување од страна на неговите ...

Во Египет се очекуваат нови големи протести

Кирилица - 11.02.2011

Еѓипќани, разгневени од одбивањето на претседателот Хосни Мубарак да поднесе оставка, за денеска најавија големи протести Можно е да има демонстрации до претседателската палата.

Human rights watch - Изјавата на Мубарак не одговара на барањата на луѓето

Inpress - 11.02.2011

Каиро, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Организацијата Human rights watch предупреди дека изјавата на претседателот Хосни Мубарак за реформи не е реален одговор на политичката криза во Египет.

Мубарак ја напуштил земјата, обраќањето снимено?

Inpress - 11.02.2011

Каиро, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Говорот на претседателот на Екипет Хосни Мубарак во кој категорички одби да поднесе оставка, се заканува да предизвика нова експлозија на гнев во Египет.

Дали Египет ќе експлодира?

Курир - 11.02.2011

Eгипетскиот опозиционер Мохамед ел Барадеј по обраќањето на Мубарак до нацијата во кој наведе дека предава дел од власта, но не се повлекува од претседателската функција изјави деке Египет е готов да ...

Мубарак останува на власт, Египќаните гневни

Нетпрес - 11.02.2011

За денес се најавени протести пред претседателската палата, а тоа е моментот од кој се плаши целиот свет. “Никој не знае како протестантите ќе реагираат кога ќе дојдат пред неговата палата“, изјавил ...

Египетскиот потпретседател изјави дека прави се што е можно за мирно предавање на власта

Сител - 11.02.2011

Египетскиот потпретседател Омар Сулејман изјави дека ќе направи се што е можно за мирно предавање на власта. Сулејман ја даде изјавата, откако претседателот Хосни Мубарак објави дека му предава дел ...

Египетската армија пред одлука за пуч

Нетпрес - 11.02.2011

Египетската армија е моментно пред клучна одлука, по одбивањето на претседателот Хосни Мубарак да се повлече од функцијата, одлука која ги разгневи демонстрантите во Каиро, кои пак очекуваа дека тој ...

Египет пред експлозија

Алфа - 11.02.2011

Египетската опозиција разгневена од одбивањето на претседателот Хосни Мубарак да поднесе оставка, за денеска најавија нови големи протести и конечна пресметка со претседателот.

Египетската армија најави „важно соопштение до нацијата“

Форум - 11.02.2011

Египетската армија во текот на денот ќе излезе со „многу важно соопштение“ за нацијата, најави утринава Високиот совет на египетските оружени сили Претседателот Хосни Мубарак , кој вчера требаше да ...

Бесните Египќани протестираа пред вратата на Мубарак

Курир - 11.02.2011

Тензијата во Каиро се зголеми по обраќањето на Мубарак, а опозицијата организираше протести пред претседателската резиденција.

Обама остро го криткуваше Мубарак

Нетпрес - 11.02.2011

Претседателот на САД, Барак Обама остро го покренал прашањето дали синоќешното ветување на Хосни Мубарак дека ќе ја предаде власта на потпретседателот е доволен знак на реформи.

Состанок во Белата Куќа по повод говорот на Мубарак

Нетпрес - 11.02.2011

Белата куќа најави дека претседателот на САД, Барак Oбама, денеска ќе се сретне со членовите на својт тим за национална безбедност, по повод обраќањето на египетскиот претседател Хосни Мубарак, кој ...

Египетски офицери преминале на страната на демонстрантите

Inpress - 11.02.2011

Каиро, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) На страната на демонстрантите во Египет, барајќи оставка на претседателот Хосни Мубарак, преминале 15 офицери од вооружените сили на земјата.

Мубарак одбива да си оди

Курир - 11.02.2011

И покрај масовните протести на Плоштадот Тахир во Каиро со едниствена цел, Мубарак да си оди од власта, претседателот на Египет соопшти дека неговата одлука е веќе донесена и дека тој ќе ја напуштиу ...

Војската го поддржа Мубарак

Алфа - 11.02.2011

Египетската војска ја поддржа, на утрово одржаниот состанок, одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до истекот на мандатот во септември, но да пренесе дел од овластувањата на ...

ЕУ со повик во Египет да биде формирана нова влада

Р.С.Европа - 11.02.2011

Говорот на Хосни Мубарак не отвори пат за брзи и длабоки реформи во Египет, изјави Високиот Преставник за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон.

Војската го поддржа Мубарак, најави укинување на вонредната состојба

Press24 - 11.02.2011

Египетската војска ја поддржа, на утрово одржаниот состанок, одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до истекот на мандатот во септември, но да пренесе дел од овластувањата на ...

Војската го поддржа Мубарак и најави укинување на вонредната состојба

Кирилица - 11.02.2011

Египетската војска ја поддржа, на утрово одржаниот состанок, одлуката на претседателот Хосни Мубарак да остане на власт до истекот на мандатот во септември, но да пренесе дел од овластувањата на ...

Барадеј: Египет ќе експлодира, армијата нека ја спаси државата

Сител - 11.02.2011

Египет ќе експлодира. Сега армијата треба да ја спаси државата, наведе преку Твитер египетскиот опозиционер Мохамед ел Барадеј по обраќањето на Мубарак до нацијата во кој наведе дека предава дел од ...

„Ал Арабија“: Мубарак го напушти Каиро

Press24 - 11.02.2011

Телевизијата „Ал Арабија“ објави дека египетскиот претседател Хосни Мубарак и неговото семејство го напуштиле Каиро. Тие заминале во непознат правец од воена база во предградијата на египетскиот ...

„Ал Арабија“: Мубарак го напушти Каиро

Кирилица - 11.02.2011

Телевизијата „Ал Арабија“ објави дека египетскиот претседател Хосни Мубарак и неговото семејство го напуштиле Каиро Тие заминале во непознат правец од воена база во предградијата на египетскиот ...

Мубарак доби поддршка од армијата

Курир - 11.02.2011

Вчерашната одлука на египетскиот претседател Хосни Мубарак да не се повлече од власта предизвика гнев на египќаните, кои за денес најавија нови демонстрации.

Египетскиот претседател го напушти Каиро

Курир - 11.02.2011

Телевизијата „Ал Арабија“ објави дека египетскиот претседател Хосни Мубарак и неговото семејство го напуштиле Каиро. Тие заминале во непознат правец од воена база во предградијата на египетскиот ...

Судбината на Египет виси на тенко конче

Форум - 11.02.2011

Stratfor Има многу повеќе зад демонстрациите во Египет, отколку што се гледа на прв поглед. Медиумите се фокусираат на концептот дека реформистите покренаа револуција во име на демократијата и ...

Египетската армија гарантира слободни избори и реформи

Форум - 11.02.2011

Египетската армија во петокот соопшти дека че го укине законот за вонрадна состојба, ќе ги гарантира слобоните рпетседателски избори и другите реформи, и истовремно ги повика демонстрантите да се ...

„Ал Арабија“: Мубарак го напушти Каиро

Сител - 11.02.2011

Телевизијата „Ал Арабија“ објави дека египетскиот претседател Хосни Мубарак и неговото семејство го напуштиле Каиро. Тие заминале во непознат правец од воена база во предградијата на египетскиот ...

Хосни Мубарак и неговото семејство го напуштиле Каиро

Inpress - 11.02.2011

Каиро, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Телевизија Ал Арабија објави дека претседателот на Египет Хосни Мубарак и неговото семејство ја напуштиле престолнината Каиро и од воената авиобаза во предградието ...

Хосни Мубарак со семејството го напуштил Каиро

Форум - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак, предавајќи ги дел од своите овластувања на потпретседател Омар Сулејман, го напуштил Каиро со своето семејство, јави во петокот агенцијата на египeтската ...

“Ал Арабија“: Мубарак со семејството заминал од Каиро

Нетпрес - 11.02.2011

Претседателот на Египет, Хосни Мубарак заедно со семејството го напуштил Каиро. Како што објави телевизијата “Ал Арабија“, државникот и членови на неговото семејство од воена база во близина на ...

Демонстранти ја обиколија претседателската палата на Мубарак

Курир - 11.02.2011

Гардата што е задолжена за безбедноста на палатата не интервенираше во судирите на плоштадот „Маср ал Гадид“. На помош на демонстрантите се придружи група од плоштадот „Тахрир“.

Хосни Мубарак со семејството пристигна во Шарм ел Шеик

Inpress - 11.02.2011

Каиро, 11. февруари 2011 (ИНПРЕС) Телевизија Ал Арабија објави дека претседателот на Египет Хосни Мубарак и неговото семејство ја напуштиле престолнината Каиро .

Египет: Армијата наскоро со „важно соопштение до нацијата“

МРТ - 11.02.2011

Египетската армија во текот на денот ќе излезе со „многу важно соопштение“ за нацијата, најави утринава Високиот совет на египетските оружени сили, пренесува Риа Новости Претседателот Хосни Мубарак, ...

Тензијата во Каиро се зголеми по обраќањето на Мубарак

Сител - 11.02.2011

Политичката тензија во Каиро драстично се зголеми по телевизиското обраќање на египетскиот претседател Хосни Мубарак пред нацијата.

Мубарак предава дел од обврските на потпретседателот

МРТ - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе предаде дел од обврските на потпретседателот Омар Сулејман, но ќе остане на претседателската функција до изборите во септември.

Мубарак е во Шарм ел Шеик

Нетпрес - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак го напуштил Каиро и се наоѓа во Шарм ел Шеик, изјавил портпаролот на Демократската национална партија.

Реакции на обраќањето на египетскиот претседател Мубарак до нацијата

МРТ - 11.02.2011

Во првите реакции на синоќешното обраќање на египетскиот претседател Хосни Мубарак до нацијата, претставниците на меѓународната заедница се заложија за мирна транзиција во Египет, предупредија на ...

Новиот херој на Египет: Дали компјутерџијата и активист Ваел Гоним го смени Мубарак?

МРТ - 11.02.2011

Ваел Гоним е зборлест и самоуверен, како многумина од новата генерација арапи кои излегоа да го сменат нивниот свет - и да го унапредат - по пат на технологијата.

Хосни Мубарак го напуштил Каиро?

Р.С.Европа - 11.02.2011

Илјадници демонстранти се собираат на клучни позиции во Каиро додека се јавува дека Претседателот Хосни Мубарак го напуштил главниот град.

Египет: Армијата наскоро со „важно соопштение до нацијата“

Точка - 11.02.2011

Египетската армија во текот на денот ќе излезе со „многу важно соопштение“ за нацијата, најави утринава Високиот совет на египетските оружени сили, пренесува Риа Новости.

Египет ќе експлодира?

Вечер Прес - 11.02.2011

Војската го поддржа Мубарак и најави укинување на вонредната состојба ако толпата се разотиде. - Граѓаните се уште погневни откако египетскиот претседател изјави дека нема намера да се повлече.

ВИДЕО: Бес во Каиро, Мубарак не поднел оставка!

Точка - 11.02.2011

Во четврток вечер милиони луѓе се собрале на плоштадот Тахрир во Каиро, со цел да го слушнат најавеното обраќање на претседателот Хосни Мубарак.

Египетската армија гарантира слободни избори и реформи

Точка - 11.02.2011

Египетската армија во петокот соопшти дека ќе го укине законот за вонредна состојба, ќе ги гарантира слободните претседателски избори и другите реформи, и истовремено ги повика демонстрантите да се ...

Состанок во Белата Куќа по повод говорот на Мубарак

Точка - 11.02.2011

Белата куќа најави дека претседателот на САД, Барак Oбама, денеска ќе се сретне со членовите на својт тим за национална безбедност, по повод обраќањето на египетскиот претседател Хосни Мубарак, кој ...

Хосни Мубарак со семејството го напуштил Каиро

Точка - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак, предавајќи ги дел од своите овластувања на потпретседател Омар Сулејман, го напуштил Каиро со своето семејство, јави во петокот агенцијата на египeтската ...

Швајцарија ги замрзна сметките на Мубарак

Точка - 11.02.2011

Швајцарската влада го замрзна сиот имот кој во оваа земја го имаат поранешниот египетски претседател, Хосни Мубарак и неговото семејство.

Египет одбива да ја укине вонредната состојба

Н.Македонија - 11.02.2011

Како може да ја укинеме вонредната состојба, кога на улиците во земјата слободно шетаат над 17.000 затвореници, кои побегнаа во почетокот на протестите, порача шефот на египетската дипломатија Ахмед ...

Офицерите на страна на демонстрантите

Идивиди - 11.02.2011

Каиро, 11 февруари 2011 (МИА) - Офицер од армијата на Египет кој се приклучи на протестите на плоштадот Тахрир во Каиро, изјави денеска дека 15 офицери преминале на страната на демонстрантите.

ЕлБарадеј: Египет ќе експлодира!

eReporter - 11.02.2011

Лидерот на египетската опозиција Мохамед ЕлБарадеј се огласи откако Мубарак ја шокираше египетската и светска јавност со изјавата дека сепак нема да отстапи од претседателската фотеља до септември.

Тензијата во Каиро се зголеми по обраќањето на Мубарак

Идивиди - 11.02.2011

Каиро, 11 февруари 2011 (МИА) - Политичката тензија во Каиро драстично се зголеми по телевизиското обраќање на египетскиот претседател Хосни Мубарак пред нацијата.

Египет:Кој е Фараонот кој си замина по три децении власт

eReporter - 11.02.2011

Хосни Мубарак (82), кој денеска поднесе оставка на функцијата шеф на египетската држава, владееше со Египет цели три децении и мина низ политичка патека што беше исполнета со респект не само кај ...

Хосни Мубарак поднесе оставка, војската ја презема власта

Идивиди - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка по 18-дневните демонстрации со барање за негово повлекување од функцијата, на која беше 30 години, изјави вечерва заменик-претседателот на Египет ...

Мубарак баш го боли Египет што гори, илјадници и утре на протести

eReporter - 11.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак предизвика бес на улиците на Египет соопштувајќи дека ќе ја предаде власта на неговиот заменик, разочарувајќи ги демонстрантите кои очекуваа негова оставка ...

Ескалираат протестите во Египет - петмина убиени

А1 - 10.02.2011

Петмина убиени, протестите во Египет ескалираат. Претседателот Мубарак и неговата влада ги губат конците на власта. Земјата се стрмоглави во анархија, револуцијата и смената на режимот се неизбежни.

Мубарак одбива да се повлече веднаш

BBC - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак изјави дека ќе остане на позицијата, а власта ќе ја предаде по претседателските избори во септември.

Мубарак вечерва ќе и се обрати на нацијата - можна оставка?

А1 - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе ги исполни барањата на демонстрантите, најавија денеска високи претставници на војската и на владејачката партија, не исклучувајќи ја можноста Мубарак уште ...

Од британскиот печат, 10.02

BBC - 10.02.2011

Почнуваме со ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС каде читаме дека „Планот А мора да успее во Грција". Весникот го пренесува ставот на Европската централна банка, според кој Грција ќе претрпи поголема штета доколку не го ...

Илјадници демонстранти на „Тахрир“ и пред Парламентот во Каиро

Телма - 10.02.2011

Повеќе од илјада нови демонстранти се придружија денеска на протестите против претседателот Хосни Мубарак и покрај заканите на Владата дека ќе ги растури.

Режимот на Мубарак бил добар за инвестиции

Алсат-М - 10.02.2011

Режимот на сè уште актуелниот египетски претседател Мубарак направи многу за екононскиот развој на Египет, но и за привлекување на странски инвестиции.

Владеењето на Мубарак завршува вечерва?

Телма - 10.02.2011

Шефот на ЦИА Лион Панета изјави пред Конгресот дека информациите со кои располага американското разузнавање покажуваат дека египетскиот претседател Хосни Мубарак е на пат да се повлече.

Мубарак вечерва дефинитивно си оди?

Канал5 - 10.02.2011

Директорот на ЦИА, Лион Пенета го известил американскиот Конгрес дека постојат сигурни индиции оти египетскиот претседател Хосни Мубарак денеска ќе ја напушти својата позиција, јавува СиЕнЕн.

Мубарак заминал во Шарм ел Шејк, премиерот тврди дека Мубарак е се уште на власт

Алсат-М - 10.02.2011

Претседателот на Египет Хосни Мубарак, заедно со началникот на Генералштабот на армијата, замина за летувалиштето Шарм ел Шејк на Црвено море, соопшти телевизијата Ал Арабија, пренесоа западните ...

Мубарак ќе се откаже од власта?

Deutsche Welle - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак вечерва е можно да соопшти дека се повлекува од функцијата. Илјадници демонстранти чекаат насобрани на плоштадот Тахрир во Каиро за да чујат што ќе каже Мубарак.

Fox News:Мубарак заминува/Живо од Каиро

Алсат-М - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак, поднесе оставка. На чело на Владата ќе седи заменик-претседателот Омар Сулејман, кој ги предводеше преговорите во последните неколку дена со претставниците на ...

УРГЕНТ:Мубарак не заминува !

Алсат-М - 10.02.2011

Наспорти сите очекувања - египетскиот претседател Хосни Мубарак изјави дека нема да даде оставка. Насобраните демонстранти на плоштадот Тахрир се во шок.

Мубарак не поднесе оставка

Телма - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак вечерва, во директно обраќање до нацијата, преку државната телевизија изјави деканема да поднесе оставка додека не биде формирана нова влада, но и дека дело од ...

Египет на раб на револуција!

Алсат-М - 10.02.2011

Аналитичарите и познавачите на состојбите проценуваат дека на Египет утре „ќе му се случи револуција“. Прогнозите се дека по шокот од неподнесувањето на оставката од страна на претседателот Хосни ...

Мубарак не поднесе оставка

Deutsche Welle - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак ги разочара демонстрантите, кои се надеваа дека ќе поднесе оставка. Мубарак вети уставни промени и пренесување поголеми надлежности на потпретседателот Омар ...

Богат, побогат, Мубарак најбогат

Утрински - 10.02.2011

Во медиумите се шпекулира дека богатството на семејството Мубарак изнесува околу 40 милијарди долари, од кои на синот Гамал, наводно, му припаѓаат 17 милијарди, претседателот Хосни располага со имот ...

Протестите во Египет се шират- војската на готовс

Канал5 - 10.02.2011

Протестите во Египет се шират, власта се заканува. Претседателот на Египет Хосни Мубарак ги предупреди демонстрантите дека војската ќе интервенира ако во земјата настане хаос.

Египетскиот министер за култура поднесе оставка

Канал5 - 10.02.2011

Египетскиот министер за култура, Габер Асфур, поднесе оставка во владата на претседателот Хосни Мубарак како одговор на бројните несогласувања.

Џихад против Русија

Дневник - 10.02.2011

Русите денес живеат во поголема психоза од терористички закани од граѓаните на која било западна ...

По Шинаватра, и Мубарак во Црна Гора!

Deutsche Welle - 10.02.2011

Светските медиуми шпекулираат дека и, се‘ уште, актуелниот претседател на Египет Хосни Мубарак би можел да побара спас во Црна Гора, по примерот на екс-тајландскиот премиер Таксин Шинаватра.

Четворица демонстранти убиени во судир со полицијата во Каиро

Канал5 - 10.02.2011

Четири лица се убиени, а неколку се повредени, во синоќешниот судир помеѓу полицијата и демонстрантите во Каиро. Агенциите јавуваат дека ова се најсериозните судири меѓу полицијата и демонстрантите ...

Остра комуникација меѓу Белата куќа и египетската Влада

Телма - 10.02.2011

Белата куќа соопшти дека египетската Влада не изврши ни најмал дел од реформите за кои бараат демонстрантите и предупреди дека масовните протести ќе продолжат додека не настапи промена.

Свет - Демонстрантите не се откажуваат

Вест - 10.02.2011

КАИРО, 10 февруари (ДПА) - Илјадници демонстранти вчера продолжија да се собираат на плоштадот Тахрир во Каиро, додека египетскиот потпретседател Омар Сулејман предупреди на опасноста од државен ...

Џихадисти на слобода

Утрински - 10.02.2011

КАИРО - Светските агенции јавуваат за повеќе загинати и повредени демонстранти во повеќе места низ Египет, во најновиот бран судири со полицијата што одново се разгоре вчера.

Мубарак во септември, Груевски многу поскоро!

Утрински - 10.02.2011

Кога во 2005 година Македонија доби кандидатски статус од Европската унија, тогашниот лидер на опозицијата Никола Груевски не покажа многу политичка зрелост и не честиташе за постигнатиот успех, туку ...

Свет - Ал Каеда повика на џихад во Египет

Време - 10.02.2011

Разгранок на Ал Каеда во Ирак ги повика антивладините демонстранти во Египет на џихад и на воспоставување власт заснована на исламските закони, пренесува американскиот печат.

Египетската војска ќе преземе мерки за заштита на луѓето

Р.С.Европа - 10.02.2011

Египетската војска на националната телевизија соопшти дека ќе преземе мерки за заштита на луѓето за време на протестите.

Шафик: Мубарак е се уште на власт

Курир - 10.02.2011

Претседателот на Египет Хосни Мубарак, заедно со началникот на Генералштабот на армијата, замина за летувалиштето Шарм ел Шејк на Црвено море, соопшти телевизијата Ал Арабија, пренесоа западните ...

Хосни Мубарак наскоро ќе поднесе оставка

Алфа - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак во текот на денот би можел да се повлече од функцијата, изјави за Би-Би-Си премиерот на Египет, Ахмед Шафик.

За учениците на ФБИ

Оn.net - 10.02.2011

Дел од офицерите на озлогласените тајни служби на режимот на Хосни Мубарак, за кои и самите американски дипломати добивале извештаи дека со брутални методи мачат затвореници и застрашуваат политички ...

Белата куќа ја критикува египетската влада

Нетпрес - 10.02.2011

Белата куќа ја критикува египетската влада затоа што не го исполнила “минималниот праг“ на реформи кои нејзините граѓани ги бараат и предупредила дека масовните протести нема да престанат доколку не ...

Мубарак вечерва ќе поднесе оставка ?!?

Press24 - 10.02.2011

Американската NBC објавува дека египетскиот претседател вечерва ќе се повлече од функцијата Египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе се повлече вечерва од функцијата, јави американската телевизија ...

Египетскиот претседател Мубарак вечерва ќе и се обрати на нацијата

Р.С.Европа - 10.02.2011

Египетската национална телевизија соопшти дека претседателот Хосни Мубарак ќе се обрати на нацијата вечерва, по најавите дека можеби ќе даде оставка од функцијата.

Саудискиот крал Абдула Втори побарал од Обама да не го менува Мубарак

МРТ - 10.02.2011

Саудиска Арабија се заканила дека самата ќе му помогне на претседателот Хосни Мубарак, доколку САД се обидат на сила да извршат смена на власта во Египет, тврди весникот „Тајмс“ повикувајќи се на ...

Египетските власти се закануваат со интервенција на војската

Алфа - 10.02.2011

Во Египет продолжуваат масовните протести против режимот на претседателот Хосни Мубарак. Илјадници демонстранти повторно се собраа на плоштадот Тахрир во Каиро но и во другите градови ширум земјата.

Абдула Втори: САД да не го менува Мубарак

Курир - 10.02.2011

Саудиска Арабија се заканува дека таа самата ќе му излезе во пресрет и ќе му помогне на претседателот Хосни Мубарак, доколку САД повторно се обиде на сила да извршат смена на власта во Египет, тврди ...

ЦИА потврди дека Мубарак ќе се повлече вечерва

Курир - 10.02.2011

- Постои голема веројатност Мубарак да се повлече уште вечерва, изјави шефот на ЦИА Лион Панета. Панета пред Конгресот рече дека информациите со кои располага американското разузнавање покажуваат ...

Над еден милион демонстранти во очекување на оставката на Мубарак

Сител - 10.02.2011

Над еден милион демонстранти се собраа вечерва на централниот плоштад во Каиро „Тахрир“ и на околните улици во очекување на обраќањето на претседателот Хосни Мубарак.

Војската ќе примени сила ако дојде до немири во Египет

Кајгана - 10.02.2011

Армијата на Египет ќе употреби сила доколку демонстрантите не го прифатат решението за трансферот на претседателските надлежности од актуелниот претседател Хосни Мубарак на потпретседателот Омар ...

Египќаните во исчекување на оставката на Мубарак

Курир - 10.02.2011

Над еден милион демонстранти се собраа вечерва на централниот плоштад во Каиро „Тахрир“ и на околните улици во очекување на обраќањето на претседателот Хосни Мубарак.

Нафтата поефтини поради зголемувањето на производството на ОПЕК

Сител - 10.02.2011

Суровата нафта поефтини денеска на берзата во Њујорк и достигна цена од околу 86 долари за барел, по објавувањето на податоците дека Организацијата на земјите извознички на нафта минатиот месец го ...

Египетските власти со злоставување во затворите ги заплашуваат младите

МРТ - 10.02.2011

Египетската полиција со апсење и злоставување во затворите се обидува да ги заплаши младите кои протестираат против претседателот Хосни Мубарак, изјави 19-годишниот Ибрахим Абас, Австриец со ...

Хосни Мубарак не поднесе оставка - вети транзиција на власта во Египет

Р.С.Европа - 10.02.2011

Египетскиот Претседател Хосни Мубарак вечерва во обраќањето до нацијата изјави дека нема да се канидира за уште еден претседателски мандат.

17-ти ден од протестите во Египет

Р.С.Европа - 10.02.2011

Илјадници демонстранти и денеска се собрани на плоштадот Тахрир во Каиро, со барање за оставка на претседателот на Египет, Хосни Мубарак. Стотици демонстранти кампираат и пред зградата на Парламентот.

Обраќање на Хосни Мубарак до нацијата: Си одам во септември за доброто на Египет

Сител - 10.02.2011

Ова што се случува во Египет е голем срам не го прифаќам да го слушам дикатот од странство од која било причина или изговор кој го имаат.

Во Египет протестите се шират и покрај заканите на Владата

МРТ - 10.02.2011

Повеќе од илјада нови демонстранти се придружија денеска на протестите против претседателот Хосни Мубарак и покрај заканите на Владата дека ќе ги растури.

Цел Египет на нозе

Нетпрес - 10.02.2011

Илјадници демонстранти кои во Eгипет бараат оставка од претседателот Хосни Мубарак, кои две недели се собираа само во центарот на Тахрир во Каиро, ги шират своите протести и во други делови на ...

Мубарак не поднесе оставка, останува до септември

Кајгана - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак вечерва изјави дека нема да поднесе оставка додека не биде формирана нова влада, но дека дел од овластувањата ќе префрли на потпретседателот Омар Сулејман.

Мубарак одби да даде оставка ама ги предаде овластувањата на Сулејман

Форум - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак вечерва изјави дека нема да поднесе оставка додека не биде формирана нова влада, но дека дел од овластувањата ќе префрли на потпретседателот Омар Сулејман И ...

САД: Египетската Влада не направи ниту минимални реформи

МРТ - 10.02.2011

Белата куќа соопшти дека египетската Влада не изврши ни најмал дел од реформите за кои бараат демонстрантите и предупреди дека масовните протести ќе продолжат додека не настапи промена.

Египет на нозе - Мубарак на лекување во Германија!

Inpress - 10.02.2011

Каиро, 10. февруари 2011 (ИНПРЕС) Илјадници демонстранти кои во Египет бараат од претседателот Хосни Мубарак да поднесе оставка, ги шират своите протести на целата престолнина, но и во другите ...

Египетските власти со злоставување во затворите ги заплашуваат младите

Press24 - 10.02.2011

Египетската полиција со апсење и злоставување во затворите се обидува да ги заплаши младите кои протестираат против претседателот Хосни Мубарак, изјави 19-годишниот Ибрахим Абас, Австриец со ...

Мубарак вечерва ќе поднесе оставка, според Ен-Би-Си

Сител - 10.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе се повлече вечерва од функцијата, јави американската телевизија Ен-Би-Си, повикувајќи се на два независни извори.

Мубарак вечерва ќе поднесе оставка!?

Курир - 10.02.2011

Американската телевизија Ен – Би – Си лиферуваше вест според која египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе се повлече вечерва од функцијата.

САД: забрзување на трансферот на власта во Египет

Р.С.Европа - 10.02.2011

САД треба го зголемуваат притисокот врз Египет со цел забрзување на политичките промени во таа земја. Портпаролот на Белата Куќа Роберт Гибс изјави дека Вашингтон чека конкретни чекори за забрзување ...

Обама и саудискиот крал зборувале за Египет

Р.С.Европа - 10.02.2011

Американскиот претседател Барак Обама разговарал со саудискиот крал Абдула за политичката ситуација во Египет. Белата Куќа прецизира дека Обама ја реафирмирал американската долгорочна заложба за мир ...

Нов бран на демострации во Каиро

Курир - 10.02.2011

Бранот на демонстрации во и околу плоштадот Тахрир во Каиро не покажува знаци дека ќе запре. За во петок се најавени нови масовни протести во главниот египетски град.

Протестираат и вработените во јавниот транспорт во Каиро

Р.С.Европа - 10.02.2011

Вработените во јавниот транспорт во Каиро денеска им се придружија на илјадниците работници, кои протестираат, поради лошите економски услови во Египет.

САД: Не видовме никакви реформи од египетската влада

Курир - 10.02.2011

Белата куќа излезе со соопштение дека досега тие не виделе никаков напредот кај египетската Влада, ни најмал дел од реформите за кои демонстрантите се излезени на протести и дека се додека тие не ...

САД: Египетската Влада не направи ниту минимални реформи

Сител - 10.02.2011

Белата куќа соопшти дека египетската Влада не изврши ни најмал дел од реформите за кои бараат демонстрантите и предупреди дека масовните протести ќе продолжат додека не настапи промена.

Египетскиот министер за култура поднесе оставка

МРТ - 10.02.2011

Египетскиот министер за култура Габер Асфур ја напушти владата составена од претседателот Хосни Мубарак како одговор на несогласувањата.

Египетската војска „апсела и измачувала“ учесници на демонстрациите

МРТ - 10.02.2011

Египетската војска, уште од почетокот на протестите против власта на претседателот Хосни Мубарак, „апсела демонстранти и ги измачувала“, јавуваат британските медиуми повикувајќи се изјавите и ...

Египет пред воена интервенција?

Вечер Прес - 10.02.2011

Заканата дека војската ќе интервенира ако во земјата завладее "хаос", според британскиот печат, не е изненадување: уште од почетокот на протестите таа "апсела демонстранти и ги измачувала" Илјадници ...

Демонстрациите се проширија пред египетскиот парламент

Точка - 10.02.2011

Антивладините протести во Каиро се проширија и пред зградата на парламентот, која е целосно блокирана, а ја чува армијата, јавува BBC.

Белата куќа ја критикува египетската влада

Точка - 10.02.2011

Белата куќа ја критикуваше египетската влада што не го исполнила ниту минималниот праг за реформи што нејзиниот народ ги бара и предупредува дека масовните протести ќе продолжат се додека не дојде до ...

Демонстрантите во Египет го игнорираат предупредувањето од власта

Точка - 10.02.2011

Демонстрантите кои бараат заминување на египетскиот претседател Хосни Мубарак и денеска во голем број се собраа на плоштадот Тахрир во Каиро, игнорирајќи го предупредувањето дека ако дојде до ...

САД: итни промени во Египет

Н.Македонија - 10.02.2011

Владата да ја укине вонредната состојба, а полицијата да престане да тепа новинари и демонстранти, порача Вашингтон. Претседателската фотелја на Мубарак остана неспомната Администрацијата на САД ...

Шефот на ЦИА слушнал дека Мубарак се повлекува вечерва

eReporter - 10.02.2011

Голема е веројатноста дека египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе се повлече вечерва, рече шефот на ЦИА, Леон Панета. „Ја имам истата информација, како и вие“, рече Панета во Конгресот, не ...

Ен-Би-Си: Мубарак вечерва ќе поднесе оставка

Идивиди - 10.02.2011

Каиро/Вашингтон, 10 февруари 2011 (МИА) - Египетскиот претседател Хосни Мубарак ќе се повлече вечерва од функцијата, јави американската телевизија Ен-Би-Си, повикувајќи се на два независни извори.

Обама да не го менува Мубарак

Идивиди - 10.02.2011

Лондон, 10 февруари 2011 (МИА) - Саудиска Арабија се заканила дека самата ќе му помогне на претседателот Хосни Мубарак, доколку САД се обидат на сила да извршат смена на власта во Египет, тврди ...

Американски притисок врз Мубарак

BBC - 09.02.2011

Соединетите држави го продолжуваат притисокот врз претседателот на Египет Хосни Мубарак, за тој, што поскоро да замине од позицијата - додека не стивнуваат протестите во главниот град Каиро.

Од британскиот печат, 09.02

BBC - 09.02.2011

Британските весници пишуваат на повеќе домашни, но и меѓународни теми, случувањата во Египет се дел од нив. Тајмс пишува за посетата на британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг на ...

Се разгоре жарот на египетските протести

А1 - 09.02.2011

Повторно се разгоре жарот на египетските протести. Илјадници Египќани излегоа на улиците на до сега најмасовни протести против претседателот Мубарак.

Демонстранти ја блокираа зградата на Парламентот во Каиро

Телма - 09.02.2011

Египетските антивладини демонстранти ја блокираа денеска зградата на Парламентот во Каиро. Неколку стотини демонстранти се собраа околу зградата на Долниот дом на Парламентот, која е обезбедена од ...

Свет - Израел со свој фаворит во Египет

Време - 09.02.2011

Потпретседателот на Египет, Омар Сулејман, е долгогодишен фаворит на Израел за наследник на претседателот Хосни Мубарак, пишува „Дејли телеграф“ повикувајќи се на доверливи американски документи ...

Убиени и ранети во судирите со полицијата

Утрински - 09.02.2011

Светските агенции јавуваат за повеќе загинати и повредени демонстранти во повеќе места низ Египет, во најновиот бран судири со полицијата , што почнаа од вчера, а денеска веќе се разгореа.

Притисок за вистински промени во Египет

Алсат-М - 09.02.2011

Илјадниците демонстранти во Каиро и низ другите египетски градови, но и меѓународната заедница, вршат сè позасилен притисок за вистински демократски реформи во државата.

Египет: Протестите се преселија пред Парламентот, зградата блокирана

Канал5 - 09.02.2011

Египетските антивладини демонстранти ја блокираа денеска зградата на Парламентот во Каиро. Неколку стотини демонстранти се собраа околу зградата на Долниот дом на Парламентот, која е обезбедена од ...

Ал Каеда ги повика демонстрантите во Египет на џихад

Канал5 - 09.02.2011

Стигна и првата реакција на групи поврзани со Ал Каеда за случувањата во Египет. Американската служба за следење веб- сајтови објави соопштение испратен од ирачкиот огранок на Ал Каеда во кое се ...

Богат, побогат, Мубарак

Deutsche Welle - 09.02.2011

Кризата ќе и’ нанесе значителни штети на египетската економија, дотолку повеќе што Хосни Мубарак не сака да ја напушти претседателската функција.

Омар Сулејман: Демонстрациите не може да траат уште долго

Алсат-М - 09.02.2011

Египетскиот претседател Омар Сулејман изјави дека властите „не можат да имаат трпение“ уште долго со протестите на плоштадот Тахрир во Каиро.

Притисокот за реформи врз египетските власти расте

Deutsche Welle - 09.02.2011

Не само илјадниците демонстранти во Каиро и во другите египетски градови, туку и меѓународната заедница врши се’ позасилен притисок за вистински демократски реформи во државата на Нил.

Египетскиот предизвик за Америка

Утрински - 09.02.2011

Од нашиот известувач Сан Франциско - Четиринаесет дена откако почна народниот бунт во Египет, кој досега неофицијално однесе 300 жртви, администрацијата на претседателот Барак Обама се' уште е фатена ...

Ал Каеда ги повика демонстрантите во Египет на џихад

МРТ - 09.02.2011

Огранок на Ал Каеда во Ирак повика на антивладини демонстрации во Египет на џихад и на воспоставување власт заснована на исламски закони, соопшти американската служба за следење вебсајтови СИТЕ.

Мубарак се сретна со рускиот пратеник за Блискиот Исток

МРТ - 09.02.2011

Египетскиот претседател Хосни Мубарак го прими денеска рускиот пратеник за Блискиот Исток, Александар Султанов. По средбата во Каиро, каде илјадници Египќани протестираат на плоштадот „Тахрир“ и пред ...

Судири на демонстрантите и полицијата во Египет-3 загинати

Р.С.Европа - 09.02.2011

Најмалку три лица загинаа, а околу 100 се повредени во судирите на полицијата и демонстрантите во Ел Карго во јужниот дел на Египет.

Демонстрациите се проширија пред египетскиот парламент

Форум - 09.02.2011

Антивладините протести во Каиро се проширија и пред зградата на парламентот, која е целосно блокирана, а ја чува армијата, јавува BBC На 16-от ден од почетокот на протестите за сменување на ...

Египет: Убиен демонстрант во судирите со полицијата

Курир - 09.02.2011

Еден демонстрант е убиен и неколкумина се ранети денеска во судирите меѓу силите за безбедност и околу 3.000 демонстранти во египетската провинција Вади ал Гадид, пренесоа британските медиуми.

Омар Сулејман: Демонстрациите не може да траат уште долго

Алфа - 09.02.2011

Египетскиот потпретседател Омар Сулејман изјави дека властите „не можат да имаат трпение“ уште долго со протестите на плоштадот Тахрир во Каиро.

Ал Каеда ги повика демонстрантите во Египет на џихад

Алфа - 09.02.2011

Огранок на Ал Каеда во Ирак повика на антивладини демонстрации во Египет на џихад и на воспоставување власт заснована на исламски закони, соопшти американската служба за следење вебсајтови СИТЕ.

Египетските антивладини демонстранти ја блокираа зградата на Парламентот

МРТ - 09.02.2011

Египетските антивладини демонстранти ја блокираа денеска зградата на Парламентот во Каиро. Неколку стотини демонстранти се собраа околу зградата на Долниот дом на Парламентот, која е обезбедена од ...

Убиени и ранети во судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Египет

Сител - 09.02.2011

Светските агенции јавуваат за повеќе загинати и повредени демонстранти во повеќе места низ Египет, во најновиот бран судири меѓу полицијата и нив, што почнаа од вчера, а денеска веќе се разгореа.

Диктаторското друштво на француската влада

Оn.net - 09.02.2011

Неколку дена откако и побараа оставка на министерката за надворешни работи заради блискоста со тунискиот диктатор, премиерот на Франција призна дека тој и неговото семејство биле на одмор во Египет ...

Демонстрациите се проширија пред египетскиот парламент

Кајгана - 09.02.2011

Антивладините протести во Каиро се проширија и пред зградата на парламентот, која е целосно блокирана, а ја чува армијата, јавува BBC.

Омар Сулејман: Демонстрациите во Египет не може да траат уште долго

Сител - 09.02.2011

Египетскиот потпретседател Омар Сулејман изјави дека властите „не можат да имаат трпение“ уште долго со протестите на плоштадот „Тахрир“ во Каиро.

Ал Каеда повика на џихад

Курир - 09.02.2011

Терористичката организација Ал Каеда и нејзиниот огранок во Ирак ги повикаа демонстрантите во Египет на џихад и да воспостават власт заснована на исламски закони, соопшти американската служба за ...

САД: Египет да побрза со реформите

Курир - 09.02.2011

Портпаролот на Белата Куќа, Роберт Гибс изјави дека тие нема да судат дали египетската влада ги носи овие чекори, туку дека тоа ќе го процени египетскиот народ.

Омар Сулејман: Демонстрациите во Египет не може да траат уште долго

МРТ - 09.02.2011

Египетскиот претседател Омар Сулејман изјави дека властите „не можат да имаат трпение“ уште долго со протестите на плоштадот „Тахрир“ во Каиро.

САД: четири чекори за крај на кризата во Египет

Р.С.Европа - 09.02.2011

САД сметаат дека Египет треба да преземе четири чекори за запирање на кризата во таа земја. По телефонскиот разговор на американскиот потпретседател Џо Бајден со неговиот египетски колега Омар ...

Демонстрантите во Каиро го блокирале влезот на Парламентот

Р.С.Европа - 09.02.2011

Анти-владините протести во Египет продолжуваат и денеска на плоштадот Тахрир во Каиро и притоа тие го блокирале и влезот на Парламентот.

Дали на Блискиот Исток трае првата пост-американска револуција

МРТ - 09.02.2011

Дали повеќе демократија Египет ќе ја претвори во радикална исламска држава? Дали може демократијата да функционира во арапскиот свет? Кога Френк Визнер, американски дипломат и пратеник на Барак ...

Илјадници противници на режимот на Мубарак ја минаа ноќта на плоштадот „Тахрир“

МРТ - 09.02.2011

Илјадници противници на режимот на египетскиот претседател Садам Хусеин по вчерашниот голем протест ја минаа ноќта на плоштадот „Тахрир“ во Каиро.

Сулеиман - протестите во Египет не можат да траат уште долго

Р.С.Европа - 09.02.2011

Потпретседателот на Египет Омар Сулеиман предупреди дека протестите против режимот на Хосни Мубарак не можат да продолжат уште долго и дека кризата треба да заврши што побргу.

Започнаа најголемите протести во Египет

Точка - 09.02.2011

Стотици илјади Египќани излегоа вечерва на улиците во Каиро и во други градови на најголемите демонстрации од почетокот на бунтот против претседателот Хосни Мубарак.

Сулејмани: Мубарак нема да оди сега!

Вечер Прес - 09.02.2011

"Не можеме да имаме повеќе трпение, протестите да траат уште долго... Нема да има промена на режимот. Повлекувањето на претседателот Хосни Мубарак нема да биде сега" - рече тој Илјадници демонстранти ...

Реформите на Мубарак не ги поколебаа демонстрантите

Н.Македонија - 09.02.2011

Египетскиот претседател најави уставни промени, но учесниците во протестите не се откажуваат од барањето тој веднаш да поднесе оставка Демонстрантите најавуваат нови протести, а експертите посочуваат ...

Демонстрациите не може да траат уште долго

Идивиди - 09.02.2011

Каиро, 9 февруари 2011 (МИА) - Египетскиот потпретседател Омар Сулејман изјави дека властите „не можат да имаат трпение“ уште долго со протестите на плоштадот Тахрир во Каиро.

Убиени и ранети во судирите во Египет

Идивиди - 09.02.2011

Каиро, 9 февруари 2011 (МИА) - Светските агенции јавуваат за повеќе загинати и повредени демонстранти во повеќе места низ Египет, во најновиот бран судири меѓу полицијата и нив, што почнаа од вчера, ...

Протестот во Каиро се засилува

BBC - 08.02.2011

Слики од центарот на Каиро Десетици илјади луѓе го преплавија централниот плоштад во Каиро, засилувајќи ја толпата демонстрати кои се веќе таму - тие бараат оставка од претседателот Мубарак.

Во Египет страв од стивнување на протестите

А1 - 08.02.2011

Демонстрантите на плоштадот Тахрир во Каиро повикаа на нов обид да се симне од власт претседателот Хосни Мубарак, откако по две недели протести војската успеа да ги потисне за да го овозможи ...

Од британскиот печат, 08.02

BBC - 08.02.2011

„Дали Египетската револуција го губи здивот?“ - прашува весникот ИНДЕПЕНДЕНТ покрај сликата од подиспразнетиот плоштад Тахрир во центарот на Каиро.

Странски амбасади шверцувале оружје

Утрински - 08.02.2011

Каиро - Египетското Министерство за надворешни работи ги обвини денеска странските дипломати за обид за внесување оружје и комуникациска опрема во Египет, во екот на антивладините протести што ...

Мубарак најавува зголемување на платите и пензиите

Канал5 - 08.02.2011

Со желба да ги смири големите народни протести кои веќе трета недела се случуваат во Каиро, египетската влада најави покачување на платите и пензиите за 15 проценти, како и одредени измени на Уставот.

Свет - Неуспешна владина седница, револуцијата трае

Вест - 08.02.2011

КАИРО, 8 февруари (Ројтерс) - Новиот кабинет на египетскиот претседател Хосни Мубарак вчера ја одржа првата целосна средба од почетокот на немирите кои почнаа пред речиси две недели, без позначаен ...

ЕУ и САД ретерираат за оставката на Мубарак

Утрински - 08.02.2011

БРИСЕЛ - Европските и американските лидери предупредија на хаосот што би можел да се случи доколку претседателот Хосни Мубарак веднаш се повлече, при што висок американски дипломат ја опиша улогата ...

Свет - Хрватска - пералница за Мубарак?

Време - 08.02.2011

Масовните демонстрации, кои веќе две недели траат во Египет, спречија слевање на дел од украдените пари на египетскиот претседател Хосни Мубарак во Хрватска, пишува „Вечерњи лист“.

Каиро пулсира малку понормално

Deutsche Welle - 08.02.2011

Владата и опозицијата во Египет продолжуваат со барање излез од кризата во земјата. Претседателот Мубарак прави натамошни отстапки, но илјадниците демонстранти и денеска (08.02) бараат оставка на ...

Напнатоста продолжува - мобилизација во армијата на тунис

Телма - 08.02.2011

Потпретседателот на Египет Омар Сулејман изјави на денеска почнатиот втор круг од преговорите меѓу властите и опозицијата, дека Мубарак наредил да биде формирана комисија која треба да даде препораки ...

Над сто илјади демонстранти на „Тахрир“ во каиро

Телма - 08.02.2011

Над сто илјади египетски демонстранти и денеска се собраа на каирскиот плоштад „Тахрир“ барајќи отставка на претседателот Хосни Мубарак, со ветување дека нема да се повлечат од протестите се додека ...