TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сопругата на Павароти без наследство

Дневник - 14.09.2007

Битката за наследството на Лучано Павароти ќе почне многу брзо оти своето богатство вредно 250 милиони фунти, оперскиот великан одлучи да им го остави исклучиво на ќерките од првиот брак , Лоренца, Кристина и Џулијана. Уметникот ништо не им оставил на последната сопруга Николет и на нивната ќерка ...

Младата сопруга исфрлена од тестаментот

Вечер Прес - 12.09.2007

Тестаментот на славниот тенор наводно бил сменет еден месец пред неговата смрт. Тој, лежејќи во болки, наредил измената да се направи што е можно поскоро. Тестаментот бил сменет во корист на неговите ќерки Лоренца (33), Кристина (31) и Џулијана (28) од првиот брак.

Павароти испратен со овации од илјадници фанови

Вест - 10.09.2007

ПОГРЕБАН ЛЕГЕНДАРНИОТ ТЕНОР МОДЕНА (Ројтерс) - Околу 50.000 луѓе му оддадоа почит на Лучијано Павароти на неговиот погреб во родниот град завчера, а премиерот Романо Проди рече дека Италија е "тажна но горда" што му оддава почит на еден од најголемите тенори во историјата на оп МОДЕНА (Ројтерс) - ...

Се спушти последната завеса за Павароти

Дневник - 10.09.2007

Повеќе од 800 роднини, блиски пријатели, соработници и папата Бенедикт Шеснаесетти присуствуваа на погребната церемонија на светски познатиот тенор Лучано Павароти , во саботата, во катедралата во Модена. Во чест на 71-годишниот уметник, кој ја изгуби битката со ракот во минатиот четврток, арии ...

Последен аплауз за Павароти

Вечер Прес - 10.09.2007

Во присуство на бројни јавни личности и со почесен прелет на авионите на италијанската војска, во саботата, во родното место Модена, беше погребан големиот тенор Лучано Павароти. Тој почина во четвртокот од рак на панкреасот Со ариите во исполнение на бугарската оперска пејачка Рајна Кабаиванска, ...