TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Експертот се самоуби под притисокот на деталното испрашување

Утрински - 24.07.2003

Би-Би-Си има снимка од разговорите на д-р Кели со новинари од ова редакција ЛОНДОН - Би-Би-Си има снимка од научникот д-р Дејвид Кели, на која тој изразува загриженост поради начинот на кој се претставени разузнавачките информации за ирачкото оружје.

Жртвата на доктор Кели бара политички жртви

Утрински - 23.07.2003

Британија влегува во голема политичка турбуленција, премиерот Блер со мал простор за маневар ОД НАШИОТ ДОПИСНИК Томислав Ивановски ЛОНДОН - Тивкиот и повлечен во себе д-р Дејвид Кели, стручњак по микробиологија и експерт за биолошко оружје, е првата жртва во долгиот и исцрпувачки спор меѓу ...

Премиерот Блер лично ќе поднесе докази за истрагата

Утрински - 22.07.2003

Лондон подготвува истрага за смртта на Дејвид Кели и "филувањето" на информациите за ирачкото оружје ЛОНДОН - Судијата кој ја предводи истрагата за околностите на смртта на експертот за оружје во Ирак, д-р Дејвид Кели, изјави дека тој самиот треба да донесе одлука за обемот на истрагата.

Блер ќе сведочи во истрагата за смртта на Кели

Вест - 22.07.2003

ПЕКИНГ/ЛОНДОН, 22 јули (Ројтерс) - Британскиот премиер Тони Блер изјави дека целосно ќе соработува со иследувањето, што почна вчера, за самоубиството на научникот кој беше вплеткан во кобниот спор околу.... ПЕКИНГ/ЛОНДОН, 22 јули (Ројтерс) - Британскиот премиер Тони Блер изјави дека целосно ќе ...

Смртта на Кели "менува сe"

Утрински - 22.07.2003

Kоментар на Би-Би-си ЛОНДОН - Ако едно нешто е сигурно во поглед на трагичната смрт на Дејвид Кели, тоа е дека политиката во Велика Британија се смени засекогаш. За кусо време, овој ужасен настан ја смени целата слика на веќе оптоварената влада, а посебно на Тони Блер.

Британците лути и на владата и на Би-Би-Си

Утрински - 22.07.2003

Aнкета Лондон - Смртта на владиниот експерт Дејвид Кели кој работеше во Министерството за одбрана како советник за ирачкото оружје за масовно уништување направи огромна штета на Владата, која и онака е под силен притисок околу тоа дали се преправани разузнавачките извештаи за Ирак и неговата воена ...

Се топат угледот на британската Влада, но и на "Би-би-си"

Дневник - 22.07.2003

ПО САМОУБИСТВОТО НА ЕКСПЕРТОТ КЕЛИ Искреноста на британската Влада и професионалноста на државната телевизиска компанија "Би-би-си" се сериозно загрозени, покажуваат анкетите по самоубиството на докторот Дејвид Кели, владин советник за биолошки оружја, кој преку "Би-би-си" ја накодошил Владата, ...

Тони Блер во посета на Кина

А1 - 21.07.2003

Британскиот премиер Тони Блер вчера пристигна во посета на Кина, каде со претставниците на кинеските власти ќе разговара за плановите на Северна Кореја да ја обнови својата нуклеарна програма. Азиската турнеја на Блер, како што оценуваат светските медиуми, се одвива во сенка на последните случувања ...

Владата и Би-Би-Си обвинети за смртта на Дејвид Кели

А1 - 21.07.2003

Смртта на владиниот експерт Дејвид Кели кој работеше во Министерството за одбрана како советник за ирачкото оружје за масовно уништување направи огромна штета на Владата, која и онака е под силен притисок околу тоа дали се преправани разузнавачките извештаи за Ирак и неговата воена моќ за да се ...

Експертот што ги објави валканите алишта на Лондон си ги пресекол вените

Дневник - 21.07.2003

СКАНДАЛ ВО БРИТАНИЈА Поранешниот инспектор за оружје на ОН и советник во Министерството за одбрана на Британија, Дејвид Кели, во петокот починал од крвавење откако си ги пресекол вените на левата рака, објави британската полиција, демантирајќи ги шпекулациите дека Кели бил убиен.

Тони Блер апсолутно нема намера да се повлече

Утрински - 21.07.2003

Британскиот премиер ги отфрли барањата за оставка и по самоубиството на експертот за оружје, Дејвид Кели Премиерот Тони Блер изјави дека "апсолутно" има намера да ја продолжи својата работа, и покрај смртта на експертот за оружје Дејвид Кели.

Би-Би-Си потврди дека мртвиот владин експерт Кели бил нивниот главен извор на информации

Вест - 21.07.2003

Британскиот премиер Тони Блер вчера изјави дека е подготвен да сведочи во судската истрага што треба да биде покрената околу наводното самоубиство на британскиот експерт за оружје Дејвид Кели. ЛОНДОН, 21 јули, (Ројтерс) - Британската државна телевизија вчера соопшти дека владиниот советник за ...