TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАТО ќе продолжи со соработка со држави од Западен Балкан

Репортер - 10.07.2016

НАТО ќе продолжи со соработка со држави од регионот на Западен Балкан за поддршка и развој на регионалниот и меѓународниот мир и безбедност. Тоа се нагласува во декларацијата по самитот на Алијансата во Варшава.

НАТО ќе продолжи со соработка со држави од Западен Балкан

Либертас - 10.07.2016

НАТО ќе продолжи со соработка со држави од регионот на Западен Балкан за поддршка и развој на регионалниот и меѓународниот мир и безбедност. Тоа се нагласува во декларацијата по самитот на Алијансата во Варшава.

НАТО ќе продолжи со соработка со држави од Западен Балкан

+инфо - 09.07.2016

Северноатлантскиот совет наредил да се изготви извештај за активноста на НАТО во регионот. НАТО ќе продолжи со соработка со држави од регионот на Западен Балкан за поддршка и развој на регионалниот и меѓународниот мир и безбедност.

[Колумна] Духот на младите патува од Париз

Радио МОФ - 09.07.2016

Постоечката западно-балканска лидерска шесторка не гледа ниту еден чекор понатаму од задоволувањето на своите лични и партиски интереси. За нив младите претставуваат само инструмент. И тоа го знаат и младите, пишува Митко Арнаудов – Докторант на ...

НАТО ќе продолжи со соработка со држави од Западен Балкан

Канал 77 - 09.07.2016

НАТО ќе продолжи со соработка со држави од регионот на Западен Балкан за поддршка и развој на регионалниот и меѓународниот мир и безбедност – се нагласува во декларацијата по самитот на Алијансата во Варшава.

НАТО ќе продолжи со соработка со држави од Западен Балкан

Lider - 09.07.2016

НАТО ќе продолжи со соработка со држави од регионот на Западен Балкан за поддршка и развој на регионалниот и меѓународниот мир и безбедност. Тоа се нагласува во декларацијата по самитот на Алијансата во Варшава.

За западен Балкан постои европска иднина – притисок за Македонија да продолжи со реформите

ТВ21 - 08.07.2016

Европа не сака да го прекине процесот на договарање и економска соработка со земјите од западен Балкан, дури сака да помогне колку што може повеќе, меѓутоа на самитот во Парис беше истекнато дека клучен елемент за понатамошното инвестирање во ...

Економиите на земјите од Западен Балкан имаат европска перспектива

Канал5 - 08.07.2016

За земјите од Западен Балкан постои европска перспектива и нивните економии не се за занемарување. Тие треба да продолжат да ја интензивираат соработката особено во делот на инфраструктурата, поврзувањето на енергетските системи и во делот на ...

Државите од Западен Балкан имаат капацитет за поголема соработка

Утрински - 08.07.2016

Постои заеднички интерес за поврзување на енергетските системи, изградба на коридори и отстранување на царинските бариери, се констатира на Третиот самит за Западен Балкан Постои европска перспектива за земјите од Западен Балкан, чии економии не ...

Економиите на земјите од Западен Балкан имаат европска перспектива

Сител - 08.07.2016

За земјите од Западен Балкан постои европска перспектива и нивните економии не се за занемарување. Тие треба да продолжат да ја интензивираат соработката особено во делот на инфраструктурата, поврзувањето на енергетските системи и во делот на ...

Поддршка за Балканот – приоритети за проширувањето на ЕУ по Брегзитот

Нова ТВ - 08.07.2016

Од Едвард П. Џозеф, Саша Топериќ и Огнен Вангелов Угледното списание Foreign Affairs објави текст за последиците од Брегзитот на Балканот, вклучувајќи ја и Македонија. Еден од авторите на текстот е и македонскиот докторант во Канада Огнен Вангелов и ...

Економиите на земјите од Западен Балкан имаат европска перспектива

Курир - 08.07.2016

За земјите од Западен Балкан постои европска перспектива и нивните економии не се за занемарување. Тие треба да продолжат да ја интензивираат соработката особено во делот на инфраструктурата, поврзувањето на енергетските системи и во делот на ...

Приоритети за проширувањето на ЕУ по Брегзит

+инфо - 08.07.2016

Во време на шок и разочарување, европските лидери, а веројатно и оние во Вашингтон исто така, мора да настапат со нов и храбар план за Европа. Од Едвард П. Џозеф, Саша Топериќ и Огнен Вангелов, објавено во угледното американско списание за ...

Македонија ќе ги гради коридорите и ќе ги зајакнува регионалните енергетски проекти

Вечер Прес - 08.07.2016

На оваа значајна тема дискутираа македонските стопанственици и нивните колеги од Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и Косово на Третиот самит за Западен Балкан што во понеделникот на 4 јули годинава се одржа во Париз.

Поврзувањето на земјите од Западен Балкан ја зголемува конкурентноста на пазарите во ЕУ

Мета - 08.07.2016

Третиот самит за Западен Балкан, што се одржа во Париз во рамките на Берлинскиот процес, има огромно значење за економијата во земјава, смета претседавачот на собранието на Стопанската комора на Македонија, Антони Пешев.

Економиите на земјите од Западен Балкан имаат европска перспектива

Република - 08.07.2016

За земјите од Западен Балкан постои европска перспектива и нивните економии не се за занемарување. Тие треба да продолжат да ја интензивираат соработката особено во делот на инфраструктурата, поврзувањето на енергетските системи и во делот на ...

Економиите на земјите од Западен Балкан имаат европска перспектива

Lider - 08.07.2016

За земјите од Западен Балкан постои европска перспектива и нивните економии не се за занемарување. Тие треба да продолжат да ја интензивираат соработката особено во делот на инфраструктурата, поврзувањето на енергетските системи и во делот на ...

Дали ЕУ подготвува „Б-членство“ за Балканот?

Deutsche Welle - 07.07.2016

Различни видувања во печатот на германски јазик на конференцијата ЕУ-Балкан во Париз. Меѓу скепсата и оптимизмот, некои предвидуваат „Б-членство“ за балканските земји. „Калкулиран оптимизам и скепса го карактеризираа самитот меѓу ЕУ и балканските ...

Западен Балкан може во „втората лига“ на Европската Унија?

МКД - 07.07.2016

Дали перспективата на Балканот по брегзитот стана понеизвесна или британското „не“ ги зголемува нивните шанси да се приклучат на ЕУ, макар и како некакви „членки од втор ред“? Новата ситуација со себе носи ризици – но можеби и шанса, пишува Ноје ...

„РИКО“ – можност за младите на западен Балкан

Нетпрес - 07.07.2016

Агенцијата за Млади и спорт потпиша декларација за воспоставување на Регионалната канцеларија за млади на западен Балкан „РИКО“. Декларацијата за воспоставување на РИКО, треба да започне со работа од јануари 2017-та година во Тирана, а со ...

„РИКО“ нова можност за младите на западен Балкан

Курир - 07.07.2016

Агенцијата за Млади и спорт потпиша декларација за воспоставување на Регионалната канцеларија за млади на западен Балкан „РИКО“. Декларацијата за воспоставување на РИКО, треба да започне со работа од јануари 2017-та година во Тирана.

"РИКО" – можност за младите на западен Балкан

Точка - 07.07.2016

Агенцијата за Млади и спорт потпиша декларација за воспоставување на Регионалната канцеларија за млади на западен Балкан "РИКО". Декларацијата за воспоставување на РИКО, треба да започне со работа од јануари 2017-та година во Тирана, а со ...

Ноје Цирхер Цајтунг: Дали ЕУ подготвува „Б-членство“ за Балканот?

Либертас - 07.07.2016

Различни видувања во печатот на германски јазик на конференцијата ЕУ-Балкан во Париз. Меѓу скепсата и оптимизмот, некои предвидуваат „Б-членство“ за балканските земји, пишува Дојче веле . „Калкулиран оптимизам и скепса го карактеризираа самитот меѓу ...

ЕУ е како бајат леб и почнува да личи на Југославија

МКД - 06.07.2016

По конференцијата за Западниот Балкан во Париз, некои германски весници се замислија над можностите кон земјите од поранешна Југославија во ЕУ по брегзитот, пренесува Дојче веле . Не е убаво чувството да се сака нешто што на другите не им чини.

Делегација на Стопанската Комора на Македонија на третиот Самит за Западен Балкан

Нетпрес - 06.07.2016

Делегација на Стопанската комора на Македонија предводена од претседателот на Собранието на Стопанската комора на Македонија, Антони Пешев, заедно со останатите комори-членки на Коморскиот инвестициски форум, учествува на третиот Самит за Западен ...

Преку посилно граѓанско општество до целосна интеграцијата на Балканот во ЕУ

Макфакс - 06.07.2016

Решавањето на билатералните прашања, миграцијата, климатските промени, младинската соработка и демократското владеење беа централните теми на кои се дискутираше на Форумот на граѓанското општество кој се оддржа во понеделникот во Париз, организиран ...

Делегација на Стопанската Комора на Македонија на третиот Самит за Западен Балкан

Точка - 06.07.2016

Делегација на Стопанската комора на Македонија предводена од претседателот на Собранието на Стопанската комора на Македонија, Антони Пешев, заедно со останатите комори-членки на Коморскиот инвестициски форум, учествува на третиот Самит за Западен ...

Преку посилно граѓанско општество до целосна интеграција на Балканот во ЕУ

Точка - 06.07.2016

Решавањето на билатералните прашања, миграцијата, климатските промени, младинската соработка и демократското владеење беа централните теми на кои се дискутираше на Форумот на граѓанското општество кој се оддржа во понеделникот во Париз, организиран ...

Делегација на Стопанската комора на Македонија учествува на третиот Самит за Западен Балкан

Бизнис Вести - 06.07.2016

Делегација на Стопанската комора на Македонија предводена од претседателот на Собранието на Стопанската комора на Македонија, Антони Пешев, заедно со останатите комори-членки на Коморскиот инвестициски форум, учествува на третиот Самит за Западен ...

Меркел ги увери земјите од Западен Балкан дека таа не се откажува од нив

Сакам да кажам - 05.07.2016

Беше многу важно да се нагласи дека перспективата за членство на земјите од Западен Балкан останува недопрена и дека одлуката што ја донесе Велика Британија да ја напушти ЕУ не го менува тоа на било кој начин, изјави Меркел во Париз.

Министерот Попоски на самитот за западен Балкан во Париз

24 Вести - 05.07.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски на третиот самит за западен Балкан во Париз истакнал дека значаен е моментот по одлуката за излез од ЕУ на Обединетото Кралство. Франција и Германија денес потврдуваат дека ветувањето за цел балкан во ...

ЕУ перспективата како празно ветување

Deutsche Welle - 05.07.2016

Западниот Балкан одамна не е на агендата на ЕУ. Притоа, ЕУ беше одамна предупредена да не го губи од видик регионот, смета Аделхајд Фајлке. Перспективата е специфична работа- гледаш во нешто, но не си дел од тоа.

Попоски: Франција и Германија се гаранција за европските перспективи на Западен Балкан

Телма - 05.07.2016

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, на Самиотот за Западен Балкан во Париз рече дека покровителството на Франција и на Германија на самитите на високо ниво посветени на земјите од Западен Балкан, се најдобра гаранција за враќање на ...

ЕУ ќе продолжи со политиката на проширување

Вест - 05.07.2016

Главната порака од самитот на Европската унија во Париз е дека ќе продолжи политиката на отворени врати, изјави премиерот Емил Димитриев по завршувањето на третиот самит за Западен Балкан, кој се одржа во Париз.

И по Брегзит приоритет е приближување на балканот кон ЕУ

ТВ21 - 05.07.2016

Приближувањето на држави од Западен Балкан во Европската Унија останува приоритет и покрај Брегзит, истакна синоќа австрискиот канцелар Кристијан Керн на Самитот за Западен Балкан во Париз.

Могерини: решени сме за Проширување на ЕУ

ТВ21 - 05.07.2016

Проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, порача шефицата на евриопската дипломатија Федерика Могерини по вчерашниот самит за Западен Балкан во Париз.

Министерот Попоски на Самитот за Западен Балкан во Париз

Дневник - 05.07.2016

Заменик претседателот на Влада на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на третиот самит за Западен Балкан кој се одржа во Париз под покровителство на претседателот на Република Франција Франсоа Оланд.

Керн: И по брегзит приоритет е приближување на Балканот кон ЕУ

24 Вести - 05.07.2016

Приближувањето на држави од Западен Балкан во Европската унија останува приоритет и покрај брегзит, истакна синоќа австрискиот канцелар Кристијан Керн на Самитот за Западен Балкан во Париз.

Министерот Попоски на самитот за Западен Балкан во Париз

ТВ21 - 05.07.2016

Заменик претседателот на Влада на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на третиот самит за Западен Балкан кој се одржа во Париз под покровителство на претседателот на Република Франција, Франсоа Оланд.

Меркел: Перспективата за членство на земјите од западен Балкан останува недопрена

24 Вести - 05.07.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел ги увери земјите од југоисточна Европа дека таа е посветена да ги води кон Европската Унија, и покрај тоа што блокот се соочува со кризата предизвикана од одлуката на обединетото кралство да ја напушти Унијата.

Делегација на Стопанската комора на Самитот за Западен Балкан во Париз

Утрински - 05.07.2016

Делегација на Стопанската комора на Македонија предводена од претседателот на Собранието на Комората Антони Пешев, заедно со останатите комори-членки на Коморскиот инвестициски форум, учествува на третиот Самит за Западен Балкан, кој се одржa во ...

ЕУ ја задржува политиката на отворени врати за земјите од Западен Балкан

Дневник - 05.07.2016

Клучната порака од Парискиот Самит е дека ЕУ ја задржува политиката на отворени врати, а тоа е одличен сигнал за земјите од Западен Балкан, изјави премиерот Емил Димитриев по завршувањето на Третиот Самит за Западен Балкан што се одржа по ...

Делегација на Стопанската комора на Самитот за Западен Балкан во Париз

Вест - 05.07.2016

Делегација на Стопанската комора на Македонија предводена од претседателот на Собранието на Комората Антони Пешев, заедно со останатите комори-членки на Коморскиот инвестициски форум, учествува на третиот Самит за Западен Балкан, кој се одржa во ...

Попоски: Ветувањето за цел Балкан во ЕУ ќе биде исполнето

Фокус - 05.07.2016

Покровителството на Франција и на Германија на самитите на високо ниво посветени на земјите од Западен Балкан, се најдобра гаранција за враќање на кредибилитетот на проширувањето и перспективата регионот да стане дел од унијата, изјави министерот за ...

Могерини: решени сме за проширување на ЕУ

Алсат-М - 05.07.2016

Проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, порача шефицата на евриопската дипломатија Федерика Могерини по вчерашниот самит за Западен Балкан во Париз.

Димитриев: Македонија позитивен пример за менаџирање со кризата

Канал5 - 05.07.2016

Балканот и понатаму останува подрачје каде приоритет е членството во Европската унија која продолжува со политиката на отворени врати, истакна премиерот Емил Димитриев по самитот во Париз за земјите од западен Балкан.

Меркел: Брегзит не менува ништо за Западен Балкан

Канал5 - 05.07.2016

Излегувањето на Велика Британија од Европската унија не би требало да ја доведе во прашање европската перспектива на земјите од Западен Балкан, изјавија во Париз германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд.

Попоски: Веројатно се научени лекциите од минатото, кога Балканот беше извор на нестабилност (ФОТО)

МКД - 05.07.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи, Никола Попоски учествуваше на Третиот самит за Западен Балкан кој се одржа во Париз под покровителство на францускиот претседател Франсоа Оланд.

Министерот Попоски на Самитот за Западен Балкан во Париз

Курир - 05.07.2016

Заменик претседателот на Влада на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на третиот самит за Западен Балкан кој се одржа во Париз под покровителство на претседателот на Република Франција Франсоа Оланд.

Димитриев: ЕУ ја задржува политиката на отворени врати за земјите од Западен Балкан

МКД - 05.07.2016

Клучната порака од Парискиот Самит е дека ЕУ ја задржува политиката на отворени врати, а тоа е одличен сигнал за земјите од Западен Балкан, изјави премиерот Емил Димитриев по завршувањето на Самитот за Западен Балкан што се одржа по покровителство ...

Брегзитот нема да влијае врз проширувањето на ЕУ

Р.С.Европа - 05.07.2016

Лидерите на Франција и на Германија им порачаа на земјите од Западен Балкан дека британското гласање за напуштање на Европската унија нема да биде закана на евентуалното проширување на Унијата.

И по Брегзит приоритет е приближување на Балканот кон ЕУ

+инфо - 05.07.2016

Керн рече дека е неопходна стабилност на Западен Балкан и безбедноста не е прашање само на полициски мерки, туку на развој и благосостојба. Приближувањето на држави од Западен Балкан во Европската Унија останува приоритет и покрај Брегзит, истакна ...

Западен Балкан во ЕУ за побезбедна Европа

Р.С.Европа - 05.07.2016

Проширувањето на Европската унија ќе продолжи, беше нагласено на вчерашниот самит за Западен Балкан одржан во Париз. Собирот беше уште еден обид на лидерите на Унијата да ги уверат балканските земји дека разговорите за пристапување ќе продолжат и ...

Попоски: Интегрирање на регионот во ЕУ, за да не се повторат лекциите од минатото

Макфакс - 05.07.2016

Најдобар начин да се избегнат повторно лекциите од минатото е интегрирањето на цел регион во Европската унија(ЕУ), истакна вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски, во обраќањето на Третиот самит за Западен Балкан што се одржа во ...

Попоски на Самитот за Западен Балкан во Париз

Press24 - 05.07.2016

Заменик претседателот на Влада на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на третиот самит за Западен Балкан кој се одржа во Париз под покровителство на претседателот на Република Франција Франсоа Оланд.

Министерот Попоски на Самитот за Западен Балкан во Париз

Сител - 05.07.2016

Заменик претседателот на Влада на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на третиот самит за Западен Балкан кој се одржа во Париз под покровителство на претседателот на Република Франција Франсоа Оланд.

Потпишана спогодба за воспоставување на Регионалната канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан

Макфакс - 05.07.2016

Меѓународната спогодба за воспоставување на Регионалната канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан беше потпишана во понеделник попладне во Елисејската Палата во Париз. Спогодбата ја потпиша премиерите на Македонија, Србија, Црна Гора, ...

Делегација на Стопанската комора на Самитот за Западен Балкан

МКД - 05.07.2016

Делегација на Стопанската комора на Македонија предводена од претседателот на Собранието на Комората Антони Пешев, заедно со останатите комори-членки на Коморскиот инвестициски форум, учествува на третиот Самит за Западен Балкан, кој се одржa во ...

Делегација на Стопанската комора на Самитот за Западен Балкан во Париз

Press24 - 05.07.2016

Делегација на Стопанската комора на Македонија предводена од претседателот на Собранието на Комората Антони Пешев, заедно со останатите комори-членки на Коморскиот инвестициски форум, учествува на третиот Самит за Западен Балкан, кој се одржa во ...

ЕУ перспективата како празно ветување

Репортер - 05.07.2016

Западниот Балкан одамна не е на агендата на ЕУ. Притоа, ЕУ беше одамна предупредена да не го губи од видик регионот, смета Аделхајд Фајлке. Перспективата е специфична работа – гледаш во нешто, но не си дел од тоа.

Керн: И по брегзит приоритет е приближување на Балканот кон ЕУ

Сител - 05.07.2016

Приближувањето на држави од Западен Балкан во Европската унија останува приоритет и покрај брегзит, истакна синоќа австрискиот канцелар Кристијан Керн на Самитот за Западен Балкан во Париз.

Димитриев: ЕУ ја задржува политиката на отворени врати за земјите од Западен Балкан

Сител - 05.07.2016

Балканот останува регион чиј врвен приоритет е зачленувањето во ЕУ, а Унијата ја продолжува политиката на отворени врати, е заклучокот од третата конференција во рамките на берлинскиот процес.

Димитриев: ЕУ ја задржува политиката на отворени врати за земјите од Западен Балкан

Алфа - 05.07.2016

Балканот и понатаму останува подрачје каде приоритетно е зачленувањето во ЕУ, која ја задржува политиката на отворени врати. Според претседателот на Владата, Емил Димитриев ова е еден од заклучоците кои биле кажани на Самитот на Западен Балкан во ...

Здружување во регионални конзорциуми за заедничко освојување на нови пазари

Алфа - 05.07.2016

Земјите од Западен Балкан заедно со Хрватска и Словенија повеќе да се поврзат, да соработуваат и да извезуваат на европските пазари – ова е најважната цел на Коморскиот инвестициски форум во кој членуваат 8 регионални стопански комори.

Попоски: За да се избегне нестабилност, Балканот треба да се интегрира во ЕУ

Стандард - 05.07.2016

Mинистерoт за надворешни работи, Никола Попоски учествуваше на третиот самит за Западен Балкан кој се одржа во Париз под покровителство на претседателот на Република Франција, Франсоа Оланд.

Брегзит нема да влијае врз проширувањето на ЕУ

Нова ТВ - 05.07.2016

Лидерите на Франција и на Германија им порачаа на земјите од Западен Балкан дека британското гласање за напуштање на Европската унија нема да биде закана на евентуалното проширување на Унијата.

Могерини: решени сме за проширување на ЕУ

Р.С.Европа - 05.07.2016

Проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, порача шефицата на евриопската дипломатија Федерика Могерини по вчерашниот самит за Западен Балкан во Париз.

Димитриев: ЕУ ја задржува политиката на отворени врати за земјите од Западен Балкан

Курир - 05.07.2016

Клучната порака од Парискиот Самит е дека ЕУ ја задржува политиката на отворени врати, а тоа е одличен сигнал за земјите од Западен Балкан, изјави вчера премиерот Емил Димитриев по завршувањето на Третиот Самит за Западен Балкан што се одржа по ...

Попоски на самит за Западен Балкан во Париз

Нетпрес - 05.07.2016

Заменик претседателот на Влада на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на Третиот самит за Западен Балкан кој се одржа во Париз под покровителство на Претседателот на Република Франција Франсоа Оланд.

Керн: И по брегзит приоритет е приближување на Балканот кон ЕУ

Алфа - 05.07.2016

Приближувањето на држави од Западен Балкан во Европската унија останува приоритет и покрај брегзит, истакна синоќа австрискиот канцелар Кристијан Керн на Самитот за Западен Балкан во Париз.

Могерини: Проширувањето на ЕУ ќе продолжи

МКД - 05.07.2016

Проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, изјави високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, на самитот за Западен Балкан во Париз.

Министерот Попоски на Самитот за Западен Балкан во Париз

Алфа - 05.07.2016

Значаен е моментот по одлуката за излез од ЕУ на Обединетото Кралство. Франција и Германија денес потврдуваат дека ветувањето за цел Балкан во ЕУ ќе биде исполнето. Заменик претседателот на Влада на Република Македонија и министер за надворешни ...

Керн: И по Брегзит приоритет е приближување на Балканот кон ЕУ

Репортер - 05.07.2016

Приближувањето на држави од Западен Балкан во Европската унија останува приоритет и покрај брегзит, истакна синоќа австрискиот канцелар Кристијан Керн на Самитот за Западен Балкан во Париз.

Димитриев: ЕУ ја задржува политиката на отворени врати

Нетпрес - 05.07.2016

Клучната порака од Парискиот Самит е дека ЕУ ја задржува политиката на отворени врати, а тоа е одличен сигнал за земјите од Западен Балкан, изјави вчера премиерот Емил Димитриев по завршувањето на Третиот Самит за Западен Балкан што се одржа по ...

Брегзит нема да влијае врз проширувањето на ЕУ

Репортер - 05.07.2016

Лидерите на Франција и на Германија им порачаа на земјите од Западен Балкан дека британското гласање за напуштање на Европската унија нема да биде закана на евентуалното проширување на Унијата.

Оланд: Процесот на проширување на ЕУ продолжува

Репортер - 05.07.2016

Процесот на проширувње на Европската унија продолжува и по британската одлука за Брегзит, изјави вечерва во Париз францускиот претседател Франсоа Оланд по завршувањето на Самитот за западен Балкан.

Могерини: Одлучни сме да продолжиме со процесот на проширување на ЕУ

Репортер - 05.07.2016

Проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, порача потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна политика и безбедност на Унијата, Федерика Могерини по денешниот самит ...

Делегација на Стопанската комора на Самитот за Западен Балкан во Париз

Сител - 05.07.2016

Делегација на Стопанската комора на Македонија предводена од претседателот на Собранието на Комората Антони Пешев, заедно со останатите комори-членки на Коморскиот инвестициски форум, учествува на третиот Самит за Западен Балкан, кој се одржa во ...

Керн: И по брегзит приоритет е приближување на Балканот кон ЕУ

Вечер Прес - 05.07.2016

Тој во изјава за австриски медиуми, нагласи дека е важно проширувањето на ЕУ кон Балкан како приоритет и поради фактот дека поддршката за Унијата во тој регион е поголема отколку во одделни членки на ЕУ.

Могерини: решени сме за проширување на ЕУ

Бриф - 05.07.2016

Проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, порача шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини по вчерашниот самит за Западен Балкан во Париз.

Министерот Попоски на Самитот за Западен Балкан во Париз

Вечер Прес - 05.07.2016

Заменик претседателот на Влада на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на третиот самит за Западен Балкан кој се одржа во Париз под покровителство на претседателот на Република Франција Франсоа Оланд.

Потпишана спогодба за воспоставување на Регионалната канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан

Тера - 05.07.2016

Меѓународната спогодба за воспоставување на Регионалната канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан беше потпишана во понеделник попладне во Елисејската Палата во Париз. Спогодбата ја потпиша премиерите на Македонија, Србија, Црна Гора, ...

И по Брегзит приоритет е приближување на Балканот кон ЕУ

Канал 77 - 05.07.2016

Приближувањето на држави од Западен Балкан во Европската Унија останува приоритет и покрај Брегзит, истакна синоќа австрискиот канцелар Кристијан Керн на Самитот за Западен Балкан во Париз.

Могерини: Одлучни сме да продолжиме со процесот на проширување на ЕУ

Либертас - 05.07.2016

Проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, порача потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна политика и безбедност на Унијата, Федерика Могерини по денешниот самит ...

Попоски на самит во Париз: Потребно е ЕУ да ја зајакне финансиската помош за регионот

Либертас - 05.07.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на Третиот самит за Западен Балкан кој се одржа во Париз под покровителство на претседателот на Франција, Франсоа Оланд, информираат од министерството за надворешни работи.

Могерини: Проширувањето на ЕУ ќе продолжи

Мета - 05.07.2016

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, на вчерашниот самит за Западен Балкан во Париз изјави дека проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредибилни во тој ...

Попоски на самит во Париз: Потребно е ЕУ да ја зајакне финансиската помош за регионот

Локално - 05.07.2016

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, учествуваше на Третиот самит за Западен Балкан, што се одржа во Париз под покровителство на претседателот на Франција, Франсоа Оланд, информираат од Министерството за надворешни работи.

ЕУ перспективата како празно ветување

Либертас - 05.07.2016

Западниот Балкан одамна не е на агендата на ЕУ. Притоа, ЕУ беше одамна предупредена да не го губи од видик регионот, смета Аделхајд Фајлке. Перспективата е специфична работа – гледаш во нешто, но не си дел од тоа.

Оланд и Меркел: Балканци, не стравувајте, брегзитот нема да влијае на вас

Тера - 05.07.2016

Излегувањето на Велика Британија од Европската Унија не би требало да ја доведе во прашање европската перспектива на земјите од Западен Балкан, изјавија во Париз германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд.

Заврши третиот самит за Западен Балкан: И по Брегзит Европа ќе се проширува, продолжува политиката на отврени врати

Република - 05.07.2016

Клучната порака од Парискиот самит е дека ЕУ ја задржува политиката на отворени врати, а тоа е одличен сигнал за земјите од Западен Балкан, изјави вечерва премиерот Емил Димитриев по завршувањето на Третиот самит за Западен Балкан, што се одржа по ...

Интегрирање на регионот во ЕУ, за да не се повторат лекциите од минатото

Тера - 05.07.2016

Најдобар начин да се избегнат повторно лекциите од минатото е интегрирањето на цел регион во Европската унија(ЕУ), истакна вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски, во обраќањето на Третиот самит за Западен Балкан што се одржа во ...

Могерини: решени сме за проширување на ЕУ

Локално - 05.07.2016

Проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, порача шефицата на евриопската дипломатија Федерика Могерини по вчерашниот самит за Западен Балкан во Париз.

Попоски: Ветувањето за цел Балкан во ЕУ ќе биде исполнето

Република - 05.07.2016

Заменик претседателот на Влада на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на третиот самит за Западен Балкан кој се одржа во Париз под покровителство на претседателот на Република Франција Франсоа Оланд.

Керн: И по Брегзит приоритет е приближување на Балканот кон ЕУ

Локално - 05.07.2016

Приближувањето на држави од Западен Балкан во Европската унија останува приоритет и покрај брегзит, истакна синоќа австрискиот канцелар Кристијан Керн на Самитот за Западен Балкан во Париз.

Керн: И по Брегзит приоритет е приближување на Балканот кон ЕУ

Република - 05.07.2016

Приближувањето на држави од Западен Балкан во Европската унија останува приоритет и покрај брегзит, истакна синоќа австрискиот канцелар Кристијан Керн на Самитот за Западен Балкан во Париз.

Официјално формирана Регионалната канцеларија за младинска соработка - RYCO

Пулс24 - 05.07.2016

Вчера попладне (04.07) во Елисејската Палата во Париз од страна на премиерите на Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Босна и Херцеговина и Косово беше потпишана Меѓународната спогодба за воспоставување на Регионалната канцеларија за младинска ...

Оланд: Процесот на проширување на ЕУ продолжува

Либертас - 05.07.2016

Процесот на проширувње на Европската унија продолжува и по британската одлука за Брегзит, изјави вечерва во Париз францускиот претседател Франсоа Оланд по завршувањето на Самитот за западен Балкан.

Проширување на ЕУ ќе продолжи – тврди Могерини

Фактор - 05.07.2016

Проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, изјави шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини по вчерашниот самит за Западен Балкан во Париз.

Попоски: Потребно е ЕУ да ја зајакне финансиската помош за регионот

Пулс24 - 05.07.2016

Заменик претседателот на Влада на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на третиот самит за Западен Балкан кој се одржа во Париз под покровителство на претседателот на Република Франција Франсоа Оланд.

Димитриев: ЕУ ја задржува политиката на отворени врати

Точка - 05.07.2016

Во однос на билатералните спорови, тој посочи дека тие и понатака остануваат пречка за зачленување во ЕУ. Клучната порака од Парискиот Самит е дека ЕУ ја задржува политиката на отворени врати, а тоа е одличен сигнал за земјите од Западен Балкан, ...

Попоски: Интегрирање на регионот во ЕУ, за да не се повторат лекциите од минатото

Точка - 05.07.2016

Најдобар начин да се избегнат повторно лекциите од минатото е интегрирањето на цел регион во Европската унија(ЕУ), истакна вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски, во обраќањето на Третиот самит за Западен Балкан што се одржа во ...

Потпишана спогодба за воспоставување на Регионалната канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан

Точка - 05.07.2016

Меѓународната спогодба за воспоставување на Регионалната канцеларија за младинска соработка за Западен Балкан беше потпишана во понеделник попладне во Елисејската Палата во Париз. Спогодбата ја потпиша премиерите на Македонија, Србија, Црна Гора, ...

Делегација на Стопанската комора на Самитот за Западен Балкан во Париз

Вечер Прес - 05.07.2016

Делегација на Стопанската комора на Македонија предводена од претседателот на Собранието на Комората Антони Пешев, заедно со останатите комори-членки на Коморскиот инвестициски форум, учествува на третиот Самит за Западен Балкан, кој се одржa во ...

Попоски на самит во Париз: Потребно е ЕУ да ја зајакне финансиската помош за регионот

Мета - 05.07.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на Третиот самит за Западен Балкан кој се одржа во Париз под покровителство на претседателот на Франција, Франсоа Оланд, информираат од министерството за надворешни работи.

Керн: И по Брегзит приоритет е приближување на Балканот кон ЕУ

Либертас - 05.07.2016

Приближувањето на држави од Западен Балкан во Европската унија останува приоритет и покрај брегзит, истакна синоќа австрискиот канцелар Кристијан Керн на Самитот за Западен Балкан во Париз.

Димитриев: ЕУ ја задржува политиката на отворени врати

Пулс24 - 05.07.2016

Клучната порака од Парискиот Самит е дека ЕУ ја задржува политиката на отворени врати, а тоа е одличен сигнал за земјите од Западен Балкан, изјави вчера премиерот Емил Димитриев по завршувањето на Третиот Самит за Западен Балкан што се одржа по ...

Балканци, не стравувајте, брегзитот нема да влијае на вас

Вечер Прес - 05.07.2016

Излегувањето на Велика Британија од Европската Унија не би требало да ја доведе во прашање европската перспектива на земјите од Западен Балкан, изјавија во Париз германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд „Одлуката ...

Делегација на Стопанската комора на Самитот за Западен Балкан во Париз

Lider - 05.07.2016

Делегација на Стопанската комора на Македонија предводена од претседателот на Собранието на Комората Антони Пешев, заедно со останатите комори-членки на Коморскиот инвестициски форум, учествува на третиот Самит за Западен Балкан, кој се одржa во ...

Министерот Попоски на Самитот за Западен Балкан во Париз

Lider - 05.07.2016

Заменик претседателот на Влада на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски учествуваше на третиот самит за Западен Балкан кој се одржа во Париз под покровителство на претседателот на Република Франција Франсоа Оланд.

Керн: И по Брегзит приоритет е приближување на Балканот кон ЕУ

Lider - 05.07.2016

Приближувањето на држави од Западен Балкан во Европската унија останува приоритет и покрај брегзит, истакна синоќа австрискиот канцелар Кристијан Керн на Самитот за Западен Балкан во Париз.

Пешевски од бизнис-форумот во Париз: Земјите од Западен Балкан не се заморени од интегративните процеси на ЕУ

Вест - 04.07.2016

Земјите од Западен Балкан не се заморени од интегративните процеси на ЕУ и покрај излегувањето на Велика Британија што е најава по нивниот референдум. Сепак државите и понатаму гледаат во ЕУ главен пазар и главна можност за наредок на своите ...

Димитриев: Членството во ЕУ останува на врвот на нашата агенда

24 Вести - 04.07.2016

Евроинтегрцијата останува на врвот на нашата агенда. Очекувам од самитот во Париз да произлезат конкретни договори кои ќе бидат во прилог на поддршка на евроинтеграцискиот процес за регионот што е во интерес и на Унијата, изјави премиерот Емил ...

Димитриев - Членството во ЕУ останува на врвот на нашата агенда

Утрински - 04.07.2016

Евроинтегрцијата останува на врвот на нашата агенда. Очекувам од Самитот во Париз да произлезат конкретни договори кои ќе бидат во прилог на поддршка на евроинтеграцискиот процес за регионот што е во интерес и на Унијата, изјави премиерот Емил ...

Димитриев: Членството во ЕУ останува на врвот на нашата агенда

Канал5 - 04.07.2016

Евроинтегрцијата останува на врвот на нашата агенда. Очекувам од самитот во Париз да произлезат конкретни договори кои ќе бидат во прилог на поддршка на евроинтеграцискиот процес за регионот што е во интерес и на Унијата, изјави премиерот Емил ...

Оланд и Могерини - Процесот на проширување продолжува

Утрински - 04.07.2016

Процесот на проширување на Европската унија продолжува и по британската одлука за Брегзит, изјави вечерва во Париз францускиот претседател Франсоа Оланд по завршувањето на Самитот за западен Балкан.

Димитриев на ЕУ Самитот во Париз: Членството во ЕУ останува на врвот на нашата агенда

Вест - 04.07.2016

Евроинтегрцијата останува на врвот на нашата агенда. Очекувам од самитот во Париз да произлезат конкретни договори кои ќе бидат во прилог на поддршка на евроинтеграцискиот процес за регионот што е во интерес и на Унијата, изјави премиерот Емил ...

Меркел и Oланд: Земјите од западен Балкан имаат европска перспектива

Канал5 - 04.07.2016

Подадена рака за што е можно поскоро зачленување во Европска унија. Францускиот претседател Франсоа Оланд ги пречека во елисејската палата премиертие на земјите од западен Балкан за да ги увери дека Европа смета на нив како сериозни партнери.

Меркел: Брегзит не менува ништо за Западниот Балкан

Deutsche Welle - 04.07.2016

По Берлин и Виена во изминатите две години, во Париз денеска е одржана третата конференција за Западен Балкан. Главна тема на средбата беа европските интеграции и соработката меѓу младите. Македонија на маргините.

Владина делегација предводена од премиерот Димитриев на третиот самит за Западен Балкан во Париз

ТВ21 - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Француската Република Франсоа Оланд во Париз денеска ќе се одржи 3. Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил ...

Владина делегација предводена од премиерот Димитриев на самит за Западен Балкан во Париз

Канал5 - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Француската Република Франсоа Оланд во Париз денеска ќе се одржи 3. Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил ...

Трет самит за Западен Балкан во Париз

24 Вести - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Франција Франсоа Оланд во Париз денеска ќе се одржи 3. Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил Димитриев.

Во Париз почнува третиот Самит за Западен Балкан

Телма - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Француската Република Франсоа Оланд во Париз денеска ќе се одржи 3-от Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил ...

Во Париз самит на земјите од Западен Балкан

Алсат-М - 04.07.2016

Претставници на земјите од Западен Балкан денеска во Париз ќе одржат собир со цел приближување на регионот кон Европската унија. На собирот покрај домаќинот Франција ќе учествуваат и премиерите на Македонија, Албанија, БиХ, Црна Гора, Косово, ...

Владина делегација предводена од премиерот Димитриев на третиот самит за Западен Балкан во Париз

Вест - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Француската Република Франсоа Оланд во Париз денеска се одржува 3. Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил ...

Владина делегација на третиот самит за Западен Балкан во Париз

Утрински - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Француската Република Франсоа Оланд во Париз денеска ќе се одржи 3. Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил ...

Спасески на меѓународна младинска конференција во Париз

Канал5 - 04.07.2016

На меѓународниот универзитетски центар во Париз, денеска се одржа меѓународната младинска конференција „Connecting youth“ во рамки на Самитот за Западен Балкан. Македонија беше претставена преку Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан ...

Западен Балкан и понатаму гледа во Унијата главен економски пазар

Дневник - 04.07.2016

Самитот во Париз е продолжување на процесот што започна во Берлин, продолжи во Виена и ќе заврши на крај во Рим. Се работи за еден напор на Европската Унија, државите кои не се членки на ЕУ да ги засилат интергративните процеси во неколку сегменти ...

Пешевски - Земјите од Западен Балкан не се заморени од интегративните процеси на ЕУ

Утрински - 04.07.2016

Земјите од Западен Балкан не се заморени од интегративните процеси на ЕУ и покрај референдумот во Велика Британија за излегување од Унијата. Сепак државите и понатаму гледаат во ЕУ главен пазар и главна можност за наредок на своите економии.

Пешевски:Земјите од Западен Балкан не се заморени од интегративните процеси на ЕУ

Канал5 - 04.07.2016

Земјите од Западен Балкан не се заморени од интегративните процеси на ЕУ и покрај излегувањето на Велика Британија што е најава по нивниот референдум. Сепак државите и понатаму гледаат во ЕУ главен пазар и главна можност за наредок на своите ...

Спасески на меѓународна конференција “Connecting youth” во Париз

Курир - 04.07.2016

Во меѓународниот универзитетски центар во Париз, денеска се одржува меѓународната младинска конференција “Connecting youth” во рамки на Самитот за Западен Балкан. Македонија е претставена преку Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан ...

Димитриев: Нашa цел и понатаму останува членството во ЕУ

Курир - 04.07.2016

Премиерот Емил Димитриев во ексклузивен разговор за ТВ Нова истакна дека средбата на Западен Балкан во Париз е во обостран интерес на Европската Унија и Балканот. Тој посочи дека нашa цел и понатаму останува членството во Унијата, како и ...

Пешевски: Западен Балкан и понатаму во Унијата гледа главен економски пазар

Курир - 04.07.2016

Самитот во Париз е продолжување на процесот што започна во Берлин, продолжи во Виена и ќе заврши на крај во Рим. Се работи за еден напор на Европската Унија, државите кои не се членки на ЕУ да ги засилат интергративните процеси во неколку сегменти ...

Пешевски:Земјите од Западен Балкан не се заморени од интегративните процеси на ЕУ

Press24 - 04.07.2016

Земјите од Западен Балкан не се заморени од интегративните процеси на ЕУ и покрај излегувањето на Велика Британија што е најава по нивниот референдум. Сепак државите и понатаму гледаат во ЕУ главен пазар и главна можност за наредок на своите ...

Могерини: Одлучни сме да продолжиме со процесот на проширување на ЕУ

+инфо - 04.07.2016

Проширувањето на ЕУ е многу важно за мирот и стабилноста, но исто и за интересот што Европејците го имаат за напредување на балканскиот регион... Проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, порача ...

Димитриев: Македонија позитивен пример за менаџирање со кризата

Курир - 04.07.2016

Балканот и понатаму останува подрачје каде приоретет е членството во Европската Унија која продолжува со политиката на отворени врати, истакна премиерот Емил Димитриев по Самитот во Париз за земјите од Западен Балкан.

Попоски: Мигрантската криза докажа дека на ЕУ и треба Балканот

Курир - 04.07.2016

Балканот е клуч за стабилноста на Европа, а соработката меѓу Европската Унија и Западен Балкан е од големо значење за регионот, смета Министерот за надворешни работи Никола Попоски, кој по завршувањето на самитот во Париз во изјава за медиумите се ...

Оланд: Процесот на проширување на ЕУ продолжува

Сител - 04.07.2016

Процесот на проширувње на Европската унија продолжува и по британската одлука за Брегзит, изјави вечерва во Париз францускиот претседател Франсоа Оланд по завршувањето на Самитот за западен Балкан.

МОГЕРИНИ: Одлучни сме да продолжиме со процесот на проширување на ЕУ

Телеграф - 04.07.2016

Могерини истакна дека ЕУ напорно ќе работи во насока на тоа интеграцијата да ја направи реалност за секоја од шесте земји од Балканот Проширувањето на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, порача ...

Попоски: Мигрантската криза докажа дека на ЕУ и треба Балканот

Press24 - 04.07.2016

Балканот е клуч за стабилноста на Европа, а соработката меѓу Европската Унија и Западен Балкан е од големо значење за регионот, смета Министерот за надворешни работи Никола Попоски, кој по завршувањето на самитот во Париз во изјава за медиумите се ...

ДИМИТРИЕВ: ЕУ ја задржува политиката на отворени врати за земјите од Западен Балкан

Телеграф - 04.07.2016

Главната порака од овој самит од земјите членки на ЕУ е дека Балканот и понатаму останува подрачје каде приоритетно е зачленувањето во ЕУ Клучната порака од Парискиот Самит е дека ЕУ ја задржува политиката на отворени врати, а тоа е одличен сигнал ...

Оланд и Меркел: Балканци, не стравувајте, брегзитот нема да влијае на вас

МКД - 04.07.2016

Излегувањето на Велика Британија од Европската Унија не би требало да ја доведе во прашање европската перспектива на земјите од Западен Балкан, изјавија денес во Париз германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд.

Могерини: Одлучни сме да продолжиме со процесот на проширување на ЕУ

Press24 - 04.07.2016

Проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, порача потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна политика и безбедност на Унијата, Федерика Могерини по денешниот самит ...

Димитриев со делегација во Париз – на третиот Самит за Западен Балкан

Капитал - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Франција, Франсоа Оланд, во Париз денеска ќе се одржи третиот Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес, на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил ...

Владина делегација на третиот самит за Западен Балкан во Париз

Press24 - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Француската Република Франсоа Оланд во Париз денеска ќе се одржи 3. Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил ...

Владина делегација на третиот самит за Западен Балкан во Париз

Макфакс - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Франција, Франсоа Оланд во Париз, во понеделник ќе се одржи третиот Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил ...

Пешевски:Земјите од Западен Балкан не се заморени од интегративните процеси на ЕУ

Алфа - 04.07.2016

Земјите од Западен Балкан не се заморени од интегративните процеси на ЕУ и покрај излегувањето на Велика Британија што е најава по нивниот референдум. Сепак државите и понатаму гледаат во ЕУ главен пазар и главна можност за наредок на своите ...

Владина делегација предводена од Димитриев на самит во Париз

Репортер - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Француската Република Франсоа Оланд во Париз денеска ќе се одржи 3. Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил ...

ПЕШЕВСКИ: Земјите од Западен Балкан не се заморени од интегративните процеси на ЕУ

Телеграф - 04.07.2016

Вицепремиерот за економски прашања учествуваше на бизнис форумот што се одржа денеска во Париз, како сегмент од Третиот самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес Земјите од Западен Балкан не се заморени од интегративните процеси на ЕУ и ...

Владина делегација предводена од премиерот Димитриев на третиот самит за Западен Балкан во Париз

Сител - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Француската Република Франсоа Оланд во Париз денеска ќе се одржи 3. Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил ...

ДИМИТРИЕВ: Членството во ЕУ останува на врвот на нашата агенда

Телеграф - 04.07.2016

Според премиерот, важно е пред најмоќните земји на ЕУ да се укаже дека долгоочекуваното отпочнување на процес на преговори за членство во ЕУ ќе има далекусежни позитивни резултати во РМ Евроинтегрцијата останува на врвот на нашата агенда.

ФОТО: Димитриев на третиот самит за Западен Балкан

Курир - 04.07.2016

На врвот на нашата агенда останува евроинтеграцијата. Очекувам од самитот во Париз да произлезат конкретни договори кои ќе бидат во прилог на поддршка на евроинтеграцискиот процес за регионот што е во интерес и на Унијата, изјави премиерот Емил ...

Димитриев: Нашa цел и понатаму останува членството во ЕУ

Нетпрес - 04.07.2016

Евроинтегрцијата останува на врвот на нашата агенда. Очекувам од самитот во Париз да произлезат конкретни договори кои ќе бидат во прилог на поддршка на евроинтеграцискиот процес за регионот што е во интерес и на Унијата, изјави премиерот Емил ...

ФОТО: Димитриев на третиот самит за Западен Балкан

Press24 - 04.07.2016

На врвот на нашата агенда останува евроинтеграцијата. Очекувам од самитот во Париз да произлезат конкретни договори кои ќе бидат во прилог на поддршка на евроинтеграцискиот процес за регионот што е во интерес и на Унијата, изјави премиерот Емил ...

Димитриев: Членството во ЕУ останува на врвот на нашата агенда

Репортер - 04.07.2016

Евроинтегрцијата останува на врвот на нашата агенда. Очекувам од самитот во Париз да произлезат конкретни договори кои ќе бидат во прилог на поддршка на евроинтеграцискиот процес за регионот што е во интерес и на Унијата, изјави премиерот Емил ...

Владина делегација предводена од Димитриев на третиот самит за Западен Балкан во Париз

Нетпрес - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Француската Република Франсоа Оланд во Париз денеска ќе се одржи 3. Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил ...

Димитриев: Членството во ЕУ останува на врвот на нашата агенда

Алфа - 04.07.2016

вроинтегрцијата останува на врвот на нашата агенда. Очекувам од самитот во Париз да произлезат конкретни договори кои ќе бидат во прилог на поддршка на евроинтеграцискиот процес за регионот што е во интерес и на Унијата, изјави премиерот Емил ...

ДИМИТРИЕВ ВО ПАРИЗ: Владина делегација на 3. Самит за Западен Балкан

Телеграф - 04.07.2016

Самитот на шефови на држави и влади на кој ќе учествува премиерот Емил Димитриев ќе се фокусира на три теми: миграција и бегалци, соработка во полето на безбедноста, борбата против тероризмот и радикализацијата и европските перспективи Под ...

Димитриев: Членството во ЕУ останува на врвот на нашата агенда

Сител - 04.07.2016

Евроинтегрцијата останува на врвот на нашата агенда. Очекувам од самитот во Париз да произлезат конкретни договори кои ќе бидат во прилог на поддршка на евроинтеграцискиот процес за регионот што е во интерес и на Унијата, изјави премиерот Емил ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Трет самит за Западен Балкан

Press24 - 04.07.2016

Премиерот Емил Димитриев ја предводеше владината делегација на третиот Самит за Западен Балкан, кој се одржа во Париз. Парискиот самит е продолжение на Берлинскиот процес кој започна во 2014 годна на иницијатива на германската канцеларка Ангела ...

Попоски: Балканот е клуч за стабилноста на Европа

Нетпрес - 04.07.2016

Балканот е клуч за стабилноста на Европа, а соработката меѓу Европската Унија и Западен Балкан е од големо значење за регионот, смета Министерот за надворешни работи Никола Попоски, кој по завршувањето на самитот во Париз во изјава за медиумите се ...

ОЛАНД: Процесот на проширување на ЕУ продолжува

Телеграф - 04.07.2016

Одлуката на Велика Британија на никаков начин нема да влијае врз ангажманот на ЕУ кон балканските земји, изјави францускиот претседател вечерва во Париз Процесот на проширување на Европската унија продолжува и по британската одлука за Брегзит, ...

Могерини: Одлучни сме да продолжиме со процесот на проширување на ЕУ

Курир - 04.07.2016

Проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, порача потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна политика и безбедност на Унијата, Федерика Могерини по денешниот самит ...

Владина делегација предводена од премиерот Димитриев на третиот самит за Западен Балкан во Париз

Алфа - 04.07.2016

Целта на Берлинскиот процес е да се поддржат напорите на земјите од Западен Балкан во нивното приближување кон ЕУ со зацврстување на регионалната соработка преку конкретни иницијативи. Под покровителство на претседателот на Француската Република ...

Оланд: Процесот на проширување на ЕУ продолжува

Press24 - 04.07.2016

Процесот на проширувње на Европската унија продолжува и по британската одлука за Брегзит, изјави вечерва во Париз францускиот претседател Франсоа Оланд по завршувањето на Самитот за западен Балкан.

Димитриев: ЕУ ја задржува политиката на отворени врати за земјите од Западен Балкан

Press24 - 04.07.2016

Клучната порака од Парискиот Самит е дека ЕУ ја задржува политиката на отворени врати, а тоа е одличен сигнал за земјите од Западен Балкан, изјави вечерва премиерот Емил Димитриев по завршувањето на Третиот Самит за Западен Балкан што се одржа по ...

Оланд: Процесот на проширување на ЕУ продолжува

+инфо - 04.07.2016

Оланд истакна дека ЕУ претставува „мировен проект“, а земјите од Балканот кои имаа искуство со граѓански војни знаат дa го ценат мирот. Процесот на проширувње на Европската унија продолжува и по британската одлука за Брегзит, изјави вечерва во Париз ...

Владина делегација на третиот самит за Западен Балкан во Париз

Курир - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Француската Република Франсоа Оланд во Париз денеска ќе се одржи 3. Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил ...

Во Париз самит на земјите од Западен Балкан

Р.С.Европа - 04.07.2016

Претставници на земјите од Западен Балкан денеска во Париз ќе одржат собир со цел приближување на регионот кон Европската унија. На собирот покрај домаќинот Франција ќе учествуваат и премиерите на Македонија, Албанија, БиХ, Црна Гора, Косово, ...

Самит ЕУ – Балкан во Париз

Нова ТВ - 04.07.2016

По Виена во 2014 година и Берлин во 2015 година, денеска во Париз се отвора третиот самит помеѓу ЕУ и балканските земји. Иницијативата за овој самит ја изнесе Германија пред три години за да може ЕУ поефикасно да им дава поддршка на балканските ...

Меѓународно деби на премиерот Емил Димитриев на самитот ЕУ-Западен Балкан

МКД - 04.07.2016

Претставници на земјите од Западен Балкан денеска во Париз одржуваат собир со ЕУ, со цел приближување на регионот кон Унијата. На собирот што се одржува под покровителство на францускиот претседател Франсоа Оланд, покрај домаќинот, учествуваат и ...

Сомнителните европски ветувања на Балканот

МКД - 04.07.2016

Конференциите за Западен Балкан досега служеа само за да се прикрие неспремноста на ЕУ да се примат нови држави, пишува Томас Брај, дописник на Дојче веле . Денес во Париз се одржува трета конференција. На Балканот не му фалат политички конференции.

Премиерот Димитриев на третиот самит за Западен Балкан

Вечер Прес - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Француската Република Франсоа Оланд во Париз денеска ќе се одржи 3. Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил ...

Во Париз самит на земјите од Западен Балкан

Тера - 04.07.2016

Претставници на земјите од Западен Балкан денеска во Париз ќе одржат собир со цел приближување на регионот кон Европската унија. На собирот покрај домаќинот Франција ќе учествуваат и премиерите на Македонија, Албанија, БиХ, Црна Гора, Косово, ...

Могерини: Процесот на проширување на ЕУ ќе продолжи

Пулс24 - 04.07.2016

Проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, порача потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна политика и безбедност на Унијата, Федерика Могерини по денешниот самит ...

Пешевски: Западен Балкан и понатаму гледа главен економски пазар во Унијата!

Пулс24 - 04.07.2016

Самитот во Париз е продолжување на процесот што започна во Берлин, продолжи во Виена и ќе заврши на крај во Рим. Се работи за еден напор на Европската Унија, државите кои не се членки на ЕУ да ги засилат интергративните процеси во неколку сегменти ...

Димитриев на третиот самит за Западен Балкан: Членството во ЕУ се уште е наша цел

Пулс24 - 04.07.2016

Евроинтегрцијата останува на врвот на нашата агенда. Очекувам од самитот во Париз да произлезат конкретни договори кои ќе бидат во прилог на поддршка на евроинтеграцискиот процес за регионот што е во интерес и на Унијата, изјави премиерот Емил ...

Меркел: Брегзит не менува ништо за Западниот Балкан

Либертас - 04.07.2016

По Берлин и Виена во изминатите две години, во Париз денеска е одржана третата конференција за Западен Балкан. Главна тема на средбата беа европските интеграции и соработката меѓу младите. Македонија на маргините, пренесува Дојче веле .

Димитриев: ЕУ ја задржува политиката на отворени врати за земјите од Западен Балкан

Вечер Прес - 04.07.2016

Клучната порака од Парискиот Самит е дека ЕУ ја задржува политиката на отворени врати, а тоа е одличен сигнал за земјите од Западен Балкан, изјави вечерва премиерот Емил Димитриев по завршувањето на Третиот Самит за Западен Балкан што се одржа по ...

Спасески на меѓународна конференција „Connecting youth“ во Париз

Пулс24 - 04.07.2016

Во меѓународниот универзитетски центар во Париз, денеска се одржува меѓународната младинска конференција “Connecting youth” во рамки на Самитот за Западен Балкан. Македонија е претставена преку Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан ...

Димитриев: Членството во ЕУ останува на врвот на нашата агенда

Локално - 04.07.2016

Евроинтегрцијата останува на врвот на нашата агенда. Очекувам од самитот во Париз да произлезат конкретни договори кои ќе бидат во прилог на поддршка на евроинтеграцискиот процес за регионот што е во интерес и на Унијата, изјави премиерот Емил ...

Пешевски: Државите од регионот не се заморени од интегративните процеси на ЕУ! (видео)

Република - 04.07.2016

Самитот во Париз е продолжување на процесот што започна во Берлин, продолжи во Виена и ќе заврши на крај во Рим. Се работи за еден напор на Европската Унија, државите кои не се членки на ЕУ да ги засилат интергративните процеси во неколку сегменти ...

Самитот за западен Балкан ги вклучува и младите

Вечер Прес - 04.07.2016

Во меѓународниот универзитетски центар во Париз, денеска се одржува меѓународната младинска конференција "Connecting youth" во рамки на Самитот за Западен Балкан. Македонија е претставена преку Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан ...

Димитриев: Македонија позитивен пример за менаџирање со кризата

Република - 04.07.2016

Балканот и понатаму останува подрачје каде приоретет е членството во Европската Унија која продолжува со политиката на отворени врати, истакна премиерот Емил Димитриев по Самитот во Париз за земјите од Западен Балкан.

Владина делегација предводена од Димитриев на третиот самит за Западен Балкан во Париз

Точка - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Француската Република Франсоа Оланд во Париз денеска ќе се одржи 3. Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил ...

Владина делегација предводена од премиерот Димитриев на третиот самит за Западен Балкан во Париз

Република - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Франција Франсоа Оланд во Париз денеска се одржува 3 Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил Димитриев.

Димитриев: Нашa цел и понатаму останува членството во ЕУ!

Вечер Прес - 04.07.2016

Премиерот Емил Димитриев во ексклузивен разговор за ТВ Нова истакна дека средбата на Западен Балкан во Париз е во обостран интерес на Европската Унија и Балканот. Тој посочи дека нашa цел и понатаму останува членството во Унијата, како и ...

Димитриев: Членството во ЕУ останува на врвот на нашата агенда

Либертас - 04.07.2016

Евроинтегрцијата останува на врвот на нашата агенда. Очекувам од самитот во Париз да произлезат конкретни договори кои ќе бидат во прилог на поддршка на евроинтеграцискиот процес за регионот што е во интерес и на Унијата, изјави премиерот Емил ...

Пешевски: Западен Балкан и понатаму во Унијата гледа главен економски пазар

Вечер Прес - 04.07.2016

Самитот во Париз е продолжување на процесот што започна во Берлин, продолжи во Виена и ќе заврши на крај во Рим. Се работи за еден напор на Европската Унија, државите кои не се членки на ЕУ да ги засилат интергративните процеси во неколку сегменти ...

Попоски: Со мигрантската криза се докажа дека Балканот и треба на ЕУ

Пулс24 - 04.07.2016

Балканот е клуч за стабилноста на Европа, а соработката меѓу Европската Унија и Западен Балкан е од големо значење за регионот, смета Министерот за надворешни работи Никола Попоски, кој по завршувањето на самитот во Париз во изјава за медиумите се ...

Димитрев: Членството во ЕУ и понатаму е наша цел

Република - 04.07.2016

Премиерот Емил Димитриев во ексклузивен разговор за ТВ Нова истакна дека средбата на Западен Балкан во Париз е во обостран интерес на Европската Унија и Балканот. Тој посочи дека нашa цел и понатаму останува членството во Унијата, како и ...

Во Париз самит на земјите од Западен Балкан

Либертас - 04.07.2016

Претставници на земјите од Западен Балкан денеска во Париз одржуваат собир со цел приближување на регионот кон Европската унија. На собирот покрај домаќинот Франција ќе учествуваат и премиерите на Македонија, Албанија, БиХ, Црна Гора, Косово, ...

Димитриев: Нашa цел и понатаму останува членството во ЕУ

Lider - 04.07.2016

Премиерот Емил Димитриев во ексклузивен разговор за ТВ Нова истакна дека средбата на Западен Балкан во Париз е во обостран интерес на Европската Унија и Балканот. Тој посочи дека нашa цел и понатаму останува членството во Унијата, како и ...

Попоски: Мигрантската криза докажа дека на ЕУ и треба Балканот

Lider - 04.07.2016

Балканот е клуч за стабилноста на Европа, а соработката меѓу Европската Унија и Западен Балкан е од големо значење за регионот, смета Министерот за надворешни работи Никола Попоски, кој по завршувањето на самитот во Париз во изјава за медиумите се ...

Пешевски за ТВ Нова: Западен Балкан и понатаму гледа во Унијата главен економски пазар

Lider - 04.07.2016

Самитот во Париз е продолжување на процесот што започна во Берлин, продолжи во Виена и ќе заврши на крај во Рим. Се работи за еден напор на Европската Унија, државите кои не се членки на ЕУ да ги засилат интергративните процеси во неколку сегменти ...

Могерини: Одлучни сме да продолжиме со процесот на проширување на ЕУ

Lider - 04.07.2016

Проширување на ЕУ ќе продолжи и важно е европските институции да бидат кредиблни во тој процес, порача потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна политика и безбедност на Унијата, Федерика Могерини по денешниот самит ...

Владина делегација на третиот самит за Западен Балкан во Париз

Lider - 04.07.2016

Под покровителство на претседателот на Француската Република Франсоа Оланд во Париз денеска ќе се одржи 3. Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес на кој Македонија ќе ја претставува владина делегација предводена од премиерот Емил ...