TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На греана ракија покрај огин во Гевгелија

Вест - 08.01.2004

Ден пред Бадник, во понеделникот вечерта, во Гевгелија традиционално се одржа "Коледарски хепенинг". Греаната ракија и вино, скарата, неколкуте запалени бадникови огнови, двата огномета, и нашите естрад Ден пред Бадник, во понеделникот вечерта, во Гевгелија традиционално се одржа "Коледарски ...

Големите огнови и коледарите го најавија раѓањето на Богомладенецот

Утрински - 08.01.2004

БАДНИК Големите огнови по населбите и коледарите на Бадник го најавија раѓањето на богомладенецот Исус Христос. Рано утрото на Бадник, дечињата, кои ги симболизираат ангелите, со коледарски песни ја проширија веста за Христовото раѓање.

Божик да ни донесе мир и спокој

Дневник - 08.01.2004

ПРОСЛАВЕН НАЈГОЛЕМИОТ ХРИСТИЈАНСКИ ПРАЗНИК Со златоустовата литургија за раѓањето Христово, вчера илјадници православни Македонци го прославија најголемиот христијански празник - раѓањето Христово Божик. На утринската литургијата во соборниот храм "Свети Климент Охридски" во Скопје богослужеше ...

Православните христијани го слават Бадник, а утре Божиќ

А1 - 06.01.2004

Ден пред прославата на Божиќ, Бадник го започнуваат рано наутро боговесниците децата, кои според народните верувања со коледарските песни за плодност, здравје и бериќет во новата година го симболизираат гласот на ангелите за рожденството христово.

Денеска почнуваат божиќните празнувања

Канал5 - 06.01.2004

Во домовите на христијаните од православието денеска почнуваат божиќните празнувања, сметани по стариот - јулијански календар . Во Македонија божиќните обичаи започнаа уште синоќа. Со коледарски песни децата утрово ги најавија големите празнува Во домовите на христијаните од православието денеска ...

Денеска се празнува Бадник

А1 - 05.01.2004

Запалениот оган се поврзува со настанот кога Христос се родил во Витлеем и пастирите запалиле оган за да се стоплат. Под нив имало пештера во која требало да се роди Богомладенецот Господ Исус Христос. Симболиката на огнот или светлоста го означува времето на раѓањето на Христос.

Зелените пазари тежат од бадникови гранчиња

Утрински - 05.01.2004

Празник Ден наспроти Бадник и Христовото раѓање тезгињата на зелените пазари се преполни со бадникови гранчиња. Тазе набраните дабови гранчиња, кои симболизираат долговечност, чинат по 5-10 денари за китка. Христијанските верници традиционално ги купуваат бадниковите гранчиња за украсување на ...

Бадникова прослава пред платото на Соборниот храм

Утрински - 05.01.2004

Утре Во вторник, пред платото на Соборниот храм со почеток во 9 часот ќе биде одржана традиционална дванаесетта Бадникова прослава. Прославата ќе почне со интонирање на бадниковата химна и со подигање на бадниковото знаме. Химната во живо ќе ја исполни ?Силви бенд", а знамето ќе го подигне ...

Македонија го слави раѓањето на Исус Христос

Дневник - 05.01.2004

УТРЕ ПОЧНУВААТ БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА Поглаварот на МПЦ во среда во Соборниот храм "Св. Климент Охридски" ќе одржи Златоустна литургија За православните верници од утре почнуваат божикните празнувања. Празнувањата ќе ги означат коледарите.