TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДПМНЕ: Изјавите на Бучковски за митингот се панични

А1 - 17.09.2005

ВМРО-ДПМНЕ смета дека изјавите на премиерот Бучковски за митингот на здружената опозицијата „За подобра Македонија“ се панични и оти станува збор за уште една прилика во која тој ја покажал својата нервоза и се обидел да го прикрие фактот дека деновите му се одбројани.

Груевски побара предвремени избори по позитивниот одговор од ЕУ

Утрински - 17.09.2005

Неколку илјади граѓани се собраа на протестот на опозициската коалиција †За подобра Македонија" пред зградата на Владата ПОРАКА Груевски упати оптимистичка порака: По позитивниот одговор од ЕУ во ноември, сите заедно ќе прославиме на плоштадот, а потоа одиме на предвремени избори БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ ...

Бучковски ја доведе Македонија до дното

Вест - 17.09.2005

ОПОЗИЦИЈАТА ПРЕД ВЛАДА Инвестиции, образование и работни места се главните работи што и требаат на Македонија и што ќе ги смират етничките и политичките проблеми и се рецепт за влез НАТО, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на завечерашниов митинг, на опозицијата, во Скопје.

Бучковски ќе го колабира судството

Време - 17.09.2005

ВМРО-ДПМНЕ ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ Владо Бучковски да се ослободи од тесните партиски интереси и во согласност со неговата функција на премиер да ги прифати предлозите на ВМРО-ДПМНЕ за реформите во судството. Во спротивно ќе биде одговорен за колапсот што ќе се случи во оваа гранка ако и понатаму се ...

Најнеуспешен митинг во последниве 15 години

Утрински - 17.09.2005

БУЧКОВСКИ СТРУГА - Се надевам дека завчерашниот митинг на опозицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ ќе дејствува, пред сў, отрезнувачки на Никола Груевски. Верувам дека сега ќе се спушти на земја и ќе сфати дека скромната поддршка и присутност на завчерашниот митинг покажува дека да се биде алтернатива ...

Деновите ви се одбројани „колега“ – му порачува Бичиклиски на Бучковски

Канал5 - 17.09.2005

Бучковски нервозно се обидува да го прикрие фактот дека деновите му се одбројани, вака ВМРО-ДПМНЕ ја толкува изјавата на премиерот, во која тој митингот на ДПМНЕ го оценува како најлош во историјата на Македонија. Бучковски нервозно се обидува да го прикрие фактот дека деновите му се одбројани, ...

Бучковски: „Најнеуспешен митинг на опозицијата досега“

А1 - 16.09.2005

Премиерот Владо Бучковски одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на струшко, оцени дека синоќешниот митинг на Здружената опозиција бил најнеуспешниот и со најскромна поддршка од граѓаните собир досега во Република Македонија.

Фијаско на митингот на ДПМНЕ - Владата нема да поднесе оставка

Канал5 - 16.09.2005

Владата на Бучковски не размислува да понуди оставка – ниту да распише предвремени избори до крајот на годинава ,како сто вчера побара лидерот на ВМРО ДПМНЕ Груевски. Тие процениле дека мнозинството граѓани не сака да си оди тимот на Бучковски - ова се покажало и на вчерашниот митинг...

Коалицијата †За Македонија" ќе бара нов мандат од граѓаните

Утрински - 16.09.2005

Владејачката коалиција со нова платформа се обврза дека ќе ги исполни нереализираните ветувања пред граѓаните БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Владејачката коалиција "За Македонија заедно", предводена од СДСМ, со нова платформа се обврза дека ќе ги исполни ветувањата дадени на минатиот изборен циклус, а кои не ...

Бучковски им фрли ракавица на Груевски и Георгиевски

Дневник - 16.09.2005

КОАЛИЦИЈАТА „ЗА“ ПОТПИША ИЗБОРНА ПЛАТФОРМА Изборните ветувања за економскиот развој што ги дадовме пред три години не се исполнети докрај. И покрај сиот оптимизам ние сме самокритични и прифаќаме дека во овој сегмент можевме да направиме повеќе.

Бучковски го кани Груевски на дуел

Вечер Прес - 16.09.2005

Владо Бучковски вчера го предизвика Никола Груевски да се соочат на кое било место и со кој било експерт или претставник на ВМРО-ДПМНЕ. "Ние не се плашиме и сигурно ќе победиме ако алтернативата треба да биде ВМРО-ДПМНЕ и самопрогласениот лидер на опозицијата Никола Груевски.

„За Македонија заедно“ го обнови договорот за заеднички настап

А1 - 15.09.2005

Здружената коалиција „За Македонија заедно“ го обнови договорот за заеднички настап на парламентарните избори. Бучковски самокритичен за неостварените ветувања во делот на економијата, побара граѓаните повторно да му ја дадат довербата и за следниот мандат.

ВМРО-ДПМНЕ промовира улична демократија

Време - 15.09.2005

БУЧКОВСКИ ЗА МИТИНГОТ Груевски се обидува да промовира улична демократија, ама мислам дека главната битка ќе се води во парламентот. Подготвен сум за седницата за доверба на Владата, бидејќи таму ќе имаме можност со аргументи да кажеме што се сме направиле.

Власта ги изневери очекувањата, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 15.09.2005

Опозицијата пред денешниот митинг приреди пародија на владеењето на СДСМ Скопје - „Владата на СДСМ ги изневери очекувањата на граѓаните и не исполни ниту едно од ветувањата од изборната програма. Во трите години од владеењето власта функционира дезорганизирано, за што говори и фактот што досега се ...

Лондон и Скопје го потврдија стратегиското партнерство

Дневник - 15.09.2005

СРЕДБА БУЧКОВСКИ - ДАГЛАС Велика Британија ги поддржува напорите на Република Македонија во реформите за евроинтеграциите, охрабрувајќи ги македонските власти да продолжат да ја извршуваат домашната задача, рече вчера британскиот министер за европски прашања, Александар Даглас.

ВМРО-ДПМНЕ да плати за митингот пред Владата

Време - 15.09.2005

ГРАДОТ ОДЛУЧИ Партијата ВМРО-ДПМНЕ и другите организатори на синоќешниот митинг пред зградата на Владата ќе треба да му платат такса на градот Скопје затоа што користат јавни површини за одржување собири, велат од градот. И Црвениот крст на Македонија ќе треба да плати затоа што вчера покажуваа ...

Груевски ја отвори предизборната сезона: Бара избори во следните три месеци

Канал5 - 15.09.2005

Директно од пред зградата на владата, ВМРО ДПМНЕ вечерва ќе побара оставка од премиерот Бучковски и предвремени избори, што би се одржале до крајот на годинава - токму на 3 годишнината од владеењето на СДСМ, ЛДП и ДУИ. Директно од пред зградата на владата, ВМРО ДПМНЕ вечерва ќе побара оставка од ...

"За" се мобилизира за изборите

Дневник - 15.09.2005

ПОДГОТОВКИ Партиите од коалицијата "За Македонија заедно" денеска треба да го потпишат договорот за заеднички настап на парламентарните избори наредната година. Ова ќе бидат втори избори на кои партиите од коалицијата "За" засилени со ВМРО-Македонска ќе бараат доверба од граѓаните.

Партиите од „Заедно“ ќе се дружат и на изборите в година

Време - 15.09.2005

ВЛАСТА ЈА ПРОСЛАВИ ТРИГОДИШНИНАТА ОД ПОБЕДАТА СДСМ, ЛДП и другите седум партии од коалиција „Заедно“ вчера потпишаа платформа за продолжување на соработката, на тригодишнината откако ја презедоа власта на последните парламентарни избори.

Бучковски ја укорил Младеновска за предвременото напуштање на средбите

Утрински - 15.09.2005

Премиерот нема разбирање за презафатеноста на министерката за правда Премиерот Владо Бучковски ја укорил министерката за правда, Мери Младеновска-Ѓорѓиевска, за тоа што предвреме ги напушта стручните собири, на кои таа самата е домаќин.

Груевски: „Работиме да победиме со 61 пратеник“

А1 - 14.09.2005

Ние сме сконцентрирани да победиме на овие избори и работиме на тоа да победиме со 61 пратеник, изјави Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во вечерашното интервју за А1. Голема активност најавувате за утре, митинг против власта - власта одговори со потпишување на платформа за коалиција.

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара предвремени избори

Утрински - 14.09.2005

Опозицијата за утрешниот митинг доби поддршка од Синдикатот на Цветановски Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и експремиер Љупчо Георгиевски на своите некогашни сопартијци им порача дека помина времето на митинзите во Македонија Премиерот Владо Бучковски да поднесе неотповиклива оставка на функцијата ...

Бучковски и Пенов ја продолжуваат коалициската љубов

Утрински - 14.09.2005

РАЗГОВОРИ СДСМ и ЛДП денеска ќе го официјализираат договорот за настап на следните парламентарни избори, најави премиерот Владо Бучковски. За вчера беше закажана тројна средба на Бучковски со Ристо Пенов и со првиот човек на ВМРО-Македонска, Борис Стојменов, на која требаше да се разговара за ...

Опозицијата ќе бара оставки

Дневник - 14.09.2005

УТРЕ МИТИНГ ПРЕД ВЛАДАТА ВМРО-ДПМНЕ на утрешниот протест пред зградата на Владата ќе побара оставка од премиерот Владо Бучковски и предвремени парламентарни избори, зашто не гледа друг излез од катастрофално лошата економска состојба и меѓународна позиција на Македонија.

Со 2.550 долари годишно нема квалитетен живот

Дневник - 14.09.2005

ЕКСПЕРТИТЕ ГО КОМЕНТИРААТ ИЗВЕШТАЈОТ НА ОН ЗА ЧОВЕКОВ РАЗВОЈ Македонија е на 59. место меѓу 117 земји според човековиот развој, објави Програмата на ОН за развој (УНДП) во најновото годишно истражување, кое вчера беше презентирано во Скопје.

Бучковски: Не е добро да се попречува правдата

Утрински - 14.09.2005

Изјава "Мислам дека ова е последен обид на оние што не сакаат да се соочат со реалноста. Се договоривме дека треба да се даде можност во рамките на судот да се донесе судската одлука која потоа сите ќе ја почитуваатти, изјави вчера премиерот Владо Бучковски, одговарајќи на новинарско прашање како ...

Александар: Лондон го поддржува Скопје во процесот на евро и евроатланско интегрирање

Канал5 - 14.09.2005

Лондон го поддржува Скопје во процесот на европско и евроатланско интегрирање. Со ваква порака денеска во Македонија дојде британскиот министер за Европа Даглас Александар. На средбите со премиерот Бучковски, вицепремиерката Шеќеринска и лидерот на ДУИ Ахмети, Александар јасно...

Бучковски и Црвенковски доживеаја катастрофа

Дневник - 14.09.2005

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ, ВМРО-НП Одложувањето на приемот на новите членки во НАТО е катастрофа за Македонија, за актуелната влада и за претседателот на државата, изјави вчера Љубчо Георгиевски, неформален лидер на ВМРО-НП. - Не ми е јасно зошто вината се фрла само на Владата, кога Бранко Црвенковски до ...

Народњаците бараат интерпелација на Владата

Вечер Прес - 14.09.2005

ВМРО-Народна тригодишнината од владеењето на коалиционата Влада на СДСМ-ЛДП-ДУИ ќе ја прослават со барање за оставка на целиот министерски кабинет на премиерот Владо Бучковски. Пратеничката група на Народна, денеска, до Собранието на Република Македонија ќе поднесе барање за покренување ...

ВМРО-Македонска вреди еден пратеник

Вечер Прес - 14.09.2005

Владо Бучковски, Ристо Пенов и Борис Стојменов вчера имаа заедничка средба на која беше разгледана можноста за влегување на ВМРО-Македонска во коалицијата "За Македонија заедно". Целта на средбата била да се изнајде заеничко прифатливо решение за приклучување на партијата на Стојменов.

Македонија 59-та според извештајот за човеков развој

А1 - 13.09.2005

Доколку сакаме сериозно да ги достигнеме милениумските развојни цели, свет што сам себе се управува нема да помогне. Треба да се користат индикаторите на нееднаквоста како навигаторски алатки за да и се даде приоритет на јавната политика на национално ниво. Половични мерки нема да успеат.

Презентираше годишниот извештај на УНДП за човековиот развој

Канал5 - 13.09.2005

УНДП денеска го презентираше годишниот извештај за човековиот развој. Од анализираните 177 земји, Македонија е на 59- то место. УНДП денеска го презентираше годишниот извештај за човековиот развој. Од анализираните 177 земји, Македонија е на 59- то место.

ЗАКОНOT ЗА ПРАТЕНИЦИ ЌЕ ПОМИНЕ

Канал5 - 13.09.2005

Пратениците најверојатно ќе ги потврдат привилегиите за себе кои еднаш веќе си ги изгласаа. Речиси сите пратенички групи велат дека ќе гласаат идентично како и првиот пат, што значи дека ќе го обезбедат потребното мнозинство, откако шефот на државата одби да го потпише указот за прогласување на ...

Собранието ќе расправа за сигналите од НАТО

Време - 13.09.2005

АНДОВ ПРЕДЛОЖИ, БУЧКОВСКИ СЕ СОГЛАСИ Во собраниската агенда да се вметне итна точка за најавите на високи претставници на НАТО за одложување на роковите за проширување на Алијансата, побара вчера Стојан Андов од ЛП. Премиерот Владо Бучковски, кој присуствуваше на почетокот на седницата, се согласи ...

Опозицијата не верува дека Бучковски е против привилегирано пензионирање

Утрински - 13.09.2005

Откако Владата препорача да не се изгласа законот за бенефициран стаж Опозицијата не верува дека премиерот и лидер на СДСМ, Владо Бучковски, е против донесувањето закон за пратеници, кој произлезе како парламентарна иницијатива од сите пратенички групи, а кој јавноста го дочека на нож поради ...

Итна седница на Парламентот за НАТО

Канал5 - 13.09.2005

Собранието ќе расправа за одложувањето на приемот на Македонија во НАТО, откако Владата ќе подготви информацијата за тоа. Ова е епилогот од стартот на денешната парламентарна седница кога либералот Стојан Андов, користејќи го присуството на премиерот во салата, побара од него веднаш да зборува на ...

Македонија на 59-то место од 177 земји

Време - 13.09.2005

ИЗВЕШТАЈ ЗА ЧОВЕКОВИОТ РАЗВОЈ Македонија е на 59-то место од вкупно 177 земји во извештајот за човеков развој за 2005 година што го подготви Програмата за развој на ОН (УНДП). Според извештајот, кој беше презентиран вчера, најдобро се живее во Норвешка, а Нигерија е на последното место.

Владата им сугерира на пратениците да се откажат од бенефицираниот стаж

Утрински - 12.09.2005

Под притисок на жестоките реакции во јавноста, премиерот го смени ставот за привилегираното пензионирање Бучковски во правата реакција застана контра Црвенковски, кој не го потпиша Указот, и оцени дека не треба да се демонстрира лажна скромност и лицемерство ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Во пресрет на ...

Бучковски ќе ги пишмани пратениците за привилегиите?

Време - 12.09.2005

СОБРАНИЕ Пратеничката група на СДСМ се уште нема конкретен став дали ќе го поддржи законот за пратеници, кој се враќа на дневниот ред на денешната собраниска седница, откако претседателот Бранко Црвенковски стави вето. Од социјалдемократите, кои се најмногубројната пратеничка група, зависи дали ...

Македонските бизнисмени во светот треба да и помогнат на домашната економија

Утрински - 12.09.2005

Средба на премиерот Бучковски и бизнисменот Зафировски Македонскиот премиер Владо Бучковски вчера имаше работен ручек со Мајк Зафировски, член на Управниот одбор на компанијата „Боингги, поранешен оперативен директор на „Моторолааи и еден од најуспешните бизнисмени во САД.

Стојменов си замислува дека е Пенов!

Вечер Прес - 12.09.2005

Претседателот на СДСМ Владо Бучковски и Борис Стојменов, претседателот на ВМРО-Вистинска, во саботата, во скопското кафуле "Интермецо" имаа кафе-средба, на која беа разгледувани деталите за коалицирање на наредните парламентарни избори.