TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протести на „Протестирам” во Скопје и во други градови

Репортер - 15.05.2016

Пред Собранието на Република Македонија вечерва повторно протест одржа граѓанската иницијатива „Протестирам“. Протести се одржаа и во други градови во земјата. Според демонстрантите, нема услови за фер избори во земјата, што покажало и писмото што ...

Протести на „Протестирам“ и собири на ГДОМ низ Македонија

еМагазин - 18.05.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) одржаа собири во повеќе градови во Македонија. Граѓаните од собирот во Неготино побараа одржување на предвремените парламентарни изботи на 5 јуни, со што ќе се стави крај на политичката криза во ...

Итно ни треба протестодром

Дневник - 15.05.2016

Вака веќе не оди! Ако имаме аеродром и хиподром зошто да не изградиме и еден протестодром? Потребата за таков објект е нарасната и тој е нужен колку и аеродромите и хиподромот. Можеби и повеќе.

„Ма какво распуштање“ – демонстрантите пред Собрание

Нова ТВ - 14.05.2016

Демонстрантите учесници на денешните протести во Скопје се собраа пред Собранието каде што преку транспаренти и скандидарања побараа негово заседавање. Главниот транспарент на денешните антивладини протести е „Собрание собери се“.

Еден месец „шарени“ протести

Утрински - 14.05.2016

Еден месец по одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов, продолжуваат протестите кои се организираат секоја вечер во повеќе градови во земјава. Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“, протестите завчера како и претходните ...

Јас со ваква началничка Македонија не можам да се согласам

Призма - 14.05.2016

Протестите во Скопје и низ Македонија, вакви какви што се: шарени, граѓански и слободарски се единствениот пат еднаш засекогаш авторитарните тенденции на политичките партии да бидат скротени.

„Младите си отидоа, партијата се вработи“ - од синоќешните протести

МКД - 14.05.2016

Демонстрантите вчера фрлаа балони со боја на зградата на Агенцијата за вработување и на Министерството за економија. Синоќа се протестираше против социјалната неправда и лошите политики за вработување.

Протести на „Протестирам“ во Скопје и во други градови

Вест - 14.05.2016

Пред Собранието на Република Македонија вечерва повторно протест одржа граѓанската иницијатива „Протестирам“. Протести се одржаа и во други градови во земјата. Според демонстрантите, нема услови за фер избори во земјата, што покажало и писмото што ...

ВИДЕО: „Собрание собери се“

А1 On - 14.05.2016

Голем број граѓани кои денеска се собраа пред СЈО, го започнаа маршот кон Собранието на Македонија. На улицата пред гимназијата Јоспи Броз Тито со розева боја дел од демонстрантите испишаа „Собрание собери се“.

ФОТО+ВИДЕО: Шарената револуција остави огромна порака на улиците ‘Собери се Собрание’

Либертас - 14.05.2016

Демонстрантите во текот на рутата кон Собранието на булеварот испишаа огромна порака која гласи „Собери се ...

ГАЛЕРИЈА: Со транспарент „Собрание, собери се“ граѓаните пристигнаа пред Собрание

Либертас - 14.05.2016

Со транспарент „Собрание, собери се“ и со извици „Мафија на робија“ и „Нема правда, нема мир“ граѓаните пристигнаа пред ...

ГАЛЕРИЈА: И Струмица повторно на протести

Либертас - 14.05.2016

Струмичани и денеска излегоа на улиците во центарот на ...

Шаранета револуција тргна кон Собранието (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 14.05.2016

Голем број граѓани кои денеска се собраа пред СЈО, го започнаа маршот кон Собранието на Македонија. На улицата пред гимназијата Јоспи Броз Тито со розева боја дел од демонстрантите испишаа „Собрание собери се“.

Платното „Собрание собери се“ е подготвено пред СЈО (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 14.05.2016

Пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство насобраните демонстранти од Шарената револуција го подготвија платното на кое пишува „Собрание собери се“, а во тек е подготовка и на транспарентите.

Боја за Собранието, Шарената револуција продолжува низ цела Македонија

Радио МОФ - 14.05.2016

Илјадници граѓани и вечерва учествуваат на протестниот собир на движењето #Протестирам во Скопје. Откако граѓаните дојдоа пред Собранието на Република Македонија и ја испишаа пораката „Ма какво распуштање, нема опуштање“ и порачаа: „Собрание, собери ...

Поддржувачите на „Протестирам“ со протести во Скопје и други градови

Канал5 - 14.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва одржа протест во Скопје и во повеќе градови во државата. Како и претходните денови протестот во Скопје почна пред Специјалното јавно обвинителство.

ПРОТЕСТИРАМ: „Собрание собери се“

Телеграф - 14.05.2016

Насобраните фрлија боја кон зградата на Собранието, а на улицата пред гимназијата Јосип Броз Тито со розова боја напишаа „Собрание собери се“ Пред Собранието на Република Македонија вечерва повторно протест одржа граѓанската иницијатива ...

Протести на „Протестирам“ во Скопје и во други градови

Канал5 - 14.05.2016

Пред Собранието на Република Македонија вечерва повторно протест одржа граѓанската иницијатива „Протестирам“. Протести се одржаа и во други градови во земјата. Според демонстрантите, нема услови за фер избори во земјата, што покажало и писмото што ...

(ФОТО) Со транспарент „Собрание, собери се“ граѓаните пристигнаа пред Собрание

Локално - 14.05.2016

Со транспарент „Собрание, собери се“ и со извици „Мафија на робија“ и „Нема правда, нема мир“ граѓаните пристигнаа пред ...

(ВИДЕО+ФОТО) Шарената револуција остави огромна порака на улиците „Собери се Собрание“

Репортер - 14.05.2016

Демонстрантите во текот на рутата кон Собранието на булеварот испишаа огромна порака која гласи „Собери се Собрание“. Собери се собрание #протестирам pic.twitter.com/KFs9NgRr4N — Martin Ko (@martinko40) May 14, ...

ГАЛЕРИЈА: Со транспарент „Собрание, собери се“ граѓаните пристигнаа пред Собрание

Репортер - 14.05.2016

Со транспарент „Собрание, собери се“ и со извици „Мафија на робија“ и „Нема правда, нема мир“ граѓаните пристигнаа пред Собрание: ...

(ФОТО) И Струмица повторно на протести

Репортер - 14.05.2016

Струмичани и денеска излегоа на улиците во центарот на ...

Порака од денешните протести: Собрание собери се (ФОТО)

Стандард - 14.05.2016

„Загрејте столчињата“, „Ние ве плаќаме, нас ќе не слушате“, се дел од транспарентите на денешните протести на „Шаренара револуција“. Пораката од денешните протести е: „Собрание собери се“.

Два протести во Крушево – СДСМ со албански знамиња се бори за “демократија”

Маркукуле - 14.05.2016

Два протести се одржаа изминатиот ден во Крушево. Со мотото “За Македонија се работи, резервна татковина немаме”, голем број крушевчани му се приклучија на Граѓанското движење за одбрана на Македонија, со барање за одржување на закажаните избори на ...

Шарени бои за Агенцијата за вработување и Министерството за економија

Нова ТВ - 13.05.2016

Демонстрантите со балони во различни бои и пластични пиштоли ги обоија зградите на Агенцијата за вработување и Министерството за економија како дел од „Шарената револуција“. Во моментот демонстрантите се пред Министерството за економија, каде ...

Протести низ Македонија

24 Вести - 13.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва одржа протест во Скопје и во повеќе градови во државата. Протестите ги организираат со цел повлекување на одлуката за аболиција за сите оние против кои се води истрага и против кои е покренато обвинение ...

Нови протести против социјална неправда

24 Вести - 13.05.2016

Со пораки дека вработувањата во Македонија се партиски и дека социјалната правда не е еднаква за сите, денеска на скопските улици продолжија протестите со кои граѓаните под мотото “Протестирам“ го изразуваат незадоволството од работата на државните ...

(ФОТО) „Шарената револуција“ го обои Министерството за економија

Утрински - 13.05.2016

ФОТО: Киро Попов Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва одржа протест во Скопје и во повеќе градови во државата. Како и претходните денови протестот во Скопје почна пред Специјалното јавно обвинителство.

Протест против лошите политики за вработување

Р.С.Европа - 13.05.2016

Граѓани и денеска протестираат пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство, а фокусот на денешните протести е насочен против „продавањето“ на работничките во текстилната и кожната индустрија, како што велат од граѓанското движење ...

Цел месец шарени протести

Р.С.Европа - 13.05.2016

Еден месец по протестите владата навидум не попушта, но изборите се неизвесни, а речиси сите фактори се против аболицијата. Демонстрантитите велат дека ќе протеститаат сè додека оваа власт не си отиде.

Протестите се борба за опстанок на Македонија

Призма - 13.05.2016

Имплицитната порака на овие шарени протести е: „Има злостор – има казна“. Нема бегање од казната, не постои такво место во светот! Протестите на македонската „Шарена револуција“, кои траат точно месец дена (12 април – 12 мај 2016) се израз на моќта ...

Ишарани Агенцијата за вработување и Министерството за економија (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.05.2016

Демонстрантите денеска фрлаа балони со боја на зградата на Агенцијата за вработување и на Министерството за економија. Вечерва се протестира против социјалната неправда и лошите политики за вработување.

„Протестирам“ со протести во Скопје и други градови

Вест - 13.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва одржа протест во Скопје и во повеќе градови во државата. Како и претходните денови протестот во Скопје почна пред Специјалното јавно обвинителство.

Шарената револуција денеска ќе протестира против социјалната неправда

+инфо - 13.05.2016

„Протестирам против социјалната неправда и лошите политики за вработување. Транзицијата ја осиромаши Македонија, а оваа власт ја дозакопа! Режимот веќе предолго ги држи нашите сограѓанки и сограѓани како сопствени заложници за сопствените потреби: ...

Прилепчани ги обоија Груевски, Јанакиески, Лешоска и Риестски (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.05.2016

И Прилеп протестираше против аболицијата на како што велат, криминалците од власта и одлуката за уште едни криминални избори. Ппред општинската зграда беше поставено пано со слики од поранешниот премиер Груевски, поранешниот министер за транспорт и ...

Протестирам денеска на улица против социјалната неправда и лошите политики за вработување

Радио МОФ - 13.05.2016

Социјалната неправда и лошите политики за вработување се во гокусот на денешниот протест во Скопје, на неформалното движење Протестирам кој почнува во 18 часот, пред СЈО. „Протестирам против „продавањето“ на нашите работнички како робје во ...

“Протестирам” против социјалната неправда

Фокус - 13.05.2016

Граѓанско движење за слобода, правда и демократизација на институциите “Протестирам”, денеска ќе протестира во знакот на социјалната неправда. Граѓанско движење за слобода, правда и демократизација на институциите “Протестирам”, денеска ќе ...

Над 3.000 прилепчани протестираа против аболицијата и изборите

А1 On - 13.05.2016

И денеска во Прилеп се собраа над 3.000 граѓани кои протестираа против аболицијата на како што велат, криминалците од власта и одлуката за уште едни криминални избори. Вечерва, пред општинската зграда беше поставено пано со слики од поранешниот ...

Протест Брисел: Дали аболицирате криминалци во ЕУ?

+инфо - 13.05.2016

Непосредно пред вчерашниот состанок на Советот на министри за надворешни работи на ЕУ, македонската заедница во Белгија со собир пред Советот, за да даде поддршка за Протестирам и Шарената револуција, но и да побара одржување на земјата на агендата ...

Протестите се борба за опстанок на Македонија

Либертас - 13.05.2016

Протестите го најавија крајот на периодот на страв, крај на македонските „волнени времиња“ кои суштински ја осипаа македонската популација и енергија. Протестите го разбудија слободарскиот дух задреман во заблудата дека независна Македонија сама по ...

Започна протестот во Скопје: Младите си отидоа, партијата се вработи!

А1 On - 13.05.2016

Насобраните демонстранти од пред СЈО се упатија кон Агенцијата за вработување, а потоа и кон Министерството за ...

Радовишани ги обоија Груевски и Иванов (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.05.2016

Граѓаните вечерва протестираа во Штип, Делчево, Виница, Велес, Свети Николе, Струмица, Радовиш, Прилеп, Битола, Ресен и Крушево Еве како беше во на протестот бво Радовиш, кој заврши со боја за Никола Груевски и Ѓорге ...

Граѓаните се упатија кон Агенцијата за вработување

+инфо - 13.05.2016

Граѓаните кои го почнаа протестот пред зградата во која е сместено Специјалното јавно обвинителство се упатија кон Агенцијата за вработување. Таму ќе го изразат незадоволството од политиката за намалување на невработеноста.

ФОТО: Пари со ликот на Мирка Велинова се делат на протестот на Шарената Револуција

Либертас - 13.05.2016

Во последниот период новинарката Мирка Велинова, напиша повеќе колумни преку кои шири теории на заговор според кои сите светски сили работат против Македонија, а демонстрантите на Шарената револуција добиваат дневници за да учествуваат на протестите.

Граѓаните се упатија кон Агенцијата за вработување (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.05.2016

Граѓаните кои го почнаа протестот пред зградата во која е сместено Специјалното јавно обвинителство се упатија кон Агенцијата за вработување .„Младите си отидоа партијата се вработи“, пишува на платното кое денеска го носат низ Скопје демонстрантите ...

Пари со Мирка Велинова се делат на граѓаните

+инфо - 13.05.2016

Граѓаните кои протестираат со одговор и на пишувањето на Мирка Велинова за организаторите на протестите. Тие донесоа пари со нејзиниот лик на протестот и ги делеа меѓу граѓаните. „Младите си отидоа партијата се вработи“, пишува на платното кое ...

Дали аболирате криминалци во ЕУ? – Протестирам пред Советот на ЕУ во Брисел

Радио МОФ - 13.05.2016

Непосредно пред вчерашниот состанок на Советот на Министри за надворешни работи на ЕУ, Македонската заедница во Белгија со собир пред Советот, за да даде поддршка за Протестирам и Шарената револуција, но и да побара одржување на земјата на агендата ...

Петнаесетти протест на граѓаните поддржувачи на „Протестирам“ низ велешките улици

Дума - 13.05.2016

Петнаесеттата вечер од протестот на „Протестирам“ низ велешките улици ја имаше стандардната маршута. Демонстрантите се собраа кај фонтаната спроти Авона а потоа тргнаа по улиците „Благој Ѓорев“ и „8 Септември“ стигнаа до плоштадот Сармаале.

Поддржувачите на „Протестирам“ со протести во Скопје и други градови

Сител - 13.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва одржа протест во Скопје и во повеќе градови во државата. Како и претходните денови протестот во Скопје почна пред Специјалното јавно обвинителство.

Шарената револуција денеска ќе протестира против социјалната неправда

Локално - 13.05.2016

„Протестирам против социјалната неправда и лошите политики за вработување. Транзицијата ја осиромаши Македонија, а оваа власт ја дозакопа! Режимот веќе предолго ги држи нашите сограѓанки и сограѓани како сопствени заложници за сопствените потреби: ...

„Протестирам“ со протести и во Штип, Делчево, Виница, Велес, Свети Николе, Струмица, Радовиш, Прилеп, Битола, Ресен и ...

Локално - 13.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва одржа протест во Скопје и во повеќе градови во државата. Како и претходните денови протестот во Скопје почна пред Специјалното јавно обвинителство.

Протестите се борба за опстанок на Македонија

Локално - 13.05.2016

Протестите го најавија крајот на периодот на страв, крај на македонските „волнени времиња“ кои суштински ја осипаа македонската популација и енергија. Протестите го разбудија слободарскиот дух задреман во заблудата дека независна Македонија сама по ...

РСЕ: Цел месец шарени протести

Локално - 13.05.2016

Еден месец по протестите владата навидум не попушта, но изборите се неизвесни, а речиси сите фактори се против аболицијата. Демонстрантитите велат дека ќе протеститаат сè додека оваа власт не си отиде, посочува во својот текст РСЕ .

„Шарена револуција“ против невработеноста и иселувањето на младите (ВИДЕО/ГАЛЕРИЈА)

Стандард - 13.05.2016

Со боење на Агенцијата за вработување и Министерството за економија, демонстрантите од Протестирам и Шарената револуција денеска го искажаа револтот од лошите политики за вработување, но и поради недостигот на социјална правда.

ФОТО:Преку протест демонстрантите бараат повисоки плати

Фактор - 13.05.2016

Граѓаните се собираат и вечерва пред СЈО, а протестот е за поголеми плати. Демонстрантите велат дека не сакаат поголеми споменици, туку поголеми плати. „Младите си отидоа, партијата се вработи“ е пораката која вечерва ќе ја испратат до власта.

Поддржувачите на „Протестирам“ со протести во Скопје и други градови

Нетпрес - 13.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва одржа протест во Скопје и во повеќе градови во државата. Како и претходните денови протестот во Скопје почна пред Специјалното јавно обвинителство.

Испечатени пари со ликот на новинарката Мирка Велиновска

Стандард - 13.05.2016

По парите со ликот на градоначалникот на Битола, Владимир Талески, денеска на протестите се појавија пари со ликот на новинарката Мирка Велиновска која деновиве напиша серијал од текстови за кризата, со објаснување дека ЦИА спроведува акција ...

Над 3.000 прилепчани протестираа против аболицијата и изборите

Репортер - 13.05.2016

И денеска во Прилеп се собраа над 3.000 граѓани кои протестираа против аболицијата на како што велат, криминалците од власта и одлуката за уште едни криминални избори. Вечерва, пред општинската зграда беше поставено пано со слики од поранешниот ...

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: „Стоп за државниот арач„

еМагазин - 13.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ нови протести се одржаа во Скопје и повеќе градови во земјава. Како и претходните денови во Скопје протестот почнаа пред Специјалното јавно обвинителство, потоа учесниците се упатија пред ...

Започна протестот пред СЈО

Репортер - 13.05.2016

Насобраните демонстранти од пред СЈО се упатија кон Агенцијата за вработување, а потоа и кон Министерството за ...

Протестирам/Protestoj вечерва против социјалната неправда

ТВ21 - 13.05.2016

Граѓанската иницијатива Протестирам/Protestoj вечерва во Скопје ќе протестира против социјалната неправда и лошите политики за вработување. „Протестирам против „продавањето“ на нашите работнички како робје во текстилната и кожната индустрија со ...

ФОТО:Демонстрантите тргнаа кон Агенцијата за вработување

Фактор - 13.05.2016

Демонстрантите од пред СЈО тргнаа кон Агенцијата за вработување. На протестот вечерва дел од граѓаните носеа пари со ликот на новинарката Мирка Велиновска. Демонстрантите велат дека протестираат против лошите политики за вработување кои избркале ...

ФОТО+ВИДЕО:Демонстрантите фрлаа боја и врз Министерството за економија

Фактор - 13.05.2016

Демонстрантите вечерва фрлаа боја и врз Министерството за економија. Протестот е посветен на социјалната неправда и лошите политики за вработување. „Транзицијата ја осиромаши Македонија, а оваа власт ја дозакопа! Режимот веќе предолго ги држи нашите ...

Младите си отидоа, партијата се вработи!!! Започна уште еден протест на Шарената револуција

Репортер - 13.05.2016

Од 18 часот пред зградата каде е сместено Специјалното јавно обвинителство започнаа да доаѓаат граѓани за новиот протест на Шарената револуција. Во овие моменти таму се пишува главниот транспарент на денешниот протест.

Поддржувачите на „Протестирам“ со протести во Скопје и други градови

Lider - 13.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва одржа протест во Скопје и во повеќе градови во државата. Како и претходните денови протестот во Скопје почна пред Специјалното јавно обвинителство.

Протести на „Протестирам“ во повеќе градови во Македонија

Утрински - 12.05.2016

ФОТО: Киро Попов Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва протести се одржаа во Скопје и повеќе градови во земјава. Како и претходните денови почнаа пред Специјалното јавно обвинителство, потоа се упатија пред Пазарниот ...

„Протестирам“: Не им се плашиме

МКД - 12.05.2016

Не им се плашиме! Ние, македонските граѓанки и граѓани од сите етнички, возрасни и од разновидни политички припадности, на 5 мај 2015 покажавме, а на 13 април 2016 потврдивме дека веќе не чувствуваме страв, туку само огорченост, гнев и бес од ...

Протести на „Протестирам“ во повеќе градови во Македонија

Вест - 12.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва протести се одржаа во Скопје и повеќе градови во земјава. Како и претходните денови почнаа пред Специјалното јавно обвинителство, потоа се упатија пред Пазарниот инспекторат каде го ...

Денеска протести во 10 градови

+инфо - 12.05.2016

Не им се плашиме! Ние, македонските граѓанки и граѓани од сите етнички, возрасни и од разновидни политички припадности, на 5 мај 2015 покажавме, а на 13 април 2016 потврдивме дека веќе не чувствуваме страв, туку само огорченост, гнев и бес од ...

Тетово: „Хорхе аболицијата е поддршка за криминалот“

+инфо - 12.05.2016

Синоќа и тетовци масовно излегоа н а протест, искажувајќи го револтот против аболицијата на Иванов. Еден од танспарентите што ги носеа демонстрантите порачуваше: „Хорхе аболицијата е поддршка за криминалот“.

#Протестирам пред Пазарниот инспекторат, па кај зградата на Груевски

Радио МОФ - 12.05.2016

Протестната поворка на движењето #Протестирам денеска се движи од СЈО кон Државниот пазарен инспекторат, по што демонстрантите се упатуваат кон улицата која води кон МВР и зградата во која живее поранешниот премиер Никола Груевски.

Шарената револуција вечерва собра 3.000 луѓе во Прилеп (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 12.05.2016

Шарената револуција, и покрај лошите временски услови, вечерва собра повеќе од 3.000 прилепчани против аболицијата на криминалците од власта и одлуката за уште едни криминални избори. Вечерва, пред општинската зграда беше поставено пано со слики од ...

[Видео] „Не ви се плашиме“ – шарената револуција пред домот на Груевски

Радио МОФ - 12.05.2016

На протестот вечерва во Скопје, илјадници демонстранти, поддржувачи на движењето #Протестирам испратија одлучна порака „Не се плашиме“ и го донесоа протестното шаренило пред домот на поранешниот премиер Никола Груевски, боејќи го неговиот портрет.

#Протестирам денеска на улица против извршителското самоволие

Радио МОФ - 12.05.2016

Движењето Протестирам и денеска најави нов протест во 18 часот пред СЈО, во знак на револт поради грабежот извршуван од страна на богатите врз сиромашните и извршителското самоволие. Денеска во Скопје ќе се протестира за држава во која сите граѓани ...

„Протестирам“ од Велес: Да се укине „фикус“ аболицијата и да се одложат изборите закажани за 5 јуни

Дума - 12.05.2016

Жени вечерва низ велешките улици го носеа транспарентот на кој го пишуваше слоганот „Нема правда – нема мир“. На нивните прсти од рацете беа закачени шарени балони. Само една од жените во првиот ред на протестната поворка со демонстранти во раце ...

Визуелна хронологија: Еден месец протести против аболицијата

Локално - 12.05.2016

Точно еден месец помина (12 април) откако претседателот на државата, Ѓорге Иванов, прогласи широка аболиција и помилува 56 лица – политичари и нивни соработници кои се споменуваат во прислушуваните разговори.

(ВИДЕО) „Шарена револуција“: Боја и за Иванов

еМагазин - 12.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Скопје и во повеќе градови низ државата, повторно се протестираше за повлекување на одлуката за аболиција за сите оние против кои се води истрага и против кои е покренато обвинение од ...

Десет градови денеска ќе протестираат против авторитарното и корумпирано владеење

Стандард - 12.05.2016

Протестите низ Македонија продолжуваат со исто темпо, а „Шарената револуција“ денеска ќе го искаже својот бес на улиците на 10 ...

Почнаа протестите: Извршители наместо инвеститори ни дишат во врат

Стандард - 12.05.2016

„Извршители наместо инвеститори ни дишат во врат“ е еден од транспарентите на денешните протести на кои тема е корумпираното и авторитарно владеење. Цела Македонија не се плаши! Денес своето чуство на огроченост, гнев и бес од авторитарното и ...

ФОТО:Почнува протестот против авторитарното и корумпирано владеење

Фактор - 12.05.2016

Пред зградата на Специјалното јавно обвинителство, се собираат демонстрантите кои вечерва повторно ќе бараат да се повлече одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов, тој да си поднесе оставка и да се одложат изборите за 5 јуни.

Од пред СЈО започна новиот протест на Шарената револуција: Не ви се плашиме!

Репортер - 12.05.2016

Од денеска од 18 часот пред просториите на Специјалното јавно обвинителство започнаа да се собираат граѓани за новиот протест на Шарената револуција, која веќе еден месец се случува во Скопје и низ повеќе градови ширум Македонија.

Протести на „Протестирам“ во повеќе градови во Македонија

Lider - 12.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва протести се одржаа во Скопје и повеќе градови во земјава. Како и претходните денови почнаа пред Специјалното јавно обвинителство, потоа се упатија пред Пазарниот инспекторат каде го ...

Шарена револуција: Бои врз портретот на претседателот Иванов

Телма - 11.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ и денеска се одржа протест во Скопје и во повеќе градови низ државата. Учесниците на протестите побараа повлекување на одлуката за аболиција за сите оние против кои се води истрага и против ...

ГАЛЕРИЈА: И денес протести во повеќе градови

Нова ТВ - 11.05.2016

Протест во Прилеп. Дождот не го спречи протестот во Струмица. Протест во Велес. И Тетово повторно ...

Антивладини протести денеска во 15 градови

Нова ТВ - 11.05.2016

Граѓаните обединети под граѓанското движење Протестирам/Protestoj организираат протести во 15 градови низ земјата. Најавени се протести во Куманово и Велес и тоа во 18:30 часот, Скопје, Штип, Кочани, Кичево, Битола, Делчево, Крива Паланка и Струга ...

„Протестирам“ во Брисел

24 Вести - 11.05.2016

Македонската заедница и пријателите на Македонија во Белгија најавуваат протест пред состанокот на советот на министри за надворешни работи на Европската Унија. собирот е предвиден во четврток напладне.

Струмица-спречен инцидент меѓу граѓаните кои протестираа и човек од полицијата кој го снимаше протестот

Телма - 11.05.2016

Протести против аболицијата на Иванов имаше и во Струмица. Таму, полицијата спречи инцидент меѓу граѓаните кои протестираа и човек од полицијата кој го снимаше протестот. Инцидентот се случи кога службеното лице ги снимаше и граѓаните кои од своите ...

(ФОТО) Демонстрантите побараа укинување на аболицијата

Утрински - 11.05.2016

ФОТО: Киро Попов Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ и денеска се одржа протест во Скопје и во повеќе градови низ државата. Учесниците на протестите побараа повлекување на одлуката за аболиција за сите оние против кои се води ...

Протест пред СЈО, демонстрантите бараат итно повлекување на аболицијата

Р.С.Европа - 11.05.2016

Граѓани и денеска се собираат на протест пред Специјалното јавно обвинителство (СЈО), а во моментов таму има неколку стотици демонстранти. Фокусот на денешните протести е аболицијата на претседателот Ѓорге Иванов, а се очекува во секој момент да ...

Протестирам: Денес ќе го посетиме Иванов за да го потсетиме - ќе има правда и ќе има мир!

МКД - 11.05.2016

Тема на денот за протестите во Скопје на движењето „Протестирам“ е одлуката претседателот Ѓорге Иванов за аболиција за 56 функционери и нивни соработници. „Денес имаме кратка порака што сакаме да ја упатиме: Никој не е над законот! На режимот не ...

Нема правда, нема мир!

МКД - 11.05.2016

Кутрата Македонија и нејзиниот народ. Се чини дека државава никогаш не била толку разделена и понижена, а нејзината судбина и иднина неизвесна. Паднавме на ниво на протекторат и банана држава во која сѐ се одвива хаотично, дел од граѓаните се на ...

Протести на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Скопје и други градови

Вест - 11.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ и денеска се одржа протест во Скопје и во повеќе градови низ државата. Учесниците на протестите побараа повлекување на одлуката за аболиција за сите оние против кои се води истрага и против ...

Нема правда, нема мир – Собир на македонската заедница во Брисел пред Советот на ЕУ

Радио МОФ - 11.05.2016

Под мотото „Нема правда, нема мир“, на 12 мај, пред состанокот на Советот на Министри за надворешни работи на ЕУ, е најавен собир на македонската заедница во Брисел. Македонската заедница и пријателите на Македонија во Белгија ќе се соберат пред ...

ВО ЖИВО: Протест во Скопје

А1 On - 11.05.2016

18:40 Граѓаните повторно се собираат да го изразат својот револт од аболицијата на Ѓорге Иванов. Зборното место е пред зградата на СЈО, но и многу луѓе се приклучуваат по улиците по почетокот на протестот.

Инцидент во Струмица: Полицаец снимал граѓани кои ги поздравувале демонстрантите

Фокус - 11.05.2016

Веднаш реагираше полицијата, не дозволувајќи да дојде до поголем инцидент. Мирните протести низ улиците на Струмица на Шарената револуција продолжија и вечерва и за малку ќе дојдеше до сериозен инцидент, објави Струмица нет.

Антивладини протести во 15 градови

Фокус - 11.05.2016

Освен во Скопје, граѓани обединети под движењето „Протестирам“ ќе излазат на улиците низ Куманово, Велес, Штип, Кочани, Кичево, Битола, Делчево, Крива Паланка, Струга, Прилеп, Струмица, Ресен, Радовиш, Гевгелија.

Крива Паланка протестира за слобода и правда ВИДЕО

+инфо - 11.05.2016

Крива Паланка ќе протестира вечерва против аболицијата на криминалците, а протестот почнува од пред пицерија Елит во 18 часот. Организаторите најавуваат дека денешниот протест ќе биде згогатен и со многу нови содржини и ...

Тетово: Протестираме против теророт

+инфо - 11.05.2016

Денеска во 19 часот граѓаните на Тетово, по трет пат ќе излезат на протест, незадоволни од општата состојба во која се наоѓа државава и како што велат, обединето го креваат гласот против „теророт и режимската власт.

Спречен инцидент на протестот во Струмица со лицето кое ги снимаше демонстрантите и тие кои ги поздравуваа

Либертас - 11.05.2016

Полицијата во Струмица спречи инцидент меѓу граѓаните кои протестираа и лицето од полицијата што го снима секој протест. Инцидентот се случи затоа што лицето ги снимаше и граѓаните кои од своите дворови и прозорци ги поздравуваа демонстрантите, па ...

Прилепчани побараа правдата да се спроведе на дело

+инфо - 11.05.2016

Три илјади прилепчани вечерва протестираа против аболицијата на функционерите од власта и против одлуката за уште едни, како што рекоа, едни криминални избори. Овој пат маршутата беше до Судот и со Обвинителството во Прилеп, каде се даде поддршка на ...

Спречен инцидент на птротестите во Струмица

24Струмица - 11.05.2016

Полицијата во Струмица спречи инцидент меѓу граѓаните кои протестираа и лицето од полицијата кој што го снима секој протест. Инцидентот се случи кога токму службеното лице од полицијата ги снимаше и граѓаните кои од своите прозорци и дворови ги ...

Спречен инцидент во Струмица: Полицаец снимаше граѓани кои од терасите ги поздравуваа демонстрантите

+инфо - 11.05.2016

Мирните протести низ улиците на Струмица на Шарената револуција продолжија и вечерва и за малку ќе дојдеше до сериозен инцидент, објави Струмица нет. Кога службеното лице на СВР Струмица кое вообичаено го снима протесниот марш, почна со камерата да ...

Шарената револуција и во Брисел: Пред Советот на ЕУ бараме индивидуални санкции за членовите на владеачката партија

Либертас - 11.05.2016

На 12-ти мај, пред состанокот на Советот на Министри за надворешни работи на ЕУ, Македонската заедница и пријателите на Македонија во Белгија организираат собир пред Советот на Европската Унија (Rond Point Schuman) за да ја искажат својата поддршка ...

Велешани заедно со „Протестирам“ - протестираа и на дожд

Дума - 11.05.2016

Со чадори во едната и знамиња, балони или пароли во другата рака, се движеа вечерва низ велешките главни улици граѓаните поддржувачи на граѓанското движење „Протестирам“. Жените држеа и цветови во рака.

Протести на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Скопје и други градови

Сител - 11.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ и денеска се одржа протест во Скопје и во повеќе градови низ државата. Учесниците на протестите побараа повлекување на одлуката за аболиција за сите оние против кои се води истрага и против ...

Денес граѓански протест во Струга

ТВМ - 11.05.2016

Под паролата „Протестирам“ која ги обединува сите граѓани кои бараат слобода, граѓани кои се здружени против криминалната власт, заплашувањата, уцените, економската мизерија, како и против аболицијата на сето тоа од страна на претседателот Иванов, ...

Протести на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Скопје

Сител - 11.05.2016

Демонстрантите вечерва тргнаа својот револт и боја да ги истурат на претседателската резиденција но беа спречени од полициски кордон. На раскрсницата пред вилата Водно од претходно беше поставено озвучување и плакат со ликот на претседателот Иванов ...

Утре ќе се протестира и во Брисел

Локално - 11.05.2016

Македонската заедница и пријателите на Македонија во Белгија најавуваат протест пред состанокот на советот на министри за надворешни работи на Европската Унија. Како што е наведено во нивното соопштение, собирот е предвиден за в четврток напладне.

И денеска се протестира против аболицијата на Иванов

Фактор - 11.05.2016

Граѓаните се собираат пред СЈО, а тема на денешниот протест e аболицијата на претседателот Ѓорѓе Иванов. „Имаме кратка порака што сакаме да ја упатиме: Никој не е над законот! На режимот не може да му се прости за криминалите што се направени! ...

Спречен инцидент на протестот во Струмица со лицето кое ги снимаше демонстрантите и тие кои ги поздравуваа

Репортер - 11.05.2016

Полицијата во Струмица спречи инцидент меѓу граѓаните кои протестираа и лицето од полицијата што го снима секој протест. Инцидентот се случи затоа што лицето ги снимаше и граѓаните кои од своите дворови и прозорци ги поздравуваа демонстрантите, па ...

Шарената револуција и во Брисел: Пред Советот на ЕУ бараме индивидуални санкции за членовите на владеачката партија

Репортер - 11.05.2016

На 12-ти мај, пред состанокот на Советот на Министри за надворешни работи на ЕУ, Македонската заедница и пријателите на Македонија во Белгија организираат собир пред Советот на Европската Унија (Rond Point Schuman) за да ја искажат својата поддршка ...

Протести на граѓанската иницијатива „Протестирам” во Скопје и други градови

Репортер - 11.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ и денеска се одржа протест во Скопје и во повеќе градови низ државата. Учесниците на протестите побараа повлекување на одлуката за аболиција за сите оние против кои се води истрага и против ...

Протест на граѓанската иницијатива Протестирам во Струга

Спектра ТВ - 11.05.2016

Денес 11.05.2016 (среда) од 18:00 часот пред Паркинг на машка плажа (пред тениско игралиште) во Струга започнува граѓанскиот протест на граѓанската иницијатива Протестирам Струга како дел од протестите кои се одржуваат низ ...

Денеска повторно протест во Струмица во 19 часот

Репортер - 11.05.2016

Од иницијативата „Струмица протестира”, информираат дека денеска повторно ќе се одржи протест во Струмица со почеток од 19:00ч кај старата полиција. Тука можете да погледнете детали за натанот: ...

Тема на денешните протести: Аболицијата на Иванов

Стандард - 11.05.2016

„Денес имаме кратка порака што сакаме да ја упатиме: Никој не е над законот! На режимот не може да му се прости за криминалите што се направени! #Протестирам не ја признава аболицијата“, стои на повикот на „Протестирам“ објавен на социјалните мрежи.

Протести во цела Франција против прифатените спорни работнички реформи

Стандард - 11.05.2016

Жестоки протести избувнаа во вторникот вечерта во цела Франција, откако владата одлучи да ги прифати со декрет контроверзните измени во Законот за работни односи без гласање во парламентот, пренесе Би-Би-Си.

Протести на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Скопје и други градови

Lider - 11.05.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ и денеска се одржа протест во Скопје и во повеќе градови низ државата. Учесниците на протестите побараа повлекување на одлуката за аболиција за сите оние против кои се води истрага и против ...

Поддржувачите на „Протестирам“ со протести во Скопје и други градови

Утрински - 10.05.2016

ФОТО: Киро Попов Граѓанската иницијатива „Протестирам“ и денеска организира протести во Скопје и во повеќе градови против одлуката за аболиција донесена од претседателот Ѓорге Иванов, за негова оставка и одложување на распишаните предвремени ...

Започна протестот пред СЈО, демонстрантите ќе маршираат до УЈП

Р.С.Европа - 10.05.2016

Започна протестот пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) од каде демонстрантите се упатуваат до Собранието, па кон просториите на Управата за јавни приходи (УЈП). Тие денеска бараат одговорност за тоа што Македонија е сиромашна ...

Повторно ќе победиме!

Призма - 10.05.2016

Кога прашуваат кој стои зад #Протестирам, кој е #Протестирам, погледнете на улиците и плоштадите низ Македонија. Тоа е е #Протестирам Сигурно постои збор во некој јазик кој ја опишува состојбата кога физички си присутна на едно место, а со мислите ...

„Шарена револуција“ денес во 13 града, економската состојба во фокус на протестот во Скопје

МКД - 10.05.2016

#Протестирам затоа што Македонија е сиромашна и пропадната земја, иако може да биде успешна економска приказна! Македонија е сиромашна земја затоа што ја владеат арамии кои го крадат јавното, го крадат она што е наше, ја крадат нашата иднина!, стои ...

Офарбана е и зградата на УЈП (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 10.05.2016

На ред дојде и зградата на Управата за јавни приходи. Незадоволни од тоа што Македонија е сиромашна и пропадната земја, иако може да биде успешна економска приказна, вечерва демонстрантите се пред УЈП и фрлаа по фасадата на зградата балони со боја! ...

Поддржувачите на „Протестирам“ со протести во Скопје и други градови

Вест - 10.05.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ и денеска организира протести во Скопје и во повеќе градови против одлуката за аболиција донесена од претседателот Ѓорге Иванов, за негова оставка и одложување на распишаните предвремени парламентарни избори за ...

ГАЛЕРИЈА: Пред СЈО започна новиот протест на Шарената револуција, главна тема јавниот долг

Либертас - 10.05.2016

И денеска од 18 часот пред СЈО започнаа да се собираат граѓани за новиот протест на Шарената револуција, кој денеска е во знакот на јавните финансии и задолжувањето. „#Протестирам затоа што Македонија е сиромашна и пропадната земја, иако може да ...

Вработен во МВР го снимаше протестот во Кавадарци

+инфо - 10.05.2016

На синоќешниот протест во Кавадарци на кој масовно беше изразен револтот против аболицијата на Иванов, вработено лице во МВР со камера го снимаше настанот, јавува Мојот град . Според извори на порталот, станува збор за лице кое е вработено во МВР, ...

Струмица на протест: Уставниот суд да се изјасни за СЈО

+инфо - 10.05.2016

Итно повлекување на одлуката за аболиција на сите оние против кои се води истрага и против кои е покренато обвинение од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), итна и неотповиклива оставка на Ѓорге Иванов, произнесување на Уставниот суд за ...

Прилепчани се борат против криминални избори ГАЛЕРИЈА

+инфо - 10.05.2016

Повеќе од 3.000 прилепчани протестираа против аболицијата на криминалците од власта и против одлуката за уште едни криминални ...

Протестирам: Денеска на улица против долгот кој расте и лудачкото владеење

Радио МОФ - 10.05.2016

Растот на јавниот долг и непотребното трошење пари од власта се во фокусот на денешнииот протест на движењето Протестирам, кој почнува во 18 часот, пред Специјалното јавно обвинителство во Скопје.

„ Протестирам“ побара ослободување на членовите на Левица

Тера - 10.05.2016

И синоќа во Битола протестен марш на Протестирам. Битолското движење протестот го започна од Магнолија, поминаа пред судската палата и пристигнаа пред зградата на општина Битола каде и синоќа имаше кордон полиција.

(ВИДЕО) И протестот во Кавадарци сниман од вработен во МВР

Либертас - 10.05.2016

Објективот на МВР на терен, на синоќешниот протест во Кавадарци на кој масовно беше изразен револтот против аболицијата на Иванов, вработено лице во МВР со камера го снимаше настанот, пренесува порталот Мојотград.

Ниту дождот не ги спречи струмичани да излезат на улица

24Струмица - 10.05.2016

И денеска во голем број граѓаните на Струмица излегоа да го искажат својот револт против режимот на Груевски. Демонстрантите уште еднаш истакнаа дека одлучно продолжуваат со протести. Тие уште еднаш ги истакнаа своите барања: - Итно повлекување на ...

Протести во Скопје – главна мета зградата на УЈП

Сител - 10.05.2016

Зградата на Управата за јавни приходи вечерва беше главна мета на демонстрантите на СДСМ и СОРОС. Со балони и пластични пушки полни со боја учесниците на протестот ги офарбаа прозорците и фасадата и на оваа државна институција.

Денеска „Шарената револуција“ ќе протестира против задолжувањето

Локално - 10.05.2016

Денеска „Шарената револуција“ продолжува во 13 градови низ Македонија. Протестот во Скопје почнува во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство, а ќе биде во знакот на економската состојба на државата и на задолжувањето.

Протести против задолжувањето на државата

еМагазин - 10.05.2016

Протестите во организација на „Протестирам“ денеска ќе бидат против задолжувањата на државта. Во нивниот настан креиран на Фејсбук за денешниот настан се вели дека транзицијата ја опустпши македонската економија, а оваа влада ја дозакопа.

(ВИДЕО) И протестот во Кавадарци сниман од вработен во МВР

Репортер - 10.05.2016

Објективот на МВР на терен, на синоќешниот протест во Кавадарци на кој масовно беше изразен револтот против аболицијата на Иванов, вработено лице во МВР со камера го снимаше настанот, пренесува порталот Мојотград.

Протест во Струмица: Уставниот суд да се изјасни за СЈО

Стандард - 10.05.2016

Итно повлекување на одлуката за аболиција на сите оние против кои се води истрага и против кои е покренато обвинение од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), итна и неотповиклива оставка на Ѓорге Иванов, произнесување на Уставниот суд за ...

Протестот во Кавадарци сниман од работен во МВР (ВИДЕО)

Стандард - 10.05.2016

На синоќешниот протест во Кавадарци на кој масовно беше изразен револтот против аболицијата на Иванов, вработено лице во МВР со камера го снимаше настанот, пренесува порталот Мојотград. Станува збор за лице кое е вработено во МВР, секторот за крим ...

Протести низ Македонија

Утрински - 09.05.2016

Поддржувачите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ продолжија со протести во Скопје и во други градови низ Македонија и за време на викендот. Тие бараат повлекување на одлуката за аболиција донесена од претседателот Ѓорге Иванов, негова оставка, ...

(ФОТО) Протести на „Протестирам“ во повеќе градови низ Македонија

Утрински - 09.05.2016

ФОТО: Киро Попов Поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва ги продолжија протестите во Скопје и низ други градови во Македонија, преку кои повеќе од три недели бараат укинување на одлуката за аболиција донесена од претседателот ...

„Протестирам“ денес со протест ја одбележува борбата против фашизмот

МКД - 09.05.2016

Ја славиме победата над фашизмот и продолжуваме да се бориме против фашистичките елементи во нашето општество! Денес, на 9 мај, протестираме против режимот кој убива и крие убиства, тепа, апси и заплашува, мести избори, ги задушува независните ...

Повторно обоена Порта Македонија (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 09.05.2016

„Протестирам" и нивните поддржувачи со македонски и европски знамиња, во знак на одбележување на Денот на Европа, и вечерва во 18 часот го започнаа маршот од пред зградата на Специјалното јавно обвинителство и по добро познатата рута пред ...

Протестирам: Во 18 часот на улица против фашизмот во општеството

Радио МОФ - 09.05.2016

Петта недела по ред во Скопје продолжуваат протестите на неформалното движење Протестирам, кои се активираа откако претседателот Ѓорѓе Иванов објави општа аболиција за сите политичари против кои има истрага во СПецијалното јавно обвинителство.

Шарената револуција денеска против фашизмот во македонското опшество

Фокус - 09.05.2016

„#Протестирам за општество во кое владее правото, а не за општество во кое власта се пресметува со „непокорните“ злоупотребувајќи го правото.“ Фокус на денешниот протест од „Шарената револуција“ која трае веќе пет недели ќе биде победата над ...

На денот на победата над фашизмот – протести во 10 градови низ Македонија

Либертас - 09.05.2016

Протести против аболицијата и против ненародниот режим вечерва освен во Скопје ќе се протестира во Штип, Крива Паланка, Берово, Велес, Струмица, Кавадарци, Прилеп, Битола и Кичево. Jа славиме победата над фашизмот и продолжуваме да се бориме против ...

Десет градови во земјава вечерва ќе бараат оставка од Иванов

+инфо - 09.05.2016

Протестите против аболицијата и против ненародниот режим добиваат широка поддршка - вечерва освен во Скопје ќе се протестира во Штип, Крива Паланка, Берово, Велес, Струмица, Кавадарци, Прилеп, Битола и Кичево.

[Фото] Антифашистички пароли и развеани знамиња – Протестирам се движи Собрание

Радио МОФ - 09.05.2016

Со развиорени знамиња и транспаренти на кои има пораки против фашизмот, но и познатото скандирање „Нема правда , нема мир“ и „Антифашизам“, голем број граѓани и денеска се собраа пред канцелариите на СЈО во Скопје.

Кавадарчани по четврти пат побараа оставка од Иванов

Дума - 09.05.2016

Нема правда, нема мир! , Шутка не ти бега Никола,“ ечеше вечерва од градскиот плоштад во Кавадарци, а десетина јајца завршија во фасадата и прозорците од општинската зграда. Беше спречен инцидент, кога демонстрантите се нафрлија кон едно лице кое го ...

ФОТО: Протест во Прилеп

А1 On - 09.05.2016

На денешниот протест прилепчани бараа да се повлече аболицијата на криминалците од власта и одлуката за уште едни криминални избори. Овој пат протестот заврши пред Прилепскиот участак, каде им се одаде почит на загинатите борци од НОБ и загинатите ...

Повеќе од 3.000 граѓани протестираа во Прилеп

+инфо - 09.05.2016

Повеќе од 3000 прилепчани учествуваа на денешниот протест против аболицијата на криминалците од власта и против одлуката за уште едни криминални избори, јави локалната организација на СДСМ.

Поддржувачите на „Протестирам“ вечерва скандираа : „Смрт на фашизмот - слобода на народот“

Дума - 09.05.2016

На бистата на Коста Рацин во паркот пред гимназијата која во родниот град го носи неговото име и на столбовите на улиците „Благој Ѓорев“ и „8 септември“ граѓаните подджувачи на движењето „Протестирам“ вечерва поставија плакати со ликовите на Никола ...

Протести на „Протестирам“ во повеќе градови низ Македонија

Канал5 - 09.05.2016

Поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва ги продолжија протестите во Скопје и низ други градови во Македонија, преку кои повеќе од три недели бараат укинување на одлуката за аболиција донесена од претседателот Ѓорге Иванов, ...

Два протести во Скопје: Против „фашистичките елементи“ и „За правда, демократија, достоинство“

Локално - 09.05.2016

„Шарената револуција“ денеска ќе протестира против, како што најавуваат, „фашистичките елементи во општеството“. Протестот ќе почне традиционално во 18 часот, пред Специјалното јавно обвинителство.

Пред СЈО се слуша песната „Во борба, во борба“

Локално - 09.05.2016

Започна граѓанскиот протест против аболицираната владејачка гарнитура. Протестот, традиционално почна со осбирање пред зградата на Специјалното јавно обвинителство. Демонстрантите скандираат „Антифашизам“ и „Во борба, во борба“ пред СЈО.

(ФОТО) Блокиран кружниот тек кај комплексот Шехерзада во Битола

Шеталиште - 09.05.2016

Продолжуваат протестите организирани од страна на граѓанското движење Протестирам и Шарената револуција. И денеска протестот во Битола започна од плоштадот Магнолија и се маршираше до пред општинската зграда.

(ФОТО) Протест во Прилеп

Локално - 09.05.2016

На денешниот протест прилепчани бараа да се повлече аболицијата на криминалците од власта и одлуката за уште едни криминални избори. Овој пат протестот заврши пред Прилепскиот участак, каде им се одаде почит на загинатите борци од НОБ и загинатите ...

Вечерва протести против режимот кој носи фашизам

Репортер - 09.05.2016

Продолжуваат протестите на Шарената револуција. Збирното место е исто како и досега 18 часот пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство. Ја славиме победата над фашизмот и продолжуваме да се бориме против фашистичките елементи во нашето ...

Протестирам: Продолжува борбата против фашистичките елементи во нашето општество

Стандард - 09.05.2016

По повод 9. мај, Денот на победата над фашизмот, од граѓанското движење Протестирам излегоа со соопштение за нивните цели и долгорочни залагања за подобрување на македонското општество: „Ја славиме победата над фашизмот и продолжуваме да се бориме ...

Денеска ќе се протестира во 10 града низ Македонија

Стандард - 09.05.2016

Протестите низ Македонија против актуелната власт на ВМРО-ДПМНЕ како и против општата аболиција на политичари осомничени од СЈО, ќе продолжат и денес низ 10 градови во ...

Повторно бојадисана портата „Македонија“

Стандард - 09.05.2016

Демонстрантите на денешните протести на „Шарена револуција“ повторно ја бојадисаа портата „Македонија“ „Слобода на народот“ и „Повторно ќе го победиме фашизмот“ се пораките што денеска сакаат да ги испратат демонстрантите.

„Шаренета револуција“ против фашизмот во општеството

ТВ21 - 09.05.2016

„Шарената револуција“ денеска протестира против, како што најавуваат, „фашистичките елементи во општеството“. Ја славиме победата над фашизмот и продолжуваме да се бориме против фашистичките елементи во нашето општество! Денеска, на 9 мај, ...

Продолжуваат протестите на „Протестирам“, граѓаните се пред СЈО

Фактор - 09.05.2016

Продолжуваат протестите на „Протестирам“, граѓаните и попладнево се пред СЈО. Тие извикуваат „Антифашизам“ и „Во борба, во борба“. Протестот вечерва е против фашистичките елементи во општеството.

ФОТО: Протест во Прилеп

Репортер - 09.05.2016

На денешниот протест прилепчани бараа да се повлече аболицијата на криминалците од власта и одлуката за уште едни криминални избори. Овој пат протестот заврши пред Прилепскиот участак, каде им се одаде почит на загинатите борци од НОБ и загинатите ...

Протести на „Протестирам“ во повеќе градови низ Македонија

Lider - 09.05.2016

Поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва ги продолжија протестите во Скопје и низ други градови во Македонија, преку кои повеќе од три недели бараат укинување на одлуката за аболиција донесена од претседателот Ѓорге Иванов, ...