TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓорѓиевски - Град Скопје нѐ блокира на секое поле

Р.С.Европа - 16.07.2023

Долго време речиси не постои соработка со Град Скопје, вели градоначалниокт на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Тој семта дека преку расформирање на претпријатието „Комунална Хигиена“, ...

Град Скопје нѐ блокира на секое поле, вели Ѓорѓиевски

360 степени - 16.07.2023

Во однос на превирањата во „Комунална хигиена – Скопје“ по што Арсовска и Мазнева најавија кривични пријави против дел од вработените, Ѓорѓиевски вели дека охрабрува постапувања против лица коишто не оделе на работа, а земале плата, но прашува и ...

Ѓорѓиевски - Потребна е трансформација на „Комунална Хигиена“

Р.С.Европа - 16.07.2023

Со трансформација на претпријатието „Комунална Хигиена“, кое што за жал во моментов не си ги врши како што треба работите, од една страна ќе имаме почиста животна средина, а од друга тоа ќе чини многу помалку, вели за РСЕ градоначалникот на Кисела ...

Ѓорѓиевски: Нема соработка меѓу Град Скопје и општина Кисела Вода!

Фокус - 16.07.2023

„Малку се сферите каде имаме соработка, речиси никаде. Тоа се случува, не изминатиов месец или недела дена, туку тоа трае со месеци наназад“. Ова го вели градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски во неделното интервју за Радио слободна ...

РСЕ: Ѓорѓиевски – Град Скопје нѐ блокира на секое поле

Телма - 16.07.2023

Долго време речиси не постои соработка со Град Скопје, вели градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Тој смета дека преку расформирање на претпријатието „Комунална Хигиена – Скопје“, ...

Град Скопје нѐ блокира на секое поле, вели Ѓорѓиевски

Нетпрес - 16.07.2023

Долго време речиси не постои соработка со Град Скопје, вели градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, во неделното интервју на Радио Слободна Европа . Тој смета дека преку расформирање на претпријатието „Комунална Хигиена – Скопје“, ...

Ѓорѓиевски: Нема соработка меѓу Град Скопје и општина Кисела Вода!

Expres - 16.07.2023

Малку се сферите каде имаме соработка, речиси никаде. Тоа се случува, не изминатиов месец или недела дена, туку тоа трае со месеци наназад“, вели градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски во неделното интервју за Радио слободна Европа .

До ОЈО нема пријава за лица на платен список на ЈП„Комунална хигиена“, кои живеат во Германија

Фокус - 14.07.2023

До Основното јавно обвинителство не е стигната пријава за вработени во ЈП„Комунална хигиена“ кои земале плата од претпријатието, а живееле во Германија. Од ОЈО велат дека до нив се стугнати други пријави за случувањата во ЈП„Комунална хигиена“.

Вработените во Комунална кои добија откази поднесоа претставки

Алсат-М - 14.07.2023

Отпуштените вработени од ЈП „Комунална хигиена“- Скопје ја почнаа битката за враќање на работните места бидејќи тврдат дека биле неправедно отпуштени. Поднесени се претставки до институцијата работодавач како и до Трудовиот инспекторат.

„Со Данела разговаравме за расфомирање на Комунална хигиена, и таа рече дека е добра идеја“, кажа Ѓорѓиевски

ТВ21 - 14.07.2023

Орце Ѓорѓиевски во летното издание на „Клик Плус“ на ТВ21 зборуваше дека тој и неколку градоначалници зборувале со градоначалничката Данела Арсовска за расформирање на ЈП Комунална хигиена, и дека таа кажала дека идејата е добра.

Шутаров: Арсовска и мнозинството во Советот од ВМРО-ДПМНЕ јавно да се извинат за состојбата што свесно ја дозволија

Centar - 14.07.2023

Во овој момент е невозможно да се воспостави формална комуникација на ниво на органи и тоа само го отежнува функционирањето на Градот, а во спротивно со кооперативност меѓу двете страни ќе се олесни и подобри функционирањето на Градот, кажа ...

Шутаров: 24 часа Град Скопје ништо не преземаше со блокадите во КХС за да креира медиумска фама

Centar - 14.07.2023

Ситуацијата на која сите бевме сведоци викендот што се случуваше на улиците во Скопје е трета во низата ситуации во последните година и половина што му се случуваат на Град Скопје за првпат во историјата, истакна советникот на СДСМ, Гордан Шутаров ...

Шутаров: 24 часа Град Скопје ништо не преземаше со блокадите во КХС за да креира медиумска фама

Вести плус - 14.07.2023

Ситуацијата на која сите бевме сведоци викендот што се случуваше на улиците во Скопје е трета во низата ситуации во последните година и половина што му се случуваат на Град Скопје за првпат во историјата, истакна советникот на СДСМ, Гордан Шутаров ...

Вработените во Комунална кои добија откази поднесоа претставки

Zoom - 14.07.2023

Отпуштените вработени од ЈП „Комунална хигиена“- Скопје ја почнаа битката за враќање на работните места бидејќи тврдат дека биле неправедно отпуштени. Поднесени се претставки до институцијата работодавач како и до Трудовиот инспекторат.

Шутаров: Арсовска и мнозинството во Советот од ВМРО-ДПМНЕ јавно да се извинат за состојбата што свесно ја дозволија

Вести плус - 14.07.2023

Во овој момент е невозможно да се воспостави формална комуникација на ниво на органи и тоа само го отежнува функционирањето на Градот, а во спротивно со кооперативност меѓу двете страни ќе се олесни и подобри функционирањето на Градот, кажа ...

Шутаров: Состојбата со сметот во Скопје е крајно сериозна, предлагаме повеќе мерки

Канал5 - 13.07.2023

Шутаров предложи повеќе краткорочни и долгорочни мерки за справување со состојбата предизвикана од хаосот со сметот и во ЈП Комунална и хигиена Скопје ова не го заслужува, а најмалку од се што можат да направат и градоначалникот на град Скопје, но и ...

Советот на град Скопје донесе заклучоци за состојбите во ЈП „Комунална хигиена“

Канал5 - 13.07.2023

Советот на град Скопје донесе заклучоци со кои бара одговорност за сите кои учествувале во креирањето на состојбите во ЈП „Комунална хигиена“ Советниците на град Скопје на седмата вонредна седница ги донесоа заклучоците по единствената точка на ...

По комуналниот колапс на Скопје, советниците донесоа низа задолженија за Арсовска, која не се појави на вонредната ...

360 степени - 13.07.2023

Чистење и миење на сите сообраќајници во Скопје, дезинфекција и дезинсекција на сите места каде што се поставени контејнери и во нивната блиска околина, ревизија на работата на Управниот и Надзорниот одбор во „Комунална хигиена“, проверка на ...

Арсовска не дојде, советниците со навреди и барање оставка – вонредна седница на Град Скопје за состојбата во ...

Телма - 13.07.2023

Жестока дебата со навреди, барање оставка и одговорност започна вонредната седница на град Скопје, откако советниците дознаа за отсуството на градоначалничката Арсовска. Вонредната седница беше закажана поради актуелната состојба со комунална ...

Во тек е вонредната седница на Советот на град Скопје за состојбата со комуналната хигиена

Сител - 13.07.2023

Советниците на град Скопје на денешната вонредна седма седница изгласаа дека има потреба за одржување на вонредна седница, поради случувањата со комуналната хигиена и комуналното претпријатие.

Вонредна седница на советот на град Скопје

24 Вести - 05.10.2023

Претседателот на Советот на Град Скопје, Трајко Славески на денешната седница на советот на крајот од седница по исцрпениот дневен ред ја информираше јавноста дека иако пред две недели до градоначалничката Данела Арсовска испратил писмо со кое ја ...

Шутаров: Државните институции да ги испитаат наводите во поднесените кривични пријави околу „Комунална хигиена“

Слободен Печат - 13.07.2023

Редовно чистење и миење на сите улици во Скопје, дезинфекција и дезинсекција на местата каде што се лоцирани контејнерите, но и на контејнерите, итна набавка на пет нови камиони за собирање смет, итна набавка на пет нови еколошки чистачи на улици.

Советот на град Скопје донесе заклучоци со кои бара одговорност за сите кои учествувале во креирањето на состојбите во ...

ТВ21 - 13.07.2023

Советниците на град Скопје на седмата вонредна седница ги донесоа заклучоците по единствената точка на дневен ред за актуелната состојба со комунална хигиена, со цел спречување на еколошка катастрофа и појава на заразни болести.

(Видео) Шутаров: Состојбата со сметот во Скопје е крајно сериозна, предлагаме повеќе мерки

Макфакс - 13.07.2023

Состојбата во градот е крајно сериозна, или крајно сериозно ќе и пристапиме или на крајот на мандатот ќе немаме ниту град, ниту институции, ниту јавни претпријатија, порача советникот од СДСМ во советот на Град Скопје, Гордан Шутаров.

(ВИДЕО) Шутаров: Состојбата со сметот во Скопје е крајно сериозна, предлагаме повеќе мерки

А1 On - 13.07.2023

Скопје ова не го заслужува, а најмалку од се што можат да направат и градоначалникот на град Скопје, но и мнозинството во светот на градот Скопје, предводено од ВМРО-ДПМНЕ е да излезат јавно и да им се извинат на граѓаните, бидејќи дозволија да се ...

Шутаров: 24 часа Град Скопје ништо не преземаше со блокадите во КХС за да креира медиумска фама

Нова ТВ - 13.07.2023

Ситуацијата на која сите бевме сведоци викендот што се случуваше на улиците во Скопје е трета во низата ситуации во последните година и половина што му се случуваат на Град Скопје за првпат во историјата, истакна советникот на СДСМ, Гордан Шутаров ...

Советот на град Скопје донесе заклучоци со кои бара одговорност за сите кои учествувале во креирањето на состојбите во ...

А1 On - 13.07.2023

Советниците на град Скопје на седмата вонредна седница ги донесоа заклучоците по единствената точка на дневен ред за актуелната состојба со комунална хигиена, со цел спречување на еколошка катастрофа и појава на заразни болести.

Советот на град Скопје донесе заклучоци со кои бара одговорност за сите кои учествувале во креирањето на состојбите во ...

Курир - 13.07.2023

Советниците на град Скопје на седмата вонредна седница ги донесоа заклучоците по единствената точка на дневен ред за актуелната состојба со комунална хигиена, со цел спречување на еколошка катастрофа и појава на заразни болести.

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата донесоа Заклучок и ја задолжија Данела Арсовска со низа задачи

Макфакс - 13.07.2023

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во град Скопје изгласа заклучоци со кои се задолжува градоначалничката Данела Арсовска и градот Скопје да извршат низа мерки за утврдување на одговорност кај надлежните за скандалот со ѓубрето, како и ...

Арсовска не е се појави на вонредната Седница на Град Скопје за состојбата со Комунална хигиена

ТВ21 - 13.07.2023

Советниците на град Скопје на денешната вонредна седма седница изгласаа дека има потреба за одржување на вонредна седница, поради случувањата со комуналната хигиена и комуналното претпријатие.

Шутаров: 24 часа Град Скопје ништо не преземаше со блокадите во КХС за да креира медиумска фама

Бриф - 13.07.2023

Ситуацијата на која сите бевме сведоци викендот што се случуваше на улиците во Скопје е трета во низата ситуации во последните година и половина што му се случуваат на Град Скопје за првпат во историјата, истакна советникот на СДСМ, Гордан Шутаров ...

Советот на град Скопје донесе заклучоци со кои бара одговорност за сите кои учествувале во креирањето на состојбите во ...

Либертас - 13.07.2023

Советниците на град Скопје на седмата вонредна седница ги донесоа заклучоците по единствената точка на дневен ред за актуелната состојба со комунална хигиена, со цел спречување на еколошка катастрофа и појава на заразни болести.

Советот на град Скопје со заклучоци со кои бара одговорност за сите кои учествувале во креирањето на состојбите во ЈП ...

24Инфо - 13.07.2023

Советниците на град Скопје на седмата вонредна седница ги донесоа заклучоците по единствената точка на дневен ред за актуелната состојба со комунална хигиена, со цел спречување на еколошка катастрофа и појава на заразни болести.

Шутаров: Состојбата со сметот во Скопје е крајно сериозна, предлагаме повеќе мерки

24Инфо - 13.07.2023

Скопје ова не го заслужува, а најмалку од се што можат да направат и градоначалникот на град Скопје, но и мнозинството во светот на градот Скопје, предводено од ВМРО-ДПМНЕ е да излезат јавно и да им се извинат на граѓаните, бидејќи дозволија да се ...

Над 1.100 тони смет е собран во последните два дена во Скопје

Во Центар - 13.07.2023

Екипите на JП Комунална хигиена – Скопје во последните два дена извршија засилени активности, во рамките на кои се собрани и транспортирани вкупно 1.130 тони комунален отпад од контејнери поставени на јавни површини, како и од канти наменети за ...

Одговорност и да не се повтори: Советот ја задолжи Арсовска редовно да ја одржува хигиената во Град Скопје

Република - 13.07.2023

Советниците на град Скопје на седмата вонредна седница ги донесоа заклучоците по единствената точка на дневен ред за актуелната состојба со комунална хигиена, со цел спречување на еколошка катастрофа и појава на заразни болести.

Советот на Град Скопје наложи редовно миење на улиците и дезинфекција околу контејерите

Независен - 13.07.2023

Советниците на град Скопје на седмата вонредна седница ги донесоа заклучоците по единствената точка на дневен ред за актуелната состојба со комунална хигиена, со цел спречување на еколошка катастрофа и појава на заразни болести.

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ ја задолжија Арсовска редовно да го чисти Градот: Скопје не смее пак да се „дави“ во ѓубре

Нетпрес - 13.07.2023

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во град Скопје изгласа заклучоци со кои се задолжува градоначалничката Данела Арсовска и градот Скопје да извршат низа мерки за утврдување на одговорност кај надлежните за скандалот со ѓубрето, како и ...

Шутаров: Состојбата со сметот во Скопје е крајно сериозна, предлагаме повеќе мерки

Press24 - 13.07.2023

Скопје ова не го заслужува, а најмалку од се што можат да направат и градоначалникот на град Скопје, но и мнозинството во светот на градот Скопје, предводено од ВМРО-ДПМНЕ е да излезат јавно и да им се извинат на граѓаните, бидејќи дозволија да се ...

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата донесоа заклучок и ја задолжија Данела Арсовска со низа задачи

Точка - 13.07.2023

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во Град Скопје изгласа заклучоци, со кои се задолжуваат градоначалничката Данела Арсовска и Градот Скопје да извршат низа мерки за утврдување одговорност кај надлежните за скандалот со ѓубрето, како и ...

(Видео) Шутаров: Состојбата со сметот во Скопје е крајно сериозна, предлагаме повеќе мерки

Точка - 13.07.2023

Состојбата во градот е крајно сериозна, или крајно сериозно ќе ѝ пристапиме или на крајот на мандатот ќе немаме ниту град, ниту институции, ниту јавни претпријатија, порача советникот од СДСМ во Советот на Град Скопје, Гордан Шутаров.

Во тек е вонредната седница на Советот на град Скопје за состојбата со комуналната хигиена

Бизнис Вести - 13.07.2023

Советниците на град Скопје на денешната вонредна седма седница изгласаа дека има потреба за одржување на вонредна седница, поради случувањата со комуналната хигиена и комуналното претпријатие.

Советот на град Скопје донесе заклучоци со кои бара одговорност за сите кои учествувале во креирањето на состојбите во ...

Опсервер - 13.07.2023

Советниците на град Скопје на седмата вонредна седница ги донесоа заклучоците по единствената точка на дневен ред за актуелната состојба со комунална хигиена, со цел спречување на еколошка катастрофа и појава на заразни болести.

Советот на град Скопје донесе заклучоци со кои бара одговорност за сите кои учествувале во креирањето на состојбите во ...

4NEWS - 13.07.2023

Советниците на град Скопје на седмата вонредна седница ги донесоа заклучоците по единствената точка на дневен ред за актуелната состојба со комунална хигиена, со цел спречување на еколошка катастрофа и појава на заразни болести.

Јанчева: Градоначалничке, дадете си оставка…

Expres - 13.07.2023

Координаторката на советничката група предводена од СДСМ, Љубица Јанчева, побара од градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, да си даде оставка откако денеска не се појави на вонредната седница на Советот на Градот, на која требаше да се ...

Шутаров: Арсовска и мнозинството во Советот од ВМРО-ДПМНЕ јавно да се извинат за состојбата што свесно ја дозволија

Локално - 13.07.2023

Во овој момент е невозможно да се воспостави формална комуникација на ниво на органи и тоа само го отежнува функционирањето на Градот, а во спротивно со кооперативност меѓу двете страни ќе се олесни и подобри функционирањето на Градот, кажа ...

Шутаров: 24 часа Град Скопје ништо не преземаше со блокадите во КХС за да креира медиумска фама

Frontline - 13.07.2023

Ситуацијата на која сите бевме сведоци викендот што се случуваше на улиците во Скопје е трета во низата ситуации во последните година и половина што му се случуваат на Град Скопје за првпат во историјата, истакна советникот на СДСМ, Гордан Шутаров ...

Советот на град Скопје донесе заклучоци со кои бара одговорност за сите кои учествувале во креирањето на состојбите во ...

Frontline - 13.07.2023

Советниците на град Скопје на седмата вонредна седница ги донесоа заклучоците по единствената точка на дневен ред за актуелната состојба со комунална хигиена, со цел спречување на еколошка катастрофа и појава на заразни болести.

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата донесоа Заклучок и ја задолжија Данела Арсовска со низа задачи, за скопјани да ...

Опсервер - 13.07.2023

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во град Скопје изгласа заклучоци со кои се задолжува градоначалничката Данела Арсовска и градот Скопје да извршат низа мерки за утврдување на одговорност кај надлежните за скандалот со ѓубрето, како и ...

Вонредна седница на Советот на град Скопје за состојбата со комуналната хигиена

MakPress - 13.07.2023

Советниците на град Скопје на денешната вонредна седма седница изгласаа дека има потреба за одржување на вонредна седница, поради случувањата со комуналната хигиена и комуналното претпријатие.

Советот на град Скопје бара одговорност за сите кои учествувале во креирањето на состојбите во ЈП „Комунална хигиена“

CivilMedia - 13.07.2023

Советниците на град Скопје на седмата вонредна седница ги донесоа заклучоците по единствената точка на дневен ред за актуелната состојба со комунална хигиена, со цел спречување на еколошка катастрофа и појава на заразни болести.

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Заклучок и ја задолжија Арсовска со низа задачи, за скопјани да имаат чисти ...

MakPress - 13.07.2023

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во град Скопје изгласа заклучоци со кои се задолжува градоначалничката Данела Арсовска и градот Скопје да извршат низа мерки за утврдување на одговорност кај надлежните за скандалот со ѓубрето, како и ...

Кој е виновен што Скопје се пренатрупа со ѓубре?! Ќе има ли одговорност?!

Expres - 13.07.2023

Жестока дебата со навреди, барање оставка и одговорност започна вонредната седница на град Скопје, откако советниците дознаа за отсуството на градоначалничката Арсовска. Вонредната седница беше закажана поради актуелната состојба со комунална ...

„Комунална хигиена“ за два дена подигна 1130 тони отпад

Фокус - 12.07.2023

Во текот на изминатите два дена, екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје реализираа засилени активности во чии што рамки беа подигнати и транспортирани вкупно 1130 тони комунален отпад од контејнерите поставени на јавни површини, како и од кантите ...

Спасовски за „Студио 10“: Ако здравјето на граѓаните е загрозено, сите кои помогнаа Скопје да се дави во ѓубре ќе ...

24 Вести - 12.07.2023

Навистина ниту Скопје, ниту граѓаните не го заслужија ова што се случи изминатите денови. Еколошка катастрофа која го загрозува здравјето и животот на граѓаните. И без да навлегуваме во причините – ова е катастрофа.

Скопски Комуналец објави дека за два дена собрале 1.130 тони отпад

МКД - 12.07.2023

Во текот на изминатите два дена, екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје реализираа засилени активности во чиишто рамки беа подигнати и транспортирани вкупно 1.130 тони комунален отпад од контејнерите поставени на јавни површини, како и од кантите ...

(ФОТО) По блокадата, комуналците собрале 1 130 тони отпад низ Скопје за два дена

360 степени - 12.07.2023

Отстранети се и 250 кубни метри отпад од приближно дваесет диви депонии лоцирани во сите скопски општини По тридневната блокада на јавното претпријатие „Комунална хигиена – Скопје“, вработените во текот на последниве два дена, досега собрале вкупно ...

Комични изјави даде Ѓорѓиевски штитејќи ја политичката банда на која припаѓа, реплицира Комуналец

МКД - 12.07.2023

Во отсуство на поелоквентен израз на комичната прес-конференција на градоначалникот на општина Кисела Вода, сакаме да го информираме - иако не сме сигурни дали ќе успее да разбере - дека со две камиончиња од по 800 килограми носивост, на ниту еден ...

Ѓубрето во Долно и Горно Лисиче си остана на улица и ги намами стаорците, Комуналец секој ден на жителите им вели „ќе ...

МКД - 12.07.2023

Делови од Скопје и натаму се полни со ѓубре. Неподнослив е мирисот што се шири од ѓубрето кое втора недела стои по улиците. Меѓу останатите општини, неисчистени се и делови од општина Аеродром, односно Горно и Долно Лисиче.

Делови од Скопје и натаму со ѓубре

Алсат-М - 12.07.2023

И покрај високите температури, голем дел од жителите на Скопје поминаа уште една ноќ со затворени прозорци поради неподносливиот мирис на ѓубрето кое се уште не е исчистено на одредени места.

Комунална хигиена со реакција до Ѓорѓиевски: Со две камиончиња не помогнаа во кризата која ја предизвикаа тој и ...

Вечер Прес - 12.07.2023

Јавното претпријатие Комунална хигиена – Скопје, испратија реакција по повод прес конференцијата на градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски. „Во отсуство на поелоквентен израз на комичната прес-конференција на градоначалникот на ...

Комунална хигиена со реакција до Ѓорѓиевски: Со две камиончиња на ниту еден начин не помогнаа во кризата која ја ...

ТВ21 - 12.07.2023

Од ЈП Комунална Хигиена Скопје денеска испратија реакција по повод прес конференцијата на градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски. „Во отсуство на поелоквентен израз на комичната прес-конференција на градоначалникот на општина Кисела ...

Скопје уште гние: Дел од контејнерите испразнети, ама не и депониите околу нив

Алфа - 12.07.2023

Скопје уште гние. Контејнери се празнат, ама не и депониите околу нив. Вака изгледаа добар дел од скопските улици изутрината. Граѓаните се чудат, како е можно службите да ги испразнат контејнерите, ама брда депонии да остават околу нив – што се ...

„Комунална хигиена“: Во изминатите два дена подигнати 1.130 тони отпад

Макфакс - 12.07.2023

Во текот на изминатите два дена, екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје реализираа засилени активности во чиишто рамки беа подигнати и транспортирани вкупно 1130 тони комунален отпад од контејнерите поставени на јавни површини, како и од кантите ...

БАШ БЕВМЕ ЗАТРУПАНИ: Скопјани за овие неколку дена произвеле 1.130 тони отпад!

Фактор - 12.07.2023

Во текот на изминатите два дена, екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје реализираа засилени активности во чиишто рамки беа подигнати и транспортирани вкупно 1130 тони комунален отпад од контејнерите поставени на јавни површини, како и од кантите ...

ЈП Комунална хигиена – Скопје подигна 1130 тони отпад во текот на изминатите два дена

А1 On - 12.07.2023

ЈП Комунална хигиена-Скопје во текот на изминатите два дена реализираа засилени активности во чиишто рамки беа подигнати и транспортирани вкупно 1130 тони комунален отпад од контејнерите поставени на јавни површини.

Во трудовиот инспекторат пристигна претставката за отказите на вработените во „Комунална Хигиена“, инспекторите ќе ...

Слободен Печат - 12.07.2023

Во Државниот инспекторат за труд денеска пристигна претставката испратена од репрезентативниот синдикат СУТКОЗ која се однесува на повредата на правата на вработените во „Комунална хигиена“ кои добија откази.

Откако го оставија градот да тоне во смет „Комунална хигиена“ се пофалија дека отстраниле 1.130 тони отпад

Lider - 12.07.2023

Во текот на изминатите два дена екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје реализираа засилени активности во чии рамки беа подигнати и транспортирани вкупно 1.130 тони комунален отпад од контејнерите поставени на јавни површини, како и од кантите ...

Фото: Испразнети дел од контејнерите, но не и ѓубрето околу нив

Скопје инфо - 12.07.2023

Хаосот кој се создаде со ѓубрето во изминатите денови во Скопје сè уште не може да се исчисти, иако екипите на „Комунална хигиена“ се на терен и ги празнат контејнерите. „Комунална хигиена“ ги чисти контејнерите, но не и ѓубрето околу нив од кое се ...

„Комунална хигиена“ за два дена отстрани 1.130 тони отпад

Скопје инфо - 12.07.2023

Во текот на изминатите два дена екипите на ЈП „Комунална хигиена“ - Скопје реализираа засилени активности во чии рамки беа подигнати и транспортирани вкупно 1.130 тони комунален отпад од контејнерите поставени на јавни површини, како и од кантите ...

Комунална хигиена: Ѓорѓиевски на ниту еден начин не помогнал во справувањето со кризата која ја предизвикаа токму тој и ...

24Инфо - 12.07.2023

За оставањето на сметот пред портите на ЈП Дрисла, од страна на општините, кое како телевизиско шоу се пренесуваше и во живо на социјалните мрежи, почнаа да фрчат казни од Градот Скопје. Покрај општината Кисела Вода, за депонирање на отпад казна ...

Комунална хигиена му одговори на Ѓорѓиевски: Срамота е да си градоначалник, а да немаш основно познавање на ...

Press24 - 12.07.2023

Јавното претпријатие Комунална хигиена му одговори на градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски. Оттаму обвинуваат дека блокадата на Јавното претпријатие е организирана токму од „политичката банда на која припаѓа Ѓорѓиевски.

„Комунална хигиена“: Во изминатите два дена подигнати 1.130 тони отпад

Press24 - 12.07.2023

Во текот на изминатите два дена екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје реализираа засилени активности во чии рамки беа подигнати и транспортирани вкупно 1.130 тони комунален отпад од контејнерите поставени на јавни површини, како и од кантите ...

ЈП Комунална хигиена-скопје подигна 1130 тони отпад во текот на изминатите два дена

Centar - 12.07.2023

Во текот на изминатите два дена, екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје реализираа засилени активности во чиишто рамки беа подигнати и транспортирани вкупно 1130 тони комунален отпад од контејнерите поставени на јавни површини, како и од кантите ...

„Комунална хигиена“ до Ѓорѓиевски: Срамота е да си градоначалник, а да немаш основно познавање на функционирањето на ...

Скопје инфо - 12.07.2023

Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ попладнево преку соопштение реагираше на денешната прес конференција на градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски на која обвини градоначалничката Арсовска дека не си ги знае своите ингеренции.

„Комунална хигиена“: Во изминатите два дена подигнати 1.130 тони отпад

Точка - 12.07.2023

Во текот на изминатите два дена екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје реализираа засилени активности во чии рамки беа подигнати и транспортирани вкупно 1.130 тони комунален отпад од контејнерите поставени на јавни површини, како и од кантите ...

За два дена Комунална хигиена подигнала 1.130 тони отпад

Мета - 12.07.2023

Комунална хигиена-Скопје продолжува да го собира и транспортира комуналниот отпад на територијата на градот Скопје според стандардната динамика, велат од претпријатието Во текот на изминатите два дена беа подигнати и транспортирани вкупно 1130 тони ...

ЈП Комунална хигиена – Скопје подигна 1130 тони отпад во текот на изминатите два дена

Опсервер - 12.07.2023

ЈП Комунална хигиена-Скопје соопшти дека во текот на изминатите два дена подигна и транспортира вкупно 1130 тони комунален отпад од контејнерите поставени на јавни површини. Отстранети се 250 кубни метри отпад од приближно дваесет диви депонии ...

Дел од контејнерите испразнети, ама зошто никој не ги собира депониите околу нив?!

Expres - 12.07.2023

Наместо да се собира од кантите, ѓубрето се расфрла околу нив и шири зарази. Иако контејнерите се празнат, брдо од депонија е распослано околу нив. Ваква е сликата на дел од Скопје, посебно помалите улици од каде се шири ужасна миризба од сметот што ...

(ВИДЕО): Комунална хигиена глуми дека го собира ѓубрето

Zoom - 12.07.2023

На една локација во скопски Аеродром камион на ЈП Комунална хигиена празни контејнер додека ѓубрето околу него останува несобрано. Дали камионот бил преполн или ѓубрето околу контејнерот не е обврска на КСХ останува непознато, но очигледно е дека ...

Комунална хигиена прес-конференцијата на Ѓорѓиевски ја нарече комична: Овој пат се преигравте

Скопје1 - 12.07.2023

Во отсуство на поелоквентен израз на комичната прес-конференција на градоначалникот на општина Кисела Вода, сакаме да го информираме – иако не сме сигурни дали ќе успее да разбере – дека со две камиончиња од по 800 килограми носивост, на ниту еден ...

Градоначалникот Герасимовски парично ги награди хигиеничарите од ПОЦ

MakPress - 12.07.2023

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски им додели награден бонус на хигиеничарите од комуналната служба на ЈП „ПОЦ“. Како што информираат до општината вчера од раните утрински часови над 50 вработени биле ангажирани да ги чистат ...

Комунална хигиена со реакција до Ѓорѓиевски: Срамота е да си градоначалник, а да немаш основно познавање на ...

4NEWS - 12.07.2023

Од ЈП Комунална Хигиена Скопје денеска испратија реакција по повод прес конференцијата на градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски. „Во отсуство на поелоквентен израз на комичната прес-конференција на градоначалникот на општина Кисела ...

МВР и Обвинителството уште без предмет по сопствена иницијатива за натрупаното ѓубре во Скопје

Сакам да кажам - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека цело време е во координација со обвинител и ако се утврдат елементи на кривично дело за сите сторители кои придонесоа Скопје да се претвори во заразна депонија, ќе бидат поднесени ...

Спасовски: Поднесена кривична пријава за насилство во случајот со блокада на ЈП Комунална Х

Канал5 - 11.07.2023

Согласно доказите, можно е кривични пријави да има за сите сторители што придонесоа градот да се дави во смет. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека е поднесена една кривична пријава за насилство во случајот со блокада на ЈП ...

Се чисти во сите скопски општини, велат од Комунална хигиена

МКД - 11.07.2023

Како и во текот на вчерашното попладне и вечер, така и во текот на денешниот ден екипите на Комунална хигиена продолжуваат со засилена динамика да го подигнуваат комуналниот отпад од поставените контејнери и кантите во индивидуалните домаќинства на ...

Градоначалникот Герасимовски им се заблагодари и парично ги награди хигиеничарите од ПОЦ

Канал5 - 11.07.2023

Благодарност и награден бонус им додели градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски на хигиеничарите од комуналната служба на ЈП „ПОЦ“. Вчера од раните утрински часови над 50 вработени беа ангажирани да ги чистат купиштата ѓубре во сите ...

Спасовски: Ако се покаже дека има елементи, ќе бидат поднесени кривични пријави за сите што придонесоа главниот град да ...

360 степени - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи вели дека се во постојана координација со обвинител и доколку се утврдат елементи на кривично дело за сите сторители кои, како што вели тој, придонесоа за главниот град да се дави во смет, можно е да бидат поднесени ...

Вработени кои протестираа пред „Комунална хигиена“ добија откази

Телма - 11.07.2023

Протестираа, како што велат за леб, а добија откази. 27 вработени во „ Комунална хигиена“, се отпуштени од работа, а за тоа дознале синоќа доаѓајќи во трета смена, кога го виделе листот на огласната табла со нивните имиња и презимиња.

Скопје се враќа во комунална нормала

360 степени - 11.07.2023

Ние сме големо семејство, но секој своја куќа има, секој со своите деца си живее. Ние сме со генерации тука, не е дека некој вчера ги вработил луѓето. Имаме луѓе со по 40 години стаж, овде што работат… Гледам мафијаши, ѓубре товараме, а мафијаши.

Откази за 27 вработени во Комунална хигиена

Р.С.Европа - 11.07.2023

Дваесет и седум вработени во „Комунална хигиена“ добиле откази. За отказот дознале вечерта на 10 јули, кога дошле трета смена на работа. Од синдикалната организација на Комунална хигиена велат дека од новите 27 луѓе кои добија отказ, само против ...

Управниот и надзорниот одбор на „Дрисла“ да поведе постапка против директорот, ќе бара советничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 11.07.2023

Стефан Андоновски, советник во Советот на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ на денешната панел дискусија „Предизвиците на главниот град и локалната самоуправа како сервис на граѓаните“ рече дека на следната седница на Советот на Градот советничка група на ...

27 откази во Комунална хигиена, Скопје се уште се „дави“ во ѓубре

24 Вести - 11.07.2023

Откази од ЈП Комунална хигиена добија уште 27 вработени, кои за тоа дознале синоќа доаѓајќи трета смена на работа. Меѓу отпуштените има и вработени кои учествуваа во блокадите пред претпријатието. Дел од нив денеска ги добија отказните решенија.

Спасовски најави кривична одговорност за сите кои го ставиле здравјето на граѓаните во ризик

Сител - 11.07.2023

Сите кои придонеле Скопје да стане депонија, се соочуваат со кривична пријава. Министерство за внатрешни работи ќе истражува кој го попречувал собирањето на комуналниот смет. Виновниците ќе се бараат во извештајот кој го подготвуваат Инспекторатот ...

Откази за 27 вработени во ЈП„Комунална хигиена“ во Скопје

Фокус - 11.07.2023

Откази од ЈП„Комунална хигиена“ добиле уште 27 вработени, кои за тоа дознале синоќа доаѓајќи трета смена на работа. Тие велат дека на листот на оглсната табла со отпуштени ги виделе и нивните имиња, иако со децении работат во претпријатието.

Спасовски: Ќе има пријави ако има елементи на кривично дело за еколошка катастрофа со сметот во Скопје

Фокус - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски најави дека полицијата ќе поднесе пријави доколку се утврдат елементи на кривично дело за загрозување на животната средина, откако Скопје неколку дена се давеше во ѓубре, бидејќи вработените во ...

Спасовски: Согласно доказите, можно е кривични пријави да има за сите сторители што придонесоа градот да се дави во ...

Бриф - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека е поднесена една кривична пријава за насилство во случајот со блокада на ЈП Комунална хигиена-Скопје. -Поради тоа што завчера вечерта, откако тргнаа со работа работниците на „Комунална ...

Ако се утврдат елементи на кривично дело во Комунална, Спасовски најави дека ќе следуваат кривични пријави

Слободен Печат - 11.07.2023

Во случајот со блокадата на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски информираше дека е поднесена една кривична пријава за насилство. Како што соопшти тој, пријавата е веќе процесуирана до Јавното ...

„Комунална“: Со засилени активности се собира ѓубрето во Скопје

Макфакс - 11.07.2023

Во текот на вчерашниот ден, екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје, во втората и во третата смена, реализирале засилени активности за собирање и транспорт на комуналниот отпад во сите скопски општини, велат од Јавното претпријатие.

Спасовски: Согласно доказите, можно е кривични пријави да има за сите сторители што придонесоа градот да се дави во ...

ТВ21 - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека е поднесена една кривична пријава за насилство во случајот со блокада на ЈП Комунална хигиена-Скопје. -Поради тоа што завчера вечерта, откако тргнаа со работа работниците на „Комунална ...

Екипите на Kомунална хигиена засилено го собираат ѓубрето во Скопје

Либертас - 11.07.2023

Во текот на вчерашниот ден, екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје, во втората и во третата смена, реализираа засилени активности за собирање и транспорт на комуналниот отпад во сите скопски општини.

Комунална збирштина глумеше Тиенанмен

Нова ТВ - 11.07.2023

СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА Партија вчера објави војна на државата. И тоа не една, туку повеќе. Си ги мереа силите и се пресметуваа преку собирањето ѓубре, покажувајќи до кое дно се стигнати во практикувањето на моќта и разбирањето на демократијата.

(Видео) Ако здравјето на граѓаните е загрозено, сите што помогнаа Скопје да се дави во ѓубре ќе добијат кривични ...

Макфакс - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, тврди дека ако се покажат точни информациите дека иселеници примале плата од „Комунална хигиена“ – секој ќе си сноси одговорност. Тој е дециден: „Нема да имаме отстапка за ниту една ситуација, ова ...

ОДГОВОРНИ НА БЛОКОВИ, СОБИРАЧИ НА СМЕТ, ВОЗАЧИ, ЧИСТАЧ... - еве кој тип на вработени од вкупно 27 добија откази од ...

Фактор - 11.07.2023

Нема милост за учесниците во протестите во Комунална хигиена. Синоќа во тензична атмосфера се поделени уште 27 откази. Тоа го дознале откако отишле на работа во трета смена, каде се прочитале на огласната табла.

Спасовски: Ги чекаме инспекторите, ќе има пријава за давење на Скопје во смет

Фактор - 11.07.2023

Министерот за надворешни работи Оливер Спасовски денеска пред медиумите рече дека во координација со Обвинителството се чекаат извештаи од инспекторатите за последиците од несобраниот смет во Скопје, по што најверојатно ќе следува кривична пријава ...

Градоначалникот Герасимовски парично ги награди хигиеничарите од ПОЦ

Бриф - 11.07.2023

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски им додели награден бонус на хигиеничарите од комуналната служба на ЈП „ПОЦ“. Како што информираат до општината вчера од раните утрински часови над 50 вработени биле ангажирани да ги чистат ...

Градоначалникот нa Центар парично ги награди хигиеничарите кои ги чистеа купиштата ѓубре

Макфакс - 11.07.2023

Благодарност и награден бонус им додели градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски на хигиеничарите од комуналната служба на ЈП „ПОЦ“. Вчера од раните утрински часови над 50 вработени беа ангажирани да ги чистат купиштата ѓубре во сите ...

Спасовски на иста линија со Арсовска: Ќе одговараат тие што земале плата, а не доаѓале на работа

А1 On - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски информираше дека МВР поднело кривична пријава за насилство за случајот во кој еден работник ЈП „Комунална хигиена“ беше нападнат од колегите затоа што решил да собира смет, наместо да штрајкува со нив.

Комунална збирштина глумеше Тиенанмен

Либертас - 11.07.2023

Партија вчера објави војна на државата. И тоа не една, туку повеќе. Си ги мереа силите и се пресметуваа преку собирањето ѓубре, покажувајќи до кое дно се стигнати во практикувањето на моќта и разбирањето на демократијата.

ЌЕ „ЛЕТААТ“ КРИВИЧНИ ЗА ДАВЕЊЕТО НА СКОПЈЕ ВО СМЕТ Спасовски ги чека извештаите, најави дека нема да има отстапка за ...

+инфо - 11.07.2023

Министерот ја потврди и претходната информација на МВР дека веќе поднесена е една кривична пријава за насилство откако во неделата вечерта тргнаа со работа работниците на Комунална хигиена, а неколку од нив беа нападнати од едно лице-нивни колега.

Спасовски: Ако се покаже дека има елементи ќе бидат поднесени кривични пријави за сите кои придонесоа главниот град да ...

Алсат-М - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека го чека записникот од надлежните инспектори кои на терен ја контролирале состојбата со преполните контејнери и со, како што вели еколошката катастрофа која го загрозува здравјето и животот на ...

Спасовски: Ќе има одговорност за давање плати на тие што не доаѓале на рабата

Либертас - 11.07.2023

Ако имало недоследности, ако имало давање плати на тие што не доаѓале на рабата, ќе одговараат, нема да има отстапки. Треба да се стави крај на политиканството, изјави денеска Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи во однос на случувањата во ...

Нови 27 откази во скопска Комунална хигиена

Алсат-М - 11.07.2023

Уште 27 вработени во ЈП Комунална хигиена во Скопје синоќа добиле откази. Тоа го дознале откако отишле на работа во трета смена, каде се прочитале на огласната табла. Избрканите се учесниците во протестите, а 10 од нив биле на позиција „одговорни на ...

Откако дозволи Скопје да стане депонија, Арсовска вели нема да дозволи штета врз македонските граѓани

Република - 11.07.2023

Скопската градоначалничка Данела Арсовска се огласи на Фејсбук со порака дека екипите на Комунална хигиена се на терен, а состојбата на претпријатието се нормализира. напиша Арсовска на Фејсбук.

12 градоначалници здружно со конкретни барања за решение за ѓубрето, на средбата не се појавија Арсовска, Јакимовски, ...

Република - 11.07.2023

Скопскиот плански регион бара итно постапување од Јавното претпријатие „Комунална хигиена Скопје“ во решавање на проблемот со комуналната хигиена. На денешната итна седница во врска со комуналната хигиена во рамките на Град Скопје, Советот на ...

Скопска пожарна ги мие улиците, Паркови и зеленила собира смет – градот два дена во ѓубре

Република - 11.07.2023

Градоначалниците на скопските општини Аеродром и на Кисела Вода, Тимчо Муцунски и Орце Ѓорѓиевски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, пред депонијата „Дрисла“ интервенираат депонијата да го прими ѓубрето што тие саморганизирано го собираа вечерва низ ...

Дардишта за вработувањата во КХС: Големо семејство сме, сѐ е согласно закон

Нетпрес - 11.07.2023

Поранешниот синдикален лидер во „Комунална хигиена“, Дели Дардишта призна дека дел од неговата фамилија е вработена во претпријатието. – Вистина е дека ние сме големо семејство, но секој има своја куќа, секој си живее со своите деца.

Отпуштени 27 вработени во „Комунална хигиена“

Нетпрес - 11.07.2023

Откако вработените во ЈП „Комунална хигиена“ го блокираа претпријатието и три дена не собираа смет во Скопје, листа со 27 имиња на отпуштени работници на огласната табла ги пречекала синоќа работниците во трета смена.

„Комунална хигиена“ тврди: Работиме засилено

Независен - 11.07.2023

Наспроти впечатокот на граѓаните дека контејнерите низ градот и натаму се полни и дека бавно оди отстранувањето на ѓубрето, од „Комунална хигиена“ пратија фотографии од нивната акција со порака дека засилено работат на проблемот.

„Комунална“: Со засилени активности се собира ѓубрето во Скопје

Centar - 11.07.2023

Во текот на вчерашниот ден екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје во втората и во третата смена реализирале засилени активности за собирање и транспорт на комуналниот отпад во сите скопски општини, велат од Јавното претпријатие.

Видео: Комунална хигиена глуми дека го собира ѓубрето

24Инфо - 11.07.2023

На една локација во скопски Аеродром камион на ЈП Комунална хигиена празни контејнер додека ѓубрето околу него останува несобрано. Дали камионот бил преполн или ѓубрето околу контејнерот не е обврска на КСХ останува непознато, но очигледно е дека ...

ФОТО | Екипите на ЈП “Комунална хигиена“- Скопје со засилени активности за собирање и транспорт на комуналниот отпад во ...

Во Центар - 11.07.2023

Во текот на вчерашниот ден, екипите на ЈП „ Комунална хигиена “-Скопје, во втората и во третата смена спроведувале засилени активности за собирање и транспорт на комуналниот отпад во сите скопски општини.

Спасовски за случајот со Комунална хигиена: Ќе одговараат тие што земале плата, а не доаѓале на работа

Република - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски информираше дека МВР поднело кривична пријава за насилство за случајот во кој еден работник ЈП „Комунална хигиена“ беше нападнат од колегите затоа што решил да собира смет, наместо да штрајкува со нив.

„Ако здравјето на граѓаните е загрозено, сите кои помогнаа Скопје да се дави во ѓубре ќе добијат кривични пријави“, ...

Скопје инфо - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски кажа дека ако се покажат за точни информациите дека иселеници земаат плата од „Комунална хигиена“, секој ќе мора да одговара пред законот. Спасовски посочи дека нема да има отстапки за никого и најави ...

Екипите на ЈП Комунална хигиена- Скопје со засилени активности за собирање и транспорт на комуналниот отпад во градот ...

Република - 11.07.2023

Во текот на вчерашниот ден, екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје, во втората и во третата смена, реализираа засилени активности за собирање и транспорт на комуналниот отпад во сите скопски општини.

Сите што помогнаа Скопје да се дави во ѓубре може да добијат кривични

Н.Македонија - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, тврди дека ако се покажат точни информациите дека иселеници примале плата од „Комунална хигиена“ – секој ќе си сноси одговорност. Тој е дециден: „Нема да имаме отстапка за ниту една ситуација, ова ...

Вработени кои протестираа пред „Комунална хигиена“ добија откази

Скопје инфо - 11.07.2023

27 вработени во „Комунална хигиена“ синоќа дознале дека се отпуштени од работа, кога го виделе листот на огласната табла со нивните имиња и презимиња. Вработените кои протестираа не се спасија од најавата на директорката Косана Мазнева за нови ...

Дваесет и седум вработени во „Комунална хигиена“ добиле откази

Денешен - 11.07.2023

Дваесет и седум вработени во „Комунална хигиена“ добиле откази. За отказот дознале вечерта на 10 јули, кога дошле трета смена на работа. Од синдикалната организација на Комунална хигиена велат дека од новите 27 луѓе кои добија отказ, само против ...

Градоначалникот нa Центар парично ги награди хигиеничарите кои ги чистеа купиштата ѓубре

Press24 - 11.07.2023

Благодарност и награден бонус им додели градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски на хигиеничарите од комуналната служба на ЈП „ПОЦ“. Вчера од раните утрински часови над 50 вработени беа ангажирани да ги чистат купиштата ѓубре во сите ...

Градоначалникот Герасимовски парично ги награди хигиеничарите од ПОЦ

Независен - 11.07.2023

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски им додели награден бонус на хигиеничарите од комуналната служба на ЈП „ПОЦ“. Како што информираат до општината вчера од раните утрински часови над 50 вработени биле ангажирани да ги чистат ...

Градоначалникот нa Центар парично ги награди хигиеничарите кои ги чистеа купиштата ѓубре

24Инфо - 11.07.2023

Благодарност и награден бонус им додели градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски на хигиеничарите од комуналната служба на ЈП „ПОЦ“. Вчера од раните утрински часови над 50 вработени беа ангажирани да ги чистат купиштата ѓубре во сите ...

(ВИДЕО) Спасовски најави кривична одговорност за оние кои примале плата, а не оделе на работа во „Комунална Хигиена“

Lider - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, тврди дека ако се покажат точни информациите дека иселеници примале плата од „Комунална хигиена“ – секој ќе си сноси одговорност, пренесува Макфакс .

Дардишта реагира: Со генерации сме во „Комунална хигиена“, камо среќа да не работиме во ѓубре

Скопје инфо - 11.07.2023

Поранешниот синдикален лидер во „Комунална хигиена“, Дели Дардишта призна дека дел од неговата фамилија е вработена во претпријатието. - Вистина е дека ние сме големо семејство, но секој има своја куќа, секој си живее со своите деца.

27 лица добија решение да го напуштат работното место во Kомунална хигиена – Скопје

Во Центар - 11.07.2023

27 вработени во Комунална хигиена се известени за одлуката да го напуштат работното место. Наведените во списокот тврдат дека ваквата одлука дошла по тридневниот протест што го организирале во компанијата.

Откако и утрово тонеме во ѓубре, градоначалниците ќе разговараат за одземање на ингеренциите на ЈП „Комунална хигиена”

Република - 11.07.2023

Иако синоќа дел од камионите на „Комунална хигиена“ со полициска асистенција излегоа да чистат, а дел од скопските градоначалници се самоорганизираа и со помош на други градови собраа дел од насобраното ѓубре, сепак неколкудневното таложење и ...

На вработените во „Комунална хигиена“ платата не им е зголемена за 2.175 денари, туку само за 864, вели претседателот ...

Република - 11.07.2023

Основната причина која што ја истакнаа вработените од „Комунална хигиена“ – Скопје е неусогласувањето на нивните плати со растот на минималната плата што е законска обврска од месец март согласно член 4 од Законот за усогласување на останатите плати ...

Поднесена кривична пријава за насилство во случајот со блокада на ЈП Комунална хигиена

Нетпрес - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека е поднесена една кривична пријава за насилство во случајот со блокада на ЈП Комунална хигиена-Скопје. -Поради тоа што завчера вечерта, откако тргнаа со работа работниците на „Комунална ...

Спасовски: Сите што помогнаа Скопје да се дави во ѓубре ќе добијат кривични пријави

Независен - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, тврди дека ако се покажат точни информациите дека иселеници примале плата од „Комунална хигиена“ – секој ќе си сноси одговорност. Тој е дециден: „Нема да имаме отстапка за ниту една ситуација, ова ...

Спасовски: Ако здравјето на граѓаните е загрозено, сите кои помогнаа Скопје да се дави во ѓубре ќе добијат кривични ...

Кајгана - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски тврди дека ако се покажат за точни информациите дека иселеници земаат плата од „Комунална хигиена“ – секој еден ќе сноси одговорност. Тој е дециден: „Нема да имаме отстапка, за ниту една ситуација, ...

„Комунална“: Со засилени активности се собира ѓубрето во Скопје

Точка - 11.07.2023

Во текот на вчерашниот ден екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје во втората и во третата смена реализирале засилени активности за собирање и транспорт на комуналниот отпад во сите скопски општини, велат од Јавното претпријатие.

Градоначалникот нa Центар парично ги награди хигиеничарите кои ги чистеа купиштата ѓубре

Кајгана - 11.07.2023

Благодарност и награден бонус им додели градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски на хигиеничарите од комуналната служба на ЈП „ПОЦ“. Вчера од раните утрински часови над 50 вработени беа ангажирани да ги чистат купиштата ѓубре во сите ...

Градоначалникот нa Центар парично ги награди хигиеничарите кои ги чистеа купиштата ѓубре

Точка - 11.07.2023

Благодарност и награден бонус им додели градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски на хигиеничарите од комуналната служба на ЈП „ПОЦ“. Вчера од раните утрински часови над 50 вработени беа ангажирани да ги чистат купиштата ѓубре во сите ...

(Видео) Ако здравјето на граѓаните е загрозено, сите што помогнаа Скопје да се дави во ѓубре ќе добијат кривични ...

Точка - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, тврди дека ако се покажат точни информациите дека иселеници примале плата од „Комунална хигиена“ – секој ќе си сноси одговорност. Тој е дециден: „Нема да имаме отстапка за ниту една ситуација, ова ...

Спасовски: Можно е да поднесеме кривични пријави за сите кои придонесоа градот да се дави во смет

MakPress - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека е поднесена една кривична пријава за насилство во случајот со блокада на ЈП Комунална хигиена-Скопје. -Поради тоа што завчера вечерта, откако тргнаа со работа работниците на „Комунална ...

Комунална збирштина глумеше Тиенанмен

CivilMedia - 11.07.2023

Партија вчера објави војна на државата. И тоа не една, туку повеќе. Си ги мереа силите и се пресметуваа преку собирањето ѓубре, покажувајќи до кое дно се стигнати во практикувањето на моќта и разбирањето на демократијата.

Спасовски: Согласно доказите, можно е кривични пријави да има за сторителите што придонесоа градот да се дави во смет

CivilMedia - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека е поднесена една кривична пријава за насилство во случајот со блокада на ЈП Комунална хигиена-Скопје. Во врска со попречената работа во Комунална хигиена, очекува денеска да биде доставен ...

Можни се кривични за сите што придонесоа Скопје да се дави во смет, вели Спасовски

Frontline - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека е поднесена една кривична пријава за насилство во случајот со блокада на ЈП Комунална хигиена-Скопје. -Поради тоа што завчера вечерта, откако тргнаа со работа работниците на „Комунална ...

Спасовски: Согласно доказите, можно е кривични пријави да има за сите сторители што придонесоа градот да се дави во ...

Zoom - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека е поднесена една кривична пријава за насилство во случајот со блокада на ЈП Комунална хигиена-Скопје. -Поради тоа што завчера вечерта, откако тргнаа со работа работниците на „Комунална ...

Се нормализира состојбата со ѓубрето во Скопје

Локално - 11.07.2023

Веќе е отстранет голем дел од насобраниот смет во и околу контејнерите во Скопје, а „Комунална хигиена“ работи во нормален ритам. По тридневниот протест, во кој се трупаше ѓубре во главниот град, вчера од втората смена камионите на компанијата се ...

Екипите на ЈП „Комунална хигиена“-Скопје со засилени активности за собирање и транспорт на комуналниот отпад во Градот ...

Опсервер - 11.07.2023

Во текот на вчерашниот ден, екипите на ЈП „Комунална хигиена“-Скопје, во втората и во третата смена спроведувале засилени активности за собирање и транспорт на комуналниот отпад во сите скопски општини.

Откази за 27 вработени во скопски „Комуналец“, дриректорката ги брка луѓето еден по еден

Expres - 11.07.2023

Откази од ЈП„Комунална хигиена“ добиле уште 27 вработени, кои за тоа дознале синоќа доаѓајќи трета смена на работа. Тие велат дека на листот на оглсната табла со отпуштени ги виделе и нивните имиња, иако со децении работат во претпријатието.

Лани Косана избрка 110 лица оти не оделе на работа, ова е втор ,,бран”, не ви е чудно што лани не ги виделе, прашува ...

Скопје1 - 11.07.2023

Јорданка Ивановска Јоци на социјалните мрежи се огласи во врска со избрканиот синдикалец од „Комунална хигиена“, Дели Дардишта, кои ги потврдува тврдењата на градоначалничката Данела Арсовска дека дел од неговата фамилија е вработена во ...

Спасовски: Ќе има одговорност ако во „Комуналец “ се давале плати на лица кои не доаѓале на работа

Локално - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски за случувањата во ЈП „Комунална хигиена“ изјави дека е поднесена една кривична пријава за насилство откако завчера неколку лица вработени во претпријатието биле нападнати од едно лице кое е нивен ...

Отпуштени 27 вработени во „Комунална хигиена“, учесници во блокадите

Expres - 11.07.2023

Дел од вработените во Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ – Скопје што вечерва дојдоа да одработат трета смена беа непријатно изненадени со списокот од 27 отпуштени, закачен на огласната табла.

Се јавија од фамилијата Дардишта: Камо среќа да не работевме во ѓубре

Expres - 11.07.2023

Дели Дардишта, поранешен синдикален лидер во „Комунална хигиена“, признава дека дел од неговата фамилија е вработена во претпријатието. Арсовска: 40 членови на фамилија Дардишта работат во ЈП „Комунална хигиена“ (ВИДЕО) „ Вистина е дека ние сме ...

Спасовски најави кривични за настаните околу „Комунална хигиена“

Expres - 11.07.2023

Поднесена една кривична пријава за насилство во случајот со блокада на ЈП Комунална хигиена-Скопје, а „доколку се утврдат елементи на кривично дело за сите сторители коишто придонесоа главниот град да се дави во смет, можно е да бидат поднесени ...

Герасимовски парично ги награди хигиеничарите од ПОЦ, ангажирани да ги чистат купиштата ѓубре во Центар

Локално - 11.07.2023

Благодарност и награден бонус им додели градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски на хигиеничарите од комуналната служба на ЈП „ПОЦ“. Вчера од раните утрински часови над 50 вработени беа ангажирани да ги чистат купиштата ѓубре во сите ...

Ако здравјето на граѓаните е загрозено, оние кои направија Скопје да се дави во ѓубре кривично ќе одговараат, се закани ...

Expres - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски тврди дека ако се покажат за точни информациите дека иселеници земаат плата од „Комунална хигиена“ – секој еден ќе сноси одговорност. Тој е дециден: „Нема да имаме отстапка, за ниту една ситуација, ...

Градоначалникот Герасимовски парично ги награди хигиеничарите од ПОЦ

Опсервер - 11.07.2023

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски им додели награден бонус на хигиеничарите од комуналната служба на ЈП „ПОЦ“. Како што информираат до општината вчера од раните утрински часови над 50 вработени биле ангажирани да ги чистат ...

Спасовски: Согласно доказите, можно е кривични пријави да има за сите сторители што придонесоа градот да се дави во ...

4NEWS - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека е поднесена една кривична пријава за насилство во случајот со блокада на ЈП Комунална хигиена-Скопје. -Поради тоа што завчера вечерта, откако тргнаа со работа работниците на „Комунална ...

Комунална збирштина глумеше Тиенанмен

Frontline - 11.07.2023

„Комунална хигиена“ е слика на повампирена јавна администрација која се користи со сите средства, дозволени и недозволени, за да заштити личен интерес Пишува: СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА Партија вчера објави војна на државата. И тоа не една, туку повеќе.

Отпуштени 27 вработени во „Комунална хигиена“

Локално - 11.07.2023

Нови 27 вработени во ЈП „Комунална хигиена во Скопје“ добиле отказни решенија и за тоа дознале синоќа доаѓајќи трета смена на работа, кога го виделе листот на огласната табла со нивните имиња и презимиња.

За сите сторители кои допринесоа главниот град да се дави во смет, можно е да бидат поднесени кривични пријави, вели ...

Скопје1 - 11.07.2023

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски тврди дека ако се покажат за точни информациите дека иселеници земаат плата од „Комунална хигиена“ – секој еден ќе сноси одговорност. Тој е дециден: „Нема да имаме отстапка, за ниту една ситуација, ...

Скопје затрупано во ѓубре - фрчат обвинувања за тоа кој е виновен

Deutsche Welle - 10.07.2023

Катастрофа му се случува на главниот град Скопје кој со денови е затрупан во ѓубре поради протест на вработени во „Комунална хигиена“ кои бараат повисоки плати и враќање на отпуштени работници Катастрофа му се случува на главниот град Скопје кој ...

Ѓубрето во Скопје ги извади на површина „фантомските“ вработувања во Комунална хигиена

Deutsche Welle - 10.07.2023

Десетици лица се воделе дека работат трета смена, земале 35% повисока плата, а не дошле на работа ниту еден ден. Град Скопје и` даде поддршка на директорката на „Комунална хигиена“ да се справи со „мафијашка структура“ Градот Скопје и даде целосна ...

Полни контејнери и утрово – Скопските општини се самоорганизираат за чистење, а од Град Скопје уверуваат дека службите ...

Радио МОФ - 10.07.2023

И утрово повторно можат да се забележат преполни контејнери по скопските улици од кои се шири лош мирис откако службите на градското претпријатие Комунална хигиена – Скопје неколку дена, во протест, одбиваа да ги празнат контејнерите.

Скопските општини се саморганизираат, а Град Скопје уверува дека чистењето на отпадот се враќа во нормала

Фокус - 10.07.2023

Утрово повторно може да се забележат преполни контејнери по скопските улици, од кои се шири лош мирис откако службите на градското претпријатие Комунална хигиена – Скопје неколку дена, во протест, одбиваа да ги празнат контејнерите.

Фотогалерија од комуналниот колапс во Скопје

360 степени - 10.07.2023

Скопје и утринава се разбуди преплавено во смет. Градоначалниците самоиницијативно започнаа со акција за чистење на своите општини, а од синоќа, со полициска асистенција, и „Комунална хигиена“ успеа да извлече неколку камиони од претпријатието за да ...

Тројца повредени и четворица приведени вработени од „Комунална хигиена“, потврди СУТКОЗ

МКД - 10.07.2023

Тројца повредени и четворица приведени е билансот од синоќешниот судир на полицијата и вработените во Комунална хигиена Скопје кои протестираа пред претпријатието и не дозволуваа камиони да излезат и да го собираат ѓубрето во Скопје, ја потврдија ...

Дрисла ги обвини градоначалниците на Аеродром и Кисела вода за кривично дело

Р.С.Европа - 10.07.2023

Кавгата меѓу скопските градоначалници и јавните претпријатија за Комунална хигиена и за депонијата Дрисла по дводневната криза со ѓубрето се интезивира со обвинување за кривично дело. Од „Дрисла“ во писмено соопштение посочија дека се сомневаат оти ...

Герасимовски: Верувам дека со другите градоначалници ќе разговараме за одземање на ингеренциите од ЈП „Комунална ...

360 степени - 10.07.2023

Градоначалникот на Општина Центар очекува дека на денешниот итен состанок на Скопскиот плански регион ќе се разговара за одземање на ингеренциите на „Комунална хигиена“ Темата за расформирање на „Комунална хигиена“ и одземање на ингеренциите од ...

Скопскиот плански регион одржа итна седница, се бара решение на проблемот со КХ

Канал5 - 10.07.2023

Скопскиот плански регион бара итно постапување од Јавното претпријатие „Комунална хигиена Скопје“ во решавање на проблемот со комуналната хигиена. На денешната итна седница во врска со комуналната хигиена во рамките на Град Скопје, Советот на ...

Арсовска се пофали дека градот се чисти и дека е извојувана победа

360 степени - 10.07.2023

Успеавме да извојуваме уште една победа со цел заштита на јавниот интерес, интересот на скопјани. Скопје се чисти, екипите на „Комунална хигиена“ Скопје се на терен, состојбата во претпријатието е нормализирана, пишува Арсовска на Фејсбук ...

Арсовска: Екипите на Комунална хигиена се на терен, состојбата на претпријатието се нормализира

Сител - 10.07.2023

Скопската градоначалничка Данела Арсовска се огласи на Фејсбук со порака дека екипите на Комунална хигиена се на терен, а состојбата на претпријатието се нормализира. -Успеавме да извојуваме уште една победа со цел заштита на јавниот интерес, ...

Скопските градоначалници: „Дрисла“ да ги крене рампите, ќе ја тужиме Арсовска

Фокус - 10.07.2023

Советот на Скопскиот Плански Регион донесе одлука да побара извештај од Град Скопје за состојбите поврзани со JЈП „Kомуналната хигиена“. Градоначалниците бараат Град Скопје да ја разгледа состојбата и да преземе мерки за итно постапување од ЈП ...

Скопските градоначалници најавија кривична пријава за Арсовска доколку не се реши состојбата со комуналната хигиена

Сител - 10.07.2023

Кривична пријава доколку не се постапува и барање за расформирање на ЈП Комунална хигиена и предавање на ингеренциите и механизацијата на општините, најавија скопските градоначалници по денешната итна седницата на Скопскиот плански регион.

Скопските градоначалници најавија кривична пријава за Арсовска

Канал5 - 10.07.2023

Скопските градоначалници најавија кривична пријава за Арсовска доколку не се реши состојбата со комуналната хигиена. Кривична пријава доколку не се постапува и барање за расформирање на ЈП Комунална хигиена и предавање на ингеренциите и ...

(ЖИВО) Синдикатот на средба со претставници од Извршниот одбор на ЈП „Комунална хигиена“

Телма - 10.07.2023

Претставниците од СУТКОЗ, синдикатот под кој потпаѓаат и вработените во Коминална хигиена во моментов се на средба со претставници од Извршниот одбор на комуналното претпријатие. Бараат на маса да седнат и да ги спротистават аргументите.

Вработените од Комунална хигиена се враќаат на рабoта

Телма - 10.07.2023

Вработените од Комунална хигиена се враќаат на рабoта од денеска. Тоа значи дека вработените од втора смена од денеска ќе ги извршуваат работните задачи. Ова е договорено на денешната средба меѓи СУТКОЗ и Извршниот одбор на Синдикалната организација ...

Вработените во „Комунална хигиена“ се враќаат на работа, СУТКОЗ ќе продолжи институционално да ги бара правата

Сител - 10.07.2023

Втората смена на Јавното претпријатие „Комунална Хигиена“ денеска ќе започне со работа, изјави денеска претседателот на Синдикатот на работниците од угостителството, туризмот, комунално – станбеното стопанство, занаетчиството и заштитните друштва ...

Градоначалниците ќе решаваат како да го исчистат сметот во Скопје

Сител - 10.07.2023

Во Скопје деновиве не се собира смет поради протест на вработените во Комунална хигиена кои бараат повисоки плати и враќање на отпуштените колеги од работа. Градот е полн со смет, а градоначалниците од Скопскиот плански регион денеска ќе одржат ...

Бавно оди собирањето на ѓубрето од скопските улици

Канал5 - 10.07.2023

Прополни контејнери и расфрлан смет – ваква е сликата во делови на главниот. Иако на некои места сметот е веќе расчистен, сепак низ скопските улици се уште може да се чувстува непријатна миризба.

Политичките препукувања ги наполнија скопските улици со ѓубре

Р.С.Европа - 10.07.2023

Скопје трет ден се дави во ѓубре. Скопските градоначалници од сите партии се саморганизираат за чистење, бараат расформирање на „ЈП Комунална хигиена“ и предавање на ингеренциите и механизацијата на општините.

Вработените во „Комунална хигиена“ Скопје се враќаат на работа, СУТКОЗ ќе продолжи институционално да ги бара правата

24 Вести - 10.07.2023

Втората смена на Јавното претпријатие „Комунална Хигиена“ денеска ќе започне со работа, изјави денеска претседателот на Синдикатот на работниците од угостителството, туризмот, комунално – станбеното стопанство, занаетчиството и заштитните друштва ...

Скопските градоначалници најавија кривична пријава за Арсовска доколку не се реши состојбата со комуналната хигиена

24 Вести - 10.07.2023

Кривична пријава доколку не се постапува и барање за расформирање на ЈП Комунална хигиена и предавање на ингеренциите и механизацијата на општините, најавија скопските градоначалници по денешната итна седницата на Скопскиот плански регион.

Градоначалниците на општините најавија кривична пријава против Арсовска ако не го реши проблемот со „комуналец“

МКД - 10.07.2023

Кривична пријава доколку не се постапува по барање за расформирање на Јавното претрпијатие Комунална хигиена и предавање на ингеренциите и механизацијата на општините, најавија скопските градоначалници по денешната итна седницата на Скопскиот ...

Камионџиите од Германија земале плата од Јавното комунално претпријатие, тврди Арсовска

Телма - 10.07.2023

Со години возеле камиони во Германија, а се воделе како вработени во јавното претпријатие „Комунална хигиена “ и земале плата тврди градоначалничката на Град Скопје Арсовска. По отпуштањето на вработените и нивниот протест Арсовска во одбрана на ...

Синоќа тензично пред Комуналец

Сител - 10.07.2023

Тензична вечер во Комунална хигиена. Со помош на Единицата за брзо распоредување, службите на Градот успеаја да извадат дел од механизацијата на претпријатието. Но и тоа не помина мирно. Работниците обвинуваат дека специјалците на МВР повредиле ...

Скопските градоначалници иницираат расформирање на Дрисла по викенд кризата

Сител - 10.07.2023

Расформирање на Комунална и преземање на ингеренциите побараа градоначалниците на скопските општини. За оваа инциијатива се согласни сите, кои денеска итно се состанаа по хаосот со отпадот во Скопје.

Вработените во „Комунална хигиена“ се враќаат на работа

Канал5 - 10.07.2023

Вработените во Комунална хигиена го прекинаа протестот и ќе се вратат на работа - одлучи Извршниот одбор на синдикатот во ова скопско јавно претпријатие. Од таму велат дека револтот ќе продолжат да го манифестираат, преку законски средства.

Дардишта реагира: Со генерации сме во „комуналец“, камо среќа да не работиме во ѓубре!

Фокус - 10.07.2023

Дели Дардишта, поранешен синдикален лидер во Комунална хигиена кој неодамна беше избркан од работа, ги потврдува тврдењата на градоначалничката Данела Арсовска дека дел од неговата фамилија е вработена во претпријатието.

Центар ќе чисти и втора смена, во Дебар предупредување за граѓаните што фрлаат градежен шут

МКД - 10.07.2023

Комуналните служби уште се на терен и активно ги празнат контејнерите од сите населби во Центар. Хигиеничарите излегоа со целата механизација, а беше ангажирана и надворешна механизација и камиони за подигнување на контејнери, изјави градоначалникот ...

ФОТО: Откази во Комунална за бунтовниците, “Баравме леб-добивме отказ”

Телма - 10.07.2023

Листа со 27 имиња на отпуштени вечерва ги пречекала работниците во трета смена во Комунална Хигиена. Меѓу отпуштените се вработените кои учествуваа во блокадите пред претпријатието. – Баравме леб, добивме отказ, ни изјави претставникот на ...

Кашиковски: Повредени тројца вработени од „Комунална хигиена“

Сител - 10.07.2023

Вработените во „Комунална хигиена“ кои вчеравечер протестираа пред претпријатието тврдат дека тројца нивни колеги се повредени кога полицијата интервенирала за неколку камиони да излезат од кругот на претпријатието.

Градоначалниците ќе решаваат како да го исчистат сметот во Скопје, по штрајкот во Комунална хигиена

24 Вести - 10.07.2023

Во Скопје деновиве не се собира смет поради протест на вработените во Комунална хигиена кои бараат повисоки плати и враќање на отпуштените колеги од работа. Градот е полн со смет, а градоначалниците од Скопскиот плански регион денеска ќе одржат ...

Ѓубриња до крај

Призма - 10.07.2023

Полициската интервенција во ЈП „Комунална хигиена“ и (како што беше соопштено) полициската заштита на нивните камиони додека го собираат насобраното ѓубре во македонската метропола, како и решението на градоначалниците на општините Кисела Вода и ...

Градоначалниците ќе решаваат како да го исчистат сметот во Скопје, по штрајкот во КХ

Канал5 - 10.07.2023

Во Скопје деновиве не се собира смет поради протест на вработените во Комунална хигиена кои бараат повисоки плати и враќање на отпуштените колеги од работа. Градот е полн со смет, а градоначалниците од Скопскиот плански регион денеска ќе одржат ...

(ЖИВО)Герасимовски: Со другите градоначалници ќе се разговара за одземање на ингеренциите на ЈП „Комунална хигиена”

Телма - 10.07.2023

И утринава скопјани се разбудија претрупани во ѓубре и смрдеа. Иако синоќа дел од камионите на Комунална хигиена со полициска асистенција излегоа да чистат сепак најверојатно неколкудневното таложење и насобирање на отпадот не беше лесна мисија за ...

Градоначалниците од скопскиот регион ќе решаваат како да го исчистат сметот во градот по штрајкот во Комунална хигиена

МКД - 10.07.2023

Во Скопје деновиве не се собира смет поради протест на вработените во Комунална хигиена кои бараат повисоки плати и враќање на отпуштените колеги од работа. По ова, градоначалниците од Скопскиот плански регион денеска ќе одржат состанок на кој ќе ...

Скопје и утринава „се задушува“ во смет

360 степени - 10.07.2023

Скопје сè уште е преплавено со наталожен смет, иако од вчеравечер повеќе скопски градоначалници се самоорганизираат за расчистување на ѓубрето, а и дел од камионите на „Комунална хигиена“ синоќа со полициска асистенција излегоа да чистат.

Градоначалниците ќе решаваат како да го исчистат сметот во Скопје

Курир - 10.07.2023

Во Скопје деновиве не се собира смет поради протест на вработените во Комунална хигиена кои бараат повисоки плати и враќање на отпуштените колеги од работа. Градот е полн со смет, а градоначалниците од Скопскиот плански регион денеска ќе одржат ...

Герасимовски: Општина Центар ќе се чисти и во втора смена

Вечер Прес - 10.07.2023

Комуналните служби уште се на терен и активно ги празнат контејнерите од сите населби во Центар. Хигиеничарите излегоа со целата механизација, а беше ангажирана и надворешна механизација и камиони за подигнување на контејнери, изјави градоначалникот ...

Скопје денес, колку ѓубре во контејнер, три пати повеќе надвор од него

Слободен Печат - 10.07.2023

Скопје изгледа вака цел викенд. Целиот хаос започна на 7 јули, поради отпуштањето на дел од работниците во Јавното претпријатие Комунална хигиеена. Оттогаш вработени започнаа протест, поради што трпи процесот на одржување на хигиената во Град Скопје.

ВИДEO: Се појавија стаорци среде центар, откако Скопје два дена тонеше во ѓубре

Слободен Печат - 10.07.2023

Се појавија стаорци среде центар во Дебар мало, откако Скопје два дена тонеше во смет со преполни контејнери и купишта отпад околу нив. На двете видеа кои наш читател ги испрати до „Слободен печат“, се гледа како стаорците се движат низ јавни ...

Мицкоски: Механизацијата за чистење да биде отстапена на општините

Макфакс - 10.07.2023

Едно од решенијата е механизацијата да биде отстапена на општините и тие иако немаат такви ингеренции самите да може да ја одржуваат хигиената кога веќе ЈП Комунална хигиена кое е под надлежност на град Скопје тоа не може да го прави, изјави ...

ФОТО+ВИДЕО: Бавно оди собирањето на ѓубрето од скопските улици, останаа преполните контејнери и неподносливата реа

Слободен Печат - 10.07.2023

Со синоќешната драма пред Комунална Хигиена, кога со асистенција на полицијата од вработените кои протестираа беа извлечени камионите за смет и испратени на скопските улици да го соберат натрупаното ѓубре, скопјани кога се разбудија утрово мислеа ...

Скопските градоначалници ќе поведат иницијатива за расформирање на „Комунална хигиена“

Слободен Печат - 10.07.2023

Скопскиот плански регион бара итно постапување од Јавното претпријатие „Комунална хигиена Скопје“ во решавање на проблемот со комуналната хигиена. На денешната итна седница во врска со комуналната хигиена во рамките на Град Скопје, Советот на ...

Кој протестира: Од една фамилија има над четириесет вработувања во „Комунална хигиена“, од втора фамилија над 30

А1 On - 10.07.2023

Сакам да ви покажам еден документ кој ќе биде доставен до сите медиуми, на кој што можете да видите едно презиме односно една фамилија којашто има вработено во ЈП „Комунална хигиена“ се што му е род до шесто колено, изјави градоначалничката на Град ...

Скопските градоначалници најавија кривична пријава за Арсовска доколку не се реши состојбата со комуналната хигиена

Бриф - 10.07.2023

Кривична пријава доколку не се постапува и барање за расформирање на ЈП Комунална хигиена и предавање на ингеренциите и механизацијата на општините, најавија скопските градоначалници по денешната итна седницата на Скопскиот плански регион.

Скопските градоначалници најавија кривична пријава за Арсовска доколку не се реши состојбата со комуналната хигиена

Курир - 10.07.2023

Кривична пријава доколку не се постапува и барање за расформирање на ЈП Комунална хигиена и предавање на ингеренциите и механизацијата на општините, најавија скопските градоначалници по денешната итна седницата на Скопскиот плански регион.

Скопските градоначалници најавија кривична пријава за Арсовска доколку не се реши состојбата со комуналната хигиена

А1 On - 10.07.2023

Кривична пријава доколку не се постапува и барање за расформирање на ЈП Комунална хигиена и предавање на ингеренциите и механизацијата на општините, најавија скопските градоначалници по денешната итна седницата на Скопскиот плански регион.

Скопје се враќа во нормала: „Комунална хигиена“ ги празни контејнерите

А1 On - 10.07.2023

Полните контејнери во скопските општини полека се празнат, камионите на ЈП „Комунална хигиена“ работат постојано, а од Град Скопје уверуваат дека ќе се нормализира состојбата во текот на денот.

Мицкоски: Владата, град Скопје и ЈП комунална хигиена да ја остават политиката на страна и да бидат над ситуацијата

Макфакс - 10.07.2023

Апелирам и до владата и до градот Скопје и до одговорните лица во ЈП Комунална хигиена да ја остават политиката на страна, да бидат над ситуацијата, да ја остават фрустрацијата и егото. Можам да ги разберам, но не можам да ги оправдам, затоа што ...

(Видео) Вработените во „Комунална“ се враќаат на работа

Макфакс - 10.07.2023

Од вечерва се враќаат на работа вработените во „Комунална хигиена“ во Скопје. Извршниот одбор на синдикалната организација при ЈП „Комунална хигиена“ одржа состанок и донесе одлука револтот на вработените да продолжи да го манифестира и да искористи ...

Вработените во „Комунална хигиена“ Скопје се враќаат на работа

Алсат-М - 10.07.2023

Втората смена на Јавното претпријатие „Комунална Хигиена“ денеска ќе започне со работа, изјави денеска претседателот на Синдикатот на работниците од угостителството, туризмот, комунално – станбеното стопанство, занаетчиството и заштитните друштва ...

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА АРСОВСКА АКО НЕ СЕ РЕШИ СОСТОЈБАТА СО КОМУНАЛНАТА ХИГИЕНА Скопските градоначалници на итна седница

+инфо - 10.07.2023

Барањето на градоначалниците е додека не се најде решение да се отстрани целосното ѓубре, итно да се кренат рампите за нивната механизација да продолжи со работа. Скопските градоначалници по денешната итна седница на Скопскиот плански регион, ...

Вработените во „Комунална хигиена“ Скопје се враќаат на работа, СУТКОЗ ќе продолжи институционално да ги бара правата

А1 On - 10.07.2023

Втората смена на Јавното претпријатие „Комунална Хигиена“ денеска ќе започне со работа, изјави денеска претседателот на Синдикатот на работниците од угостителството, туризмот, комунално – станбеното стопанство, занаетчиството и заштитните друштва ...

СКОПЈЕ ЗАТРУПАНО ВО СМЕТ, ПРСТОТ ВПЕРЕН КОН ГРАДОТ: Скопскиот плански регион одржа итна седница- се бара решение на ...

Курир - 10.07.2023

Скопскиот плански регион бара итно постапување од Јавното претпријатие „Комунална хигиена Скопје“ во решавање на проблемот со комуналната хигиена. На денешната итна седница во врска со комуналната хигиена во рамките на Град Скопје, Советот на ...

Вработените во „Комунална хигиена“ Скопје се враќаат на работа, СУТКОЗ ќе продолжи институционално да ги бара правата

Бриф - 10.07.2023

Втората смена на Јавното претпријатие „Комунална Хигиена“ денеска ќе започне со работа, изјави денеска претседателот на Синдикатот на работниците од угостителството, туризмот, комунално – станбеното стопанство, занаетчиството и заштитните друштва ...

Арсовска: Откривме луѓе трајно иселени во Германија дека земаат плата од „Комунална“, секој први си добиваат џепарлак

Макфакс - 10.07.2023

Дел од комуналците кои останале без работа откако Косана Мазнева е директорка а ЈП „Комунална хигиена“ со години се иселени од Македонија, но се уште секој месец добивале плати од ЈП „Комунална хигиена“, вели градоначалничката на Скопје Данела ...

Скопските градоначалници на нозе: Најава за кривична против Арсовска, „Дрисла“ да ги отвори рампите

Макфакс - 10.07.2023

Градоначалниците бараат итно решавање на проблемот со отпадот во Скопје. Тие ја повикаа градоначалничката Данела Арсовска веднаш да најде решение за проблемот и да не го остава градот блокиран.

Скопскиот плански регион: Град Скопје да размисли општините сами да ја одржуваат комуналната хигиена

А1 On - 10.07.2023

На денешната итна седница во врска со комуналната хигиена во рамките на Град Скопје, Советот на Скопскиот плански регион одлучи да побара извештај од Град Скопје за состојбите поврзани со комунална хигиена, како и препорака со која се бара Градот ...

Скопскиот плански регион одржа итна седница, се бара решение на проблемот со комуналната хигиена

Нова ТВ - 10.07.2023

Скопскиот плански регион бара итно постапување од Јавното претпријатие „Комунална хигиена Скопје“ во решавање на проблемот со комуналната хигиена. На денешната итна седница во врска со комуналната хигиена во рамките на Град Скопје, Советот на ...

Арсовска тврди дека состојбата е нормализирана, комуналците на терен и дека Скопје се чисти

Слободен Печат - 10.07.2023

Градоначалничката Данела Арсовска предмалку на Фејсбук соопшти дека е нормализирана состојбата во „Комунална хигиена“ и дека работниците од претпријатието веќе го чистат градот. – Успеавме да извојуваме уште една победа со цел заштита на јавниот ...

Арсовска: Екипите на „Комунална хигиена“ се на терен, состојбата во претпријатието се нормализира

А1 On - 10.07.2023

Скопската градоначалничка Данела Арсовска се огласи на Фејсбук со порака дека екипите на Комунална хигиена се на терен, а состојбата на претпријатието се нормализира. -Успеавме да извојуваме уште една победа со цел заштита на јавниот интерес, ...

Кашиковски: Тројца вработени од „Комунална хигиена“ повредени во обид возила за смет да излезат од претпријатието

А1 On - 10.07.2023

Вработените во „Комунална хигиена“ кои вечерва протестираа пред претпријатието тврдат дека тројца нивни колеги се повредени кога полицијата интервенирала за неколку камиони да излезат од кругот на претпријатието.

Скопски Плански Регион: Да се расформира Комунална Хигиена

Вечер Прес - 10.07.2023

Дел од градоначалниците што учествуваа на итната седница на Скопскиот Плански Регион, побараа да се расформира ЈП Комунална Хигиена и да има предавање на ингеренциите и механизацијата на општините.

Арсовска: Екипите на Комунална хигиена се на терен, состојбата на претпријатието се нормализира

Либертас - 10.07.2023

Скопската градоначалничка Данела Арсовска се огласи на Фејсбук со порака дека екипите на Комунална хигиена се на терен, а состојбата на претпријатието се нормализира. -Успеавме да извојуваме уште една победа со цел заштита на јавниот интерес, ...

Кој протестира: Од една фамилија има над четириесет вработувања во „Комунална хигиена“, од втора фамилија над 30

Вечер Прес - 10.07.2023

Сакам да ви покажам еден документ кој ќе биде доставен до сите медиуми, на кој што можете да видите едно презиме односно една фамилија којашто има вработено во ЈП „Комунална хигиена“ сè што му е род до шесто колено, изјави градоначалничката на Град ...

Вработените во „Комунална хигиена“ се враќаат на рабoта

Вечер Прес - 10.07.2023

Вработените во „Комунална хигиена“ се враќаат на рабoта. Тоа значи дека вработените од втора смена од денеска ги извршуваат работните задачи. Ова е договорено на средбата меѓу СУТКОЗ и Извршниот одбор на синдикалната организација на „Комунална ...

Скопјани: „Од кавгите во Комуналец не треба да трпиме ние!“

Алсат-М - 10.07.2023

Преполни контејнери и ѓубре расфрлано околу нив го претворија Скопје во страшна депонија. Револтираните граѓани велат дека од споровите во Јавното претпријатие Комунална хигиена не треба да трпат тие и да се задушуваат во смрдеа.

Судбината на „Комунална хигиена“ е во рацете на Арсовска: Градоналниците попусто ќе бараат одземање на ингеренциите

А1 On - 10.07.2023

Градоначалниците на скопските општини денеска ќе се сретнат за да донесат решение како да го исчистат Скопје, а една од најавите е дека ќе се бара начин за одземање на ингеренциите. Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски најави дека ...

Арсовска: Екипите на Комунална хигиена се на терен, состојбата на претпријатието се нормализира

Бриф - 10.07.2023

Скопската градоначалничка Данела Арсовска се огласи на Фејсбук со порака дека екипите на Комунална хигиена се на терен, а состојбата на претпријатието се нормализира. -Успеавме да извојуваме уште една победа со цел заштита на јавниот интерес, ...

Скопските градоначалници бараат на Арсовска да и се одземат ингеренциите за комуналната хигиена

Алфа - 10.07.2023

Кривична одговорност за Данела Арсовска, расформирање на Комунална хигиена и преземање на надлежностите од страна на општините доколку не се надмине хаосот во главниот град. Ова се заклучоците на Советот за регионален развој на Скопје во кој ...

ВТОРАТА СМЕНА НА ЈП „КОМУНАЛНА ХИГИЕНА“ ВЕЌЕ ГИ ПРАЗНИ КОНТЕЈНЕРИТЕ НИЗ СКОПЈЕ: Синдикатот ќе продолжи институционално ...

Фактор - 10.07.2023

Втората смена на Јавното претпријатие „Комунална Хигиена“ денеска ќе започне со работа, изјави денеска претседателот на Синдикатот на работниците од угостителството, туризмот, комунално – станбеното стопанство, занаетчиството и заштитните друштва ...

„Комунална хигиена“ мора да го собира ѓубрето или се соочува со казна до 98.000 евра

Курир - 10.07.2023

„Комунална хигиена“ мора да го собира ѓубрето или ќе се соочи со санкција до 98.000 евра. Државниот инспекторат за животна средина вчера и денеска правеше вонредна контрола во скопското јавно комунално претпријатие по случувањата со протестот на ...

Дардишта од фамилијата вработена во „Комунална хигиена“: Ние сме со генерации тука, камо да се вработевме на друго ...

Макфакс - 10.07.2023

Избрканиот синдикалец од „Комунална хигиена“, Дели Дардишта, ги потврдува тврдењата на градоначалничката Данела Арсовска дека дел од неговата фамилија е вработена во претпријатието. За него, ова не е спорно, посочувајќи дека се е законски.

Арсовска: Екипите на Комунална хигиена се на терен, состојбата на претпријатието се нормализира

Алсат-М - 10.07.2023

Скопската градоначалничка Данела Арсовска се огласи на Фејсбук со порака дека екипите на Комунална хигиена се на терен, а состојбата на претпријатието се нормализира. -Успеавме да извојуваме уште една победа со цел заштита на јавниот интерес, ...

Кашиковски: На вработените во „Комунална хигиена“ платата не им е зголемена за 2.175 денари, туку само за 864, со што ...

Курир - 10.07.2023

Основната причина која што ја истакнаа вработените од „Комунална хигиена“ – Скопје е неусогласувањето на нивните плати со растот на минималната плата што е законска обврска од месец март согласно член 4 од Законот за усогласување на останатите плати ...

Комунална збирштина глумеше Тиенанмен

Centar - 10.07.2023

Партија вчера објави војна на државата. И тоа не една, туку повеќе. Си ги мереа силите и се пресметуваа преку собирањето ѓубре, покажувајќи до кое дно се стигнати во практикувањето на моќта и разбирањето на демократијата.

Арсовска се фали „средила работа“, Јакимовски го нема да „гукне“, во Карпош контејнерите не се испразнети

Centar - 10.07.2023

Успеавме да извојуваме уште една победа со цел заштита на јавниот интерес, интересот на скопјани. Скопје се чисти, екипите на Комунална хигиена Скопје се на терен, состојбата во претпријатието е нормализирана, објави скопската градоначалничка Данела ...

Мицкоски предлага механизацијата за чистење да биде отстапена на општините

Скопје инфо - 10.07.2023

- Едно од решенијата е механизацијата да биде отстапена на општините и тие иако немаат такви ингеренции самите да може да ја одржуваат хигиената кога веќе ЈП Комунална хигиена кое е под надлежност на град Скопје тоа не може да го прави,порача синоќа ...

Комунална збирштина глумеше Тиенанмен

Независен - 10.07.2023

Партија вчера објави војна на државата. И тоа не една, туку повеќе. Си ги мереа силите и се пресметуваа преку собирањето ѓубре, покажувајќи до кое дно се стигнати во практикувањето на моќта и разбирањето на демократијата.

Скопските градоначалници најавија кривична за Арсовска доколку не се реши состојбата со комуналната хигиена

еМагазин - 10.07.2023

Кривична пријава доколку не се постапува и барање за расформирање на ЈП Комунална хигиена и предавање на ингеренциите и механизацијата на општините, најавија скопските градоначалници по денешната итна седницата на Скопскиот плански регион.

„Комунална хигиена“ мора да го собира ѓубрето или се соочува со казна до 98.000 евра

Независен - 10.07.2023

„Комунална хигиена“ мора да го собира ѓубрето или ќе се соочи со санкција до 98.000 евра. Државниот инспекторат за животна средина вчера и денеска правеше вонредна контрола во скопското јавно комунално претпријатие по случувањата со протестот на ...

Скопскиот плански регион одржа итна седница, се бара решение на проблемот со комуналната хигиена

24Инфо - 10.07.2023

Скопскиот плански регион бара итно постапување од Јавното претпријатие „Комунална хигиена Скопје“ во решавање на проблемот со комуналната хигиена. На денешната итна седница во врска со комуналната хигиена во рамките на Град Скопје, Советот на ...

Скопскиот плански регион бара отчет од Град Скопје за проблемите со кумуналната хигиена

Независен - 10.07.2023

Скопскиот плански регион бара итно постапување од Јавното претпријатие „Комунална хигиена Скопје“ во решавање на проблемот со комуналната хигиена. На денешната итна седница во врска со комуналната хигиена во рамките на Град Скопје, Советот на ...

„Комунална хигиена“ мора да го собира ѓубрето или ќе биде казнета до 98.000 евра

Нетпрес - 10.07.2023

„Комунална хигиена“ мора да го собира ѓубрето или ќе се соочи со санкција до 98.000 евра. Државниот инспекторат за животна средина вчера, ДИЖС, и денеска правеше вонредна контрола во скопското јавно комунално претпријатие по случувањата со протестот ...

Арсовска: Откривме дека трајно иселени во Германија земаат плата од „Комунална хигиена“

Н.Македонија - 10.07.2023

Некои од комуналците, кои останале без работа откако Косана Мазнева е директорка на ЈП „Комунална хигиена“, со години се иселени од Македонија, но сè уште секој месец добивале плати од ЈП „Комунална хигиена“, вели градоначалничката на Скопје, Данела ...

Герасимовски: Општина Центар ќе се чисти и во втора смена

Нетпрес - 10.07.2023

Комуналните служби сеуште се на терен и активно ги празнат контејнерите од сите населби во Центар. Хигиеничарите излегоа со целата механизација, а беше ангажирана и надворешна механизација и камиони за подигнување на контејнери.

Градоначалниците ќе решаваат како да го исчистат сметот во Скопје

Lider - 10.07.2023

Во Скопје деновиве не се собира смет поради протест на вработените во Комунална хигиена кои бараат повисоки плати и враќање на отпуштените колеги од работа. Градот е полн со смет, а градоначалниците од Скопскиот плански регион денеска ќе одржат ...

Градоначалниците ќе решаваат за чистењето на сметот во Скопје по штрајкот во Комунална хигиена

Н.Македонија - 10.07.2023

Во Скопје деновиве не се собира смет поради протест на вработените во Комунална хигиена кои бараат повисоки плати и враќање на отпуштените колеги од работа. Градот е полн со смет, а градоначалниците од Скопскиот плански регион денеска ќе одржат ...

Скопските градоначалници најавија кривична пријава за Арсовска доколку не се реши состојбата со комуналната хигиена

Lider - 10.07.2023

Кривична пријава доколку не се постапува и барање за расформирање на ЈП Комунална хигиена и предавање на ингеренциите и механизацијата на општините, најавија скопските градоначалници по денешната итна седницата на Скопскиот плански регион.

КАШИКОВСКИ: На вработените во „Комунална хигиена“ платата не им е зголемена за 2.175 денари, туку само за 864

Денешен - 10.07.2023

Основната причина која што ја истакнаа вработените од „Комунална хигиена“ – Скопје е неусогласувањето на нивните плати со растот на минималната плата што е законска обврска од месец март согласно член 4 од Законот за усогласување на останатите плати ...

Вработен во „Комунална хигиена“ изнесен со Брза помош

24Инфо - 10.07.2023

Екипа на Брза помош интервенираше пред јавното претпријатие „Комунална хигиена“, каде веќе се одржа протест ма вработените, но на крај, со полициска асистенција, се тргна блокадата и камиони излегоа на терен.

ШТРАЈКОТ ГО ЗАТРУПА СКОПЈЕ СО СМЕТ: Градоначалниците денеска ќе бараат решение за преполните контејнери

Денешен - 10.07.2023

Во Скопје деновиве не се собира смет поради протест на вработените во Комунална хигиена кои бараат повисоки плати и враќање на отпуштените колеги од работа. Градот е полн со смет, а градоначалниците од Скопскиот плански регион денеска ќе одржат ...

На вработените во „Комунална хигиена“ платата не им е зголемена за 2.175 денари, туку само за 864, вели претседателот ...

Lider - 10.07.2023

Основната причина која што ја истакнаа вработените од „Комунална хигиена“ – Скопје е неусогласувањето на нивните плати со растот на минималната плата што е законска обврска од месец март согласно член 4 од Законот за усогласување на останатите плати ...

Градоначалниците бараат итно постапување од „Комуналец“ за проблемот со отпадот, спомнато и вклучувањето на Владата

Н.Македонија - 10.07.2023

Скопскиот плански регион бара итно постапување од Јавното претпријатие „Комунална хигиена Скопје“ во решавање на проблемот со комуналната хигиена. На денешната итна седница во врска со комуналната хигиена во рамките на Град Скопје, Советот на ...

Дардишта реагира: Со генерации сме во „комуналец“, камо среќа да не работиме во ѓубре!

Lider - 10.07.2023

Дели Дардишта, поранешен синдикален лидер во Комунална хигиена кој неодамна беше избркан од работа, ги потврдува тврдењата на градоначалничката Данела Арсовска дека дел од неговата фамилија е вработена во претпријатието.

Мицкоски: Владата, град Скопје и ЈП комунална хигиена да ја остават политиката на страна и да бидат над ситуацијата

Press24 - 10.07.2023

Апелирам и до владата и до градот Скопје и до одговорните лица во ЈП Комунална хигиена да ја остават политиката на страна, да бидат над ситуацијата, да ја остават фрустрацијата и егото. Можам да ги разберам, но не можам да ги оправдам, затоа што ...

Арсовска: Една фамилија има вработено се што им е род до шесто колено во Комунална – овие мафијаши нема да бидат ...

Centar - 10.07.2023

Од една фамилија, над 40 лица се вработени во јавното претпријатие „Комунална хигиена“. Ова вечерва го соопшти градоначалничката Данела Арсовска. На новинарите им покажа документ на кој стоеше презиме, како и повеќе имиња.

Почнаа да фрчат откази во ЈП Комунална хигиена

24Инфо - 10.07.2023

Клопчето со блокадата и неработењето на ЈП Комунална хигиена почна да се отплеткува со откази на оние кои го блокираа претпријатието и три дена не се собираше сметот во Скопје. Листа со 27 имиња на отпуштени работници на огласната табла ги пречекала ...

(Видео) Вработените во „Комунална“ се враќаат на работа

MTM - 10.07.2023

Од вечерва се враќаат на работа вработените во „Комунална хигиена“ во Скопје. Извршниот одбор на синдикалната организација при ЈП „Комунална хигиена“ одржа состанок и донесе одлука револтот на вработените да продолжи да го манифестира и да искористи ...

Штрајкот заврши, вработените во „Комунална хигиена“ се враќаат на работа

еМагазин - 10.07.2023

Втората смена на Јавното претпријатие „Комунална Хигиена“ денеска ќе започне со работа, изјави денеска претседателот на Синдикатот на работниците од угостителството, туризмот, комунално – станбеното стопанство, занаетчиството и заштитните друштва ...

„Една фамилија има вработено сè што им е род до шесто колено во Комунална - овие мафијаши нема да бидат толерирани“, ...

Скопје инфо - 10.07.2023

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска кажа дека од една фамилија над 40 лица се вработени во јавното претпријатие „Комунална хигиена“. Арсовска им покажа документ на новинарите на кој беше запишано презимето Дардишта, како и повеќе имиња.

Вработените во „Комунална“ се враќаат на работа

Press24 - 10.07.2023

Од вечерва се враќаат на работа вработените во „Комунална хигиена“ во Скопје. Извршниот одбор на синдикалната организација при ЈП „Комунална хигиена“ одржа состанок и донесе одлука револтот на вработените да продолжи да го манифестира и да искористи ...

Градоначалниците се заканија со кривична пријава против Арсовска, таа прогласи победа

Н.Македонија - 10.07.2023

Советот на Скопскиот плански регион донесе одлука да побара извештај од Град Скопје за состојбите поврзани со комунална хигиена. Градоначалниците ја повикаа градоначалничката Данела Арсовска веднаш да најде решение за проблемот и да не го остава ...

Кашиковски: Тројца вработени од „Комунална хигиена“ повредени

24Инфо - 10.07.2023

Вработените во „Комунална хигиена“ кои вечерва протестираа пред претпријатието тврдат дека тројца нивни колеги се повредени кога полицијата интервенирала за неколку камиони да излезат од кругот на претпријатието.

Повторно ќе се собира сметот, вработените од Комунална хигиена веќе денес се враќаат на рабoта

24Инфо - 10.07.2023

Вработените од втора смена на Комунална хигиена веќе денеска ќе продолжат со извршување на работните задачи и ќе почнат со собирање на сметот со кој со денови е затрупан главниот град. Ова е договорено на денешната средба меѓи СУТКОЗ и Извршниот ...

Герасимовски: Ќе разговараме со другите градоначалници за одземање на ингеренциите на „Комунална хигиена“

Скопје инфо - 10.07.2023

Скопјани повторно се разбудија затрупани во ѓубре, иако синоќа дел од камионите на „Комунална хигиена“ со полициска асистенција излегоа да чистат. Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски утрово за „Телма“ кажа дека ќе разговара со ...

Кризниот штаб на Град Скопје заседава, дел од градоначалниците се самоорганизираа да го исчистат сметот

Н.Македонија - 10.07.2023

Во Град Скопје вечерва заседава Кризниот штаб за актуелните случувања во „Комунална хигиена“. Дел од медиумите вечерва јавија дека е тензично пред просториите на „Комунална хигиена“ каде протестираат вработените поради отпуштање на дел од ...

Поддршка за работниците и осуда на раководството во Комунална хигиена

Во Центар - 10.07.2023

Сојузот на синдикатите на Македонија најостро ги осудува заканите кон вработените во Комунална хигиена Скопје по објавеното видео во медиумите каде што се слуша како Директорката на Комунална хигиена упатува закани и навреди кон вработените.

ВИДЕО| Арсовска ја направи скопска пожарна Комуналец

Нетпрес - 10.07.2023

Градоначалниците на скопските општини Аеродром и на Кисела Вода, Тимчо Муцунски и Орце Ѓорѓиевски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, пред депонијата „Дрисла“ интервенираат депонијата да го прими ѓубрето што тие саморганизирано го собираа вечерва низ ...

Градоначалниците се заканија со кривична – Арсовска се пофали дека „Комунална хигиена“ профункционирала

Независен - 10.07.2023

Тие ја повикаа градоначалничката Данела Арсовска веднаш да најде решение за проблемот и да не го остава градот блокиран. Побараа Дрисла да ги отвори рампите за да може нивната механизација да продолжи да работи.

Скопските градоначалници на нозе: Најава за кривична против Арсовска, „Дрисла“ да ги отвори рампите

Press24 - 10.07.2023

Градоначалниците бараат итно решавање на проблемот со отпадот во Скопје. Советот на Скопскиот Плански Регион донесе одлука да побара извештај од Град Скопје за состојбите поврзани со комуналната хигиена.

Мицкоски: Едно од решенијата  да се одржува хигиената во Скопје е механизацијата да биде отстапена на општините кога ...

24Инфо - 10.07.2023

Едно од решенијата е механизацијата да биде отстапена на општините и тие иако немаат такви ингеренции самите да може да ја одржуваат хигиената кога веќе ЈП Комунална хигиена кое е под надлежност на град Скопје тоа не може да го прави, претседателот ...

Арсовска: Една фамилија има вработено се што им е род до шесто колено во Комунална – овие мафијаши нема да бидат ...

Press24 - 10.07.2023

Од една фамилија, над 40 лица се вработени во јавното претпријатие „Комунална хигиена“. Ова вечерва го соопшти градоначалничката Данела Арсовска. На новинарите им покажа документ на кој стоеше презимето Дардишта, како и повеќе имиња.

Арсовска: Откривме луѓе трајно иселени во Германија дека земаат плата од „Комунална“, секој први си добиваат џепарлак

Centar - 10.07.2023

Некои од комуналците, кои останале без работа откако Косана Мазнева е директорка на ЈП „Комунална хигиена“, со години се иселени од Македонија, но сè уште секој месец добивале плати од ЈП „Комунална хигиена“, вели градоначалничката на Скопје, Данела ...

Скопските градоначалници најавија кривична против Арсовска

Нетпрес - 10.07.2023

Советот на Скопскиот Плански Регион донесе одлука да побара извештај од Град Скопје за состојбите поврзани со комуналната хигиена. Градоначалниците апелираат Град Скопје да ја разгледа состојбата и да преземе мерки за итно постапување од Јавното ...

Арсовска: Откривме луѓе трајно иселени во Германија дека земаат плата од „Комунална“, секој први си добиваат џепарлак

MTM - 10.07.2023

Некои од комуналците, кои останале без работа откако Косана Мазнева е директорка на ЈП „Комунална хигиена“, со години се иселени од Македонија, но сè уште секој месец добивале плати од ЈП „Комунална хигиена“, вели градоначалничката на Скопје, Данела ...

Скопските градоначалници на нозе: најава за кривична против Арсовска, „Дрисла“ да ги отвори рампите

MTM - 10.07.2023

Градоначалниците бараат итно решавање на проблемот со отпадот во Скопје. Советот на Скопскиот Плански Регион донесе одлука да побара извештај од Град Скопје за состојбите поврзани со комуналната хигиена.

(Во живо) По состанокот на Скопскиот плански регион за состојбата со хигиената

Независен - 10.07.2023

Седница на Советот на Скопскиот плански регион за состојбата со хигиената во ...

Аеродром бара итно да се најде решение за отпадот во Скопје

Во Центар - 10.07.2023

Општина Аеродром реагира на неодамнешната ситуација создадена во Јавното претпријатие „Комунална хигиена“. Од оваа Општина бараат Град Скопје и „Комунална хигиена“ да најдат решение за наталожениот отпад.

Скопските градоначалници на нозе: најава за кривична против Арсовска, „Дрисла“ да ги отвори рампите

Centar - 10.07.2023

Градоначалниците бараат итно решавање на проблемот со отпадот во Скопје. Советот на Скопскиот Плански Регион донесе одлука да побара извештај од Град Скопје за состојбите поврзани со комуналната хигиена.

(Видео) Вработените во „Комунална“ се враќаат на работа

Точка - 10.07.2023

Од вечерва се враќаат на работа вработените во „Комунална хигиена“ во Скопје. Извршниот одбор на синдикалната организација при ЈП „Комунална хигиена“ одржа состанок и донесе одлука револтот на вработените да продолжи да го манифестира и да искористи ...

Арсовска: Откривме луѓе трајно иселени во Германија дека земаат плата од „Комунална“, секој први си добиваат џепарлак

Точка - 10.07.2023

Некои од комуналците, кои останале без работа откако Косана Мазнева е директорка на ЈП „Комунална хигиена“, со години се иселени од Македонија, но сè уште секој месец добивале плати од ЈП „Комунална хигиена“, вели градоначалничката на Скопје, Данела ...

Скопските градоначалници на нозе: Најава за кривична против Арсовска, „Дрисла“ да ги отвори рампите

Точка - 10.07.2023

Градоначалниците бараат итно решавање на проблемот со отпадот во Скопје. Советот на Скопскиот Плански Регион донесе одлука да побара извештај од Град Скопје за состојбите поврзани со комуналната хигиена.

Дардишта од фамилијата вработена во „Комунална хигиена“: Ние сме со генерации тука, камо да се вработевме на друго ...

Точка - 10.07.2023

Избрканиот синдикалец од „Комунална хигиена“, Дели Дардишта, ги потврдува тврдењата на градоначалничката Данела Арсовска дека дел од неговата фамилија е вработена во претпријатието. За него, ова не е спорно, посочувајќи дека се е законски.

Скопските градоначалници најавија кривична пријава за Арсовска доколку не се реши состојбата со комуналната хигиена

365 - 10.07.2023

Кривична пријава доколку не се постапува и барање за расформирање на ЈП Комунална хигиена и предавање на ингеренциите и механизацијата на општините, најавија скопските градоначалници по денешната итна седницата на Скопскиот плански регион.

(Видео) Арсовска покажа документ: Од една фамилија има над четириесет вработувања во „Комунална хигиена“, од втора ...

Точка - 10.07.2023

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска кажа дека од една фамилија над 40 лица се вработени во јавното претпријатие „Комунална хигиена“. Во ЈП „Комунална Хигиена“ луѓе со едно презиме, односно од една фамилија, се вработени „до 6-то ...

Арсовска: Откривме луѓе трајно иселени во Германија дека земаат плата од „Комунална“

Кајгана - 10.07.2023

Некои од комуналците, кои останале без работа откако Косана Мазнева е директорка на ЈП „Комунална хигиена“, со години се иселени од Македонија, но сè уште секој месец добивале плати од ЈП „Комунална хигиена“, вели градоначалничката на Скопје, Данела ...

Арсовска покажа документ: Една фамилија има над 40 вработувања во „Комуналец“, друга над 30

Локално - 10.07.2023

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска синоќа на вонредната прес-конференција поради случувањата во „Комунална хигиена“, покажа документ на кој се виде повеќе вработени лица со исто презиме во јавното претпријатие.

Арсовска се фали „средила работа“, Јакимовски го нема да „гукне“, во Карпош контејнерите не се испразнети

Локално - 10.07.2023

Успеавме да извојуваме уште една победа со цел заштита на јавниот интерес, интересот на скопјани. Скопје се чисти, екипите на Комунална хигиена Скопје се на терен, состојбата во претпријатието е нормализирана, објави скопската градоначалничка Данела ...

Вработените во „Комунална хигиена“ се враќа на работа, СУТКОЗ ќе продолжи институционално да ги бара правата

Бизнис Вести - 10.07.2023

Втората смена на Јавното претпријатие „Комунална Хигиена“ денеска ќе започне со работа, изјави денеска претседателот на Синдикатот на работниците од угостителството, туризмот, комунално – станбеното стопанство, занаетчиството и заштитните друштва ...

Вработените во „Комуналец“ Скопје се враќаат на работа, Синдикатот институционално продолжува да ги бара правата

Expres - 10.07.2023

Ѓубрето кое со денови „дремеше“ на улиците низ главниот се собира, а вработените од „Комуналец“ се враќаат на работа. Луѓето од втората смена на Јавното претпријатие ги засукаа ракавите, откако самоиницјативно престанаа со работа, рече за Алфа ...

Градоначалниците со четири барања до Арсовска за проблемот со ѓубрето, таа вели дека состојбата е нормализирана

Мета - 10.07.2023

Советот за развој на Скопскиот плански регион денеска одржа вонредна седница со единствена точка на дневен ред, проблемот со комуналната хигиена. На седницата присуствувале најголемиот број од 18 градоначалници од Скопскиот регион.

Стефковски: Доколку не се способни да менаџираат со комуналниот смет, механизацијата и буџетот нека ги дадат на ...

MakPress - 10.07.2023

Неспособноста на менаџментот на Градот Скопје и институциите под Градот Скопје повторно излезе на виделина. За жал, изминатиот период граѓаните се соочија со сериозен проблем околу комуналната хигиена и несобирањето на сметот од страна на Јавното ...

Скопските градоначалници на нозе: Најава за кривична против Арсовска

Скопје1 - 10.07.2023

Градоначалниците бараат итно решавање на проблемот со отпадот во Скопје. Советот на Скопскиот плански регион донесе одлука да побара извештај од Град Скопје за состојбите поврзани со комунална хигиена.

Општина Центар ќе се чисти и во втора смена

Локално - 10.07.2023

Комуналните служби сеуште се на терен и активно ги празнат контејнерите од сите населби во Центар. Хигиеничарите излегоа со целата механизација, а беше ангажирана и надворешна механизација и камиони за подигнување на контејнери.

(Видео) „Ние сме како Индијанци“ – Што се случуваше синоќа пред „Комунална Хигиена“

ММС - 10.07.2023

„Ние сме како Индијанци“, рече човек од толпата насобрана пред ЈП „Комунална хигиена“ синоќа, додека полицијата се обидувше да воспостави ред за да можат камионите да излезат. Три дена дена ѓубрето во Скопје не се собираше, за да проблемите ...