TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓорѓи Ѓорѓевски се врати во Скопје

А1 - 21.10.2007

Со тешкиот психички товар и низата тешки повреди, Ѓорѓи Ѓорѓевски од Нова Градишка вечерва со санитетско возило околу 19 часот и 30 минути беше донесен во Ургентниот центар во Скопје. Веднаш е сместен на Трауматолошкото одделение, каде му беа вршени прегледи.

Снегот и малгата во Крушево не ја покрија тагата и болката за Тоше Проевски

Канал5 - 21.10.2007

Синоќешниот снег во Крушево не успеа да ги покрие тагата а густата магла да ја сокрие големата болка и непресушните солзи од илјадниците поклоненици кои денеска го посетија гробот на ѕвезденото момче,на големата македонска и балканска ѕвезда Тоше Проевски.

Ѓорѓи Георгиевски попладнево е пуштен од болницата во Нова Градишка

Канал5 - 21.10.2007

Ѓорѓи Георгиевски, возачот на џипот во кој се возеше Тоше Проески, попладнево е пуштен од болницата во Нова Градишка, Хрватска и со медицинско возило ќе биде транспортиран во Македонија. Ѓорѓи Георгиевски, возачот на џипот во кој се возеше Тоше Проески, попладнево е пуштен од болницата во Нова ...

Гробот на Тоше ново светилиште

Време - 20.10.2007

КРУШЕВО - ТРИ ДЕНА ПО ПОГРЕБОТ Светлана Ристевска Крушево три дена по погребот на музичката ѕвезда Тоше Проески, кој трагично загина во сообраќајна несреќа, и понатаму е во солзи и болка. Сега е студено и пусто. Празни улици рано наутро.

Почнува сликањето на иконостасот во манастирот Свето Преображение во Крушево

Канал5 - 20.10.2007

Манастирскиот комплекс Свето Преображение над Крушево и по смртта на Тоше Проески ќе сведочи за неговата посветеност кон бога. Манастирскиот комплекс Свето Преображение над Крушево и по смртта на Тоше Проески ќе сведочи за неговата посветеност кон бога.

Во душа светат фенери

Дневник - 20.10.2007

Се надевам дека неговите песни ќе живеат уште многу, многу години и ќе ги учат идните генерации како се сака, како се мечтае, како се помага, како се станува човек. Вечно ќе светат твоите фенери во нашите души Овие неколку дена се најтешки во мојот живот.

Штитеникот Стефче тагува по Тоше

Дневник - 20.10.2007

Хендикепираниот Стефче Стефанов (22) седеше покрај телевизорот и не можеше да види дека на екранот е неговиот прерано починат пријател, но со занес го слушаше неговиот милозвучен глас Слеп сум и никогаш не го видов Тоше, но го замислувам неговиот ангелски лик, вели 22-годишниот Стефче Стефанов, ...

Дури сега ќе сфатиме колку е тешко без него

Дневник - 20.10.2007

Кој ќе ни го осветлува патот сега? Кој ќе не' води кон врвот? Тој секогаш ќе биде во секој наш здив, во секоја наша песна, во секој наш стих . Тој секогаш ќе биде наша инспирација. Тој секогаш ќе биде нашата најголема гордост.

За Тоше, Борис, земјотресот и за современиот идентитет на Македонија

Дневник - 20.10.2007

Препознавајќи ги во Борис - толеранцијата, во Тоше - хуманоста и во земјотресот - солидарноста, кои во тие изрази и форми се негувале и развиле во Македонија, се чуствувам Македонец повеќе од кога и да е По смртта на Борис Трајковски, во тагата, почуствував потреба да бидам потолерантен за да не ...

Возачот Георгиески ќе биде пренесен в понеделник

Дневник - 20.10.2007

Возачот на „туарегот“, Ѓорѓи Георгиески, се очекува в понеделник со санитетско возило да биде вратен во Македонија, каде што ќе продолжи со закрепнувањето и ќе одговара за предизвикување сообраќајна несреќа во која загина Тоше Проески.

Тоше најмалку би сакал сега да ја изгубиме вербата

Дневник - 20.10.2007

Драган Ѓуровски-Роки (гитара и придружен вокал), Трајче Симоновски-Таци (бас) , Сашко Николовски-Сале (клавијатури), Златко Михајловски - Бумбар (тапани) и Предраг Икономовски (гитара) се луѓето што гледаа низ очите на Тоше. Верно му го чуваа грбот шест години и се гордеат што ја делеа сцената со ...

Имам идеја

Вест - 20.10.2007

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Претседателот и премиерот ќе покажат вистинска почит за Тоше, ама и за сите нас, ако и на Илинден заедно дојдат во Крушево 1 Смртта на Тоше е ненадоместлива загуба за неговото семејство, но и за сите нас и за милиони фанови низ светот.

Соработките на Тоше со пејачите и композиторите

Утрински - 20.10.2007

СТИЛ Тоше Проески беше позитивно момче кое ги сакаше и кого го сакаа сите. Професионалните соработки со другите музичари и композитори секогаш му носеа успех Антонија Шола, која му помогна на Тоше да се пробие на хрватскиот музички пазар, беше во апсолутен шок.

Тоше ја омекна и Грција

Време - 20.10.2007

„КАТИМЕРИНИ“ Името на Тоше Проески во Грција не значи ништо, но што кажува тажната приказна за ова младо момче кое никој во Грција не го слушнал како пее, се вели во текстот во завчерашниот број на грчки „Катимерини“, посветен за смртта на македонската легенда Тоше Проески.

Името на Тоше да се заштити од злоупотреби

Дневник - 20.10.2007

Во корен треба да се спречи можната злоупотреба на неговото име, сметаат колегите на Проески Во именувањето на улиците, спортските сали, плоштадите, парковите, училиштата, музичките награди со името на Тоше Проески се крие опасноста од невкусот и девалвирањето на значењето на неговата уметничка и ...

Концерт на Симон Трпчески со лондонскиот оркестар „Филхармонија“

Канал5 - 20.10.2007

Македонскиот пијанист Симон Трпчески имаше синоќа концерт во Лондон со угледниот оркестар „Филхармонија“, со кој диригираше канадскиот диригент Шарл Дутоа, јави дописникот на МИА од Лондон. Лондон,19 октомври (МИА) - Македонскиот пијанист Симон Трпчески имаше синоќа концерт во Лондон со угледниот ...

Симон во Лондон свиреше за Тоше

Вест - 20.10.2007

ГОЛЕМИОТ МАКЕДОНСКИ ПИЈАНИСТ ТРПЧЕСКИ СЕ ПРОСТИ ОД SВЕЗДЕНОТО МОМЧЕ Во познатата концертна сала Ројал фестивал хол Симон со нежно допирање на клавишите во еден момент, свирејќи, погледна нагоре и со гест како да се прости од својот пријател Тоше, а илјадната публика беше маѓепсана.

И ѕвездите му оддадоа последна почит на Тоше

Утрински - 20.10.2007

СТИЛ Тијана и Тамара Миланка Рашиќ, Дејан Недев и пријателите на Тоше од Хрватска -Аки Рахимовски и Тони Цетински Наум Петрески и Миле Кузмановски Владо Јаневски Бени и Нора Шаќири Калиопи, Васил Зафирчев, Олгица Христова и Сретен Костиќ прво положија цвеќе, а потоа даваа и почесна стража Драган и ...

Фондација „Тоше Проески“

Утрински - 20.10.2007

СТИЛ Стевче Дачев, Чарлс Марвин-Тафи и Тоше Проески Претседателот на седиштето на Фондацијата „Марита“ во Скопје, Стевче Дечев, пред трагичната смрт на нашата најголема ѕвезда Тоше Проески предложи да се организира фондација што ќе го носи неговото име.

Семејството на возачот на џипот на Тоше само ќе ги плати болничките трошоци и ќе го вратат во РМ

Канал5 - 20.10.2007

Семејството на возачот на џипот на Тоше самото ќе плати за болничкиот престој на нивниот Ѓорѓи во Нова Градишка за тој да може в понеделник да биде транспортиран во Македонија. Семејството на возачот на џипот на Тоше самото ќе плати за болничкиот престој на нивниот Ѓорѓи во Нова Градишка за тој да ...

Хрватската истрага го чека вештачењето за џипот

Утрински - 20.10.2007

Возачот Ѓорѓи Ѓорѓиевски, најверојатно, в понеделник ќе биде донесен во Скопје Возачот Ѓорѓи Ѓорѓиевски и Тоше ГОРАН АДАМОВСКИ Триесет и двегодишниот скопјанец Ѓорѓи Ѓорѓиевски, кој го возеше џипот „фолксваген туарег“, во кој загина балканската поп-икона Тоше Проески, најверојатно, в понеделник ќе ...

Албумите на Тоше разграбани во продавниците

Утрински - 20.10.2007

Се' што има име Тоше на него го снемува за секунда од полиците. „Игри без граници“ распродаден во Македонија и во Хрватска Во музичките продавници владее незапамтен интерес за албумите на Тоше „Ова е нешто невидено за наши простори. Никогаш досега не сме имале олку голема продажба и побарувачка.

Се што ќе направиме е премалку

Време - 20.10.2007

И ДЕЦАТА ОД ОУ „П.З. ПЕНКО“ ЗА ТОШЕ Група деца, основци од училиштето „Петар Здравковски-Пенко“ од Скопје, вчера дојдоа во маркетинг-службата на „Време“ да дадат некролог за својот миленик и идол Тоше Проески, кој трагично и прерано го заврши својот живот. Собрале пари - кој колку имал.

Концертот во Лондон, Трпчески му го посвети на Тоше Проески

Утрински - 20.10.2007

Македонскиот пијанист Симон Трпчески прексиноќа одржа концерт во Лондон со угледниот оркестар „Филхармонија“, под диригентство на канадскиот диригент Шарл Дутоа. Ова беше прв настап на Трпчески во британскиот главен град годинава и прво негово појавување во обновената престижна „Ројал Фестивал Хол“.

Благодарност од семејството Проески за сочувството

Дневник - 20.10.2007

Семејството на Тоше Проески, неговите родители и најблиски, изразуваат голема благодарност до сите што упатија телеграми со сочувство и кои во моментите на непребол ги делат тагата и болката по загубата на Тоше. - Не сме во можност да им одговориме на сите.

Последен поздрав за легендата на македонската поп-музика

Утрински - 20.10.2007

СТИЛ Читателите за Тоше Во средата беше погребот на нашата најголема музичка ѕвезда. Засекогаш замина Тоше Проески. Неверувањата дека токму тој замина од овој свет продолжуваат, а песните и емитувањата на неговите концерти на телевизија за момент прават да помислиме дека тој е тука, го слушаме, го ...

Сакаше да не' направи подобри

Дневник - 20.10.2007

Во животот сме виделе и добри и хумани, и чесни и доблесни, и умни и надарени, убави, ведри, насмеани, позитивни, луѓе со ѕвезда на челото . Но, многу, многу ретко сево ова се населило во еден човек, спојувајќи се и создавајќи хармонична целина Свеста дека сакаме и дека сме сакани внесува во нас ...

Веб пораки

Дневник - 20.10.2007

Тоше е ѕвезда на нашето небо... ѕвезда што никогаш нема да згасне бидејќи тој ќе живее вечно во нашите срца. Човекот што веруваше во Бога, а Господ ни го зеде..., но на Господ му требаат ангелите, а Тоше е најголемиот ангел. Тој беше еден и единствен, сега без неговиот ангелски глас и неговото ...

Од семејниот албум на Тоше

Вечер Прес - 20.10.2007

Тоше со семејствотот во среќните денови: мајката Домника, таткото Никола, сестрата Дори и внуците Никола и Кристијан Првиот настап на "Златно славејче" Тоше во рацете на мајка му на првиот роденден Со гитара во рака, распеан со внуците Со другарите од Основното училиште (во жолтиот џемпер) На една ...

Лицемерници бре!

Вечер Прес - 20.10.2007

Џоле Такси Греота, стварно греота, не за него, зато што Тоше сега е на најлепше место што постои и од каде никој нормалан нема намера ни да се јави ни да се врати, али греота за све нас, прво родители, пријатели и сите ние кои многу го сакавме, слушавме и обожававме што останавме без него.

1981 - 2007

Вечер Прес - 20.10.2007

Пишува: Владимир Тулевски Добра вест немам. Причината е јасна и добро позната: неделава Македонија мирисаше на стопен восок, во Македонија гореа илјадници свеќи, цела Македонија лееше солзи. Во Македонија гласно биеја камбаните се до моментот додека не се слушна злокобниот звук на првиот грст земја ...

Благодарност од семејството на Тоше

Вечер Прес - 20.10.2007

Семејството на Тоше Проески, неговите родители и најблиски изразуваат огромна благодарност до сите кои упатија телеграми со сочувство и кои во овие моменти на непребол ги делат тагата и болката во загубата на Тоше. - Не сме во можност да им одговориме на сите.

Пораките за Тоше на трајно чување

Вечер Прес - 20.10.2007

Огромниот број на пораки и предмети кои деновиве граѓаните на Скопје ги оставија на плоштадот "Македонија" во знак на неизмерна љубов кон нашата мегаѕвезда Тоше Проески, ќе бидат депонирани во Градот. Јавните претпријатија од вчера почнаа со нивно собирање, а сите овие материјали ќе бидат средени и ...

Ѓорѓевски се враќа дома в понеделник

Вечер Прес - 20.10.2007

Според првичните информации, добиени од Хрватска, возачот на Тоше, неговиот другар Ѓорѓевски има амнезија и неговата психичка состојба е лоша До понеделник е одложено враќањето на Ѓорѓи Ѓорѓевски од Нова Градишка, возачот кој управуваше со Туарегот во кој загина мегаѕвездата Тоше Проески.

Ѓорѓевски се уште не е транспортиран од Нова Градишка

А1 - 19.10.2007

Возачот на џипот и добар пријател на Тоше, Ѓорѓи Ѓорѓевски се уште не е транспортиран од болницата во Нова Градишка. Според последните информации од неговите пријатели, тој најверојатно во понеделник со санитетско возило ќе биде донесен дома во Скопје.

Не престанува плачот и тагата во Крушево

А1 - 19.10.2007

Не престанува плачот и тагата во Крушево. Луѓето се уште мислат дека ова е само лош сон кој ќе престане. Ја нема најсјајната ѕвезда во Македонија - Тоше. Неговото семејство и ова утро дојде да го посети гробот. Неговиот прв братучед, кој му бил обезбедување додека Тоше беше во „Авалон продукција“, ...

Цеде посветено на Тоше во „Време“ и Македонски спорт“

Време - 19.10.2007

ПОДАРОК ЗА ЧИТАТЕЛИТЕ Цеде посветено на Тоше Проески, на кое специјално е додадена последната негова песна „Македонија навива за вас“, на граѓаните ќе им бидат достапни утре како бесплатен прилог во дневните весници „Време“ и „Македонски спорт“.

Обединети само во тага

Утрински - 19.10.2007

ЕДИТОРИЈАЛ ГОРДАНА ДУВЊАК Она што не му успеа на ниту еден политичар, на ниту еден духовен водач, или институција, му успеа на Тоше Проески. Смртта на нашето златно момче со божествен глас, кое имаше едвај 26 години и безброј незавршени професионални и лични планови, ја обедини Македонија.

Наградата за интерпретација ќе се вика „Тоше Проески“

Време - 19.10.2007

„ЕВРОФЕСТ“ Наградата за интерпретација на фестивалот „Еврофест“ ќе го носи името на трагично загинатиот крал на македонската и на балканската музика Тоше Проески. Одлуката, по предлог на директорот Костадин Костадиновски, едногласно е прифатена од Советот на фестивалот.

Ѓоле и Тоше беа најдобри другари

Дневник - 19.10.2007

Се сакаа како браќа и Тоше велеше дека неговите родители ги смета за свои втори родители, велат другарите на возачот на џипот во кој загина Проески Зошто сум жив, не ми се живее, тие се единствените зборови што постојано ги изустува Ѓорѓи Георгиески (32), возачот на џипот во кој загина Тоше Проески ...

Не запираат пораките за збогување со поп-иконата

Утрински - 19.10.2007

Амбасадата на Македонија во Хрватска одржа комеморација во Домот на новинарите Илјадници свеќи горат за Тоше Проески во центарот на Скопје СВЕТЛАНА УНКОВСКА Илјадници свеќи горат за Тоше на порталот отворен за сите оние што сакаат преку Интернет да запалат свеќа и да остават порака во чест на ...

Спортската сала во Бутел ќе го носи името на Тоше Проески

Утрински - 19.10.2007

Агенцијата за млади и спорт одлучи спортската сала во населбата Бутел во кругот на Основното училиште „Живко Брајковски“ да го носи името на прерано починатата македонска мегазвезда Тоше Проески. Од Агенцијата со овој чин сакаат да му оддадат почит на човекот кој беше исклучителна личност со големо ...

Победа во чест на Тоше

Вест - 19.10.2007

Квалификации за ЕП - Нашите репрезентативци го исполнија ветувањето Иако не е повеќе меѓу нас, само десетина дена откако го одржа феноменалниот концерт на "Градски", Тоше Проески повторно го наполни нашиот најголем фудбалски храм.

Смртта на поп-ѕвездата

Утрински - 19.10.2007

ПРЕНЕСЕНО Неговото име не значи ништо за Грците, но меѓународните медиуми објавија информации за ненадејната смрт на 26-годишната поп-ѕвезда која го нурна Балканот во тага. Тоше Проески беше повеќе од популарен пејач во Македонија.

Награда на „Еврофест“ ќе го носи името Тоше Проески

Дневник - 19.10.2007

Наградата за интерпретација на фестивалот „Еврофест“ ќе го носи името „Тоше Проески“. Првпат оваа награда ќе се додели на 11. здание на овој фестивал на забавни мелодии,што ќе се одржи на 9 и 10 ноември во салата на Домот на АРМ во Скопје.

„Леб и сол“ за Тоше

Утрински - 19.10.2007

Неизмерно сме потресени од големата трагедија и загуба за сите нас - трагичната смрт на Тоше Проески, пред кого претстоеше голема кариера и кој требаше да биде дел од новиот проект на „Леб и сол“. Лути сме што си замина прерано од нашите животи и отиде во вселената со боговите, каде што твојата ...

Тоше ја отпеа спортската химна за да ги сплоти Македонците

Утрински - 19.10.2007

„Македонија навива за вас“ од Александар Митевски е последната песна на Тоше Проески Публиката на Градскиот стадион френетично ја испеа химната „Македонија за вас“ Валентина Тодоровска Спортската химна „Македонија навива за вас“ на авторот Александар Митевски е последната песна што ја испеа Тоше ...

Тоше е сонце, не палете му свеќи, оставете го нека свети

Утрински - 19.10.2007

МАГАЗИН Тој, непрежалениот наш, бегаше од лоши мисли и лоши сништа. Се бранеше од тагата и им ја тргаше од челата на луѓето. Знаеше за немаштија, а кога имаше - тоа го делеше на многу парчиња. Ноќта ја замени за утро, солзите за насмевки и секогаш, како небаре да минал војни, земјотреси, приватни ...

Без зборови

Утрински - 19.10.2007

Мислења ЛАБИНА МИТЕВСКА Се надевам дека од оваа болка ќе излеземе со ветување дека ќе се обидеме да бидеме подобри луѓе и да бидеме барем малку каков што беше Тоше Кога некого сакате, секоја разделба боли. Кога некого што го сакате ќе го изгубите, боли уште повеќе.

Спортска сала во Бутел ќе се вика „Тоше“

Време - 19.10.2007

АГЕНЦИЈА ЗА МЛАДИ И СПОРТ „Тоше Проески“ ќе се вика спортската сала што ќе се изгради во дворот на основното училиште „Живко Брајковски“, во скопската населба Бутел. Оваа сала ќе се гради во рамките на владиниот проект - 35 спортски сали, кој почна да се реализира неодамна, информира Агенцијата за ...

Костовски: Мора да го зачуваме делото

Дневник - 19.10.2007

Да се формира координативно тело на државно ниво за воздигнување на делата на нашиот прерано загинат македонски пејач Тоше Проески, предложи вчера скопскиот градоначалник Трифун Костовски. - Не смееме да дозволиме заборав - рече градоначалникот на прес- конференцијата што беше организирана на друга ...

Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа

Канал5 - 19.10.2007

Уништениот џип на Тоше Проески сведочи за тешката сообраќајна несреќа во која загина младиот пејач. Утрово во 6 часот и 25 минути на автопатот Загреб - Липовац близу Нова Градишка, џипот на Тоше со кој управувал 32-годишниот скопјанец Ѓорѓи Ѓорѓески, удрил во задниот дел на камион, кој се движел во ...

Искра која светеше со својот талент

Дневник - 19.10.2007

Франција сочувствува со трагичната несреќа на пејачот Тоше Проески, кој беше искра која светеше со својот талент, се посочува во вчерашното соопштение на францускиот амбасадор во Македонија Бернард Валеро. Во соопштението се истакнува дека македонскиот музичар својата уметност ја донесе до ...

Седум албуми за десет години

Утрински - 19.10.2007

МАГАЗИН Тоше беше воркохолик, постојано работеше, снимаше и уживаше во песните што ја величаат љубовта Ангелскиот глас на Тоше публиката прв пат го слушна во 1997 година, кога ја испеа песната „Пушти ме“, а следната година на Скопскиот фестивал ја исполни „Остани до крај“.

Тоше и Андријана - остана само болка

Утрински - 19.10.2007

Заедно живееја девет месеци во домот на Проески во Злокуќани, а често патуваа и кај неговите родители во Крушево Скршена од болка, Андријана Будимир едвај стоеше на траорниот погреб на македонската поп-икона. Тоше за неа подготвуваше бурма Катерина Шекеровска Тоше Проески и Андријана Будимир, ...

Неостварени планови... нераскажани приказни на Тоше

Утрински - 19.10.2007

МАГАЗИН Постојано опкружен со обожавателки, постојано со песни за љубовта, а во потрага по вистинската љубов ЈАСМИНКА ПАВЛОВСКА Митот за Ахил и неговиот избор меѓу долгиот безначаен живот и кусото постоење, но исполнето со слава...

Не е само до џипот

Дневник - 19.10.2007

Направени се серија неправилности пред кобната точка. Еден Тоше Проески, македонскиот Елвис Присли или Елтон Џон или кој било великан на светската современа музика да споредите , сеедно е, на сите им е „рамо до рамо“. За службени патувања (посебно ноќе!?) требаше да има „химобил“, автомобил со ...

Колумните на Тоше искрени лични исповеди

Утрински - 19.10.2007

МАГАЗИН Своето почитување кон „Утрински весник“, особено кон „Магазин +“, Тоше го покажа прифаќајќи го ангажманот за пишување колумни. Речиси една година (од крајот на 2003 до летото наредната година) секој петок Тоше ги известуваше читателите што и како му се случува.

Поштенска марка и плик

Време - 19.10.2007

ВО ЧЕСТ НА ПОП-ЅВЕЗДАТА Во знак на почит кон прерано загинатиот поп-пејач Тоше Проески, советот за издавање поштенски марки при АД „Македонски пошти“, соопшти дека донеле одлука за објавување комеморативна поштенска марка со неговиот лик.

Тоше подарил 10.000 евра за Институтот за ТБЦ кај децата

Дневник - 19.10.2007

За две недели требаше да го пуштиме во употреба одделот за астма кај децата што го реновиравме со донација од 10.000 евра од Тоше Проески. Но, за жал, тој не дочека да ги види подобрените услови за лекување на децата, раскажува директорот на Институтот за белодробни заболувања кај децата во Козле, ...

Книгите на жалост ќе ги добие семејството во Крушево

Дневник - 19.10.2007

Двете книги на жалост што Град Скопје пред три дена ги постави на плоштадот Македонија, по повод смртта на најголемата македонска ѕвезда Тоше Проески , ќе бидат испратени во неговиот дом во Крушево, откако ќе бидат исполнети.

Не гаснат ни свеќите ни солзите

Дневник - 19.10.2007

Во Крушево и понатаму се слеваат реки од луѓе, кои се поклонуваат пред вечното почивалиште на Тоше Проески „Соколе мој, погледни ме уште еднаш“, низ плач молеше неутешната мајка Доминика, на гробот на својот син, прекриен со цвеќе и тажни погледи.

Играа од срце за Тоше...

Време - 19.10.2007

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРО 2008: МАКЕДОНИЈА - АНДОРА 3-0 (2-0) Златко Крстевски Тешко беше да се остане присебен во средата на Градскиот стадион во Скопје. И најсилните срца пукаа, солзи неконтролирано течеа, липаа и машки и женски.

На возачот на Тоше ќе му се суди во Скопје

Утрински - 19.10.2007

Половина час пред трагедијата, Тоше, менаџерката и возачот застанале на бензинска пумпа Според досегашниот тек од истрагата, причина за несреќата биле и неисправните светла на приколката на италијанскиот камион ГОРАН АДАМОВСКИ На триесет и двегодишниот скопјанец Ѓорѓи Ѓорѓиевски, кој го возеше ...

На Ѓорѓи Ѓорѓески ќе му се суди во Македонија

Време - 19.10.2007

ПОДНЕСЕНА КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ВОЗАЧОТ НА ТОШЕ На 32-годишниот Ѓорѓи Ѓорѓески од Скопје, возачот на „туарегот“ во кој трагично загина македонската и балканска ѕвезда Тоше Проески, ќе му се суди во Македонија, потврди Стјепан Карамустек, државен обвинител на Бродско-посавската жупанија.

Се компликува враќањето на Ѓорѓи Георгиевски во Македонија

Канал5 - 19.10.2007

Ѓорѓи Георгиевски кој го возеше „туарегот“ во кој загина Тоше Проески не бил здравствено осигуран – поради тоа се компликува неговото враќање во Македонија. За болничкото лекување во Нова Градишка и транспортот од Хрватска за Македонија треба да се плати приватно.

Македонија победи за Тоше!

Утрински - 19.10.2007

Во досега незапаметена атмосфера на Градски, дваесет илјади фанови се простија од нивниот идол: Македонија - Андора 3:0 Триумф за својот голем фан, за човекот кој знаеше да ја поздрави и да и се израдува на секоја нова средба со неговите фудбалски пријатели ЕМИЛ КИТАНОВСКИ Во ноќта која сите уште ...

Стојкоски ќе патува до Пекинг во чест на Тоше

Дневник - 19.10.2007

Трагичната вест за смртта на Тоше Проески, нашиот олимпиец Миле Стојкоски, кој со инвалидска количка е на пат за Пекинг, ја дознал за време на своето патување низ Сирија . - Македонија изгуби еден од своите најголеми синови. Патот до Пекинг ќе го продолжам во негова чест.

Тоше пак го наполни Градски

Дневник - 19.10.2007

Дваесет илјади навивачи го скандираа неговото име, транспаренти, химна и голови во негови чест Невидена катарза на Градскиот стадион во Скопје завчеравечер. Тоше уште еднаш го наполни Градскиот стадион во Скопје. Постхумно. Во храмот што Проески три пати го полнеше на своите концерти, 20 илјади ...

Не дочека да пее со „Леб и сол“

Време - 19.10.2007

Прераното заминување на Тоше Проески од овој свет ги потресе и членовите на „Леб и сол“, со кои требаше да соработува на нивниот нов албум. Во соопштението на Арсовски, Димушевски, Тавитјан и новиот гитарист, Димитар Божиков, се вели: - Лути сме ти што си замина прерано од нашите животи и отиде во ...

Кариерата на Тоше низ фотографии

Утрински - 19.10.2007

МАГАЗИН Многумина ја паметат 1998 година, не толку далечниот Скопски фестивал, каде што младиот Тоше Проески ја испеа песната „Остани до крај“ на Хари Котларовски и Кристијан Габроски. Веднаш го забележавме, а печатот коментираше „голобрадо момче - крушевчанче дојде за да остане на македонската ...

Подареното бело мече и песната „Ој девојче“ што Тоше и ја испеал најдраг спомен за ранетата Душица

Канал5 - 19.10.2007

Со белото мече заспива и се буди. Го гушка силно, зашто тоа ја врзува за големата мега ѕвезда Тоше Проески. Мечето е една од играчките што Тоше и ги подари на малата Душица, девојчето кое беше тешко рането во конфликтната 2001 година во Тетово. Со белото мече заспива и се буди.

На возачот на Тоше ќе му се суди во Македонија

Вест - 19.10.2007

Судењето на Ѓорѓи Ѓорѓевски, возачот на Тоше Проески, ќе се одвива во Македонија, јави вчера Интернет порталот Индекс, повикувајќи се на изјава на жупанискиот државен обвинител Стјепан Харамустек. Според информацијата, комплетниот случај ќе му биде препуштен на македонското судство.

Спортска сала ќе го добие името на мегаѕвездата

Дневник - 19.10.2007

Спортската сала во кругот на основното училиште „Живко Брајковски“ во скопската општина Бутел ќе го носи името на Тоше Проески, одлучи вчера Агенцијата за млади и за спорт. Салата е дел од владиниот проект за изградба на 35 спортски објекти.

Верниците бараат Тоше да биде прогласен за светец

Дневник - 19.10.2007

МПЦ ќе ја разгледува таа можност, најави владиката Петар МПЦ ќе ја разгледува можноста Тоше Проески во иднина да биде прогласен за светец по зачестените барања на верниците , најави вчера преспанско-пелагонискиот владика Петар, претседател на црковната Комисија за канонизација.

Фондација Тоше Проески

Вечер Прес - 19.10.2007

Идејата за формирање Фондација Тоше Проески изродена од контактите со луѓето од фондацијата Маритас, преку која неговите дела двојно ќе се зголемеа Тоше ја прифатил со воодушевување. Но, за жал, остана само договорот за средба после концертот на Градски.

Спортска сала со името на Тоше

Вечер Прес - 19.10.2007

Спортската сала во ОУ "Живко Брајковски" во скопската населба Бутел ќе го носи името на македонската мегаѕвезда Тоше Проески. Таа е една од салите што се дел од проектот 35 спортски сали и се очекува да биде завршена на пролет.

Нереализирани планови

Вечер Прес - 19.10.2007

"Неизмерно сме потресени од големата трагедија и загуба за сите нас -трагичната смрт на Тоше Проески пред кого претстоеше голема кариера и кој требаше да биде дел од новиот проект на Леб и сол. Лути сме ти што си замина прерано од нашите животи и отиде во вселената со боговите каде што твојота ...

Тоше ни беше како син, а Ѓоле исто на неговите родители

Вечер Прес - 19.10.2007

"Тоше ми беше како син, а мојот Ѓоле беше исто на неговите родители" - низ солзи, растревожен и потиштен раскажуваше за "Вечер" Веле Ѓорѓевски, таткото на човекот кој управуваше со автомобилот во сообраќајната несреќа во Хрватска во која загина мега ѕвездата.

Топ-шоу во чест на Тоше

Вечер Прес - 19.10.2007

Понеделничкото издание на Топ-шоуто на Боки 13 ќе биде посветено на легендата Тоше Проески. Како што вели, Боки освен тоа што во емисијата ќе бидат поканети неговите колеги од домашната сцена да отпејат по една негова песна и ќе се слуша единствено неговата музика, ќе има естрадни имиња од ...

Песна за мојот братко Тоше

Вечер Прес - 19.10.2007

Хрватскиот пејач Тони Цетински болката за загубата на својот голем пријател Тоше Проески ја преточи во стихови... Остави светло на патот по кој сакаш да тргнеш, помогни ми кога сонувам да можам да ти дојдам среќен и насмеан. Подигни ги рацете и исправено тргни во белиот храм и тивко речи им на сите ...

Наградата за интерпретација ќе го носи името на Тоше

Вечер Прес - 19.10.2007

По предлог на директорот на фестивалот "Еврофест" Костадин Костадиновски, Советот на фестивалот едногласно прифати наградата за интерпретација да го носи името на најголемата ѕвезда во историјата на македонската музика - Тоше Проески.

Фановите за Тоше

Вечер Прес - 19.10.2007

Sarajka Бог го слушна неговиот ангелски глас и го викна кај себе да биде вечен гост во неговите одаи. Колку е себично да го чуваш сам од сите ние што го сакавме. Ти благодариме за музиката што одѕвонува во нашите уши lol_sa Боли и не престанува.

Никогаш повеќе нема да запее "Зајди, зајди..."

Вечер Прес - 19.10.2007

"Си замина ѕвездено момче", Балканскиот Елвис Присли отиде во легендите, "Престана да пее славејот од Крушево", "Македонија се прости од нејзиниот ангел на земјата", "Ѕвезда со срце на дете", "Плаче цела бивша Југославија"... ова се само дел од насловите во весниците и на интернет-сајтовите.

Плоштадот се претвори во спомен за Тоше

А1 - 18.10.2007

Зборови, подароци, запалени свеќи, последни пораки. Плоштадот „Македонија“ се претвори во спомен за Тоше Проески. Во книгите на жалост и денеска се пишуваа пораки со тага. Три дена по смртта на Тоше, тагата и болката кај граѓаните не стивнуваат.

На возачот на Тоше ќе му се суди во Македонија

А1 - 18.10.2007

Хрватската полиција утрината поднесе до обвинителството на Бродско-посавската жупанија кривична пријава против 32-годишниот Ѓорѓи Ѓорѓевски, возачот на џипот во кој загина Тоше Проески. Предизвикување на сообраќајна незгода со смртни последици е делото за кое се товари Ѓорѓевски и за кое е ...

Дали смртта на Тоше ќе се користи за лични цели?

А1 - 18.10.2007

Дали смртта на мега ѕвездата многумина ќе почнат да ја користат за лични цели? Ќе се преименувале награди, клубови ги бараат неговите песни како заштитни знаци. Директорот на фестивалот „Еврофест“ во дописот напишан на рака вели, наградата за интерпретација на фестивалот ќе го носи името на Тоше ...

Крушево скршено од болка

А1 - 18.10.2007

Крушево стишено и скршено од болка го дочека денешниот ден преполн со тага и солзи. Од најстаро до најмладо се уште не можат да се помират со загубата на својот ангел, на нивниот Тоше, кој во зачмаеноста на летаргичното секојдневие им влеваше надеж и бодрина.

Сараевчани со последни пораки за Тоше

А1 - 18.10.2007

Точно на полноќ сараевчани се собраа во огромен број на платото на спортскиот центар „Скендерија“ во Сараево, за чија обнова Тоше донираше значајни средства, за да му оддадат последна почит. Палејќи свеќи, потпишувајќи се на поставената табла, му ги оставаа последните пораки.

Една од „35 спортски сали“ ќе го носи името на Тоше

А1 - 18.10.2007

По повод прераната смрт на Тоше Проески, Агенцијата за млади и спорт одлучи една од салите, дел од проектот „35 спортски сали“ и која се наоѓа во Бутел во кругот на ОУ „Рајко Жинзифов“, да го носи името на Тоше. „Со овој чин сакаме да му оддадеме почит на човекот кој беше не само извонреден пејач, ...

Македонија се прости од Тоше

Утрински - 18.10.2007

Вчерашниот ден во Крушево, градот на Тоше, беше траорен. Најтешки моменти преживуваа неговите најблиски, родителите Никола и Доминика и сестрата Дора Со највисоки државни и верски почести, вчера на Градските гробишта во родното Крушево беше погребан Проески Катерина Шекеровска КРУШЕВО - Солзи, ...

Спортисти се простија од Тоше

Дневник - 18.10.2007

Делегации на АМС, ФФМ, ОФМ и клубот Синалко беа на погребот во Крушево И спортистите се простија од вљубеникот во спортот Тоше Проески. Повеќе делегации на федерации и на неговиот клуб Синалко беа вчера на погребот во Крушево.

Сочувство од Борис Тадиќ до семејството на Тоше

Утрински - 18.10.2007

Српскиот претседател Борис Тадиќ упати телеграма со сочувство до семејството на Тоше Проески. „Примете изрази на најдлабоко сочувство поради трагичната смрт на вашиот син Тоше Проески. Беше исклучително надарено момче кое ние во Србија го доживувавме како свој.

Го чекавме пак да ни дојде

Време - 18.10.2007

И МАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА ТАГУВА Трагичната смрт на ангелот со извонреден глас ја обедини и македонската дијаспора. Срцата и солзите на нашите иселеници во светот се приклучија кон илјадниците Македонци што вчера го испратија Тоше меѓу ѕвездите на небото.

Последната нумера на Тоше Проески синоќа промовирана на Градски

Утрински - 18.10.2007

Последната музичка нумера на трагично загинатата македонска мегаѕвезда Тоше Проески, која треба да се најде меѓу 12. песни што ќе конкурираат во изборот за нова национална навивачка химна на Македонија вчера беше официјално промовирана на фудбалскиот дуел Македонија - Андора на Градскиот стадион во ...

Семејството Трајковски не може да се соземе од шокот

Утрински - 18.10.2007

Никогаш нема да заборавам колку многу ни помогна во моментот кога загина Борис, вели вдовицата на загинатиот претседател Трајковски „Душата ми се преврте наопаку. Многу сме шокирани. Не ми се веруваше дека Тоше загинал. Кога ја слушнав веста за неговата смрт се најдов назад во времето.

Тоше на поштенска марка

Дневник - 18.10.2007

АД „Македонска пошта“ ќе издаде комеморативни поштенски марки со ликот на Тоше Проески. Оваа одлука вчера ја донесе Советот за издавање поштенски марки во АД „Македонска ...

Масовна побарувачка по албумите

Дневник - 18.10.2007

Масовна продажба и интерес по албумите на Тоше Проески има по објавувањето на веста за неговата смрт. Во продавниците и меѓу уличните колпортери најмногу се купуваше „Игри без граници“, неговиот последен музички проект. - Само во утринските часови продадовме над 70 албуми, што е вистинска реткост.

Иселениците тагуваат

Дневник - 18.10.2007

Шок, изрази на љубов и почит, телеграми на сочуство до семејството Проески, се вчерашните реакции на Македонците низ светот. Друштвото на Македонците во Нов Зеланд соопшти дека Македонија го изгуби својот најголем син. Во чест на Тоше ова Друштво в недела ќе одржи собир.

Возачот на џипот на Тоше за сообраќајката ќе одговара пред македонските судови

Канал5 - 18.10.2007

За сообраќајната несреќа во кој загина Тоше Проески возачот на џипот Ѓорѓи Ѓорѓиевски ќе одговара во Македонија. Кривичната пријава која против Ѓорѓиевски ја поднесе хрватската полиција, заедно со сите дополнителни материјали обвинителството во Славонски Брод деновиве преку хрватското министерство ...

И репрезентативците му оддадоа почит на Тоше

Вест - 18.10.2007

На градскиот плоштад во Скопје Вечерта спроти квалификацискиот натпревар со Андора, и нашите фудбалски репрезентативци му оддадоа почит на Тоше Проески. Тие во вторникот вечер, околу 19 часот, во сопствена режија пристигнаа на скопскиот градски плоштад, запалија свеќи и се запишаа Вечерта спроти ...

Возачот на џипот не бил пијан

Вест - 18.10.2007

Првичните резултати од алкотестирањето на возачот Ѓорѓи Ѓорѓевски (32), кој завчера го возел џипот во кој загина мегаsвездата Тоше Проески, покажале дека во неговата крв нема алкохол. И покрај тоа што се уште било темно, вештаците од Хрватска утврдиле дека видливоста на автопатот била добра, а ...

Учениците ја пееја „Срце није камен“

Дневник - 18.10.2007

„Срце није камен“ одекнувало завчера во основното школо „Матија Губец“ во Кнежија. Откако се прибрале од шокот по веста за трагичната смрт на Тоше, децата спонтано се собрале и почнале да го пеат неговиот голем хит. Во тоа училиште пред една година присуствувал Проески на роденденска забава на ...

Она што ни остана е голема празнина, порачаа младите

Утрински - 18.10.2007

Во чест на ѕвездата, во колона таксистите со трубење минуваа низ скопските улици СВЕТЛАНА УНКОВСКА Вчера Македонија како да замре. Тагата за Тоше беше преголема. Голем број граѓани од изутрината пред телевизорите ја следеа церемонијата на последното испраќање на момчето со ангелски глас и преголема ...

Тоше починал од пукање на третиот вратен прешлен

Вест - 18.10.2007

ХРВАТСКИОТ ВЕСНИК "ВЕЧЕРЊИ ЛИСТ" ОБЈАВИ ИНФОРМАЦИИ ОД ОБДУКЦИЈАТА Хрватскиот дневен весник "Вечерњи лист" вчера објави информации од обдукцијата која покажала дека Тоше Проески загинал во моментот на ударот, поради пукање на третиот вратен прешлен.

Музиката запре, солзите течеа, Скопје се задушуваше во болка

Време - 18.10.2007

ГЛАВНИОТ ГРАД СЕ ПАРАЛИЗИРА ОД ТАГА И СОЛЗИ Мери Јордановска Скопје се задушуваше во тага и во плач додека Крушево се простуваше од својот голем пријател, херој и идол Тоше Проески. Училиштата се испразнија, градскиот плоштад се наполни, музиката во кафулињата замре, а погледите беа вперени во ...

Хрватска жали за големиот уметник

Утрински - 18.10.2007

Хрватската амбасада упати телеграма со сочуство на семејството на Тоше Проески, во која амбасадорот Иво Кујунџиќ изрази најдлабоко и најискрено сочуство по повод трагичната смрт на големиот уметник Тоше Проески. „Во срцата на хрватскиот народ Тоше Проески ќе остане запаметен како голем пријател.

Хрватската естрада се прости од Тоше

Вест - 18.10.2007

Загреб, 18 октомври - Претставниците на Хрватската естрада, кои не заминаа на погребот во Крушево, се простија од саканиот македонски пејач Тоше Проески во Мултимедијалниот центар во Загреб, во просториите на неговата дискографска куќа за хрватскиот пазар - "ХИТ Рекордс" на Јура Хрвачиќ каде што ...

Смртта на Тоше ја шокира Хрватска

Утрински - 18.10.2007

Повредениот возач на автомобилот вели дека „се' се случило за миг“ На возачот на Тоше Проески, Ѓорѓи Ѓеорѓиевски, веројатно, ќе му се суди за предизвикување опасност Од нашиот известувач Горан Адамовски Нова Градишка - „Не знам што се случи, се' се случи за миг“, рече неколку часа по несреќата ...

Балканот излеа море од солзи за својата ѕвезда

Утрински - 18.10.2007

Веб-страниците на македонските и балканските медиуми овие денови се преполни со тажни пораки за големата трагедија. Во сите е заедничка пораката дека Балканот загуби извонреден човек со неверојатен глас. Пренесуваме дел од нив.

Трпчески во Лондон свиреше за Тоше

Дневник - 18.10.2007

Нашиот врвен пијанист Симон Трпчески концертот што синоќа го одржи во Лондон му го посвети на својот пријател Тоше Проески. Веста за трагедијата го затекна на првата проба пред концертот во Лондон. - Шокиран сум. Многу е тешко и излишно да се каже што и да е во вакви моменти.

Тоше го разубавил краткиот живот на Милена

Дневник - 18.10.2007

ТАГА ВО СЕМЕЈСТВОТО ДИМОВИ ОД НЕГОТИНО Големиот пејач откако слушнал дека малечката Милена, која била тешко болна, има желба да се сретне со него, повеќепати ја посетувал во Неготино и во болницата во Скопје, раскажуваат нејзините родители Смртта на Тоше ја доживеавме болно како и смртта на нашата ...

Шокот се претвора во болка – почна поклонението на гробот на Тоше

Канал5 - 18.10.2007

Со цвеќиња, палење на свеќи и пораки дека никогаш нема да ја заборават неговата музика и хумани дела - најверната публика на Тоше Проески ден по закопот го посетуваше на неговото вечно почивалиште во Kрушево. Со цвеќиња, палење на свеќи и пораки дека никогаш нема да ја заборават неговата музика и ...

Керим: Сонцето не исчезнува кога заоѓа

Дневник - 18.10.2007

Низ годиниве што го познавав, мојот млад пријател Тоше, ми го плени срцето. При сите наши средби, Тоше во мене будеше размисла дека се благословени родителите што одгледале чеда и ги научиле дека скромност, племенитост, честитост, работливост се вистинските врдности врз кои почива вечноста, пишува ...

Мамо, како сега јас да му помогнам на Тоше?

Вест - 18.10.2007

ТОШЕ ИЛИЕВ ОД КОЧАНИ НИКОГАШ НЕМА ДА ГО ЗАБОРАВИ ИМЕЊАКОТ ШТО МУ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ Се мора да биде во ред кога Тоше ќе пее за Тоше, им велел пред хуманитарниот концерт во Кочани Тоше Проески на родителите на осумгодишното момче кое со шесте илјади марки, кои биле собрани, заминало на операција на ...

Фановите ќе направат музеј во Задар

Дневник - 18.10.2007

Зад Тоше Проески останаа на хартија големите планови за основање фондација, академија за помагање млади таленти, за отворање музеј на неговите фанови, за нови дуети... Скопјанецот Стевче Дечев, од фондацијата „Марита“ вели дека за ваквите идеи разговарал со Проески на последната Молитвена вечера, ...

Македонија се прости со Тоше

Време - 18.10.2007

Антонија Поповска Светлана В. Ристеска фото: Роберт Атанасовски На раце, мртвото тело од домот на улицата „Томе Никлеме“ бр. 33 го изнесоа другарите Петар, Сашо, Папас, Лимон, Саше Попе, Чука, Нашку, Јоцо, Нико, Чавкар, Џанго, Нико Меле - така ги викаше нивниот Тоше, кој сега го носеа кон вечното ...

Франција тагува и сочувствува со трагичната несреќа

Утрински - 18.10.2007

По повод трагичната смрт на македонскиот поп- пејач Тоше Проески во писмената изјава на францускиот амбасадор Бернард Валеро се вели дека и Франција тагува и сочувствува со трагичната несреќа на Проески. „Тоше Проески беше искра која светеше со својот талент, ентузијазам на младоста и со огромниот ...

Топли зборови од Британија и од Шпанија

Утрински - 18.10.2007

До семејството на Тоше Проески трогателни телеграми со сочувство упатија и амбасадорот на Шпанија, Хосе Мануел Пас Агуерас, и британскиот амбасадор Ендрју Ки. Во нив се истакнува дека смртта на Тоше е ненадоместлива загуба за ...

Тоше сине, врати се...

Вест - 18.10.2007

МАКЕДОНИЈА ГО ИСПРАТИ SВЕЗДЕНОТО МОМЧЕ ВО ВЕЧНИОТ ДОМ Голема тага и болка и безброј солзи од илјадници луѓе се слеваа вчера во Крушево, каде легендата Тоше Проески беше испратена во вечниот дом. Голем број роднини и пријатели, домашни и странски sвезди, домашни и странски новинари, целиот политички ...

Луѓе и нелуѓе

Дневник - 18.10.2007

Ниту бескрајната болка и тага по трагично згаснатиот живот на Тоше Проески не беа доволни лидерот на ДПА Менду Тачи за миг да заборави на себе и на своите политички интереси . И во денот кога во Македонија, Балканот и пошироко молскавично се прошири кобната вест, Тачи скандалозно инсистираше да ...

Рајска градина за Тоше

Време - 18.10.2007

БОЖЕСТВЕНА ЛИТУРГИЈА ВО ЦРКВАТА „УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА“ Во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ се служеше упокоена божествена литургија, на која чиноначалствуваше митрополитот Петар во сослужение со голем број свештено служители од Преспанско-пелагониската епархија.

Комеморативна марка за Тоше

Утрински - 18.10.2007

Советот за издавање поштенски марки при АД „Македонски пошти“ донесе одлука да издаде комеморативна поштенска марка по повод трагичната смрт на најдобриот не само македонски туку и балкански пејач Тоше Проески. На марката ќе се наоѓа ликот на Тоше Проески, моментно е во тек изработката на идејното ...

Музеј на Тоше во Крушево

Вест - 18.10.2007

На иницијатива на Андријана Будимир, а со поддршка на неговото семејство во план е во Крушево да се отвори музеј во спомен на Тоше. Во него би биле сместени многу негови лини работи, гитарите И разни подароци кои тој ги добивал на концерти низ целиот На иницијатива на Андријана Будимир, а со ...

Македонија се збогува од Тоше

Дневник - 18.10.2007

Крушево и Македонија уште од Илинден 1903-та не ги обземало таква тага и очај. Овие зборови на архиепископот г.г. Стефан најдобро ја опишуваат атмосферата во која Македонија вчера се прости од својот „ангелски глас“ Тоше Проески .

Симон Трпчевски ја започнува концертната сезона во Ројал Хол со концерт посветен на Тоше

Канал5 - 18.10.2007

Лондон вечерва се простува од Тоше – Симон Трпчевски во познатиот лондонски Ројал Хол ја започнува новата сезона со концерт посветен во чест на својот пријател големиот Тоше. Лондон вечерва се простува од Тоше Симон Трпчевски во познатиот лондонски Ројал Хол ја започнува новата сезона со концерт ...

Кларинетот бил негова прва љубов

Дневник - 18.10.2007

МУЗИЧКОТО УЧИЛИШТЕ ВО БИТОЛА СЕ ГОРДЕЕ СО СВОЈОТ УЧЕНИК Тоше беше пример за учениците што доаѓаа од малите места или од сиромашни семејства дека со љубов кон работата може да го допрат врвот, вели директорот Јонче Кузевски Кларинетот му беше првата љубов на нашиот драг ученик Тоше Проески, кога тој ...

Тадиќ сочуствува со семејството на Тоше

Вечер Прес - 18.10.2007

Српскиот претседател Борис Тадиќ упати телеграма со сочувство до семејството на Тоше Проески. "Примете изрази на најдлабоко сочувство поради трагичната смрт на вашиот син Тоше Проески. Беше исклучително надарено момче кое ние во Србија го доживувавме како свој.

Марка со ликот на Тоше Проески

Вечер Прес - 18.10.2007

Советот за издавање на поштенски марки при "Македонска пошта" одлучи да се издаде комеморативна поштенска марка со ликот на трагично загинатиот Тоше ...

Скопје се прости од својот Тошка

Вечер Прес - 18.10.2007

Солзи, свеќи и цвеќе. Вчера, од рано изутрина река народ се слеваше на градскиот плоштад. Со длабока тага и неизмерна болка скопјани се збогуваа со најголемата македонска поп-ѕвезда, трагично загинатиот Тоше Проески. Својата почит ја искажуваа со молк и искрените зборови за жалење за загубата на ...

Средното музичко во Битола да се вика Тоше Проески

Вечер Прес - 18.10.2007

Група помлади и возрасни граѓани од Битола денеска соопштија дека ќе поведат иницијатива, средното музичко училиште во овој град да го носи името на Тоше Проески. Тоше своето средно образование го заврши во битолското музичко училиште како најдобар во генерацијата 1995/99 година.

Има луѓе кои стануваат бесмртни

Вечер Прес - 18.10.2007

Има луѓе кои заради делата, музиката и побожноста стануваат бесмртни. Бог нека го прости Тоше Проески. Со овие зборови министерот за надворешни работи Антонио Милошоски му оддаде почит на трагично загинатиот Тоше Проески. Тој вчерашната посета на Велика Британија ја започна со отворање на книгата ...

Трпчески во Лондон свири само за Тоше

Вечер Прес - 18.10.2007

Пијанистот Симон Трпчески од Лондон - Шокиран сум. Многу е тешко и излишно да се каже било што во вакви моменти. Сигурно дека на секој Македонец во земјата и дијаспората кој покажувал радост и почит кон човекот што несомнено беше најталентираниот пејач на Македонија, во моментов му е многу тешко.

Збогување со идолот

Вечер Прес - 18.10.2007

Знамиња на половина копје. Цела Македонија жали за смртта на нашата најголема музичка ѕвезда Тоше Проески. Илјадници граѓани доаѓаа на плоштадот "Македонија" да му оддадат последна почит. Со солзи, тага, запалени свеќи се простуваа од својот Тоше. Книгите на жалост се полнеа со последните пораки.

Туарегот на вештачење, Ѓорѓевски ќе одговара?!

Вечер Прес - 18.10.2007

Реконструкцијата на несреќата покажала дека се се случило за момент. Тоше Проески загинал на лице место. Возачот на камионот Славиша Кузмановиќ од хрватската полиција е парично казнет, возел нешто побрзо од дозволеното. На Ѓорѓевски му се заканува кривична пријава за предизвикување сообраќајна ...

Тоше

Вечер Прес - 18.10.2007

Пишува: Јанко ИЛКОВСКИ Се исплашив...се исплашив кога ја слушнав веста...само едно јасно чувство на страв...дефинирано како аритметичка равенка, без двојби за постулацијата, без емоции, без состојба на шок и траор, само страв на јасно дефинирана мисла... Нема да не биде...

Македонија навива за вас

Вечер Прес - 18.10.2007

На вчерашниот фудбалски натпревар требаше да биде промовирана последната песна што Тоше Проески ја сними пред трагичната смрт, како дел од изборот на национална навивачка химна. Една од 12-те композиции е "Македонија навива за вас", која Тоше како и секогаш до сега со многу љубов и ја подари на ...

Ангелите добија голем човек

Вечер Прес - 18.10.2007

Не можеа сите да го издржат бескрајниот бол и непресушните солзи. Неговата најблиска пријателка Будимир беше една од нив. Не успеа да се смири ниту по интервенцијата на Брзата помош Со највисоки државни почести вчера во Крушево беше погребан најпопуларниот македонски пејач на сите времиња Тоше ...

Признаваат - беше најдобар

Вечер Прес - 18.10.2007

Тоше меѓу ангелите, Тага, Замина балканскиот крал на попот, Смрт на македонскиот крал на хрватската естрада, Свеќи за Тоше на плоштадот во Скопје, но и во Љубљана. Со овие зборови, медиумите во Србија, Хрватска, Словенија и целиот Балкан ја пренесуваат веста за ненадејната и трагична смрт на ...

Почит кон амбасадорот на добра волја

Вечер Прес - 18.10.2007

Обединетите нации во Македонија го откажаа одбележувањето на Меѓународниот ден за искоренување на сиромаштијата, 17 Октомври, поради големата трагедија, загубата на македонската и балканска поп-ѕвезда Тоше Проески. - На овој начин Обединетите нации во Македонија сакаат да го искажат своето ...

Сочувство од Њу Џерси

Вечер Прес - 18.10.2007

Македонската заедница во Њу Џерси, САД, по повод трагичната смрт на Тоше Проески упати телеграма со сочувство до неговото семејство. - Веста за смртта на Тоше Проески ја примивме во Њу Џерси со огромна тага и вчудовидување. Македонскиот народ изгуби млад човек, великан, крал на македонската музика, ...

Телото на Тоше во 2 часот пристигна во Крушево

А1 - 17.10.2007

Во 2 часот по полноќ ова утро посмртните останки на Тоше Проески беа донесени во неговата родна куќа во Крушево. Поворката предводена од официјална државна делегација на чело со вицепремиерот Живко Јанкуловски посмртните останки на Тоше во церемонија со сите државни почести ги внесе во неговата ...

Победа на Градски за Тоше

А1 - 17.10.2007

Победа за Тоше од 3:0 против Андора Чекавме и дочекавме, по три години и две месеца, или по девет квалификациски, а вкупно 11 натпревари, Македонските фудбалери победија на свој терен. Во денот на македонска жалост преполниот Градски ги испразни емоциите.

Светските медиуми полни со написи за Тоше

А1 - 17.10.2007

„Прерано загубениот живот е загуба не само за Македонија, туку за сите нас“, вели британскиот амбсадор во Македонија Андру Ки. „Тоше Проески беше искра која светеше со својот талент, ентузијазам на младоста и со огромниот хуманизам“, пишува францускиот амбасадор Бернард Валеро во писмото со ...

Обожаватели од Црна Гора палат свеќи за Тоше

А1 - 17.10.2007

Граѓаните на Црна Гора, обожавателите и познавачите на Тоше Проески чекаат во редици да се запишат во книгата на жалоста, која е отворена во Амбасадата на Македонија во Подгорица. Група обожаватели на трагично починатиот пејач, од синоќа палат свеќи пред зградата на амбасадата во центарот на градот.

Колегите се простија од Тоше

А1 - 17.10.2007

Колегите на Тоше со солзи и плач се простуваа од балканската поп икона. „Тоше беше добар пријател, тоше беше еден голем човек, Тоше беше најталентираниот, најуспешниот во Македонија“, изјави Јован Јованов, естраден уметник. „Цела Србија плаче и цел Балкан, навистина еден голем уметник исчезна од ...

Тренерите тренинзите ќе му ги посветат на Тоше

А1 - 17.10.2007

За спортистот, за човекот што правеше многу за спортот, со љубов за Тоше, во маички со ваков натпис оние кои секојдневно тренираат и трчаат крај кејот на реката Вардар, од денеска па натаму секој тренинг ќе му го посветат на омилениот и ѕвездениот Тоше Проески.

Македонија се прости од својата ѕвезда

А1 - 17.10.2007

Го напушти Крушево и Македонија, но замина да го насели небесниот град заедно со ангелите. Тодор Тоше Проески е упокоен на гробиштата во неговото родно Крушево. Македонија се прости од својата ѕвезда, Никола и Доминка од своето чедо. Нивната тага беше неопислива, тотален шок и длабока болка.

Знамиња на половина копје во знак на тага за Тоше

А1 - 17.10.2007

Знамиња на пола копје. Цела Македонија жали за смртта на нашата најголема музичка ѕвезда Тоше Проески. Со солзи, тага, запалени свеќи, се простуваа од својот Тоше. Во училиштата денеска немаше настава. Учениците се упатија кон Градскиот Плоштад за последен пат да се збогуваат со својот Тоше.

Ниеден учесник во несреќата немал алкохол во крвта

А1 - 17.10.2007

Продолжува истрагата за тешката сообраќајка во која загина Тоше Проески. По извршената анализа, кај ниеден од учесниците во несреќата не е пронајден алкохол во крвта. Истражните органи кои вчера излегоа на местото на настанот констатираат дека видливоста на автопатот била добра, коловозот сув, а ...

Последната песна на Тоше вечер на Градски

А1 - 17.10.2007

На фудбалскиот натпревар меѓу репрезентациите на Македонија и на Андора кој почнува вечер во 20 часот на Градскиот стадион во Скопје, ексклузивно ќе биде промовирана песната „Македонија навива за вас“ што ја испеа Тоше Проески.

Погребан Тоше Проески

А1 - 17.10.2007

Тоше Проески почива над родното Крушево. Нема зборови со кои можам да ви ја опишам неизмерната болка на неговите родители, тагата кај роднините, пријателите, колегите, сите кои пред два часа беа на градските гробишта на Гумења.

Продолжува простувањето од великанот на Плоштадот

А1 - 17.10.2007

Скопскиот плоштад ниту вечерва не е празен, има луѓе и многу емоции, гнев, немоќ, тага. Многумина уште се запишуваат во книгата на жалоста, некои палат свеќи, некои од нив молчат, има и такви што плачат, има и такви што ги оставаат своите омилени предмети до сликите на Тоше во тревникот на ...

Иселениците во Лондон му оддадоа почит на Тоше

А1 - 17.10.2007

Траорна атмосфера во македонката Амбасада во Лондон и меѓу нашите сонародници во Велика Британија. Во книгата на жалост, отворена во Амбасадата, прв се потпиша министерот за надворешни работи Милошоски кој заедно со македонските дипломати и нашите иселеници му оддадоа последна почит на Тоше, од ...

Последни пораки за збогум до Тоше

А1 - 17.10.2007

Знамиња на половина копје, расплакани лица. Ова е сликата утрово, ден по трагичната смрт на нашиот Тоше. На плоштадот „Македонија“ и денеска гореа свеќи. Во книгите на жалост се пишуваа последните пораки за збогум. „Мислам дека е грешка тоа што го слушам и гледам, а свеќите во детските рачиња се ...

Белград потресен од веста за смртта на Тоше

А1 - 17.10.2007

Веста за смртта на Тоше Проески предизвика тага кај граѓаните од Белград, кои од утринските часови во редици чекаа да напишат по некој збор за македонскиот пејач во книгата на жалоста. Меѓу ожалостените има и млади и стари и со исти трпение чекаат со саати да влезат во Амбасадата.

Река луѓе се уште се собира на преполниот плоштад Македонија во Скопје да му оддадат почит на Тоше

Канал5 - 17.10.2007

Илјадници солзи, илјадници запалени свеќи, илјадници цветови за Тоше. Реки луѓе спонтано се слеваат на плоштадот Македонија за да и оддадат почит на големата ѕвезда, на човекот што ги сакаше луѓето, пејачот што ширум го отвораше своето срце за сите – најмногу за најмалите, за болните, за осамените ...

Тоше беше единствен ангел во Македонија

Утрински - 17.10.2007

Изјави Валентина Тодоровска Јасминка Павловска Веста за трагичната смрт на Тоше Проески шокантно влијаеше и на колегите и на пријателите.Тоше, верувале или не, немаше непријатели, немаше луѓе од кои зел, а не им вратил, кои ги повредил, каде што ветил, а не исполнил.

Миловановиќ: Македонија загуби извонреден син

Вест - 17.10.2007

Американската амбасадорка во Република Македонија Џилиен Миловановиќ вчера испрати писмо со сочувство за трагично загинатата македонска поп - sвезда Тоше Проески. - Со огромен шок и тага ја примив денеска веста за смртта на Тоше Проески.

Тоше Проески замина со последен аплауз од ѕвездите на македонската и балканската естрада

Канал5 - 17.10.2007

Построени во заедничката болка, занемени од страшната вест за загубата на Тоше, луѓето кои пееја со него дојдоа да се поздрават. Построени во заедничката болка, занемени од страшната вест за загубата на Тоше, луѓето кои пееја со него дојдоа да се поздрават.

Голем во срцето

Дневник - 17.10.2007

Не е фер. Навистина не е фер. „Краде ми те цеста...“, пееше илјадната публика пред две недели заедно со Тоше. Кој да поверува дека суровиот автопат навистина толку сурово ќе ни го украде... Заборави ли судбината дека ние имаме само еден Тоше? Заборави ли колку луѓето го сакаат, колку го слушаат ...

Замина принцот на нашите срца

Утрински - 17.10.2007

Тоше беше вистинска балканска ѕвезда, омилен во Белград, Загреб, Љубљана. Но, за него Македонија беше пред сите Катерина Шекеровска Кобен ден октомвриски, шеснаесетти по ред во месецот што Тоше го љубеше поради боите на есента. Велеше, есента е најубавото платно што Господ знаел да го наслика.

Дополнителна истрага за сообраќајката на Тоше

Канал5 - 17.10.2007

Дополнително вештачење за причината за несреќата во која загина Тоше Проески – наредил истражниот судија Стјепан Франиќ. Со колкава брзина возел Ѓорѓи Ѓорѓевски, заспал ли на воланот – одговорите ќе се знаат деновиве, откако ќе заврши вештачењето.

Македонија жали за Тоше

Вест - 17.10.2007

ЗАГИНА МАКЕДОНСКАТА МЕГАSВЕЗДА Шок и неверување во цела Македонија по веста дека вчераутро во Хрватска загина најпопуларниот македонски пејач Тоше Проески. Шок и неверување во цела Македонија по веста дека вчераутро во Хрватска загина најпопуларниот македонски пејач Тоше Проески.

Фановите на Тоше се уште не можат да поверуваат дека нивниот миленик повеќе го нема

Канал5 - 17.10.2007

Фановите на Тоше од целиот свет и по еден ден од трагедијата не можат да поверуваат дека нивниот миленик повеќе го нема. Пораки со сочувство од целиот свет се оставаат на интернет форумите. Фановите на Тоше од целиот свет и по еден ден од трагедијата не можат да поверуваат дека нивниот миленик ...

Тоше ќе биде погребан денеска во родното Крушево

Дневник - 17.10.2007

Државниот врв испрати телеграми со сочувство до семејството Проески Со воен хеликоптер на АРМ синоќа околу полноќ се очекува во Македонија од Хрватска да бидат пренесени посмртните останки на трагично загинатата македонска ѕвезда Тоше Проески.

Последната вечер гостуваше во „Вртелешка“

Дневник - 17.10.2007

Пред да замине на кобниот пат за Хрватска, вечерта на 15 октомври, Тоше гостувал во ТВ-шоуто „Вртелешка“, каде што го дал последното интервју. Од студиото на „Томато продукција“, каде што се снима емисијата, заминал во 23 часот.

Си замина ѕвездено момче

Канал5 - 17.10.2007

Дека Тоше беше вистинска ѕвезда на балканскиот простор сведочат и бројните изрази на сочувство на неговите обожаватели на форумите. Не се ретки ниту оние кои иако не ги слушале постојано неговите песни, ги фалат неговите квалитети како пејач и како медумски експомирана личност која насловните ...

Трагедијата за Тоше вест на сите светски медиуми

Утрински - 17.10.2007

ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА Светските агенции вчера со молскавична брзина ја пренесоа веста за трагичната смрт на нашиот пејач со извонреден глас, Тоше Проески. Шокантаната вест за загинувањето на Тоше први ја јавија хрватските електронски медиуми речиси неполн час по трагедијата.

Никој не го обединил Балканот како што го обедини харизмата на Тоше Проевски

Канал5 - 17.10.2007

Згасна штедриот извор на најубавата музичка текстура, изнедрена од каде ако не од доблесната душа со бескрај слоевити хармонии, со досег да го зафати секое балканско срце и да ги порази криво наметнатите лажни различности и груби поделби.

Тоше е нов репер на музицирањето- е денешната генерална оценка на странските медиуми

Канал5 - 17.10.2007

Тоше меѓу ангелите, замина балканскиот крал на поп музиката, прерано згасната ѕвезда- ова се насловите што денеска доминираат во странските медиуми. – „Прес“, „Блиц“, „Курир“, „Вечерни лист“, „Политика“ и многу други.. и тие, се приклучија на колективната тага во Македонија по ненадејната смрт на ...

Македонија му оддава последна почит на Тоше

Канал5 - 17.10.2007

Ковчегот со посмртните останки на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески изутринава од неговиот дом беше пренесен во црквата „Пресвета Богородица“ во Крушево каде што се одржува црковен обред, а крушевчани и граѓани од многу други градови во Македонија и надвор од неа му оддаваат последна почит.

Државен погреб за Тоше во Крушево

Вест - 17.10.2007

Тоше ќе биде погребан денес во 13 часот на гробиштата во Крушево. Владата информираше дека тоа ќе биде државен погреб на кој ќе присуствува и државна делегација на чело со премиерот Никола Груевски. Денешниот ден е прогласен за ден на жалост.

Ѕвезденото момче -македонската и балканска поп икона се пресели меѓу легендите

Канал5 - 17.10.2007

Целата земја се собра за да се прости од Тоше – неговите родители изгубени во болката за ненадејната загуба, крушевчани за кои беше гордост и најголема радост, му се поклони целиот државен врв, дипломатите, луѓето од естрадата за кои беше пејачот со неповторлив глас и сите негови фанови меѓу кои ...

Црвенковски: Проески не оставаше простор да не го засакате

Вест - 17.10.2007

Претседателот Бранко Црвенковски пред почетокот на денешниот работен ручек со претставниците на британската бизнис група во Македонија, јавно изрази сочувство до семејството Проески по повод трагичната смрт на Тоше. - Тоше Проески беше личност која не оставаше простор и не даваше шанса да не го ...

Пејачите од естрадата не веруваат дека замина македонската легенда Тоше Проески

Канал5 - 17.10.2007

„Ова е најтежок ден во мојот живот. Се уште не веруваме дека веста за смртта на Тоше е само прво априлска шега. Тоше беше најдобриот машки вокал,човек со кого беше задоволство да се соработува“. Ова се изјавите на луѓето од естрадата, кои соработуваа со Тоше Проески.

Mакедонија се збогува од Тоше - замина ѕвезденото момче

Утрински - 17.10.2007

фото МИА Крушево - Тоше Проески - идолот, иконата, амбасадорот на Македонија, славејот со ангелски глас и хуманист попладнево со државни и верски почести е погребан на Градските гробишта во неговото родно Крушево. Солзите на сите кои дојдоа да се згобуваат со Тоше и беспомониште лелеци на неговите ...

Шок меѓу Македонците во Австралија

Дневник - 17.10.2007

Не можеме да поверуваме, некој сака да се пошегува со нас, не може Тоше да загине, некој мора да ја наместил несреќата за да го уништи, тој не може да замине... Такви беа реакциите меѓу Македонците во Австралија. Со часови и часови траеја јавувањата на многубројните слушатели до македонските ...

Среќни што го имавме

Дневник - 17.10.2007

Текстописецот Огнен Неделковски, кој се потпиша на најголемите хитови на Тоше и ја направи документарната серија „Пет години Балкан “, беше во шок и низ солзи ни рече дека во оваа трагедија не загубил само професионален соработник, туку и голем, искрен и близок пријател.

Последната снимена песна на Тоше вечер ќе биде промовирана на натпреварот Македонија-Андора

Утрински - 17.10.2007

На фудбалскиот натпревар меѓу репрезентациите на Македонија и на Андора кој почнува вечер во 20 часот на Градскиот стадион во Скопје, ексклузивно ќе биде промовирана песната „Македонија навива за вас“ што ја испеа Тоше Проески.

Солзи во Хрватска

Дневник - 17.10.2007

Солзи и тага. Во тие два збора би можела да се собере сета силина на емоциите на луѓето од Сплит и цела Далмација, откако во јавноста одекна веста за смртта на омилениот пејач Тоше Проески. Од најраните утрински часови на далматинските радија се пуштаа песните на Тоше, a сите телевизии и ...

Телеграма со сочуство од Срѓан Керим

Утрински - 17.10.2007

Телеграма со сочувство до родителите на трагично загинатиот Тоше Проески, Доминика и Никола, вчера од Њујорк упати и претседателот на Генералното собрание на ОН, д-р Срѓан Керим. „Зарем таа млада душа! Господе, зарем нему рајските порти на царството небеско, денес да му ги отвори.

Тошки наш беше ангел

Вест - 17.10.2007

КРУШЕВО ВО ШОК ПО ЗАГУБАТА НА МЕГАSВЕЗДАТА ПРОЕСКИ Со сите државни почести, денес на градските гробишта во Крушево ќе бидат погребани посмртните останки на мегаsвездата Тош Проески, кој вчераутро во сообраќајна несреќа загина во Хрватска.

Илјадници луѓе се поклонуваат пред одарот на Тоше

Дневник - 17.10.2007

Илјадници расплакани обожаватели на Тоше од неговото родно Крушево, од цела Македонија, пријатели и колеги од странство, се поклонуваат пред ковчегот со посмртните останки на македонската поп-ѕвезда која ненадејно згасна вчера изутрина на автопат во Хрватска.

Го слушам „Виножито“ и плачам

Дневник - 17.10.2007

Веб-страниците преплавени со пораки од обожавателите Веста за смртта на Тоше Проески ја пренесоа речиси сите светски медиуми и новински агенции. Франс прес, Ројтерс, Асошиетед прес, Би-би-си, Си-ен-ен, Дејли телеграф и многу други го нарекуваат „најголема поп-ѕвезда на Балканот“.

Посмртните останки на Тоше Проески пренесени во Македонија

Канал5 - 17.10.2007

Посмртните останки на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески, кој загина утрово во сообраќајна несреќа во Нова Градишка, вечерва со хеликоптер на АРМ беа пренесени од Хрватска во Македонија. Скопје, 16 октомври (МИА) - Посмртните останки на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески, кој загина ...

Посмртните останки на Тоше Проески пречекани со највисоки државни почести

Утрински - 17.10.2007

Посмртните останки на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески, кој вчера загина во сообраќајна несреќа во Хрватска, со државни и верски почести денеска 13:30 часот ќе бидат погребани на Градските гробишта во неговото родно Крушево.

Крушево завиено во тага

Дневник - 17.10.2007

Крушевчани не паметат кога друг пат во градот имало толку траорна атмосфера - луѓето се затворени дома и излегуваат на плоштадот само за да му одадат почит Ангел загина, велат крушевчани, кои вчера со наведнати глави сноваа на градскиот плоштад, каде што целиот град со запалени свеќи се простуваше ...

За Тоше!

Време - 17.10.2007

ДЕНЕСКА КВАЛИФИКАЦИСКИ ДУЕЛ ЗА ЕВРО 2008 - МАКЕДОНИЈА - АНДОРА Златко Крстевски Ќе играме за Тоше Проески, за негова чест ќе се обидеме да победиме, зашто тој постојано беше со нас, каде и да требаше. Ова е само дел од изјавите што македонските фудбалски репрезентативци ги споделуваа вчера, во ...

Г.Г. Стефан: Изгубивме ангел

Дневник - 17.10.2007

Со смртта на Тоше Проески изгубивме ангел. Тоше беше роден да пее, роден да сака, роден да биде хуман, да ги сака луѓето, да ги сака сите. Го изгубивме и останува да речам дека Тоше ќе остане да биде ангел, зашто во сите овие години во кои пееше, во кои настапуваше, во кои се однесуваше и живееше ...

Тоше држеше лекции по хуманост

Дневник - 17.10.2007

Како национален детски амбасадор на УНИЦЕФ, Тоше направи многу хумани дела за децата и секојдневно помагаше за промовирање на нивните права. Во 2003 година почна да соработува со УНИЦЕФ на проектот „Сакам да знам“, кога направи телевизиски спот за промоција на заштитата од ХИВ/СИДА меѓу младите.

Златното момче замина во легенда

Вест - 17.10.2007

ПРЕРАНО ПРЕКИНАТАТА КАРИЕРА НА МЕГАSВЕЗДАТА ТОШЕ ПРОЕСКИ Тоше Проески, роден на 25 јануари, 1981 година во Прилеп, беше мегаsвезда во Македонија и популарен низ целиот Балкан. Негов заштитен знак беше изразот "Ве сакам сите" со кој постојано и се обраќаше на публиката.

Ерван Фуере: Тоше беше еден од најдобрите амбасадори на земјата

Дневник - 17.10.2007

„Денеска е неизмерно трагичен ден за македонскиот народ и за сите љубители на музиката низ Европа и во светот. Тоше Проески беше млад, вонредно надарен и исклучителен музичар. Како амбасадор на УНИЦЕФ не штедеше напори во борбата за човечноста и за помош на децата, особено на оние деца со пречки во ...

САД и ЕУ_ Македонија загуби извонреден син

Утрински - 17.10.2007

„Во својот прекраток живот Тоше Проески внесе музика, радост и грижа за другите колку за еден цел човечки живот. Тагуваме поради неговото заминување, но благодарни сме за се' што постигна и за се' што подари секому со кого се сретна.

Скопјани без здив го следеа преносот од погребот, таксистите возеа во колони во чест на Тоше

Канал5 - 17.10.2007

Спонтано, скопските таксисти од повеќе компании околу 13 часот му оддадоа почит на Тоше Проески. Залепија негови фотографии на возилата и три пати во колони го обиколија градот. Спонтано, скопските таксисти од повеќе компании околу 13 часот му оддадоа почит на Тоше Проески.

Загина македонската мегаѕвезда Тоше Проески

Дневник - 17.10.2007

, КАЈ НОВА ГРАДИШКА ХРВАТСКА Причината за несреќата во која џипот со кој се возеше Проески удри во камионската приколка, најверојатно, се неприспособената брзина и премалото растојание помеѓу возилата, соопшти хрватската полиција Македонија е во тага по смртта на својата најголема музичка ѕвезда, ...

Збогум Тоше

Време - 17.10.2007

ПО СООБРАЌАЈКАТА ВО ХРВАТСКА Македонската мегаѕвезда Тоше Проески трагично загина вчераутро во сообраќајна несреќа на автопат во Хрватска. Несреќата се случила вчераутро, во 6.20 часот, на два километра од Нова Градишка и 170 километри од Загреб, кога возилото „фолксваген туарег“ удрило во камион ...

Македонија тагува за Тоше

Утрински - 17.10.2007

Никој вчера не се обидуваше да ја скрие тагата од своите очи Веднаш по дознавањето за големата трагедија на главниот плоштад во Скопје почнаа да се собираат луѓе за да ја искажат својата тага Светлана Унковска Со очи преполни солзи, со болка и тажни лица голем број граѓани и ученици кои вчера ја ...

Од „Златно славејче“ до слава без граници

Дневник - 17.10.2007

Пејачот Тоше Проески, еден од најпознатите музичари во Македонија и на Балканот, е роден на 25 јануари 1981 година во Крушево. Проески пред десет дена одржа голем хуманитарен концерт на Градскиот стадион во Скопје. Тоа беше негов последен настап пред многубројните обожаватели во Македонија.

Крушевчани скршени од болка пред семејниот дом на проески го чекаа последното враќање на Тоше

Канал5 - 17.10.2007

Во незапаметена тишина која единствено ја нарушуваше само композицијата усни на усни и во голема тага но и со силна болка,Крушево во 2 часот по полноќ го дочека телото на својот Тоше. Во незапаметена тишина која единствено ја нарушуваше само композицијата усни на усни и во голема тага но и со силна ...

Фуере: Неговиот глас ги стопли срцата на сите генерации

Вест - 17.10.2007

Смртта на Тоше Проески за Ерван Фуере, специјалниот претставник на ЕУ, е голема загуба за сите љубители на музиката низ Европа и светот. "Денес е неизмерно трагичен ден за македонскиот народ, како и за сите љубители на музиката низ Европа и светот.

Груевски: Тој беше и ќе продолжи да биде наша гордост

Вест - 17.10.2007

Премиерот Груевски вчера упати телеграма со сочувство до семејството на Тоше Проески во Крушево. "Денеска претрпевме огромна загуба. Изгубивме млад човек кој беше икона на македонската музика, непроценлив музички талент, човек по кој Македонија беше препознавана надвор од своите граници, но и голем ...

Илјадници свеќи гореа за Тоше во Скопје

Дневник - 17.10.2007

Покрај илјадниците ученици, вработени, пензионери, во книгата на жалоста се запишаа претседателот Црвенковски, премиерот Груевски, министерот Селмани и други Плоштадот Македонија во Скопје вчера беше обвиен во траур. Илјадници луѓе, млади и стари, ученици, вработени, пензионери, фанови и пријатели, ...

Тоше се плашел да лета

Вест - 17.10.2007

Неприспособената брзина на "туарегот" во кој се возел Тоше и премалото растојание меѓу возилата биле причина за сообраќајната несреќа, јави вчера хрватскиот дневен весник "24 часа". "Туарегот" удрил во приколката на камионот со италијански та Неприспособената брзина на "туарегот" во кој се возел ...

Колегите за Тоше

Вест - 17.10.2007

Веста за трагичната смрт на поп - sвездата Тоше Проески ги потресе и неговите колеги од естрадата. Под голем шок и со солзи едвај зборуваа и во крајна тага и неверување дека Тоше е мртов ги дадоа своите изјави. Само од Калиопи не можевме да земеме из Веста за трагичната смрт на поп - sвездата Тоше ...

Граѓаните на Скопје плачат – тагуваат по својот идол

Канал5 - 17.10.2007

Граѓаните на Скопје плачат – тагуваат по својот идол ,својот миленик и хуманист Тоше – со спуштени погледи , неми , со заплени свеќи граѓаните на скопскиот плоштад се опростуваа од Тоше. Граѓаните на Скопје плачат тагуваат по својот идол ,својот миленик и хуманист Тоше со спуштени погледи , неми , ...

Ѕвездата на Тоше ќе трепери на македонски

Утрински - 17.10.2007

ЕДИТОРИЈАЛ ЕРОЛ РИЗАОВ Тоше Проески премлад замина во легендите. Македонскиот славеј, нашето златно момче го загуби животот во сообраќајна несреќа во Хрватска. Бесмислено, Глупаво. Македонија не верува, не ја прифаќа црната вест. Шок. Неверување. Ужас. Граѓаните со лелек долго ја проверуваа веста.

Лелек се разлеа на крушевските гробишта

Канал5 - 17.10.2007

Скршени од тага и болка Домник и Никола Проески засекогаш се збогуваа со нивното чедо – Тоше Проески. Скршени од тага и болка Домник и Никола Проески засекогаш се збогуваа со нивното чедо Тоше Проески. Таткото на Тоше, Никола удавен во болката од загубата на својот син, не присуствуваше на ...

Погребот во Крушево

Вечер Прес - 17.10.2007

Владата на Република Македонија на вчерашната редовна седница одлучи Ден на жалоста да биде денот на погребот на поп пејачот Тоше Проески. Погребот ќе биде одржан денеска во 13 часот во Крушево. Воедно Владата одлучи постхумно Тоше Проески да биде прогласен за почесен граѓанин на Република ...

Градскиот плоштад плачеше

Вечер Прес - 17.10.2007

Градскиот плоштад во Скопје вчера беше преполн со граѓани кои со солзи во очите му оддава почит на Тоше. Трагична вест, проследена со неверување се чувствуваше во атмосферата по улиците, во кафеаните каде се вртеа песните на поп-ѕвездата, во продавниците, во училиштата, ТВ и радиостаниците, фирмите.

Успеа во она што не можеше ниеден политичар

Вечер Прес - 17.10.2007

-Денеска сите сочувствуваме со болката на семејството на Тоше Проески и со болката на неговите најблиски. Денеска во болка се обедини цела Македонија, изјави Радмила Шекеринска, претседателката на СДСМ за време на нејзиниот престој во Прилеп, која ги откажа политичките активности, нагласувајќи дека ...

Авалон продукција

Вечер Прес - 17.10.2007

Смртта на Тоше Проески е невидена катастрофа. Заедно поминавме многу, на самиот почеток многу концерти, многу километри, многу успеси. Тоа ќе го паметиме целиот свој живот! Загубата е ненадоместлива, ништо полошо не може да се случи! Најдлабоко сочувство до родителите и блиските на ...

УНИЦЕФ за Тоше

Вечер Прес - 17.10.2007

"Ме шокира веста за трагичната смрт на Тоше Проески. Упатувам длабоко сочувство до неговото семејство и до неговите сакани. Тоше не беше само извонредно талентиран и сакан пејач, тој беше и посветен Национален амбасадор за децата на УНИЦЕФ.

Тоше ми рече - одам нагоре!

Вечер Прес - 17.10.2007

Во куќата на Тоше само болка и плач. Неговите родители се избезумени, не можат ни збор да кажат за чедото кое го загубија. Неговиот вујко Стеван Ацески вели - секој има по што да го памети. Тој е најблагородната личност, едвај проговори Ацески Ѕвездата замина.

Фуере во посета на Ѓ.Петров

Вечер Прес - 17.10.2007

Во рамките на програмата за посета на општините во Р. Македонија, амбасадорот на Европската унија во Р.Македонија Ерван Фуере, денеска ќе ја посети општина Ѓорче Петров. Посетата ќе ја искористи за да се запознае со работата на општинските служби како и функционирањето на работата на Советот.

Тоше беше голем пријател на децата

Вечер Прес - 17.10.2007

"Секогаш насмеан и расположен за другарување со децата Тоше неколку пати ги посетуваше болните деца на Клиниката носејќи им играчки, пакетчиња за Нова Година. Тој беше заштитно лице на Кампањата "Пријатели на Клиниката за детски болести" и првиот донатор.

Тоше внесе музика, радост и грижа за другите

Вечер Прес - 17.10.2007

Џилијан Миловановиќ, американската амбасадорка во РМ денеска изрази сочувство за трагично загинатиот Проески. - Со огромен шок и тага ја примив веста за смртта на Тоше Проески. Моето семејство и јас, како и целата Амбасада на САД изразуваме најдлабоко сочувство до семејството на Тоше, неговите ...

Балканскиот поп-крал замина во легенди!

Вечер Прес - 17.10.2007

Тоше Проески (26), македонската мегаѕвезда трагично загина вчера утро во сообраќајна несреќа во Хрватска, покрај него тешко е повреден возачот Ѓорѓе Ѓорѓески (32), додека менаџерката на Проески, Лилјана Петровиќ (49), била полесно повредена Тоше Проески (26), македонската најголема мегаѕвезда ...

Тоше за учениците, солзи за Тоше

Вечер Прес - 17.10.2007

Последниот концерт на Тоше беше хуманитарен и наменет за оние кои многу го сакаа - учениците. Приходот од билетите ќе биде употребен за подобрување на квалитетот на образованието во основните училишта во Република Македонија. Вчера многумина ученици со солзи во очите го поминаа училишниот ден.

Тоше загина, а не умре

Вечер Прес - 17.10.2007

Тоше Проески беше личност која не оставаше простор и не даваше шанса да не го засакате, изјави вчера претседателот Бранко Црвенковски пред почетокот на работен ручек со претставниците на Британската бизнис група во Македонија.

Тага во срцата на фановите на Тоше од регионот

Вечер Прес - 17.10.2007

Игор Навистина неверојатно. Песните ќе го чуваат сеќавањето на него. Голема трагедија. Веца Се уште не можам да верувам, како некој грд сон. Тага! Маја Така убав, млад, феноменален пејач и човек, а повеќе го нема меѓу нас. Како некој со гума да го избриша.

Веста за Тоше и на BBC и CNN

Вечер Прес - 17.10.2007

Трагичната смрт на Тоше Проески вчера беше главна вест во домашни, регионалните и свестските весници, телевизии и интернет изданија. Водителките чии емисии одеа во живо не можеа да ги сопрат солзите. Емоциите ја потиснаа за миг професионалноста.

Пеце Стојкоски, директор на фестивалот "Мелфест" од Прилеп

Вечер Прес - 17.10.2007

"Се уште не можам да поверувам дека го нема Тоше Проески. Но сеќавањата за неговиот прв настап на "Мелфест" пред 11 години се се уште свежи и никогаш нема да избледат", вели Пеце Стојкоски, директор на фестивалот "Мелфест" од Прилеп, каде Тоше настапи 1996 година.

Тоше Проески

Вечер Прес - 17.10.2007

Тоше (Тодор) Проески е роден во Прилеп на 25 јануари 1981 година. Неговата музичка приказна почнува со двете победи на фестивалот посветен на младите надежи "Мелфест", во 1996 и 1997 година. Следуваа настапите на двата најреномирани домашни фестивали "Макфест" 1997 со композицијата "Пушти ме" и ...

Трагичен ден за македонскиот народ

Вечер Прес - 17.10.2007

Специјалниот претставник на ЕУ за Македонија и шеф на делегацијата на ЕК, Ерван Фуере изрази жалење по повод трагичната смрт на Тоше Проески. - Денеска е многу тажен ден за македонскиот народ, како и за сите вљубеници на музиката ширум Европа и светот.

Македонија го загуби најдобиот глас

Вечер Прес - 17.10.2007

- Се уште се тресам. Се возев со мојот автомобил кога ја слушнав веста. Не можам да верувам. Со смртта на Тоше Проески Македонија го изгуби својот најголем амбасадор, вели Коста Сидовски, правник. - Многу жално. Не можам да поверувам. Многу ми е жал. Тоа е шок за цела Македонија.

Силен удар во камион причина за смртта на Тоше

А1 - 16.10.2007

Силен удар во камион и излетување кон оградата, немало доволно растојание меѓу возилата. Ова е причината за трагичната несреќа во која утрово на патот кај Нова Градишка во Хрватска загина Тоше Проески. „Најверојатно се работи за непрописна, неприлагодена брзина, лична грешка на возачот, момент на ...

Тоше ќе биде погребан утре во Крушево

А1 - 16.10.2007

Тоше Проески со сите државни почести ќе биде погребан утре во 13 часот и 30 минути на гробиштата во родното Крушево. Како што соопштија од Владата, за ова дало согласност неговото семејство. Утрешниот ден е прогласен за Ден на жалост.

Непрописна брзина - причина за несреќата

А1 - 16.10.2007

Силен удар во камион и излетување кон оградата. Растојанието меѓу џипот со кој управувал возачот Ѓорѓи Ѓорѓески било минимално. Бил уморен, можно е и да задремал, се најверојатните причините за силниот удар. Тоше Проески седел на совозачкото место, не го спасиле заштитните перничиња.

Посмртните останки на Тоше донесени во Македонија

А1 - 16.10.2007

Со хеликоптер на АРМ, ковчегот со посмртните останки на Тоше Проески вечерва пристигна на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје. Војниците на АРМ, покрај почесен шпалир од гардистите на АРМ, ковчегот го положија на специјално постоље, кадешто на Тоше Проески му беше оддадена почит од страна на ...

Цела Македонија тагува за Тоше

А1 - 16.10.2007

Македонија тагува. Луѓето во сите градови жалат поради смртта на Тоше Проески. Струмица „Нема човек кој не го сакал Тоше. Трагедија за Македонија. Македонија изгуби еден амбасадор кој најубаво, најчесно, најквалитетно не претставуваше надвор од нашата држава. Трагично е за младо дете“.

Од почит кон Тоше отворени врати на Градски

А1 - 16.10.2007

Македонската фудбалска селекција утре против Андора ќе ја нема поддршката од големиот фудбалски и спортски фан. Тоше Проески во своето огромно срце чуваше парче што секогаш зрачеше позитивна енергија и поддршка за македонските спортисти.

Македонија на скопскиот плоштад му оддава почит на Тоше

А1 - 16.10.2007

Ако на почеток беше шок, потоа неверување, на крајот Македонија мораше да се соочи со суровата вистина. Колку и да е болно, Тоше Проески повеќе не е меѓу нас. На тревникот на плоштадот „Македонија“ горат илјадници свеќи. Со солзи во очите граѓаните доаѓаат да му оддадат последна почит на Тоше ...

Тоше Проески - биографија

А1 - 16.10.2007

Тоше Проески е роден на 25 јануари 1981 година во Крушево. Неговите родители уште како дете забележале дека поседува музички талент, па така и го насочиле неговиот животен пат. Како малечок настапува на „Златно славејче“ и на „Мелфест“, пред и официјално да ја почне својата музичка кариера.

САД и ЕУ изразија сочувство за Тоше

А1 - 16.10.2007

Со огромен шок и тага ја примив денеска веста за смртта на Тоше Проески. Моето семејство и јас, како и целата амбасада на САД, изразуваме најдлабоко сочувство до семејството на Тоше, неговиот бенд и менаџер, неговите пријатели и македонскиот народ, се вели во писмото на сочувство од американскиот ...

Крушево жали за Тоше

А1 - 16.10.2007

Крушево е во шок, нема куќа од каде не се слуша плачење. Крушевчани не веруваа во веста дека загина нивниот сограѓанин и најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески. Луѓето спонтано почнаа да се собираат околу неговата родна куќа.

Колегите на Тоше потресени од неговата смрт

А1 - 16.10.2007

Има нешто во таа приказна, брза биографија, многу интензивно, многу кратко. Дали тие кратките убави работи ги зема Господ, изјави пред камерата на А1 популарниот пејач Владо Јаневски за трагичната смрт на нашата најголема музичка ѕвезда Тоше Проески, кој ќе биде запишан во книгата на великаните на ...

Граѓаните во шок по веста за Тоше

А1 - 16.10.2007

Шок, вака скопјани и цела Македонија ја доживеаја веста за смртта на мега-ѕвездата Тоше Проески. Не веруваат дека повеќе го нема човекот кој беше идол на сите луѓе. Трагичната вест цел ден се емитува на сите телевизиски и радио канали.

Премиерот Груевски испрати телеграма со сочувство до семејството на Тоше Проески

Канал5 - 16.10.2007

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска испрати телеграмата со сочувство до семејството на трагично загинатата македонска поп звезда Тоше Проески. Скопје, 16 октомври (МИА) - Македонскиот премиер Никола Груевски денеска испрати телеграмата со сочувство до семејството на трагично загинатата ...

Денот на погребот - ден на жалост во Македонија за трагично загинатиот Тоше Проески

Канал5 - 16.10.2007

Целиот државен врв, претседателот, премиерот, министри, пратеници, меѓународните претставници во земјава оддаваат достојна почит на Тоше Проески –амбасадорот на македонската музика кој ги проби визните и јазичните бариери и со неговата песна обезбеди место за Македонија на Балканот, во Европа, во ...

Американската амбасадорка во Македонија изрази сочувство за трагично загинатиот Тоше Проески

Канал5 - 16.10.2007

Американската амбасадорка во Република Македонија Џилиен Миловановиќ денеска испрати писмо со сочувство за трагично загинатата македонска поп звезда Тоше Проески. Скопје, 16 октомври (МИА) - Американската амбасадорка во Република Македонија Џилиен Миловановиќ денеска испрати писмо со сочувство за ...

Странските медиуми за трагичната смрт на македонската поп ѕвезда Тоше Проески

Канал5 - 16.10.2007

Македонската мега ѕвезда чија популарност се споредуваат со онаа на Елвис Присли загина денеска во Хрварска, македонската поп ѕвезда Тоше Проески најдобриот пејач на Балканот почина, вака странските новински агенции Би-Би-Си, Си-Ен-Ен, Ројтерс Франс Прес, Дејли Телеграф јавија за смртта на нашиот ...

Биографија на Тоше Проески

Дневник - 16.10.2007

Пејачот Тоше Проески, еден од најпознатите музичари во Македонија и на Балканот, е роден на 25 јануари 1981 година во Крушево. Проески пред десет дена одржа голем хуманитарен концерт на Градскиот стадион во Скопје. Тоа беше негов последен настап пред многубројните обожаватели во Македонија.

Владата прогласи ден на жалост

Дневник - 16.10.2007

Денот на погребот на Тоше Проески ќе биде прогласен за ден на жалост во Македонија, соопшти владиниот портпарол Ивица Боцевски. Тој додаде дека македонската влада добила официјална потврда за веста што ја потресе целата јавност.

Крушево е во шок за смртта на нивниот Тоше

Канал5 - 16.10.2007

Крушево е во шок , тага ,солзи и занеменост- неверување дека го изгубија сограѓанинот Тоше Проески. Собрани покрај столбот на Крушевската Република во центарот на градот крушевчани од најмало до најстаро палат свеќи и оддаваат почит на делото на трагично загинатиот Тоше Проески.

Фуере: Трагичен ден за Македонскиот народ и вљубениците во музиката ширум Европа и светот

Канал5 - 16.10.2007

Специјалниот претставник на ЕУ за Македонија и шеф на делегацијата на Европската Комисија, Ерван Фуере, преку соопштение изрази жалење по повод трагичната смрт на македонскиот поп пејач Тоеш Пеоески. Скопје, 16 октомври (МИА) - Специјалниот претставник на ЕУ за Македонија и шеф на делегацијата на ...

Загина Тоше Проески

Вест - 16.10.2007

Изутрина околу 6 часот и 30 минути, во Хрватска, два километра од клучката во Нова Градишка, 120 километри источно од Загреб, се судрил со камион со приколка Загина Тоше Проески. Џипот "туарег" во кој се возел Проески (1981), изутрина околу 6 часот и 30 минути, во Хрватска, два километра од ...

Кој беше Тоше Проевски

Канал5 - 16.10.2007

Пејачот кој беше миленик на сите генерации, не само во Македонија туку и во многу земји во светот, секогаш ведриот Тоше, зад себе остави многу хумани дела и голем број на хитови. А, имаше само 26 години. Пејачот кој беше миленик на сите генерации, не само во Македонија туку и во многу земји во ...

Загина Тоше Проески

Дневник - 16.10.2007

Во сообраќајна несреќа во Хрватска утрово загина Тоше Проески, македонската музичка мегаѕвезда. Како што јавија хрватските медиуми, несреќата се случила околу 6 часот и 25 минути, на два километра од клучката кај Нова Градишка, при судир на „фолксваген туарег“ со сребрена боја и камион.

Црвенковски:Проески беше личност која не оставаше простор да не го засакате

Канал5 - 16.10.2007

Претседателот Бранко Црвенковски пред почетокот на денешниот работен ручек со претставниците на Британската бизнис група во Македонија јавно изрази сочувство до семејството Проески по повод трагичната смрт на Тоше. Скопје, 16 октомври (МИА) - Претседателот Бранко Црвенковски пред почетокот на ...