TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Првиот пациент со ебола во САД се наоѓа во критична состојба

24 Вести - 05.10.2014

Првиот пациент заразен со ебола во САД се наоѓа во критична состојба, откако дојде до драстично влошување на неговото здравје во последните 24 часа, соопшти болницата во Далас, каде тој се лекува.

Првиот пациент со ебола во САД се наоѓа во критична состојба

Алсат-М - 05.10.2014

Првиот пациент заразен со ебола во САД се наоѓа во критична состојба, откако дојде до драстично влошување на неговото здравје во последните 24 часа, соопшти болницата во Далас, каде тој се лекува.

Истражување: Франција под висок ризик да биде погодена од ебола

Канал5 - 05.10.2014

- Научниците проценуваат дека постои 75-отстотен ризик Франција за дваесетина дена да биде погодена од вирусот на ебола, пренесува дописникот на МИА од Париз.

Првиот пациент со ебола во САД се наоѓа во критична состојба

Телеграф - 05.10.2014

САД најавија дека би можеле да испратат четири илјади војници во реонот на Западна Африка за да им помогнат на властите да се справат со епидемијата на смртоносниот вирус да не се прошири низ целиот ...

Пациентот со ебола во САД во критична состојба

+инфо - 05.10.2014

Првиот пациент заразен со ебола во САД се наоѓа во критична состојба, откако дојде до драстично влошување на неговото здравје во последните 24 часа, соопшти болницата во Далас, каде тој се лекува.

Првиот пациент со ебола во САД се наоѓа во критична состојба

Алфа - 05.10.2014

Првиот пациент заразен со ебола во САД се наоѓа во критична состојба, откако дојде до драстично влошување на неговото здравје во последните 24 часа, соопшти болницата во Далас, каде тој се лекува.

Првиот пациент со ебола во САД се наоѓа во критична состојба

А1 On - 05.10.2014

Првиот пациент заразен со ебола во САД се наоѓа во критична состојба, откако дојде до драстично влошување на неговото здравје во последните 24 часа, соопшти болницата во Далас, каде тој се лекува.

Излекувана француската медицинска сестра заразена од ебола

+инфо - 05.10.2014

Француската медицинска сестра заболена од вирусот на ебола, за време на нејзината мисија за „Лекари без граници“ во Либерија, е излекувана, соопшти француската министерка за здравство Марисол Турен, ...

Излекувана француската медицинска сестра заразена од ебола

Алфа - 05.10.2014

Француската медицинска сестра заболена од вирусот на ебола, за време на нејзината мисија за „Лекари без граници“ во Либерија, е излекувана. Француската медицинска сестра заболена од вирусот на ебола, ...

Излекувана медицинска сестра заболена од вирусот на ебола

Нетпрес - 05.10.2014

Француската медицинска сестра заболена од вирусот на ебола, за време на нејзината мисија за „Лекари без граници“ во Либерија, е излекувана, соопшти француската министерка за здравство Марисол Турен, ...

Излекувана француската медицинска сестра заразена од ебола

А1 On - 05.10.2014

Француската медицинска сестра заболена од вирусот на ебола, за време на нејзината мисија за „Лекари без граници“ во Либерија, е излекувана, соопшти француската министерка за здравство Марисол Турен, ...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Франција под висок ризик да биде погодена од ебола

Телеграф - 05.10.2014

Истражувањето се објавува само еден ден откако во француските медиуми беше објавена веста дека е излекувана медицинската сестра заболена од вирусот ебола, која беше заразена за време на нејзината ...

Десетмина во изолација во САД поради сомнеж од ебола

А1 On - 05.10.2014

Десет луѓе за кои се верува дека биле изложени на висок ризик да се заразат со ебола бидејќи биле во контакт со заболениот пациент во Далас, сега се наоѓаат во изолација и се под медицински надзор.

Истражување: Франција под висок ризик да биде погодена од ебола

Сител - 05.10.2014

Научниците проценуваат дека постои 75-отстотен ризик Франција за дваесетина дена да биде погодена од вирусот на ебола, пренесува дописникот на МИА од Париз.

Франција под висок ризик да биде погодена од ебола

Република - 05.10.2014

Научниците проценуваат дека постои 75-отстотен ризик Франција за дваесетина дена да биде погодена од вирусот на ебола, пренесува дописникот на МИА од Париз.

Двајца патници од авион симнати во САД поради сомневање за ебола, заболениот во Далас критично

Тера - 05.10.2014

Два патника од авион на американската воздухопловна компанија „United Airlines“ кои допатувале со лет од Брисел на меѓународниот аеродром „Либерти“ во Њуарк во сојузната држава Њи Џерси, биле симнати ...

Првиот пациент со ебола во САД e во критична состојба

Република - 05.10.2014

Првиот пациент заразен со ебола во САД се наоѓа во критична состојба, откако дојде до драстично влошување на неговото здравје во последните 24 часа, соопшти болницата во Далас, каде тој се лекува.

Десетмина во изолација во САД поради сомнеж од ебола

Либертас - 05.10.2014

Десет луѓе за кои се верува дека биле изложени на висок ризик да се заразат со ебола бидејќи биле во контакт со заболениот пациент во Далас, сега се наоѓаат во изолација и се под медицински надзор.

Заразениот пациент во критична состојба

Вечер Прес - 05.10.2014

САД најавија дека би можеле да испратат четири илјади војници во реонот на Западна Африка за да им помогнат на властите да се справат со епидемијата на смртоносниот вирус да не се прошири низ целиот ...

Излекувана француската медицинска сестра заразена од ебола

Н.Македонија - 05.10.2014

Француската медицинска сестра заболена од вирусот на ебола, за време на нејзината мисија за „Лекари без граници“ во Либерија, е излекувана, соопшти француската министерка за здравство Марисол Турен ...

Првиот пациент со ебола во САД се наоѓа во критична состојба

Идивиди - 05.10.2014

Далас, 5 октомври 2014 (МИА) - Првиот пациент заразен со ебола во САД се наоѓа во критична состојба, откако дојде до драстично влошување на неговото здравје во последните 24 часа, соопшти болницата ...

Првиот пациент со ебола во САД се наоѓа во критична состојба

Lider - 05.10.2014

Првиот пациент заразен со ебола во САД се наоѓа во критична состојба, откако дојде до драстично влошување на неговото здравје во последните 24 часа, соопшти болницата во Далас, каде тој се лекува.

Излекувана француската медицинска сестра заразена од ебола

Lider - 05.10.2014

Француската медицинска сестра заболена од вирусот на ебола, за време на нејзината мисија за „Лекари без граници“ во Либерија, е излекувана, соопшти француската министерка за здравство Марисол Турен, ...

Излекувана француската медицинска сестра заразена од ебола

Идивиди - 05.10.2014

Париз, 5 октомври 2014 (МИА) - Француската медицинска сестра заболена од вирусот на ебола, за време на нејзината мисија за „Лекари без граници“ во Либерија, е излекувана, соопшти француската ...

Десетмина во изолација во САД поради сомнеж од ебола

Канал5 - 04.10.2014

- Десет луѓе за кои се верува дека биле изложени на висок ризик да се заразат со ебола бидејќи биле во контакт со заболениот пациент во Далас, сега се наоѓаат во изолација и се под медицински надзор.

Лек против ебола-истражувања во Хале

Deutsche Welle - 04.10.2014

Научниците и лекарите во борба против еболата имаат надеж во нова биотехнологија од Германија. Во Хале малата фирма Icon Genetics постави камен-темелник за производство на лекот Zmapp, кој досега ...

Белата Куќа повикува на смиреност

Р.С.Европа - 04.10.2014

Администрацијата на Обама повика на смиреност во врска со случајот на ебола во Соединетите Држави. Д-р Антони Фаучи, шеф за заразни болести на Националниот институт за здравство изјави дека е ...

Ебола со утеха

Оff.net - 04.10.2014

Последната фуфка се вика ебола. Ако луѓе кои живеат на одвратен скопски воздух и се хранат во сендвичари кои кило виршли набавуваат за 90 денари ги фати паника дека ќе умрат баш од ебола, тогаш ...

Медицинската сестра од Франција излекувана од ебола

Макфакс - 04.10.2014

Медицинската сестра заболена од ебола од Франција успешно е излекувана, соопшти во сабота француската министерка за здравство Марисол Турен . „Пациентката е излекувана и ја напушти воената болница ...

Десетмина во изолација поради можен контакт со заразениот од ебола во Далас

Макфакс - 04.10.2014

Десетина лица за коишто се смета дека дошле во контакт со пациентот заразен со вирусот на хеморагиската треска ебола во американскиот град Далас во моментот се ставени во карантин за да може да бидат ...

Десетмина во изолација во САД поради сомнеж од ебола

+инфо - 04.10.2014

Десет луѓе за кои се верува дека биле изложени на висок ризик да се заразат со ебола бидејќи биле во контакт со заболениот пациент во Далас, сега се наоѓаат во изолација и се под медицински надзор.

Двајца патници од авион симнати во САД поради сомневање за ебола, заболениот во Далас критично

Макфакс - 04.10.2014

Два патника од авион на американската воздухопловна компанија „United Airlines“ кои допатувале со лет од Брисел на меѓународниот аеродром „Либерти“ во Њуарк во сојузната држава Њи Џерси, биле симнати ...

САД: Изолирани десет лица поради сомнеж за ебола

Телеграф - 04.10.2014

Првично се стравувало дека стотина луѓе биле во директен или индиректен контакт со заразениот патник од Либерија, но властите во меѓувреме оваа бројка ја намалиле на 50 лица, кои се под надзор Десет ...

Десетмина во изолација во САД поради сомнеж од ебола

Сител - 04.10.2014

Десет луѓе за кои се верува дека биле изложени на висок ризик да се заразат со ебола бидејќи биле во контакт со заболениот пациент во Далас, сега се наоѓаат во изолација и се под медицински надзор.

Ебола во САД: Има ли место за паника?

А1 On - 04.10.2014

Точно седум дена откако на говорница на Собранието на Обединетите нации го повика целиот свет на ангажман во борба против еболата, претседателот на САД Барак Обама мораше да разговара со директорот ...

Десетмина во изолација поради можен контакт со заразениот од ебола во Далас

Кајгана - 04.10.2014

Десетина лица за кои се смета дека дошле во контакт со пациентот заразен со вирусот на хеморагиската треска ебола во Далас се ставени во карантин за да бидат детално прегледани, објавија тамошните ...

Десетмина во изолација во САД поради сомнеж од ебола

Република - 04.10.2014

Десет луѓе за кои се верува дека биле изложени на висок ризик да се заразат со ебола бидејќи биле во контакт со заболениот пациент во Далас, сега се наоѓаат во изолација и се под медицински надзор.

Франција: Медицинска сестра излекувана од ебола

Република - 04.10.2014

Медицинска сестра од Франција која била заразена од ебола додека волонтирала во Либерија е излечена од смртоносниот вирус, изјави министерката за здравство на таа земја Марисол Турен.

И официјално,над 3400 потврдени смртни случаи од Ебола

Локално - 04.10.2014

Официјално потврдените смртни случаи од вирусот Ебола веќе ја надминаа бројката од 3.400, пренесе “Ројтерс”, повикувајќи се најнови податоци на Светската здравствена организација.

Втор случај на Ебола во САД

Локално - 04.10.2014

Во САД е регистриран втор случај на човек, инфициран со вирусот Ебола, објавија светските агенции. Пациентот се лекува во вашингтонскиот болница “Хауард Универзити”.

Едно семејство во карантин: 80 луѓе биле во контакт со пациент заразен со вирусот ебола

Пулс24 - 04.10.2014

Пциентот заболен од ебола во Далас дошол во контакт со околу 80 луѓе, велат здравствените власти во Тексас, пренесе Си-ен-би-си. Оваа бројка е значително повисока отколку што првично се мислеше.

Новинар на NBC заразен со ебола

МК News - 04.10.2014

Американската телевизија Ен-Би-Си соопшти дека новинар кој бил хонорарно ангажиран е заразен со вирусот ебола во Либерија и ќе биде пренесен во САД на лекување.

Медицинска сестра од Франција излекувана од ебола

Пулс24 - 04.10.2014

Медицинска сестра од Франција која била заразена од ебола додека волонтирала во Либерија е излечена од смртоносниот вирус, изјави министерката за здравство на таа земја Марисол Турен.

Ебола се шири низ Америка? Пациент со симптоми на ебола и во Вашингтон

МК News - 04.10.2014

Маж со симтоми слични на инфицираност со смртоносниот вирус ебола е примен на универзитетската клиника „Хауард“ во американскиот главен град Вашингтон.

Пациент со симптоми на ебола хоспитализиран во болница во Вашингтон

Lider - 04.10.2014

Маж со симтоми слични на инфицираност со смртоносниот вирус ебола е примен на универзитетската клиника „Хауард“ во американскиот главен град Вашингтон.

Обама најави федерална помош за Далас за борбата против еболата

Алсат-М - 03.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама разговараше со градоначалникот на Далас Мајкл Ролингс за активностите на локалните, државните и федералните власти во одговор на случајот со зараза на вирусот ...

Уште еден Американец заразен од ебола

Канал5 - 03.10.2014

Американец кој во Либија работел како слободен новинар за американската подружница на НБЦ Њуз е заразен со вирусот на ебола и наскоро ќе биде вратен во САД , објави НБЦ.

Светот не ги утрои испитувањата на еболата иако имаше потреба од тоа

Дневник - 03.10.2014

Вирусот го добил името по реката Ебола во Заир, покрај која првпат се појавил во 1976 година. Од Организацијата „Доктори без граници“ сметаат дека се работи за едно од најсмртоносните заболувања од ...

Kамерман на Ен-би-си заразен со ебола во Либерија

Дневник - 03.10.2014

Американски камерман хонорарно ангажиран од телевизијата Ен-би-си во Либерија е заразен со вирусот ебола и ќе биде пренесен во САД на лекување, пренесува „Њујорк пост“.

Ебола во САД: Има ли место за паника?

Алсат-М - 03.10.2014

Точно седум дена откако на говорница на Собранието на Обединетите нации го повика целиот свет на ангажман во борба против еболата, претседателот на САД Барак Обама мораше да разговара со директорот ...

Американски новинар од Ен-Би-Си заразен со ебола во Либерија

Утрински - 03.10.2014

Американски новинар хонорарно ангажиран од телевизијата Ен-Би-Си во Либерија е заразен со вирусот Ебола и ќе биде пренесен во САД на лекување, соопшти американската телевизија.

Барак Обама најави федерална помош за Далас за борбата против еболата

А1 On - 03.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама разговараше со градоначалникот на Далас Мајкл Ролингс за активностите на локалните, државните и федералните власти во одговор на случајот со зараза на вирусот ...

Камерман на NBC заразен со ебола во Либерија

Нова ТВ - 03.10.2014

Камерман хонорарно ангажиран од американската Ен-Би-Си за потребите во Либерија е заразен со вирусот ебола и ќе биде пренесен во САД на лекување, јавуваат светските медиуми.

Расте стравот од ширење на еболата во САД

МРТ - 03.10.2014

Претседателот Барак Обама најави федерална помош за Далас за борбата против ебола... Стравот од ширењето на ебола во Америка е се поголем откако се оболедени дека првиот заболен два дена слободно ...

Нов заболен од ебола на лекување во Германија

Р.С.Европа - 03.10.2014

Лекар од Уганда заболен од ебола е пренесен во Германија на лекување. Германските власти соопштија дека тој денеска бил евакуиран од Сиера Леоне, каде што се грижел за пациентите заразена од ...

Пациент со симптоми на ебола хоспитализиран во болница во Вашингтон

А1 On - 03.10.2014

Маж со симтоми слични на инфицираност со смртоносниот вирус ебола е примен на универзитетската клиника „Хауард“ во американскиот главен град Вашингтон.

Американски новинар на телевизијата Ен-Би-Си заразен со ебола во Либерија

+инфо - 03.10.2014

Американски новинар хонорарно ангажиран од телевизијата Ен-Би-Си во Либерија е заразен со вирусот Ебола и ќе биде пренесен во САД на лекување, соопшти американската телевизија.

Пациент со симптоми на ебола хоспитализиран во болница во Вашингтон

+инфо - 03.10.2014

Маж со симтоми слични на инфицираност со смртоносниот вирус ебола е примен на универзитетската клиника „Хауард“ во американскиот главен град Вашингтон.

Болница во Вашингтон со можен случај на ебола

Глас на Америка - 03.10.2014

Медицинските власти го изолирале пациентот и „активирале соодветен протокол за контрола на инфекцијата“. Пациент со симптоми како ебола бил примен во болница во главниот град на САД.

Далас ќе добие федерална помош за справување со еболата

Press24 - 03.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама разговараше со градоначалникот на Далас Мајкл Ролингс за активностите на локалните, државните и федералните власти во одговор на случајот со зараза на вирусот ...

„Жртва на еболата“ се разбудила додека ја носеле да ја закопаат (ВИДЕО)

МКД - 03.10.2014

Новинарот на Еј-би-си њуз во Либерија вчера снимил ужасна сцена од „првите редови“ на епидемијата на ебола додека снимал погребен тим како собира тела.

Американски новинар заразен со ебола

Алфа - 03.10.2014

Новинар на телевизијата Ен-Би-Си се зарази со вирусот на ебола во Либерија Американски новинар хонорарно ангажиран од телевизијата Ен-Би-Си во Либерија е заразен со вирусот Ебола и ќе биде пренесен ...

Новинар заразен со ебола

Курир - 03.10.2014

Американската телевизија Ен-Би-Си соопшти дека новинар кој бил хонорарно ангажиран е заразен со вирусот ебола во Либерија и ќе биде пренесен во САД на лекување.

За борбата против еболата во Сиера Леоне, Велика Британија ќе одобри 160 милиони евра

Курир - 03.10.2014

160 милиони евра за помош ќе одобри Велика Британија за Сиера Леоне во борбата против вирусот на ебола. Ова било најавено на конференција во Лондон на која учествуваа министри, дипломати и санитарни ...

Велика Британија ќе одобри 160 милиони евра за борбата против еболата во Сиера Леоне

Сител - 03.10.2014

Велика Британија соопшти дека ќе одобри 160 милиони евра за помош на Сиера Леоне во борбата против вирусот на ебола, најавено е на конференција во Лондон на која учествуваа министри, дипломати и ...

Велика Британија ќе одобри 160 милиони евра за борбата против еболата во Сиера Леоне

+инфо - 03.10.2014

Велика Британија соопшти дека ќе одобри 160 милиони евра за помош на Сиера Леоне во борбата против вирусот на ебола, најавено е на конференција во Лондон на која учествуваа министри, дипломати и ...

Барак Обама најави федерална помош за Далас за борбата против еболата

+инфо - 03.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама разговараше со градоначалникот на Далас Мајкл Ролингс за активностите на локалните, државните и федералните власти во одговор на случајот со зараза на вирусот ...

Американски новинар на телевизијата Ен-Би-Си заразен со ебола во Либерија

А1 On - 03.10.2014

Американски новинар хонорарно ангажиран од телевизијата Ен-Би-Си во Либерија е заразен со вирусот Ебола и ќе биде пренесен во САД на лекување, соопшти американската телевизија.

Велика Британија ќе одобри 160 милиони евра за борбата против еболата во Сиера Леоне

А1 On - 03.10.2014

Велика Британија соопшти дека ќе одобри 160 милиони евра за помош на Сиера Леоне во борбата против вирусот на ебола, најавено е на конференција во Лондон на која учествуваа министри, дипломати и ...

Американски новинар заразен со ебола

Нетпрес - 03.10.2014

Американски новинар хонорарно ангажиран од телевизијата Ен-Би-Си во Либерија е заразен со вирусот Ебола и ќе биде пренесен во САД на лекување, соопшти американската телевизија.

Барак Обама најави федерална помош за Далас за борбата против еболата

Сител - 03.10.2014

Американскиот претседател Барак Обама разговараше со градоначалникот на Далас Мајкл Ролингс за активностите на локалните, државните и федералните власти во одговор на случајот со зараза на вирусот ...

Американски новинар на телевизијата Ен-Би-Си заразен со ебола во Либерија

Сител - 03.10.2014

Американски новинар хонорарно ангажиран од телевизијата Ен-Би-Си во Либерија е заразен со вирусот Ебола и ќе биде пренесен во САД на лекување, соопшти американската телевизија.

ВАШИНГТОН: Заболениот од ебола хоспитализиран во болница

Телеграф - 03.10.2014

Пациентот, кој неодамна допатувал од Нигерија, е во стабилна состојба и ставен во карантин, изјави портпаролката на клиниката Маж со симтоми слични на инфицираност со смртоносниот вирус ебола е ...

Пациент со симптоми на ебола хоспитализиран во болница во Вашингтон

Сител - 03.10.2014

Маж со симтоми слични на инфицираност со смртоносниот вирус ебола е примен на универзитетската клиника „Хауард“ во американскиот главен град Вашингтон.

САД - можни 100 - тина инфицирани од ебола

Р.С.Европа - 03.10.2014

Во САД е соопштено дека над 100 луѓе можело да имаат директен или индиректен контакт со првиот човек кому во земјата му беше дијагностициран вирусот Ебола.

Американски новинар заразен со ебола

Вечер Прес - 03.10.2014

Американски новинар хонорарно ангажиран од телевизијата Ен-Би-Си во Либерија е заразен со вирусот ебола и ќе биде пренесен во САД на лекување, соопшти американската телевизија.

Американецот заразен со ебола контактирал со 80 луѓе – меѓу нив и деца

МК News - 03.10.2014

Осумдесет луѓе биле во директен или индиректен контакт со пациентот од Тексас кој е болен од ебола и кој се наоѓа во тешка состојба, соопштија денеска американски здравствени претставници.

Ебола во САД: Има ли место за паника?

Република - 03.10.2014

Точно седум дена откако на говорница на Собранието на Обединетите нации го повика целиот свет на ангажман во борба против еболата, претседателот на САД Барак Обама мораше да разговара со директорот ...

Ебола стигна меѓу џихадистите на Исламската држава

еМагазин - 03.10.2014

Смртоносниот вирус на ебола се раширил меѓу џихадистите на Исламската држава во Ирак и Левант во Сирија, јави израелска новинска агенција, повикувајќи се на израелските сили за безбедност.

Американски новинар на телевизијата Ен-Би-Си заразен со ебола во Либерија

Денешен - 03.10.2014

Американски новинар хонорарно ангажиран од телевизијата Ен-Би-Си во Либерија е заразен со вирусот Ебола и ќе биде пренесен во САД на лекување, соопшти американската телевизија.

Кому е потребна хистеријата со Ебола?

Локално - 03.10.2014

Во последно време се забележува како во 2-3 години во светот газат епидемии со одлична PR кампања која ја претставува болеста како поп-ѕвезда и исплашени луѓе трошат луди пари за скапи вакцини ...

Новинар на телевизијата Ен-Би-Си заразен со ебола во Либерија

еМагазин - 03.10.2014

Американски новинар хонорарно ангажиран од телевизијата Ен-Би-Си во Либерија е заразен со вирусот Ебола и ќе биде пренесен во САД на лекување, соопшти американската телевизија.

Обама праќа федерална помош на Далас поради Ебола

Локално - 03.10.2014

Претседателот Барак Обама вети федерална помош на Далас за борба против Ебола. Тоа се случи откако во Тексас беше регистриран првиот случај на заразен со смртоносниот ...

Сакале да го закопаат, а тој оживеал!

Точка - 03.10.2014

Човек болен од ебола лежел на улица, покриен со ќебе, а погребниците биле повикани за да го однесат на гробишта. Меѓутоа, човекот се помрднал... Новинар од „ABC” во Монровија, главниот град на ...

Светот има еден месец за да ја сопре еболата пред таа тотално да излезе од контрола

Тера - 03.10.2014

Меѓународниот спасувачки комитет (ИРЦ), од името на 34 невладини организации што се борат со еболата во Западна Африка, предупреди дека бројот на случаите се удвојува на секои три недели и дека ...

Велика Британија ќе одобри 160 милиони евра за борбата против еболата во Сиера Леоне

Денешен - 03.10.2014

Велика Британија соопшти дека ќе одобри 160 милиони евра за помош на Сиера Леоне во борбата против вирусот на ебола, најавено е на конференција во Лондон на која учествуваа министри, дипломати и ...

Новинар заразен со ебола

Пулс24 - 03.10.2014

Ен-Би-Си соопшти дека новинар кој бил хонорарно ангажиран е заразен со вирусот ебола во Либерија и ќе биде пренесен во САД на лекување. Репортерот бил ангажиран да работи со главниот уредник за ...

ИСИЛ имаат уште еден нов непријател: Вирусот ебола ги коси џихадистите, 10 луѓе надвор од воените редови!

Точка - 03.10.2014

Во извештајот на израелските разузнавачи се наведува дека повеќе од десетина џихадисти во Сирија ги покажуваат симптомите на ебола, смртоносниот вирус.

Израелски извори: Ебола меѓу џихадистите на Исламската држава!

Н.Македонија - 03.10.2014

Смртоносниот вирус на ебола се раширил меѓу џихадистите на Исламската држава во Ирак и Левант во Сирија, јави израелска новинска агенција, повикувајќи се на израелските сили за безбедност Во ...

Пациент со симптоми на ебола хоспитализиран во болница во Вашингтон

Н.Македонија - 03.10.2014

Маж со симптоми слични на инфицираност со смртоносниот вирус ебола е примен на универзитетската клиника „Хауард“ во американскиот главен град Вашингтон Пациентот, кој неодамна допатувал од Нигерија, ...

Британија ќе одобри 160 милиони евра за борбата против еболата

Lider - 03.10.2014

Велика Британија соопшти дека ќе одобри 160 милиони евра за помош на Сиера Леоне во борбата против вирусот на ебола, најавено е на конференција во Лондон на која учествуваа министри, дипломати и ...

Ебола во САД: Има ли место за паника?

Идивиди - 03.10.2014

Точно седум дена откако на говорница на Собранието на Обединетите нации го повика целиот свет на ангажман во борба против еболата, претседателот на САД Барак Обама мораше да разговара со директорот ...

Новинар заразен со ебола

Lider - 03.10.2014

Американската телевизија Ен-Би-Си соопшти дека новинар кој бил хонорарно ангажиран е заразен со вирусот ебола во Либерија и ќе биде пренесен во САД на лекување.

Ебола- има ли опасност за Германија и Европа?

Deutsche Welle - 02.10.2014

Случајот со ебола во САД предизвикува загриженост. Колкава е опасноста вирусот да стигне во Германија и во Европа? Дали се потребни нови стратегии против смртоносниот вирус? Д-р Јонас Шмит Ханазит од ...

Се шири еболата – експертите со црни сценарија

Телма - 02.10.2014

На секој час во Сиера Леоне по пет луѓе се заразуваат со смртоносниот вирус на еболата, а ако не направиме посериозни напори за справување со епидемијата, во текот на еден час ќе имаме по 10 ...

Со тексашкиот пациент заразен од ебола контакт имале 80 луѓе

24 Вести - 02.10.2014

Осумдесет луѓе биле во директен или индиректен контакт со пациентот од Тексас кој е болен од ебола и кој се наоѓа во тешка состојба, соопштија денеска американски здравствени претставници.

Дури 80 луѓе биле во контакт со болниот од ебола во Далас!

МКД - 02.10.2014

Пациентот заболен од ебола во Далас дошол во контакт со околу 80 луѓе, велат здравствените власти во Тексас, пренесе Си-ен-би-си . Оваа бројка е значително повисока отколку што првично се мислеше.

Над 3.300 починати од еболата, потврден првиот случај во САД

Кајгана - 02.10.2014

Бројот на починати од досега најтешката епидемија од хеморагиската треска ебола во западна Африка достигна 3.338 лица од 7.178 заразени, соопшти Светската здравствена организација (СЗО – WHO), а ...

Еболата ги изненади САД - 80 луѓе во домашен карантин

МРТ - 02.10.2014

Еболата ги изненади САД – бројот на луѓе во домашен карантин за помалку од 24 часа се зголеми за 80. Под надзор е и зградата во којашто живее првиот заразен, кој е во болница во тешка состојба.

Со тексашкиот пациент заразен од ебола контакт имале 80 луѓе

Сител - 02.10.2014

Осумдесет луѓе биле во директен или индиректен контакт со пациентот од Тексас кој е болен од ебола и кој се наоѓа во тешка состојба, соопштија денеска американски здравствени претставници.

Либерија кривично ќе го гони заболениот од ебола

Нова ТВ - 02.10.2014

Властите во Либерија велат дека кривично ќе го гонат првиот човекот кому му беше дијагностицирана ебола во САД, обвинувајќи го дека лаже во врска со неговиот контакт со заразена роднина, објави ...

Светот има еден месец за да ја сопре еболата пред таа тотално да излезе од контрола

МКД - 02.10.2014

Меѓународниот спасувачки комитет (ИРЦ), од името на 34 невладини организации што се борат со еболата во Западна Африка, предупреди дека бројот на случаите се удвојува на секои три недели и дека ...

Со тексашкиот пациент заразен од ебола контакт имале 80 луѓе

А1 On - 02.10.2014

Осумдесет луѓе биле во директен или индиректен контакт со пациентот од Тексас кој е болен од ебола и кој се наоѓа во тешка состојба, соопштија денеска американски здравствени претставници.

Дури 80 луѓе имале контакт со Тексашанецот болен од ебола

+инфо - 02.10.2014

Осумдесет луѓе биле во директен или индиректен контакт со пациентот од Тексас кој е болен од ебола и кој се наоѓа во тешка состојба, соопштија денеска американски здравствени претставници.

САД се уверени дека инфраструктурата ќе помогне да се избегне епидемија на eбола

Сител - 02.10.2014

САД се уверени дека инфраструктурата ќе им помогне да избегнат ширење на Ебола во земјата, изјави портпаролот на Белата куќа Џош Ернест. Вчера лекарите го потврдија првиот случај на заболен од Ебола ...

САД: Инфраструктурата ќе помогне да се избегне епидемија на ебола

Телеграф - 02.10.2014

Вчера лекарите го потврдија првиот случај на заболен од ебола во САД САД се уверени дека инфраструктурата ќе им помогне да избегнат ширење на еболата во земјата, изјави портпаролот на Белата куќа, ...

Секој час во Сиера Леоне од ебола се инфицираат пет луѓе

А1 On - 02.10.2014

Најголемата меѓународна невладина организација во Велика Британија „Да ги спасиме децата“ предупреди денеска дека во Сиера Леоне секој час пет луѓе се заразуваат од вирусот на Ебола.

Секој час во Сиера Леоне од ебола се инфицираат пет луѓе

+инфо - 02.10.2014

Најголемата меѓународна невладина организација во Велика Британија „Да ги спасиме децата“ предупреди денеска дека во Сиера Леоне секој час пет луѓе се заразуваат од вирусот на Ебола.

Во Сиера Леоне секој час се заразуваат по пет луѓе од вирусот на ебола

Press24 - 02.10.2014

Најголемата меѓународна невладина организација во Велика Британија „Да ги спасиме децата“ предупреди денеска дека во Сиера Леоне секој час се заразуваат по пет луѓе од вирусот на ебола.

Над 3.300 починати од еболата, потврден првиот случај во САД

Макфакс - 02.10.2014

Бројот починати од досега најтешката епидемија од хеморагиската треска ебола во западна Африка достигна 3.338 лица од 7.178 заразени, соопшти Светската здравствена организација (СЗО – WHO), а ...

САД се уверени дека инфраструктурата ќе помогне да се избегне епидемија на Ебола

А1 On - 02.10.2014

САД се уверени дека инфраструктурата ќе им помогне да избегнат ширење на Ебола во земјата, изјави портпаролот на Белата куќа Џош Ернест. Вчера лекарите го потврдија првиот случај на заболен од Ебола ...

САД: Со заразениот од ебола контакт имале 80 луѓе

Телеграф - 02.10.2014

На четворица членови од семејството на Данкан им е наредено да останат дома и да не примаат посетители до 19 октомври поради периодот на инкубација на болеста Осумдесет луѓе биле во директен или ...

Расте бројот на починати од ебола!

МРТ - 02.10.2014

Расте бројот на починати од најтешката епидемија во Западна Африка. Од над седум илјади заразени починаа 3.000 лица. Потврден е и првиот случај во САД.

Можен втор заболен од ебола во Тексас, бил во близок контакт со првиот, кој сега е во критична состојба (ВИДЕО)

МКД - 02.10.2014

Здравствените власти внимателно ја следат состојбата на можен втор пациент со ебола, кој имал близок контакт со првиот човек кому оваа болест му беше дијагностицирана во САД, рекол вчера директорот ...

Илјадници сирачиња во Западна Африка како последица од ебола вирусот

Нова ТВ - 02.10.2014

Илјадници деца во Северна Африка се сирачиња како последица од смртоносниот вирус ебола, се вели во соопштението на УНИЦЕФ. Роднините на децата се плашат да ги земаат од страв од зараза.

Секој час во Сиера Леоне од ебола се инфицираат пет луѓе

Сител - 02.10.2014

Најголемата меѓународна невладина организација во Велика Британија „Да ги спасиме децата“ предупреди денеска дека во Сиера Леоне секој час пет луѓе се заразуваат од вирусот на Ебола.

Секој час во Сиера Леоне од ебола се инфицираат пет луѓе

Денешен - 02.10.2014

Најголемата меѓународна невладина организација во Велика Британија „Да ги спасиме децата“ предупреди денеска дека во Сиера Леоне секој час пет луѓе се заразуваат од вирусот на Ебола.

Кобна грешка на лекар: Американец заразен од ебола пратил дома со антибиотици

МК News - 02.10.2014

“Сите деца кои биле во контакт со заразениот сега се наоѓаат под надзор”, рекол тексашкиот гувернер Рик Пери на конференцијата за новинари во средата.

Сиера Леоне: Секоја час од ебола се инфицираат пет луѓе

Република - 02.10.2014

Најголемата меѓународна невладина организација во Велика Британија „Да ги спасиме децата“ предупреди денеска дека во Сиера Леоне секој час пет луѓе се заразуваат од вирусот на Ебола.

Еболата пристигна во Америка: Заразениот Данкан бил во контакт со 80 лица!

Точка - 02.10.2014

Либериецот е прво лице на кое му била дијагностицирана ебола на американска земја. Како се случило да дојде до Америка, и кои се ризиците, открива "BBC".

Над 3.300 починати од еболата, потврден првиот случај во САД

Тера - 02.10.2014

Бројот починати од досега најтешката епидемија од хеморагиската треска ебола во западна Африка достигна 3.338 лица од 7.178 заразени, соопшти Светската здравствена организација (СЗО – WHO), а ...

Европа е сигурна-нема опасност од ебола

Вечер Прес - 02.10.2014

Случајот со ебола во САД предизвикува загриженост. Колкава е опасноста вирусот да стигне и во Европа? Д-р Јонас Шмит Ханазит од Бернард-Нохт-Институтот во Хамбург во изјава за Дојче веле уверува дека ...

Човек заболен од ебола во Далас бил во контакт со околу 80 луѓе

Денешен - 02.10.2014

Пациентот заболен од ебола во Далас дошол во контакт со околу 80 луѓе, велат здравствените власти во Тексас, пренесе Си-ен-би-си . Оваа бројка е значително повисока отколку што првично се мислеше.

Еболата виновна што поскапува какаото

Вечер Прес - 02.10.2014

Какаото е најскапо од март 2011 година, а неговата цена брзо расте поради страв од ширење на смртоносната ебола од Либерија во другите земји од западна Африка.

Со тексашкиот пациент заразен од ебола контакт имале 80 луѓе

Н.Македонија - 02.10.2014

Осумдесет луѓе биле во директен или индиректен контакт со пациентот од Тексас, кој е болен од ебола и кој се наоѓа во тешка состојба, соопштија денеска американски здравствени претставници Меѓу 12 и ...

САД: Заболениот од ебола имал контакт и со деца

Н.Македонија - 02.10.2014

Гувернерот на Тексас Рик Перс потврди дека привиот американски пациент заболен од ебола, кој е во тешка но стабилна состојба, бил во контакт со деца пред да се појават првите симптоми на болеста ...

Еболата пристигна на американска почва

Н.Македонија - 02.10.2014

Американски лекари го потврдија првиот случај на присуство на смртоносниот вирус на хеморагиската треска ебола во сојузната американска држава Тексас, кај пациент хоспитализиран во понеделникот, јави ...

Со тексашкиот пациент заразен од ебола контакт имале 80 луѓе

Lider - 02.10.2014

Осумдесет луѓе биле во директен или индиректен контакт со пациентот од Тексас кој е болен од ебола и кој се наоѓа во тешка состојба, соопштија денеска американски здравствени претставници.

Регистриран прв случај на ебола во САД

Алсат-М - 01.10.2014

Американските здравствени власти потврдија дека во Далас,во сојузната држава Тексас,е регистриран првиот случај на ебола во САД. Претставник на презвитеријанската болница во овој американски град ...

Прв случај на ебола во САД

24 Вести - 01.10.2014

Кај едно лице од Тексас бил дијагностициран вирусот на ебола. Тоа е прв потврден случај на оваа смртоносна заразна болест во Соединетите држави. Пациентот неодамна престојувал во Западна Африка, а ...

Регистриран првиот случај на ебола во САД

Канал5 - 01.10.2014

САД го регистрираа првиот случај на Ебола. Пациентот од Тексас, чиј идентитет не се открива со смртоносниот вирус се заразил во Либерија, од каде што се вратил пред 11 дена.

Прв случај на ебола во САД

Канал5 - 01.10.2014

Американскиот центар за контрола и превенција на болести потврди денеска дека првиот пациент со ебола е ставен во изолација. Болницата “Texas Health Presbyterian“ во Далас го прими првиот пациент и ...

Прв случај на ебола во САД

Дневник - 01.10.2014

Првиот случај на смртоносниот вирус ебола дијагностициран на американска почва е потврден во Далас, Тексас. Неидентификуваниот пациент бил примен во болница во понеделникот со сомнителни симптоми за ...

Регистриран прв случај на ебола во САД

Утрински - 01.10.2014

Американските здравствени власти потврдија дека во Далас,во сојузната држава Тексас,е регистриран првиот случај на ебола во САД. Претставник на презвитеријанската болница во овој американски град ...

Прв случај на ебола регистриран во САД

Вест - 01.10.2014

Американските здравствени власти потврдија дека во Далас, во сојузната држава Тексас, е регистриран првиот случај на ебола во САД. Претставник на презвитеријанската болница во овој американски град ...

Паника - еболата пристигна во САД

Телма - 01.10.2014

Американските здравствени власти потврдија дека во Далас,во сојузната држава Тексас,е регистриран првиот случај на ебола во САД. Претставник на презвитеријанската болница во овој американски град ...

Регистриран прв случај на ебола во САД

А1 On - 01.10.2014

Американските здравствени власти потврдија дека во Далас,во сојузната држава Тексас, е регистриран првиот случај на ебола во САД. Претставник на презвитеријанската болница во овој американски град ...

Прв случај на ебола дијагностициран во САД

Глас на Америка - 01.10.2014

Лицето било инфицирано во Либерија, а почнало да покажува симптоми неколку дена по пристигнувањето во Тексас Американските медицински власти го дијагностицираа првиот случај на ебола во државата.

Епидемијата не запира, еболата пристигна во САД!

МРТ - 01.10.2014

Дали e еболата закана за светот? Прв заболен во САД. Руските научници тестираат експериментална вакцина. Се надеваат дека смртноста од вирусот може да се намали до 5%...

Си-Ен-Ен: Болница во Америка направи пропуст со заболен од ебола

Нова ТВ - 01.10.2014

Грешката што ги загрижи сите Американци, а ги запраша здравствените работници е како заболен од ебола успеал да влезе во собата за итни случаи во Далас минатата недела, а никој од вработените во ...

Регистриран прв случај на ебола во САД

Press24 - 01.10.2014

Американските здравствени власти потврдија дека во Далас,во сојузната држава Тексас,е регистриран првиот случај на ебола во САД. Претставник на презвитеријанската болница во овој американски град ...

Прв случај на ебола во САД

Нетпрес - 01.10.2014

Прв случај на ебола регистриран во сојузната држава Тескас. Пациентот,чиј идентитет не се откривае ставен во целосна изолација. Здравствените експерти веруваат дека овој пациент се заразил со ...

УНИЦЕФ предупредува на проблемот со сирачињата во западна и централна Африка

Сител - 01.10.2014

Најмалку 3.700 деца во западна Африка останаа без еден или двајцата родители кои починале од ебола, а роднините одбиваат да ги прифатат поради страв од заразата, соопшти УНИЦЕФ.

УНИЦЕФ предупредува на проблемот со сирачињата во западна и централна Африка

А1 On - 01.10.2014

Најмалку 3.700 деца во западна Африка останаа без еден или двајцата родители кои починале од ебола, а роднините одбиваат да ги прифатат поради страв од заразата, соопшти УНИЦЕФ.

УНИЦЕФ предупредува на проблемот со сирачињата во западна и централна Африка

+инфо - 01.10.2014

Најмалку 3.700 деца во западна Африка останаа без еден или двајцата родители кои починале од ебола, а роднините одбиваат да ги прифатат поради страв од заразата, соопшти УНИЦЕФ.

Регистриран прв случај на ебола во САД!

МРТ - 01.10.2014

Американските здравствени власти потврдија дека во Далас, во сојузната држава Тексас, е регистриран првиот случај на ебола во САД. Претставник на презвитеријанската болница во овој американски град ...

Регистриран прв случај на ебола во САД

Алфа - 01.10.2014

Американските здравствени власти потврдија дека во Далас,во сојузната држава Тексас,е регистриран првиот случај на ебола во САД Американските здравствени власти потврдија дека во Далас,во сојузната ...

Регистриран прв случај на пацинет со ебола во САД

Курир - 01.10.2014

Американските здравствени власти потврдија дека во Далас,во сојузната држава Тексас,е регистриран првиот случај на ебола во САД. Претставник на презвитеријанската болница во овој американски град ...

САД: Регистриран прв случај на ебола

Телеграф - 01.10.2014

Претставник на презвитеријанската болница во Далас изјави дека пациентот, чиј идентитет не се открива, е ставен во целосна изолација. Здравствените експерти веруваат дека тој се заразил со ...

Регистриран прв случај на ебола во САД

Сител - 01.10.2014

Американските здравствени власти потврдија дека во Далас,во сојузната држава Тексас,е регистриран првиот случај на ебола во САД. Претставник на презвитеријанската болница во овој американски град ...

Ебола во Америка

+инфо - 01.10.2014

Прв пациент во Америка заболен од ебола е дијагностициран вчера во Далас, Тексас, јавуваат светските агенции. Во соопштението на Тексашката презвитеријанска болница во Далас се наведува дека ...

Потврден првиот случај на ебола во САД

Макфакс - 01.10.2014

Американски лекари го потврдија првиот случај на присуство на смртоносниот вирус на хеморагиската треска ебола во сојузната американска држава Тексас, кај пациент хоспитализиран во понеделникот, ...

Потврден прв случај на ебола во САД

Р.С.Европа - 01.10.2014

Кај едно лице од Тексас бил дијагностициран вирусот на ебола. Тоа е прв потврден случај на оваа смртоносна заразна болест во Соединетите држави. Пациентот неодамна престојувал во Западна Африка, а ...

Регистриран првиот случај на ебола во САД

Нова ТВ - 01.10.2014

Регистриран прв случај на опасниот вирус ебола на територијата на САД во Далас, во државата Тексас. Здравствените претставници во градот потврдија дека пациентот, чиј идентитет не се открива, е ...

Русија создаде експериментална вакцина против Ебола

Руска реч - 01.10.2014

Руските научници тестираат експериментална вакцина против Ебола и сметаат дека смртноста од вирусот може да се намали до 5%. Руската експериментална вакцина за вирусот на хеморагичната треска Ебола ...

Регистриран прв случај на ебола во САД

Денешен - 01.10.2014

Американските здравствени власти потврдија дека во Далас,во сојузната држава Тексас,е регистриран првиот случај на ебола во САД. Претставник на презвитеријанската болница во овој американски град ...

УНИЦЕФ предупредува на проблемот со сирачињата во западна и централна Африка

Денешен - 01.10.2014

Најмалку 3.700 деца во западна Африка останаа без еден или двајцата родители кои починале од ебола, а роднините одбиваат да ги прифатат поради страв од заразата, соопшти УНИЦЕФ.

Во САД се појави првиот дијагностициран случај на ебола

Тера - 01.10.2014

Кај пациент во Соединетите Американски Држави е регистриран првиот потврден случај на ебола, јави Си-ен-би-си пренесувајќи го американскиот Центар за контрола и спречување болести (ЦДЦ).

ПАНИКА: Еболата стигна во САД!

Фактор - 01.10.2014

Прв случај на лице заразено со ебола на територијата на САД е регистриран во Далас, во сојузната држава Тексас. Здравствените работници велат дека пациентот, чиј идентитет не се објавува, е задржан ...

Потврден првиот случај на ебола во САД

МК News - 01.10.2014

Американски лекари го потврдија првиот случај на присуство на смртоносниот вирус на хеморагиската треска ебола во сојузната американска држава Тексас, кај пациент хоспитализиран во понеделникот, ...

Ебола и во Америка

Либертас - 01.10.2014

Прв пациент во Америка заболен од ебола е дијагностициран вчера во Далас, Тексас, јавуваат светските агенции. Во соопштението на Тексашката презвитеријанска болница во Далас се наведува дека ...

УНИЦЕФ: Најмалку 3.700 деца во Африка останаа сирачиња поради еболата

Либертас - 01.10.2014

Најмалку 3.700 деца во западна Африка останаа без еден или двајцата родители кои починале од ебола, а роднините одбиваат да ги прифатат поради страв од заразата, соопшти УНИЦЕФ.

Еболата стигна во САД

еМагазин - 01.10.2014

Американски лекари го потврдија првиот случај на присуство на смртоносниот вирус на хеморагиската треска ебола во сојузната американска држава Тексас, кај пациент хоспитализиран во понеделникот, ...

Прв случај на ебола во САД

Република - 01.10.2014

Американските здравствени власти потврдија дека во Далас, во сојузната држава Тексас, е регистриран првиот случај на ебола во САД. Претставник на презвитеријанската болница во овој американски град ...

Над 3700 сирачиња во Западна Африка по заразата од Ебола

Локално - 01.10.2014

Најмалку 3.700 деца во западна Африка останаа без еден или двајцата родители кои починале од ебола, а роднините одбиваат да ги прифатат поради страв од заразата, соопшти УНИЦЕФ.

Кобна грешка на медицинскиот персонал: Американец заразен од ебола пратиле дома со антибиотици!

Точка - 01.10.2014

Постои опасност дека петмина ученици во Тексас биле изложени на ебола, преку контакт со првиот пациент во САД кај кој бил дијагностициран овој вирус, јавуваат денес американските официјални извори, ...

Пет деца под опсервација во САД – биле во контакт со заболениот од ебола!

Фактор - 01.10.2014

Во САД се следи здравствената состојба на пет деца кои биле во контакт со мажот кај кого беше детектиран опасниот вирус ебола. Децата немаат никакви симптоми засега и шансите да им е пренесен вирусот ...

Во САД е забележан првиот дијагностициран случај на заразен од ебола

Пулс24 - 01.10.2014

На еден пациент му беше дијагностицирана ебола. Ова воедно е и прво заразено лице во Соединетите Американски Држави, пренесе CNBC , цитирајќи го извештајот од Центарот за превенција и контрола на ...

Прв случај на ебола во САД

Точка - 01.10.2014

Прв случај на ебола регистриран во сојузната држава Тексас. Пациентот, чиј идентитет не се открива е ставен во целосна изолација. Здравствените експерти веруваат дека овој пациент се заразил со ...

Русија создаде експериментална вакцина против Ебола

Локално - 01.10.2014

Руската експериментална вакцина за вирусот на хеморагичната треска Ебола минува низ претклинички испитувања врз животни и набрзо ќе биде подготвена за тестирање врз луѓе, рече во интервју за „ Руска ...

Светот е мал, а болестите немаат пасош

Вечер Прес - 01.10.2014

Американските здравствени власти потврдија дека во Далас, во сојузната држава Тексас, е регистриран првиот случај на ебола во САД Претставник на презвитеријанската болница во американскиот град Далас ...

Прв случај: Пациент од САД заболен од ебола

Н.Македонија - 01.10.2014

Во Соединетите Американски Држави е регистриран првиот потврден случај на ебола, јави Си-ен-би-си пренесувајќи го американскиот Центар за контрола и спречување болести (ЦДЦ) Досега, пациентите ...

Во потрага по лек против ебола

Идивиди - 01.10.2014

Научниците и лекарите во борба против еболата имаат надеж во нова биотехнологија од Германија. Во Хале малата фирма Icon Genetics постави камен-темелник за производство лекот Zmapp,кој досега нема ...

Отворен центар на Мисијата на ОН за борба против ебола

Алсат-М - 30.09.2014

Во Гана е отворено седиште на Мисијата на ОН за борба против ебола од каде ќе биде координирана меѓународна помош во Западна Африка во сузбивање на растечката криза предизвикана од оваа болест.

Во САД се појави првиот дијагностициран случај на ебола! (ВИДЕО)

МКД - 30.09.2014

Кај пациент во Соединетите Американски Држави е регистриран првиот потврден случај на ебола, јави Си-ен-би-си пренесувајќи го американскиот Центар за контрола и спречување болести (ЦДЦ).

Отворен центар на Мисијата на ОН за борба против ебола

А1 On - 30.09.2014

Во Гана е отворено седиште на Мисијата на ОН за борба против ебола од каде ќе биде координирана меѓународна помош во Западна Африка во сузбивање на растечката криза предизвикана од оваа болест.

Отворен центар на Мисијата на ОН за борба против ебола

Алфа - 30.09.2014

Во Гана е отворено седиште на Мисијата на ОН за борба против ебола од каде ќе биде координирана меѓународна помош во Западна Африка во сузбивање на растечката криза предизвикана од оваа болест.

ГАНА: Отворен центар на Мисијата на ОН за борба против ебола

Телеграф - 30.09.2014

Задача на Мисијата на ОН за брза реакција против ебола (УНМЕЕР) е да одреди каде постои најголема потреба за помош и да обезбеди таму да биде упатена, рече претставничката на Светската здравствена ...

Отворен центар на Мисијата на ОН за борба против ебола

Сител - 30.09.2014

Во Гана е отворено седиште на Мисијата на ОН за борба против ебола од каде ќе биде координирана меѓународна помош во Западна Африка во сузбивање на растечката криза предизвикана од оваа болест.

Научници успеале да создадат антитела за вирусот Ебола?

Локално - 30.09.2014

Научниците од Тајланд успеале да добијат антитела за борба против вирусот Ебола, соопшти ИТАР ТАСС. Официјалното соопштение беше објавено од најголемата болница во Банког “Siriraj“.

Пет начини како да се запре еболата

Н.Македонија - 30.09.2014

Има најмалку две експериментални вакцини што влеваат надеж и би можеле да станат достапни во Западна Африка во ноември, доколку испитувањата се успешни.

Отворен центар на Мисијата на ОН за борба против ебола

Lider - 30.09.2014

Во Гана е отворено седиште на Мисијата на ОН за борба против ебола од каде ќе биде координирана меѓународна помош во Западна Африка во сузбивање на растечката криза предизвикана од оваа болест.