TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се повлекува поплавата од уништената брана во Украина, огромен е ризикот од заразни болести

Сакам да кажам - 11.06.2023

Големината на поплавената област во регионот Херсон, како резултат на пробивањето на бомбардираната брана Каховка, е речиси преполовена, вели Украина, но експертите и официјалните лица стравуваат дека заразните болести може да се шират во загадените ...

Последиците од катастрофата на браната Каховка ќе се чувствуваат со генерации

Телма - 11.06.2023

Уништувањето на браната Каховка брзо еволуира во долгорочна катастрофа врз животната средина, погодувајќи ги не само водата за пиење и производството на храна, туку и екосистемите долж течението на реката Днепар се до Црното Море, предупредуваат ...

Украина: Русите ја разнесоа браната за да спречат офанзива на југот

МКД - 11.06.2023

Браната Каховка ја кренаа во воздух руските сили за да ги спречат украинските сили да напредуваат во јужниот регион на Херсон, кажа денес заменичката на министерот за одбрана Хана Малјар. Украина ги обвини руските сили дека ја кренале браната од ...

Малиар: Русија ја разнесе браната Каховка за да ја спречи офанзивата на југот на Украина

Сител - 11.06.2023

Браната Каховка беше крената во воздух од руските сили за да ги спречат украинските сили да напредуваат во јужниот регион Херсон, изјави денеска украинската заменик министерка за одбрана, Хана Малиар, пренесе Хина.

Малиар: Русија ја разнесе браната Каховка за да ја спречи офанзивата на југот на Украина

24 Вести - 11.06.2023

Браната Каховка беше крената во воздух од руските сили за да ги спречат украинските сили да напредуваат во јужниот регион Херсон, изјави денеска украинската заменик министерка за одбрана, Хана Малиар, пренесе Хина.

Малиар: Русија ја разнесе браната Каховка за да ја спречи офанзивата на југот на Украина

Канал5 - 11.06.2023

Браната Каховка беше крената во воздух од руските сили за да ги спречат украинските сили да напредуваат во јужниот регион Херсон, изјави денеска украинската заменик министерка за одбрана, Хана Малиар, пренесе Хина.

Малиар: Русија ја разнесе браната Каховка за да ја спречи офанзивата на југот на Украина

Слободен Печат - 11.06.2023

Браната Каховка беше крената во воздух од руските сили за да ги спречат украинските сили да напредуваат во јужниот регион Херсон, изјави денеска украинската заменик министерка за одбрана, Хана Малиар, пренесе Хина.

Британија: Може да има проблеми со водата за пиење на Крим

Макфакс - 11.06.2023

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство во дневниот извештај за состојбата во Украина наведува дека по уништувањето на браната Каховка може да има проблеми со снабдувањето со вода за пиење.

Британија: Може да има проблеми со водата за пиење на Крим поради урнатата брана

А1 On - 11.06.2023

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство во дневниот извештај за состојбата во Украина наведува дека по уништувањето на браната Каховка може да има проблеми со снабдувањето со вода за пиење.

Малиар: Русија ја разнесе браната Каховка за да ја спречи офанзивата на југот на Украина

Либертас - 11.06.2023

Браната Каховка беше крената во воздух од руските сили за да ги спречат украинските сили да напредуваат во јужниот регион Херсон, изјави денеска украинската заменик министерка за одбрана, Хана Малиар, пренесе Хина.

Русија: Соборивме украински Су-25 во регионот Херсон

А1 On - 11.06.2023

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека нивните сили собориле украински борбен авион Су-25 во областа Херсон, каде што пробивањето на браната Каховка во вторникот доведе до големи поплави.

Малиар: Русија ја разнесе браната Каховка за да ја спречи офанзивата на југот на Украина

Курир - 11.06.2023

Браната Каховка беше крената во воздух од руските сили за да ги спречат украинските сили да напредуваат во јужниот регион Херсон, изјави денеска украинската заменик министерка за одбрана, Хана Малиар, пренесе Хина.

Русите гранатираа брод кој евакуираше луѓе поради поплави

А1 On - 11.06.2023

Три лица загинаа, а 10 се ранети кога руските сили гранатираа брод со евакуирани лица од поплавената окупирана територија кон градот Херсон, кој е под контрола на Украина, објави Ројтерс. Гувернерот на регионот Херсон, Олександр Прокудин, објави ...

Водата во поплавениот Херсон се повлекува, но стравот од инфекција останува

Слободен Печат - 11.06.2023

Големината на поплавената територија во регионот Херсон како резултат на уништувањето на браната Каховка е речиси преполовена, но експертите и официјалните лица стравуваат дека заразните болести може да се шират во загадените води.

Малиар: Русија ја разнесе браната Каховка за да ја спречи офанзивата на југот на Украина

Нова ТВ - 11.06.2023

Браната Каховка беше крената во воздух од руските сили за да ги спречат украинските сили да напредуваат во јужниот регион Херсон, изјави денеска украинската заменик министерка за одбрана, Хана Малиар, пренесе Хина.

Малијар: Русија ја разнесе браната Каховка за да ја спречи офанзивата на југот на Украина

Нетпрес - 11.06.2023

Браната Каховка беше крената во воздух од руските сили за да ги спречат украинските сили да напредуваат во јужниот регион Херсон, изјави денеска украинската заменик министерка за одбрана, Хана Малијар, пренесе Хина.

УКРАИНА ИМА ПЛАН ‘Б’ !? Легендарниот генерал ги шокираше воените аналитичари со неговите тврдења: “Целосно сметавме на ...

Во Центар - 11.06.2023

Уништувањето на браната „ Нова Каховка “ и хидроцентралата, кои предизвикаа поплави низ јужна Украина, најверојатно ќе ги ограничат опциите на Киев на почетокот на долгонајавуваната контраофанзива, според тврдењата на воените претставници и ...

Малиар: Русија ја разнесе браната Каховка за да ја спречи офанзивата на југот на Украина

Во Центар - 11.06.2023

– Браната Каховка беше крената во воздух од руските сили за да ги спречат украинските сили да напредуваат во јужниот регион Херсон, изјави денеска украинската заменик министерка за одбрана, Хана Малиар, пренесе Хина.

Британија: Може да има проблеми со водата за пиење на Крим

Centar - 11.06.2023

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство во дневниот извештај за состојбата во Украина наведува дека по уништувањето на браната Каховка може да има проблеми со снабдувањето со вода за пиење.

Британија: Може да има проблеми со водата за пиење на Крим

Точка - 11.06.2023

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство во дневниот извештај за состојбата во Украина наведува дека по уништувањето на браната Каховка може да има проблеми со снабдувањето со вода за пиење.

Зеленски објави фотографии од последиците од минираната брана Каховка

Мета - 11.06.2023

Претседателот Володимир Зеленски ветува дека ќе стори сé за да им гарантира на луѓето основа за живот дури и по катастрофата предизвикана од руските напаѓачи кои ја минираа браната Каховка, истакнал Зеленски на Телеграм, а пренесе Укринформ ...

Салдо: Дњепар треба да се врати на своето нормално ниво до 16 јуни

MakPress - 11.06.2023

Јужниот тек на реката Дњепар најверојатно ќе се врати во нивото на својот брег до 16 јуни, откако неделава беше крената во воздух браната Каховка што предизвика големи поплави во Херсонската област, изјави денеска локалниот претставник, назначен од ...

Малиар: Русија ја разнесе браната Каховка за да ја спречи офанзивата на југот на Украина

CivilMedia - 11.06.2023

Браната Каховка беше крената во воздух од руските сили за да ги спречат украинските сили да напредуваат во јужниот регион Херсон, изјави денеска украинската заменик министерка за одбрана, Хана Малиар, пренесе Хина.

Грифитс: ОН проценува дека по уривањето на браната Каховка 700.000 Украинци имаат потреба од вода за пиење

MakPress - 11.06.2023

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците. Потсекретарот Грифитс изјави дека на дури 700.000 лица им е потребна вода за ...

Британија: Може да има проблеми со водата за пиење на Крим

Скопје1 - 11.06.2023

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство во дневниот извештај за состојбата во Украина наведува дека по уништувањето на браната Каховка може да има проблеми со снабдувањето со вода за пиење.

Малиар: Русија ја разнесе браната Каховка за да ја спречи офанзивата на југот на Украина

Frontline - 11.06.2023

Браната Каховка беше крената во воздух од руските сили за да ги спречат украинските сили да напредуваат во јужниот регион Херсон, изјави денеска украинската заменик министерка за одбрана, Хана Малиар, пренесе Хина.

Малиар: Русија ја разнесе браната Каховка за да ја спречи офанзивата на југот на Украина

MakPress - 11.06.2023

Браната Каховка беше крената во воздух од руските сили за да ги спречат украинските сили да напредуваат во јужниот регион Херсон, изјави денеска украинската заменик министерка за одбрана, Хана Малиар, пренесе Хина.

Салдо: Дњепар треба да се врати на своето нормално ниво до 16 јуни

24 Вести - 10.06.2023

Јужниот тек на реката Дњепар најверојатно ќе се врати во нивото на својот брег до 16 јуни, откако неделава беше крената во воздух браната Каховка што предизвика големи поплави во Херсонската област, изјави денеска локалниот претставник, назначен од ...

Салдо: Дњепар треба да се врати на своето нормално ниво до 16 јуни

Канал5 - 10.06.2023

Киев, кој ја обвини Москва дека гранатира цивили на поплавената територија под нејзина контрола, засега не ги коментираше руските наводи. Јужниот тек на реката Дњепар најверојатно ќе се врати во нивото на својот брег до 16 јуни, откако неделава беше ...

Грифитс: ОН проценува дека по уривањето на браната 700.000 Украинци имаат потреба од питка вода

Канал5 - 10.06.2023

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците. Потсекретарот Грифитс изјави дека на дури 700.000 лица им е потребна вода за ...

Мисија на МААЕ доаѓа во Украина со план да и помогне на земјата по пукањето на браната Каховка

Сител - 10.06.2023

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска започна програма за помош на Украинците по пукањето на браната Нова Каховка, изјави директорот на агенцијата Рафаел Роси, додавајќи дека ќе дојде во Украина „во наредните денови“ на чело на ...

ОН проценува дека по уривањето на браната „Нова Каховка“ 700 000 Украинци имаат потреба од вода за пиење

360 степени - 10.06.2023

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош Мартин Грифитс изјави и дека Обединетите нации, кои работат главно преку украинските хуманитарни групи, стигнале до 30 000 лица во поплавените области под украинска контрола, но се верува дека ...

Салдо: Дњепар треба да се врати на своето нормално ниво до 16 јуни

ТВ21 - 10.06.2023

Јужниот тек на реката Дњепар најверојатно ќе се врати во нивото на својот брег до 16 јуни, откако неделава беше крената во воздух браната Каховка што предизвика големи поплави во Херсонската област, изјави денеска локалниот претставник, назначен од ...

ОН: На 700.000 Украинци им треба вода за пиење

Фактор - 10.06.2023

Главниот службеник за помош на ОН предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците. Потсекретарот Мартин Грифитс рече дека на „неверојатнa“ бројка од 700.000 луѓе им е потребна вода за пиење.

Грифитс: ОН проценува дека по уривањето на браната Каховка 700.000 Украинци имаат потреба од вода за пиење

Слободен Печат - 10.06.2023

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците. Тој, исто така, стравува дека поплавите ширум областа може да резултираат со ...

Салдо: Дњепар треба да се врати на своето нормално ниво до 16 јуни

Курир - 10.06.2023

Јужниот тек на реката Дњепар најверојатно ќе се врати во нивото на својот брег до 16 јуни, откако неделава беше крената во воздух браната Каховка што предизвика големи поплави во Херсонската област, изјави денеска локалниот претставник, назначен од ...

ОН проценува: По уривањето на браната Каховка 700.000 Украинци имаат потреба од вода за пиење

Вечер Прес - 10.06.2023

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците. Потсекретарот Грифитс изјави дека на дури 700.000 лица им е потребна вода за ...

ОН: На 700.000 Украинци им треба вода за пиење

А1 On - 10.06.2023

Главниот службеник за помош на ОН предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците. Потсекретарот Мартин Грифитс рече дека на „неверојатни“ 700.000 луѓе им е потребна вода за пиење.

ОН проценува дека по уривањето на браната Каховка 700.000 Украинци имаат потреба од вода за пиење

Либертас - 10.06.2023

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците. Потсекретарот Грифитс изјави дека на дури 700.000 лица им е потребна вода за ...

Грифитс: ОН проценува дека по уривањето на браната Каховка 700.000 Украинци имаат потреба од вода за пиење

ТВ21 - 10.06.2023

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците. Потсекретарот Грифитс изјави дека на дури 700.000 лица им е потребна вода за ...

Салдо: Дњепар треба да се врати на своето нормално ниво до 16 јуни

Слободен Печат - 10.06.2023

Јужниот тек на реката Дњепар најверојатно ќе се врати во нивото на својот брег до 16 јуни, откако неделава беше крената во воздух браната Каховка што предизвика големи поплави во Херсонската област, изјави денеска локалниот претставник, назначен од ...

По уривањето на браната Каховка 700.000 Украинци имаат потреба од вода за пиење

Курир - 10.06.2023

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците. Потсекретарот Грифитс изјави дека на дури 700.000 лица им е потребна вода за ...

Лидерот на сепаратистите: Днепар ќе се врати во своето корито за една недела, веќе падна три метри

Макфакс - 10.06.2023

Јужниот тек на реката Днепар најверојатно ќе се врати во нејзините брегови до 16 јуни по големите поплави предизвикани од уривањето на украинската брана Каховка оваа недела, изјави официјален претставник.

Грифитс: ОН проценува дека по уривањето на браната Каховка 700.000 Украинци имаат потреба од вода за пиење

Во Центар - 10.06.2023

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците. Потсекретарот Грифитс изјави дека на дури 700.000 лица им е потребна вода за ...

САЛДО: По уривањето на браната на Дњепар водата во реката треба да се врати на своето нормално ниво до 16 јуни

Денешен - 10.06.2023

Јужниот тек на реката Дњепар најверојатно ќе се врати во нивото на својот брег до 16 јуни, откако неделава беше крената во воздух браната Каховка што предизвика големи поплави во Херсонската област, изјави денеска локалниот претставник, назначен од ...

Грифитс: ОН проценува дека по уривањето на браната Каховка 700.000 Украинци имаат потреба од вода за пиење

24Инфо - 10.06.2023

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците. Потсекретарот Грифитс изјави дека на дури 700.000 лица им е потребна вода за ...

Дњепар треба да се врати во своето корито до 16-ти јуни, вели рускиот гувернер на Херсон

Нетпрес - 10.06.2023

Укринската страна ги предимензионира поплавите настанати од уривањето на браната Каховка, а јужниот тек на реката Дњепар веројатно ќе се врати во своето корито до 16-ти јуни изјави во саботата гувернерот на руските власти на Херсонската област, ...

Салдо: Дњепар треба да се врати на своето нормално ниво до 16 јуни

Во Центар - 10.06.2023

– Јужниот тек на реката Дњепар најверојатно ќе се врати во нивото на својот брег до 16 јуни, откако неделава беше крената во воздух браната Каховка што предизвика големи поплави во Херсонската област, изјави денеска локалниот претставник, назначен ...

ГРИФИТС: ОН проценува дека по уривањето на браната 700.000 Украинци имаат потреба од питка вода

Денешен - 10.06.2023

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците. Потсекретарот Грифитс изјави дека на дури 700.000 лица им е потребна вода за ...

Лидерот на сепаратистите: Днепар ќе се врати во своето корито за една недела, веќе падна три метри

Точка - 10.06.2023

Јужниот тек на реката Днепар најверојатно ќе се врати во нејзините брегови до 16 јуни по големите поплави предизвикани од уривањето на украинската брана Каховка оваа недела, изјави официјален претставник.

Грифитс: ОН проценува дека по уривањето на браната Каховка 700.000 Украинци имаат потреба од вода за пиење

Опсервер - 10.06.2023

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците. Потсекретарот Грифитс изјави дека на дури 700.000 лица им е потребна вода за ...

ОН: По уривањето на браната Каховка 700.000 Украинци имаат потреба од вода за пиење

Локално - 10.06.2023

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците. Потсекретарот Грифитс изјави дека на дури 700.000 лица им е потребна вода за ...

Салдо: Дњепар треба да се врати на своето нормално ниво до 16 јуни

Опсервер - 10.06.2023

Јужниот тек на реката Дњепар најверојатно ќе се врати во нивото на својот брег до 16 јуни, откако неделава беше крената во воздух браната Каховка што предизвика големи поплави во Херсонската област, изјави денеска локалниот претставник, назначен од ...

Норвешки институт регистрирал „експлозија“ за време на уништувањето на браната Каховка

MakPress - 10.06.2023

Норвешкиот сеизмолошки институт Норсар регистрирал „експлозија“ од правец на регионот каде што се наоѓа украинската брана Каховка во моментот на нејзиното уништување во вторникот, изјави денеска висок функционер на институтот.

Мисија на МААЕ доаѓа во Украина со план да и помогне на земјата по пукањето на браната Каховка

Опсервер - 10.06.2023

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска започна програма за помош на Украинците по пукањето на браната Нова Каховка, изјави директорот на агенцијата Рафаел Роси, додавајќи дека ќе дојде во Украина „во наредните денови“ на чело на ...

Салдо: Дњепар треба да се врати на своето нормално ниво до 16 јуни

Бизнис Вести - 10.06.2023

Јужниот тек на реката Дњепар најверојатно ќе се врати во нивото на својот брег до 16 јуни, откако неделава беше крената во воздух браната Каховка што предизвика големи поплави во Херсонската област, изјави денеска локалниот претставник, назначен од ...

Се повлекува водата по уривањето на браната Нова Каховка

Локално - 10.06.2023

Обемот на поплавата предизвикана од уривањето на браната во хидроцентралата Кахово се намалува, а до 16 јуни водата би можела да се врати на старото ниво, изјави денеска прорускиот гувернер на областа Херсон, Владимир Салдо.

Грифитс: ОН проценува дека по уривањето на браната Каховка 700.000 Украинци имаат потреба од вода за пиење

Бизнис Вести - 10.06.2023

Главниот претставник на ОН за хуманитарна помош, Мартин Грифитс, денеска предупреди дека уривањето на браната Каховка уште повеќе ќе им го отежне животот на Украинците. Потсекретарот Грифитс изјави дека на дури 700.

Украина тврди дека има доказ оти Русија ја оштетила браната Каховка

Deutsche Welle - 09.06.2023

Украина тврди дека има доказ оти Русија е одговорна за уништувањето на браната Каховка. Објавен е телефонски разговор. Браната Каховка е уништена од страна на Русија, тврди Украина и наведува дека има доказ за тоа.

Украина вели дека пресретнала разговор кој потврдува дека Русите ја разнеле браната во Херсон

Сакам да кажам - 09.06.2023

Украинската безбедносна служба (СБУ) вели дека пресретнала телефонски разговор кој потврдува дека руска саботерска група е одговорна за разнесувањето на браната Каховка на реката Днепар, што предизвика големи поплави во јужниот регион Херсон.

Злосторството и браната

Deutsche Welle - 09.06.2023

Меѓусебните обвинувања нема да запрат. Па сепак, неколку логички, историски, технички и стратешки аспекти на ова злосторничко уништување може да ни дадат насоки во утврдување на одговорниот.

Норвешките научници тврдат: Имаме доказ дека браната кај Херсон е разнесена

Канал5 - 09.06.2023

Сè уште е нејасна причината за експлозијата на браната Каховка кај Херсон, но се појавуваат нови докази за тоа како таа била оштетена. Сеизмичките сигнали снимени во Буковина, Романија, 620 километри (372 милји) оддалечени од Нова Каховка, укажаа ...

Брегот на Одеса се преплави со остатоци од урнатини по уништувањето на браната Каховка (ВИДЕО)

Канал5 - 09.06.2023

Украинската војска објави интересно видео снимено со дрон во југозападниот украински регион Одеса. Како што соопшти јужната команда на вооружените сили на Украина, на видеото се гледаат остатоци од згради, опрема и други работи кои биле исфрлени на ...

Украина- Пресретнати руски разговори доказ за вмешаноста на Москва во пробивањето на браната

Р.С.Европа - 09.06.2023

Украинската служба за безбедност (СБУ) на 9 јуни соопшти дека пресретнала телефонска комуникација меѓу рускиот воен персонал што ја „потврдува“ руската вмешаност во уништувањето на браната Каховка.

Зеленски: Русија мора да одговара за пробивањето на браната Нова Каховка

Р.С.Европа - 09.06.2023

Стотици илјади Украинци се борат да добијат вода за пиење по големите поплави во јужна Украина по уништувањето на браната Нова Каховка на реката Днепар, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, додека спасувачите продолжија со напорите да ...

Би-би-си: Се појавија докази за експлозија во близина на браната во Украина

МКД - 09.06.2023

Причината за пробивањето на браната Каховка сè уште е нејасна, но се појавуваат нови докази за тоа како таа можеби е оштетена, пренесе Би-би-си . Сеизмичките сигнали забележани во Буковина, Романија, 620 километри оддалечена од Нова Каховка, ...

Нема потврден случај, но има патоген агенс околу Херсон – СЗО предупреди на ризик од колера

Телма - 09.06.2023

Уривањето на браната Каховка отвори нов фронт за Украина. Покрај воениот со Русија, украинските власти се соочуваат и со опасноста од појава на колера, предупреди Светската здравствена организација.

СЗО: Опасност од колера по уривањето на браната

МКД - 09.06.2023

Во Украина по уривањето на браната е зголемен санитарниот надзор бидејќи во околината е присутен причинителот на колерата, иако досега не се откриени случаи на болеста, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Борел: Сè укажува на тоа дека Русија стои зад рушењето на браната „Нова Каховка“

360 степени - 09.06.2023

Изјавата на Борел доаѓа во ист ден кога Службата за безбедност на Украина соопшти дека поседува телефонски разговор со кој се докажува оти руска диверзантска група ја разнела браната. Телефонскиот разговор, кој Украина тврди дека го поседува, ...

Украина тврди дека има снимка дека Русите ја уништиле браната Каховка

Фокус - 09.06.2023

Украинската разузнавачка служба (СБУ) денеска објави дека пресретнала телефонски повик за кој тврди дека докажува дека руските сили ја кренале во воздух браната Нова Каховка и придружната хидроцентрала во јужна украинска област Херсон, ...

Киев тврди дека пресретнале повик што докажува дека Русија је разнела браната Каховка

Телма - 09.06.2023

Украинската служба за безбедност (СБУ) денеска соопшти дека пресретнала телефонски повик со кој се докажува дека руска „диверзантска група“ ги разнела хидроцентралата и браната Каховка во јужна Украина, пренесе Хина.

СЗО: Нема потврден случај на колера, но има патоген агенс во поплавениот регион Херсон

Сител - 09.06.2023

СЗО предупредува на опасност од колера во поплавените делови на Украина, по уривањето на браната Каховка во вторникот. „Нема потврден случај на колера, но примероците земени од регионот Херсон покажуваат дека е присутен патогениот агенс, што значи ...

Украина тврди дека има докази оти Русија ја уништила браната „Нова Каховка“

360 степени - 09.06.2023

Службата за безбедност на Украина соопшти дека поседува телефонски разговор со кој се докажува оти руска диверзантска група ја разнела браната. Телефонскиот разговор, кој Украина тврди дека го поседува, наводно се одвива меѓу двајца војници на руски ...

Холандија испраќа помош за поплавеното подрачје во Украина

МКД - 09.06.2023

Холандија испраќа околу 30 чамци за спасување, пумпи за вода и елеци за спасување во Украина, како помош по уривањето на браната Каховка, објавија властите. „Правиме сѐ што можеме за да ѝ помогнеме на Украина во овој случај.

Украина тврди дека пресретнала повик што докажува дека Русија је разнела браната Каховка

Сител - 09.06.2023

Украинската служба за безбедност (СБУ) денеска соопшти дека пресретнала телефонски повик со кој се докажува дека руска „диверзантска група“ ги разнела хидроцентралата и браната Каховка во јужна Украина, пренесе Хина.

Украина тврди дека пресретнала повик што докажува дека Русија је разнела браната Каховка

Канал5 - 09.06.2023

Украинската служба за безбедност (СБУ) денеска соопшти дека пресретнала телефонски повик со кој се докажува дека руска „диверзантска група“ ги разнела хидроцентралата и браната Каховка во јужна Украина, пренесе Хина.

Украинците тврдат: Имаме доказ дека Русите ја кренаa во воздух браната во Херсон

А1 On - 09.06.2023

Украинската служба за внатрешна безбедност соопшти дека пресретнала телефонски повик кој докажал дека руските сили ја разнеле хидроелектраната и браната Каховка во регионот Херсон во јужна Украина.

Руски власти: Осуммина загинати во поплавите во областа Херсон под руска контрола

ТВ21 - 09.06.2023

Најмалку осум луѓе загинаа во поплавите во делот на Херсонската област окупирана од Русија, соопштија денеска руските власти. „Поплавени се вкупно 22.273 куќи на 17 места. Според прогнозите, надојдените води можат да траат уште 10 дена“, објави на ...

Норвешки научници тврдат дека имаат доказ дека браната кај Херсон е крената во воздух

Слободен Печат - 09.06.2023

Сè уште е нејасна причината за екпслозијата на браната Каховка кај Херсон, но се појавуваат нови докази за тоа како таа била оштетена. Сеизмичките сигнали снимени во Буковина, Романија, 620 километри (372 милји) оддалечена од Нова Каховка, укажаа ...

Се појави доказ – кој и како ја уништи браната кај Херсон?

Вечер Прес - 09.06.2023

Норвешкиот сеизмолошки институт Норсар регистрирал „експлозија“ од правец на регионот каде што се наоѓа украинската брана Каховка во моментот на нејзиното уништување во вторникот, изјави денеска висок функционер на институтот.

Норвешки сеизмолошки институт регистрирал „експлозија“ за време на уништувањето на браната Каховка

Слободен Печат - 09.06.2023

Норвешкиот сеизмолошки институт „Норсар“ регистрирал „експлозија“ од правецот на регионот каде што се наоѓа украинската брана Каховка во моментот на нејзиното уништување во вторникот, изјави денеска висок функционер на институтот.

Мисија на МААЕ доаѓа во Украина со план да и помогне на земјата по пукањето на браната Каховка

Либертас - 09.06.2023

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска започна програма за помош на Украинците по пукањето на браната Нова Каховка, изјави директорот на агенцијата Рафаел Роси, додавајќи дека ќе дојде во Украина „во наредните денови“ на чело на ...

Мисија на МААЕ доаѓа во Украина со план да и помогне на земјата по пукањето на браната Каховка

Курир - 09.06.2023

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска започна програма за помош на Украинците по пукањето на браната Нова Каховка, изјави директорот на агенцијата Рафаел Роси, додавајќи дека ќе дојде во Украина „во наредните денови“ на чело на ...

Мисија на МААЕ доаѓа во Украина со план да и помогне на земјата по пукањето на браната Каховка

Нова ТВ - 09.06.2023

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска започна програма за помош на Украинците по пукањето на браната Нова Каховка, изјави директорот на агенцијата Рафаел Роси, додавајќи дека ќе дојде во Украина „во наредните денови“ на чело на ...

Четири лица загинаа, 13 се водат како исчезнати во поплавите на југот на Украина

А1 On - 09.06.2023

Украинскиот министер за внатрешни работи Ихор Клименко денеска соопшти дека четири лица загинале, а 13 се водат како исчезнати во поплавите во јужниот регион Керсон по уништувањето на браната Каховка.

ЧИЈА ПРИКАЗНА ЗА БРАНАТА КАХОВКА ЌЕ ДОДРЖИ? Русите се повикаа на стар напис, а Украинците објавија снимка

+инфо - 09.06.2023

Додека руски пратеник во ОН се повика на лански напис во Вашингтон Пост каде се тврди дека украински генерал размислувал за евентуално поплавување како последна опција, украинската служба СБУ објави аудиоснимка за која тврди дека е почетна трага ...

Мисија на МААЕ доаѓа во Украина со план да и помогне на земјата по пукањето на браната Каховка

Вечер Прес - 09.06.2023

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска започна програма за помош на Украинците по пукањето на браната Нова Каховка, изјави директорот на агенцијата Рафаел Роси, додавајќи дека ќе дојде во Украина „во наредните денови“ на чело на ...

Сеизмичките податоци укажуваат дека браната Нова Каховка е крената во воздух

Нова ТВ - 09.06.2023

Се зголемуваат доказите дека браната Нова Каховка е крената во воздух, по објавувањето на сеизмички податоци кои покажуваат експлозија во раните утрински часови во вторникот, пишува Гардијан.

Украинците тврдат: Имаме доказ дека Русите ја кренале во воздух браната во Херсон

Макфакс - 09.06.2023

Украинската служба за внатрешна безбедност соопшти дека пресретнала телефонски повик кој докажал дека руските сили ја разнеле хидроелектраната и браната Каховка во регионот Херсон во јужна Украина.

Злосторството и браната

+инфо - 09.06.2023

Меѓусебните обвинувања нема да запрат. Па сепак, неколку логички, историски, технички и стратешки аспекти на ова злосторничко уништување може да ни дадат насоки во утврдување на одговорниот.

Украина тврди: Имаме доказ дека Русите ја кренаа во воздух браната во Херсон

Курир - 09.06.2023

Украинската служба за внатрешна безбедност во петокот соопшти дека пресретнала телефонски повик кој докажал дека руските сили ја разнеле хидроелектраната и браната Каховка во регионот Херсон во јужна Украина.

Растат цените на житарките откако беа поплавени 100 илјади хектари во Украина

Вечер Прес - 09.06.2023

Откако експлозијата ја уништи браната Нова Каховка на реката Днепар, украинското Министерство за земјоделство објави дека според првичните проценки, се очекува да бидат поплавени околу 100.000 хектари земјоделско земјиште на северниот брег на реката.

Украина тврди дека пресретнала повик што докажува дека Русија је разнела браната Каховка

Бриф - 09.06.2023

Украинската служба за безбедност (СБУ) денеска соопшти дека пресретнала телефонски повик со кој се докажува дека руска „диверзантска група“ ги разнела хидроцентралата и браната Каховка во јужна Украина, пренесе Хина.

Норвешките научници тврдат: Најдовме докази дека браната кај Херсон била крената во воздух

Макфакс - 09.06.2023

Сè уште не е јасна причината за уништувањето на браната Каховка кај Херсон, но се појавуваат нови докази за тоа како таа била оштетена. Сеизмичките сигнали снимени во Буковина, Романија, 620 километри (372 милји) оддалечена од Нова Каховка, укажаа ...

ПО УНИШТУВАЊЕТО НА БРАНАТА – Функционерот откри која би можела да биде следната цел на Путин: „Тој сега е подготвен на ...

Во Центар - 09.06.2023

По уништувањето на браната Нова Каховка во Украина, Русија би можела да планира напад на нуклеарната централа Запорожје, тврди висок функционер на украинската безбедност. Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија за уништување на ...

Норвешки институт регистрирал „експлозија“ за време на уништувањето на браната Каховка

24Инфо - 09.06.2023

Норвешкиот сеизмолошки институт Норсар регистрирал „експлозија“ од правец на регионот каде што се наоѓа украинската брана Каховка во моментот на нејзиното уништување во вторникот, изјави денеска висок функционер на институтот.

Украинците тврдат: Имаме доказ дека Русите ја кренале во воздух браната во Херсон

Centar - 09.06.2023

Украинската служба за внатрешна безбедност соопшти дека пресретнала телефонски повик, кој докажал дека руските сили ја разнеле браната „Каховка“ во регионот Херсон во јужна Украина. Службата за безбедност на Украина (СБУ) објави аудиоснимка од ...

ПЕКОЛ! УКРАИНА ОСТАНУВА БЕЗ НАЈГОЛЕМОТО БОГАТСТВО: 500.000 хектари можат да станат – ПУСТИНА!

Во Центар - 09.06.2023

Украина може да загуби неколку милиони тони род поради уривањето на браната Каховка на југот на земјата, предупреди во вторникот украинското Министерство за земјоделство. „Без водоснабдување е невозможно да се одгледува зеленчук.

Објавени снимки од дрон: Ова се бреговите на Одеса по уништувањето на браната

Република - 09.06.2023

Украинската армија објави интересно видео снимено со дрон во југозападниот украински регион Одеса. Како што соопштија од Јужната команда на вооружените сили на Украина, на снимката се гледаат остатоци од згради, опрема и други работи на брегот на ...

Украинците тврдат: Имаме доказ дека Русите ја кренале во воздух браната во Херсон

24Инфо - 09.06.2023

Украинската служба за внатрешна безбедност соопшти дека пресретнала телефонски повик кој докажал дека руските сили ја разнеле хидроелектраната и браната Каховка во регионот Херсон во јужна Украина.

Мисија на МААЕ доаѓа во Украина да и помогне на земјата по пукањето на браната Каховка

Република - 09.06.2023

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска започна програма за помош на Украинците по пукањето на браната Нова Каховка, изјави директорот на агенцијата Рафаел Роси, додавајќи дека ќе дојде во Украина „во наредните денови“ на чело на ...

Мисија на МААЕ доаѓа во Украина со план да и помогне на земјата по пукањето на браната Каховка

Во Центар - 09.06.2023

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска започна програма за помош на Украинците по пукањето на браната Нова Каховка, изјави директорот на агенцијата Рафаел Роси, додавајќи дека ќе дојде во Украина „во наредните денови“ на чело на ...

Украина го отфрли предлогот на Турција за меѓународна истрага за браната Каховка

Нетпрес - 09.06.2023

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба жестоко го отфрли предлогот на Турција за меѓународна истрага за уништувањето на хидроелектричната брана Каховка, нарекувајќи ја иницијативата „игра за да им се удоволи на Русите“.

Украинците тврдат: Имаме доказ дека Русите ја кренале во воздух браната во Херсон

MTM - 09.06.2023

Украинската служба за внатрешна безбедност соопшти дека пресретнала телефонски повик, кој докажал дека руските сили ја разнеле браната „Каховка“ во регионот Херсон во јужна Украина. Службата за безбедност на Украина (СБУ) објави аудиоснимка од ...

Украина: Нивото на водата во акумулацијата „Каховка“ под „мртвата“ точка

Во Центар - 09.06.2023

„Нивото е веќе 12,5 метри. Ова е пониско од ‘мртвата’ точка од 12,7 метри, кога повеќе не може да ја повлечеме водата за населените места и за нуклеарната централа Запорожје“. Директорот на украинската компанија за производство на хидроенергија ...

Украина тврди дека пресретнала повик што докажува дека Русија је разнела браната Каховка

Н.Македонија - 09.06.2023

Украинската служба за безбедност (СБУ) денеска соопшти дека пресретнала телефонски повик со кој се докажува дека руска „диверзантска група“ ги разнела хидроцентралата и браната Каховка во јужна Украина, пренесе Хина.

Украина тврди дека пресретнала повик што докажува дека Русија је разнела браната Каховка

Во Центар - 09.06.2023

– Украинската служба за безбедност (СБУ) денеска соопшти дека пресретнала телефонски повик со кој се докажува дека руска „диверзантска група“ ги разнела хидроцентралата и браната Каховка во јужна Украина, пренесе Хина.

Украина побара од Европа да и обезбеди повеќе електрична енергија

Република - 09.06.2023

Украина бара од Европската Унија „во голема мера да го зголеми“ снабдувањето со електрична енергија по руските напади „на енергетската инфраструктура на земјата“ и уништувањето на браната на вештачкото езеро Каховка, што предизвика големи поплави, ...

Четири лица загинаа, а13 се водат како исчезнати во поплавите на југот на Украина

24Инфо - 09.06.2023

Украинскиот министер за внатрешни работи Ихор Клименко денеска соопшти дека четири лица загинале, а 13 се водат како исчезнати во поплавите во јужниот регион Керсон по уништувањето на браната Каховка.

Нема потврден случај, но има патоген агенс околу Херсон – СЗО предупреди на ризик од колера

Скопје24 - 09.06.2023

Уривањето на браната Каховка отвори нов фронт за Украина. Покрај воениот со Русија, украинските власти се соочуваат и со опасноста од појава на колера, предупреди Светската здравствена организација.

Сунак: Не може со сигурност да се каже дека Русија е одговорна за уништувањето на браната „Нова Каховка“

Република - 09.06.2023

Ако е точно, ако се покаже дека е намерно, овој напад би претставувал најголем напад врз цивилната инфраструктура за време на војната, вели британскиот премиер Велика Британија сè уште не може да каже дека Русија е одговорна за уништувањето на ...

Осуммина загинати во поплавите во областа Херсон под руска контрола

24Инфо - 09.06.2023

Најмалку осум луѓе загинаа во поплавите во делот на Херсонската област окупирана од Русија, соопштија денеска руските власти. „Поплавени се вкупно 22.273 куќи на 17 места. Според прогнозите, надојдените води можат да траат уште 10 дена“, објави на ...

Зеленски го посети Херсон

Република - 09.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети регионот Херсон, кој беше погоден од поплави по уништувањето на браната. Тој нагласи дека е важно да се пресмета штетата и да се доделат средства за компензација на жителите погодени од ...

Норвешките научници пронашле докази дека браната кај Херсон била крената во воздух

24Инфо - 09.06.2023

Сè уште не е јасна причината за уништувањето на браната „Каховка“ кај Херсон, но се појавуваат нови докази за тоа како таа била оштетена. Сеизмичките сигнали снимени во Буковина, Романија, 620 километри (372 милји) оддалечена од Нова Каховка, укажаа ...

Би-би-си: Се појавија докази за експлозија во близина на браната во Украина

Република - 09.06.2023

Сеизмичките сигнали забележани во Буковина, Романија, 620 километри оддалечена од Нова Каховка, укажуваат дека во 2:54 часот по локално време во вторникот се случила експлозија. Норсар, норвешкиот сеизмички строј што ги анализирал сигналите, вели ...

Киев: 29 градови и села поплавени по нападот на браната Каховка

Република - 09.06.2023

Украинскиот министер за внатрешни работи Игор Клименко денеска соопшти дека нападот на браната Каховка довел до поплавување на 29 градови и села долж реката Дњепар. На апликацијата Телеграм, Клименко објави дека 10 од тие населби се на украинската ...

Холандија испраќа помош за поплавеното подрачје во Украина

Centar - 09.06.2023

Холандија испраќа околу триесет спасувачки чамци, пумпи за вода и водоотпорна облека во Украина како помош по уривањето на браната Каховка. – Правиме се што можеме за да и помогнеме на Украина во овој случај.

ДАЛИ ОВА ЌЕ СТАВИ КРАЈ НА СЕ !? Безбедносната служба на Украина тврди дека пресретнале важен телефонски повик: “Тоа е ...

Во Центар - 09.06.2023

Украинската служба за внатрешна безбедност во петокот соопшти дека пресретнала телефонски повик кој докажува дека руските воени сили ја разнеле хидроелектраната и браната „ Нова Каховка “ во регионот Херсон на југот од Украина.

Норвешките научници тврдат: Најдовме докази дека браната кај Херсон била крената во воздух

Centar - 09.06.2023

Сè уште не е јасна причината за уништувањето на браната „Каховка“ кај Херсон, но се појавуваат нови докази за тоа како таа била оштетена. Сеизмичките сигнали снимени во Буковина, Романија, 620 километри (372 милји) оддалечена од Нова Каховка, укажаа ...

Норвешки институт регистрирал експлозија при уништувањето на браната Каховка

Н.Македонија - 09.06.2023

Норвешкиот сеизмолошки институт Норсар регистрирал „експлозија“ од правец на регионот каде што се наоѓа украинската брана Каховка во моментот на нејзиното уништување во вторникот, изјави денеска висок функционер на институтот.

Сунак не е сигурен кој ја уништи браната Каховка

Република - 09.06.2023

Британскиот премиер Риши Сунак денеска изјави дека Лондон се уште не може да каже дали Русија е одговорна за уништувањето на браната Каховка на југот на Украина. – Се уште не можам дефинитивно да го кажам тоа.

Украинците тврдат: Имаме доказ дека Русите ја кренале во воздух браната во Херсон

Кајгана - 09.06.2023

Украинската служба за внатрешна безбедност соопшти дека пресретнала телефонски повик, кој докажал дека руските сили ја разнеле браната „Каховка“ во регионот Херсон во јужна Украина. Службата за безбедност на Украина (СБУ) објави аудиоснимка од ...

Украина тврди дека пресретнала повик што докажува дека Русија је разнела браната

365 - 09.06.2023

Украинската служба за безбедност (СБУ) денеска соопшти дека пресретнала телефонски повик со кој се докажува дека руска „диверзантска група“ ги разнела хидроцентралата и браната Каховка во јужна Украина, пренесе Хина.

Украинците тврдат: Имаме доказ дека Русите ја кренале во воздух браната во Херсон

Точка - 09.06.2023

Украинската служба за внатрешна безбедност соопшти дека пресретнала телефонски повик кој докажал дека руските сили ја разнеле хидроелектраната и браната Каховка во регионот Херсон во јужна Украина.

Норвешките научници тврдат: Најдовме докази дека браната кај Херсон била крената во воздух

Точка - 09.06.2023

Сè уште не е јасна причината за уништувањето на браната „Каховка“ кај Херсон, но се појавуваат нови докази за тоа како таа била оштетена. Сеизмичките сигнали снимени во Буковина, Романија, 620 километри (372 милји) оддалечена од Нова Каховка, укажаа ...

Норвешките научници тврдат: Најдовме докази дека браната кај Херсон била крената во воздух

Скопје1 - 09.06.2023

Сè уште не е јасна причината за уништувањето на браната „Каховка“ кај Херсон, но се појавуваат нови докази за тоа како таа била оштетена. Сеизмичките сигнали снимени во Буковина, Романија, 620 километри (372 милји) оддалечена од Нова Каховка, укажаа ...

Украина тврди дека пресретнала повик што докажува дека Русија је разнела браната Каховка

Опсервер - 09.06.2023

Украинската служба за безбедност (СБУ) денеска соопшти дека пресретнала телефонски повик со кој се докажува дека руска „диверзантска група“ ги разнела хидроцентралата и браната Каховка во јужна Украина, пренесе Хина.

Мисија на МААЕ доаѓа во Украина со план да и помогне на земјата по пукањето на браната Каховка

Бизнис Вести - 09.06.2023

– Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска започна програма за помош на Украинците по пукањето на браната Нова Каховка, изјави директорот на агенцијата Рафаел Роси, додавајќи дека ќе дојде во Украина „во наредните денови“ на чело на ...

Украина тврди дека пресретнала повик што докажува дека Русија је разнела браната Каховка

Zoom - 09.06.2023

Украинската служба за безбедност (СБУ) денеска соопшти дека пресретнала телефонски повик со кој се докажува дека руска „диверзантска група“ ги разнела хидроцентралата и браната Каховка во јужна Украина, пренесе Хина.

Украина со аудио снимка докажува дека Русија ја разнесе браната Каховка

ММС - 09.06.2023

Украинската служба за внатрешна безбедност (СБУ) објави дека пресретнала телефонски повик со кој се докажува дека руска „диверзантска група“ разнела хидроцентрала и брана во Каховка во јужна Украина.

Норвешки институт регистрирал „експлозија“ за време на уништувањето на браната Каховка

Бизнис Вести - 09.06.2023

– Норвешкиот сеизмолошки институт Норсар регистрирал „експлозија“ од правец на регионот каде што се наоѓа украинската брана Каховка во моментот на нејзиното уништување во вторникот, изјави денеска висок функционер на институтот.

Тунберг вели дека Русија извршила екоцид со уништувањето на браната во Херсон, Зеленски ѝ одговори

Локално - 09.06.2023

Шведската климатска активистка Грета Тунберг ја обвини Русија дека го предизвикала уривањето на браната Нова Каховка во Украина, нарекувајќи го чинот „екоцид“, објави Ројтерс. Уништувањето на големата брана под руска контрола во регионот Херсон во ...

Норвешките научници тврдат: Имаме доказ дека браната кај Херсон е крената во воздух

4NEWS - 09.06.2023

Сè уште е нејасна причината за пукањето на браната Каховка кај Херсон, но се појавија нови докази за тоа како таа била оштетена. Сеизмичките сигнали снимени во Буковина, Романија, 620 километри (372 милји) оддалечена од Нова Каховка, укажаа дека ...

Украина тврди дека пресретнала повик што докажува дека Русија је разнела браната Каховка

MakPress - 09.06.2023

Украинската служба за безбедност (СБУ) денеска соопшти дека пресретнала телефонски повик со кој се докажува дека руска „диверзантска група“ ги разнела хидроцентралата и браната Каховка во јужна Украина, пренесе Хина.

Норвешки институт регистрирал „експлозија“ за време на уништувањето на браната Каховка

Опсервер - 09.06.2023

Норвешкиот сеизмолошки институт Норсар регистрирал „експлозија“ од правец на регионот каде што се наоѓа украинската брана Каховка во моментот на нејзиното уништување во вторникот, изјави денеска висок функционер на институтот.

Украина побара од Европа да и обезбеди повеќе електрична енергија

MakPress - 09.06.2023

Украина бара од Европската Унија „во голема мера да го зголеми“ снабдувањето со електрична енергија по руските напади „на енергетската инфраструктура на земјата“ и уништувањето на браната на вештачкото езеро Каховка, што предизвика големи поплави, ...

Четири лица загинаа, 13 се водат како исчезнати во поплавите на југот на Украина

Локално - 09.06.2023

Украинскиот министер за внатрешни работи Ихор Клименко денеска соопшти дека четири лица загинале, а 13 се водат како исчезнати во поплавите во јужната област Херсон по уништувањето на браната Каховка.

Четириесет и осум населени места се поплавени во регионот Херсон, по ексползијата на браната Каховка

Frontline - 09.06.2023

По експлозијата на браната на ХЕЦ Каховка, вкупно 48 населени места се поплавени во регионот Херсон. Од нив, 34 се наоѓаат на територијата под контрола на Украина. Тој истакна дека 23 населени места се поплавени во регионот на Миколаев.

Руски власти: Осуммина загинати во поплавите во областа Херсон под руска контрола

Бизнис Вести - 09.06.2023

Најмалку осум луѓе загинаа во поплавите во делот на Херсонската област окупирана од Русија, соопштија денеска руските власти. „Поплавени се вкупно 22. 273 куќи на 17 места. Според прогнозите, надојдените води можат да траат уште 10 дена“, објави на ...

СЗО го зголеми надзорот во поплавените подрачја поради ризик од сериозни болести

Локално - 09.06.2023

Во Украина е зајакнат санитарниот надзор по уривањето на браната, бидејќи предизвикувачот на колера е присутен во областа, иако досега не се откриени случаи на болеста, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Руски власти: Осуммина загинати во поплавите во областа Херсон под руска контрола

Опсервер - 09.06.2023

Најмалку осум луѓе загинаа во поплавите во делот на Херсонската област окупирана од Русија, соопштија денеска руските власти. „Поплавени се вкупно 22.273 куќи на 17 места. Според прогнозите, надојдените води можат да траат уште 10 дена“, објави на ...

Холандија испраќа помош за поплавеното подрачје во Украина

Кумановски м. - 09.06.2023

Холандија испраќа околу триесет спасувачки чамци, пумпи за вода и водоотпорна облека во Украина за помош по уривањето на браната Каховка, објавија властите. „Правиме се што можеме за да ѝ помогнеме на Украина во овој случај.

Украинците објавија АУДИО СНИМКА: „Ова е доказ дека Русите ја разнесоа браната“

Локално - 09.06.2023

Украинската служба за безбедност (СБУ) објави дека пресретнала телефонски повик со кој се докажува дека руска „диверзантска група“ ги разнела хидроцентралата и браната Каховка во јужна Украина.

Мисија на МААЕ доаѓа во Украина со план да и помогне на земјата по пукањето на браната Каховка

Frontline - 09.06.2023

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска започна програма за помош на Украинците по пукањето на браната Нова Каховка, изјави директорот на агенцијата Рафаел Роси, додавајќи дека ќе дојде во Украина „во наредните денови“ на чело на ...

Украина тврди: Имаме доказ дека Русите ја кренаа во воздух браната во Херсон

Локално - 09.06.2023

Украинската служба за внатрешна безбедност во петокот соопшти дека пресретнала телефонски повик кој докажал дека руските сили ја разнеле хидроелектраната и браната Каховка во регионот Херсон во јужна Украина.

Мисија на МААЕ доаѓа во Украина со план да и помогне на земјата по пукањето на браната Каховка

CivilMedia - 09.06.2023

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) денеска започна програма за помош на Украинците по пукањето на браната Нова Каховка, изјави директорот на агенцијата Рафаел Роси, додавајќи дека ќе дојде во Украина „во наредните денови“ на чело на ...

СЗО предупреди на епидемија на колера во поплавените делови од Украина

Мета - 09.06.2023

Вонредната состојба создадена со уништувањето на браната продолжува да создава проблеми за граѓаните и украинските власти Најмалку едно лице загинало, а неколку се ранети во руските воздушни напади врз Украина што се случиле во текот на изминатава ...

Украина тврди дека пресретнала повик што докажува дека Русија је разнела браната Каховка

Бизнис Вести - 09.06.2023

Украинската служба за безбедност (СБУ) денеска соопшти дека пресретнала телефонски повик со кој се докажува дека руска „диверзантска група“ ги разнела хидроцентралата и браната Каховка во јужна Украина, пренесе Хина.

По експлозијата на браната Каховка - десетици илјади луѓе без вода за пиење

Deutsche Welle - 08.06.2023

По експлозијата на браната Каховка, десетици илјади луѓе во јужна Украина се без вода за пиење. Претседателот Зеленски предупредува од катастрофа за животната средина и земјоделството. НАТО закажа итен состанок.

600 квадратни километри од Херсон се поплавени по уништувањето на браната, се очекува водата од утре да се повлекува

Сакам да кажам - 08.06.2023

Околу 600 квадратни километри се под вода како резултат на уништувањето на браната Каховка во јужниот украински регион Херсон, а локалните медиуми соопштија и за првите три смртни случаи во поплавите.

СЗО итно прати помош во поплавената област Херсон, се заканува избивање на колера

Фокус - 08.06.2023

Светската здравствена организација (СЗО) испрати итна помош во деловите на Украина погодени од поплави и се подготвува да одговори на низа здравствени ризици, вклучувајќи траума, давење и болести кои се пренесуваат преку вода, како што е колера, ...

Украина: Со уривањето на браната губиме милиони тони жито

Канал5 - 08.06.2023

Украина може да загуби неколку милиони тони род поради уништувањето на браната Каховка на југот на земјата, предупреди украинското Министерство за земјоделство. „Без водоснабдување, невозможно е да се одгледува зеленчук.

Растат цените на житото по уривањето на браната Каховка во Украина

Фокус - 08.06.2023

Поради уништувањето на браната Каховка на југот на земјата, Украина може да загуби неколку милиони тони жито, предупреди украинското Министерство за земјоделство. Веднаш по рушењето на браната, цените на житото на светско ниво почнаа да растат и ...

Зеленски го посети поплавениот Херсон (ВИДЕО)

Канал5 - 08.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го посети поплавениот јужен регион Херсон за да разговара за вонредните мерки по поплавите предизвикани од уништувањето на огромната брана.

Руските трупи го бомбардираат Херсон, продолжуваат спасувачките операции од поплавите

Р.С.Европа - 08.06.2023

Продолжуваат руските бомбардирања покрај реката Днепар, дедека спасувачките тимови во Украина ги продолжуваат напорите за спасување на илјадници луѓе заробени од катастрофалните поплави предизвикани од пукањето на браната на реката во јужна Украина.

Американски медиуми: Почна офанзивата на Украина

Канал5 - 08.06.2023

Стотици Украинци денеска беа спасени од покривите во областите погодени од поплавите во јужниот регион Херсон, по уништувањето на браната што потопи села, полиња и патишта. Снимките од дрон покажуваат области каде што остануваат само покривите над ...

Кулеба за уништувањето на браната Каховка на Комисијата НАТО-Украина

Канал5 - 08.06.2023

Комисијата НАТО-Украина се сретна со украинскиот министер за надворешни работи, се осврна на уништувањето на браната Каховка. Генералниот секретар Јенс Столтенберг денеска претседаваше со состанокот на Комисијата НАТО-Украина, на кој присуствуваа ...

Продолжува гранатирањето на Херсон

24 Вести - 08.06.2023

Руските напади покрај реката Днепар продолжуваат, а спасувачките тимови во Украина ги продолжуваат напорите за спасување илјадници луѓе заробени од катастрофалните поплави предизвикани од уривањето на браната во јужна Украина.

Најмалку 600 квадратни километри од Херсон се поплавени, постои ризик од нагазните мини

360 степени - 08.06.2023

Денеска Меѓународниот комитет на Црвениот крст предупреди дека пробивањето на браната ќе има катастрофален ефект врз лоцирањето на нагазни мини Најмалку 600 квадратни километри од јужниот украински регион Херсон се поплавени по уривањето на браната ...

Пензиониран генерал на САД: Путин попрво ќе употреби нуклеарно оружје отколку да загуби во Украина

Р.С.Европа - 08.06.2023

Која од страните во војната би ја уништила браната Нова Каховка, како тоа ќе влијае на украинската контраофанзива и на другите планови на бојното поле, зборува пензионираниот американски генерал Кевин Рајан за грузискиот сервис на РСЕ.

Каховка: Десетици илјади луѓе без вода за пиење

24 Вести - 08.06.2023

Најмалку три лица загинаа во поплавите што се случија по уништувањето на браната Нова Каховка на југот на Украина. По експлозијата, десетици илјади луѓе се без вода за пиење. Украинските власти испратија спасувачи кои треба да им помогнат на стотици ...

Ердоган: Да се оформи комисија за истрага на уривањето на украинската брана

МКД - 08.06.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган им предложи на украинскиот и на рускиот претседател формирање меѓународна истражна комисија по уривањето на браната Каховка на југот на Украина. Во телефонскиот разговор со украинскиот колега Володимир ...

Зеленски го посети Херсон погоден од поплави

Глас на Америка - 08.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во четвртокот изјави дека го посетил регионот Херсон каде илјадници луѓе се справуваат со последиците од поплавите по уништувањето на браната Каховка.

Гувернерот на регионот Херсон вели дека 600 квадратни километри се под вода

Сител - 08.06.2023

Околу 600 квадратни километри од украинската област Херсон на југот на земјата се поплавени, а 68 отсто се однесуваат на левиот брег на реката Дњепар, кој е под руска окупација, изјави денеска гувернерот на областа Олександр Прокудин.

Киев: Околу 600 квадратни километри од Керсонскиот регион се под вода

МКД - 08.06.2023

Околу 600 квадратни километри од Керсонскиот регион во јужна Украина се под вода, од кои 68 отсто се на левиот брег на реката Днепар под контрола на Москва, соопштија украинските власти. Гувернерот на Керсонската област, Олександар Прокудин, на ...

Гувернерот на регионот Херсон вели дека 600 квадратни километри се под вода

Канал5 - 08.06.2023

Околу 600 квадратни километри од украинската област Херсон на југот на земјата се поплавени, а 68 отсто се однесуваат на левиот брег на реката Дњепар, кој е под руска окупација, изјави денеска гувернерот на областа Олександр Прокудин.

Порошенко: Уривањето на браната Нова Каховка нема да влијае на украинската контраофанзива

МКД - 08.06.2023

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко изјави дека уривањето на браната Нова Каховка во регионот Керсон е „катастрофа“ за Украина. „Погодени сме во срцето и ова е најголемата катастрофа направена од човекот во 21 век“, изјави Порошенко за ...

Стејт департмент: САД засега немаат доволно информации за причината за катастрофата на браната

Канал5 - 08.06.2023

САД засега не поседуваат доволно целосни информации за причината за уривањето на браната на хидроцентралата Нова Каховка во јужна Украина, изјави синоќа на брифинг за новинарите Ведант Пател, заменик портпарол на Стејт департментот.

Зеленски го посети Херсон

Сител - 08.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети регионот Херсон, кој беше погоден од поплави по уништувањето на браната. – Работно патување во регионот Херсон. Координациски состанок за елиминирање на последиците од експлозијата на браната на ...

Град во Украина исчезна под вода, покажуваат снимките „пред и потоа“ (ФОТО)

Канал5 - 08.06.2023

Илјадници луѓе веќе се евакуирани од делови на регионот Херсон, бидејќи водата продолжува да се спушта по реката Дњепар, која ги дели териториите контролирани од Русија и Украина. Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за уривањето на браната Каховка ...

ВИДЕО | Зеленски во посета на поплавениот Херсон

Слободен Печат - 08.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети регионот Херсон, кој беше погоден од поплави по уништувањето на браната. Тој нагласи дека е важно да се пресмета штетата и да се доделат средства за компензација на жителите погодени од ...

Поплавени околу 10.000 хектари земјоделско земјиште во Украина – Растат цените на житарките на берзите

Бриф - 08.06.2023

Откако експлозијата ја уништи браната Нова Каховка на реката Днепар, украинското Министерство за земјоделство објави дека според првичните проценки, се очекува да бидат поплавени околу 10.000 хектари земјоделско земјиште на северниот брег на реката.

Украина: По уривањето на браната ни се заканува загуба на неколку милиони тони род

А1 On - 08.06.2023

Украина може да загуби неколку милиони тони род поради уништувањето на браната Каховка на југот на земјата, предупреди украинското Министерство за земјоделство. „Без водоснабдување, невозможно е да се одгледува зеленчук.

Едно лице загина во поплавата во регионот на Миколаев

А1 On - 08.06.2023

Цивил загина во селото Василивка во поплава предизвикана од уривање на браната Каховка, изјави началникот на полицијата во Миколаевската област, Серги Саихет. Тој додаде дека станува збор за 53-годишен маж кој одбил евакуација претходниот ден.

Кој има корист од уништувањето на важната брана во Украина?

Вечер Прес - 08.06.2023

Голема и важна брана во окупираниот дел на јужна Украина се урна, предизвикувајќи поплави низводно. Кој има корист од тој чин? Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за уништување на браната, потсетувајќи на минатогодишните нерешени експлозии на ...

Зеленски го посети поплавениот регион Херсон, побара меѓународна помош за настраданите

Слободен Печат - 08.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска соопшти дека го посетил регионот Херсон, каде илјадници луѓе се справуваат со последиците од поплавите по уништувањето на браната Каховка.

КОЈ ЈА ПУШТИ КАХОВКА НИЗ ВОДА? „Наследникот“ на Путин вели самите Украинци, САД молчат, Зеленски бесен

+инфо - 08.06.2023

Украинците би можеле да имаат корист од поплавата бидејќи таа ќе ги натера руските сили да се евакуираат од овој дел, но и ќе направи да секне водата за пиење на Крим. Од друга страна, Русите би можеле на овој начин да спречат една битна рута во ...

ФОТО: Град во Украина целосно исчезна под вода

Вечер Прес - 08.06.2023

Илјадници луѓе веќе се евакуирани од делови на регионот Керсон, бидејќи водата продолжува да се спушта по реката Днепар, која ги дели териториите контролирани од Русија и Украина. Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за уривање на браната Каховка ...

Украина побара од Европа да и обезбеди повеќе електрична енергија

Курир - 08.06.2023

Украина бара од Европската Унија „во голема мера да го зголеми“ снабдувањето со електрична енергија по руските напади „на енергетската инфраструктура на земјата“ и уништувањето на браната на вештачкото езеро Каховка, што предизвика големи поплави, ...

Сунак: Не можеме со сигурност да кажеме дека Русија ја уништи браната во Украина

Вечер Прес - 08.06.2023

Велика Британија сè уште не може да каже дека Русија е одговорна за уништувањето на браната „Нова Каховска“ на југот од Украина, рече британскиот премиер Риши Сунак за време на посетата на САД.

Кој има корист од уништувањето на важната брана во Украина?

Либертас - 08.06.2023

Би-Би-Си Голема и важна брана во окупираниот дел на јужна Украина се урна, предизвикувајќи поплави низводно. Кој има корист од тој чин? Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за уништување на браната, потсетувајќи на минатогодишните нерешени ...

Кој има корист од уништувањето на важната брана во Украина?

Курир - 08.06.2023

Би-Би-Си Голема и важна брана во окупираниот дел на јужна Украина се урна, предизвикувајќи поплави низводно. Кој има корист од тој чин? Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за уништување на браната, потсетувајќи на минатогодишните нерешени ...

Најмалку тројца загинати во Херсон, Зеленски жестоко ги критикува Обединетите Нации и Црвениот крст

Макфакс - 08.06.2023

Најмалку три лица загинаа во поплавите што се случија по уништувањето на браната Нова Каховка на југот на Украина. Според украинските власти во тој регион, три лица се удавиле. Во своето обраќање во синоќа, Зеленски рече дека е невозможно да се ...

Гувернерот на регионот Херсон вели дека 600 квадратни километри се под вода

Курир - 08.06.2023

Околу 600 квадратни километри од украинската област Херсон на југот на земјата се поплавени, а 68 отсто се однесуваат на левиот брег на реката Дњепар, кој е под руска окупација, изјави денеска гувернерот на областа Олександр Прокудин.

Гувернерот на регионот Херсон вели дека 600 квадратни километри се под вода

Либертас - 08.06.2023

Околу 600 квадратни километри од украинската област Херсон на југот на земјата се поплавени, а 68 отсто се однесуваат на левиот брег на реката Дњепар, кој е под руска окупација, изјави денеска гувернерот на областа Олександр Прокудин.

Најмалку 5.000 луѓе се евакуирани од поплавените подрачја во областа Херсон

А1 On - 08.06.2023

Рускиот гувернер на областа Херсон, Владимир Салдо, денеска соопшти дека 5.000 луѓе се евакуирани од регионот по пукањето на браната Нова Каховка. „До денес, бројот на евакуирани од поплавените области на градскиот округ Нова Каховка, општинските ...

Стејт департмент: САД засега немаат доволно информации за причината за катастрофата на браната Нова Каховка

Либертас - 08.06.2023

САД засега не поседуваат доволно целосни информации за причината за уривањето на браната на хидроцентралата Нова Каховка во јужна Украина, изјави синоќа на брифинг за новинарите Ведант Пател, заменик портпарол на Стејт департментот.

ВИДЕО: Зеленски го посети Херсон

А1 On - 08.06.2023

Володимир Зеленски го посети регионот Херсон, кој беше погоден од поплави по уништувањето на браната. „Работно патување во регионот Херсон. областа на потенцијалните поплави, елиминирање на вонредната состојба предизвикана од експлозијата на ...

Уништувањето на Каховка значително го менува изгледот на бојното поле

А1 On - 08.06.2023

Уништувањето на браната Каховка значително ја менува географската слика на Херсонскиот фронт, објави Институтот за проучување на војната во своето најново ажурирање. Сликите направени на 7 јуни покажуваат дека поплавата значително ги нарушила ...

СЗО итно испрати помош во поплавените области во Херсон: Се заканува појава на колера

А1 On - 08.06.2023

Светската здравствена организација (СЗО) брза помош за деловите на Украина погодени од поплавите и се подготвува да одговори на низа здравствени ризици, вклучувајќи траума, давење и болести кои се пренесуваат преку вода, како што е колера, соопштија ...

(Видео) Зеленски го посети потопениот Херсон

Макфакс - 08.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека го посетил поплавениот јужен регион Херсон и разговарал за ситуацијата по уништувањето на браната Каховка. Зеленски на Телеграм напиша дека разговарал со властите за евакуација на ...

ВИДЕО | Андоновиќ: Tри сценарија за уривањето на браната во Нова Каховка

Слободен Печат - 08.06.2023

Сè уште останува мистерија за тоа кој стои зад завчерашното минирањето на украинската брана кај Нова Каховка Анализите тргнаа во три насоки, но, според западните медиуми, најверојатно е дека Русија стои зад уривањето Само еден ден откако Украинците, ...

Стејт департмент: САД засега немаат доволно информации за причината за катастрофата на браната Нова Каховка

Нова ТВ - 08.06.2023

САД засега не поседуваат доволно целосни информации за причината за уривањето на браната на хидроцентралата Нова Каховка во јужна Украина, изјави синоќа на брифинг за новинарите Ведант Пател, заменик портпарол на Стејт департментот.

Стејт департмент: САД засега немаат доволно информации за причината за катастрофата на браната Нова Каховка

Алсат-М - 08.06.2023

САД засега не поседуваат доволно целосни информации за причината за уривањето на браната на хидроцентралата Нова Каховка во јужна Украина, изјави синоќа на брифинг за новинарите Ведант Пател, заменик портпарол на Стејт департментот.

Поплавени околу 10.000 хектари земјоделско земјиште во Украина – Растат цените на житарките на берзите

Курир - 08.06.2023

Откако експлозијата ја уништи браната Нова Каховка на реката Днепар, украинското Министерство за земјоделство објави дека според првичните проценки, се очекува да бидат поплавени околу 10.000 хектари земјоделско земјиште на северниот брег на реката.

Поплавени околу 10.000 хектари земјоделско земјиште во Украина – Растат цените на житарките на берзите

Слободен Печат - 08.06.2023

Откако експлозијата ја уништи браната Нова Каховка на реката Днепар, украинското Министерство за земјоделство објави дека според првичните проценки, се очекува да бидат поплавени околу 10.000 хектари земјоделско земјиште на северниот брег на реката.

Рушењето на браната Каховка како оружје на терористичката држава Русија во агресијата врз Украина

Слободен Печат - 08.06.2023

По неколкуте напади со беспилотни летала на руска територија, вклучително и врз Москва , прекугранични акции на проукраинските руски доброволци, како и напредувањето на украинските сили на источниот фронт околу Донецк, Запорижја како и на ...

Зеленски го посети Херсон

24Инфо - 08.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети регионот Херсон, кој беше погоден од поплави по уништувањето на браната. – Работно патување во регионот Херсон. Координациски состанок за елиминирање на последиците од експлозијата на браната на ...

Украина побара од Европа да ѝ обезбеди повеќе електрична енергија

Во Центар - 08.06.2023

– Украина бара од Европската Унија „во голема мера да го зголеми“ снабдувањето со електрична енергија по руските напади „на енергетската инфраструктура на земјата“ и уништувањето на браната на вештачкото езеро Каховка, што предизвика големи поплави, ...

Украина побара од Европа да и обезбеди повеќе електрична енергија

Lider - 08.06.2023

Украина бара од Европската Унија „во голема мера да го зголеми“ снабдувањето со електрична енергија по руските напади „на енергетската инфраструктура на земјата“ и уништувањето на браната на вештачкото езеро Каховка, што предизвика големи поплави, ...

Украина побара од Европа да и обезбеди повеќе електрична енергија

Независен - 08.06.2023

Украина бара од Европската Унија „во голема мера да го зголеми“ снабдувањето со електрична енергија по руските напади „на енергетската инфраструктура на земјата“ и уништувањето на браната на вештачкото езеро Каховка, што предизвика големи поплави, ...

Украина побара од Европа да и обезбеди повеќе електрична енергија

24Инфо - 08.06.2023

Украина бара од Европската Унија „во голема мера да го зголеми“ снабдувањето со електрична енергија по руските напади „на енергетската инфраструктура на земјата“ и уништувањето на браната на вештачкото езеро Каховка, што предизвика големи поплави, ...

Кој има корист од уништувањето на важната брана во Украина?

Нетпрес - 08.06.2023

Би-Би-Си Голема и важна брана во окупираниот дел на јужна Украина се урна, предизвикувајќи поплави низводно. Кој има корист од тој чин? Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за уништување на браната, потсетувајќи на минатогодишните нерешени ...

Најмалку тројца загинати во Херсон, Зеленски жестоко ги критикува Обединетите Нации и Црвениот крст

Centar - 08.06.2023

Најмалку три лица загинаа во поплавите што се случија по уништувањето на браната Нова Каховка на југот на Украина. Според украинските власти во тој регион, три лица се удавиле. Во своето обраќање во синоќа, Зеленски рече дека е невозможно да се ...

Стејт департмент: САД засега немаат доволно информации за причината за катастрофата на браната Нова Каховка

Во Центар - 08.06.2023

САД засега не поседуваат доволно целосни информации за причината за уривањето на браната на хидроцентралата Нова Каховка во јужна Украина, изјави синоќа на брифинг за новинарите Ведант Пател, заменик портпарол на Стејт департментот.

(ВИДЕО) Зеленски го посети Херсон

Lider - 08.06.2023

Јужна Украина која е зафатена од поплави, а истите се должат на изливот на брана во овој регион. Володимир Зеленски го посети регионот Херсон, кој беше погоден од поплави по уништувањето на браната. „Работно патување во регионот Херсон.

БРИТАНСКИОТ ПРЕМИЕР ИЗНЕНАДЕН: Не можеме со сигурност да кажеме дали Русија ја уништи браната во Украина

Во Центар - 08.06.2023

Британскиот премиер Риши Сунак денеска изјави дека Лондон се уште не може да каже дали Русија е одговорна за уништувањето на браната Нова Каховка на југот на Украина. – Не можам да го кажам тоа дефинитивно.

Катастрофата со браната во Украина поплави стотици квадратни километри од линијата на фронтот на Украина

Lider - 08.06.2023

Украинските власти соопштија дека 29 населби, од кои 10 се во руски раце, се поплавени во катастрофата со браната Каховка. Според властите во Украина, поплавите од катастрофата на браната Каховка потопија 600 км2 земја и 29 села.

Поплавени околу 10.000 хектари земјоделско земјиште во Украина – Растат цените на житарките на берзите

Агротим - 08.06.2023

Откако експлозијата ја уништи браната Нова Каховка на реката Днепар, украинското Министерство за земјоделство објави дека според првичните проценки, се очекува да бидат поплавени околу 10.000 хектари земјоделско земјиште на северниот брег на реката.

ВИДЕО | УЖАС – Погледнете како изгледа поплавениот дел од југот на Украина: Речиси 15 населени места повеќе не ...

Во Центар - 08.06.2023

Повеќе од 14.000 куќи во 15 населби и населени места во регионот Херсон, Украина, беа поплавени по експлозијата на хидроелектричната брана „ Каховка “. Градоначалникот на овој регион, Владимир Леонтиев , денес изјави дека нивото на водата почнало да ...

УКРАИНЦИ СПИЈАТ НА ДРВА: Хаосот кај Керсон никогаш не бил поголем, шокантни сцени го обиколуваат светот! (ВИДЕО, ФОТО)

Во Центар - 08.06.2023

Украина, која е опустошена од војна веќе една година, моментално доживува уште една катастрофа, која никој не можеше ни да ја претпостави. Јужниот дел на оваа земја беше целосно поплавен, а тоа не се случи поради природна катастрофа, туку поради ...

Поплавени околу 10.000 хектари земјоделско земјиште во Украина – цените на житарките на берзите во пораст

Нетпрес - 08.06.2023

Откако експлозијата ја уништи браната Нова Каховка на реката Днепар, украинското Министерство за земјоделство објави дека според првичните проценки, се очекува да бидат поплавени околу 10.000 хектари земјоделско земјиште на северниот брег на реката.

Украина: Зеленски го посети Херсон по уништувањето на браната „Каховка“

Во Центар - 08.06.2023

– Украинскиот претседател Владимир Зеленски денес пристигна во посета на јужната област Херсон по експлозијата на браната „Каховка“. „Во Херсон посетив евакуациски премин од каде луѓето се евакуираат од поплавените подрачја.

“УНИШТУВАЊЕТО НА БРАНАТА Е ВАРВАРСКИ АКТ НА КИИВ“ – Конечно се огласи и Владимир Путин за големата катастрофа во ...

Во Центар - 08.06.2023

Украина и Русија продолжуваат меѓусебно се обвинуваат за уништувањето на браната „ Нова Каховка “. Претседателот на Русија , Владимир Путин , го осуди уривањето на браната во јужна Украина како варварски чин од страна на силите на Киев , за време на ...

ВАКА ИЗГЛЕДА СЕГА ПОТОПОТ НА ЈУГОТ ОД УКРАИНА: Речиси 15 населени места веќе не постојат, водата полека се повлекува, ...

Во Центар - 08.06.2023

Повеќе од 14.000 куќи во 15 градови и населени места во регионот Керсон беа поплавени по експлозијата на хидроелектричната брана Каховка . Градоначалникот на Нова Каховка Владимир Леонтиев денеска изјави дека нивото на водата почна да опаѓа.

Стејт департмент: САД засега немаат доволно информации за причината за катастрофата на браната Нова Каховка

24Инфо - 08.06.2023

САД засега не поседуваат доволно целосни информации за причината за уривањето на браната на хидроцентралата Нова Каховка во јужна Украина, изјави синоќа на брифинг за новинарите Ведант Пател, заменик портпарол на Стејт департментот.

“НАШИТЕ ТАЈНИ СЛУЖБИ РАБОТАТ НА ТОА!“ – Премиерот на Велика Британија во дилема: “Не можеме да кажеме дека Русија го ...

Во Центар - 08.06.2023

Премиерот на Велика Британија, Риши Сунак, денес изјави дека Лондон се уште не може да каже дали Русија е одговорна за уништувањето на браната „ Нова Каховка “ на југот на Украина. „ Не можам да го кажам тоа дефинитивно.

(Видео) Зеленски го посети потопениот Херсон

Centar - 08.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека го посетил поплавениот јужен регион Херсон и разговарал за ситуацијата по уништувањето на браната „Каховка“. dobivaj vesti na viber Зеленски на „Телеграм“ напиша дека разговарал со ...

Гувернерот на регионот Херсон вели дека 600 квадратни километри се под вода

Во Центар - 08.06.2023

Околу 600 квадратни километри од украинската област Херсон на југот на земјата се поплавени, а 68 отсто се однесуваат на левиот брег на реката Дњепар, кој е под руска окупација, изјави денеска гувернерот на областа Олександр Прокудин.

Украина: По уривањето на браната „Каховка“ нивото на водата во Херсон се зголеми за 5,5 метри

Во Центар - 08.06.2023

– По уривањето на браната „Каховка“ во Украина нивото на водата во населените места под браната се зголеми за 5,5 метри. Владимир Демчук, заменик-шеф на Државната служба за вонредни состојби на Украина, за локален телевизиски канал говореше за ...

“ЦЕЛА ЗЕМЈА ЌЕ СЕ ПРЕТВОРИ ВО ПУСТИНА!“ – Украина останува без своето најголемо богатство – еве и зошто

Во Центар - 08.06.2023

Украина може да загуби неколку милиони тони род поради уништувањето на браната „ Нова Каховка “ на југот од земјата, предупреди во вторникот Министерството за земјоделство на Украина. „ Без водоснабдување, невозможно е да се одгледува зеленчук.

Најмалку тројца загинати во Херсон, Зеленски жестоко ги критикува Обединетите Нации и Црвениот крст

MTM - 08.06.2023

Најмалку три лица загинаа во поплавите што се случија по уништувањето на браната Нова Каховка на југот на Украина. Според украинските власти во тој регион, три лица се удавиле. Во своето обраќање во синоќа, Зеленски рече дека е невозможно да се ...

Зеленски го посети Херсон

Во Центар - 08.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети регионот Херсон, кој беше погоден од поплави по уништувањето на браната. – Работно патување во регионот Херсон. Координациски состанок за елиминирање на последиците од експлозијата на браната на ...

КАКО РУШЕЊЕТО НА БРАНАТА ВО КЕРСОН ЌЕ ВЛИЈАЕ НА ВОЈНАТА: Поплавата на бојното поле ги замрси конците на украинската ...

Денар - 08.06.2023

Голема брана во јужна Украина беше тешко оштетена во експлозијата во вторникот, што предизвика огромна хуманитарна криза, налет на поплави и фрлајќи сомнеж врз долгорочната безбедност и одржливост на блиската нуклеарна централа.

Путин: Украина варварски ја уништи браната

Кајгана - 08.06.2023

Рускиот претседател Владимир Путин го осуди уривањето на браната „Каховка“ во Јужна Украина како варварски чин од страна на Киев, за време на телефонскиот разговор со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Најмалку тројца загинати во Херсон, Зеленски жестоко ги критикува Обединетите Нации и Црвениот крст

Точка - 08.06.2023

Најмалку три лица загинаа во поплавите што се случија по уништувањето на браната Нова Каховка на југот на Украина. Според украинските власти во тој регион, три лица се удавиле. Во своето обраќање во синоќа, Зеленски рече дека е невозможно да се ...

(Видео) Зеленски го посети потопениот Херсон

Точка - 08.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека го посетил поплавениот јужен регион Херсон и разговарал за ситуацијата по уништувањето на браната Каховка. Зеленски на Телеграм напиша дека разговарал со властите за евакуација на ...

Украина побара од Европа да ѝ обезбеди многу повеќе електрична енергија

365 - 08.06.2023

Украина бара од Европската Унија „во голема мера да го зголеми“ снабдувањето со електрична енергија по руските напади „на енергетската инфраструктура на земјата“ и уништувањето на браната на вештачкото езеро Каховка, што предизвика големи поплави, ...

Стејт департмент: САД засега немаат доволно информации за причината за катастрофата на браната Нова Каховка

Опсервер - 08.06.2023

САД засега не поседуваат доволно целосни информации за причината за уривањето на браната на хидроцентралата Нова Каховка во јужна Украина, изјави синоќа на брифинг за новинарите Ведант Пател, заменик портпарол на Стејт департментот.

Зеленски го посети Херсон

Опсервер - 08.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети регионот Херсон, кој беше погоден од поплави по уништувањето на браната. – Работно патување во регионот Херсон. Координациски состанок за елиминирање на последиците од експлозијата на браната на ...

По уривањето на браната, Зеленски го посети Херсон (ВИДЕО)

Кумановски м. - 08.06.2023

Володимир Зеленски го посети регионот Херсон, кој беше погоден од поплави по уништувањето на браната. „Деловно патување во регионот Херсон. Координативен состанок за ликвидација на последиците од експлозијата на браната на ХЕ Каховка.

Гувернерот на регионот Херсон вели дека 600 квадратни километри се под вода

Бизнис Вести - 08.06.2023

– Околу 600 квадратни километри од украинската област Херсон на југот на земјата се поплавени, а 68 отсто се однесуваат на левиот брег на реката Дњепар, кој е под руска окупација, изјави денеска гувернерот на областа Олександр Прокудин.

Украина побара од Европа да и обезбеди повеќе електрична енергија

Zoom - 08.06.2023

Украина бара од Европската Унија „во голема мера да го зголеми“ снабдувањето со електрична енергија по руските напади „на енергетската инфраструктура на земјата“ и уништувањето на браната на вештачкото езеро Каховка, што предизвика големи поплави, ...

Киев: Под вода околу 600 квадратни километри од регионот Херсон

Локално - 08.06.2023

Околу 600 квадратни километри од областа Херсон во јужна Украина се под вода, од кои 68 отсто се на левиот брег на реката Дњепар под контрола на Москва, соопштија украинските власти. Гувернерот на регионот Херсон, Олександр Прокудин, на Телеграм ...

Зеленски го посети регионот Херсон, кој беше погоден од поплави по уништувањето на браната

CivilMedia - 08.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети регионот Херсон, кој беше погоден од поплави по уништувањето на браната. – Работно патување во регионот Херсон. Координациски состанок за елиминирање на последиците од експлозијата на браната на ...

Си-ен-ен: Украински војници сведочат како бројни руски трупи се удавиле по уривањето на браната

MakPress - 08.06.2023

Укрански војници бил сведоци на сцени како руските трупи од левиот брег на реката Днепар биле однесени од виорот и поплавата по уривањето на браната Нова Кахловка во јужна Украина, јави денеска Си-ен-ен.

Киев: 29 градови и села поплавени по нападот на браната Каховка

MakPress - 08.06.2023

Украинскиот министер за внатрешни работи Игор Клименко денеска соопшти дека нападот на браната Каховка довел до поплавување на 29 градови и села долж реката Дњепар. На апликацијата Телеграм, Клименко објави дека 10 од тие населби се на украинската ...

Сунак не е сигурен кој ја уништи браната Каховка

MakPress - 08.06.2023

Британскиот премиер Риши Сунак денеска изјави дека Лондон се уште не може да каже дали Русија е одговорна за уништувањето на браната Каховка на југот на Украина. - Се уште не можам дефинитивно да го кажам тоа.

Украина побара од Европа да и обезбеди повеќе електрична енергија

Опсервер - 08.06.2023

Украина бара од Европската Унија „во голема мера да го зголеми“ снабдувањето со електрична енергија по руските напади „на енергетската инфраструктура на земјата“ и уништувањето на браната на вештачкото езеро Каховка, што предизвика големи поплави, ...

Путин: Уривањето на браната е варварски чин на Киев

Кумановски м. - 08.06.2023

Рускиот претседател Владимир Путин во средата го опиша рушењето на браната Каховка во јужна Украина како „варварски чин“ од страна на Киев, за време на телефонскиот разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Кој всушност ја уништи браната? Има три сценарија, но едно е најверојатното

Кумановски м. - 08.06.2023

Огромнаta украинска брана кај Нова Каховка се урна во вторник во мистериозен инцидент. Само еден ден откако Украинците, очигледно, конечно ја започнаа својата долгоочекувана контраофанзива, се појави веста дека се урна огромна брана во близина на ...

Првични реакции: Разнесувањето на браната Нова Каховка на Дњепар е опасен преседан

Мета - 08.06.2023

Киев и Москва разменија многу обвинувања за разурнувањето на браната Ноќта на 06.06.2023 беше разнесен голем дел од огромната брана на Дњепар во близина на Нова Каховка во јужна Украина, со што војната во Украина доби нова, досега невидена форма ...

Кој има корист од уништувањето на важната брана во Украина?

Опсервер - 08.06.2023

Голема и важна брана во окупираниот дел на јужна Украина се урна, предизвикувајќи поплави низводно. Кој има корист од тој чин? Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за уништување на браната, потсетувајќи на минатогодишните нерешени експлозии на ...

Како уривањето на браната ќе влијае на понатамошниот тек на војната во Украина?

Кумановски м. - 08.06.2023

Уривањето на браната Нова Каховка на југот на Украина веќе има катастрофални последици за околното население – Киев проценува дека околу 42.000 луѓе се директно загрозени, додека претставниците на ОН предупредуваат дека „вистинските размери на ...

ВИДЕО: Зеленски го посети потопениот Херсон

Локално - 08.06.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека го посетил поплавениот јужен регион Херсон и разговарал за ситуацијата по уништувањето на браната Каховка. Зеленски на Телеграм напиша дека разговарал со властите за евакуација на ...

Водата носи илјадници мини низ Украина, збришани населби и земјоделски површини

Кумановски м. - 08.06.2023

Луѓето кои живеат по долниот тек на реката Днепар во Украина се обидуваат да се справат со непосредните последици од уривањето на браната Каховка бегајќи од погодената област со она што успеале да го спасат од поплавата, но поширокото влијание на ...

Украина побара од Европа да и обезбеди повеќе електрична енергија

Бизнис Вести - 08.06.2023

Украина бара од Европската Унија „во голема мера да го зголеми“ снабдувањето со електрична енергија по руските напади „на енергетската инфраструктура на земјата“ и уништувањето на браната на вештачкото езеро Каховка, што предизвика големи поплави, ...

Украинската армија: Поплавите ги принудија руските војници да се повлечат

Локално - 08.06.2023

Поплавите предизвикани од уништувањето на браната Каховка на југот на Украина ги принудија руските војници во областа Херсон да се повлечат пет до 15 километри, изјави денеска портпаролката на јужноукраинската команда Наталија Хуменјук.

Русите го бомбардираат Херсон додека траат операциите за спасување од поплавите

Кумановски м. - 08.06.2023

Спасувачките тимови во Украина ги продолжуваат напорите за спасување на илјадници луѓе заробени од катастрофалните поплави предизвикани од пукањето на браната на Днепар во јужна Украина, во услови на продолжување на бомбардирањето покрај реката.

Стејт департмент: САД засега немаат доволно информации за причината за катастрофата на браната Нова Каховка

Zoom - 08.06.2023

САД засега не поседуваат доволно целосни информации за причината за уривањето на браната на хидроцентралата Нова Каховка во јужна Украина, изјави синоќа на брифинг за новинарите Ведант Пател, заменик портпарол на Стејт департментот.

Поплавени околу 10.000 хектари земјоделско земјиште во Украина – Растат цените на житарките на берзите

Frontline - 08.06.2023

Откако експлозијата ја уништи браната Нова Каховка на реката Днепар, украинското Министерство за земјоделство објави дека според првичните проценки, се очекува да бидат поплавени околу 10.000 хектари земјоделско земјиште на северниот брег на реката.

Најмалку тројца загинати во Херсон, Зеленски жестоко ги критикува Обединетите Нации и Црвениот крст

Скопје1 - 08.06.2023

Најмалку три лица загинаа во поплавите што се случија по уништувањето на браната Нова Каховка на југот на Украина. Според украинските власти во тој регион, три лица се удавиле. Во своето обраќање во синоќа, Зеленски рече дека е невозможно да се ...

Шпански весник: ЕУ оценува дека е „многу веројатно“ Русија да ја срушила браната

Локално - 08.06.2023

Во внатрешната анализа на Европската унија се оценува дека е „многу веројатно“ Русија во вторникот да ја срушила браната на вештачкото езеро Каховка на рекита Дњепар, иако се забележува дека „засега не може да се обвини сторителот“, обелодени ...

Најмалку 23 лица се повредени во делот на Херсонската област под руска контрола

Кумановски м. - 08.06.2023

Најмалку 23 лица се повредени како последица на поплавите во делот на украинската област Херсон под руска контрола, по уривањето на хидроелектричната брана Каховка, соопштија проруските власти.

Стејт департмент: САД засега немаат доволно информации за причината за катастрофата на браната Нова Каховка

Бизнис Вести - 08.06.2023

САД засега не поседуваат доволно целосни информации за причината за уривањето на браната на хидроцентралата Нова Каховка во јужна Украина, изјави синоќа на брифинг за новинарите Ведант Пател, заменик портпарол на Стејт департментот.

Гувернерот на регионот Херсон вели дека 600 квадратни километри се под вода

Опсервер - 08.06.2023

Околу 600 квадратни километри од украинската област Херсон на југот на земјата се поплавени, а 68 отсто се однесуваат на левиот брег на реката Дњепар, кој е под руска окупација, изјави денеска гувернерот на областа Олександр Прокудин.

Русија евакуираше 300 луѓе од Херсон поради поплави

Кумановски м. - 08.06.2023

Русија евакуираше повеќе од 300 луѓе, вклучително и 70 деца, од областите погодени од поплавите на украинската област Херсон, контролирана од Москва во изминатиот ден, по уривањето на хидроелектричната брана Каховка претходно оваа недела, соопшти ...

Порошенко: Уривањето на браната нема да влијае на украинската контраофанзива

Кумановски м. - 08.06.2023

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко изјави дека уривањето на браната Нова Каховка во регионот Керсон е „катастрофа“ за Украина. „Погодени сме во срцето и ова е најголемата вештачка катастрофа во 21 век“, изјави Порошенко за Си-Ен-Ен.

Поплавени 600 квадратни километри од Херсон

Кумановски м. - 08.06.2023

Најмалку 600 квадратни километри од јужната област Херсон во Украина се поплавени по уривањето на браната Нова Каховка, според регионалниот воен командант, пренесува Си-Ен-Ен. Водата се искачи на ниво од 5,61 метар, изјави Олександр Прокудин, шеф на ...

Кој има корист од уништувањето на важната брана во Украина?

MakPress - 08.06.2023

Голема и важна брана во окупираниот дел на јужна Украина се урна, предизвикувајќи поплави низводно. Кој има корист од тој чин? Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за уништување на браната, потсетувајќи на минатогодишните нерешени експлозии на ...

Град во Украина целосно исчезна под вода (ФОТО)

Кумановски м. - 08.06.2023

Илјадници луѓе веќе се евакуирани од делови на регионот Херсон, бидејќи водата продолжува да се спушта по реката Днепар, која ги дели териториите контролирани од Русија и Украина. Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за уривање на браната Каховка ...

Победа на сите фронтови

Frontline - 08.06.2023

Руски генерал до Путин кај браната Каховка: Победуваме на сите фронтови, господине…. Автор: Patrick Blower / Обединето Кралство. Извор: The Daily ...

Брзината на Днепар пораснала за 10 пати по уништувањето на ХЕ Каховка

Кумановски м. - 08.06.2023

Брзината на протокот на реките Днепар по уништувањето на хидроцентралата Каховка е зголемена за десет пати, изјави премиерот на Херсонската област Андреј Алексејенко. – Задачата ја отежнува фактот што брзината на протокот на Днепар се зголеми ...

Стејт департмент: САД засега немаат доволно информации за причината за катастрофата на браната Нова Каховка

MakPress - 08.06.2023

САД засега не поседуваат доволно целосни информации за причината за уривањето на браната на хидроцентралата Нова Каховка во јужна Украина, изјави синоќа на брифинг за новинарите Ведант Пател, заменик портпарол на Стејт департментот.

Гувернерот на регионот Херсон вели дека 600 квадратни километри се под вода

MakPress - 08.06.2023

Околу 600 квадратни километри од украинската област Херсон на југот на земјата се поплавени, а 68 отсто се однесуваат на левиот брег на реката Дњепар, кој е под руска окупација, изјави денеска гувернерот на областа Олександр Прокудин.

Стотици илјади луѓе останаа без пристап до вода за пиење по уништувањето на браната во Херсон, чии полиња би можеле да ...

Сакам да кажам - 07.06.2023

Стотици илјади луѓе останаа без нормален пристап до вода за пиење по уништувањето на браната во Нова Каховка, додека министерството за земјоделство предупреди дека некогаш плодните житни полиња на Херсон би можеле да се претворат во пустина.

ОН: Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за уништување на браната Каховка

Deutsche Welle - 07.06.2023

По уништувањето на браната Каховка, Киев и Москва во Советот за безбедност на ОН меѓусебно си ја префрлаа вината. Украинскиот амбасадор во ОН изјави дека експлозијата е „натамошен пример за рускиот геноцид“.

Апокалиптични сцени по уништувањето на браната Каховка

Deutsche Welle - 07.06.2023

Поради уништувањето на хидроцентралата Каховка на југот на Украина, местата низводно, а меѓу нив и градот Херсон се поплавени од надојдените води на реката Дњепар. Експертите предупредуваат на експлозии на руски мини.

Над 42.000 луѓе во опасност од поплава по уништувањето на браната во Херсон, Врвот на излевањето на водата се очекува ...

Сакам да кажам - 07.06.2023

Илјадници луѓе ги напуштија своите поплавени домови и се очекува нивото на водата да продолжи да расте, откако вчера беше уништена важна брана во јужниот регион Херсон, за што Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат.

Венбин: Кина изразува сериозна загриженост за делумното уништување на браната во Нова Каховка

Канал5 - 07.06.2023

Кина ја изрази својата „длабока загриженост“ по делумното уништување на украинската брана Каховка, што предизвика поплави долж реката Дњепар и ги зголеми стравувањата од хуманитарна катастрофа, пренесуваат француските медиуми.

Кој има корист од уништувањето на важната брана во Украина?

МКД - 07.06.2023

Голема и важна брана во окупираниот дел на јужна Украина e урната, предизвикувајќи поплави низводно. Кој има корист од тој чин?, прашува Би-би-си . Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за уништувањето на браната, потсетувајќи на минатогодишните ...

Украинско МО: Ова е Херсон денеска - го гранатираа, поплавија, но не успеаја во ништо

Сител - 07.06.2023

Украинското Министерство за одбрана објави фотографија за која тврди дека го прикажува градот Херсон, еден ден по поплавата предизвикана од уништувањето на браната во хидроцентралата Нова Каховка. „Ова е Херсон денеска.

Поплавени 29 градови и села по нападот на браната Каховка

Фокус - 07.06.2023

Дваесет и девет градови и села долж реката Дњепар се поплавени по нападот на браната Каховка, соопшти украинскиот министер за внатрешни работи Игор Клименко. На апликацијата Телеграм, Клименко објави дека 10 од тие населби се на украинската страна ...

Киев: Поплавени се 29 градови и села по нападот на браната „Нова Каховка“

360 степени - 07.06.2023

За рускиот претседател Владимир Путин уривањето на браната „Нова Каховка“ во јужна Украина е варварски чин од страна на Киев. Ова Путин го истакнал за време на телефонскиот разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган Украинскиот министер за ...

Ужасни снимки од поплавениот Херсон: Мајка со деца на покрив моли за спас (ВИДЕО)

Канал5 - 07.06.2023

Доаѓаат снимки од потопениот Херсон и градовите покрај реката Дњепар. Објавено е и видео на кое се гледа како мајка со две деца повикува на помош од покривот. Аналитичарот за безбедност и одбрана Мајкл Кларк го опиша уништувањето на браната како ...

Сунак не е сигурен кој ја уништи браната Каховка

24 Вести - 07.06.2023

Британскиот премиер Риши Сунак денеска изјави дека Лондон се уште не може да каже дали Русија е одговорна за уништувањето на браната Каховка на југот на Украина. - Се уште не можам дефинитивно да го кажам тоа.

Цели населби исчезнуваат под водената стихија од Каховка

24 Вести - 07.06.2023

Додека Киев и Москва си ја префрлаат топката дали уривањето на браната Каховка е терористички чин на Русија или саботажа на Киев поплавените области во јужна Украина под закана за голема еколошка катастрофа.

Руски градоначалник: 7 исчезнати во Нова Каховка по уривањето на браната

МКД - 07.06.2023

Најмалку седум лица се водат како исчезнати откако водата од уништената брана ги поплави околните области, изјави градоначалникот на Нова Каховка назначен од Москва, пренесе руската новинска агенција ТАСС.

Евакуирани над 1000 луѓе во Херсон, 7 лица се исчезнати

Фокус - 07.06.2023

Продолжуваат меѓусебните обвинувања меѓу Киев и Москва за уривањето на големата брана Нова Каховка во областа Херсон, а досега од областа се евакуирани повеќе од 1.000 луѓе. Нивото на водата во Нова Каховка утринава почна да опаѓа, по вчерашното ...

Седум лица се водат за исчезнати во поплавите по уништената брана Каховка, урнат мост во областа Миколаев

Телма - 07.06.2023

Седум лица се водат како исчезнати во околината на Нова Каховка по уништувањето на браната на истоимената хидроцентрала на реката Дњепар, напиша градоначалникот на Каховка, Владимир Леонтјев на Телеграм .

По поплавата: Што знаеме за уништената украинска брана и последиците?

Р.С.Европа - 07.06.2023

Уништувањето на бранта Нова Каховка предизвика порои од вода, поплавувајќи села и градови и предизвикувајќи евакуација на илјадници граѓани, поплавени полиња и обработливи површини. Сепак, генерално, уништувањето на браната ќе има долгорочни ефекти ...

Ердоган: Да се основа меѓународна истражна комисија за уривањето на украинската брана

Канал5 - 07.06.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган им предложи на украинскиот и рускиот претседател да формираат меѓународна истражна комисија по уривањето на браната Каховка во јужна Украина. Во телефонскиот разговор со неговиот украински колега Володимир ...

Седум лица се водат како исчезнати во поплавите по уривањето на браната, тврди градоначалникот на Нова Каховка назначен ...

360 степени - 07.06.2023

Хуманитарни работници кои пружаат помош на десниот брег на реката Днепар, кој е под украинска контрола, пак велат дека се принудени да работат под артилериски оган од руска страна, јавува Ројтерс Најмалку седум лица се водат како исчезнати откако ...

Продолжува еколошката и хуманитарна катастрофа во Украина

Канал5 - 07.06.2023

Продолжува еколошката и хуманитарна катастрофа во Украина. Ден по уништувањето на браната Каховка, десетици илјади цивили се евакуираат поради најдодените води, а во опасност покрај луѓето е и животинскиот свет.

Повеќе од 40.000 луѓе се во животна опасност по уривањето на браната во Херсон

Телма - 07.06.2023

Терористички чин на Русија или саботажа на Киев, едно е сигурно уривањето на браната Нова Каховка во јужна Украина предизвика невидена еколошка катастрофа.. Додека Киев и Мисква си ја префрлаат топката , стотици жителите на Херсонската област ...

Путин: Уништувањето на браната е варварски чин на Украина

МКД - 07.06.2023

Рускиот претседател Владимир Путин го осуди уривањето на браната Каховка во јужна Украина нарекувајќи го варварски чин на Киев, за време на телефонскиот разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Путин: Варварски злостор е нападот на браната Каховка

Фокус - 07.06.2023

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган, нападот на браната Каховка го нарече „варварско злосторство“ што доведе до еколошка и хуманитарна катастрофа од големи размери.

Над 40 000 луѓе се загрозени од поплави по уривањето на браната „Нова Каховка“, велат украинските власти

360 степени - 07.06.2023

Шефот на канцеларијата за помош на Обединетите нации Мартин Грифитс во своето обраќање пред Советот за безбедност на ОН рече дека магнитудата на големата катастрофа целосно ќе биде позната во наредните денови, пренесува Гардијан Повеќе од 40 000 ...

Сунак: Не може со сигурност да се каже дека Русија е одговорна за уништувањето на браната „Нова Каховка“

360 степени - 07.06.2023

Ако е точно, ако се покаже дека е намерно, овој напад би претставувал најголем врз цивилната инфраструктура за време на војната, вели британскиот премиер Велика Британија сè уште не може да каже дека Русија е одговорна за уништувањето на браната ...

Над 40.000 луѓе во ризик од поплави по уништувањето на браната Каковка во Украина

Радио МОФ - 07.06.2023

Околу 42.000 луѓе се наоѓаат во ризик од поплавување на двете страни од реката Дњепар по уништувањето на браната Нова Каковка во Украина, потврдија властите. Според украинските информации, се очекува водата да достигне највисоко ниво во текот на ...

Ова е Херсон денеска – Украинци ја минаа ноќта на кровови и на дрвја во исчекување на спасувачи

Телма - 07.06.2023

Повеќе од 24 часа по уништување на браната Каховка, последиците стануваат сè повидливи. Големото Каховско езеро продолжува да се празни, а водата оди во правец кон Црното Море. Сателитските снимки покажуваат големи поплави од двете страни на реката ...

Најмалку 7 исчезнати по уривањето на браната Нова Кахковка

Сител - 07.06.2023

7 лица се водат за исчезнати во рускиот дел од херсонската област, а повеќе од 40 000 луѓе се загрозени по поплавите предизвикани од рушењето на браната Нова Кахковка, од акумулацијата на реката Дњепар.

Украински пратеник предупреди дека последиците по животната средина ќе траат со децении

Сител - 07.06.2023

Нападот на браната Каховка е „огромна еколошка катастрофа“, изјави украински пратеник во Одеса Олексеј Гончаренко. Тој потсети дека повеќе од 150 тони моторно масло од хидроцентралата истекле во поплавените води.

Кирби: САД немаат утврдено чија е вината за уривањето на браната

Сител - 07.06.2023

САД не негираат дека руските сили може да се одговорни за уривањето на браната Нова Каховка но сеуште немаат утврдено чија е вината за тоа, изјави вчера Џон Кирби, портпарол на Националниот совет за безбедност во Белата куќа.

Полињата во Херсон би можеле да станат пустина по уништувањето на браната Каховка

24 Вести - 07.06.2023

Откако експлозија ја уништи големата брана Каховка, на реката Дњепар, во јужна Украина, украинското Министерство за земјоделство синоќа соопшти дека според првичните прогнози, се очекува да бидат поплавени околу 10.000 хектари земјоделско земјиште ...

Евакуирани над 1000 луѓе во Херсон, 7 лица се исчезнати

24 Вести - 07.06.2023

Продолжуваат меѓусебните обвинувања меѓу Киев и Москва за уривањето на големата брана Нова Каховка во областа Херсон, а досега од областа се евакуирани повеќе од 1.000 луѓе. Нивото на водата во Нова Каховка утринава почна да опаѓа, по вчерашното ...

Полињата во Херсон би можеле да станат пустина по уништувањето на браната Каховка

Сител - 07.06.2023

Откако експлозија ја уништи големата брана Каховка, на реката Дњепар, во јужна Украина, украинското Министерство за земјоделство синоќа соопшти дека според првичните прогнози, се очекува да бидат поплавени околу 10.000 хектари земјоделско земјиште ...

Претставници на ЕУ го осудија уништувањето на големата брана на хидроцентралата Нова Каховка

Канал5 - 07.06.2023

Претставници на Европската унија го осудија уништувањето на големата брана на хидроцентралата Нова Каховка на југот на Украина, обвинувајќи ја Москва и оценувајќи дека тоа е нов пример на руската „варварска агресија“.

Полињата во Херсон би можеле да станат пустина по уништувањето на браната Каховка

Канал5 - 07.06.2023

Деталните информации за штетите и последиците ќе бидат објавени во наредните денови кога министерството ќе има појасна слика за состојбата. Откако експлозија ја уништи големата брана Каховка, на реката Дњепар, во јужна Украина, украинското ...

Градоначалникот на Нова Каховка: Најмалку седум исчезнати по уривањето на браната

Сител - 07.06.2023

Најмалку седум лица се водат за исчезнати откако водата од уништената брана ги поплави околните области, соопшти денеска Тасс, цитирајќи го градоначалникот на Нова Каховка, Владимир Леонтиоев, кој е назначен од Москва.