TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Христофијас победи на претседателските избори во Кипар

А1 - 24.02.2008

Лидерот на комунистичката Прогресивна партија на работниот народ (АКЕЛ), Димитрис Христофијас, победи на денешниот втор круг од претседателските избори во Кипар, јави АФП. Според конечните резултати од изборите, Христофијас освоил 53,36% од гласовите, додека за неговиот противкандидат Јоанис ...

Втор круг од претседателските избори во Кипар

Канал5 - 24.02.2008

Во Кипар денеска се одржува вториот круг од претседателските избори, пренесува МИА. На изборите учествуваат двајца кандидати, лидерот на Комунистичката партија (АКЕЛ) и претседател на Парламентот, Димитрис Христофиас и европратеникот и поранешен министер за надворешпни работи Јоанис Касулидис, кој ...

Касулидес нов претседател на Кипар

Утрински - 19.02.2008

НИКОЗИЈА - На досега најизедначените избори во јужниот дел на Кипар и' беше ставен крај на петгодишната власт на претседателот Тасос Пападопулос. Парламентарецот Јоанис Касулидес победи на изборите со само 980 гласа повеќе, додека одѕивот на гласачите беше околу 90 проценти.

Тасос испадна во првиот круг

Вечер Прес - 19.02.2008

Актуелниот кипарски претседател Тасос Пападопулос е елиминиран уште во првиот круг на претседателските избори одржани неделата. Во вториот круг, на 24 февруари ќе се тркаат десничарот Јоанис Касулидис и комунистот Деметрис Христофиас, и двајцата расположени за разговори за обединување на островот.

Кипар избира меѓу тројца кандидати за претседател

Утрински - 18.02.2008

НИКОЗИЈА - Кипарските Грци вчера гласаа за нов претседател во неизвесната трка клучна за изгледите за реунификација на воено поделениот остров и шансите на Турција за приклучување кон ЕУ. Гласачките места за околу 516.000 гласачи беа отворени во 5 часот.

Кипар избира шеф на државата

Време - 18.02.2008

ПРВ КРУГ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ На Кипар вчера околу 516 кипарски Грци со право на глас имаа можност да го дадат својот глас за избор на претседател во првиот круг од претседателските избори во земјата, кои се сметаат за клучни за соединување на поделениот остров, јави српскиот весник „Блиц“.

Се тркаат Пападопулос, Христофиас и Касулидис

Вечер Прес - 18.02.2008

Оценка е дека крајниот исход од изборите ќе биде познат на 24 февруари, после вториот круг Вкупно 515.994 избирачи на 1.159 избирачки места на Кипар вчера гласаа за својот нов претседател. Социолошките истражувања покажаа дека на првиот круг еднакви шанси за победа имаат трите основни претенденти ...