TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ленс Армстронг шампионски се повлече

А1 - 24.07.2005

Големиот Ленс Армстронг го потврди статусот на планетарна легенда. Тој е меѓу неколкуте спортисти во светот зад кои стојат неверојатни достигнувања кои долго ќе бидат сон на нивните наследници. Армстронг и 7 пат стана шампион на велосипедската трка Тур де Франс.

Ленс Армстронг победи на претпоследната 20 етапа

А1 - 23.07.2005

Ленс Армстронг пак, одамна го имаше обезбедено своето место меѓу легендите на спортот. Само уште 144 киломери го делат американскиот велосипедист од крајот на блескавата кариера. Утре спектакулатно ќе ја заокружи со седми последовен триумф на најпрестижната светска трка- Тур д Франс.

Серано првпат се израдува на победа

Дневник - 23.07.2005

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - ТУР Д ФРАНС Шпанецот Маркос Серано победи на завчерашната 18. етапа на велосипедската трка околу Франција, Тур д Франс, што за неговиот тим Либерти Сегурос е прв етапен триумф годинава. Тој нападна на последното ридско искачување и мина прв низ целта на 189-километарската етапа од ...

Шпанецот Серано најдобар во 18. етапа, Армстронг на чекор до седмата титула

Утрински - 23.07.2005

Три дена до крајот на најпрестижната велосипедска трка во светот, Тур де Франс Членот на Либерти Сегурос, Шпанецот Маркос Серано е победник на 18. етапа од велосипедската трка Тур де Франс што се возеше од Алби до Менде во должина од 189 километри. Низ целта тој мина со време од 4:37,36 часа.

Гуерини победник на 19-та етапа на Тур д Франс

А1 - 22.07.2005

Италијанецот Џузепе Гуерини беше најбрз на денешната 19-та етапа на велосипедската трка окулу Франција долга 153 ипол километри од Исор до „Ле пу ен Вела“. 3 часа 33 минути и 4 секунди му беа потребни на Гуерини да ја мине оваа дистанца, 10 секунди повеќе на второпласираниот францизинит Касар и ...

Ленс Армстронг направи чекор кон 7-мата титула

А1 - 21.07.2005

Ленс Армстронг направи уште еден чекор кон 7 последовна титула на велоспиедстата трка Тур д Франс. На 3 етапи пред крајот го задржа сигурното водство во генралниот поредок, откако денеска на 18 делница стаса во групата која заостана 12 минути зад победникот Маркос Серано.

Переиро ги утеши Шпанците

Дневник - 21.07.2005

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - ТУР ДЕ ФРАН Шпанскиот велосипедист Оскар Переиро победи на 16. етапа на Тур де Франс, што во должина од 180,5 км се возеше од Муренкс до По. Жолтата маичка и понатаму сигурно "лежи на плеќите" на Ланс Армстронг.

Прва победа на Шпанецот Переиро

Утрински - 21.07.2005

Во 16. етапа на Тур де Франс 2005 Шпанецот Оскар Переиро, член на тимот на Фонак, ја оствари првата етапна победа на Тур де Франс 2005. Тој триумфираше на 16. етапа што се возеше од Морен до По во должина од 180,5 километри минувајќи низ целта со време од 4:38,40 часа.

Басо му симнува капа на Армстронг

Дневник - 20.07.2005

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - ТУР ДЕ ФРАНС Италијанскиот велосипедист Иван Басо беше само 2:46 минути зад водечкиот во вкупниот пласман Ланс Армстронг, во трката Тур де Франс, пред стартот на вчерашната 16. етапа. На неколку дена пред крајот на трката Басо признава дека таа е завршена.

Оскар Переиро ја освои последната етапа на Пиринеите

А1 - 19.07.2005

Шпанецот Оскар Переиро ја освои последната етапа на Пиринеите на велосипедската трка окулу Франција. Армстронг не беше во врвот, но ја задржа жолтата маичка со идентична предност пред најблискиот ривал Басо. 4 часа 38 минути и 40 секунди беше победничкото време на Переиро на дистанцата, долга ...

Хинкапи од шефот доби дозвола да победи

Дневник - 19.07.2005

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - ТУР ДЕ ФРАНС Џорџ Хинкапи, американскиот велосипедист во тимот Дискавери, го освои првото место на 15. етапа од Тур де Франс, а неговиот водач на тимот и сонародник, Ланс Армстронг, го зацврсти водството во вкупниот пласман.

Денот за одмор на велосипедската Тур де Франс

А1 - 18.07.2005

Денот за одмор на велосипедската Тур де Франс минува под силните впечтоци на вчерашниот сензационалент триумф на американецот Џорџ Хинкепи на најтешката етапа на трката која се возеше високо на Пиринеите. За Хинкепи ова е прва етапна победа на Тур де Фрнс, а тој е првиот тимски колека на ...

Со жега нема шега

Дневник - 18.07.2005

ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - ТУР ДЕ ФРАНС Армстронг втор во етапата, но го зацврсти водството, откако процени дека жештината ќе влијае на темпото, а во 14. етапа, во Пиринеите, победи Австриецот Тошинг Ланс Армстронг го зацврсти своето водство во вкупниот пласман во велосипедистичката трка Тур де франс, со ...

Прва етапна победа на Австриецот Тотшниг во кариерата

Утрински - 18.07.2005

На 14. етапа на велосипедската трка Тур де Франс Во водство во генералниот пласман и натаму останува Американецот Ленс Армстронг Австриецот Георг Тотшниг мина прв низ целта во 14. етапа од најпрестижната велосипедска трка во светот, Тур де Франс.