TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кометал ЃП го пролонгира пласманот во четвртфиналето од ЛШ

А1 - 15.02.2004

Ракометарките на нашиот шампион Кометал Ѓорче Петров и покрај победата над Хипо во Скопје го пролонгираа пласманот во четвртфиналето од Лигата на шампионките. 25:23 е идентичен триумф како и оној на австријките во Виена па во последниот натпревар со фаворитот во групата Шлагелсе потребен е еден бод ...

Костовски: Прокоп ја заслужува нашата почит

Вест - 14.02.2004

КОМЕТАЛ ЃП И ХИПО УТРЕ ГО ИГРААТ РЕШАВАЧКИОТ МЕЧ ЗА ОПСТАНОК ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Кометал Ѓорче Петров и Хипо утре во СРЦ "Кале" го играат решавачкиот меч за опстанок во Лигата на шампионите сезонава. И покрај тоа што идниот викенд се натпреварите од последното коло, уште утре најверојатно ...

Портној: Исходот во рацете на голманите

Утрински - 14.02.2004

Кометал Ѓорче Петров в недела (19.30 ч) го игра решавачкиот меч во групата Ц од Лигата на шампионите САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Кометал Ѓорче Петров оптимистички гордо стои пред неделната решавачка пресметка во рамки на петтото коло од групата Ц во Лигата на шампионите и предизвикот наречен Хипо ...

Прокоп пострашен од Хипо

Дневник - 14.02.2004

РАКОМЕТ - лига на шампиони Утревечер (19.30) на Кометал ЃП во решавачкиот дуел против Хипо неопходна му е победа од три гола разлика Македонскиот женски ракометен првак Кометал Ѓорче Петров утре во СРЦ "Кале" (19.30 часот) ќе брка победа од три гола разлика во дуелот со Хипо од Австрија во 5.

Ракометарките на Кометал ЃП пред моментот на вистината

А1 - 13.02.2004

Кометал Ѓорче Петров пред моментот на вистината. Победа од најмалку три гола разлика над вечниот конкурент Хипо ќе го одведе македонскиот ракометен првак во четвртфиналето од Лигата на шампионките. Пред пресудната средба во салата Кале, ракометарките собираат енергија, ја преживуваат напнатоста, ги ...

Кометал ЃП в недела под супервизија

Дневник - 13.02.2004

РАКОМЕТ - ЗА МЕЧОТ СО ХИПО Холанѓанецот Тајк ќе ги прегледа и дополнително пријавените сали за кандидатурата за ЕП во 2006 и 2008 Јан Тајк, претставникот на Европската ракометна федерација (ЕХФ), ќе биде супервизор на неделниот меч од Лигата на шампионите меѓу Кометал ЃП и Хипо.

Ферзалиева во комбинација и за Хипо

Утрински - 12.02.2004

Кометал ЃП во пресрет на неделниот дуел Лариса Ферзалиева, за која не се остварија најавите дека по едноиполгодишната пауза по породувањето ќе се врати на паркетот против ДИН-Класик во Ниш, останува во комбинација и за неделниот директен дуел за четвртфиналето во Лигата на шампионите против Хипо ...

Кнежевиќ на листата на желби

Дневник - 12.02.2004

РАКОМЕТ - КОМЕТАЛ ЃП Од денеска се продаваат и билетите за Хипо по цена од 200 денари Србинката Лилјана Кнежевиќ е едно од имињата за кои Кометал ЃП размислува во случај скопјани да се пласираат во четврт-финалето на ЛШ. Управата на скопјанки веќе контактирала со репрезентативката на СЦГ и со ...

Победа од три гола за четврт-финале

Дневник - 11.02.2004

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ (ЖЕНИ) Можност Кометал ЃП да му се реваншира на Хипо за претходните порази во ЛШ На ракометарките на Кометал ЃП за пласман во четврт-финалето на Лигата на шампионите им е потребна победа од три гола во неделниот дуел против Хипо.

Министерот Костов вети засилена безбедност

Вест - 11.02.2004

РАКОМЕТ - ЗА ПРЕТСТОЈНИОТ РЕШАВАЧКИ МЕЧ ОД ЛШ СО ХИПО По поразот на домашен терен од Шлагелсе (27:29), претстојното гостување на Хипо во Скопје е последната шанса за неговиот опстанок во Лигата на шампионите сезонава. Со евентуалниот триумф на ѓорчепетровки од над два гола би се анулирала победата ...

Слагелсе му направи услуга на Кометал ЃП

Утрински - 11.02.2004

Данскиот првак го совлада Хипо во Виена со 29:27 Слагелсе славеше на гостувањето во Виена над Хипо Нидерестерајх со 29:27 (12:10) во рамките на четвртото коло од Ц-групата во Лигата на шампионите во ракомет за жени и си го обезбеди пласманот во четвртфиналето, истовремено правејќи му услуга и на ...

Ми се враќа самодовербата

Дневник - 11.02.2004

ЈулиJа Партенко Откровението Јулија Партенко (20) на дуелот со ДИН во Ниш ја одигра најдобрата партија откако е дојдена во Кометал Ѓорче Петров, искористувајќи ја големата слобода во нападот. Додека сите очи на одбраната на ДИН беа свртени во искусните ракометарки Олена Цигица и Олга Бујанова, ...

ДИН - Кометал ЃП 29-31 (14-15)

Дневник - 10.02.2004

Спортска сала Чаир во Ниш. Гледачи околу 3.000. Судии: Фегир и Стегура, двајцата од Украина. Делегат: Костов од Бугарија. ДИН: Јовановиќ (одбрани 6 топки), Савковиќ (одбрани 8 топки), Костиќ, Боиќ, Чампа 1, Мичиќ, Младеновиќ 6, Ѓокиќ 3, Кнежевиќ 10 (5/6), Андрушенко 2, Бојаџиева 2, Калиниченко 2, ...

Два бода од Нишка бања, топла вода

Дневник - 10.02.2004

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНКИ Во следното коло, во Скопје меѓу себе Кометал ЃП и Хипо ќе решат кој ќе има најголеми шанси да игра во втората фаза од ЛШ Пласманот во четврт-финалето на Лигата на шампионите (ЛШ) за ракометарките на Кометал ЃП е реалност по победата на гости во Ниш против ДИН од 31-29 ...

Пробиен патот кон четвртфиналето

Утрински - 10.02.2004

Кометал Ѓорче Петров ја оствари потребната победа (31:29) на гостувањето во Ниш во Лигата на шампионите Од нашиот известувач Роберт Димитриевски НИШ - Македонскиот женски ракометен првак Кометал Ѓорче Петров славеше на гостувањето во Ниш над ДИН-Класик со 31:29 (15:14) во четвртото коло од ...

Ѓорчепетровки во колосекот за четвртфиналето

Вест - 10.02.2004

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ Кометал Ѓорче Петров го фати вистинскиот колосек за четвртфиналето од Лигата на шампионите. И покрај тоа што синоќешниот термин за мечот Хипо-Шлагелсе во јавноста будеше сомнежи во чистите намери на овие две е Специјално од Ниш, Горан Конев ДИН - КОМЕТАЛ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ...

Ракометарките на Кометал Ѓ П ја зграпчија посакуваната победа во Ниш

А1 - 09.02.2004

Половичен успех на македонските спортисти во настапите кои го привлекоа вниманието во изминатиот викенд. Во Лигата на шампионките ракометарките на Кометал Ѓорче Петров ја зграпчија толку посакуваната победа во Ниш. По победата над Дин, нашата ракометна гордост невообичаено и понеделнички ја ...