TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Седница на палестинскиот законодавен совет

А1 - 05.10.2002

Палестинскиот законодавен совет утре треба да одржи седница во Рамалах, на која ќе биде разгледана одлуката на сад за признавање на ерусалим за главен израелски град. Пратениците треба да го разгледаат и барањето на палестинскиот лидер Јасер Арафат за дополнително двенеделно одложување на рокот за ...

Израелската армија вежбала како да го протера Арафат, тврди весникот "Маарив"

Вест - 04.10.2002

ЕРУСАЛИМ, 4 октомври - Израелската армија организирала вежба за протерување на палестинскиот лидер Јасер Арафат, објави вчера израелскиот весник "Маарив", при што наведува дека веќе било одредено местото каде би бил протеран палестинскиот лидер.

Арафат не го признава Ерусалим за главен град на Израел

А1 - 03.10.2002

„Новиот американски закон според кој Ерусалим се признава за главен град на Израел е катастрофален“, изјави палестинскиот лидер Јасер Арафат. Арафат рече дека ваквата одлука е катастрофална и смета дека муслиманите и христијаните не би смееле да дозволат таа да мине незапазено.

Израел контактира со можниот наследник на Арафат

Утрински - 03.10.2002

Тајни разговори на шефот на Мосад ЕРУСАЛИМ - Шефот на израелската шпионска служба, Ефраим Халеви, во Катар одржал тајни разговори со висок палестински преставник кој се смета за можен наследник на претседателот Јасер Арафат, соопшти вчера израелски весник.

Израелската војска ги зазеде позициите пред штабот на Арафат

А1 - 01.10.2002

Израелската војска во текот на изминатата ноќ повторно ги зазеде позициите пред остатоците на главниот штаб на палестинскиот лидер Јасер Арафат во Рамалах, 48 часа откако под американски притисок ја прекина блокадата. Израелските сили запоседнаа две куќи спроти разрушениот комплекс и вперија оружје ...

Путин го поздрави укинувањето на опсадата

Утрински - 01.10.2002

Израелскиот премиер Шарон престојува во Москва МОСКВА - Рускиот претседател Владимир Путин застана зад израелскиот премиер Ариел Шарон во однос на неговата одлука за укинување на опсадата на седиштето на Јасер Арафат. Поздравот од страна на Путин е добредојден гест за Шарон, кој се соочува со ...

Израел бара поука од лекцијата од Џорџ Буш

Утрински - 01.10.2002

По прекинувањет?на опсадата на штабот на Арафат во Рамала?/span> Израел бара поук?од лекцијат?од Џорџ Бу?/SPAN> Арафат со победнички знак излегува од неговиот штаб од ко?израелскит?напади остана?само урнатини ЕРУСАЛИМ - Израел вчер?започн?да закрепнува од политичкио?удар ко?го претрп?со ...

Израелците го деблокираа Арафат, тој вели потегот на Израел е "козметички"

Вест - 30.09.2002

ТЕЛ АВИВ, 30 септември - Израелската Влада вчера донесе одлука за укинување на десетдневната блокада на штабот на палестинскиот лидер Јасер Арафат во Рамалах на Западниот брег, само ден откако американскиот претседател Џорџ Буш упати писмено барање за нејзино укинување.

Израел ја повлекува опсадата околу штабот на Арафат

Утрински - 30.09.2002

Под притисок на Вашингтон РАМАЛАХ - Израел започна да ги повлекува тенковите од седиштето на Јасер Арафат откако соопшти дека ќе ја укине десетдневната опсада на комплексот на палестинскиот лидер, соочен со интензивен притисок од Вашингтон.

Израелските тенкови ја одврзуваат јамката од штабот на Арафат

Дневник - 30.09.2002

ПО ПРИТИСОК ОД САД Буш особено инсистирал Израелците да се повлечат затоа што нивната акција негативно влијае врз поддршката на плановите на Вашингтон за воена интервенција против Ирак Израел вчера почна да ги повлекува тенковите и другите воени единици од разурнатата резиденција на палестинскиот ...