TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Скопје наликува на градилиште

+инфо - 20.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот Коце Трајановски ниту престанале, ниту пак имаат намера да престанат да ги реализираат проектите кои се од интерес на граѓаните, проекти кои се ветени во нашата изборна ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ манипулира, кредитите се веќе одобрени

Нова ТВ - 20.10.2013

СДСМ треба да престане да ја замајува јавноста и да шири дезинформации, реагира ВМРО-ДПМНЕ, по протестот на најголемата опзициона партија за носењето на буџетот на Град Скопје, за кој се најавуваат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Скопје наликува на градилиште

А1 On - 20.10.2013

Градоначалникот Коце Трајановски ниту престанал, ниту пак има намера да престане да ги реализираат проектите кои се од интерес на граѓаните, проекти кои се ветени од програмата на ВМРО-ДПМНЕ, ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги реализира проектите ветени за Град Скопје

Макфакс - 20.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот Коце Трајановски ниту престанале, ниту пак имаат намера да престанат да ги реализираат проектите кои се од интерес на граѓаните, проекти кои се ветени во нашата изборна ...

СДСМ не може да види што има на Пелистер, врати ВМРО ДПМНЕ

Тера - 20.10.2013

-СДСМ не може да го види она што на Пелистер денес го гледаат врвните светски асоцијации на Национални паркови „Европарк", „Динариди", а наскоро и УНЕСКО, во кои се челнува според високи стандарди за ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да поднесе кривична пријава ако има докази за кривично дело

24 Вести - 19.10.2013

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ ја повика СДСМ да поднесе кривична пријава ако има докази за кривично дело. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека опозицијата знае дека се е чисто во случајот со изградбата на стариот ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нека поднесат кривична пријава ако имаат докази

+инфо - 19.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ ја повика опозицијата да поденесат кривична пријава ако има докази за сторено кривично деко со „Скопје 2014“. Владеачката партија се јави со реакција на денешната пресконференција на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема кредибилитет да збори за криманалот во „Скопје 2014“

+инфо - 19.10.2013

ВМРО – ДПМНЕ е последната која има кредибилитет да зборува за тоа, дали има или нема криминал во проектот „Скопје 2014“. Tие немаат право да се ставаат над институциите на системот, се вели во ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не треба да троши време на празни ветувања

+инфо - 19.10.2013

СДСМ не треба да троши време на празни анализи и празни ветувања. Секогаш кога СДСМ нешто ветува, народот ја трпи штетата. Тие едно зборуваат кога се во опозиција, а сосема друго прават кога се на ...

ВМРО - ДПМНЕ: Ако СДСМ има докази нека поднесе кривична

Нова ТВ - 19.10.2013

Ако СДСМ има докази за кривично дело, ги повикиваме да поднесат кривична пријава. Но, нема да поднесат бидејќи и самите знаат дека се е чисто и законски а во недостаток на теми, мораат нешто да ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во владеењето на СДСМ парите завршуваа во бисери за министерките

Курир - 19.10.2013

Ако СДСМ има докази за кривично дело, ги повикуваме да поднесат кривична пријава. Но, нема да поднесат бидејќи и самите знаат дека се е чисто и законски а во недостаток на теми, мораат нешто да ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не треба да троши време на празни ветувања

А1 On - 19.10.2013

СДСМ не треба да троши време на празни анализи и празни ветувања. Секогаш кога СДСМ нешто ветува, народот ја трпи штетата. Тие едно зборуваат кога се во опозиција, а сосема друго прават кога се на ...

ВМРО- ДПМНЕ: Ако СДСМ имаат докази нека поднесат кривична, но знаат дека се' е чисто и законски

Нетпрес - 19.10.2013

Од владејачката ВМРО-ДПМНЕ ги повикуваат од од СДСМ ако имаат докази да поднесат кривична пријава. „Ако СДСМ има докази за кривично дело, ги повикиваме да поднесат кривична пријава.

ВМРО ДПМНЕ:СДСМ нема докази за кривично дело,се е чисто и законски

Нова ТВ - 19.10.2013

Доколку СДСМ има докази за кривично дело, ги повикиваме да поднесат кривична пријава, но, нема да поднесат бидејќи и самите знаат дека се е чисто и законски.

СДСМ: Што значи тоа да се потрошат милионски суми народни пари „без поголеми проблеми за договорниот орган“?

А1 On - 19.10.2013

ВМРО – ДПМНЕ е последната која има кредибилитет да зборува за тоа, дали има или нема криминал во проектот „Скопје 2014“. Дополнително, тие немаат право да се ставаат над институциите на системот.

ВМРО-ДПМНЕ:Зборовите на СДСМ остануваат само лажни ветувања

Република - 19.10.2013

СДСМ не треба да троши време на празни анализи и празни ветувања. Секогаш кога СДСМ нешто ветува, народот ја трпи штетата. Тие едно зборуваат кога се во опозиција, а сосема друго прават кога се на ...

Како проектот Скопје 2014 стана крволочна арена за тешки партиски пресметки?

Фактор - 19.10.2013

Контроверзниот проект „Скопје 2014“, иако во завршна фаза, сепак не престанува да ја бранува јавноста. Како што привршуваат градежните активности на проектот така се пожестоки стануваат и ...

Груевски: СДСМ ја девалвира работата на МВР и Јавното обвинителство

24 Вести - 18.10.2013

Со реакција и протест за еден човек – Шиповиќ , СДСМ се обидува да ја девалвира работата на МВР и на Јавното обвинителство, изјави премиерот Никола Груевски за акцијата „Претседавач“.

Интервју со Ѓорѓи Наумов, министер во првата македонска Влада: Првата Влада беше најдобра

Вест - 18.10.2013

Ѓорѓи Наумов беше прв министер за правосудство и управа во експертската Влада, министер без ресор во Владата на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Љубчо Георгиевски, и претседател на Републичката комисија за ...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ врши притисок врз судството за да го заштити Шиповиќ

Канал5 - 18.10.2013

На обвинувањата од СДСМ, ВМРО - ДПМНЕ со одговор. Оваа скандалозна иницијатива која ја покренува СДСМ е директно мешање на законодавната власт во работата на судската власт.

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Оливер Спасовски од СДСМ

Сител - 18.10.2013

Денешната прес конференција на Оливер Спасовски, според ВМРО-ДПМНЕ е типично подбивање со јавноста и бара извинување, како што наведуваат, за грубите лаги и манипулации.

ВМРО-ДПМНЕ бара извинување од СДСМ за грубите лаги и манипулациите

Телеграф - 18.10.2013

Владејачката партија оцени дека опозицијата има цел да ги бламира политичките неистомисленици Денешната прес-конференција на Оливер Спасовски, според ВМРО-ДПМНЕ е типично подбивање со јавноста и бара ...

ВМРО-ДПМНЕ: Оливер Спасовски се подбива со јавноста

А1 On - 18.10.2013

Денешната прес конференција на Оливер Спасовски, според ВМРО-ДПМНЕ е типично подбивање со јавноста и бара извинување, како што наведуваат, за грубите лаги и манипулации.

ВМРО – ДПМНЕ: СДСМ е подготвена да ги гази законите и Уставот во Република Македонија

А1 On - 18.10.2013

Политичката партија СДСМ не престанува со притисокот врз судството и судските органи. Тие и по цена на девалвирање на институциите и законските постапки, продолжуваат да се однесуваат неодговорно ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ врши притисок врз судството и судските органи

Курир - 18.10.2013

Политичката партија СДСМ не престанува со притисокот врз судството и судските органи. Тие и по цена на девалвирање на институциите и законските постапки, продолжуваат да се однесуваат неодговорно ...

ВМРО - ДПМНЕ: СДСМ не престанува со притисокот врз судството

Нова ТВ - 18.10.2013

Политичката партија СДСМ не престанува со притисокот врз судството и судските органи. Тие и по цена на девалвирање на институциите и законските постапки, продолжуваат да се однесуваат неодговорно ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ покажува елементарно непочитување на основните уставни начела

Телеграф - 18.10.2013

Владејачката партија смета дека СДСМ е подготвена да ги гази законите и Уставот во Република Македонија Политичката партија СДСМ не престанува со притисокот врз судството и судските органи.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не престанува со притисокот врз судството

Макфакс - 18.10.2013

Политичката партија СДСМ не престанува со притисокот врз судството и судските органи. Тие и по цена на девалвирање на институциите и законските постапки, продолжуваат да се однесуваат неодговорно ...

СДСМ: Секретар на ВМРО-ДПМНЕ вработен во СВР Куманово

А1 On - 18.10.2013

ОО на СДСМ од Куманово ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека продолжува со партиските вработувања. Според нив покрај актуелните вработувања во ЈП „Македонски шуми“, партиско вработување има и во СВР Куманово.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги дели граѓаните на свои функционери и на сите останати

+инфо - 18.10.2013

СДСМ не престанува со притисокот врз судството и судските органи. Тие и по цена на девалвирање на институциите и законските постапки, продолжуваат да се однесуваат неодговорно само за да го заштитат ...

Реакција од ВМРО - ДПМНЕ на изјавата на Ана Павловска Данева

Сител - 18.10.2013

Политичката партија СДСМ не престанува со притисокот врз судството и судските органи. Тие и по цена на девалвирање на институциите и законските постапки, продолжуваат да се однесуваат неодговорно ...

ВМРО ДПМНЕ: Иницијативата на СДСМ е директно мешање на законодавната на извршната власт

Нетпрес - 18.10.2013

Оваа скандалозна иницијатива која ја покренува СДСМ е директно мешање на законодавната власт во работата на судската власт, велат од ВМРО ДПМНЕ реагирајќи на изјавата на пратеничката на СДСМ, Ана ...

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски, денеска ви дале плукачка улога

+инфо - 18.10.2013

Оливер Спасовски нема храброст да поднесе писмена кривична пријава заради тоа што знае дека зборува невистини и оти ќе добие контра тужба, но има за цел да ги бламира политичките неистомисленици, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски нема храброст да поднесе писмена кривична пријава оти лаже

Макфакс - 18.10.2013

Пратеникот Оливер Спасовски нема храброст да поднесе писмена кривична пријава против министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска бидејќи зборува невистини.

ВМРО-ДПМНЕ: Ако СДСМ поднесе пријава за Канчевска, од нас ќе добие контратужба за лажно пријавување

Либертас - 18.10.2013

Денешната прес конференција на Оливер Спасовски е типично подбивање со јавноста и бара извинување за грубите лаги и манипулации, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. Реакцијата доаѓа по најавите на социјалдемократите ...

Чистка: Се менуваат директори на ВМРО ДПМНЕ низ цела Македонија

МК News - 18.10.2013

Нов бран на кадровски промени се најавува во ВМРО-ДПМНЕ. Ќе се менуваат директори на дваесетина претпријатија.Веќе се сменети повеќе високи службеници во администрацијата во Валандово, како и ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е подготвена да ги гази законите и Уставот за да заштитува лица осомничени за криминал

Либертас - 18.10.2013

Политичката партија СДСМ не престанува со притисокот врз судството и судските органи. Тие и по цена на девалвирање на институциите и законските постапки, продолжуваат да се однесуваат неодговорно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ако поднесете писмена кривична пријава, ќе добиете контра тужба и судот ќе ја докаже вистината

Бриф - 18.10.2013

Денешната прес конференција на Оливер Спасовски, според ВМРО-ДПМНЕ е типично подбивање со јавноста и бара извинување, како што наведуваат, за грубите лаги и манипулации.

ВМРО-ДПМНЕ: Мартин Петковски не e веќе секретар на огранокот

Kumanovo News - 18.10.2013

Од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, тврдат дека Мартин Петковски повеќе не ја извршува функцијата секретар во општинскиот комитет, а вработувањето го добил согласно законот, откако СДСМ обвини за ...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ не престанува со притисокот врз судството и судските органи

Бриф - 18.10.2013

Политичката партија СДСМ не престанува со притисокот врз судството и судските органи. Тие и по цена на девалвирање на институциите и законските постапки, продолжуваат да се однесуваат неодговорно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Жално е што СДСМ ги дели граѓаните на свои високи функционери и сите останати

Република - 18.10.2013

- Политичката партија СДСМ не престанува со притисокот врз судството и судските органи. Тие и по цена на девалвирање на институциите и законските постапки, продолжуваат да се однесуваат неодговорно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Улогата на Спасовски е ниска

Н.Македонија - 18.10.2013

Денешната прес конференција на Оливер Спасовски, според ВМРО-ДПМНЕ е типично подбивање со јавноста и бара извинување, како што наведуваат, за грубите лаги и манипулации, пренесува МИА - Прво, ...

„Нов бран“ промени во ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 18.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ прави нови кадровски промени на раководните функции Од партијата велат дека во ВМРО-ДПМНЕ први почнале да спроведуваат „нов бран“ и сметаат дека со тоа партијата покажува дека има храброст ...

Нов бран во ВМРО ДПМНЕ - сменети 20 директори

Канал5 - 17.10.2013

Нов бран во ВМРО ДПМНЕ. Од владеачката партија соопштија дека сменети се директори на дваесетина претпријатија и наскоро ќе бидат именувани нови. Како што соопшти Никола Тодоров члне на ИК на ВМРО ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе менува директори во јавни претпријатија

Утрински - 17.10.2013

Дваесетина директори и раководители на јавни претпријатија и на подрачни одделенија низ државата ќе бидат сменети со „новиот бран“ од кадровски промени што го најави вчера ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски: Поради еден човек, СДСМ се обиде да ја девалвира работата на МВР, ЈО и судовите

Курир - 17.10.2013

За еден ист случај во кој мерка притвор им е одредена на дваесетина лица, СДСМ си одбраа еден човек и се обидоа да ја девалвираат работата на Министерството за внатрешни работи, Јавното обвинителство ...

СДСМ: Катастрофална кадровска политика на ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 17.10.2013

Таканаречениот нов бран е признание од ВМРО-ДПМНЕ за катастрофалната кадровска политика, која во континуитет ја применуваат, се вели во реакцијата од СДСМ.

Продолжува новиот бран на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 17.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција најави продолжување на кадровското освежување во институциите. - Во изминатиот период ВМРО-ДПМНЕ имаше можност да ја согледа успешноста на работата на ...

Нов бран во ВМРО-ДПМНЕ – кадровски промени во неколку институции

Економски - 17.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција најави продолжување на кадровското освежување во институциите. - Во изминатиот период ВМРО-ДПМНЕ имаше можност да ја согледа успешноста на работата на ...

ВМРО-ДПМНЕ смени функционери во Валандово, Струмица, Неготино, Скопје...

МКД - 17.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ продолжи со замена на своите функционери онаму каде што партијата оценила дека постои простор за поголем успех и поголем ангажман. Со последните одлуки на ВМРО-ДПМНЕ оцени дека треба да ги ...

СДСМ: Заради бизнис интереси на поединци коалицијата во Струга ја раскина ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 17.10.2013

Од СДСМ Струга велат дека со поддршката од страна на советниците на ВМРО- ДПМНЕ претседавач на советот на Општина Струга да биде од редовите на ДПА биле нарушени принципите врз кои функционираше ...

Груевски: Поради еден човек, СДСМ се обиде да ја девалвира работата на МВР, ЈО и судовите

Нетпрес - 17.10.2013

„За еден ист случај во кој мерка притвор им е одредена на дваесетина лица, СДСМ си одбраа еден човек и се обидоа да ја девалвираат работата на Министерството за внатрешни работи, Јавното ...

ВМРО-ДПМНЕ најави нов бран кадровски освежувања

Курир - 17.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ е првата партија во Македонија која започна со континуиран политички процес на кадровско освежување наречен Нов Бран. Дотолку позначајно е што ваквиот процес на реформи и постојана ...

СДСМ Струга - Коалицијата ја раскина ВМРО-ДПМНЕ и само ВМРО-ДПМНЕ

Inpress - 17.10.2013

Струга, 17. октомври 2013 (ИНПРЕС) Со поддршката од страна на советниците на ВМРО-ДПМНЕ претседавач на советот на Општина Струга да биде од редовите на ДПА беа нарушени принципите врз кои ...

Нов бран во ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 17.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ е првата партија во Македонија која започна со континуиран политички процес на кадровско освежување наречен Нов Бран. Дотолку позначајно е што ваквиот процес на реформи и постојана ...

ВМРО-ДПМНЕ најави нов, ама локален „Нов Бран“

+инфо - 17.10.2013

Министерот за здравство Никола Тодоров, воедно и член на раководството на ВМРО-ДПМНЕ најави „Нов Бран“, со кој ќе биле разрешени досегашните функционери кои не можеле да одговорат на темпото на ...

ВМРО - ДПМНЕ: Нови раководители во јавните претпријатија

Нова ТВ - 17.10.2013

ВМРО - ДПМНЕ: Нови раководители во јавните претпријатија ВМРО-ДПМНЕ денеска објави нови кадровски промени и тоа на следните раководни позиции: директор на Водостопанство Берово, раководител на ...

ВМРО ДПМНЕ ќе освежува 19 функционерски позиции

Нетпрес - 17.10.2013

Владејачката партија ВМРО ДПМНЕ ќе им се заблагодари за досегашната работа на 19 директори и раководители на сектори во јавни и државни институции и на нивно место ќе постави нов кадар.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ води катастрофална кадровска политика

А1 On - 17.10.2013

Таканаречениот нов бран е признание од ВМРО-ДПМНЕ за катастрофалната кадровска политика, која во континуитет ја применуваат. Очајните резултати на локално и национално ниво на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу ...

Продолжува новиот бран на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 17.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција најави продолжување на кадровското освежување во институциите. - Во изминатиот период ВМРО-ДПМНЕ имаше можност да ја согледа успешноста на работата на ...

СДСМ: „Новиот Бран“ е признание за катастрофалната политика на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 17.10.2013

Таканаречениот „Нов Бран“ е признание од ВМРО-ДПМНЕ за катастрофалната кадровска политика, која во континуитет ја применуваат, се вели во писмената реакција на СДСМ, насочена по денешната најава од ...

СДСМ: Новиот бран признание за катастрофалната кадровска политика

Нетпрес - 17.10.2013

Таканаречениот нов бран е признание од ВМРО-ДПМНЕ за катастрофалната кадровска политика, која во континуитет ја применуваат, велат од СДСМ реагирајќи на најавите на владејачката партија дека бара ...

„Новиот бран“ на ВМРО- ДПМНЕ и во Струмица

Струмица Денес - 17.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ минатата година започна со континуиран политички процес на кадровско освежување наречен„ Нов Бран“. Изминатиот период партијата ја согледуваше успешноста на работата на функионерите кои ...

ВМРО-ДПМНЕ смени 20-ина директори

Телеграф - 17.10.2013

Со смените се опфатени локални функционери кои не можеле да го издржат темпото или не биле доволно посветени на работата ВМРО – ДПМНЕ смени 20-ина директори и раководители на подрачни одделенија кои ...

ВМРО-ДПМНЕ менува 20-тина директори

Макфакс - 17.10.2013

Со цел поефикасна работа на одредени претпријатија, владејачката партија, ВМРО-ДПМНЕ, продолжи со процесот на кадровско освежување наречен `Нов Бран`, па така, овојпат менува околу 20 директори.

Новиот бран ќе однесе нови деветнаесет функционери

Капитал - 17.10.2013

Продолжува Новиот бран на ВМРО-ДПМНЕ со замена на дваесет функционери, објави членот на Извршниот комитет на партијата, Никола Тодоров. Кадровски промени ќе следат на раководните позиции - директор ...

Продолжува новиот бран промени на ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 17.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција најави продолжување на кадровското освежување во институциите. Во изминатиот период ВМРО-ДПМНЕ ја согледало успешноста на работата на функционерите кои беа ...

ВМРО – ДПМНЕ најави продолжение на новиот бран

Сител - 17.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ ќе освежува уште 19 институции со нови директори и раководители. Од владејачката партија најавија дека продолжуваат со процесот на кадровско освежување.

ВМРО-ДПМНЕ: Кумановската администрација е целосно партизирана

Курир - 17.10.2013

СДСМ се однесува со Општина Куманово како со своја партиска организација, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Покрај советниците од СДСМ, денешната седница на Советот ја напуштија и вработените во општинската ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и понатаму продолжува да го игнорира мислењето на граѓаните

Нетпрес - 17.10.2013

„Кадровската политика на СДСМ многу пати досега се покажа како погрешна. Токму поради таквата политика на СДСМ, 20 години во врвот на партијата се присутни истите луѓе, истите лица, истите ...

ВМРО-ДПМНЕ најавува нов бран кадровски освежувања

Република - 17.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ ги замени своите функционери во оние сегменти во кои се покажало дека постои простор за поголем успех и поголем ангажман. Со последните одлуки на ВМРО-ДПМНЕ нови освежувања и кадровски ...

СДСМ: Со новиот бран ВМРО-ДПМНЕ ја признава лошата кадровска политика

Република - 17.10.2013

Таканаречениот нов бран е признание од ВМРО-ДПМНЕ за катастрофалната кадровска политика, која во континуитет ја применуваат – реагираше СДСМ на најавата на владејачката ВМРО-ДПМНЕ за нов бран ...

Нов бран во ВМРО ДПМНЕ, се менуваат директори низ цела Македонија

Фактор - 17.10.2013

Нов бран на кадровски промени се најавува во ВМРО-ДПМНЕ. Ќе се менуваат директори на дваесетина претпријатија.Веќе се сменети повеќе високи службеници во администрацијата во Валандово, како и ...

СДСМ: Новиот бран е признание од ВМРО-ДПМНЕ за катастрофалната кадровска политика

Бриф - 17.10.2013

Таканаречениот нов бран е признание од ВМРО-ДПМНЕ за катастрофалната кадровска политика, која во континуитет ја применуваат, велат од СДСМ по денешната прес конференција на владејачката партија на ...

Груевски: Во притвор е и вториот човек на УЈП, но во СДСМ не им е грижа

Република - 17.10.2013

-За еден ист случај во кој мерка притвор им е одредена на дваесетина лица, СДСМ си одбраа еден човек и се обидоа да ја девалвираат работата на МВР, Јавното обвинителство и судовите.

ВМРО-ДПМНЕ менува дваесетина директори

Вечер Прес - 17.10.2013

Продолжува новиот бран - смена на раководители во повеќе јавни претпријатија Владејачката партија во изманитиов период ја "скенираше" работата на функционерите кои беа именувани и врз основа на тоа ...

Нов бран во ВМРО ДПМНЕ – сменети 20 директори заради слаби резултати

Локално - 17.10.2013

Нов бран во ВМРО ДПМНЕ. Од владеачката партија соопштија дека сменети се директори на дваесетина претпријатија и наскоро ќе бидат именувани нови., заради тоа што не можат да го фата темпото и не ...

ВМРО-ДПМНЕ смени 20 директори

Фактор - 17.10.2013

Нов бран ја зафати владеачката ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму денеска информираа дека се сменети директори на дваесетина претпријатија и оти наскоро ќе бидат именувани нови.

Продолжува новиот бран на ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 17.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција најави продолжување на кадровското освежување во институциите. - Во изминатиот период ВМРО-ДПМНЕ имаше можност да ја согледа успешноста на работата на ...

Сите што не се членови на фамилијата носат „жолта лента“

Н.Македонија - 17.10.2013

Реакцијата на СДСМ е за Шиповиќ, за членовите на неговото семејство, но и за сите што се притворени. Ние реагиравме и за акцијата „Шпион“. Таму нема наши членови, туку напротив, има членови на ...

Петкоски - Коалицијата „Заедно за Струга“ беше направена по барање на мнозинството граѓани на Струга

Inpress - 16.10.2013

Струга, 16. октомври 2013 (ИНПРЕС) Стружани никогаш не биле националисти и од секогаш живееле со меѓусебна почит и со македонските Албанци, и со Турците, и со Ромите и со Србите и со муслиманите, ...

Заев на партиски состанок доаѓа со бодигарди

Курир - 16.10.2013

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во неделата на седницата на највисоките партиски органи на СДСМ кои расправаа во проширен состав во самите простории на СДСМ пристигнал со обезбедување, велат извори ...

Тимот на ВМРО-ДПМНЕ ги посети охридските села и презентира проектите кои ќе се реализираат

OhridNews - 16.10.2013

Тимот на ВМРО – ДПМНЕ, составен од претставници на централно и локално ниво во текот на вчерашниот ден извршија повеќе посети и средби со граѓани на повеќе населени места во охридскиот регион.

Заев на партиски состанок доаѓа со бодигарди

Денешен - 16.10.2013

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во неделата на седницата на највисоките партиски органи на СДСМ кои расправаа во проширен состав во самите простории на СДСМ пристигнал со обезбедување, велат извори ...

Петто востание на СДСМ против правната држава

Дневник - 15.10.2013

Партиските телефони во СДСМ од вчера се вжештени, партиските членови се анимираат да го пречекаат на скопскиот аеродром нивниот сопартиец Мирослав Шиповиќ за кого постои налог за притвор.

ВМРО-ДПМНЕ: Собирот е политички притисок врз судот

Утрински - 15.10.2013

Собирот на СДСМ кој го организираа пред Основниот суд е класичен пример за вршење политички притисок врз независната судската власт. Зоран Заев се дрзна дури и да дели насоки како судот треба да ...

ВМРО-ДПМНЕ: протестот на опозицијата беше класичен притисок врз судот

Телма - 15.10.2013

Собирот на СДСМ кој денеска го организираа пред Основниот суд е класичен пример за вршење политички притисок врз независната судската власт. Зоран Заев се дрзна дури и да дели насоки како судот треба ...

Тим од ВМРО-ДПМНЕ во посета на неколку охридски села

OhridNews - 15.10.2013

Денес, 15- ти октомври, високи претставници од општинската ВМРО- ДПМНЕ, од локалната самоуправа и пратеници ,ќе остварат средба со жителите од неколку охридски села.

ВМРО ДПМНЕ: Протестот на СДСМ е пример за вршење притисок врз судската власт

Нетпрес - 15.10.2013

Собирот на СДСМ кој денес го организираа пред основниот суд е класичен пример за вршење на политички притисок врз независната судската власт, велат од ВМРО ДПМНЕ реагирајќи на денешниот протест ...

ВМРО-ДПМНЕ: Собирот на СДСМ пред Основниот суд 1 – класичен политички притисок врз судскатата власт

А1 On - 15.10.2013

Собирот на СДСМ кој денеска го организираа пред Основниот суд е класичен пример за вршење политички притисок врз независната судската власт. Зоран Заев се дрзна дури и да дели насоки како судот треба ...

За ВМРО-ДПМНЕ протестот на опозицијата бил притисок врз судската власт

+инфо - 15.10.2013

Со обвинувања дека денешниот протест на опозицијата е политички притисок врз судската власт и со обвинувања дека СДСМ и Андреј Жерновски користат уцени и лаги за да го заштитат Мирослав Шиповиќ, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ врши класичен притисок врз судот

Макфакс - 15.10.2013

Никој во Македонија, ниту СДСМ, ниту ВМРО-ДПМНЕ, не смее да се меша во работите на судската власт, а уште помалку да одлучува и да дели насоки какви постапки ќе превземаат легитимните судски органи.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да престане со политичкиот притисок врз судската власт

МКД - 15.10.2013

Денешниот протест на СДСМ пред Основниот суд е класичен пример за вршење на политички притисок врз независната судска власт. Зоран Заев се дрзна дури и да дели насоки како судот треба да работи.

ВМРО - ДПМНЕ: СДСМ врши притисок врз судството

Нова ТВ - 15.10.2013

Собирот на СДСМ кој денес го организираа пред основниот суд е класичен пример за вршење на политички притисок врз независната судската власт, се вели во реакцијата на ВМРО - ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Поради ваква деструктивна политика, СДСМ губи 7 изборни циклуси

Курир - 15.10.2013

Собирот на СДСМ кој денес го организираа пред основниот суд е класичен пример за вршење на политички притисок врз независната судската власт, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ врши политички притисок врз судската власт

Телеграф - 15.10.2013

Владејачката партија порача СДСМ и Жерновски да престанат да користат, како што стои, уцени и лаги, со цел да го заштитат Мирослав Шиповиќ Собирот на СДСМ што денеска го организираа пред Основниот ...

„Дневник“: Петто востание нa СДСМ против правната држава

Курир - 15.10.2013

Партиските телефони во СДСМ од вчера се вжештени, партиските членови се анимираат да го пречекаат на скопскиот аеродром нивниот сопартиец Мирослав Шиповиќ за кого постои налог за притвор.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ врши притисок врз судот

Р.С.Европа - 15.10.2013

Собирот на СДСМ кој денеска го организираа пред Основниот суд е класичен пример за вршење политички притисок врз независната судската власт. Зоран Заев се дрзна дури и да дели насоки како судот треба ...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на изјавите на Заев и Жерновски

Сител - 15.10.2013

Собирот на СДСМ кој денеска го организираа пред Основниот суд е класичен пример за вршење политички притисок врз независната судската власт. Зоран Заев се дрзна дури и да дели насоки како судот треба ...

„Дневник“: Петто востание нa СДСМ против правната држава

Нетпрес - 15.10.2013

СДСМ повеќе нема да учествува во работната група во Собранието за 24 декември, а нејзините градоначалници го замрзнуваат своето учество во ЗЕЛС, објави лично лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

СДСМ повторно ќе го руши угледот на државата

Курир - 15.10.2013

Апсењето на вториот човек во УЈП ја урна тезата на опозицијата дека акцијата "Претседавач" има политичка мотивација. Додека судот го чека Шиповиќ да се врати од САД, во истражниот затвор во Шутка, ...

СДСМ протестираше, ВМРO-ДПМНЕ бара да престане политичкиот притисок врз судот

Република - 15.10.2013

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска пред Основниот суд образложи зошто се собрале пред судската институција: Побаравме да не прими Претседателот на Основниот суд Скопје I за да ја потврдиме нашата ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да не врши притисок врз независното судство, Жерновски да не изиграва жртва

Либертас - 15.10.2013

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ – реакција на изјавите на Зоран Заев и Андреј Жерновски: Собирот на СДСМ кој денес го организираа пред основниот суд е класичен пример за вршење на политички притисок врз ...

Апсењето на Шиповиќ потврди дека „Претседавач“ нема политичка мотивација

Денешен - 15.10.2013

Апсењето на вториот човек во УЈП ја урна тезата на опозицијата дека акцијата “Претседавач” има политичка мотивација. Додека судот го чека Шиповиќ да се врати од САД, во истражниот затвор во Шутка, ...

„Дневник“: СДСМ со петто востание против правната држава

Денешен - 15.10.2013

Од вчера се вжештени партиските телефони во СДСМ, партиските членови се анимираат да го пречекаат на скопскиот аеродром нивниот сопартиец Мирослав Шиповиќ за кого постои налог за притвор.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев се дрзна да дели насоки како да работи судот

Н.Македонија - 15.10.2013

Собирот на СДСМ кој денеска го организираа пред Основниот суд е класичен пример за вршење политички притисок врз независната судската власт. Зоран Заев се дрзна дури и да дели насоки како судот треба ...

Димовски: низ барањето на СДСМ до судот се гледа „школата на Црвенковски“

Телма - 14.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ ниту досега, ниту во иднина има намера да се меша во работата на Јавното обвинителството и судовите во Република Македонија, како што воопшто не се мешаше кога овие институции притвораа и ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ нема намера да се меша во работата на судовите

Канал5 - 14.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ ниту досега, ниту во иднина има намера да се меша во работата на Јавното обвинителството и судовите во Република Македонија, како што воопшто не се мешаше кога овие институции притвораа и ...

Заев побара Шиповиќ да се брани од слобода (ОБНОВЕНО 17.41)

Канал5 - 14.10.2013

Од ВМРО-ДПМНЕ, велат дека тие ниту досега, ниту во иднина немаат намера да се мешаат во работата на Јавното обвинителство и судовите, како што не се мешале кога овие институции, како што вели ...

ДИМОВСКИ: ВМРО-ДПМНЕ нема да се меша во работата на судовите

Телеграф - 14.10.2013

Никој не може да има различен третман само поради тоа што е член или функционер на една или друга партија, велат од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ ниту досега, ниту во иднина има намера да се меша ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се обидува случај со сериозен сомнеж за криминал да го претвори во политички случај

Нетпрес - 14.10.2013

СДСМ се обидува од случај каде има сериозен сомнеж за криминал, случајот со притворање на дваесетина лица осомничени за криминал во Машинопромет, меѓу кои и директорката на дирекцијата на УЈП за ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ нема намера да се меша во работата на судовите

Сител - 14.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ ниту досега, ниту во иднина има намера да се меша во работата на Јавното обвинителството и судовите во Република Македонија, како што воопшто не се мешаше кога овие институции притвораа и ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ нема намера да се меша во работата на судовите

А1 On - 14.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ ниту досега, ниту во иднина има намера да се меша во работата на Јавното обвинителството и судовите во Република Македонија, како што воопшто не се мешаше кога овие институции притвораа и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не се мешаме во работата на ЈО и судовите, никој не може да има различен третман

Курир - 14.10.2013

СДСМ се обидува од случај каде има сериозен сомнеж за криминал (случајот со притворање на дваесетина лица осомничени за криминал во Машинопромет), меѓу кои и директорката на дирекцијата на УЈП за ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ нема намера да се меша во работата на судовите

Алфа - 14.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ ниту досега, ниту во иднина има намера да се меша во работата на Јавното обвинителството и судовите во Република Македонија, како што воопшто не се мешаше кога овие институции притвораа и ...

ВМРО-ДПМНЕ нема намера да се меша во работата на судовите

Р.С.Европа - 14.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ нема намера да се меша во работата на Јавното обвинителството и судовите, како што воопшто не се мешаше кога овие институции притвораа и затвораа членови и функционери на ВМРО-ДПМНЕ ...

Димовски: СДСМ од криминален случај се обидува да направи политички

Макфакс - 14.10.2013

СДСМ се обидува од случај каде има сериозен сомнеж за криминал (случајот со притворање на дваесетина лица осомничени за криминал во „Машинопромет"), меѓу кои и директорката на дирекцијата на УЈП за ...

Димовски: Со СДСМ се уште владее Црвенковски и неговата школа

МКД - 14.10.2013

СДСМ се обидува случајот „Машинопромет“, каде има сериозен сомнеж за криминал, а меѓу другите е притворена и директорката на дирекцијата на УЈП за Скопје, поставена од ВМРО-ДПМНЕ, да го претвори во ...

ВМРО ДПМНЕ:Не постои начин да ја земеме власта во Центар

Нова ТВ - 14.10.2013

СДСМ се обидува од случај каде има сериозен сомнеж за криминал со притворање на дваесетина лица осомничени за криминал во Машинопромет да го претвори во политички случај, а веќе е јасна намерата да ...

Димовски: СДСМ бара ослободување за Шиповиќ оти со партијата уште владее Црвенковски

+инфо - 14.10.2013

Барањето на СДСМ до ВМРО-ДПМНЕ да се вмеша во работата на Јавното обвинителство и судовите и да издејствува ослободување од притвор на Шиповиќ, зборува е дека со СДСМ се уште владее Црвенковски и ...

СДСМ подготвува нови блкади на институциите

Сител - 14.10.2013

Не постои законска можност ВМРО-ДПМНЕ да ја преземе власта во општина Центар. Од владејачката партија одговорија на обвинувањата и повиците од Заев. Од таму велат дека немаат намера да се мешаат во ...

(ВИДЕО) Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ниту се мешала, ниту ќе се меша во работата на Обвинителството и судовите

Либертас - 14.10.2013

Прес конференција на Илија Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и Директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се обидува од случај каде има сериозен сомнеж за криминал (случајот со ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ нема намера да се меша во работата на судовите

Бриф - 14.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ ниту досега, ниту во иднина има намера да се меша во работата на Јавното обвинителството и судовите во Република Македонија, како што воопшто не се мешаше кога овие институции притвораа и ...

ВМРО-ДПМНЕ:СДСМ сака од случај со сомнеж за криминал да направи политички случај

Република - 14.10.2013

СДСМ се обидува од случај каде има сериозен сомнеж за криминал (случајот со притворање на дваесетина лица осомничени за криминал во Машинопромет), меѓу кои и директорката на дирекцијата на УЈП за ...

ВМРО-ДПМНЕ нема намера да се меша во работата на судовите и не го сакаат Центар

Локално - 14.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ нема намера да се меша во работата на Јавното обвинителството и судовите, како што воопшто не се мешаше кога овие институции притвораа и затвораа членови и функционери на ВМРО-ДПМНЕ ...

Заради Шиповиќ СДСМ ќе го руши угледот на државата

Вечер Прес - 14.10.2013

ПОСЛЕДНАТА АКЦИЈА НА ПОЛИЦИЈАТА ЈА УРНА ТЕЗАТА НА ОПОЗИЦИЈАТА Полицијата во повеќе наврати излезе со став дека сите граѓани се еднакви пред законот и дека секој кој ќе учествува во криминал за тоа ќе ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ нема намера да се меша во работата на судовите

Н.Македонија - 14.10.2013

ВМРО-ДПМНЕ ниту досега, ниту во иднина има намера да се меша во работата на Јавното обвинителството и судовите во Република Македонија, како што воопшто не се мешаше кога овие институции притвораа и ...