TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Студентите од Штип не се селат во Скопје

Дневник - 20.09.2008

Од Деканатот на Економскиот факултет не сакаа да коментираат што планираат, а од Ректоратот на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј “ велат дека студентите што студираат во Штип таму и ќе дипломираат На дисперзираните студии од скопскиот Економски факултет во Штип студираат околу 120 студенти ...

Дипломите за евра нема да вредат ни грош

Дневник - 20.09.2008

Некои од приведените студенти, во присуство на адвокат, признале дека ги купувале испитите, па дури и уписот на факултет Хрватскиот министер за образование Драган Приморац во врска со корупцискиот скандал на загрепските факултети најави дека на сите што ги положиле испитите со поткуп оценките ќе им ...

Купените дипломи ќе бидат поништени

Време - 20.09.2008

Хрватскиот министер за образование, Драган Приморац, изјави дека на сите студенти што положиле испит со подмитување, оценките ќе им бидат поништени, а доколку дипломирале во меѓувреме, ќе останат без диплома.

Купените дипломи и испити не важат

А1 - 19.09.2008

Сите оние кои испитите ги положиле со поткуп, оценките ќе им бидат поништени, а ако во меѓувреме дипломирале ќе останат без дипломи, изјави хрватскиот министер за образование, Драган Приморац.

Операција Индекс: Хрватската полиција апси корумпирани професори

Вест - 19.09.2008

ЗАГРЕБ, 19 септември - Хрватската полиција вчера приведе 21 професор од Загрепскиот универзитет во рамките на акцијата Индекс, поради сомневање за корупција, јавија хрватските медиуми.

ОПЕРАЦИЈА "ИНДЕКС" - ПОНИШТУВАЊЕ НА ИСПИТИТЕ И ДИПЛОМИТЕ

Телма - 19.09.2008

ОПЕРАЦИЈА "ИНДЕКС" - ПОНИШТУВАЊЕ НА ИСПИТИТЕ И ДИПЛОМИТЕ Хрватскиот министер за образование Драган Приморац, во врска со корупцискиот скандал на неколкуте загребски факултети, најави дека на сите оние кои ги положиле испитите со помош на поткупување, оценките ќе им бидат поништени, а ако во ...

Полицијата приведе 21 професор на Универзитетот во Загреб

Утрински - 19.09.2008

Целта на акцијата е спречување корупција во високото образование, вкупната бројка на приведени е 95 ЗАГРЕБ - По повеќемесечна тајни подготовки, вчера изутрина започна акцијата „Индекс“, во рамките на која полицијата стигна до Сообраќајниот, Економскиот и Машинскиот факултет во Загреб.

Чистка на корумпирани професори

Дневник - 19.09.2008

Полицајците вчера беа најредовни на факултетите од загрепскиот универзитет Хрватската полиција вчера приведе дваесетина универзитетски професори и уште најмалку десетмина осомничени за земање мито и за посредување при корупција на загрепските факултети.

Студентите колеги со првачињата

Време - 19.09.2008

Отворањето дисперзирани студии во повеќе градови низ земјава ги збуни општините бидејќи треба да обезбедат простор за идните студенти. Поголем број општини потврдуваат дека можат да најдат простор за студирање, но дел од нив нема ниту капацитет, ниту објект каде би ги сместил бруцошите.

Во Хрватска приведени 20 професори

Време - 19.09.2008

Хрватската полиција вчера приведе 21 професор од Загрепскиот факултет во рамките на акцијата „Индекс“, поради сомневање за корупција, јавија хрватските медиуми.

Купените дипломи ќе бидат поништени

Вечер Прес - 19.09.2008

Хрватскиот министер за образование Драган Приморац, во врска со корупцискиот скандал на неколкуте загрепски факултети, најави дека на сите оние кои ги положиле испитите со помош на поткупување, оценките ќе им бидат поништени, а ако во меѓувреме дипломирале, ќе останат без дипломи.

Разбиена корупциска мрежа на загрепскиот универзитет

Н.Македонија - 19.09.2008

Хрватската полиција во рамките на антикорупциската акција „Индекс“ вчера на универзитетот во Загреб привела 95 лица, од кои 21 универзитетски професор, тројца асистенти и четворица секретари, осомничени за земање поткуп. Другите уапсени се помагачи или посредници, јавија хрватските медиуми.

Акција „Индекс“ - приведени 95-мина

А1 - 18.09.2008

95 луѓе се уапсени во една од најголемите антикорпуциски акции во Хрватска. Стотина полицајци утрово упаднаа во зградите на Економскиот и Сообраќајниот факултет во Загреб и запечатија кабинети на најмалку двајца професори.

ПОЛИЦИЈАТА ВО ЗАГРЕБ УАПСИ 21 УНИВЕРЗИТЕТСКИ ПРОФЕСОР

Телма - 18.09.2008

ПОЛИЦИЈАТА ВО ЗАГРЕБ УАПСИ 21 УНИВЕРЗИТЕТСКИ ПРОФЕСОР Хрватската полиција денеска приведе 21 професор од Загрепскиот факултет во рамките на акцијата „Индекс“, поради сомневање за корупција, јавија хрватските медиуми.

Владата ги форсира приватните факултети

Утрински - 18.09.2008

Панче Захариев, Скопје Владата на РМ донесе одлука за ставање ред на државниот универзитет или зад тоа се крие форсирање на приватните универзитети на штета на „Кирил и Методиј“.

Акција “Индекс“ за апсење на универзитетски професори

Нетпрес - 18.09.2008

УСКОК и државното обвинителство на Хрватска утрово спровеле голема акција антикорупциска акција на Универзитетот во Загреб. Полиција со судски налог досега дошла во стан на најмалку една високо позиционирана јавна личност.

Уапсени 95 луѓе во аферата „Индекс“

Кирилица - 18.09.2008

Во антикорупциската акција „Индекс“ на универзитетот во Загреб биле уапсени 95 лица, пренесуваат хрватските медиуми.

ХРВАТСКАТА ПОЛИЦИЈА ПРИВЕДЕ 95 ЛИЦА ВО РАМКИ НА ОПЕРАЦИЈАТА „ИНДЕКС“

Сител - 18.09.2008

Акцијата беше спроведена денеска од хрватската Канцеларија за борба против корупцијата и организираниот криминал (УСКОК) и од Државното обвинителство.

Хрватската полиција апси универзитетски професори

Макфакс - 18.09.2008

Голема антикорпуциска акција, под називот „Индекс“ започна изутрината на универзитетот во Загреб, јавија хрватските гласила.

“Индекс“ уапси 95 лица на факултетите во Загреб

Нетпрес - 18.09.2008

На ударот на полицијата во акцијата “Индекс“ се нашле Економскиот и Сообраќајниот факултет во Загреб. Уапсени биле 95 лица, од кои 21 професор. “Во акцијата се преведени 95 лица за криминалистичка обработка, од нив 21 се професори, три асистенти, четворица од техничкиот персонал.

До диплома по европски стандарди

Н.Македонија - 18.09.2008

Заедно да ја градиме иднината. Ова е мотото со кое Државниот универзитет во Тетово ги повикува сите млади луѓе, без разлика на етничката, верската, половата или расната припадност, да студираат и да се пронајдат себеси.

Конкурсот за дисперзираните студии се' уште не е објавен

Утрински - 17.09.2008

Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Реагирање на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје по повод текстовите објавени во „Утрински весник“ (сабота-недела 13-14 септември 2008) под насловите „На скопските дисперзирани факултети нема ни 10 студенти“ и „Сезона на тишина на Универзитетот“ Во ...

Дисперзираните факултети не функционираат

А1 - 16.09.2008

Битолскиот Универзитет прави огромни напори, новата учебна година да ја започне навреме во ново отворените факултети. Правниот во Кичево и Технолошко-техничкиот во Велес, како и нивните дисперзирани студии во Битола и Струга.

На дисперзираните студии уписи без конкурс

Утрински - 16.09.2008

Министерството ќе казнува за поголеми квоти, а во исто време се запишуваат студенти на диво Билјана Јовановска Околу 150 прекубројни кандидати кои на Правниот факултет „Јустинијана Прима“ не успеаја да обезбедат индекс, вчера документите ги доставуваа на истата високообразовна институција, но за ...

НЕМА УСЛОВИ ЗА ДИСПЕРЗИРАНИ СТУДИИ ?

Телма - 16.09.2008

во Велес. Студентите ќе имаат настава во втора смена, бидејќи во предвидената зграда веќе се реализираат предавања од страна на Факултетот за туризам при Битолскиот универзитет.

Сите на студии во Скопје, скопјани во Велес

Време - 16.09.2008

Да се прошират квотите на Правниот, Економскиот и на Медицинскиот факултет на Универзитетот „ Св. Кирил и Методиј“, бараат и родителите и учениците што не успеаја да добијат индекс.

На Штипскиот универзитет останаа празни 1.800 места

Вест - 16.09.2008

Во вториот уписен рок на Штипскиот универзитет "Гоце Делчев" вчера се пријавија 621 кандидати. Заедно со првиот упис на универзитет има вкупно 2.200 кандидати. Околу 1.800 места ќе останат слободни и за третиот уписен рок, ако денес интересот за новиот универзитет биде слаб.

На техничките факултети во Штип пријавени само 27 кандидати

Нетпрес - 16.09.2008

На техничките факултети во Штип пријавени само 27 кандидати И по завршувањето на вториот уписен рок дисперзираните технички факултети на Штипскиот универзитет останаа, речиси без студенти, јави дописникот на Нетпрес.

Инвестициите во образованието го зголемија бројот на студентите

Н.Македонија - 16.09.2008

Инвестициите во конкретни проекти во образованието, отворањето нови факултети и универзитети, зголемената свест кај граѓаните дека без факултетско образование нема добро работно место, сето тоа придонесе да се зголеми бројот на младите луѓе што се запишуваат на факултет, оценуваат експертите.

Нема зголемување на квотите на УКИМ

А1 - 15.09.2008

Матурантите кои не успеаја да се запишат, како и секоја година бараат проширување на квотите на економскиот, правниот и медицинскиот факултет. Меѓу одбиените има ученици со сите петки. „Владата води кампања ’Знаењето е моќ‘, знаењето навистина е моќ, меѓутоа дајте ни шанса да учиме.

ВЛАДАТА СО "ТЕСНИТЕ" КВОТИ ГИ ЗАТВОРИ ВРАТИТЕ ЗА СТУДИРАЊЕ НА ОДЛИЧНИТЕ УЧЕНИЦИ

Телма - 15.09.2008

Најмногу барања за проширување на квотите доставија кандидатите кои аплицирале на правниот, економскиот и медицинскиот факултет во Скопје. Незадоволни од категоричното одбивање од страна на Владата, тие укажаа на сите негативни ефекти од ваквата одлука.

Нова шанса за бруцошите

Време - 15.09.2008

На државните универзитети во Скопје, Битола, Штип и во Тетово денеска почнува вториот уписен рок, кој ќе трае три дена. На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се слободни 4.343 места, од кои 1.807 во државната квота, 1.941 со кофинансирање и 595 места за вонредни студенти.

Почнува вториот уписен рок на државните универзитети

Утрински - 15.09.2008

Ослободени од кофинансирање ќе бидат студентите кои ќе се запишат на факултетите во внатрешноста На државните универзитети во Скопје, Битола, Тетово и Штип денес почнува вториот уписен рок на факултетите на кои се' уште има слободни места.

НЕМА ПРОШИРУВАЊЕ НА КВОТИТЕ НА МЕДИЦИНСКИОТ ФАКУЛТЕТ

Сител - 15.09.2008

НЕМА ПРОШИРУВАЊЕ НА КВОТИТЕ НА МЕДИЦИНСКИОТ ФАКУЛТЕТ За 30 ученици кои кои завршија средно медицинско училиште, нема место во ниту една квота на медицинскиот факултет. Учениците протестираа и бараа прием кај министерот за образование.

Започна вториот уписен рок на факултетите

Форум - 15.09.2008

На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ има 4.343 слободни места , од кои 1807 во државна квота и 1941 со кофинансирање. Останатите 595 слободни места се за вонредните студенти.

Студентки во Босна преку кревет полагале испити

Кирилица - 15.09.2008

Правниот факултет во Тузла е на нога. Тамошната полиција привела еден човек кој бил врска на тамошните професори со проститутки но пострашно е што имало и нивни студентки.

Почна вториот уписен рок на универзитетите

Кирилица - 15.09.2008

На универзитетите во Скопје, Битола, Штип и Тетово денеска почнува вториот уписен рок, кој на скопскиот, битолскиот и на универзитетот во Штип ќе се одвива два дена, а на тетовоскиот ќе трае до 18-ти овој месец. На Универзитетот „Св.

ПОЧНУВА ВТОРИОТ УПИСЕН РОК НА ДРЖАВНИТЕ УНИВЕРЗИТЕТИ

Сител - 15.09.2008

На државните универзитети во Скопје, Битола, Штип и Тетово денеска почнува вториот уписен рок. На Скопскиот, Битолскиот и на Штипскиот уписот ќе се одвива два дена, а на Тетовскиот до 18-ти овој месец.На Универзитетот „Св.