TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонските православни верници го прославија Христовото раѓање

Утрински - 08.01.2008

Само измирени меѓу себе можеме да бидеме во мир со другите и со Бога, порача поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан БИЛЈАНА ЈОВАНОВСКА Православните верници во Македонија го прославија големиот христијански празник - Божик или Христовото раѓање. Во Соборниот храм „Св.

Христовото рождество - симбол на мир и заедништво

Дневник - 08.01.2008

Чествувајќи го Божик - Рождеството Христово, се потсетуваме и на тоа дека човештвото преку овој спасоносен настан повторно стана заедница, повторно стана едно семејство со Бога , порача поглаварот на МПЦ, г.г.Стефан Христос се роди.

И Бадник пред светите храмови, а не пијанка

Време - 08.01.2008

Г. Г. СТЕФАН НЕ ПРИСУСТВУВАШЕ НА БАДНИКОВАТА ПРОСЛАВА Поглаварот на МПЦ архиепископот г. г. Стефан од здравствени причини не присуствуваше на прославата на Бадник на платото пред Соборниот храм „Св. Климент Охридски“, велат од неговиот кабинет. - Неприсуството на г.г.

Почина грчкиот архиепископ Христодулос

Макфакс - 08.01.2008

Атина Духовниот поглавар на Грчката православна црква, архиепископот Христодулос почина на 69-годишна возраст од рак на црниот дроб, соопштија од неговата канцеларија. „Архиепископот почина околу 5.00 часот утринава“, изјави извор од неговата канцеларија.

Божиќ, ден на Христовото раѓање

А1 - 07.01.2008

Христос се роди, вистина се роди. Со овој поздрав сите православни христијани денеска си го честитаа Божиќ, денот на христовото раѓање. Според православната традиција, Божиќ е ден на семејството, на надежта и помирувањето. За верниците - еден од најголемите празници.

Со божиќна литургија во православните храмови во земјава се прослави раѓањето Христово

Канал5 - 07.01.2008

Со радосниот поздрав архиепископот Стефан им се обрати на верниците на Божиќ – на денот на раѓањето на синот божји – Исус Христос. Во соборниот храм Свети Климент Охридски се слушна ангелската песна – слава на бога во височините на земјата мир и меѓу луѓето добра волја – песна со која вселената го ...