TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Захир Бектеши: „Коалицијата на ПДП со Ахмети е желба на албанскиот електорат“

А1 - 27.07.2002

„Коалицијата меѓу ПДП, ДУИ и НДП беше карактеризирана не само како желба, туку и потреба која ја очекуваше албанскиот електорат. За жал, една таква коалиција досега не се реализира како резултат на желбата на ДУИ сама да се претстави на претстојните парламентарни избори“, изјави во интервјуто за А1 ...

Пропаѓа најавената коалиција меѓу ПДП и ДУИ!?

Утрински - 27.07.2002

По искажаната подготвеност Алити предизборно да соработува со Ахмети Од најавената изборна коалиција меѓу ДУИ, ПДП и НДП, најверојатно нема да излезе ништо! Високи функционери од овие партии се воздржуваат од јавни оцени и експликации околу можноста за изборна соработка, но неофицијално може да се ...

И Абдула Алиу во "четата" на Ахмети

Дневник - 23.07.2002

ПРЕДИЗБОРНИ ТРАНСФЕРИ Абдула Алиу, пратеникот на ПДП, најавува дека брзо ќе стане трет пратеник од таа партија, кој ќе премине во ДУИ. Најавите за преминување на Алиу во редовите на ДУИ доаѓаат од моментот кога претседателот на ПДП Абдурахман Алити најави формирање на коалицијата меѓу неговата ...

Пратеникот на ПДП, Абдула Алиу, ќе премине во ДУИ

Утрински - 23.07.2002

Според пишувањето на "Факти" Пратеникот на Партијата за демократски просперитет Абдула Алиу наскоро ќе биде трет пратеник кој ќе премине во редовите на Демократската унија за интеграција на Али Ахмети, пишува скопскиот весник на албански јазик "Факти".

ПДП сака коалиција со Ахмети и со Хаџиреџа

Дневник - 22.07.2002

ПРЕДИЗБОРНИ ГРУПИРАЊА Партијата за демократски просперитет на претстојните избори ја гледам во коалиција со Демократската унија за интеграција на Али Ахмети и со Национално-демократската партија на Кастриот Хаџиреџа, рече Абдурахман Алити, претседателот на таа партија на саботната прес-конференција.

Европските интеграции гаранција за унитарна Македонија

Утрински - 22.07.2002

Први импресии на лидерот на ПДП, Алити, по разговорите во САД Вашингтон нема ништо против партиите на Ахмети и Хаџиреџа, напротив е задоволен од нивното дејствување, вели Алити Партијата за демократски просперитет на претстојните парламентарни избори е подготвена за коалиција со Демократската унија ...

Ахмети лут што ПДП прави есап на нивна сметка

Вест - 22.07.2002

ПРОСПЕРИТЕТОТ САКА ДА БИДЕ ГЛАВЕН АКТЕР ВО ИДНАТА ВЛАДА Во Демократската унија за интеграција порачуваат дека ПДП не е во позиција да нуди некому коалиција, а најмалку на ДИУ, туку прво треба да го провери рејтингот на изборите и, врз основа на тоа, да понуди неко Челниците на Демократската унија ...