TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американците дале курбан дваесетина командоси

А1 - 21.10.2001

Најмалку 18 луѓе загинале, а 23 се ранети во денешните бомбардирања на Кабул, соопшти официјалниот претставник на талибанското министерство за информирање, Абдул Химат. Загинатите и ранетите, меѓу кои имало и жени и деца, биле од една населба во северниот дел на главниот град Кабул, во која од ...

Талибанците го спречија влегувањето на американските командоси

А1 - 20.10.2001

Талибанците денеска соопштија дека го спречиле нападот на американските командоси на Кандахар и дека со против-авионска стрелба собориле еден американски хеликоптер. Ова го соопшти талибанскиот портпарол Амир Кан Мутаки по извештаите од Пентагон дека американски специјални единици ја комлетирале ...

ЕУ: Уривањето на талибанскиот режим е легитимна цел

Вест - 20.10.2001

ГЕНТ, Белгија, 20 октомври. (Ројтерс) - Лидерите на Европската унија, вчера соопштија дека уривањето на талибанската власт е "легитимна цел" на глобалната борба против тероризмот. Петнаесеттемина лидери, со изјава се обратија до европската јавност и побараа од неа да остане смирена, но внимателна ...

Американските војници влегоа во Авганистан

Вест - 20.10.2001

Специјални единици на американската војска веќе започнале операција во Авганистан. Функционер на американскиот Секретаријат за одбрана во Вашингтон, потврди дека мал број американски специјални сили се наоѓа на територијата на Авганистан.

Командосите - претходница на копнената инвазија на Авганистан

Дневник - 20.10.2001

АМЕРИКАНСКИ ЕЛИТНИ ТРУПИ СЕ ИСТОВАРИЈА НА ТЕРЕНОТ Секретарот за одбрана, Доналд Рамсфелд, изјави дека само со воздушни напади нема да може да се уништат терористичките групи на Осама бин Ладен во Авганистан Неколку одреди на американските специјални сили оперираат во Авганистан и веќе оствариле ...

Маринците влегоа во Авганистан

А1 - 19.10.2001

Осуммина американски специјалци се во Авганистан и делуваат со Северната опозициона алијанса, потврди генералот Абдул Рашид Дострум, а присуството на специјални копнени американски трупи го потврдија и американски воени извори.

Американски командоси чекаат бомбите да ги дотолчат талибанците

Дневник - 19.10.2001

ВОЗДУШНА ОПЕРАЦИЈА НА САД ВО АВГАНИСТАН Елитни американски командоси се префрлени на носач на авиони во Индиски Океан и чекаат да бидат испратени во борбена мисија во Авганистан откако борбените авиони ќе ги разбијат талибански единици и терористички одреди, јави Ројтерс, повикувајќи се на извор во ...

Американците најавуваат копнена офанзива

А1 - 18.10.2001

Погоден е камион со авганистански бегалци при што сите загинале, а уште 12 лица загинале при американските напади во Џалалабад кои со несмален интензитет продолжуваат и денеска, јавуваат талибански извори. Во Авганистан се уништени сите системи за комуникација, а противвоздушната одбрана повеќе не ...

Банкарски сметки на Талибанците во Грција

А1 - 18.10.2001

Владата на Грција ги потврди информациите за постоење на сметки во грчки банки на лица кои имаат исти имиња како четворица членови на авганистанската влада. Претставникот на владата Димитрис Репас во интерес на истрагата одби да изнесе детали за сметките на кои, како што рече, нема значителни ...

Летачките топови и бомбардерите ја пробиваат одбраната на Кабул

Дневник - 18.10.2001

НАПАДИ ВРЗ ТАЛИБАНЦИТЕ И ТЕРОРИСТИТЕ ВО АВГАНИСТАН Стотина американски авиони, вклучувајќи две летечки хаубици "спектар", вчера ги зачестија и ги засилија нападите врз талибанските бази во Авганистан, подготвувајќи терен за копнена инвазија во соработка со опозициските сили.

400 жртви во Авганистан - нападите продолжуваат

А1 - 17.10.2001

Продолжуваат да се слушаат експлозии врз градовите Кандахар и Кабул, а зградата на Црвениот Kрст е погодена при што е уништена хуманитарната помош и повреден локалниот чувар. Пентагон ја призна ненамерната грешка. Авганистанските Талибанци јавуваат дека е гранатирана и болница каде има петмина ...

Американски командоси започнале копнени операции

А1 - 16.10.2001

Покрај бомбардирањата од воздух, американски командоси започнале и копнени операции во близина на авганистанскиот град Кандахар, јави телевизиската станица „Фокс Њуз“. Според изјави на претставници на Пентагон за прв пат во нападите се употребуваат и авиони од типот АЦ-130 кои обично се користат за ...

Нема докази дека опаѓа моралот на Талибанците

А1 - 16.10.2001

Американската војна против тероризмот не се разликува од заливската војна или интервенција на Косово. Ракети и високолетачки бомбардери ги уништуваат малубројните воени цели, непознат број на недолжни цивили гинат, а се уште нема докази дека опаѓа моралот на Талибанците или дека Америка е поблиску ...

Во првата недела од бомбардирањата погодени 60 цели во Авганистан

Вест - 16.10.2001

Пакистан никогаш не ги сметал Талибанците за терористи, изјави портпролот на пакистанското минстерство за надворешни работи КАБУЛ/ ВАШИНГТОН, 16 октомври (Ројтерс) - Воената кампања на САД против Авганистан вчера влезе во втората недела додека новите случи на антракс во Америка ги зголемува ...

Градови и стари терористички бази — цели на најжестокото бомбардирање досега

Дневник - 16.10.2001

ОСМИ ДЕН ОД СОЈУЗНИЧКИТЕ НАПАДИ ВРЗ ТАЛИБАНЦИТЕ Талибанскиот лидер Омар наводно им понудил сојузништво на непријателските опозициски сили заради одбрана на исламот и на Авганистан, но Северната алијанса тврди дека тоа е само пропаганден трик Американските сили вчера изутрина го извршија досега ...

Втора недела од нападите на САД врз Авганистан

А1 - 15.10.2001

Неколку бомби утрината ги погодија Кабул и Џалалабад во втората недела од американските напади врз Талибанците. 12 лица загинале, а 32 се повредени во нападите од измината ноќ врз градот Џалаинау, тврдат талибански претставници, а според јавувањето на арапската „Ал Џезира“ противоздушната одбрана ...

Талибанците ја губат фронтовската битка

Дневник - 15.10.2001

СЕВЕРНАТА АЛИЈАНСА ТВРДИ Американците погодија и кампови во кои вежбаа странските пријатели на талибанците, Арапи, Чеченци и Палестинци - изјави Абдула, министерот за надворешни работи на Северната алијанса Северната алијанса, вооружена група која го контролира североисточен Авганистан, оцени дека ...