TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британија, Франција и САД побараа вонредна седница на СБ на ОН поради сириската криза

24 Вести - 25.09.2016

Велика Британија, Франција и САД побараа вонредна средба на Советот за безбедност на ОН, посветена на ситуацијата во сирискиот град Алепо. Заседанието ќе биде отворено и ќе се одржи во 11 часот по локално време.

Британија, Франција и САД побараа вонредна седница на СБ на ОН поради сириската криза

Телма - 25.09.2016

Велика Британија, Франција и САД побараа вонредна средба на Советот за безбедност на ОН, посветена на ситуацијата во сирискиот град Алепо. Заседанието ќе биде отворено и ќе се одржи во 11 часот по локално време.

Британија, Франција и САД побараа вонредна седница на СБ на ОН поради сириската криза

А1 On - 25.09.2016

Велика Британија, Франција и САД побараа вонредна средба на Советот за безбедност на ОН, посветена на ситуацијата во сирискиот град Алепо. Заседанието ќе биде отворено и ќе се одржи во 11 часот по локално време.

Британија, Франција и САД побараа вонредна седница на СБ на ОН поради сириската криза

Сител - 25.09.2016

Велика Британија, Франција и САД побараа вонредна средба на Советот за безбедност на ОН, посветена на ситуацијата во сирискиот град Алепо. Заседанието ќе биде отворено и ќе се одржи во 11 часот по локално време.

Британија, Франција и САД побараа вонредна седница на СБ на ОН поради сириската криза

Алфа - 25.09.2016

Велика Британија, Франција и САД побараа вонредна средба на Советот за безбедност на ОН, посветена на ситуацијата во сирискиот град Алепо. елика Британија, Франција и САД побараа вонредна средба на Советот за безбедност на ОН, посветена на ...

Британија, Франција и САД побараа вонредна седница на СБ на ОН поради сириската криза

+инфо - 25.09.2016

Заседанието ќе биде отворено и ќе се одржи во 11 часот по локално време. Велика Британија, Франција и САД побараа вонредна средба на Советот за безбедност на ОН, посветена на ситуацијата во сирискиот град Алепо.

Сириските бунтовници не сакаат Русија да посредува во мировниот процес

Репортер - 25.09.2016

Главните сириски бунтовнички групи денеска соопштија дека се интензивираат бомбардирањата на руските и сириските авиони врз Алепо, со што осуден е на неуспех каков било мировен процес. Соопштението е потпишано од над 30 групи на бунтовниците, меѓу ...

Сириската војска напредува и го стега обрачот околу квартовите во Aлепо

Макфакс - 25.09.2016

Сириската армија и провладините локални милиции ја повратија контролата во саботата врз регионот северно од градот Алепо, стегајќи го обрачот околу неколкуте источни квартови кои се под контрола на бунтовниците, додека траат бомбардирањата на ...

Советот за безбедност на ОН се собира вонреднo за ситуацијата во Алепо

Стандард - 25.09.2016

Велика Британија, Франција и САД побараа вонредна средба на Советот за безбедност на ОН поради ситуацијата во градот Алепо во Сирија, пренесе Франс прес. Средбата е закажана за денеска попладне по македонско време.

Сириските бунтовници не сакаат Русија да посредува во мировниот процес

А1 On - 25.09.2016

Главните сириски бунтовнички групи денеска соопштија дека се интензивираат бомбардирањата на руските и сириските авиони врз Алепо, со што осуден е на неуспех каков било мировен процес. Соопштението е потпишано од над 30 групи на бунтовниците, меѓу ...

САД ја обвинија Русија за варварство во Сирија, не престануваат ударите против Алепо

Стандард - 25.09.2016

САД ја обвинија Русија дека прави варварство во Сирија, додека воени авиони продолжија да гибомбардираат источните региони на Алепо, контролирани од бунтовниците. Русија возврати дека процесот за решавање на конфликтот треба повторно да се подложи ...

САД се соучесници на ИД и други терористички групи

Вечер Прес - 25.09.2016

Сирискиот министер за надворешни работи Валид ал-Муалем ги обвини САД и нивните сојузници дека се соучесници на џихадистичката група Исламска држава и други „терористички вооружени организации" Сирискиот министер за надворешни работи Валид ал-Муалем ...

Сириските бунтовници не сакаат Русија да посредува во мировниот процес

Либертас - 25.09.2016

Главните сириски бунтовнички групи денеска соопштија дека се интензивираат бомбардирањата на руските и сириските авиони врз Алепо, со што осуден е на неуспех каков било мировен процес. Соопштението е потпишано од над 30 групи на бунтовниците, меѓу ...

Британија, Франција и САД побараа вонредна седница на СБ на ОН поради сириската криза

Локално - 25.09.2016

– Велика Британија, Франција и САД побараа вонредна средба на Советот за безбедност на ОН, посветена на ситуацијата во сирискиот град Алепо. Заседанието ќе биде отворено и ќе се одржи во 11 часот по локално време.

Сириските бунтовници не сакаат Русија да посредува во мировниот процес

Локално - 25.09.2016

Главните сириски бунтовнички групи денеска соопштија дека се интензивираат бомбардирањата на руските и сириските авиони врз Алепо, со што осуден е на неуспех каков било мировен процес. Соопштението е потпишано од над 30 групи на бунтовниците, меѓу ...

Британија, Франција и САД побараа вонредна седница на СБ на ОН поради сириската криза

Либертас - 25.09.2016

Велика Британија, Франција и САД побараа вонредна средба на Советот за безбедност на ОН, посветена на ситуацијата во сирискиот град Алепо. Заседанието ќе биде отворено и ќе се одржи во 11 часот по локално време.

Руски новинар за Сирија: Војниците на Асад се плашливи и не сакаат да се борат

Локално - 25.09.2016

Зошто Москва за една година не успеа да постигне одлучувачки успех во немирната држава. Неодамна воениот набљудувач на рускиот весник “Газета. Ru” Михаил Ходоронок објави материјал под преголем наслов” Проще разогнать сирийскују армију и набрать ...

Се бара вонредна седница на СБ поради сириската криза

Вечер Прес - 25.09.2016

Велика Британија, Франција и САД побараа вонредна средба на Советот за безбедност на ОН, посветена на ситуацијата во сирискиот град Алепо Велика Британија, Франција и САД побараа вонредна средба на Советот за безбедност на ОН, посветена на ...

Сириските бунтовници не ја сакаат Русија за посредник...

Н.Македонија - 25.09.2016

Сириските бунтовници не ја сакаат Русија за посредник Главните сириски бунтовнички групи денеска соопштија дека се интензивираат бомбардирањата на руските и сириските авиони врз Алепо, со што осуден е на неуспех каков било мировен процес.

Британија, Франција и САД побараа вонредна седница на СБ на ОН поради сириската криза

Lider - 25.09.2016

Велика Британија, Франција и САД побараа вонредна средба на Советот за безбедност на ОН, посветена на ситуацијата во сирискиот град Алепо. Заседанието ќе биде отворено и ќе се одржи во 11 часот по локално време.

Британија, Франција и САД побараа вонредна седница на СБ на ОН поради сириската криза

Идивиди - 25.09.2016

Велика Британија, Франција и САД побараа вонредна средба на Советот за безбедност на ОН, посветена на ситуацијата во сирискиот град Алепо. Заседанието ќе биде отворено и ќе се одржи во 11 часот по локално време.

Најмалку 25 цивили загинаа во Алепо

Телма - 24.09.2016

Најмалку 25 луѓе загинаа во денешните воздушни напади врз бунтовничките региони во Алепо, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права. Организацијата со седиште во Лондон наведе дека во вчерашните напади загинаа над сто луѓе.

Најмалку 25 цивили загинаа во Алепо

24 Вести - 24.09.2016

Најмалку 25 луѓе загинаа во денешните воздушни напади врз бунтовничките региони во Алепо, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права. Организацијата со седиште во Лондон наведе дека во вчерашните напади загинаа над сто луѓе.

Лавров: САД му се извинија на Асад за нападот врз сириската армија

Руска реч - 24.09.2016

САД му се извинија на сирискиот претседател Башар Асад за воздушниот напад врз сириската армија, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров САД му се извинија на сирискиот претседател Башар Асад за воздушниот напад врз сириската армија, ...

Ал Муалем: САД се соучесници на ИД и други терористички групи

А1 On - 24.09.2016

Сирискиот министер за надворешни работи Валид ал-Муалем ги обвини денеска САД и нивните сојузници дека се соучесници на џихадистичката група Исламска држава и други „терористички вооружени организации“.

Загинати цивили во Алепо

Нетпрес - 24.09.2016

Организацијата со седиште во Лондон наведе дека во вчерашните напади загинаа над сто луѓе. Сириската армија демантира дека извршила напади врз цивили во Алепо, потенцирајќи дека напаѓала само позиции на терористите.

Најмалку 25 цивили загинаа во Алепо

А1 On - 24.09.2016

Најмалку 25 луѓе загинаа во денешните воздушни напади врз бунтовничките региони во Алепо, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права. Организацијата со седиште во Лондон наведе дека во вчерашните напади загинаа над сто луѓе.

ВОЗДУШНИ НАПАДИ ВО АЛЕПО: Загинаа најмалку 25 цивили

Телеграф - 24.09.2016

Сириските владини сили денеска презедоа контрола над реонот Хандарат, северно од Алепо, што досега беше под контрола на бунтовниците Најмалку 25 луѓе загинаа во денешните воздушни напади врз бунтовничките региони во Алепо, соопшти Сириската ...

Најмалку 25 цивили загинаа во Алепо

+инфо - 24.09.2016

Сириските владини сили денеска презедоа контрола над реонот Хандарат, северно од Алепо, што досега беше под контрола на бунтовниците. Најмалку 25 луѓе загинаа во денешните воздушни напади врз бунтовничките региони во Алепо, соопшти Сириската ...

Офанзива на сириските владини сили во Алепо

Р.С.Европа - 24.09.2016

Воени авиони извршија нов бран воздушни напади врз областите под контрола на бунтовниците во Алепо, како дел од големата офанзива на сириската армија, која ја има поддршката од Русија. „Нападите се интензивни и постојани“, изјави Рами Абдулрахман, ...

Лавров: САД му се извинија на Асад за нападот врз сириската армија

Макфакс - 24.09.2016

САД му се извинија на сирискиот претседател Башар ал-Асад за воздушниот напад на антитерористичката коалиција предводена од Вашингтон врз сириските владини сили кај Деир-ез-Зор во кој беа убиени 62 сириски војници, изјави за руската телевизија во ...

Сириските бунтовници презеле контра напад во Алепо

Локално - 24.09.2016

Сириските бунтовници контра напад за да го вратат регионот во северниот дел на Алепо, кој беше освоен од страна на владините сили претходно во саботата, пренесува Reuters. Од Сириската опсерваторија за човекови права соопштуваат дека борбите се ...

Сирија соопшти дека оди кон воена победа

Локално - 24.09.2016

Сирија верува дека оди кон воена победа. Ова го објави од говорницата на ОН сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем. Тој рече дека верата на неговата земја во воената победа е сега поголема, бидејќи армијата “напредува брзо во војната ...

Продолжуваат судирите во Алепо, убиени 45 цивили

Мета - 24.09.2016

Најмалку 45 цивили, меѓу кои шест деца и пет жени загинаа во бомбардирањето кои го извршија сириските сили и нивните руски сојузници во квартовите на Алепо кои се под контрола на бунтовниците, јави Сириската опсерваторија за човекови права со ...

Ал Муалем: САД се соучесници на ИД и други терористички групи

Локално - 24.09.2016

Сирискиот министер за надворешни работи Валид ал-Муалем ги обвини денеска САД и нивните сојузници дека се соучесници на џихадистичката група Исламска држава и други „терористички вооружени организации“.

Најмалку 25 цивили загинаа во Алепо

Либертас - 24.09.2016

Најмалку 25 луѓе загинаа во денешните воздушни напади врз бунтовничките региони во Алепо, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права. Организацијата со седиште во Лондон наведе дека во вчерашните напади загинаа над сто луѓе.

Хоророт во Алепо низ фотографии: Само денеска загинаа 25 цивили

Република - 24.09.2016

Најмалку 25 луѓе загинаа во денешните воздушни напади врз бунтовничките региони во Алепо, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права. Организацијата со седиште во Лондон наведе дека во вчерашните напади загинаа над сто луѓе.

Лавров: САД му се извинија на Асад за нападот врз сириската армија

Точка - 24.09.2016

САД му се извинија на сирискиот претседател Башар ал-Асад за воздушниот напад на антитерористичката коалиција предводена од Вашингтон врз сириските владини сили кај Деир-ез-Зор во кој беа убиени 62 сириски војници, изјави за руската телевизија во ...

Се гледала само нејзината коса: Сириското девојче го извлекле од рушевините така што го повлекле за коса

Точка - 24.09.2016

Во сирискиот град Алепо бомбардирањата се буквално секојдневие, а во последниве денови само во еден поголем воздушен напад животот го загубиле најмалку 45 лица. 5-годишното девојче Раван Алош остана без целото свое семејство после еден воздушен ...

Еро: Сириската Влада и нејзините приврзаници сакаат да ја поделат земјата...

Н.Македонија - 24.09.2016

Еро: Сириската Влада и нејзините приврзаници сакаат да ја поделат земјата Најновото бомбардирање на Алепо покажа дека цел на сириската Влада и нејзините приврзаници е да ја поделат земјата, изјави во Обединетите нации шефот на француската ...

Сириската армија прогласи офанзива за Алепо

Deutsche Welle - 23.09.2016

Алепо во северна Сирија е поделен град. На исток бунтовниците, на запад армијата. Сега владата во Дамаск сака да ја стави под своја контрола целата метропола и објави офанзива. Најголеми страдалници притоа се цивилите Операцијата, за повторно ...

Сириската армија почна нова офанзива против бунтовниците во Алепо

24 Вести - 23.09.2016

Сириските владини сили соопштија дека почнале нова офанзива против бунтовниците во источниот дел на градот Алепо. Во соопштението на армискиот Генералштаб, што го пренесоа сириските државни медиуми, се упатува повик до цивилното население во тој дел ...

Расте бројот на жртви: Во офанзивата во Алепо досега загинаа 91 лице

Курир - 23.09.2016

Во деловите на Алепо, кои се под контрола на сириските бунтовници од 2012 година, денеска сириската војска изврши масовно бомбандирање, при што билансот на жртвите достигна 91 лице, наведе Хамза ал Хатиб, дирекоторот на локалната болница.

Еро: Сириската Влада и нејзините приврзаници сакаат да ја поделат земјата

А1 On - 23.09.2016

Најновото бомбардирање на Алепо покажа дека цел на сириската Влада и нејзините приврзаници е да ја поделат земјата, изјави во Обединетите нации шефот на француската дипломатија Жан-Марк Еро.

Жестока офанзива во Сирија - најмалку 91 загинат

Press24 - 23.09.2016

Во деловите на Алепо, кои се под контрола на сириските бунтовници од 2012 година, денеска сириската војска изврши масовно бомбардирање, при што билансот на жртвите достигна 91 лице, наведе Хамза ал Хатиб, дирекоторот на локалната болница.

АЛЕПО: Во офанзивата досега загинаа 91 лице (ФОТО)

Телеграф - 23.09.2016

Според неименуван извор, офанзивата може да продолжи извесно време и да вклучува и копнена операција Во деловите на Алепо, кои се под контрола на сириските бунтовници од 2012 година, денеска сириската војска изврши масовно бомбардирање, при што ...

Еро: Сириската Влада и нејзините приврзаници сакаат да ја поделат земјата

Сител - 23.09.2016

Најновото бомбардирање на Алепо покажа дека цел на сириската Влада и нејзините приврзаници е да ја поделат земјата, изјави во Обединетите нации шефот на француската дипломатија Жан-Марк Еро.

Нов биланс: Во офанзивата во Алепо досега загинаа 91 лице

Сител - 23.09.2016

Во деловите на Алепо, кои се под контрола на сириските бунтовници од 2012 година, денеска сириската војска изврши масовно бомбандирање, при што билансот на жртвите достигна 91 лице, наведе Хамза ал Хатиб, дирекоторот на локалната болница.

Сириската армија започна нова офанзива против бунтовниците во Алепо

Сител - 23.09.2016

Сириските владини сили синоќа соопштија дека почнале нова офанзива против бунтовниците во источниот дел на градот Алепо. Во соопштението на армискиот Генералштаб, што го пренесоа сириските државни медиуми, се упатува повик до цивилното население во ...

Сириската армија започна нова офанзива против бунтовниците во Алепо

+инфо - 23.09.2016

Aрмијата најави дека ќе бидат воспоставени коридори, преку кои цивилите, но и бунтовници кои ќе сакаат да се предадат, ќе можат да го напуштат Алепо. Сириските владини сили синоќа соопштија дека почнале нова офанзива против бунтовниците во источниот ...

Сириската армија започна нова офанзива против бунтовниците во Алепо

Алфа - 23.09.2016

Сириските владини сили синоќа соопштија дека почнале нова офанзива против бунтовниците во источниот дел на градот Алепо. Сириските владини сили синоќа соопштија дека почнале нова офанзива против бунтовниците во источниот дел на градот Алепо.

Сириската армија почна офанзива за Алепо (ВИДЕО)

МКД - 23.09.2016

Алепо во северна Сирија е поделен град. На исток бунтовниците, на запад армијата. Сега владата во Дамаск сака да ја стави под своја контрола целата метропола и прогласи офанзива. Најголеми страдалници притоа се цивилите, вели Дојче веле.

Продолжува офанзивата на сириската армија во Алепо

А1 On - 23.09.2016

Во бомбардирањето на позициите на сириските бунтовници во градот Алепо загинаа повеќе од 70 луѓе, а разурнати се најмалку 40 згради од утрово, изјави началникот на Цивилната заштита во Алепо, Амар ал Селмо.

Сириската армија започна нова офанзива против бунтовниците во Алепо

Курир - 23.09.2016

Сириските владини сили синоќа соопштија дека почнале нова офанзива против бунтовниците во источниот дел на градот Алепо. Во соопштението на армискиот Генералштаб, што го пренесоа сириските државни медиуми, се упатува повик до цивилното население во ...

Продолжува офанзивата на сириската армија во Алепо

Сител - 23.09.2016

Во бомбардирањето на позициите на сириските бунтовници во градот Алепо загинаа повеќе од 70 луѓе, а разурнати се најмалку 40 згради од утрово, изјави началникот на Цивилната заштита во Алепо, Амар ал Селмо.

Сириските сили почнаа офанзива против бунтовниците во источниот дел од Алепо

МРТ - 23.09.2016

Армијата ќе воспостави коридори, преку кои цивилите и бунтовници кои ќе сакаат да се предадат, ќе можат да го напуштат регионот под контрола на екстремистите. Сириските владини сили почнаа нова офанзива против бунтовниците во источниот дел на Алепо.

Асад најави офанзива против Алепо, авиони го бомбардираат градот

Стандард - 23.09.2016

Борбени авиони напаѓаат контролирани од бунтовниците источни области на сирискиот град Алепо неколку часа откако армијата на Башар ал Асад објави почеток на офанзивата. Во овие населби живеат барем 250.000 луѓе, кои од средата навечер се подложени ...

Сириската војска прогласи офанзива во Алепо

МРТ - 23.09.2016

Сириската армија соопшти дека почнала голема операција против бунтовничките сили кои што го држат под контрола источниот дел на Алепо. За многумина, ова би можело да биде вистински пресврт во војната...

Напади врз бунтовниците во Алепо

Глас на Америка - 23.09.2016

Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија јави за најмалку 30 напади коишто почнале во текот на ноќта и продолжиле рано утрово. Се интензивираа воздушните напади во области близу Алепо, северна Сирија, кои се под контрола на ...

Ќе има ли поделба на Сирија меѓу САД и Русија

Фактор - 23.09.2016

Франција преку министерот за надворешни работи Жан-Марк Еро се сомнева дека вклученоста на САД и Русија во долгогодишниот конфликт ни сириско тло укажува компромис е неможен и единствено решение е двете светски сили да ја поделат Сирија со свои зони ...

Продолжува офанзивата на сириската армија во Алепо

Локално - 23.09.2016

Во бомбардирањето на позициите на сириските бунтовници во градот Алепо загинаа повеќе од 70 луѓе, а разурнати се најмалку 40 згради од утрово, изјави началникот на Цивилната заштита во Алепо, Амар ал Селмо.

Еро: Сириската Влада и нејзините приврзаници сакаат да ја поделат земјата

Локално - 23.09.2016

Најновото бомбардирање на Алепо покажа дека цел на сириската Влада и нејзините приврзаници е да ја поделат земјата, изјави во Обединетите нации шефот на француската дипломатија Жан-Марк Еро.

Сириската армија започна нова офанзива против бунтовниците во Алепо

Вечер Прес - 23.09.2016

Сириските владини сили синоќа соопштија дека почнале нова офанзива против бунтовниците во источниот дел на градот Алепо Сириските владини сили синоќа соопштија дека почнале нова офанзива против бунтовниците во источниот дел на градот Алепо.

Сириската армија почна нова офанзива против бунтовниците во Алепо

Република - 23.09.2016

Сириските владини сили синоќа соопштија дека почнале нова офанзива против бунтовниците во источниот дел на градот Алепо. Во соопштението на армискиот Генералштаб, што го пренесоа сириските државни медиуми, се упатува повик до цивилното население во ...

Огромна операција на сириската армија во Алепо: Претседателот Асад тврди дека САД и ИСИС ги координираат нападите

Точка - 23.09.2016

Сириската армија соопшти дека е започната голема операција против бунтовничките сили кои што го држат под контрола источниот дел на Алепо – за многумина, ова би можело да биде вистинска пресвртница во војната.

Сириската армија прогласи офанзива за Алепо

Тера - 23.09.2016

Алепо во северна Сирија е поделен град. На исток бунтовниците, на запад армијата. Сега владата во Дамаск сака да ја стави под своја контрола целата метропола и објави офанзива. Најголеми страдалници притоа се цивилите.

Нов биланс: Во офанзивата во Алепо загинаа 91 лице

Либертас - 23.09.2016

Во деловите на Алепо, кои од 2012 година се под контрола на сириските бунтовници, сириската војска денеска изврши масовно бомбандирање, при што билансот на жртвите достигна 91 лице, наведе Хамза ал Хатиб, директорот на локалната болница.

Сириската армија започна нова офанзива против бунтовниците во Алепо ...

Н.Македонија - 23.09.2016

Сириската армија започна нова офанзива против бунтовниците во Алепо Сириските владини сили синоќа соопштија дека почнале нова офанзива против бунтовниците во источниот дел на градот Алепо.

Продолжува офанзивата на сириската армија во Алепо...

Н.Македонија - 23.09.2016

Продолжува офанзивата на сириската армија во Алепо Во бомбардирањето на позициите на сириските бунтовници во градот Алепо загинаа повеќе од 70 луѓе, а разурнати се најмалку 40 згради од утрово, изјави началникот на Цивилната заштита во Алепо, Амар ...

Асад: САД се виновни за прекинот на примирјето

Дневник - 22.09.2016

Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека американските воздушни напади над воените трупи на сириската влада на истокот од земјата се изведени намерно и дека траеле еден час. Тој ги обвини САД за колапс на договорот за прекин на огнот ...

Жестоки борби во предградие на Алепо

24 Вести - 22.09.2016

Во предградие на вториот по големина сириски град Алепо се водат жестоки борби, кои почнале по воздушните напади за кои се тврди дека се најинтензивни во последните неколку месеци. При воздушните напади, воени авиони гаѓале цели во области кои се ...

Во бомбардирањето на Алепо над 45 мртви

Вест - 22.09.2016

Најмалку 45 лица загинаа во последното бомбардирање на источните делови на градот Алепо, кој се наоѓа под контрола на бунтовниците, изјави началникот на болницата „Ал - Кудс“ доктор Хамза ел Хатиби.

Во бомбардирањето на Алепо најмалку 45 мртви

24 Вести - 22.09.2016

Најмалку 45 лица загинаа во синоќешното бомбардирање на источните делови на градот Алепо, кој се наоѓа под контрола на бунтовниците, изјави началникот на болницата „Ал - Кудс“ доктор Хамза ел Хатиби.

Жестоки борби во предградие на Алепо

Канал5 - 22.09.2016

Во предградие на сирискиот град Алепо во тек се жестоки борби кои започнаа по воздушните напади за кои се тврди дека се најинтензивните во последните неколку месеци. Во воздушните напади борбените авиони гаѓаа цели во областите кои се под контрола ...

45 жртви на бомбардирањето во Алепо

Канал5 - 22.09.2016

Најмалку 45 луѓе загинаа во ноќешното бомбардирање на источно предградие на Алепо, кое се наоѓа под контрола на бунтовниците - јави Ројтерс повикувајќи се на изјава на началникот на болницата „Ал-Кудс“, доктор Хамза ел Хатиби.

Асад: САД се виновни за прекинот на примирјето

Канал5 - 22.09.2016

Сирискиот претседател Башар Ал Асад изјави дека американските воздушни напади на воените трупи на сириската влада на истокот на земјата „се изведени намерно“ во траење од еден час, и ги обвини САД за колапсот на договорот за прекинот на огнот, ...

Во бомбардирањето на Алепо 45 мртви

Сител - 22.09.2016

Најмалку 45 лица загинаа во синоќешното бомбардирање на источните делови на градот Алепо, кој се наоѓа под контрола на бунтовниците, изјави началникот на болницата „Ал - Кудс“ доктор Хамза ел Хатиби.

Жестоки борби во предградие на Алепо

+инфо - 22.09.2016

При воздушните напади, воени авиони гаѓале цели во области кои се под контрола на бунтовниците. Бомбардирањето предизвикало и големи пожари. Во предградие на вториот по големина сириски град Алепо се водат жестоки борби, кои започнале по воздушните ...

Во бомбардирањето на Алепо 45 мртви

А1 On - 22.09.2016

Најмалку 45 лица загинаа во синоќешното бомбардирање на источните делови на градот Алепо, кој се наоѓа под контрола на бунтовниците, изјави началникот на болницата „Ал – Кудс“ доктор Хамза ел Хатиби.

Жестоки борби во предградие на Алепо

А1 On - 22.09.2016

Во предградие на вториот по големина сириски град Алепо се водат жестоки борби, кои започнале по воздушните напади за кои се тврди дека се најинтензивни во последните неколку месеци. При воздушните напади, воени авиони гаѓале цели во области кои се ...

СИРИЈА: Жестоки борби во предградие на Алепо

Телеграф - 22.09.2016

Џихадисти и опозициски бунтовници се обидуваат да влезат во градот, кој е под контрола на сириската војска, со цел да ја вратат својата власт Во предградие на вториот по големина сириски град Алепо се водат жестоки борби, кои започнале по воздушните ...

Жестоки борби во предградие на Алепо

Сител - 22.09.2016

Во предградие на вториот по големина сириски град Алепо се водат жестоки борби, кои започнале по воздушните напади за кои се тврди дека се најинтензивни во последните неколку месеци. При воздушните напади, воени авиони гаѓале цели во области кои се ...

Асад: САД се виновни за прекинот на договореното примирје

А1 On - 22.09.2016

Сирискиот претседател Башар Ал Асад изјави дека американските воздушни напади на воените трупи на сириската влада на истокот на земјата се намерно изведени, и тоа во траење од еден час. Тој исто така ги обвини САД за колапс на договорот за прекин на ...

Бомбардирани бунтовничките зони во Алепо

Р.С.Европа - 22.09.2016

Според сириски активисти, бунтовничките области во Алепо биле под жесток авионски оган минатата нок, при што 10 лица загинале, а избувнале и големи пожари. Според медицински лица бројот на жртвите изнесувал 45.

Во бомбардирањето на Алепо 45 мртви

+инфо - 22.09.2016

Сириската опсерваторија за човекови права соопшти дека во текот на ноќта Алепо бил подложен на најжестокото бомбардирање во последните неколку месеци. Најмалку 45 лица загинаа во синоќешното бомбардирање на источните делови на градот Алепо, кој се ...

Асад: САД се виновни за прекинот на договореното примирје

Сител - 22.09.2016

Сирискиот претседател Башар Ал Асад изјави дека американските воздушни напади на воените трупи на сириската влада на истокот на земјата се намерно изведени, и тоа во траење од еден час. Тој исто така ги обвини САД за колапс на договорот за прекин на ...

Во бомбардирањето на Алепо 45 загинати

Курир - 22.09.2016

Најмалку 45 лица загинаа во синоќешното бомбардирање на источните делови на градот Алепо, кој се наоѓа под контрола на бунтовниците, изјави началникот на болницата „Ал – Кудс“ доктор Хамза ел Хатиби.

Асад ги обвини САД за неуспехот на примирјето во Сирија

Стандард - 22.09.2016

Претседателот Башар Асад ги отфрли обвинувањата на САД дека сириски или руски авиони го нанеле ударот по хуманитарниот конвој во Алепо или дека неговите војници попречуваат храната да стигне до контролирани од бунтовниците источни квартови на ...

Жестоки борби во предградие на Алепо

Алфа - 22.09.2016

Во предградие на вториот по големина сириски град Алепо се водат жестоки борби, кои започнале по воздушните напади за кои се тврди дека се најинтензивни во последните неколку месеци. Во предградие на вториот по големина сириски град Алепо се водат ...

САД го објавија текстот на договорот со Русија за примирјето во Сирија

Макфакс - 22.09.2016

Американскиот Стејт департмент објави преку својата служба за односи со јавноста во четвртокот низа материјали коишто се однесуваат на напорите за запирање на повеќе од пет ипол годишната војна во Сирија, меѓу другото и договорот со Русија за ...

Жестоки борби во предградие на Алепо

Либертас - 22.09.2016

Во предградие на вториот по големина сириски град Алепо се водат жестоки борби, кои започнале по воздушните напади за кои се тврди дека се најинтензивни во последните неколку месеци. При воздушните напади, воени авиони гаѓале цели во области кои се ...

Асад: САД се виновни за прекинот на договореното примирје

Либертас - 22.09.2016

Сирискиот претседател Башар Ал Асад изјави дека американските воздушни напади на воените трупи на сириската влада на истокот на земјата се намерно изведени, и тоа во траење од еден час. Тој исто така ги обвини САД за колапс на договорот за прекин на ...

Американците предложија забрана за летање на сириските авиони: Асад одговори со жестоки воздушни напади во Алепо

Точка - 22.09.2016

Дали Дамаск со овие напади јасно им покажа на Американците дека авионите на сириската армија ќе продолжат со мисиите во сопствената земја? Во текот на ноќта изведени се најжестоките напади во поледните неколку месеци во Алепо.

Асад: САД се виновни за прекинот на примирјето во Сирија

Мета - 22.09.2016

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека САД „немаат волја“ да ѝ се приклучат на Русија во борбата против милитантите во Сирија. Тој го обвини Вашингтон за прекин на примирјето и додаде дека за нападот на хуманитарниот конвој не се виновни ...

Асад: САД се виновни за прекинот на примирјето во Сирија

Локално - 22.09.2016

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека САД „немаат волја“ да ѝ се приклучат на Русија во борбата против милитантите во Сирија. Тој го обвини Вашингтон за прекин на примирјето и додаде дека за нападот на хуманитарниот конвој не се виновни ...

Жестоки борби во предградие на Алепо...

Н.Македонија - 22.09.2016

Жестоки борби во предградие на Алепо Во предградие на вториот по големина сириски град Алепо се водат жестоки борби, кои започнале по воздушните напади за кои се тврди дека се најинтензивни во последните неколку месеци.

Асад: САД се виновни за прекинот на договореното примирје...

Н.Македонија - 22.09.2016

Асад: САД се виновни за прекинот на договореното примирје Сирискиот претседател Башар Ал Асад изјави дека американските воздушни напади на воените трупи на сириската влада на истокот на земјата се намерно изведени, и тоа во траење од еден час.

Четири медицински лица загинаа во воздушни напади врз провинцијата Алепо

ТВ21 - 21.09.2016

Четворица сириски членови на невладина организација базирана во Франција, загинаа во воздушни удари врз позиции на сириски бунтовници и медицински центар во градот Хан Туман во јужниот дел на сириската провинција Алепо.

Четири жртви во воздушен напад во Алепо

Телма - 21.09.2016

Четворица сириски членови на невладина организација базирана во Франција, загинаа во воздушни удари врз позиции на сириски бунтовници и медицински центар во градот Хан Туман во јужниот дел на сириската провинција Алепо.

Четири медицински лица загинаа во воздушни напади врз провинцијата Алепо

А1 On - 21.09.2016

Четворица сириски членови на невладина организација базирана во Франција, загинаа во воздушни удари врз позиции на сириски бунтовници и медицински центар во градот Хан Туман во јужниот дел на сириската провинција Алепо.

Четири медицински лица загинаа во воздушни напади врз провинцијата Алепо

Нетпрес - 21.09.2016

Четворица сириски членови на невладина организација базирана во Франција, загинаа во воздушни удари врз позиции на сириски бунтовници и медицински центар во градот Хан Туман во јужниот дел на сириската провинција Алепо.

Четворица лекари и 10 пациенти биле убиени при напад врз клиника крај Алепо

Стандард - 21.09.2016

Четворица лекари и 10 пациенти биле убиени при воздушен удар на клиника во близина на градот Алепо. Ова го соопшти Сирискиот центар за набљудување на човековите права. Според невладината организација нападот е извршен од сириски или од руски авиони.

Сириски воен авион се урна во близина на Дамаск

Р.С.Европа - 21.09.2016

Сириски воен авион се урна во близина на главниот град, но се уште не е јасно дали е пукано кон него или паднал поради технички проблеми. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија денеска соопшти дека авионот се урнал северно ...

Сириски воен авион се урна во близина на Дамаск

+инфо - 21.09.2016

Сириските државни медиуми јавија дека пилотот е спасен, кој паднал во источно од Каламун. Сириски воен авион денеска се урна северно од Дамаск, но се уште не е познато дали е соборен или несреќата се случила поради технички проблем, соопшти ...

ВОЗДУШНИ НАПАДИ ВО АПЕПО: Загинаа четири медицински лица

Телеграф - 21.09.2016

Медицинскиот центар што бил погоден е на Сојуз на организации за брза помош и медицинска грижа, во кој се лекари од сириската дијаспора Четворица сириски членови на невладина организација, која е со седиште во Франција, загинаа во воздушни удари врз ...

Четири медицински лица загинаа во воздушни напади врз провинцијата Алепо

Сител - 21.09.2016

Четворица сириски членови на невладина организација базирана во Франција, загинаа во воздушни удари врз позиции на сириски бунтовници и медицински центар во градот Хан Туман во јужниот дел на сириската провинција Алепо.

Четири медицински лица загинаа во воздушни напади врз провинцијата Алепо

+инфо - 21.09.2016

Медицинскиот центар што бил погоден е на Сојуз на организации за брза помош и медициска грижа, во кој се лекари од сириската дијаспора. Четворица сириски членови на невладина организација базирана во Франција, загинаа во воздушни удари врз позиции ...

Сириски воен авион се урна во близина на Дамаск

А1 On - 21.09.2016

Сириски воен авион денеска се урна северно од Дамаск, но се уште не е познато дали е соборен или несреќата се случила поради технички проблем, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.

Сириски воен авион се урна во близина на Дамаск

Сител - 21.09.2016

Сириски воен авион денеска се урна северно од Дамаск, но се уште не е познато дали е соборен или несреќата се случила поради технички проблем, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.

Нови напади во светот, има мртви

Press24 - 21.09.2016

Четворица сириски членови на невладина организација базирана во Франција, загинаа во воздушни удари врз позиции на сириски бунтовници и медицински центар во градот Хан Туман во јужниот дел на сириската провинција Алепо.

Сириски воен авион се урна во близина на Дамаск

Либертас - 21.09.2016

Сириски воен авион денеска се урна северно од Дамаск, но се уште не е познато дали е соборен или несреќата се случила поради технички проблем, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.

Сириски воен авион се урна во близина на Дамаск

Република - 21.09.2016

­ Сириски воен авион денеска се урна северно од Дамаск, но се уште не е познато дали е соборен или несреќата се случила поради технички проблем, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.

Сириски воен авион падна кај Дамаск

Мета - 21.09.2016

Сириски воен авион падна северно од Дамаск, но засега не се знае дали е соборен или се урнал поради технички проблем, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон.

Сириски воен авион падна кај Дамаск

Локално - 21.09.2016

Сириски воен авион падна северно од Дамаск, но засега не се знае дали е соборен или се урнал поради технички проблем, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон.

Четири медицински лица загинаа во воздушни напади врз провинцијата Алепо...

Н.Македонија - 21.09.2016

Четири медицински лица загинаа во воздушни напади врз провинцијата Алепо Четворица сириски членови на невладина организација базирана во Франција, загинаа во воздушни удари врз позиции на сириски бунтовници и медицински центар во градот Хан Туман во ...

Ништо од примирјето во Сирија, 20 цивилни жртви во новата офанзива за Алепо

Вест - 20.09.2016

Кревкиот мир меѓу сите војувачи со терористите во Сирија, кој беше постигнат со посредство на Русија и САД, заврши само за седум дена. Портпаролот на сириската армија изјавил дека воените дејствија се обновуваат, бидејќи бунтовниците, поддржани од ...

Во бомбардирањето на Алепо загинале над 30 цивили

Р.С.Европа - 20.09.2016

Над триесет цивили загинале вчера вечер во бомбардирањето на бунтовничките квартови во Алепо, јави сириската Опсерваторија за човекови права. До ова дошло само неколку часа откако сириските власти објавија прекин на примирјето што пред седум денови ...

Во бомбардирањето на Алепо загинале над 30 цивили

Тера - 20.09.2016

Над триесет цивили загинале вчера вечер во бомбардирањето на бунтовничките квартови во Алепо, јави сириската Опсерваторија за човекови права. До ова дошло само неколку часа откако сириските власти објавија прекин на примирјето што пред седум денови ...

Во бомбардирањето на Алепо загинале над 30 цивили

Бриф - 20.09.2016

Над триесет цивили загинале вчера вечер во бомбардирањето на бунтовничките квартови во Алепо, јави сириската Опсерваторија за човекови права. До ова дошло само неколку часа откако сириските власти објавија прекин на примирјето што пред седум денови ...

Започна крвавата битка за Алепо: Џихадистите на Ал Нусра ја нападнаа сириската војска

Точка - 20.09.2016

Терористите на Ал Нусра Фронтот, сирискиот огранок на Ал Каида, започнале офанзива против сириската војска во југозападното предградие на Алепо, соопштија од руската војска. После интензивните гранатирања, сириската војска се обидува да ги спречи ...

Мирот помеѓу војувачите во Сирија заврши

Фактор - 20.09.2016

Кревкиот мир меѓу сите војувачи со терористите во Сирија, кој беше постигнат со посредство на Русија и САД, заврши само за седум дена. Портпаролот на сириската армија изјавил дека воените дејствија се обновуваат, бидејќи бунтовниците, поддржани од ...

Амбициите на Ердоган растат: Турција може да тргне во офанзива на Алепо...

Точка - 20.09.2016

Ердоган планира значително да ја прошири воената кампања во Сирија, а новиот план го носи на „вратите“ на Алепо, односно безбедната зона би можела да се прошири на дури 5 илјади километри квадратни.

Повеќе од 30 цивили загинале во бомбардирање на Алепо

Мета - 20.09.2016

Повеќе од 30 цивили загинале синоќа во бомбардирањето на бунтовничките квартови во Алепо, јави сириската Опсерваторија за човекови права. До ова дошло само неколку часа откако сириските власти објавија прекин на примирјето што пред седум денови го ...

Сириската војска го прекина примирјето, војната продолжува

Тера - 20.09.2016

Сириската војска денес соопшти дека е завршен прекинот на огнот, а само два часа подоцна биле извршени воздушни напади врз бунтовничките квартови во Алепо, пренесуваат светските агенции. Со воздушните удари биле погодени повеќе бунтовнички квартови ...

Сириската армија прогласи крај на примирјето во земјата

24 Вести - 19.09.2016

Сириската армија денеска објави крај на еднонеделното примирје во земјата, обвинувајќи ги бунтовниците за прекршување на договорот, што беше склучен со посредство на САД и Русија. - Тоа беше вистинска можност да се запрат крвопролевањата, но ...

Сириската војска објави прекин на примирјето

Глас на Америка - 19.09.2016

Дамаск ги обвинува бунтовничките групи за поткопување на прекинот на огнот Сириската воена команда соопшти дека „вооружените терористички групи“ повеќепати го нарушиле прекинот на огнот кој влезе во сила минатата недела и го искористиле за ...

Сириската војска го прекина примирјето, војната продолжува (ВИДЕО)

МКД - 19.09.2016

Сириската војска денес соопшти дека е завршен прекинот на огнот, а само два часа подоцна биле извршени воздушни напади врз бунтовничките квартови во Алепо, пренесуваат светските агенции. Со воздушните удари биле погодени повеќе бунтовнички квартови ...

Сириската армија прогласи крај на примирјето во земјата

Алфа - 19.09.2016

Сириската армија денеска објави крај на еднонеделното примирје во земјата, обвинувајќи ги бунтовниците за прекршување на договорот, што беше склучен со посредство на САД и Русија. Сириската армија денеска објави крај на еднонеделното примирје во ...

Интензивно бомбардирање во Алепо и околните села

Курир - 19.09.2016

Сирискиот град Алепо и околните села денеска беа цел на воздушни напади, откако сириската војска објави крај на седумдневното примирје, пренесува БТА. Се уште не е познато дали нападите ги изврши сириската авијација или руските авиони.

Интензивно бомбардирање во Алепо и околните села

Сител - 19.09.2016

Сирискиот град Алепо и околните села денеска беа цел на воздушни напади, откако сириската војска објави крај на седумдневното примирје, пренесува БТА. Се уште не е познато дали нападите ги изврши сириската авијација или руските авиони.

Асад: Коалицијата предводена од САД во саботата изврши јавна агресија врз Сирија

А1 On - 19.09.2016

Сирискиот претседател Башар Ал Асад ги обвини денеска САД дека извршиле јавно посегнување по неговата земја со воздушните удари кои беа изведени во саботата, врз сириската војска во провинцијата Деир ез Зора, пренесува БТА.

Сириската војска соборила американски шпионски дрон над Деир ез-Зор

МКД - 19.09.2016

Шпионско летало на американските воздухопловни сили наводно било соборено во неделата во провинцијата Деир ез-Зор, каде што американските авиони еден ден претходно ги бомбардираа сириските сили опкружени со ИСИС-милитанти, при што загинаа 62 лица.

Русија - Сириските бунтовници не го почитуваат примирјето

Р.С.Европа - 19.09.2016

Руското Министерство за одбрана соопшти дека е „бесмислено“ сириските владини сили да се придржуваат до прекинот на огнот додека се напаѓани од страна на бунтовниците. „Имајќи предвид дека условите за прекинот на огнот не се почитуваат од страна на ...

Асад: Коалицијата предводена од САД во саботата изврши јавна агресија врз Сирија

Сител - 19.09.2016

Сирискиот претседател Башар Ал Асад ги обвини денеска САД дека извршиле јавно посегнување по неговата земја со воздушните удари кои беа изведени во саботата, врз сириската војска во провинцијата Деир ез Зора, пренесува БТА.

Сириската војска објави крај на примирјето, САД бараат појаснување од Русија

Макфакс - 19.09.2016

Сириската армија објави во понеделникот крај на примирјето коешто траеше една седмица, како што беше договорено меѓу Русија и САД, обвинувајќи ги бунтовничките групи кои ги поддржува Вашингтон за неуспехот да се одржи прекинот на огнот, додека ...

Интензивно бомбардирање во Алепо

Пулс24 - 19.09.2016

Сирискиот град Алепо и околните села денеска беа цел на воздушни напади, откако сириската војска објави крај на седумдневното примирје, пренесува БТА. Се уште не е познато дали нападите ги изврши сириската авијација или руските авиони.

Не поминаа ни два часа од крајот на примирјето, а сириската армија веќе го бомбардира Алепо…

Локално - 19.09.2016

Артилериски истрели и воздушни напади биле насочени против делови на Алепо контролирани од , помалку од два часа откако сириската армија го објави крајот на седумдневното примирје, соопшти дописник на AFP.

Австралија се извини за нападот врз сириската армија со 62 убиени

Канал 77 - 19.09.2016

Австралиското министерство за одбрана потврди во неделата и изрази сочувство до семејствата на 62 сириски војници убиени во воздушниот напад изведен од коалицијата предводена од САД во саботата.

Крај на примирјето: Сириската војска објавила дека повеќе не е на сила прекинот на огнот

Точка - 19.09.2016

Сириската војска објавила крај на режимот на прекин на огнот, тврдејќи дека милитантите не се придржуваат до ниедна одредба од примирјето. Сириските милитанти повеќе од 300 пати го прекршиле примирјето во кое посредуваа Москва и Вашингтон, соопштила ...

Интензивно бомбардирање во Алепо и околните села

Либертас - 19.09.2016

Сирискиот град Алепо и околните села денеска беа цел на воздушни напади, откако сириската војска објави крај на седумдневното примирје, пренесува БТА. Се уште не е познато дали нападите ги изврши сириската авијација или руските авиони.

Избегната катастрофа: Сириската армија се обидела да собори американски воен авион!

Точка - 19.09.2016

Вооружените сили на Сирија ја употребиле својата против-воздушна одбрана против авион на Анти-ИСИС коалицијата која што е предводена од САД. Единиците за против-воздушна одбрана на сириската војска се обиделе да соборат американски воен авион на ...

Асад: Коалицијата предводена од САД во саботата изврши јавна агресија врз Сирија

Либертас - 19.09.2016

Сирискиот претседател Башар Ал Асад ги обвини денеска САД дека извршиле јавно посегнување по неговата земја со воздушните удари кои беа изведени во саботата, врз сириската војска во провинцијата Деир ез Зора, пренесува БТА.

Сириската армија прогласи крај на примирјето во земјата

Либертас - 19.09.2016

Сириската армија денеска објави крај на еднонеделното примирје во земјата, обвинувајќи ги бунтовниците за прекршување на договорот, што беше склучен со посредство на САД и Русија, пренесе ДПА.

Сириската армија објави крајот на примирјето

Локално - 19.09.2016

Сириските вооружени сили попладнево објавија крајот на примирјето, кое беше постигнато со договорот меѓу САД и Русија, обвинувајќи ги за неуспехот му востаничките групи, пренесува АФП, пренесува Фокус.

Сириската армија прогласи крај на примирјето во земјата...

Н.Македонија - 19.09.2016

Сириската армија прогласи крај на примирјето во земјата Сириската армија денеска објави крај на еднонеделното примирје во земјата, обвинувајќи ги бунтовниците за прекршување на договорот, што беше склучен со посредство на САД и Русија, пренесе ДПА.

Интензивно бомбардирање во Алепо и околните села...

Н.Македонија - 19.09.2016

Интензивно бомбардирање во Алепо и околните села Сирискиот град Алепо и околните села денеска беа цел на воздушни напади, откако сириската војска објави крај на седумдневното примирје, пренесува БТА.