TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шојбле: Еврозоната ќе елиминира ризик од финансиска зараза од Грција

24 Вести - 28.06.2015

Грција во наредните денови ќе биде во големи маки, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле и додаде дека Еврозоната ќе стори се за да се елиминира каков било ризик од финансиска зараза и каква било загриженост на финансиските пазари.

Шојбле: Еврозоната ќе елиминира ризик од финансиска зараза од Грција

Утрински - 28.06.2015

Грција во наредните денови ќе биде во големи маки, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле и додаде дека Еврозоната ќе стори се` за да се елиминира каков било ризик од финансиска зараза и каква било загриженост на финансиските пазари.

Сапен: Судбина на Грција е да остане во еврозоната

Телма - 28.06.2015

Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно, но тоа ќе биде можно ако прво Атина побара да ја напушти Европската унија, а останатите земји да го одбрат нејзиното барање, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг.

Варуфакис: Одлуката на еврогрупата го нарушува нејзиниот кредибилитет

24 Вести - 28.06.2015

Одбивањето на министрите за финансии од еврозоната да ја продолжат програмата за помош на Грција после 30 јуни додека земјата спроведе рефрендум, предизвикува штета на кредибилитетот на Еврогрупата како институција, изјави грчкиот министер за ...

Референдумот одобрен, банкротот „речиси неизбежен“

Deutsche Welle - 28.06.2015

Грчкиот парламент го одобри владиниот предлог за референдум на 5 јули, за новите барања на меѓународните доверители. Од другастрана се множат гласовите дека излезот на Грција од еврозоната е сѐ поблиску.

Шелинг: Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно

24 Вести - 28.06.2015

Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно, но тоа ќе биде можно ако прво Атина побара да ја напушти Европската унија, а останатите земји да го одбрат нејзиното барање, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг.

Грција со една нога надвор од еврозоната ?

Канал5 - 28.06.2015

Нема продолжување на рокот за Грција. Никогаш не е готово додека не биде готово, вака аналитичарите ја толкуваат вечерашната одлука на министрите за финансии од еврозоната кои јасно и ставија до знаење на грција дека не отстапуваат од планот и од ...

Кои се последиците од банкротот на Грција?

Deutsche Welle - 28.06.2015

Дали можниот банкрот на Грција би значел и нејзино автоматско излегување од еврозоната? Ова е само едно од бројните прашања кои се поставуваат по прекинот на преговорите на Еврогрупата и Грција.

Иднината на Грција и кредибилитетот на еврозоната

24 Вести - 28.06.2015

По потмесечни тешки преговори, на кои ниту една од страните не беше подготвена на отстапки, договор не се постигна. Кредиторите и еврогрупата одлучија да не ја продолжат програмата доколку Атина не ги прифати нивните предлози за нови реформи.

Еврозоната ќе стори сè за да се елиминира ризик од финансиска зараза од Грција

Телеграф - 28.06.2015

Грција е членка на еврозоната и ние сме се подготвени да направиме сè што можеме да ѝ помогнеме на земјата во оваа тешка фаза, истакна германскиот министер по вториот состанок на еврогрупата во Брисел Грција во наредните денови ќе биде во големи ...

Шелинг: Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно

А1 On - 28.06.2015

Шелинг: Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно, но тоа ќе биде можно ако прво Атина побара да ја напушти Европската унија, а останатите земји да го одбрат нејзиното барање, ...

Шелинг: Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно

Сител - 28.06.2015

Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно, но тоа ќе биде можно ако прво Атина побара да ја напушти Европската унија, а останатите земји да го одбрат нејзиното барање, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг.

Шелинг: Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно

Алфа - 28.06.2015

Последиците за земјите од еврозоната не се толку страшни, колку за Грција. јасно е, дека една земја не може под никакви околности да ја уценува Европската комисија и земјите од еврозоната, посочува Шилинг.

Шојбле: Еврозоната ќе елиминира ризик од финансиска зараза од Грција

Алфа - 28.06.2015

Еврокомесарот за економски прашања Пјер Московиси, пак, само кусо рече дека еврозоната ќе има 19 членки, колку што има и сега. Грција во наредните денови ќе биде во големи маки, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле и додаде дека ...

Шелинг: Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно

Курир - 28.06.2015

Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно, но тоа ќе биде можно ако прво Атина побара да ја напушти Европската унија, а останатите земји да го одбрат нејзиното барање, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг.

Шелинг: Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно

Репортер - 28.06.2015

Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно, но тоа ќе биде можно ако прво Атина побара да ја напушти Европската унија, а останатите земји да го одбрат нејзиното барање, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг.

Шојбле: Еврозоната ќе елиминира ризик од финансиска зараза од Грција

Сител - 28.06.2015

Грција во наредните денови ќе биде во големи маки, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле и додаде дека Еврозоната ќе стори се за да се елиминира каков било ризик од финансиска зараза и каква било загриженост на финансиските пазари.

Еврогрупа: Грција останува без финансиска помош!

Курир - 28.06.2015

- Првпат во историјата, Еврогрупата излезе со соопштение без потпис на Грција, а во кое ја осудува одлуката на Атина да спроведе референдум за програмата за финансиски спас на земјата, изјави денеска, на крајот на седницата на Еврогрупата нејзиниот ...

Шаубле: Грција ќе остане полноправна членка на еврозоната

Нова ТВ - 28.06.2015

Еврозоната ќе направи се што е потребно за да се спречи “зараза” од грчката криза, изјави синоќа германскиот министер за финансии Волфганг Шаубле, јавува агенцијата АФП. Грција вчера го одби предлогот на еврозоната за продолжување на програмата за ...

Шојбле: Еврозоната ќе елиминира ризик од финансиска зараза од Грција

+инфо - 28.06.2015

Грција во наредните денови ќе биде во големи маки, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле и додаде дека Еврозоната ќе стори се за да се елиминира каков било ризик од финансиска зараза и каква било загриженост на финансиските пазари.

Варуфакис: Одлуката на еврогрупата го нарушува нејзиниот кредибилитет

Сител - 28.06.2015

Одбивањето на министрите за финансии од еврозоната да ја продолжат програмата за помош на Грција после 30 јуни додека земјата спроведе рефрендум, предизвикува штета на кредибилитетот на Еврогрупата како институција, изјави грчкиот министер за ...

Шелинг: Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно

Нетпрес - 28.06.2015

Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно, но тоа ќе биде можно ако прво Атина побара да ја напушти Европската унија, а останатите земји да го одбрат нејзиното барање, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг, пренесе ...

Шелинг: Излегувањето на Грција од еврозоната е речиси неизбежно

Макфакс - 28.06.2015

Авс трискиот министер за финансии Ханс Јерг Шелинг озјави во неделата дека излегувањето на Грција од зоната на еврото (Грексит) сега изледа речиси неизбежно. „Последиците за државите членки на еврозоната не се ни приближно лоши како што се за Грција.

Австриски министер: Излегувањето на Грција од еврозоната сега е речиси неизбежно

МКД - 28.06.2015

Австрискиот министер за финансии рече дека излегувањето на Грција од еврозоната „се чини дека сега е речиси неизбежно“ и дека тоа би било можно ако Атина прва побара да ја напушти Европската Унија, а другите членки се согласат со нејзиното барање.

Австрија-Излегувањето на Грција од еврозоната неизбежно

Р.С.Европа - 28.06.2015

Австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг изјави дека излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно. - Последиците за земјите од еврозоната не се толку страшни, колку за Грција.

Шојбле: Еврозоната ќе елиминира ризик од финансиска зараза од Грција

А1 On - 28.06.2015

Грција во наредните денови ќе биде во големи маки, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле и додаде дека Еврозоната ќе стори се за да се елиминира каков било ризик од финансиска зараза и каква било загриженост на финансиските пазари.

ЕУ има таен план да се спречи ширењето на грчката криза во Македонија, Албанија, Бугарија...

МКД - 28.06.2015

Од клучно значење е да им се помогне на Романија, Бугарија, Кипар и на Македонија, во случај Грција да излезе од еврозоната, да се справат со можеби несовладливите финансиски проблеми, ако се има предвид дека филијалите на грчките банки се важен дел ...

Грција може да воведе контрола на прометот на капиталот и да го затвори банките

Макфакс - 28.06.2015

Грција во понеделник би можела да воведе контрола на прометот на капиталот и да ги затвори вратите на банките откако европските доверители одбија да ѝ ја продолжат програмата за помош откако Атина најави референдум на 5-ти јули за прифаќање или ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Тајна операција наречена Албанија

Репортер - 28.06.2015

Во пресрет на потегот на Европската централна банка (ЕЦБ), да продолжи кон Грција да уфрла и да ја снабдува земјата со свежи пари, доаѓаат изјавите на шефовите на државите на еврозоната дека Грција нема да излезе од еврозоната, кои вела дека треба ...

Аларм во Белата куќа и во берлин – Грција мора да остане во еврозоната

Репортер - 28.06.2015

Претседателот на САД Барак Обама и германскиот канцелар Ангела Меркел денеска итно имале телефонски разговор, во кој се согласиле дека “исклучително р важно” да се најде начин Грција да остане во еврозоната, соопштија од Белата куќа, пренесе ...

Еврогрупата нема да дозволи продолжување на финансирањето на Грција

Sky - 28.06.2015

Еврогрупата нема да ја продолжи финансиската програма за Грција. Првиот човек на Еврогрупата, Јурген Дајселблум на прес-конференцијата по состанокот на европските министри за финансии изрази голема разочараност од одлуката на грчката влада ги ...

Волфганг Шаулбе: Грција ќе се соочи со големи проблеми во наредните денови

Sky - 28.06.2015

Еврозоната ќе направи се што е потребно за да се спречи „зараза“ од грчката криза, изјави синоќа германскиот министер за финансии Волфганг Шаубле. Според него, Грција ќе се соочи со големи проблеми во наредните денови.

Grexit ќе удри врз грбот на Македонија, Бугарија, Србија…

Фактор - 28.06.2015

Стравувањата од зараза од Grexit (излегување на Грција од еврозоната) Се фокусирани на монетарната унија, но сличен негативен развој исто така може да ги загрози поранешните комунистички земји кои граничат со Медитеранската земја.

Грција останува без финансиска помош!

Денешен - 28.06.2015

– Првпат во историјата, Еврогрупата излезе со соопштение без потпис на Грција, а во кое ја осудува одлуката на Атина да спроведе референдум за програмата за финансиски спас на земјата, изјави денеска, на крајот на седницата на Еврогрупата нејзиниот ...

Шојбле: Еврозоната ќе елиминира ризик од финансиска зараза од Грција

Република - 28.06.2015

Грција во наредните денови ќе биде во големи маки, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле и додаде дека Еврозоната ќе стори се за да се елиминира каков било ризик од финансиска зараза и каква било загриженост на финансиските пазари.

Варуфакис: Тврдоглавоста на Еврогрупата и наштети на нејзиниот авторитет

Фактор - 28.06.2015

Одбивањето на Еврогрупата да го продолжи по 30 јуни времетраењето на планот за финансиска помош на Грција крие опасност да нанесе траен удар по еврозоната, изјави синоќа на крајот на седницата на Еврогрупата грчкиот министер за финансии Јанис ...

Народот ќе одлучи дали сака пари од меѓународните кредитори

Вечер Прес - 28.06.2015

Премиерот Алексис Ципрас ги повика Грците на референдумот на 5 јули да ги отфрлат условите кои ги нудат кредиторите. Од собраниската говорница тој рече: Грчкиот народ ќе каже едно големо „не" на ултиматумот и истовремено ќе каже „да" за солидарна ...

АЛАРМ ВО БЕЛАТА КУЌА И ВО БЕРЛИН – Грција мора да остане во еврозоната

Вечер Прес - 28.06.2015

Претседателот на САД Барак Обама и германскиот канцелар Ангела Меркел итно имале телефонски разговор, во кој се согласиле дека "исклучително важно" да се најде начин Грција да остане во еврозоната, соопштија од Белата куќа, пренесе "Ројтерс".

Дали Варуфакис од состанокот на Еврозоната си замина сам или го избркаа?

Локално - 28.06.2015

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис бил отстранет , избркан од средбата на Еврогрупата во Брисел. Скандалозната вест е распространета од грчките медиуми .Таа е спротивна на информациите претходно дека Варуфакис сам ја напуштил дискусијата.

Варуфакис: Одлуката на еврогрупата го нарушува нејзиниот кредибилитет

Република - 28.06.2015

Одбивањето на министрите за финансии од еврозоната да ја продолжат програмата за помош на Грција после 30 јуни додека земјата спроведе рефрендум, предизвикува штета на кредибилитетот на Еврогрупата како институција, изјави грчкиот министер за ...

Шелинг: Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно

Република - 28.06.2015

Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно, но тоа ќе биде можно ако прво Атина побара да ја напушти Европската унија, а останатите земји да го одбрат нејзиното барање, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг.

Грција е отсечена од еврозоната-Нов судир меѓу доверителите!

Локално - 28.06.2015

Во изминатата ноќ грчкиот парламент одобри предлози од грчката влада за референдумот и за условите од последната опција на договорот со доверителите.Предвиден е за 5 јули референдум е одобрен од 178 од вкупно 300 пратеници во парламентот.Против ...

ОБАМА И МЕРКЕЛ: Грција да остане во еврозоната!

Sky - 28.06.2015

Американскиот претседател Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел се сложија денеска во телефонски разговор дека од клучна важност е да се пронајде начин Грција да остане во еврозоната, соопшти денеска Белата куќа.

Итен состанок во ЕЦБ поради банкрот кој ја демне Грција

Фактор - 28.06.2015

Управниот одбор на Европската централна банка се собира денес поради зголемената веројатност од обврските на Грција, пренесе АФП, повикувајќи се на информации од ЕЦБ. Управниот одбор, во составот на кој влегуваат шест членови на Извршниот комитет на ...

Еврозоната ќе елиминира ризик од финансиска зараза од Грција

Вечер Прес - 28.06.2015

Грција во наредните денови ќе биде во големи маки, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле и додаде дека Еврозоната ќе стори се за да се елиминира каков било ризик од финансиска зараза и каква било загриженост на финансиските пазари.

Исклучително важно е Грција да остане во еврозоната, изјави Белата куќа

Локално - 28.06.2015

Претседателот на САД Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел денеска имале телефонски разговор и се согласиле дека е “исклучително важно” да се најде начин Грција да остане во еврозоната, соопштија од Белата куќа, пренесува “Ројтерс”.

Грција ги „вжешти“ телефонските линии во светот

Република - 28.06.2015

Состојбата околу Грција ги вжешти телефонските линии. Во итен телефонски разговор, американскиот претседател Барак Обама и германскиот канцелар Ангела Меркел се согласиле дека е „исклучително важно“ да се најде начин Грција да остане во еврозоната, ...

Шелинг: Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно

Н.Македонија - 28.06.2015

Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно, но тоа ќе биде можно ако прво Атина побара да ја напушти Европската унија, а останатите земји да го одбрат нејзиното барање, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг - ...

Шојбле: Еврозоната ќе елиминира ризик од финансиска зараза од Грција

Н.Македонија - 28.06.2015

Грција во наредните денови ќе биде во големи маки, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле и додаде дека Еврозоната ќе стори се за да се елиминира каков било ризик од финансиска зараза и каква било загриженост на финансиските пазари ...

Шелинг: Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно

Идивиди - 28.06.2015

Излегувањето на Грција од еврозоната изгледа неизбежно, но тоа ќе биде можно ако прво Атина побара да ја напушти Европската унија, а останатите земји да го одбрат нејзиното барање, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг.

Крајот за Грција во еврозоната се’ поверојатен

Deutsche Welle - 27.06.2015

„Извонредно широкограда понуда“ - го нарече канцеларката Меркел последниот европски предлог до Грција: помошта да продолжи до ноември и да биде зголемена. Сега се чини дека Брисел конечно ја затвора вратата за Грција.

Еврозоната отфрли натамошно продолжување на помошта за Грција

Deutsche Welle - 27.06.2015

Земјите од еврозоната и официјално го отфрлија барањето на Атина за продолжување на програмата за помош на Грција по истекот на рокот 30. јуни. Шефот на Еврогрупата Јерун Дајселблум на прес-конференција и официјално објави дека земјите од еврозоната ...

Варуфакис: Нема зошто да се одлага референдумот

Телма - 27.06.2015

Земјите од еврозоната и официјално го отфрлија барањето на Атина за продолжување на програмата за помош на Грција по истекот на рокот 30. јуни. Шефот на Еврогрупата Јерун Дајселблум објави дека земјите од еврозоната го отфрлија грчкото барање за ...

Грција ја пропушти последната шанса?

Deutsche Welle - 27.06.2015

Еврозоната го отфрли грчкото барање - програмата за помош истекува на 30. јуни. Најавено е дека ќе бидат преземени сите мерки за заштита на еврозоната. Дали е банкротот неизбежен, има ли иднина за Грција во еврозоната? Грчката должничка криза ...

Грција останува без финансиска помош

Утрински - 27.06.2015

Прв пат во историјата, Еврогрупата излезе со соопштение без потпис на Грција, а во кое ја осудува одлуката на Атина да спроведе референдум за програмата за финансиски спас на земјата, изјави денеска, на крајот на седницата на Еврогрупата нејзиниот ...

ЕУ: Референдумот во Грција ја затвора вратата за продолжување на преговорите

24 Вести - 27.06.2015

Најавата на грчкиот премиер Алексис Ципрас за одржување референдум за барањата на кредиторите е „тажна одлука за Грција и ја затвора вратата за натамошни преговори“, изјави денеска претседателот на Еврогрупата Јерун Дејселблум.

Министрите од еврозоната одбија да ја продолжат програмата за помош на Грција

24 Вести - 27.06.2015

Програмата за помош на Грција завршува во вторник навечер, одлучија попладнево министрите за финансии од еврозоната, откако го одбија барањето на Атина за едномесечно продолжување, изјави претседавачот на Еврогрупата Јерун Дејселблум.

Еврогрупа: Грција останува без финансиска помош

24 Вести - 27.06.2015

Првпат во историјата, Еврогрупата излезе со соопштение без потпис на Грција, а во кое ја осудува одлуката на Атина да спроведе референдум за програмата за финансиски спас на земјата, изјави денеска, на крајот на седницата на Еврогрупата нејзиниот ...

Оставете ги Грците да си заминат!

Deutsche Welle - 27.06.2015

Грција би требало да остане во ЕУ и еврозоната. Но, грчката влада ноќеска со најавата на референдумот, дефинитивно го прокоцка опстанокот во монетарната унија, смета Бернд Ригерт. Грчката влада очигледно е зафатена од самоубиствени мисли.

Малку простор за договор со Грција

Нова ТВ - 27.06.2015

Претседателот на Еврогрупата Јерун Дејселблум објави дека Грција ја затворила вратата за било какви идни преговори. Најавата на Ципрас за референдум уште толку ги забетонира темелите на недоверба и несигурност помеѓу доверителите и должникот.

ЕУ: Референдумот во Грција ја затвора вратата на преговорите

+инфо - 27.06.2015

Најавата на грчкиот премиер Алексис Ципрас за одржување референдум за барањата на кредиторите е „тажна одлука за Грција и ја затвора вратата за натамошни преговори“, изјави денеска претседателот на Еврогрупата Јерун Дејселблум.

Камерон: Евентуалниот излез од еврозоната можност за Грција да ги реши економските проблеми

Алфа - 27.06.2015

Весникот нагласува дека Камерон ова го изјавил во приватен разговор со колега од Европската унија, посветен на барањата за реформи во ЕУ. Британскиот премиер Дејвид Камерон во приватен разговор посочил дека евентуалниот излез на Грција од еврозоната ...

ЕВРОЗОНА: Нема продолжение за спас на Грција по 30 јуни

Телеграф - 27.06.2015

Еврозоната откажува да ја продолжи програмата за помош на Грција, посочиле извори блиски до преговорите Министрите за финансии од еврозоната денеска одбија да го продолжат планот за спас на Грција по 30 јуни, како што бараше Атина, пренесува БТА, ...

ЕУ: Најавата за референдум во Грција ја затвора вратата за натамошни преговори

Нетпрес - 27.06.2015

Најавата на грчкиот премиер Алексис Ципрас за одржување референдум за барањата на кредиторите е „тажна одлука за Грција и ја затвора вратата за натамошни преговори“, изјави денеска претседателот на Еврогрупата Јерун Дејселблум, пренесува МИА .

Грција останува без финансиска помош

+инфо - 27.06.2015

Првпат во историјата, Еврогрупата излезе со соопштение без потпис на Грција, а во кое ја осудува одлуката на Атина да спроведе референдум за програмата за финансиски спас на земјата, изјави денеска, на крајот на седницата на Еврогрупата нејзиниот ...

Варуфакис: Ова е тажен ден за Европа, но Грција ќе го преброди тоа (ВИДЕО)

МКД - 27.06.2015

Грчката влада го одби последниот предлог на своите доверители, изјави денеска шефот на Еврогрупата, Јерун Дејселблум, предупредувајќи дека Атина ја „затворила вратата за продолжување на преговорите“ и дека еврозоната ќе ги разгледа „последиците“.

Еврогрупата е „отворена“ за нови преговори со Грција!

МКД - 27.06.2015

На брифинг одржан по состанокот на 18-те членки на Еврогрупата, францускиот министер за финансии Мишел Сапин рече дека неговата земја е спремна во секое време да ги обнови преговорите со Грција, бидејќи никој во Еврогрупата не сака Грција да ја ...

Камерон: Евентуалниот излез од еврозоната можност за Грција да ги реши економските проблеми

А1 On - 27.06.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон во приватен разговор посочил дека евентуалниот излез на Грција од еврозоната може да биде добра шанса за Атина за да ги реши нејзините економски проблеми, пишува британскиот весник „Гардијан“.

Еврогрупа: Грција останува без финансиска помош

А1 On - 27.06.2015

Првпат во историјата, Еврогрупата излезе со соопштение без потпис на Грција, а во кое ја осудува одлуката на Атина да спроведе референдум за програмата за финансиски спас на земјата, изјави денеска, на крајот на седницата на Еврогрупата нејзиниот ...

ПРВПАТ ВО ИСТОРИЈАТА: Еврогрупата без потпис за помош на Грција

Телеграф - 27.06.2015

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис, ја коментираше оваа одлука напуштајќи го состанокот: Ова е тажен ден за Европа, но Грција тоа ќе го преброди Првпат во историјата, Еврогрупата излезе со соопштение без потпис на Грција, а во кое ја ...

Министрите од еврозоната одбија да ја продолжат програмата за помош на Грција

А1 On - 27.06.2015

Програмата за помош на Грција завршува во вторник навечер, одлучија попладнево министрите за финансии од еврозоната, откако го одбија барањето на Атина за едномесечно продолжување, изјави претседавачот на Еврогрупата Јерун Дејселблум, пренесува ДПА.

Еврогрупа: Грција останува без финансиска помош

Сител - 27.06.2015

Првпат во историјата, Еврогрупата излезе со соопштение без потпис на Грција, а во кое ја осудува одлуката на Атина да спроведе референдум за програмата за финансиски спас на земјата, изјави денеска, на крајот на седницата на Еврогрупата нејзиниот ...

Камерон: Евентуалниот излез од еврозоната можност за Грција да ги реши економските проблеми

Сител - 27.06.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон во приватен разговор посочил дека евентуалниот излез на Грција од еврозоната може да биде добра шанса за Атина за да ги реши нејзините економски проблеми, пишува британскиот весник „Гардијан“.

ЕУ: Грчкиот референдум ќе ја затвори вратата за преговори

Телеграф - 27.06.2015

Во меѓувреме, грчкиот Парламент денеска ја почна дебатата по предлогот на Владата на 5 јули да биде организиран референдум за последните предлози на меѓународните кредитори за реформи Најавата на грчкиот премиер Алексис Ципрас за одржување ...

ЕУ – Грција:Министрите за финансии продолжуваат со разговорите

Р.С.Европа - 27.06.2015

Министрите за финансии на еврозоната денеска се состануваат во Брисел, во атмосфера на голема конфузија по објавувањето на Атина дека ќе организира референдум за снабдување на своите доверители.

Дејвид Камерон: Излегувањето на Грција од еврозоната може да е најдобар избор

Фактор - 27.06.2015

Премиерот на Велика Британија Дејвид Камерон изјавил пред претставник од ЕУ дека “може да е подобро” за Грција да излезе од еврозоната, со што ќе и овозможи на економијата да закрепне . Ова го пренеусва The Guardian, повикувајќи се на објавен ...

И официјално, нема финансиска помош за Грција од ЕУ

Република - 27.06.2015

Осумнаесет земји од еврозоната ја осудија одлуката на Атина да организира референдум и да ги прекине преговорите со кредиторите. Согласно тоа, претставниците од Грција не го ставија својот потпис на овој документ, дополни Дејселблум Првпат во ...

Еврозоната ја отсече Грција

Фактор - 27.06.2015

Министрите за финансии од еврозоната одбија денес да го продолжат спасувачкиот план за Грција по 30 јуни, како што сака Атина, објавија извори на Франс прес. “Еврозоната одбива продолжување на грчката програма за помош”, посочија пред агенцијата ...

Еврогрупа: Грција останува без финансиска помош

Локално - 27.06.2015

Првпат во историјата, Еврогрупата излезе со соопштение без потпис на Грција, а во кое ја осудува одлуката на Атина да спроведе референдум за програмата за финансиски спас на земјата, изјави денеска, на крајот на седницата на Еврогрупата нејзиниот ...

Еврозоната отфрли натамошно продолжување на помошта за Грција

Бриф - 27.06.2015

Земјите од еврозоната и официјално го отфрлија барањето на Атина за продолжување на програмата за помош на Грција по истекот на рокот 30. ...

“Грција ја затвори вратата за идните преговори”- објави шефот на Еврогрупата

Локално - 27.06.2015

Претседателот на Еврогрупата Јерун Дејселблум изјави дека Грција ја затворила вратата за било какви идни преговори, пренесува весникот “Гардијан”. Goodnight, thanks for playing: Eurogroup chief @J_Dijsselbloem says ‘sad’ Greek referendum decision ...

Грција го избра самоубиството!

Фактор - 27.06.2015

Изненадувачки потег од Атина повторно ги сврте со главата надолу сите планови за спасување на Грција од банкрот. Со бесрамност, овој потег надминува сè што ЕУ го виделе во досегашната историја, пишува Бернд Ригерт.

(Видео) Варуфакис: „Ова е тажен ден за Европа, но ние ќе го пребродиме тоа“

еМагазин - 27.06.2015

„Ова е тажен ден за Европа, но ние ќе го пребродиме тоа“, изјави грчкиот министер за финансии, Јанис Варуфакис по најавата на министрите за финансии на еврозоната дека, без оглед на референдумот што го најави Ципрас, финансиската помош за Грција ...

ЕУ: Референдумот во Грција ја затвора вратата за продолжување на преговорите

Либертас - 27.06.2015

Најавата на грчкиот премиер Алексис Ципрас за одржување референдум за барањата на кредиторите е „тажна одлука за Грција и ја затвора вратата за натамошни преговори“, изјави денеска претседателот на Еврогрупата Јерун Дејселблум.

ЕУ алармира: Референдумот во Грција ја затвора вратата за преговори

еМагазин - 27.06.2015

Најавата на грчкиот премиер Алексис Ципрас за одржување референдум за барањата на кредиторите е „тажна одлука за Грција и ја затвора вратата за натамошни преговори“, изјави денеска претседателот на Еврогрупата Јерун Дејселблум.

Официјално: Нема веќе финансиска помош за Грција

еМагазин - 27.06.2015

Првпат во историјата, Еврогрупата излезе со соопштение без потпис на Грција, а во кое ја осудува одлуката на Атина да спроведе референдум за програмата за финансиски спас на земјата, изјави денеска, на крајот на седницата на Еврогрупата нејзиниот ...

Референдумот во Грција ја затвора вратата за преговори

Н.Македонија - 27.06.2015

Најавата на грчкиот премиер Алексис Ципрас за одржување референдум за барањата на кредиторите е „тажна одлука за Грција и ја затвора вратата за натамошни преговори“, изјави денеска претседателот на Еврогрупата Јерун Дејселблум - Негативно сум ...

Министрите од еврозоната одбија да ја продолжат програмата за помош на Грција

Н.Македонија - 27.06.2015

Програмата за помош на Грција завршува во вторник навечер, одлучија попладнево министрите за финансии од еврозоната, откако го одбија барањето на Атина за едномесечно продолжување, изјави претседавачот на Еврогрупата Јерун Дејселблум, пренесува ДПА ...

Евентуалниот излез од еврозоната можност за Грција да ги реши економските проблеми

Lider - 27.06.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон во приватен разговор посочил дека евентуалниот излез на Грција од еврозоната може да биде добра шанса за Атина за да ги реши нејзините економски проблеми, пишува британскиот весник „Гардијан“.

ЕУ: Референдумот во Грција ја затвора вратата за продолжување на преговорите

Lider - 27.06.2015

Најавата на грчкиот премиер Алексис Ципрас за одржување референдум за барањата на кредиторите е „тажна одлука за Грција и ја затвора вратата за натамошни преговори“, изјави денеска претседателот на Еврогрупата Јерун Дејселблум.

Еврогрупа: Грција останува без финансиска помош

Lider - 27.06.2015

Првпат во историјата, Еврогрупата излезе со соопштение без потпис на Грција, а во кое ја осудува одлуката на Атина да спроведе референдум за програмата за финансиски спас на земјата, изјави денеска, на крајот на седницата на Еврогрупата нејзиниот ...

Гинтер Етингер: Грција излегува од еврозоната ако за 5 дена не се договори со кредиторите

Канал5 - 26.06.2015

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе биде неизбежно ако официјална Атина и нејизните кредитори не постигнат договор - изјави комесарот на Европската унија од Германија Гинтер Етингер. „Ќе направиме се до 30 јуни за да Грците покажат дека се ...

Преговори за Грција до последна секунда

Deutsche Welle - 26.06.2015

Времето веќе истекува, на ЕУ-самитот владееше песимизам, но во спорот околу својот долг Грција и натаму не попушта. Доверителите сакаат и натаму да преговараат, до последна секунда. Во вторник се заканува банкрот.

ЕУ ја предупреди Грција да постигне договор за долгот до утре

24 Вести - 26.06.2015

Лидерите на Германија и на Франција ја предупредија Грција дека мора да постигне решение за проблемот со нејзиниот долг до 27 јуни за да избегне банкрот и можно излегување од еврозоната. Ангела Меркел и Франсоа Оланд ова го изјавија по состанокот на ...

ЕУ: Грција треба да остане во еврозоната

Утрински - 26.06.2015

Грција треба да остане во еврозоната, изведувајќи ги структурните реформи. Со оваа теза синоќа заврши дебатата на средбата на врвот на ЕУ за проблемот со спасувањето на Грција од банкрот. На средбата не беа усвоени никакви практични решенија, ...

Грција и кредиторите добија ултиматум да постигнат договор до сабота

Утрински - 26.06.2015

Европските лидери на крајот од првиот ден од својот самит во Брисел и поставија ултиматум на Грција - до крајот на неделата да постигне спогодба со своите кредитори, со што ќе си дозволи повторно да го добие заемот од над седум милијарди евра и ќе ...

Грција и кредиторите добија ултиматум од ЕУ – до сабота да постигнат договор

Нетпрес - 26.06.2015

Европските лидери на крајот од првиот ден од својот самит во Брисел и поставија ултиматум на Грција – до крајот на неделата да постигне спогодба со своите кредитори, со што ќе си дозволи повторно да го добие заемот од над седум милијарди евра и ќе ...

ЕУ: Грција да постигне договор за долгот инаку утре ќе банкротира

Репортер - 26.06.2015

Лидерите на Германија и на Франција ја предупредија Грција дека мора да постигне решение за проблемот со нејзиниот долг до 27 јуни за да избегне банкрот и можно излегување од еврозоната. Ангела Меркел и Франсоа Оланд ова го изјавија по состанокот на ...

Грција и кредиторите добија ултиматум од ЕУ – до сабота да постигнат договор

А1 On - 26.06.2015

Европските лидери на крајот од првиот ден од својот самит во Брисел и поставија ултиматум на Грција – до крајот на неделата да постигне спогодба со своите кредитори, со што ќе си дозволи повторно да го добие заемот од над седум милијарди евра и ќе ...

Сабота е рокот до кога Грција треба да се договори за враќање на долгот

Телеграф - 26.06.2015

Евентуалното излегување на Грција од еврозоната ќе биде неизбежно доколку Атина и кредиторите не постигнат спогодба во следните пет дена Европските лидери на крајот од првиот ден од Самитот во Брисел ѝ поставија ултиматум на Грција – до крајот на ...

На Ципрас му снемува време: пропаднала и четвртата средба на еврогрупата за Грција

МКД - 26.06.2015

Четвртиот состанок на еврогрупата за Грција завршил синоќа без договор, а следниот се најавува за сабота, кога Грција ќе се обиде да постигне договор со своите кредитори за да ја избегне неможноста за плаќање на долговите следната недела.

Решение за Грција до 27 јуни?

Р.С.Европа - 26.06.2015

Лидерите на Германија и на Франција ја предупредија Грција дека мора да постигне решение за проблемот со нејзиниот долг до 27 јуни со цел да избегне банкрот и можно излегување од еврозоната.

ЕУ без решение за Грција, но со став дека треба да остане во еврозоната

Телеграф - 26.06.2015

Меѓу Грција и кредиторите остануваат сериозни разлики, а преговорите продолжуваат на техничко ниво Грција треба да остане во еврозоната, изведувајќи ги структурните реформи. Со оваа теза синоќа заврши дебатата на средбата на врвот на ЕУ за проблемот ...

Грција и кредиторите добија ултиматум од ЕУ - до сабота да постигнат договор

Сител - 26.06.2015

Европските лидери на крајот од првиот ден од својот самит во Брисел и поставија ултиматум на Грција - до крајот на неделата да постигне спогодба со своите кредитори, со што ќе си дозволи повторно да го добие заемот од над седум милијарди евра и ќе ...

ЕУ: Грција треба да остане во еврозоната

Сител - 26.06.2015

Грција треба да остане во еврозоната, изведувајќи ги структурните реформи. Со оваа теза синоќа заврши дебатата на средбата на врвот на ЕУ за проблемот со спасувањето на Грција од банкрот. На средбата не беа усвоени никакви практични решенија, ...

Грчка должничка криза: Викендов е последен рок за договор

Репортер - 26.06.2015

Европските лидери им дадоа рок на министрите за финансси на земјите од еврозоната да постигнат договор со Грција викендов, неколку дена пред истекот на рокот кога Атина мора да врати дел својот долг кон меѓународните кредитори, објави агенцијата ...

Камерон: Излегувањето на Грција од еврозоната може да е најдобар избор

Репортер - 26.06.2015

Премиерот на Велика Британија Дејвид Камерон изјави дека “може да е подобро” за Грција да излезе од еврозоната, што ќе и овозможи на земјата да закрепне нејзината економија. Ова го соопшти Гардијан, повикувајќи се на дипломатски документ од средбата ...

ЕУ: Грција треба да остане во еврозоната

А1 On - 26.06.2015

Грција треба да остане во еврозоната, изведувајќи ги структурните реформи. Со оваа теза синоќа заврши дебатата на средбата на врвот на ЕУ за проблемот со спасувањето на Грција од банкрот. На средбата не беа усвоени никакви практични решенија, ...

Преговори за Грција до последна секунда

Правдико - 26.06.2015

Времето веќе истекува, на ЕУ-самитот владееше песимизам, но во спорот околу својот долг Грција и натаму не попушта. Доверителите сакаат и натаму да преговараат, до последна секунда. Во вторник се заканува банкрот.

ЕУ: Грција треба да остане во еврозоната

Алфа - 26.06.2015

Грција треба да остане во еврозоната, изведувајќи ги структурните реформи. Со оваа теза синоќа заврши дебатата на средбата на врвот на ЕУ за проблемот со спасувањето на Грција од банкрот. Грција треба да остане во еврозоната, изведувајќи ги ...

ЕУ: Грција треба да остане во еврозоната

+инфо - 26.06.2015

Грција треба да остане во еврозоната, изведувајќи ги структурните реформи. Со оваа теза синоќа заврши дебатата на средбата на врвот на ЕУ за проблемот со спасувањето на Грција од банкрот. На средбата не беа усвоени никакви практични решенија, ...

Грција и кредиторите добија ултиматум од ЕУ - до сабота да постигнат договор

Алфа - 26.06.2015

„Според мене оваа средба во сабота е од решавачко значење, затоа што ние сме исправени пред краен рок, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд. Европските лидери на крајот од првиот ден од својот самит во Брисел и поставија ултиматум на Грција ...

Грција и кредиторите добија ултиматум од ЕУ - до сабота да постигнат договор

Press24 - 26.06.2015

Европските лидери на крајот од првиот ден од својот самит во Брисел и поставија ултиматум на Грција - до крајот на неделата да постигне спогодба со своите кредитори, со што ќе си дозволи повторно да го добие заемот од над седум милијарди евра и ќе ...

Грција до сабота треба да постигне договор со кредиторите

+инфо - 26.06.2015

Европските лидери на крајот од првиот ден од својот самит во Брисел и поставија ултиматум на Грција - до крајот на неделата да постигне спогодба со своите кредитори, со што ќе си дозволи повторно да го добие заемот од над седум милијарди евра и ќе ...

Самитот на ЕУ: Грција треба да остане во еврозоната

Локално - 26.06.2015

Грција треба да остане во еврозоната, исполнувајќи структурни реформи. Со оваа теза заврши дискусијата на самитот на ЕУ за проблемот со спасувањето на Грција од банкрот. Средбата сепак не усвои никакви практични решенија по ова прашање.

Грција и кредиторите добија ултиматум од ЕУ – до сабота да постигнат договор

Либертас - 26.06.2015

Европските лидери на крајот од првиот ден од својот самит во Брисел и поставија ултиматум на Грција – до крајот на неделата да постигне спогодба со своите кредитори, со што ќе си дозволи повторно да го добие заемот од над седум милијарди евра и ќе ...

Грција доби рок од пет дена пред да биде исклучена од еврозоната

Република - 26.06.2015

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе биде неизбежно ако Атина и нејзините кредитори не најдат решение во следните пет дена, изјави еврокомесарот Гинтер Етингер. Ќе направиме се до 30 јуни Грција да покаже дека е подготвена за реформи, рекол ...

Грција и кредиторите добија ултиматум од ЕУ - до сабота да постигнат договор

Вечер Прес - 26.06.2015

- Сите ние се согласивме дека треба да продолжи работата меѓу Грција и институциите и дека средбата на Еврогрупата во сабота има решавачки карактер, затоа што времето не притиска, изјави германскиот канцелар Ангела Меркел по завршувањето на ...

Грција и кредиторите добија ултиматум да постигнат договор до сабота

Локално - 26.06.2015

Европските лидери поставија ултиматум на крајот на првиот ден од средбата на високо ниво – до крајот на неделава Грција да постигне договор со доверителите, со што да се овозможи финансирање со над 7 милијарди евра и да се избегне банкрот, пренесува ...

Етингер: Без договор за 5 дена, Грција излегува од еврозоната

Фактор - 26.06.2015

ЕУ не се стреми да ја „притиска“ Грција, но ако разликите не бидат надминати во наредните 5 дена, таканаречениот „ Grexit “ не може да се избегне. Ова го изјавил еврокомесарот за дигиталната економија и општество Гинтер Етингер.

Ќе избегне ли Грција банкрот?

Вечер Прес - 26.06.2015

Лидерите на Германија и на Франција ја предупредија Грција дека мора да постигне решение за проблемот со нејзиниот долг до 27 јуни со цел да избегне банкрот и можно излегување од еврозоната.

Грција и кредиторите добија ултиматум од ЕУ - до сабота да постигнат договор

еМагазин - 26.06.2015

Европските лидери на крајот од првиот ден од својот самит во Брисел и поставија ултиматум на Грција - до крајот на неделата да постигне спогодба со своите кредитори, со што ќе си дозволи повторно да го добие заемот од над седум милијарди евра и ќе ...

Грција останува во еврозоната, но пари за неа веќе нема да има

Бизнис Вести - 26.06.2015

Факт е дека средбата на Еврозоната во сабота треба да биде одлучувачка за долготрајните преговори на Еврогрупата, изјави канцеларката Ангела Меркел. Во потврда на донесената одлука, таа посочила дека договорот со Грција не подразбира давање на нови ...

Грција и кредиторите добија ултиматум од ЕУ – до сабота да постигнат договор

Точка - 26.06.2015

Европските лидери на крајот од првиот ден од својот самит во Брисел и поставија ултиматум на Грција – до крајот на неделата да постигне спогодба со своите кредитори, со што ќе си дозволи повторно да го добие заемот од над седум милијарди евра и ќе ...

Кризата во Грција и македонските туристи

Тера - 26.06.2015

Преговорите за долгот на Грција тешко одат, а светските медиуми се повеќе пишуваат за банкротот на Грција, излегување од еврозоната и враќањето на драхмата. Состојбата будно ја следат македонските туристи кои летниот одмор го поминуваат на грчките ...

Германија: Атина доби рок од пет дена

Sky - 26.06.2015

Излегувањето на Грција од Еврозоната ќе биде неизбежно доколку Атина и нејзините кредитори не пронајдат решение во наредните пет дена. – Ќе направиме сè до 30 јуни за Грција да може да покаже дека е подготвена за реформите – изјави комесарот на ЕУ ...

Грција доби рок од пет дена пред да биде исклучена од еврозоната

Вечер Прес - 26.06.2015

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе биде неизбежно ако Атина и нејзините кредитори не најдат решение во следните пет дена, изјави еврокомесарот Гинтер Етингер. Ќе направиме се до 30 јуни Грција да покаже дека е подготвена за реформи, рекол ...

ЕУ: Грција треба да остане во еврозоната

Вечер Прес - 26.06.2015

Грција треба да остане во еврозоната, изведувајќи ги структурните реформи. Со оваа теза синоќа заврши дебатата на средбата на врвот на ЕУ за проблемот со спасувањето на Грција од банкрот Грција треба да остане во еврозоната, изведувајќи ги ...

Грција и кредиторите добија ултиматум од ЕУ - до сабота да постигнат договор

Н.Македонија - 26.06.2015

Европските лидери на крајот од првиот ден од својот самит во Брисел и поставија ултиматум на Грција - до крајот на неделата да постигне спогодба со своите кредитори, со што ќе си дозволи повторно да го добие заемот од над седум милијарди евра и ќе ...

Грција и кредиторите добија ултиматум од ЕУ – до сабота да постигнат договор

Lider - 26.06.2015

Европските лидери на крајот од првиот ден од својот самит во Брисел и поставија ултиматум на Грција – до крајот на неделата да постигне спогодба со своите кредитори, со што ќе си дозволи повторно да го добие заемот од над седум милијарди евра и ќе ...

Банкрот или спас- се одлучува за судбината на Грција

Телма - 25.06.2015

Банкрот или спас- попладневниот исход од состанокот на министрите за финасии на Еврозоната е одлучувачки за судбината Грција. Преговорите меѓу Грција и европската кредиторска тројка се повторно во неизвеснот, откако синоќа за помалку од еден час без ...

Ново фијаско на преговорите за грчката должничка криза

Телма - 25.06.2015

Очајничкиот обид на министрите за финансии од земјите членки на еврозоната во последен миг да постигнат договор за грчката должничка криза заврши денеска неуспешно. Претседателот на еврогрупата, холандскиот министер за финансии, Јероен Дијселблом, ...

Неизвесни преговорите на Грција со странските кредитори

24 Вести - 25.06.2015

Преговорите меѓу Грција и странските кредитори повторно се во неизвесност откако синоќа беше прекинат состанокот на еврозоната, без договор со кој би се избегнал банкрот на таа земја. Состанокот на министрите на еврозоната беше прекинат само по ...

Неизвесност околу грчката финансиска криза продолжува

Канал5 - 25.06.2015

Преговорите меѓу Грција и странските кредитори повторно се во неизвесност откако синоќа беше прекинат состанокот на еврозоната, без договор со кој би се избегнал банкрот на таа земја. Состанокот на министрите на еврозоната беше прекинат само по ...

Извозот на стока од Македонија кон Грција опаѓа

Канал5 - 25.06.2015

Од 2008 година кога грчката економија западна во криза, македонскиот извоз во Грција секоја година се намалува. Ако јужниот сосед во 2007 беше наш втор најголем извозен партнер со учество од 13 отсто, лани со само 4 отсто учество во вкупниот извоз ...

Критични часови за Грција, преговорите продолжуваат

Телма - 25.06.2015

Преговорите меѓу Грција и европската кредиторска тројка се повторно во неизвеснот, откако синоќа беше прекинат состанокот на Еврозоната, без договор со кој би требало да се избегне банкрот на земјата.

Сеуште нема договор меѓу Грција и кредиторите

МРТ - 25.06.2015

Австрискиот министер за финансии Шелинг ја обвини Атина дека се однесува неодговорно... Се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите пред средбата на Еврогрупата во обид да договорат помош за да се избегне банкрот на земјата.

Брисел: Преговорите со Грција продолжуваат денеска

Сител - 25.06.2015

Состанокот на министрите за финансии од еврозоната за решавање на грчката должничка криза синоќа заврши без договор и се очекува да продолжи денеска. Во официјалното соопштение на министрите од еврогрупата се наведува дека преговорите ќе бидат ...

Брисел: Преговорите со Грција продолжуваат денеска

Нетпрес - 25.06.2015

Вчерашниот состанок на министрите за финансии од еврозоната за решаварање на грчката должничка криза заврши без договор и се очекува денеска да продолжи. Очекувањата од вчерашните преговори не беа исполнети, откако беше објавени дека остануваат ...

Брисел: Преговорите со Грција продолжуваат денеска

А1 On - 25.06.2015

Состанокот на министрите за финансии од еврозоната за решавање на грчката должничка криза синоќа заврши без договор и се очекува да продолжи денеска. Во официјалното соопштение на министрите од еврогрупата се наведува дека преговорите ќе бидат ...

Состанокот на Еврогрупата за Грција прекинат, продолжува денеска

Правдико - 25.06.2015

Состанокот на министрите за финансии на земјите членки на еврозоната (Еврогрупата) на кој се очекуваше договор за Грција, беше прекинат во средата доцна вечерта, по само еден час и ќе продолжи во четврток рано попладнето. „За денеска е готово.

Шелинг: Се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите

Алфа - 25.06.2015

Изгледа дека се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите пред средбата на еврогрупата, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг, јави ДПА. Изгледа дека се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите пред средбата на еврогрупата, ...

Шелинг: Се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите

Нетпрес - 25.06.2015

Австрискиот министер за финансии, Ханс Јорг Шелинг пред средбата на еврогрупата изјави дека најверојатно се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите. Шелинг истакна дека средбата на министрите за финансии од ервозоната ќе започне во 13:30 часто ...

Прекинат состанокот на еврозоната за Грција

Р.С.Европа - 25.06.2015

Преговорите меѓу Грција и странските кредитори повторно се во неизвесност откако синоќа беше прекинат состанокот на еврозоната, без договор со кој би се избегнал банкрот на таа земја. Состанокот на министрите на еврозоната беше прекинат само по ...

Прекинат состанокот на Еврогрупата за Грција, продолжува во четврток попладне

Макфакс - 25.06.2015

Состанокот на министрите за финансии на земјите членки на еврозоната (Еврогрупата) на кој се очекуваше договор за Грција, беше прекинат во средата доцна вечерта, по само еден час и ќе продолжи во четврток рано попладнето. „За денеска е готово.

Брисел: Преговорите со Грција продолжуваат денеска

Алфа - 25.06.2015

Состанокот на министрите за финансии од еврозоната за решавање на грчката должничка криза синоќа заврши без договор и се очекува да продолжи денеска. Состанокот на министрите за финансии од еврозоната за решавање на грчката должничка криза синоќа ...

Шелинг: Се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите

А1 On - 25.06.2015

Изгледа дека се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите пред средбата на еврогрупата, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг, јави ДПА. Шелинг истакна дека средбата на министрите за финансии од ервозоната ќе започне во 13:30 ...

ГРЧКА КРИЗА: Состанокот на еврогрупата без решение, продолжуваат преговорите

Телеграф - 25.06.2015

Во официјалното соопштение на министрите од еврогрупата се наведува дека преговорите ќе бидат продолжени денеска Состанокот на министрите за финансии од еврозоната за решавање на грчката должничка криза синоќа заврши без договор и се очекува да ...

И денес не дојде до договор помеѓу Грција и кредиторите

Фактор - 25.06.2015

И денес Грција не успеа да постигне договор со кредиторите за да добие траншa од спасувачката програма, која истекува до крајот на месецот. Средбата на Еврогрупата – и советот на министрите за финансии на земјите од Европската унија (ЕУ), заврши без ...

Преговорите со Грција продолжуваат денеска

Република - 25.06.2015

Состанокот на министрите за финансии од еврозоната за решавање на грчката должничка криза синоќа заврши без договор и се очекува да продолжи денеска. Во официјалното соопштение на министрите од еврогрупата се наведува дека преговорите ќе бидат ...

Преговорите со Грција продолжуваат

Локално - 25.06.2015

Преговорите меѓу грчката Влада и доверителите во Брисел завршија доцна ноќеска и се очекува да бидат обновени денеска наутро, пред средбата на министрите за финансии од еврозоната, пренесоа агенциите. Не се соопштува каков е резултатот.

Шелинг: Се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите

Локално - 25.06.2015

Изгледа дека се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите пред средбата на еврогрупата, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг, јави ДПА. Шелинг истакна дека средбата на министрите за финансии од ервозоната ќе започне во 13:30 ...

Шелинг: Се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите

Денешен - 25.06.2015

Изгледа дека се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите пред средбата на еврогрупата, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг, јави ДПА. Шелинг истакна дека средбата на министрите за финансии од ервозоната ќе започне во 13:30 ...

Кризата го зема данокот: Драстичен пад на македонскиот извоз во Грција

еМагазин - 25.06.2015

Од 2008 година кога грчката економија западна во криза, македонскиот извоз во Грција секоја година се намалува. Ако Грција во 2007 беше наш втор најголем извозен партнер со учество од 13 отсто, во 2014 година со само 4 отсто учество во вкупниот ...

Грција и кредиторите ја продолжуваат трката со времето

Фактор - 25.06.2015

Уште во шест часот по средноевропски време во Брисел високите функционери ќе продолжат да бараат компромис меѓу Грција и нејзините кредитори. Во текот на ноќта кон 1 часот по 90-минутната седница завршил и последниот засега самит.

Состанокот за решавање на грчката должничка криза продолжува и денеска

Канал 77 - 25.06.2015

Вчерашниот состанок на министрите за финансии од еврозоната за решавање на грчката должничка криза ќе продолжи денеска, откако вчера заврши без договор. По објавата дека и понатаму остануваат разлики меѓу Грција и нејзините кредитори за тоа какви ...

Прекинат состанокот на Еврогрупата за Грција, продолжува денес попладне

Точка - 25.06.2015

Состанокот на министрите за финансии на земјите членки на еврозоната (Еврогрупата) на кој се очекуваше договор за Грција, беше прекинат во средата доцна вечерта, по само еден час и ќе продолжи во четврток рано попладнето. „За денеска е готово.

Преговорите со Грција продолжуваат денеска

Вечер Прес - 25.06.2015

Состанокот на министрите за финансии од еврозоната за решавање на грчката должничка криза синоќа заврши без договор и се очекува да продолжи денеска Состанокот на министрите за финансии од еврозоната за решавање на грчката должничка криза синоќа ...

Шелинг: Сè уште нема договор меѓу Грција и кредиторите

Точка - 25.06.2015

Австрискиот министер за финансии, Ханс Јорг Шелинг пред средбата на еврогрупата изјави дека најверојатно се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите. Шелинг истакна дека средбата на министрите за финансии од ервозоната ќе започне во 13:30 часто ...

Состанокот на Еврогрупата за Грција прекинат, продолжува денеска

еМагазин - 25.06.2015

Состанокот на министрите за финансии на земјите членки на еврозоната (Еврогрупата) на кој се очекуваше договор за Грција, беше прекинат во средата доцна вечерта, по само еден час и ќе продолжи во четврток рано попладнето. „За денеска е готово.

Преговорите со Грција продолжуваат денеска

Н.Македонија - 25.06.2015

Состанокот на министрите за финансии од еврозоната за решавање на грчката должничка криза синоќа заврши без договор и се очекува да продолжи денеска. Во официјалното соопштение на министрите од еврогрупата се наведува дека преговорите ќе бидат ...

Шелинг: Се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите

Lider - 25.06.2015

Изгледа дека се уште нема договор меѓу Грција и кредиторите пред средбата на еврогрупата, изјави австрискиот министер за финансии Ханс Јорг Шелинг, јави ДПА. Шелинг истакна дека средбата на министрите за финансии од ервозоната ќе започне во 13:30 ...

„Маратонот“ Грција-Брисел продолжува денеска

Lider - 25.06.2015

Состанокот на министрите за финансии од еврозоната за решавање на грчката должничка криза синоќа заврши без договор и се очекува да продолжи денеска. Во официјалното соопштение на министрите од еврогрупата се наведува дека преговорите ќе бидат ...

Прекинат состанокот на Еврогрупата за Грција, продолжува денес попладне

Денар - 25.06.2015

Состанокот на министрите за финансии на земјите членки на еврозоната (Еврогрупата) на кој се очекуваше договор за Грција, беше прекинат во средата доцна вечерта, по само еден час и ќе продолжи во четврток рано попладнето. „За денеска е готово.

Литванската претседателка: Грција и понатаму сака да троши пари, а сметки да ги плаќа некој друг

Канал5 - 24.06.2015

Најголеми непријатели на Грција во Еврозоната се земјите од источна Европа. Тоа го изјави во средата италијанскиот премиер Матео Рензи, во пресрет на состанокот за спас на Грција од банкрот.

Нова средба на Еврогрупата за Грција пред утрешниот Европски совет во Брисел

24 Вести - 24.06.2015

Министрите за финансии од еврозоната ќе се соберат повторно вечер во Брисел во напорите да се постигне спогодба за буџетскиот план и реформите во Грција, потребни за пуштање на 7,2 милијарди евра, кои беа замрзнати минатото лето, а кои се дел од ...

Нова средба на Еврогрупата за Грција пред утрешниот Европски совет во Брисел

А1 On - 24.06.2015

Министрите за финансии од еврозоната ќе се соберат повторно вечерва во Брисел во напорите да се постигне спогодба за буџетскиот план и реформите во Грција, потребни за отпуштање на 7,2 милијарди евра, кои беа замрзнати минатото лето, а кои се дел од ...

Министерски состанок на еврогрупата за Грција

Р.С.Европа - 24.06.2015

Министрите за финансии од еврозоната вечер во Брисел ќе разговараат за постигнување спогодба за буџетскиот план и реформите во Грција, потребни за ослободувањена 7,2 милијарди евра, кои беа замрзнати минатото лето, а кои се дел од втората програма ...

Нова средба на Еврогрупата за Грција пред утрешниот Европски совет во Брисел

+инфо - 24.06.2015

Министрите за финансии од еврозоната ќе се соберат повторно вечерва во Брисел во напорите да се постигне спогодба за буџетскиот план и реформите во Грција, потребни за отпуштање на 7,2 милијарди евра, кои беа замрзнати минатото лето, а кои се дел од ...

Нова средба на Еврогрупата за Грција пред утрешниот Европски совет во Брисел

Сител - 24.06.2015

Министрите за финансии од еврозоната ќе се соберат повторно вечерва во Брисел во напорите да се постигне спогодба за буџетскиот план и реформите во Грција, потребни за отпуштање на 7,2 милијарди евра, кои беа замрзнати минатото лето, а кои се дел од ...

Нова средба на Еврогрупата за Грција пред утрешниот Европски совет во Брисел

Алфа - 24.06.2015

Министрите за финансии од еврозоната ќе се соберат повторно вечерва во Брисел во напорите да се постигне спогодба за буџетскиот план и реформите во Грција, потребни за отпуштање на 7,2 милијарди евра, кои беа замрзнати минатото лето Министрите за ...

Паѓаат трговијата, извозот и инвестициите од Грција

Капитал - 24.06.2015

Кризата која неколку години ја тресе грчката економија почнува да се чувствува и на македонската економија. Но, македонските бизнисмени велат дека состојбата на теренот не е така страшна како што изгледа, а на краток и среден рок очекуваат ...

Нов судбински ден за Грција

Фактор - 24.06.2015

Министрите за финансии од еврозоната ќе се соберат повторно вечерва во Брисел во обид да постигнат детален договор за буџетскиот план и реформите во Грција, неопходни за доделувањето на замрзнатите од минатото лето 7,2 милијарди евра од втората ...

Ханс Шерлинг: Треба да ги прифатиме грчките предлози

Локално - 24.06.2015

Министрите за финансии од еврозоната треба да се согласат со последните предлози на Атина и да ги договорат конкретните рокови за спроведување на реформите, изјави денеска министерот за финансии на Австрија Ханс Шелинг.

Австрискиот министер за финансии: Еврогрупата треба да ги прифати предлозите на Грција

Фактор - 24.06.2015

Министрите за финансии од еврозоната треба да се согласат со последните предлози на Атина и да договорат конкретни рокови за спроведување на реформите, изјави денеска министерот за финансии на Австрија Ханс Шелинг.

Уште една средба на Еврогрупата за Грција пред Европски совет

Република - 24.06.2015

Министрите за финансии од еврозоната ќе се соберат повторно вечерва во Брисел во напорите да се постигне спогодба за буџетскиот план и реформите во Грција, потребни за отпуштање на 7,2 милијарди евра, кои беа замрзнати минатото лето, а кои се дел од ...

Економија на парагон-блокче

Н.Македонија - 24.06.2015

Како што вели лондонскиот градоначалник Борис Џонсон, што и да се случи со преговорите меѓу Грција и меѓународните кредитори, без разлика дали ќе колабираат или ќе се договорат нови рокови, ништо не ја негира основната вистина, а тоа е дека Грција ...

Нова средба на Еврогрупата за Грција пред утрешниот Европски совет во Брисел

Lider - 24.06.2015

Министрите за финансии од еврозоната ќе се соберат повторно вечерва во Брисел во напорите да се постигне спогодба за буџетскиот план и реформите во Грција, потребни за отпуштање на 7,2 милијарди евра, кои беа замрзнати минатото лето, а кои се дел од ...

Грција во моментов на кредиторите им должи 240 млрд евра

Денар - 24.06.2015

Грција, којашто на крајот од јуни, може да се најде во ситуација да не може да ги врати ратите од кредитот од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) доколку не ги добие средствата од сегашната програма за надворешна помош, на доверителите им е должна ...

Утре итен состанок на еврогрупата за Грција

Утрински - 23.06.2015

Еврогрупата утре ќе одржи вонреден состанок посветен на Грција, беше објавено по синоќешниот самит на лидерите од еврозоната во Брисел. Претходно, Еврогрупата соопшти дека ги поздравува новите предлози кои ги поднесе грчката Влада, истакнувајќи дека ...

Утре итен состанок на еврогрупата за Грција

24 Вести - 23.06.2015

Нов состанок на министрите за финансии на еврозоната посветен на Грција ќе биде одржан утре. Ова синоќа го објави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по самитот на 19 земји членки кои се во еврозоната.

Новите предлози на грчката влада пред ЕУ – пари против реформи

Канал5 - 23.06.2015

Оптимизам за Грција по синоќешната средба на министрите од еврозоната. Новите предлози на грчката влада – пари против реформи дале позитивен поттик на разговорите, рекоа учесниците во нив.

Во Брисел напредок кон договор, во Атина протест со инциденти

Канал5 - 23.06.2015

„Топката се наоѓа на теренот на европските лидери. “ – порача грчкиот премиер по маратонските средби во Брисел и напредокот кон договор. Мерки во висина од 8 милијарди евра за следните 2 години предложи Грција,Брисел прифати како основа за договор.

Грција блиску до договор

Телма - 23.06.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск доцна синоќа изјави дека министрите за финансии на еврозоната повторно ќе се сретнат утре кога треба да биде постигнат конечен договор за Грција, во очи самитот на лидерите на ЕУ закажан за в четврток.

И вонредниот самит за Грција во бесконечниот ред неуспеси

Deutsche Welle - 23.06.2015

Дали беше таква намерата или едноставно станува збор за неспособност? Тешко е да се каже зошто и оваа рунда преговори за Грција повторно беше неуспешна. Бернд Ригерт коментира. Кај радикалните левичарски идеолози во грчката влада изгледа дека кратко ...

Меркел и Лагард гледаат напредок во преговорите со Грција, но потребно е уште да се работи

Сител - 23.06.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа рече дека сите лидери на Европската унија силно аргументирале во корист на обврските кои се потребни за постигнување на договор меѓу Грција и нејзините доверители.

Утре итен состанок на еврогрупата за Грција

+инфо - 23.06.2015

Еврогрупата утре ќе одржи вонреден состанок посветен на Грција, беше објавено по синоќешниот самит на лидерите од еврозоната во Брисел. Претходно, Еврогрупата соопшти дека ги поздравува новите предлози кои ги поднесе грчката Влада, истакнувајќи дека ...

Еврогрупата утре ќе одржи итен состанок за Грција

Курир - 23.06.2015

На синоќешниот самит на лидерите од еврозоната во Брисел било објавено дека Еврогрупата утре ќе одржи вонреден состанок посветен на Грција. Претходно, Еврогрупата соопшти дека ги поздравува новите предлози кои ги поднесе грчката Влада, истакнувајќи ...

Утре итен состанок на еврорупата за Грција

А1 On - 23.06.2015

Еврогрупата утре ќе одржи вонреден состанок посветен на Грција, беше објавено по синоќешниот самит на лидерите од еврозоната во Брисел. Претходно, Еврогрупата соопшти дека ги поздравува новите предлози кои ги поднесе грчката Влада, истакнувајќи дека ...

Утре итен состанок на еврогрупата за Грција

Репортер - 23.06.2015

Еврогрупата утре ќе одржи вонреден состанок посветен на Грција, беше објавено по синоќешниот самит на лидерите од еврозоната во Брисел. Претходно, Еврогрупата соопшти дека ги поздравува новите предлози кои ги поднесе грчката Влада, истакнувајќи дека ...

Утре нов состанок за Грција

Р.С.Европа - 23.06.2015

Нов состанок на министрите за финансии на еврозоната посветен на Грција ќе биде одржан утре. Ова синоќа го објави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по самитот на 19 земји членки кои се во еврозоната.

Меркел и Лагард гледаат напредок во преговорите со Грција

Телеграф - 23.06.2015

На прес-конференцијата по самитот на лидерите од еврозоната во Брисел, Меркел истакна дека се уште треба многу напорно да се работи во преговорите и оти Грција мора да остане во еврозоната Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа рече дека сите ...

Утре итен состанок на еврорупата за Грција

Сител - 23.06.2015

Еврогрупата утре ќе одржи вонреден состанок посветен на Грција, беше објавено по синоќешниот самит на лидерите од еврозоната во Брисел. Претходно, Еврогрупата соопшти дека ги поздравува новите предлози кои ги поднесе грчката Влада, истакнувајќи дека ...

Утре итен состанок на еврорупата за Грција

Press24 - 23.06.2015

Еврогрупата утре ќе одржи вонреден состанок посветен на Грција, беше објавено по синоќешниот самит на лидерите од еврозоната во Брисел. Претходно, Еврогрупата соопшти дека ги поздравува новите предлози кои ги поднесе грчката Влада, истакнувајќи дека ...

Меркел и Лагард гледаат напредок во преговорите со Грција, но потребно е уште да се работи

Алфа - 23.06.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа рече дека сите лидери на Европската унија силно аргументирале во корист на обврските кои се потребни за постигнување на договор меѓу Грција и нејзините доверители.

Медиуми: Меморандумот за гас меѓу Русија и Грција може да испровоцира нови санкции

Руска реч - 23.06.2015

Вонредната средба на шефовите на земјите од еврозоната во Брисел ќе ја реши судбината на Грција која или ќе добие уште една доза финансиска помош, или ќе ја напушти еврозоната, ги цитираат западните медиуми зборовите на московскиот дописник на ...

Меркел и Лагард гледаат напредок во преговорите со Грција, но потребно е уште да се работи

А1 On - 23.06.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа рече дека сите лидери на Европската унија силно аргументирале во корист на обврските кои се потребни за постигнување на договор меѓу Грција и нејзините доверители, јави дописникот на МИА од Атина.

Грција во моментов на кредиторите им должи 240 млрд евра

Макфакс - 23.06.2015

Грција, којашто на крајот од јуни, може да се најде во ситуација да не може да ги врати ратите од кредитот од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) доколку не ги добие средствата од сегашната програма за надворешна помош, на доверителите им е должна ...

Еврогрупата утре ќе одржи итен состанок за Грција

Република - 23.06.2015

На синоќешниот самит на лидерите од еврозоната во Брисел било објавено дека Еврогрупата утре ќе одржи вонреден состанок посветен на Грција. Претходно, Еврогрупата соопшти дека ги поздравува новите предлози кои ги поднесе грчката Влада, истакнувајќи ...

Меркел и Лагард гледаат напредок во преговорите со Грција, но потребно е уште да се работи

Либертас - 23.06.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа рече дека сите лидери на Европската унија силно аргументирале во корист на обврските кои се потребни за постигнување на договор меѓу Грција и нејзините доверители, јави дописникот на МИА од Атина.

Трите опасни варијанти за Грција, со кои се соочува Европа

Локално - 23.06.2015

Со почетокот на овонеделните вонредни преговори лидерите на ЕУ се соочуваат со три ризични патишта за излез од грчката криза. Првиот е да се направат отстапки на Грција. Вториот е да се заземе цврст став и Грција да биде оставена да излезе од ...

Без разлика како ќе биде надминат проблемот со грчкиот долг, еврозоната колабира?!

Локално - 23.06.2015

За решавање на проблемите со грчкиот долг европските власти може да изберат меѓу три варијанти: да направат отстапки на Атина, да инсистираат на своите услови и да и дозволат на Грција да ја напушти еврозоната или да се најде компромис меѓу барањата ...

Европа ја чека катастрофа без оглед на исходот на кризата со Грција

Фактор - 23.06.2015

За решавање на проблемите со грчкиот долг европските власти можат да избираат меѓу три патишта: да направат отстапки на Атина, да инсистираат на своите тврди услови и да дозволат на Грција да ја напушти еврозоната или да се најде компромис меѓу ...

Грција засега останува во еврозоната, има уште 48 часа за преговори

Локално - 23.06.2015

Оптимизам за Грција по синоќешната средба на министрите од еврозоната. Новите предлози на грчката влада – пари против реформи дале позитивен поттик на разговорите, рекоа учесниците во нив.Грција го усвои принципот на продолжување на оваа програма за ...

Нема крај: Утре итен состанок на еврогрупата за Грција

еМагазин - 23.06.2015

Еврогрупата утре ќе одржи вонреден состанок посветен на Грција, беше објавено по синоќешниот самит на лидерите од еврозоната во Брисел. Претходно, Еврогрупата соопшти дека ги поздравува новите предлози кои ги поднесе грчката Влада, истакнувајќи дека ...

Утре итен состанок на еврогрупата за Грција

Lider - 23.06.2015

Еврогрупата утре ќе одржи вонреден состанок посветен на Грција, беше објавено по синоќешниот самит на лидерите од еврозоната во Брисел. Претходно, Еврогрупата соопшти дека ги поздравува новите предлози кои ги поднесе грчката Влада, истакнувајќи дека ...

За Туск прв ветувачки предлог на Грција, Меркел очекува консултации

Денар - 23.06.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави во понеделникот пред почетокот на кризниот самит на еврозоната за Грција дека Атина првпат во последните седмици го дала вистинските предлози, а германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ...

Има напредок во преговорите со Грција, но потребно е уште да се работи

Lider - 23.06.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа рече дека сите лидери на Европската унија силно аргументирале во корист на обврските кои се потребни за постигнување на договор меѓу Грција и нејзините доверители, јави дописникот на МИА од Атина.

Последна шанса?

Deutsche Welle - 22.06.2015

По неуспешните преговори за грчката должничка криза , пресврт би требало да донесе денешниот вонреден самит на ЕУ. Одамна станува збор за повеќе од само останување на Грција во еврозоната, смета Александер Кудашеф. Европската криза не престанува.

Договор или банкрот? Што ќе одбере Грција?

Канал5 - 22.06.2015

Договор или банкрот е дилемата која ја постави претседателот на европскиот совет, дилема која се очекува денеска да добие одговор. Атина вчера доставила нов изменет предлог, предлог кој директорот на кабинетот на Јункер, кусо по полноќ преку твитер ...

За 10 дена сите можат да изгорат во Грција

Вест - 22.06.2015

ГЕРМАНИЈА (АП) - Во ред, дечки. Сега можете да скршнете. Во играта меѓу Грција и нејзините кредитори за тоа дали државата што е во криза ќе добие дополнителна фиансиска помош, секоја од страните ја изигра својата улога и одби да се повлече.

Македонските бизнисмени стравуваат од намалување на нарачките од Грција

24 Вести - 22.06.2015

Македонските бизнисмени стравуваат од намалување на нарачките од Грција. Поради ризикот од евентуален банкрот на Грција и нејзините банки, стопанствениците велат дека будно ги следат случувањата и спроведуваат анализи, за амортизирање на негативните ...

Се уште има време но Грција не мора да остане во еврозоната, германски реакции

Алсат-М - 22.06.2015

Грција не мора да остане во еврозоната изјави висок претставник на баварската Христијанско - Социјална Унија која што е сојузник на партијата на Меркел во германската влада. Лидерот на парламентарната група на ЦСУ Ханс Петер Фридрих изјавата ја даде ...

Одлуката за Грција ќе задоцни, можен договор во текот на следните денови

Канал5 - 22.06.2015

Предлозите на Грција се добра основа за договор, ќе ги испитаме и ако е се во ред ќе има нов состанок на еврогрупата, а можеби и конечен договор до крајот на седмицата. – ова е ставот на претседателот на еврогрупата Дајселблум и комесарот за ...

Нема да има последици врз земјава ако Грција излезе од еврозоната

Алсат-М - 22.06.2015

Бизнис заедницата со загриженост ги следи случувањата во Грција. Од најголемата комора стравуваат дека поради лошата кондиција на Грчката економија е можно откажување на нарачките склучени со наши претпријатија.

Еврозоната не постигна договор за Грција

24 Вести - 22.06.2015

Без договор заврши вонредниот состанок на еврогрупата за грчата должничка криза. Нова рунда преговори се најавени за наредните денови. Како основа за натамошните разговори преговарачите ќе ги искористат предлозите кои викендов ги дал грчкиот премиер ...

Грција со надеж за договор со еврозоната оваа недела

Телма - 22.06.2015

Министрите за финансии на земјите членки на еврозоната ги прекинаа денеска разговорите во Брисел без да биде постигнат договор за грчката должничка криза. Сепак, еврогрупата оцени дека последниот предлог на официјална Атина е основа за дополнителна ...

И понатаму без договор за грчката криза

Телма - 22.06.2015

Поради кризата во Грција вечерва во Брисел шефовите на 19 земји на ЕУ започнаа состанок. Состанокот на минстрите за финансии на еврозоната кој се одржа претпладнето заврши без конкретни резултати.

Предлогот на Атина разумен, но задоцнет

МРТ - 22.06.2015

Еврото и драхмата влегоа во последната рунда – без договор во Еврозоната, утре банките можеби нема ни да ги отворат вратите. Последниот предлог на Атина е оценет како разумен, но задоцнет...

Македонија подготвена за евентуален колапс на Грција

Алфа - 22.06.2015

Добрата вест е што Македонија е целосно подготвена за евентуален колапс на Грција. Гувернерот уверува дека банкарскиот систем ќе остане стабилен во која било варијанта, но дел од бизнисмените стравуваат од можен пад на нарачките.

Демонстрации вечерва во Грција: „Да на еврото, не на рубљата“

Репортер - 22.06.2015

Додека тече самитот во Брисел меѓу лидерите на земјите од еврозоната, во грчката престолнина Атина се одржува протест на проевропски настроените Грци. Илјадници Грци го пополнија плоштадот пред грчкиот парламент во рамките на вториот последователен ...

Подготвена ли е Меркел да се раздели од Грција?

Алфа - 22.06.2015

Луѓе блиски до германскиот канцелар велат дека е таа подготвена да го прифати излегувањето на Грција од еврозоната. Луѓе блиски до германскиот канцелар велат дека е таа подготвена да го прифати излегувањето на Грција од еврозоната.

Еврозоната фокусирана на долгот на Грција

Глас на Америка - 22.06.2015

Рокот за исплата се приближува, дали ќе има нов договор? Официјални лица од 19-члената еврозона се фокусираат на задолжената Грција во серијата средби во понеделникот, работејќи на спречување на земјата да банкротира не можејќи да го отплаќа заемот ...

Атина направи „невиден кикс„ – испрати погрешни документи во Брисел

Репортер - 22.06.2015

Грчките власти испратиле погрешен документ до Еврогрупата, според три официјални лица од еврозоната, кои разговарале со новинарот Петар Шпигел од “Фајненшл Тајмс”. Според нив тоа дека документите делувале збунувачки, иако киксот не е толку ...

За Туск прв ветувачки предлог на Грција, Меркел очекува консултации

Макфакс - 22.06.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави во понеделникот пред почетокот на кризниот самит на еврозоната за Грција дека Атина првпат во последните седмици го дала вистинските предлози, а германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ...

Подготвена ли е Меркел да се раздели од Грција?

А1 On - 22.06.2015

Фајненшел тајмс – Лондон Луѓе блиски до германскиот канцелар велат дека е таа подготвена да го прифати излегувањето на Грција од еврозоната. Во Берлин и во други престолнини во цела Европа, политичарите почнаа да прават планови за понеделник.

Подготвена ли е Меркел да се раздели од Грција?

Press24 - 22.06.2015

Фајненшел тајмс - Лондон Луѓе блиски до германскиот канцелар велат дека е таа подготвена да го прифати излегувањето на Грција од еврозоната. Во Берлин и во други престолнини во цела Европа, политичарите почнаа да прават планови за понеделник.

Заврши средбата на еврогрупата за Грција

+инфо - 22.06.2015

Средбата на еврогрупата за Грција заврши денеска по повеќе од два часа разговори. Техничките детали ќе се дискутираат неделава, при што се очекува да се постигне договор меѓу Атина и нејзините кредитори, ЕУ и ММФ, нагласуваат европски претставници.

„Билд“: Политиката за спас на Грција без ефект

МРТ - 22.06.2015

„Билд“ смета дека за пензии и плати кон крајот на месецот на Грција и недостасуваат повеќе од 3 милијарди евра, а ниту самите Грци не веруваат во способноста на домашните банки да преживеат...

Министрите за финансии ги намалија очекувањата од самитот на еврозоната за Грција

Макфакс - 22.06.2015

Министрите за финансии на земјите членки на еврозоната во своите изјави по пристигнувањето на состанокот не Еврогрупата ги намалуваат очекувањата од овој состанок и самитот кој почнува вечерва, и новиот Ден Д го најавуваат за четврток, кога ...

Подготвена ли е Меркел да се раздели од Грција?

Сител - 22.06.2015

Луѓе блиски до германскиот канцелар велат дека е таа подготвена да го прифати излегувањето на Грција од еврозоната. Во Берлин и во други престолнини во цела Европа, политичарите почнаа да прават планови за понеделник.

Еврозоната не постигна договор за Грција

Р.С.Европа - 22.06.2015

Министрите за финансии на земјите членки на еврозоната ги прекинаа разговорите во Брисел без договор за финансиска помош на Грција. Шефот на еврозоната, Јерен Дијселблем, рече дека преговарачите ќе ги искористат предлозите кои викендов ги даде ...

Има ли спас за валутниот сојуз на ЕУ

Фактор - 22.06.2015

Среде кризата со Грција водечки политичари од Европската унија доставиле план од две фази за идниот развој на еврозоната во извештај, кој е претставен официјално – на позадината на клучните преговори за Грција, ситуацијата која се заканува да ја ...

Подготвена ли е Меркел да се раздели од Грција?

Република - 22.06.2015

Луѓе блиски до германскиот канцелар велат дека Ангела Меркел е подготвена да го прифати излегувањето на Грција од Еврозоната, пишува лондонски „Фајненшел тајмс“. Во Берлин и во други престолнини во цела Европа, политичарите почнаа да прават планови ...

Министрите за финансии ги намалија очекувањата од самитот на еврозоната за Грција

Точка - 22.06.2015

Министрите за финансии на земјите членки на еврозоната во своите изјави по пристигнувањето на состанокот не Еврогрупата ги намалуваат очекувањата од овој состанок и самитот кој почнува вечерва, и новиот Ден Д го најавуваат за четврток, кога ...

Критична вечер за судбината на Грција

Фактор - 22.06.2015

Европските лидери се собираат вонредно вечерва во Брисел во последен обид да се договорат со премиерот Алексис Ципрас и да ја спасат Грција од државен банкрот. Големо прашање е ќе замине ли земјата од еврозоната и ќе се врати ли на драхмата како ...

Повеќе од половина Французи не сакаат Грција да ја напушти еврозоната

Локално - 22.06.2015

Секој втор Французин не сака Грција да ја напушти еврозоната, иако пред неколку години мнозинството од жителите на Франција имале спротивно мислење. Ова станува јасно од истражувањето на Националниот институт за јавното мислење, објавено во ...

Атина со погрешни документи во Брисел

Локално - 22.06.2015

Погрешен документ испратиле грчките власти на состанокот во Еврогрупата, според три официјални лица од еврозоната, со кои разговарал новинарот Петар Шпигел од “Фајненшл Тајмс”. Според нив, тоа што се збунети поради документите не е толку драматично.

Зошто Грција не може законски да ја напушти еврозоната

Локално - 22.06.2015

Иако многумина во ЕУ се на мислење дека единствената можна реакција на банкрот на Грција е заминувањето на еврозоната, тие ги игнорираат правните основи на ЕУ и единствената валута, пишува Оливер Панеке за EUObserver.

Масовни проевропски демонстрации вечерва во Грција: „Да на еврото, не на рубљата“

Локално - 22.06.2015

Додека тече самитот во Брисел меѓу лидерите на земјите од еврозоната, во грчката престолнина Атина се одржува протест на проевропски настроените Грци. Илјадници Грци го пополнија плоштадот пред грчкиот парламент во рамките на вториот последователен ...

Шојбле: Нема значителни нови предлози од Грција

Фактор - 22.06.2015

Грција не обезбедила „суштински предлози“ од минатата недела наваму и под овие услови самитот на еврозоната денеска во Брисел „ќе и даде релативно мал придонес“. Тоа го изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле, цитиран од „Франс прес“.

Подготвена ли е Меркел да се раздели од Грција?

Вечер Прес - 22.06.2015

Луѓе блиски до германскиот канцелар велат дека е таа подготвена да го прифати излегувањето на Грција од еврозоната. Во Берлин и во други престолнини во цела Европа, политичарите почнаа да прават планови за понеделник.

Заврши средбата на еврогрупата за Грција

Н.Македонија - 22.06.2015

Средбата на еврогрупата за Грција заврши денеска по повеќе од два часа разговори. Техничките детали ќе се дискутираат во оваа недела за да се постигне договор меѓу Атина и нејзините кредитори, ЕУ и ММФ, нагласуваат европски претставници - Работата ...

Министрите за финансии ги намалија очекувањата од самитот на еврозоната за Грција

Денар - 22.06.2015

Министрите за финансии на земјите членки на еврозоната во своите изјави по пристигнувањето на состанокот на Еврогрупата ги намалуваат очекувањата од овој состанок и самитот кој почнува вечерва, и новиот Ден Д го најавуваат за четврток, кога ...

Се уште има време но Грција не мора да остане во еврозоната, германски реакции

Lider - 22.06.2015

Грција не мора да остане во еврозоната изјави висок претставник на баварската Христијанско – Социјална Унија која што е сојузник на партијата на Меркел во германската влада. Лидерот на парламентарната група на ЦСУ Ханс Петер Фридрих изјавата ја даде ...

Заврши средбата на еврогрупата за Грција

Lider - 22.06.2015

Средбата на еврогрупата за Грција заврши денеска по повеќе од два часа разговори. Техничките детали ќе се дискутираат во оваа недела за да се постигне договор меѓу Атина и нејзините кредитори, ЕУ и ММФ, нагласуваат европски претставници.