TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Народот не дозволи раскрчмување на државните и национални интереси

Канал5 - 09.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение повтори дека излезот од политичката криза во државата се нови парламентарни избори затоа што смета дека само така граѓаните јасно и недвосмислено ќе може да се изјаснат околу тиранската платформа.

ВМРО-ДПМНЕ: Народот не дозволи раскрчмување на државните и национални интереси

ТВ21 - 09.04.2017

– ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение повтори дека излезот од политичката криза во државата се нови парламентарни избори затоа што смета дека само така граѓаните јасно и недвосмислено ќе може да се изјаснат околу тиранската платформа.

ВМРО-ДПМНЕ: Народот не дозволи раскрчмување на државните и национални интереси

Вест - 09.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение повтори дека излезот од политичката криза во државата се нови парламентарни избори затоа што смета дека само така граѓаните јасно и недвосмислено ќе може да се изјаснат околу тиранската платформа.

ВМРО – ДПМНЕ: Народот со право е на улиците , излезот е во нови избори

Фокус - 09.04.2017

Излезот од политичката криза во државата се нови парламентарни избори затоа што само така граѓаните јасно и недвосмислено ќе може да се изјаснат околу тиранската платформа, го повтори уште еднаш денеска својот став партијата на Никола Груевски.

ВМРО-ДПМНЕ: Народот не дозволи раскрчмување на државните и националните интереси

24 Вести - 09.04.2017

Излезот од политичката криза во државата се нови парламентарни избори затоа што само така граѓаните јасно и недвосмислено ќе може да се изјаснат околу тиранската платформа, стои во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Народот не дозволи раскрчмување на државните и национални интереси

Сител - 09.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение повтори дека излезот од политичката криза во државата се нови парламентарни избори затоа што смета дека само така граѓаните јасно и недвосмислено ќе може да се изјаснат околу тиранската платформа.

ВМРО-ДПМНЕ: Народот му застана на пат на криминалецот Заев и мафијата од СДС

Курир - 09.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение повтори дека излезот од политичката криза во државата се нови парламентарни избори затоа што смета дека само така граѓаните јасно и недвосмислено ќе може да се изјаснат околу тиранската платформа.

ВМРО-ДПМНЕ: Народот му застана на пат на криминалецот Заев и мафијата од СДС

Нетпрес - 09.04.2017

Излезот од политичката криза во државата се нови парламентарни избори, само така граѓаните јасно и недвосмислено ќе може да се изјаснат околу Тиранската платформа, велат од ВМРО ДПМНЕ. Само така граѓаните на Република Македонија нема да се ...

Мелбурн обоен во црвено-жолто: Македонците во Австралија со масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Press24 - 09.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Мелбурн каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија.

Тодоров: СДСМ има две опции-малцинска влада или нови избори

Press24 - 09.04.2017

Тоа зависи во голема мера и од СДСМ, се сеќавате дека ние како партија му понудивме на СДСМ доколку се откажат од тиранската платформа ние да ги понудиме нашите 51 пратеник кои што би ја поддржале владата на СДСМ, но не само вербално да се откажат, ...

МЕЛБУРН ВО ЦРВЕНО-ЖОЛТО: Mасовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Нетпрес - 09.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Мелбурн каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија.

ВМРО - ДПМНЕ: Народот нема да дозволи да се раскрчмат државните и национални интереси

Телеграф - 09.04.2017

Албанските партии, наведуваат од ВМРО - ДПМНЕ, потврдиле дека има платформа, а претседателот на СДСМ Зоран Заев има обврска да ја реализира ВМРО - ДПМНЕ денеска преку соопштение повтори дека излезот од политичката криза во државата се нови ...

ВМРО-ДПМНЕ: Народот не дозволи раскрчмување на државните и национални интереси

Репортер - 09.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение повтори дека излезот од политичката криза во државата се нови парламентарни избори затоа што смета дека само така граѓаните јасно и недвосмислено ќе може да се изјаснат околу тиранската платформа.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е уценет политичар, тој ќе мора да испорача сѐ што се бара од него

МКД - 09.04.2017

Излезот од политичката криза во државата се нови парламентарни избори и само така граѓаните јасно и недвосмислено ќе може да се изјаснат околу тиранската платформа. Само така граѓаните на Република Македонија нема да се чувствуваат измамено, се вели ...

Груевски во интервју за српски Блиц: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Press24 - 09.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа.

Груевски во интервју за српски Блиц: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Сител - 09.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа.

Груевски за српски Блиц: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Нетпрес - 09.04.2017

Во продолжение ви го пренесуваме интегрално интервјуто на претседателот на ВМРО ДПМНЕ за најтиражниот српски весник. Под кои услови би му дале поддршка на Зоран Заев за формирање на влада? Н.Г.

ГРУЕВСКИ ЗА СРПСКИ „БЛИЦ“: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Телеграф - 09.04.2017

Ќе започне дебата за химната, грбот и знамето која порано или подоцна ќе резултира со нивна промена. За сега тоа го нарекуваат дебата бидејќи немаат двотретинско мнозинство за да ги променат.

Мелбурн обоен во црвено-жолто: Македонците во Австралија со масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Курир - 09.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Мелбурн каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија.

Тодоров: Малцинска влада или нови избори

Стандард - 09.04.2017

Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, вчера во интервју за ТВ 24 го повтори ставот на својата партија дека излез од кризата во Македонија има само преку малцинска влада или да се излезе на нови избори.

Груевски во интервју за српски Блиц: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Курир - 09.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа.

Груевски за ,,Блиц‘‘: Една искра е доволна да се запали целиот Балкан

Сител - 09.04.2017

Една искра е доволна да се запали целиот Балкан, Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичкиот живот во Македонија, односите со опозицијата, албанските партии и опасноста од Тиранската платформа.

Иницијативата ,,За заедничка Македонија‘‘ повикува на помасовни протести против тиранската платформа

Сител - 09.04.2017

Остануваме будни и и нема да дозволиме никој да ја спроведе Тиранската платформа. Иницијатива за Заедничка Македонија повикува на уште поголема масовност на улиците во следните три денови, кои се клучни за заштита на унитарноста на Македонија.

Бидете на готовс во следните 2-3 дена, СДСМ ќе се обиде да направи државен удар во Собрание

Вечер Прес - 09.04.2017

Има гласини дека СДСМ ќе се обидат насилно, пред Велигден да се преземе Собрание и тоа ќе биде една огромна глупост која може да ја направат, тоа е воведување во хаос на државата. Се надевам ќе се воздржат од било какви насилни обиди за преземање на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Народот не дозволи раскрчмување на државните и националните интереси

Локално - 09.04.2017

Излезот од политичката криза во државата се нови парламентарни избори затоа што само така граѓаните јасно и недвосмислено ќе може да се изјаснат околу тиранската платформа, стои во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски за српски Блиц: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

МК News - 09.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа.

Автомобилско дефиле „За заедничка Македонија“

Тера - 09.04.2017

41 ден по ред демонстрантите, во организација на граѓанската иницијатива За Заедничка Македонија маршираат за унитарна држава. Со автомобилско дефиле уште еднаш потсетија дека нема да дозволат мешање во внатрешните работи на Македонија, од страна на ...

Груевски: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Вечер Прес - 09.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа.

ВМРО-ДПМНЕ: Народот не дозволи раскрчмување на државните и национални интереси

Вечер Прес - 09.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение повтори дека излезот од политичката криза во државата се нови парламентарни избори затоа што смета дека само така граѓаните јасно и недвосмислено ќе може да се изјаснат околу тиранската платформа.

Груевски за српски Блиц: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Пулс24 - 09.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа.

Груевски за „Блиц“:Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Република - 09.04.2017

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски за српски „Блиц“, зборува за политичката криза во Македонија, за односот со опозицијата, албанските партии и опасноста од усвојувањето на Тиранската платформа.

Црни сценарија за реализирање на Тиранската платформа

Република - 09.04.2017

Добро е мнозинството да размисли самото да избере претседател на Собранието и на Владата, во кои и да било простории. Таквата влада сигурно дека веднаш ќе биде признаена од ЕУ и САД и тие фактички ќе ги прекинат сите врски со оваа постојната влада, ...

Македонците во Австралија со масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Пулс24 - 09.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Мелбурн каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија.

Мелбурн обоен во црвено-жолто: Македонците во Австралија масовно ја поддржаа „За Заедничка Македонија“(фото галерија)

Република - 09.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Мелбурн каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија.

„За заедничка Македонија“: Наредната недела е клучна и ќе реагираме во секунда

Фактор - 09.04.2017

Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска порачаа дека остануваат будни и и нема да дозволат никој да ја спроведе Тиранската платформа. Тие повикуваат на уште поголема масовност на улиците во следните три денови, кои се клучни за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Народот не дозволи раскрчмување на државните интереси

Идивиди - 09.04.2017

Скопје, 9 април 2017 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение повтори дека излезот од политичката криза во државата се нови парламентарни избори затоа што смета дека само така граѓаните јасно и недвосмислено ќе може да се изјаснат околу ...

Илиевски: Следната недела е клучна за Македонија, ќе бидеме будни и ќе реагираме

Вест - 08.04.2017

Решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан ...

Автомобилска парада на здружението „За заедничка Македонија“

24 Вести - 08.04.2017

Наместо протест викендов автомобилска парада на здружението „За заедничка Македонија“. Организаторите ги повторија своите барања за отфрлање на тиранска платформа, но и дека ќе останат на улиците се додека таа не биде јасно отфрлена.

Илиевски: Ќе бидеме будни и ќе следиме, првите три дена од идната недела се клучни – ќе реагираме во секунда

Press24 - 08.04.2017

Денес на 41 ден од нашите маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За ...

Илиевски-нема да дозволиме избор на претседател на Собранието

Р.С.Европа - 08.04.2017

Следната недела ќе биде клучна, особено првите три дена, рече денеска пред Собранието Богдан Илиевски од иницијативата За заедничка Македонија. Тој ги повика сите граѓаните да се мобилизирале тие денови.

ФОТО: И Кичево порачува – будни сме, не прифаќаме Тиранска платформа

Курир - 08.04.2017

Околу 200 возила од Кичево денес вееја македонски знамиња поддржувајќи ја граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Кичевчани порачаа дека се будни и дека нема да дозволат спроведување на Тиранска платформа и менување на уставниот поредок ...

Автомобилска парада „За заедничка Македонија“ во Крива Паланка

Press24 - 08.04.2017

Стотина автомобили со македонски знамиња беа дел од денешната автомобилска парада низ улиците на Крива Паланка. На овој начин Паланчани упатија пораки за отфрлање на тиранската платформа и зачувување на единствена, унитарна Македонија.

Автомобилско дефиле „За заедничка Македонија“

Алфа - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска организираше автомобилско дефиле. Голем број автомобили накитени со македонски знамиња тргнаа од спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Карпош и од спортската сала „Јане Сандански“ во ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ПОВИКУВА НА ГОТОВС: Следната недела е клучна, народот е спремен на се и Тиранската платформа ...

Курир - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, ги повикува сите граѓани на оваа држава да излезат на протести следната недела која е клучна, Тиранската платформа нема да помине, тиранси претседател на собранието нема да помине.

Првите три дена идната недела се критични: Народот да остане на готовс, СДСМ ќе се обиде да направи државен удар во ...

Сител - 08.04.2017

Граѓаните порачаа будни сме, не прифаќаме тиранска платформа. Со автомобили од сите страни на градот се упатија кон Собранието. Главниот град денеска беше обоен во жолто црвена боја. Од автомобилите ечеа патриотски песни и се вееја државните знамиња.

ВИДЕО: Македонското оро во центарот на Чикаго, поддршка За заедничка Македонија

Курир - 08.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Чикаго каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија.

Тодоров: Бегањето на СДСМ од дебата за Тиранската платформа говори дека не се подготвени пред народот да кажат што ...

Курир - 08.04.2017

Во Собранието се спречува обидот на СДСМ на мала врата да ја протнат Тиранската платформа и да ја редефинираат државата. Тоа е суштината. Бегањето од дебата на СДСМ околу Тиранската платформа говори за тоа дека не се подготвени пред народот да кажат ...

Илиевски: Ќе бидеме будни и ќе следиме, првите три дена од идната недела се клучни – ќе реагираме во секунда

Курир - 08.04.2017

Денес на 41 ден од нашите маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За ...

Тодоров: ВМРО-ДПМНЕ до СДСМ им нуди две решенија-едното е отфрлање на Тиранската платформа и 51 пратеник во собранието ...

Курир - 08.04.2017

Се сеќавате дека ние им рековме на СДСМ дека ако се откажат од Тиранската платформа ние ќе им понудиме 51 пратеник, тоа е едното решение, додека другото е да има нови избори, а граѓаните да одлучат дали ќе гласаат за таа Тиранска платфотрма, истакна ...

Илиевски: Ќе бидеме будни и ќе следиме, првите три дена од идната недела се клучни – ќе реагираме во секунда

Алфа - 08.04.2017

На 41 ден од протестите на иницијативата – За заедничка Македонија, со автомобили и развиорени знамиња, граѓаните уште еднаш го изразија својот револт против Тиранската платформа и порачаа да се зачува унитарноста на државата.

Тодоров: Тиранската платформа ја одбивме веднаш и не прифативме да разговараме за неа

Курир - 08.04.2017

Не сме преговарале со ДУИ за Тиранската платформа, ја одбивме веднаш, истакна во ТВ 24 Никола Тодоров, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. -И господинот Артан Груби добро го објасни ова дека не е направена коалиција, затоа што она што било разговарано или ...

За заедничка Македонијa: Неделава е клучна, ќе реагираме во секунда

МКД - 08.04.2017

Денеска приврзаниците на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија протестираа со возење автомобили низ неколку градови во Македонија. Во Скопје, поворката со македонски знамиња тргна од спортските сали „Борис Трајковски“ во Карпош и „Јане ...

Тодоров: СДСМ има две опции-малцинска влада или нови избори

Курир - 08.04.2017

Тоа зависи во голема мера и од СДСМ, се сеќавате дека ние како партија му понудивме на СДСМ доколку се откажат од тиранската платформа ние да ги понудиме нашите 51 пратеник кои што би ја поддржале владата на СДСМ, но не само вербално да се откажат, ...

Конвои на државноста низ цела Македонија за алармирање на сериозноста на ситуацијата (ФОТО+ВИДЕО)

Курир - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска организираше автомобилско дефиле. Голем број автомобили накитени со македонски знамиња тргнаа од спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Карпош и од спортската сала „Јане Сандански“ во ...

Конвои на државноста низ цела Македонија за алармирање на сериозноста на ситуацијата (ФОТО+ВИДЕО)

Press24 - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска организираше автомобилско дефиле. Голем број автомобили накитени со македонски знамиња тргнаа од спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Карпош и од спортската сала „Јане Сандански“ во ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ПОВИКУВА НА ГОТОВС: Следната недела е клучна (ВИДЕО)

Press24 - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, ги повикува сите граѓани на оваа држава да излезат на протести следната недела која е клучна, Тиранската платформа нема да помине, тиранси претседател на собранието нема да помине.

Кичево порачува – будни сме, не прифаќаме Тиранска платформа

Нетпрес - 08.04.2017

Околу 200 возила од Кичево денес вееја македонски знамиња поддржувајќи ја граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Кичевчани порачаа дека се будни и дека нема да дозволат спроведување на Тиранска платформа и менување на уставниот поредок ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ПОВИКУВА НА ГОТОВС: Следната недела е клучна, народот е спремен на се – платформата нема да ...

Нетпрес - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, ги повикува сите граѓани на оваа држава да излезат на протести следната недела која е клучна, Тиранската платформа нема да помине, тиранси претседател на собранието нема да помине.

Тодоров: Бегањето на СДСМ од дебата за Тиранската платформа говори дека не се подготвени пред народот да кажат што ...

Нетпрес - 08.04.2017

Тоа е суштината. Бегањето од дебата на СДСМ околу Тиранската платформа говори за тоа дека не се подготвени пред народот да кажат што прифатиле и дали тоа за тоа што го прифатиле добиле доверба од граѓаните, истакна во вестите во ТВ 24 членот на ИК ...

Илиевски: Следната недела е клучна – будно ќе следиме што се случува и ќе реагираме во секунда

Нетпрес - 08.04.2017

Денес на 41 ден од нашите маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За ...

ФОТО: И Кичево порачува – будни сме, не прифаќаме Тиранска платформа

Press24 - 08.04.2017

Околу 200 возила од Кичево денес вееја македонски знамиња поддржувајќи ја граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Кичевчани порачаа дека се будни и дека нема да дозволат спроведување на Тиранска платформа и менување на уставниот поредок ...

„ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ ПОРАЧА: Следува важна недела, ќе бидеме будни и ќе реагираме во секунда (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 08.04.2017

Она што се обидоа да го направат во четвртокот на шверцерски начин да изберат претседател на Собранието кој не се откажал од тиранската платформа и веднаш потоа да преминат на избор на влада, ќе се обидат сосема сигурно во еден од овие три дена пред ...

ФОТО: Автомобилска парада „За заедничка Македонија“ во Крива Паланка

Курир - 08.04.2017

Стотина автомобили со македонски знамиња беа дел од денешната автомобилска парада низ улиците на Крива Паланка. На овој начин Паланчани упатија пораки за отфрлање на тиранската платформа и зачувување на единствена, унитарна Македонија.

ФОТО: И Кичево порачува – будни сме, не прифаќаме Тиранска платформа

Пулс24 - 08.04.2017

Околу 200 возила од Кичево денес вееја македонски знамиња поддржувајќи ја граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Кичевчани порачаа дека се будни и дека нема да дозволат спроведување на Тиранска платформа и менување на уставниот поредок ...

ФОТО: Автомобилска парада „За заедничка Македонија“ во Крива Паланка

Пулс24 - 08.04.2017

Стотина автомобили со македонски знамиња беа дел од денешната автомобилска парада низ улиците на Крива Паланка. На овој начин Паланчани упатија пораки за отфрлање на тиранската платформа и зачувување на единствена, унитарна Македонија.

Конвои на државноста низ цела Македонија за алармирање на сериозноста на ситуацијата

Пулс24 - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска организираше автомобилско дефиле. Голем број автомобили накитени со македонски знамиња тргнаа од спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Карпош и од спортската сала „Јане Сандански“ во ...

Автомобилска парада „За заедничка Македонија“ во Крива Паланка

Вечер Прес - 08.04.2017

Стотина автомобили со македонски знамиња беа дел од денешната автомобилска парада низ улиците на Крива Паланка. На овој начин Паланчани упатија пораки за отфрлање на тиранската платформа и зачувување на единствена, унитарна Македонија.

Илиевски: Следната недела е клучна – будно ќе следиме што се случува и ќе реагираме во секунда

Точка - 08.04.2017

Денес на 41 ден од нашите маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За ...

ВИДЕО:ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА ПОВИКУВА НА ГОТОВС: Следната недела е клучна, народот е спремен на се и Тиранската ...

Пулс24 - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, ги повикува сите граѓани на оваа држава да излезат на протести следната недела која е клучна, Тиранската платформа нема да помине, тиранси претседател на собранието нема да помине.

Илиевски: Ќе бидеме будни и ќе следиме, првите три дена од идната недела се клучни – ќе реагираме во секунда

Република - 08.04.2017

Денес на 41 ден од нашите маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За ...

Ќе бидеме будни и ќе следиме

Тера - 08.04.2017

Денес на 41 ден од нашите маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За ...

ВИДЕО: Македонското оро во центарот на Чикаго, поддршка За заедничка Македонија

Пулс24 - 08.04.2017

Поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“ стигна и од Чикаго каде група граѓани се собраа со протести против Тиранската платформа се со цел да се задржи суверенитетот и унитарноста на Македонија.

„За заедничка Македонија“: Иванов е човекот кој не изведе до победата

Фактор - 08.04.2017

Во синоќа се одржа 40-от протест против таканречената Тиранска платформа и заштита на интегритетот на Република Македонија. „Веќе 40 дена сме на улиците на татковината. Ќе останеме тука толку колку што е потребно за заштита на единството, јазикот, ...

Тодоров: Бегањето на СДСМ од дебата за Тиранската платформа говори дека не се подготвени пред народот да кажат што ...

Пулс24 - 08.04.2017

Во Собранието се спречува обидот на СДСМ на мала врата да ја протнат Тиранската платформа и да ја редефинираат државата. Тоа е суштината. Бегањето од дебата на СДСМ околу Тиранската платформа говори за тоа дека не се подготвени пред народот да кажат ...

„За заедничка Македонија" организираше автомобилско дефиле

Вечер Прес - 08.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" денеска организираше автомобилско дефиле. Голем број автомобили накитени со македонски знамиња тргнаа од спортскиот центар „Борис Трајковски" во Карпош и од спортската сала „Јане Сандански" во ...

Автомобилска парада на здружението „За заедничка Македонија“

Локално - 08.04.2017

Наместо протест викендов автомобилска парада на здружението „За заедничка Македонија“. Организаторите ги повторија своите барања за отфрлање на тиранска платформа, но и дека ќе останат на улиците се додека таа не биде јасно отфрлена.

Тодоров: Нема да дозволиме СДСМ да ја силува државата

Република - 08.04.2017

Во Собранието се спречува обидот на СДСМ на мала врата да ја протнат Тиранската платформа и да ја редефинираат државата. Тоа е суштината. Бегањето од дебата на СДСМ околу Тиранската платформа говори за тоа дека не се подготвени пред народот да кажат ...

Тодоров: Тиранската платформа ја одбивме веднаш и не прифативме да разговараме за неа

Република - 08.04.2017

Не сме преговарале со ДУИ за Тиранската платформа, ја одбивме веднаш, истакна во ТВ 24 Никола Тодоров, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. -И господинот Артан Груби добро го објасни ова дека не е направена коалиција, затоа што она што било разговарано или ...

Тодоров: СДСМ има две опции-малцинска влада или нови избори

Република - 08.04.2017

Тоа зависи во голема мера и од СДСМ, се сеќавате дека ние како партија му понудивме на СДСМ доколку се откажат од тиранската платформа ние да ги понудиме нашите 51 пратеник кои што би ја поддржале владата на СДСМ, но не само вербално да се откажат, ...

„За заедничка Македонија“ повика граѓаните да се мобилизираат идната недела

Фактор - 08.04.2017

Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ велат дека следната недела ќе биде клучна, особено првите три дена. Богдан Илиевски од иницијативата „За заедничка Македонија“ денеска пред Собранието ги повика сите граѓани да се мобилизираат тие ...

Илиевски: Ќе бидеме будни и ќе следиме, првите три дена од идната недела се клучни – ќе реагираме во секунда

Пулс24 - 08.04.2017

Денес на 41 ден од нашите маршеви решивме да го потсетиме добро разбудениот град, дека наредната недела која доаѓа е клучна недела особено првите три дена, понеделник, вторник и среда, истакна по денешната активност на граѓанската иницијатива „За ...

Груевски бара брзи избори за излез од кризата

24 Вести - 07.04.2017

Пратениците на продолжен викенд, Собранието останува блокирано. Парламентарната седница продолжува в понеделник. Никола Груевски, попладнево од Струмица изјави дека неговата партија нема да дозволи спроведување на тиранската ...

„За заедничка Македонија“: Секој ден, колку треба и до кога треба за нашата татковина (Фото)

Вест - 07.04.2017

Денеска ги имаме црвено-жолтите ракавици за да им кажеме и симболично „СТОП“ на сите кои се обидуваат Македонија да ја качат на Тиранска платформа. Тоа нема да го дозволиме, порача на денешниот масовен протестен марш на Граѓанската иницијатива „За ...

Груевски: Народот и ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволат тиранска платформа, решението е брзи избори

Вест - 07.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да дозволат спроведување на тиранска платформа, преуредување на државата и крајната цел промена на името на сценариото што го спроведува СДСМ со албанските партии, порача денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сака да спечи дискусија во Собранието

24 Вести - 07.04.2017

Зоран Заев и „злосторничкото здружение околу него“ се обидe да изведе државен удар и да спречат дискусија во законодавниот дом за да ги замолкнат сите што говорат против Тиранската платформа, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Иванов за ХРТ: И да се отстрани правната пречка за доделување на мандатот, проблем останува Тиранската платформа

24 Вести - 07.04.2017

И да се отстрани правната пречка за доделување на мандатот, а тоа е изброр на пртседател на Собрание, проблем останува политичката однносно онаа посуштесвена а тоа е Тиранската платформа – вели во интервју за хрватска ХРТ.

Груевски бара од граѓаните да останат будни: Нема да дозволиме реализација на Тиранска платформа

Канал5 - 07.04.2017

Ова според Груевски, се историски моменти за Македонија па затоа им порачува на граѓаните да останат будни. ВМРО ДПМНЕ нема да дозволи реализација на Тиранската платформа која СДСМ ја прифатиле само за да дојдат на власт и да се спасат од ...

Груевски: На сите им е јасно дека некој во некои разговори продал некои работи

Фокус - 07.04.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска уште еднаш се закани со „народ“ и рече дека ВМРО-ДПМНЕ и народот немале да дозволат реализација на тиранска платформа и повтори дека најдобро решение се брзи избори.

Протестен марш на „За заедничка Македонија“ во Скопје

Курир - 07.04.2017

Досега сме 40 дена на улиците, но ќе останеме колку и да треба, порачаа поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија“ на денешниот мирен марш во Скопје на кој беа повторени пораките за зачувување на унитарноста, јазикот, знамето и грбот, ...

Груевски: Заедно со народот нема да дозволиме спроведување на Тиранската платформа

Нетпрес - 07.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да дозволат спроведување на тиранска платформа, преуредување на државата и крајната цел промена на името на сценариото што го спроведува СДСМ со албанските партии, порача денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

ФОТО: Битола не дозволува наметнување Тиранската платформа

Press24 - 07.04.2017

Битолчани вечерва повторно излегоа на масовен протестен марш со поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и нејзината содржина.

Мијалковски: Точно знаеме што сакаме и од ништо не се плашиме (ФОТО)

Телеграф - 07.04.2017

Цели 40 дена сме на улиците, ако треба ќе остаме уште 1140 денови, бидејќи тоа им го должиме на нашите предци на нас самите и на нашите неродени деца, рече Дарко Мијалковски Се собравме и денеска, оваа е нашиот јубилеен 40 пат, и како што самите ...

ФОТО: Битола не дозволува да се наметне Тиранската платформа

Нетпрес - 07.04.2017

Битолчани вечерва повторно излегоа на масовен протестен марш со поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и нејзината содржина.

Со развеани знамиња и бакли во рацете Радовишани порачаа: „НЕ“ за Тиранската платформа

Press24 - 07.04.2017

Граѓаните на Радовиш со развеани знамиња и бакли вечерва дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и побараа нејзина осуда и отфрлање.

Протестен марш на „За заедничка Македонија“ во Скопје

Press24 - 07.04.2017

Досега сме 40 дена на улиците, но ќе останеме колку и да треба, порачаа поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија“ на денешниот мирен марш во Скопје на кој беа повторени пораките за зачувување на унитарноста, јазикот, знамето и грбот, ...

Груевски: Со народот нема да дозволиме тиранска платформа, решение брзи избори

Press24 - 07.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да дозволат спроведување на тиранска платформа, преуредување на државата и крајната цел промена на името на сценариото што го спроведува СДСМ со албанските партии, порача денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Груевски: Со народот нема да дозволиме тиранска платформа, решение брзи избори

Сител - 07.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да дозволат спроведување на тиранска платформа, преуредување на државата и крајната цел промена на името на сценариото што го спроведува СДСМ со албанските партии, порача денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

НАРОДОТ ДА БИДЕ ПОДГОТВЕН: Груевски повика на долгорочен отпор против тиранската платформа

Телеграф - 07.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да дозволат спроведување на тиранска платформа, преуредување на државата и крајната цел промена на името на сценариото што го спроведува СДСМ со албанските партии, порача Груевски од Струмица Народот треба да биде подготвен ...

„За заедничка Македонија“: Мора да продолжиме силно, колку што треба, до кога и да треба!

Сител - 07.04.2017

Денеска ги имаме црвено-жолтите ракавици за да им кажеме и симболично „СТОП“ на сите кои се обидуваат Македонија да ја качат на Тиранска платформа. Тоа нема да го дозволиме, порача на денешниот масовен протестен марш на Граѓанската иницијатива „За ...

Следете го маршот „За заедничка Македонија“ во живо

Press24 - 07.04.2017

Денеска ги имаме црвено-жолтите ракавици за да им кажеме и симболично „СТОП“ на сите кои се обидуваат Македонија да ја качат на Тиранска платформа. Тоа нема да го дозволиме, порача на денешниот масовен протестен марш на Граѓанската иницијатива „За ...

„За заедничка Македонија“: Мора да продолжиме силно, колку што треба, до кога и да треба!

Press24 - 07.04.2017

Денеска ги имаме црвено-жолтите ракавици за да им кажеме и симболично „СТОП“ на сите кои се обидуваат Македонија да ја качат на Тиранска платформа. Тоа нема да го дозволиме, порача на денешниот масовен протестен марш на Граѓанската иницијатива „За ...

Мијалковски: Оној кој мисли дека може да го лаже и манипулира овој народ не е свесен со што си игра- ние точно знаеме ...

Press24 - 07.04.2017

Се собравме и денеска оваа е нашиот љубилеен 40 пат и како што самите можете да видете во голем број. Дојдовме уште еднаш да го изразиме нашето незадоволство и уште еднаш да им повториме на нашите политичари, народот е оној кој ве ставил и народот е ...

40-ти ден протести „За заедничка Македонија“

МРТ - 07.04.2017

Да се отфрли Тиранската платформа и да се спречат уценувањата од соседна држава- бараат од граѓанската иницијатива „За заедничка Македноија“. За унитарна Македонија, денеска 40-ти ден граѓаните во земјава ќе протестираат за зачувување на ...

Мијалковски: Оној кој мисли дека може да го лаже и манипулира овој народ не е свесен со што си игра- ние точно знаеме ...

Нетпрес - 07.04.2017

Се собравме и денеска оваа е нашиот љубилеен 40 пат и како што самите можете да видете во голем број. Дојдовме уште еднаш да го изразиме нашето незадоволство и уште еднаш да им повториме на нашите политичари, народот е оној кој ве ставил и народот е ...

Груевски: Со народот нема да дозволиме тиранска платформа, решение брзи избори

Курир - 07.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да дозволат спроведување на тиранска платформа, преуредување на државата и крајната цел промена на името на сценариото што го спроведува СДСМ со албанските партии, порача денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

За Груевски најдобро решение за кризата се брзи избори

Р.С.Европа - 07.04.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски изјави денеска дека неговата партија и народот нема да дозволат спроведување на тиранска платформа, преуредување на државата и крајната цел промена на името, според, како што рече, сценариото што го ...

И денеска масовен протест на „За заедничка Македонија“ (ВИДЕО)

Нетпрес - 07.04.2017

Денеска ги имаме црвено-жолтите ракавици за да им кажеме и симболично „СТОП“ на сите кои се обидуваат Македонија да ја качат на Тиранска платформа. Тоа нема да го дозволиме, порача на денешниот масовен протестен марш на Граѓанската иницијатива „За ...

Острени: Заев не ја дели албанската платформа од таа што ја понуди како владина

Нетпрес - 07.04.2017

Потпретседателот на Собранието Гзим Острени, најавува дека албанските пратеници нема да ја гласаат владината програма доколку таму не се вградени елементите од Тиранската платформа. -Јас мислам дека во Парламентот не можат да се претстават две ...

„За заедничка Македонија“: Мора да продолжиме силно, колку што треба, до кога и да треба! (ВО ЖИВО)

Курир - 07.04.2017

Денеска ги имаме црвено-жолтите ракавици за да им кажеме и симболично „СТОП“ на сите кои се обидуваат Македонија да ја качат на Тиранска платформа. Тоа нема да го дозволиме, порача на денешниот масовен протестен марш на Граѓанската иницијатива „За ...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ прави обид да спречи дискусија во Собранието

Таратур - 07.04.2017

Зоран Заев и злосторничкото здружение околу него се обидe да изведе државен удар и да спречат дискусија во законодавниот дом за да ги замолкнат сите што говорат против Тиранската платформа, се вели во соопштението на ВМРО ДПМНЕ.

НАРОДОТ ЌЕ ДОЈДЕ ПО СВОЕТО: Знамиња и багери на протестот за Македонија (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 07.04.2017

Граѓаните и денеска, како и во изминатите денови, упатуваат пораки против намерите за прифаќање на тиранската платформа, како и пораки за брзи и нови избори со кои јасно ќе се стави до знаење на чија страна е волјата на народот Пазете што правите, ...

Мијалковски: Оној кој мисли дека може да го лаже и манипулира овој народ не е свесен со што си игра- ние точно знаеме ...

Курир - 07.04.2017

Се собравме и денеска оваа е нашиот љубилеен 40 пат и како што самите можете да видете во голем број. Дојдовме уште еднаш да го изразиме нашето незадоволство и уште еднаш да им повториме на нашите политичари, народот е оној кој ве ставил и народот е ...

ЌЕ ВЕ ИЗВАДИМЕ ОД СОБРАНИЕ: Граѓаните до политичарите, стоп за тиранската платформа (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 07.04.2017

Народот е тој кој ве ставил, народот е тој кој ќе ве извади надвор од Собранието. Црното сценарио за избор на претседател на Собранието кој не се откажал од тиранската платформа, нема да ви помине. Од ништо не се плашиме.

ФОТО: Битола не дозволува да се наметне Тиранската платформа

Курир - 07.04.2017

Битолчани вечерва повторно излегоа на масовен протестен марш со поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и нејзината содржина.

Груевски: Народот да се подготви за подолгорочен отпор, битката нема да заврши за неколку дена

МКД - 07.04.2017

Ова се драматични и историски времиња за Македонија, а народот треба да биде подготвен на подолгорочен отпор за справување со сценариото за државата, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска од Струмица.

„За заедничка Македонија“: На улица сме 40 дена, ако треба ќе останеме уште 1.140

МКД - 07.04.2017

Досега сме 40 дена на улиците, но ќе останеме колку и да треба, порачаа поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија“ на денешниот мирен марш во Скопје на кој беа повторени пораките за зачувување на унитарноста, јазикот, знамето и грбот, ...

Со развеани знамиња и бакли во рацете Радовишани порачаа: „НЕ“ за Тиранската платформа

Курир - 07.04.2017

Граѓаните на Радовиш со развеани знамиња и бакли вечерва дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и побараа нејзина осуда и отфрлање.

Груевски: Оваа битка нема да заврши за неколку дена, народот да се подготви за отпор

Република - 07.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да дозволат спроведување на тиранска платформа, преуредување на државата и крајната цел промена на името на сценариото што го спроведува СДСМ со албанските партии, порача денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Наредната недела ќе биде клучна: Нема опуштање, донесовме примена!

Република - 07.04.2017

Денеска ги имаме црвено-жолтите ракавици за да им кажеме и симболично „СТОП“ на сите кои се обидуваат Македонија да ја качат на Тиранска платформа. Тоа нема да го дозволиме, порача на денешниот масовен протестен марш на Граѓанската иницијатива „За ...

Битола не дозволува да се наметне Тиранската платформа

Република - 07.04.2017

Битолчани вечерва повторно излегоа на масовен протестен марш со поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и нејзината содржина.

Груевски: Со народот нема да дозволиме тиранска платформа, решение брзи избори

еМагазин - 07.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да дозволат спроведување на тиранска платформа, преуредување на државата и крајната цел промена на името на сценариото што го спроведува СДСМ со албанските партии, порача денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

„За заедничка Македонија“: Мора да продолжиме силно, колку што треба, до кога и да треба!

Вечер Прес - 07.04.2017

Денеска ги имаме црвено-жолтите ракавици за да им кажеме и симболично „СТОП" на сите кои се обидуваат Македонија да ја качат на Тиранска платформа. Тоа нема да го дозволиме, порача на денешниот масовен протестен марш на Граѓанската иницијатива „За ...

Со развеани знамиња и бакли во рацете Радовишани порачаа: „НЕ“ за Тиранската платформа

Вечер Прес - 07.04.2017

Граѓаните на Радовиш со развеани знамиња и бакли вечерва дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија". Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и побараа нејзина осуда и отфрлање.

Мијалковски: Оној кој мисли дека може да го лаже и манипулира овој народ не е свесен со што си игра- ние точно знаеме ...

Вечер Прес - 07.04.2017

Се собравме и денеска оваа е нашиот љубилеен 40 пат и како што самите можете да видете во голем број. Дојдовме уште еднаш да го изразиме нашето незадоволство и уште еднаш да им повториме на нашите политичари, народот е оној кој ве ставил и народот е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ се обидоа да изведат државен удар во Собранието

Мета - 07.04.2017

Зоран Заев и „злосторничкото здружение околу него“ вчера се обидоа да изведат државен удар, да спречат дискусија во законодавниот дом и да ги замолкнат сите што говорат против тиранската платформа, се вели во редовното утринско соопштение на ...

Масовна мобилизација на македонските патриотски здруженија (ФОТО+ВИДЕО)

Република - 07.04.2017

Десетици македонски патриотски здруженија го мобилизираат своето членство во повеќе градови во Македонија за одбрана на државата во случај СДСМ да се обиде насилно да постави претседател на Собранието и да формира влада што ќе ја спроведува ...

ВМРО ДПМНЕ обвинува дека СДСМ се трансформирала од партија во мафија, СДСМ бара мирно предавање на власта

Фактор - 07.04.2017

Не запираат партиските преписки меѓу двете опонентски партии ВМРО ДПМНЕ и СДСМ. Наместо реално решение за кризата која ја чуствуваат сите граѓани , партиите се обвинуваат со најгрди зборови.

Протестен марш на „За заедничка Македонија“ во Скопје

Вечер Прес - 07.04.2017

Досега сме 40 дена на улиците, но ќе останеме колку и да треба, порачаа поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија" на денешниот мирен марш во Скопје на кој беа повторени пораките за зачувување на унитарноста, јазикот, знамето и грбот, ...

СДСМ подготвува насилно сценарио со цел да дојде до власт и да ја спроведе тиранската платформа (видео)

Република - 07.04.2017

Јасно е дека СДСМ се подготвува да тргне со насилство само да дојде на власт. Притисокот е огромен од спонзорите на Заев, па првиот чекор веќе го направија со обид на сила да наметнат избор на Претседател на Собранието и за преку него, на ист начин, ...

Со развеани знамиња и факели радовишани порачаа „НЕ“ за Тиранската платформа

Република - 07.04.2017

Граѓаните на Радовиш со развеани знамиња и бакли вечерва дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и побараа нејзина осуда и отфрлање.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сака да спечи дискусија во Собранието

Локално - 07.04.2017

Зоран Заев и „злосторничкото здружение околу него“ се обидe да изведе државен удар и да спречат дискусија во законодавниот дом за да ги замолкнат сите што говорат против Тиранската платформа, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

За Божик тиранска платформа, за Велигден тирански претседател на Собрание

Вечер Прес - 07.04.2017

Не е случајно сево ова и не е никаква коинциденција на двата најголеми христијански празници да се забива нож во грб на македонскиот народ, велат аналитичарите. На Божиќ беше обелоденета тиранската платформа потпишана под картата на "голема ...

Груевски: Со народот нема да дозволиме тиранска платформа, решение брзи избори

Вечер Прес - 07.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ и народот нема да дозволат спроведување на тиранска платформа, преуредување на државата и крајната цел промена на името на сценариото што го спроведува СДСМ со албанските партии, порача денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Иванов за ХРТ: И да се отстрани правната пречка за доделување на мандатот, проблем останува Тиранската платформа

Бриф - 07.04.2017

И да се отстрани правната пречка за доделување на мандатот, а тоа е изброр на пртседател на Собрание, проблем останува политичката однносно онаа посуштесвена а тоа е Тиранската платформа – вели во интервју за хрватска ХРТ.

Мијалковски: Точно знаеме што сакаме и од ништо не се плашиме

Република - 07.04.2017

Се собравме и денеска оваа е нашиот љубилеен 40 пат и како што самите можете да видете во голем број. Дојдовме уште еднаш да го изразиме нашето незадоволство и уште еднаш да им повториме на нашите политичари, народот е оној кој ве ставил и народот е ...

Битола не дозволува да се наметне Тиранската платформа

Вечер Прес - 07.04.2017

Битолчани вечерва повторно излегоа на масовен протестен марш со поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија". Порачаа дека нема да дозволат да се наметне Тиранската платформа и нејзината содржина.

Народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од него (Фото)

Вест - 06.04.2017

Членот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски денеска одговори на изјавата на потпретседателот на СДСМ, Љупчо Николовски дека СДСМ имале план како да изберат спикер и потоа да формираат влада.

СДСМ: Наскоро ќе има нова влада – ДПМНЕ: СДСМ работи спротивно на интересите на народот

Макфакс - 06.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека Манифестот за единствена Македонија е единственото решение за излез од кризата и тоа дека насилно преземање на власта нема да помине. Тие велат дека СДСМ кројат планови како недемократски да почнат да ја ...

СДСМ, ДУИ и Села преку државен удар, вонделовнички сакаат да направат влада за спроведување на Тиранската платформа

Курир - 06.04.2017

Една од целите која ја заговарала СДСМ била насилно да се завземе претседавачкото место со цел да се избере претседател на Собрание Албанец и да се почне со спроведување на Тиранската платформа, која е вовед во редефинирање на Република Македонија.

Рејтингот на СДСМ меѓу Македонците во слободен пад – партијата од Бихаќка се попривлечна за Албанците

Курир - 06.04.2017

Во текот на месец март 2017 спроведена е една од трите анкети кои треба да се спроведат од страна на Националниот демократски институт (NDI), поддржана од USAID, пишува порталот Press24. СДСМ после изборите тоне кај македонското население, а се ...

СДСМ бара итен избор на претседател на собранието со потписите на десет пратеници

Сител - 06.04.2017

Пратениците од СДСМ, ДУИ и БЕСА се обидуваат преку државен удар во Собранието да формираат Влада која ќе ја прифати тиранската платформа обвинува ВМРО ДПМНЕ. По барањето од Оливер Спасовски со поддршка од најмалку 10 пратеници да биде прекината ...

ФОТО: Масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Петровец

Курир - 06.04.2017

Жителите на Петровец денеска масовно дадоа поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира против Тиранската платформа. Тие велат дека нема да дозволат да се воведе двојазичност на целата територија на ...

ФОТО: Охриѓани не дозволуваат наметнување на Тиранската платформа

Курир - 06.04.2017

Граѓаните на Охрид повторно излегоа на масовен протест за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие велат дека се спремни да ја бранат Македонија. Освен во Охрид, Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ...

ФОТО: Гевгеличани порачаа – нема да дозволиме Претседател на Собранието кој нема да ја отфрли Тиранската платформа

Курир - 06.04.2017

Граѓаните на Гевгелија вечерва повторно дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира ширум земјата против Тиранската платформа.

Виница масовно на улица: Не смее да се постави Претседател на Собранието кој нема да ја отфрли Тиранската платформа

Курир - 06.04.2017

Граѓаните на Виница дадоа огромна поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира против Тиранската платформа и нејзината содржина. Тие велат дека нема да дозволат некој насилно да го преземе Собранието со ...

39-ти протест на За заедничка Македонија, попис и избори за излез од кризата

МКД - 06.04.2017

Од Владата до Собранието неколку илјади граѓани и денеска преку протестниот марш порачаа дека во Македонија не може да биде избран, како што велат, тирански претседател на Собранието. Тие и натаму бараат целосно отрфрлање на „тиранската платформа“.

Крива Паланка не дозволува насилно преземање на Собранието

Курир - 06.04.2017

Граѓаните на Крива Паланка и вечерва маршираа низ градските улици за поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“. Од маршот беа повторени пораките за зачувување на унитарна и единствена Република Македонија, отфрлање на т.н.

Виница масовно на улица: Не смее да се постави Претседател на Собранието кој нема да ја отфрли Тиранската платформа

Press24 - 06.04.2017

Граѓаните на Виница дадоа огромна поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира против Тиранската платформа и нејзината содржина. Тие велат дека нема да дозволат некој насилно да го преземе Собранието со ...

Крива Паланка не дозволува насилно преземање на Собранието

Press24 - 06.04.2017

Граѓаните на Крива Паланка и вечерва маршираа низ градските улици за поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“. Од маршот беа повторени пораките за зачувување на унитарна и единствена Република Македонија, отфрлање на т.н.

Република: Заев на тајна средба со албанското подземје, бара заштита за спроведување на Тиранската платформа (ВИДЕО)

Курир - 06.04.2017

„Република“ дознава од свои извори дека доцна синоќа Зоран Заев остварил тајна среба со структури на албанското подземје. Поради лошата постизборна политика и недовербата во сопственот челнство, Заев побарал заштита од албанските криминални ...

Република: Заев на тајна средба со албанското подземје, бара заштита за спроведување на Тиранската платформа

Сител - 06.04.2017

„Република“ дознава од свои извори дека доцна синоќа Зоран Заев остварил тајна среба со структури на албанското подземје. Поради лошата постизборна политика и недовербата во сопственот челнство, Заев побарал заштита од албанските криминални ...

СДСМ, ДУИ и Села преку државен удар, вонделовнички сакаат да направат влада за спроведување на Тиранската платформа

Нетпрес - 06.04.2017

Планот Б на СДСМ, кој го најавија и претседателот на партијата Зоран Заев и Љупчо Николоски, практично би бил државен удар надвор од сите правила во демократска држава. Дополнително главните полуги на СДСМ веќе го открија валканото сценарио.

За претседателот на МАНУ Тиранската платформа е прифатлива

Нетпрес - 06.04.2017

Срамен, недозволив и против националните интереси е ставот на претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Таки Фити, кој застана зад Тиранската платформа, која пак е вовед во редефинирање на Македонија според мислењето ...

ФОТО: Масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Петровец

Press24 - 06.04.2017

Жителите на Петровец денеска масовно дадоа поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира против Тиранската платформа. Тие велат дека нема да дозволат да се воведе двојазичност на целата територија на ...

ФОТО: Гевгелија кажа НЕ за тиранската платформа

Press24 - 06.04.2017

Граѓаните на Гевгелија вечерва повторно дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира ширум земјата против Тиранската платформа.

Срамно и недозволиво: Поранешниот министер на СДСМ и претседател на МАНУ Таки Фити, во одбрана на Тиранската платфoрма ...

Курир - 06.04.2017

Срамен, недозволив и против националните интереси е ставот на претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Таки Фити, кој застана зад Тиранската платформа, која пак е вовед во редефинирање на Македонија според мислењето ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се вплеткува во сериозно сценарио

МКД - 06.04.2017

СДСМ одбива да се откаже од тиранската платформа, чии елементи водат кон разнебитување на државата. Потоа СДСМ премолчи и за најавите на албанскиот МНР дека токму тие елементи треба да се преточат во Устав на Република Македонија.

Ексклузивно: Заев на тајна средба со албанското подземје, бара заштита за спроведување на Тиранската платформа (ВИДЕО)

Република - 06.04.2017

„Република“ дознава од свои извори дека доцна синоќа Зоран Заев остварил тајна среба со структури на албанското подземје. Поради лошата постизборна политика и недовербата во сопственот челнство, Заев побарал заштита од албанските криинални структури ...

Рејтингот на СДСМ меѓу Македонците во слободен пад – партијата од Бихаќка се попривлечна за Албанците

Вечер Прес - 06.04.2017

Во текот на месец март 2017 спроведена е една од трите анкети кои треба да се спроведат од страна на Националниот демократски институт (NDI), поддржана од USAID, пишува порталот Press24. СДСМ после изборите тоне кај македонското население, а се ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ има план како на сила да ја реализира тиранската платформа

Локално - 06.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ во своето редовно утринско соопштение наведува дека главно прашање на јавноста е колку лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и неговите најблиски соработници имаат, како што велат, украдено, рекетирано, затаено бидејќи по ниедна цена не ...

Рејтингот на СДСМ меѓу Македонците во слободен пад – партијата од „Павел Шатев“ се попривлечна за Албанците

Република - 06.04.2017

Во текот на месец март 2017 спроведена е една од трите анкети кои треба да се спроведат од страна на Националниот демократски институт (NDI), поддржана од USAID, пишува порталот Press24. СДСМ после изборите тоне кај македонското население, а се ...

Охриѓани не дозволуваат наметнување на Тиранската платформа (Фото)

Република - 06.04.2017

Граѓаните на Охрид повторно излегоа на масовен протест за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие велат дека се спремни да ја бранат Македонија. Освен во Охрид, Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ...

Масовно во Битола: Да се отфрли Тиранската платформа!

Република - 06.04.2017

Граѓаните на Битола одржаа масовен протестен марш за поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“,откако СДСМ се обиде насилно да постави Претседател на Собранието. Тие бараат Претседател на Собранието кој целосно ќе ја осуди и ќе ...

СДСМ, ДУИ и Села преку државен удар сакаат да направат влада за спроведување на Тиранската платформа

Пулс24 - 06.04.2017

Една од целите која ја заговарала СДСМ била насилно да се завземе претседавачкото место со цел да се избере претседател на Собрание Албанец и да се почне со спроведување на Тиранската платформа, која е вовед во редефинирање на Република Македонија.

Гевгеличани порачаа: Нема да дозволиме претседател на Собранието кој нема да ја отфрли Тиранската платформа

Република - 06.04.2017

Граѓаните на Гевгелија вечерва повторно дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира ширум земјата против Тиранската платформа.

Ќе помогне ли „Патоказот“ да излеземе од кризата?

Република - 06.04.2017

Ра­бо­та­та во Со­бра­ни­е­то на Ре­пуб­ли­ка Ма­ке­до­ни­ја са­мо до­пол­ни­тел­но ги по­твр­ду­ва пре­ду­пре­ду­ва­ња­та де­ка де­ба­та­та и де­мо­кра­ти­ја­та не­ма да игра­ат ни­ка­ква уло­га кон раз­не­би­ту­ва­ње­то на др­жа­ва­та кон ко­ја се ...

Срамно и недозволиво: Поранешниот министер на СДСМ и претседател на МАНУ Таки Фити, во одбрана на Тиранската платфoрма ...

Пулс24 - 06.04.2017

Срамен, недозволив и против националните интереси е ставот на претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Таки Фити, кој застана зад Тиранската платформа, која пак е вовед во редефинирање на Македонија според мислењето ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ има план како на сила да ја реализира тиранската платформа

Мета - 06.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ во своето редовно утринско соопштение наведува дека главно прашање на јавноста е колку лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и неговите најблиски соработници имаат, како што велат, украдено, рекетирано, затаено бидејќи по ниедна цена не ...

Виница масовно на улица: Нема да дозволиме насилно преземање на Собранието!

Република - 06.04.2017

Граѓаните на Виница дадоа огромна поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 39 дена протестира против Тиранската платформа и нејзината содржина. Тие велат дека нема да дозволат некој насилно да го преземе Собранието со ...

Заев на тајна средба со албанското подземје, бара заштита за спроведување на Тиранската платформа

Пулс24 - 06.04.2017

„Република“ дознава од свои извори дека доцна синоќа Зоран Заев остварил тајна среба со структури на албанското подземје. Поради лошата постизборна политика и недовербата во сопственот челнство, Заев побарал заштита од албанските криминални ...

Народни бригади се мобилизираат за брзи интервенции и за бранење на демократијата (ВИДЕО)

Република - 06.04.2017

Дознаваме дека самоиницијативно граѓани веќе се организираат и се прават списоци за итна мобилизација на граѓани во случај СДСМ преку узурпирање на претседавачкото место во Собранието или со предизвикување инциденти и кршење на процедурите да сакаат ...

Таки Фити: Албанскиот јазик треба да влезе во Уставот како официјален

Република - 06.04.2017

Срамен, недозволив и против националните интереси е ставот на претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Таки Фити, кој застана зад Тиранската платформа, која пак е вовед во редефинирање на Македонија според мислењето ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ оди спротивно на сопствениот народ...

Н.Македонија - 06.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ оди спротивно на сопствениот народ СДСМ сака да спроведе насилно сценарио за преземање на власта, но тоа нема да помине, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ и посочуваат дека излез од политичката криза е Манифестот за единствена Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Обединување околу националниот интерес

Вест - 05.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение порача дека го става интересот на сите граѓани на прво место и затоа го нуди Манифестот за единствена Македонија како граѓански концепт, додека пак со приведувањето на, како што наведуваат, наркодилери и мафијаши ...

ВМРО-ДПМНЕ: Манифестот е создаден со цел обединување околу националниот интерес

Канал5 - 05.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение порача дека го става интересот на сите граѓани на прво место и затоа го нуди Манифестот за единствена Македонија како граѓански концепт, додека пак со приведувањето на, како што наведуваат, наркодилери и мафијаши ...

ВМРО-ДПМНЕ: Поради криминалите на Заев, СДСМ ја прифати тиранската платформа

24 Вести - 05.04.2017

Поради криминалите кои ги има сторено Зоран Заев и дел од раководството на СДСМ, тие ја прифатија тиранската платформа која е неуставна и спротивна на највисоките државни и национални интереси, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Фити: Иванов треба да го даде мандатот

24 Вести - 05.04.2017

Претседателот да го довери мандатот за формирање на влада без одложување. Инсистирањето на меѓунардоната заедница да се најде мирно решение на кризата е поради опасноста од можна дестабилизација на земјата која би влијаела врз состојбите во целиот ...

ВМРО-ДПМНЕ:Граѓаните на Република Македонија не сакаат редефинирање по урнек препорачан од други држави

Press24 - 05.04.2017

Граѓаните на Република Македонија на 11-ти декември јасно се изјаснија дека ги поддржуваат проектите и реформите предвидени во Програмата на ВМРО-ДПМНЕ кои значат просперитет на земјата. Тие не гласаа за пост изборни измами кои ги наметнува ...

Рангелова: Платформата ја уназадува и одалечува Македонија од евроинтеграциите

Стандард - 05.04.2017

„Секој ден народот ги слуша креаторите на неуставната Тиранска Платформа како ја негираат и напаѓаат Македонија, а криминогениот СДСМ молчејќи го прифаќа редифинирањето на Република Македонија.

„За заедничка Македонија“ до СДСМ: И ние имаме план, народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од ...

Press24 - 05.04.2017

Членот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски денеска одговори на изјавата на потпретседателот на СДСМ, Љупчо Николовски дека СДСМ имале план како да изберат спикер и потоа да формираат влада.

„За заедничка Македонија“ до СДСМ: И ние имаме план, народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од ...

Нетпрес - 05.04.2017

-Љупчо, и ние имаме два плана. Првиот е да се откажете од Тиранската платформа, а потоа формирајте што сакате и како сакате. Вториот план е следен, народот кој што ве ставил во Собрание, може да ве извади од Собранието, и тоа не смеете да го ...

Заев му понудил на Села да биде претседател на Собрание

Нетпрес - 05.04.2017

Иако лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села во повеќе наврати плукаше по македонскиот народ и идентитет и тврдеше оти Македонците не постоеле во минатото, лидерот на СДСМ, Зоран Заев му понудил да биде Претседател на Собранието.

(ВИДЕО) Таки Фити: Одговорност на претседателот Иванов е да го додели мандатот за формирање на политичка влада

Репортер - 05.04.2017

Во оваа ситуација во која сме треба што поскоро да се формира политичка Влада и претседателот Ѓорѓе Иванов да го довери мандатот, порача во интервју за Фактор 24 претседателот на МАНУ, акад. Таки Фити.

ВМРО-ДПМНЕ: Со приведувањето на наркодилери и мафијаши блиски до СДСМ, граѓаните видоа дека партијата е дел од ...

Курир - 05.04.2017

Со приведувањето на наркодилери и мафијаши блиски до криминогеното раководство на СДСМ, граѓаните видоа дека партијата е дел од подземјето, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Криминалецот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Го ставаме интересот на граѓаните на прво место, затоа го нудиме Манифестот за Единствена Македонија

А1 On - 05.04.2017

„Со приведувањето на наркодилери и мафијаши блиски до криминогеното раководство на СДСМ, граѓаните видоа дека партијата е дел од подземјето. Криминалецот Зоран Заев за време на катастрофалното владеење со Струмица, незаконски го има зголемено своето ...

ВМРО-ДПМНЕ: Манифестот е создаден со цел обединување околу националниот интерес

Сител - 05.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение порача дека го става интересот на сите граѓани на прво место и затоа го нуди Манифестот за единствена Македонија како граѓански концепт, додека пак со приведувањето на, како што наведуваат, наркодилери и мафијаши ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев незаконски го има зголемено своето богатство за десетици милиони евра

Телеграф - 05.04.2017

Во писменото соопштение се наведува дека Заев и криминогеното раководство на СДСМ знаат дека правдата доаѓа и дека се ближи денот кога ќе треба да се платат сметките и да се одлежат затворските казни Со приведувањето наркодилери и мафијаши блиски до ...

ВМРО-ДПМНЕ: Манифестот е создаден со цел обединување околу националниот интерес

Курир - 05.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение порача дека го става интересот на сите граѓани на прво место и затоа го нуди Манифестот за единствена Македонија како граѓански концепт, додека пак со приведувањето на, како што наведуваат, наркодилери и мафијаши ...

Жителите на Муртино против Тиранската платформа: Заев ништо нема направено за селото, си мисли само за џебот, не мисли ...

Курир - 05.04.2017

Муртино, село кое на јавноста и стана познато како родното место на лидерот на опозицијата во Република Македонија Зоран Заев. Селото е под општина Струмица, каде градоначалник беше токму Заев.

Илиоски: Иако Заев беше повикан и од своите пратеници, тој не излезе на говорница да каже што прифатил од платформата

Press24 - 05.04.2017

Пратеникот Зоран Илиоски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ констатира жалење што Зоран Заев после сите повици како од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, од народот кој што секојдневно е на улиците, така и од пратениците од СДСМ, сеуште не излегува да каже дека ја ...

Илиоски: Иако Заев беше повикан и од своите пратеници, тој не излезе на говорница да каже што прифатил од платформата

Курир - 05.04.2017

Пратеникот Зоран Илиоски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ изрази жалење што Зоран Заев после сите повици како од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, од народот кој што секојдневно е на улиците, така и од пратениците од СДСМ, се уште не излегува да каже дека ја ...

СДСМ бегајќи од одговорите за Тиранската платформа ја напуштија собраниската сала

Курир - 05.04.2017

Пратениците од СДСМ неможејќи да го издржат притисокот и прашањата кои секојдневно им се упатуваат за прифатената Тиранска платформа ја напуштија салата каде во тек е собраниската седница.

Рангелова: Со одбивањето на Манифестот, СДСМ докажува дека тие не се за обединување туку дека тие се за поделби

Курир - 05.04.2017

Граѓаните на Република Македонија на 11-ти декември јасно се изјаснија дека ги поддржуваат проектите и реформите предвидени во Програмата на ВМРО-ДПМНЕ кои значат просперитет на земјата. Тие не гласаа за пост изборни измами кои ги наметнува ...

Продолжуваат протестите за унитарност на земјата

МРТ - 05.04.2017

Да се отфрли Тиранската платформа, да се зачува мултиетничкиот карактер на земјата, бараат демонстрантите. Не престануваат протестите за зачувувањето на унитарноста на Република Македонија.

РАНГЕЛОВА: Манифестот е за обединување околу националниот интерес

Телеграф - 05.04.2017

Граѓаните сакаат обединување околу државните и националните интереси на она што се нарекува единствена Македонија, рече Рангелова посочувајќи дека СДСМ молчејќи прифаќа редифинирањето на Македонија Манифестот за единствена Македонија е создаден со ...

ВМРО-ДПМНЕ бара откажување од тиранската платформа, СДСМ бара одблокирање

Р.С.Европа - 05.04.2017

Манифестот за единствена Македонија е создаден со цел да има обединување околу националниот интерес, истакна денеска на прес-конференција Даниела Рангелова, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Манифестот за eдинствена Македонија e граѓански концепт кој сплотува

Нетпрес - 05.04.2017

Со приведувањето на наркодилери и мафијаши блиски до криминогеното раководство на СДСМ, граѓаните видоа дека партијата е дел од подземјето, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Криминалецот ...

„За заедничка Македонија“ до СДСМ: И ние имаме план, народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од ...

Курир - 05.04.2017

Членот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски денеска одговори на изјавата на потпретседателот на СДСМ, Љупчо Николовски дека СДСМ имале план како да изберат спикер и потоа да формираат влада.

НАРОДОТ ПРЕД ПОРТА МАКЕДОНИЈА MУ ПОРАЧА НА СДСМ: Откажете се од платформата и да одиме на избори (ФОТО)

Телеграф - 05.04.2017

Богдан Илиевски побара СДСМ да се откаже од Тиранската платформа и дека не треба да им падне на памет никакви обиди за шверцање или подметнување Поддржувачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска отидоа до музејот на ...

Села плукаше по македонскиот народ, знаме и химна, а како награда од Заев добил понуда за Претседател на Собранието

Курир - 05.04.2017

Иако лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села во повеќе наврати плукаше по македонскиот народ и идентитет и тврдеше оти Македонците не постоеле во минатото, лидерот на СДСМ, Зоран Заев му понудил да биде Претседател на Собранието.

Масовен протесто во Крива Паланка: Не смее да се прифати Тиранската платформа (ФОТО)

Курир - 05.04.2017

Граѓаните на Крива Паланка вечерва излегоа на масовен протест за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 38 дена протестира ширум целата земја против Тиранската платформа.

Николовски: Суштинската разлика помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е тоа што СДСМ ја прифати Тиранската платформа, промена на ...

Курир - 05.04.2017

Има една суштинска разлика помеѓу нас и СДСМ, а суштинската разлика е дека ние држиме до нашите принципи. Во однос на тоа за бинационална држава, кое го спомнувавте го сега, има една суштинска работа, а тоа е дека вие со постапките кои што ги ...

ФОТО: Масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Гевгелија

Курир - 05.04.2017

Граѓаните на Гевгелија вечерва масовно протестираа против Тиранската платформа и дадоа поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие порачаа дека нема да дозволат да се воведе двојазичност на целата територија на Македонија.

Куманово бара се отфрли Тиранската платформа

Курир - 05.04.2017

Жители на Куманово и вечерва се приклучија на протестниот марш во организација на иницијативата „За заедничка ...

Николовски: Зоран Заев излезе и кажа дека нема проблем со Тиранската платформа, но кога виде народ од 250 илјади ...

Курир - 05.04.2017

-ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против Албанците, напротив тие имаат направено многу проекти за нив и тоа е едно од митовите во јавноста, но постоеше една кампања во изминативе неколку години во медиумите и во Македонија и на Балканот каде што ВМРО-ДПМНЕ ...

ВМРО-ДПМНЕ: По 20 пратенички места плус за победникот за да нема уцени

Репортер - 05.04.2017

Со приведувањето на наркодилери и мафијаши блиски до криминогеното раководство на СДСМ, граѓаните видоа дека партијата е дел од подземјето. Криминалецот Зоран Заев за време на катастрофалното владеење со Струмица, незаконски го има зголемено своето ...

Заев беше повикан и од своите пратеници но не излезе на говорница да каже што прифатил од платформата

Сител - 05.04.2017

Пратеникот Зоран Илиоски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ констатира жалење што Зоран Заев после сите повици како од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, од народот кој што секојдневно е на улиците, така и од пратениците од СДСМ, сеуште не излегува да каже дека ја ...

Илиоски: Заев се’ уште не сака да каже што прифатил од платформата

Нетпрес - 05.04.2017

Пратеникот Зоран Илиоски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ изрази жалење што Зоран Заев после сите повици како од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, од народот кој што секојдневно е на улиците, така и од пратениците од СДСМ, се’ уште не излегува да каже дека ја ...

Рангелова: Граѓаните на Република Македонија не сакаат редефинирање по урнек препорачан од други држави

А1 On - 05.04.2017

„Граѓаните на Република Македонија на 11-ти декември јасно се изјаснија дека ги поддржуваат проектите и реформите предвидени во Програмата на ВМРО-ДПМНЕ кои значат просперитет на земјата. Тие не гласаа за пост изборни измами кои ги наметнува ...

„За заедничка Македонија“ до СДСМ: И ние имаме план, народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од ...

Пулс24 - 05.04.2017

Членот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски денеска одговори на изјавата на потпретседателот на СДСМ, Љупчо Николовски дека СДСМ имале план како да изберат спикер и потоа да формираат влада.

СДСМ бегаат од одговор за тиранската платформа - го напуштија Собранието

Вечер Прес - 05.04.2017

Пратеникот Зоран Илиоски, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, изрази жалење што Зоран Заев по сите повици како од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, од народот кој секојдневно е на улиците така и од пратениците од СДСМ, се уште не излегува да каже дека ја прифатил ...

Крива Паланка: Да ја отфрлат Тиранската платформа

Вечер Прес - 05.04.2017

Отфрлање на т.н. тиранска платформа и зачувување на единствена, унитарна Македонија се барањата на поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија" искажани и вечерва, по 23-ти пат од протестниот марш во Крива Паланка.

„За заедничка Македонија“ до СДСМ: И ние имаме план, народот кој што ве ставил во Собрание, може и да ве извади од ...

Вечер Прес - 05.04.2017

Членот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија", Богдан Илиевски денеска одговори на изјавата на потпретседателот на СДСМ, Љупчо Николовски дека СДСМ имале план како да изберат спикер и потоа да формираат влада.

Села плука по се македонско, Заев го наградува со Претседател на Собранието

Вечер Прес - 05.04.2017

Иако лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села во повеќе наврати плукаше по македонскиот народ и идентитет и тврдеше оти Македонците не постоеле во минатото, лидерот на СДСМ, Зоран Заев му понудил да биде Претседател на Собранието.

Села плукаше по македонскиот народ, знаме и химна, а како награда од Заев добил понуда за Претседател на Собранието

Пулс24 - 05.04.2017

Иако лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села во повеќе наврати плукаше по македонскиот народ и идентитет и тврдеше оти Македонците не постоеле во минатото, лидерот на СДСМ, Зоран Заев му понудил да биде Претседател на Собранието.

АКАДЕМИК ТАКИ ФИТИ ЗА ФАКТОР 24: Одговорност на претседателот Иванов е да го додели мандатот за формирање на политичка ...

Фактор - 05.04.2017

Во оваа ситуација во која сме треба што поскоро да се формира политичка Влада и претседателот Ѓорѓе Иванов да го довери мандатот, порача во интервју за Фактор 24 претседателот на МАНУ, акад. Таки Фити.

Николовски: Суштинската разлика помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е тоа што СДСМ ја прифати Тиранската платформа, промена на ...

Пулс24 - 05.04.2017

Има една суштинска разлика помеѓу нас и СДСМ, а суштинската разлика е дека ние држиме до нашите принципи. Во однос на тоа за бинационална држава, кое го спомнувавте го сега, има една суштинска работа, а тоа е дека вие со постапките кои што ги ...

Соселаните на Заев од Муртино против Тиранската платформа (ВИДЕО)

Вечер Прес - 05.04.2017

Жителите на Муртино, не ја поддржуваат тиранската платформа која лидерот на опозицијата и човек кој потекнува од нивното село, Зоран Заев, ја прифати, за по секоја цена да дојде до власта.

Заев излезе и кажа дека нема проблем со Тиранската платформа, но кога го виде народот на улиците, проба да си игра со ...

Република - 05.04.2017

– ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против Албанците, напротив тие имаат направено многу проекти за нив и тоа е едно од митовите во јавноста, но постоеше една кампања во изминативе неколку години во медиумите и во Македонија и на Балканот каде што ВМРО-ДПМНЕ ...

(ВИДЕО) Таки Фити: Одговорност на претседателот Иванов е да го додели мандатот за формирање на политичка влада

Либертас - 05.04.2017

Во оваа ситуација во која сме треба што поскоро да се формира политичка Влада и претседателот Ѓорѓе Иванов да го довери мандатот, порача во интервју за Фактор 24 претседателот на МАНУ, акад. Таки Фити.

Масовен протест во Крива Паланка: Не смее да се прифати Тиранската платформа

Пулс24 - 05.04.2017

Граѓаните на Крива Паланка вечерва излегоа на масовен протест за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 38 дена протестира ширум целата земја против Тиранската платформа.

Илиоски: Иако Заев беше повикан и од своите пратеници, тој не излезе на говорница да каже што прифатил од платформата

Република - 05.04.2017

Пратеникот Зоран Илиоски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ изрази жалење што Зоран Заев после сите повици како од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, од народот кој што секојдневно е на улиците, така и од пратениците од СДСМ, се уште не излегува да каже дека ја ...

Илиоски: Заев не излезе на говорница да каже што прифатил од платформата

Пулс24 - 05.04.2017

Пратеникот Зоран Илиоски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ изрази жалење што Зоран Заев после сите повици како од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, од народот кој што секојдневно е на улиците, така и од пратениците од СДСМ, се уште не излегува да каже дека ја ...

Илиоски: Заев сè уште не сака да каже што прифатил од платформата

Точка - 05.04.2017

Пратеникот Зоран Илиоски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ изрази жалење што Зоран Заев после сите повици како од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, од народот кој што секојдневно е на улиците, така и од пратениците од СДСМ, сè уште не излегува да каже дека ја ...

СДСМ бегајќи од одговорите за тиранската платформа ја напуштија собраниската сала

Вечер Прес - 05.04.2017

Пратениците од СДСМ неможејќи да го издржат притисокот и прашањата кои секојдневно им се упатуваат за прифатената тиранска платформа ја напуштија салата каде во тек е собраниската седница.

Илиоски го повика Заев на говорница да каже што прифатил од платформата

Фактор - 05.04.2017

Пратеникот Зоран Илиоски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ го повика Зоран Заев да излезе на говорница и да открие што СДСМ прифатил од албанската платформа која е услов за формирање нова влада. - Иако пратениците од СДСМ јавно го повикаа Зоран Заев да ...

Рангелова: Со одбивањето на Манифестот, СДСМ докажува дека тие не се за обединување туку дека тие се за поделби

Вечер Прес - 05.04.2017

Граѓаните на Република Македонија на 11-ти декември јасно се изјаснија дека ги поддржуваат проектите и реформите предвидени во Програмата на ВМРО-ДПМНЕ кои значат просперитет на земјата. Тие не гласаа за пост изборни измами кои ги наметнува ...

ВМРО-ДПМНЕ: Манифестот е создаден со цел обединување околу националниот интерес

Вечер Прес - 05.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение порача дека го става интересот на сите граѓани на прво место и затоа го нуди Манифестот за единствена Македонија како граѓански концепт, додека пак со приведувањето на, како што наведуваат, наркодилери и мафијаши ...

Рангелова: Со одбивањето на Манифестот, СДСМ докажува дека тие не се за обединување

Пулс24 - 05.04.2017

Граѓаните на Република Македонија на 11-ти декември јасно се изјаснија дека ги поддржуваат проектите и реформите предвидени во Програмата на ВМРО-ДПМНЕ кои значат просперитет на земјата. Тие не гласаа за пост изборни измами кои ги наметнува ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со Манифестот се гарантира владење на правото и правна држава

Локално - 05.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение порача дека го става интересот на сите граѓани на прво место и затоа го нуди Манифестот за единствена Македонија како граѓански концепт, додека пак со приведувањето на, како што наведуваат, наркодилери и мафијаши ...

Рангелова: Граѓаните на Република Македонија не сакаат редефинирање по урнек препорачан од други држави

Локално - 05.04.2017

„Граѓаните на Република Македонија на 11-ти декември јасно се изјаснија дека ги поддржуваат проектите и реформите предвидени во Програмата на ВМРО-ДПМНЕ кои значат просперитет на земјата. Тие не гласаа за пост изборни измами кои ги наметнува ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните видоа дека СДСМ е дел од подземјето

Пулс24 - 05.04.2017

Со приведувањето на наркодилери и мафијаши блиски до криминогеното раководство на СДСМ, граѓаните видоа дека партијата е дел од подземјето, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Криминалецот Зоран Заев за време на катастрофалното владеење со Струмица, ...

„За заедничка Македонија“ до СДСМ: Или ќе се откажете од Тиранската платформа или ќе ве извадиме од Собранието (Во ...

Република - 05.04.2017

Започна протестите организирани од Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Протестите започнаа од пред Влада, а поворката се движи според претходно утврдената рута, од Влада кон Собранието на Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: По 20 пратенички места плус за победникот за да нема уцени

Либертас - 05.04.2017

„Со приведувањето на наркодилери и мафијаши блиски до криминогеното раководство на СДСМ, граѓаните видоа дека партијата е дел од подземјето. Криминалецот Зоран Заев за време на катастрофалното владеење со Струмица, незаконски го има зголемено своето ...

ВМРО-ДПМНЕ: Манифестот е со цел обединување околу националниот интерес...

Н.Македонија - 05.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ: Манифестот е со цел обединување околу националниот интерес ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение порача дека го става интересот на сите граѓани на прво место и затоа го нуди Манифестот за единствена Македонија како граѓански концепт, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е против обединувачкиот Манифест, а е за тиранската платформа

Вест - 04.04.2017

На Република Македонија неопходно и е обединување околу највисоките национални и државни интереси, а тоа го нуди Манифестот за единствена Република Македонија. СДСМ молчи околу Манифестот, кој обединува и сплотува, а прифати да ја реализира ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е против обединувачкиот Манифест, а е за тиранската платформа

Канал5 - 04.04.2017

На Република Македонија неопходно и е обединување околу највисоките национални и државни интереси, а тоа го нуди Манифестот за единствена Република Македонија. СДСМ молчи околу Манифестот, кој обединува и сплотува, а прифати да ја реализира ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е против Манифестот, а е за тиранската платформа

24 Вести - 04.04.2017

На Република Македонија неопходно и е обединување околу највисоките национални и државни интереси, а тоа го нуди Манифестот за единствена Република Македонија. СДСМ молчи околу Манифестот, кој обединува и сплотува, а прифати да ја реализира ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ шири лаги за федерализација и поделби

Вест - 04.04.2017

СДСМ денеска во реакцијата на прес-конференцијата на Зоран Илиоски побара од ВМРО-ДПМНЕ да ја почитува, како што се вели, јасната порака од домашната и меѓународната јавност која повикува на здрав разум и овозможување на демократските процеси.

ФОТО: Масовен протестен марш во Василево против Тиранската платформа

Курир - 04.04.2017

Жителите на Василево вечерва одржаа масовен протестен марш за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 37 дена протестира низ државата, против Тиранската платформа.

ФОТО: Ресен обоен во црвено и жолто – масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Курир - 04.04.2017

Ресенчани вечерва повторно излегоа низ улиците во градот за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кој веќе 37 дена протестира ширум земјата против Тиранската платформа и нејзината содржина.

ФОТО: Жителите на струмичко Ново Село со развеани знамиња дадоа поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Курир - 04.04.2017

Жителите на струмичко Ново Село вечерва дадоа масовна поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 37 дена протестира низ цела Македонија против Тиранската платформа.

Протест во Крива Паланка: Бараме отфрлање на Тиранската платформа со која се нуди федерализација

Курир - 04.04.2017

Жителите на Крива Паланка вечерва повторно излегоа на протест давајќи поддршка за унитарноста на државата. – Отфрлање на тиранската платформа со која се нуди федерализација на државата преку наводната двојазичност и прогласување на албанската ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да престане со тиранскиот однос кон граѓаните и државата

Стандард - 04.04.2017

„ВМРО-ДПМНЕ мора веднаш да престане со тиранскиот однос кон граѓаните и државата и да ја почитува јасната порака од домашната и меѓународната јавност која повикува на здрав разум и овозможување на демократските процеси“, соопштуваат денеска од СДСМ.

СДСМ: Постојат само криминални нафтени платформи на ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 04.04.2017

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес конференцијата на Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ мора веднаш да престане со тиранскиот однос кон граѓаните и државата и да ја почитува јасната порака од домашната и меѓународната јавност која ...

Протест на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Кочани

Press24 - 04.04.2017

Граѓаните на Кочани вечерва повторно излегоа на протест изразувајќи несогласување со тиранската платформа. Учесниците на протестот порачаа дека македонскиот народ минал низ бројни премрежја и оти ќе го пребродат и ова премрежје кое, како што ...

ФОТО: Ресен обоен во црвено и жолто – масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Press24 - 04.04.2017

Ресенчани вечерва повторно излегоа низ улиците во градот за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кој веќе 37 дена протестира ширум земјата против Тиранската платформа и нејзината содржина.

ФОТО: Жителите на струмичко Ново Село со развеани знамиња дадоа поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Press24 - 04.04.2017

Жителите на струмичко Ново Село вечерва дадоа масовна поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 37 дена протестира низ цела Македонија против Тиранската платформа.

Протест во Крива Паланка: Бараме отфрлање на Тиранската платформа со која се нуди федерализација

Press24 - 04.04.2017

Жителите на Крива Паланка вечерва повторно излегоа на протест давајќи поддршка за унитарноста на државата. – Отфрлање на тиранската платформа со која се нуди федерализација на државата преку наводната двојазичност и прогласување на албанската ...

Попоски: Загрижувачко е мешањето на премиер на соседна земја во внатрешните работи на Македонија

Курир - 04.04.2017

Најголемиот проблем со тиранската платформа е тоа што е направена во друга држава, вели министерот за надворешни работи Никола Попоски. Според него загрижувачки е тоа што премиер на соседна земја се меша во внатрешните работи на Македонија и со ...

Попоски: Загрижувачко е мешањето на премиер на соседна земја во внатрешните работи на Македонија

Press24 - 04.04.2017

Најголемиот проблем со тиранската платформа е тоа што е направена во друга држава, вели министерот за надворешни работи Никола Попоски. Според него загрижувачки е тоа што премиер на соседна земја се меша во внатрешните работи на Македонија и со ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е против обединувачкиот Манифест, а е за тиранската платформа

Сител - 04.04.2017

На Република Македонија неопходно и е обединување околу највисоките национални и државни интереси, а тоа го нуди Манифестот за единствена Република Македонија. СДСМ молчи околу Манифестот, кој обединува и сплотува, а прифати да ја реализира ...

ВМРО-ДПМНЕ: Само народот на Република Македонија може да одлучува во каква земја сака да живее

А1 On - 04.04.2017

„Само народот на Република Македонија може да одлучува во каква земја сака да живее. Само народот може да одлучува дали сака суверена и унитарна Македонија која се гордее со мултиетничноста или федерализирана, бинационална држава.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ молчи околу Манифестот кој обединува, а прифати Тиранската Платформа која разединува

Курир - 04.04.2017

Само народот на Република Македонија може да одлучува во каква земја сака да живее. Само народот може да одлучува дали сака суверена и унитарна Македонија која се гордее со мултиетничноста или федерализирана, бинационална држава, соопштуваат од ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е против обединувачкиот Манифест, а е за тиранската платформа

Телеграф - 04.04.2017

Според ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ е против овој обединувачки Манифест, а е за тиранската платформа, која пропагира бинационалност, двојазичност и конфедерализам На Република Македонија неопходно ѝ е обединување околу највисоките национални и државни интереси, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е против обединувачкиот Манифест, а е за тиранската платформа

МКД - 04.04.2017

Само народот на Република Македонија може да одлучува во каква земја сака да живее. Само народот може да одлучува дали сака суверена и унитарна Македонија која се гордее со мултиетничноста или федерализирана, бинационална држава.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е против обединувачкиот Манифест, а е за тиранската платформа

Нетпрес - 04.04.2017

На Република Македонија неопходно и е обединување околу највисоките национални и државни интереси, а тоа го нуди Манифестот за единствена Република Македонија. СДСМ молчи околу Манифестот, кој обединува и сплотува, а прифати да ја реализира ...

ВМРО-ДПМНЕ: Манифестот нуди правна сигурност, економски развој и обединување околу националниот интерес

Курир - 04.04.2017

Граѓаните на Република Македонија сакаат мултиетничка, граѓанска и просперитетна држава, граѓаните не сакаат бинационална, подвоена и федерализирана држава. Тиранската Платформа за која граѓаните немаа можност да се произнесат на избори, е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Манифестот за единствена Македонија нуди правна сигурност и економски развој

Нетпрес - 04.04.2017

Граѓаните на Република Македонија сакаат мултиетничка, граѓанска и просперитетна држава, граѓаните не сакаат бинационална, подвоена и федерализирана држава. Тиранската Платформа за која граѓаните немаа можност да се произнесат на избори, е ...

СДСМ: Постојат само криминални нафтени платформи на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 04.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ мора веднаш да престане со тиранскиот однос кон граѓаните и државата, велат од СДСМ. СДСМ со писмено соопштение реагира на прес конференцијата на Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ мора веднаш да престане со тиранскиот однос кон ...

СДСМ: Постојат само криминални нафтени платформи на ВМРО-ДПМНЕ, Програмата на новата Влада носи живот и правда!

Макфакс - 04.04.2017

СДСМ уште еднаш го повика ВМРО-ДПМНЕ веднаш да престане со тиранскиот однос кон граѓаните и државата и да ја почитува јасната порака од домашната и меѓународната јавност која повикува на здрав разум и овозможување на демократските процеси.

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ е за Тиранската Платформа која пропагира бинационалност, двојазичности и конфедерализам

Репортер - 04.04.2017

Само народот на Република Македонија може да одлучува во каква земја сака да живее. Само народот може да одлучува дали сака суверена и унитарна Македонија која се гордее со мултиетничноста или федерализирана, бинационална држава.

Илиоски: Манифестот предложен од ВМРО-ДПМНЕ гарантира владеење на правото

А1 On - 04.04.2017

Граѓаните на Република Македонија сакаат мултиетничка, граѓанска и просперитетна држава, граѓаните не сакаат бинационална, подвоена и федерализирана држава. Тиранската Платформа за која граѓаните немаа можност да се произнесат на избори, е ...

РЕПЛИКИ И КОНТРAРЕПЛИКИ: ВМРО-ДПМНЕ побара од СДСМ да го прифати манифестот исто како тиранската платформа

Телеграф - 04.04.2017

Сите дилеми ќе се решат ако претседателот на СДСМ, Зоран Заев, излезе пред Собранието да каже дали постои и дали ја прифаќа тиранската платформа, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски Во Собранието денеска продолжи конститутивната седница на ...

Василевски: Граѓаните на Македонија се излажани со постизборната Тиранска платформа

Курир - 04.04.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски, на денешната Собраниска седница истакна дека граѓаните на Република Македонија се измамени со постизборната Тиранска платформа. -Граѓаните имаат право да ја дознаат вистината за Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Манифестот нуди правна сигурност, економски развој и обединување

Сител - 04.04.2017

Што има СДСМ против Манифестот за единствена Македонија, прашаа денеска од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека Манифестот нуди сигурност, економски развој и обединување околу прашањата од национален интерес, а СДСМ сепак не го поддржува и цврсто ...

Протест на иницијативата „За заедничка Македонија“ во Скопје

Р.С.Европа - 04.04.2017

Неколку илјади луѓе и попладнево излегоа на протест на иницијативата „За заедничка Македонија“. Илјадници граѓани 37 дена по ред протестираат во Скопје и други градови во земјата. Тие се против таканаречената Тиранска платформа на албанските партии, ...

СДСМ: Постојат само криминални нафтени платформи на ВМРО-ДПМНЕ, Програмата на новата Влада носи живот и правда

А1 On - 04.04.2017

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес конференцијата на Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ мора веднаш да престане со тиранскиот однос кон граѓаните и државата и да ја почитува јасната порака од домашната и меѓународната јавност која ...

СДСМ: Постојат само криминални нафтени платформи на ВМРО-ДПМНЕ, Програмата на новата Влада носи живот и правда!

Слободен Печат - 04.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ мора веднаш да престане со тиранскиот однос кон граѓаните и државата и да ја почитува јасната порака од домашната и меѓународната јавност која повикува на здрав разум и овозможување на демократските процеси.

НОВИ ИЗБОРИ И ПОПИС: Граѓаните со јасна порака, не сакаме влада со тиранска платформа (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 04.04.2017

И во минатото се случувале вакви предавства од страна на домашни предавници во соработка со надворешни душмани. Македонскиот народот крварел од соработката меѓу домашните и странските душмани.

Протест на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Кочани

Курир - 04.04.2017

Граѓаните на Кочани вечерва повторно излегоа на протест изразувајќи несогласување со тиранската платформа. Учесниците на протестот порачаа дека македонскиот народ минал низ бројни премрежја и оти ќе го пребродат и ова премрежје кое, како што ...

Протест на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Кочани

Вечер Прес - 04.04.2017

Граѓаните на Кочани вечерва повторно излегоа на протест изразувајќи несогласување со тиранската платформа. Учесниците на протестот порачаа дека македонскиот народ минал низ бројни премрежја и оти ќе го пребродат и ова премрежје кое, како што ...

Граѓаните и денес во масовен број излегоа на улиците и кажаа НЕ за тиранската платформа

Пулс24 - 04.04.2017

Граѓаните и денес во масовен број излегоа на улиците и кажаа НЕ за тиранската платформа Ниту лошото време не ги спречи поддржувачите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и денеска, 37-ми ден по ред, во голем број да излезат на ...

Кочани: Македонците ќе го пребродат и ова премрежје, ќе протестираат се до отфрлање на тиранската платформа

Република - 04.04.2017

Граѓаните на Кочани вечерва повторно излегоа на протест изразувајќи несогласување со тиранската платформа. Учесниците на протестот порачаа дека македонскиот народ минал низ бројни премрежја и оти ќе го пребродат и ова премрежје кое, како што ...

Василево порача да не се прифаќа Тиранската платформа

Република - 04.04.2017

Жителите на Василево вечерва одржаа масовен протестен марш за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 37 дена протестира низ државата, против Тиранската платформа.

СДСМ: Постојат само криминални нафтени платформи на ВМРО-ДПМНЕ

Мета - 04.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ мора веднаш да престане со тиранскиот однос кон граѓаните и државата и да ја почитува јасната порака од домашната и меѓународната јавност која повикува на здрав разум и овозможување на демократските процеси, порача СДСМ.

„За заедничка Македонија“ бараат попис и нови избори

Фактор - 04.04.2017

Голем број граѓани попладнево повторно излегоа на протестот на иницијативата „За заедничка Македонија“. Организирање нови избори и спроведување попис побараа учесниците. Ова е 37-ми ден по ред како граѓани протестираат во Скопје и други градови во ...

СДСМ молчи околу Манифестот кој обединува, а прифати Тиранската Платформа која разединува

Вечер Прес - 04.04.2017

Само народот на Република Македонија може да одлучува во каква земја сака да живее. Само народот може да одлучува дали сака суверена и унитарна Македонија која се гордее со мултиетничноста или федерализирана, бинационална држава, соопштуваат од ...

Василевски: Граѓаните на Македонија се излажани со Тиранската платформа

Пулс24 - 04.04.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски, на денешната Собраниска седница истакна дека граѓаните на Република Македонија се измамени со постизборната Тиранска платформа. -Граѓаните имаат право да ја дознаат вистината за Македонија.

Кочани со масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Пулс24 - 04.04.2017

Граѓаните на Кочани вечерва повторно излегоа на протест изразувајќи несогласување со тиранската платформа. Учесниците на протестот порачаа дека македонскиот народ минал низ бројни премрежја и оти ќе го пребродат и ова премрежје кое, како што ...

Василевски: Граѓаните на Македонија се излажани со постизборната Тиранска платформа

Република - 04.04.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски, на денешната Собраниска седница истакна дека граѓаните на Република Македонија се измамени со постизборната Тиранска платформа. -Граѓаните имаат право да ја дознаат вистината за Македонија.

Манифестот предложен од ВМРО-ДПМНЕ гарантира владеење на правото

Тера - 04.04.2017

Граѓаните на Република Македонија сакаат мултиетничка, граѓанска и просперитетна држава, граѓаните не сакаат бинационална, подвоена и федерализирана држава. Тиранската Платформа за која граѓаните немаа можност да се произнесат на избори, е ...

Попоски: Загрижувачко е мешањето на премиер на соседна земја во внатрешните работи на Македонија

Република - 04.04.2017

-Најголемиот проблем со тиранската платформа е тоа што е направена во друга држава – смета министерот за надворешни работи Никола Попоски. Според него загрижувачки е тоа што премиер на соседна земја се меша во внатрешните работи на Македонија и со ...

Таки Фити во Фактор24: Има ли МАНУ решенија во најтешкиот дел од политичката криза?

Фактор - 04.04.2017

Во новото издание на магазинот Фактор24 ќе може да го проследите интервјуто со академик Таки Фити, претседател на МАНУ за актуелнaта политичка криза која од правен и интитуционален карактер добива меѓуетнички.

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ е за Тиранската Платформа која пропагира бинационалност, двојазичности и конфедерализам

Канал 77 - 04.04.2017

Само народот на Република Македонија може да одлучува во каква земја сака да живее. Само народот може да одлучува дали сака суверена и унитарна Македонија која се гордее со мултиетничноста или федерализирана, бинационална држава.

Постојат само криминални нафтени платформи на ВМРО-ДПМНЕ, Програмата на новата Влада носи живот и правда!

Локално - 04.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ мора веднаш да престане со тиранскиот однос кон граѓаните и државата и да ја почитува јасната порака од домашната и меѓународната јавност која повикува на здрав разум и овозможување на демократските процеси.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ молчи околу Манифестот кој обединува, а прифати Тиранската Платформа која разединува

Пулс24 - 04.04.2017

Само народот на Република Македонија може да одлучува во каква земја сака да живее. Само народот може да одлучува дали сака суверена и унитарна Македонија која се гордее со мултиетничноста или федерализирана, бинационална држава, соопштуваат од ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ молчи за Манифестот што обединува, а прифати тиранска платформа што разединува

Република - 04.04.2017

Само народот на Република Македонија може да одлучува во каква земја сака да живее. Само народот може да одлучува дали сака суверена и унитарна Македонија која се гордее со мултиетничноста или федерализирана, бинационална држава, соопштуваат од ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ против Манифестот за единствена Македонија, но за тиранската платформа

Вечер Прес - 04.04.2017

- Манифестот за единствена Република Македонија нуди правна сигурност, економски развој и обединување околу националниот интерес, но СДСМ е против него, а нема апсолутно ништо против тиранската платформа која секојдневно вади над 200.000 граѓани на ...

СДСМ: Ги лажат граѓаните за да продолжат со криминалните нафтени платформи

Фактор - 04.04.2017

СДСМ уште еднаш посочи дека не постојат никакви платформи кои се закана за Македонија, туку единствено продолжува штетата која ВМРО-ДПМНЕ ја нанесува со лажењето и поддршката на криминалот.

СДСМ: Постојат само криминални нафтени платформи на ВМРО-ДПМНЕ, Програмата на новата Влада носи живот и правда!

Точка - 04.04.2017

СДСМ уште еднаш го повика ВМРО-ДПМНЕ веднаш да престане со тиранскиот однос кон граѓаните и државата и да ја почитува јасната порака од домашната и меѓународната јавност која повикува на здрав разум и овозможување на демократските процеси.

ВМРО-ДПМНЕ: Манифестот нуди правна сигурност и економски развој

Пулс24 - 04.04.2017

Граѓаните на Република Македонија сакаат мултиетничка, граѓанска и просперитетна држава, граѓаните не сакаат бинационална, подвоена и федерализирана држава. Тиранската Платформа за која граѓаните немаа можност да се произнесат на избори, е ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е против обединувачкиот Манифест...

Н.Македонија - 04.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е против обединувачкиот Манифест На Република Македонија неопходно и е обединување околу највисоките национални и државни интереси, а тоа го нуди Манифестот за единствена Република Македонија.

Собранието и вчера се конституираше...

Н.Македонија - 04.04.2017

Собранието и вчера се конституираше Пратениците и вчера ја продолжија конститутивната седница за избор на претседател, заменик-претседател, членови и нивни заменици во собраниската комисија за прашања на изборите и именувањата.

Развеани знамиња, дожд и поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Свети Николе

Нетпрес - 03.04.2017

Граѓаните на Свети Николе вечерва повторно одржаа масовен протестен марш низ улиците на градот за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 36 дена протестира против Тиранската платформа.

ГАЛЕРИЈА:Развеани знамиња, дожд и поддршка „За заедничка Македонија“ во Свети Николе

Press24 - 03.04.2017

Граѓаните на Свети Николе вечерва повторно одржаа масовен протестен марш низ улиците на градот за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 36 дена протестира против Тиранската платформа.

Гевгеличани со порака: „НЕ“ за Тиранската платформа

Press24 - 03.04.2017

Граѓаните на Гевгелија повторно излегоа масовно низ улиците во градот за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, кој веќе 36-ти ден протестира против Тиранската платформа.

Жителите на Кривогаштани со масовна поддршка „За заедничка Македонија“

Press24 - 03.04.2017

Жителите на Кривогаштани вечерва повторно излегоа на улиците за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која веќе 36 дена протестира против Тиранската платформа и нејзината содржина.

Илиевски: Покажавме дека нашето присуство на улиците е значајно

Нетпрес - 03.04.2017

-Тенденцијата е Македонија да престане да постои како државата што ја знаеме сега, да ја изгуби во потполност нејзината суштина. Во овие пет недели на неколку пати покажаме дека нашето присуство на улиците е значајно и важно.

Чауш со недолични навреди кон граѓаните кои протестираат против платформата

Нетпрес - 03.04.2017

Блискиот соработник на претседателот на СДСМ Зоран Заев, Захир Бекири- Чауш преку својот профил на Фејсбук упати навреди кон граѓаните кои протестираат против Тиранската ...