TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Секое наше дете е Тамара

Вест - 15.02.2015

Голем број велешани, под мотото „Секое наше дете е Тамара“, денес се собраа во Младинскиот парк во Велес, и одржаа мирен протест, во знак на револт од, како што рекоа, неажурноста и неодговорноста на здравствените власти, во случајот на 9-годишната ...

Тамара сакаше да стане балерина, но чичковците го прекинаа нејзиниот сон

Нова ТВ - 15.02.2015

Оставки од сите кои се одговорни за смртта на Тамара побараа велешани од денешниот протест во центарот на Велес. Под мотото „Секое наше дете е Tамара“ со црвени картони в раце и со свирежи, граѓаните ги исвиркаа одговорните во здравството кои си ...

Велешани му покажаа црвен картон на министерот Тодоров

Телма - 15.02.2015

„Дајте оставки! Морално е да ве снема од системот што монструмски сте го креирале! Дајте оставки за да се сруши системот кој ви служи за реклама и пропаганда. Дајте оставки за да не ни умираат луѓето! Сите вие одговорни за смртта на Тамара, особено ...

„Секое наше дете е Тамара!“

Глас на Америка - 15.02.2015

Не стивнуваат реакциите по смртта на деветгодишното девојче од Велес Под мотото „Секое наше дете е Тамара“, велешани денес организирале мирен протест во Младинскиот парк во нивниот град. Медиумите го пренесоа револтот на граѓанските активисти од ...

ФОТО: Протест во Велес поради смртта на Тамара

Утрински - 15.02.2015

ВЕЛЕС - Оставки од луѓето, раководните лица, кои се грижеа за здравјето на десетгодишната Тамара, побараа велешани од протесниот собир, кој се одржа денеска напладне во Младинскиот парк во Велес.

Црвен картон за здравствените власти поради смртта на малата Тамара

Р.С.Европа - 15.02.2015

Велешани денеска излегоа на протест под мотото „Секое наше дете е Тамара“, за да им покажат црвен картон на здравствените власти. Насобраните граѓани во Младинскиот парк во Велес се револтирани од, како што велат, неажурноста и неодговорноста на ...

Велешани со мирен протест ќе го искажат револтот против здравствените власти за смртта на Тамара

Кајгана - 15.02.2015

Под мотото „Секое наше дете е Тамара“, во недела напладне во Младинскиот парк во Велес ќе се одржи мирен протест во знак на револт од неажурноста на здравствените власти, што резултираше со смрт на 10 годишната Тамара Димовска.

Црвен картон за одговорните за смртта на Тамара (ФОТО)

МКД - 15.02.2015

Системот на лошите чичковци е виновникот за смртта на Тамара, порача нејзината мајка и побара да не се случи нова Тамара. Неколку стотици велешани се собраа во Младинскиот парк, на протест за смртта на малата Тамара Димовска.

ТМРО: Некој мора да одговара за Тамара

МКД - 15.02.2015

ТМРО бара одговорност од сите инволвирани во бирократските пропусти што доведоа до загуба на младиот живот на 9 годишната Тамара. „Ниту една фотелја, ниту една суета не вреди колку еден човечки живот.

Протест против здравствените власти поради смртта на малата Тамара

Фокус - 15.02.2015

Организаторите на мирниот граѓански притест во Велес ги повикуваат учесниците со црвен картон во рацете да побараат морална одговорност за згаснувањето на животот на малото девојче од министерот Тодоров и првите луѓе на Фондот за здравство, ...

Тамара погребана со парите донирани за лекување

Локално - 15.02.2015

Мајката на Тамара, Жаклина Димовска, на денешниот протест откри дека со парите од донациите за лекувањето, ја погребале Тамара. На протестот со едноминутно молчење присутните и оддадоа почит на малата Тамара и порачаа дека детскиот живот нема цена.

„Секое наше дете е Тамара“ – протест денеска на пладне во Велес

Локално - 15.02.2015

„Тамара на сите ни се заблагодари што ја разбудивме хуманоста. но на голема жал нејзиниот прерано згаснат живот сите не потсети и на солидарноста. Да бидеме солидарни во тагата, но и да упатиме порака до виновниците оваа недела (15.02.2015) во ...

(ФОТО) Од Велес до ФЗО и Тодоров за смртта на малата Тамара: „Дајте си оставки – морално е“

Локално - 15.02.2015

Не ги криеја солзите и тагата кога дојдоа во Младинскиот парк каде застанаа во знак на револт за прерано згаснатиот живот на малата Тамара. Не се страмеа да плачат додека ги слушаа тескобните зборови и болни воздишки кои излегуваа од душата на ...

Денеска протест: зошто дозволивме да умре Тамара?!

Фактор - 15.02.2015

Во Младинскиот парк во Велес ќе се одржи мирен граѓански протест, во знак на револт од односот на здравствените власти кои дозволија да почине 10 годишната Тамара Димовска. Мотото на протестот кој ќе почне во Младинскиот парк во центарот на Велес во ...

Велешани со мирен протест ќе го искажат револтот против здравствените власти за смртта на Тамара

Тера - 15.02.2015

Под мотото „Секое наше дете е Тамара“, во недела напладне во Младинскиот парк во Велес ќе се одржи мирен протест во знак на револт од неажурноста на здравствените власти, што резултираше со смрт на 10 годишната Тамара Димовска.

Тамара погребана со парите донирани за лекување

+инфо - 15.02.2015

Мајката на Тамара, Жаклина Димовска, на денешниот протест откри дека со парите од донациите за лекувањето, ја погребале Тамара. На денешниот протест со едноминутно молчење присутните и оддадоа почит на малата Тамара и порачаа дека детскиот живот ...

На пладне протест во Велес под мотото „Секое наше дете е Тамара“

+инфо - 15.02.2015

Денеска на пладне во Младинскиот парк во Велес ќе се одржи едночасовен протест на кој ќе се искаже револт од односот на Министерството за здравство и Фондот за здравствено осигурување кои потфрлија во случајот со малата Тамара.

Протест: Секое дете е Тамара!

МК News - 15.02.2015

Детскиот живот нема цена…Секое дете е Тамара, беа транспарентите кои можеа да се забележат во недела напладне за време на мирниот протест на велешани во Младинскиот парк. Присутните сметаат дека овој згаснат живот е резултат на бирократскиот однос ...

(ФОТО) Граѓански протест во Велес за Тамара: Дајте си оставки – морално е

А1 On - 15.02.2015

Не ги криеја солзите и тагата кога дојдоа во Младинскиот парк каде застанаа во знак на револт за прерано згаснатиот живот на малата Тамара. Не се срамеа да плачат додека ги слушаа тескобните зборови и болни воздишки кои излегуваа од душата на ...

Протест во Велес: Знаеме кој е виновен за смртта на Тамара

Бриф - 15.02.2015

Во Младинскиот парк во Велес во тек е протест под мотото „Секое наше дете е Тамара“. Граѓаните денеска се собраа во знак на револт од односот на здравствените власти, на чело со министерот Никола Тодоров и првите луѓе на Фондот за здравство, Маја ...

Велешани протестираа: „Секое наше дете е Тамара“

Канал 77 - 15.02.2015

Со едноминутно молчење, велешани ѝ оддадоа почит на малата Тамара. Тие оддржаа мирен граѓански протест во Младинскиот парк, за да го изразат својот револт од, како што велат, игнорантскиот однос на Министерството за здравство и Фондот за здравство, ...

„Секое наше дете е Тамара” – мирен протест во Велес

Канал5 - 15.02.2015

Нема утеха за прерано згаснатиот живот на малата Тамара... Велешани денеска се собраа на мирен протест за да го искажат револтот и уште еднаш да побараат одговорност од институциите за нејзината смрт. Со едноминутен молк му оддадоа почи на детето...

Протест за Тамара: Вистинските виновните имаат име и презиме

Sky - 15.02.2015

„Секое наше дете е Тамара“ е мотото протестот кој денеска на пладне го организира група граѓани во Младинскиот парк во Велес на кој ќе се побара одговорност од виновниците за смртта на Тамара Димовка, која боледуваше од сколиоза и која почина ...

Протест: Тамара сонуваше да биде балерина

Либертас - 15.02.2015

Под мотото „Секое наше дете е Tамара“ со црвени картони в раце и со свирежи, велешани бараа оставки од сите кои се одговорни за смртта на Тамара. Иако скршена од болка, на протестот се појави и мајката на Тамара, а присутните со солзи во очите го ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Протест за Тамара: Кога системот убива дете, што останува како утеха?

Sky - 15.02.2015

Неколку стотини граѓани денеска под мотото „Секое наше дете е Тамара“ се собраа во Младинскиот парк во Велес за да го изразат револтот и да побараат одговорност за здравствените власти за смртта на деветгодишната Тамара Димовска, која боледуваше од ...

Жаклина Димовска: Напуштeте ги фотелјите, тоа и го должите на Тамара

Либертас - 15.02.2015

Го презентираме, интегрално, говорот на Жаклина Димовска, мајка на Тамара Димовска од денешниот протест во Велес на кој присутните под мотото „Секое наше дете е Tамара“ со црвени картони в раце и со свирежи бараа оставки од сите кои се одговорни за ...

Протест во Велес: „Секое наше дете е Тамара“

еМагазин - 15.02.2015

„Тамара на сите ни се заблагодари што ја разбудивме хуманоста. но на голема жал нејзиниот прерано згаснат живот сите не потсети и на солидарноста. Да бидеме солидарни во тагата, но и да упатиме порака до виновниците оваа недела (15.02.2015) во ...

Семејството ќе добие донации од САД: Американции трчаа за Тамара

еМагазин - 15.02.2015

Брачниот пар Марија и Маурицио Дибијаџо од Њујорк учествувале на трка во Њујорк, за да соберат донации за операција на Тамара, објави Вест. По веста за нејзината смрт, тие одлучиле парите да им ги предадат на нејзините родители, сега трчајќи од ...

Протест за Тамара во Велес: „Дајте оставки за да не ни умираат луѓето“

еМагазин - 15.02.2015

Не ги криеја солзите и тагата кога дојдоа во Младинскиот парк каде застанаа во знак на револт за прерано згаснатиот живот на малата Тамара. Не се страмеа да плачат додека ги слушаа тескобните зборови и болни воздишки кои излегуваа од душата на ...

Велешани со мирен протест ќе го искажат револтот против здравствените власти за смртта на Тамара

Макфакс - 15.02.2015

Под мотото „Секое наше дете е Тамара“, во недела напладне во Младинскиот парк во Велес ќе се одржи мирен протест во знак на револт од неажурноста на здравствените власти, што резултираше со смрт на 10 годишната Тамара Димовска.

Протест: Секое дете е Тамара!

Макфакс - 15.02.2015

Детскиот живот нема цена...Секое дете е Тамара, беа транспарентите кои можеа да се забележат во недела напладне за време на мирниот протест на велешани во Младинскиот парк. Присутните сметаат дека овој згаснат живот е резултат на бирократскиот однос ...

Денеска протест во Велес за смртта на малата Тамара

Нова ТВ - 14.02.2015

Денеска на пладне, во Младинскиот парк во Велес ќе се одржи мирен граѓански протест, на кој граѓаните ќе го изразот својот револт од игнорантскиот однос на Министерството за здравство и Фондот за здравство, кои вртејќи ја во административни ...

Директорите на ФЗО побегнаа од дебата за случајот со Тамара

Локално - 14.02.2015

Двајцата директори на Фондот за здравство Маја Парнаџиева – Змејкова и Џемали Мехази вчераа во последен момент го одложиле гостувањето во дебатната емисија Топ тема на Телма телевизија, за да објаснат за случајот со деветгодишната Тамара Димовска од ...

Лазаревиќ: За случаи како Тамара, покрај лекари да решаваат и економисти и филозофи

Локално - 14.02.2015

Да се изнајде решение на тешки прашања кои ги покренуваат темите на правична дистрибуција на ресурсите, државите формираат посебни тела, комитети, форуми во кои членуваат луѓе од различни профили.

ИНИЦИЈАТИВА: Родители бараат повеќе помош за децата со ретки болести

Телеграф - 14.02.2015

Најавени се две иницијативи независни една од друга - марш во Скопје на 14 март, чиј иницијатор е родител од Штип, кој има дете со аутизам и евентуална заедничка акција на сите организации и здруженија за ранливи категории деца, за која иницијатор е ...

За Тамара и другите деца….

Фактор - 14.02.2015

Случајот со девојчето Тамара Димовска длабоко ја разбранува јавноста. Потресните слики, желбите за помош, хуманитарните концерти, одлуки на комисии, интервенции на министри сепак не успеаа да го спасат овој човечки живот.

Тодоров за смртта на Тамара: Би ја менувал и функцијата да можам да променам нешто

МК News - 14.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров во интервју за 24 Вести зборува за смртта на Тамара која со тежок деформитет на ‘рбетот и заглавена во институциите на системот не успеа да дочека финансиска помош од Фондот за здравство за лекување во ...

Тодоров за смртта на Тамара: Би ја менувал и функцијата да можам да променам нешто

Бриф - 14.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров во интервју за 24 Вести зборува за смртта на Тамара која со тежок деформитет на ‘рбетот и заглавена во институциите на системот не успеа да дочека финансиска помош од Фондот за здравство за лекување во ...

Директорите на Фондот за здравство побегнаа од дебата за случајот со Тамара

+инфо - 14.02.2015

Двајцата директори на Фондот за здравство Маја Парнаџиева – Змејкова и Џемали Мехази вчераа во последен момент го одложиле гостувањето во дебатната емисија Топ тема на Телма телевизија, за да објаснат за случајот со деветгодишната Тамара Димовска од ...

„Секое наше дете е Тамара“- протест во Велес во недела на пладне

Бриф - 14.02.2015

„Тамара на сите ни се заблагодари што ја разбудивме хуманоста. но на голема жал нејзиниот прерано згаснат живот сите не потсети и на солидарноста. Да бидеме солидарни во тагата, но и да упатиме порака до виновниците оваа недела (15.02.2015) во ...

Лазаревиќ: За случаи како Тамара, покрај лекари да решаваат и економисти и филозофи

+инфо - 14.02.2015

За да се изнајде решение на овие тешки прашања кои ги покренуваат темите на правична дистрибуција на ресурсите, државите формираат посебни тела, комитети, форуми во кои членуваат луѓе од различни профили.

Никола Тодоров, имаш голема среќа што не сум јас татко на Тамара оти ќе те убиев без да трепнам!

Окно - 14.02.2015

Го гледав интервјуто на Никола Тодоров за 24 вести и не ми се веруваше што слушам. Три пати го гледав на интернет, просто се вртев во кревет како сврдел со лаптопот, да е нешто можеби до мене, можеби ми се спие затоа што беше доцна, 2.30 после ...

Протест за Тамара: Без амнестија за виновниците

А1 On - 14.02.2015

Над илјада граѓани веќе најавија дека ќе учествуваат на утрешниот протест со кој ќе се изрази револтот од односот на Министерството за здравство и Фондот за здравство кои потфрлија во случајот со малата Тамара.

За Тамара и другите деца….

Либертас - 14.02.2015

Pаспределбата на средствата кои се наменети за здравјето и здравството во светот инспирира бурни и тешки етички, филозофски и економски дебати. Што е фер, кој е најдобриот пристап, која е и дали животот има цена, како на сите да им се овозможи ...

„Секое наше дете е Тамара“ – протест во Велес во недела на пладне

Либертас - 14.02.2015

„Тамара на сите ни се заблагодари што ја разбудивме хуманоста. но на голема жал нејзиниот прерано згаснат живот сите не потсети и на солидарноста. Да бидеме солидарни во тагата, но и да упатиме порака до виновниците оваа недела (15.02.2015) во ...

Интервју со министерот Никола Тодоров

24 Вести - 13.02.2015

Кој ќе понесе одговорност за смртта на малата Тамара? Јавноста веќе неколку дена бара оставки од првите луѓе на Министерството за здравство и Фондот. На оваа тема разговаравме со министерот Никола ...

ФЗОМ испрати решение за лекување четири дена по смртта на Тамара

24 Вести - 13.02.2015

Четири дена по смртта на малата Тамара, синоќа вистински шок преживеале нејзините родители. Во домот им стигнало решение од Фондот за здравство, со кое и се одобрува лекување на Тамара во странство.

Фондот без одговор зошто одобрението за лекување го испрати по смртта на Тамара

Нова ТВ - 13.02.2015

Нема одговор од Фондот за здравство зошто Решението со кое се одбрува лекување во странство на Тамара, семејството го доби синоќа, четири дена по нејзината смрт. Дали станува збор за бавна административна процедура, доцнење на Комисијата или грешка.

Одлуката за лекување на Тамара во странство стигна по нејзината смрт

Вест - 13.02.2015

Четири дена по смртта на Тамара, семејството Димовски по пошта прими документ од Фондот на здравствено осигурување, со кој се одобрува лекување на нивната ќерка во странство. Чудно е што на испратницата на писмото стои дека Фондот документот го ...

Американци трчаа за Тамара

Вест - 13.02.2015

"Ја купив куклата Елса, кој Тамара ми објаснуваше како да ја најдам. _ била омилена. За жал, не успеав да и ја донесам на Тамара, но ќе го исполнам ветувањето и ќе ја подарам на нејзиното семејство.

Тодоров за малата Тамара: Би ја менувал функцијата, да можам да променам нешто

Нова ТВ - 13.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров во интервју за 24 Вести зборува за смртта на Тамара која со тежок деформитет на 'рбетот и заглавена во институциите на системот не успеа да дочека финансиска помош од Фондот за здравство за лекување во ...

Пишман функционери

Телма - 13.02.2015

МНОГУ ДИЛЕМИ ОКОЛУ НАЧИНОТ НА КОЈ ВО ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО И НАДЛЕЖНИТЕ КОМИСИИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ ВО СТРАНСТВО БИЛ ТРЕТИРАН СЛУЧАЈОТ СО ДЕВЕТГОДИШНАТА ТАМАРА И НАТАМУ ОСТАНУВААТ ОТВОРЕНИ. НА ДЕЛ ОД НИВ НА ТЕЛМА ТЕЛЕВИЗИЈА ВЕЧЕРВА ВО ЕМИСИЈАТА ТОП ТЕМА ...

Решението за операција стаса два дена по смртта на Тамара

Утрински - 13.02.2015

Велес - Од Фондот за здравство стаса решението дека малата Тамара може да се лекува во странство. Но, задоцни. И тоа два дена. Тамара не го дочека, почина на 9 февруари, чекајќи да се оперира.

Директорите на Фондот за здравство побегнаа од дебата на Телма за случајот со малата Тамара

Фокус - 13.02.2015

Од телевизијата тврдат дека тие ја промениле и програмската шема, само да им одговара на поканетите гости, со цел да се дознае вистината за овој случај Двајцата директори на Фондот за здравство Маја Парнаџиева – Змејкова и Џемали Мехази денеска во ...

Семејството на Тамара доби решение за лекување на починатата ќерка

Алсат-М - 13.02.2015

Семејството на малата Тамара вчера попладне добило решение со кое Фондот за здравствено осигурување го одобрува лекувањето на нивното дете во странство. Писмото доаѓа 3 дена откако Тамара почина.

Детето погребано, неодговорноста си живее

Дневник - 13.02.2015

Д обро е, стигна најава дека ќе се организира хуманитарен концерт по повод смртта на малото ангелче Тамара Димовска. Собраните пари ќе бидат за лекување на болката на сите одговорни функционери и лекари кои сега многу жалат за загубениот млад живот ...

Родителите на Тамара го добија одобрувањето за операција во странство

Локално - 13.02.2015

Одлуката Фондот ја донел на 6 февруари, три дена пред да почине девојчето. На неа се потпишани двајцата директори Маја Парнарџиева Змејкова и Џемали Мехази, објави телевизија Телма. На неколку прес конференции одржани по смртта на малата Тамара ...

Тодоров за малата Тамара: Би ја менувал функцијата, да можам да променам нешто

Локално - 13.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров во интервју за 24 Вести зборува за смртта на Тамара која со тежок деформитет на ‘рбетот и заглавена во институциите на системот не успеа да дочека финансиска помош од Фондот за здравство за лекување во ...

Тодоров за смртта на Тамара: Би ја менувал и функцијата да можам да променам нешто

+инфо - 13.02.2015

Кој ќе понесе одговорност за смртта на малата Тамара, откако јавноста веќе неколку дена бара оставки од првите луѓе на Министерството за здравство и на Фондот за здравство, беше темата на разговорот на министерот Никола Тодоров на 24 Вести.

Рецензија: Откако малата Тамара почина, социјалните мрежи бараат оставка од Тодоров

СПФМ - 13.02.2015

Ако се изземе пресот на лидерот на опозицијата, Зоран Заев, вест на денот во понеделникот, на 9 февруари, секако беше смртта на Тамара Димовска од Велес, девојчето кое боледуваше од сколиоза и која почина, чекајќи ја седмата операција.

(ВИДЕО) Тодоров жали, ама не поднесува оставка

Либертас - 13.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров во интервју за 24 Вести зборува за смртта на Тамара која со тежок деформитет на ‘рбетот и заглавена во институциите на системот не успеа да дочека финансиска помош од Фондот за здравство за лекување во ...

Директори на Фондот за здравство избегале од дебата за случајот Тамара

Либертас - 13.02.2015

Двајцата директори на Фондот за здравство Маја Парнаџиева – Змејкова и Џемали Мехазиденеска во последен момент го одложиле гостувањето во дебатната емисија Топ тема на Телма телевизија, за да објаснат за случајот со деветгодишната Тамара Димовска од ...

Два дена откако почина, Фондот и испрати на Тамара одобрување за лекување во странство

Кирилица - 13.02.2015

Фондот за здравствено осигурување два дена по смртта на малата Тамара Димовска, испрати одобрување за лекување во странство. На ковертот што го доби семејството на Тамара јасно се гледа дека на 11 февруари е испратен на домашната адреса на Димовски, ...

Два дена по смртта Тамара доби операција во странство

Телма - 12.02.2015

Два дена по смртта на Тамара Димовска, Фондот испрати одобрување за лекување во странство. Одлуката ја донел на 6 февруари, три дена пред да почине девојчето. Од ковертот јасно се чита дека на 11 февруари е испратен на домашната адреса на Димовски.

Софијанова се потпишала на негативното решение за Тамара

Телма - 12.02.2015

И три дена по смртта на 9 годишната Тамара Димовска која боледуваше од сколиоза виновникот не се знае. И покрај притисокот од јавноста ниту една алка од целиот здравствен систем на ја презема одговорноста.

Решението за лекување во странство на Тамара семејството го добило вечерва

Нова ТВ - 12.02.2015

Вистински шок преживеало семејството на малата Тамара, кога попладне околу 17 часот во нивниот дом во Велес, стигнало Решение од Фондот за здравство со кое и се одобрува лекување на Тамара во странство.

Семејството на Тамара денеска го доби решението за лекување од Фондот за здравство

МКД - 12.02.2015

Два дена по смртта на Тамара Димовска, Фондот за здравствено осигурување испрати одобрување за лекување во странство. Одлуката е донесена на 6 февруари, три дена пред да почине девојчето. Од ковертот јасно се чита дека на 11 февруари е испратен на ...

Отворено писмо до Тодоров: Дали барокните фасади и рингишпили ви се поважни од животот на едно дете?

Фокус - 12.02.2015

Група граѓани повикуваат заедно да се достави писмо до министерот за здравство На фејсбук страната „Оставка за Никола Тодоров“ се појави писмо, кое граѓани планираат да го достават до министерот за здравство Никола Тодоров за случајот со малата ...

(ФОТО) Тамара го доби решението за лекување во странство но, прекасно

Фактор - 12.02.2015

Два дена по смртта на Тамара Димовска, Фондот испрати одобрување за лекување во странство. Одлуката ја донел на 6 февруари, три дена пред да почине девојчетo. Од пликот јасно се чита дека на 11 февруари е испратен на домашната адреса на Димовски.

“Оставка на Никола Тодоров”: СИТЕ ЗАЕДНО да му доставиме писмо лично на министерот за да даде оставка

Локално - 12.02.2015

Иницијативата “Оставка на Никола Тодоров” денеска на својата ФБ страница објави образец за писмо до Министерот Тодоров со кое граѓаните би го повикале за оставка. Интегрално Ви ги пренесуваме соопштението и образецот Поттикнати од вашиот интерес за ...

За приказната не е потребен наслов: Извини Тамара!

Фактор - 12.02.2015

На социјалните мрежи наидовме на приказна која никој не остава рамнодушен и која поттикнува размислувања за многу битни прашања поврзани со секојдневието на македонските граѓани. Не беше потребна преработка на текстот бидејќи сам по себе кажува СЕ! ...

Два дена по смртта Тамара доби операција во странство

Бриф - 12.02.2015

Два дена по смртта на Тамара Димовска, Фондот испрати одобрување за лекување во странство. Одлуката ја донел на 6 февруари, три дена пред да почине девојчетo, јавува Телма. Од ковертот јасно се чита дека на 11 февруари е испратен на домашната адреса ...

Последното „чао тетка Биле“ одзвонува во ушиве, каде згрешив? За Тамара, никогаш да не се повтори

МК News - 12.02.2015

Новинарката Билјана Николовска која долго време се обидуваше преку своите стории да и помогне на малата Тамара во трогателно писмо на социјалните мрежи ја раскажа целата голгота. Гнев, милион прашања зошто? и многу солзи по смртта на малечкото ...

Испрати писмо за оставка на Тодоров

А1 On - 12.02.2015

На страната „Оставка на Тодоров“, се повикуваат граѓаните да упатат писмо до министерот за да си поднесе оставка, и со тоа, како што пишува, да ја оттргне дамката од него и од неговата политичка кариера.

Два дена по смртта, стигна решението за операција на Тамара во странство

А1 On - 12.02.2015

Попладнево, два дена по смртта на Тамара Димовска, Фондот испрати одобрување за лекување во странство. Одлуката е донесена на 6 февруари, три дена пред да почине девојчето. Од ковертот јасно се чита дека на 11 февруари е испратен на домашната адреса ...

Утрешен Слободен печат: Студентското движење се шири како пожар

+инфо - 12.02.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Тешко болни деца чекаат на милоста на Фондот, ќе имаат ли повеќе среќа од Тамара? - Ванковска се обидува и новинарите да ги вплетка во случајот „Пуч“ - Студентското движење се шири како пожар - Државата ...

Третото утро без Тамара

Канал 77 - 12.02.2015

Окотомври 4-ти 2012. Утро. Ме буди музиката од телефонот на кој се појавува непознат број. Си помислувам, пак ли некој „досаден“. Треперливиот непознат глас ме премислува. Раскажува за девојче болно, за некаква си болест која прв пат ја слушам, за ...

(ВИДЕО) „Оставка на Тодоров“: За Тамара немаше, за Панорамско тркало има пари

А1 On - 12.02.2015

На страната „Оставка на Тодоров“, е поставено видео од собраниската седница на која министерот револтиран од обвинувањата за тендери во здравството, ги удри микрофоните. На видеото пишува: Зошто не маваше вака и по оние твои вработени кои не дадоа ...

Граѓаните со писмо до Тодоров: Се срамиме од вашата работа и негрижа за македонското здравство

Бриф - 12.02.2015

За само неколку дена повеќе од 14.000 револтирани граѓани се приклучија на групата на Фејсбук која бара оставка од министерот за здравство Никола Тодоров. Ова нивно барање доаѓа по смртта на деветгодишната Тамара која почина чекајќи операција која ...

Родителите на Тамара го добија одобрувањето за операција во странство

+инфо - 12.02.2015

Фондот за здравствено осигурување два дена по смртта на малата Тамара Димовска, испрати одобрување за лекување во странство. На ковертот што го доби семејството на Тамара јасно се гледа дека на 11 февруари е испратен на домашната адреса на Димовски.

Шок во семејството на Тамара – вечерва им стигнало решението за лекување во странство

Либертас - 12.02.2015

Вистински шок преживеало семејството на малата Тамара, кога попладне околу 17 часот во нивниот дом во Велес, стигнало Решение од Фондот за здравство со кое и се одобрува лекување на Тамара во странство, пренесе НОВА .

Слободен печат: Тешко болни деца чекаат на милоста на Фондот, ќе имаат ли повеќе среќа од Тамара?

Либертас - 12.02.2015

Дел од содржините во најновиот број на „СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“: 1. Тешко болни деца чекаат на милоста на Фондот, ќе имаат ли повеќе среќа од Тамара? 2. Ванковска се обидува и новинарите да ги вплетка во случајот „Пуч“ 3.

Третото утро без Тамарa

Либертас - 12.02.2015

Окотомври 4-ти 2012. Утро. Ме буди музиката од телефонот на кој се појавува непознат број. Си помислувам, пак ли некој „досаден“. Трепер ливиот непознат глас ме премислува. Раскажува за девојче болно, за некаква си болест која прв пат ја слушам, за ...

По смртта на Тамара – експресно доделени две решенија за лекување деца во странство

Кумановски м. - 12.02.2015

И покрај тридневниот притисок од јавноста да се најде вистинскиот виновник на смртта на малата Тамара Димовска од Велес, надлежните се уште не ја откриваат причината за закочениот процес, Тамара да биде испратена на клиниките во Турција и покрај ...

Мајката на Тамара до Тодоров: Зошто си разочаран?

24 Вести - 11.02.2015

Два дена по смртта на малата Тамара од Велес, со реакција се јави и нејзината мајка, Жаклина Димовска. Изреволтирана од вчерашната изјава на министерот за здравство, Никола Тодоров, во која тој рече дека е разчаран од тоа како завршил случајот, но ...

Шилегов: Оставка на Тодоров е далеку од доволна за случајот со Тамара

Нова ТВ - 11.02.2015

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов вели државниот систем на Никола Груевски „се распаѓа по сите шавови“. - Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосен распад на здравството.

Ве молевме за помош, Вие молчевте, потсетува мајката на Тамара

Утрински - 11.02.2015

Жаклина, мајката на малата Тамара која почина заглавена во лавиринтите на здравствениот систем, преку нејзиниот фејсбук-профил ја искажа својата разочараност, мака, тага и болка. Таа јавно им одговори, но и ги праша министерот Тодоров и доктор ...

СДСМ: Оставката на Тодоров не е доволна за случајот со Тамара

Р.С.Европа - 11.02.2015

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов денеска соопшти дека случајот со смртта на малата Тамара, е класичен доказ за целосен распад на здравството. Тој истакна оти е повеќе од јасно дека „се направени огромни институционални пропусти, за жал трагични за ...

Шилегов: Смртта на Тамара показател за големи системски пропусти

Алсат-М - 11.02.2015

СДСМ, по случајот со малата Тамара, обвинува дека целиот државен систем вклучувајќи го и здравствениот е во распад. Според опозициската партија смртта на девојчето укажува на огромни институционални пропусти.

Мајката на Тамара до Тодоров: Не знам зошто си разочаран, те молев да ме примиш, ама ти не најде време

Фокус - 11.02.2015

Мајката на починатата Тамара со реакција до министерот Тодоров Откако министерот за здравство, Никола Тодоров , истакна дека e разочаран, но не чувствува одговорност за смртта на малата Тамара, со коментар на социјалната мрежа фејсбук му одговори ...

СДСМ: Оставката на Никола Тодоров е далеку од доволна, итно да се реагира за другите вакви случаи

МКД - 11.02.2015

Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите рабови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосниот распад на здравството, изјави Петре Шилегов, портпаролот на СДСМ.

Мајката на Тамара до Тодоров: Молев за помош уште пред 3 години, ама ти не најде време да нè примиш…

МКД - 11.02.2015

Не знам зошто си разoчаран? Мојата Тамара ја нема веќе, напиша синоќа на социјалната мрежа Фејсбук, мајката на Тамара како одговор на вчерашната изјава на министерот за здравство Никола Тодоров.

МЕЃАШИ: Случајот на Тамара да биде испитан

Телеграф - 11.02.2015

Од Првата детска амбасада повикуваат да се испитаат и сите други случаи во кои починале деца со цел да се утврдат причините, кои во иднина ќе се превенираат Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ денеска, поттикната од смртта на малата Тамара ...

(ВИДЕО) Шилегов: Се распаѓа системот на Никола Груевски, доказ е здравството

Локално - 11.02.2015

Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите шавови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосен распад на здравството. Повеќе од јасно е дека се направени огромни институционални пропусти, трагични за ...

Колку „Тамари“ чекаат милост од комисиите на ФЗО?

Локално - 11.02.2015

Смртта на малата Тамара Димовска од Велес, која ја потресе земјава, отвори многу прашања за сите што бараат помош за лекување од Фондот за здравствена заштита (ФЗО). Колку луѓе има на списокот на ФЗО што чекаат помош за лекување во странство? Дали ...

Мајката на Тамара до Тодоров: незнам зошто си разочаран, моето дете го нема веќе

Канал 77 - 11.02.2015

Не знам зошто си разoчаран? Мојата Тамара ја нема веќе, напиша синоќа на социјалната мрежа Фејсбук, мајката на Тамара како одговор на вчерашната изјава на министерот за здравство Никола Тодоров.

Мајката на Тамара до Тодоров: Не знам зошто си разочаран

А1 On - 11.02.2015

Не знам зошто си разочаран? Мојата Тамара ја нема веќе. Зошто? Уште пред три години во Велес јавно те молев да ме примиш, да те запознам со случајот на Тамара и до ден денес не нè прими иако знаеше дека те чекам пред Министерството.

Мајката на Тамара: Молев за помош, ти не најде време за нас

+инфо - 11.02.2015

„Зошто си разочаран? Уште пред три години во Велес јавно те молев да ме примиш, да те запознам со случајот на Тамара и до ден денес не нè прими иако знаеше дека те чекам пред Министерството.

(ВИДЕО) Шилегов: Се распаѓа системот на Никола Груевски

А1 On - 11.02.2015

Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите шавови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосен распад на здравството. Повеќе од јасно е дека се направени огромни институционални пропусти, трагични за ...

Мајката на Тамара до Тодоров: Имаше болки и молеше за помош, ама ти не најде време да не примиш…

Бриф - 11.02.2015

Не знам зошто си разочаран? Мојата Тамара ја нема веќе, зошто? Уште пред три години во Велес јавно те молев, те молев да ме примиш да те запознаам со случајот Тамара. И до ден денес не ме прими иако знаеше дека те чекам пред министерството.

Тодоров: Итно ќе се преиспитува случајот за Тамара

Н.Македонија - 11.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров вчера изјави дека жали за смртта на деветгодишната Тамара Димовска од Велес, која почина завчера Никола Тодоров Тој изрази сочувство до семејството и рече дека за овој случај направил сѐ што било во негова моќ.

ВИДЕО Шилегов: Здравството е во целосен распад - испраќајте на лекување во странство!

+инфо - 11.02.2015

Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите шевови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара од Велес е класичен доказ за целосен распад на здравството. Повеќе од јасно е дека се направени огромни институционални пропусти, ...

Преземете ја одговорноста

Н.Македонија - 11.02.2015

Читам изјави што доаѓаат од Фондот за здравство, изјави што нè уверуваат дека направиле сè (?!), ете, дале согласност пред два месеца за операција (по опсежна бирократска анализа), но од за нив нејасни причини девојчето починало, не се лекарска ...

„Оставка за Тодоров“: Кој се обидува да го блокира граѓанското движење?

Канал 77 - 11.02.2015

Социјалните мрежи инспирирани од смртта на малата Тамара Димовска од Велес – го искажаа својот револт креирајќи ја Фејсбук страницата „Оставка за Тодоров“, која непосредно предизвика реакции по настанот.

Колку „Тамари“ чекаат милост од комисиите на ФЗО?

А1 On - 11.02.2015

Смртта на малата Тамара Димовска од Велес, која ја потресе земјава, отвори многу прашања за сите што бараат помош за лекување од Фондот за здравствена заштита (ФЗО). Колку луѓе има на списокот на ФЗО што чекаат помош за лекување во странство? Дали ...

ШИЛЕГОВ: Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа

Sky - 11.02.2015

- Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите шавови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосен распад на здравството, изјави на денешната прес-конференција Петре Шилегов, портпарол на СДСМ.

Мајката на Тамара до Тодоров: Не знам зошто си разочаран

Sky - 11.02.2015

Не знам зошто си разочаран? Мојата Тамара ја нема веќе. Зошто? Уште пред три години во Велес јавно те молев да ме примиш, да те запознам со случајот на Тамара и до ден денес не нè прими иако знаеше дека те чекам пред Министерството.

(ВИДЕО) Шилегов: Системот на Груевски се распаѓа по сите шавови

Либертас - 11.02.2015

Прес конференција на Петре Шилегов, портпарол на СДСМ: Почитувани, Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите шавови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосен распад на здравството.

Три години немаше време да не примиш.Зошто си разочаран?

Либертас - 11.02.2015

Зошто си разочаран? Уште пред три години во Велес јавно те молев да ме примиш, да те запознам со случајот на Тамара и до ден денес не нè прими иако знаеше дека те чекам пред министерството.

Колку „Тамари“ чекаат милост од комисиите на ФЗО?

Sky - 11.02.2015

Смртта на малата Тамара Димовска од Велес, која ја потресе земјава, отвори многу прашања за сите што бараат помош за лекување од Фондот за здравствена заштита (ФЗО). Колку луѓе има на списокот на ФЗО што чекаат помош за лекување во странство? Дали ...

Мајката на Тамара до Тодоров: Зошто си разочаран?! Три години немаше време да не примиш!

Либертас - 11.02.2015

Мајката на малата Тамара која почина и не ја дочека согласноста да биде оперирана во странство на државен трошок, преку Фејсбук се обрати до министерот за здравствто, Никола Тодоров, кој вчера изјави дека бил разочаран, но не чувствувал одговорност ...

Хроника на една најавена смрт

Либертас - 11.02.2015

Експонираниот министер за здравство Никола Тодоров, кој секоја вечер приредува изненадувања, од вчера по смртта на Тамара исчезна. Пропадна во земја, го снема човекот. И јас да сум на негово место, би заминал на подолго отсуство од политиката и би ...

Мајката на Тамара до Тодоров: Тамара молеше за помош, а ти три години не најде време за неа

еМагазин - 11.02.2015

„Не знам зошто си разoчаран? Мојата Тамара ја нема веќе“, напиша синоќа на социјалната мрежа Фејсбук, мајката на Тамар а како одговор на вчерашната изјава на министерот за здравство Никола Тодоров.

Шилегов: Молчи Тодоров, молчи и мајката на министерот Поповски (видео)

Кумановски м. - 11.02.2015

Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите шавови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосен распад на здравството, обвини денес Петре Шилегов, портпарол на СДСМ.

Граѓаните бараат оставка од министерот за здравство Тодоров

Кирилица - 11.02.2015

На социјалните мрежи расте револтот и барањата за оставка на министерот за здравство Никола Тодоров. На Фејсбук е отворена страницата Оставка на Никола Тодоров , која ја имаат поддржано повеќе од 8.500 граѓани ...

Шилегов: Да не се чека, сите случаи слични на оној на Тамара, да се пратат во странство

Макфакс - 11.02.2015

СДСМ побара сите лица на кои им е загрозен животот, да бидат пратени на лекување во странство. „Државниот систем на Никола Груевски се распаѓа по сите рабови. Последниот шокантен случај со смртта на малата Тамара е класичен доказ за целосен распад ...

Меѓаши: Да се обезбеди поголема заштита на децата

24 Вести - 10.02.2015

Првата Детска амбасада во светот Меѓаши денеска поттикната од смртта на малата Тамара која почина чекајќи да и биде одобрено лекување во странство, побара засилени мерки на превенција, соодветна, адекватна заштита на секое дете и одговорност.

Тодоров жали за случајот со малата Тамара но не чувствува одговорност

24 Вести - 10.02.2015

Деветгодишната Тамара Димовска, чиј млад живот згасна вчера, денеска беше погребана на градските гробишта во Велес. Реакциите и понатаму не стивнуваат. Експерти, невладини организации но и политички патии бараат институциите да понесат одговорност, ...

ЛДП до Тодоров: Ако имате малку грижа на совест, поднесте неотповиклива оставка

Нова ТВ - 10.02.2015

Либерално демократската партија изрази сочуствуво до семејството на малата Тамара и жали за прерано заминатиот млад живот, a го повика министерот Никола Тодоров да поднесе неотповиклива оставка.

Првата детска амбасада бара одговорност за смртните случаи на деца

Нова ТВ - 10.02.2015

Случајот Тамара и претходните трагични случаи кои завршија со смрт на деца ја потврдуваат нефункционалноста и тромоста на системот да постапи брзо, навремено и соодветно кога треба да се спасат детски животи.

Меѓаши: Да се утврди одговорност за сите починати дечиња од институционална негрижа

Вест - 10.02.2015

Првата детска амбасада во светот "Меѓаши" ги повика јавниот обвинител и народниот правобранител, освен случајот со Тамара Димовска од Велес да ги испитаат сите други случаи кога починаа деца поради негрижа и занемарување од надлежните институции, и ...

Тодоров бил разочаран, но не чувствувал одговорност за смртта на Тамара

Нова ТВ - 10.02.2015

Министерот Тодоров биле многу разочаран, но не чувствува одговорност за смртта на малата Тамара, бидејќи како што рече направил се за девојчето да отпатува на операција во странство. По еден ден молк Тодоров се појави во јавноста на отварање на ...

Тодоров не чувствува одговорност за смртта на Тамара

Телма - 10.02.2015

Министерот Никола Тодоров чувствува тага и разочарување, но не и одговорност за смртта на 9-годишната Тамара Димовска. Не одговори директно на прашањето дали има намера да поднесе оставка. Лично смета дека сторил се` за овој случај.

„Меѓаши“ исто така бара одговорност за малата велешанка

Утрински - 10.02.2015

На социјалните мрежи и денеска кружеа огромен број реакции каде што граѓаните изразуваа револт и бараа одговорност од здравствените власти за случајот на Тамара. Одговорност од институциите побара и Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“.

Има ли морална одговорност на Тодоров за смртта на Тамара?

Р.С.Европа - 10.02.2015

На социјалните мрежи не престануваат да се редат коментари од револтирани граѓани и да се бара одговорност од надлежните институции, како и оставки од министерот за здравство Никола Тодоров и директорката на Фондот за здравство Маја ...

ЛДП бара оставка од министерот за здравство Тодоров

МКД - 10.02.2015

Министерот Тодоров треба да и одговори на јавноста во кој здравствен систем од „првите 16 во Европа", згаснува човечки живот поради бирократски процедури ? Либерално Демократската Партија упатува силен револт и негодување кон институциите задолжени ...

Мамо, немој да плачеш за мене!

Дневник - 10.02.2015

„Ми рече мамо, ме боли срцето, дај ми ја раката да ме чуваш. Немој да плачеш за мене, те молам, не сакам да плачеш! Потоа се заврте и заспа.“ Тамара овој викенд беше најсреќното дете на светот.

Тодоров да си даде оставка бараат од ЛДП

Фактор - 10.02.2015

Изразувајќи сочуство и жалење за прерано згаснатиот живот до семејствто на малото девојче Тамара кое вчера утрото починало Либерално демократската партија револтирана од односот и несериозноста на институциите побара министерот Никола Тодоров да си ...

Има ли морална одговорност на Тодоров за смртта на Тамара?

Локално - 10.02.2015

Моралната и политичка одговорност кај македонските политичари е речиси непозната појава, коментираат домашните аналитичари по смртта на деветгодишната Тамара Димовска од Велес која не ја дочека долго најавуваната операција.

ЛДП: Ако има совест, Тодоров мора да си даде неотповиклива оставка

Локално - 10.02.2015

Либерално демократската партија изрази сочуствуво до семејството на малата Тамара и жали за прерано заминатиот млад живот. ЛДП соопшти дека е револтирана од односот на институциите кои беа задолжени за лекувањето на малата ...

ЛДП: Министерот Тодоров да си поднесе неотповиклива оставка

Тера - 10.02.2015

Либерално-демократската партија(ЛДП) побара оставка од министерот за здравство Никола Тодоров заради ненавремената реакција за испраќање на малата Тамара од Велес на лекување во странство.

Меѓаши: Да се обезбеди поголема заштита на децата

А1 On - 10.02.2015

Првата Детска амбасада во светот Меѓаши денеска поттикната од смртта на малата Тамара која почина чекајќи да и биде одобрено лекување во странство, побара засилени мерки на превенција, соодветна, адекватна заштита на секое дете и одговорност.

Меѓаши: Нефункционалноста и тромоста на системот ја уби Тамара

+инфо - 10.02.2015

Случајот Тамара и претходните трагични случаи кои завршија со смрт на деца ја потврдуваат нефункционалноста и тромоста на системот да постапи брзо, навремено и соодветно кога треба да се спасат детски животи.

Жалам за тоа што се случи со Тамара, ќе се испита дали некаде имало пропуст

Точка - 10.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров чуствува големо разочарување и жали за смртта на деветгодсишната Тамара Димовска од Велес. Изрази сочуство до семејството и изјави дека за овој случај направил се што било во негова моќ, пренесува Здравство24.

ЛДП бара оставка од Тодоров

А1 On - 10.02.2015

Либерално Демократската Партија сочуствува со семејството на малата Тамара и изразува силно жалење за прерано заминатиот млад живот. ЛДП ја потсетува македонската јавност дека министерството за здравство преку министерот Тодоров даде јавно ветување ...

Прости ни Тамара што нашата наведната глава не ти дозволи да одиш исправено и гордо!

Точка - 10.02.2015

Се надевам дека Тамара го најде својот мир, затоа што ние тука не и го дадовме. Ниту нејзе, ниту на нејзиното семејство. Кој ќе ја превземе одговорноста?!? Родителите на Тамара побараа помош од граѓаните откако Фондот одби да им одобри операција во ...

Прости ни Тамара што нашата наведната глава не ти дозволи да одиш исправено и гордо!

МК News - 10.02.2015

Се надевам дека Тамара го најде својот мир, затоа што ние тука не и го дадовме. Ниту нејзе, ниту на нејзиното семејство. Кој ќе ја превземе одговорноста?!? Родителите на Тамара побараа помош од граѓаните откако Фондот одби да им одобри операција во ...

ФБ: Oставка на Никола Тодоров

А1 On - 10.02.2015

На социјалните мрежи расте револтот и барањата за оставка на министерот за здравство Никола Тодоров. Вчера е отворена страна: Оставка на Никола Тодоров , која ја имаат поддржано повеќе од 8.000 граѓани досега.

ЛДП бара оставка од Тодоров

+инфо - 10.02.2015

Либерално демократската партија изрази сочуствуво до семејството на малата Тамара и жали за прерано заминатиот млад живот. ЛДП соопшти дека е револтирана од односот на институциите кои беа задолжени за лекувањето на малата Тамара.

ЛДП: Тодоров итно да поднесе неотповиклива оставка

+инфо - 10.02.2015

Либерално Демократската Партија сочуствува со семејството на малата Тамара и изразува силно жалење за прерано заминатиот млад живот. Истовремено, Либерално Демократската Партија упатува силен револт и негодување кон институциите задолжени за ...

Утрешен Слободен печат: Како 20.000 луѓе станаа државни непријатели!?

+инфо - 10.02.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Како 20.000 луѓе станаа државни непријатели!? - како ни функционира тајната полиција - „Она го фатила шефот на слаба точка“ - пикантерии од снимените ленти - Министерот Тодоров бил разочаран, но не се ...

Кој сака да ја блокира страната „Оставка на Никола Тодоров“?

А1 On - 10.02.2015

На челновите на ВМРО-ДПМНЕ преку Фејсбук, како што беше објавено на социјаланата мрежа, им се испраќаат инструкции како да издејствуваат блокирање на страницата на која се бара оставка на министерот Никола Тодоров .

Обид да се блокира страницата „Оставка на Никола Тодоров“, граѓаните гневни

Бриф - 10.02.2015

Набрзо откако вчера беше објавено дека почина деветгодишната Тамара од Велес која чекаше операција, на социјалните мрежи граѓаните започнаа да го изразуваат својот револт кон неажурноста на ФЗОМ и побараа оставка од министерот за здравство Никола ...

Првата детска амабасада – Меѓаши: Бараме превенција за правата на децата

Канал 77 - 10.02.2015

На случајот за малата Тамара се огласи и Првата детска амбасада во светот – Меѓаши, а поттикната од, како што велат, многу примери до сега за постапување со децата. Од Меѓаши бараат засилени мерки на превенција и соодветна адекватна заштита на секое ...

Меѓаши: Тамара и претходните случаи ја потврдуваат нефункционалноста на системот

Либертас - 10.02.2015

Соопштение од првата детска амбасада во светот МЕЃАШИ: Случајот Тамара и претходните трагични случаи кои завршија со смрт на деца ја потврдуваат нефункционалноста и тромоста на системот да постапи брзо, навремено и соодветно кога треба да се спасат ...

ЛДП бара неотповиклива оставка од Тодоров

Sky - 10.02.2015

Либерално-демократската партија бара неотповиклива оставка од министерот за здравство, Никола Тодоров, поради смртта на малата Тамара од Велес. Партијата изрази сочувство до семејството на Тамара и жалeње за прерано заминатиот млад живот.

Министерот Тодоров изрази сочуство до семејството на Тамара

Сител - 10.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров чуствува големо разочарување и жали за смртта на деветгодсишната Тамара Димовска од Велес. Изрази сочуство до семејството и изјави дека за овој случај направил се што било во негова моќ, дознава Сител.

ЛДП: Ако има совест, Тодоров мора да си даде неотповиклива оставка

Либертас - 10.02.2015

Либерално демократската партија изрази сочуствуво до семејството на малата Тамара и жали за прерано заминатиот млад живот. ЛДП соопшти дека е револтирана од односот на институциите кои беа задолжени за лекувањето на малата Тамара.

Министерот Тодоров се огласи по смртта на Тамара

Press24 - 10.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров чуствува големо разочарување и жали за смртта на деветгодсишната Тамара Димовска од Велес. Изрази сочуство до семејството и изјави дека за овој случај направил се што било во негова моќ, пренесува Здравство24 ...

ТОДОРОВ СЕ ОГЛАСИ ПО СМРТТА НА МАЛАТА ТАМАРА: РАЗОЧАРАН СУМ И ЖАЛАМ!

Сител - 10.02.2015

- ПОЗИТИВНА БОМБА ОД ВЛАДАТА СО КОЈА СЕ РЕШАВА СТАТУСОТ НА НАД 3.000 ЛИЦА - СЕ УРНАЛЕ СКАЛИТЕ И НЕ МОЖЕЛЕ ДА ЈА СПАСАТ- ВО ПОЖАР ВО ВЕЛЕС ИЗГОРЕ ЖЕНА А ПОВРЕДЕНИ СЕ УШТЕ 6 ЛИЦА - ОБВИНИТЕСТВОТО ОТВОРА ИСТРАГА: КОЈ Е ВИНОВЕН ЗА СМРТТА НА ТАМАРА? - ...

Обвинителството отвора истрага - има ли виновник за смртта на малата Тамара

Сител - 10.02.2015

Обвинителството ќе го испитува случајот со Тамара Димовска од Велес која вчера почина и не дочека да замине на лекување во странство. Оформиле предмет и веќе е назначен јавен обвинител кој ќе започне постапка за утврдување на фактите и евентуална ...

Одговорност за смртта на Тамара мора да има!

Вечер Прес - 10.02.2015

Од детската амбасада побараа Обвинителството и Народниот правобранител да ја лоцираат одговорноста во системот за смртта на деветгодишната Тамара Димовска и апелираа за поголема заштита на децата.

ЛДП: Министерот Тодоров да си поднесе неотповиклива оставка

Макфакс - 10.02.2015

Либерално-демократската партија(ЛДП) побара оставка од министерот за здравство Никола Тодоров заради ненавремената реакција за испраќање на малата Тамара од Велес на лекување во странство.

Министерот Тодоров упати сочуство до родителите на Тамара

Кумановски м. - 10.02.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров во изјавата дадена за порталот Здравство 24, вели дека чувствува големо разочарување и жали за смртта на деветгодишната Тамара Димовска од Велес. Тодоров изрази сочуство до семејството и изјави дека за овој ...

Меѓаши: Да се обезбеди поголема заштита на децата

Денешен - 10.02.2015

Првата Детска амбасада во светот Меѓаши денеска поттикната од смртта на малата Тамара која почина чекајќи да и биде одобрено лекување во странство, побара засилени мерки на превенција, соодветна, адекватна заштита на секое дете и одговорност.

Меѓаши: Да се обезбеди поголема заштита на децата

Lider - 10.02.2015

Првата Детска амбасада во светот Меѓаши денеска поттикната од смртта на малата Тамара која почина чекајќи да и биде одобрено лекување во странство, побара засилени мерки на превенција, соодветна, адекватна заштита на секое дете и одговорност.

Документите од Фондот стигнаа откако почина Тамара

Нова ТВ - 09.02.2015

Документите за малата Тамара Димовска здравствените власти ги побарале утрово само неколку часа откако почина 9-годишното девојче. Срцето на девојчето не го издржа притисокот на искривениот рбет врз градниот кош. Семејството е во шок и неверување.

ПРОЦЕС: Деветгодишната Тамара стана жртва на институциите на системот

Нова ТВ - 09.02.2015

Емисијата е емитувана на 15.01.2015 Почина 9-годишната Тамара. И покрај притисоците од јавноста, институциите не успеаја да се договорат и девојчето да замине на операција во странство, бидејќи нејзината здравствена состојба постојано се влошуваше.

Цивил: Колку чини животот на деветгодишно дете?

Нова ТВ - 09.02.2015

„Државата ќе го плати лекувањето на Тамара во странство“, вети на 21 ноември минатата година министерот за здравство Никола Тодоров. И излажа! Таквото неодговорно однесување, за жал, не е реткост во македонската политика, особено не меѓу носители на ...

Мамо, немој да плачеш за мене

Вест - 09.02.2015

Десетгодишната Тамара Димовска почина в понеделник пред шест часот. Убавата вест која семејството ја добило во петокот дека можат да заминат за Чикаго на лекување, не се оствари. Тамара починала жалејќи се на болки во градите.

Згасна животот на Тамара Димовска

Телма - 09.02.2015

Денот кога родителите на Тамара Димовска очекуваа да ја слушнат убавата вест за термин за операција, ги разбуди шок. Нивното дете починало во сон. На раце ја носеа до брза помош, но докторите констатираа смрт.

Тодоров не се појави за случајот со Тамара, а пратил инспекции кај лекарите

Нова ТВ - 09.02.2015

Инспекциски контроли од Министерството за здравство денеска во 13 часот ги чешлале скопските клиники. Инспекторите проверувале кој од лекарите си заминал порано од работа, дали пациентите чекаат на Мој термин.

БЛИЗОК НА СЕМЕЈСТВОТО НА ТАМАРА: Денеска се чекаше повик од лекарите од Турција

Телеграф - 09.02.2015

Им требаше време да се координираат бидејќи се повеќе доктори во прашање, да најдат термин. Но се случи трагедијата наместо убавата вест, смртта беше побрза, Тамара утрово почина, вели извор близок на семејството Димовски за Телеграф.мк Смртта на ...

МАЈКАТА НА ТАМАРА: Ми рече „мамо, дај ми ја раката, ме боли срцето“

Телеграф - 09.02.2015

Малата Тамара од Велес утрово почина и не дочека да оди на операцијата за исправување на нејзиниот рбет Малата Тамара ноќеска се жалела на болки во градите. Таа околу 3 часот се разбудила и побарала помош од родителите.

Цивил: Колку чини животот на деветогдишно дете?

Локално - 09.02.2015

Цивил – Центар за слобода упатува сочувство за неутешните родители на Тамара. „Бараме итна оставка на министерот Тодоров и сите неодговорни лица во неговото министерствo и во Фондот за здравствено осигурување.

Тамара почина, помошта не стигна навреме

Тера - 09.02.2015

Тамара почина утрово пред шест часот. Безуспешни биле напорите на докторите во Итната помош и Болницата во Велес да му помогнат на малото девојче. Тамара имаше вродена мана на 'рбетниот столб што и' предизвикуваше и други здравствени проблеми.

Граѓаните гневни поради смртта на Тамара, бараат оставка од Тодоров

+инфо - 09.02.2015

Вистинска експлозија на гнев се случува денеска на социјалните мрежи, по веста дека утринава починала малата Тамара од Велес , поради последици од нејзината здравствена состојба. Се бара оставка од министерот за здравство Никола Тодоров, кој лани во ...

Граѓани на ФБ: Оставка од Тодоров!

А1 On - 09.02.2015

Болка и револт, на социјалните мрежи граѓаните по веста дека почина малата Тамара од Велес чекајќи операција, бараат одговорност и оставка од министерот за здравство Никола Тодоров. Tри месеци, родителите на деветгодишнa Тамара која имаше тежок ...

Оставка од морални причини може да даде само човек кој има морал!

+инфо - 09.02.2015

Ја разбирам вџашеноста на јавноста поради трагедијата на велешкото семејство Димовски, чија деветгодишна ќерка почина, чекајќи министерот Никола Тодоров да го исполни своето ветување дека Министерството и Фондот за здравство ќе ја платат операцијата ...

Цивил: Колку чини животот на деветогдишно дете?

А1 On - 09.02.2015

Цивил – Центар за слобода упатува сочувство за неутешните родители на Тамара. „Бараме итна оставка на министерот Тодоров и сите неодговорни лица во неговото министерствo и во Фондот за здравствено осигурување.

Граѓаните бараат оставка од Тодоров заради смртта на малата Тамара

Бриф - 09.02.2015

Неколку илјади револтирани граѓани побараа оставка од министерот за здравство Никола Тодоров. Ова барање доаѓа по тажната вест дека чекајќи разни одобренија од ФЗОМ денеска почина малата Тамара од Велес.

„Цивил“ за смртта на Тамара бара оставки од Тодоров и од „неодговорните“ во министерството и ФЗОМ

+инфо - 09.02.2015

„Цивил – Центар за слобода“ упатувајќи сочувство кон неутешните родители на Тамара, побара „итна оставка на министерот Тодоров и сите неодговорни лица во неговото министерство и во Фондот за здравствено осигурување, и побара тие да сносат и кривична ...

Цивил: Колку чини животот на деветогдишно дете?

МК News - 09.02.2015

Цивил – Центар за слобода упатува сочувство за неутешните родители на Тамара. „Бараме итна оставка на министерот Тодоров и сите неодговорни лица во неговото министерствo и во Фондот за здравствено осигурување.

Парнаџиева-Змејкова: Направивме се што можевме за Тамара

Н.Македонија - 09.02.2015

Како личности и како институции, направивме се што можевме за да ја спасиме Тамара, изјави пред малку директорката на Фондот за здравстено осигурување, Маја Парнаџиева-Змејкова -Се чекаше сите тројца доктори да ги усогласат термините за да ја ...

Родителите на раце го донеле мртвото тело на Тамара во Брза помош

+инфо - 09.02.2015

Лекарите денеска соопштија дека мртвото тело на своето дете во Брза помош на раце го донеле неговите родители, јави „ Дума“ . На Тамара не успеале да и помогнат ниту лекарите специјалисти во велешката болница.

Родителите на раце го донеле мртвото тело на Тамара во Брза помош

МК News - 09.02.2015

Лекарите денеска соопштија дека мртвото тело на своето дете во Брза помош на раце го донеле неговите родители, јави „ Дума“ . На Тамара не успеале да и помогнат ниту лекарите специјалисти во велешката болница.

КОЈ Е ВИНОВЕН ЗА СМРТТА? ТАМАРА ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА ЖИВОТ....

Сител - 09.02.2015

КОЈ Е ВИНОВЕН ЗА СМРТТА? ТАМАРА ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА ЖИВОТ.... СКАНДАЛ ВО ШТИП - УКРАДЕНИ ПАРИТЕ ОД ХУМАНИТАРНИОТ КОНЦЕРТ Гледајте ги во живо вестите на Сител во 16:00 часот ...

Цивил: Колку чини животот на деветогдишно дете?

Либертас - 09.02.2015

Цивил – Центар за слобода упатува сочувство за неутешните родители на Тамара. Бараме итна оставка на министерот Тодоров и сите неодговорни лица во неговото министерство и во Фондот за здравствено осигурување.

СКАНДАЛ ВО ШТИП - УКРАДЕНИ ПАРИТЕ ОД ХУМАНИТАРНИОТ КОНЦЕРТ

Сител - 09.02.2015

КОЈ Е ВИНОВЕН ЗА СМРТТА? ТАМАРА ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА ЖИВОТ.... СКАНДАЛ ВО ШТИП - УКРАДЕНИ ПАРИТЕ ОД ХУМАНИТАРНИОТ КОНЦЕРТ МАКЕДОНЦИТЕ ШИРУМ СВЕТОТ СЕ ОБЕДИНИЈА ВО АКЦИЈАТА ЗА ПОМОШ НА ПОПЛАВЕНИТЕ РЕГИОНИ Гледајте ги во живо во дневникот на Сител во ...