TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уапсени 50 лица за убиството на американскиот амбасадор во Либија

24 Вести - 16.09.2012

Либиските власти притворија најмалку 50 лица поради минатонеделното убиство на американскиот амбасадор Крис Стивенс во напад во Бенгази, изјави денеска претседателот на либискиот парламент.

Уапсени 50 лица поради убиството на американскиот амбасадор

Курир - 16.09.2012

Либиските власти притворија најмалку 50 лица поради минатонеделното убиство на американскиот амбасадор Крис Стивенс во напад во Бенгази, изјави денеска претседателот на либискиот парламент.

Уапсени 50 лица поради убиството на американскиот амбасадор во Либија

МРТ - 16.09.2012

Либиските власти притворија најмалку 50 лица поради минатонеделното убиство на американскиот амбасадор Крис Стивенс во напад во Бенгази, изјави денеска претседателот на либискиот парламент.

50-тина лица уапсени за убиството на амбасадорот Стивенс

Press24 - 16.09.2012

Либиските власти притворија најмалку 50 лица поради минатонеделното убиство на американскиот амбасадор Крис Стивенс во напад во Бенгази, изјави денеска претседателот на либискиот парламент.

Во Либија уапсени 50 лица во врска со нападот на американскиот конзулат

Макфакс - 16.09.2012

Либиските власти уапсија најмалку 50 лица под сомнение за вмешаност во нападот на американскиот конзулат во Бенгази, јавува AFP повикувајќи се на челникот на Генералниот национален конгрес на Либија, ...

Уапсени 50 лица поради убиството на американскиот амбасадор во Либија

Сител - 16.09.2012

Либиските власти притворија најмалку 50 лица поради минатонеделното убиство на американскиот амбасадор Крис Стивенс во напад во Бенгази, изјави денеска претседателот на либискиот парламент.

Уапсени 50 лица во Либија за убиството на американскиот амбасадор

+инфо - 16.09.2012

Либиските власти притворија 50 лица поради минатонеделното убиство на американскиот амбасадор Кристовер Стивенс во напад врз американскиот Конзулат во Бенгази, изјави денеска претседателот на ...

По нападите на амбасадата на САД во Либија уапсени 50 лица

Sky - 16.09.2012

Либиските власти уапсија педесет луѓе по нападот на американската амбасада во Бенгази, кога е убиен американскиот амбасадор Кристофер Стивенс, соопшти денеска претседателот на либискиот парламент.

Телата на американскиот амбасадор во Либија и тројцата дипломати вратени во САД

Канал5 - 15.09.2012

Тишината во американската база во Мериленд уште еднаш беше погласна од вревата на улиците на Каиро, Бенгази, Картум, Сана, Тунис. Барем за ушите на првите луѓе на една од најмоќните земји во светот.

Телата на загинатите дипломати во Бенгази пристигнаа во САД

Р.С.Европа - 15.09.2012

Телата на четворица убиени американски дипломати денеска пристигнаа во САД од Либија. Меѓу жртвите е и амбасадорот Крис Стивенс.

САД знаеле дека се подготвуваат напади врз нивни амбасади

Н.Македонија - 15.09.2012

Нападот врз конзулатот во Бенгази, во кој беа убиени амбасадорот Стивенс и уште тројца други Американци, бил организиран однатре и притоа биле одземени голем број доверливи документи за нафтени ...

САД во кошмарен филм

Дневник - 14.09.2012

Kога лани со карго-брод се истовари во Либија и во Бенгази го отвори американското дипломатско претставништво, кариерниот дипломат Kристофер Стивенс веројатно се надевал оти ќе се оствари неговиот ...

Уапсени напаѓачите на конзулатот на САД во Бенгази

24 Вести - 14.09.2012

Четири лица се уасени за нападот на американскиот конзулат во Бенгази, во кој е убиен амбасадорот на САД Кристофер Стивенс и уште тројца службеници од амбасадата.

Уапсени напаѓачите на американскиот амбасадор во Либија

Канал5 - 14.09.2012

Во Либија се уапсени неколку луѓе за кои постои сомнеж дека се вмешани во нападот на американската амбасада. Продолжуваат протестите на демонстрантите пред американската амбасада во главниот град на ...

САД знаеле дека се спрема напад врз нивни претставништва

Дневник - 14.09.2012

САД дури 48 часа однапред имале информации дека се подготвуваат напади врз американски дипломатски претставништва, но сепак не реагирале. Ова го тврди британскиот весник „Индепендент“.

САД имале доверливи информации, но не реагирале во Бенгази!

Телма - 14.09.2012

Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа претходно имале информации дека се ...

„Индепендент“ - САД имале информации за нападите врз дипломатските мисии

Утрински - 14.09.2012

Весникот тврди дека Стејт департментот имал доверливи информации 48 часа пред нападот на конзулатот во Бенгази и амбасадата во Каиро Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во ...

Четворица уапсени за нападот во Бенгази

Утрински - 14.09.2012

Либиските власти уапсија четири лица, осомничени за нападите врз американскиот конзулат во Бенгази, во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија Кристофер Стивенс и уште тројца дипломати, ...

Како беше убиен амбасадорот во Либија

Утрински - 14.09.2012

Клучните факти остануваат неразјаснети, особено како амбасадорот Стивенс загинал и како неговото тело завршило во болница во Бенгази Најмалку еден час пред почетокот на нападот беше забележана колона ...

Нападот во Либија криза за Обама

Утрински - 14.09.2012

Она што американскиот претседател Обама во средата го нарече „срамен и шокантен“ напад во кој беше убиен американскиот амбасадор во Либија, и' наметна на неговата администрација дипломатска криза што ...

Нападот во Бенгази бил планиран

Дневник - 14.09.2012

Приказната околу безредијата во американскиот конзулат во Бенгази, во кој загинаа амбасадорот и тројца други вработени по хаотичните протести предизвикани од филм со кој се навредува исламот, ...

Уапсени четири лица осомничени за нападот во Бенгази

МРТ - 14.09.2012

Либиските власти уапсија четири лица, осомничени за нападите врз американскиот конзулат во Бенгази, во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија Кристофер Стивенс и уште тројца дипломати, ...

Американскиот амбасадор бил мачен како Гадафи

МКД - 14.09.2012

Американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, пред смртта бил изложен на содомија и бил мачен на ист начин како и соборениот диктатор Моамер Гадафи, наведуваат во извештаите одредени либански ...

Уапсени напаѓачите на конзулатот на САД во Бенгази

Нетпрес - 14.09.2012

Четири лица биле уапсени во врска со нападот на американскиот конзулат во Бенгази, во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, и уште тројца службеници.

САД имале информации дека се подготвуваат напади врз нивните дипломатски мисии

Сител - 14.09.2012

Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа претходно имале информации дека се ...

Америка била предупредена за нападите, но не презела ништо

Нетпрес - 14.09.2012

САД имале информации дека се подготвуваат напади на нејзините дипломатски претставништа во Бенгази и Каиро 48 часа пред инцидентите, но не презела ништо, тврди британскиот весник “Индепендент“, ...

САД знаеле дека ќе има напади врз нивни амбасади?

А1 On - 14.09.2012

САД 48 часа претходно имале информации дека има закана од напади врз американски дипломатски претставништва, но ништо не било преземено.

Уапсени напаѓачите на конзулатот на САД во Бенгази

+инфо - 14.09.2012

Четири лица се уапсени во врска со нападот на американскиот Конзулат во Бенгази, во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, и уште тројца службеници.

Четворица уапсени поради нападот на американскиот конзулат

Алфа - 14.09.2012

Четири луѓе се уапсени поради нападот на американскиот конзулат во Бенгази , каде што во средата беше убиен американскиот амбасадор во Либија Кристофер Стивен и уште тројца службеници.

САД имале информации дека се подготвуваат напади врз нивните дипломатски мисии

+инфо - 14.09.2012

Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа претходно имале информации дека се ...

Уапсени напаѓачите на конзулатот на САД

А1 On - 14.09.2012

Четворица се упасени поради нападот на американскиот конзулат во Бенгази, во кој беше убиен амбасадорот Кристофер Стивенс, со уште тројца службеници на амбасадата.

Во Либија уапсени напаѓачите на Кристофер Стивенс

Press24 - 14.09.2012

Неколку луѓе за кои постои сомнеж дека се вмешани во нападот на американската амбасада, се уапсени во Либија. Во Либија се уапсени неколку луѓе за кои постои сомнеж дека се вмешани во нападот на ...

Уапсени четворица осомничени за нападот на американската амбасада во Бенгази

МКД - 14.09.2012

Уапсени се четири лица осомничени за нападот врз американскиот конзулат во Бенгази, во кој беа убиени амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивенс и уште тројца службеници на амбасадата, изјавил ...

Што се случи во Бенгази?

Оff.net - 14.09.2012

По првичниот шок околу убиството на американскиот амбасадор во Либија (прво убиство на амбасадор од времето на Картер), целата приказна околу настанот се рашири во сите можни правци, од тоа дека ...

Министерот Попоски се потпиша во Книгата на жалост во Амбасадата на САД во Скопје

Сител - 14.09.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ја посети Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје и се потпиша во Книгата на жалост, отворена по повод нападот на американската ...

Министерот Попоски се потпиша во Книгата на жалост во Амбасадата на САД во Скопје

Макфакс - 14.09.2012

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски во американската амбасада во Скопје се потпиша во книгата на жалост, отворена по загинувањето на амбасадорот во Либија Кристофер Стивенс и три ...

Попоски: Македонија го осудува нападот на амбасадата на САД во Бенгази

Нетпрес - 14.09.2012

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска ја посети амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје и се потпиша во книгата на жалост, отворена по повод нападот на американската ...

Клинтон: Филмот за пророкот Мухамед е циничен

Нетпрес - 14.09.2012

Американската влада нема никаква врска со контроверзниот филм за пророкот Мухамед, кој предизвика антиамерикански протести во Египет, Либија и Јемен, изјави синоќа државната секретарка на САД, Хилари ...

СДСМ изрази сочувство до семејството на загинатиот амбасадор на САД

Нетпрес - 14.09.2012

Секретарот на СДСМ, Андреј Петров, денеска во американската амбасада во Скопје, во име на партијата, се запиша во книгата на жалост и изрази сочувство до семејството на трагично починатиот амбасадор ...

Затворен па отворен воздушниот простор над Бенгази

Р.С.Европа - 14.09.2012

Либија повторно го отвори воздушниот простор над градот Бенгази кој беше привремено затворен поради безбедносни причини.

„Индепендент“: САД имале информации дека се подготвуваат напади

МРТ - 14.09.2012

Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа претходно имале информации дека се ...

Американскиот амбасадор бил мачен како Гадафи

+инфо - 14.09.2012

Американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, пред смртта бил изложен на содомија и бил мачен на ист начин како и соборениот диктатор Моамер Гадафи, наведуваат во извештаите одредени либански ...

„Индепендент“: САД знаеле за нападите во Бенгази, но не преземале ништо

Курир - 14.09.2012

САД 48 часа претходно имале информации дека се подготвуваат напади врз американски дипломатски претставништва, но сепак не реагирале, овие драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот ...

Во Либија уапсени напаѓачите на Кристофер Стивенс

Сител - 14.09.2012

Неколку луѓе за кои постои сомнеж дека се вмешани во нападот на американската амбасада, се уапсени во Либија. Во Либија се уапсени неколку луѓе за кои постои сомнеж дека се вмешани во нападот на ...

САД имале информации дека се подготвуваат напади врз нивните дипломатски мисии?

Press24 - 14.09.2012

Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа претходно имале информации дека се ...

Уапсени 4 лица осомничени за нападот во Бенгази

Курир - 14.09.2012

Заменик-министерот за внатрешни работи на Либија Ванис ел Шареф изјави дека либиските власти уапсија четири лица, осомничени за нападите врз американскиот конзулат во Бенгази, во кој беа убиени ...

Америка била предупредена за нападите, но не презела ништо

Таратур - 14.09.2012

САД имале информации дека се подготвуваат напади на нејзините дипломатски претставништа во Бенгази и Каиро 48 часа пред инцидентите, но не презела ништо, тврди британскиот весник „Индепендент“, ...

Клинтон: Филмот за пророкот Мухамед е циничен

Точка - 14.09.2012

Американската влада нема никаква врска со контроверзниот филм за пророкот Мухамед, кој предизвика антиамерикански протести во Египет, Либија и Јемен, изјави синоќа државната секретарка на САД, Хилари ...

Уапсени осомничени за нападот во Бенгази

Либертас - 14.09.2012

Во Либија се уапсени четворица осомничени за нападите врз американскиот конзулат во Бенгази, во кои беа убиени американскиот амбасадор во Либија Кристофер Стивенс и уште тројца дипломати, изјави ...

Клинтон: Американските власти немаат врска со контроверзниот филм

Либертас - 14.09.2012

Американската влада нема никаква врска со контроверзниот филм за пророкот Мухамед, кој предизвика антиамерикански протести во Египет, Либија и Јемен, изјави синоќа државниот секретар на САД, Хилари ...

Америка била предупредена за нападите, но не презела ништо

Точка - 14.09.2012

САД имале информации дека се подготвуваат напади на нејзините дипломатски претставништа во Бенгази и Каиро 48 часа пред инцидентите, но не презела ништо, тврди британскиот весник “Индепендент“, ...

Индепендент: САД имале информации за нападот, но не реагирале

Вечер Прес - 14.09.2012

Весникот Индепендентт повикувајќи се на високи американски дипломатски извори, објави дека нападот на конзулатот бил организиран одвнатре и притоа било одземено големо количество доверливи документи ...

Американскиот амбасадор силуван па убиен

Точка - 14.09.2012

Спасувачите цели 12 часа не можеле да го пронајдат неговото тело, кое демонстрантите го влечеле и шутирале внатре во запалената амбасада.

Уапсени четири лица осомничени за нападот во Бенгази

Денешен - 14.09.2012

Либиските власти уапсија четири лица, осомничени за нападите врз американскиот конзулат во Бенгази, во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија Кристофер Стивенс и уште тројца дипломати, ...

„Индепендент“: САД имале информации за напади врз нивните дипломатски мисии

Денешен - 14.09.2012

Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа претходно имале информации дека се ...

Уапсени напаѓачите на конзулатот на САД во Бенгази

Точка - 14.09.2012

Четири лица биле уапсени во врска со нападот на американскиот конзулат во Бенгази, во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, и уште тројца службеници.

Американскиот амбасадор прво бил силуван па убиен

Sky - 14.09.2012

За време на нападот на американската амбасада од страна на радикалните исламисти на е користено автоматско оружје и ракетни минофрлачи при што загина амбасадорот на САД Кристофер Стивенс.

Попоски: Македонија го осудува нападот на амбасадата на САД во Бенгази

Точка - 14.09.2012

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска ја посети амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје и се потпиша во книгата на жалост, отворена по повод нападот на американската ...

САД биле предупредени за нападите?

Либертас - 14.09.2012

Нападите на дипломатските претставништва на САД во Бенгази, Либија, во Каиро, Египет, и во редица други муслимански држави не биле изненадување за властите на САД, пишува британскиот весник ...

САД имале информации за нападите врз амбасадите

Идивиди - 14.09.2012

Вашингтон 14 септември 2012 (МИА) - Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа ...

Поради филм за Мухамед, убиен американски амбасадор

Дневник - 13.09.2012

Филмот во кој се навредува пророкот Мухамед бил причина да се нападне конзулатот во Бенгази, при што со ракетни фрлачи биле убиени амбасадорот и уште тројца вработени во амбасадата во Либија ...

САД испрати воени бродови и маринци во Либија

24 Вести - 13.09.2012

Вашингтон распореди два воени брода во либија по убиството на американскиот амбасадор во конзулатот во бенгази. Трупите се распоредени заради безбедност на амбасадата во триполи каде персоналот е ...

САД испрати воени бродови во Либија

Канал5 - 13.09.2012

Американската администрација реши да се засили обезбедувањето на сите дипломатски конзуларни претставништва и амбасади на САД во светот по атентатот во конзулатот во Бенгази.

Нов напад на американска амбасада – овој пат во Јемен

Канал5 - 13.09.2012

Кулминира бранот насилства против американскиот филм што наводно го навредува пророкот Мухамед. По нападите во Либија и во Египет, претпладнево вооружени демонстранти упаднаа во американската ...

Американската амбасада во Скопје на штрек

Утрински - 13.09.2012

Безбедноста на амбасадата е подигната на повисоко ниво по наредба на Вашингтон Амбасадата на САД во Скопје, денеска ги подигна безбедносните мерки на повисоко ниво, како одговор на барањата на Стејт ...

(ФОТО) Борбата во Бенгази траела неколку часа

Утрински - 13.09.2012

Дури четири часа по првичниот напад, конзулатот бил целосно ставен под американска контрола, а деталите за смртта на амбасадорот Стивенс се нејасни Американските власти вчера организираа телефонски ...

Борбите во американскиот конзулат во Бенгази траеле четири часа

Телма - 13.09.2012

Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од нападот врз конзулатот во либискиот град Бенгази извршен на годишнината од ...

Апсења поради нападот врз американскиот конзулат во Либија

24 Вести - 13.09.2012

Либиските власти соопштија дека уапсиле неколку лица и покренале истрага по повод нападот врз американскиот конзулат во Бенгази во кој беше убиен амбасадорот на САД и тројца службеници.

Се уште нејасни деталите околу смртта на американскиот амбасадор

Дневник - 13.09.2012

Се уште не се јасни деталите околу смртта на американскиот амбасадор Кристофер Стивенс, кој заедно со уште тројца Американци беше убиен завчера во напад врз американскиот конзулат во либискиот град, ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Утрински - 13.09.2012

Насилството во Бенгази следуваше по протестите во Египет, каде што група демонстранти се качуваше на ѕидот на американската амбасада во Каиро Американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, и ...

Деталите за смртта на амбасадорот Стивенс нејасни

МРТ - 13.09.2012

Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од нападот врз конзулатот во либискиот град Бенгази извршен на годишнината од ...

Борбата во Бенгази траела четири часа

+инфо - 13.09.2012

Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од нападот врз Конзулатот во либискиот град Бенгази извршен на годишнината од ...

Деталите за смртта на амбасадорот Стивенс сеуште нејасни

Press24 - 13.09.2012

Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од нападот врз конзулатот во либискиот град Бенгази извршен на годишнината од ...

Американската морнарица испратила два воени борда во либиските води

Сител - 13.09.2012

Американската морнарица испратила два воени борда во либиските води, по убиството на амбасадорот на САД во напад на исламистичките екстремисти на американскиот конзулат во Бенгази, јавуваат светските ...

Американски воени бродови тргнаа кон Либија

Нетпрес - 13.09.2012

Американската морнарица испратила два воени борда во либиските води, по убиството на амбасадорот на САД во напад на исламистичките екстремисти на американскиот конзулат во Бенгази, јавуваат светските ...

Воени бродови на САД се упатија кон Либија

А1 On - 13.09.2012

Два воени бродови на американската морнарица се упатија кон водите на Либија, по убиството на амбасадорот на САД во нападот на исламистички екстремисти на американскиот конзулат во Бенгази.

Борбата во Бенгази траела четири часа

Курир - 13.09.2012

Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од нападот врз конзулатот во либискиот град Бенгази извршен на годишнината од ...

Американски воени бродови тргнаа кон Либија

Макфакс - 13.09.2012

Американската морнарица, по убиството на амбасадорот на САД во нападот на конзулатот во Бенгази, од страна на исламски екстремисти, упати два воени брода во водите на Либија.

Предадено телото на убиениот амбасадор, продолжува битката за амбасадата

Inpress - 13.09.2012

Бенгази, 13. септември 2012 (ИНПРЕС) Радикалниот исламистички напад врз американската амбасада во Бенгази траеше скоро четири часа.

Претседателот на Либија им се извини на САД за убиството на амбасадорот, Обама го осуди нападот (ВИДЕО)

МКД - 13.09.2012

Привремениот претседател на Либија Мохамед Магариф им се извинил на Соединетите Американски Држави за вчерашниот напад врз конзулатот на САД во Бенгази, при што бил убиен американскиот амбасадор во ...

Американски воени бродови тргнаа кон Либија

+инфо - 13.09.2012

По убиството на амбасадорот на САД во напад на исламистичките екстремисти врз американскиот Конзулат во Бенгази, американската морнарица испрати два воени брoда во либиските води, пренесоа светските ...

Американски воени бродови тргнаа кон Либија

Inpress - 13.09.2012

Вашингтон, 13. септември 2012 (ИНПРЕС) Американската морнарица упати два воени брода кон Либија, по убиството на амбасадорот на САД во оваа земја.

САД распоредија воени бродови и маринци во Триполи

Р.С.Европа - 13.09.2012

Вашингтон распореди два брода разурнувачи и 50 маринци во Либија по убиството на американскиот амбасадор при нападот на конзулатот во Бенгази.

Либија се извини поради кукавичкиот акт

А1 On - 13.09.2012

Либија се извини за убиството на американскиот амбасадор Кристофер Стивенс и трпојца службеници во амбасадата на САД. Либискиот премиер Абдурахим Ел Кеиб се извини на американскиот народ и влада, ...

Борбата во Бенгази траела четири часа, деталите за смртта на амбасадорот Стивенс нејасни

Сител - 13.09.2012

Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од нападот врз конзулатот во либискиот град Бенгази извршен на годишнината од ...

Либискиот претседател им се извини на САД за убиството на амбасадорот

Нетпрес - 13.09.2012

Привремениот претседател на Либија, Мохамед Магариф, им се извини на САД заради завчерашниот напад на конзулатот во Бенгази во кој беше убиен американскиот амбасадор во оваа земја, Кристофер Стивенс, ...

Нападот во Бенгази - планиран удар за 11 септември?

Нетпрес - 13.09.2012

Администрацијата на претседателот Барак Обама почна истрага дали нападот врз американскиот конзулат во Бенгази е планиран терористички напад, извршен за да се одбележи годишнината од нападите од 11 ...

Американски воени бродови тргнаа кон Либија

МКД - 13.09.2012

Американската морнарица испратила два воени брода во водите на Либија, по убиството на амбсадорот на САД во нападот на исламските екстремисти на американскиот конзулат во Бенгази.

Либискиот претседател им се извини на САД за убиството на амбасадорот

Таратур - 13.09.2012

Привремениот претседател на Либија, Мохамед Магариф, им се извини на САД заради завчерашниот напад на конзулатот во Бенгази во кој беше убиен американскиот амбасадор во оваа земја, Кристофер Стивенс, ...

Тензиите растат - американски воени бродови тргнаа кон Либија

Алфа - 13.09.2012

Американската морнарица испрати два воени брода кон Либија, како одговор на вчерашното убиство на амбасадорот Кристофер Стивенс во Бенгази.

8 фотографии од проамериканските демонстрации во Либија (ФОТО)

МКД - 13.09.2012

Нападите врз американските амбасади во Египет и во Либија во вторникот предизвикаа смрт на четворица Американци, вклучувајќи го и Кристофер Стивенс, амбасадорот во Либија, кој беше убиен во источниот ...

ЕУ размислува да ја затвори својата канцеларија во Либија

Р.С.Европа - 13.09.2012

ЕУ ја разгледува можноста привремено да ја затворат својата канцеларија во Либија, по убиството на американскиот амабасадор во Бенгази.

Либија се извини за смртта на американскиот амбасадор

Press24 - 13.09.2012

Либија денеска упати извинување до американскиот народ и влада поради смртта на американскиот амбасадор и тројцата конзуларни службеници во Бенгази.

Клинтон- американската влада нема никаква врска со филмот за Мухамед

Р.С.Европа - 13.09.2012

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска изјави дека нејзината влада нема никаква врска со контроверзниот филм за пророкот Мухамед што предизвика анти-американски протести низ Блискиот ...

Апсења поради нападот врз американскиот конзулат во Либија

Сител - 13.09.2012

Либиските власти соопштија дека уапсиле неколку лица и покренале истрага по повод нападот врз американскиот конзулат во Бенгази во кој беше убиен амбасадорот на САД и тројца службеници.

Американски маринци во потера по убијците на амбасадорот во Либија

Алфа - 13.09.2012

Америка се соочува со насилни протеси пред своите амбасади во Египет и во Јемен, додека нејзините воени бродови, вооружени со проектили на наведување, се на пат кон Либија во потера по сторителите на ...

Либискиот напад е предизвик за администрацијата на Обама

Макфакс - 13.09.2012

Нападот во Либија во кој е убиен американскиот амбасадор што претседателот Барак Обама го нарече одвратно и шокатно, ја стави неговата администрација во дипломатска криза која би можела да ја загрози ...

Либија уапси осомничени за нападот на конзулатот

Глас на Америка - 13.09.2012

Во меѓувреме продолжуваат протестите низ регионот против филмот кој ги навредува верските чувства на муслиманите Либиските власти велат дека извршиле апсења во врска со убиството на американскиот ...

Путин го осуди нападот врз американскиот конзулат во Либија

Макфакс - 13.09.2012

Рускиот претседател Владимир Путин го осуди нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази во кој беше убиен амбасадорот на САД во Либија.

ЕУ ја затворa својата канцеларија во Либија

+инфо - 13.09.2012

ЕУ ја разгледува можноста привремено да ја затворат својата канцеларија во Либија, по убиството на американскиот амабасадор во Бенгази.

Апсења поради нападот врз американскиот конзулат во Либија

Алфа - 13.09.2012

Либиските власти соопштија дека уапсиле неколку лица и покренале истрага по повод нападот врз американскиот конзулат во Бенгази во кој беше убиен амбасадорот на САД и тројца службеници.

Американски воени бродови тргнаа кон Либија

Кајгана - 13.09.2012

По убиството на амбасадорот на САД во нападот на конзулатот во Бенгази, од страна на исламски екстремисти, американската морнарица упати два воени брода во водите на Либија.

Американски бродови испратени во либиските води

Либертас - 13.09.2012

Американската морнарица испратила два воени брода во либиските води, по убиството на амбасадорот на САД во напад на исламистичките екстремисти на американскиот конзулат во Бенгази, јавуваат светските ...

Американски воени бродови тргнаа кон Либија

Точка - 13.09.2012

Американската морнарица испратила два воени борда во либиските води, по убиството на амбасадорот на САД во напад на исламистичките екстремисти на американскиот конзулат во Бенгази, јавуваат светските ...

Борбата во Бенгази траела четири часа

Либертас - 13.09.2012

Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од нападот врз конзулатот во либискиот град Бенгази извршен на годишнината од ...

Либискиот претседател им се извини на САД за убиството на амбасадорот

Точка - 13.09.2012

Привремениот претседател на Либија, Мохамед Магариф, им се извини на САД заради завчерашниот напад на конзулатот во Бенгази во кој беше убиен американскиот амбасадор во оваа земја, Кристофер Стивенс, ...

Нападот во Бенгази - планиран удар за 11 септември?

Точка - 13.09.2012

Администрацијата на претседателот Барак Обама почна истрага дали нападот врз американскиот конзулат во Бенгази е планиран терористички напад, извршен за да се одбележи годишнината од нападите од 11 ...

Апсења поради нападот врз американскиот конзулат во Либија

Н.Македонија - 13.09.2012

Либиските власти соопштија дека уапсиле неколку лица и покренале истрага по повод нападот врз американскиот конзулат во Бенгази во кој беше убиен амбасадорот на САД и тројца службеници - ...

Убиен амбасадорот на САД во Либија

Н.Македонија - 13.09.2012

Американскиот амбасадор во Либија и тројца други функционери од конзулатот на САД во Бенгази се убиени во ракетен напад врз нивното возило додека се обидувале да избегаат од дипломатското ...

Деталите за смртта на амбасадорот Стивенс

Идивиди - 13.09.2012

Борбата во Бенгази траела четири часа, Вашингтон 13 септември 2012 (МИА) - Американските власти вчера организираа телефонски брифинг со анонимни високи функционери, за да ги пренесат деталите од ...

Американците се налутија на Либија, праќаат воени бродови

eReporter - 13.09.2012

Два американски воени бродови се упатија кон либиските води по убиството на амбасадорот на САД во напад на исламистичките екстремисти на американскиот конзулат во Бенгази.

Нападнат американски конзулат во Либија - еден загинат

Дневник - 12.09.2012

Службеник на американскиот Стејт департмент изминатата ноќ бил убиен во напад врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази.

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Дневник - 12.09.2012

Кристофер Стивенс, амбасадорот на САД во Либија и уште тројца вработени во Американскиот конзулат во либискиот град Бенгази биле убиени при вчерашниот напад врз дипломатското претставништво, јави ...

(ФОТО) Убиен американскиот амбасадор во Либија

Утрински - 12.09.2012

Амбасадорот Кристофер Стивенс бил убиен при вчерашниот напад врз дипломатското претставништво на САД во Бенгази При вчерашниот напад врз американскиот Конзулат во либискиот град Бенгази загинаа ...

Приврзаници на Гадафи го нападнале конзулатот на САД во Бенгази

24 Вести - 12.09.2012

Висок либиски официјален претставник ги обвини приврзаниците на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи за ракетен напад во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс и ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Канал5 - 12.09.2012

Американскиот амбасадор во Либија и уште тројца дипломати се убиени во напад на радикални исламисти врз конзултатот на САД во Бенгази.

Меѓународна осуда за убиството на американскиот амбасадор во Либија

24 Вести - 12.09.2012

Американскиот претседателот Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска го осудија нападот врз Конзулатот на САД во ...

Обама, НАТО и ЕУ остро го осудија убиството на американскиот амбасадор

Утрински - 12.09.2012

Американскиот претседателот Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска го осудија нападот врз Конзулатот на САД во ...

Американски службеник убиен во напад врз конзулатот во Бенгази

24 Вести - 12.09.2012

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон потврди дека службеник на американскиот Стејт департмент изминатата ноќ бил убиен во напад врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, и го осуди ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Телма - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик министер за внатрешни ...

САД ја евакуираат дипломатската мисија од Бенгази

Утрински - 12.09.2012

САД ја евакуираат својата дипломатска мисија во Бенгази, а одлуката била донесена по синоќешниот вооружен напад врз американскиот Конзулат во овој град, при што загинаа амбасадорот на САД во Либија ...

Убиени американскиот амбасадор во Либија и тројца службеници на конзултот на САД во Бенгази

Вест - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик министер за внатрешни ...

Убиството на американскиот амбасадор во Либија остро осудено од Обама, НАТО и ЕУ

Дневник - 12.09.2012

Американскиот претседателот Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска го осудија нападот врз Конзулатот на САД во ...

Во Либија убиен американскиот амбасадор

Deutsche Welle - 12.09.2012

Американскиот амбасадор и тројца службеници ги загубија животите во синоќешниот напад врз конзулатот на САД во Либија. Причина за нападот е филм од американска продукција во кој се навредува пророкот ...

Нападнати американски претставништва во Каиро и Либија

Deutsche Welle - 12.09.2012

Американски службеник го загуби животот во синоќешните напади врз дипломатските претставништва на САД во Либија и во Египет.

Либија се извини за убиството на американскиот амбасадор

Кајгана - 12.09.2012

Либија му се извини на Вашингтон и вети дека ќе ги казни виновниците за убиството на амбасадорот на САД во нападот врз конзулатoт на САД во Бегнази, насилство поттикнато од филмот кој наводно го ...

Либија се извини за убиството на американскиот амбасадор

А1 On - 12.09.2012

Либија денеска му се извини на Вашингтон и вети дека ќе ги казни виновниците за убиството на амбасадорот на САД во нападот врз конзулатoт на САД во Бегнази, насилството поттикнато од филмот кој ...

Антитерористички тим на американски маринци заминува во Либија

+инфо - 12.09.2012

САД во Либија ќе испратат тим маринци специјализирани за антитерористичка борба, по нападите синоќа во Бенгази, во кои се убиени четворица Американци, меѓу кои и амбасадорот, изјави денеска ...

Либија се извини за смртта на американските дипломати

+инфо - 12.09.2012

Либија денеска упати извинување до американскиот народ и влада поради смртта на американскиот амбасадор и тројцата конзуларни службеници во Бенгази.

Објавени фотографии од убиениот американски амбасадор

Кирилица - 12.09.2012

Амбасадорот Кристофер Стивенс веројатно се задушил во нападот на дваесетина милитанти врз конзулатот во Бенгази. Напаѓачите биле вооружени со автоматско оружје и ракетни фрлачи.

Хилари Клинтон потврди дека американски службеник бил убиен во напад врз конзулатот во Бенгази

Сител - 12.09.2012

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон потврди дека службеник на американскиот Стејт департмент изминатата ноќ бил убиен во напад врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, и го осуди ...

Нападнат американскиот конзулат во Бенгази

Р.С.Европа - 12.09.2012

Вооружени напаѓачи упаднале во конзулат на Соединетите американски држави во либијскиот град Бенгази и ја запалиле зградата, јавуваат медиумите. Во инцидентот загинал еден американски државјанин.

Пукано врз американскиот конзулат во Либија, еден полицаец убиен

Макфакс - 12.09.2012

Вооружени луѓе подметнале пожар во американскиот конзулат во Бенгази во источниот дел на Либија, и ноќта кон средата стрелале во зграда, при што едно лице е убиено, јави AFP повикувајќи се на ...

Клинтон потврди дека американски службеник бил убиен во Бенгази

Курир - 12.09.2012

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон потврди дека службеник на американскиот Стејт департмент изминатата ноќ бил убиен во напад врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, и го осуди ...

Американскиот амбасадор во Либија убиен при нападот врз Конзултот на САД во Бенгази

Алфа - 12.09.2012

При вчерашниот напад врз американскиот Конзулат во либискиот град Бенгази загинаа амбасадорот на САД во Либија и уште тројца вработени во дипломатското претставништво, јави телевиизјата Ал Џазира, ...

Хилари Клинтон потврди дека американски службеник бил убиен во напад врз конзулатот во Бенгази

МРТ - 12.09.2012

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон потврди дека службеник на американскиот Стејт департмент изминатата ноќ бил убиен во напад врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, и го осуди ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Кајгана - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија и уште тројца службеници од амбасадата биле убиени во вторникот вечерта во напад чија цел бил автомобилот на амбасадорот во градот Бенгази, изјави либиски функционер.

Американски службеник убиен во Бенгази

Алфа - 12.09.2012

Еден американски службеник е убиен, а уште еден е повреден кога вооружена група го нападнала американскиот конзулат во либискиот град Бенгази.

ВИДЕО: Нападнат американски конзулат во Бенгази, убиен американски службеник

Нетпрес - 12.09.2012

Еден американски службеник е убиен, а друг повреден во напад на вооружена група на американскиот конзулат во либискиот град Бенгази.

Напади врз претставништва на САД во Египет и Либија

Р.С.Европа - 12.09.2012

Вооружени лица упаднале во американскиот конзулат во либијскиот град Бенгази при што убиле еден американец. До ова дошло за време не протестите против филм во кој наводно бил навредуван пророкот ...

Американскиот амбасадор е меѓу загинатите во Бенгази

Р.С.Европа - 12.09.2012

Американскиот амбасадор Кристофер Стивенс, како што се јавува, е меѓу 4 загинати во ракетниот напад врз американскиот конзулат во Бенгази.

Убиен американскиот амбасадор во Либија

+инфо - 12.09.2012

А мериканскиот амбасадор Кристофер Стивенс е меѓу четворицата загинати во ракетниот напад врз американскиот конзулат во Бенгази.

Американскиот амбасадор е меѓу загинатите во Бенгази (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.09.2012

Американскиот дипломатски објект во Источна Либија бил евакуиран по насилните судири, а разгневените припадници на милицијата успеале да влезат во зградата и да ја запалат.

Судири поради вестернот во кој се навредува Мухамед, убиен и американскиот амбасадор?

Нетпрес - 12.09.2012

Американскиот амбасадор во Либија и тројца службеници од Амбасадата се убиени во вооружен напад на група исламисти на конзулатот на САД во Бенгази, јавуваат некои медиуми, протестирајќи поради филмот ...

САД ја евакуираат својата дипломатска мисија од Бенгази

+инфо - 12.09.2012

САД ја евакуираат својата дипломатска мисија во Бенгази, пренесоа руските медиуми, повикувајќи се на арапските телевизии.

Убиен американскиот амбасадор во Либија - вознемирувачки фотографии!

Таратур - 12.09.2012

Амбасадорот Кристофер Стивенс бил убиен при вчерашниот напад врз дипломатското претставништво на САД во Бенгази Амбасадорот на САД во Либија, Кристофер Стивенс , и тројца американски службеници се ...

(ВИДЕО) Либија: Во Бенгази убиен американскиот амбасадор

А1 On - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија, Џ.Кристофер Стивенс и тројца службеници на американскиот конзулат во Бенгази, се убиени во напад на конзулатот.

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Макфакс - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија и уште тројца службеници од амбасадата биле убиени во вторникот вечерта во напад чија цел бил автомобилот на амбасадорот во градот Бенгази, изјави либиски функционер во ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Кирилица - 12.09.2012

Според телевизијата, амбасадорот починал од задушување при пожарот што избувна во Конзулатот за време на нападот. При пожарот зградата на Конзулатот е речиси целосно уништена.

Американскиот амбасадор Кристофер Стивенс е убиен во Либија

А1 On - 12.09.2012

Американскиот амбасадор и уште три члена од персоналот на американската амбасада во Либија се убиени од вооружени исламистички трупи, кои отовориле оган на козулатот на САД во либискиот град Бенгази.

Убиен амбасадорот на САД во Либија

Оn.net - 12.09.2012

Во насилните немири во Бенгази, предизвикани од анти-исламски филм, убиен е американскиот амбасадор во Либија и најмалку двајца вработени во конзулатот.

Импресивна биографија на убиениот американски амбасадор во Либија

А1 On - 12.09.2012

Џон Кристофер Стивенс, американскиот амбасадор кој беше убиен во нападот на американскиот козулат во Бенгази, бил назначен за амбасадор од актуелниот претседател Барак Обама на 23 јануари годинава.

Обама потврди дека е убиен американскиот амбасадор во Либија

Р.С.Европа - 12.09.2012

Американскиот претседател Барак Обама потврди дека американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс, е убиен во нападот на зградата на конзулатот во Бенгази.

Американски амбасадор и тројца други убиени во Бенгази

Глас на Америка - 12.09.2012

Либиски официјални лица велат дека американскиот амбасадор во Либија и тројца вработени во конзулатот во Бенгази се убиени доцна во вторникот.

Обама го потврди убиството на амбасадорот на САД во Либија

Нетпрес - 12.09.2012

Американскиот претседател, Барак Обама, потврди дека се убиени американскиот амбасадор во Либија и уште тројца дипломати на САД во нападот на радикалните исламисти на конзулатот во Бенгази.

Нападнати американски претставништва во Каиро и Либија

МКД - 12.09.2012

Aмерикански службеник го загуби животот во синоќешните напади врз дипломатските претставништва на САД во Либија и во Египет.

Лондон збунет по убиството на амбасадорот на САД во Либија

+инфо - 12.09.2012

Убиството на амбасадорот на САД во Либија, за време на неговата службена посета на Конзулатот во Бенгази, предизвика збунетост кај официјален Лондон и кај британските медиуми.

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Inpress - 12.09.2012

Бенгази, 12. септември 2012 (ИНПРЕС) Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази.

ФОТО: Вознемирувачки фотографии од убиениот американски амбасадор

Курир - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик министер за внатрешни ...

Претседателот Обама го потврди убиството на амбасадорот Стивенс во Либија

А1 On - 12.09.2012

Американскиот амбасадор Барак Обама преку писмена изјава потврди дека амбасадорот Кристофер Стувен и уште тројца вработени во американскиот конзулат во Бенгази се убиени во напад на радикални ...

Светските лидери го осудија нападот во Либија

Р.С.Европа - 12.09.2012

Американскиот претседател Барак Обама и меѓународните лидери денеска го осудија нападот врз американскиот конзулат во Либија во кој загинаа американскиот амбасадор и тројца американски членови на ...

Убиен амбасадорот на САД во Либија

Press24 - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази.

Либија се извини за убиството на американскиот амбасадор

Макфакс - 12.09.2012

Либија во средата му се извини на Вашингтон и вети дека ќе ги казни виновниците за убиството на амбасадорот на САД во нападот врз конзулатoт на САД во Бегнази, насилството поттикнато од филмот кој ...

Обама: Правдата ќе биде задоволена!

Глас на Америка - 12.09.2012

Претседателот и државната секретарка го осудија нападот на американскиот персонал во Либија. Претседателот Барак Обама, како и Државната секретарка Хилари Клинтон неколку минути пред него, нагласи ...

Антитерористички тим на американски маринци заминува за Либија

Сител - 12.09.2012

САД во Либија ќе испратат тим маринци специјализирани за антитерористичка борба, по нападите во вторникот во Бенгази во кои се убиени четворица Американци, меѓу кои и амбасадорот, изјави денеска ...

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Сител - 12.09.2012

Група воорежени радиклани исламисти синоќа упаднале и го запалиле американскиот конзулат во либискиот град Бенгази. Претходно зградата била мета на ракетни гранати од блиската фарма.

Осуда за убиството на американскиот амбасадор во Либија

Алфа - 12.09.2012

Американскиот претседателот Барак Обама, го осуди нападот врз Конзулатот на САД во Бенгази, при што загинаа четири луѓе, меѓу кои и американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивен.

Русија е загрижена поради нападот на американските дипломати

Макфакс - 12.09.2012

Русија изрази длабока загриженост по повод нападот во либискиот град Бенгази, во кој загина американскиот амбасадор, оценувајќи дека се работи за „манифестирање на тероризам“.

Обама: Правдата ќе биде задоволена

Алфа - 12.09.2012

По шокираноста, решеност: Нема оправдување за бесмисленото насилство, реагираше американскиот претседател Барак Обама на убиството на американскиот амбасадор во Либија Кристофер Стивенс и уште тројца ...

Либија: Двајца од убиените дипломати загинале при евакуација

Макфакс - 12.09.2012

Двајца од четворицата убиени Американци загинале во пукотницата при обидот да бидат евакуирани од страна на припадници на силите на САД, соопшти заменик либискиот министер за надворешни работи, Ванис ...

Први фотографии од убиениот американски амбасадор

+инфо - 12.09.2012

Западните и либиските медиуми ги објавија првите фотографии на убиениот американски амбасадор во Либија. Амбасадорот Кристофер Стивенс веројатно се задушил во нападот на дваесетина милитанти врз ...

Приврзаници на Гадафи го нападнале конзулатот на САД во Бенгази

+инфо - 12.09.2012

Висок либиски официјален претставник ги обвини приврзаниците на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи за ракетен напад во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс и ...

Нападнат американскиот конзулат во Либија, еден загинат

+инфо - 12.09.2012

Државната секретарка на САД Хилари Клинтон потврди дека службеник на Стејт департментот во изминатата ноќ бил убиен во напад врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, и го осуди ...

Американскиот амбасадор во Либија убиен при нападот врз Конзултот на САД

МРТ - 12.09.2012

При вчерашниот напад врз американскиот Конзулат во либискиот град Бенгази загинаа амбасадорот на САД во Либија и уште тројца вработени во дипломатското претставништво, јави телевиизјата Ал Џазира, ...

Обама, НАТО и ЕУ го осудија убиството на американскиот амбасадор во Либија

+инфо - 12.09.2012

Американскиот претседателот Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска го осудија нападот врз Конзулатот на САД во ...

Убиени американскиот амбасадор во Либија и тројца службеници на конзултот

МРТ - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик министер за внатрешни ...

САД ја евакуираат својата дипломатска мисија од Бенгази

МРТ - 12.09.2012

САД ја евакуираат својата дипломатска мисија во Бенгази, пренесоа руските медиуми, повикувајќи се на арапските телевизии.

Приврзаници на Гадафи го убиле американскиот амбасадор во Либија

Курир - 12.09.2012

Висок либиски официјален претставник ги обвини приврзаниците на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи за ракетен напад во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс и ...

Четворица убиени во нападот врз конзулатот на САД во Бенгази

+инфо - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик-министер за внатрешни ...

Западот остро го осуди убиството на американскиот амбасадор

Курир - 12.09.2012

Американскиот претседателот Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска го осудија нападот врз Конзулатот на САД во ...

Шокираност на официјален Лондон по убиството на амбасадорот на САД

Денешен - 12.09.2012

Убиството на амбасадорот на САД во Либија, за време на неговата службена посета на Конзулатот во Бенгази, предизвика шокираност и збунетост на официјален Лондон и на британските медиуми.

Американскиот амбасадор во Либија и тројца службеници убиени во ракетен напад

Либертас - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик министер за внатрешни ...

САД ја евакуираат својата дипломатска мисија од Бенгази

Денешен - 12.09.2012

САД ја евакуираат својата дипломатска мисија во Бенгази, пренесоа руските медиуми, повикувајќи се на арапските телевизии.

Приврзаници на Гадафи го нападнале конзулатот на САД во Бенгази

Денешен - 12.09.2012

Висок либиски официјален претставник ги обвини приврзаниците на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи за ракетен напад во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс и ...

Убиени американскиот амбасадор во Либија на САД во Бенгази

Денешен - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик министер за внатрешни ...

Обама, НАТО и ЕУ остро го осудија убиството на американскиот амбасадор во Либија

Денешен - 12.09.2012

Американскиот претседателот Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска го осудија нападот врз Конзулатот на САД во ...

Обама го потврди убиството на амбасадорот на САД во Либија

Точка - 12.09.2012

Американскиот претседател, Барак Обама, потврди дека се убиени американскиот амбасадор во Либија и уште тројца дипломати на САД во нападот на радикалните исламисти на конзулатот во Бенгази.

Загина американскиот конзул во Либија

Sky - 12.09.2012

Американскиот конзул во Либија, Кристофер Стивенс и уште тројца вработени во Амбасадата се убиени во либискиот град Бенгази, при вчерашниот напад на дипломатското преставништво.

Триполи: Приврзаници на Гадафи го нападнале конзулатот на САД во Бенгази

Либертас - 12.09.2012

Висок либиски официјален претставник ги обвини приврзаниците на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи за ракетен напад во кој беа убиени американскиот амбасадор во Либија, Кристофер Стивенс и ...

Клинтон потврди дека американски службеник бил убиен во Бенгази

Денешен - 12.09.2012

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон потврди дека службеник на американскиот Стејт департмент изминатата ноќ бил убиен во напад врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, и го осуди ...

Нападнат американски конзулат во Бенгази, убиен американски службеник

Точка - 12.09.2012

Еден американски службеник е убиен, а друг повреден во напад на вооружена група на американскиот конзулат во либискиот град Бенгази.

ВИДЕО: Американскиот амбасадор во Либија загина при нападот врз Конзултот на САД во Бенгази

Либертас - 12.09.2012

При вчерашниот напад врз американскиот Конзулат во либискиот град Бенгази загинаа амбасадорот на САД во Либија и уште тројца вработени во дипломатското претставништво, јави телевизијата Ал Џазира, ...

ФОТО:Вознемирувачки фотографии од убиениот американски амбасадор

Вечер Прес - 12.09.2012

Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот во источниот либиски град Бенгази, соопшти либискиот заменик министер за внатрешни ...

Осуди за убиството на американскиот амбасадор во Либија

Либертас - 12.09.2012

Американскиот претседател Барак Обама, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц денеска го осудија нападот врз Конзулатот на САД во ...

Судири поради вестернот во кој се навредува Мухамед, убиен и американскиот амбасадор?

Точка - 12.09.2012

Американскиот амбасадор во Либија и тројца службеници од Амбасадата се убиени во вооружен напад на група исламисти на конзулатот на САД во Бенгази, јавуваат некои медиуми, протестирајќи поради филмот ...

Убиен американскиот амбасадор во Бенгази!

Вечер Прес - 12.09.2012

Демонстрантите пред Амбасадата на САД во Каиро го искинаа и запалија американското знаме поради филм кој муслиманските верници го сметаат за навредлив Американскиот амбасадор во Либија Кристофер ...

Либија се извини за смртта на американските дипломати

Н.Македонија - 12.09.2012

Либија денеска упати извинување до американскиот народ и влада поради смртта на американскиот амбасадор и тројцата конзуларни службеници во Бенгази Либискиот премиер Абдурахим Ел Кеиб се извини на ...

Објавени првите фотографии на убиениот американски амбасадор (ФОТО)

eReporter - 12.09.2012

Западните и либиските медиуми попладнево ги објавија првите фотографии на убиениот американски амбасадор во Либија. Амбасадорот Кристофер Стивенс веројатно се задушил при нападот на дваесетина ...

ВИДЕО: Исламисти упаднаа во конзулат на САД во Либија поради филм

eReporter - 12.09.2012

Еден американски дипломат е убиен, а друг повреден кога вооружена група го нападнала конзулатот на Либија во Бенгази и ја запалиле зградата.

Убиен американскиот амбасадор во Либија

Идивиди - 12.09.2012

и тројца службеници на конзултот на САД во Бенгази Бенгази, 12 септември 2012 (МИА) - Амбасадорот на САД во Либија Кристофер Стивен и тројца американски службеници се убиени во нападот врз конзулатот ...