TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бан го критикува Израел

А1 - 21.03.2010

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изјави денеска дека израелската блокада на Појасот Газа предизвикува „неприфатливи страдања“ на Палестинците.

Израел бара од САД оружје за напад на Иран

Алсат-М - 21.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе ја искористи посетата на Вашингтон за да изврши притисок на САД да му испорачаат современи бомби потребни за ...

Да прекине контрапродуктивната политика

Deutsche Welle - 21.03.2010

При посетата на Појасот Газа, генералниот секретар на ОН го повика Израел да ја укине блокадата кон Појасот.

Бан Ки Мун: Израел да ги запре активностите на Западниот Брег

Алсат-М - 21.03.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-Мун, во рамките на регионалната турнеја, чија цел е обновувањето на мировниот процес на Блискиот Исток, ...

Бан Ки Мун во посета на Газа

Р.С.Европа - 21.03.2010

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун денеска на кратко го посети Појасот Газа, како дел од регионалната турнеја со цел заживување на мировниот ...

Нетанјаху не отстапува од еврејската населба во Источен Ерусалим

Р.С.Европа - 21.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека ќе продолжи изградбата на еврејската населба во Светиот Град .

Мичел пристигна во Израел

Р.С.Европа - 21.03.2010

Американскиот претставник за Блискиот Исток, Џорџ Мичел пристигна денеска во Израел, соопштуваат израелските власти.

Израелската војска уби двајца Палестинци

Макфакс - 21.03.2010

Израелски војници во близината на градот Набус во недела на север од Западниот брег застрелала двајца Палестинци, откако тие нападнале со нож еден војник, ...

Израелската војска убила двајца Палестинци

Форум - 21.03.2010

Израелски војници во близината на градот Набус во недела на север од Западниот брег застрелала двајца Палестинци, откако тие нападнале со нож еден војник, ...

Бан Ки Мун: Палестинците страдаат од израелската блокада

Р.С.Европа - 21.03.2010

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан ки Мун денеска изјави дека израелската блокада на појасот Газа предизвикува „неприфатливо страдање“ за ...

Убиства ги зголемуваат тензиите на Блискиот Исток

Р.С.Европа - 21.03.2010

Двајца Палестинци се убиени при обид да нападнат со нож израелски војници во близина на градот Наблус на Западниот брег, пренесуваат новинските агенции.

Бан Ки - Мун го критикува Израел

Алфа - 21.03.2010

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изјави денеска дека израелската блокада на Појасот Газа предизвикува „неприфатливи страдања“ на Палестинците.

Нетанјаху ќе се сретне со Обама

Р.С.Европа - 21.03.2010

Потпаролот на израелскиот премиер, Марк Регев изјави денеска дека Бенјамин Нетанјаху ќе се сретне во вторник во Вашингтон со американскиот претседател Барак ...

Израел му ветил на САД дека ќе го одложи градењето населби

Форум - 21.03.2010

Министри од владата во Тел Авив рекол дека премиерот Нетанјаху им ветил на САД дека ќе ги одложи плановите за изградба на населби во источен Ерусалим Покрај ...

Фернандез на клупата на Израел

Алфа - 21.03.2010

Французинот, Луис Фернандез е именуван за нов селектор на фудбалската репрезентација на Израел. Педесет годишниот Фернандез потпиша договор што ќе важи до ...

Бан го критикува Израел

eReporter - 21.03.2010

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изјави денеска дека израелската блокада на Појасот Газа предизвикува „неприфатливи страдања“ на Палестинците.

Французинот Фернандез нов селектор на Израел

eReporter - 21.03.2010

Поранешниот француски репрезентативец Лиус Фернандез е именуван денеска за селектор на Израел. Фернандез премиерно ќе седне на селекторската клупа на ...

“Четворката“ поддржува создавање палестинска држава

Алсат-М - 20.03.2010

Генералниот секретар на ООН Бан Ки-Мун му соопшти на палестинскиот премиер Салам Фајад дека "четворката" која посредува на Блискиот Исток "силно ги поддржува" ...

Израел да ја замрзне изградбата на населби

Утрински - 20.03.2010

Меѓународниот квартет од блискоисточни мировни посредници го повика Израел да ги замрзне сите активности за изградба на населби.

„Квартетот“ бара Израел да престане со градењето населби

Утрински - 20.03.2010

Од нашиот дописник МОСКВА - Преговарачкиот „квартет“ за Блискиот Исток го повика раководството за Израел да престане со градењето на палестинските окупирани ...

Свет - Израел мора да попушти

Време - 20.03.2010

Меѓународните преговарачи за Блискиот Исток го повикаа Израел да ја „замрзне“ активноста за изградбата на населби додека тие се обидуваат да го покренат ...

свет-Да се создаде палестинска држава за 24 месеци

Вест - 20.03.2010

МОСКВА, 20 март (АП) - Високите меѓународни дипломати вчера ги повикаа Израел и Палестинците да се вратат на преговарачка маса за да постигнат конечна спогодба ...

Бан Ки Мун во посета на Западниот Брег

Р.С.Европа - 20.03.2010

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун денеска на Западниот Брег се запозна со изградбата на израелските доселенички населби.

Протести во Индонезија против Израел

Р.С.Европа - 20.03.2010

Илјадници демонстранти во Џакарта протестираат денеска против израелскиот план да изгради еврејска населба во Источен Ерусалим.

Бан Ки Мун: Ерусалим престолнина и за Израелците и за Палестинците

Р.С.Европа - 20.03.2010

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун изјави денеска дека израелско- палестинските преговори мора да стартуваат.

„За две години, договор за Блискиот исток“

BBC - 19.03.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун го повика Израел да ги замрзне сите активности околу изградбата на еврејски населби.

Средба во Москва за влошената состојба во Газа

А1 - 19.03.2010

Русија, САД, ЕУ и ОН побараа од Израел да ги прекине сите активности поврзани со населувањето на палестински територии и изградбата на нови станови во источен ...

Израел го засили полициското присуство во источен Ерусалим

А1 - 19.03.2010

Израел го засили полициското присуство во источен Ерусалим, а пристапот на Палестинците на светите места денеска е строго ограничен за да се спречат можни ...

Бан Ки Мун: Израел и Палестинците да ги завршат преговорите за две години

Алсат-М - 19.03.2010

Посредниците во мировниот процес за Блискиот Исток побараа денеска од Израел да ги прекине сите активности поврзани со еврејските населби, сè додека е во тек ...

Квартетот бара мир на Блискиот Исток

Deutsche Welle - 19.03.2010

Блискоисточниот квартет во Москва се обидуваше да најде начин како повторно да ги обнови директните разговори меѓу Израел и Палестинците.

Израелски воени авиони извршиле воздушни напади врз објекти во Појасот Газа

Алсат-М - 19.03.2010

Израелски воени авиони извршиле три воздушни напади врз објекти во Појасот Газа, ден откако од таа палестинска територија врз Јужен Израел беа истрелани две ...

Обама: нема криза со Израел

Утрински - 19.03.2010

ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Барак Обама во средата изјави дека нема криза во односите со Израел, и покрај дипломатскиот спор околу плановите на ...

Свет - САД и Израел имаат специјална врска

Време - 19.03.2010

Нема криза во односите меѓу САД и Израел и покрај тензиите што се случија по одлуката на израелските власти да изградат нови станови во источен Ерусалим, ...

Кетрин Ештон во појасот Газа

Утрински - 19.03.2010

Лондон - Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската унија Кетрин Ештон вчера допатува во појасот Газа.

За Ерусалим треба да се преговара

Р.С.Европа - 19.03.2010

Меѓународните преговарачи за Блискиот исток денеска во Москва го повикаа Израел да ја „замрзне“ активноста околу изградбата на населби додека тие се обидуваат ...

Израел го отфрли повикот на четворката за Блискиот Исток

Р.С.Европа - 19.03.2010

Шефот на израелската дипломатија Авигдор Либерман денеска го отфрли повикот на меѓународната четврока за Блискиот Исток Израел да го прекине градењето населби ...

Израел бомбардираше цели во Газа

Форум - 19.03.2010

Израелската авијација бомбардирала цели во Појасот Газа доцно ноќеска, откако во четвртокот ракета истрелана од палестински позиции уби во Израел талјдански ...

Израелски воени авиони извршија напади врз Газа

Р.С.Европа - 19.03.2010

Израелските воени авиони извршија ракетни напади во внатрешноста на Газа, кај Кан Јунис и Газа Сити, во кои немало повредени.

Бан Ки Мун бара реформи во Советот за Безбедност

МРТ - 19.03.2010

Советот за безбедност на Обединетите Нации треба да се реформира за реално да ја претставува актуелната состојба во светот, изјави генералниот секретар на ОН ...

Израелското воздухопловство ја бомбардирало Газа

Нетпрес - 19.03.2010

Бомбардирањето се случило откако Палестина испукани ракети на Израел, при што бил убиен тајландски работник.

Израел го засили полициското присуство во источен Ерусалим

Макфакс - 19.03.2010

Израел го засили полициското присуство во источен Ерусалим, а пристапот на Палестинците на светите места денеска е строго ограничен за да се спречат можни ...

Состанок на „Четворката“ за Блискиот Исток во Москва

Р.С.Европа - 19.03.2010

Во Москва денеска ќе биде одржан состанокот на Четворката за Блискиот исток, на кој ќе присуствуваат Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, шефовите на ...

Израел во име на преговорите да ги замрзне градителските активности

Р.С.Европа - 19.03.2010

Меѓународните преговарачи за Блискиот исток го повикаа Израел да ја „замрзне“ активноста околу изградбата на населби додека тие се обидуваат да го покренат ...

Почнаа разговорите на Квартетот за Блискиот Исток во Москва

Форум - 19.03.2010

Квартетот ЕУ, Русија, ОН и САД денеска се состана во Москва на мировната конференција чија цел е враќање на мирот на Блискиот Исток Главна тема на денешните ...

Израел го засили полициското присуство во источен Ерусалим

МРТ - 19.03.2010

Израел го засили полициското присуство во источен Ерусалим, а пристапот на Палестинците на светите места денеска е строго ограничен за да се спречат можни ...

Квартетот во Москва за мир на Блискиот исток

Макфакс - 19.03.2010

Квартетот ЕУ, Русија, ОН и САД денеска се состана во Москва на мировната конференција чија цел е враќање на мирот на Блискиот исток.

Израелски воени авиони извршија воздушни напади врз Појасот Газа

Алфа - 19.03.2010

Израелски воени авиони извршиле три воздушни напади врз објекти во Појасот Газа, ден откако од таа палестинска територија врз Јужен Израел беа истрелани две ...

Газа бомбардирана

Вечер Прес - 19.03.2010

Израелски воени авиони извршиле три воздушни напади врз објекти во Појасот Газа, ден откако од таа палестинска територија врз јужен Израел беа истрелани две ...

Повик за независна палестинска држава

Вечер Прес - 19.03.2010

Водечките светски дипломати ги повикаа вчера Израел и Палестинците што е можно побрзо да се вратат на преговарачка маса со цел да постигнат конечен договор за ...

Ештон во Газа пречекана со ракета

Н.Македонија - 19.03.2010

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Кетрин Ештон, вчера пристигна во кратка посета на областа Газа, чија цел беше лично да согледа како се користи европската ...

Катрин Аштон во посета на Газа

BBC - 18.03.2010

Шефот за надворешна политика на Европската унија, Катрин Аштон допатува во Газа, што претставува ретка посета на висок западен претставник.

Израел продолжува со изградба во Ерусалим

А1 - 18.03.2010

Израел го отфрли апелот на меѓународната заедница да го прекине населувањето во анектираниот источен Ерусалим откако се смирија судирите меѓу полицијата и ...

Обама: САД се верен сојузник на Израел

Алсат-М - 18.03.2010

Нема криза во односите САД - Израел и покрај тензиите што настанаа по одлуката на израелските власти да изградат нови станови во источен Ерусалим, изјави ...

Свет - Предалеку со лутината кон Израел

Време - 18.03.2010

Израел по една недела вчера ја подигна блокадата на палестинската територија Западен Брег и дозволи слободен пристап до „Планината на храмот“ во источен ...

Нема криза во односите САД- Израел

Канал5 - 18.03.2010

Нема криза во односите меѓу САД и Израел, тврди американскиот претседател Барак Обама, додавајќи дека пријателите понекогаш можат и да не се согласуваат..

Нетанјаху му изрази почит на Обама

Дневник - 18.03.2010

Населбата за еврејски доселеници Рамат Шломо близу Ерусалим повторно ја разбранува ситуацијата на Блискиот Исток Израелскиот премиер се огради од вербалниот ...

Главната пречка за мир на Блискиот исток

Deutsche Welle - 18.03.2010

Ширењето на еврејските населби на палестинските автономни подрачја и во окупираниот Источен Ерусалим се главната пречка за обновувањето на мировните преговори ...

Прва жртва по една година во ракетирање од Газа

Форум - 18.03.2010

Палестинските герилци во четврток истрелале ракета од Појасот Газа ракета врз Израел, при што загинал тајландски работник Нападот се сличи во време кога ...

Обама ја критикува намерата на Израел да гради во Источен Ерусалим

Р.С.Европа - 18.03.2010

Плановите на Израел да изгради илјадници нови еврејски домови во источен Ерусалим не се поволни за напредок во мировните преговори на Блискиот исток, изјави ...

Мичел в недела на Блискиот Исток?

Р.С.Европа - 18.03.2010

Изреалскиот министер за одбрана Ехуд Барак изјави дека специјалниот американски пратеник Џорџ Мичел можеби ќе допатува на Блискиот Исток во недела.

Израел одбива да ја запре градбата на населбите

Макфакс - 18.03.2010

Израел ги одби најновите повици на меѓународната заедница да прекине изградбата на населби во источниот дел на Ерусалим, во момент кога попушта напнатоста во ...

Бан Ки Мун за свет без нуклеарно оружје

Р.С.Европа - 18.03.2010

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун ги поздрави американско – руските преговори за натамошно намалување на стратешкото вооружување.

Обама: САД се верен сојузник на Израел

Сител - 18.03.2010

Нема криза во односите САД - Израел и покрај тензиите што настанаа по одлуката на израелските власти да изградат нови станови во источен Ерусалим, изјави ...

Кетрин Ештон во посета на Појасот Газа

Кирилица - 18.03.2010

Високиот пртеставник за надворешна и безбедносна политика на Европската унија Кетрин Ештон денеска претстојува во Појасот Газа Тоа е ретка посета на било кој ...

Кетрин Ештон во посета на појасот Газа

Нетпрес - 18.03.2010

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон во четврток ќе го посети појасот Газа.

Обама: САД се верен сојузник на Израел

Кирилица - 18.03.2010

Нема криза во односите САД - Израел и покрај тензиите што настанаа по одлуката на израелските власти да изградат нови станови во источен Ерусалим, изјави ...

Ракетен напад од Газа врз Израел

Р.С.Европа - 18.03.2010

Едно лице загинало на израелска територија од ракета истрелана од Газа, јавија агенциите. Ваквите ракетни напади се ретки од израелската офанзива во Газа во ...

Ештон допатува во Газа

Р.С.Европа - 18.03.2010

Еврокомесарот за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон денеска ја посети Газа. Таа изјави дека за време на кратката посета, нема да се сретне со ...

Ракетен напад врз Јужен Израел

Р.С.Европа - 18.03.2010

По пристигнувањето на еврокомесарот за надворешни работи Кетрин Ештон во областа Газа, испукана е една ракета од Газа кон Јужен Израел.

Мичел во недела треба да ги почне индирекните преговори за Блискиот Исток

Р.С.Европа - 18.03.2010

Израелските и палестинските власти соопштија дека американскиот претставник за блискиот Исток, Џорџ Мичел кој во регионот ќе допатува во недела, треба да ги ...

Бан Ки Мун бара реформи во Советот за Безбедност

Макфакс - 18.03.2010

Советот за безбедност на Обединетите Нации треба да се реформира за реално да ја претставува актуелната состојба во светот, изјави генералниот секретар на ОН ...

Палестинци го ракетираа Израел, прва жртва од лани

eReporter - 18.03.2010

Палестински герилици денеска од Појасот Газа го ракетираа Израел усмртвувајќи еден тајландски работник, во време кога шефицата на европската дипломатија Кетрин ...

Укината блокадата, во Ерусалим тензично

А1 - 17.03.2010

Укината блокадата, во Ерусалим тензично Израел ја укина блокадата на Западниот Брег, но полицијата во Ерусалим се уште е во состојба на зголемена готовност ...

Палестински „ден на гневот“ во Ерусалим

Утрински - 17.03.2010

ЕРУСАЛИМ - Десетици Палестинци вчера се судрија со израелската полиција во источен Ерусалим на „денот на гневот“ што екстремистите на Хамас го прогласија во ...

Ден на гневот во Источен Ерусалим

Дневник - 17.03.2010

Во очаен обид да ги спаси блокираните блискоисточнимировни преговори, Вашингтон го притиска израелскиот премиер да се откаже од планот за изградба на нов ...

ввв-Укината блокадата на Западниот Брег, а во Ерусалим и понатаму тензично

Вест - 17.03.2010

Израел ја укина блокадата на Западниот Брег, но полицијата во Ерусалим се уште е во состојба на зголемена готовност поради опасноста од нов бран насилства.

Свет - Нови судири во Ерусалим

Време - 17.03.2010

Палестински демонстранти вчера се судрија со израелската полиција во Источен Ерусалим, во екот на зголемените тензии во врска со изградбата на еврејски населби ...

Нова ескалација на Блискиот исток?

Deutsche Welle - 17.03.2010

По невообичаено острата критика од Вашингтон на сметка на израелската влада поради плановите за изградба нови станови во Источен Ерусалим, шефицата на Стејт ...

Укината блокадата на Западниот Брег, а во Ерусалим и понатаму тензично

Алсат-М - 17.03.2010

Израел ја укина блокадата на Западниот Брег, но полицијата во Ерусалим се уште е во состојба на зголемена готовност поради опасноста од нов бран насилства.

„Дејли телеграф“: Белата куќа отиде предалеку во својата лутина кон Израел

Алфа - 17.03.2010

Американската администрација и Белата куќа отидоа предалеку во својата лутина кон Израел, пишува „Дејли телеграф“, осврнувајќи се на решението на Вашингтон да ...

Немири во Источен Ерусалим поради осветување на синагога

Inpress - 17.03.2010

Вашингтон/Скопје, 17. март (ИНПРЕС) Неколку десетини Палестинци вторникот фрлаа камења врз израелската полиција и палеа гуми во Источен Ерусалим во знак на ...

Републиканците го критикуваат Обама за осудата на Израел

Inpress - 17.03.2010

Вашингтон, 17. март (ИНПРЕС) Републиканските пратеници ја критикуваа владата на претседателот Барак Обама за осудата на израелските планови за изградба на ...

Палестинците барат Израел да престане со спорната градбата

Р.С.Европа - 17.03.2010

Палестинскиот претседател Махмуд Абас побара од Израел да прекине со градба во, како што вели, окупуираната територија вклучувајќи го и Источен Ерусалим.

Укината блокадата на Западниот Брег, а во Ерусалим и понатаму тензично

Кирилица - 17.03.2010

Израел ја укина блокадата на Западниот Брег, но полицијата во Ерусалим се уште е во состојба на зголемена готовност поради опасноста од нов бран насилства ...

Хамас повика на трета интифада

МРТ - 17.03.2010

Исламистичката организација Хамас ги повика денеска Палестинците на интифада за да „го спречат ционистичкиот заговор за преземање на Ерусалим“.

Клинтон: САД апсолутно посветени на безбедноста на Израел

Р.С.Европа - 17.03.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон негираше дека односите на Вашингтон со Израел се во криза, по најавата на Израел за изградба на нови живеалишта ...

Укината блокадата на Западниот Брег

Форум - 17.03.2010

Блокадата на Западниот Брег на реката Јордан беше воведена на 11-ти март и требаше да трае 48 часа со која беше дозволено излегување и влегување на лица ...

Укината блокадата на Западниот Брег, а во Ерусалим и понатаму тензично

Сител - 17.03.2010

Израел ја укина блокадата на Западниот Брег, но полицијата во Ерусалим се` уште е во состојба на зголемена готовност поради опасноста од нов бран насилства.

Израел ја отстрани блокадата на Западниот Брег

Алфа - 17.03.2010

Израелските власти го деблокираа Западниот Брег, но и натаму остануваат на сила засилените мерки за безбедност во источниот дел од Ерусалим каде пред две ...

Израел ја отстрани блокадата на Западниот Брег

МРТ - 17.03.2010

Израелските власти го деблокираа Западниот Брег, но и натаму остануваат на сила засилените мерки за безбедност во источниот дел од Ерусалим каде пред две ...

Бунт на Палестинците во Ерусалим

Н.Македонија - 17.03.2010

Стотици Палестинци се судрија со израелската полиција во протестите против осветувањето на една синагога и најавата за изградба на нови еврејски куќи во ...

Израел ја укина блокадата на Западниот брег

eReporter - 17.03.2010

Изреал денеска ја укина блогадата на Западниот брег, неколку дена по судирите на Палестинците со израелските безбедносни сили.

Ескалира ситуацијата во Ерусалим

А1 - 16.03.2010

Штотуку започнатите израелско-палестински преговори се на работ на пропаста - ситуацијата во Ерусалим се вжештува.

Свет - Израел ќе гради ѕид на границата со Египет

Време - 16.03.2010

Израелската влада завчера одобри план за изградба на ѕид низ југозападната граница на земјата со Египет, како заштита од терористи, нелегално преминување и ...

Израел ги нервира Американците

Утрински - 16.03.2010

Дрскост без преседан може да се нарече дипломатскиот скандал што го предизвика Израел објавувајќи ги намерите да гради нови 1.600 куќи во „палестинскиот“ ...

Гневот на „Денот на гневот“ се излеа на улиците

Deutsche Welle - 16.03.2010

„Денот на гневот“ во Ерусалим заврши со улични борби на милитантни Палестинци и израелската полиција.

Судири во Ерусалим

Канал5 - 16.03.2010

Стотина Палестинци утрово се судрија со израелската полиција во неколку квартови во источен Ерусалим, фрлајки камења и палејќи автомобилски гуми.Уапсени се ...

Израел и САД во историски судир

Дневник - 16.03.2010

Амбасадорот на Израел во Вашингтон тврди дека односите меѓу двете земји не биле олку лоши од 1975 година , кога Кисинџер бараше од Рабин Израелците да се ...

Тензии во источен Ерусалим, распоредени полициски сили

Макфакс - 16.03.2010

Израелската полиција распореди дополнителни сили во источен Ерусалим, во случај Палестинците да организираат масовни демонстрации во знак на протест поради ...

САД чекаат одговор од Израел за градбите во Источен Ерусалим

Р.С.Европа - 16.03.2010

Соединетите држави соопштија дека се уште чекаат на формален одговор од Израел за изразената загриженост на Вашингтон поради намерата на еврејската држава да ...

Џорџ Мичел ја одложи посетата на Израел

Макфакс - 16.03.2010

Американскиот пратеник за Блискиот Исток Џорџ Мичел ја одложи посетата на Израел, соопштија денеска од канцеларијата на израелскиот претседател Шимон Перес.

Мичел ја одложи посетата поради дипломатската криза со Израел

Р.С.Европа - 16.03.2010

Американскиот пратеник за Блискиот исток Џорџ Мичел ја одложи посетата на регионот поради дипломатската криза со Израел.

Џорџ Мичел ја одложи посетата на Израел

МРТ - 16.03.2010

Американскиот пратеник за Блискиот Исток Џорџ Мичел ја одложи посетата на Израел, соопштија денеска од канцеларијата на израелскиот претседател Шимон Перес.

Судир меѓу Палестинците и израелската полиција во источен Ерусалим

МРТ - 16.03.2010

Неколку лица се уапсени откако денеска во источниот дел на Ерусалим дојде до судир меѓу стотина млади Палестинци и голем број припадници на израелската ...

Судир меѓу Палестинците и израелската полиција во источен Ерусалим

Макфакс - 16.03.2010

Неколку лица се уапсени откако денеска во источниот дел на Ерусалим дојде до судир меѓу стотина млади Палестинци и голем број припадници на израелската ...

Палестинците се судрија со полицијата во источен Ерусалим

Р.С.Европа - 16.03.2010

Десетици палестинци се судрија со полицијата во источен Ерусалим поради зголемените тензии околу изградбата нови домови и обнова на синагогата за израелците.

Судир во Ерусалим поради отворање на синагога

Нетпрес - 16.03.2010

Во судир меѓу повеќе стотини млади Палестинци и голем број на израелски полицајци во источен Ерусалим, каде веќе неколку недели владее политичка и верска ...

Нереди во источен Ерусалим

Inpress - 16.03.2010

Тел Авив, 16. март (ИНПРЕС) Стотина Палестинци се судрија денес со израелската полиција во источен Ерусалим, фрлајќи камења и палејќи автомобилски гуми.

Повредени Палестинци при сударот со полиција во Источен Ерусалим

Р.С.Европа - 16.03.2010

Најмалку 40 Палестинци се повредени при денешните судири со полицијата во Источниот Ерусалим пренесуваат новинските агенции.

Тензии во источен Ерусалим, распоредени полициски сили

Алфа - 16.03.2010

Израелската полиција распореди дополнителни сили во источен Ерусалим, во случај Палестинците да организираат масовни демонстрации во знак на протест поради ...

Тензии во источен Ерусалим, распоредени полициски сили

МРТ - 16.03.2010

Израелската полиција распореди дополнителни сили во источен Ерусалим, во случај Палестинците да организираат масовни демонстрации во знак на протест поради ...

Клинтон: Израел треба да докаже дека е посветен на преговорите

Р.С.Европа - 16.03.2010

Американскиот државен секретар, Хилари Клинтон денеска изјави дека Израел мора да докаже со дела дека е посветен на мировните преговори.Америкснкиот ...

Нетанјаху: Продолжуваме со изградбата на домови во Ерусалим

Кирилица - 16.03.2010

Изградбата на еврејски домови ќе продолжи и во источниот дел од Ерусалим, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху - Изградбата на еврејски куќи во ...

Пукна тиквата во источен Ерусалим

Вечер Прес - 16.03.2010

Додека Евреите обновуваа и осветуваа синагога, Палестинците не можеа во џамија и - стотина Палестинци се степаа со израелската полиција Стотина Палестинци ...

Бан Ки Мун и Клинтон повикаа да се смират тензиите во Ерусалим

eReporter - 16.03.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), повика денеска на мир и воздржаност во Ерусалим, каде ескалираа тензиите меѓу Израел и Палестинците по ...

Ерусалим: Стотици Палестинци се судрија со полицијата

eReporter - 16.03.2010

Стотици Палестинци се судрија со полицијата во неколку населби во источен Ерусалим утрината по зголемените верски и политички тензии во Светиот Град.

Израел ќе гради ѕид долж границата со Египет

А1 - 15.03.2010

Израелската Влада вчера одобри план за изградба на ѕид долж југозападната граница на земјата со Египет, како заштита против терористи, нелегално преминување и ...

Односите Израел - САД во историска криза?

BBC - 15.03.2010

Израелските гласила го пренесуваат ставот на израелскиот амбасадор во Соединетите држави Мајкл Орен кој вели дека американско - израелските односи се соочуваат ...

САД:Критики за Израел

Алсат-М - 15.03.2010

Главниот политички советник на претседателот Обама, Дејвид Акселрод го оцени како деструктивно за мировниот процес објавувањето на израелските планови за ...

Свет - Турција и Израел меѓу „Долина на волците“

Време - 15.03.2010

Познатата турска серија „Долина на волците“, која се прикажува на телевизијата „А1“, освен војна по блоговите на интернет меѓу Израелците и Турците, неодамна ...

Израел одобри план за изградба на заштитна ограда долж границата со Египет

Сител - 15.03.2010

Израелската Влада вчера одобри план за изградба на ѕид долж југозападната граница на земјата со Египет, како заштита против терористи, нелегално преминување и ...

Акселрод: Израел ги навреди САД

Р.С.Европа - 15.03.2010

Главниот политички советник на американскиот претседател Барак Обама, Дејвид Акселрод ги опиша плановите на израелската влада да изгради 1600 живеалишта во ...

Израел под силни критики на американската администрација

МРТ - 15.03.2010

Израелската најава за градба на 1.600 станбени единици во еврејската населба „Рамат Шломо“ во источниот престижен арапски дел на Ерусалим е „деструктивна“ за ...

Нетанјаху:Eврејскатa населбата ќе се гради во Источен Ерусалим

Р.С.Европа - 15.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетајнаху изјави денеска дека изградбата на еврејската населбa во Источен Ерусалим сепак ќе продолжи.

Израел под силни критики на американската администрација

Макфакс - 15.03.2010

Израелската најава за градба на 1.600 станбени единици во еврејската населба „Рамат Шломо“ во источниот престижен арапски дел на Ерусалим е „деструктивна“ за ...