TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На петти ноември Шеќеринска ќе стане нов лидер на СДСМ

А1 - 14.10.2006

На петти ноември Шеќеринска ќе стане нов лидер на СДСМ. Не зашто е единствен кандидат, туку и поради тоа што се избори да ја гласаат старите делегати, истите што му рекоа збогум на Бучковски. Спорно е колку е ќе биде статутарен таквиот избор, со оглед дека со паѓањето на стариот лидер, во пакет ...

Кавга во СДСМ и за делегатите

Дневник - 14.10.2006

Вонредниот конгрес на СДСМ на кој ќе се избира нов лидер на партијата, ќе се одржи на 5 ноември, одлучи прексиноќа партиското раководство. За овој предлог денеска ќе расправа и централниот одбор на партијата, по што и официјално ќе биде закажан конгресот.

Бучковски ги броеше пратениците

Време - 14.10.2006

„КВОРУМСКА“ ДИЛЕМА ВО СОБРАНИЕТО Опозициските партии вчера му се заканија со интерпелација на првиот парламентарец Љубиша Георгиевски, доколку „продолжи да го крши деловникот и дозволува да се носат одлуки без кворум во собраниската сала“.

Бучковски од галерија броеше колеги

Дневник - 14.10.2006

Живи ги фативме дека немаат кворум и оти со манипулации со картичка гласаат за амандманите, обвини пратеникот Владо Бучковски, кој со Борис Кондарко од собраниската галерија броеше дали владејачкото мнозинство има кворум од 61 пратеник.

Централниот одбор на СДСМ го толкува статутот пред вонредниот конгрес на 5-ти ноември

Канал5 - 14.10.2006

Социјалдемократите ќе избираат нов лидер на 5-ти ноември. Седумдесетина членови на Централниот одбор на партијата на денешната седница без дилеми го утврдија датумот за вонредниот конгрес. Потешко им одеше одлуката за изборот на работните тела.

СДСМ сака интерпелација за спикерот Георгиевски

Утрински - 14.10.2006

Опозицијата вчера го обвини парламентарното мнозинство дека манипулира со кворумот, ги злоупотребува картичките за гласање и се закани со инетреплација за спикерот Љубиша Георгиевски „доколку ова стане стил на работа на парламентот".

Двете струи во кавга за делегати

Време - 14.10.2006

СДСМ НА КОНГРЕС НА 5 НОЕМВРИ На 5 ноември ќе се одржи конгресот на СДСМ, на кој ќе се избираат новите лидер, генерален секретар и централен одбор на партијата, откако му се изгласа недоверба на Владо Бучковски. Тоа е точката за која прексиноќа успеале да се усогласат двете струи во актуелното ...

Борис Кондарко не е веќе портпарол на СДСМ

Утрински - 14.10.2006

Како резултат на повеќемесечните превирања во партијата, Борис Кондарко даде оставка од функцијата портпарол на СДСМ. Оставката ја поднесе на прексиноќешната средба на партискиот врв на социјалдемократите, на која се расправало за претстојниот вонреден конгрес и за денешниот состанок на Централниот ...

Бучковски почна да брои пратеници!

Вечер Прес - 14.10.2006

На Бучковски по се изгледа не му се доволно интересни расправите на собраниските седници. Откако мнозинството делегати на СДСМ, му изгласа недоверба, тој заедно со сопствениот гласноговорник, Кондарко за момент решија собраниската фотелја да ја заменат со оние во галеријата на парламентот и да ја ...

Нов лидер за три недели

Вечер Прес - 14.10.2006

Портпаролот Борис Кондарко, по три години, во кои, како што вели "самопрегорно и одговорно" си ги извршувал обврските и достојно ја претставувал партијата, си поднесе неотповиклива оставка Од понеделник сите општински организации на СДСМ ќе можат да предлагаат кандидати за нов претседател на ...

Шеќеринска засега сама во трката за лидер

Дневник - 13.10.2006

Меѓу двете крила во СДСМ постои спор дали новиот лидер треба да го избираат старите делегати или за нов претседател и нови органи да гласаат нови делегати Нема да се кандидирам за лидер на СДСМ и ќе сторам се' СДСМ да продолжи да се демократизира и реформира, изјави вчера Владо Бучковски, отфрлајќи ...

Шеќеринска засега без конкуренција

Време - 13.10.2006

БУЧКОВСКИ СЕ ОТКАЖА ОД ПОНАТАМОШНАТА ТРКА ЗА ЛИДЕР Владо Бучковски нема да се кандидира за лидер на СДСМ, на претстојниот вонреден конгрес, иако дел негови приврзаници го убедувале да не се откажува. Со тоа Радмила Шеќеринска засега останува без конкуренција во трката за трет лидер на партијата.Во ...

Бучковски не сака да биде ни лидер ни фракционер

Утрински - 13.10.2006

Шекеринска не знае дали ќе има противкандидат за највисоката функција во СДСМ Соња Крамарска Битката во СДСМ меѓу струите на лидерот на заминување Владо Бучковски и лидерот на доаѓање Радмила Шекеринска не стивнува. По завчерашното фијаско да се состане партиското Претседателство, кое пропадна ...

Бучковски нема да се кандидира за лидер на СДСМ

А1 - 12.10.2006

Бучковски се откажа, не е кандидат. Шеќеринска останува единствена, нема кој да и се спротивстави на 5 ноември, кога ќе се бира новиот лидер. „Јас нема да се кандидирам. Какви било шпекулации, какви било храбрења, не само на оние 200 делегати кои гласаа за мене, туку и оние илјадници членови што се ...

Шекеринска единствен кандидат за лидер на СДСМ?

Утрински - 12.10.2006

Приврзаниците на Бучковски бараат статутарни измени кои ќе овозможат фракционерско дејствување КАТИЦА ЧАНГОВА Радмила Шекеринска, најверојатно, ќе биде единствениот кандидат за нов лидер на СДСМ, тврдат партиски извори. Шекеринска и самата го најави учеството во трката за првата партиски позиција ...

СДСМ со нов лидер на 4 ноември

Вечер Прес - 12.10.2006

Засега, единствено Шеќеринска ја најави својата кандидатура за партиското кормило. Најавува консолидација на СДСМ, со нов лик и нова програма Работната група, задолжена за подготовка на вонредниот Конгрес на СДСМ, на својата денешна прва седница треба да го договори датумот за негово одржување.

Јордановски: Држава со инает не се води

А1 - 11.10.2006

„Држава со инает не се води“, вели во интервјуто за А1 Љупчо Јордановски, амбасадор на РМ во САД. Дали сметате дека претседателот требаше да ве одбрани? Или пак причината ја гледате во вашата колумна каде го одбранивте Бучковски? Па, не би го поставил тоа така, да некој ме брани, заштитува.

Шеќеринска: СДСМ драматично треба да ја промени својата политика

А1 - 10.10.2006

„СДСМ не смее да си дозволи да биде настрана и да се занимава сам со себе додека има крупни политички случувања на нашата сцена“, изјави во интервјуто за А1 Радмила Шеќеринска, СДСМ. Она што го изјавивте Вие по конвенцијата и она што го изјави претседатлот Црвенковски денеска се поклопува.

Црвенковски не бил инволвиран во превирањата во СДСМ

А1 - 10.10.2006

Црвенковски не бил инволвиран во превирањата во СДСМ. Очекуван претседателски одговор, и покрај сите преписки ноќта пред конвенцијата на СДСМ, по судирот со Бучковски, по растрчаноста на целиот кабинет. Ако Претседателот и толку инсистира дека е непартиски, тогаш треба и да се поверува дека е ...

Рано е за доверба

Дневник - 10.10.2006

Веќе стана правило победникот во внатрепартиските битки во СДСМ да се знае уште при влегувањето на главните фаворити во салата со делегати Веќе стана правило победникот во внатрепартиските битки во СДСМ да се знае уште при влегувањето на главните фаворити во салата со делегати.

Црвенковски се сомневал дека новото раководство ќе ја извади СДСМ од криза

Канал5 - 10.10.2006

Дали Црвенковски е задоволен што Бучковски ја загуби лидерската позиција? Дали Шеќеринска е вистинскиот избор за партијата? Претседателот Бранко Црвенковски, екс-лидерот на СДСМ, вешто го избегна одговорот на овие прашања. Дали Црвенковски е задоволен што Бучковски ја загуби лидерската позиција? ...

СДСМ: Помирување или нов расцеп

Време - 10.10.2006

ПО КОНВЕНЦИЈАТА ЗАТИШЈЕ ВО ОПОЗИЦИЈАТА Александра М. Митевска Затишје по бура владе во СДСМ, по конвенцијата викендов, на која во атмосфера на поделеност на две струи му се изгласа недоверба на лидерот Владо Бучковски. Тој во изминативе два дена не се појави во јавноста за да каже каде во иднина ја ...

Бучковски фракционер во СДСМ

Дневник - 10.10.2006

На вонредниот конгрес Бучковски ќе бара промени во партискиот статут за да се овозможи фракционерско дејствување Владо Бучковски нема да формира нова партија, туку ќе продолжи да дејствува со своите приврзаници како фракција во СДСМ, дознаваме од партиските извори.

Бучковски сака да го изигра Статутот!

Вечер Прес - 10.10.2006

Според Статутот, СДСМ за 30 дена треба да одржи вонреден Конгрес во овој делегатски состав, смета Шеќеринска Кој ќе го подготвува вонредниот Конгрес на СДСМ, кои делегати треба да бидат во негов состав и кога треба тој да се одржи? Ова се дилемите што се отворија по партиската Конвенција, викендов, ...

Поделени мислењата околу состојбата во СДСМ

А1 - 09.10.2006

Демократски чекор или султан партија. Мислењата се поделени. За да го докаже првото, Бучковски треба да делува како фракција во сопствената партија, но да биде и коректив на власта, да ги напушти услугите што му ги даваше Груевски на два дена пред конвенцијата.

Бучковски не доби доверба, Шекеринска најави лидерска кандидатура

Утрински - 09.10.2006

За доверба на лидерот на СДСМ гласаа 200 делегати, а за недоверба 339 Соња Крамарска На лидерот на СДСМ, Владо Бучковски, не му беше изгласана доверба на партиската конвенција што се одржа во саботата. За доверба кон Бучковски гласаа 200 делегати, а за недоверба 339.

Комбинации: Шекеринска лидер, Макрадули и Ивановски потпретседатели

Утрински - 09.10.2006

Засега е енигма како понатаму ќе се однесува Бучковски, чија струја е бројна во СДСМ Соња Крамарска Кадровските комбинаторики за идниот тим што ќе управува со СДСМ стапија на сцена веднаш по изгласувањето на недоверба на Бучковски.

Бучко изгуби

Вест - 09.10.2006

Делегатите на конвенцијата која се одржа викендот во Скопје му изгласаа недоверба. на лидерот на СДСМ Владо Бучковски. За недоверба гласаа 339, наспроти 200 делегати кои го поддржаа Бучковски.Недоверба делегатите му изгалса и на надзорниот одбор, а Централниот одбор ја добви довербата на делегатите.

Бучковски во напад со фракција?

Време - 09.10.2006

СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ ПРВПАТ ИЗГЛАСАА НЕДОВЕРБА ВО КОРМИЛОТО Александра М. Митевска Владо Бучковски веројатно ќе остане во СДСМ и можно е да дејствува како фракционер, откако не ја доби довербата од делегатите на конвенцијата викендов, на која првпат во историјата на партијата се одлучуваше за ...

Недоверба за Бучковски, Шекеринска се кандидира

Дневник - 09.10.2006

Социјалдемократите ќе изберат нов лидер во рок од 30 дена, кога треба да се одржи вонреден конгрес, а Шекеринска ја објави својата кандидатура Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вчера рано изутрината на поизборната конвенција му изгласа недоверба на претседателот на партијата Владо Бучковски.

ВЛАДИ НА СДСМ 2002 - 2006 и речиси сите афери

Вечер Прес - 09.10.2006

БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ, 15.09.2002 - 15.04.2004 ВЛАДО БУЧКОВСКИ, одбрана ХАРИ КОСТОВ, МВР НИКОЛА ПОПОВСКИ, финансии ИЛИНКА МИТРЕВА, МНР АГРОН БУЏАКУ, транспорт и врски РАДМИЛА ШЕЌЕРИНСКА, вицепремиерка за евроинтеграции ХАРИ КОСТОВ, премиер, 02.06.2004 - 15.11.2004 ВЛАДО БУЧКОВСКИ, одбрана СИЛЈАН ...

Бучко беше и никогаш да не ни се повтори

Вечер Прес - 09.10.2006

"Не треба да си одиш само затоа што си ги загубил изборите, многу повеќе од тоа треба да си одиш бидејќи целата партија стана заложник на твоите бизнис интереси", му порача Радмила Шеќеринска на менаџерот на СДСМ, Владо Бучковски Делегатите на опозициониот СДСМ му изгласаа недоверба на лидерот ...