TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од џамија украдени 35 илјади евра

А1 - 20.11.2008

Непознати сторители провалиле во селската џамија во гостиварското село Градец и украле 35 илјади евра, информира СВР Тетово. Кражбата била заблежана вчера кога надлежниот свештеник дошол во џамијата на молитва и случајот го пријавил во полиција. Кражбата се случила ноќта меѓу 18-ти и 19-ти ноември.

Во гостиварско Градец украдени се 35.000 евра од џамијата

Канал5 - 20.11.2008

Од џамијата во гостиварско Градец украдени се 35.000 евра. Од џамискиот одбор вчудоневидени се од вандалскиот чин. Велат ова е прв пат некој да посегне по предмет или пари во верскиот објект. Парите биле донација од верници, а биле наменети за неколку инфраструктурни проекти во кругот на џамијата.

Од џамија во градец украдени 35 илјади евра

Сител - 20.11.2008

Кражбата била заблежана вчера кога надлежниот свештеник дошол во џамијата на молитва и случајот го пријавил во полиција. Кражбата се случила ноќта меѓу 18-ти и 19-ти ноември. Од направениот увид било констатирано дека провалниците насилно отвориле еден прозорец по што ја провалиле вратата во една од просториите во џамијата во која се наоѓал метален сеф во кој се чувале пари кои верниците ги ...

Од џамија во Градец украдени 35 илјади евра

Кирилица - 20.11.2008

Кражбата се случила ноќта меѓу 18-ти и 19-ти ноември. Од направениот увид било констатирано дека провалниците насилно отвориле еден прозорец по што ја провалиле вратата во една од просториите во џамијата во која се наоѓал метален сеф во кој се чувале пари кои верниците ги давале како ...

Од џамија украдени 35.000 евра

Нетпрес - 20.11.2008

Во село Градец, Гостивар, завчера во периодот од 18 до 04 часот, од засега непознати сторители е извршен грабеж во џамија, и од метален сеф се одземени денарски и девизни банкноти во вредност од 35.000 евра. Сомнежот е дека кражбата била извршена со подесен клуч, соопштија од МВР.

Возобновување на џамија

Вечер Прес - 19.11.2008

Возобновување на џамија. Локалните власти на гостиварската муфтинија ќе и издадат дозвола за изградба на џамија на местотото каде што до скоро функционираше малото зелено пазарче. Оваа постапка е овозможена со измените на Деталниот урбанистички план, со кои е предвиден верски објект.

Гостивар ќе гради џамија на зеленото пазарче

Дневник - 18.11.2008

Гостивар ќе гради џамија на зеленото пазарче. Локалните власти на гостиварското муфтиство ќе му издадат дозвола за изградба на џамија каде што до скоро беше малото зелено пазарче. Оваа постапка е овозможена со измените на ДУП-от, со кој е предвиден верски објект. Од муфтиството потврдија дека од поодамна имале намера да ја обноват џамијата што била срушена пред осумдесетина години.