TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бара ли Груевски претседателски кандидат што ќе договори компромис за името?

+инфо - 16.02.2014

Молчи официјално Скопје, но молчи и Атина, ден по изјавата на генералниот секретар на НАТО, Андерс фог Расмусен, кој по средбата во Брисел со македонскиот премиер Никола Груевски побара од ...

НАТО е во ќор-сокак поради непринципиелната политика кон Македонија

Вечер Прес - 16.02.2014

Погрешните проценки придонесоа НАТО да го губи тлото под нозе. Контратежа која треба навистина сериозно да се сфати се државите од БРИКС, кои полека се издигнуваат на светската политичка и ...

Унгарската организација во САД го поддржува приемот на Македонија во НАТО

Канал5 - 14.02.2014

Во пресрет на самитот на НАТО планиран за септември во Британија, Унгарската американска коалиција, организација која ги застапува Унгарците што живеат во САД, упати повик со поддршка за приемот на ...

Унгарската коалиција во САД го поддржува приемот на Македонија во НАТО

Press24 - 14.02.2014

Унгарската американска коалиција, организација која ги застапува Унгарците што живеат во САД, упати повик со поддршка за приемот на Македонија во НАТО.

Поддршка од унгарската организација во САД за прием на Македонија во НАТО

Телеграф - 14.02.2014

Организацијата е дел од Коалицијата за Централна и Источна Европа, која се залага за приемот на поголем број држави од овој регион во НАТО, и за таа цел остварува средби со американската ...

Унгарската организација во САД го поддржува приемот на Македонија во НАТО

Алфа - 14.02.2014

Во пресрет на самитот на НАТО планиран за септември во Британија, Унгарската американска коалиција, организација која ги застапува Унгарците што живеат во САД, упати повик со поддршка за приемот на ...

Унгарската организација во САД го поддржува приемот на Македонија во НАТО

Курир - 14.02.2014

Во пресрет на самитот на НАТО планиран за септември во Британија, Унгарската американска коалиција, организација која ги застапува Унгарците што живеат во САД, упати повик со поддршка за приемот на ...

Унгарската американска коалиција со поддршка за приемот на Македонија во НАТО

Inpress - 14.02.2014

Вашингтон, 14. февруари 2014 (ИНПРЕС) Во пресрет на самитот на НАТО планиран за септември во Британија, Унгарската американска коалиција, организација која ги застапува Унгарците што живеат во САД, ...

Унгарската организација во САД го поддржува приемот на Македонија во НАТО

Економски - 14.02.2014

Во пресрет на самитот на НАТО планиран за септември во Британија, Унгарската американска коалиција, организација која ги застапува Унгарците што живеат во САД, упати повик со поддршка за приемот на ...

Унгарците во САД за приемот на Македонија во НАТО

МРТ - 14.02.2014

Во пресрет на самитот на НАТО во септември во Велика Британија, унгарско- американската коалиција - организација која ги застапува Унгарците што живеат во САД, упати повик со поддршка за приемот на ...

За Расмусен судот во Хаг е чир

МКД - 14.02.2014

Како еден најобичен задрт бирократ, без ни трунка обид за еден поинаков поглед на работите, генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен на македонскиот премиер, по којзнае кој пат му повтори - ...

Унгарската организација во САД го поддржува приемот на Македонија во НАТО

А1 On - 14.02.2014

Во пресрет на самитот на НАТО планиран за септември во Британија, Унгарската американска коалиција, организација која ги застапува Унгарците што живеат во САД, упати повик со поддршка за приемот на ...

Унгарската организација во САД го поддржува приемот на Македонија во НАТО

Сител - 14.02.2014

Во пресрет на самитот на НАТО планиран за септември во Британија, Унгарската американска коалиција, организација која ги застапува Унгарците што живеат во САД, упати повик со поддршка за приемот на ...

Поддршка за членство во НАТО од Унгарците во САД

Република - 14.02.2014

Во пресрет на НАТО-самитот планиран за септември во Британија, Унгарската американска коалиција, организација која ги застапува Унгарците што живеат во САД, упати повик со поддршка за приемот на ...

Унгарско-американската коалиција го поддржува членството во НАТО

Вечер Прес - 14.02.2014

Организацијата на Унгарците во САД, Унгарско-американската коалиција вчера даде поддршка за приемот на Македонија во НАТО во пресрет на септемврискиот Самит на НАТО кој ќе се одржи во Британија.

Груевски побара од Расмусен заслужено членство на Македонија во НАТО

Дневник - 13.02.2014

Македонија е посветена во преговорите за наметнатиот спор за името во рамките на ОН и на принципиелниот став за значењето на почитувањето на меѓународното право, вклучително на одлуката на ...

Расмусен: Решение за името, па прием во НАТО

Вест - 13.02.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс фог Расмусен уште еднаш го повтори ставот на Алијансата дека земјата ќе мора најпрво да го реши спорот со Грција за името, па ќе биде примена во НАТО, по средбата ...

Пејнтер: Прием на Македонија во НАТО согласно пресудата од Хаг

Утрински - 13.02.2014

САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред се` поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен.

Пејнтер: НАТО треба да се срами од политиката кон Македонија

Канал5 - 13.02.2014

Македонија останува најдобро подготвена за прием во НАТО, и тоа треба да се случи на самитот во Британија, согласно пресудата на меѓународниот суд на правдата, оценува Сали Пејнтер, директор во ...

„Прием на Македонија во НАТО согласно пресудата од Хаг“

Deutsche Welle - 13.02.2014

Сали Пејнтер, која советувала поголем број европски држави за приемот во НАТО, вели дека спорот за името е билатерално прашање кое не би смеело да се поставува во прашања како што е проширувањето на ...

Волкер: НАТО е во хаос

Дневник - 13.02.2014

Проширувањето на НАТО не е на агендата, а повеќе клучни елементи на алијансата се во хаос, оцени Kурт Волкер, поранешниот американски амбасадор во НАТО, на завчерашната дебата за иднината на НАТО во ...

Пејнтер: Прием на Македонија во НАТО согласно пресудата од Хаг

А1 On - 13.02.2014

САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред се поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен.

НАТО го губи интересот за Балканот, бидејќи е „релативно стабилен“ регион

+инфо - 13.02.2014

САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред сè, поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен.

ПЕЈНТЕР: Македонија останува најдобро подготвена за прием во НАТО

Телеграф - 13.02.2014

Во пресрет на самитот кој ќе се одржи во септември во британскиот град Њупорт, Македонија доби поддршка од 40 конгресмени и некои од највлијателните американски сенатори за приемот во НАТО САД и ...

Пејнтер: Прием на Македонија во НАТО согласно пресудата од Хаг

Економски - 13.02.2014

САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред се поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен.

ДОМ ги поддржа ставовите на прениерот во врска со НАТО

Сител - 13.02.2014

Демократската обнова за Македонија (ДОМ) изрази поддршка на ставовите поврзани со НАТО што премиерот Никола Груевски ги изнесол вчера на средбата со генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расусен и ...

ДОМ: Се сложуваме со ставовите на премиерот за НАТО

Телеграф - 13.02.2014

Македонија со право бара полноправно членство на следниот самит зашто веќе 6 години е неправедно блокирана од Грција, се вели во денешното соопштение од ДОМ Демократската обнова за Македонија (ДОМ) ...

Пејнтер: Македонија е подготвена - прием во НАТО согласно пресудата од Хаг

Press24 - 13.02.2014

САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред се поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен.

Пејнтер- НАТО треба да се срами од политиката кон Македонија

МРТ - 13.02.2014

Македонија останува најдобро подготвена за прием во НАТО, и тоа треба да се случи на самитот во Британија, согласно пресудата на Меѓународниот суд на правдата, оценува Сали Пејнтер, директор во ...

ДОМ ги поддржа ставовите на премиерот во врска со НАТО

А1 On - 13.02.2014

Демократската обнова за Македонија (ДОМ) изрази поддршка на ставовите поврзани со НАТО што премиерот Никола Груевски ги изнесол вчера на средбата со генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расусен и ...

Опомена за Македонија на патот кон НАТО

Р.С.Европа - 13.02.2014

Македонија за да влезе во НАТО ќе треба не само да го реши проблемот со името, туку и да води сметка за политичкиот дијалог, реформите и слободата на медиумите.

Пејнтер: НАТО треба да се срами што не дозволува прием на квалификуван партнер поради изолиран спор

Курир - 13.02.2014

САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред се поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен.

Пејнтер: Прием на Македонија во НАТО согласно пресудата од Хаг

Алфа - 13.02.2014

САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред се поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен.

Пејнтер: Прием на Македонија во НАТО согласно пресудата од Хаг

Нетпрес - 13.02.2014

САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред се’ поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен.

Пејнтер: Прием на Македонија во НАТО согласно пресудата од Хаг

Сител - 13.02.2014

САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред се поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен.

Сали Пејнтер: Македонија во НАТО според пресудата од Хаг

МКД - 13.02.2014

САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред сe поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен.

Пејнтер: НАТО треба да се срами што не дозволува прием на квалификуван партнер поради изолиран спор

Вечер Прес - 13.02.2014

САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред се поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен.

Сали Пејнтер: НАТО треба да се срами што не прима квалификуван партнер поради изолиран спор

Република - 13.02.2014

САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред се поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен.

Груевски: Заслуживме членство во НАТО, да се почитува хашката пресуда

Вечер Прес - 13.02.2014

Македонија е посветена во преговорите за наметнатиот спор за името во рамки на Обединетите нации и принципиелниот став за значењето на почитувањето на меѓународното право, вклучително на одлуката на ...

Пејнтер: Прием на Македонија во НАТО согласно пресудата од Хаг

Точка - 13.02.2014

Груевски служи како добар потсетник дека Македонија е посветена на членството во НАТО. САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред се’ поради тоа што регионот на ...

Македонија заслужува влез во НАТО но има и домашни задачи

Локално - 13.02.2014

САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред се поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен.

Прием на Македонија во НАТО согласно пресудата од Хаг

Идивиди - 13.02.2014

/ Вашингтон, 13 февруари 2014 (МИА) - САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред се поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен.

Пејнтер:Македонија ги има исполнето сите критериуми за влез во НАТО

Lider - 13.02.2014

САД и европските земји го намалија својот интерес за проширувањето на НАТО, пред се поради тоа што регионот на Балканот се смета за релативно стабилен.

Расмусен со Груевски за можноста за прием на Македонија во НАТО

Канал5 - 12.02.2014

Иако Алијансата јасно стави до знаење дека не е потребен самит за Македонија да стане членка, од центрите на моќ стигнуваат барања тоа сепак да се случи без решено име како политички предуслов на ...

Расмусен: Пресудата во Хаг не не' премислува

Утрински - 12.02.2014

Ист тајминг (пред самит на Алијансата), иста сценографија, исти изјави и исти прашања - е главната вест од денешната прес-конференција на премиерот Никола Груевски со првиот човек на НАТО, Андерс Фог ...

Ставот на Алијансата непроменет, решение за името па потоа членство

24 Вести - 12.02.2014

Нема промена во ставот на Алијансата - земјава ќе стане членка штом се најде решение за спорот за името со Грција – му кажа и денеска во Брисел, како и многупати претходно, генералниот секретар на ...

Вратата на НАТО и натаму е отворена за Македонија: во Брисел средба Груевски - Расмусен

Канал5 - 12.02.2014

Македонија е клучен фактор за одржување на меѓународната безбедност и затоа НАТО е подготвен што поскоро да ја назначи за своја официјална членка. Генералниот секретар Андрес Фог Расмусен со пофални ...

Груевски се сретна со Расмусен

Алсат-М - 12.02.2014

Алијансата го повтори својот став Северноатлантската алијанса го повтори познатиот став дека вратите за Македонија ќе бидат отворени само откако ќе се реши прашањето за името.

Волкер: Проширувањето не е на агендата на НАТО, Алијансата е во хаос

24 Вести - 12.02.2014

Проширувањето на НАТО не е на агендата, а повеќе клучни елементи на Алијансата се во хаос, оцени Курт Волкер, поранешниот американски амбасадор во НАТО, на дебатата за иднината на НАТО во Вашингтон.

Расмусен: Македонија во НАТО само со решен спор за името

Deutsche Welle - 12.02.2014

Генералниот секретар на Алијансата по средбата со македонскиот премиер Груевски во Брисел уште еднаш повтори дека земјата ќе мора најпрво да го реши спорот со Грција за името.

Груевски до НАТО-амбасадорите: Да се воспостави соодветна рамнотежа помеѓу глобалните интереси на Алијансата и ...

24 Вести - 12.02.2014

Премиерот Никола Груевски ја заврши работната средба и со амбасадорите на земјите-членки на НАТО на кои им испрати силни пораки зошто Република Македонија треба да стане членка на Алијансата, јавува ...

Расмунсен-груевски за проширувањето на НАТО

Телма - 12.02.2014

- Денеска имав можност за конструктивна и продуктивна средба со Расмусен. Разменивме мислења за остварениот напредок во процесот на евроатлантската интеграицја на Република Македонија, во рамки на ...

Волкер:Нато се соочува со отсуство на водство од САД

Канал5 - 12.02.2014

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, во пресрет на самитот на НАТО во Велика Британија во септември, поранешниот американски амбасадор во НАТО Курт Волкер оцени дека НАТО се соочува со ...

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

Утрински - 12.02.2014

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот ...

Волкер: Проширувањето не е на агендата на НАТО, Алијансата е во хаос

Утрински - 12.02.2014

Проширувањето на НАТО не е на агендата, а повеќе клучни елементи на Алијансата се во хаос, оцени Курт Волкер, поранешниот американски амбасадор во НАТО, на вчерашната дебата за иднината на НАТО во ...

Волкер: Проширувањето не е на агендата на НАТО, Алијансата е во хаос

Алсат-М - 12.02.2014

Проширувањето на НАТО не е на агендата, а повеќе клучни елементи на Алијансата се во хаос, оцени Курт Волкер, поранешниот американски амбасадор во НАТО, на вчерашната дебата за иднината на НАТО во ...

Груевски на средба со Расмусен во Брисел

Алсат-М - 12.02.2014

Премиерот на Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар нас Алијансата Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северноатлантскиот ...

Kонгресмени на САД побараа членство на Македонија во НАТО

Дневник - 12.02.2014

Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел, со кое се бара прием на Македонија и на Црна Гора во НАТО на претстојниот самит во ...

Груевски во седиштето на НАТО

Deutsche Welle - 12.02.2014

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска (12.02) во седиштето на НАТО ќе се сретне со генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северноатлантскиот совет на НАТО.

Волкер: Проширувањето не е на агендата на НАТО, Алијансата е во хаос

Сител - 12.02.2014

Проширувањето на НАТО не е на агендата, а повеќе клучни елементи на Алијансата се во хаос, оцени Курт Волкер, поранешниот американски амбасадор во НАТО, на вчерашната дебата за иднината на НАТО во ...

Груевски побара од Расмусен почитување на пресудата на судот од Хаг и заслужено членство на Македонија во НАТО

Економски - 12.02.2014

Македонија е посветена во преговорите за наметнатиот спор за името во рамки на Обединетите нации и принципиелниот став за значењето на почитувањето на меѓународното право, вклучително на одлуката на ...

Груевски до НАТО-амбасадорите: Да се воспостави соодветна рамнотежа помеѓу глобалните интереси на Алијансата и ...

Економски - 12.02.2014

Премиерот Никола Груевски ја заврши работната средба и со амбасадорите на земјите-членки на НАТО на кои им испрати силни пораки зошто Република Македонија треба да стане членка на Алијансата, јавува ...

ГРУЕВСКИ: Да се воспостави рамнотежа помеѓу глобалните интереси на НАТО

Телеграф - 12.02.2014

Премиерот Никола Груевски на работната средба со амбасадорите на земјите-членки на НАТО на кои им испрати силни пораки зошто Република Македонија треба да стане членка на Алијансата Премиерот Никола ...

Груевски: Рамнотежа помеѓу интересите на Алијансата и нејзините вредности

МКД - 12.02.2014

Премиерот Никола Груевски ја заврши работната средба и со амбасадорите на земјите-членки на НАТО на кои им испрати силни пораки зошто Република Македонија треба да стане членка на Алијансата, јавува ...

Волкер: Проширувањето не е на агендата на НАТО, Алијансата е во хаос

Алфа - 12.02.2014

Проширувањето на НАТО не е на агендата, а повеќе клучни елементи на Алијансата се во хаос, оцени Курт Волкер, поранешниот американски амбасадор во НАТО, на вчерашната дебата за иднината на НАТО во ...

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

Алфа - 12.02.2014

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот ...

Волкер: Проширувањето не е на агендата на НАТО, Алијансата е во хаос

+инфо - 12.02.2014

Проширувањето на НАТО не е на агендата, а повеќе клучни елементи на Алијансата се во хаос, оцени Курт Волкер, поранешниот американски амбасадор во НАТО, на вчерашната дебата за иднината на НАТО во ...

Волкер: Проширувањето не е на агендата на НАТО, Алијансата е во хаос

Курир - 12.02.2014

Проширувањето на НАТО не е на агендата, а повеќе клучни елементи на Алијансата се во хаос, оцени Курт Волкер, поранешниот американски амбасадор во НАТО, на вчерашната дебата за иднината на НАТО во ...

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

МКД - 12.02.2014

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северноатлантскиот совет ...

Средба на Груевски и Расмусен во Брисел

Таратур - 12.02.2014

Премиерот Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот совет на ...

ВОЛКЕР: Алијансата е во хаос, проширувањето не е на агендата на НАТО

Телеграф - 12.02.2014

Во пресрет на самитот на НАТО во Велика Британија во септември, Волкер оцени дека НАТО се соочува со отсуство на водство од страна на САД, хаос во односот со Русија и неподготвеност за реагирање во ...

Груевски на средба со Расмусен во Брисел

Р.С.Европа - 12.02.2014

Премиерот на Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар нас Алијансата Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северноатлантскиот ...

Волкер: НАТО се соочува со отсуство на американско водство

Press24 - 12.02.2014

НАТО се соочува со отсуство на американско водство, хаос во односот со Русија и неподготвеност за реагирање во светските кризни жаришта, оценил поранешниот американски амбасадор во НАТО, Курт Вокер, ...

Груевски на средба со Расмусен во Брисел

Макфакс - 12.02.2014

Премиерот Никола Груевски во среда ќе го посети седиштето на НАТО каде ќе има средба генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен, и ќе присуствува на Северно-атлантскиот совет на НАТО.

Волкер: Проширувањето не е на агендата на НАТО, Алијансата е во хаос

А1 On - 12.02.2014

Проширувањето на НАТО не е на агендата, а повеќе клучни елементи на Алијансата се во хаос, оцени Курт Волкер, поранешниот американски амбасадор во НАТО, на вчерашната дебата за иднината на НАТО во ...

Груевски и Попоски на состанок на Северно - атлантскиот Совет на НАТО

Нова ТВ - 12.02.2014

Претседателот на Владата, Никола Груевски и Министерот за надворешни работи, Никола Попоски денеска ќе учествуваат на состанокот на Северно – атлантскиот Совет на НАТО со Република Македонија што ќе ...

Груевски на средба со Расмусен

Inpress - 12.02.2014

Брисел, 12. февруари 2013 (ИНПРЕС) Премиерот Никола Груевски ќе го посети седиштето на НАТО каде ќе има средба со генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен, а ќе присуствува и на ...

Вреднување на постигнатото во седиштето на НАТО

МРТ - 12.02.2014

Mакедонска делегација предводена од Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, придружен од Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски ќе учествува ...

Расмусен: Хашката одлука за името не ја менува одлуката на НАТО

Нова ТВ - 12.02.2014

НАТО донесе одлука за името на Македонија на НАТО Самитот во Букурешт 2008, која се однесуваше на наоѓање заеднички прифатливо решение за двете страни и таа одлука е донесена со конзенсус од сите ...

Расмусен: Македонија ќе стане дел од НАТО веднаш по решавањето на спорот за името

Макфакс - 12.02.2014

Веднаш по решавањето на спорот за името Македонија ќе стане членка на НАТО, а Алијансата ја охрабрува земјата во напорите да изнајде решение за овој проблем, порача генералниот секретар на НАТО ...

Расмусен му заблагодари на Груевски за силниот придонес во НАТО операциите

МРТ - 12.02.2014

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен го прими премиерот Никола Груевски во генералниот штаб на Алијансата, каде што имаше средба и со Северно- атланскиот совет, при што Расмусен ја ...

Волкер - Проширување на НАТО не е во план

Inpress - 12.02.2014

Вашингтон, 12. февруари 2013 (ИНПРЕС) Проширувањето на НАТО не е на агендата, а повеќе клучни елементи на Алијансата се во хаос, оцени Курт Волкер, поранешниот американски амбасадор во НАТО, на ...

Волкер: НАТО е во хаос

МКД - 12.02.2014

Проширувањето на НАТО не е на агендата, а повеќе клучни елементи на Алијансата се во хаос, оцени Курт Волкер, поранешниот американски амбасадор во НАТО, на вчерашната дебата за иднината на НАТО во ...

Расмусен - Поканата за Македонија важи, но прво решение за името

Р.С.Европа - 12.02.2014

По средбата Груевски - Расмусен во Брисел, уште еднаш повторено дека од Македонија се бара решение на спорот за името за да стане членка на НАТО. Мора да продолжат и реформите.

Расмусен: Македонија ќе стане дел од НАТО веднаш по решавањето на спорот за името

Кајгана - 12.02.2014

Веднаш по решавањето на спорот за името Македонија ќе стане членка на НАТО, а Алијансата ја охрабрува земјата во напорите да изнајде решение за овој проблем, порача генералниот секретар на НАТО ...

Груевски до НАТО-амбасадорите: Да се воспостави соодветна рамнотежа помеѓу глобалните интереси на Алијансата и ...

Курир - 12.02.2014

Премиерот Никола Груевски ја заврши работната средба и со амбасадорите на земјите-членки на НАТО на кои им испрати силни пораки зошто Република Македонија треба да стане членка на Алијансата, јавува ...

Портата на НАТО останува отворена за Македонија – се бара решение за името

Алфа - 12.02.2014

Генералниот секретар на Алијансата, Андерс фог Расмусен, по средбата со македонскиот премиер во Брисел, порача дека Алијасната стои зад својата заложба да ја продолжи поканата за членство за ...

Расмусен по средбата со Груевски: Решете го името!

+инфо - 12.02.2014

Алијансата останува на својата одлука да ја покани Македонија како член, но дури откако ќе биде најдено заедничко решение за спорот со името, е пораката на генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог ...

Средба Груевски - Расмусен во Брисел

Сител - 12.02.2014

Премиерот Никола Груевски побара од Расмусен почитување на пресудата на Меѓународниот суд на правдата како основа за евроатлантската интеграција на Република Македонија.

Груевски до НАТО амбасадорите: Да се почитува пресудата од Хаг

Сител - 12.02.2014

Кредибилитетот на политиката на отворени врати ан НАТО треба да е во склад со исполнувањето на јасно дефинираните критериуми за земјите аспиранти. НАТО треба да го почитува меѓународното право и ...

БРИСЕЛ: Груевски на средба со Расмусен

Телеграф - 12.02.2014

Од седиштето на НАТО потврдија дека претседателот на македонската Влада доаѓа на покана на првиот оперативец на Алијансата Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети ...

Груевски: Заслуживме членство во НАТО, да се почитува хашката пресуда

Курир - 12.02.2014

Македонија е посветена во преговорите за наметнатиот спор за името во рамки на Обединетите нации и принципиелниот став за значењето на почитувањето на меѓународното право, вклучително на одлуката на ...

Груевски побара од Расмусен почитување на пресудата на судот од Хаг и заслужено членство на Македонија во НАТО

А1 On - 12.02.2014

Македонија е посветена во преговорите за наметнатиот спор за името во рамки на Обединетите нации и принципиелниот став за значењето на почитувањето на меѓународното право, вклучително на одлуката на ...

Груевски до Расмусен: Да се почитува пресудата на судот од Хаг

Press24 - 12.02.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, на денешната средба со генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, што се одржа во седиштето на Алијансата во Брисел изјави ...

Груевски побара од Расмусен почитување на пресудата на судот од Хаг и заслужено членство на Македонија во НАТО

Сител - 12.02.2014

Македонија е посветена во преговорите за наметнатиот спор за името во рамки на Обединетите нации и принципиелниот став за значењето на почитувањето на меѓународното право, вклучително на одлуката на ...

Груевски: Македонија е спремна за НАТО Расмунсен: Прво името, па НАТО

МКД - 12.02.2014

Македонија е посветена на преговорите за наметнатиот спор за името во рамки на Обединетите нации и принципиелниот став за значењето на почитувањето на меѓународното право, вклучително на одлуката на ...

Груевски: Заслуживме членство во НАТО, да се почитува хашката пресуда

Нетпрес - 12.02.2014

Македонија е посветена во преговорите за наметнатиот спор за името во рамки на Обединетите нации и принципиелниот став за значењето на почитувањето на меѓународното право, вклучително на одлуката на ...

РАСМУСЕН: Решение за името, па потоа членство

Телеграф - 12.02.2014

Никола Груевски, во седиштето на Алијансата во Брисел оствари средба со генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, во ...

Расмусен: Поканата за Македонија важи, но прво решение за името

Таратур - 12.02.2014

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Брисел разговараше со генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен. На заедничката прес конференција по состанокот, Груевски изјави дека станало ...

Груевски : Да се воспостави соодветна рамнотежа помеѓу глобалните интереси на Алијансата и нејзините прокламирани ...

Press24 - 12.02.2014

Премиерот Никола Груевски ја заврши работната средба и со амбасадорите на земјите-членки на НАТО на кои им испрати силни пораки зошто Република Македонија треба да стане членка на Алијансата.

Груевски: Да се воспостави соодветна рамнотежа помеѓу глобалните интереси на Алијансата и нејзините прокламирани ...

Сител - 12.02.2014

Премиерот Никола Груевски ја заврши работната средба и со амбасадорите на земјите-членки на НАТО на кои им испрати силни пораки зошто Република Македонија треба да стане членка на Алијансата, јавува ...

Груевски побара од Расмусен почитување на пресудата од Хаг и заслужено членство во НАТО

Inpress - 12.02.2014

Брисел, 12. февруари 2014 (ИНПРЕС) Македонија е посветена во преговорите за наметнатиот спор за името во рамки на Обединетите нации и принципиелниот став за значењето на почитувањето на меѓународното ...

Волкер: Проширувањето не е на агендата на НАТО, Алијансата е во хаос

Република - 12.02.2014

Проширувањето на НАТО не е на агендата, а повеќе клучни елементи на Алијансата се во хаос, оцени Курт Волкер, поранешниот американски амбасадор во НАТО, на вчерашната дебата за иднината на НАТО во ...

Премиерот Никола Груевски на средба со генералниот секретар на НАТО во Брисел

Република - 12.02.2014

Премиерот Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот совет на Алијансата, јави ...

Груевски побара од Расмусен почитување на пресудата на судот од Хаг

Денешен - 12.02.2014

Македонија е посветена во преговорите за наметнатиот спор за името во рамки на Обединетите нации и принципиелниот став за значењето на почитувањето на меѓународното право, вклучително на одлуката на ...

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

Вечер Прес - 12.02.2014

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот ...

Расмусен: Македонија ќе стане дел од НАТО веднаш по решавањето на спорот за името

Тера - 12.02.2014

Веднаш по решавањето на спорот за името Македонија ќе стане членка на НАТО, а Алијансата ја охрабрува земјата во напорите да изнајде решение за овој проблем, порача генералниот секретар на НАТО ...

Груевски во НАТО: Почитувајте ја пресудата од Хаг!

Фактор - 12.02.2014

Вратите за Македонија во НАТО ќе бидат отворени само откако ќе се реши прашањето за името – овој став премиерот Никола Груевски денеска повторно го слушна од генералниот секретар на Алијансата Андерс ...

Груевски - Расмусен: Членството на Македонија во НАТО е од заемен интерес!

Вечер Прес - 12.02.2014

АЛИЈАНСАТА СТОИ ЗАД ОДЛУКАТА ВО БУКУРЕШТ Македонскиот премиер по средбата изјави дека пред соговорникот го истакнал ставот дека членството на РМ во НАТО е заслужен и базиран на аргументи и дека ...

Груевски побара од Расмусен почитување на пресудата на судот од Хаг и заслужено членство на Македонија во НАТО

Република - 12.02.2014

Македонија е посветена во преговорите за наметнатиот спор за името во рамки на Обединетите нации и принципиелниот став за значењето на почитувањето на меѓународното право, вклучително на одлуката на ...

Расмусен: Македонија во НАТО по решавањето на спорот за името

Либертас - 12.02.2014

Веднаш по решавањето на спорот за името Македонија ќе стане членка на НАТО, а Алијансата ја охрабрува земјата во напорите да изнајде решение за овој проблем, порача генералниот секретар на НАТО ...

Вокер: Проширувањето не е на агендата на НАТО, Алијансата е во хаос

Вечер Прес - 12.02.2014

Проширувањето на НАТО не е на агендата, а повеќе клучни елементи на Алијансата се во хаос, оцени Курт Волкер, поранешниот американски амбасадор во НАТО, на завчерашната дебата за иднината на НАТО во ...

Расмунcен:Кратко и јасно во НАТО кога ќе го решите името и реформите!

Локално - 12.02.2014

Веднаш по решавањето на спорот за името Македонија ќе стане членка на НАТО, а Алијансата ја охрабрува земјата во напорите да изнајде решение за овој проблем, порача генералниот секретар на НАТО ...

НАТО е во хаос – вели поранешниот американски амбасадор во Алијансата

Либертас - 12.02.2014

Проширувањето на НАТО не е на агендата, а повеќе клучни елементи на Алијансата се во хаос – смета Курт Вокер, поранешниот американски амбасадор во НАТО.

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

Точка - 12.02.2014

Премиерот Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот совет на Алијансата, ...

Груевски на средба со Расмусен во Брисел

Тера - 12.02.2014

Премиерот Никола Груевски во среда ќе го посети седиштето на НАТО каде ќе има средба генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен, и ќе присуствува на Северно-атлантскиот совет на НАТО.

Груевски до НАТО-амбасадорите: Да се воспостави соодветна рамнотежа помеѓу глобалните интереси на Алијансата и ...

Република - 12.02.2014

Премиерот Никола Груевски на работната средба со амбасадорите на земјите-членки на НАТО им испратил силни пораки зошто Република Македонија треба да стане членка на Алијансата, јавува дописникот на ...

Волкер: Проширувањето не е на агендата на НАТО, Алијансата е во хаос

Локално - 12.02.2014

Проширувањето на НАТО не е на агендата, а повеќе клучни елементи на Алијансата се во хаос, оцени Курт Волкер, поранешниот американски амбасадор во НАТО, на вчерашната дебата за иднината на НАТО во ...

Груевски на средба со Расмусен во Брисел

Локално - 12.02.2014

Премиерот на Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар нас Алијансата Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северноатлантскиот ...

Премиерот Груевски на средба со Расмусен во Брисел

Денешен - 12.02.2014

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот совет на Алијансата.

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

Н.Македонија - 12.02.2014

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот ...

Груевски до Расмусен: Да се почитува пресудата на судот од Хаг

Н.Македонија - 12.02.2014

Македонија е посветена во преговорите за наметнатиот спор за името во рамки на Обединетите нации и принципиелниот став за значењето на почитувањето на меѓународното право, вклучително на одлуката на ...

Средба Расмусен – Груевски во Брисел

Lider - 12.02.2014

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот ...

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

Идивиди - 12.02.2014

/ Брисел, 12 февруари 2014 (МИА) - Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе ...

Груевски на средба со амбасадорите на земјите-членки на НАТО

Lider - 12.02.2014

Премиерот Никола Груевски ја заврши работната средба и со амбасадорите на земјите-членки на НАТО на кои им испрати силни пораки зошто Република Македонија треба да стане членка на Алијансата, јавува ...

Груевски побара од Расмусен заслужено членство на Македонија во НАТО

Lider - 12.02.2014

Македонија е посветена во преговорите за наметнатиот спор за името во рамки на Обединетите нации и принципиелниот став за значењето на почитувањето на меѓународното право, вклучително на одлуката на ...

40 американски конгресмени потпишаа писмо за поддршка за приемот на Македонија во НАТО

Вест - 11.02.2014

Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото, подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел, со кое се бара прием на Македонија и Црна Гора во НАТО на претстојниот самит во ...

40 конгресмени бараат прием на Македонија во НАТО

Deutsche Welle - 11.02.2014

Група од 40 конгресмени на САД побарала од американската влада да се заложи Македонија и Црна Гора да станат членки на НАТО, а Косово да им се придружи на земјите-членки на програмата Партнерство за ...

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

Канал5 - 11.02.2014

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот ...

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

24 Вести - 11.02.2014

Премиерот Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот совет на ...

Писмо од американски конгресмени за прием на Македонија во НАТО

Утрински - 11.02.2014

Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото, подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел, со кое се бара прием на Македонија и Црна Гора во НАТО на претстојниот самит во ...

Груевски утре на средба со Расмусен

Утрински - 11.02.2014

Премиерот Никола Груевски утре во Брисел ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, а потоа ќе учествува на состанокот на Северноатлантскиот совет на кој ќе се расправа за ...

Денеска средба Груевски- Расмусен

МРТ - 11.02.2014

Премиерот Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО. Ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот совет на Алијансата, соопштија од ...

Утре во Брисел средба Груевски - Расмусен

Нова ТВ - 11.02.2014

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски утре ќе го посети седиштето на НАТО во Брисел, каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на ...

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

Курир - 11.02.2014

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот ...

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

Нетпрес - 11.02.2014

Премиерот Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот совет на Алијансата, ...

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

Press24 - 11.02.2014

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО, каде ќе оствари средба со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот совет на ...

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

А1 On - 11.02.2014

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот ...

Груевски утре во Брисел ќе се сретне со Расмусен

+инфо - 11.02.2014

Премиерот Никола Груевски утре ќе го посети седиштето на НАТО во Брисел, каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот совет на Алијансата, ...

Утре во Брисел средба Груевски - Расмусен

Р.С.Европа - 11.02.2014

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски утре ќе го посети седиштето на НАТО во Брисел, каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на ...

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

Сител - 11.02.2014

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот ...

Четириесет конгресмени бараат Македонија да биде дел од НАТО семејството

Press24 - 11.02.2014

Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото, подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел со кое се бара прием на Македонија и Црна Гора во НАТО.

Американски конгресмени бараат прием на Македонија и Црна Гора во НАТО

Кајгана - 11.02.2014

Група од 40 американски конгресмени во писмо до државниот секретар Џон Кери бара проширувањето на НАТО да биде приоритет за САД и Алијансата, а тој да го поддржи членството на Македонија и Црна Гора ...

Утре средба Расмусен – Груевски во седиштето на НАТО во Брисел

Либертас - 11.02.2014

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски во текот на утрешниот ден ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на ...

Американски конгресмени бараат прием на Македонија и Црна Гора во НАТО

Тера - 11.02.2014

Група од 40 американски конгресмени во писмо до државниот секретар Џон Кери бара проширувањето на НАТО да биде приоритет за САД и Алијансата, а тој да го поддржи членството на Македонија и Црна Гора ...

40 конгресмени му пишаа на Кери – бараат прием на Македонија во НАТО

Република - 11.02.2014

Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото, подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел, со кое се бара прием на Македонија и Црна Гора во НАТО на претстојниот самит во ...

Груевски денеска на средба со Расмусен во Брисел!

Вечер Прес - 11.02.2014

ШТО НОВО ЌЕ ДОНЕСАТ РАЗГОВОРИТЕ СО ЕВРОПСКИТЕ ПРЕТСТАВНИЦИ? Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, на средбата во Брисел му потврдил на македонскиот шеф на ...

Писмо за поддршка за приемот на Македонија во НАТО

Денешен - 11.02.2014

Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото, подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел, со кое се бара прием на Македонија и Црна Гора во НАТО на претстојниот самит во ...

Груевски во Брисел на средба со Расмусен

Бриф - 11.02.2014

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот ...

Американски конгресмени бараат прием на Македонија и Црна Гора во НАТО

Канал 77 - 11.02.2014

Група од 40 американски конгресмени во писмо до државниот секретар Џон Кери бара проширувањето на НАТО да биде приоритет за САД и Алијансата, а тој да го поддржи членството на Македонија и Црна Гора ...

Груевски утре во Брисел ќе се сретне со Расмусен

Република - 11.02.2014

Премиерот, Никола Груевски, во текот на утрешниот ден ќе го посети седиштето на НАТО каде што ќе се сретне со генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ќе присуствува на Северно-атлантскиот совет на ...

Писмо за поддршка за приемот на Македонија во НАТО

Идивиди - 11.02.2014

/ Вашингтон 10 февруари 2014 (МИА) - Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото, подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел, со кое се бара прием на Македонија и Црна Гора ...

Писмо за поддршка за приемот на Македонија во НАТО

Канал5 - 10.02.2014

Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото, подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел, со кое се бара прием на Македонија и Црна Гора во НАТО на претстојниот самит во ...

Група американски конгресмени му пишаа на Кери: Македонија и Црна Гора да бидат примени во НАТО

МКД - 10.02.2014

Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото, подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел, со кое се бара прием на Македонија и Црна Гора во НАТО на претстојниот самит во ...

Поддршка за приемот на Македонија во НАТО

Телеграф - 10.02.2014

Со писмото воедно се бара и унапредување, односно отворање на процесот МАП за Босна и Херцеговина и Грузија, како и внесување на Косово во програмата Партнерство за мир.

Група конгресмени во писмо до Кери бараат да се заложи за проширување на НАТО

А1 On - 10.02.2014

Група од 40 американски конгресмени во писмо до државниот секретар Џон Кери бара проширувањето на НАТО да биде приоритет за САД и Алијансата, а тој да го поддржи членството на Македонија и Црна Гора ...

40 конгресмени бараат Македонија да биде примена во НАТО

МРТ - 10.02.2014

Членовите на Конгресот го повикаа државниот секретар Џон Кери да го поддржи приемот на Македонија и на Црна Гора во НАТО, на самитот оваа година- се наведува во петицијата што ја потпишаа 40 ...

Писмо за поддршка за приемот на Македонија во НАТО

Сител - 10.02.2014

Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото, подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел, со кое се бара прием на Македонија и Црна Гора во НАТО на претстојниот самит во ...

Писмо за поддршка за приемот на Македонија во НАТО

Нетпрес - 10.02.2014

Група од 40 американски конгресмени во писмо до државниот секретар Џон Кери бара проширувањето на НАТО да биде приоритет за САД и Алијансата, а тој да го поддржи членството на Македонија и Црна Гора ...

Четириесет конгресмени бараат Македонија да биде примена во НАТО

Курир - 10.02.2014

Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото, подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел, со кое се бара прием на Македонија и Црна Гора во НАТО на претстојниот самит во ...

Група конгресмени во писмо до Кери бараат да се заложи за проширување на НАТО

Глас на Америка - 10.02.2014

Државниот секретар на САД да го поддржи членството на Македонија и Црна Гора уште на Самитот во Британија во септември оваа година. Група од 40 американски конгресмени во писмо до државниот секретар ...

Група конгресмени до Кери: Проширување на НАТО со Македонија и Црна Гора

Нова ТВ - 10.02.2014

Ведран Андоновски, Глас на Америка на македонски Група од 40 американски конгресмени во писмо до државниот секретар Џон Кери бара проширувањето на НАТО да биде приоритет за САД и Алијансата, а тој да ...

Група конгресмени бараат државниот секретар на САД Кери да го поддржи членството на Македонија и Црна Гора во НАТО

Inpress - 10.02.2014

Вашингтон, 10. февруари, 2014 (ИНПРЕС) Група од 40 американски конгресмени преку писмо испратено до државниот секретар Џон Кери бараат проширувањето на НАТО да биде приоритет за САД и Алијансата.

Американски конгресмени бараат прием на Македонија и Црна Гора во НАТО

Макфакс - 10.02.2014

Група од 40 американски конгресмени во писмо до државниот секретар Џон Кери бара проширувањето на НАТО да биде приоритет за САД и Алијансата, а тој да го поддржи членството на Македонија и Црна Гора ...

Писмо за поддршка за приемот на Македонија во НАТО

Алфа - 10.02.2014

Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото, подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел, со кое се бара прием на Македонија и Црна Гора во НАТО на претстојниот самит во ...

Писмо за поддршка за приемот на Македонија во НАТО

Бриф - 10.02.2014

Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото, подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел, со кое се бара прием на Македонија и Црна Гора во НАТО на претстојниот самит во ...

Група конгресмени во писмо до Кери бараат да се заложи за проширување на НАТО

Локално - 10.02.2014

Група од 40 американски конгресмени во писмо до државниот секретар Џон Кери бара проширувањето на НАТО да биде приоритет за САД и Алијансата, а тој да го поддржи членството на Македонија и Црна Гора ...

40 конгресмени бараат прием на Македонија во НАТО

Либертас - 10.02.2014

Група од 40 конгресмени на САД побарала од американската влада да се заложи Македонија и Црна Гора да станат членки на НАТО, а Косово да им се придружи на земјите-членки на програмата Партнерство за ...

Писмо за поддршка за приемот на Македонија во НАТО

Н.Македонија - 10.02.2014

Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото, подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел, со кое се бара прием на Македонија и Црна Гора во НАТО на претстојниот самит во ...

Писмо за поддршка за приемот на Македонија во НАТО

Lider - 10.02.2014

Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото, подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел, со кое се бара прием на Македонија и Црна Гора во НАТО на претстојниот самит во ...