TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема да ги спречи граѓаните да одлучуваат за иднината

Вест - 10.04.2016

ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на прес-конференцијата на Зоран Заев наведува дека СДСМ нема да успее да го спречи врвното демократско право на секој граѓанин да го искористи својот глас и да одлучува за својата иднина.

ПЕП 21: ВМРО ДПМНЕ го силува изборниот процес

Фокус - 10.04.2016

Од партијата прашуваат колку народни пари мора да потроши ДПМНЕ за да купи неколку привезоци кои ќе учествуваат на избори за да глумат опозиција на штета на иднината на Македонија и нејзините поколенија?! Партија за економски промени 21 го прашува ...

ПЕП 21: ВМРО-ДПМНЕ го силува изборниот процес

А1 On - 10.04.2016

Партија за економски промени 21 (ПЕП 21) го прашува ВМРО ДПМНЕ, дали намерно го попречува спроведувањето на регуларни, фер и демократски избори само затоа што се свесни дека ги очекува пораз и казна од граѓаните на Република Македонија?! Во ...

ПЕП 21: ВМРО ДПМНЕ го силува изборниот процес

Репортер - 10.04.2016

Партија за економски промени 21 (ПЕП 21) го прашува ВМРО ДПМНЕ, дали намерно го попречува спроведувањето на регуларни, фер и демократски избори само затоа што се свесни дека ги очекува пораз и казна од граѓаните на Република Македонија?! Во ...

Груевски се пазари со странците - дајте да победам на 5 јуни, нема јас да бидам премиер?!

+инфо - 10.04.2016

Западни дипломати брифирале албански политичари дека Никола Груевски, лидер на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, испратил порака до влијателните амбасади во Скопје дека е спремен да се откаже од премиерската фотелја, ако САД и земјите на Европската Унија ги ...

ПЕП 21: ВМРО ДПМНЕ го силува изборниот процес

+инфо - 10.04.2016

Партија за економски промени 21 (ПЕП 21) го прашува ВМРО ДПМНЕ, дали намерно го попречува спроведувањето на регуларни, фер и демократски избори само затоа што се свесни дека ги очекува пораз и казна од граѓаните на Република Македонија?! Во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Aболицираниот криминалец Зоран Заев нема да може да избега од судот на граѓаните

Пулс24 - 10.04.2016

Соопштение од ВМРО-ДПМНЕ: реакција на прес конференцијата на Зоран Заев Aболицираниот криминалец Зоран Заев, криминалната банда СДСМ и нивните приврзоци нема да може да избегаат од судот на граѓаните.

ПЕП 21: ВМРО ДПМНЕ го силува изборниот процес

Локално - 10.04.2016

Партија за економски промени 21 (ПЕП 21) го прашува ВМРО ДПМНЕ, дали намерно го попречува спроведувањето на регуларни, фер и демократски избори само затоа што се свесни дека ги очекува пораз и казна од граѓаните на Република Македонија?! Во ...

Собраниеро се распушти-Избори на 5 јуни со или без СДСМ

Република - 10.04.2016

Мо­же ли не­што во зем­ја­ва да по­ми­не без три­лер-за­вр­шок во ре­жи­ја на ра­ко­водс­тво­то на СДСМ? Ка­ко и што се прет­по­ста­ву­ва­ше, ма­ке­дон­ска­та опо­зи­ци­ја на­пра­ви сѐ за да не се рас­пу­шти овој со­бра­ни­ски со­став, за да ку­пи ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев нема да го спречи демократското право на граѓаните

ТВ21 - 09.04.2016

Заев и СДСМ нема да успеат да го спречат врвното демократско право на секој граѓанин да го искористи својот глас и да одлучува за својата иднина, велат од ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција.

ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ нема да ги спречи граѓаните да одлучуваат за иднината

Утрински - 09.04.2016

ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на прес-конференцијата на Зоран Заев наведува дека СДСМ нема да успее да го спречи врвното демократско право на секој граѓанин да го искористи својот глас и да одлучува за својата иднина.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема да ги спречи граѓаните да одлучуваат за иднината

Канал5 - 09.04.2016

ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на прес-конференцијата на Зоран Заев наведува дека СДСМ нема да успее да го спречи врвното демократско право на секој граѓанин да го искористи својот глас и да одлучува за својата иднина.

Заев: Ги повикувам граѓаните да не излегуваат на избори на 5. јуни

Фокус - 09.04.2016

Според него, целото општество се наоѓа во заложништво на криминалната банда на власт и може да се ослободи само доколку заедно и цврсто сите застанат зад овие демократски начела и принципи Најголемата опозициска партија СДСМ и коалициските партии ја ...

ДОМ ќе бојкотира изборите

24 Вести - 09.04.2016

На денешната седница централниот одбор на ДОМ ја потврди одлуката на извршниот одбор за бојкот на изборите на 5 јуни. Како партија која инсистира на владеење на демократските принципи во земјата, не можеме да прифатиме да излеземе на избори на кои ...

Опозициските партии потпишаа Платформа за демократска Македонија

Канал5 - 09.04.2016

СДСМ и коалициските партии денеска потпишаа Платформа за демократска Македонија со која се обврзуваат да дејствуваат во одбрана, како што велат, на правдата, вистината и иднината. Претседателот на СДСМ Зоран Заев по потпишуавњето истакна дека во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Народот на 5 јуни немилосрдно ќе ги казни СДСМ

Фокус - 09.04.2016

Според нив, на денот на изборите Заев и криминалната банда СДСМ ќе одговараат за своите постапки пред народот, а како што велат после о пред соодветните инстанци Владејачката партија писмено реагира на денешниот повик на лидерот на опозицијата, којa ...

ДОМ: Не одиме на избори

Фокус - 09.04.2016

Од партијата велат дека не се обезбедени елементарни услови за фер, слободни и демократски избори На денешната седница Централниот одбор на ДОМ ја потврди одлуката на Извршниот одбор за бојкот на изборите на 5 јуни.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема да ги спречи граѓаните да одлучуваат за иднината

Телма - 09.04.2016

ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на прес-конференцијата на Зоран Заев наведува дека СДСМ нема да успее да го спречи врвното демократско право на секој граѓанин да го искористи својот глас и да одлучува за својата иднина.

Македонија, се разбира

Дневник - 09.04.2016

Александар Kирацовски Без слободни избори - нема слобода. Договорот од Пржино беше потпишан за да се обезбедат основните демократски принципи и да се врати правото за различно мислење. Никола Груевски постојано го рушеше Договорот од Пржино.

А СДСМ да го смени лидерот?

Дневник - 09.04.2016

Ирена РадовановиЌ Повик за војна! Само вака може да се објасни ставот на СДСМ за неучество на изборите закажани на 5 јуни. Досега пробаа со „бомби“, вмешување странци, агресивна кампања против власта, кампување пред Владата, протести, пуштање ...

Кој ги излажа Груевски и Амети?

Утрински - 09.04.2016

СДСМ треба да ги остави Груевски и Ахмети да го одиграат нивниот последен танц на апсурдот и нека ја преземат одговорноста за оддалечувањето од ЕУ и од НАТО и за натамошното уривање на угледот на Македонија Еврокомесарот Јоханес Јан уште пред првото ...

Заев повика на бојкот на изборите

Сакам да кажам - 09.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска повика на бојкот на изборите на 5 јуни. По потпишување на Граѓанската платформа за слободна Македонија со коалиционите партнери и граѓанските здруженија тој ги повика граѓаните да не излегуваат на ...

Заев со повик до граѓаните да не излегуваат на изборите на 5-ти јуни

Deutsche Welle - 09.04.2016

Демократскиот фронт за иднината на Македонија се шири, порача Зоран Заев откако денеска, СДСМ и коалициските партии ја потпишаа Платформата за демократска Македонија за враќање на слободата и демократија.

(ФОТО) Опозициските партии потпишаа Платформа за демократска Македонија

Утрински - 09.04.2016

ФОТО: Киро Попов СДСМ и коалициските партии денеска потпишаа Платформа за демократска Македонија со која се обврзуваат да дејствуваат во одбрана, како што велат, на правдата, вистината и иднината.

НДМ на Бачев ќе учествува на изборите

24 Вести - 09.04.2016

Народното Движење за Македонија ќе учествува на изборите на 5-ти јуни, изјави денеска претседателот на партијата, Јанко Бачев. На Македонија, според него и требаат радикални промени наместо политичкиот реваншизам, кој, како што рече, се повторува ...

ВМРО ДПМНЕ: Аболицираниот криминалец Заев ќе одговара на 5- ти јуни пред граѓаните

Канал5 - 09.04.2016

Aболицираниот криминалец Зоран Заев, криминалната банда СДСМ и нивните приврзоци нема да може да избегаат од судот на граѓаните, реагираат од ВМРО ДПМНЕ . На 5-ти јуни граѓаните референдумски ќе гласаат за крај на деструктивното сценарио кое го ...

Опозицијата го потврди бојкотот на изборите - потпишаа платформа за демократска Македонија

24 Вести - 09.04.2016

Четиринаесет опозициски партии денеска ја потпишаа платформата за демократија предводена од Социјалдемократскиот сојуз и ја потврдија својата одлука за бојкот на предвремените избори кои ќе се одржат на 5-ти јуни.

Партиски (пре)групирања – Да се оди или не на избори?!

ТВ21 - 09.04.2016

Партијата Народно движење за Македонија на Јанко Бачев, настапува самостојно и ќе излезе на изборите на 5 јуни. Бачев вели дека изборната битка ќе биде тешка, особено со сателитските партии од власта, но сепак ќе оди на избори, затоа што смета дека ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема да ги спречи граѓаните да одлучуваат за иднината

Алсат-М - 09.04.2016

ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на прес-конференцијата на Зоран Заев наведува дека СДСМ нема да успее да го спречи врвното демократско право на секој граѓанин да го искористи својот глас и да одлучува за својата иднина.

Опозициските партии потпишаа Платформа за демократска Македонија

Алсат-М - 09.04.2016

СДСМ и коалициските партии денеска потпишаа Платформа за демократска Македонија со која се обврзуваат да дејствуваат во одбрана, како што велат, на правдата, вистината и иднината. Претседателот на СДСМ Зоран Заев по потпишуавњето истакна дека во ...

Партијата на Јанко Бачев ќе оди на избори на 5 -тти Јуни

Телма - 09.04.2016

Партијата Народно движење за Македонија на Јанко Бачев, настапува самостојно и ќе излезе на изборите на 5 јуни. Бачев, вели дека изборната битка ќе биде тешка, особено со сателитските партии од власта, но сепак ќе оди на избори, затоа што смета дека ...

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалецот Заев не може да избега од судот на граѓаните

Телеграф - 09.04.2016

На денот на изборите, велат од ВМРО-ДПМНЕ, Заев и криминалната банда СДСМ ќе одговараат за своите постапки пред народот кој немилосрдно ќе ги казни, а после денот на изборите, ќе одговараат и пред други соодветни инстанци Aболицираниот криминалец ...

Медиуми: Анкетите покажуваат огромна предност на ВМРО-ДПМНЕ, Заев продолжува со дестабилизација преку „обоена ...

Сител - 09.04.2016

Резултатите од анкетите, особено оние меѓународните, во Македонија се потврдуваат, пишува во својата анализа реномираната словенечка новинарка Каварна Хајек. -Во Македонија на пример, каде што се објавуваат исто така анкети на јавното мислење од ...

СДСМ и коалицијата потпишаа Платформа за демократска Македонија (ФОТО)

МКД - 09.04.2016

Демократскиот фронт за иднината на Македонија се шири. Денеска, СДСМ и коалициските партии ја потпишаа Платформата за демократска Македонија за враќање на слободата и демократија. Со оваа Платформа за демократска Македонија се обврзуваме заедно и ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема да ги спречи граѓаните да одлучуваат за иднината

Сител - 09.04.2016

ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на прес-конференцијата на Зоран Заев наведува дека СДСМ нема да успее да го спречи врвното демократско право на секој граѓанин да го искористи својот глас и да одлучува за својата иднина.

Експертите согласни: СДСМ тоне поради деструктивност, граѓаните веруваат во ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 09.04.2016

Анкетата реализирана од институтот „Димитрие Чуповски“ ги зацементира позициите на народот. Тие се уште имаат најголема доверба во ВМРО-ДПМНЕ, а се помалку му веруваат на СДСМ. Според анкетата 39,2 отсто би гласале за ВМРО-ДПМНЕ наспроти 14,9 отсто ...

(ВИДЕО) Заев: Платформа за демократска Македонија, бескомпромисно до слобода!

Репортер - 09.04.2016

Демократскиот фронт за иднината на Македонија се шири. Денеска, СДСМ и калициските партии ја потпишаа Платформата за демократска Македонија за враќање на слободата и демократија. Со оваа Платформа за демократска Македонија се обврзуваме заедно и ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и нивните приврзоци нема да може да избегаат од судот на граѓаните

МКД - 09.04.2016

Aболицираниот криминалец Зоран Заев, криминалната банда СДСМ и нивните приврзоци нема да може да избегаат од судот на граѓаните. Заев и СДСМ нема да успеат да го спречат врвното демократско право на секој граѓанин да го искористи својот глас и да ...

Балкански медиуми: Анкетите покажуваат огромна предност на ВМРО-ДПМНЕ, Заев продолжува со дестабилизација преку „обоена ...

Курир - 09.04.2016

Резултатите од анкетите, особено оние меѓународните, во Македонија во голема мера се потврдуваат, вели во својата анализа реномираната словенечка новинарка Каварна Хајек, која пишува за повеќе медиуми.

Балкански медиуми: Анкетите покажуваат огромна предност на ВМРО-ДПМНЕ, Заев продолжува со дестабилизација преку „обоена ...

Press24 - 09.04.2016

Резултатите од анкетите, особено оние меѓународните, во Македонија во голема мера се потврдуваат, вели во својата анализа реномираната словенечка новинарка Каварна Хајек, која пишува за повеќе медиуми.

Експертите согласни: СДСМ тоне поради деструктивност, граѓаните веруваат во политиката на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 09.04.2016

Анкетата реализирана од институтот „Димитрие Чуповски“ ги зацементира позициите на народот. Тие се уште имаат најголема доверба во ВМРО-ДПМНЕ, а се помалку му веруваат на СДСМ. 39,2 отсто за ВМРО-ДПМНЕ наспроти 14,9 отсто за СДСМ.

Заев: Ги повикувам граѓаните да не излегуваат на избори на 5. јуни

Нова ТВ - 09.04.2016

Сите граѓанки и граѓани, сите граѓански организации и политички партии да не учествуваат на нелегитимните избори кои авторитарниот режим сака да ги одржи на 5-ти јуни, повика денеска опозицискиот лидер Зоран Заев на потпишувањето на Граѓанската ...

Граѓаните сакаат брз излез од кризата преку избори на 5.јуни

Сител - 09.04.2016

Деструкцијата, политиката на поткопување на идентитетот и држењето на Македонија во заложништво го стопија рејтингот на Заев и СДСМ. Последната анкета на институтот Димитрија Чуповски покажува дека Груевски има 5 ипол пати поголем рејтинг од Заев.

СДСМ и коалиционите партнери потпишаа платформа за демократска Македонија

Сител - 09.04.2016

Опозициската коалиција ја потпиша платформата за демократска Македонија. 14 партии од опозицискиот блок се обврзаа за бојкот на изборите доколку според нив не се исполнат условите за фер, регуларни и демократски избори на 5-ти јуни.

Балкански медиуми: Според анкетите ВМРО-ДПМНЕ има огромна предност, Заев продолжува со дестабилизација преку „обоена ...

Нетпрес - 09.04.2016

Резултатите од анкетите, особено оние меѓународните, во Македонија во голема мера се потврдуваат, вели во својата анализа реномираната словенечка новинарка Каварна Хајек, која пишува за повеќе медиуми, пренесува „ Курир “.

ДОМ: Не одиме на избори

+инфо - 09.04.2016

На денешната седница Централниот одбор на ДОМ ја потврди одлуката на Извршниот одбор за бојкот на изборите на 5 јуни. „Како партија која инсистира на владеење на демократските принципи во земјата, не можеме да прифатиме да излеземе на избори на кои ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема да ги спречи граѓаните да одлучуваат за иднината

А1 On - 09.04.2016

ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на прес-конференцијата на Зоран Заев наведува дека СДСМ нема да успее да го спречи врвното демократско право на секој граѓанин да го искористи својот глас и да одлучува за својата иднина.

СДСМ и партнерите потпишаа платформа за демократска Македонија

Р.С.Европа - 09.04.2016

СДСМ и коалициските партнери денеска ја потпишаа платформата за демократска Македонија за враќање на слободата и демократијата. Како што рече претседателот на СДСМ Зоран Заев, платформата се темелела на неколку демократски начела и принципи ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема да ги спречи граѓаните да одлучуваат за иднината

Репортер - 09.04.2016

ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на прес-конференцијата на Зоран Заев наведува дека СДСМ нема да успее да го спречи врвното демократско право на секој граѓанин да го искористи својот глас и да одлучува за својата иднина.

СДСМ и коалицијата потпишаа Платформа за демократска Македонија

Капитал - 09.04.2016

Демократскиот фронт за иднината на Македонија се шири, изјави претседателот на СДСМ, Зоран Заев, пред денеска, оваа партија и нејзините коалициски партии да потпишат Платформа за демократска Македонија.

Опозициските партии потпишаа Платформа за демократска Македонија

Телеграф - 09.04.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по потпишувањето истакна дека во Македонија ќе се одржат регуларни, фер и демократски избори откако ќе се надминат клучните проблеми преку прочистување на Избирачкиот список, спроведување реформи на медиумите и ...

Балкански медиуми анализираат: убедлива предност за ВМРО, Заев со „обоена револуција“ до поддршка од народот

Алфа - 09.04.2016

Актуелните политички случувања во земјава со огромен интерес се следат и регионот. По распуштањето на Собранието, политичките лидери официјално влегуваат во „трката“ за добивање на довербата од народот.

(ВИДЕО) Заев: Платформа за демократска Македонија, бескомпромисно до слобода!

А1 On - 09.04.2016

Демократскиот фронт за иднината на Македонија се шири. Денеска, СДСМ и калициските партии ја потпишаа Платформата за демократска Македонија за враќање на слободата и демократија. Со оваа Платформа за демократска Македонија се обврзуваме заедно и ...

НДМ: Ќе учествуваме на изборите

Репортер - 09.04.2016

Народно движење за Македонија на денешната прес конференција ја обелодении образложи одлуката за настап на партијата на изборите на 5 јуни. На прес конференцијата претседателот на НДМ, д-р Јанко Бачев рече: Веднаш да кажам дека Извршниот комитет на ...

НДМ ќе учествува на изборите

А1 On - 09.04.2016

Народно движење за Македонија на денешната прес конференција ја обелодении образложи одлуката за настап на партијата на изборите на 5 јуни. На прес конференцијата претседателот на НДМ, д-р Јанко Бачев рече: Веднаш да кажам дека Извршниот комитет на ...

Народно движење за Македонија ќе оди на избори на 5 јуни

МКД - 09.04.2016

Веднаш да кажам дека Извршниот комитет на Народно движење за Македонија (НДМ) донесе одлука партијата да настапи на вонредните парламентарни избори на 5 јуни. Ние во НДМ сме длабоко свесни за тешката изборна битка што ни претстои со ВМРО-ДПМНЕ и со ...

ВМРО-ДПМНЕ: На 5. јуни народот немилосрдно ќе ги казни СДСМ

Нова ТВ - 09.04.2016

Владејачката партија писмено реагира на денешниот повик на лидерот на опозицијата Зоран Заев кој ги повика сите граѓани, политички партии, невладини организации и здруженија да ги бојкотираат изборите на 5. Јуни.

Заев: Ги повикувам граѓаните да не излегуваат на избори на 5. јуни (ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 09.04.2016

Демократскиот фронт за иднината на Македонија се шири. Денеска, СДСМ и калициските партии ја потпишаа Платформата за демократска Македонија за враќање на слободата и демократија. Со оваа Платформа за демократска Македонија се обврзуваме заедно и ...

(ВИДЕО) Заев: Платформа за демократска Македонија, бескомпромисно до слобода!

Либертас - 09.04.2016

Обраќање на Зоран Заев, претседател на СДСМ: Македонијо, добар ден, Демократскиот фронт за иднината на Македонија се шири. Денеска, СДСМ и калициските партии ја потпишаа Платформата за демократска Македонија за враќање на слободата и демократија.

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ: На 5 јуни народот немилосрдно ќе го казни СДСМ

Република - 09.04.2016

Владејачката партија писмено реагира на денешниот повик на лидерот на опозицијата Зоран Заев, кој ги повика сите граѓани, политички партии, невладини организации и здруженија да ги бојкотираат изборите на 5 јуни.

Тврдење на висок функционер од СДСМ: Заев се обидуваше да добие поддршка од странците!

Пулс24 - 09.04.2016

„Социјалдемократскиот сојуз нема да учествува на изборите на 5 јуни!“. Со овие зборови во средата вечерта лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го најави бојкотот на изборите откако цел ден се обидувал во директна комуникација со странските амбасадори и ...

(ВИДЕО) 14 партии застанаа зад Платформата за демократска Македонија: Ќе се одржат регуларни избори откако ќе се ...

Локално - 09.04.2016

Демократскиот фронт за иднината на Македонија се шири. Денеска, СДСМ и калициските партии ја потпишаа Платформата за демократска Македонија за враќање на слободата и демократија. Со оваа Платформа за демократска Македонија се обврзуваме заедно и ...

СДСМ и коалиционите партнери потпишаа платформа за демократска Македонија

Вечер Прес - 09.04.2016

14 партии од опозицискиот блок се обврзаа за бојкот на изборите доколку според нив не се исполнат условите за фер, регуларни и демократски избори на 5-ти јуни. Опозициската коалиција ја потпиша платформата за демократска Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Aболицираниот криминалец Зоран Заев, криминалната банда СДСМ и нивните приврзоци нема да може да избегаат ...

Локално - 09.04.2016

Aболицираниот криминалец Зоран Заев, криминалната банда СДСМ и нивните приврзоци нема да може да избегаат од судот на граѓаните. Заев и СДСМ нема да успеат да го спречат врвното демократско право на секој граѓанин да го искористи својот глас и да ...

(ВИДЕО) Партиски (пре)групирања – да се оди или не на избори?!

Локално - 09.04.2016

Партијата Народно движење за Македонија на Јанко Бачев, настапува самостојно и ќе излезе на изборите на 5 јуни, информира ТВ21 . Бачев вели дека изборната битка ќе биде тешка, особено со сателитските партии од власта, но сепак ќе оди на избори, ...

Партијата на Јанко Бачев ќе учествува на изборите

Бриф - 09.04.2016

Партијата Народно движење за Македонија на Јанко Бачев, настапува самостојно и ќе излезе на изборите на 5 јуни. Бачев, вели дека изборната битка ќе биде тешка, особено со сателитските партии од власта, но сепак ќе оди на избори, затоа што смета дека ...

Експертите согласни: СДСМ тоне поради деструктивност, граѓаните веруваат во политиката на ВМРО-ДПМНЕ

Денешен - 09.04.2016

Анкетата реализирана од институтот „Димитрие Чуповски“ ги зацементира позициите на народот. Тие се уште имаат најголема доверба во ВМРО-ДПМНЕ, а се помалку му веруваат на СДСМ. 39,2 отсто за ВМРО-ДПМНЕ наспроти 14,9 отсто за СДСМ.

СДСМ и коалициските партнери повикаа на бојкот на изборите

Точка - 09.04.2016

Во името на принципите коишто се содржани во платформата што социјалдемократите и нивните партнери ги потпишаа во саботата, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги повика сите граѓански организации и политички партии да не учествуваат на изборите кои ...

Експертите анализираат: ВМРО-ДПМНЕ ja доби довербата на народот, а СДСМ добива само ако не излезе на избори

Република - 09.04.2016

39,2 отсто за ВМРО-ДПМНЕ наспроти 14,9 отсто за СДСМ е ставот на граѓаните во најновото истражување на институтот „Димитрија Чуповски“ . изразен на прашањето за која почитичка партија би гласане на изборите на 5 јуни.

Балканските медиуми за македонските работи: Зоран Заев режира втор чин од „Македонската пролет“ за дестабилизација на ...

Република - 09.04.2016

Резултатите од анкетите, особено оние меѓународните, во Македонија во голема мера се потврдуваат, вели во својата анализа реномираната словенечка новинарка Каварна Хајек, која пишува за повеќе медиуми.

(ВИДЕО) СДСМ и коалициските партии потпишаа Платформата за демократска Македонија

еМагазин - 09.04.2016

Демократскиот фронт за иднината на Македонија се шири. Денеска, СДСМ и коалициските партии ја потпишаа Платформата за демократска Македонија за враќање на слободата и демократија, информираат од СДСМ.

(ВИДЕО) Заев: Платформа за демократска Македонија, бескомпромисно до слобода!

Бриф - 09.04.2016

Македонијо, добар ден, Демократскиот фронт за иднината на Македонија се шири. Денеска, СДСМ и калициските партии ја потпишаа Платформата за демократска Македонија за враќање на слободата и демократија.

Експертите согласни: СДСМ тоне поради деструктивност, граѓаните веруваат во политиката на ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 09.04.2016

Анкетата реализирана од институтот „Димитрие Чуповски" ги зацементира позициите на народот. Тие се уште имаат најголема доверба во ВМРО-ДПМНЕ, а се помалку му веруваат на СДСМ 39,2 отсто за ВМРО-ДПМНЕ наспроти 14,9 отсто за СДСМ.

Балканските медиуми удрија по западните амбасадори во Македонија

Пулс24 - 09.04.2016

Резултатите од анкетите, особено оние меѓународните, во Македонија во голема мера се потврдуваат, вели во својата анализа реномираната словенечка новинарка Каварна Хајек, која пишува за повеќе медиуми, пренесува Инфомакс Таа ја анализира состојбата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалната банда СДСМ нема да избега од судот на граѓаните

еМагазин - 09.04.2016

ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на прес-конференцијата на Зоран Заев наведува дека СДСМ нема да успее да го спречи врвното демократско право на секој граѓанин да го искористи својот глас и да одлучува за својата иднина.

СДСМ и коалициските партии ставија потпис на Платформа за демократска Македонија

Фактор - 09.04.2016

„Изборите мора да бидат регуларни, фер и демократски!“, „Медиумите мора да бидат слободни и објективни!“, „Борба та против криминал от и корупциј ата мора да биде бескомпромисна!“, „Институциите мора да бидат независни!“ се демократските начела и ...

Вељаноски не отстапува: На избори во јуни ќе се оди!

Фактор - 09.04.2016

Децидно и без пишманење претседателот на Законодавниот дом кој пред неколку дена го распушти Собранието во синоќешното гостување во 24 Вести рече дека нема отстапување од изборите на 5 јуни.

ДОМ: Не одиме на избор со Груевски

Локално - 09.04.2016

На денешната седница Централниот одбор на ДОМ ја потврди одлуката на Извршниот одбор за бојкот на изборите на 5 јуни. „Како партија која инсистира на владеење на демократските принципи во земјата, не можеме да прифатиме да излеземе на избори на кои ...

Анкетите покажуваат огромна предност на ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 09.04.2016

Резултатите од анкетите, особено оние меѓународните, во Македонија во голема мера се потврдуваат, вели во својата анализа реномираната словенечка новинарка Каварна Хајек, која пишува за повеќе медиуми.

Повикува на бојкот и уценува со бомби: Заев ќе го брани пламенот на слободата со Платформа за демократска Македонија

Република - 09.04.2016

СДСМ и коалициските партии денеска потпишаа Платформа за демократска Македонија, со која се обврзуваат да дејствуваат во одбрана, како што велат, на правдата, вистината и иднината. По потпишувањето претседателот на СДСМ, Зоран Заев, истакна дека во ...

Балкански медиуми: Анкетите покажуваат огромна предност на ВМРО-ДПМНЕ, Заев продолжува со дестабилизација преку „обоена ...

Денешен - 09.04.2016

Резултатите од анкетите, особено оние меѓународните, во Македонија во голема мера се потврдуваат, вели во својата анализа реномираната словенечка новинарка Каварна Хајек, која пишува за повеќе медиуми.

Граѓаните веруваат во политиката на ВМРО-ДПМНЕ

Пулс24 - 09.04.2016

Анкетата реализирана од институтот „Димитрие Чуповски“ ги зацементира позициите на народот. Луѓето сѐ уште имаат најголема доверба во ВМРО-ДПМНЕ, а сѐ помалку му веруваат на СДСМ. 39,2 отсто за ВМРО-ДПМНЕ наспроти 14,9 отсто за СДСМ.

Балкански медиуми: Анкетите покажуваат огромна предност на ВМРО-ДПМНЕ, Заев продолжува со дестабилизација преку „обоена ...

Lider - 09.04.2016

Резултатите од анкетите, особено оние меѓународните, во Македонија во голема мера се потврдуваат, вели во својата анализа реномираната словенечка новинарка Каварна Хајек, која пишува за повеќе медиуми.

Спасовски: Владата противзаконски ги поништи одлуките на министрите

Фокус - 08.04.2016

„Владата, предводена од техничкиот премиер на ВМРО-ДПМНЕ, направи ново прекршување на договорот од Пржино.“ Оливер Спасовски одржа прес конефернција откако Владата одлучи да ги поништи сите одлуки на министрите и замениците-министри од СДСМ.

ГРУЕВСКИ vs ГРУЕВСКИ

Сакам да кажам - 08.04.2016

1 Како да одиме на избори ако дента, неколку часа пред да се распушти Собранието, судија се онесвести додека испитуваше бивша министерка осомничена за уништување опрема за прислушување. Џабе зборат амбасадорите Џес Бејли и Аиво Орав за некакви ...

Грчки медиуми за политичката ситуација во Македонија

ТВ21 - 08.04.2016

Грчките медиуми секодневно јавуваат за се што се случува на македонската политичка сцена, засега речиси без коментар. „Нов политички ќорсокак во ПЈРМ“, „Предвремени избори во ПЈРМ под закана за апстиненција на социјалдемократите“, „Избори на 5 јуни ...

Грчки медиуми за политичката ситуација во Македонија

Телма - 08.04.2016

Грчките медиуми секодневно јавуваат за се што се случува на македонската политичка сцена, засега речиси без коментар, јави дописникот на МИА од Атина. „Нов политички ќорсокак во ПЈРМ“, „Предвремени избори во ПЈРМ под закана за апстиненција на ...

Грчки медиуми за политичката ситуација во Македонија

Канал5 - 08.04.2016

Грчките медиуми секодневно јавуваат за се што се случува на македонската политичка сцена, засега речиси без коментар, јави дописникот на МИА од Атина. „Нов политички ќорсокак во ПЈРМ“, „Предвремени избори во ПЈРМ под закана за апстиненција на ...

Груевски: Доста беше!

Дневник - 08.04.2016

„Доста беше! Одиме на избори и нека победи подобриот! Ова криза мора да заврши по две години кои немаа никаква врска со борба за демократија и слобода на медиумите, туку со страв, со фрустрации и деструкција, со напад на идентитетот, со насилна ...

Заев: Повикувам на широк граѓански фронт

Дневник - 08.04.2016

Првиот човек на социјалдемократите, Зоран Заев, вчера повика на формирање, како што рече, широк граѓански фронт за слободна Македонија. Тој од „Бихаќска“ се закани дека во име на опозицијата ќе ги искористи сите средства кои му стојат на располагање ...

Заев цел ден се обидуваше да добие поддршка од странците

Дневник - 08.04.2016

„Социјалдемократскиот сојуз нема да учествува на изборите на 5 јуни“! Со овие зборови во средата вечерта лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го најави бојкотот на изборите откако цел ден се обидувал во директна комуникација со странските амбасадори и ...

Одлуката за бојкот ја продолжува агонијата

Утрински - 08.04.2016

Одлуката за бојкот на изборите од страна на СДСМ е продолжување на агонијата за таа партија и индиректно за Република Македонија. Она што беше јасно по минатогодишните процеси пуч, бомби итн.

Кој последен се смее...

Утрински - 08.04.2016

И по 5 јуни Македонија останува во длабока политичка, морална и економска криза што ќе трае се' до падот на Груевски Вмровските труби и сирени до утринските часови ечеа по улиците на Скопје поради сигурната победа на изборите на 5 јуни.

Грчки медиуми за политичката ситуација во Македонија

Алсат-М - 08.04.2016

Грчките медиуми секодневно јавуваат за се што се случува на македонската политичка сцена, засега речиси без коментар, јави дописникот ...

Груевски: Опозицијата бега од избори

Телма - 08.04.2016

Според претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски опозицијата бега од избори бидејќи се плаши од пораз, а раководството се обидува да си ги спаси политичките кариери. Оцени дека избирачкиот список е подгвотвен, а остварени се сите демократски ...

Груевски: Доста беше од деструкција и лажни обвинувања од опозицијата

Фокус - 08.04.2016

Опозицијата бега од избори бидејќи се плаши од пораз, а раководството се обидува да си ги спаси политичките кариери, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Ние одиме на избори зашто доста беше од опструкции и лажни обивнувања од опозицијата, порача лидерот на ...

Груевски: Услови за избори има и избори ќе се одржат

Канал5 - 08.04.2016

Услови за избори има и избори ќе се одржат, порача вчера лидерот на владејачката партија Никола Груевски. Тој излез од политичката криза гледа во одржување на избори на кои граѓаните ќе изберат на кого ќе му ја дадат довербата да ја води државата.

Спасовски: Владата противзаконски ги поништи одлуките на министрите од СДСМ

Вест - 08.04.2016

"Нашите оставки, како министри и дополнителни заменици-министри, поднесени до техничкиот премиер од ВМРО-ДПМНЕ, не беа констатирани, спротивно на нашата волја. Владата, предводена од техничкиот премиер на ВМРО-ДПМНЕ, направи ново прекршување на ...

ОБНОВЕНО Спасовски: Владата го урна Договорот од Пржино! (ВИДЕО)

+инфо - 08.04.2016

Владата предводена oд техничкиот премиер од ВМРО-ДПМНЕ, денеска изврши нов насилен упад во работата на државните институции и изврши ново сериозно прекршување на договорот од Пржино. - Владата предводена од техничкиот министер Емил Димитриев на ...

Вмровска илирида

Репортер - 08.04.2016

Избори на 5-ти јуни, драги мои нема да има! Нема да има избори под кои се подразбира стандардна демократска агенда на избор помеѓу програми и субјекти на една и друга опција (власт-опозиција и сл).

Грчките медиуми за политичката состојба во Македонија

Press24 - 08.04.2016

Грчките медиуми секодневно јавуваат за се што се случува на македонската политичка сцена, засега речиси без коментар, јави дописникот на МИА од Атина. „Нов политички ќорсокак во ПЈРМ“, „Предвремени избори во ПЈРМ под закана за апстиненција на ...

Никола Груевски со факти зошто СДСМ нема аргументи за најавениот бојкот на изборите на 5 јуни

Алфа - 08.04.2016

Оваа криза мора да заврши. Бројките од 300.000 и 500.000 се лага. СДСМ сака да внесе забуна кај гласачите. Тие не си веруваат во оваа небулоза, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кој потенцираше дека опозицијата нема аргументи за бегање од избори.

Што пишуваат грчките медиуми за политичката ситуација во Македонија?

Нетпрес - 08.04.2016

Грчките медиуми секодневно јавуваат за се што се случува на македонската политичка сцена, засега речиси без коментар, јавува МИА. „Нов политички ќорсокак во ПЈРМ“, „Предвремени избори во ПЈРМ под закана за апстиненција на социјалдемократите“, ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ намерно создаваат хаос со незаконски одлуки на Владата

Репортер - 08.04.2016

Почитувани граѓани, Нашите оставки, како министри и дополнителни заменици министри, поднесени до техничкиот премиер од ВМРО-ДПМНЕ не беа констатирани, спротивно на нашата волја. Денеска, Владата предводена од техничкиот премиер на ВМРО-ДПМНЕ направи ...

Спасовски: Прекршен е Договорот од Пржино

Р.С.Европа - 08.04.2016

Генералниот секретар на СДСМ и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека Владата направила ново прекршување на Договорот од Пржино и донела противзаконска одлука за поништување на сите правни акти на министрите од СДСМ, ...

Љупчо Пренџов: Единствениот проблем на Заев и СДСМ е немањето поддршка од граѓаните

Press24 - 08.04.2016

Г раѓаните точно знаат дека Заев нема да сака да оди на избори за да не се соочи со нивниот суд бидејќи анкетите се вистинската причина за бегањето од изборите кои што ги бараа. Заменик министерот за локална самоупрва, од редовите на ГРОМ, Љупчо ...

Грчки медиуми за политичката ситуација во Македонија

Сител - 08.04.2016

Грчките медиуми секодневно јавуваат за се што се случува на македонската политичка сцена, засега речиси без коментар, јави дописникот на МИА од Атина. „Нов политички ќорсокак во ПЈРМ“, „Предвремени избори во ПЈРМ под закана за апстиненција на ...

Спасовски: Прекршен е Договорот од Пржино

Сител - 08.04.2016

Генералниот секретар на СДСМ и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека Владата направила ново прекршување на Договорот од Пржино и донела противзаконска одлука за поништување на сите правни акти на министрите од СДСМ, ...

ЕКСПЕРТИ: Притисокот од странците сега е врз Заев

Телеграф - 08.04.2016

Според познавачите, сѐ уште има доволно време Заев да се вразуми и да учествува на изборите, особено ако се знае дека до официјалното распишување на изборите и до поднесување на пратеничките листи има доволно време Последните настапи на ...

Груевски: СДСМ се плаши и бега од избори

МРТ - 08.04.2016

Ние одиме на избори, бидејќи доста беше од опструкции и лажни обвинувања од опозицијата, вели лидерот на владејачката партија. СДСМ бега и се плаши од избори и од соочување со народот, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

СПАСОВСКИ: Прекршен е договорот од Пржино

Телеграф - 08.04.2016

Спасовски потсети дека сите одлуки поврзани со изборите мора да бидат потврдени од опозицијата Генералниот секретар на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска изјави дека Владата направила ново прекршување на договорот од ...

Спасовски: Со поништувањето на решенијата, Владата го прекрши договорот од Пржино (ВИДЕО)

МКД - 08.04.2016

Нашите оставки, како министри и заменици министри, поднесени до техничкиот премиер од ВМРО-ДПМНЕ, Емил Димитриев не беа констатирани, спротивно на нашата волја. Денеска, Владата предводена од техничкиот премиер на ВМРО-ДПМНЕ направи ново прекршување ...

Спасовски: Владата го урна Договорот од Пржино!

+инфо - 08.04.2016

Владата предводена oд техничкиот премиер од ВМРО-ДПМНЕ, денеска го прекрши договорот од Пржино. Таа донесе незаконска одлука да ги поништи сите правни акти кои јас и другите членови од СДСМ кои партиципираат во Владата, ги потпишавме пред да ги ...

Владата ги поништила сите решенија на министрите од СДСМ

Нова ТВ - 08.04.2016

Владата донела одлука за поништување на сите правни акти на министрите од СДСМ донесени пред поднесувањето на оставките, соопштија министрите и замениците од СДСМ на денешната прес-конференција.

(ВИДЕО) Спасовски: Ниедна одлука од оваа Влада со намера за криминални избори нема да ја спроведеме

А1 On - 08.04.2016

„Нашите оставки, како министри и дополнителни заменици министри, поднесени до техничкиот премиер од ВМРО-ДПМНЕ не беа констатирани, спротивно на нашата волја. Денеска, Владата предводена од техничкиот премиер на ВМРО-ДПМНЕ направи ново прекршување ...

ТРН В ОЧИ: Што пишуваат грчките медиуми за политичката криза во Македонија?

Фактор - 08.04.2016

„Нов политички ќорсокак во ПЈРМ“, „Предвремени избори во ПЈРМ под закана за апстиненција на социјалдемократите“, „Избори на 5 јуни во клима на недоверба“ се дел од насловите кои осамнаа на насловните страни на грчките медиуми, кои повеќе од ...

Граѓаните во тешка депресија: ДОМ и ДС не одат на избори!!!

Република - 08.04.2016

Најновото истражување на јавното мислење на еминентната ИРИ, која од само ним познати причини не ја објавува анкетата, покажа фрапантни резултати, дознава „А1, оф!“. Според нив, нејсе што ВМРО-ДПМНЕ води пред СДСМ со скоро 3:1, а разликата и натаму ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го прекршија Договорот од Пржино

Бриф - 08.04.2016

Нашите оставки, како министри и дополнителни заменици министри, поднесени до техничкиот премиер од ВМРО-ДПМНЕ, не беа констатирани, спротивно на нашата волја, изјавија министрите и дополнителните заменици министри на прес-конференција.

Македонија ќе гласа за да заврши агонијата: Ќе победи подобриот!

Вечер Прес - 08.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во денешното обраќање истакна дека услови за избори има и тие ќе се одржат и секој има право да одлучи дали ќе учествува на избори или нема да учествува затоа што и изборот на одлуки е слобода.

За СДСМ нема услови за фер избори, за Груевски опозицијата се плаши од пораз

Фактор - 08.04.2016

Двете најголеми партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и денеска се „препукуваа“ за тоа дали има или не услови за фер избори, и за тоа кој бега и кој се плаши од избори. Од СДСМ велат дека бандата предводена од Никола Груевски е фатена во криминал, не го ...

Грчки медиуми за политичката ситуација во Македонија

Денешен - 08.04.2016

Грчките медиуми секодневно јавуваат за се што се случува на македонската политичка сцена, засега речиси без коментар, јави дописникот на МИА од Атина. „Нов политички ќорсокак во ПЈРМ“, „Предвремени избори во ПЈРМ под закана за апстиненција на ...

(ВИДЕО) СДСМ: Техничкиот премиер на ВМРО-ДПМНЕ направи ново прекршување на Договорот од Пржино

Локално - 08.04.2016

Нашите оставки, како министри и дополнителни заменици министри, поднесени до техничкиот премиер од ВМРО-ДПМНЕ не беа констатирани, спротивно на нашата волја. Денеска, Владата предводена од техничкиот премиер на ВМРО-ДПМНЕ направи ново прекршување на ...

Вмровска илирида

Либертас - 08.04.2016

Избори на 5-ти јуни, драги мои нема да има! Нема да има избори под кои се подразбира стандардна демократска агенда на избор помеѓу програми и субјекти на една и друга опција (власт-опозиција и сл).

(ВИДЕО) Спасовски: Владата го прекрши Договорот од Пржино

еМагазин - 08.04.2016

Генералниот секретар на СДСМ и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека Владата направила ново прекршување на Договорот од Пржино и донела противзаконска одлука за поништување на сите правни акти на министрите од СДСМ, ...

Спасовски: Прекршен е Договорот од Пржино

Lider - 08.04.2016

Генералниот секретар на СДСМ и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека Владата направила ново прекршување на Договорот од Пржино и донела противзаконска одлука за поништување на сите правни акти на министрите од СДСМ, ...

Граѓанинот  Заев  – „сељачиште“?

Вистина.мк - 08.04.2016

Македонското собрание се распушти. Спикерот Вељановски го најави распишувањето на изборите кои од „втора мајка“ беа од 24 апраил презакажани за 5-ти јуни. Се огласија и лидерите на двете најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со свои ПРЕСС ...

Заев: изборите се невозможни со едностраното распуштање на парламентот

Сакам да кажам - 07.04.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, на прес конференција, изјави дека опозицијата нема да учествува на избори без прочистен Избирачки список. Тој нагласи дека не се исполнети минимум условите за фер избори.

Заев повика на широк граѓански фронт против Груевски

Телма - 07.04.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев повика на широк граѓански фронт против Груевски, во име на демократијата во Македонија. Повика да се приклучат сите граѓани, опозициските партии, синдикатите, невладините организации, интелектуалци, професори, студенти, ...

Заев: Широк фронт против Груевски

Алсат-М - 07.04.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска од седиштето на партијата повика на широк граѓански фронт против Груевски, во име на демократијата во Македонија. Повика кон иницијативата да се приклучат сите граѓани, опозициските партии, синдикатите, ...

Груевски: Доста беше! Ова е слободна земја

ТВ21 - 07.04.2016

Доста беше! Ова е слободна земја! Зад кризата не стојат заложби за демократизација, слобода, туку немоќ и страв и како што рече обид за поткопување на идентитетот и насилна промена на власта, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Заев: Улицата е една од опциите против Груевски

Фокус - 07.04.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска одржа нова прес конференција на која повика на широк граѓански фронт против Никола Груевски, во платформа за Слободна Македонија. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска одржа нова прес конференција на ...

Заев повикува на граѓански фронт против власта

Deutsche Welle - 07.04.2016

Лидерот на опозициската СДСМ денеска ги повика сите граѓани да се приклучат во широк фронт против власта. Заев повторно го обвини Груевски дека го урнал Договорот од Пржино. Уличните протести се една од опциите.

Груевски: Доста беше, одиме на избори

Фокус - 07.04.2016

Тој рече дека ова било слободна земја во која народот одлучувал и ќе одлучи кој може да се справи со реалните предизвици и секојдневни потреби и проблеми, кој нуди решенија можности, подобар стандард, инвестиции.

СДСМ повика на широк фронт за слобода и демократија

Вест - 07.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев повика на формирање широк граѓански фронт против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за слободна Македонија. "Повикувам на платформата за слободна Македонија да се приклучат коалициските партнери на СДСМ, политичките ...

Груевски: Има услови за избори и ќе се одржат

Телма - 07.04.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека има услови за избори и тие ќе со одржат. На изборите на 5 јуни, како што истакна Груевски, може да се учествува или да не се учествува, нагласувајќи дека ниту тој, ниту Заев се толку важни во сиот овој процес ...

Груевски смета дека изборите водат кон излез од кризата

Deutsche Welle - 07.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски порача дека изборите се единствен излез од кризата обвинувајќи ја опозицијата дека се занимавала со шпионажа, уцени и деструкција. Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски порача дека избори на ...

Груевски го повика Заев да се премисли и да учествува на изборите на 5 јуни

Сакам да кажам - 07.04.2016

„Доста беше! Оваа криза мора да заврши. Зад оваа криза стои немоќ, страв, деструкција, изгубена опозиција во својата безидејност. Тоа мора да запре“, изјави на денешната прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Заев повика на формирање широк фронт и платформа за слободна Македонија

Сакам да кажам - 07.04.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска повика на широк граѓански фронт за слободна Македонија, а против Никола Груевски. Тој повика во платформата за слободна Македонија да се приклучат коалициските партнери на СДСМ, политичките партии, невладините ...

Груевски - Изборите ќе значат крај на кризата

Утрински - 07.04.2016

„Услови за избори има и избори ќе се одржат, а на нив може да се учествува или да не се учествува, затоа што и изборот на одлуки е слобода“, порача денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Груевски: Има услови за избори

Вест - 07.04.2016

Услови за избори има и изборите мора да се одржат. На нив може секој да учествува, а и неучество на избори е одлука, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. "Го повикувам лидерот на СДСМ Зоран Заев да ја повлече одлуката, бидејќи ова не е битка ...

Малите партии го подржуваат бојкотот на изборите

24 Вести - 07.04.2016

Нема услови за фер и демократски избори бидејќи не се исполнети клучните барања од Пржинскиот договор-целосно прочистен избирачки список и реформи во медиумите -сметаат дел од политички партии.

Груевски: Само преку избори ќе заврши кризата

Канал5 - 07.04.2016

Избори ќе има и мора да има, порача претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски откако синоќа Собранието се распушти, а опозицијата најави бојкот на изборите на 5-ти јуни. Груевски вели доволно беше граѓаните да бидат држени во заложништво и ...

Заев повика на граѓански фронт, министрите од СДСМ остануваат во владата

Канал5 - 07.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев повика на широк граѓански фронт за слободна Македонија , против Груевски, откако вчера објави дека нема да учествува на лажни избори. - Повикувам во Платформа за слободна Македонија да се приклучат коалициските партнери на ...

Груевски: доста беше, одиме на избори

Телма - 07.04.2016

Две години животот се одвива во криза, со конфликтност и деструкција, но тврдам дека и во ваква ситуација дел од излезот е во изборите, зашто оваа земја е слободна и народот одлучува и никој друг, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Граѓанска платформа –прв потег на Заев после најавата дека не оди на избори

Телма - 07.04.2016

Како прв чекор после синоќешната најава дека нема да одат на избори на 5-ти јуни, лидерот на СДСМ, Зоран Заев повика на широк фронт против Груевски. Побара да им се придружат коалиционите партнери, здруженијата, синдикатите, интелектуалците и сите ...

СДСМ повикува на широк бојкот, ВМРО-ДПМНЕ ќе оди на избори на 5 јуни

24 Вести - 07.04.2016

Никола Груевски ги најави изборите, Заев го цементира бојкотот – ден откако собранието се распушти лидерите на двете најголеми партии ги бетонираа своите позициии. Груевски зад себе го има и Ахмети, додека Тачи се мисли, Заев најави широк фронт од ...

Дебата во „Клик Плус“: Според аналитичарите, ВМРО-ДПМНЕ не сака праведни избори

ТВ21 - 07.04.2016

Одржување на избори во вакви услови, без прочистување на Избирачкиот список и реформи во медиумите, ќе имаме неправеден изборен резултат. Насер Селмани рече дека ниту една албанска партија не треба да учествува во претстојните избори, бидејќи како ...

Заев повика на широк фронт, Груевски вели доста е, одиме на избори

ТВ21 - 07.04.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев апелираше за создавање на широк граѓански фронт на граѓаните на име на демократијата и против политиките на Груевски. Лидерот на опозицијата рече дека се уште не одлучиле дали и кога ќе ги повлечат нивните членови од ДИК, ...

Заев најави па го одложи обраќањето пред јавноста

Дневник - 07.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев најави па го одложи обраќањето пред јавноста во врска со очекуваното распуштање на парламентот. Нема образложение зошто е одложена прес конференцијата закажана за 19.00 часот додека целата јавност очекува да го слушне ...

Заев: СДСМ нема да учествува на изборите на 5 јуни

Алсат-М - 07.04.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев вечерва соопшти дека СДСМ нема да учествува на, како што рече, овие лажни избори на 5 јуни. Тој рече дека Договорот од Пржино беше потпишан за да се обезбеди принципот „еден човек еден глас“, но оти избирачкиот список не ...

Демократскиот сојуз нема да учествува на избори на 5 јуни

Телма - 07.04.2016

Демократскиот сојуз ја информира јавноста дека се објавени информации зад кои ДС не стои. Имено, ставот на ДС е кристално чист: Без одговорност за креаторите на кризата, прочистен избирачки список, реформи во медиумите, судскиот систем и без ...

Демократскиот сојуз не оди на избори, во јавноста се пуштени дезинформации!

Фокус - 07.04.2016

ДС нема да учествува на изборите закажани за 5 јуни ДС нема да учествува на изборите на 5 јуни, соопшти партијата на Павле Трајанов. Демократскиот сојуз ја информира јавноста дека се објавени информации зад кои ДС не стои.

Демократскиот сојуз нема да учествува на изборите на 5 јуни

Утрински - 07.04.2016

Демократскиот сојуз денеска соопшти дека нема да учествува на изборите закажани за 5 јуни. - Без одговорност за креаторите на кризата, прочистен избирачки список, реформи во медиумите, судскиот систем и без одвојување на владејачката партија од ...

ДС нема да учествува на изборите закажани за 5 јуни

Вест - 07.04.2016

Демократскиот сојуз денеска соопшти дека нема да учествува на изборите закажани за 5 јуни. - Без одговорност за креаторите на кризата, прочистен избирачки список, реформи во медиумите, судскиот систем и без одвојување на владејачката партија од ...

Услови за избори има и избори ќе се одржат

Дневник - 07.04.2016

Услови за избори има и избори ќе со одржат, а на нив може да се учествува или да не се учествува, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната прес-конференција . Во врска со вчерашните случувања, Груевски истакна дека не е вистина оти ...

СДСМ повика на формирање широк граѓански фронт

Утрински - 07.04.2016

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска повика на формирање на широк граѓански фронт за слободна Македонија. Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција во седиштето на партијата истакна дека опозицијата ќе ги искористи сите средства ...

Јакимовски - ГРОМ е подготвена за избори на 5 јуни

Утрински - 07.04.2016

ГРОМ е подготвена за изборите на 5 јуни и ја поддржува одлуката на Собранието за распуштање. Иако немавме разбирање за отстапките кои се правеа кон СДСМ, сметаме дека е добро што се толерираа, бидејќи конечно се разобличи намерата на Зоран Заев под ...

СДСМ повика на формирање широк граѓански фронт

Канал5 - 07.04.2016

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска повика на формирање на широк граѓански фронт за слободна Македонија. Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција во седиштето на партијата истакна дека опозицијата ќе ги искористи сите средства ...

Јакимовски: ГРОМ е подготвена за избори на 5 јуни

Вест - 07.04.2016

ГРОМ е подготвена за изборите на 5 јуни и ја поддржува одлуката на Собранието за распуштање. Иако немавме разбирање за отстапките кои се правеа кон СДСМ, сметаме дека е добро што се толерираа, бидејќи конечно се разобличи намерата на Зоран Заев под ...

Ангелов: Протести, блокади и граѓанска непослушност

Фокус - 07.04.2016

Како дел од опозицијата ние не само што нема да учествуваме на вакви недемократски, нефер и нелегитимни избори, туку нема да дозволиме истите да бидат поддржани, односно ќе ги преземеме сите оние активности кои што може да се преземат.

Јакимовски: Конечно се разобличи намерата на Заев

Фокус - 07.04.2016

Тој рече дека неговата партија е подготвена за изборите на 5 јуни и ја поддржува одлуката на Собранието за распуштање. Иако немавме разбирање за отстапките кои се правеа кон СДСМ, сметаме дека е добро што се толерираа, бидејќи конечно се разобличи ...

Груевски: Има услови за избори и тие ќе се одржат

Алсат-М - 07.04.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски изјави дека услови за избори има и дека тие ќе се одржат, а на нив може да се учествува или да не се учествува. Груевски истакна дека не е вистина оти медиумите не се регулирани и додаде дека тие се ...

Заев: Не можам да кажам дали Договорот од Пржино е мртов

Фокус - 07.04.2016

За тоа дали Уставниот суд може да го укине Специјалното јавно обвинителство, Заев рече дека со Никола Груевски се е можно. Откако на вчерашната прес конференција претседателот на СДСМ, Зоран Заев, соопшти дека неговата партија нема да учествува на ...

Заев не ја отфрла можноста Груевски да го укине специјалното обвинителство

Телма - 07.04.2016

По прес конференцијата на која соопшти дека неговата партија нема да учествува на изборите на петти јуни, лидерот на СДСМ одговараше и на прашања од новинарите. Во однос на тоа дали Уставниот суд може да го укине Специјалното јавно обвинителство, ...

Божиновски: СДСМ ги стави партиските пред државните интереси

Канал5 - 07.04.2016

Крајно несериозно однесување кое ќе нанесе штета на државата и на граѓаните. Вака експертите ја коментираат одлуката на опозициската СДСМ да ги бојкотира предвремените парламентарни избори на 5 јуни.

Заев: Правиме правни напори да ги извлечиме министрите од Владата

Нова ТВ - 07.04.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска повика на широк граѓански фронт за слободна Македонија против Никола Груевски, за како што вели тој, враќањето на демократијата и слободата на Македонија.

Не се работи за Груевски или Заев, се работи за цела Македонија

Курир - 07.04.2016

Размислувајќи како да го започнам ова мое излагање, после вчерашниот ден и се што се случи, а за што сакам во детали да ве информирам, ми доаѓаат само два збора кои верувам на секого од вас му дошле на ум изминативе две години на криза, ...

Левица се приклучува на бојкотот на избори

Репортер - 07.04.2016

„Левица го поздравува бојкотот на изборите на 5ти јуни кој вчера го најави СДСМ и изразува надеж дека СДСМ овојпат ќе остане доследен на овој став. Истовремено, ги повикуваме сите антирежимски партии да ги бојкотираат еднострано закажаните избори.

Заев: Повикувам на широк граѓански фронт за слободна Македонија

Макфакс - 07.04.2016

Заедно ја продолжуваме борбата за слобода, борбата за демократија и повикувам на широк граѓански фронт за слободна Македонија против Никола Груевски, изјави во четвртокот лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Заев: Повикувам на широк граѓански фронт за слободна Македонија

Капитал - 07.04.2016

„Повикувам на широк граѓански фронт за слободна Македонија против Никола Груевски“, изјави претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес конференција. „Повикувам во Платформа за слободна Македонија да се приклучат коалициските партнери, ...

СДСМ повика на формирање широк граѓански фронт

Р.С.Европа - 07.04.2016

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска на прес-конференција повика на формирање на широк граѓански фронт за слободна Македонија. Лидерот на СДСМ Зоран Заев истакна дека опозицијата ќе ги искористи сите средства кои и стојат на располагање ...

Груевски: Избори мора да има и ќе има

Нова ТВ - 07.04.2016

Лидерот на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не отстапува од ставот на партијата изборите да се одржат на 5.јуни. – Одиме на избори, нека победи подобриот мора да научиме од своите грешки од минатото и да ги исправиме.

Обединети за Македонија нема да одат на избори

А1 On - 07.04.2016

Обединети за Македонија нема да оди на избори на петти јуни со тоа нема да поддржат избори кои се нефер не демократски и кои нема да бидат кредибилни. Трите најважни точки од „Пржинскиот“ договор не се исполнети регулација на медиумите, одвојување ...

Јакимовски: ГРОМ е подготвена за избори на 5 јуни

А1 On - 07.04.2016

ГРОМ е подготвена за изборите на 5 јуни и ја поддржува одлуката на Собранието за распуштање. Иако немавме разбирање за отстапките кои се правеа кон СДСМ, сметаме дека е добро што се толерираа, бидејќи конечно се разобличи намерата на Зоран Заев под ...

Претседателот на ГРОМ, Стефчо Јакимовски, најави дека во СДСМ допрва следи внатрешна борба помеѓу противниците на Заев ...

Сител - 07.04.2016

Граѓанската опција на Македонија ја поздравува одлуката за распуштање на Парламентот и изборите на 5 јуни како најдобро решение за излез од политиката криза. ГРОМ на Стевчо Јакимовски, оценува дека стравот на СДСМ од избори е поради тоа што ...

Експерти: Одлуката на СДСМ е погрешна и катастрофално ќе се одрази и за нив и за цела држава

Сител - 07.04.2016

ВМРО-ДПМНЕ ќе оди на избори со најобемната програма до сега а СДСМ ќе го чува пламенот на слободата. Чудна но очекувана одлука на опозицијата по серијата катастрофални рејтинг извештаи кои пристигнале на Бихаќка.

Груевски: Избори ќе има, кој сака нека учествува

Репортер - 07.04.2016

Услови за избори има и избори ќе се одржат, а на нив може да се учествува или да не се учествува, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната прес-конференција. – Заплашување на избори нема и не смее да има, доколку има ќе одговара секој.

(ВИДЕО) Заев: Груевски и Ахмети ги направија изборите на 5-ти јуни невозможни

Репортер - 07.04.2016

Целиот овој процес Социјал-демократскиот сојуз и здружената опозиција поставија правила на принципиелност и држувење до зборот. Но истовремено испрати сериозна порака до целиот наш народ за нашата конструктивност и сериозност во заложбите на сето ...

АНКЕТА: Одлуката за избори е одлука за излез од кризата- порачуваат граѓаните

Курир - 07.04.2016

Избори на 5 јуни за излез од политичката криза, слобода на народот и просперитет на Македонија е она што граѓаните го посакуваат. Анкетираните граѓани го поздравуваат распуштањето на парламентот и сметаат дека одлуката на СДСМ да не оди на избори не ...

Груевски: Оваа криза ќе се решава со гласачко ливче

Макфакс - 07.04.2016

Избори се единствено решение за најновата политичка криза, по распуштањето на Собранието, а лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го повика опозицискиот СДСМ да се премисли и да учествува на предвремените парламентарни избори на 5-ти јуни.

Груевски: Доста беше – одиме на избори – нека победи подобриот

Капитал - 07.04.2016

„Доста беше, одиме на избори и нека победи подобриот; нека победи тој во кого граѓаните имаат поголема доверба“, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на денешната прес-конференција, по вчерашното распуштање на Собранието, во функција ...

ЗАЕВ БЕЗ ЈАСНИ ОДГОВОРИ: Од ДИК не излегуваат, а на избори „дефинитивно“ не одат?

Телеграф - 07.04.2016

Ако не се исполнети минимум условите, тогаш која е смислата на договорот од Пржино. До тука опстојувавме и се држевме до нашите принципи. Даваме шанса во делот на конструктивниот процес. Нема услови за регуларни избори, зашто не е пречистен ...

Груевски: Ова е слободна земја и овде народот одлучува

Курир - 07.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во своето обраќање денес уште еднаш потенцира дека во оваа земја секогаш народот одлучувал а така ќе биде и сега. -Тоа мора да запре. Знам дека многумина од вас ги гледаа изборите како излез од кризата, и во ...

Груевски: Избори ќе има, кој сака нека учествува

+инфо - 07.04.2016

Услови за избори има и избори ќе се одржат, а на нив може да се учествува или да не се учествува, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната прес-конференција. - Заплашување на избори нема и не смее да има, доколку има ќе одговара секој.

Груевски: Ова е слободна земја и овде народот одлучува

Press24 - 07.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во своето обраќање денес уште еднаш потенцира дека во оваа земја секогаш народот одлучувал а така ќе биде и сега. -Тоа мора да запре. Знам дека многумина од вас ги гледаа изборите како излез од кризата, и во ...

ГРУЕВСКИ: Доста беше, одиме на избори, нека победи подобриот (ВИДЕО)

Телеграф - 07.04.2016

Според анкетите, ВМРО-ДПМНЕ убедливо води пред СДСМ, тоа го знае и Заев. Тоа е причината зошто СДСМ не сака да оди на избори. Ние не можеме повеќе да чекаме, Македонија веќе нема трпение. Државата е поделена по сите можни основи и тоа мора да запре.

Јакимовски: ГРОМ е подготвена за избори на 5 јуни

Курир - 07.04.2016

ГРОМ е подготвена за изборите на 5 јуни и ја поддржува одлуката на Собранието за распуштање. Иако немавме разбирање за отстапките кои се правеа кон СДСМ, сметаме дека е добро што се толерираа, бидејќи конечно се разобличи намерата на Зоран Заев под ...

ГРУЕВСКИ: Време e интересите на државата да се стават пред партиските интереси

Телеграф - 07.04.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ нагласи дека само со избори и препуштање на волјата на народот кризата може да заврши, а тоа е, оцени, можно дури и во една ваква ситуација Доста беше. Оваа двегодишна криза мора да заврши, а тоа може да се случи само со ...

(ВИДЕО) Заев: Груевски и Ахмети ги направија изборите на 5-ти јуни невозможни

А1 On - 07.04.2016

Целиот овој процес Социјал-демократскиот сојуз и здружената опозиција поставија правила на принципиелност и држувење до зборот. Но истовремено испрати сериозна порака до целиот наш народ за нашата конструктивност и сериозност во заложбите на сето ...

Груевски: Избори ќе има, кој сака нека учествува

А1 On - 07.04.2016

Услови за избори има и избори ќе се одржат, а на нив може да се учествува или да не се учествува, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната прес-конференција. – Заплашување на избори нема и не смее да има, доколку има ќе одговара секој.

Јакимовски: Кој гарантира дека СДСМ нема да оди на избори, бранковистите ќе му вратат на Заев

Нетпрес - 07.04.2016

Во својата најнова колумна, претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски прашува кој гарантира дека СДСМ нема да оди на избори? -Полека, и не брзајте со заклучоците. Можеби повторно ќе се јави некој Стевчо, и ќе оди на избори! Во исто време, Заев треба ...

Груевски: Народот да биде спокоен, свесно и одговорно продолжуваме напред

Нетпрес - 07.04.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во денешното обраќање истакна дека услови за избори има и тие ќе се одржат и секој има право да одлучи дали ќе учествува на избори или нема да учествува затоа што и изборот на одлуки е слобода.

Граѓаните му се потсмеваат на СДСМ: Бомбата на Заев му пукна во рака

Нетпрес - 07.04.2016

Одлуката на Зоран Заев и СДСМ да избегаат од соочување со народот непојавувајќи се на избори наиде на потсмев од страна на граѓаните. Тие преку социјалните мрежи се исмеваат на однесувањето на опозицискиот партиски лидер кој бараше избори, а сега ...

Груевски: Има услови за избори и тие ќе се одржат

Р.С.Европа - 07.04.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски изјави дека има услови за избори и дека тие ќе со одржат. Тој рече дека услови за избори има и дека тие ќе се одржат, а оти на нив може да се учествува или да не се учествува.

Граѓаните и експертите согласни: избори на 5-ти јуни мора да има за крај на наметнатата политичка агонија

Алфа - 07.04.2016

И граѓаните и експертите се согласни дека избори на 5-ти јуни мора да има. Крајно време е да се заврши наметнатата политичка криза. Граѓаните со силна осуда на новиот бојкот на сдсм, кој веќе и премина во навика на опозицијата.

Жерновски: Странците добро знаат кој е Груевски и на што сѐ е спремен

+инфо - 07.04.2016

Спиновите на „Вечер“, како и нему сличните партиски гласноговорници на Груевски, се проѕирни како водата на изворите кај Св. Наум. Но, ѓаволот одамна ја однесе шегата. Груевски тврдоглаво опстана на планот да не дозволи чистење на списокот и реформа ...

И Заев и Груевски го повикаа народот да им се придружи

Р.С.Европа - 07.04.2016

Лидерите на двете најголеми политички партии, Никола Груевски и Зоран Заев, денеска ги повикаа граѓаните да им се придружат - првиот за изборна победа, вториот за бојкот на изборите. Во рок од еден час, претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран ...

Груевски: Доста беше, изборите се единствен излез од кризата чии заложници сме

Press24 - 07.04.2016

Доста беше. Оваа двегодишна криза мора да заврши, а тоа може да се случи само со избори на кои граѓаните ќе изберат на кого ќе му ја дадат довербата да ја води државата. Услови за избори има.

Анализа: ВМРО-ДПМНЕ на избори со најобемна програма, а СДСМ со враќање на „факелот на слободата“

Алфа - 07.04.2016

Партиите имаат рок до 5 мај на 30 дена од изборите да ги постават кандидатските листи, а 20 дена пред закажаните избори треба да започне и медиумската кампања. По синоќешното распуштање на законодавниот дом, закажаните избори официјално спикерот ...

Граѓаните му се потсмеваат на СДСМ: Бомбата на Заев му пукна во рака

Курир - 07.04.2016

Одлуката на Зоран Заев и СДСМ да избегаат од соочување со народот непојавувајќи се на избори наиде на потсмев од страна на граѓаните. Тие преку социјалните мрежи се исмеваат на однесувањето на опозицискиот партиски лидер кој бараше избори, а сега ...

Груевски: Ова е слободна земја и овде народот одлучува

Нетпрес - 07.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во своето обраќање денес уште еднаш потенцира дека во оваа земја секогаш народот одлучувал а така ќе биде и сега. Тоа мора да запре. Знам дека многумина од вас ги гледаа изборите како излез од кризата, и во ...

Жерновски: На 5-ти јуни избори не може и не смее да има

Репортер - 07.04.2016

Градоначалникот на општина Центар, го соопшти својот став за актуелните случувања. Избори на 5-ти јуни не може и не смее да има, дециден е Жерновски. Еве што напиша: Спиновите на “Вечер”, како и нему сличните партиски гласоговорници на Груевски, се ...

Груевски: Доста беше, изборите се единствен излез од кризата чии заложници сме

Сител - 07.04.2016

Доста беше. Оваа двегодишна криза мора да заврши, а тоа може да се случи само со избори на кои граѓаните ќе изберат на кого ќе му ја дадат довербата да ја води државата. Услови за избори има.

Јакимовски: ГРОМ е подготвена за избори на 5 јуни

Нетпрес - 07.04.2016

ГРОМ е подготвена за изборите на 5 јуни и ја поддржува одлуката на Собранието за распуштање. Иако немавме разбирање за отстапките кои се правеа кон СДСМ, сметаме дека е добро што се толерираа, бидејќи конечно се разобличи намерата на Зоран Заев под ...

Јакимовски: Ќе се јави нов Стевчо во СДСМ и Заев ќе оди на избори

Press24 - 07.04.2016

Претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски во својата најнова колумна прашува кој гарантира дека СДСМ нема да оди на избори? -Полека, и не брзајте со заклучоците. Можеби повторно ќе се јави некој Стевчо, и ќе оди на избори! Во исто време, Заев треба ...

(ВИДЕО) “Клик Плус“: ВМРО-ДПМНЕ не сака праведни избори

Репортер - 07.04.2016

Во „Клик Плус“ на тв21 Насер Селмани рече дека ниту една албанска партија не треба да учествува во претстојните избори, бидејќи како што вели тој, автоматски ќе ги легитимираат изборите. Одржување на избори во вакви услови, без прочистување на ...

Жерновски: На 5-ти јуни избори не може и не смее да има

А1 On - 07.04.2016

Градоначалникот на општина Центар, го соопшти својот став за актуелните случувања. Избори на 5-ти јуни не може и не смее да има, дециден е Жерновски. Еве што напиша: Спиновите на “Вечер”, како и нему сличните партиски гласоговорници на Груевски, се ...

Груевски: Избори ќе има – ова е битка за Македонија

Глас на Америка - 07.04.2016

Премиерот во оставка Никола Груевски вели дека сите услови за изборен процес се исполнети, и го повика лидерот на СДСМ да ја преиспита одлуката за неучество. „Доста беше, одиме на избори, одиме на избори и нека победи подобриот, нека победи тој во ...

Петревски: Бегањето од избори е единствен излез за Заев

Курир - 07.04.2016

Политичниот аналитичар Филип Петровски смета дека СДСМ и Зоран Заев по секоја цена и поради каков било изговор ќе се обидат да не учествуваат на изборите. Според Петровски, таквиот план на Заев доаѓа од свесноста дека доколку излезе на избори ќе ...

Павле Трајанов: Демократскиот сојуз се придружува на бојкотот, нема да одиме на избори

Репортер - 07.04.2016

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов во изјава за Либертас, вели дека не дал изјава според која партијата ќе оди на избори, како што е објавено во медиумите. – Напротив, според досегашните одлуки на партиските органи, ставот на ...

Собранието се распушти, СДСМ не оди на избори

Р.С.Европа - 07.04.2016

Собранието се распушти, без да бидат констатирани оставките на министрите и замениците министри од СДСМ. Лидерот на СДСМ Зоран Заев вечерва соопшти дека СДСМ нема да учествува на, како што рече, овие лажни избори на 5 јуни.

(ВИДЕО) Заев: СДСМ нема да учествува на овие лажни избори

А1 On - 07.04.2016

СДСМ нема оди на избори, објави лидерот на партијата Зоран Заев, на прес конференција по распуштањето на парламентот. „Без слободни избори нема слобода. Еден човек, еден глас. Овој принцип требаше да се обезбеди со договорот од Пржино.

ВМРО ДПМНЕ на избори со најобемна програма досега - Заев со пламенот на слободата

Press24 - 07.04.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на следните парламентарни избори кои ќе се одржат на 5-ти јуни ќе излезе со најобемната програма било која политичка партија им ја понудила на граѓаните досега. За разлика од ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски, опозицискиот лидер ...

ВМРО-ДПМНЕ на избори со најобемна програма досега, а Заев со пламенот на слободата

Нетпрес - 07.04.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на следните праламентарни избори кои ќе се одржат на 5-ти јуни ќе излезе со најобемната програма било која политичка партија им ја понудила на граѓаните досега. За разлика од ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски, опозицискиот лидер ...

ОБНОВЕНО Манипулатор дал лажна изјава во името на Павле Трајанов?!

+инфо - 07.04.2016

Демократскиот сојуз нема да учествува на изборите закажани за 5 јуни, соопшти партијата на Павле Трајанов. ДС тврди дека не стои зад изјавата дадена утрово за Плусинфо, дека дефинитивно ќе излезе на избори на закажаниот датум.

Зошто на 5 јуни да не го повториме 17 мај?

Окно - 07.04.2016

Прво, треба да се поздрави одлуката на опозицијата за бојкот на изборите кои ќе се одржат на 5 јуни. Деновиве притисокот врз врвот на опозицијата ќе се зголеми, но враќање на шините кои носат на избори не смее да има.

ЗАЕВ: СДСМ нема да учествува на изборите на 5 јуни

Телеграф - 07.04.2016

Заедно со целата демократска јавност, во име на тој збор, на тие принципи, во име на демократијата СДСМ нема да учествува на овие лажни избори, порача Заев на прес-конференција по распуштањето на Собранието Лидерот на СДСМ Зоран Заев на ...

Заев на нова прес конференција во 15 часот

Репортер - 07.04.2016

Социјалдемократскиот сојуз за денеска со почеток во 15.00 часот, во седиштето на партијата, најавува прес конференција на којашто ќе се обрати претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Не е позната темата на прес конференцијата.

Јакимовски: Повторно ќе се јави некој Стевчо, и СДСМ ќе оди на избори!

Репортер - 07.04.2016

Претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски во колумна ја коментира одлуката на СДСМ за бојкот на изборите на 5 јуни. – Полека, и не брзајте со заклучоците. Можеби повторно ќе се јави некој Стевчо, и ќе оди на избори! Во исто време, Заев треба да им ...

Заев: Повикувам на широк граѓански фронт за слободна Македонија ВИДЕО

+инфо - 07.04.2016

Повикувам на широк граѓански фронт за слободна Македонија против Никола Груевски“, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес конференција, по синоќешната објава за бојкот на изборите на 5 јуни.

(ВИДЕО) Заев: Повикувам на широк граѓански фронт за слободна Македонија против Груевски

Репортер - 07.04.2016

„Македонијо, заедно ја продолжуваме борбата за слобода и демократија. Повикувам на широк граѓански фронт за слободна Македонија против Никола Груевски“, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес конференција, по синоќешната објава за ...

(ВИДЕО) Ангелов најави протести, блокади и граѓанска непослушност

Репортер - 07.04.2016

По вчерашното распуштање на парламентот, Достоинство смета дека не се создадени услови за легитимни фер и демократски избори бидејќи до денес се уште не е прочистен избирачкиот список ниту пак е извршена регулација на медиумите како обврски кои ...

Груевски: Услови за избори има и избори ќе сe одржат

Нетпрес - 07.04.2016

Услови за избори има и избори ќе со одржат, а на нив може да се учествува или да не се учествува. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната прес-конференција. Груевски говореше за вчерашните случувања и истакна дека не е ...

Обединети за Македонија не оди на избори на 5 јуни

+инфо - 07.04.2016

Обединети за Македонија (OM) нема да оди на избори на петти јуни, соопшти партијата. „Со тоа нема да поддржиме избори кои се нефер, недемократски и кои нема да бидат кредибилни. Трите најважни точки од Пржинскиот договор не се исполнети - регулација ...

Некој на 5 јуни нека оди на гласање, а повеќето на протести!

Репортер - 07.04.2016

Прво, треба да се поздрави одлуката на опозицијата за бојкот на изборите кои ќе се одржат на 5 јуни. Деновиве притисокот врз врвот на опозицијата ќе се зголеми, но враќање на шините кои носат на избори не смее да има.

СДСМ нема да учествува на изборите на 5 јуни

Кајгана - 07.04.2016

Опозициската СДСМ нема да учествува на предвремените парламентарни избори на 5 јуни, објави во среда вечер, на прес-конференција, лидерот на партијата Зоран Заев. „Македонијо, без слободни избори нема слобода.

Левица повика на бојкот на изборите и на протести за рушење на режимот

+инфо - 07.04.2016

Левица го поздравува бојкотот на изборите на 5 јуни кој вчера го најави СДСМ и ги повика сите антирежимски партии да ги бојкотираат еднострано закажаните избори. „Последните случувања околу изборите се само потврда на нашиот одамна изнесен став дека ...

Заев: Повикувам на широк граѓански фронт за слободна Македонија против Груевски

Press24 - 07.04.2016

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска повика на формирање на широк граѓански фронт за слободна Македонија. Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција во седиштето на партијата истакна дека опозицијата ќе ги искористи сите средства ...

Груевски: Народот да биде спокоен, свесно и одговорно продолжуваме напред

Сител - 07.04.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во денешното обраќање истакна дека услови за избори има и тие ќе се одржат и секој има право да одлучи дали ќе учествува на избори или нема да учествува затоа што и изборот на одлуки е слобода.

Груевски: Услови за избори има и избори ќе со одржат

Сител - 07.04.2016

Услови за избори има и избори ќе со одржат, а на нив може да се учествува или да не се учествува, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната прес-конференција. Во врска со вчерашните случувања, Груевски истакна дека не е вистина оти ...

Не се работи за Груевски или Заев, се работи за цела Македонија

Press24 - 07.04.2016

Размислувајќи како да го започнам ова мое излагање, после вчерашниот ден и се што се случи, а за што сакам во детали да ве информирам, ми доаѓаат само два збора кои верувам на секого од вас му дошле на ум изминативе две години на криза, ...

ГРУЕВСКИ: Услови за избори има, никој никого не смее да заплашува (ВИДЕО)

Телеграф - 07.04.2016

Заплашување на изборите нема и не смее да има, доколку има ќе одговара секој. Ќе има посебен оддел кој ќе се занимава со ваквите случаи, нема да толерираме такво нешто, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Услови за избори има и изборите ќе со одржат, а на ...

Заев: И договорот од Пржино и Специјалното обвинителство висат!

МКД - 07.04.2016

Не можам да кажам дали договорот од Пржино е мртов. Остануваат деновите пред нас, да се димензионираат сите политики, на опозицијата, но и на власта, и согласно со тоа сите ќе можеме на крајот да извлечеме констатации и заклучоци, одговори вчера ...

Заев: СДСМ нема да учествува на изборите

МРТ - 07.04.2016

Заев вели дека не биле исполнети условите предвидени со договорот од Пржино... СДСМ нема да учествува на предвремените избори закажани за 5-ти јуни. Претседателот на СДСМ, Заев вели дека не биле исполнети условите предвидени со договорот од ...

Заев: Повикувам на широк граѓански фронт за слободна Македонија

Кајгана - 07.04.2016

„Заедно ја продолжуваме борбата за слобода, борбата за демократија и повикувам на широк граѓански фронт за слободна Македонија против Никола Груевски“, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Повикувам во Платформа за слободна Македонија да се ...

Груевски: Доста беше, кризата мора да заврши, одиме на избори

МКД - 07.04.2016

Доста беше. Оваа криза мора да заврши и зад оваа криза не стојат никакви заложби за слобода на медиуми ниту демократија и борба против корупцијата, стои немоќ, страв, фрустрации, обид за поткуп на идентитет и насилна промена на власта во Македонија ...

НДП нема да учествува на изборите на 5 јуни

+инфо - 07.04.2016

Национална демократска преродба соопшти дека во континуитет имаше непоколебен став во врска со организирање на парламентарни избори, дека избори може да има само по решавање на најзначајните проблеми и затоа оваа максима продолжува да биде ...

НДП: Избори без решенија – крај за демократијата во земјата

А1 On - 07.04.2016

„Национална Демократска Преродба во континуитет имаше непоколебен став во врска со организирање на парламентарни избори, дека избори може да има само по решавање на најзначајните проблеми и затоа оваа максима продолжува да биде непоколебена и по ...

Сѐ направено во пржинскиот процес губи смисла со избори без опозиција. Што сега?

Капитал - 07.04.2016

Што по вчерашното распуштање на Собранието, во отсуство на опозицијата, со што власта покажа игнорирање на јасните ризиците од околностите (и последиците) во кои би се случиле изборите на 5 јуни, а СДСМ откажа да учествува на избори, што смета дека ...

Левица: Бојкот на изборите и протести за рушење на режимот

А1 On - 07.04.2016

„Левица го поздравува бојкотот на изборите на 5ти јуни кој вчера го најави СДСМ и изразува надеж дека СДСМ овојпат ќе остане доследен на овој став. Истовремено, ги повикуваме сите антирежимски партии да ги бојкотираат еднострано закажаните избори.

Левица: Сите антирежимски партии да ги бојкотираат изборите

Нова ТВ - 07.04.2016

Партијата Левица го поздравува бојкотот на изборите на 5.јуни кој вчера го најави СДСМ и изразува надеж дека Социјалдемократите ќе останат доследни на овој став. Левица истовремено ги повикува сите “антирежимски партии“ да ги бојкотираат еднострано ...

Стевчо Јакимовски: Кој гарантира дека СДСМ нема да оди на избори, бранковистите сега ќе му вратат на Заев

Курир - 07.04.2016

Претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски во својата најнова колумна прашува кој гарантира дека СДСМ нема да оди на избори? -Полека, и не брзајте со заклучоците. Можеби повторно ќе се јави некој Стевчо, и ќе оди на избори! Во исто време, Заев треба ...

Собранието се распушти, СДСМ нема да учествува на избори

МРТ - 07.04.2016

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски еден час пред полноќ го распушти парламентот. СДСМ нема да учествува на предвремените избори закажани за 5-ти јуни. Претседателот на СДСМ, Заев вели дека не биле исполнети условите предвидени со договорот ...

ДИЛЕМИТЕ РАСЧИСТЕНИ: Избори ќе има, дури и без тактизирањата на СДСМ

Телеграф - 07.04.2016

Според познавачите, станува јасно дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ја зборувал вистината кога вечерта по одложувањето на изборите на 24 април изјави дека тоа е прво и последно одложување на изборите и дека нема да има нова оцена ...

Трајанов: Демократски сојуз ќе излезе на јунските избори

МРТ - 07.04.2016

Павле Трајанов најави дека неговата партија дефинитивно ќе излезе на јунските парламентарни избори... Лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов најави дека неговата партија дефинитивно ќе излезе на јунските парламентарни избори.

ЕК: Треба уште работа за фер избори

Нова ТВ - 07.04.2016

Ништо ново од Европската комисија. Вчерашните настани на македонската политичка сцена очигледно не го импресионираа Брисел кој ни милиметар не го смени својот добро познат став: примена на Пржинскиот договор, примена на реформите наведени во ...

Избори за продлабочување на политичката криза

Р.С.Европа - 07.04.2016

Со избори без опозиција, Македонија влегува во уште подлабока криза. Дел од аналитичарите велат дека на опозицијата и останува само улицата, додека други велат дека, ако не оди на избори, СДСМ ќе се распадне.

Демократски сојуз не оди на избори на 5 јуни

МКД - 07.04.2016

Павле Трајанов и Демократски сојуз нема да учествуваат на изборите закажани за 5 јуни. Од таму ги негираат објавите во дел од медиумите дека сепак ќе излезат на овој изборен датум, туку тврдат дека остануваат на својот став дека без потребните ...

Демократскиот сојуз нема да учествува на изборите

Нова ТВ - 07.04.2016

Демократскиот сојуз нема да учествува на изборите закажани за 5.јуни. Во соопштението партијата ја информира јавноста дека се објавени информации зад кои Демократскиот сојуз не стои. – Ставот на ДС е кристално чист: без одговорност за креаторите на ...

Аналитичари: Итањето на избори нема да значи крај на кризата

Нова ТВ - 07.04.2016

На избори на кои би излегле само владејачките партии не станува збор за избор, ниту една власт не брза за таков процес како во Македонија, а доколку тие сепак се одржат на 5. јуни, не значи дека осомничените би се спасиле од обвиненија, сметаат ...

ВМРО ДПМНЕ на избори ќе оди со најобемната програма досега, а Заев со пламенот на слободата

Курир - 07.04.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на следните праламентарни избори кои ќе се одржат на 5-ти јуни ќе излезе со најобемната програма било која политичка партија им ја понудила на граѓаните досега. За разлика од ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски, опозицискиот лидер ...

ДС нема да учествува на изборите закажани за 5 јуни

Сител - 07.04.2016

Демократскиот сојуз денеска соопшти дека нема да учествува на изборите закажани за 5 јуни. - Без одговорност за креаторите на кризата, прочистен избирачки список, реформи во медиумите, судскиот систем и без одвојување на владејачката партија од ...

ДС нема да учествува на изборите на 5 јуни

Телеграф - 07.04.2016

Демократскиот сојуз бара прочистен Избирачки список и реформи во медиумите и во судството Партијата на Павле Трајанов, Демократски сојуз, соопшти дека нема да учествува на изборите закажани за 5 јуни..

ДС нема да учествува на изборите на 5-ти јуни

МРТ - 07.04.2016

Трајанов најави дека неговата партија дефинитивно нема да излезе на јунските парламентарни избори. Лидерот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов во официјално соопштение ги негираше информациите на порталите дека наводно ќе учествува на изборите.

Груевски: Оваа криза ќе се решава со гласачко ливче

Кајгана - 07.04.2016

Никола Груевски го повика опозицискиот СДСМ да се премисли и да учествува на предвремените парламентарни избори на 5 јуни. „Услови за избори има и изброи ќе се одржат, а секој може да учествува или не.

(ВИДЕО) Пренос во живо од прес конференцијата на претседателот Заев

Репортер - 07.04.2016

Пренос во живо од прес конференцијата на претседателот на СДСМ Зоран Заев ќе може да следите ...

Прес конференција на Зоран Заев

Нова ТВ - 07.04.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев одржа прес конференција во седиштето на ...

ВИДЕО: Заев повика на широк фронт против Груевски

А1 On - 07.04.2016

Македонија, заедно ја продолжуваме борбата за слобода, повикувам на широк граѓански фронт против Никола Груевски, во платформа за Слободна Македонија, политичките партии, НВО, професорите, вработени и невработени, синдикатите, сите борци за слобода.

ЈАКИМОВСКИ: ГРОМ е подготвена за избори на 5 јуни

Телеграф - 07.04.2016

ГРОМ смета дека е сосема легитимно политичка партија да ги бојкотира изборите, но е неморално и неетички, лидерот на опозицијата два милиони граѓани да ги држи во заложништво ГРОМ е подготвена за изборите на 5 јуни и ја поддржува одлуката на ...

(ВИДЕО) Ангелов најави протести, блокади и граѓанска непослушност

А1 On - 07.04.2016

По вчерашното распуштање на парламентот, Достоинство смета дека не се создадени услови за легитимни фер и демократски избори бидејќи до денес се уште не е прочистен избирачкиот список ниту пак е извршена регулација на медиумите како обврски кои ...

Обединети за Македонија нема да одат на избори

Репортер - 07.04.2016

Обединети за Македонија нема да оди на избори на петти јуни со тоа нема да поддржат избори кои се нефер не демократски и кои нема да бидат кредибилни. Трите најважни точки од „Пржинскиот“ договор не се исполнети регулација на медиумите, одвојување ...

Јакимовски: ГРОМ е подготвена за избори на 5 јуни

Репортер - 07.04.2016

ГРОМ е подготвена за изборите на 5 јуни и ја поддржува одлуката на Собранието за распуштање. Иако немавме разбирање за отстапките кои се правеа кон СДСМ, сметаме дека е добро што се толерираа, бидејќи конечно се разобличи намерата на Зоран Заев под ...

Јакимовски: ГРОМ е подготвена за избори на 5 јуни

Сител - 07.04.2016

ГРОМ е подготвена за изборите на 5 јуни и ја поддржува одлуката на Собранието за распуштање. Иако немавме разбирање за отстапките кои се правеа кон СДСМ, сметаме дека е добро што се толерираа, бидејќи конечно се разобличи намерата на Зоран Заев под ...

Левица: Бојкот на еднострано закажани избори, време е да ги заживееме протестите

МКД - 07.04.2016

Левица го поздравува бојкотот на изборите на 5-ти јуни кој вчера го најави СДСМ и изразува надеж дека СДСМ овојпат ќе остане доследен на овој став. Истовремено, ги повикуваме сите антирежимски партии да ги бојкотираат еднострано закажаните избори, ...

Заев повика на широк граѓански фронт против Никола Груевски

МКД - 07.04.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска ги повика сите политички партии, сите поединци, граѓански организации, синдикати, интелектуалци , професори, вработени и невработени лица... на формирање на широк граѓански фронт за слободна Македонија против ...

Одлуката за избори е одлука за излез од кризата

Пулс24 - 07.04.2016

Избори на 5 јуни за излез од политичката криза, слобода на народот и просперитет на Македонија е она што граѓаните го посакуваат. Анкетираните граѓани го поздравуваат распуштањето на парламентот и сметаат дека одлуката на СДСМ да не оди на избори не ...

Јакимовски: ГРОМ е подготвена за избори на 5 јуни

МК News - 07.04.2016

ГРОМ е подготвена за изборите на 5 јуни и ја поддржува одлуката на Собранието за распуштање. Иако немавме разбирање за отстапките кои се правеа кон СДСМ, сметаме дека е добро што се толерираа, бидејќи конечно се разобличи намерата на Зоран Заев под ...

Заев: Повикувам на широк граѓански фронт за слободна Македонија

МК News - 07.04.2016

Повикувам на широк граѓански фронт за слободна Македонија против Никола Груевски, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес конференција, по синоќешната објава за бојкот на изборите на 5 јуни.

Деморатски сојуз: Нема да учествуваме на изборите на 5 јуни

Либертас - 07.04.2016

„Демократскиот сојуз преку соопштение ја информира јавноста дека се објавени информации зад кои ДС не стои. „Имено, ставот на ДС е кристално чист: Без одговорност за креаторите на кризата, прочистен избирачки список, реформи во медиумите, судскиот ...

ТРАГЕДИЈА: Павле Трајанов нема да учествува на избори!

Пулс24 - 07.04.2016

По колебањето да се учествува на избори или не, Демократски сојуз одлучи да не учествува на изборите закажани за 5. јуни. Во соопштението испратено до јавноста, беше елаборирано следното: „Без одговорност за креаторите на кризата, прочистен ...

(ВИДЕО) Груевски:Тука живее горд народ кој си ја сака државата

Локално - 07.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ НИкола Груевски по повод одржувањето на изборите на 5 јуни денеска одржа прес-конференција. Изјави дека морало да запре поделеноста на државата “Доста беше! Ова е слободна земја! Зад кризата не стојат заложби за ...

(ВИДЕО) Достоинство нема да учествува на изборите, најавија протести, блокади и граѓанска непослушност

Локално - 07.04.2016

По вчерашното распуштање на парламентот, Достоинство смета дека не се создадени услови за легитимни фер и демократски избори бидејќи до денес се уште не е прочистен избирачкиот список ниту пак е извршена регулација на медиумите како обврски кои ...

Груевски: Доста беше! Ова е слободна земја

Вечер Прес - 07.04.2016

Ние веќе не можеме да чекаме. Државата е поделена по сите можни основи и тоа мора да запре. Доста е со поделеноста и кризите. Наше е да решаваме проблеми, а не да бидеме дел од нив. Избори мора да има и ќе има и ние ќе ја понудиме најдобрата ...

Жерновски: На 5-ти јуни избори не може и не смее да има

Локално - 07.04.2016

Градоначалникот на општина Центар, го соопшти својот став за актуелните случувања. Избори на 5-ти јуни не може и не смее да има, дециден е Жерновски. Еве што напиша: Спиновите на “Вечер”, како и нему сличните партиски гласоговорници на Груевски, се ...

Груевски: Изборите се дел од излезот на кризата и мора да се одржат!

Фактор - 07.04.2016

„Доста беше. Оваа криза мора да заврши и зад оваа криза не стојат никакви заложби за слобода на медиуми ниту демократија и борба против корупцијата, стои немоќ, страв, фрустрации, обид за поткуп на идентитет и насилна промена на власта во Република ...

И договорот од Пржино и Специјалното обвинителство висат!

Тера - 07.04.2016

Не можам да кажам дали договорот од Пржино е мртов. Остануваат деновите пред нас, да се димензионираат сите политики, на опозицијата, но и на власта, и согласно со тоа сите ќе можеме на крајот да извлечеме констатации и заклучоци, одговори вчера ...

Жерновски: Меѓународната заедница знае сѐ за Груевски. Но, сега е време и да делува

Либертас - 07.04.2016

Спиновите на „Вечер“, како и нему сличните партиски гласноговорници на Груевски, се проѕирни како водата на изворите кај Св. Наум. Но, ѓаволот одамна ја однесе шегата. Груевски тврдоглаво опстана на планот да не дозволи чистење на списокот и реформа ...

Петровски: СДСМ не сака на избори затоа што знаат каков им е рејтингот

Пулс24 - 07.04.2016

Вечерва на ТВ Нова се одвиваше дебата помеѓу Топузовска, Муслиу и Петровски. Јасно се знае дека целта на Заев не се избори туку предизвикување хаос. Вчера Спасовски додели 100 решенија пред да ја поднесе решенија во МВР.

Левица: Бојкот на изборите и протести за рушење на режимот!

Локално - 07.04.2016

Македонија е на крстопат! Автократскиот режим реши да го спречи процесот на враќање на демократијата, но нема да му успее! Никој не е посилен од народот! Ги охрабруваме граѓан(к)ите да не го губат моралот во ова најново премрежје, зашто, колку и да ...

ЌЕ СЕ ПРЕДОМИСЛИ ЛИ ЗАЕВ: И договорот од Пржино и Специјалното обвинителство висат!

МК News - 07.04.2016

Не можам да кажам дали договорот од Пржино е мртов. Остануваат деновите пред нас, да се димензионираат сите политики, на опозицијата, но и на власта, и согласно со тоа сите ќе можеме на крајот да извлечеме констатации и заклучоци, одговори вчера ...

Заев на нова прес конференција во 15 часот

Либертас - 07.04.2016

Социјалдемократскиот сојуз за денеска со почеток во 15.00 часот, во седиштето на партијата, најавува прес конференција на којашто ќе се обрати претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Не е позната темата на прес конференцијата.

(ВИДЕО) Никола Димитров во „10 Минути“: Ќе има избори бојкотирани од опозицијата. Меѓународната заедница не е ...

Локално - 07.04.2016

Поранешниот амбасадор на Република Македонија во САД и Холандија Никола Димитров во гостувањето во емисијата „10 минути“ на тв21 изјави дека најверојатно ќе имаме избори кои ќе бидат бојкотирани од опозицијата.

Заев на нова прес конференција во 15 часот

Бриф - 07.04.2016

Денеска, со почеток во 15.00 часот, во седиштето на партијата, ќе се одржи прес конференција на којашто ќе се обрати претседателот на СДСМ, Зоран Заев, соопштија од ...

ДС нема да учествува на изборите на 5 јуни

Локално - 07.04.2016

Демократскиот сојуз ја информира јавноста дека се објавени информации зад кои ДС не стои. Имено, ставот на ДС е кристално чист: Без одговорност за креаторите на кризата, прочистен избирачки список, реформи во медиумите, судскиот систем и без ...

ВО ЖИВО: Прес конференција на Заев од 15 часот

Либертас - 07.04.2016

Од видеото во продолжение проследете ја прес конференцијата на којашто ќе се обрати претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Заев синоќа објави дека СДСМ нема да учестува на изборите на 5 јуни, кои тој ги нарече лажни.

Заев повика на широк граѓански фронт против Груевски

Фактор - 07.04.2016

Формирање на широк граѓански фронт за слободна Макеоднија и против Груевски повика лидерот на СДСМ на прес конфернецијата која е во тек. Заев ги повика граѓаните, коалициските партии на СДСМ, партиите, здруженијата, синдикатите и интелектуалците, ...

(ВИДЕО) Заев: Повикувам на широк граѓански фронт за слободна Македонија против Груевски

Либертас - 07.04.2016

„Македонијо, заедно ја продолжуваме борбата за слобода и демократија. Повикувам на широк граѓански фронт за слободна Македонија против Никола Груевски“, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес конференција, по синоќешната објава за ...

ПЕИ на Цаноски нема да учествува на лажни избори

Локално - 07.04.2016

Сопштение на Партијата за Европска Иднина: Партијата за Европска Иднина како активен чинител во политичкиот живот во Република Македонија , констатира дека основните предуслови за одржување на фер и демократски избори не се исполнети.

(ВИДЕО) „Клик Плус“ од тв21: Според аналитичарите, ВМРО-ДПМНЕ не сака праведни избори

Либертас - 07.04.2016

Одржување на избори во вакви услови, без прочистување на Избирачкиот список и реформи во медиумите, ќе имаме неправеден изборен резултат. Насер Селмани рече дека ниту една албанска партија не треба да учествува во претстојните избори, бидејќи како ...

Јакимовски: ГРОМ е подготвена за избори на 5 јуни

Локално - 07.04.2016

ГРОМ е подготвена за изборите на 5 јуни и ја поддржува одлуката на Собранието за распуштање. Иако немавме разбирање за отстапките кои се правеа кон СДСМ, сметаме дека е добро што се толерираа, бидејќи конечно се разобличи намерата на Зоран Заев под ...

(ВИДЕО) „Клик Плус“ од тв21: Според аналитичарите, ВМРО-ДПМНЕ не сака праведни избори

Локално - 07.04.2016

Одржување на избори во вакви услови, без прочистување на Избирачкиот список и реформи во медиумите, ќе имаме неправеден изборен резултат. Насер Селмани рече дека ниту една албанска партија не треба да учествува во претстојните избори, бидејќи како ...

ВМРО ДПМНЕ на избори ќе оди со најобемната програма досега, а Заев со пламенот на слободата

Денешен - 07.04.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на следните праламентарни избори кои ќе се одржат на 5-ти јуни ќе излезе со најобемната програма било која политичка партија им ја понудила на граѓаните досега. За разлика од ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски, опозицискиот лидер ...

(ВИДЕО) Заев повика на формирање широк граѓански фронт против Груевски

еМагазин - 07.04.2016

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска повика на формирање на широк граѓански фронт за слободна Македонија. Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција во седиштето на партијата истакна дека опозицијата ќе ги искористи сите средства ...

ВМРО-ДПМНЕ оди на избори со најобемната програма досега, а Заев со пламенот на слободата

Република - 07.04.2016

Собранието на Република Македонија синоќа се распушти во согласност со одлуката што ја изгласаа пратениците на 23 февруари, со цел одржување предвремени парламентарни избори на 5 јуни. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска соопшти ...

Јакимовски: ГРОМ е подготвен за јунските избори

Пулс24 - 07.04.2016

Денеска во централното седиште на партијата, претседателот на Граѓанската опција за Македонија Стевчо Јакимовски, одржа прес конференција. Во своето обраќање до медиумите, тој истакна дека поводот за денешната изјава е вчерашното распуштање на ...

(ВИДЕО) Заев: Повикувам на широк граѓански фронт за Слободна Македонија

Бриф - 07.04.2016

Повикувам во Платформа за слободна Македонија да се приклучат коалициските партнери, политичките партии, невладините организации, сите борци за слобода. Заедно со граѓаните да ја вратиме демократијата, да ја донесеме слободата.

Се огласи НДП, не одат на избори на 5 јуни

Фактор - 07.04.2016

Националната демократска преродба нема да учествува на изборите на 5 јуни, сè додека не се најде решеније за нормално функционирање на државата, информираат од партијата. НДП соопшти дека во континуитет имаше непоколебен став во врска со ...

Собранието се распушти но дали ќе има избори?: СДСМ ќе ги бојкотира изборите на 5 јуни

Точка - 07.04.2016

Собранието се распушти, во среда вечер, согласно одлуката што ја изгласаа пратениците на 23-ти февруари со цел одржување предвремени парламентарни избори на 5 јуни. Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски , по изјаснувањето на пратениците за ...

НДП: Нема да учествуваме на изборите на 5-ти јуни додека не се најде решеније за нормално функционирање на државата

Либертас - 07.04.2016

Соопштение на НДП: Национална Демократска Преродба во континуитет имаше непоколебен став во врска со организирање на парламентарни избори, дека избори може да има само по решавање на најзначајните проблеми и затоа оваа максима продолжува да биде ...

Левица: Сите антирежимски партии да ги бојкотираат изборите. Се гледаме на барикадите!

Либертас - 07.04.2016

Левица го поздравува бојкотот на изборите на 5ти јуни кој вчера го најави СДСМ и изразува надеж дека СДСМ овојпат ќе остане доследен на овој став. „Истовремено, ги повикуваме сите антирежимски партии да ги бојкотираат еднострано закажаните избори.