TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД и ЕУ не извршија притисок врз Словенија во врска со договорот со Хрватска

Канал5 - 20.09.2009

Во процесот, кој претходеше на склучувањето на договорот за одблокирање на хрватските претпристапни преговори, постигнато од словенечкиот и хрватскиот премиер, ...

САД и ЕУ не извршија притисок врз Словенија во врска со договорот со Хрватска

Сител - 20.09.2009

Во процесот, кој претходеше на склучувањето на договорот за одблокирање на хрватските претпристапни преговори, постигнато од словенечкиот и хрватскиот премиер, ...

САД и ЕУ не извршија притисок врз Словенија

Кирилица - 20.09.2009

Договорот е поволен и за Словенија, бидејќи граничниот спор ќе биде решен пред присоединувањето на Хрватска во ЕУ Во процесот, кој претходеше на склучувањето ...

Косор доби пофалба од САД за „историскиот договор со Словенија“

А1 - 19.09.2009

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ја поздрави хрватската премиерка Јадранка Косор за „историскиот“ договор со Словенија.

Хрватско-словенeчкиот договор во опасност

Утрински - 19.09.2009

убљанскиот договор меѓу Јадранка Косор и Борут Пахор за деблокада на хрватските преговори со Европската унија и решавањето на хрватско-словенечкиот граничен ...

Во Словенија иницијатива за референдум за приемот на Хрватска во ЕУ

Н.Македонија - 19.09.2009

Словенечката народна партија поведе иницијатива за собирање потписи за одржување на референдум, со кој се бара прво да се реши граничниот спор, па потоа да и ...

Словенија започна со припреми за референдум

Нетпрес - 18.09.2009

Словенската парламентарна партија, СЛС започнала со оценувањето, колкава подршка би имал референдумот за арбитража за спогодбата помеѓу Хрватска и Словенија со ...

Никој не може да ја разбере Македонија подобро од Хрватска

Н.Македонија - 18.09.2009

Исто како што и Словенија во хрватскиот случај ја користеше, односно злоупотребуваше позицијата на полноправна членка на ЕУ, така прави и Грција во однос на ...

Хр­ват­ска продолжува кон ЕУ на 2 октомври

Вест - 17.09.2009

ЉУБЉАНА, 17 септември - Шведското претседателството со ЕУ за 2 октомври ја закажа пристапната конференција со Хрватска, откако Словенија даде зелено светло за ...

Хрватска продолжува кон ЕУ на втори октомври

Време - 17.09.2009

Шведското претседателство со Европската унија за втори октомври свика меѓувладина конференција за продолжување на пристапните преговори на Хрватска со ЕУ, ...

Косор ги отфрла сите критики

Inpress - 17.09.2009

Загреб, 17. септември (ИНПРЕС) Хрватската премиерка Јадранка Косор ги отфрла критиките на опозициските партии во врска со договорот со Словенија, со цел да ги ...

Преговорите меѓу Хрватска и ЕУ продолжуваат во октомври

Н.Македонија - 17.09.2009

Шведското претседателство со ЕУ ја извести Хрватска оти преговорите за нејзино членство во Унијата ќе продолжат на 2 октомври.

Хрватска продолжува кон ЕУ на 2. октомври

А1 - 16.09.2009

Шведското претседателството со ЕУ за 2 октомври ја закажа пристапната конференција со Хрватска, откако Словенија даде зелено светло за натамошен напредок на ...

На 2 октомври продолжуваат пристапните преговори на Хрватска со ЕУ

Канал5 - 16.09.2009

Премиерот на Шведска Фредрик Рејнфелд денеска во својство на претседавач со Европската унија на својата колешка од Хрватска Јадранка Косор и испрати пишан ...

Сло­ве­ни­ја не­ма да ги деб­ло­ки­ра си­те пог­лав­ја со Хр­ват­ска

Вест - 16.09.2009

ЗАГРЕБ, 16 септември - Словенија на претстојната меѓувладина конференција за пристапување на Хрватска во Европската унија, ќе ги деблокира само оние поглавја ...

Љубљанскиот договор ги отвори европските врати

Дневник - 16.09.2009

Се трга голема пречка која на Хрватска и' стоеше на патот кон остварување на нејзината стратегиска цел - дека преговорите ќе завршат најдоцна до првата ...

Хрватска продолжува кон ЕУ на 2 октомври

МРТ - 16.09.2009

Шведското претседателството со ЕУ за 2 октомври ја закажа пристапната конференција со Хрватска, откако Словенија даде зелено светло за натамошен напредок на ...

На 2 октомври продолжуваат пристапните преговори на Хрватска со ЕУ

Алфа - 16.09.2009

Премиерот на Шведска Фредрик Рејнфелд денеска во својство на претседавач со Европската унија на својата колешка од Хрватска Јадранка Косор и испрати пишан ...

Словенечкиот Парламент и даде зелено светло на Хрватска

Кирилица - 16.09.2009

Словенечкиот премиер рече дека договорот со хрватската премиерка овозможува продолжување на разговорите за решавање на граничниот спор Парламентарните одбори ...

Билт: Победници се и Словенија и Хрватска

МРТ - 16.09.2009

Двете држави се победници, изјави шефот на шведската дипломатија Карл Билт, коментирајќи го денеска договорот со кој Словенија ги деблокира преговорите на ...

Хрватска ги продолжува разговорите за пристап во ЕУ на 2. октомври

Inpress - 16.09.2009

Загреб, 16. септември (ИНПРЕС) Шведска, како председавач со Европската Унија, за 2. октомври закажа Меѓувладина конференција за продолжување на пристапните ...

Хрватска продолжува кон ЕУ на 2 октомври

Макфакс - 16.09.2009

Шведското претседателството со ЕУ за 2 октомври ја закажа пристапната конференција со Хрватска, откако Словенија даде зелено светло за натамошен напредок на ...

Продолжуваат пристапните преговори на Хрватска со ЕУ

Кирилица - 16.09.2009

Шведското претседателство со ЕУ ги поздравува напорите на Хрватска, со кои се отстранети резервите на Словенија во однос на прејудицирањето на границата ...

Словенија: Нема влез на Хрватска во ЕУ без решение за границата

Р.С.Европа - 16.09.2009

Претставникот на Министерството за надворешни работи на Словенија Милан Балажиќ, денеска изјави дека граничниот спор меѓу Словенија и Хрватска мора да биде ...

Словенија и Хрватска за граничниот спор со наследникот на Рен

Сител - 16.09.2009

Дијалогот меѓу Словенија и Хрватска за граничниот спор, кој ќе биде обновен на 2 октомври, врз основа на предлогот на Оли Рен, ќе го водат шефовите на ...

Словенија нема целосно да ја деблокира Хрватска

Н.Македонија - 16.09.2009

Словенија ќе ги деблокира само оние хрватски поглавја што беа блокирани поради прејудицирање на границата, но не и оние поради кои имаме други содржински ...

Словенечкиот Парламент и даде зелено светло на Хрватска

А1 - 15.09.2009

Парламентарните одбори за надворешна политика и европски прашања на словенечкиот Парламент денеска по повеќечасовна расправа го одобрија продолжувањето на ...

Туризмот го реши спорот

Време - 15.09.2009

За решавање на хрватско-словенскиот граничен спор не се заслужни тивката дипломатија и притисокот од европските земји, туку туризмот и соработката на двајцата ...

Билт: Победници се и Словенија и Хрватска

Форум - 15.09.2009

Двете држави се победници, изјави шефот на шведската дипломатија Карл Билт, коментирајќи го денеска договорот со кој Словенија ги деблокира преговорите на ...

Словенија ќе остави блокирани 4 поглавја со Хрватска

Кирилица - 15.09.2009

Истакнато е дека од 14 досега блокирани поглавја, четири не се блокирани поради прејудицирање на границите, туку поради други содржински забелешки Словенија на ...

Словенија не ја одблокира Хрватска целосно

Р.С.Европа - 15.09.2009

Словенија ќе ги одблокира само оние поглавја за Хрватска, кои беа блокирани поради границичниот спор, изјави словенечкиот министер за надворешни работи Самуел ...

Билт: Победници се и Словенија и Хрватска

Макфакс - 15.09.2009

Двете држави се победници, изјави шефот на шведската дипломатија Карл Билт, коментирајќи го денеска договорот со кој Словенија ги деблокира преговорите на ...

Словенечкиот Парламент и даде зелено светло на Хрватска

Сител - 15.09.2009

Парламентарните одбори за надворешна политика и европски прашања на словенечкиот Парламент денеска по повеќечасовна расправа го одобрија продолжувањето на ...

Словенечкиот Парламент за договорот Пахор-Косор

МРТ - 15.09.2009

Словенечките парламентарци денеска зад затворени врати ќе расправаат за содржината на договорот на премиерот Борут Пахор и хрватската премиерка Јадранка Косор.

Словенечкиот Парламент за договорот Пахор-Косор

Макфакс - 15.09.2009

Словенечките парламентарци денеска зад затворени врати ќе расправаат за содржината на договорот на премиерот Борут Пахор и хрватската премиерка Јадранка Косор.

Словенија како да се премисли!

Вечер Прес - 15.09.2009

Според министерот Жбогар,четири поглавја нема да бидат одблокирани, а и ќе се чека да се види како ќе се спроведува договорот Пахор-Косор Словенија на ...

Пахор: Словенија доби нешто што до сега немаше

А1 - 14.09.2009

Во преговорите со Хрватска, Словенија го доби она што до сега го немаше и го обврза Загреб прашањето за границата да го сфати како дел од преговарачки процес.

За решавање на хрватско-словенскиот граничен спор заслужни се туризмот и соработката на двајцата министри за здравство

Канал5 - 14.09.2009

За решавање на хрватско-словенскиот граничен спор не се заслужни тихата дипломација и притисокот на еворпските земји, туку туризмот и соработката на двајцата ...

Добра лекција за Македонија и за Грција

Време - 14.09.2009

Решението на спорот меѓу Хрватска и Словенија позитивно може да се одрази и врз решавањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција, коментираат домашни ...

Пахор: Словенија доби нешто што до сега немаше

Алфа - 14.09.2009

Во преговорите со Хрватска, Словенија го доби она што до сега го немаше и го обврза Загреб прашањето за границата да го сфати како дел од преговарачки процес.

Пахор: Словенија доби нешто што до сега немаше

Макфакс - 14.09.2009

Во преговорите со Хрватска, Словенија го доби она што до сега го немаше и го обврза Загреб прашањето за границата да го сфати како дел од преговарачки процес.

Пахор: Словенија доби нешто што до сега немаше

МРТ - 14.09.2009

Во преговорите со Хрватска, Словенија го доби она што до сега го немаше и го обврза Загреб прашањето за границата да го сфати како дел од преговарачки процес.

Спорот меѓу Хрватска и Словенија го решија туризмот и доброто здравство

Кирилица - 14.09.2009

Граничниот спор датира од 1991 година кога двете земји прогласија независност од поранешната Југославија, а главно се сведува на Пиранскиот залив За решавање ...

Пахор: Словенија задоволна од договорот со Хрватска

Р.С.Европа - 14.09.2009

Словенија може да биде многу задоволна од договорот, што во петокот го постигна со Хрватска, откако Загреб писмено вети дека ќе ги продолжи преговорите за ...

Пахор: Словенија може да биде многу задоволна

Кирилица - 14.09.2009

Договорот е одлично решение и за двете страни Словенија може да биде многу задоволна од договорот, што во петокот го постигна со Хрватска откако Загреб писмено ...

Спорот меѓу Хрватска и Словенија го решија туризмот и соработката со министерството за здравство

Сител - 14.09.2009

За решавање на хрватско-словенскиот граничен спор не се заслужни тихата дипломација и притисокот на еворпските земји, туку туризмот и соработката на двајцата ...

Хрватска се надева на членство во ЕУ во 2012 година

Н.Македонија - 14.09.2009

Можноста за завршување на хрватските преговори со ЕУ до крајот на годинава е загубена, а како реален рок за членство на земјата во евроклубот сега се смета ...

Спорот го решија туризмот и соработката со Министерството за здравство

Идивиди - 14.09.2009

Загреб, 14 септември (МИА) - За решавање на хрватско-словенскиот граничен спор не се заслужни тихата дипломација и притисокот на европските земји, туку ...