TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Цветановски: Генералниот штрајк на СОНК продолжува и утре

А1 - 30.11.2008

Генералниот штрајк на СОНК продолжува и утре и ќе трае се додека не се изнајде прифатливо решение, изјави денеска претседателот на Синдикатот, Дојчин Цветановски. „Денеска имав разговор со претставник од Владата. Се обидовме и мислам дека се доближуваме полека до заемно прифатливо решение околу причините за генералниот штрајк, меѓутоа се уште не можам да кажам дека сме блиску или далеку од ...

И штрајкот продолжува и преговорите продолжуваат

Телма - 30.11.2008

Штрајкот на дел од просветните работници продолжува и идната седмица, откако синдикатот и владата денеска не постигнаа договор за нивните барања. Лидерот на Синдикатот на образование, наука и култура (СОНК) Дојчин Цветановски по средба во владата, соопшти дека двете страни ги приближиле ставовите, но се уште нема договор.

Цветановски: Генералниот штрајк на СОНК продолжува и утре

Алсат-М - 30.11.2008

Генералниот штрајк на СОНК продолжува и утре и ќе трае се додека не се изнајде прифатливо решение, изјави денеска претседателот на Синдикатот, Дојчин Цветановски. „Денеска имав разговор со претставник од Владата. Се обидовме и мислам дека се доближуваме полека до заемно прифатливо решение околу причините за генералниот штрајк, меѓутоа сеуште не можам да кажам дека сме блиску или далеку од ...

Дојчин Цветановски на тајна средба во Владата

Канал5 - 30.11.2008

Дојчин Цветановски на тајна средба во Владата. Без да открие со кој од владините претставници разговарал, вели дека ги приближил ставовите за барањата на просветарите. Не навлегува во детали. Според лидерот на СОНК, и денешната средба се уште не доволна за да стави крај на еднонеделниот штрајк.

Штрајкот пука на директорски шевови

Дневник - 30.11.2008

Штрајкот во образованието продолжува и денеска, а СОНК и Владата вчера ги доближија ставовите за решавање на барањата на просветните работници. Седум дена по почетокот на штрајкот, лидерот на СОНК Дојчин Цветановски по вчерашната средба со владините претставници изјави дека има напредок во преговорите. - Има извесен напредок во доближувањето на ставовите, но се' уште сме далеку од решението.

Дојчин Цветановски - работите одат на подобро

Сител - 30.11.2008

Иако не сакаше да каже со кого се сретнал, Цветановски тврди дека имало некој предлог кој се доближува до решение. Други детали од средбта, не сакаше да открие. - Се доближуваме до решение.. јас сум оптимист, но штрајкот продолжува се додека не најдеме конечно заедничко решение... разговарав со соодветен претставник од Владата - изјави Цветановски по средбата.

Прекин на штрајкот во Штип

Сител - 30.11.2008

Регионалниот одбор на СОНК од Штип во координација со претседателите на основните организации на градинките, основните и средни училишта донесоа одлука за прекин на штрајкот и продолжување на наставата. - Во интерес на воспитно образовниот процес и реализирање на наставната програма која е временски ограничена и прецизна во однос на нивната реализација, градинките, основните и средните училишта ...

Продолжува штрајкот на СОНК

Форум - 30.11.2008

Лидерот на Синдикатот на образование, наука и култура (СОНК) Дојчин Цветановски по средба во владата, соопшти дека двете страни ги приближиле ставовите, но се уште нема договор. „Направивме обид и мислам дека полека се доближуваме до изнаоѓање на заемно прифатливо решение за причините за штрајкот, но, се уште не можам да кажам дали сме блиску или далеку од решение, и затоа штрајкот денеска ...

Премиерот и СОНК преговараат – штрајкот продолжува

Алфа - 30.11.2008

Премиерот Груевски и синдикалецот Цветановски почнаа преговори . Засега нема решение што СОНК ќе го мотивира да го прекине штрајкот – но двете страни мрднале од почетните позиции – вели Цветановски. Додека во владата се преговара во училиштата не стивнуваат притисоците штрајкот да прекине.

Продолжува наставата во повеќето скопски училишта

Вечер Прес - 30.11.2008

Наставниот кадар од повеќето скопски основни училишта кои деновиве не работеа поради генералниот штрајк организиран од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), одлучи да го скрати штрајкувањето и од денеска да продолжи со редовна настава.

Од понеделник редовна настава во повеќе училишта

А1 - 29.11.2008

Во повеќе скопски основни училишта од понеделник редовно ќе се одвива наставно-образовниот процес кој неделава беше прекинат поради штрајкот инициран од Синдикатот за образование, наука и култура. Наставничките совети на основните училишта „Мирче Ацев“, „Јоаким Крчковски“ и „Тихомир Милошевски“ од населбата Ѓорче Петров информираат дека воспитно-образовниот процес во истите од понеделник ќе ...

Штрајк во сабота

Канал5 - 29.11.2008

Во работната сабота, сликата во образованието пресликана од претходните денови - во училиштата што не се во штрајк имаше настава, во останатите - празни клупи. Во едно од скопските основни училишта каде се изведува настава, велат дека иако со преполовен кадар - децата се згрижуваат.

Кривични за директорите во источна Македонија кои го спречувале штрајкот

Канал5 - 29.11.2008

Кривични пријави за директорите во источна Македонија, кои ги спречуваат наставниците да го остварат правото на штрајк. Со оваа мерка регионалниот разгранок на СОНК сака да го заштити правото на наставниците да штрајкуваат. - СОНК ќе поведе кривична постапка . значи пријавите ќе бидат предадени за оние директори за кои ќе одлучиме дека направиле престап.

"Меѓаши": СОНК и МОН да кажат до кога ќе трае штрајкот

Вест - 29.11.2008

Првата детска амбасада во светот "Меѓаши" вчера побара СОНК и Министерството за образование и наука да ја почитуваат Конвенцијата за правата на детето и да им дадат точни инструкции на децата и родителите до кога ќе трае штрајкот, дали тоа важи за сите училишта и кога ќе се надомести пропуштената настава.

СОНК од понеделник во штрајк и со глад

Утрински - 29.11.2008

Цветановски за понеделник најави средби во Канцеларијата на ЕУ во Скопје и посета на претставници. Светлана Унковска Претседателството и претседателите на регионалните одбори и на основните организации на СОНК на чело со синдикалниот лидер Дојчин Цветановски од понеделник стапуваат во штрајк со глад.

Власта ќе телефонира по ученици, СОНК ќе гладува

Дневник - 29.11.2008

Барањето училиштата од Општина Карпош да му достават на градоначалникот податоци за броевите на телефоните на учениците е незаконско, смета Мирјана Марушиќ,директорка на Дирекцијата за заштита на личните податоци. Секој класен раководител да ни достави број на ученици во класот, име и презиме на ученикот и родителите и телефон.

Капутот на учителката

Дневник - 29.11.2008

Се плашам дека Ставревски денес нема да ја препознае својата учителка по капутот, оти сега тој капут го носи нејзината ќерка - исто така наставничка. За жал, не како традиција, туку како тажен тестамент на сирома штијата во многу сфери, меѓу кои и во образованието. Да не беше штрајкот на СОНК, можевме само да претпоставуваме до кое ниво може да прогресира една орвеловско-сталинистичка атмосфера ...

СОНК ќе штрајкува со глад

Време - 29.11.2008

Зорана Гаџовска Раководството на Синдикатот за образование, наука и култура од понеделник ќе штрајкува со глад ако дотогаш продолжат притисоците кон наставниците. Според Дојчин Цветановски, претседател на СОНК, приклучувањето на штрајкот со глад е доброволно и може да се пријави секој наставник.

Штрајкот продолжува - наставниците под силен притисок

Телма - 29.11.2008

Штрајкот на просветните работници продолжува и денеска и покрај се позасилените притисоци врз членството на СОНК, велат во Синдикатот, посочувајќи дека и денеска настава не се одржува во поголемиот број од училиштата во земјава. Во одделни училишта кои го одработуваат "денот на дрвото", поради притисоците и заканите со казни и откази од страна на директорите, настава се изведуваше, но ...

Дојчин ќе штрајкува со глад

Вест - 29.11.2008

Првиот човек на СОНК Дојчин Цветановски и уште седум членови на претседателството од понеделник ќе штрајкуваат со глад, ако Владата продолжи да ги притиска да го прекинат штрајкот. Оваа одлука Цветановски ја соопшти вчера на вонредната седница на Советот на СОНК.

Во Штип во три средни училишта се одржува настава

Канал5 - 29.11.2008

Во Штип денеска наставата се одвива во три средни училишта. Директорката на средното текстилно училиште „Димитар Мирасчиев“ Анита Монев информира дека претпладнево наставата се одвива без проблеми, на часовите се појавиле учениците и сите наставници. Во средното музичко училиште „Сергеј Михајлов“ и гимназијата „Славчо Стојменски“ веќе шести ден непречено се одвива наставата.

СОНК го продолжува штрајкот, професори пријавуваат закани за отпуштања

Алсат-М - 29.11.2008

Штрајкот на просветните работници продолжува иако од СОНК велат дека вработените во образованието се цел на жестоки притисоци и закани за отпуштање од работа. Лидерот Цветановски денеска замина во Битола каде штрајкувачите имале проблеми и притисоци, слична е ситуацијата и во другите градови во државава, велат во синдикатот.

Во штип во три средни училишта се одржува настава

Сител - 29.11.2008

Директорката на средното текстилно училиште „Димитар Мирасчиев“ Анита Монев информира дека претпладнево наставата се одвива без проблеми, на часовите се појавиле учениците и сите наставници. Во средното музичко училиште „Сергеј Михајлов“ и гимназијата „Славчо Стојменски“ веќе шести ден непречено се одвива наставата.

Локалната самоуправа пребројува кои директори се за или против штрајкот

Сител - 29.11.2008

Директорите на средните училишта од Скопје утринава беа повикани на состанок во Советот на Град Скопје. Тие не знаеа зошто се ...

Регионалниот одбор на СОНК во штип одлучи штрајкот да се прекине

Сител - 29.11.2008

- Во интерес на воспитно–образовниот процес, на денешната вонредна седница донесовме одлука наставата од понеделник редовно да продолжи во сите основни и средни училишта, изјави претседателот на РО на СОНК, Марјан Костадиновски. Тој истакна дека штрајкот ќе биде ставен во мирување и во детските градинки.

Штрајкот на СОНК продолжува, притисоците поголеми

Алфа - 29.11.2008

Притисоците врз наставниците и директорите на училиштата во кои се штрајкува, не стивнуваат и по шестиот ден од почетокот на штрајкот. Градоначалници и просветни инспектори, на секаков начин се обидуваат да го растурат штрајкот, обвинува лидерот на СОНК Дојчин Цветановски. До понеделник ќе нема преговори меѓу ресорните министерства и СОНК, за исполнување на синдикалните барања.

ДНЕВНИК: Власта ќе телефонира по ученици, СОНК ќе гладува

Нетпрес - 29.11.2008

ДНЕВНИК: Власта ќе телефонира по ученици, СОНК ќе гладува Секој класен раководител да ни достави број на ученици во класот, име и презиме на ученикот и родителите и телефон. До градоначалникот задолжително да доставите и список со членови на Советот на родителите на училиштето и на Училишниот одбор.

СОНК штрајкува под силни притисоци

Макфакс - 29.11.2008

Штрајкот во дел од училиштата продолжува и денеска и покрај, како што укажа образовниот синдикат, жестоките притисоци за негов прекин. Претседателството на СОНК во петокот на вонредна седница донесе одлука од понеделник да стапи во штрајк со глад, доколку продолжат притисоците врз нивното членство од училишниоте директори, градоначалниците и просветните инспектори.

Раководството на СОНК ќе штрајкува со глад

Н.Македонија - 29.11.2008

Дојчин Цветановски, лидерот на СОНК, и уште седум члена на претседателството, од понеделник ќе штрајкуваат со глад. Донесен е заклучок и доколку регионалните организации на СОНК го прекинат штрајкот, тоа да не се смета како повреда на Статутот на СОНК, туку како порака дека не можеле да ги издржат притисоците.

СОНК од понеделник ќе штрајкува со глад

А1 - 28.11.2008

Раководството на СОНК од понеделник ќе штрајкува со глад доколку не се намалат политичките притисоци врз наставниците. „Претседателот на СОНК и членовите на претседателството на СОНК, донесоа лична одлука, од понеделник, ако и утре продолжат притисоците врз нашите членови кои се во штрајк, ќе влеземе од понеделник со штрајк со глад“, изјави Дојчин Цветановски, СОНК.

СОНК и Владата се далеку од договор

Утрински - 28.11.2008

Последниот рок на синдикалците е следниот викенд. Светлана Унковска. По вчерашните интензивни преговори меѓу СОНК и Владата, Синдикатот се' уште е далеку од каков било договор за прекин на неколкудневниот штрајк во образованието. Ова вчера доцна попладне го соопшти пред медиумите, синдикалниот лидер Дојчин Цветановски, кој упати апел до Владата за колку што е можно побрзо да продолжат разговорите ...

Наставниците на протест, градинките без деца?

Дневник - 28.11.2008

Ако до утре не се најде решение, од понеделник училиштата и градинките воопшто нема да примаат деца, а наставниците ќе излезат на протести, најави вчера Дојчин Цветановски, претседател на СОНК. Тој и' порача на Владата дека прави грешка со тоа што наместо решенија, крои стратегија за кршење на штрајкот. - Главите мора да се оладат и да се најде цивилизирано решение.

Штрајкот ќе роди протести

Време - 28.11.2008

Раководството на Синдикатот за образование, наука и култура денеска ќе одлучува дали штрајкот ќе прерасне во протести и наставниците ќе излезат на улица. Треба да донесе одлука и дали ќе бидат затворени детските градинки и училиштата со целодневна настава.

Претседателството на СОНК од понеделник штрајкува со глад

Алсат-М - 28.11.2008

Осумчленото претседателство на СОНК на чело со лидерот Дојчин Цветановски одлучија од понеделник да стапат во штрајк со глад. „Ова е лична одлука без препораки и не сакаме да влијаеме на претседателите на регионалните организации и на членството и тие да го следат нашиот чекор, рече Цветановски на денешната вонредна седница на Советот на СОНК.

Вонредна седница на СОНК, од понеделник радикализација на штрајкот

Алсат-М - 28.11.2008

Штрајкот на просветните работници продолжува и денеска, а Советот на СОНК попладне ќе одржи вонредна седница на која ќе биде разгледан досегашниот тек на штрајкот и идните активности. Од Синдикатот за образование наука и култура за понеделник најавена е радикализација на штрајкот со вклучување во него и на градинките и училиштата со целодневна настава ако владата не одговори позитивно на нивните ...

Притисоци за штрајкот - се комплицира ситуацијата на терен

Канал5 - 28.11.2008

Се комплицира ситуацијата на терен – студентски организации, општини, одделни совети на родители се обидуваат да дадат свој придонес во прекинот на штрајкот. Општина Карпош денеска испратила барање до директорите на сите основни училишта кои се под нејзина ингеренција да достават список на членови во советот на родители и на училишниот одбор, нивни телефони и адреси.

Дојчин Цветановски и уште шест члена на претседателството на СОНК ќе штрајкуваат со глад

Канал5 - 28.11.2008

Лидерот на СОНК Дојчин Цветановски и уште шест члена на претседателството на синдикатот од понеделник ќе стапат во штрајк со глад ако дотогаш Владата не ги исполни барањата на просветарите. В понеделник ќе дојде и висок претставник од интернационалата за образование од Брисел, која во меѓувреме испрати писмо со поддршка за штрајкот на СОНК.

Советот на СОНК денеска повторно ќе има вонредна седница

Канал5 - 28.11.2008

Советот на Синдикатот за образование, наука и култура - СОНК попладне повторно ќе одржи вонредна седница на која ќе биде разгледан досегашниот тек на штрајкот и идните активности. Претседателот на СОНК Дојчин Цветановски информира дека се уште не одлучиле дали седницата ќе биде отворена, но рече дека нема да поканат претставници од Владата зашто од нивна страна нема отстапувања од позициите.

Стојановски: Целта на МОН и СОНК е иста, апелираме за конструктивност во преговорите

Канал5 - 28.11.2008

Практикување на двете права подразбира следење на демократичните принципи на работење и изразување. Министерството за образование и наука се залага за почитување како на правата на учениците, така и на правата на просветните работници. Ни едно од овие права не треба да биде прекршено, изјави министерот за образование и наука Перо Стојановски во врска со одбраната на правото на штрајк од страна на ...

Претседателството на СОНК најави штрајк со глад

Телма - 28.11.2008

Штрајкот на просветните работници продолжува, а синдикалното претседателство најави и штрајк со глад како реакција на жестоките притисоци врз учителите да ја продолжат наставата. Ова, како што јавува Макфакс, беше соопштено попладнево на вонредна седница на Советот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК).

Вонредна седница на Советот на СОНК

Макфакс - 28.11.2008

Советот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) попладнево ќе одржи вонредна седница, соопштија од СОНК. Според најавите, на седницата ќе стане збор за досегашниот тек на штрајкот на вработените во образованието и културата, што трае веќе петти ден, како и за идните активности.

Меѓаши бара СОНК И МОН да им дадат точни инструкции на децата и родителите до кога ќе трае штрајкот

Кирилица - 28.11.2008

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ бара СОНК и Министерството за образование и наука да ја почитуваат Конвенцијата за правата на детето и да им дадат точни инструкции на децата и родителите до кога ќе трае штрајкот, дали тоа важи за сите училишта и кога ќе се надомести пропуштената ...

Претседателот на СОНК и членовите на Претседателството на Синдикатот од понеделник ќе штрајкувааат со глад

Кирилица - 28.11.2008

На отворениот дел од седницата претседателите на регионалните организации на СОНК информираа за текот на штрајкот во изминатите пет дена. Во сите општини, како што беше посочено, имало различни методи на притисок да се прекине штрајкот, а особено на удар биле вработените на определено време.

Претседателството на СОНК најави штрајк со глад

Макфакс - 28.11.2008

Штрајкот на просветните работници продолжува, а синдикалното претседателство најави и штрајк со глад како реакција на жестоките притисоци врз учителите да ја продолжат наставата. Ова, како што јавува Макфакс, беше соопштено попладнево на вонредна седница на Советот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК).

Стојановски: Целта на МОН и СОНК е иста, апелираме за конструктивност во преговорите

Кирилица - 28.11.2008

Министерството за образование и наука се залага за почитување како на правата на учениците, така и на правата на просветните работници. Ни едно од овие права не треба да биде прекршено, изјави министерот за образование и наука Перо Стојановски во врска со одбраната на правото на штрајк од страна на СОНК и повикувањето на МОН на правото на настава.

Градоначаници вклучени во разбивање на штрајкот

Алфа - 28.11.2008

Кулминираат обидите за прекин на штрајкот во образованието. Дел од градоначаниците дури започнаа и со активно учество во разбивањето на штрајкот посетувајќи ги училиштата. Под очигледен притисок кои не можеше да се сокрие ниту од медиумите се најдоа наставниците од основните училишта и градинките од скопската општина Карпош. Директните посети на училиштата, в.д.

Советот на СОНК денеска повторно ќе има вонредна седница

Сител - 28.11.2008

Советот на Синдикатот за образование, наука и култура - СОНК попладне повторно ќе одржи вонредна седница на која ќе биде разгледан досегашниот тек на штрајкот и идните активности. Претседателот на СОНК Дојчин Цветановски информира дека се уште не одлучиле дали седницата ќе биде отворена, но рече дека нема да поканат претставници од Владата зашто од нивна страна нема отстапувања од позициите.

СОНК ќе штрајкува со глад

Сител - 28.11.2008

- Ова е лична одлука без препораки и не сакаме да влијаеме на претседателите на регионалните организации и на членството и тие да го следат нашиот чекор, рече Цветановски на денешната вонредна седница на Советот на СОНК. Донесен е заклучок и доколку регионалните организации на СОНК го прекинат штрајкот, тоа да не се смета како повреда на Статутот на СОНК, туку како порака дека не можеле да ги ...

Од денеска повеќе училишта не штрајкуваат

Сител - 28.11.2008

И родителите и директорите и наставниците, сите се загрижени за пропуштените часови на учениците. Велат никој нема да бенифицира од оваа работа. Вработените во повеќе училишта велат дека процедурата за распишување на штрајк не е соодветно испочитувана од СОНК. Обвинуваат дека активисти на СОНК ги враќале учениците пред училишните врати.

Штрајк во училиштата, од понеделник и градинките

Макфакс - 28.11.2008

Штрајкот на просветните работници продолжува и денеска, а нивниот синдикат најави радикализација од почетокот на идната недела. Учителите штрајкуваат петти ден по ред, откако и на последната средба, во четвртокот, синдикатот и владата не успеаја да ги приближат ставовите. Просветните работници ќе штрајкуваат и в сабота, ден што владата го прогласи за работен.

Скопје: Сеуште нема договор меѓу СОНК и Владата за прекин на штрајкот

Р.С.Европа - 28.11.2008

Претседателот на СОНК Дојчин Цветановски соопшти дека оти се уште нема договор за синдикалните барања и за прекин на штрајкот на вработените во образованието, науката и културата.Владата прифаќа да ги зголеми надоместоците за храна и превоз, но поради светската економска криза по 1 јануари 2010 година.

Советот на СОНК денеска повторно ќе има вонредна седница

Кирилица - 28.11.2008

Владата и ресорното Министерство апелираат учениците да се вратат на настава. Ставот на Владата е дека барањето на СОНК за зголемување на надоместот за храна и превоз ќе го исполни, но од 1 јануари 2009 година. За трансформација на работните односи на наставниците од определено во неопределено време Министерството формираше комисија која конечната листа треба да ја утврди до крајот на февруари.

СОНК и МОН во вербална војна каде се се штрајкува

Алфа - 28.11.2008

СОНК и Министерството за образование во вербална војна околу бројката на установите во кои се штрајкува. Синдикатот тврди дека денеска на нивна страна преминале неколку училишта во кои претходните три дена не се штрајкувало. Државниот просветен инспекторат со спротивни информации кои одат во нивна корист: според нив од ден на ден се намалувала бројката на училиштата во кои се штрајкува.

Цветановски и врвот на СОНК од понеделник ќе штрајкувааат со глад

Алфа - 28.11.2008

Претседателството на СОНК (лидерот Дојчин Цветановски и уште седум члена) одлучија од понеделник да стапат во штрајк со глад. - Ова е лична одлука без препораки и не сакаме да влијаеме на претседателите на регионалните организации и на членството и тие да го следат нашиот чекор, рече Цветановски на денешната вонредна седница на Советот на СОНК.

Премиерот и синдикалецот Цветановски преговараа за прекин на штрајкот

Алфа - 28.11.2008

Премиерот Никола Груевски го викна синдикалецот Цветановски на преговори во владата. На неколку часовната средба се разговарало за барањето на наставниците да им се покачат платите и хранарините договорени со колективните договори. Неколку часа порано премиерот на прес – конфереција кратко коментираше дека очекува штрајкот да заврши ден порано.

Стојановски: Целта на МОН и СОНК е иста, апелираме за конструктивност во преговорите

Алфа - 28.11.2008

Практикување на двете права подразбира следење на демократичните принципи на работење и изразување. Министерството за образование и наука се залага за почитување како на правата на учениците, така и на правата на просветните работници. Ни едно од овие права не треба да биде прекршено, изјави министерот за образование и наука Перо Стојановски во врска со одбраната на правото на штрајк од страна на ...

Дојчин ќе штрајкува со глад

Вечер Прес - 28.11.2008

Дојчин ќе штрајкува со глад. Осумчленото претседателство на СОНК одлучи од понеделник да стапат во штрајк со глад. - Ова е лична одлука без препораки и не сакаме да влијаеме на претседателите на регионалните организации и на членството и тие да го следат нашиот чекор - изјави Цветановски.

Децата на улица, штрајкот продолжува

Н.Македонија - 28.11.2008

На наставниците и на директорите на училиштата им станува јасно дека синдикалците нè манипулираат. Сакаме да прекине штрајкот единствено за доброто на децата, рече вчера Елка Даскалова, директорката на скопското основно училиште „Вера Циривири Трена“.

Груевски се пресметува со штрајкот исто како Црвенковски

Н.Македонија - 28.11.2008

Сакам да сме начисто кога зборуваме за стандарди, вредности и заложби, а со кои нè отекуваат домашните политичари. Да сакаш Македонија да стане европска демократија, значи да применуваш вредносен систем и стандарди што важат во развиениот демократски свет. Кога велам стандарди, тоа значи дека без оглед на позицијата во која си во еден момент, правилата на игра остануваат исти.

Од понеделник сите деца на улица

А1 - 27.11.2008

СОНК најавува радикализирање на штрајкот од понеделник, ако нема одговор на нивните барања доставени до владата. Од понеделник, во штрајк ќе стапат и градинките и целодневната настава. „Денеска имав разговор, значи не преговори, туку разговор, во Владата на Република Македонија. За жал сеуште не дојдовме до приближување на заедничко решение“, изјави Дојчин Цветановски, претседател на СОНК.

Груевски со апел до СОНК за прекин на штрајкот

А1 - 27.11.2008

Синдикатот најавува радикализација на протестите во образованието. Од понеделник градинките најавуваат дека нема да држат настава, да ги примаат децата, и целодневната настава нема да функционира. Ќе дозволите ли учениците да го загубат цело полугодие, поради несогласувањата на Владата и Синдикатот?. -Се работи за ситуација кога Владата, е прва Влада, во историјата на Македонија,што без да има ...

Интерпелација на министерот за образование

А1 - 27.11.2008

Во фокусот на интересот на опозицијата беше како Владата на Груевски има намера да се справи со последиците од светската финансиска криза. Ја обвини за лажно презентирање на податоците дека финансискиот систем е стабилен и дека не може да се одрази врз реалниот сектор и дека неоправдано врши притисок врз банките за каматите.

СДСМ поднесе барање за интерпелација на министерот Стојановски

Алсат-М - 27.11.2008

Пратеничката група на СДСМ во Собранието поднесе барање за интерпелација на министерот за образование и наука Перо Стојановски, зашто, според опозицијата, Министерството за образование генерира хаос во образовниот процес. „СДСМ смета дека министерот треба да понесе политичка одговорност затоа што сите негативни случувања во овој ресор најдиректно го загрозуваат образовниот процес и може да ...

СДСМ ќе поднесе интерпелација за министерот Стојановски

Алсат-М - 27.11.2008

Опозиционата СДСМ денеска во парламентот ќе поднесе интерпелација за министерот за образование Перо Стојановски, поради, како што соопшти. „неподносливата ситуација во образованието“. Интерпелацијата се совпаѓа со штрајкот на просветните работници, за кој СДСМ изрази поддршка, а притисоците што врс штрајкувачите се вршат од централна и локалните власт на ВМРО ДПМНЕ ги оцени како „ ...

Штрајкот на просветарите се шири

Утрински - 27.11.2008

Протестот ќе се радикализира ако продолжат притисоците. Светлана Унковска. Учениците во основните и во средните училишта и вчера, на третиот ден од генералниот штрајк на СОНК, не беа на настава. Во основните и во средните училишта состојбата се' уште е иста, вратите беа затворени, училишните дворови празни, а само по неколку деца се слушаа сместени во една училница.

Дојчин Цветановски

Утрински - 27.11.2008

Синдикалниот лидер на вработените во образованието, науката и културата, Дојчин Цветановски, нема намера да попушти пред притисоците на власта за прекин на штрајкот и одлагање на барањата за некои подобри времиња. Се покажа како тврд преговарач кој нема разбирање за бледите објаснувања на Владата, која со ферман-обраќање се обиде да предизвика револт кај народот и да ги исплаши наставниците.

Штрајкува библиотеката „Св. Климент Охридски“ во Скопје, битолската не

Утрински - 27.11.2008

НУБ „Св. Климент Охридски“ во Скопје, чија синдикална организација го поддржа штрајкот организиран од СОНК, и вчера не ги извршуваше своите редовни функции. Според претставниците на Синдикатот, платите во оваа институција се далеку од просечната плата во културата. Вработените со високо образование добиваат 14.520 денари, што се смета за најниска плата во сите библиотеки во земјава.

Благородна професија - неблагодарна работа

Дневник - 27.11.2008

Благородна професија - неблагодарна работа. Податоците на СОНК од септември годинава за основицата на платите во основното и во средното образование се разликуваат од оние што ги прикажува Владата. Навистина сме под секое ниво, не бараме нешто посебно, туку да ни се обезбедат соодветни плати. Со 30 години стаж, со хранарина и превоз, одвај стигнуваме до 18.000 денари.

Удар од внатре

Дневник - 27.11.2008

Со актуелниов штрајк во јавниот сектор-образованието, науката и културата, власта се најде изненадена. Послушноста е откажана, власта е неподготвена, па затоа инстинктивно посегна по тоа по што посегнува ше секогаш кога во овие 2-3 години се наоѓаше во таква состојба - примена на брутална и директна сила. Во третата година од своето владеење власта доби удар од таму од каде што ниту се надеваше ...

Наставниците ќе блокираат улици

Време - 27.11.2008

Роза Петкова Наставниците в петок ќе излезат на улица и ќе протестираат пред Владата доколку дотогаш не се прифатат барањата на СОНК, дознаваме од раководството на Синдикатот за образование, наука и култура. Повеќе организации од образованието и културата вчера го осудија штрајкот на наставниците и побараа тој веднаш да биде прекинат.

Мајстори на хаосот

Време - 27.11.2008

Генералниот штрајк на СОНК дефинитивно е најполезното нешто што можеше да ни се случи деновиве. И тоа од неколку аспекти. Ни покажа дека имаме умислена влада, без каков било концепт, но со јака „демократичност“ (обзнани, закани, декрети по телевизии и со телопи) и со уште поголеми вештини на играње „ византиски игри“, во смисла креирање една афера за покривање на друга - поголема.

Изложбите отворени, вработените на штрајк

Време - 27.11.2008

Изложбата на македонската уметница Јана Манева-Чупоска синоќа беше отворена во „Мала станица“ и покрај тоа што вработените во таа институција се приклучија кон штрајкот на вработените во образовните и научните институции. И други музејски институции кои го поддржаа штрајкот работат на тековните проекти и своите поставки ги оставаат отворени за публика.

Градинките нема да ги примаат децата

Вест - 27.11.2008

Децата нема да бидат згрижени во градинките и во училиштата со целодневна настава, ако не се намали притисокот врз штрајкувачите од Синдикатот на образованието, науката и културата, рече вчера претседателот на СОНК Дојчин Цветановски. Советот на СОНК, кој во вторникот ноќта заседаваше шест часа одлучил на притисоците да одговорат со радикализација на штрајкот и во Македонија да го поканат ...

Штрајкот на просветните работници продолжува

Алсат-М - 27.11.2008

Поголемиот дел од вработените во образованието и културата во Македонија и денеска го продолжија штрајкот што почна во понеделникот. Од Синдикатот за образование, наука и култура, кој е организатор на штрајкот, претпладнето не соопштија детали за текот штрајкот, што не е вообичаено.

Без настава и денеска во најголемиот број од училиштата

Телма - 27.11.2008

Учениците во најголем дел од училиштата и денеска нема да посетуваат настава поради штрајкот на просветните работници што продолжува четврти ден по ред. Штрајкот на просветарите продолжува, откако синдикатот и владата на последната средба не постигнаа договор за исполнување на барањата на штрајкувачите.

СОНК и Владата и натаму без договор, штрајкот продолжува

Алсат-М - 27.11.2008

Претседателот на СОНК Дојчин Цветановски попладнево соопшти дека имал средби со претставници на Владата, но оти се уште нема договор за синдикалните барања и за прекин на штрајкот на вработените во образованието, науката и културата. Цветановски се надева дека разговорите ќе продолжат и оти ќе се најде решение.

Ќе се радикализира штрајкот на просветарите

Канал5 - 27.11.2008

Ќе се радикализира штрајкот на просветарите - градинките и училиштата нема да работат ако Владата не ги исполни барањата на СОНК – доцна попладнево на прес конференција соопшти првиот синдикалец Дојчин Цветановски. Како што објави Канал 5, Цветановски вели и по долгите разговори со Владата нема решение. Радикализацијата ја најавува за понеделник.

Штрајкот ги крши правата на децата

Форум - 27.11.2008

Иако се повеќе училишта почнуваат да работат, државните просветни инспектори кои се на терен јавуваат неправилности во поглед на одржувањето на штрајкот. Највпечатливо е прекршувањето на правото на образование кое е гарантирано со Уставот. Во училишта низ Македонија се забележани две училишта во кои воопшто нема услови за работа, со исклучено парно греење.

Просветарите штрајкуваат четврти ден

Макфакс - 27.11.2008

Учениците во најголем дел од училиштата и денеска нема да посетуваат настава поради штрајкот на просветните работници што продолжува четврти ден по ред. Штрајкот на просветарите продолжува, откако синдикатот и владата на последната средба не постигнаа договор за исполнување на барањата на штрајкувачите.

СДСМ денеска ќе поднесе интерпелација за министерот Перо Стојановски

Нетпрес - 27.11.2008

СДСМ денеска во 11 часот ќе ја поднесат интерпелацијата за министерот Перо Стојановски поради последните случувања во образованието, поврзани со штрајкот на професорите. Андреј Петров изјави за Нетпрес дека последните случувања во образованите се капак на лошото работење на министерството кое со сите претходни неуспешни проекти како што се компјутер за секое дете и задолжителното средно ...

Штрајкот продолжува, СОНК без информации

Макфакс - 27.11.2008

Поголемиот дел од вработените во образованието и културата во Македонија и денеска го продолжија штрајкот што почна во понеделникот. Од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), кој е организатор на штрајкот, претпладнето не соопштија детали за текот штрајкот, што не е вообичаено.

СДСМ поднесе барање за интерпелација на министерот за образование и наука

Сител - 27.11.2008

Пратеничката група на СДСМ во Собранието поднесе барање за интерпелација на министерот за образование и наука Перо Стојановски, зашто, според опозицијата, Министерството за образование генерира хаос во образовниот процес. - СДСМ смета дека министерот треба да понесе политичка одговорност затоа што сите негативни случувања во овој ресор најдиректно го загрозуваат образовниот процес и може да имаат ...

СДСМ поднесе интерпелација за министерот за образование

Макфакс - 27.11.2008

Опозицискиот СДСМ денеска поднесе во Парламентот интерпелација за министерот за образование, Перо Стојановски. Пратеничката на СДСМ, Славица Гркова Лошкова изјави дека партијата се одлучила на таков чекор поради тоа што некои од проектите на Министерството за образование станале „коруптивни афери“.

СДСМ бара интерпелација на министерот Стојановски

Форум - 27.11.2008

Опозициската СДСМ, бара интерпелација на министерот за образование и наука, Перо Стојановски, бидејќи го смета за одговорен за настаниот хаос во образовниот процес. Барањето на Социјал-демократите, доаѓа во период кога Синдикатот наобразование и наука, организира штрајк за зголемување на платите на вработените во училиштата, веќе четврти ден.

Интерпелација за министерот за образование

Макфакс - 27.11.2008

Опозиционата СДСМ денеска во парламентот ќе поднесе интерпелација за министерот за образование Перо Стојановски, поради, како што соопшти. „неподносливата ситуација во образованието“. Интерпелацијата се совпаѓа со штрајкот на просветните работници, за кој СДСМ изрази поддршка, а притисоците што врс штрајкувачите се вршат од централна и локалните власт на ВМРО ДПМНЕ ги оцени како „ скандалозни“.

Штрајкуваат неносителите на културата

Н.Македонија - 27.11.2008

Оние кои создаваат уметнички продукт се „носители на културна дејност“. Ова е објаснувањето што Министерството за култура го даде за синтагмата „носител на културна дејност“, употребена во јавниот оглас на Владата во врска со актуелниот штрајк на СОНК.

Нервоза меѓу Синдикатот и Владата

BBC - 26.11.2008

Штрајкот во образованието во Македонија продолжува, трет ден по ред, во повеќето училишта низ земјата. Атмосферата станува се понапната, а учителите не се откажуваат од барањата за итно покачување на платите, потпишување на колективни договори и постојано вработување за сите.

Под силни притисоци штрајкот продолжува

А1 - 26.11.2008

СОНК останува со куси ракави. Нема позитивен одговор од Владата за нивните барања: покачување на платите, хранарината и превозот. И Македонија ја чувствува глобалната економска криза е објаснувањето од Владата. На вчерашната вонредна седница на СОНК која траеше четири часа, вицепремиерот Ставревски и тројца министри објаснуваа дека пари нема.

80 илјади евра дневно за плашење на учителите

Вест - 26.11.2008

Од неделата Владата откупува рекламен простор на трите национални телевизии А1, Сител и Канал 5 и кај неколку дневни весници за да ги информира граѓаните зошто е неоправдан штрајкот во образованието, науката и културата. Владата соопштува дека штрајкот се одвива во услови на најголема економска криза во светот, дека платите во образованието за три години пораснале за 44,6 отсто и дека училиштата ...

СОНК реши: Штрајкот продолжува

Телма - 26.11.2008

Штрајкот на просветните работници продолжува и денеска, беше одлучено на синоќешната вонредна седница на Синдикатот за образование, наука и култура(СОНК). Седницата беше одржана поради силните притисоци од Владата и од одредени директори на училишта и градоначалници кон штрајкувачите. На седницата синдикалните регионални и организациски лидери ги искажаа своите горчливи искуства со кои се соочиле.

ВМРО - ДПМНЕ: СДСМ протестира против сопствените одлуки

Канал5 - 26.11.2008

ВМРО - ДПМНЕ високо го цени и почитува уставното право на граѓаните да штрајкуваат во насока на остварување на своите права, но не може да остане нема во ситуации кога е евидентно дека дел од протестите се директно организирани од страна на Социјалдемократскиот сојуз, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на партијата Александар Бичиклиски.

СОНК: Владата со притисоците го крши Уставот

Алсат-М - 26.11.2008

Нема договор меѓу владата и СОНК, а синдикалците најавуваат зголемување на притисокот со тоа што и градинките ќе се вклучат во штрајкот. Владата цврсто стои на ставот дека неможе да им се исполнат барањата, односно да се применат од 1. јануари догодина. СОНК најави радикализација на штрајкот.

Продолжува штрајкот на СОНК

Алсат-М - 26.11.2008

Штрајкот на просветните работници продолжува и денеска, беше одлучено на синоќешната вонредна седница на Синдикатот за образование, наука и култура. Лидерот на СОНК, Дојчин Цветановски синоќа изјави дека вонредната седница е свикана поради силните притисоци што штрајкувачите ги чувствуваат од Владата.

СОНК и Владата не постигнаа договор на синоќешната вонредна седница на Синдикатот

Канал5 - 26.11.2008

Претставниците на Владата и СОНК доцна синоќа на вонредната седница на Синдикатот не постигнаа договор за синдикалните барања. Седницата ја свика лидерот на СОНК Дојчин Цветановски поради притисоци да се прекине штрајкот. На седницата присуствуваа вицепремиерот Зоран Ставрески, министерот за образование Перо Стојановски и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

СДСМ ќе поднесе интерпелација против министерот за образование Перо Стојановски

Канал5 - 26.11.2008

Утре до Собранието, СДСМ ќе поднесе интерпелација против министерот за образование Перо Стојановски. Сметаат дека министерот треба да понесе одговорност поради како што велат неподносливата ситуација во образованието, во која страдаат и учениците, родителите и наставниците. - Парите потребни на годишно ниво за да се исполнат барањата на СОНК е 20 милиони евра.

СОНК и Владата не постигнаа договор за синдикалните барања

Канал5 - 26.11.2008

Владата и СОНК не се договорија - штрајкот на просветарите продолжува. Лидерот Цветановски се заканува штрајкот ќе го радикализира, нема да работат градинките и училиштата со целодневна настава, наставниците ќе излезат на улица доколку Владата не најде решение. - Протестот доколку продолжат да купуваат време.

Парично ќе бидат казнети сите што не одржуваат настава

Канал5 - 26.11.2008

Кога ќе заврши штрајкот ќе знаеме колку училишта ќе бидат казнети – најавија денеска од државниот просветен инспекторат. Парично ќе бидат казнети сите што не одржуваат настава: - Штрајкот во некои образовни институции продолжува, кога ќе заврши каде има констатирано неправилности ќе се поведе постапка По неколкудневниот ист повик од државниот просветен инспекторат се огласија директорите на ...

СОНК најави радикализација на штрајкот ако нема одговор на барањата и ако има притисоци

Канал5 - 26.11.2008

Ако не им биде одговорено на барањата и ако продолжат притисоците за прекин на штрајкот СОНК ќе го покани во Македонија генералниот секретар на Интернационалната за обазование од Брисел и ќе ги информира Меѓународната организација на трудот, Европската комисија и амбасадите во Македонија, а ако се засилат притисоците Синдикатот како опција најави и радикализирање на штрајкот со протести пред ...

Претседателството на Здружението на директори на средните училишта повика на прекин на штрајкот

Канал5 - 26.11.2008

Претседателството на Здружението на директори на средни училишта и ученички домови во Република Македонија „Лидер“ апелира до учениците, родителите и наставниците од утре да почне редовна настава во училиштата, а Советот на СОНК наместо штрајк да пронајде друга форма за преговори со Министерството за образование и наука и да продолжи да го искажува незадоволството од состојбите во образованието.

Рецепт за авторитарност

Утрински - 26.11.2008

Нема дилеми: ниту една власт досега не злоупотреби нечие легитимно право на штрајк на таков начин на кој деновиве го прави тоа Владата на премиерот Никола Груевски. Владата покажа запрепастувачко отсуство на демократски капацитет, одбивајќи да се соочи со легитимните барања на Синдикатот на вработените во образованието и културата (СОНК) за поголеми плати, за зголемување на износот на превозот и ...

Се зголемува притисокот врз штрајкувачите во образованието

Утрински - 26.11.2008

Министерот за образование вчера отворено се закани со казни за непослушните просветари кои штрајкуваат. Светлана Унковска. Состојбата со штрајкот на СОНК почнува да добива драматични димензии поради се' пожестоките притисоци врз вработените во образованието.

СОНК ќе го радикализира штрајкот

Дневник - 26.11.2008

Синдикалецот Цветановски вели дека не се штрајкувало само во неколку училишта во целата земја, а министерот Стојановски тврди дека во две третини од училиштата наставата се одвива непречено. Притисоците се засилуваат, директорите се најинволвирани, а се вклучуваат и градоначалници, обвинуваат од Синдикатот. Ако притисоците врз наставниците и професорите продолжат и денеска, СОНК ќе го ...

СОНК штрајкува, МОН бара штрајкбрехери

Време - 26.11.2008

Роза Петкова Во основните и во средните училишта низ земјава и вчера продолжи штрајкот, а поголемиот број ученици, поучени од понеделникот кога наставниците ги советуваа да останат дома додека не се работи, воопшто не дојдоа на часови. Кај родителите повторно настана забуна дали да ги донесат децата на час, откако Министерството за образование апелираше наставата да продолжи, а на терен ...

СОНК најави радикализација на штрајкот ако нема одговор на барањата и ако има притисоци

Кирилица - 26.11.2008

да одлучи во штрајк да ги внесе и градинките и училиштата со целодневна настава. Тоа се заклучоците од вонредната седница на Советот на СОНК која заврши во два часот по полноќ, откако претставниците на Владата си заминале од седницата без да се усогласат ставовите за штрајкот. - Бевме оптимисти кога најавија дека покрај министерот за образование ќе дојде и заменик-претседателот на Владата.

Во Штип наставата се одвива нормално

Сител - 26.11.2008

И покрај вчерашните притисоци од синдикатот за прекин на наставата, директорката на музичкото училиште, Емилија Савева Миладинова тврди дека сите наставници се на своите работни места. - Штрајк во ова училиште всушност не ни постоеше. Постоеше само притисок од страна на претседателката на СОНК, меѓутоа нормално е учениците да ги ставиме во прв план, бидејќи ние сме овде за нив - изјави Емилија ...

СДСМ со поддршка за СОНК

Сител - 26.11.2008

Велат, парите потребни за да се исполнат нивните барања на годишно ниво се 20 милиони евра. Имајќи го во предвид најголемиот буџет во историјата, СДСМ порачува Владата наместо да троши дневно по 80 илјади евра за реклами против штрајкот на СОНК, да се заложи за решавање на проблемите на работниците.

ВМРО-ДПМНЕ: До кога СДСМ ќе организира штрајкови без разлика на фактите?

Нетпрес - 26.11.2008

ВМРО-ДПМНЕ високо го цени и почитува уставното право на граѓаните да штрајкуваат во насока на остварување на своите права., но, ВМРО-ДПМНЕ не може да остане нема во ситуации кога е евидентно дека дел од овие протести се директно организирани од страна на Социјалдемократскиот сојуз, се огласи денеска владејачката партија.

ВМРО-ДПМНЕ го обвинува СДСМ за протестите

Форум - 26.11.2008

ВМРО-ДПМНЕ не може да остане нема во ситуации кога е евидентно дека дел од протестите организирани во изминативе неколку дена се директно организирани од страна на Социјалдемократскио сојуз, изјави потпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски на денешната конференција за печат Тој додаде дека, според нивните информации, СДСМ како организатор стои и зад денешниот протест против узрупацијата и ...

Нема договор меѓу Владата и СОНК,штрајкот продолжува!

Форум - 26.11.2008

Претставниците на Владата и СОНК не пронајдоа заедничко решение за синдикалните барања на синоќешната отворената вонредна седница на Советот на Синдикатот, свикана од лидерот на СОНК, Дојчин Цветановски, поради притисоците да се прекине штрајкот На седницата присуствуваа вицепремиерот Зоран Ставрески , министерот за образование Перо Стојановски и министерката за култура Елизабета ...

СОНК најави радикализација на штрајкот

Алфа - 26.11.2008

Ако не им биде одговорено на барањата и ако продолжат притисоците за прекин на штрајкот СОНК ќе го покани во Македонија генералниот секретар на Интернационалната за обазование од Брисел и ќе ги информира Меѓународната организација на трудот, Европската комисија и амбасадите во Македонија, а ако се засилат притисоците Синдикатот како опција најави и радикализирање на штрајкот со протести пред ...

СОНК и Владата не постигнаа договор

Алфа - 26.11.2008

Претставниците на Владата и СОНК доцна синоќа на вонредната седница на Синдикатот не постигнаа договор за синдикалните барања. Седницата ја свика лидерот на СОНК Дојчин Цветановски поради притисоци да се прекине штрајкот. На седницата присуствуваа вицепремиерот Зоран Ставрески, министерот за образование Перо Стојановски и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

СОНК: Штрајкот продолжува, можна е радикализација

Макфакс - 26.11.2008

Можна е радикализација на штрајкот на вработените во образованието и културата, доколку продолжат притисоците за негов прекин и доколку Владата не излезе со предлог за исполнување на барањата на штрајкувачите. Ова на денешната прес конференција го соопшти претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура(СОНК), Дочјин Цветановски.

Продолжува штрајкот на СОНК

Макфакс - 26.11.2008

Штрајкот на просветните работници продолжува и денеска, беше одлучено на синоќешната вонредна седница на Синдикатот за образование, наука и култура(СОНК). Лидерот на СОНК, Дојчин Цветановски синоќа изјави дека вонредната седница е свикана поради силните притисоци што штрајкувачите ги чувствуваат од Владата.

Претседателството на Здружението на директори на средните училишта повика на прекин на штрајкот на СОНК

Кирилица - 26.11.2008

- Свесни за последиците од прекинување на наставата, во момент кога во училиштата се имплементираат многу штотуку донесени закони и правилници, се подготвуваат обуки за наставниците, се завршува првата фаза од подготовката за матура 2008/2009, загрижени сме со неизвесноста од траењето на штрајкот, како и од контрадикторните изјави на двете страни - Министерството за образование и наука и СОНК, ...

Средношколската унија на Македонија повика на прекин на штрајкот

Кирилица - 26.11.2008

- Не сакаме поради штрајк на дел од образовниот кадар да ги одработуваме саботите и неделите во пресрет на полугодитето. Во целата ситуација ние сме колатерална штета на нечии желби и барања. Наставата мора да продолжи со несмален интензитет.

Колку лица има штрајкот на СОНК?

Форум - 26.11.2008

Средношколците и директорите на училиштата ги повикуваат наставниците да се вратат на работа. Средношколската унија на Македонија смета дека штрајкот е на грбот на учениците бидејќи застојот во наставата претставува скратување на правото на образование, со што се прекршуваат и Уставот на Македонија и голем број меѓународни конвенции.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ секогаш била и ќе биде на страната на интересите на олигархијата

Нетпрес - 26.11.2008

ВМРО-ДПМНЕ со реакција дека СДСМ повторно продолжува со познатата практика на извртување на вистината за своја лична корист и партиска себепромоција. Од партијата истакнуваат дека ВМРО-ДПМНЕ секогаш била и ќе биде на страната на интересите на граѓаните, а спротивно на тоа, СДСМ секогаш била и ќе биде на страната на интересите на олигархијата.

СОНК и Владата не постигнаа договор на синоќешната вонредна седница на Синдикатот

Сител - 26.11.2008

Претставниците на Владата и СОНК доцна синоќа на вонредната седница на Синдикатот не постигнаа договор за синдикалните барања. Седницата ја свика лидерот на СОНК Дојчин Цветановски поради притисоци да се прекине штрајкот. На седницата присуствуваа вицепремиерот Зоран Ставрески, министерот за образование Перо Стојановски и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Нема договор меѓу владата и СОНК, штрајкот продолжува

Сител - 26.11.2008

И по синоќешната четири часовна средба на претставниците од Владата и СОНК не беше постигнат договор за прекин на штрајкот. Синдикатите останаа на своите барања, а владата го потврди својот став. Вицепремиерот Ставревски укажа дека покачување на платите ќе има но од 2010 година. - Ние не го оспоруваме штрајкот но тоа не значеи дека треба да биде прекината наставата.

СДСМ ги поддржува штрајкувачите

Форум - 26.11.2008

Оваа година во Буџетот има најмногу пари и може да се скратат средства од договорните услуги и рекламите, за да се задоволат потребите на наставниците, изјави Андреј Петров во името на СДСМ. Опозиционата партија ги поддржува барањата на Синдикатот за образование, наука и култура, за покачување на надоместокот за храна и превоз.

Презентирани списоци со податоци колку училишта во Македонија работат, а колку штрајкуваат

Кирилица - 26.11.2008

- Општина Битола од вкупно 19 училишта 11 не штрајкуваат, општина Новаци од вкупно едно училиште едно не штрајкува, општина Кавадарци од 10 училишта осум не штрајкуваат, општина Неготино од четири училишта четири не штрајкуваат,..., општина Пехчево едно училиште едно училиште работи.

Притисок врз синдикатот

Алфа - 26.11.2008

Синдикалците ноќеска отворено му кажаа на вицепремиерот Ставревски за силните притисоците со кои се соочуваат за да престанат со штрајкот. Некои директори и градоначалници и просветните инспектори со сите сили се обидуваат да го загушат штрајкот на СОНК, организиран за поголеми плати и хранарини – тврдат регионалните претседатели на СОНК.

Состанок на Претседателството на Здружението на директори на средните училишта „Лидер“

Кирилица - 26.11.2008

- Свесни за последиците од прекинување на наставата, во момент кога во училиштата се имплементираат многу штотуку донесени закони и правилници, се подготвуваат обуки за наставниците, се завршува првата фаза од подготовката за матура 2008/2009, загрижени сме со неизвесноста од траењето на штрајкот, како и од контрадикторните изјави на двете страни - Министерството за образование и наука и СОНК, ...

СОНК и Владата не дојдоа до договор

Кирилица - 26.11.2008

Седницата ја свика лидерот на СОНК Дојчин Цветановски поради притисоци да се прекине штрајкот. На седницата присуствуваа вицепремиерот Зоран Ставрески, министерот за образование Перо Стојановски и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска. - Секогаш сме ве респектирале и сме разговарале професионално.

СОНК и Владата без договор, штрајкот продолжува

Нетпрес - 26.11.2008

Не е постигнат договор помеѓу Синдикатот за образование, наука и култура и Владата, на вчерашниот состанок. Со тоа штрајкот во образованието и понатаму продолжува. На синоќешната вонредна седница која ја свика лидерот на СОНК, Дојчин Цветановски, и на која присуствуваа вицепремиерот Зоран Ставрески, министерот за образование Перо Стојановски и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, ...

МЕСО: Не го подржуваме штрајкот што го организира СОНК

Нетпрес - 26.11.2008

Мултиетничкиот синдикат на образованието ги подржува оправданите барањата на вработените во образованието кои се однесуваат на надоместоците за храна и превоз, бидејќи е тоа нивно уставно право што се докажало со одлуката на уставниот суд, меѓутоа овој синдикат не може да го подржи штрајкот на СОНК , и активно да се приклучи кон него, рече Сузана Стефановиќ претседателот на мултиетничкиот ...

Заев по телефон притискал за штрајкот на наставниците

Вечер Прес - 26.11.2008

Како за пример, единствено во Струмица, градот каде што шефува лидерот на СДСМ, сите училишта се во генерален штрајк, за разлика од другите општини каде што дел од училиштата ја извршуваат својата дејност, а дел изведуваат комбинирана настава. Непосредно пред средбата со вицепремиерот Зоран Ставревски и министрите за образование и култура, Перо Стојановски и Елизабета Канчевска-Милевска, ...

Штрајкот продолжи, а и притисоците

Н.Македонија - 26.11.2008

За некои училишта немаше настава, во други учениците беа на часови. Вака помина вториот ден на штрајкот што го организира Синдикатот за образование наука и култура (СОНК). Оттаму обвинуваат дека притисоците и заканите на инспекторите и градоначалниците вчера биле засилени, особено кон наставниците што се вработени на определено време. Учениците и денеска нема да одат на настава.

Вонредна седница СОНК-Влада

А1 - 25.11.2008

Советот на СОНК, доцна вечерва, на вонредна седница расправа за развојот на настаните поврзани со штрајкот на просветарите што денеска продолжи и покрај притисоците врз синдикалното членство. „Вонредната седница е свикана поради новонастанатите вонредни околности“, изјави лидерот на Синдикатот за образованието, наука и култура, Дојчин Цветановски.

Втор ден штрајк на просветарите

А1 - 25.11.2008

Штрајкот на вработените во образованието и културата продолжува денеска, и покрај притисоците за кои во понеделникот информираше Синдикатот за образование, наука и култура. Според СОНК, во првиот ден од штрајкот учествувале од 95 до 97 отсто од засегнатите институции, а врз некои училишта е вршен силен притисок од директори, но и од повисоко ниво.

Штрајкот во училиштата продолжува

BBC - 25.11.2008

Во Македонија продолжува штрајкот во образованието, науката и културата. Илјадници ученици од основното и средното образование и денес не дојдоа на училиштата, додека наставниците штрајкуваат седејќи во кабинетите. Министерството за образование тврди дека се повеќе училишта го напуштаат штрајкот и почнуваат со работа.

Инспектори ги попишувале штрајкувачите

Вест - 25.11.2008

"Проблеми од директорите немаме, меѓутоа дел од училиштата во Куманово ги посетиле просветни инспектори кои барале да им се дадат на увид списоците за да утврдат кои од вработените се членови на Синдикатот, а кои од нив работат на определено време", вели Селајдин Дестани, претседателот на регионалниот СОНК.

СОНК тврди дека се штрајкува во сите општини и оти продолжуваат притисоците

Канал5 - 25.11.2008

Синдикатот за образование, наука и култура-СОНК соопшти дека се штрајкува во сите општини и оти во повеќето исклучок се едно или две училишта во кои не е прекината наставата. Претседателот на СОНК Дојчин Цветановски на прес-конференција рече дека денеска имало посилен притисок од вчера и, повикувајќи се на член 38 од Уставот, рече дека обидите за спречување на штрајкувачите се противуставни и се ...

СОНК тврди дека се штрајкува во сите општини, а МОН оти во две третини од училиштата наставата тече

Канал5 - 25.11.2008

СОНК и Министерството за образование и наука и денеска излегоа со спротивни информации за штрајкот на вработените во образованието, науката и културата. СОНК тврди дека се штрајкува во сите општини, а МОН оти во две третини од училишатата наставата се одвива непречено. Претседателот на СОНК Дојчин Цветановски изјави дека не штрајкуваат само едно или две училишта.

Штрајкот продолжува - растат притисоците

Телма - 25.11.2008

Се штрајкува во сите општини, тврдат во СОНК. Во поголемиот број од нив исклучок се по едно или две училишта во кои не е прекината наставата. - Најголемиот проблем со кој се соочуваат вработените се зголемените притисоци од страна на директорите, градоначалниците и просветните инспектори кои собираат податоци и прават списоци на штрајкувачите. На удар се особено наставниците на определено време.

Две третини од училиштата во Македонија денеска работеа

Канал5 - 25.11.2008

Две третини од училиштата во Македонија денеска работеа – велат од државниот просветен инспекторат. За оние кои денеска штрајкуваа и ја прекинаа наставата најавуваат казни од 2500 до 3000 евра. Не негираат дека просветни инспектори правеле записници по училиштата за да констатираат кој работи а кој штрајкува.

Вонредна седница на СОНК

Канал5 - 25.11.2008

Доцна вечерва 55 члена и 7-мина од раководството на највисокото тело на СОНК на вонредна седница ќе ја разгледува ситуацијата околу штрајкот. Претседателот на СОНК Дојчин Цветановски вели дека притисоците што ги трпат просветните работници и заканите за отказни решенија од директорите, градоначалниците, просветните инспектори се неиздржливи.

Власта со порака до штрајкувачите - ќе има казни !

Телма - 25.11.2008

Министерот за образование и наука Перо Стојановски денеска од Битола ги повика сите ученици утре да продолжат со редовна настава. Според него, во две третини од училишатата наставата се одвива непречено, а во останатите училишта се реализира комбинирано - со наставни содржини и со воннаставни активности.

Вонредна седница на Советот на СОНК

Алсат-М - 25.11.2008

Советот на Синдикатот на образованието науката и културата (СОНК) за доцна вечерва најави одржување вонредна седница. Како што изјави за МИА претседателот на СОНК Дојчин Цветановски, на седницата која ќе започне во 22 часот и на која е поканет и се очекува да присуствува и министерот за образование и наука Перо Стојановски ќе се расправа за натамошните потези на Синдикатот во врска со штрајкот ...

СОНК: Растат притисоците за прекин на штрајкот

Алсат-М - 25.11.2008

Растат притисоците за прекин на штрајкот, со што навистина има влошена состојба од вчера до денеска од аспект на правата на работниците и Синдикатот. Ова на денешната прес конференција го истакна претседателот на Синдикатот за образование наука и култура(СОНК), Дојчин Цветановски.

Продолжува штрајкот на просветарите

Алсат-М - 25.11.2008

Штрајкот на вработените во образованието и културата продолжува денеска, и покрај притисоците за кои во понеделникот информираше Синдикатот за образование, наука и култура. Според СОНК. во првиот ден од штрајкот учествувале од 95 до 97 отсто од засегнатите институции, а врз некои училишта е вршен силен притисок од директори, но и од повисоко ниво.

Сдсм: "cреќна НОВА 1949 година" !

Телма - 25.11.2008

“Како што тргнала владејачката партија со своите погубни политики, нема да не зачуди ако на 31 декември Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ни ја честитаат: СРЕЌНА НОВА 1949 ГОДИНА !“, стои во соопштението од СДСМ како реакција на прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ само потврди дека во партиските редови владее огромната паника, смета СДСМ.

Големи притисоци врз просветарите

Утрински - 25.11.2008

Големи притисоци врз просветарите. Во многу збрки и недоразбирања, најмногу поради недоволните официјални информации, помина вчерашниот прв ден од штрајкот на просветарите во државата. Наставно-воспитниот персонал во текот на вчерашниот ден беше на работните места, но не се работеше. Но, притисоците не изостанаа.

Штрајкот ги подели наставниците и директорите

Утрински - 25.11.2008

Министерот Перо Стојановски со нова формула: „Кога се штрајкува, треба да се работи“. Светлана Унковска Билјана Јовановска. Заканите што им ги испорача Владата на наставниците и на директорите кои ќе стапат во генерален штрајк дека ќе се соочат со санкции предизвикаа поделба не само кај наставничкиот и кај директорскиот кадар, туку и кај синдикалните лидери.

Културата одбива да штрајкува

Утрински - 25.11.2008

Културата одбива да штрајкува. Лилјана Митевска Ако пред неколку години токму единството на СОНК ја извојува победата за подобри работни услови во образованието и во културата, сега тоа единство е разбиено. Иако најавено од страна на СОНК, културните институции нема да се приклучат кон штрајкот на просветните работници.

Како треба да функционираме?

Утрински - 25.11.2008

Горица Илијоска, претседател на Здружението на директори на средните училишта и ученички домови - ЛИДЕР. Комуникацијата помеѓу министерот за образование и наука и Здружението на директорите на средните училишта и ученички домови во Р.Македонија- ЛИДЕР, на пат е да го достигне заслуженото ниво.

Штрајк, настава, притисоци, безредие...

Дневник - 25.11.2008

Генералниот штрајк во образованието ќе трае се' додека не ни ги исполнат барањата,дециден еДојчин Цветановски,претседател на СОНК. Повиците од директорите децата денеска да се вра тат на настава и нивните притисоци врз наставниците ги оцени како кршење на слободата на синдикално организирање.

Директорите во одбрана на фотелјите

Дневник - 25.11.2008

Каков штрајк, какви покачувања на платите? Се' уште не сме зеле плата за изминатиов месец. Медиумите постојано „притискаат“ и се интересираат до каде е Толковниот речник на македонскиот јазик, а никој не прашува дали имаме тонер, хартија за печатење и дали сме зеле плата!Ова беше директен одговор на прашањето зошто штрајкуваат вработените во образованието, науката и културата.

Продолжува штрајкот во образованието

Канал5 - 25.11.2008

Во училиштата и градинките продолжува генералниот штрајк организиран од Синдикатот за образование, наука и култура-СОНК, изјави синдикалниот лидер во овие дејности Дојчин Цветановски. Тој соопшти дека на штрајкот му се приклучиле и училишта кои вчера имале редовна настава, но не ги именуваше зашто се уште немал комплетни информации. Собраните податоци од терен ќе ги соопшти на прес-конференција.

Хаос во училиштата

Време - 25.11.2008

Роза Петкова Наставниците од повеќе училишта низ земјава вчера штрајкуваа, а на влезните врати беа закачени натписи „штрајк“. Дворовите беа празни, а родителите збунети дали треба да ги однесат своите деца во училиште или во градинка. Дел од училиштата уште во петокот ги предупредиле децата да не доаѓаат на настава ако в недела од медиумите слушнат дека најавата за генерален штрајк останува.

Каде се децата?

Време - 25.11.2008

Штрајкот на просветните работници вчера направи хаос низ училиштата во Скопје. Вратите на повеќето институции за основно и за средно образование останаа затворени за учениците. Згрижувани беа само децата од пониските класови и оние во градинките, но за нив немаше настава. Во некои училишта часовите нормално се одржуваа.

Учителите исплашени од Владата

Вест - 25.11.2008

Наставниците во средните и во основните училишта вчера беа преплашени од владините закани за штрајкувачите во образованието. Наставниците беа и под силен притисок од некои директорите и градоначалници кои имаа намера да го спречат спроведувањето на штрајкот. "Ваков притисок од Владата никогаш немало врз штрајкувачи", изјави вчера Дојчин Цветановски, претседател на СОНК.

"Ние не штрајкуваме"!

Вест - 25.11.2008

Повеќе директори на културни институции, како на Драмски театар, Македонски народен театар, на Велешки, Битолски, Прилепски, Кумановски и Турски театар, Националната галерија, ансамблот "Танец", на Филхармонијата, Македонската опера и балет и на НУБ "Св.Климент Охридски", но и и актери и музичари вчера реагираа дека во нивните матични куќи нема штрајк, како што најави Синдикатот за образование, ...

НСДП со поддршка за штрајкот на вработените во образованието

Нетпрес - 25.11.2008

Новите социјалдемократи го поддржуваат генералниот штрајк на вработените во образованието, културата и науката. Велат дека во буџетот за 2009 година, има пари за зголемување на нивните плати. Воедно упатуваат апел до двете најголеми политички партии да се воздржат од коментари, туку да ги остават вработените во овие дејности да се изборат сами за своите барања.

Продолжува штрајкот во образованието

Алфа - 25.11.2008

Во училиштата и градинките продолжува генералниот штрајк организиран од Синдикатот за образование, наука и култура-СОНК, изјави синдикалниот лидер во овие дејности Дојчин Цветановски. Тој соопшти дека на штрајкот му се приклучиле и училишта кои вчера имале редовна настава, но не ги именуваше зашто се уште немал комплетни информации. Собраните податоци од терен ќе ги соопшти на прес-конференција.

ВМРО-ДПМНЕ: Во 80 отсто од училиштата низ државата се одржува настава

Нетпрес - 25.11.2008

Од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес конференција информираа дека според информации со кој располага партијата во 80 отсто во основните и средни училишта во Македонија се одржува редовна и непречена настава. ВМРО-ДПМНЕ упати апел до градоначалниците и директорите од редовите на СДСМ да престанат со контуинираните притисоци кои ги вршат врз училиштата и просвтените работници, а се со цел продолжување ...

СДСМ: Среќна нова 1949 година!

Нетпрес - 25.11.2008

“Како што тргнала владејачката партија со своите погубни политики, нема да не зачуди ако на 31 декември Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ни ја честитаат: СРЕЌНА НОВА 1949 ГОДИНА !“, стои во соопштението од СДСМ како реакција на прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

СОНК ги обвини државните органи за вршење притисок

Форум - 25.11.2008

Од вчера единствено се смени силата на притисоците од страна на власта, изјави денеска Дојчин Цветановски, претседател на Синдикатот за образование, наука и култура. Најжестоки притисоци биле вршени врз вработените на определено време во основните и средните училишта, а тоа се околу половина од вкупните вработени, или околу 8000 просветни работници. Ним им се заканувале со отказни решенија.

ВМРО-ДПМНЕ:во 80 отсто од училиштата наставата тече

Форум - 25.11.2008

-Информациите со кои располага ВМРО-ДПМНЕ се дека во 80 проценти од основните и средните училишта во Републикава се одржува редовна и непречена настава, изјави денес потпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски, на конференцијата за печатот, истовремено повикувајќи ги сите просветни работници од останатите 20 проценти образовни и просветни установи во кои не се одржува редовна настава да ...

Продолжува штрајкот во Образованието

Сител - 25.11.2008

Во училиштата и градинките продолжува генералниот штрајк организиран од Синдикатот за образование, наука и култура-СОНК, изјави синдикалниот лидер во овие дејности Дојчин Цветановски. Тој соопшти дека на штрајкот му се приклучиле и училишта кои вчера имале редовна настава, но не ги именуваше зашто се уште немал комплетни информации. Собраните податоци од терен ќе ги соопшти на прес-конференција.

ВМРО-ДПМНЕ повика да прекине штрајкот на СОНК

Кирилица - 25.11.2008

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски на денешната прес-конференција ги повика директорите, наставниците и професорите од останатите 20 отсто од училиштата во кои не се одржува редовна настава да започнат со работа. - Апелираме до градоначалниците и директорите од редовите на СДСМ да престанат со континуираните притисоци кои ги вршат врз училиштата и просветните работници, а се со цел ...

Ѓоргиев: Штрајкот не го поддржаа сите училишта

Форум - 25.11.2008

Професорите и училиштата постојат за учениците, а не обратно, и заради таа своја дејност добиваат плата, изјави денеска Роберт Ѓоргиев, директор на Државниот просветен инспекторат. Сосема спротивно од тврдењата на претседателот на СОНК Дојчин Цветановски , Ѓоргиев објави дека согледбите на инспекторатот се дека штрајкот не е поддржан од сите училишта во земјата и во повеќето општини голем број ...

Вонредна седница на СОНК

Макфакс - 25.11.2008

Советот на СОНК доцна вечерва на вонредна седница ќе расправа за развојот на настаните поврзани со штрајкот на просветарите што денеска продолжи и покрај притисоците врз синдикалното членство. „Вонредната седница е свикана поради новонастанатите вонредни околности“, изјави лидерот на Синдикатот за образованието, наука и култура (СОНК) Дојчин Цветановски.

Влада – кризата ќе се одрази и во Македонија

Макфакс - 25.11.2008

Влада преку платен оглас, по повод штрајкот во образованието, конечно призна дека светската економска криза ќе се почувствува и во Македонија. „Големата светска криза го зафати регионот на Југоисточна Европа и Република Македонија. Кризата се чувствува во сите сектори и во сите земји, а посебно се погодени металопреработувачата, текстилната и чевларската дејност, градежништвото, но и сите други ...

Вечерва вонредна седница на СОНК

Форум - 25.11.2008

Заради новонастанатата ситоација со штрајкот на вработените во образованието, вечерва СОНК во 22 часот во просториите кај Пошта 2 ќе одржи вонредна седница од отворен карактер, на која ќе присуствува и министерот за образование Перо Стојановски, потврди за www.forum.com.mk техничкиот секретар на СОНК На седница ќе расправа за развојот на настаните поврзани со штрајкот на просветарите што денеска ...

Вонредна седница на советот на СОНК

Сител - 25.11.2008

Како што изјави за МИА претседателот на СОНК Дојчин Цветановски, на седницата која ќе започне во 22 часот и на која е поканет и се очекува да присуствува и министерот за образование и наука Перо Стојановски ќе се расправа за натамошните потези на Синдикатот во врска со штрајкот кој започна ...

Државниот просветен инспекторат на терен

Форум - 25.11.2008

Државниот просветен инспекторат се уште нема официјално соопштение за одвивањето на работата во училиштата во вчерашниот, прв ден, од штрајкот. Од Министерството за образование и наука известуваат дека просветните инспектори денеска се на терен.

СОНК: владата лаже за висината на платата

Алфа - 25.11.2008

На вториот ден од штрајкот притисоците од власта истиот да прекине според лидерот на СОНК биле уште поголеми од вчера. Цветановски тврди дека просветни инспектори и градоначалници, вработените во училиштата ги заплашуваат и ги уценуваат со откази за да го прекинат штрајкот.

Не стивнуваат притисоците да запре штрајкот во образованието

Алфа - 25.11.2008

Власта не е подготвена за преговори со синдикатот, туку со силен притисок се обидува да ги запре протестите на вработените во образованието, науката и културата – вели Исо Руси претседател на Хелсиншкиот комитет. Ваквата ситуација ја зацементирата Македонија на последната позиција според Фридам хаус во остварувањето на работничките права и синдикално здружување.

Училиштата што не одржувале настава ќе бидат казнети

Сител - 25.11.2008

Штрајкот на СОНК веќе вториот ден го загуби интензитетот и поддршката во јавноста. Речиси ниедна инстуитуција во науката и културата не го поддржа штрајкот, а речиси две третини од училиштата не штрајкуваа. Веќе две години платите во образованието, науката и културата се покачуваат со одлука на Владата што продолжува и наредната година.

ДНЕВНИК: Штрајк, настава, притисоци, безредие...

Нетпрес - 25.11.2008

Генералниот штрајк во образованието ќе трае се' додека не ни ги исполнат барањата,дециден еДојчин Цветановски,претседател на СОНК. Повиците од директорите децата денеска да се вратат на настава и нивните притисоци врз наставниците ги оцени како кршење на слободата на синдикално организирање.

СОНК тврди дека се штрајкува во сите општини, а МОН дека во две третини од училиштата наставата тече нормално

Кирилица - 25.11.2008

Претседателот на СОНК Дојчин Цветановски изјави дека не штрајкуваат само едно или две училишта. Тој се пожали дека денеска имало посилен притисок од вчера и, повикувајќи се на член 38 од Уставот, рече дека обидите за спречување на штрајкувачите се противуставни и се кршење на нивните права.

Продолжува штрајкот во образованието

Кирилица - 25.11.2008

Дојчиновски утрово го посетил ОУ „11 Октомври“ во општина Центар зашто вработените, како што рече, биле спречени да штрајкуваат од директорот на училиштето. - Но притисокот не успеал, членовите на Синдикатот му дале отпор и го продолжија штрајкот, додаде Цветановски.

СОНК: Растат притисоците за прекин на штрајкот

Макфакс - 25.11.2008

Растат притисоците за прекин на штрајкот, со што навистина има влошена состојба од вчера до денеска од аспект на правата на работниците и Синдикатот. Ова на денешната прес конференција го истакна претседателот на Синдикатот за образование наука и култура(СОНК), Дојчин Цветановски.

Штрајкот на професорите продолжува и денес

Нетпрес - 25.11.2008

Професорите од основните и средните училишта и денеска продолжија да штрајкуваат и покрај големите притисоци врз училиштата од страна на директорите. Од СОНК изјавија дека во првиот ден од штрајкот најголемиот дел од нивните членови го подржале штрајкот и покрај големите притисоци, додавајќи дека само мал број на училишта во општините Ѓорче Петров, Карпош и Гази баба не се приклучиле кон штрајкот.

Штрајкот во Охрид без проблеми

Макфакс - 25.11.2008

Без проблеми се одвива штрајкот на вработените во образованието, науката и културата во Охрид, информираат од регионалниот одбор на СОНК-Охрид. „Во Охрид штрајкот денеска продолжи во сите десет основни и трите средни училишта“, изјави Љубомир Јанкуловски, претседателот на СОНК-Охрид.

Продолжува штрајкот на просветарите

Макфакс - 25.11.2008

Штрајкот на вработените во образованието и културата продолжува денеска, и покрај притисоците за кои во понеделникот информираше Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК). Според СОНК. во првиот ден од штрајкот учествувале од 95 до 97 отсто од засегнатите институции, а врз некои училишта е вршен силен притисок од директори, но и од повисоко ниво.

СОНК обвинува за притисоци, дел од училиштата му откажаа послушност на Цветановски

Вечер Прес - 25.11.2008

Вториот ден од штрајкот на просветните работниците, според претседателот на СОНК Дојчин Цветановски, се одвива со посилен притисок од понеделникот. Според Цветановски, притисоци вршат директори, градоначалници и просветни инспектори кои собираат податоци и прават списоци на штрајкувачите.

Просветниците штрајкуваа, СОНК обвини за политички притисоци

Н.Македонија - 25.11.2008

„Без наша мотивираност знаењето не е моќ - генерален штрајк“ вакво соопштение стоеше вчера на вратите на речиси сите основни и средни училишта во земјава, на првиот ден на штрајкот што го организира Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК). Во некои средни скопски училишта учениците претпладне имаа скратени часови, а оние што беа втора смена воопшто не се појавија на настава.

Кој така ги научи?

Н.Македонија - 25.11.2008

Просветните работници вчера го блокираа наставниот процес. Незадоволството кулминира откако членовите на Синдикатот за образование и наука (СОНК) неколку месеци неуспешно се натегаа и преговараа со надлежните институции, кои требаше да им исполнат неколку барања - повеќе пари за хранарина од Нова година, повисок надоместок за превоз на вработените во образованието.

Просветарите ќе штрајкуваат, инспекторите ќе казнуваат

А1 - 24.11.2008

Владата не го прифаќа штрајкот на просветните работници, а професорите се жалат дека од една професорска плата тешко се живее. Тие пари не им стигнуваат ни за основни животни трошоци. „Ако земете во обзир дека една кошница да ја наполните во продавница неделно, ви треба 6.000 денари, значи ние работиме за две кошници во месецот“, изјави Бојан Станковиќ, професор по музичко.

Штрајк на учителите во Македонија

BBC - 24.11.2008

Во Македонија денес штрајкуваат учителите. Синдикатот на образованието науката и културата бара најдоцна до крајот на годинава да бидат потпишани колективните договори за згрижување и воспитување деца, за високо образование и наука, како и дополнувањата на колективниот договор за култура.

Штрајкот на СОНК политички маркетинг?

А1 - 24.11.2008

Според ВМРО-ДПМНЕ, зад штрајкот стои СДСМ. Опозицијата обвинува - Синдикатот на СОНК е изигран од Владата. „ВМРО-ДПМНЕ не може да остане нема во ситуации кога е евидентно дека дел од овие протести се директно организирани од СДСМ, а во дел од нив СДСМ се замешува во нивното организирање, стимулација и поддршка“, изјави Александар Бичиклиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Во културата нема простор за незадоволство

А1 - 24.11.2008

Директорите на културните институции од цела Македонија денеска и официјално соопштија дека дека тие не се дел од штрајкот кој вчера беше најавен од страна на СОНК и образовните институции. Тие се едногласни во ставот дека во културата нема простор за незадоволство, со покачувањето на платите за 60 проценти, изградба на нови културни објекти и подигнувањето на достоинството на уметниците.

Штрајк во училиштата во Македонија

BBC - 24.11.2008

Во основните и средните училишта низ Македонија денес главно не се одржуваше настава. Синдикатот повика на штрајк додека не им се покачат платите на вработените, не се потпишат колективни договори и подобрат договорите за работа. - По мене, мислам дека мајка ми ми кажа дека некој не давале, немале доволно плати и затоа штрајкувале.

Штрајкуваат членовите на СОНК, другите држат настава

А1 - 24.11.2008

Директорите на осумте основни училишта во Кисела Вода и на седумте во Аеродром и на градинките во двете општини на прес-конференција соопштија дека не можат на своите вработени да им го скратат правото за штрајк, но забележуваат што организаторот СОНК не им доставил писмена одлука за почеток на штрајкот.

Соочување Ставревски - Цветановски

А1 - 24.11.2008

Утре учениците нема да имаат часови, во градинките само ќе бидат згрижени децата. Вицепремиерот Зоран Ставревски и претседателот на СОНК Дојчин Цветановски, во изјави за А1 зборуваат на оваа тема. Зошто Владата не го прифати барањето на СОНК, односно зошто не даде пари да се решат проблемите кои ги имаат просветните работници, како што велат во СОНК?. Ставревски: Владата досега имаше одлични ...

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ со меѓусебни обвинувања за штрајкот во образованието

Канал5 - 24.11.2008

Штрајкот на СОНК е директно организиран од Социјалдемократскиот сојуз, обвинува владејачката ВМРО – ДПМНЕ. Велат дека нивни информации говорат дека во седиштето на СДСМ биле повикувани директори и градоначалници на кои им се давале инструкции како овој штрајк на СОНК да добие широки размери.

На голем одмор до Нова година?

Вест - 24.11.2008

Школите, градинките и институциите на културата од денес се во генерален штрајк. Градинките ќе ги примаат децата, но нема да има воспитно-образовен процес. Училиштата, исто така, нема да бидат затворени, но наставниците нема да држат часови. Децата што ќе отидат во училиште не смеат да бидат вратени дома, но истовремено наставниците, додека се во штрајк, немаат обврска да се грижат за нив.

Наставниците денеска штрајкуваат

Дневник - 24.11.2008

Ќе дојдат и учениците и наставниците, но ќе нема настава. Најавениот штрајк денеска почнува во градинките, во основните и средните училишта, на факултетите, во научните и во институциите од областа на културата, зашто вработените не се задоволни од платите.

Учениците на принуден одмор

Време - 24.11.2008

Десетици илјади основци и средношколци од денеска се на принуден одмор поради генерален штрајк на наставниците и на професорите. Воспитна настава нема да има ниту во градинките, каде што, исто така, се штрајкува, но децата ќе се прифаќаат. Во училиштата ќе се згрижуваат и децата од целодневна настава.

Штрајк на вработените во образованието, науката и културата

Канал5 - 24.11.2008

Вработените во градинките, основното, средното и високото образование, науката и културата денеска ќе стапат во генерален штрајк. Според најавите од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), вработените ќе бидат на своите работни места и ќе ги прифатат децата и учениците, но нема да ја извршуваат образовно - воспитната функција.

Генерален штрајк на просветните работници

Алсат-М - 24.11.2008

Вработените во образованието, науката и културата денеска стапуваат во генерален штрајк, потврди Синдикатот за образование и наука (СОНК). Вработените во градинките, основните и средни училиште ќе бидат на своите работни места и ќе ги прифатат децата и учениците но нема да ја извршуваат образовно – воспитната функција Одлуката е донесена по средбата на претставници на СОНК, со министрите за ...

Владата апелира до СОНК да ја преиспита одлуката за штрајк

Алсат-М - 24.11.2008

Вицепремиерот Зоран Ставрески попладнево на прес-конференција, истакна дека Владата е подготвена да прифати корекција на платите во насока на бараното зголемување на надоместот за храна и превоз, но од од 2010 година. Најавениот штрајк за повисок надомест за храна и превоз и повисоки плати, како што нагласи, се случува во услови на најголемата економска криза во светот во последните 80 години.

Просветарите од денес во штрајк, Владата се заканува со глоба

Утрински - 24.11.2008

Вработените во градинките и во училиштата ќе бидат на своите работни места, но нема да ги учат децата. Гордана Дувњак. Просветните работници од денес стапуваат во генерален штрајк. Вработените во градинките, основните и во средните училиште ќе бидат на своите работни места и ќе ги прифатат децата и учениците, но нема да ја извршуваат образовно-воспитната функција.

Обвинувања за партиски вработувања

Утрински - 24.11.2008

Обвинувања за партиски вработувања. ВМРО-ДПМНЕ вчера го обвини СДСМ дека врши партиски вработувања во општинските администрации и јавните претпријатија каде што има свои градоначалници. „Но, очигледно дека СДСМ и по координативниот состанок на Пелинце со своите градоначалници ја продолжува својата стара и, за жал, единствена практика овие 17 години“, истакна на вчерашната прес-конференција ...

СОНК: Штрајкот во образованието почна, со исклучок на неколку места

Канал5 - 24.11.2008

Вработените во градинките, основното, средното и високото образование, науката и културата денеска стапија во генерален штрајк. Наставниците во градинките и училиштата се на своите работни места и ги прифаќаат децата и учениците, но не извршуваат образовно-воспитна функција. - Штрајкот секаде почна.

Вработените во образованието, науката и културата од утре на штрајк

Канал5 - 24.11.2008

Вработените во градинките, образованието, науката и културата од утре почнуваат штрајк – нивниот синдикат не ги прифаќа владините аргументи дека поради светската економска криза исполнувањето на барањата треба да се одложи до 2010-та. Од СОНК велат дека примањата на просветарите се најниски меѓу буџетарите во земјава.

Просветните работници поделени за штрајкот, министерството најавува санкции

Алсат-М - 24.11.2008

Дел од училиштата денеска штрајкуваа поддржувајќи ги барањата на СОНК, но во некои наставата се одвиваше нормално. Од Синдикатот обвинуваат дека некои од директорите и градоначалниците вршеле притисок да не се штрајкува. Најавуваат дека и утре ќе продолжи блокадата на наставниот процес.

Цветановски: "штрајкот е успешен и продолжува утре"

Телма - 24.11.2008

Министерството и синдикатот различно ја оценија успешноста на штрајкот. Дијаметрално спротиставени се и нивните податоци за тоа каде се прекината наставата бидејќи според министерот за образование Перо Стојановски тоа е случај само во помал број општини, докека пак според синдикатот штрајкот се одвива речиси секаде.

ВМРО-ДПМНЕ разменија обвинувања во врска со штрајкот

Телма - 24.11.2008

ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес конференција ја обвини СДСМ дека стои зад штрајкот на СОНК. “Ние како партија ја цениме посветеност на СОНК, но сакаме да предупредиме дека во седиштето на СДСМ овие денови се повикувани и директори и градоначалници, членови на СДСМ и другите опозициони партии на кои се давани многу прецизни инструкции како овој штрајк на СОНК да добие широки размери, изјави ...

СОНК и МОН со различни оценки за штрајкот во образованието

Канал5 - 24.11.2008

Министерството за образование и СОНК денеска излегоа со спротивни информации за штрајкот на вработените во образованието, науката и културата. СОНК тврди дека штрајкот почнал секаде, со неколку исклучоци каде што имало притисоци од директори или од градоначалници. Министерот Перо Стојановски, пак, изјави дека во поголемиот дел од општините наставата се одвива без никакви проблеми.

Директорите од основните училиште во Центар не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Канал5 - 24.11.2008

Директорите на седум основни училишта во општина Центар, „11 Октомври“, „Димитар Миладинов“, „Гоце Делчев“, „Кочо Рацин“, „Коле Неделковски“, „Јохан Хајнрих Песталоци“ и „Кирил и Методиј“ не го поддржуваат штрајкот што го организира Синдикатот за образование, наука и култура-СОНК.

Ќе учиме или ќе си седиме дома?

Канал5 - 24.11.2008

Децата што денеска отидоа на училиште беа примени на чување, а некои имаа и редовни часови - од утрово по повикот на СОНК за штрајк во училиштата беше раздвижено - наставничките колегиуми одржуваа состаноци да донесат одлука за штрајкот, дел од директорите повикуваа да се не штрајкува, просветниот инспекторат контролираше кои училишта работат, СОНК обвини за притисоци.

Различни оценки на синдикатот и Министерството за образование за одговорот на повикот за штрајк

Канал5 - 24.11.2008

Различни оценки на синдикатот и Министерството за образование за одговорот на повикот за штрајк-претседателот на СОНК Дојчин Цветановски тврди дека генерално штрајкот се реализира - во министерството дека една третина од училиштата нормално работеле.

Вработените во образованието, науката и културата од утре стапуваат во генерален штрајк, потврди синоќа Синдикатот за ...

Макфакс - 24.11.2008

Вработените во образованието, науката и културата од утре стапуваат во генерален штрајк, потврди синоќа Синдикатот за образование и наука (СОНК). Вработените во градинките, основните и средни училиште утре ќе бидат на своите работни места и ќе ги прифатат децата и учениците но нема да ја извршуваат образовно – воспитната функција Одлуката е донесена по синоќешната средба на претставници на СОНК, ...

Генерален штрајк на просветните работници

Алфа - 24.11.2008

Вработените во градинките, основното, средното и високото образование, науката и културата денеска стапуваат во генерален штрајк. Според најавите од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), вработените ќе бидат на своите работни места и ќе ги прифатат децата и учениците, но нема да ја извршуваат образовно - воспитната функција.

СОНК: Штрајк ќе има- никој нема да не спречи

Алфа - 24.11.2008

СОНК останува со цврст став, од утре образованието стапува во генерален штрајк. Сите основци и средношколци од цела Македонија ќе останат дома, а наставниците својот револт ќе го изразат од работните места со неизведување на настава. Градинките сепак ќе ги згрижат децата.

В понеделник штрајк на наставнците

Алфа - 24.11.2008

Вработените во образование, наука и култура в понеделник стапуваат во генерален штрајк. И по шест часа разговори меѓу водството на СОНК и министерите за образование и за култура и заменик министерот за труд и социјала не беше постигнат договор за трите поставени барања: потпишување на колективните договори, зголемување на хранарината и на превозот до ниво на реални трошоци и оние на определено ...

Директорите од основните училиштa во Центар не го поддржуваат штрајкот на СОНК

Сител - 24.11.2008

Директорите на седум основни училишта во општина Центар, „11 Октомври“, „Димитар Миладинов“, „Гоце Делчев“, „Кочо Рацин“, „Коле Неделковски“, „Јохан Хајнрих Песталоци“ и „Кирил и Методиј“ не го поддржуваат штрајкот што го организира Синдикатот за образование, наука и култура-СОНК.

СОНК најави генерален штрајк во образованието, науката и културата

Сител - 24.11.2008

Вработените во градинките, основното, средното и високото образование, науката и културата утре ќе стапат во генерален штрајк. Дојчин Цветановски, претседател на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) изјави оти по повеќе месеци преговори со ресорните министерства не се изнајдени решенија за клучните барања. Цветановски додаде дека штрајкот ќе трае се додека не се изнајде решение.

Скопје: Денеска штрајк на вработените во образованието

Р.С.Европа - 24.11.2008

Денеска вработените во образованието, како што е најавено започнуваат со штрајк. Синдикатот за образованите, наука и култура одлучи да стапи во штрајк поради неисполнувањето на нивните барања за потпишување на колективни договори за основното и средното образование, и зголемување на надоместокот за исхрана. Во штрајк освен училиштата стапуваат и градинките.

Партиски реакции за Штрајкот на сонк

Сител - 24.11.2008

Штрајкот на Сојузот на синдикати на Македонија, протестот за заградениот кеј и генералниот штрајк на Синдикатот на образование, наука и култура се дело на СДСМ, ова се обвинувањата на владејачката партија. Не само што ги поддржувале туку на дел од нив биле и главни организатори.

Едни професори на штрајк, други на работа

Нетпрес - 24.11.2008

Вработените во образованието, науката и културата денеска стапија во генерален штрајк. Неколку средни училишта од Скопје го потврдија штрајкот, но потенцираа дека одредени професори кои не се членови на СОНК и денеска биле на своите работни места и редовно си ги извршувале работите задачи.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ во општините вработува партиски кадар

Форум - 24.11.2008

Валдејачката партија го обвини опозоцискиот СДСМ дека на четири месеци до локалните избори ја злоупотребува функцијата на градоначалниците каде што ја има власта за предизборни вработувања со цел да „купува“’ гласови од граѓаните.

Штрајкот е на штета на учениците

Форум - 24.11.2008

Владата е свесна дека статусот на просветните работници во изминатата деценија беше на многу ниско ниво, но постојано прави напори да го издигне нивното достоинство во секој поглед. Иако 2009 година се очекува дека ќе биде многу тешка во економски поглед, сепак за просветните и културните работици ќе има зголемување на платите, изјави министерот за образование и наука Перо Стојановски при ...

Утре штрајк во училиштата и градинките?!

Форум - 24.11.2008

Од Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата (СОНК), најавија штрајк кој ќе почне од понеделник. Причината за ваквиот чекор на просветарите лидерот Дојчин Цветановски ја образложи со неуспехот на вчерашните речиси шест часовни преговори со министрите за образование и за култура.

Скопските театари ќе работат нормално и ќе имаат претстави за публиката

Кирилица - 24.11.2008

Во Театарот за деца и младинци се уште немаат став дали ќе штрајкуват или не, затоа што нивните претстави се изведуват од четврток до недела. Има проби за претставата во четврток, за која билетите ќе почнат да се продаваат в среда. Дотогаш треба да знаат дали нивната институција ќе го поддржи штрајкот организиран од ...

СОНК и МОН со различни информации за штрајкот во образованието

Кирилица - 24.11.2008

СОНК тврди дека штрајкот почнал секаде, со неколку исклучоци каде што имало притисоци од директори или од градоначалници. Министерот Перо Стојановски, пак, изјави дека во поголемиот дел од општините наставата се одвива без никакви проблеми.

Штрајк на вработените во образованието, науката и културата

Кирилица - 24.11.2008

Според најавите од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), вработените ќе бидат на своите работни места и ќе ги прифатат децата и учениците, но нема да ја извршуваат образовно - воспитната функција. Одлуката за генерален штрајк ја донесе Советот на СОНК во саботата по неупсешните преговори со Владата за исполнување на нивните барања.

Наставниците поделени околу штрајкот на СОНК

Макфакс - 24.11.2008

Наставниците од основните училишта и јавните градинки од општините Кисела Вода и Аеродром се поделени во врска со штрајкот што од денеска го организира Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК). Ова е генералниот заклучок по денешната прес конференција на директорите на училиштата и градинките од двете општини што се одржа во Скопје.

СОНК: Штрајкот почна во 97 отсто од училиштата, продолжува утре

Кирилица - 24.11.2008

Најголем број од училиштата во кои немало штрајк се во општина Ѓорче Петров, помал дел во Карпош и во Гази Баба и уште во неколку општини низ Македонија. Во Ѓорче Петров не штрајкувале основните училишта „Димитар Беровски“, „Ѓорче Петров“, „Страшо Пинџур“, „Тихомир Милошевски“, во Карпош - „Братство“ и „Христијан ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ стои зад протестите и штрајковите

Форум - 24.11.2008

Социјалдемократскиот сојуз, според информациите што ги поседува ВМРО-ДПМНЕ, најдиректно е инволвиран во организирањето и кординирањето на граѓанските протест и штрајковите што се случија последните десетина дена, рече гласноговорникот на владејачката партија, Бичиклиски.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го злоупотребува штрајкот на СОН

Кирилица - 24.11.2008

- Деновиве се случува организиран штрајк од страна на СОНК поради одредени барања за кои тие како синдикат сметаат дека се легитимни. Ние како партија ја цениме нивната посветеност, рече Бичиклиски предупредувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ има информации оти градоначалниците и директорите од редовите на СДСМ директно ги координираат активностите на терен.

Сонк- Штрајкот почна ВО 97 отсто училишта, продолжува утре

Сител - 24.11.2008

Претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура - СОНК Дојчин Цветановски на прес-конференција соопшти дека генералниот штрајк во образованието денеска се реализирал околу 97 отсто и дека исклучок биле училиштата кои имале притисок од директори или градоначалници.

СОНК: Штрајкот продолжува, покрај притисоците

Макфакс - 24.11.2008

Продолжува штрајкот на вработените во образованието и културата, што започна денеска во организација на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и покрај притисоците. Ова денеска го порача претседателот на СОНК, Дојчин Цветановски, кој на прес конференција во Скопје, истакна дека во првиот ден од штрајкот учествувале од 95 до 97 отсто од засегнатите институции, но посочи дека врз некои ...

Прекинувањето на наставата е противзаконско

Форум - 24.11.2008

На сите граѓани и институции со Уставот во Република Македонија им се гарантира правото на штрајк, меѓутоа прекинувањето на наставата во образовните институции е противзаконско, изјави министерот за образование и наука Перо Стојановски. Тој објасни дека евентуалното прекинување на наставата е утврдено со Закон за основно и средно образование, од каде јасно се гледало дека тоа е можно исклучиво во ...

Генерален штрајк на просветните работници

Макфакс - 24.11.2008

Вработените во образованието, науката и културата денеска стапуваат во генерален штрајк, потврди Синдикатот за образование и наука (СОНК). Вработените во градинките, основните и средни училиште ќе бидат на своите работни места и ќе ги прифатат децата и учениците но нема да ја извршуваат образовно – воспитната функција.

МОН: Во 32 отсто од училиштата наставата се одвиваше нормално

Кирилица - 24.11.2008

- Образованието е дејност од јавен интерес и регулирањето околу реализацијата на штрајкот и прекинот на воспитно-образовниот процес е дадено во Законот за основно и средно образование каде стои дека наставата може да биде прекината исклучително во вонредна состојба или елементарна непогода по предходно барање на основачот и согласност од Министерството за образование и наука, истакна министерот ...

Стојановски: 32 отсто во училиштата наставата се реализираше нормално

Нетпрес - 24.11.2008

Министерот за образование и наука, Перо Стојановски на денешната прес конференција соопшти дека 32 отсто во основните и средните училишта на државно нивоа, наставата се реализираше нормално. Во останатите училишта наставата или не се одржуваше или се реализираше делумна или комбинирано.

ВМРО-ДПМНЕ ќе расчистува со транзициските политичари, СДСМ сами пред граѓаните

Вечер Прес - 24.11.2008

Светската економска криза, тужбата против Република Грција пред Меѓународниот суд, како и подготовката за претстојните мартовски избори, беа темите на кои дискутираше Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Членовите на ЦК на ВМРО - ДПМНЕ го усвоија акцискиот план за настапот на партијата на локалните и претседателските избори.

Стојановски бара почитување на законите, Цветановски се фали со успешност

Вечер Прес - 24.11.2008

Стојановски бара почитување на законите, Цветановски се фали со успешност. Податоците на државниот просветен инспекторат велат дека во поголемиот дел од синдикалните организации во училиштата воопшто не постоеле записници за одржани состаноци за најавениот штрајк, наведувајќи дека постоеле притисоци од синдикалните работници, штрајкот да биде одржан. Во повеќе од триесет отсто од средните и ...

Нема настава додека не се покачат хранарината и превозот

Вечер Прес - 24.11.2008

Вработените во градинките, основното, средното и високото образование, науката и културата од денеска стапуваат во генерален штрајк, се додека не се најде решение за проблемите со ресорните министерства. Со штрајкот се бара најдоцна до крајот на годинава да бидат потпишани колективните договори за дејноста згрижување и воспитание на деца, за високо образование, за наука, измените и дополнувањата ...

СОНК штрајкува: нема колективни договори, нема настава

Н.Македонија - 24.11.2008

Децата и учениците од градинките и од целодневната настава денеска ќе бидат згрижувани од образовните институции, но нема да имаат настава, поради штрајкот на вработените во образованието. Вработените во образованието ќе бидат на работните места, но нема да изведуваат настава и воспитни дејности.